Viking Classic - 11/1/2002 to 11/3/2002


Event 1  Girls Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cliff, Nicole             12 AGUA-MR              5:40.12    5:30.42   20  
       29.64  1:02.45  1:35.92  2:09.32  2:42.89  3:16.60  3:50.69  4:24.75
     4:58.41  5:30.42                                                      
  2 Ewanich, Katrice          14 VAC-MR               5:37.63    5:35.05   17  
       29.47  1:02.65  1:36.49  2:10.23  2:44.77  3:19.90  3:54.82  4:28.97
     5:03.35  5:35.05                                                      
  3 Siegel, Erika A           12 AGUA-MR              5:40.38    5:36.48   16  
       30.84  1:04.34  1:38.50  2:13.08  2:47.75  3:21.75  3:56.11  4:30.06
     5:04.14  5:36.48                                                      
  4 Fong, Sandra M            12 AGUA-MR              5:49.77    5:46.14   15  
       30.76  1:05.61  1:41.15  2:16.75  2:52.00  3:26.96  4:02.03  4:37.30
     5:12.08  5:46.14                                                      
  5 Tomasula, Kellyanne M     14 Aqua Gems-MR         6:11.06    5:47.99   14  
       29.49  1:04.16  1:39.82  2:15.76  2:51.73  3:27.98  4:04.00  4:39.81
     5:15.32  5:47.99                                                      
  6 Devoe, Gnome Z            14 GAEL-MR              5:39.36    5:48.71   13  
       30.84  1:04.60  1:39.01  2:14.28  2:49.76  3:25.78  4:02.19  4:38.41
     5:14.09  5:48.71                                                      
  7 Lukasik, Brittany G       14 Aqua Gems-MR         6:13.43    5:49.14   12  
       30.89  1:06.42  1:42.89  2:19.46  2:54.75  3:30.41  4:06.18  4:41.82
     5:17.18  5:49.14                                                      
  8 Biancone, Taylor Z        14 GAEL-MR              5:40.73    5:51.88   11  
       29.75  1:03.02  1:37.58  2:13.09  2:49.05  3:25.39  4:02.39  4:39.37
     5:16.16  5:51.88                                                      
  9 HA, Alyssa J              13 Silver Streaks-MR    6:00.83    5:53.66    9  
       30.05  1:04.12  1:40.06  2:16.53  2:52.50  3:28.81  4:05.49  4:42.60
     5:19.20  5:53.66                                                      
 10 Bolander, Katie D         12 AGUA-MR              6:01.78    5:53.79    7  
       32.78  1:08.39  1:44.32  2:20.16  2:55.96  3:31.82  4:07.96  4:44.05
     5:19.84  5:53.79                                                      
 11 Barrett, Hilary L         14 Aqua Gems-MR         6:13.95    5:54.22    6  
       31.28  1:05.81  1:41.81  2:18.41  2:54.32  3:31.05  4:07.73  4:44.21
     5:20.10  5:54.22                                                      
 12 Moore, Jhanna             12 AGUA-MR              5:51.08    5:59.37    5  
       31.43  1:06.62  1:43.08  2:19.74  2:56.38  3:32.90  4:10.07  4:46.75
     5:23.37  5:59.37                                                      
 13 Lynch, Erin               15 VAC-MR               6:04.54    6:06.06    4  
       31.09  1:06.00  1:42.61  2:20.36  2:58.40  3:36.52  4:14.34  4:52.48
     5:30.39  6:06.06                                                      
 14 Miller, Sydney R          12 AGUA-MR              6:43.74    6:06.92    3  
       32.31  1:09.46  1:47.85  2:26.52  3:04.19  3:41.33  4:18.12  4:54.86
     5:31.97  6:06.92                                                      
 15 Yergeau, Sarah E          14 Silver Streaks-MR    6:13.78    6:07.37    2  
       31.48  1:06.70  1:43.51  2:21.28  2:58.90  3:36.44  4:14.21  4:52.54
     5:31.01  6:07.37                                                      
 16 Kammel, Stella E          12 AGUA-MR              6:01.77    6:08.37    1  
       32.64  1:09.10  1:47.06  2:24.87  3:03.20  3:41.34  4:19.45  4:56.49
     5:33.41  6:08.37                                                      
 17 Osborn, Rachel K          17 Silver Streaks-MR    6:01.17    6:12.26  
       31.08  1:07.30  1:44.45  2:22.83  3:01.17  3:40.18  4:19.48  4:57.81
     5:35.77  6:12.26                                                      
 18 Ryan, Caitlin N           14 Seahawks-MR          6:13.45    6:13.66  
       31.59  1:05.73  1:41.73  2:18.69  2:57.07  3:36.07  4:15.28  4:55.78
     5:36.08  6:13.66                                                      
 19 Benjamin, Malaika N       12 AGUA-MR              6:10.38    6:15.44  
       33.41  1:10.63  1:48.90  2:27.69  3:06.48  3:45.02  4:23.62  5:02.02
     5:39.35  6:15.44                                                      
 20 Johnson, Rebecca          13 AGUA-MR              6:23.83    6:16.44  
       32.72  1:09.13  1:47.25  2:26.08  3:05.34  3:43.61  4:22.19  5:00.78
     5:39.64  6:16.44                                                      
 21 Meyendorff, Anna C        15 Silver Streaks-MR    6:25.58    6:19.32  
       31.14  1:06.98  1:45.06  2:23.74  3:03.03  3:42.15  4:21.50  5:01.14
     5:41.34  6:19.32                                                      
 22 Honohan, Catherine C      14 AGUA-MR              6:59.16    6:20.60  
       34.61  1:13.83  1:54.39  2:35.07  3:13.94  3:53.36  4:32.17  5:10.64
     5:47.96  6:20.60                                                      
 23 Honohan, Jamie C          12 AGUA-MR              6:59.69    6:21.83  
       34.74  1:14.15  1:54.05  2:33.76  3:12.39  3:52.38  4:32.12  5:10.48
     5:48.23  6:21.83                                                      
 24 Arsenault, Hayley         13 VAC-MR               6:40.88    6:27.60  
       32.66  1:07.75  1:45.06  2:25.17  3:05.11  3:45.58  4:27.07  5:09.61
     5:50.05  6:27.60                                                      
 25 Piperato, Nicole L        13 TRS-MR                    NT    6:29.08  
       33.04  1:10.53  1:48.57  2:27.91  3:07.42  3:48.08  4:28.64  5:10.11
     5:50.23  6:29.08                                                      
 26 Roberts, Hilary           12 AGUA-MR              7:12.11    6:32.45  
       35.65  1:15.38  1:55.42  2:35.53  3:14.76  3:54.25  4:34.61  5:13.67
     5:53.82  6:32.45                                                      
 27 Ramos, Angelica M         13 AGUA-MR              7:30.00    6:38.51  
       34.24  1:12.81  1:54.03  2:34.80  3:16.29  3:57.42  4:38.51  5:19.58
     6:00.57  6:38.51                                                      
 28 Teng, Rebecca Y           10 AGUA-MR                   NT    6:38.75  
       34.78  1:14.00  1:55.29  2:36.87  3:18.16  3:59.82  4:41.23  5:22.30
     6:02.26  6:38.75                                                      
 29 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR         6:48.43    6:45.06  
       37.44  1:19.02  2:00.31  2:43.43  3:23.96  4:04.59  4:45.86  5:27.13
     6:07.11  6:45.06                                                      
 30 Klein, Morganne           10 VAC-MR               7:15.55    6:56.78  
       37.06  1:18.88  2:02.92  2:46.65  3:29.46  4:10.99  4:53.32  5:35.38
     6:16.99  6:56.78                                                      
 31 Lukasik, Brooke M         14 Aqua Gems-MR         7:10.43    6:56.85  
       34.77  1:15.99  1:59.42  2:43.25  3:25.89  4:10.13  4:53.09  5:36.12
     6:17.59  6:56.85                                                      
 32 MACDONALD, Lisa A         14 Aqua Gems-MR         7:17.43    7:05.12  
       38.19  1:20.20  2:02.65  2:45.03  3:28.94  4:12.73  4:56.90  5:41.27
     6:24.50  7:05.12                                                      
 33 Damico, Nicole            10 VAC-MR               7:15.50    7:11.75  
       38.29  1:21.53  2:04.69  2:48.91  3:33.41  4:17.58  5:02.67  5:47.78
     6:31.69  7:11.75                                                      
 34 Joyce, Caitlin            12 VAC-MR               7:14.55    7:12.26  
       37.17  1:18.89  2:03.13  2:46.70  3:30.89  4:15.07  5:00.61  5:46.12
     6:30.67  7:12.26                                                      
 35 O'Connell, Caitlin E      14 AGUA-MR              7:30.00    7:20.17  
       39.44  1:23.40  2:08.24  2:53.59  3:38.38  4:23.16  5:08.48  5:53.35
     6:37.38  7:20.17                                                      
 36 Benedict, Rebecca         11 VAC-MR                    NT    7:48.98  
       40.18  1:25.66  2:13.37  3:01.02  3:49.37  4:36.89  5:25.67  6:14.51
     7:02.39  7:48.98                                                      
 
Event 2  Boys Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMAHON, Ricky            15 MRST-MR              4:51.22    5:08.30   20  
       27.93    58.45  1:29.05  2:00.03  2:31.28  3:02.45  3:34.33  4:05.90
     4:37.75  5:08.30                                                      
  2 Carney, Kevin M           15 Aqua Gems-MR         5:30.27    5:21.40   17  
       28.59  1:00.05  1:32.33  2:05.18  2:38.53  3:11.53  3:44.69  4:17.50
     4:50.03  5:21.40                                                      
  3 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         5:53.75    5:24.52   16  
       28.51  1:00.58  1:33.53  2:06.40  2:39.22  3:13.00  3:46.66  4:20.68
     4:53.62  5:24.52                                                      
  4 Marks, Danny J            14 Aqua Gems-MR         5:48.46    5:25.12   15  
       28.81  1:00.93  1:33.58  2:06.56  2:39.54  3:13.78  3:47.47  4:21.20
     4:55.25  5:25.12                                                      
  5 Savage, Dan Z             14 GAEL-MR              5:29.07    5:25.17   14  
       28.28    59.12  1:31.07  2:03.56  2:36.83  3:10.37  3:43.49  4:17.56
     4:51.48  5:25.17                                                      
  6 McGovern, John M          14 Silver Streaks-MR    5:53.53    5:37.22   13  
       28.80  1:01.94  1:35.73  2:10.13  2:45.01  3:20.19  3:54.93  4:30.19
     5:04.99  5:37.22                                                      
  7 Rupinski, Darin           16 TRS-MR               5:45.11    5:37.24   12  
       29.44  1:01.54  1:34.22  2:08.26  2:42.93  3:18.48  3:53.49  4:28.67
     5:03.65  5:37.24                                                      
  8 Roeser, Jimmy R           15 Sea Lions-MR         5:57.70    5:43.97   11  
       29.35  1:02.31  1:36.67  2:12.19  2:47.95  3:22.28  3:57.93  4:34.44
     5:09.98  5:43.97                                                      
  9 Lau, Kevin Z              13 Silver Streaks-MR    5:56.35    5:45.02    9  
       29.86  1:03.40  1:38.30  2:13.55  2:49.26  3:25.12  4:01.06  4:36.74
     5:12.25  5:45.02                                                      
 10 Reynoso, BJ A             13 AGUA-MR              5:54.13    5:49.67    7  
       29.30  1:01.62  1:36.09  2:11.86  2:48.09  3:24.74  4:01.55  4:38.33
     5:14.24  5:49.67                                                      
 11 MacNaughton, Jake D       14 Silver Streaks-MR    5:55.03    5:51.98    6  
       30.34  1:03.61  1:39.29  2:15.42  2:51.66  3:27.60  4:03.88  4:40.24
     5:16.64  5:51.98                                                      
 12 Reynolds, Connor          17 TRS-MR               5:30.79    5:55.96    5  
       30.04  1:03.84  1:38.87  2:14.83  2:50.95  3:28.06  4:05.41  4:42.39
     5:20.24  5:55.96                                                      
 13 Gleason, David X          12 AGUA-MR              6:11.20    6:04.14    4  
       31.96  1:07.68  1:44.14  2:21.28  2:58.18  3:36.44  4:13.72  4:51.69
     5:29.17  6:04.14                                                      
 14 Slouka, Zack Z            13 AGUA-MR              6:25.00    6:09.42    3  
       31.76  1:08.27  1:45.69  2:22.86  3:00.10  3:38.06  4:16.59  4:55.17
     5:33.83  6:09.42                                                      
 15 Carlon, Christopher       13 AGUA-MR              6:33.79    6:11.17    2  
       33.23  1:09.89  1:47.49  2:25.13  3:03.38  3:42.12  4:19.96  4:58.12
     5:36.74  6:11.17                                                      
 16 Meyendorff, Andrew M      13 Silver Streaks-MR    6:29.09    6:17.52    1  
       32.27  1:10.50  1:50.65  2:30.01  3:09.19  3:47.60  4:26.71  5:05.96
     5:43.23  6:17.52                                                      
 17 Fasino, Dominic G         14 Aqua Gems-MR         6:59.31    6:28.31  
       31.72  1:08.67  1:46.63  2:25.65  3:05.75  3:46.50  4:27.61  5:08.86
     5:49.55  6:28.31                                                      
 18 Madar, David              14 Sea Lions-MR         6:40.20    6:33.60  
       34.62  1:13.35  1:53.62  2:34.78  3:15.41  3:55.96  4:36.02  5:16.09
     5:55.76  6:33.60                                                      
 19 Southren, Daniel L        14 Sea Lions-MR         6:05.10    6:34.31  
       32.21  1:09.65  1:48.50  2:28.79  3:09.41  3:50.42  4:31.62  5:13.19
     5:54.78  6:34.31                                                      
 20 Dempsey, Lukas A           9 AGUA-MR              7:20.00    6:39.51  
       35.04  1:14.89  1:55.95  2:36.72  3:18.39  3:59.00  4:39.53  5:21.65
     6:02.50  6:39.51                                                      
 21 Konecni, Mike J           16 Sea Lions-MR         6:15.90    6:57.91  
       34.30  1:12.79  1:53.58  2:34.95  3:17.76  4:01.57  4:45.31  5:30.59
     6:15.04  6:57.91                                                      
 22 Alexander, Robert         14 VAC-MR               7:15.44    6:59.95  
       30.49  1:09.00  1:52.09  2:36.06  3:20.01  4:04.94  4:50.03  5:34.50
     6:18.49  6:59.95                                                      
 23 Scully, Shane N           13 AGUA-MR              6:41.37    7:05.93  
       36.24  1:19.63  2:02.93  2:46.94  3:30.37  4:14.37  5:41.03  7:05.93
 24 Martin, Stephen G         14 VAC-MR               6:30.26    7:07.67  
     7:07.67  7:07.67                                                      
 25 Sheffrey, Harold          10 AGUA-MR              7:35.00    7:11.85  
       36.04  1:17.69  2:01.34  2:45.02  3:29.66  4:14.19  4:58.90  5:44.74
     6:29.42  7:11.85                                                      
 26 Saindon, Merrick R        14 VAC-MR               7:20.09    7:23.51  
       34.83  1:16.56  2:00.96  2:46.62  3:32.98  4:18.88  5:06.71  5:53.73
     6:39.93  7:23.51                                                      
 
Event 3  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Chelsea          11 VAC-MR               2:18.71    2:15.02   20  
       29.72  1:04.04  1:39.86  2:15.02                                    
  2 Turner, Ashley E          12 Silver Streaks-MR    2:22.71    2:17.85   17  
       28.95  1:03.52  1:40.45  2:17.85                                    
  3 HA, Kathryn C             11 Silver Streaks-MR    2:24.75    2:21.47   16  
       31.95  1:07.29  1:44.05  2:21.47                                    
  4 Weissman, Vanessa         12 Aqua Gems-MR         2:22.49    2:26.69   15  
       30.85  1:06.24  1:45.67  2:26.69                                    
  5 Phillips, Danielle A      12 Silver Streaks-MR    2:35.84    2:27.78   14  
       31.85  1:08.74  1:48.39  2:27.78                                    
  6 Kerdesky, Dana            11 VAC-MR               2:32.15    2:30.90   13  
       32.47  1:10.13  1:51.13  2:30.90                                    
  7 Bassmann, Amanda C        12 Silver Streaks-MR    2:31.84    2:31.41   12  
       32.47  1:12.20  1:52.89  2:31.41                                    
  8 Grant, Jessica            12 VAC-MR               2:39.89    2:34.00   11  
       33.89  1:14.69  1:55.80  2:34.00                                    
  9 Fradkin, Becky H          11 Silver Streaks-MR    2:42.43    2:35.63    9  
       33.14  1:12.87  1:55.28  2:35.63                                    
 10 Petty, Lanae              12 VAC-MR               2:37.66    2:36.18    7  
       32.69  1:11.33  1:53.48  2:36.18                                    
 11 Reis, Dani B              11 AGUA-MR              2:40.00    2:39.10    6  
       37.18  1:17.79  1:58.90  2:39.10                                    
 12 Purcell, Kelsey G         12 AGUA-MR              2:55.16    2:39.99    5  
     1:16.21  1:58.36  2:39.99                                             
 13 Rivera, Taina             12 AGUA-MR              2:42.00    2:43.17    4  
       36.11  1:18.12  2:00.87  2:43.17                                    
 14 Brunell, Stephanie        11 VAC-MR               2:58.46    2:44.24    3  
       36.62  1:20.26  2:04.32  2:44.24                                    
 15 Griffin, Amanda           11 VAC-MR               3:10.49    2:44.55    2  
       37.20  1:19.83  2:03.27  2:44.55                                    
 16 Barina, Michelle          11 MRST-MR              2:42.12    2:46.53    1  
       37.13  1:19.26  2:03.71  2:46.53                                    
 17 Tannenbaum, Hannah M      11 AGUA-MR              2:43.28    2:46.74  
       37.54  1:19.34  2:02.96  2:46.74                                    
 18 Joyce, Caitlin            12 VAC-MR               2:57.00    2:47.68  
       36.99  1:22.08  2:06.92  2:47.68                                    
 19 Erickson, Abigayle        11 AGUA-MR              3:04.00    2:49.08  
       40.40  1:23.29  2:09.11  2:49.08                                    
 20 Monti, Chessy             11 AGUA-MR              2:56.68    2:55.24  
       38.28  1:23.70  2:09.85  2:55.24                                    
 21 Matza, Jackie R           11 AGUA-MR              3:00.00    3:08.47  
       39.55  1:26.54  2:17.71  3:08.47                                    
 22 O'Connell, Christina A    11 AGUA-MR                   NT    3:15.26  
       40.61  1:31.28  2:25.09  3:15.26                                    
 
Event 4  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR         2:16.81    2:18.25   20  
       30.38  1:05.93  1:43.15  2:18.25                                    
  2 McMAHON, Pmac             12 MRST-MR              2:24.33    2:21.84   17  
       31.41  1:07.77  1:45.30  2:21.84                                    
  3 Martinez-White, Naeem     12 AGUA-MR              2:40.73    2:25.24   16  
       31.73  1:09.44  1:49.46  2:25.24                                    
  4 Zaino, Joe A              12 Silver Streaks-MR    2:38.63    2:27.18   15  
       31.30  1:09.49  1:49.96  2:27.18                                    
  5 Marks, Sean M             11 Aqua Gems-MR         2:25.55    2:29.44   14  
       33.67  1:12.81  1:52.81  2:29.44                                    
  6 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR         2:28.93    2:29.71   13  
       33.99  1:12.90  1:53.56  2:29.71                                    
  7 Terrigno, Philip A        12 Silver Streaks-MR    2:34.22    2:33.75   12  
       34.80  1:14.39  1:55.83  2:33.75                                    
  8 Saindon, Brian            12 VAC-MR               2:35.33    2:33.84   11  
       34.85  1:13.77  1:54.51  2:33.84                                    
  9 Raczynski, Joseph         11 AGUA-MR              2:38.08    2:35.27    9  
       33.51  1:14.12  1:56.15  2:35.27                                    
 10 Marchionni, Frank         11 TRS-MR                    NT    2:47.50    7  
       35.10  1:18.06  2:03.93  2:47.50                                    
 11 Carlon, Timothy A         11 AGUA-MR              2:57.50    2:53.17    6  
       35.23  1:18.81  2:07.20  2:53.17                                    
 -- Culver, Eric              11 VAC-MR               2:28.77         DQ  
       46.46  1:42.26  2:39.73       DQ                                    
 
Event 5  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         10 GAEL-MR              2:28.12    2:23.61   20  
       30.59  1:07.44  1:45.80  2:23.61                                    
  2 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR         2:37.01    2:24.84   17  
       31.70  1:08.69  1:48.01  2:24.84                                    
  3 Pavlin, Mekala            10 AGUA-MR              2:42.35    2:31.78   16  
       33.55  1:11.96  1:52.51  2:31.78                                    
  4 Turner, Jennifer J        10 Silver Streaks-MR    2:45.56    2:34.63   15  
       32.21  1:10.87  1:52.37  2:34.63                                    
  5 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR         2:35.68    2:37.36   14  
       36.61  1:17.87  1:59.08  2:37.36                                    
  6 Engelstein, Sophie M      10 AGUA-MR              2:52.00    2:38.24   13  
       34.81  1:15.18  1:57.83  2:38.24                                    
  7 Damico, Nicole            10 VAC-MR               2:44.04    2:42.99   12  
       35.50  1:18.14  2:01.91  2:42.99                                    
  8 Altman-Kurosaki, Hannah   10 AGUA-MR              3:05.00    2:52.53   11  
       39.80  1:25.83  2:10.87  2:52.53                                    
  9 Mihail, Renee M            9 AGUA-MR              3:01.72    2:52.59    9  
       39.39  1:24.91  2:10.41  2:52.59                                    
 10 Shiota, Lena               9 AGUA-MR              3:05.86    2:53.09    7  
       38.79  1:24.29  2:10.52  2:53.09                                    
 11 Tremper, Andrea           10 VAC-MR               2:50.45    2:54.29    6  
       35.29  1:19.35  2:06.53  2:54.29                                    
 12 Henry, Emily               9 VAC-MR               3:09.67    2:55.68    5  
       38.35  1:22.31  2:09.54  2:55.68                                    
 13 Solomon, Amanda           10 AGUA-MR              3:18.52    2:56.55    4  
       37.80  1:23.51  2:11.24  2:56.55                                    
 14 Weiner, Tess M             9 AGUA-MR              3:18.59    2:56.56    3  
       37.54  1:21.67  2:09.41  2:56.56                                    
 15 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR         3:04.14    2:56.91    2  
       39.98  1:26.21  2:13.62  2:56.91                                    
 16 Cyrus, Kimberly L          9 AGUA-MR              3:10.00    2:58.15    1  
       37.36  1:23.94  2:14.05  2:58.15                                    
 17 Raccioppi, Paige           8 TRS-MR                    NT    3:00.13  
       38.21  1:26.69  2:15.89  3:00.13                                    
 18 Huerta, Imani              8 VAC-MR               3:09.44    3:01.94  
       39.26  1:26.09  2:14.86  3:01.94                                    
 19 Larkin, Colleen            9 Seahawks-MR               NT    3:02.40  
       38.85  1:27.66  2:16.38  3:02.40                                    
 20 Tawil, Raina C            10 MRST-MR              2:49.77    3:13.98  
       42.63  1:31.95  2:23.85  3:13.98                                    
 21 Jackson, Adrianna         10 TRS-MR               4:53.02    3:15.80  
       39.36  1:31.52  2:25.61  3:15.80                                    
 22 Reis, Kelly J              9 AGUA-MR              3:10.00    3:15.97  
       41.99  1:33.05  2:27.28  3:15.97                                    
 23 Lee, Abigail C             8 AGUA-MR                   NT    3:16.09  
       40.36  1:32.02  2:25.54  3:16.09                                    
 
Event 6  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR         2:34.43    2:31.94   20  
       33.23  1:13.00  1:53.22  2:31.94                                    
  2 McIlhargy, Sean V         10 TRS-MR               3:21.84    2:38.19   17  
       35.22  1:16.64  1:58.11  2:38.19                                    
  3 Kunze, Ian M               9 AGUA-MR              2:46.25    2:39.88   16  
       36.48  1:19.06  2:00.80  2:39.88                                    
  4 Gallagher, Keegan          9 VAC-MR               2:49.43    2:42.27   15  
       37.43  1:19.30  2:02.48  2:42.27                                    
  5 Messinger, Joshua         10 TRS-MR               3:28.35    2:47.42   14  
       38.01  1:21.97  2:05.88  2:47.42                                    
  6 Galan, Luis                9 VAC-MR               2:47.87    2:48.93   13  
       36.95  1:20.06  2:04.43  2:48.93                                    
  7 Galan, Joseph              8 VAC-MR               2:59.99    2:52.16   12  
       38.71  1:21.82  2:07.60  2:52.16                                    
  8 Staskiewicz, Sasha         9 AGUA-MR              3:10.75    2:52.45   11  
       37.95  1:21.94  2:07.50  2:52.45                                    
  9 Leibel, Danny             10 TRS-MR                    NT    3:00.74    9  
       40.13  1:26.11  2:13.41  3:00.74                                    
 10 Cicalese, Edward L        10 TRS-MR               4:36.29    3:10.18    7  
       41.67  1:32.52  2:24.06  3:10.18                                    
 11 Adolf, Conrad              9 AGUA-MR              3:15.00    3:10.59    6  
       41.65  1:30.17  3:08.16  3:10.59                                    
 12 Barina, Tito              10 MRST-MR              2:57.67    3:45.64    5  
       46.68  1:44.67  2:44.87  3:45.64                                    
 
Event 7  Girls Open 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HA, Alyssa J              13 Silver Streaks-MR    5:07.02    5:05.52   20  
        6.25    26.83  1:11.09  1:49.58  2:27.84  3:11.21  3:54.93  5:05.52
  2 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         5:13.11    5:19.79   17  
       34.90  1:15.11  1:55.42  2:34.78  3:21.74  4:09.75  4:45.57  5:19.79
  3 Lukasik, Brittany G       14 Aqua Gems-MR         5:51.26    5:25.60   16  
       34.50  1:18.59  2:01.37  2:43.80  3:31.26  4:19.47  4:52.97  5:25.60
  4 Yergeau, Sarah E          14 Silver Streaks-MR    5:33.33    5:26.81   15  
       34.58  1:15.20  1:58.06  2:39.94  3:26.28  4:13.03  4:49.95  5:26.81
  5 Osborn, Rachel K          17 Silver Streaks-MR    5:16.65    5:29.34   14  
       34.31  1:16.63  1:58.84  2:41.52  3:28.60  4:16.24  4:53.65  5:29.34
  6 Barrett, Hilary L         14 Aqua Gems-MR         5:36.56    5:32.59   13  
       35.23  1:19.94  2:01.26  2:42.06  3:29.88  4:19.29  4:56.13  5:32.59
  7 Meyendorff, Anna C        15 Silver Streaks-MR    5:38.65    5:40.04   12  
       35.12  1:17.87  2:01.55  2:44.40  3:34.28  4:22.98  5:01.53  5:40.04
  8 Ramos, Angelica M         13 AGUA-MR              6:15.00    5:50.02   11  
       38.50  1:23.05  2:07.76  2:51.59  3:39.99  4:29.56  5:08.83  5:50.02
  9 Honohan, Catherine C      14 AGUA-MR              5:46.91    5:52.29    9  
       35.60  1:19.69  2:03.61  2:47.90  3:42.01  4:35.20  5:15.08  5:52.29
 10 Newman, Georgia M         14 AGUA-MR              6:08.58    5:57.58    7  
       38.12  1:25.26  2:09.06  2:52.99  3:42.44  4:32.74  5:15.58  5:57.58
 -- O'Connell, Caitlin E      14 AGUA-MR              6:30.00         DQ  
       42.00  1:33.73  2:30.84  3:28.34  4:24.89  5:23.06  6:08.61       DQ
 -- Johnson, Rebecca          13 AGUA-MR              5:46.00         DQ  
       38.28  1:23.34  2:06.90  2:50.73  3:45.20  4:38.94  5:17.13       DQ
 
Event 8  Boys Open 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callinan, Danny           17 VAC-MR               4:43.03    4:37.81   20  
       27.31  1:00.03  1:33.83  2:07.35  2:49.52  3:32.56  4:05.74  4:37.81
  2 Carney, Kevin M           15 Aqua Gems-MR         4:46.30    4:50.79   17  
       30.40  1:08.33  1:44.70  2:21.23  3:03.20  3:46.44  4:18.86  4:50.79
  3 Partridge, Dustin R       17 Sea Lions-MR         4:49.10    4:55.82   16  
       30.05  1:05.05  1:43.42  2:20.32  3:05.96  3:50.23  4:23.16  4:55.82
  4 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         5:14.71    4:59.61   15  
       32.44  1:10.81  1:49.15  2:26.82  3:10.62  3:55.88  4:28.65  4:59.61
  5 McGovern, John M          14 Silver Streaks-MR    5:19.01    5:08.86   14  
       32.61  1:14.16  1:52.48  2:30.22  3:15.00  4:02.13  4:36.93  5:08.86
  6 MacNaughton, Jake D       14 Silver Streaks-MR    5:12.47    5:10.93   13  
       32.80  1:12.93  1:53.61  2:32.67  3:15.41  3:58.75  4:35.68  5:10.93
  7 Lau, Kevin Z              13 Silver Streaks-MR    5:16.80    5:13.50   12  
       33.83  1:14.88  1:53.28  2:31.35  3:16.71  4:02.64  4:38.53  5:13.50
  8 Nest, Kevin               17 Sea Lions-MR         5:06.10    5:15.93   11  
       33.00  1:12.15  2:33.61  3:18.86  4:04.43  4:40.48  5:15.93         
  9 Reynoso, BJ A             13 AGUA-MR              5:20.55    5:26.37    9  
       33.34  1:17.96  1:57.85  2:38.61  3:27.55  4:15.91  4:51.20  5:26.37
 10 Carlon, Christopher       13 AGUA-MR              6:00.00    5:28.25    7  
       38.63  1:23.26  2:04.86  2:44.04  3:29.37  4:15.30  4:53.08  5:28.25
 11 Fasino, Dominic G         14 Aqua Gems-MR         6:09.43    5:42.06    6  
       35.22  1:19.64  2:01.79  2:43.43  3:33.25  4:22.98  5:02.40  5:42.06
 -- Scully, Shane N           13 AGUA-MR              6:30.00         DQ  
       51.51  1:55.35  2:43.99  3:32.87  4:36.24  5:35.96       DQ         
 -- Slouka, Zack Z            13 AGUA-MR              6:00.00         DQ  
       37.33       DQ                                                      
 
Event 9  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Siegel, Erika A           12 AGUA-MR              2:24.15    2:23.55   20  
       30.80  1:06.81  1:50.26  2:23.55                                    
  2 Cliff, Nicole             12 AGUA-MR              2:27.86    2:26.24   17  
       33.18  1:09.54  1:54.29  2:26.24                                    
  3 Bolander, Katie D         12 AGUA-MR              2:31.30    2:30.06   16  
       33.35  1:11.87  1:55.55  2:30.06                                    
  4 Moore, Jhanna             12 AGUA-MR              2:28.44    2:31.82   15  
       33.22  1:11.88  1:57.73  2:31.82                                    
  5 Stevens, Chelsea          11 VAC-MR               2:39.58    2:32.67   14  
       34.08  1:10.58  1:58.51  2:32.67                                    
  6 HA, Kathryn C             11 Silver Streaks-MR    2:37.43    2:35.38   13  
       33.51  1:13.00  2:00.33  2:35.38                                    
  7 Turner, Ashley E          12 Silver Streaks-MR    2:37.16    2:35.94   12  
       33.04  1:13.42  2:00.27  2:35.94                                    
  8 Miller, Sydney R          12 AGUA-MR              2:35.60    2:36.08   11  
       34.69  1:15.47  2:03.11  2:36.08                                    
  9 Benjamin, Malaika N       12 AGUA-MR              2:35.16    2:36.21    9  
       34.84  1:15.87  2:01.49  2:36.21                                    
 10 Fong, Sandra M            12 AGUA-MR              2:35.16    2:38.10    7  
       36.51  1:15.98  2:03.48  2:38.10                                    
 11 Phillips, Danielle A      12 Silver Streaks-MR    2:42.56    2:38.54    6  
       35.54  1:15.19  2:00.45  2:38.54                                    
 12 Roberts, Hilary           12 AGUA-MR              2:52.25    2:42.87    5  
       36.05  1:17.20  2:06.72  2:42.87                                    
 13 Bassmann, Amanda C        12 Silver Streaks-MR    2:44.88    2:45.20    4  
       37.12  1:20.70  2:07.11  2:45.20                                    
 14 Kerdesky, Dana            11 VAC-MR               2:54.08    2:51.56    3  
       38.47  1:25.63  2:13.41  2:51.56                                    
 15 Honohan, Jamie C          12 AGUA-MR              2:57.35    2:55.31    2  
       40.11  1:25.11  2:18.85  2:55.31                                    
 16 Reis, Dani B              11 AGUA-MR              3:00.00    2:56.13    1  
       38.35  1:22.73  2:15.90  2:56.13                                    
 17 Fradkin, Becky H          11 Silver Streaks-MR    2:55.83    2:58.66  
       42.59  1:27.39  2:18.37  2:58.66                                    
 18 Grant, Jessica            12 VAC-MR               3:07.98    2:59.67  
       41.27  1:29.59  2:20.55  2:59.67                                    
 19 Purcell, Kelsey G         12 AGUA-MR              3:15.00    3:00.45  
       42.53  1:31.38  2:20.93  3:00.45                                    
 20 Rivera, Taina             12 AGUA-MR              2:59.00    3:06.03  
       43.14  1:31.20  2:24.78  3:06.03                                    
 21 Monti, Chessy             11 AGUA-MR              3:20.00    3:08.14  
       43.77  1:30.23  2:22.51  3:08.14                                    
 22 Tannenbaum, Hannah M      11 AGUA-MR              3:03.00    3:08.58  
       42.93  1:29.34  2:25.76  3:08.58                                    
 23 Erickson, Abigayle        11 AGUA-MR              3:20.52    3:10.81  
       44.91  1:33.12  2:28.31  3:10.81                                    
 24 Griffin, Amanda           11 VAC-MR               3:03.43    3:15.32  
       44.84  1:40.20  2:31.77  3:15.32                                    
 25 Barina, Michelle          11 MRST-MR              2:50.60    3:29.76  
       53.74  2:44.13  3:29.76                                             
 -- Kammel, Stella E          12 AGUA-MR              2:36.12         DQ  
       37.12  1:16.32  2:02.06       DQ                                    
 -- O'Connell, Christina A    11 AGUA-MR                   NT         DQ  
     1:02.01  2:01.68  3:03.37       DQ                                    
 -- Matza, Jackie R           11 AGUA-MR              3:25.00         DQ  
       46.20  1:37.68  2:42.39       DQ                                    
 
Event 10  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR         2:34.38    2:38.72   20  
       34.22  1:15.46  2:05.32  2:38.72                                    
  2 Gleason, David X          12 AGUA-MR              2:43.98    2:39.44   17  
       36.44  1:16.42  2:05.30  2:39.44                                    
  3 Zaino, Joe A              12 Silver Streaks-MR    2:44.68    2:39.50   16  
       35.41  1:16.06  2:02.88  2:39.50                                    
  4 McMAHON, Pmac             12 MRST-MR              2:33.22    2:40.04   15  
       35.62  1:17.13  2:03.87  2:40.04                                    
  5 Martinez-White, Naeem     12 AGUA-MR              2:55.00    2:46.21   14  
       36.35  1:19.67  2:10.27  2:46.21                                    
  6 Marks, Sean M             11 Aqua Gems-MR         2:46.44    2:48.91   13  
       40.06  1:23.66  2:12.35  2:48.91                                    
  7 Terrigno, Philip A        12 Silver Streaks-MR    2:54.13    2:49.25   12  
       37.06  1:23.31  2:13.44  2:49.25                                    
  8 Holek, Thomas F           12 GAEL-MR              2:55.22    2:49.51   11  
       37.40  1:21.98  2:08.86  2:49.51                                    
  9 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR         2:50.94    2:49.74    9  
       35.59  1:18.82  2:14.28  2:49.74                                    
 10 Saindon, Brian            12 VAC-MR               3:10.95    2:57.51    7  
       39.85  1:25.34  2:19.68  2:57.51                                    
 11 Raczynski, Joseph         11 AGUA-MR              2:56.46    3:01.59    6  
       40.19  1:28.13  2:21.56  3:01.59                                    
 12 Culver, Eric              11 VAC-MR               3:02.34    3:07.43    5  
       41.58  1:27.37  2:30.99  3:07.43                                    
 -- Carlon, Timothy A         11 AGUA-MR              3:17.51         DQ  
       46.95  1:36.87  2:33.62       DQ                                    
 
Event 11  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         10 GAEL-MR              2:46.21    2:38.41   20  
       33.23  1:14.77  2:03.81  2:38.41                                    
  2 Teng, Rebecca Y           10 AGUA-MR              2:47.81    2:39.66   17  
       36.53  1:19.70  2:03.54  2:39.66                                    
  3 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR         2:50.15    2:44.22   16  
       35.97  1:19.78  2:06.64  2:44.22                                    
  4 Turner, Jennifer J        10 Silver Streaks-MR    2:51.46    2:49.06   15  
       36.59  1:19.26  2:06.61  2:49.06                                    
  5 Engelstein, Sophie M      10 AGUA-MR              3:04.00    2:57.19   14  
       39.91  1:24.45  2:17.91  2:57.19                                    
  6 Klein, Morganne           10 VAC-MR               3:05.23    3:09.48   13  
       42.56  1:32.54  2:27.14  3:09.48                                    
  7 Shiota, Lena               9 AGUA-MR              3:25.00    3:10.70   12  
       45.19  1:33.90  2:28.08  3:10.70                                    
  8 Altman-Kurosaki, Hannah   10 AGUA-MR              3:22.00    3:11.05   11  
       45.54  1:32.70  2:31.47  3:11.05                                    
  9 Mihail, Renee M            9 AGUA-MR              3:21.00    3:12.48    9  
       47.08  1:37.43  2:31.81  3:12.48                                    
 10 Henry, Emily               9 VAC-MR               3:19.88    3:15.93    7  
       48.08  1:38.34  2:32.34  3:15.93                                    
 11 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR         3:29.12    3:18.72    6  
       50.53  1:41.28  2:34.43  3:18.72                                    
 12 Huerta, Imani              8 VAC-MR               3:31.73    3:19.11    5  
       47.98  1:37.90  2:34.82  3:19.11                                    
 13 Cyrus, Kimberly L          9 AGUA-MR              3:33.00    3:24.94    4  
       47.88  1:35.86  2:41.59  3:24.94                                    
 14 Reis, Kelly J              9 AGUA-MR              3:34.00    3:29.77    3  
       49.44  1:36.15  2:33.33  3:29.77                                    
 15 Larkin, Colleen            9 Seahawks-MR               NT    3:31.24    2  
       49.06  1:46.02  2:47.10  3:31.24                                    
 -- Tawil, Raina C            10 MRST-MR              2:53.41         DQ  
       47.63  1:42.34  2:43.53       DQ                                    
 -- Solomon, Amanda           10 AGUA-MR              3:30.00         DQ  
 -- Pavlin, Mekala            10 AGUA-MR              3:07.17         DQ  
       41.17  1:27.45  2:18.36       DQ                                    
 -- Lee, Abigail C             8 AGUA-MR                   NT         DQ  
       50.55  1:44.49  2:49.91       DQ                                    
 -- Weiner, Tess M             9 AGUA-MR              3:40.00         DQ  
       43.71  1:32.49  2:30.01       DQ                                    
 
Event 12  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR         2:50.45    2:49.87   20  
       34.49  1:16.73  2:11.14  2:49.87                                    
  2 Dempsey, Lukas A           9 AGUA-MR              3:00.00    2:50.60   17  
       37.54  1:21.68  2:13.91  2:50.60                                    
  3 Sheffrey, Harold          10 AGUA-MR              2:59.64    3:02.98   16  
       42.28  1:27.38  2:22.52  3:02.98                                    
  4 Galan, Luis                9 VAC-MR               3:06.76    3:04.87   15  
       41.75  1:27.40  2:23.36  3:04.87                                    
  5 Kunze, Ian M               9 AGUA-MR              3:06.00    3:06.72   14  
       46.19  1:32.36  2:25.34  3:06.72                                    
  6 Gallagher, Keegan          9 VAC-MR               3:10.11    3:07.44   13  
       45.06  1:31.69  2:27.56  3:07.44                                    
  7 Staskiewicz, Sasha         9 AGUA-MR              3:33.00    3:20.03   12  
       47.00  1:36.53  2:35.83  3:20.03                                    
 -- Adolf, Conrad              9 AGUA-MR              3:35.00         DQ  
       47.79  1:38.17  2:37.52       DQ                                    
 -- Barina, Tito              10 MRST-MR              3:00.00         DQ  
     1:12.39  2:14.05  3:15.48       DQ                                    
 
Event 13  Girls Open 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jacquelyn C        14 VAC-MR              11:59.99   11:04.05   20  
       28.62  1:00.63  1:33.63  2:06.70  2:39.69  3:12.64  3:45.74  4:18.87
     4:52.45  5:26.04  5:59.44  6:33.07  7:06.92  7:40.89  8:14.81  8:48.91
     9:22.92  9:56.94 10:31.12 11:04.05                                    
  2 Miller, Anastasia J       13 VAC-MR              12:45.66   11:58.96   17  
       31.69  1:06.56  1:42.37  2:18.32  2:54.69  3:30.81  4:07.31  4:43.91
     5:20.79  5:57.37  6:33.75  7:10.02  7:46.86  8:23.08  8:58.88  9:35.06
    10:11.27 10:47.39 11:23.22 11:58.96                                    
  3 Alexander, Emily          13 VAC-MR              13:12.11   12:00.52   16  
       30.95  1:07.33  1:44.03  2:20.78  2:57.23  3:33.57  4:10.11  4:46.79
     5:23.46  6:00.11  6:36.29  7:12.56  7:48.99  8:25.49  9:01.80  9:38.24
    10:14.98 10:50.77 11:26.76 12:00.52                                    
  4 Pihl, Nicole              14 VAC-MR                    NT   15:01.03   15  
       35.90  1:16.39  1:59.19  2:43.38  3:28.74  4:13.80  4:59.59  5:45.69
     6:31.60  7:18.43  8:05.12  8:52.59  9:39.45 10:26.18 11:12.32 11:58.50
    12:44.89 13:30.89 14:16.60 15:01.03                                    
 
Event 14  Boys Open 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMAHON, Ricky            15 MRST-MR              9:47.81   10:24.93   20  
       27.11    56.60  1:26.76  1:57.62  2:29.10  3:00.40  3:31.85  4:03.43
     4:35.27  5:07.04  5:39.11  6:11.14  6:43.14  7:14.95  7:46.83  8:18.81
     8:50.68  9:22.39  9:54.25 10:24.93                                    
  2 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR        11:04.16   10:44.18   17  
       27.00    57.26  1:28.51  1:59.65  2:31.33  3:03.63  3:35.96  4:08.42
     4:40.95  5:14.13  5:47.12  6:19.88  6:52.90  7:25.52  7:58.82  8:32.66
     9:06.81  9:40.04 10:13.20 10:44.18                                    
  3 Smith, Chris C            15 Sea Lions-MR        11:30.50   11:45.85   16  
       30.65  1:04.74  1:39.84  2:15.92  2:51.47  3:27.02  4:02.82  4:38.50
     5:14.36  5:50.52  6:26.51  7:01.85  7:37.86  8:13.99  8:48.75  9:24.79
    10:00.45 10:36.30 11:10.84 11:45.85                                    
  4 Furman, Don W             14 MWSC-MR                   NT   13:29.65   15  
       32.92  1:24.79  2:03.40  2:43.77  3:25.21  4:06.06  4:46.59  5:26.99
     6:07.52  6:48.08  7:28.61  8:10.05  8:50.53  9:31.11 10:11.67 10:51.15
    11:31.43 12:11.23 12:51.66 13:29.65                                    
 
Event 15  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR         1:09.88    1:07.18   20  
       31.75  1:07.18                                                      
  2 Teng, Rebecca Y           10 AGUA-MR              1:10.65    1:07.58   17  
       32.71  1:07.58                                                      
  3 Pavlin, Mekala            10 AGUA-MR              1:10.80    1:09.53   16  
       33.20  1:09.53                                                      
  4 Stillwagon, Katy D        10 GAEL-MR              1:10.80    1:09.57   15  
       33.62  1:09.57                                                      
  5 Turner, Jennifer J        10 Silver Streaks-MR    1:11.08    1:09.80   14  
       32.66  1:09.80                                                      
  6 Engelstein, Sophie M      10 AGUA-MR              1:16.28    1:11.08   13  
       34.64  1:11.08                                                      
  7 Damico, Nicole            10 VAC-MR               1:14.66    1:11.61   12  
       33.58  1:11.61                                                      
  8 Tremper, Andrea           10 VAC-MR               1:19.09    1:13.71   11  
       33.90  1:13.71                                                      
  9 Diepold, Taylor M         10 MWSC-MR              1:21.59    1:15.01    9  
       35.68  1:15.01                                                      
 10 Freeman, Nicole Z         10 GAEL-MR              1:14.57    1:15.43    7  
       35.49  1:15.43                                                      
 11 Weiner, Tess M             9 AGUA-MR              1:25.81    1:17.44    6  
       37.58  1:17.44                                                      
 12 Shiota, Lena               9 AGUA-MR              1:25.33    1:18.17    5  
       35.61  1:18.17                                                      
 13 Futterman, Kale            9 AGUA-MR              1:25.22    1:18.61    4  
       36.59  1:18.61                                                      
 14 Mihail, Renee M            9 AGUA-MR              1:26.25    1:18.95    3  
       39.20  1:18.95                                                      
 15 Solomon, Amanda           10 AGUA-MR              1:25.37    1:19.48    2  
       36.92  1:19.48                                                      
 16 Omelanczuk, Claudia       10 TRS-MR               1:28.14    1:19.52    1  
       37.89  1:19.52                                                      
 17 Schaefer, Kathryn R       10 GAEL-MR              1:17.68    1:20.03  
       36.62  1:20.03                                                      
 18 Cyrus, Kimberly L          9 AGUA-MR              1:23.00    1:20.06  
       37.69  1:20.06                                                      
 19 Henry, Emily               9 VAC-MR               1:30.68    1:20.41  
       38.19  1:20.41                                                      
 20 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR         1:21.33    1:21.01  
       38.00  1:21.01                                                      
 21 Porter, Nicole             9 Aqua Gems-MR         1:39.43    1:21.05  
       35.74  1:21.05                                                      
 22 Parodi, Ellen             10 Mantarays-MR         1:23.90    1:22.10  
       38.48  1:22.10                                                      
 23 Allen, Sarah              10 Saw Mill-MR               NT    1:22.20  
       38.41  1:22.20                                                      
 24 Jackson, Adrianna         10 TRS-MR               1:30.28    1:22.26  
       37.57  1:22.26                                                      
 25 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR         1:23.10    1:23.27  
       40.01  1:23.27                                                      
 26 Larkin, Colleen            9 Seahawks-MR               NT    1:23.69  
       38.54  1:23.69                                                      
 27 Pendergast, Megan         10 Aqua Gems-MR         1:30.14    1:23.90  
       40.23  1:23.90                                                      
 28 Boyd, Zoe                  9 Saw Mill-MR               NT    1:24.50  
       38.13  1:24.50                                                      
 29 Cioffi, Nicole            10 Seahawks-MR          1:26.85    1:25.10  
       39.04  1:25.10                                                      
 30 Brady, Meagan E            9 Mantarays-MR         1:25.96    1:25.13  
       39.11  1:25.13                                                      
 31 Werking, Kristin           9 Aqua Gems-MR         1:33.49    1:25.15  
       38.52  1:25.15                                                      
 32 Cooney, Alexandra M       10 Mantarays-MR         1:31.81    1:25.52  
       39.17  1:25.52                                                      
 32 Poulin, Mary              11 TRS-MR                    NT    1:29.13  
       39.50  1:29.13                                                      
 33 Stevens, Madelyn           9 VAC-MR               1:31.42    1:25.59  
       39.03  1:25.59                                                      
 34 Mlynarczyk, Nicole         9 Seahawks-MR          1:27.93    1:26.37  
       40.80  1:26.37                                                      
 35 Grant, Julianne            9 VAC-MR               1:23.21    1:26.39  
       39.92  1:26.39                                                      
 36 Giner, Racquel            10 Saw Mill-MR               NT    1:27.04  
       39.35  1:27.04                                                      
 37 Moore, Erica              10 Aqua Gems-MR         1:28.43    1:27.45  
       40.60  1:27.45                                                      
 38 Pihl, Meo                  9 VAC-MR               1:39.89    1:28.12  
       39.49  1:28.12                                                      
 39 Flood, Katie M            10 Silver Streaks-MR    1:30.11    1:28.45  
       41.10  1:28.45                                                      
 40 Gonzalez, Melissa          9 TRS-MR                    NT    1:29.13  
       40.45  1:29.13                                                      
 40 Hirsch, Jenna              9 TRS-MR               1:48.66    1:29.13  
       39.50  1:29.13                                                      
 42 Tawil, Raina C            10 MRST-MR              1:39.89    1:30.15  
       43.09  1:30.15                                                      
 43 Chapman, Erica             9 TRS-MR               1:51.52    1:30.70  
       40.49  1:30.70                                                      
 44 Wheeler, Sierra            9 VAC-MR               1:31.11    1:32.13  
       40.80  1:32.13                                                      
 45 Reis, Kelly J              9 AGUA-MR              1:33.33    1:32.77  
       43.00  1:32.77                                                      
 46 Barnard, Sarah E          10 Silver Streaks-MR    1:49.11    1:34.10  
       44.22  1:34.10                                                      
 47 Pampillonio, Janine        9 Saw Mill-MR          1:38.02    1:34.77  
       44.49  1:34.77                                                      
 48 Longinott, Andrea          9 VAC-MR               1:50.16    1:35.00  
       43.00  1:35.00                                                      
 49 Walker, Erica             10 Saw Mill-MR          1:31.10    1:35.79  
       43.99  1:35.79                                                      
 50 Warnon, Sophia             9 VAC-MR               1:55.66    1:52.28  
       50.85  1:52.28                                                      
 
Event 16  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dempsey, Lukas A           9 AGUA-MR              1:13.23    1:08.38   20  
       32.61  1:08.38                                                      
  2 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR         1:12.06    1:08.60   17  
       31.58  1:08.60                                                      
  3 McIlhargy, Sean V         10 TRS-MR               1:14.49    1:08.89   16  
       33.37  1:08.89                                                      
  4 Sheffrey, Harold          10 AGUA-MR              1:11.81    1:11.10   15  
       34.01  1:11.10                                                      
  5 Kunze, Ian M               9 AGUA-MR              1:18.12    1:12.22   14  
       34.88  1:12.22                                                      
  6 Galan, Luis                9 VAC-MR               1:18.76    1:16.45   13  
       35.95  1:16.45                                                      
  7 Staskiewicz, Sasha         9 AGUA-MR              1:27.77    1:16.82   12  
  8 Gallagher, Keegan          9 VAC-MR               1:18.98    1:17.04   11  
       37.82  1:17.04                                                      
  9 Accarino, John J           9 Silver Streaks-MR    1:18.51    1:17.34    9  
       38.17  1:17.34                                                      
 10 Leibel, Danny             10 TRS-MR               1:24.76    1:18.63    7  
 11 Robins, William           10 Saw Mill-MR          1:21.16    1:18.68    6  
 12 Adolf, Conrad              9 AGUA-MR              1:25.00    1:20.80    5  
 13 Duda, Peter                9 VAC-MR               1:33.55    1:22.73    4  
       38.28  1:22.73                                                      
 14 Wesolowski, Teddy         10 Saw Mill-MR          1:26.56    1:24.77    3  
 15 Meany, RJ J                9 TRS-MR               1:29.60    1:25.56    2  
 16 Lang, Andrew C            10 Silver Streaks-MR    1:31.56    1:26.87    1  
 17 Zhang, Thomas              9 TRS-MR                    NT    1:27.54  
 18 Deoliveira, Michael M      9 Silver Streaks-MR    1:35.16    1:29.69  
       40.94  1:29.69                                                      
 19 Crist, Jedidiah            9 VAC-MR               1:34.02    1:30.01  
       39.22  1:30.01                                                      
 20 Ong, Spencer               9 Saw Mill-MR          1:52.22    1:38.06  
       45.61  1:38.06                                                      
 21 Busch, Ross                9 VAC-MR               1:34.34    1:42.25  
       43.42  1:42.25                                                      
 22 Gomez, Joshua              9 VAC-MR               1:45.60    1:42.82  
       44.69  1:42.82                                                      
 23 Thamsen, Nicholas         10 TRS-MR                    NT    1:58.34  
       52.97  1:58.34                                                      
 24 Caulo, Gilly               9 Saw Mill-MR               NT    1:58.36  
       52.98  1:58.36                                                      
 25 Miara, Jesse               9 TRS-MR               2:08.56    2:09.18  
     1:03.82  2:09.18                                                      
 -- Barina, Tito              10 MRST-MR              1:44.32         DQ  
     1:59.42                                                               
 
Event 17  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, Brittany Z       13 GAEL-MR                27.59      27.13   20  
  2 Lukasik, Brittany G       14 Aqua Gems-MR           28.33      27.61   17  
  3 Dean, Ashley              14 Mantarays-MR           29.02      28.39   16  
  4 Chapman, Kim              13 TRS-MR                 27.98      28.76   15  
  5 Ewen, Meredith A          14 Saw Mill-MR            29.71      28.84   14  
  6 Yergeau, Sarah E          14 Silver Streaks-MR      29.34      28.91   13  
  7 Parodi, Annie T           14 Mantarays-MR           30.17      29.01   12  
  8 Honohan, Catherine C      14 AGUA-MR                29.70      29.07   11  
  9 Huerta, Kateri            14 VAC-MR                 28.79      29.22    9  
 10 Tellone, Tiffany          13 Seahawks-MR            29.91      29.24    7  
 11 Johnson, Rebecca          13 AGUA-MR                29.86      29.30    6  
 12 Burtnik, Sydney G         14 Saw Mill-MR            29.88      29.39    5  
 13 Lukasik, Brooke M         14 Aqua Gems-MR           30.96      30.29    4  
 14 Jardine, Hannah           13 VAC-MR                 31.54      30.36    3  
 15 Cerny, Siobhan            14 Sea Lions-MR           30.65      30.42    2  
 16 Pezzello, Elizabeth       13 Saw Mill-MR            30.03      30.49    1  
 17 Stadnyk, Grace E          14 Saw Mill-MR            31.77      30.56  
 18 Hirsch, Rachael           13 TRS-MR                 34.51      30.73  
 18 Newman, Georgia M         14 AGUA-MR                30.94      30.73  
 20 Ramos, Angelica M         13 AGUA-MR                31.71      31.06  
 21 Cioffi, Kristina          13 Seahawks-MR            30.92      31.92  
 22 Ryan, Amy E               13 Seahawks-MR            32.65      32.17  
 23 Pihl, Nicole              14 VAC-MR                 32.25      32.20  
 24 MACDONALD, Lisa A         14 Aqua Gems-MR           33.43      32.59  
 25 Baldwin, Tess E           13 Silver Streaks-MR      36.32      33.30  
 26 Gibbs, Samantha           13 Saw Mill-MR            32.01      33.32  
 27 Meyendorff, Catherine S   13 Silver Streaks-MR      32.96      33.61  
 28 Parziale, Anneliese       13 Saw Mill-MR            33.77      33.80  
 29 O'Connell, Caitlin E      14 AGUA-MR                33.33      34.19  
 30 Rinaldi, Kate             13 Aqua Gems-MR           33.43      40.05  
 -- Crawford, Natalie A       13 Mantarays-MR           29.87         DQ  
 
Event 18  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gartman, David            14 Seahawks-MR            25.05      24.24   20  
  2 DeLisle, Derek C          13 Bluefins-AD            24.27      24.40   17  
  3 Reynoso, BJ A             13 AGUA-MR                25.69      25.75   16  
  4 Gillespie, Shaun M        14 PBAC-MR                27.18      25.81   15  
  5 McGovern, John M          14 Silver Streaks-MR      27.66      25.92   14  
  6 Marks, Danny J            14 Aqua Gems-MR           26.54      26.40   13  
  7 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR           26.89      26.52   12  
  8 Walsh, Richard W          14 Mantarays-MR           27.93      26.58   11  
  9 Jakubek, Kramer A         13 MWSC-MR                27.32      26.76    9  
 10 Colton, Billy             13 Seahawks-MR            26.21      26.81    7  
 11 Lau, Kevin Z              13 Silver Streaks-MR      27.47      26.83    6  
 12 Hutzelman, Daniel R       13 Aqua Gems-MR           27.86      27.23    4.5
 12 Jacobs, Brian C           14 PBAC-MR                27.45      27.23    4.5
 14 Rodrigues, Arsenio E      14 PBAC-MR                27.66      27.26    3  
 15 MacNaughton, Jake D       14 Silver Streaks-MR      27.65      27.44    2  
 16 Carlon, Christopher       13 AGUA-MR                30.00      27.46    1  
 17 Slouka, Zack Z            13 AGUA-MR                29.02      27.63  
 18 Southren, Daniel L        14 Sea Lions-MR           27.78      27.64  
 19 Kapinos, Peter            13 Sea Lions-MR           28.34      27.81  
 20 Stadnyk, Alexander        14 Saw Mill-MR            28.83      27.91  
 21 Meyendorff, Andrew M      13 Silver Streaks-MR      30.19      28.71  
 22 Alexander, Robert         14 VAC-MR                 29.87      28.73  
 23 Meany, Matthew G          13 TRS-MR                 30.57      29.25  
 24 Whelan, Brendan L         13 Mantarays-MR           30.61      29.48  
 25 Kafka, Matthew            13 Sea Lions-MR           30.99      29.68  
 26 Cardinale, Stephen        14 Mantarays-MR           29.98      30.16  
 27 Madar, David              14 Sea Lions-MR           30.18      30.27  
 28 Martin, Stephen G         14 VAC-MR                 30.76      30.41  
 29 Barry, Matthew C          14 Mantarays-MR           32.20      30.44  
 30 Saindon, Merrick R        14 VAC-MR                 31.60      30.58  
 31 Lewis, Kitwane A          13 AGUA-MR                35.00      32.00  
 32 Scully, Shane N           13 AGUA-MR                31.86      32.56  
 33 Carroll, Ryan             13 VAC-MR                 33.45      32.96  
 33 Walker, Patrick J         13 Aqua Gems-MR           32.43      32.96  
 35 Cable, Scott              13 VAC-MR                 36.23      34.93  
 
Event 19  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         10 GAEL-MR                34.97      34.16   20  
  2 Kwa, Adelene              10 AGUA-MR                37.01      36.21   17  
  3 Stillwagon, Katy D        10 GAEL-MR                40.24      38.92   16  
  4 Futterman, Kale            9 AGUA-MR                38.80      39.03   15  
  5 Damico, Nicole            10 VAC-MR                 39.38      39.06   14  
  6 Brady, Meagan E            9 Mantarays-MR           47.60      39.72   13  
  7 Jacobs, Deanna L          10 PBAC-MR                41.11      39.73   12  
  8 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR           40.05      39.74   11  
  9 Freeman, Nicole Z         10 GAEL-MR                42.53      40.50    9  
 10 Shiota, Lena               9 AGUA-MR                39.60      40.81    7  
 11 Schaefer, Kathryn R       10 GAEL-MR                41.25      41.07    6  
 12 Altman-Kurosaki, Hannah   10 AGUA-MR                40.18      41.33    5  
 13 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR           41.73      41.95    4  
 14 Jackson, Adrianna         10 TRS-MR                 38.50      42.36    3  
 15 Giner, Racquel            10 Saw Mill-MR               NT      42.42    2  
 16 Solomon, Amanda           10 AGUA-MR                44.87      43.03    1  
 17 Stevens, Madelyn           9 VAC-MR                 42.87      43.11  
 18 Reis, Kelly J              9 AGUA-MR                46.22      43.28  
 19 Rapp, Jessica             10 Aqua Gems-MR           48.19      43.87  
 20 Cioffi, Nicole            10 Seahawks-MR            41.74      43.97  
 21 Moore, Erica              10 Aqua Gems-MR           46.48      44.11  
 22 Porter, Nicole             9 Aqua Gems-MR           53.43      44.54  
 23 Allen, Sarah              10 Saw Mill-MR            46.18      44.70  
 24 Walker, Corynn B          10 Aqua Gems-MR           43.43      44.71  
 25 Boyd, Zoe                  9 Saw Mill-MR            51.56      44.74  
 26 Bishop, Christina M        9 GAEL-MR                49.91      45.33  
 27 Mlynarczyk, Nicole         9 Seahawks-MR            51.36      45.49  
 28 Omelanczuk, Claudia       10 TRS-MR                 49.28      45.57  
 29 Pendergast, Megan         10 Aqua Gems-MR           46.77      45.62  
 30 Chapman, Erica             9 TRS-MR                 58.93      46.59  
 31 Barnard, Sarah E          10 Silver Streaks-MR      51.11      46.94  
 32 Flood, Katie M            10 Silver Streaks-MR      45.11      47.05  
 33 Krause, Samantha           9 VAC-MR                 49.08      47.25  
 34 Pihl, Meo                  9 VAC-MR                 52.68      47.54  
 35 Tawil, Raina C            10 MRST-MR                48.81      48.11  
 36 Longinott, Andrea          9 VAC-MR                 55.55      49.34  
 37 Parodi, Ellen             10 Mantarays-MR           50.95      49.42  
 38 Boyle, Tina M             10 MWSC-MR                47.28      49.72  
 39 Hirsch, Jenna              9 TRS-MR                 58.97      50.07  
 40 Gonzalez, Melissa          9 TRS-MR                 57.23      50.70  
 41 Pampillonio, Janine        9 Saw Mill-MR               NT      50.78  
 42 Owens, Amy                 9 VAC-MR                 53.20      50.83  
 43 Wheeler, Sierra            9 VAC-MR                 55.23      51.18  
 44 Joyce, Gwyneth             9 VAC-MR                 55.27      52.75  
 45 Youmans, Hayley            9 VAC-MR                 55.25      54.62  
 46 Warnon, Sophia             9 VAC-MR                 59.89      55.13  
 47 Pushman, Kelly            10 VAC-MR                    NT      57.06  
 -- Covington, Christina M    10 MWSC-MR                45.20         DQ  
 -- Cole, Shannon              9 VAC-MR                 49.41         DQ  
 -- Marse, Shelby             10 VAC-MR                    NT         DQ  
 -- Weiner, Tess M             9 AGUA-MR                42.41         DQ  
 
Event 20  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M            10 MWSC-MR                39.36      37.03   20  
  2 Dempsey, Lukas A           9 AGUA-MR                38.39      37.88   17  
  3 Kunze, Ian M               9 AGUA-MR                40.73      39.98   16  
  4 Adolf, Conrad              9 AGUA-MR                42.47      40.81   15  
  5 Messinger, Joshua         10 TRS-MR                 36.91      40.84   14  
  6 McIlhargy, Sean V         10 TRS-MR                 41.16      41.08   13  
  7 Accarino, John J           9 Silver Streaks-MR      41.30      41.20   12  
  8 Staskiewicz, Sasha         9 AGUA-MR                42.50      42.51   11  
  9 Leibel, Danny             10 TRS-MR                 38.31      42.53    9  
 10 Garvey, Patrick            9 Seahawks-MR            45.91      43.22    7  
 11 Gallagher, Keegan          9 VAC-MR                 40.83      44.73    6  
 12 Deoliveira, Michael M      9 Silver Streaks-MR      43.70      45.06    5  
 13 Robins, William           10 Saw Mill-MR               NT      45.39    4  
 14 Lang, Andrew C            10 Silver Streaks-MR      45.74      45.71    3  
 15 Gourevitch, Jesse D        9 Silver Streaks-MR      42.80      46.09    2  
 16 Meany, RJ J                9 TRS-MR                 42.59      46.29    1  
 17 Crist, Jedidiah            9 VAC-MR                 53.91      48.14  
 18 Busch, Ross                9 VAC-MR                 49.59      48.77  
 19 Ong, Spencer               9 Saw Mill-MR            49.41      49.91  
 20 Duda, Peter                9 VAC-MR                 50.92      52.71  
 21 Drain, Jason              10 Aqua Gems-MR           59.43      53.41  
 22 Gomez, Joshua              9 VAC-MR                 57.96      55.88  
 23 Caulo, Gilly               9 Saw Mill-MR               NT      59.73  
 24 Mulvaney, Conor            9 VAC-MR               1:06.13    1:00.01  
 25 Thamsen, Nicholas         10 TRS-MR                    NT    1:09.09  
 -- Wesolowski, Teddy         10 Saw Mill-MR               NT         DQ  
 -- Galan, Luis                9 VAC-MR                 38.96         DQ  
 -- Zhang, Thomas              9 TRS-MR                    NT         DQ  
 -- Miara, Jesse               9 TRS-MR                 57.69         DQ  
 
Event 21  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewanich, Katrice          14 VAC-MR               1:01.86    1:03.66   20  
       31.47  1:03.66                                                      
  2 Tomasula, Kellyanne M     14 Aqua Gems-MR         1:05.80    1:03.89   17  
       31.67  1:03.89                                                      
  3 Klein, Jacquelyn C        14 VAC-MR               1:04.62    1:04.22   16  
       31.42  1:04.22                                                      
  4 HA, Alyssa J              13 Silver Streaks-MR    1:05.45    1:05.66   15  
       32.22  1:05.66                                                      
  5 Freeman, Brittany Z       13 GAEL-MR              1:08.36    1:08.36   14  
       33.52  1:08.36                                                      
  6 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         1:07.89    1:08.77   13  
       33.29  1:08.77                                                      
  7 Crawford, Natalie A       13 Mantarays-MR         1:15.00    1:10.44   12  
       34.55  1:10.44                                                      
  8 Tellone, Tiffany          13 Seahawks-MR          1:14.38    1:10.52   11  
       34.81  1:10.52                                                      
  9 Barrett, Hilary L         14 Aqua Gems-MR         1:13.99    1:12.16    9  
       35.18  1:12.16                                                      
 10 Johnson, Rebecca          13 AGUA-MR              1:14.24    1:13.82    7  
       36.17  1:13.82                                                      
 11 Yergeau, Sarah E          14 Silver Streaks-MR    1:17.36    1:14.92    6  
       37.44  1:14.92                                                      
 12 Parodi, Annie T           14 Mantarays-MR         1:14.12    1:15.16    5  
       36.53  1:15.16                                                      
 13 Honohan, Catherine C      14 AGUA-MR              1:14.72    1:15.69    4  
       36.99  1:15.69                                                      
 14 Burtnik, Sydney G         14 Saw Mill-MR          1:15.92    1:16.11    3  
       36.80  1:16.11                                                      
 15 Lukasik, Brooke M         14 Aqua Gems-MR         1:17.10    1:16.18    2  
       36.87  1:16.18                                                      
 16 Ramos, Angelica M         13 AGUA-MR              1:18.70    1:16.82    1  
       37.43  1:16.82                                                      
 17 Ewen, Meredith A          14 Saw Mill-MR          1:24.93    1:17.95  
       38.09  1:17.95                                                      
 18 Cerny, Siobhan            14 Sea Lions-MR         1:21.25    1:19.26  
       39.17  1:19.26                                                      
 19 Pezzello, Elizabeth       13 Saw Mill-MR          1:30.48    1:21.63  
       39.51  1:21.63                                                      
 20 Pihl, Nicole              14 VAC-MR               1:24.30    1:21.98  
 21 Gibbs, Samantha           13 Saw Mill-MR          1:27.35    1:23.64  
       41.34  1:23.64                                                      
 22 Cioffi, Kristina          13 Seahawks-MR          1:30.87    1:23.82  
       40.32  1:23.82                                                      
 23 Baldwin, Tess E           13 Silver Streaks-MR    1:21.42    1:24.85  
       42.06  1:24.85                                                      
 24 Meyendorff, Catherine S   13 Silver Streaks-MR    1:25.50    1:27.91  
       42.88  1:27.91                                                      
 25 Hirsch, Rachael           13 TRS-MR                    NT    1:30.32  
       42.87  1:30.32                                                      
 26 Rinaldi, Kate             13 Aqua Gems-MR         1:16.43    1:48.40  
 -- Parziale, Anneliese       13 Saw Mill-MR               NT         DQ  
       45.68       DQ                                                      
 -- O'Connell, Caitlin E      14 AGUA-MR              1:30.00         DQ  
       47.88       DQ                                                      
 
Event 22  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGovern, John M          14 Silver Streaks-MR    1:06.02    1:01.80   20  
       30.17  1:01.80                                                      
  2 Gartman, David            14 Seahawks-MR          1:02.04    1:03.36   17  
       30.57  1:03.36                                                      
  3 Marks, Danny J            14 Aqua Gems-MR         1:07.55    1:05.78   16  
       32.81  1:05.78                                                      
  4 Lau, Kevin Z              13 Silver Streaks-MR    1:06.85    1:06.95   15  
       33.10  1:06.95                                                      
  5 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         1:07.03    1:07.67   14  
       32.70  1:07.67                                                      
  6 Colton, Billy             13 Seahawks-MR          1:05.25    1:08.17   13  
       33.00  1:08.17                                                      
  7 Hutzelman, Daniel R       13 Aqua Gems-MR         1:10.44    1:09.02   12  
       33.57  1:09.02                                                      
  8 MacNaughton, Jake D       14 Silver Streaks-MR    1:10.95    1:09.22   11  
       32.99  1:09.22                                                      
  9 Gillespie, Shaun M        14 PBAC-MR              1:10.69    1:11.42    9  
       34.19  1:11.42                                                      
 10 Jakubek, Kramer A         13 MWSC-MR              1:14.62    1:11.94    7  
       35.22  1:11.94                                                      
 11 Alexander, Robert         14 VAC-MR               1:20.55    1:13.05    6  
       34.31  1:13.05                                                      
 12 Southren, Daniel L        14 Sea Lions-MR         1:14.29    1:13.24    5  
       36.08  1:13.24                                                      
 13 Meyendorff, Andrew M      13 Silver Streaks-MR    1:13.23    1:13.48    4  
       35.86  1:13.48                                                      
 14 Kapinos, Peter            13 Sea Lions-MR         1:16.25    1:13.90    3  
       36.07  1:13.90                                                      
 15 Walsh, Richard W          14 Mantarays-MR         1:18.54    1:14.15    2  
       36.30  1:14.15                                                      
 16 Madar, David              14 Sea Lions-MR         1:12.93    1:14.30    1  
       36.30  1:14.30                                                      
 17 Carlon, Christopher       13 AGUA-MR              1:22.45    1:14.60  
       36.14  1:14.60                                                      
 18 Stadnyk, Alexander        14 Saw Mill-MR          1:16.10    1:14.81  
       36.36  1:14.81                                                      
 19 Carroll, Ryan             13 VAC-MR               1:19.10    1:15.54  
       36.70  1:15.54                                                      
 20 Rodrigues, Arsenio E      14 PBAC-MR              1:24.03    1:16.03  
       36.85  1:16.03                                                      
 21 Barry, Matthew C          14 Mantarays-MR         1:22.78    1:16.80  
 22 Whelan, Brendan L         13 Mantarays-MR         1:22.73    1:18.46  
       37.92  1:18.46                                                      
 23 Walker, Patrick J         13 Aqua Gems-MR         1:18.43    1:18.97  
       39.03  1:18.97                                                      
 24 Martin, Stephen G         14 VAC-MR               1:23.71    1:20.28  
 25 Slouka, Zack Z            13 AGUA-MR              1:22.63    1:20.45  
       40.03  1:20.45                                                      
 26 Cardinale, Stephen        14 Mantarays-MR         1:31.94    1:21.07  
       39.84  1:21.07                                                      
 27 Saindon, Merrick R        14 VAC-MR               1:28.83    1:21.49  
       39.19  1:21.49                                                      
 28 Meany, Matthew G          13 TRS-MR               1:26.95    1:25.40  
       41.97  1:25.40                                                      
 29 Scully, Shane N           13 AGUA-MR              1:21.55    1:27.88  
 30 Lewis, Kitwane A          13 AGUA-MR              1:30.00    1:38.15  
       46.78  1:38.15                                                      
 -- Kafka, Matthew            13 Sea Lions-MR         1:11.50         DQ  
       37.67       DQ                                                      
 
Event 23  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Teng, Rebecca Y           10 AGUA-MR              1:24.39    1:21.62   20  
       39.33  1:21.62                                                      
  2 Turner, Jennifer J        10 Silver Streaks-MR    1:22.58    1:22.90   17  
       38.65  1:22.90                                                      
  3 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR         1:22.81    1:23.54   16  
       38.70  1:23.54                                                      
  4 Kwa, Adelene              10 AGUA-MR              1:46.63    1:27.14   15  
       42.45  1:27.14                                                      
  5 Klein, Morganne           10 VAC-MR               1:32.20    1:33.46   14  
       42.38  1:33.46                                                      
  6 Pavlin, Mekala            10 AGUA-MR              1:41.37    1:34.31   13  
       44.66  1:34.31                                                      
  7 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR         1:38.45    1:34.43   12  
       45.30  1:34.43                                                      
  8 Engelstein, Sophie M      10 AGUA-MR              1:41.92    1:36.27   11  
       46.95  1:36.27                                                      
  9 Henry, Emily               9 VAC-MR               1:37.34    1:36.91    9  
       45.52  1:36.91                                                      
 10 Solomon, Amanda           10 AGUA-MR              1:45.68    1:40.97    7  
       45.40  1:40.97                                                      
 11 Mihail, Renee M            9 AGUA-MR              1:46.24    1:42.28    6  
       49.47  1:42.28                                                      
 12 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR         1:44.26    1:42.66    5  
       48.95  1:42.66                                                      
 13 Oboyski, Samantha         10 VAC-MR               1:52.22    1:43.93    4  
       50.14  1:43.93                                                      
 14 Shiota, Lena               9 AGUA-MR              1:50.37    1:44.20    3  
       48.99  1:44.20                                                      
 15 Weiner, Tess M             9 AGUA-MR              1:47.44    1:45.71    2  
       49.06  1:45.71                                                      
 16 Giner, Racquel            10 Saw Mill-MR               NT    1:47.49    1  
       53.38  1:47.49                                                      
 17 Foster, Amanda            10 VAC-MR               1:54.23    1:48.93  
       51.12  1:48.93                                                      
 18 Larkin, Colleen            9 Seahawks-MR               NT    1:50.63  
       52.54  1:50.63                                                      
 19 Futterman, Kale            9 AGUA-MR              2:07.26    1:51.07  
       53.98  1:51.07                                                      
 20 Owens, Amy                 9 VAC-MR               2:02.32    1:51.24  
       55.05  1:51.24                                                      
 21 Walker, Erica             10 Saw Mill-MR          1:53.79    1:51.86  
       53.96  1:51.86                                                      
 22 Werking, Kristin           9 Aqua Gems-MR         1:46.43    1:53.52  
       51.21  1:53.52                                                      
 23 Griffin, Nicole            9 VAC-MR               1:57.87    1:55.26  
       53.58  1:55.26                                                      
 24 Cyrus, Kimberly L          9 AGUA-MR              1:58.00    1:59.18  
       55.68  1:59.18                                                      
 25 Cole, Shannon              9 VAC-MR               2:05.06    1:59.31  
       56.07  1:59.31                                                      
 26 Boyle, Tina M             10 MWSC-MR              1:35.00    2:00.99  
       57.01  2:00.99                                                      
 27 Joyce, Gwyneth             9 VAC-MR               2:15.28    2:05.78  
       59.06  2:05.78                                                      
 
Event 24  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kunze, Ian M               9 AGUA-MR              1:40.53    1:34.91   20  
       45.93  1:34.91                                                      
  2 Burillo, Vincent           9 VAC-MR               2:00.22    1:35.20   17  
       44.76  1:35.20                                                      
  3 Robins, William           10 Saw Mill-MR          1:47.15    1:40.56   16  
       49.42  1:40.56                                                      
  4 Cicalese, Edward L        10 TRS-MR               1:44.16    1:41.25   15  
       46.81  1:41.25                                                      
  5 Gourevitch, Jesse D        9 Silver Streaks-MR    1:46.50    1:43.21   14  
       47.31  1:43.21                                                      
  6 Staskiewicz, Sasha         9 AGUA-MR              1:52.78    1:45.84   13  
       49.57  1:45.84                                                      
  7 Meany, RJ J                9 TRS-MR               2:04.32    1:53.24   12  
       56.11  1:53.24                                                      
  8 Barina, Tito              10 MRST-MR              3:00.00    1:54.34   11  
       55.64  1:54.34                                                      
  9 Ong, Spencer               9 Saw Mill-MR          2:02.47    2:00.76    9  
       57.43  2:00.76                                                      
 
Event 25  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewanich, Katrice          14 VAC-MR               1:04.06    1:03.08   20  
       28.86  1:03.08                                                      
  2 Biancone, Taylor Z        14 GAEL-MR              1:04.17    1:05.20   17  
       29.47  1:05.20                                                      
  3 Tomasula, Kellyanne M     14 Aqua Gems-MR         1:08.67    1:06.38   16  
       31.18  1:06.38                                                      
  4 Chapman, Kim              13 TRS-MR               1:09.87    1:08.01   15  
       32.34  1:08.01                                                      
  5 Devoe, Gnome Z            14 GAEL-MR              1:10.91    1:10.44   14  
       32.17  1:10.44                                                      
  6 Lukasik, Brittany G       14 Aqua Gems-MR         1:17.46    1:13.43   13  
       33.25  1:13.43                                                      
  7 Ewen, Meredith A          14 Saw Mill-MR          1:13.53    1:13.74   12  
       34.13  1:13.74                                                      
  8 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         1:19.70    1:14.25   11  
       34.51  1:14.25                                                      
  9 Huerta, Kateri            14 VAC-MR               1:10.67    1:14.34    9  
       34.06  1:14.34                                                      
 10 Yergeau, Sarah E          14 Silver Streaks-MR    1:17.09    1:14.52    7  
       34.78  1:14.52                                                      
 11 Burtnik, Sydney G         14 Saw Mill-MR          1:19.68    1:17.09    6  
       35.61  1:17.09                                                      
 12 Stadnyk, Grace E          14 Saw Mill-MR          1:19.00    1:17.29    5  
       35.68  1:17.29                                                      
 13 Barrett, Hilary L         14 Aqua Gems-MR         1:22.26    1:19.92    4  
       35.86  1:19.92                                                      
 14 Newman, Georgia M         14 AGUA-MR              1:22.11    1:22.08    3  
       36.33  1:22.08                                                      
 15 Johnson, Rebecca          13 AGUA-MR              1:22.98    1:22.73    2  
       37.79  1:22.73                                                      
 16 Pihl, Nicole              14 VAC-MR               1:21.25    1:22.97    1  
       36.87  1:22.97                                                      
 17 Hirsch, Jenna              9 TRS-MR                    NT    1:27.39  
       40.70  1:27.39                                                      
 18 Pezzello, Elizabeth       13 Saw Mill-MR          1:32.19    1:28.34  
       37.03  1:28.34                                                      
 19 Meyendorff, Catherine S   13 Silver Streaks-MR    1:29.37    1:29.63  
       41.83  1:29.63                                                      
 20 Parziale, Anneliese       13 Saw Mill-MR          1:27.57    1:32.31  
       42.15  1:32.31                                                      
 21 O'Connell, Caitlin E      14 AGUA-MR              1:30.00    1:33.37  
       43.33  1:33.37                                                      
 22 Gibbs, Samantha           13 Saw Mill-MR          1:34.03    1:38.25  
       43.83  1:38.25                                                      
 
Event 26  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeLisle, Derek C          13 Bluefins-AD            59.87      59.79   20  
       28.30    59.79                                                      
  2 McGovern, John M          14 Silver Streaks-MR    1:11.56    1:07.66   17  
       31.06  1:07.66                                                      
  3 Reynoso, BJ A             13 AGUA-MR              1:18.18    1:10.35   16  
       32.03  1:10.35                                                      
  4 Lau, Kevin Z              13 Silver Streaks-MR    1:11.70    1:12.78   15  
       33.23  1:12.78                                                      
  5 Rodrigues, Arsenio E      14 PBAC-MR              1:13.99    1:14.41   14  
       33.67  1:14.41                                                      
  6 Martin, Stephen G         14 VAC-MR               1:24.69    1:25.44   13  
       38.31  1:25.44                                                      
  7 Meyendorff, Andrew M      13 Silver Streaks-MR    1:37.42    1:29.15   12  
       41.80  1:29.15                                                      
  8 Meany, Matthew G          13 TRS-MR               1:22.22    1:31.95   11  
       42.58  1:31.95                                                      
 
Event 27  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         10 GAEL-MR                31.62      30.82   20  
  2 Engelstein, Sophie M      10 AGUA-MR                35.43      35.62   17  
  3 Turner, Jennifer J        10 Silver Streaks-MR      37.20      36.24   16  
  4 Stillwagon, Katy D        10 GAEL-MR                39.75      37.91   15  
  5 Klein, Morganne           10 VAC-MR                 37.13      38.20   14  
  6 Jacobs, Deanna L          10 PBAC-MR                44.78      40.81   13  
  7 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR           41.15      40.86   12  
  8 Rapp, Jessica             10 Aqua Gems-MR           43.70      41.63   11  
  9 Tremper, Andrea           10 VAC-MR               1:00.28      42.08    9  
 10 Stevens, Madelyn           9 VAC-MR                 41.31      42.57    7  
 11 Diepold, Taylor M         10 MWSC-MR                40.20      43.28    6  
 12 Cyrus, Kimberly L          9 AGUA-MR                50.00      43.61    5  
 13 Werking, Kristin           9 Aqua Gems-MR           44.43      45.18    4  
 14 Boyd, Zoe                  9 Saw Mill-MR               NT      45.22    3  
 15 Allen, Sarah              10 Saw Mill-MR               NT      45.91    2  
 16 Hirsch, Jenna              9 TRS-MR                    NT      47.32    1  
 17 Reis, Kelly J              9 AGUA-MR                51.50      47.74  
 18 Oboyski, Samantha         10 VAC-MR                 49.09      48.70  
 19 Walker, Corynn B          10 Aqua Gems-MR           46.43      48.90  
 20 Walker, Erica             10 Saw Mill-MR            56.26      49.85  
 21 Mlynarczyk, Nicole         9 Seahawks-MR            47.08      50.14  
 22 Bishop, Christina M        9 GAEL-MR                51.06      50.73  
 23 Grant, Julianne            9 VAC-MR                 49.87      50.78  
 24 Pampillonio, Janine        9 Saw Mill-MR               NT      51.12  
 25 Porter, Nicole             9 Aqua Gems-MR           57.43      52.59  
 26 Foster, Amanda            10 VAC-MR                 59.40      55.53  
 27 Griffin, Nicole            9 VAC-MR                 58.67      55.72  
 28 Covington, Christina M    10 MWSC-MR                55.02      55.80  
 -- Longinott, Andrea          9 VAC-MR                    NT         DQ  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR           31.88      32.41   20  
  2 Sheffrey, Harold          10 AGUA-MR                38.60      37.98   17  
  3 Messinger, Joshua         10 TRS-MR                 37.96      38.92   16  
  4 Walsh, Kevin M            10 MWSC-MR                40.69      39.51   15  
  5 Burillo, Vincent           9 VAC-MR                 46.14      42.21   14  
 -- Caulo, Gilly               9 Saw Mill-MR               NT         DQ  
 -- Wesolowski, Teddy         10 Saw Mill-MR               NT         DQ  
 -- Thamsen, Nicholas         10 TRS-MR                    NT         DQ  
 
Event 29  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HA, Alyssa J              13 Silver Streaks-MR    2:10.52    2:08.73   20  
       29.22  1:01.54  1:35.47  2:08.73                                    
  2 Tomasula, Kellyanne M     14 Aqua Gems-MR         2:20.29    2:10.73   17  
       30.04  1:03.22  1:37.91  2:10.73                                    
  3 Freeman, Brittany Z       13 GAEL-MR              2:14.00    2:10.96   16  
       29.66  1:02.70  1:37.20  2:10.96                                    
  4 Lukasik, Brittany G       14 Aqua Gems-MR         2:12.43    2:12.14   15  
       30.57  1:04.60  1:39.62  2:12.14                                    
  5 Devoe, Gnome Z            14 GAEL-MR              2:09.04    2:13.09   14  
       30.82  1:04.09  1:38.78  2:13.09                                    
  6 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         2:13.85    2:13.42   13  
       30.52  1:04.11  1:39.14  2:13.42                                    
  7 Chapman, Kim              13 TRS-MR               2:15.28    2:15.37   12  
       31.37  1:05.66  1:41.04  2:15.37                                    
  8 Yergeau, Sarah E          14 Silver Streaks-MR    2:16.33    2:15.90   11  
       31.09  1:05.74  1:41.71  2:15.90                                    
  9 Biancone, Taylor Z        14 GAEL-MR              2:07.84    2:16.47    9  
       31.37  1:05.85  1:41.73  2:16.47                                    
 10 Ryan, Caitlin N           14 Seahawks-MR          2:16.93    2:16.65    7  
       30.46  1:03.77  1:39.96  2:16.65                                    
 11 Dean, Ashley              14 Mantarays-MR         2:16.00    2:18.13    6  
       31.38  1:06.95  1:43.47  2:18.13                                    
 12 Barrett, Hilary L         14 Aqua Gems-MR         2:16.78    2:18.66    5  
       31.71  1:07.36  1:43.56  2:18.66                                    
 13 Crawford, Natalie A       13 Mantarays-MR         2:26.76    2:19.57    4  
       31.16  1:07.03  1:44.53  2:19.57                                    
 14 Stadnyk, Grace E          14 Saw Mill-MR          2:31.30    2:25.34    3  
       33.25  1:09.88  1:47.96  2:25.34                                    
 15 Huerta, Kateri            14 VAC-MR               2:14.47    2:25.87    2  
       33.21  1:09.58  1:47.76  2:25.87                                    
 16 Honohan, Catherine C      14 AGUA-MR              2:19.90    2:26.41    1  
       33.02  1:11.33  1:49.93  2:26.41                                    
 17 Lukasik, Brooke M         14 Aqua Gems-MR         2:24.43    2:32.96  
       34.33  1:13.80  1:54.04  2:32.96                                    
 18 Cerny, Siobhan            14 Sea Lions-MR         2:38.51    2:33.57  
       34.38  1:13.51  1:54.45  2:33.57                                    
 19 Newman, Georgia M         14 AGUA-MR              2:40.30    2:33.83  
       33.43  1:12.27  1:53.49  2:33.83                                    
 20 Ramos, Angelica M         13 AGUA-MR              2:33.83    2:34.76  
       34.07  1:13.25  1:54.64  2:34.76                                    
 21 Jardine, Hannah           13 VAC-MR               2:35.44    2:35.98  
       35.03  1:14.41  1:55.96  2:35.98                                    
 22 MACDONALD, Lisa A         14 Aqua Gems-MR         2:38.43    2:39.45  
       35.91  1:15.69  1:57.59  2:39.45                                    
 23 Baldwin, Tess E           13 Silver Streaks-MR    2:41.36    2:42.67  
       36.13  1:17.68  2:00.64  2:42.67                                    
 
Event 30  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gartman, David            14 Seahawks-MR          2:01.54    2:00.93   20  
       27.11    57.40  1:29.16  2:00.93                                    
  2 Marks, Danny J            14 Aqua Gems-MR         2:04.36    2:01.17   17  
       28.07    59.42  1:31.20  2:01.17                                    
  3 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         2:08.59    2:03.22   16  
       28.58  1:00.66  1:33.29  2:03.22                                    
  4 McGovern, John M          14 Silver Streaks-MR    2:11.30    2:06.00   15  
       28.47  1:00.09  1:34.05  2:06.00                                    
  5 Gillespie, Shaun M        14 PBAC-MR              2:10.50    2:07.75   14  
       28.20  1:01.25  1:35.43  2:07.75                                    
  6 Reynoso, BJ A             13 AGUA-MR              2:08.72    2:09.02   13  
       29.04  1:01.51  1:35.89  2:09.02                                    
  7 Jacobs, Brian C           14 PBAC-MR              2:12.82    2:11.36   12  
       29.49  1:03.88  1:38.72  2:11.36                                    
  8 Lau, Kevin Z              13 Silver Streaks-MR    2:09.96    2:12.90   11  
       29.75  1:03.25  1:38.29  2:12.90                                    
  9 Jakubek, Kramer A         13 MWSC-MR                   NT    2:15.27    9  
       29.85  1:03.05  1:39.25  2:15.27                                    
 10 Walsh, Richard W          14 Mantarays-MR         2:26.04    2:15.82    7  
       30.69  1:05.34  1:41.20  2:15.82                                    
 11 Hutzelman, Daniel R       13 Aqua Gems-MR         2:15.35    2:16.26    6  
       30.14  1:04.73  1:41.13  2:16.26                                    
 12 Slouka, Zack Z            13 AGUA-MR              2:20.68    2:18.92    5  
       33.20  1:09.10  1:45.64  2:18.92                                    
 13 Carlon, Christopher       13 AGUA-MR              2:20.61    2:19.11    4  
       31.49  1:07.48  1:44.06  2:19.11                                    
 14 Southren, Daniel L        14 Sea Lions-MR         2:09.10    2:22.75    3  
       31.10  1:07.49  1:46.22  2:22.75                                    
 15 Meany, Matthew G          13 TRS-MR               2:29.27    2:25.19    2  
       33.11  1:11.31  1:47.91  2:25.19                                    
 16 Cardinale, Stephen        14 Mantarays-MR         2:37.35    2:26.84    1  
       32.32  1:08.89  1:48.03  2:26.84                                    
 17 Kapinos, Peter            13 Sea Lions-MR         2:12.60    2:27.05  
       30.70  1:07.22  1:46.85  2:27.05                                    
 18 Madar, David              14 Sea Lions-MR         2:16.10    2:27.21  
       33.47  1:10.95  1:50.22  2:27.21                                    
 19 Stadnyk, Alexander        14 Saw Mill-MR          2:35.36    2:27.39  
       31.34  1:08.56  1:48.48  2:27.39                                    
 20 Meyendorff, Andrew M      13 Silver Streaks-MR    2:19.63    2:27.73  
       33.60  1:13.54  1:52.88  2:27.73                                    
 21 Kafka, Matthew            13 Sea Lions-MR         2:19.80    2:28.79  
       33.88  1:12.44  1:51.83  2:28.79                                    
 22 Whelan, Brendan L         13 Mantarays-MR         2:46.12    2:32.27  
       32.65  1:11.82  1:52.64  2:32.27                                    
 23 Alexander, Robert         14 VAC-MR               2:22.11    2:34.24  
       32.83  1:12.48  1:54.01  2:34.24                                    
 24 Carroll, Ryan             13 VAC-MR               2:34.89    2:37.99  
       34.44  1:15.61  1:58.05  2:37.99                                    
 25 Saindon, Merrick R        14 VAC-MR               2:48.99    2:39.62  
       33.82  1:14.57  1:57.87  2:39.62                                    
 26 Barry, Matthew C          14 Mantarays-MR         2:48.29    2:41.38  
       33.61  1:14.30  1:58.26  2:41.38                                    
 27 Scully, Shane N           13 AGUA-MR              2:34.56    2:45.08  
     2:02.23  2:45.08                                                      
 28 Lewis, Kitwane A          13 AGUA-MR              3:28.67    3:13.84  
       38.98  1:28.22  2:22.44  3:13.84                                    
 
Event 31  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         10 GAEL-MR              1:15.22    1:12.71   20  
       33.39  1:12.71                                                      
  2 Teng, Rebecca Y           10 AGUA-MR              1:15.74    1:15.31   17  
       36.32  1:15.31                                                      
  3 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR         1:16.80    1:15.52   16  
       37.40  1:15.52                                                      
  4 Turner, Jennifer J        10 Silver Streaks-MR    1:16.58    1:16.93   15  
       36.64  1:16.93                                                      
  5 Kwa, Adelene              10 AGUA-MR              1:23.17    1:22.86   14  
       39.86  1:22.86                                                      
  6 Damico, Nicole            10 VAC-MR               1:25.14    1:23.06   13  
       39.10  1:23.06                                                      
  7 Stillwagon, Katy D        10 GAEL-MR              1:20.81    1:23.29   12  
       40.66  1:23.29                                                      
  8 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR         1:24.07    1:23.77   11  
       40.07  1:23.77                                                      
  9 Pavlin, Mekala            10 AGUA-MR              1:29.52    1:24.12    9  
       41.51  1:24.12                                                      
 10 Klein, Morganne           10 VAC-MR               1:23.38    1:26.26    7  
       41.47  1:26.26                                                      
 11 Jacobs, Deanna L          10 PBAC-MR              1:27.96    1:28.16    6  
       39.87  1:28.16                                                      
 12 Freeman, Nicole Z         10 GAEL-MR              1:25.27    1:28.63    5  
       43.86  1:28.63                                                      
 13 Diepold, Taylor M         10 MWSC-MR              1:31.10    1:28.99    4  
       40.29  1:28.99                                                      
 14 Altman-Kurosaki, Hannah   10 AGUA-MR              1:29.73    1:29.36    3  
       41.87  1:29.36                                                      
 15 Tremper, Andrea           10 VAC-MR               1:28.53    1:29.37    2  
       41.41  1:29.37                                                      
 16 Mihail, Renee M            9 AGUA-MR              1:35.86    1:29.44    1  
       44.79  1:29.44                                                      
 17 Jackson, Adrianna         10 TRS-MR               1:30.23    1:31.15  
       43.45  1:31.15                                                      
 18 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR         1:34.64    1:33.07  
       45.91  1:33.07                                                      
 19 Brady, Meagan E            9 Mantarays-MR         1:36.39    1:33.29  
       44.65  1:33.29                                                      
 20 Schaefer, Kathryn R       10 GAEL-MR              1:28.16    1:33.52  
       45.16  1:33.52                                                      
 21 Henry, Emily               9 VAC-MR               1:32.83    1:33.58  
       46.50  1:33.58                                                      
 22 Pendergast, Megan         10 Aqua Gems-MR         1:46.03    1:35.98  
       47.37  1:35.98                                                      
 23 Grant, Julianne            9 VAC-MR               1:45.35    1:36.11  
       47.53  1:36.11                                                      
 24 Cioffi, Nicole            10 Seahawks-MR          1:35.49    1:36.44  
       44.89  1:36.44                                                      
 25 Rapp, Jessica             10 Aqua Gems-MR         1:38.73    1:36.69  
       44.26  1:36.69                                                      
 26 Omelanczuk, Claudia       10 TRS-MR               1:43.63    1:36.77  
       48.45  1:36.77                                                      
 27 Larkin, Colleen            9 Seahawks-MR               NT    1:36.82  
       45.59  1:36.82                                                      
 28 Oboyski, Samantha         10 VAC-MR               1:33.50    1:36.83  
       48.78  1:36.83                                                      
 29 Parodi, Ellen             10 Mantarays-MR         1:40.90    1:38.23  
       49.39  1:38.23                                                      
 30 Tawil, Raina C            10 MRST-MR              1:40.19    1:38.37  
       47.34  1:38.37                                                      
 31 Flood, Katie M            10 Silver Streaks-MR    1:47.11    1:40.40  
       45.03  1:40.40                                                      
 32 Bishop, Christina M        9 GAEL-MR              1:47.53    1:41.20  
       50.67  1:41.20                                                      
 33 Krause, Samantha           9 VAC-MR               1:50.78    1:41.43  
       44.52  1:41.43                                                      
 34 Pihl, Meo                  9 VAC-MR               1:45.83    1:41.91  
       47.26  1:41.91                                                      
 35 Chapman, Erica             9 TRS-MR                    NT    1:43.18  
       47.01  1:43.18                                                      
 36 Barnard, Sarah E          10 Silver Streaks-MR    1:51.11    1:43.82  
       46.50  1:43.82                                                      
 37 Owens, Amy                 9 VAC-MR               1:46.34    1:44.77  
       53.41  1:44.77                                                      
 38 Covington, Christina M    10 MWSC-MR              1:46.69    1:47.82  
       51.62  1:47.82                                                      
 39 Walker, Corynn B          10 Aqua Gems-MR         1:43.43    1:48.22  
       50.02  1:48.22                                                      
 40 Cole, Shannon              9 VAC-MR               1:39.61    1:48.35  
       52.26  1:48.35                                                      
 41 Foster, Amanda            10 VAC-MR               1:47.36    1:51.51  
       54.56  1:51.51                                                      
 42 Wheeler, Sierra            9 VAC-MR               1:41.21    1:52.11  
       55.33  1:52.11                                                      
 43 Joyce, Gwyneth             9 VAC-MR               2:02.29    2:01.81  
       55.83  2:01.81                                                      
 -- Moore, Erica              10 Aqua Gems-MR         1:40.43         DQ  
       47.07       DQ                                                      
 -- Warnon, Sophia             9 VAC-MR               2:10.89         DQ  
     1:04.93       DQ                                                      
 -- Gonzalez, Melissa          9 TRS-MR                    NT         DQ  
       54.80       DQ                                                      
 -- Griffin, Nicole            9 VAC-MR               1:51.16         DQ  
       54.15       DQ                                                      
 
Event 32  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR         1:18.48    1:19.29   20  
       34.92  1:19.29                                                      
  2 Sheffrey, Harold          10 AGUA-MR              1:21.12    1:22.52   17  
       39.22  1:22.52                                                      
  3 Dempsey, Lukas A           9 AGUA-MR              1:21.43    1:22.58   16  
       38.00  1:22.58                                                      
  4 McIlhargy, Sean V         10 TRS-MR               1:16.99    1:28.13   15  
       44.14  1:28.13                                                      
  5 Leibel, Danny             10 TRS-MR               1:29.30    1:28.51   14  
       41.15  1:28.51                                                      
  6 Messinger, Joshua         10 TRS-MR               1:19.18    1:29.66   13  
       42.35  1:29.66                                                      
  7 Galan, Luis                9 VAC-MR               1:30.23    1:30.31   12  
       42.40  1:30.31                                                      
  8 Burillo, Vincent           9 VAC-MR               1:31.82    1:32.20   11  
       45.76  1:32.20                                                      
  9 Accarino, John J           9 Silver Streaks-MR    1:38.06    1:32.42    9  
       44.12  1:32.42                                                      
 10 Cicalese, Edward L        10 TRS-MR               1:32.07    1:34.46    7  
       45.52  1:34.46                                                      
 11 Adolf, Conrad              9 AGUA-MR              1:35.86    1:34.78    6  
       43.40  1:34.78                                                      
 12 Deoliveira, Michael M      9 Silver Streaks-MR    1:43.26    1:37.66    5  
       48.73  1:37.66                                                      
 13 Lang, Andrew C            10 Silver Streaks-MR    1:42.24    1:39.08    4  
       49.10  1:39.08                                                      
 14 Gourevitch, Jesse D        9 Silver Streaks-MR    1:40.59    1:43.49    3  
       50.31  1:43.49                                                      
 15 Duda, Peter                9 VAC-MR               1:44.56    1:45.43    2  
       53.10  1:45.43                                                      
 16 Zhang, Thomas              9 TRS-MR                    NT    1:45.74    1  
       50.43  1:45.74                                                      
 17 Meany, RJ J                9 TRS-MR               1:33.48    1:47.03  
       52.26  1:47.03                                                      
 18 Busch, Ross                9 VAC-MR               1:41.21    1:52.21  
       50.68  1:52.21                                                      
 19 Gomez, Joshua              9 VAC-MR               2:12.67    2:17.67  
     1:04.00  2:17.67                                                      
 -- Miara, Jesse               9 TRS-MR                    NT         DQ  
     1:05.43       DQ                                                      
 
Event 33  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HA, Alyssa J              13 Silver Streaks-MR    2:33.94    2:30.91   20  
       32.24  1:10.42  1:50.37  2:30.91                                    
  2 Biancone, Taylor Z        14 GAEL-MR              2:25.13    2:36.74   17  
       31.22  1:09.54  1:51.78  2:36.74                                    
  3 Devoe, Gnome Z            14 GAEL-MR              2:44.28    2:40.72   16  
       34.08  1:14.55  1:57.42  2:40.72                                    
 
Event 34  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeLisle, Derek C          13 Bluefins-AD          2:11.38    2:09.00   20  
       28.83  1:01.56  1:34.94  2:09.00                                    
  2 MacNaughton, Jake D       14 Silver Streaks-MR    2:44.21    2:36.32   17  
       31.59  1:11.31  1:54.37  2:36.32                                    
 
Event 35  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'                 2:07.94    2:08.57   40  
       30.11  1:04.81  1:38.02  2:08.57                                    
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:03.47    2:13.11   34  
       33.11  1:17.60  1:44.31  2:13.11                                    
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:10.14    2:19.51   32  
       38.52  1:15.06  1:46.25  2:19.51                                    
  4 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:15.43    2:20.42   30  
       30.04  1:06.74  1:45.47  2:20.42                                    
  5 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'B'                 2:18.16    2:23.44   28  
       36.14  1:11.84  1:48.96  2:23.44                                    
  6 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'C'                 2:30.09    2:30.49   26  
       41.47  1:15.02  1:56.20  2:30.49                                    
  7 Viking Aquatic Club-MR  'B'                       2:23.22    2:42.78   24  
       41.69  1:22.78  2:07.67  2:42.78                                    
  8 Viking Aquatic Club-MR  'C'                       2:31.11    2:43.63   22  
       44.45  1:22.69  2:04.41  2:43.63                                    
 
Event 36  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'                 2:11.21    2:15.63   40  
       33.07  1:08.83  1:43.54  2:15.63                                    
  2 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:12.86    2:22.65   34  
       34.12  1:15.73  1:49.96  2:22.65                                    
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:17.98    2:33.40   32  
       41.25  1:20.52  1:59.53  2:33.40                                    
 
Event 37  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:50.34    1:50.16   40  
       30.11    58.93  1:25.14  1:50.16                                    
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:56.43    1:53.55   34  
       28.43    57.65  1:26.22  1:53.55                                    
  3 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'                 2:01.48    2:00.31   32  
       29.83  1:00.24  1:31.41  2:00.31                                    
  4 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                        NT    2:01.50   30  
       29.91  1:01.41  1:31.93  2:01.50                                    
 
Event 38  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minisink Valley Aquatics-MR  'A'                       NT    1:48.20   40  
       29.80  1:01.88  1:31.38  1:48.20                                    
  2 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'                 1:52.39    1:52.40   34  
       27.15    54.81  1:26.58  1:52.40                                    
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:55.43    1:53.23   32  
       26.63    59.30  1:27.17  1:53.23                                    
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:52.10    1:54.72   30  
       27.88    58.46  1:27.52  1:54.72                                    
  5 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:55.55    2:02.47   28  
       34.22  1:04.20  1:34.67  2:02.47                                    
 
Event 39  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cliff, Nicole             12 AGUA-MR                57.61      58.75   20  
       28.88    58.75                                                      
  2 Siegel, Erika A           12 AGUA-MR                58.89      59.71   17  
       29.05    59.71                                                      
  3 Fong, Sandra M            12 AGUA-MR              1:00.97    1:00.05   16  
       29.14  1:00.05                                                      
  4 Miller, Sydney R          12 AGUA-MR                59.45    1:00.49   15  
       29.38  1:00.49                                                      
  5 Turner, Ashley E          12 Silver Streaks-MR    1:00.97    1:00.97   14  
       28.89  1:00.97                                                      
  6 Moore, Jhanna             12 AGUA-MR                59.65    1:00.99   13  
       29.30  1:00.99                                                      
  7 Bolander, Katie D         12 AGUA-MR              1:00.71    1:01.86   12  
       30.12  1:01.86                                                      
  8 Rudel, Susannah E         12 Saw Mill-MR          1:02.09    1:02.43   11  
       28.99  1:02.43                                                      
  9 Stevens, Chelsea          11 VAC-MR               1:05.43    1:02.95    9  
       30.04  1:02.95                                                      
 10 Alleyne, Sophia N         12 AGUA-MR              1:01.24    1:03.19    7  
       29.33  1:03.19                                                      
 11 Shaw, Lauren M            12 Aqua Gems-MR         1:04.37    1:03.41    6  
       30.23  1:03.41                                                      
 12 Benjamin, Malaika N       12 AGUA-MR              1:02.68    1:03.63    5  
       29.89  1:03.63                                                      
 13 Kammel, Stella E          12 AGUA-MR              1:03.38    1:03.97    4  
       30.71  1:03.97                                                      
 14 Roberts, Hilary           12 AGUA-MR              1:06.88    1:04.56    3  
       31.08  1:04.56                                                      
 15 Cramer, Micaela C         12 GAEL-MR              1:06.53    1:04.84    2  
       29.99  1:04.84                                                      
 16 HA, Kathryn C             11 Silver Streaks-MR    1:05.50    1:05.53    1  
       31.67  1:05.53                                                      
 17 Phillips, Danielle A      12 Silver Streaks-MR    1:07.43    1:05.54  
       30.76  1:05.54                                                      
 18 Weissman, Vanessa         12 Aqua Gems-MR         1:05.42    1:05.72  
       30.81  1:05.72                                                      
 19 Pampillonio, Jennifer     12 Saw Mill-MR          1:07.27    1:06.32  
       31.35  1:06.32                                                      
 20 Pardo, Amanda E           12 Sea Lions-MR         1:10.39    1:06.65  
       31.01  1:06.65                                                      
 21 Baker, Meghan T           11 GAEL-MR              1:03.78    1:06.72  
       31.62  1:06.72                                                      
 22 Kerdesky, Dana            11 VAC-MR               1:09.58    1:06.78  
       32.20  1:06.78                                                      
 23 Petty, Lanae              12 VAC-MR               1:11.11    1:06.97  
 24 Murphy, Jean              12 Aqua Gems-MR         1:09.08    1:07.13  
       32.01  1:07.13                                                      
 25 Proietti-Fox, Jenny A     11 Sea Lions-MR         1:08.42    1:07.86  
       32.06  1:07.86                                                      
 26 Kadlec, Lexi I            12 Saw Mill-MR          1:08.78    1:08.60  
       32.29  1:08.60                                                      
 27 Honohan, Jamie C          12 AGUA-MR              1:07.37    1:08.61  
       33.27  1:08.61                                                      
 28 Morena, Alexandra         12 Sea Lions-MR         1:10.63    1:08.75  
       32.86  1:08.75                                                      
 29 Joyce, Caitlin            12 VAC-MR               1:19.04    1:09.65  
       33.64  1:09.65                                                      
 30 Lynch, Caitlyn            12 VAC-MR               1:11.82    1:09.81  
 31 Marzec, Patricia          11 Sea Lions-MR         1:19.28    1:10.32  
       34.15  1:10.32                                                      
 32 Felch, Jess L             12 PBAC-MR              1:11.09    1:10.54  
       33.01  1:10.54                                                      
 33 Cloer, Amanda             12 TRS-MR               1:12.38    1:10.70  
 34 Fradkin, Becky H          11 Silver Streaks-MR    1:10.39    1:10.71  
       33.26  1:10.71                                                      
 35 Bassmann, Amanda C        12 Silver Streaks-MR    1:07.08    1:10.88  
       32.50  1:10.88                                                      
 36 Jakubek, Anna A           11 MWSC-MR              1:08.65    1:10.91  
       33.44  1:10.91                                                      
 37 Gorman, Ashley E          12 PBAC-MR              1:11.66    1:11.25  
 38 Seekamp, Erin E           11 PBAC-MR              1:11.63    1:11.32  
 39 Reis, Dani B              11 AGUA-MR              1:12.65    1:11.38  
       50.62  1:11.38                                                      
 40 Purcell, Kelsey G         12 AGUA-MR              1:10.51    1:11.43  
       33.80  1:11.43                                                      
 41 Rivera, Taina             12 AGUA-MR              1:11.97    1:11.63  
 42 Santiago, Ariel           11 Seahawks-MR          1:12.08    1:12.07  
 43 Dawson, Elizabeth         12 Mantarays-MR         1:16.85    1:12.26  
       34.22  1:12.26                                                      
 44 Ruscher, Nicole L         12 Mantarays-MR         1:25.06    1:12.67  
       33.05  1:12.67                                                      
 45 FitzGerald, Alexandra     12 Saw Mill-MR          1:12.73    1:14.24  
       36.90  1:14.24                                                      
 46 Edwards, Brittany M       12 MWSC-MR              1:16.82    1:14.32  
       36.12  1:14.32                                                      
 47 Bloom, Taylor L           11 AGUA-MR              1:15.37    1:15.11  
       35.23  1:15.11                                                      
 48 Akimenko, Karin           11 Saw Mill-MR          1:16.12    1:15.30  
       36.24  1:15.30                                                      
 49 Erichson, Kylie           12 VAC-MR                    NT    1:15.36  
       35.70  1:15.36                                                      
 50 Griffin, Amanda           11 VAC-MR               1:27.03    1:15.44  
       35.06  1:15.44                                                      
 51 Matza, Jackie R           11 AGUA-MR              1:21.52    1:16.43  
       34.64  1:16.43                                                      
 52 Brunell, Stephanie        11 VAC-MR               1:16.18    1:16.54  
       34.40  1:16.54                                                      
 53 Tannenbaum, Hannah M      11 AGUA-MR              1:15.38    1:16.76  
       36.30  1:16.76                                                      
 54 Whelan, Megan C           11 Mantarays-MR         1:22.84    1:17.16  
       35.46  1:17.16                                                      
 55 Neumann, Ashley R         11 Mantarays-MR         1:22.63    1:17.96  
       37.43  1:17.96                                                      
 56 Nivins, Kristyn N         12 Mantarays-MR         1:23.00    1:18.15  
       37.56  1:18.15                                                      
 57 Vallario, Alexis Z        11 Silver Streaks-MR    1:17.33    1:18.36  
       36.73  1:18.36                                                      
 58 Huerta, Shianne           11 VAC-MR               1:18.57    1:18.37  
       36.51  1:18.37                                                      
 59 Barina, Michelle          11 MRST-MR              1:28.98    1:18.55  
       37.44  1:18.55                                                      
 60 Benedict, Rebecca         11 VAC-MR               1:23.63    1:18.96  
       37.84  1:18.96                                                      
 61 Torpey, Kellyann          11 VAC-MR               1:15.66    1:19.00  
       37.46  1:19.00                                                      
 62 Roosevelt, Meg            11 Saw Mill-MR          1:21.14    1:19.17  
       37.65  1:19.17                                                      
 63 Brady, Siobhan A          11 Mantarays-MR         1:24.34    1:20.78  
       36.92  1:20.78                                                      
 64 Tomasula, Kimberly M      11 Aqua Gems-MR         1:22.54    1:20.84  
       37.89  1:20.84                                                      
 65 Feuchs, Ashley E          12 Saw Mill-MR          1:19.05    1:21.04  
       38.21  1:21.04                                                      
 66 Seker, Celine G           11 AGUA-MR              1:24.38    1:21.12  
       37.81  1:21.12                                                      
 67 Duda, Lauren              11 VAC-MR               1:50.95    1:21.31  
       39.00  1:21.31                                                      
 68 Erickson, Abigayle        11 AGUA-MR              1:22.29    1:22.00  
       38.32  1:22.00                                                      
 69 Bariletti, Jessica        12 Sea Lions-MR         1:22.86    1:22.03  
       38.38  1:22.03                                                      
 70 Cole, Katelyn             12 VAC-MR               1:19.61    1:22.18  
       39.26  1:22.18                                                      
 71 Peckham, Hillary          11 Saw Mill-MR               NT    1:22.41  
       38.99  1:22.41                                                      
 72 Lai, Carmen               11 VAC-MR               1:24.64    1:22.46  
       37.43  1:22.46                                                      
 73 O'Connell, Christina A    11 AGUA-MR              1:40.00    1:23.14  
       39.39  1:23.14                                                      
 74 Price, Amanda L           12 Mantarays-MR         1:31.08    1:23.47  
       36.85  1:23.47                                                      
 75 Cochran, Tara C           11 GAEL-MR              1:21.47    1:23.72  
       37.12  1:23.72                                                      
 76 Schoen, Kalena            11 VAC-MR               1:27.67    1:25.46  
       40.45  1:25.46                                                      
 77 Witkowski, Andrea L       12 Mantarays-MR         1:37.96    1:25.58  
       39.79  1:25.58                                                      
 78 Wachsberg, Amanda L       11 AGUA-MR              1:24.73    1:26.04  
       38.03  1:26.04                                                      
 79 Kalamariois, Demetra C    12 Sea Lions-MR         1:28.30    1:28.21  
       41.08  1:28.21                                                      
 80 Deeley, Kaitlin           12 Mantarays-MR         1:37.77    1:29.01  
       40.32  1:29.01                                                      
 81 Gillis, Alison            11 MRST-MR              1:33.29    1:33.41  
       41.86  1:33.41                                                      
 82 Chan, Samantha            12 Silver Streaks-MR    1:30.11    1:37.91  
       43.70  1:37.91                                                      
 83 Rinaldi, Ariel            11 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:42.48  
       45.01  1:42.48                                                      
 
Event 40  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kral, Alex Z              12 MWSC-MR              1:01.04      58.21   20  
       27.22    58.21                                                      
  2 Attinello, Paul C         12 GAEL-MR              1:04.59    1:03.45   17  
       29.83  1:03.45                                                      
  3 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR         1:02.22    1:03.91   16  
       29.66  1:03.91                                                      
  4 Schachar, Tal A           12 GAEL-MR              1:04.78    1:04.17   15  
       30.76  1:04.17                                                      
  5 Hoempler, Erik            12 Sea Lions-MR         1:06.44    1:04.72   14  
       30.93  1:04.72                                                      
  6 Gleason, David X          12 AGUA-MR              1:04.93    1:04.94   13  
       31.27  1:04.94                                                      
  7 Gravina, Michael T        12 Sea Lions-MR         1:06.26    1:05.43   12  
       31.52  1:05.43                                                      
  8 Zaino, Joe A              12 Silver Streaks-MR    1:06.78    1:05.48   11  
       30.90  1:05.48                                                      
  9 Martinez-White, Naeem     12 AGUA-MR              1:12.13    1:05.68    9  
       31.62  1:05.68                                                      
 10 Sirmans, Marcus P         11 GAEL-MR              1:06.26    1:06.89    7  
       30.94  1:06.89                                                      
 11 Marks, Sean M             11 Aqua Gems-MR         1:05.50    1:07.31    6  
       32.17  1:07.31                                                      
 12 Piercey, Evan M           12 Saw Mill-MR          1:08.37    1:07.97    5  
       31.33  1:07.97                                                      
 13 Raczynski, Joseph         11 AGUA-MR              1:07.30    1:09.12    4  
       32.13  1:09.12                                                      
 14 Lofstedt, Joseph A        11 MWSC-MR              1:13.55    1:10.80    3  
       33.53  1:10.80                                                      
 15 Dinces, Jon M             11 Sea Lions-MR         1:10.12    1:10.84    2  
       34.13  1:10.84                                                      
 16 Hoempler, Mark            12 Sea Lions-MR         1:11.87    1:10.88    1  
       33.91  1:10.88                                                      
 17 Culver, Eric              11 VAC-MR               1:11.11    1:11.47  
       34.17  1:11.47                                                      
 18 Andersson, Erik           11 VAC-MR               1:21.32    1:12.42  
       34.65  1:12.42                                                      
 19 Singley, Patrick M        12 Aqua Gems-MR         1:24.32    1:13.33  
       34.45  1:13.33                                                      
 20 Carlon, Timothy A         11 AGUA-MR              1:19.56    1:14.48  
       35.07  1:14.48                                                      
 21 Marchionni, Frank         11 TRS-MR               1:28.27    1:14.64  
       36.00  1:14.64                                                      
 22 Davis, Kevin              12 Aqua Gems-MR         1:12.43    1:15.64  
       35.53  1:15.64                                                      
 23 Bader, Harrison           11 Sea Lions-MR         1:16.93    1:16.89  
       36.39  1:16.89                                                      
 24 Weller-Gordon, Bryan      11 Saw Mill-MR          1:18.87    1:18.89  
       38.01  1:18.89                                                      
 25 Lenihan, Richard          11 Aqua Gems-MR         1:17.43    1:19.39  
       37.01  1:19.39                                                      
 26 Lucia, Greg               12 Saw Mill-MR          1:21.65    1:19.65  
       38.80  1:19.65                                                      
 27 Callinan, Marty           11 VAC-MR               1:41.56    1:19.88  
       37.48  1:19.88                                                      
 28 Cereste, Mark             11 Saw Mill-MR          1:21.20    1:20.20  
       37.81  1:20.20                                                      
 29 Barker, Kevin             11 Saw Mill-MR          1:22.60    1:21.11  
       38.94  1:21.11                                                      
 30 Farm, Brian               11 TRS-MR                    NT    1:21.90  
       38.30  1:21.90                                                      
 31 Nishi, Thomas M           11 Silver Streaks-MR    1:22.13    1:22.66  
       39.76  1:22.66                                                      
 32 Penny, William M          12 Sea Lions-MR         1:24.54    1:23.36  
       38.34  1:23.36                                                      
 33 Davis, Ryan               11 Aqua Gems-MR         1:26.17    1:26.56  
       40.27  1:26.56                                                      
 34 McKeon, Kevin             12 TRS-MR                    NT    1:26.99  
       38.89  1:26.99                                                      
 35 Jeffay, Eric              11 Saw Mill-MR          1:36.80    1:28.23  
       41.60  1:28.23                                                      
 36 Deoliveira, Eric M        11 Silver Streaks-MR    1:25.17    1:28.62  
       41.25  1:28.62                                                      
 37 Nowicki, Michael          11 TRS-MR                    NT    1:30.23  
       42.34  1:30.23                                                      
 38 Roosevelt, Danny          11 Saw Mill-MR          1:29.54    1:30.82  
       40.35  1:30.82                                                      
 39 Michaels, Brett T         11 Saw Mill-MR               NT    1:37.10  
       45.86  1:37.10                                                      
 
Event 41  Girls Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colton, Kristin           15 Seahawks-MR            26.23      25.81   20  
  2 Felch, Kristen            15 PBAC-MR                25.45      26.04   17  
  3 Gartman, Amy              16 Seahawks-MR            26.12      26.90   16  
  4 Pampillonio, Danielle C   16 Saw Mill-MR            26.99      27.00   15  
  5 Borsinger, Christine      16 TRS-MR                 28.64      27.28   14  
  6 Mason, Nicole D           17 Saw Mill-MR            27.61      27.51   13  
  7 Johnson, Amy              23 TRS-MR                 27.11      27.61   12  
  8 Osborn, Rachel K          17 Silver Streaks-MR      27.98      28.35   11  
  9 Hughes, Gina              13 Seahawks-MR            29.50      28.50    9  
 10 Meyendorff, Anna C        15 Silver Streaks-MR      29.91      28.83    7  
 11 Senkewich, Christie       15 Seahawks-MR            28.34      29.09    6  
 12 Rudel, Rebecca K          15 Saw Mill-MR            29.78      29.69    5  
 13 Monahan, Eileen           17 TRS-MR                 31.02      30.57    4  
 14 Wemer, Jessica A          15 Silver Streaks-MR      28.22      31.21    3  
 15 Romanowski, Kimberly L    16 Aqua Gems-MR           32.93      31.41    2  
 16 Barnard, Suzanna K        16 Silver Streaks-MR      32.11      32.39    1  
 
Event 42  Boys Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR           21.89      21.96   20  
  2 Garvey, Pat A             15 PBAC-MR                23.60      22.76   17  
  3 Koczo, Andrew             17 Sea Lions-MR           23.28      23.88   16  
  4 Callinan, Danny           17 VAC-MR                 24.01      24.31   15  
  5 Partridge, Dustin R       17 Sea Lions-MR           24.06      24.38   14  
  6 McMAHON, Ricky            15 MRST-MR                24.59      24.49   13  
  7 Decker, Matt              19 MRST-MR                24.53      24.58   12  
  8 Senkewich, John           15 Seahawks-MR            24.70      24.96   11  
  9 Smith, Chris C            15 Sea Lions-MR           24.50      25.59    9  
 10 Piacente, Kevin           15 TRS-MR                 26.04      25.98    7  
 11 Konecni, Mike J           16 Sea Lions-MR           26.18      26.29    6  
 12 Roeser, Jimmy R           15 Sea Lions-MR           25.42      26.35    5  
 13 Haughey, Ryan             15 VAC-MR                 28.31      26.71    4  
 14 Robins, Jamie             15 Saw Mill-MR               NT      27.11    3  
 15 Nest, Kevin               17 Sea Lions-MR           27.30      27.54    2  
 16 Martyniuk, Michael        16 Aqua Gems-MR           28.43      27.64    1  
 17 Hendler, Eric G           17 GAEL-MR                24.78      27.80  
 18 Penny, Ryan W             15 Sea Lions-MR           28.21      28.46  
 19 Griffiths, Drew           15 VAC-MR                 30.25      30.56  
 
Event 43  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige           8 TRS-MR                 37.78      34.82   20  
  2 Lee, Abigail C             8 AGUA-MR                36.00      35.97   17  
  3 Mannix, Christine M        8 GAEL-MR                35.34      37.15   15.5
  3 Huerta, Imani              8 VAC-MR                 37.74      37.15   15.5
  5 Walker, Megan M            8 Aqua Gems-MR           44.63      38.06   14  
  6 Andrews, Jinan             6 Aqua Gems-MR           38.78      38.10   13  
  7 Baker, Lauren A            8 GAEL-MR                36.13      38.77   12  
  8 Santiago, Amber            8 Seahawks-MR            39.25      38.83   11  
  9 Stern, Sydney              8 Saw Mill-MR            42.16      39.43    9  
 10 Foster, Meaghan            8 VAC-MR                 42.50      40.54    7  
 11 Burrell, Stephanie N       8 GAEL-MR                38.82      42.81    6  
 12 Gallagher, Megan           7 VAC-MR                 43.27      42.86    5  
 13 Leslie, Kayla M            8 GAEL-MR                38.25      44.51    4  
 14 Tracy, Samantha            8 Saw Mill-MR            44.51      45.64    3  
 15 Trager, Lena E             8 Silver Streaks-MR      45.11      45.68    2  
 16 Schauer, Elisabeth M       7 GAEL-MR                42.37      46.28    1  
 17 Stuart, Ansley T           8 Aqua Gems-MR           45.63      46.55  
 18 Harp, Mia K                8 Mantarays-MR           55.28      47.31  
 19 McGurk, Emily M            7 MWSC-MR                   NT      48.27  
 20 Jeffay, Melissa            8 Saw Mill-MR            48.60      49.10  
 21 McIlhargy, Amanda          7 TRS-MR               1:01.35      49.22  
 22 Haelen, Nina E             8 Mantarays-MR           50.00      50.12  
 23 Lazier, Katelyn            8 VAC-MR                 58.52      50.45  
 24 Edwards, Kerrianne M       7 MWSC-MR              1:09.17      51.55  
 25 Wong, Kristi               8 Silver Streaks-MR    1:09.11      51.68  
 26 Gallagher, Kyrstin         7 VAC-MR                 58.71      51.94  
 27 Frawley, Rebecca           8 Saw Mill-MR            46.23      52.80  
 28 Omelanczuk, Carolina       7 TRS-MR                    NT      55.68  
 29 Bishop, Emilie M           7 GAEL-MR                52.49      56.43  
 30 Sanders, Melyssa G         7 Mantarays-MR           54.27      59.03  
 31 Cole, Kelsey               7 VAC-MR               1:00.76    1:00.16  
 -- Schattschneider, Sarah     6 Saw Mill-MR          1:02.32         DQ  
 
Event 44  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bleier, Jackson            8 Saw Mill-MR            36.36      36.74   20  
  2 Galan, Joseph              8 VAC-MR                 38.49      37.03   17  
  3 Ehret, Jack                7 Aqua Gems-MR           38.37      38.65   16  
  4 Kral, Jesse E              8 MWSC-MR                46.38      39.49   15  
  5 Vincelette, Richard        8 VAC-MR                 44.44      39.95   14  
  6 Pendergast, Ryan           8 Aqua Gems-MR           46.41      40.03   13  
  7 Warnon, Raphael            8 VAC-MR                 41.09      41.79   12  
  8 Thompson, John             7 VAC-MR                 44.74      44.35   11  
  9 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR           44.74      45.28    9  
 10 Piacente, Sean             8 TRS-MR                 56.12      46.05    7  
 11 Vallar, Jack               8 Saw Mill-MR            48.29      46.06    6  
 12 Farm, Eric                 8 TRS-MR                    NT      47.21    5  
 13 Stafford, Nicky            8 Saw Mill-MR               NT      51.95    4  
 14 Cicalese, Anthony          8 TRS-MR                 58.83      52.59    3  
 15 Saperstein, Asher          8 Saw Mill-MR            51.32      54.09    2  
 16 Sitko, Jeffrey             8 VAC-MR                 49.14      57.89    1  
 17 Byrne, Alistar             8 MRST-MR                55.56    1:00.61  
 18 Ciunga, Matthew            7 VAC-MR                 47.87    1:22.00  
 
Event 45  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cliff, Nicole             12 AGUA-MR                33.85      31.52   20  
  2 Phillips, Danielle A      12 Silver Streaks-MR      35.09      32.76   17  
  3 Shaw, Lauren M            12 Aqua Gems-MR           32.38      32.86   16  
  4 Benjamin, Malaika N       12 AGUA-MR                32.34      33.23   15  
  5 Stevens, Chelsea          11 VAC-MR                 34.16      33.53   14  
  6 Moore, Jhanna             12 AGUA-MR                31.66      33.54   13  
  7 Turner, Ashley E          12 Silver Streaks-MR      36.07      33.60   12  
  8 Kammel, Stella E          12 AGUA-MR                34.76      33.96   11  
  9 Fong, Sandra M            12 AGUA-MR                34.11      34.03    9  
 10 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR           34.31      34.16    7  
 11 HA, Kathryn C             11 Silver Streaks-MR      34.54      34.87    6  
 12 Kadlec, Lexi I            12 Saw Mill-MR            36.32      35.93    5  
 13 Monti, Chessy             11 AGUA-MR                40.90      35.96    4  
 14 Roberts, Hilary           12 AGUA-MR                39.55      35.97    3  
 15 Bassmann, Amanda C        12 Silver Streaks-MR      36.75      36.49    2  
 16 Reis, Dani B              11 AGUA-MR                38.99      36.85    1  
 17 Morena, Alexandra         12 Sea Lions-MR           37.46      36.89  
 18 Baker, Meghan T           11 GAEL-MR                37.22      37.65  
 18 Honohan, Jamie C          12 AGUA-MR                39.55      37.65  
 20 Joyce, Caitlin            12 VAC-MR                 38.66      37.84  
 21 Pardo, Amanda E           12 Sea Lions-MR           37.96      38.09  
 22 FitzGerald, Alexandra     12 Saw Mill-MR            37.51      38.14  
 23 Pampillonio, Jennifer     12 Saw Mill-MR            37.49      38.77  
 24 Petty, Lanae              12 VAC-MR                 42.38      39.15  
 24 Marzec, Patricia          11 Sea Lions-MR           38.98      39.15  
 26 Fradkin, Becky H          11 Silver Streaks-MR      38.33      39.24  
 27 Brunell, Stephanie        11 VAC-MR                 38.80      39.42  
 28 Beswick, Kelly            12 Aqua Gems-MR           39.49      39.44  
 29 Gorman, Ashley E          12 PBAC-MR                38.11      39.71  
 30 Doino, Jaclyn M           11 GAEL-MR                37.94      40.02  
 31 Erichson, Kylie           12 VAC-MR                 43.22      40.23  
 32 Erickson, Abigayle        11 AGUA-MR                43.42      40.27  
 33 Cloer, Amanda             12 TRS-MR                 42.47      40.49  
 34 Ruscher, Nicole L         12 Mantarays-MR           44.79      40.75  
 35 Torpey, Kellyann          11 VAC-MR                 38.78      40.87  
 36 Nivins, Kristyn N         12 Mantarays-MR           43.19      40.96  
 37 Risco, Ariana L           11 Mantarays-MR           45.89      40.99  
 38 Brady, Siobhan A          11 Mantarays-MR           41.55      41.02  
 39 Vallario, Alexis Z        11 Silver Streaks-MR      41.76      41.08  
 40 Akimenko, Karin           11 Saw Mill-MR               NT      41.24  
 40 Seker, Celine G           11 AGUA-MR                47.21      41.24  
 42 Bloom, Taylor L           11 AGUA-MR                42.50      41.66  
 43 Tannenbaum, Hannah M      11 AGUA-MR                43.35      41.73  
 44 Kalamariois, Demetra C    12 Sea Lions-MR           42.50      42.20  
 45 Roosevelt, Meg            11 Saw Mill-MR               NT      42.69  
 46 Suchy, Emily K            12 GAEL-MR                42.23      42.99  
 47 Wachsberg, Amanda L       11 AGUA-MR                50.00      43.05  
 48 Peckham, Hillary          11 Saw Mill-MR               NT      43.30  
 49 Dawson, Elizabeth         12 Mantarays-MR           51.70      43.75  
 50 Benedict, Rebecca         11 VAC-MR                 43.56      44.11  
 51 Bariletti, Jessica        12 Sea Lions-MR           48.44      45.02  
 52 Deeley, Kaitlin           12 Mantarays-MR           47.46      45.09  
 53 Schoen, Kalena            11 VAC-MR                 45.76      45.30  
 54 Neumann, Ashley R         11 Mantarays-MR           48.89      45.76  
 55 Price, Amanda L           12 Mantarays-MR           49.15      46.07  
 56 Barina, Michelle          11 MRST-MR                46.06      46.27  
 57 O'Connell, Christina A    11 AGUA-MR                50.00      46.47  
 58 Csakvary, Amanda A        11 Aqua Gems-MR           48.46      46.65  
 59 Crowe, Nicole             11 Aqua Gems-MR              NT      46.83  
 60 Owens, Katelyn            11 VAC-MR                 50.47      47.02  
 61 Chan, Samantha            12 Silver Streaks-MR      43.11      47.78  
 62 Rinaldi, Ariel            11 Aqua Gems-MR           42.43      58.36  
 -- Whelan, Megan C           11 Mantarays-MR           47.60         DQ  
 
Event 46  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kral, Alex Z              12 MWSC-MR                30.60      29.74   20  
  2 Naudy, Enrique I          12 MWSC-MR                35.50      33.33   17  
  3 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR           33.67      33.86   16  
  4 Piercey, Evan M           12 Saw Mill-MR            34.08      33.96   15  
  5 Zaino, Joe A              12 Silver Streaks-MR      37.46      34.13   14  
  6 Gleason, David X          12 AGUA-MR                33.38      35.06   13  
  7 Sirmans, Marcus P         11 GAEL-MR                34.41      35.24   12  
  8 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR           35.74      35.35   11  
  9 Heath, Michael A          11 GAEL-MR                36.59      36.07    9  
 10 Attinello, Paul C         12 GAEL-MR                37.16      36.61    7  
 11 Gravina, Michael T        12 Sea Lions-MR           36.65      37.54    6  
 12 Hoempler, Erik            12 Sea Lions-MR           40.33      37.69    5  
 13 Raczynski, Joseph         11 AGUA-MR                42.88      37.76    4  
 14 Accarino, Gregory J       12 Silver Streaks-MR      39.31      38.26    3  
 15 Martinez-White, Naeem     12 AGUA-MR                42.44      38.47    2  
 16 Novitch, Adam S           11 Silver Streaks-MR      41.29      38.75    1  
 17 Marchionni, Frank         11 TRS-MR                 49.77      38.98  
 18 Saindon, Brian            12 VAC-MR                 41.15      40.05  
 19 Carlon, Timothy A         11 AGUA-MR                   NT      40.34  
 20 Weller-Gordon, Bryan      11 Saw Mill-MR            37.84      40.45  
 21 Farm, Brian               11 TRS-MR                    NT      41.06  
 22 Davis, Kevin              12 Aqua Gems-MR           38.43      41.18  
 23 Zummo, James R            11 Aqua Gems-MR           48.97      41.86  
 24 Cereste, Mark             11 Saw Mill-MR            41.16      42.21  
 25 Bader, Harrison           11 Sea Lions-MR           41.87      42.69  
 26 Penny, William M          12 Sea Lions-MR           44.44      43.33  
 27 Lenihan, Richard          11 Aqua Gems-MR           41.43      43.68  
 28 Kaasmann, Kurt            11 Mantarays-MR           51.28      43.83  
 29 Davis, Ryan               11 Aqua Gems-MR           44.78      43.96  
 30 Andersson, Erik           11 VAC-MR                 50.35      44.05  
 31 Roosevelt, Danny          11 Saw Mill-MR               NT      44.87  
 32 Lucia, Greg               12 Saw Mill-MR            48.57      45.47  
 33 Barker, Kevin             11 Saw Mill-MR            51.05      46.65  
 34 Callinan, Marty           11 VAC-MR                 42.87      47.27  
 35 Jeffay, Eric              11 Saw Mill-MR            48.80      48.32  
 36 Deoliveira, Eric M        11 Silver Streaks-MR      49.83      48.41  
 37 Nishi, Thomas M           11 Silver Streaks-MR      47.16      48.79  
 38 McKeon, Kevin             12 TRS-MR                    NT      49.99  
 39 Michaels, Brett T         11 Saw Mill-MR            56.63      53.11  
 -- Nowicki, Michael          11 TRS-MR                    NT         DQ  
 
Event 47  Girls Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knapp, Jen A              17 Saw Mill-MR          1:09.12    1:07.03   20  
       32.49  1:07.03                                                      
  2 O'Connor, Katelyn Z       15 GAEL-MR              1:06.92    1:07.37   17  
       32.38  1:07.37                                                      
  3 Mason, Nicole D           17 Saw Mill-MR          1:06.95    1:07.69   16  
       33.22  1:07.69                                                      
  4 Routson, Rebecca          17 VAC-MR               1:09.12    1:10.60   15  
       34.67  1:10.60                                                      
  5 Pampillonio, Danielle C   16 Saw Mill-MR          1:09.89    1:10.91   14  
       34.63  1:10.91                                                      
  6 Johnson, Amy              23 TRS-MR               1:10.23    1:11.10   13  
       34.18  1:11.10                                                      
  7 Gartman, Amy              16 Seahawks-MR          1:08.84    1:11.85   12  
       34.45  1:11.85                                                      
  8 Osborn, Rachel K          17 Silver Streaks-MR    1:10.20    1:12.67   11  
       35.17  1:12.67                                                      
  9 Meyendorff, Anna C        15 Silver Streaks-MR    1:14.07    1:14.69    9  
       36.05  1:14.69                                                      
 10 Borsinger, Christine      16 TRS-MR               1:17.16    1:15.34    7  
       37.12  1:15.34                                                      
 11 Rudel, Rebecca K          15 Saw Mill-MR          1:17.17    1:17.33    6  
       37.84  1:17.33                                                      
 12 Romanowski, Kimberly L    16 Aqua Gems-MR         1:22.94    1:18.48    5  
       38.64  1:18.48                                                      
 13 Clark, Kaity              15 MRST-MR              1:19.29    1:20.03    4  
       38.66  1:20.03                                                      
 14 Wemer, Jessica A          15 Silver Streaks-MR    1:16.07    1:20.37    3  
       38.19  1:20.37                                                      
 15 Monahan, Eileen           17 TRS-MR               1:17.63    1:21.81    2  
       38.79  1:21.81                                                      
 16 Barnard, Suzanna K        16 Silver Streaks-MR    1:25.11    1:28.60    1  
       42.71  1:28.60                                                      
 
Event 48  Boys Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garvey, Pat A             15 PBAC-MR              1:00.27      58.32   20  
       27.93    58.32                                                      
  2 Callinan, Danny           17 VAC-MR                 57.96      58.65   17  
       28.18    58.65                                                      
  3 Carney, Kevin M           15 Aqua Gems-MR         1:00.75    1:01.83   16  
       30.10  1:01.83                                                      
  4 Koczo, Andrew             17 Sea Lions-MR         1:03.81    1:03.23   15  
       30.39  1:03.23                                                      
  5 Smith, Chris C            15 Sea Lions-MR         1:03.41    1:07.05   14  
       32.21  1:07.05                                                      
  6 Piacente, Kevin           15 TRS-MR               1:04.83    1:09.26   13  
       33.72  1:09.26                                                      
  7 Kaasmann, Cody F          15 Mantarays-MR         1:23.49    1:14.90   12  
  8 Robins, Jamie             15 Saw Mill-MR               NT    1:15.69   11  
  9 Penny, Ryan W             15 Sea Lions-MR         1:20.88    1:16.21    9  
       36.50  1:16.21                                                      
 10 Konecni, Mike J           16 Sea Lions-MR         1:26.07    1:17.48    7  
       37.39  1:17.48                                                      
 
Event 49  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Abigail C             8 AGUA-MR                18.41      20.23   20  
  2 Baker, Lauren A            8 GAEL-MR                19.56      20.37   17  
  3 Trager, Lena E             8 Silver Streaks-MR      25.11      20.43   16  
  4 Mannix, Christine M        8 GAEL-MR                19.50      20.62   15  
  5 Harp, Mia K                8 Mantarays-MR           26.02      21.51   14  
  6 Walker, Megan M            8 Aqua Gems-MR           22.65      21.55   13  
  7 Raccioppi, Paige           8 TRS-MR                 20.37      21.62   12  
  8 Andrews, Jinan             6 Aqua Gems-MR           22.40      22.79   11  
  9 Stern, Sydney              8 Saw Mill-MR               NT      22.84    9  
 10 Leslie, Kayla M            8 GAEL-MR                21.39      24.01    7  
 11 Gallagher, Megan           7 VAC-MR                 24.91      25.67    6  
 12 Schauer, Elisabeth M       7 GAEL-MR                23.29      26.01    5  
 13 Ryan, Allison L            8 Seahawks-MR               NT      26.09    4  
 14 Tracy, Samantha            8 Saw Mill-MR            25.31      26.37    2.5
 14 McGurk, Emily M            7 MWSC-MR                   NT      26.37    2.5
 16 Jeffay, Melissa            8 Saw Mill-MR               NT      26.51    1  
 17 Schattschneider, Sarah     6 Saw Mill-MR            31.46      27.06  
 18 Terry, Brianna             7 VAC-MR                 27.32      27.91  
 19 Edwards, Kerrianne M       7 MWSC-MR                30.86      28.10  
 20 Omelanczuk, Carolina       7 TRS-MR                 30.53      28.27  
 21 Haelen, Nina E             8 Mantarays-MR           28.55      28.41  
 22 Sanders, Melyssa G         7 Mantarays-MR           32.25      28.47  
 23 Cole, Kelsey               7 VAC-MR                 26.16      28.66  
 24 Frawley, Rebecca           8 Saw Mill-MR            30.10      28.70  
 25 McIlhargy, Amanda          7 TRS-MR                 29.69      28.91  
 26 Elgarten, Taylor           6 VAC-MR                 29.30      29.88  
 27 Gallagher, Kyrstin         7 VAC-MR                 27.41      29.93  
 28 Wong, Kristi               8 Silver Streaks-MR      38.11      31.99  
 29 Bishop, Emilie M           7 GAEL-MR                28.03      32.30  
 30 Lazier, Katelyn            8 VAC-MR                 31.86      32.77  
 
Event 50  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bleier, Jackson            8 Saw Mill-MR            18.92      19.04   20  
  2 Galan, Joseph              8 VAC-MR                 20.82      21.00   17  
  3 Ehret, Jack                7 Aqua Gems-MR           20.38      21.53   16  
  4 Kral, Jesse E              8 MWSC-MR                25.54      22.18   15  
  5 Vincelette, Richard        8 VAC-MR                 21.75      22.50   14  
  6 Warnon, Raphael            8 VAC-MR                 23.34      23.26   13  
  7 parziale, lucian           8 Saw Mill-MR            24.49      23.83   12  
  8 Pendergast, Ryan           8 Aqua Gems-MR           28.70      24.51   11  
  9 Farm, Eric                 8 TRS-MR                    NT      24.57    9  
 10 Sitko, Jeffrey             8 VAC-MR                 23.89      24.77    7  
 11 Cicalese, Anthony          8 TRS-MR                    NT      25.95    6  
 12 Stafford, Nicky            8 Saw Mill-MR               NT      26.01    5  
 13 Stevens, Joshua            7 VAC-MR                    NT      26.58    4  
 14 Vallar, Jack               8 Saw Mill-MR               NT      26.63    3  
 15 Ciunga, Matthew            7 VAC-MR                 27.62      27.93    2  
 16 Whelan, Ryan J             7 Mantarays-MR           29.83      30.02    1  
 17 Mannix, Richard E          6 GAEL-MR                29.62      30.48  
 18 Owens, Nicholas            6 VAC-MR                 33.04      31.10  
 19 Gomez, Aaron               8 VAC-MR                 40.81      34.97  
 20 Saperstein, Asher          8 Saw Mill-MR            30.48      36.83  
 21 Olsen, Jack T              5 Aqua Gems-MR           46.94      36.99  
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alleyne, Sophia N         12 AGUA-MR                32.24      30.72   20  
  2 Rudel, Susannah E         12 Saw Mill-MR            31.06      30.80   17  
  3 Turner, Ashley E          12 Silver Streaks-MR      34.03      32.02   16  
  4 Bolander, Katie D         12 AGUA-MR                32.50      32.06   15  
  5 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR           34.56      32.37   14  
  6 HA, Kathryn C             11 Silver Streaks-MR      33.36      33.32   13  
  7 Miller, Sydney R          12 AGUA-MR                32.35      33.53   12  
  8 Cloer, Amanda             12 TRS-MR                 30.01      34.16   11  
  9 Benjamin, Malaika N       12 AGUA-MR                31.53      34.18    9  
 10 Kerdesky, Dana            11 VAC-MR                 35.31      34.39    7  
 11 Phillips, Danielle A      12 Silver Streaks-MR      37.84      35.02    6  
 12 Murphy, Jean              12 Aqua Gems-MR           37.64      35.26    5  
 13 Proietti-Fox, Jenny A     11 Sea Lions-MR           35.49      35.95    4  
 14 Bassmann, Amanda C        12 Silver Streaks-MR      35.84      36.03    3  
 15 Kadlec, Lexi I            12 Saw Mill-MR            36.23      36.71    2  
 16 Daly, Jackie E            12 PBAC-MR                38.50      36.94    1  
 17 Grant, Jessica            12 VAC-MR                 37.53      36.95  
 18 Lynch, Caitlyn            12 VAC-MR                 36.09      37.35  
 19 Morena, Alexandra         12 Sea Lions-MR           38.77      37.95  
 20 Rivera, Taina             12 AGUA-MR                45.00      38.23  
 21 Gorman, Ashley E          12 PBAC-MR                42.32      38.35  
 22 Whelan, Megan C           11 Mantarays-MR           38.45      38.71  
 23 Doino, Jaclyn M           11 GAEL-MR                36.92      38.93  
 24 Seekamp, Erin E           11 PBAC-MR                40.99      39.36  
 25 Pappas, Morgan T          11 GAEL-MR                39.28      40.24  
 26 Monti, Chessy             11 AGUA-MR                40.88      40.41  
 27 Neumann, Ashley R         11 Mantarays-MR           43.04      40.56  
 28 Fradkin, Becky H          11 Silver Streaks-MR      38.89      40.67  
 29 Purcell, Kelsey G         12 AGUA-MR                45.48      41.52  
 30 Marzec, Patricia          11 Sea Lions-MR           42.18      41.71  
 31 Dawson, Elizabeth         12 Mantarays-MR           45.27      41.94  
 32 Feuchs, Ashley E          12 Saw Mill-MR            40.34      42.17  
 33 Matza, Jackie R           11 AGUA-MR                50.00      42.22  
 34 Byrne, Lauren             11 MRST-MR                50.64      42.33  
 35 Tannenbaum, Hannah M      11 AGUA-MR                45.02      43.74  
 36 Brady, Siobhan A          11 Mantarays-MR           45.48      43.80  
 37 Akimenko, Karin           11 Saw Mill-MR            43.40      43.83  
 38 Huerta, Shianne           11 VAC-MR                 43.60      43.97  
 39 Edwards, Brittany M       12 MWSC-MR                43.80      44.28  
 40 Nivins, Kristyn N         12 Mantarays-MR           46.55      45.66  
 41 Wachsberg, Amanda L       11 AGUA-MR                50.00      45.74  
 42 Owens, Katelyn            11 VAC-MR                 46.59      45.94  
 43 Peckham, Hillary          11 Saw Mill-MR               NT      46.17  
 44 Lai, Carmen               11 VAC-MR                 45.44      47.19  
 45 Gillis, Alison            11 MRST-MR                51.23      47.88  
 46 Csakvary, Amanda A        11 Aqua Gems-MR           50.94      48.78  
 47 Price, Amanda L           12 Mantarays-MR           55.43      50.37  
 -- Risco, Ariana L           11 Mantarays-MR           54.26         DQ  
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kral, Alex Z              12 MWSC-MR                29.15      29.51   20  
  2 Schachar, Tal A           12 GAEL-MR                34.53      32.44   17  
  3 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR           32.13      33.37   16  
  4 Zaino, Joe A              12 Silver Streaks-MR      36.31      33.68   15  
  5 Holek, Thomas F           12 GAEL-MR                33.06      33.85   14  
  6 Gravina, Michael T        12 Sea Lions-MR           33.63      34.42   13  
  7 McMAHON, Pmac             12 MRST-MR                   NT      34.95   12  
  8 Sirmans, Marcus P         11 GAEL-MR                35.88      36.18   11  
  9 Piercey, Evan M           12 Saw Mill-MR            34.38      36.60    9  
 10 Saindon, Brian            12 VAC-MR                 36.74      36.98    7  
 11 Novitch, Adam S           11 Silver Streaks-MR      37.80      38.07    6  
 12 Raczynski, Joseph         11 AGUA-MR                46.32      38.09    5  
 13 Hoempler, Mark            12 Sea Lions-MR           36.84      38.51    4  
 14 Culver, Eric              11 VAC-MR                 40.22      39.45    3  
 15 Andersson, Erik           11 VAC-MR                 40.36      40.03    2  
 16 Dinces, Jon M             11 Sea Lions-MR           39.24      41.18    1  
 17 Carlon, Timothy A         11 AGUA-MR                   NT      43.86  
 18 Bader, Harrison           11 Sea Lions-MR           43.74      44.08  
 19 Lucia, Greg               12 Saw Mill-MR               NT      44.34  
 20 Weller-Gordon, Bryan      11 Saw Mill-MR            43.19      44.99  
 21 Cereste, Mark             11 Saw Mill-MR            45.39      47.27  
 22 Barker, Kevin             11 Saw Mill-MR            50.81      50.53  
 -- Farm, Brian               11 TRS-MR                    NT         DQ  
 -- McKeon, Kevin             12 TRS-MR                    NT         DQ  
 -- Marchionni, Frank         11 TRS-MR                    NT         DQ  
 -- Nowicki, Michael          11 TRS-MR                    NT         DQ  
 
Event 53  Girls Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Connor, Katelyn Z       15 GAEL-MR              1:03.59    1:02.63   20  
       29.34  1:02.63                                                      
  2 Gartman, Amy              16 Seahawks-MR          1:01.63    1:03.63   17  
       29.13  1:03.63                                                      
  3 Felch, Kristen            15 PBAC-MR              1:05.23    1:06.21   16  
       30.78  1:06.21                                                      
  4 Mason, Nicole D           17 Saw Mill-MR          1:07.05    1:07.36   15  
       31.46  1:07.36                                                      
  5 Colton, Kristin           15 Seahawks-MR          1:04.79    1:08.18   14  
       30.38  1:08.18                                                      
  6 Johnson, Amy              23 TRS-MR               1:10.19    1:08.71   13  
       31.66  1:08.71                                                      
  7 Pampillonio, Danielle C   16 Saw Mill-MR          1:09.53    1:09.39   12  
       32.61  1:09.39                                                      
  8 Knapp, Jen A              17 Saw Mill-MR          1:09.71    1:12.25   11  
       33.19  1:12.25                                                      
  9 Hughes, Gina              13 Seahawks-MR          1:12.40    1:12.90    9  
       33.07  1:12.90                                                      
 10 Parodi, Annie T           14 Mantarays-MR         1:18.74    1:13.57    7  
       33.64  1:13.57                                                      
 11 Rudel, Rebecca K          15 Saw Mill-MR          1:10.79    1:14.04    6  
       34.59  1:14.04                                                      
 12 Meyendorff, Anna C        15 Silver Streaks-MR    1:13.83    1:14.16    5  
       33.15  1:14.16                                                      
 13 Osborn, Rachel K          17 Silver Streaks-MR    1:13.23    1:14.56    4  
       33.96  1:14.56                                                      
 14 Senkewich, Christie       15 Seahawks-MR          1:18.72    1:20.04    3  
       37.96  1:20.04                                                      
 15 Clark, Kaity              15 MRST-MR              1:19.29    1:22.25    2  
       37.22  1:22.25                                                      
 
Event 54  Boys Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR         1:00.43      56.27   20  
       26.62    56.27                                                      
  2 Partridge, Dustin R       17 Sea Lions-MR           57.00      59.14   17  
       27.71    59.14                                                      
  3 McMAHON, Ricky            15 MRST-MR                57.97      59.34   16  
       27.90    59.34                                                      
  4 Roeser, Jimmy R           15 Sea Lions-MR         1:04.09    1:02.79   15  
       28.76  1:02.79                                                      
  5 Decker, Matt              19 MRST-MR                53.91    1:03.54   14  
       27.82  1:03.54                                                      
  6 Senkewich, John           15 Seahawks-MR          1:07.72    1:03.87   13  
       29.51  1:03.87                                                      
  7 Carney, Kevin M           15 Aqua Gems-MR         1:03.23    1:04.07   12  
       29.06  1:04.07                                                      
  8 Koczo, Andrew             17 Sea Lions-MR         1:07.39    1:07.53   11  
       29.21  1:07.53                                                      
  9 Nest, Kevin               17 Sea Lions-MR         1:11.10    1:10.49    9  
       32.17  1:10.49                                                      
 10 Robins, Jamie             15 Saw Mill-MR               NT    1:12.05    7  
       33.12  1:12.05                                                      
 11 Penny, Ryan W             15 Sea Lions-MR         1:14.10    1:24.37    6  
       36.76  1:24.37                                                      
 
Event 55  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mannix, Christine M        8 GAEL-MR                17.69      19.92   20  
  2 Santiago, Amber            8 Seahawks-MR            22.94      20.66   17  
  3 Baker, Lauren A            8 GAEL-MR                19.41      21.54   16  
  4 Huerta, Imani              8 VAC-MR                 20.14      21.67   15  
  5 Foster, Meaghan            8 VAC-MR                 22.40      22.65   14  
  6 Walker, Megan M            8 Aqua Gems-MR           25.99      23.00   13  
  7 Burrell, Stephanie N       8 GAEL-MR                23.60      23.49   12  
  8 Stern, Sydney              8 Saw Mill-MR               NT      24.67   11  
  9 Stuart, Ansley T           8 Aqua Gems-MR           24.45      25.47    9  
 10 Andrews, Jinan             6 Aqua Gems-MR           25.07      25.54    7  
 11 Tracy, Samantha            8 Saw Mill-MR            25.42      25.98    6  
 12 Trager, Lena E             8 Silver Streaks-MR      29.11      26.27    5  
 13 Gallagher, Megan           7 VAC-MR                 24.45      26.44    4  
 14 Schauer, Elisabeth M       7 GAEL-MR                27.47      28.01    3  
 15 Haelen, Nina E             8 Mantarays-MR           34.31      30.31    2  
 16 Frawley, Rebecca           8 Saw Mill-MR               NT      31.31    1  
 17 Jeffay, Melissa            8 Saw Mill-MR               NT      32.69  
 18 Omelanczuk, Carolina       7 TRS-MR                    NT      33.07  
 19 McIlhargy, Amanda          7 TRS-MR                    NT      37.02  
 -- Harp, Mia K                8 Mantarays-MR           32.54         DQ  
 -- Schattschneider, Sarah     6 Saw Mill-MR               NT         DQ  
 -- Bishop, Emilie M           7 GAEL-MR                31.19         DQ  
 -- Sanders, Melyssa G         7 Mantarays-MR           41.11         DQ  
 
Event 56  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galan, Joseph              8 VAC-MR                 20.31      21.08   20  
  2 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR           21.17      22.23   17  
  3 Bleier, Jackson            8 Saw Mill-MR            20.81      22.78   16  
  4 Farm, Eric                 8 TRS-MR                    NT      24.09   15  
  5 Warnon, Raphael            8 VAC-MR                 22.94      24.33   14  
  6 Vincelette, Richard        8 VAC-MR                 21.66      24.36   13  
  7 Whelan, Ryan J             7 Mantarays-MR           31.36      25.46   12  
  8 Piacente, Sean             8 TRS-MR                 23.42      26.48   11  
  9 parziale, lucian           8 Saw Mill-MR            27.23      27.11    9  
 10 Cicalese, Anthony          8 TRS-MR                    NT      28.07    7  
 11 Stafford, Nicky            8 Saw Mill-MR               NT      33.37    6  
 12 Saperstein, Asher          8 Saw Mill-MR               NT      34.88    5  
 13 Olsen, Jack T              5 Aqua Gems-MR           42.00      40.21    4  
 -- Thompson, John             7 VAC-MR                 27.67         DQ  
 -- Mannix, Richard E          6 GAEL-MR                27.58         DQ  
 -- Vallar, Jack               8 Saw Mill-MR               NT         DQ  
 -- Kral, Jesse E              8 MWSC-MR                31.26         DQ  
 
Event 57  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Siegel, Erika A           12 AGUA-MR              1:08.36    1:08.13   20  
       31.52  1:08.13                                                      
  2 Moore, Jhanna             12 AGUA-MR              1:10.27    1:09.54   17  
       32.91  1:09.54                                                      
  3 Bolander, Katie D         12 AGUA-MR              1:11.35    1:10.71   16  
       33.86  1:10.71                                                      
  4 Cliff, Nicole             12 AGUA-MR              1:16.83    1:10.87   15  
       32.41  1:10.87                                                      
  5 Fong, Sandra M            12 AGUA-MR              1:12.71    1:11.59   14  
       33.91  1:11.59                                                      
  6 Alleyne, Sophia N         12 AGUA-MR              1:13.50    1:12.04   13  
       33.55  1:12.04                                                      
  7 Stevens, Chelsea          11 VAC-MR               1:15.53    1:12.78   12  
       32.95  1:12.78                                                      
  8 Shaw, Lauren M            12 Aqua Gems-MR         1:11.20    1:13.20   11  
       33.55  1:13.20                                                      
  9 Miller, Sydney R          12 AGUA-MR              1:14.04    1:13.67    9  
       34.93  1:13.67                                                      
 10 Rudel, Susannah E         12 Saw Mill-MR          1:15.44    1:13.81    7  
       35.28  1:13.81                                                      
 11 Kammel, Stella E          12 AGUA-MR              1:14.88    1:13.89    6  
       34.83  1:13.89                                                      
 12 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR         1:15.72    1:14.48    5  
       35.08  1:14.48                                                      
 13 HA, Kathryn C             11 Silver Streaks-MR    1:15.47    1:14.61    4  
       34.24  1:14.61                                                      
 14 Weissman, Vanessa         12 Aqua Gems-MR         1:15.70    1:16.17    3  
       35.65  1:16.17                                                      
 15 Cramer, Micaela C         12 GAEL-MR              1:18.00    1:17.13    2  
       36.35  1:17.13                                                      
 16 Daly, Jackie E            12 PBAC-MR              1:19.85    1:18.26    1  
       37.14  1:18.26                                                      
 17 Kerdesky, Dana            11 VAC-MR               1:19.37    1:18.48  
       38.36  1:18.48                                                      
 18 Proietti-Fox, Jenny A     11 Sea Lions-MR         1:18.07    1:19.33  
       37.21  1:19.33                                                      
 19 Santiago, Ariel           11 Seahawks-MR          1:21.88    1:19.34  
       37.65  1:19.34                                                      
 20 Pardo, Amanda E           12 Sea Lions-MR         1:24.00    1:20.20  
       37.79  1:20.20                                                      
 21 Jakubek, Anna A           11 MWSC-MR              1:16.28    1:20.68  
       38.97  1:20.68                                                      
 22 Petty, Lanae              12 VAC-MR               1:26.55    1:21.08  
       37.17  1:21.08                                                      
 23 Honohan, Jamie C          12 AGUA-MR              1:30.06    1:21.29  
       38.40  1:21.29                                                      
 24 Grant, Jessica            12 VAC-MR               1:23.84    1:21.44  
       39.27  1:21.44                                                      
 25 Rivera, Taina             12 AGUA-MR              1:53.23    1:22.31  
       38.96  1:22.31                                                      
 26 Joyce, Caitlin            12 VAC-MR               1:23.60    1:22.47  
       38.58  1:22.47                                                      
 27 Lynch, Caitlyn            12 VAC-MR               1:23.13    1:22.93  
       41.37  1:22.93                                                      
 28 Reis, Dani B              11 AGUA-MR              1:24.50    1:23.08  
       39.44  1:23.08                                                      
 29 Baker, Meghan T           11 GAEL-MR              1:16.75    1:23.10  
       37.58  1:23.10                                                      
 30 Purcell, Kelsey G         12 AGUA-MR              1:28.36    1:24.60  
       42.31  1:24.60                                                      
 31 FitzGerald, Alexandra     12 Saw Mill-MR          1:29.93    1:24.61  
       38.93  1:24.61                                                      
 32 Doino, Jaclyn M           11 GAEL-MR              1:18.75    1:25.35  
       39.20  1:25.35                                                      
 33 Pappas, Morgan T          11 GAEL-MR              1:20.56    1:25.91  
       41.53  1:25.91                                                      
 34 Felch, Jess L             12 PBAC-MR              1:16.90    1:25.95  
       36.96  1:25.95                                                      
 35 Vallario, Alexis Z        11 Silver Streaks-MR    1:30.92    1:26.09  
       40.70  1:26.09                                                      
 36 Torpey, Kellyann          11 VAC-MR               1:22.95    1:27.20  
       39.79  1:27.20                                                      
 37 Huerta, Shianne           11 VAC-MR               1:26.37    1:27.25  
       40.89  1:27.25                                                      
 38 Erickson, Abigayle        11 AGUA-MR              1:44.88    1:28.44  
       42.32  1:28.44                                                      
 39 Cochran, Tara C           11 GAEL-MR              1:26.96    1:28.64  
       41.02  1:28.64                                                      
 40 Bloom, Taylor L           11 AGUA-MR              1:35.42    1:28.67  
       42.00  1:28.67                                                      
 41 Seker, Celine G           11 AGUA-MR              1:50.56    1:28.93  
       42.14  1:28.93                                                      
 42 Brunell, Stephanie        11 VAC-MR               1:25.00    1:29.40  
       40.12  1:29.40                                                      
 43 Monti, Chessy             11 AGUA-MR              1:30.09    1:29.48  
       40.36  1:29.48                                                      
 44 Tomasula, Kimberly M      11 Aqua Gems-MR         1:27.68    1:30.29  
       45.15  1:30.29                                                      
 45 Feuchs, Ashley E          12 Saw Mill-MR          1:32.34    1:31.89  
       43.93  1:31.89                                                      
 46 Edwards, Brittany M       12 MWSC-MR              1:27.09    1:32.23  
       44.06  1:32.23                                                      
 47 Suchy, Emily K            12 GAEL-MR              1:34.44    1:32.29  
       45.37  1:32.29                                                      
 48 Matza, Jackie R           11 AGUA-MR              1:45.00    1:32.55  
       42.54  1:32.55                                                      
 49 Cole, Katelyn             12 VAC-MR               1:28.67    1:33.92  
       44.52  1:33.92                                                      
 50 Griffin, Amanda           11 VAC-MR               1:27.60    1:34.70  
       46.27  1:34.70                                                      
 51 Duda, Lauren              11 VAC-MR               1:34.28    1:35.14  
       47.64  1:35.14                                                      
 52 Barina, Michelle          11 MRST-MR              1:35.97    1:37.29  
       47.66  1:37.29                                                      
 53 Bariletti, Jessica        12 Sea Lions-MR         1:46.58    1:37.43  
       46.48  1:37.43                                                      
 54 Byrne, Lauren             11 MRST-MR              1:40.97    1:37.64  
       46.32  1:37.64                                                      
 55 Owens, Katelyn            11 VAC-MR               1:34.60    1:38.15  
       47.71  1:38.15                                                      
 56 O'Connell, Christina A    11 AGUA-MR              1:50.00    1:38.52  
       46.63  1:38.52                                                      
 57 Benedict, Rebecca         11 VAC-MR               1:41.97    1:41.84  
       46.02  1:41.84                                                      
 58 Schoen, Kalena            11 VAC-MR               1:41.26    1:42.33  
       46.79  1:42.33                                                      
 59 Gillis, Alison            11 MRST-MR              1:36.97    1:46.90  
       49.91  1:46.90                                                      
 -- Chan, Samantha            12 Silver Streaks-MR    1:36.11         DQ  
       46.25       DQ                                                      
 -- Kalamariois, Demetra C    12 Sea Lions-MR         1:38.40         DQ  
       41.49       DQ                                                      
 
Event 58  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaino, Joe A              12 Silver Streaks-MR    1:23.46    1:14.45   20  
       35.25  1:14.45                                                      
  2 Holek, Thomas F           12 GAEL-MR              1:15.94    1:14.59   17  
       35.54  1:14.59                                                      
  3 McMAHON, Pmac             12 MRST-MR              1:19.27    1:15.51   16  
       35.37  1:15.51                                                      
  4 Schachar, Tal A           12 GAEL-MR              1:18.74    1:15.93   15  
       35.55  1:15.93                                                      
  5 Gleason, David X          12 AGUA-MR              1:19.33    1:16.18   14  
       36.04  1:16.18                                                      
  6 Martinez-White, Naeem     12 AGUA-MR              1:20.00    1:16.90   13  
       36.71  1:16.90                                                      
  7 Heath, Michael A          11 GAEL-MR              1:18.85    1:18.47   12  
       37.05  1:18.47                                                      
  8 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR         1:17.74    1:18.79   11  
       35.41  1:18.79                                                      
  9 Lofstedt, Joseph A        11 MWSC-MR              1:21.67    1:22.21    9  
       38.21  1:22.21                                                      
 10 Accarino, Gregory J       12 Silver Streaks-MR    1:25.13    1:22.24    7  
       38.40  1:22.24                                                      
 11 Dinces, Jon M             11 Sea Lions-MR         1:21.69    1:22.88    6  
       40.95  1:22.88                                                      
 12 Singley, Patrick M        12 Aqua Gems-MR         1:26.42    1:23.29    5  
       40.88  1:23.29                                                      
 13 Attinello, Paul C         12 GAEL-MR              1:18.84    1:23.67    4  
       38.37  1:23.67                                                      
 14 Saindon, Brian            12 VAC-MR               1:21.10    1:24.23    3  
       40.59  1:24.23                                                      
 15 Novitch, Adam S           11 Silver Streaks-MR    1:28.23    1:26.45    2  
       38.62  1:26.45                                                      
 16 Zummo, James R            11 Aqua Gems-MR         1:36.65    1:29.77    1  
       41.67  1:29.77                                                      
 17 Culver, Eric              11 VAC-MR               1:30.90    1:30.73  
       40.98  1:30.73                                                      
 18 Deoliveira, Eric M        11 Silver Streaks-MR    1:41.79    1:37.02  
       48.54  1:37.02                                                      
 19 Penny, William M          12 Sea Lions-MR         1:43.01    1:37.23  
       46.60  1:37.23                                                      
 20 Nishi, Thomas M           11 Silver Streaks-MR    1:43.23    1:37.63  
       47.94  1:37.63                                                      
 21 Lenihan, Richard          11 Aqua Gems-MR         1:27.43    1:38.64  
       46.77  1:38.64                                                      
 22 Davis, Kevin              12 Aqua Gems-MR         1:28.43    1:38.84  
       46.68  1:38.84                                                      
 23 Callinan, Marty           11 VAC-MR               1:54.02    1:42.93  
       50.52  1:42.93                                                      
 24 Jeffay, Eric              11 Saw Mill-MR          1:54.50    1:44.14  
       50.57  1:44.14                                                      
 -- Davis, Ryan               11 Aqua Gems-MR         1:39.43         DQ  
 -- Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR         1:12.17         DQ  
       34.03       DQ                                                      
 
Event 59  Girls Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Routson, Rebecca          17 VAC-MR               2:06.18    2:06.28   20  
       30.16  1:01.68  1:33.91  2:06.28                                    
  2 O'Connor, Katelyn Z       15 GAEL-MR              2:06.16    2:06.78   17  
       29.29  1:01.61  1:34.39  2:06.78                                    
  3 Borsinger, Christine      16 TRS-MR               2:21.33    2:11.81   16  
       30.86  1:04.27  1:38.88  2:11.81                                    
  4 Senkewich, Christie       15 Seahawks-MR          2:20.72    2:21.07   15  
       32.69  1:08.34  1:44.69  2:21.07                                    
  5 Wemer, Jessica A          15 Silver Streaks-MR    2:30.08    2:34.58   14  
       33.14  1:12.37  1:53.25  2:34.58                                    
  6 Romanowski, Kimberly L    16 Aqua Gems-MR         2:28.43    2:35.32   13  
       34.08  1:12.00  2:35.32                                             
  7 Clark, Kaity              15 MRST-MR              2:23.91    2:36.89   12  
       34.50  1:14.23  1:56.49  2:36.89                                    
  8 Barnard, Suzanna K        16 Silver Streaks-MR    2:32.11    2:38.05   11  
       35.68  1:15.54  1:57.30  2:38.05                                    
  9 Omelanczuk, Carolina       7 TRS-MR                    NT    3:00.34    9  
       39.13  1:25.30  2:12.59  3:00.34                                    
 
Event 60  Boys Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR         1:49.99    1:48.18   20  
       24.98    52.76  1:21.06  1:48.18                                    
  2 Garvey, Pat A             15 PBAC-MR              1:57.89    1:52.69   17  
       24.59    51.92  1:21.62  1:52.69                                    
  3 McMAHON, Ricky            15 MRST-MR              1:49.90    1:53.39   16  
       26.45    55.06  1:24.25  1:53.39                                    
  4 Callinan, Danny           17 VAC-MR               1:57.12    1:55.69   15  
       27.46    56.12  1:25.46  1:55.69                                    
  5 Carney, Kevin M           15 Aqua Gems-MR         2:02.30    1:58.14   14  
       27.14    56.96  1:27.63  1:58.14                                    
  6 Senkewich, John           15 Seahawks-MR          2:01.98    1:58.63   13  
       27.55    57.69  1:28.60  1:58.63                                    
  7 Partridge, Dustin R       17 Sea Lions-MR         1:56.10    2:00.83   12  
       27.23    57.65  1:29.48  2:00.83                                    
  8 Smith, Chris C            15 Sea Lions-MR         1:54.71    2:04.86   11  
       28.87    59.90  1:32.08  2:04.86                                    
  9 Piacente, Kevin           15 TRS-MR                    NT    2:06.05    9  
       28.16    59.31  1:32.72  2:06.05                                    
 10 Roeser, Jimmy R           15 Sea Lions-MR         2:13.15    2:08.11    7  
       29.47  1:02.31  1:36.15  2:08.11                                    
 11 Nest, Kevin               17 Sea Lions-MR         2:04.10    2:11.34    6  
       30.33  1:04.15  1:38.25  2:11.34                                    
 12 Hendler, Eric G           17 GAEL-MR              2:08.41    2:15.56    5  
       29.66  1:03.55  1:39.69  2:15.56                                    
 13 Kaasmann, Cody F          15 Mantarays-MR         2:38.15    2:18.86    4  
       30.52  1:05.83  2:18.86                                             
 14 Naudy, Enrique I          12 MWSC-MR                   NT    2:20.42    3  
       30.76  1:06.40  1:44.27  2:20.42                                    
 15 Konecni, Mike J           16 Sea Lions-MR         2:10.70    2:22.76    2  
       31.79  1:07.98  1:46.36  2:22.76                                    
 16 Martyniuk, Michael        16 Aqua Gems-MR         2:17.43    2:26.09    1  
       31.78  1:07.58  1:46.56  2:26.09                                    
 17 Haughey, Ryan             15 VAC-MR               2:25.65    2:32.37  
       30.36  1:07.54  2:32.37                                             
 18 Griffiths, Drew           15 VAC-MR               2:38.78    2:42.12  
       33.77  1:14.44  1:58.81  2:42.12                                    
 
Event 61  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huerta, Imani              8 VAC-MR                 50.50      49.23   20  
  2 Santiago, Amber            8 Seahawks-MR            56.90      50.91   17  
  3 Raccioppi, Paige           8 TRS-MR                 54.12      51.92   16  
  4 Lee, Abigail C             8 AGUA-MR                50.00      52.09   15  
  5 Foster, Meaghan            8 VAC-MR                 52.14      52.28   14  
  6 Trager, Lena E             8 Silver Streaks-MR      55.11      52.45   13  
  7 Burrell, Stephanie N       8 GAEL-MR                51.70      53.32   12  
  8 Leslie, Kayla M            8 GAEL-MR                54.31      55.17   11  
  9 Stuart, Ansley T           8 Aqua Gems-MR           57.34      56.15    9  
 10 Wong, Kristi               8 Silver Streaks-MR    1:20.11      59.88    7  
 
Event 62  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jack                7 Aqua Gems-MR           51.65      52.92   20  
  2 Piacente, Sean             8 TRS-MR                    NT      59.42   17  
  3 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR         1:05.34    1:04.42   16  
  4 Thompson, John             7 VAC-MR               1:10.34    1:04.59   15  
  5 Byrne, Alistar             8 MRST-MR              1:05.56    1:09.82   14  
  6 parziale, lucian           8 Saw Mill-MR               NT    1:32.48   13  
 
Event 63  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Jean              12 Aqua Gems-MR         1:16.27    1:17.81   20  
       36.31  1:17.81                                                      
  2 Siegel, Erika A           12 AGUA-MR              1:18.29    1:18.38   17  
       37.46  1:18.38                                                      
  3 Phillips, Danielle A      12 Silver Streaks-MR    1:19.73    1:18.79   16  
       36.97  1:18.79                                                      
  4 Turner, Ashley E          12 Silver Streaks-MR    1:21.16    1:20.19   15  
       37.38  1:20.19                                                      
  5 Daly, Jackie E            12 PBAC-MR              1:23.50    1:22.72   14  
       39.40  1:22.72                                                      
  6 Bassmann, Amanda C        12 Silver Streaks-MR    1:23.96    1:24.58   13  
       39.01  1:24.58                                                      
  7 Santiago, Ariel           11 Seahawks-MR          1:29.74    1:25.03   12  
       40.87  1:25.03                                                      
  8 Weissman, Vanessa         12 Aqua Gems-MR         1:25.83    1:25.72   11  
       40.35  1:25.72                                                      
  9 Jakubek, Anna A           11 MWSC-MR              1:23.02    1:26.27    9  
       40.73  1:26.27                                                      
 10 Fradkin, Becky H          11 Silver Streaks-MR    1:27.18    1:27.20    7  
       40.49  1:27.20                                                      
 11 Cramer, Micaela C         12 GAEL-MR              1:28.49    1:28.46    6  
       41.26  1:28.46                                                      
 12 Roberts, Hilary           12 AGUA-MR              1:33.66    1:28.71    5  
       43.81  1:28.71                                                      
 13 Pappas, Morgan T          11 GAEL-MR              1:28.63    1:30.46    4  
       43.32  1:30.46                                                      
 14 Felch, Jess L             12 PBAC-MR              1:33.01    1:33.64    3  
       44.02  1:33.64                                                      
 15 Seekamp, Erin E           11 PBAC-MR              1:37.54    1:33.71    2  
       43.71  1:33.71                                                      
 16 Grant, Jessica            12 VAC-MR               1:31.12    1:33.85    1  
       44.10  1:33.85                                                      
 17 Griffin, Amanda           11 VAC-MR               1:45.90    1:34.04  
       45.00  1:34.04                                                      
 18 Cochran, Tara C           11 GAEL-MR              1:35.41    1:35.63  
       44.57  1:35.63                                                      
 19 Vallario, Alexis Z        11 Silver Streaks-MR    1:36.26    1:36.38  
       45.12  1:36.38                                                      
 20 Pampillonio, Jennifer     12 Saw Mill-MR          1:41.19    1:37.12  
       45.01  1:37.12                                                      
 21 Tomasula, Kimberly M      11 Aqua Gems-MR         1:37.01    1:37.41  
       45.41  1:37.41                                                      
 22 Duda, Lauren              11 VAC-MR               1:48.76    1:37.48  
       45.65  1:37.48                                                      
 23 Cole, Katelyn             12 VAC-MR               1:37.37    1:38.48  
       45.99  1:38.48                                                      
 24 Suchy, Emily K            12 GAEL-MR              1:37.69    1:41.23  
       47.58  1:41.23                                                      
 25 Roosevelt, Meg            11 Saw Mill-MR               NT    1:41.62  
       47.93  1:41.62                                                      
 26 Csakvary, Amanda A        11 Aqua Gems-MR         1:49.76    1:47.29  
       49.71  1:47.29                                                      
 27 Byrne, Lauren             11 MRST-MR              1:57.98    1:51.00  
       52.07  1:51.00                                                      
 -- Erichson, Kylie           12 VAC-MR               1:43.33         DQ  
       46.69       DQ                                                      
 -- Crowe, Nicole             11 Aqua Gems-MR              NT         DQ  
       51.75       DQ                                                      
 -- Beswick, Kelly            12 Aqua Gems-MR         1:43.43         DQ  
       47.65       DQ                                                      
 
Event 64  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holek, Thomas F           12 GAEL-MR              1:23.39    1:21.56   20  
       38.84  1:21.56                                                      
  2 McMAHON, Pmac             12 MRST-MR              1:22.32    1:22.39   17  
       39.08  1:22.39                                                      
  3 Hoempler, Erik            12 Sea Lions-MR         1:26.35    1:24.14   16  
       39.76  1:24.14                                                      
  4 Hoempler, Mark            12 Sea Lions-MR         1:25.40    1:24.81   15  
       40.14  1:24.81                                                      
  5 Naudy, Enrique I          12 MWSC-MR                   NT    1:27.68   14  
       40.90  1:27.68                                                      
  6 Heath, Michael A          11 GAEL-MR              1:27.80    1:27.97   13  
       42.01  1:27.97                                                      
  7 Singley, Patrick M        12 Aqua Gems-MR         1:40.27    1:28.19   12  
       42.50  1:28.19                                                      
  8 Lofstedt, Joseph A        11 MWSC-MR              1:37.33    1:32.83   11  
       43.30  1:32.83                                                      
  9 Accarino, Gregory J       12 Silver Streaks-MR    1:35.25    1:33.57    9  
       43.94  1:33.57                                                      
 10 Zummo, James R            11 Aqua Gems-MR         1:37.43    1:38.22    7  
       45.72  1:38.22                                                      
 11 Novitch, Adam S           11 Silver Streaks-MR    1:42.97    1:39.90    6  
       45.78  1:39.90                                                      
 12 Michaels, Brett T         11 Saw Mill-MR               NT    2:05.38    5  
       56.56  2:05.38                                                      
 -- Roosevelt, Danny          11 Saw Mill-MR               NT         DQ  
       44.85       DQ                                                      
 
Event 66  Boys Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:40.10    1:42.68   40  
       27.01    51.48  1:16.30  1:42.68                                    
 
Event 67  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:04.36    1:12.62   40  
       37.68  1:12.62                                                      
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:18.99    1:17.66   34  
       44.68  1:17.66                                                      
 
Event 68  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:15.44    1:16.61   40  
       41.59  1:16.61                                                      
 
Event 69  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'                 1:50.44    1:50.36   40  
       28.00    56.04  1:24.31  1:50.36                                    
  2 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'B'                 1:52.73    1:54.38   34  
       29.25    58.47  1:26.82  1:54.38                                    
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:59.79    2:02.56   32  
       32.37  1:02.86  1:33.95  2:02.56                                    
  4 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'C'                 1:54.45    2:04.72   30  
       31.70    47.76  1:36.57  2:04.72                                    
  5 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:00.23    2:06.11   28  
       32.28  1:03.84  1:34.97  2:06.11                                    
  6 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:02.21    2:07.93   26  
       31.19  1:04.29  1:37.34  2:07.93                                    
  7 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'D'                 2:12.46    2:12.15   24  
       31.97  1:05.83  1:40.13  2:12.15                                    
  8 Minisink Valley Aquatics-MR  'A'                       NT    2:15.58   22  
       33.39  1:09.51  1:41.52  2:15.58                                    
  9 Viking Aquatic Club-MR  'B'                       2:07.67    2:16.92   18  
       35.45  1:09.89  1:45.01  2:16.92                                    
 10 Viking Aquatic Club-MR  'C'                       2:18.76    2:19.60   14  
       35.22  1:09.80  1:45.76  2:19.60                                    
 11 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'E'                 2:24.54    2:25.03   12  
       34.51  1:11.76  1:49.09  2:25.03                                    
 12 Viking Aquatic Club-MR  'D'                            NT    2:32.09   10  
       38.71  1:16.88  1:56.92  2:32.09                                    
 
Event 70  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:01.43    2:01.07   40  
       29.88  1:00.69  1:16.96  2:01.07                                    
  2 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'                 2:05.89    2:02.41   34  
       30.33  1:00.87  1:33.37  2:02.41                                    
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:08.10    2:10.53   32  
       30.54  1:07.26  1:41.00  2:10.53                                    
  4 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:08.97    2:14.11   30  
       35.55    51.57  1:42.41  2:14.11                                    
 
Event 71  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         10 GAEL-MR                28.63      28.71   20  
  2 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR           30.79      30.43   17  
  3 Mannix, Gina A            10 GAEL-MR                31.46      30.58   16  
  4 Turner, Jennifer J        10 Silver Streaks-MR      31.10      31.96   15  
  5 Burtnik, Marisol          10 Saw Mill-MR            33.03      32.64   14  
  6 Tremper, Andrea           10 VAC-MR                 33.83      33.31   13  
  7 Klein, Morganne           10 VAC-MR                 32.56      33.42   12  
  8 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR           33.52      34.36   11  
  9 Jackson, Adrianna         10 TRS-MR                 37.93      35.25    9  
 10 Richardson, Erica          9 TRS-MR                    NT      35.37    7  
 11 Murphy, Lauren            10 Aqua Gems-MR           35.01      35.49    6  
 12 Parodi, Ellen             10 Mantarays-MR           39.15      35.74    5  
 13 Schaefer, Kathryn R       10 GAEL-MR                35.28      35.82    4  
 14 Groccia, Adrienne D        9 GAEL-MR                36.90      35.90    3  
 15 Moore, Erica              10 Aqua Gems-MR           39.41      36.11    2  
 16 Flood, Katie M            10 Silver Streaks-MR      42.11      36.34    0.5
 16 Oboyski, Samantha         10 VAC-MR                 37.01      36.34    0.5
 18 Brady, Meagan E            9 Mantarays-MR           37.37      36.49  
 19 Larkin, Colleen            9 Seahawks-MR               NT      36.53  
 20 Spear, Kateri              9 VAC-MR                 38.34      36.64  
 21 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR           35.75      36.86  
 22 Allen, Sarah              10 Saw Mill-MR            36.66      36.88  
 23 Giner, Racquel            10 Saw Mill-MR               NT      36.91  
 24 Porter, Nicole             9 Aqua Gems-MR           45.43      36.98  
 25 Owens, Amy                 9 VAC-MR                 39.34      37.13  
 26 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR           36.85      37.43  
 27 Henry, Emily               9 VAC-MR                 36.56      37.74  
 28 Cooney, Alexandra M       10 Mantarays-MR           44.12      38.31  
 29 Stevens, Madelyn           9 VAC-MR                 37.75      38.32  
 30 Hirsch, Jenna              9 TRS-MR                 46.01      38.33  
 31 Pihl, Meo                  9 VAC-MR                 44.93      38.45  
 32 Krause, Samantha           9 VAC-MR                 41.10      38.73  
 33 Wheeler, Sierra            9 VAC-MR                 38.26      39.12  
 34 McGurk, Becca S           10 MWSC-MR                39.73      39.56  
 35 Foster, Amanda            10 VAC-MR                 39.01      39.60  
 36 Griffin, Nicole            9 VAC-MR                 39.82      39.79  
 37 Carney, Kyla               9 MWSC-MR                40.71      39.87  
 38 Myers, Aisling M          10 MWSC-MR                43.43      40.30  
 39 Pizzo, Amy M               9 Mantarays-MR           47.41      40.93  
 40 Walker, Corynn B          10 Aqua Gems-MR           40.43      41.09  
 41 Plocharczyk, Gina M        9 Mantarays-MR           43.87      41.45  
 42 Turnbull, Morgan L        10 Mantarays-MR           50.65      41.46  
 43 Barnard, Sarah E          10 Silver Streaks-MR      45.11      41.72  
 44 Arahill, Meghan C         10 Aqua Gems-MR           44.43      41.89  
 44 Downer, Kimberly C        10 TRS-MR                 59.34      41.89  
 46 Young, Brianne E           9 Aqua Gems-MR           44.43      43.48  
 47 Murphy, Aislinn B         10 Mantarays-MR           46.05      44.12  
 48 McBride, Kimberly         10 Seahawks-MR               NT      44.41  
 49 Youmans, Hayley            9 VAC-MR                 50.12      45.01  
 50 Deeley, Allison           10 Mantarays-MR           52.93      46.18  
 51 Mousseau, Heather         10 Seahawks-MR            46.40      46.65  
 52 Barry, Marie E             9 Mantarays-MR           51.49      46.79  
 53 Joyce, Gwyneth             9 VAC-MR                 47.84      46.94  
 54 Warnon, Sophia             9 VAC-MR                 50.60      48.20  
 55 Pushman, Kelly            10 VAC-MR                    NT      52.03  
 56 Gallagher, Lisa            9 TRS-MR                 45.92      55.00  
 57 Marse, Shelby             10 VAC-MR                    NT      55.38  
 -- Faust, Chelsey L           9 Mantarays-MR           48.70         DQ  
 
Event 72  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McIlhargy, Sean V         10 TRS-MR                 33.23      32.78   20  
  2 Thorp, Matthew            10 VAC-MR                 33.53      32.80   17  
  3 Messinger, Joshua         10 TRS-MR                 34.82      34.15   16  
  4 Accarino, John J           9 Silver Streaks-MR      35.51      34.47   15  
  5 Gallagher, Keegan          9 VAC-MR                 34.06      34.63   13.5
  5 Burillo, Vincent           9 VAC-MR                 34.60      34.63   13.5
  7 Galan, Luis                9 VAC-MR                 34.68      34.74   12  
  8 Robins, William           10 Saw Mill-MR               NT      35.50   11  
  9 Wong, Stanley              9 TRS-MR                 36.82      36.28    9  
 10 Wesolowski, Teddy         10 Saw Mill-MR               NT      37.48    7  
 11 Owens, Patrick            10 Aqua Gems-MR           39.29      37.63    6  
 12 Lang, Andrew C            10 Silver Streaks-MR      35.83      37.88    5  
 13 Leibel, Danny             10 TRS-MR                 36.19      37.93    4  
 14 Deoliveira, Michael M      9 Silver Streaks-MR      41.40      38.00    3  
 15 Jakubek, Jack D            9 MWSC-MR                41.39      38.42    2  
 16 Cicalese, Edward L        10 TRS-MR                 39.08      38.69    1  
 17 Crist, Jedidiah            9 VAC-MR                 39.21      38.98  
 18 Pellone, Carmine A         9 MWSC-MR                42.27      39.70  
 19 Meany, RJ J                9 TRS-MR                 38.44      40.51  
 20 Cornyn, Shane M           10 Silver Streaks-MR      44.11      41.97  
 21 Zaino, Matthew            10 Silver Streaks-MR    1:01.11      44.09  
 22 Owens, Jeffrey             9 Aqua Gems-MR           51.49      44.60  
 23 Gomez, Joshua              9 VAC-MR                 44.71      44.99  
 24 Gourevitch, Jesse D        9 Silver Streaks-MR      43.33      46.43  
 25 Barina, Tito              10 MRST-MR             44:00.21      48.10  
 26 Drain, Jason              10 Aqua Gems-MR           48.43      48.49  
 27 Phillips, Andrew           9 Silver Streaks-MR    1:01.11      51.24  
 28 Miara, Jesse               9 TRS-MR                 57.70      53.87  
 29 Thamsen, Nicholas         10 TRS-MR                    NT      53.94  
 30 Mulvaney, Conor            9 VAC-MR               1:10.31    1:02.18  
 
Event 73  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trent, Alaina             14 VAC-MR                 58.88      58.63   20  
       28.30    58.63                                                      
  2 Tomasula, Kellyanne M     14 Aqua Gems-MR         1:01.12      59.03   17  
       29.15    59.03                                                      
  3 Lukasik, Brittany G       14 Aqua Gems-MR         1:01.45      59.74   16  
       28.84    59.74                                                      
  4 Ruggiero, Lisa M          14 PBAC-MR                59.87    1:00.44   15  
       29.10  1:00.44                                                      
  5 Chapman, Kim              13 TRS-MR               1:05.77    1:01.94   14  
       29.83  1:01.94                                                      
  6 Devoe, Gnome Z            14 GAEL-MR              1:01.04    1:02.04   13  
       29.68  1:02.04                                                      
  7 Yergeau, Sarah E          14 Silver Streaks-MR    1:04.97    1:02.33   12  
       30.22  1:02.33                                                      
  8 Huerta, Kateri            14 VAC-MR               1:01.72    1:03.11   11  
       30.17  1:03.11                                                      
  9 Crawford, Natalie A       13 Mantarays-MR         1:06.43    1:03.15    9  
       30.24  1:03.15                                                      
 10 Dean, Ashley              14 Mantarays-MR         1:06.93    1:03.66    7  
       30.72  1:03.66                                                      
 11 Parodi, Annie T           14 Mantarays-MR         1:06.17    1:04.44    6  
       30.50  1:04.44                                                      
 12 Barrett, Hilary L         14 Aqua Gems-MR         1:04.46    1:05.11    5  
       30.54  1:05.11                                                      
 13 Ewen, Meredith A          14 Saw Mill-MR          1:10.23    1:05.17    4  
       31.33  1:05.17                                                      
 14 Burtnik, Sydney G         14 Saw Mill-MR          1:05.81    1:05.39    3  
       31.66  1:05.39                                                      
 15 Rand, Elizabeth           13 Aqua Gems-MR         1:05.45    1:06.10    2  
       31.58  1:06.10                                                      
 16 O'Connor, Caily           13 Seahawks-MR          1:06.90    1:06.31    1  
       31.62  1:06.31                                                      
 17 Stadnyk, Grace E          14 Saw Mill-MR          1:09.07    1:06.40  
       31.78  1:06.40                                                      
 18 Piperato, Nicole L        13 TRS-MR               1:05.82    1:07.18  
       31.86  1:07.18                                                      
 19 Jardine, Hannah           13 VAC-MR               1:11.89    1:08.54  
       32.53  1:08.54                                                      
 20 Cerny, Siobhan            14 Sea Lions-MR         1:08.95    1:09.45  
       32.54  1:09.45                                                      
 21 Pillsbury, Diana M        13 Saw Mill-MR          1:14.03    1:10.60  
       34.07  1:10.60                                                      
 22 Pihl, Nicole              14 VAC-MR               1:13.47    1:11.75  
       33.93  1:11.75                                                      
 23 Haughey, Dana             14 VAC-MR               1:13.72    1:11.80  
       33.43  1:11.80                                                      
 24 Gibbs, Samantha           13 Saw Mill-MR          1:14.19    1:12.30  
       34.60  1:12.30                                                      
 25 Pezzello, Elizabeth       13 Saw Mill-MR          1:10.47    1:12.58  
 26 Hirsch, Rachael           13 TRS-MR               1:23.10    1:12.71  
       35.09  1:12.71                                                      
 27 Baldwin, Tess E           13 Silver Streaks-MR    1:16.91    1:13.10  
       35.25  1:13.10                                                      
 28 Meyendorff, Catherine S   13 Silver Streaks-MR    1:10.96    1:15.18  
       35.84  1:15.18                                                      
 29 Downer, Jessica A         13 TRS-MR               1:26.45    1:15.38  
       34.98  1:15.38                                                      
 30 Troy, Michele Z           13 MRST-MR              1:29.98    1:24.92  
       40.83  1:24.92                                                      
 -- Biancone, Taylor Z        14 GAEL-MR                58.67         DQ  
 
Event 74  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Savage, Dan Z             14 GAEL-MR                52.19      51.90   20  
       24.34    51.90                                                      
  2 Gartman, David            14 Seahawks-MR            54.35      54.07   17  
       25.96    54.07                                                      
  3 Marks, Danny J            14 Aqua Gems-MR           57.63      56.87   16  
       27.71    56.87                                                      
  4 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR           59.06      57.79   15  
       28.32    57.79                                                      
  5 Lau, Kevin Z              13 Silver Streaks-MR      58.27      58.10   14  
       28.03    58.10                                                      
  6 Gillespie, Shaun M        14 PBAC-MR                59.02      58.68   13  
       28.04    58.68                                                      
  7 Burbige, Matt C           14 Saw Mill-MR          1:00.45      59.63   12  
       28.59    59.63                                                      
  8 Walsh, Richard W          14 Mantarays-MR         1:02.31      59.99   11  
       28.97    59.99                                                      
  9 Harrington, Kyle P        14 Saw Mill-MR            57.28    1:00.41    9  
       28.60  1:00.41                                                      
 10 Rodrigues, Arsenio E      14 PBAC-MR              1:00.83    1:00.49    7  
       29.68  1:00.49                                                      
 11 Hutzelman, Daniel R       13 Aqua Gems-MR         1:04.12    1:00.65    6  
       28.95  1:00.65                                                      
 12 Southren, Daniel L        14 Sea Lions-MR         1:01.45    1:01.74    5  
       29.07  1:01.74                                                      
 13 Stadnyk, Alexander        14 Saw Mill-MR          1:06.75    1:02.79    4  
       29.91  1:02.79                                                      
 14 Kapinos, Peter            13 Sea Lions-MR         1:04.69    1:03.48    3  
       29.62  1:03.48                                                      
 15 Meyendorff, Andrew M      13 Silver Streaks-MR    1:06.91    1:03.89    2  
       30.61  1:03.89                                                      
 16 Meany, Matthew G          13 TRS-MR                 58.84    1:04.25    1  
       30.20  1:04.25                                                      
 17 Madar, David              14 Sea Lions-MR         1:06.93    1:05.05  
       31.59  1:05.05                                                      
 18 Alexander, Robert         14 VAC-MR               1:05.66    1:05.11  
       30.33  1:05.11                                                      
 19 Stangl, Sean F            13 Sea Lions-MR         1:06.85    1:05.81  
       30.64  1:05.81                                                      
 20 Cardinale, Stephen        14 Mantarays-MR         1:13.79    1:06.17  
       31.80  1:06.17                                                      
 21 Wemer, Donald J           13 Silver Streaks-MR    1:02.41    1:06.25  
       30.62  1:06.25                                                      
 22 Furman, Don W             14 MWSC-MR              1:09.79    1:07.48  
       31.90  1:07.48                                                      
 23 Kafka, Matthew            13 Sea Lions-MR         1:06.50    1:07.70  
       31.89  1:07.70                                                      
 24 Townsend, Michael S       13 MWSC-MR              1:19.09    1:08.53  
       33.37  1:08.53                                                      
 25 Martin, Stephen G         14 VAC-MR               1:08.87    1:08.94  
       33.09  1:08.94                                                      
 26 Tavlarakis, Antonis       13 Saw Mill-MR          1:15.52    1:09.20  
       33.05  1:09.20                                                      
 27 Saindon, Merrick R        14 VAC-MR               1:11.30    1:09.24  
       32.44  1:09.24                                                      
 28 Carroll, Ryan             13 VAC-MR               1:14.54    1:10.81  
       34.28  1:10.81                                                      
 29 Spear, Martin             13 VAC-MR               1:19.21    1:11.79  
       33.32  1:11.79                                                      
 30 Walker, Patrick J         13 Aqua Gems-MR         1:06.43    1:12.18  
       34.46  1:12.18                                                      
 31 Cable, Scott              13 VAC-MR               1:19.09    1:21.67  
       36.85  1:21.67                                                      
 
Event 75  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         10 GAEL-MR              1:10.20    1:12.28   20  
       33.26  1:12.28                                                      
  2 Mannix, Gina A            10 GAEL-MR              1:15.86    1:16.23   17  
       34.66  1:16.23                                                      
  3 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR         1:21.05    1:19.22   16  
       36.77  1:19.22                                                      
  4 Turner, Jennifer J        10 Silver Streaks-MR    1:27.03    1:23.11   15  
       37.88  1:23.11                                                      
  5 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR         1:33.95    1:32.81   14  
       42.77  1:32.81                                                      
  6 Klein, Morganne           10 VAC-MR               1:29.51    1:33.46   13  
       41.52  1:33.46                                                      
  7 Hirsch, Jenna              9 TRS-MR                    NT    1:49.17   12  
       49.46  1:49.17                                                      
  8 Larkin, Colleen            9 Seahawks-MR               NT    1:56.04   11  
       50.78  1:56.04                                                      
  9 Walker, Corynn B          10 Aqua Gems-MR         1:52.43    1:56.80    9  
       55.39  1:56.80                                                      
 
Event 76  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR         1:15.88    1:16.68   20  
       34.82  1:16.68                                                      
 
Event 77  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HA, Alyssa J              13 Silver Streaks-MR    2:22.18    2:21.54   20  
       31.47  1:07.40  1:49.15  2:21.54                                    
  2 Tomasula, Kellyanne M     14 Aqua Gems-MR         2:33.60    2:21.64   17  
       31.59  1:07.94  1:51.00  2:21.64                                    
  3 Biancone, Taylor Z        14 GAEL-MR              2:24.33    2:29.12   16  
       29.67  1:08.48  1:53.98  2:29.12                                    
  4 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         2:27.81    2:31.67   15  
       33.81  1:11.87  1:58.07  2:31.67                                    
  5 Chapman, Kim              13 TRS-MR               2:38.32    2:33.16   14  
       34.14  1:16.17  2:00.02  2:33.16                                    
  6 Rand, Elizabeth           13 Aqua Gems-MR         2:33.45    2:33.61   13  
       34.81  1:14.80  1:58.47  2:33.61                                    
  7 Devoe, Gnome Z            14 GAEL-MR              2:34.00    2:33.86   12  
       32.68  1:12.46  1:59.15  2:33.86                                    
  8 Lukasik, Brittany G       14 Aqua Gems-MR         2:35.45    2:34.99   11  
       34.48  1:15.23  2:02.01  2:34.99                                    
  9 Yergeau, Sarah E          14 Silver Streaks-MR    2:39.78    2:37.72    9  
       34.80  1:15.99  2:01.93  2:37.72                                    
 10 Barrett, Hilary L         14 Aqua Gems-MR         2:38.68    2:38.83    7  
       35.56  1:14.96  2:01.97  2:38.83                                    
 11 Huerta, Kateri            14 VAC-MR               2:32.64    2:42.24    6  
       34.29  1:19.09  2:05.38  2:42.24                                    
 12 Burtnik, Sydney G         14 Saw Mill-MR          2:43.33    2:43.71    5  
       34.32  1:14.28  2:03.17  2:43.71                                    
 13 Ryan, Caitlin N           14 Seahawks-MR               NT    2:44.30    4  
       34.33  1:15.63  2:07.30  2:44.30                                    
 14 Ewen, Meredith A          14 Saw Mill-MR          3:15.64    2:45.19    3  
       34.22  1:16.24  2:09.57  2:45.19                                    
 15 Stadnyk, Grace E          14 Saw Mill-MR          2:51.37    2:45.26    2  
       35.89  1:18.95  2:06.75  2:45.26                                    
 16 Cerny, Siobhan            14 Sea Lions-MR         2:45.08    2:45.71    1  
       39.57  1:22.05  2:08.55  2:45.71                                    
 17 O'Connor, Caily           13 Seahawks-MR               NT    2:45.97  
       36.83  1:20.11  2:09.17  2:45.97                                    
 18 Piperato, Nicole L        13 TRS-MR               2:54.05    2:46.25  
       38.51  1:20.34  2:10.54  2:46.25                                    
 19 Pihl, Nicole              14 VAC-MR               2:56.40    2:57.87  
       38.57  1:24.94  2:18.23  2:57.87                                    
 20 Pezzello, Elizabeth       13 Saw Mill-MR          3:20.86    3:00.42  
       37.54  1:22.57  2:11.83  3:00.42                                    
 21 Meyendorff, Catherine S   13 Silver Streaks-MR    3:08.12    3:02.62  
       42.51  1:30.34  2:22.76  3:02.62                                    
 22 Baldwin, Tess E           13 Silver Streaks-MR    3:01.24    3:02.71  
       41.90  1:30.13  2:22.59  3:02.71                                    
 -- Downer, Jessica A         13 TRS-MR               4:17.15         DQ  
       41.92  1:37.73  2:39.40       DQ                                    
 -- Hirsch, Rachael           13 TRS-MR                    NT         DQ  
       40.04  1:30.15  2:29.00       DQ                                    
 
Event 78  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Savage, Dan Z             14 GAEL-MR              2:11.70    2:11.89   20  
       27.79  1:01.45  1:39.60  2:11.89                                    
  2 McGovern, John M          14 Silver Streaks-MR    2:24.35    2:21.48   17  
       30.65  1:06.17  1:50.29  2:21.48                                    
  3 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         2:24.62    2:21.51   16  
       31.41  1:07.93  1:51.50  2:21.51                                    
  4 Gillespie, Shaun M        14 PBAC-MR              2:30.54    2:34.37   15  
       35.95  1:16.54  1:59.42  2:34.37                                    
  5 Rodrigues, Arsenio E      14 PBAC-MR              2:30.45    2:34.99   14  
       34.25  1:15.61  2:00.87  2:34.99                                    
  6 Walsh, Richard W          14 Mantarays-MR         2:47.35    2:35.48   13  
       33.88  1:15.59  2:01.44  2:35.48                                    
  7 Southren, Daniel L        14 Sea Lions-MR         2:36.94    2:35.51   12  
       34.90  1:13.90  2:00.06  2:35.51                                    
  8 Kapinos, Peter            13 Sea Lions-MR         2:40.61    2:38.82   11  
       36.80  1:17.30  2:01.27  2:38.82                                    
  9 Meyendorff, Andrew M      13 Silver Streaks-MR    2:38.89    2:39.06    9  
       38.72  1:18.08  2:04.48  2:39.06                                    
 10 Harrington, Kyle P        14 Saw Mill-MR          2:26.62    2:39.53    7  
       32.51  1:16.73  2:04.27  2:39.53                                    
 11 Alexander, Robert         14 VAC-MR               2:54.33    2:41.49    6  
       37.12  1:18.61  2:03.46  2:41.49                                    
 12 Stadnyk, Alexander        14 Saw Mill-MR          2:52.07    2:45.01    5  
       37.29  1:17.22  2:08.16  2:45.01                                    
 13 Madar, David              14 Sea Lions-MR         2:47.66    2:48.42    4  
       40.29  1:22.69  2:10.02  2:48.42                                    
 14 Furman, Don W             14 MWSC-MR              2:56.21    2:51.49    3  
       36.81  1:20.13  2:14.42  2:51.49                                    
 15 Meany, Matthew G          13 TRS-MR               2:32.46    2:51.54    2  
       38.70  1:22.01  2:12.87  2:51.54                                    
 16 Stangl, Sean F            13 Sea Lions-MR         2:51.99    2:54.14    1  
       38.25  2:12.47  2:54.14                                             
 17 Wemer, Donald J           13 Silver Streaks-MR    2:44.34    2:54.98  
       42.78  1:25.72  2:16.76  2:54.98                                    
 18 Martin, Stephen G         14 VAC-MR               2:51.38    2:56.50  
       39.37  1:22.97  2:15.71  2:56.50                                    
 19 Kafka, Matthew            13 Sea Lions-MR         2:58.70    2:57.98  
       39.55  1:24.18  2:18.72  2:57.98                                    
 20 Saindon, Merrick R        14 VAC-MR               3:00.40    2:59.42  
       40.38  1:27.19  2:18.98  2:59.42                                    
 -- Townsend, Michael S       13 MWSC-MR                   NT         DQ  
       42.77  1:28.98  2:26.87       DQ                                    
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR           37.00      38.32   20  
  2 Turner, Jennifer J        10 Silver Streaks-MR      37.62      38.33   17  
  3 Burtnik, Marisol          10 Saw Mill-MR            43.96      41.83   16  
  4 Murphy, Lauren            10 Aqua Gems-MR           42.80      42.93   15  
  5 Klein, Morganne           10 VAC-MR                 42.79      43.35   14  
  6 Mannix, Gina A            10 GAEL-MR                46.50      44.11   13  
  7 Henry, Emily               9 VAC-MR                 45.21      44.43   12  
  8 Parodi, Ellen             10 Mantarays-MR           46.48      45.06   11  
  9 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR           45.65      45.09    9  
 10 Groccia, Adrienne D        9 GAEL-MR                46.60      45.30    7  
 11 Oboyski, Samantha         10 VAC-MR                 48.08      45.84    6  
 12 Brady, Meagan E            9 Mantarays-MR           52.67      46.02    5  
 13 Tremper, Andrea           10 VAC-MR                 48.37      46.15    4  
 14 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR           47.76      46.54    3  
 15 Jackson, Adrianna         10 TRS-MR                 46.93      46.78    2  
 16 Giner, Racquel            10 Saw Mill-MR               NT      48.12    1  
 17 Schaefer, Kathryn R       10 GAEL-MR                49.90      48.65  
 18 Carney, Kyla               9 MWSC-MR                   NT      49.19  
 19 Moore, Erica              10 Aqua Gems-MR           59.33      49.88  
 20 Allen, Sarah              10 Saw Mill-MR            54.52      49.95  
 21 Richardson, Erica          9 TRS-MR                    NT      50.19  
 22 Flood, Katie M            10 Silver Streaks-MR      53.11      50.88  
 23 Stevens, Madelyn           9 VAC-MR                 50.48      51.47  
 24 Foster, Amanda            10 VAC-MR                 50.11      51.69  
 25 Spear, Kateri              9 VAC-MR                 54.43      51.74  
 26 Owens, Amy                 9 VAC-MR                 54.78      52.25  
 27 Barnard, Sarah E          10 Silver Streaks-MR      55.11      52.93  
 28 Larkin, Colleen            9 Seahawks-MR               NT      53.38  
 29 Arahill, Meghan C         10 Aqua Gems-MR           55.43      53.54  
 30 McGurk, Becca S           10 MWSC-MR                59.03      54.33  
 31 Wheeler, Sierra            9 VAC-MR                 56.17      54.93  
 32 Young, Brianne E           9 Aqua Gems-MR           54.43      54.96  
 33 Pihl, Meo                  9 VAC-MR               1:00.23      55.32  
 34 Griffin, Nicole            9 VAC-MR                 53.49      55.64  
 35 Krause, Samantha           9 VAC-MR                    NT      56.46  
 36 Joyce, Gwyneth             9 VAC-MR               1:00.78      57.35  
 37 Plocharczyk, Gina M        9 Mantarays-MR           48.52      58.36  
 38 Myers, Aisling M          10 MWSC-MR              1:00.58      58.65  
 39 Mousseau, Heather         10 Seahawks-MR          1:16.23    1:07.89  
 40 Gallagher, Lisa            9 TRS-MR               1:09.87    1:09.46  
 -- Warnon, Sophia             9 VAC-MR               1:15.33         DQ  
 -- Hirsch, Jenna              9 TRS-MR                    NT         DQ  
 -- Downer, Kimberly C        10 TRS-MR                    NT         DQ  
 -- Porter, Nicole             9 Aqua Gems-MR         1:03.43         DQ  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR           42.59      41.68   20  
  2 Wong, Stanley              9 TRS-MR                 47.00      43.90   17  
  3 McIlhargy, Sean V         10 TRS-MR                 41.20      44.26   16  
  4 Burillo, Vincent           9 VAC-MR                 44.10      44.35   15  
  5 Deoliveira, Michael M      9 Silver Streaks-MR      46.19      44.40   14  
  6 Gourevitch, Jesse D        9 Silver Streaks-MR      46.08      45.30   13  
  7 Robins, William           10 Saw Mill-MR               NT      46.90   12  
  8 Jakubek, Jack D            9 MWSC-MR                47.47      47.26   11  
  9 Cornyn, Shane M           10 Silver Streaks-MR      56.11      47.99    9  
 10 Accarino, John J           9 Silver Streaks-MR      53.00      48.26    7  
 11 Thorp, Matthew            10 VAC-MR                 49.23      48.74    6  
 12 Galan, Luis                9 VAC-MR                 50.52      48.88    5  
 13 Messinger, Joshua         10 TRS-MR                 42.80      49.55    4  
 14 Cicalese, Edward L        10 TRS-MR                 41.99      50.52    3  
 15 Leibel, Danny             10 TRS-MR                 47.11      51.40    2  
 16 Barina, Tito              10 MRST-MR                47.87      51.70    1  
 17 Lang, Andrew C            10 Silver Streaks-MR      55.22      52.59  
 18 Meany, RJ J                9 TRS-MR                 50.23      53.09  
 19 Owens, Patrick            10 Aqua Gems-MR           53.19      53.71  
 20 Busch, Ross                9 VAC-MR                 52.32      57.99  
 21 Phillips, Andrew           9 Silver Streaks-MR      57.11      58.55  
 22 Wesolowski, Teddy         10 Saw Mill-MR               NT    1:01.26  
 23 Zaino, Matthew            10 Silver Streaks-MR      59.11    1:03.45  
 24 Owens, Jeffrey             9 Aqua Gems-MR         1:12.10    1:09.25  
 25 Gomez, Joshua              9 VAC-MR               1:08.05    1:10.20  
 26 Miara, Jesse               9 TRS-MR               1:18.29    1:11.77  
 -- Drain, Jason              10 Aqua Gems-MR              NT         DQ  
 -- Thamsen, Nicholas         10 TRS-MR                    NT         DQ  
 -- Pellone, Carmine A         9 MWSC-MR                   NT         DQ  
 -- Gallagher, Keegan          9 VAC-MR                 51.18         DQ  
 
Event 81  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HA, Alyssa J              13 Silver Streaks-MR    1:13.06    1:14.82   20  
       35.98  1:14.82                                                      
  2 Ruggiero, Lisa M          14 PBAC-MR              1:16.85    1:16.25   16.5
       36.22  1:16.25                                                      
  2 Klein, Jacquelyn C        14 VAC-MR               1:15.34    1:16.25   16.5
       35.96  1:16.25                                                      
  4 Tomasula, Kellyanne M     14 Aqua Gems-MR         1:22.03    1:18.97   15  
       38.04  1:18.97                                                      
  5 Pezzello, Elizabeth       13 Saw Mill-MR          1:21.18    1:20.04   14  
       37.87  1:20.04                                                      
  6 Biancone, Taylor Z        14 GAEL-MR              1:19.93    1:20.40   13  
       38.15  1:20.40                                                      
  7 Chapman, Kim              13 TRS-MR               1:22.93    1:21.29   12  
       38.69  1:21.29                                                      
  8 Rand, Elizabeth           13 Aqua Gems-MR         1:18.45    1:21.91   11  
       39.23  1:21.91                                                      
  9 Yergeau, Sarah E          14 Silver Streaks-MR    1:24.20    1:22.75    9  
       39.81  1:22.75                                                      
 10 Lukasik, Brittany G       14 Aqua Gems-MR         1:20.45    1:23.31    6.5
       40.06  1:23.31                                                      
 10 Cerny, Siobhan            14 Sea Lions-MR         1:21.40    1:23.31    6.5
       39.49  1:23.31                                                      
 12 Burtnik, Sydney G         14 Saw Mill-MR          1:23.54    1:24.10    5  
       39.44  1:24.10                                                      
 13 Huerta, Kateri            14 VAC-MR               1:24.43    1:24.30    4  
       40.08  1:24.30                                                      
 14 Stadnyk, Grace E          14 Saw Mill-MR          1:24.99    1:25.40    3  
       41.14  1:25.40                                                      
 15 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         1:25.71    1:26.64    2  
       41.11  1:26.64                                                      
 16 Pihl, Nicole              14 VAC-MR               1:31.62    1:28.18    1  
       43.77  1:28.18                                                      
 17 Haughey, Dana             14 VAC-MR               1:26.42    1:30.74  
       41.35  1:30.74                                                      
 18 Piperato, Nicole L        13 TRS-MR               1:35.33    1:31.11  
       43.02  1:31.11                                                      
 19 Ewen, Meredith A          14 Saw Mill-MR          1:31.97    1:31.52  
       43.50  1:31.52                                                      
 20 Meyendorff, Catherine S   13 Silver Streaks-MR    1:32.34    1:33.10  
       44.88  1:33.10                                                      
 21 Jardine, Hannah           13 VAC-MR               1:47.43    1:35.74  
       45.42  1:35.74                                                      
 22 Baldwin, Tess E           13 Silver Streaks-MR    1:54.44    1:38.10  
       46.45  1:38.10                                                      
 23 Troy, Michele Z           13 MRST-MR              2:00.00    1:39.79  
     1:00.06  1:39.79                                                      
 24 Pillsbury, Diana M        13 Saw Mill-MR          1:57.87    1:46.38  
       50.26  1:46.38                                                      
 25 Downer, Jessica A         13 TRS-MR                    NT    1:55.23  
       52.73  1:55.23                                                      
 26 Gibbs, Samantha           13 Saw Mill-MR          1:47.41    1:57.48  
       53.96  1:57.48                                                      
 -- Hirsch, Rachael           13 TRS-MR                    NT         DQ  
       58.26       DQ                                                      
 
Event 82  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Savage, Dan Z             14 GAEL-MR              1:07.95    1:08.39   20  
       32.41  1:08.39                                                      
  2 Marks, Danny J            14 Aqua Gems-MR         1:10.55    1:09.82   17  
       33.07  1:09.82                                                      
  3 Gartman, David            14 Seahawks-MR          1:13.78    1:14.34   16  
       34.32  1:14.34                                                      
  4 Gillespie, Shaun M        14 PBAC-MR              1:12.89    1:14.53   15  
       35.12  1:14.53                                                      
  5 Southren, Daniel L        14 Sea Lions-MR         1:18.63    1:16.80   14  
       37.00  1:16.80                                                      
  6 Lau, Kevin Z              13 Silver Streaks-MR    1:20.61    1:17.27   13  
       36.97  1:17.27                                                      
  7 McGovern, John M          14 Silver Streaks-MR    1:21.68    1:17.73   12  
       36.89  1:17.73                                                      
  8 Alexander, Robert         14 VAC-MR               1:23.49    1:18.10   11  
       37.32  1:18.10                                                      
  9 Rodrigues, Arsenio E      14 PBAC-MR              1:17.02    1:18.27    9  
       37.83  1:18.27                                                      
 10 Cardinale, Stephen        14 Mantarays-MR         1:24.08    1:20.02    7  
       37.98  1:20.02                                                      
 11 Walsh, Richard W          14 Mantarays-MR         1:26.72    1:20.94    6  
       38.09  1:20.94                                                      
 12 Meyendorff, Andrew M      13 Silver Streaks-MR    1:27.52    1:21.19    5  
       38.29  1:21.19                                                      
 13 Kapinos, Peter            13 Sea Lions-MR         1:21.63    1:22.43    4  
       38.84  1:22.43                                                      
 14 Harrington, Kyle P        14 Saw Mill-MR          1:14.97    1:23.04    3  
       39.26  1:23.04                                                      
 15 Stadnyk, Alexander        14 Saw Mill-MR          1:25.90    1:24.72    2  
       39.07  1:24.72                                                      
 16 Stangl, Sean F            13 Sea Lions-MR         1:22.77    1:25.36    1  
       39.87  1:25.36                                                      
 17 Cable, Scott              13 VAC-MR               1:32.01    1:28.51  
       40.49  1:28.51                                                      
 18 Saindon, Merrick R        14 VAC-MR               1:28.95    1:28.91  
       41.83  1:28.91                                                      
 19 Wemer, Donald J           13 Silver Streaks-MR    1:24.03    1:30.43  
       42.48  1:30.43                                                      
 20 Meany, Matthew G          13 TRS-MR               1:37.11    1:30.69  
       44.04  1:30.69                                                      
 21 Kafka, Matthew            13 Sea Lions-MR         1:25.10    1:33.35  
       43.31  1:33.35                                                      
 22 Tavlarakis, Antonis       13 Saw Mill-MR          1:37.16    1:35.95  
       45.68  1:35.95                                                      
 23 Spear, Martin             13 VAC-MR               1:35.05    1:37.50  
       44.72  1:37.50                                                      
 -- Burbige, Matt C           14 Saw Mill-MR          1:27.99         DQ  
       39.60       DQ                                                      
 -- Townsend, Michael S       13 MWSC-MR                   NT         DQ  
       48.87       DQ                                                      
 
Event 83  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         10 GAEL-MR              1:14.72    1:16.40   20  
       36.88  1:16.40                                                      
  2 Murphy, Lauren            10 Aqua Gems-MR         1:31.15    1:24.12   17  
       40.85  1:24.12                                                      
  3 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR         1:25.93    1:25.14   16  
       41.90  1:25.14                                                      
  4 Burtnik, Marisol          10 Saw Mill-MR          1:25.20    1:25.52   15  
       41.86  1:25.52                                                      
  5 Richardson, Erica          9 TRS-MR                    NT    1:33.62   14  
       44.77  1:33.62                                                      
  6 Henry, Emily               9 VAC-MR               1:41.66    1:33.92   13  
       45.80  1:33.92                                                      
  7 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR         1:34.04    1:34.30   12  
       46.55  1:34.30                                                      
  8 Moore, Erica              10 Aqua Gems-MR         1:44.43    1:34.45   11  
       45.92  1:34.45                                                      
  9 Schaefer, Kathryn R       10 GAEL-MR              1:26.34    1:35.07    9  
       46.54  1:35.07                                                      
 10 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR         1:42.73    1:35.75    7  
       47.45  1:35.75                                                      
 11 Stevens, Madelyn           9 VAC-MR               1:39.99    1:36.18    6  
       46.96  1:36.18                                                      
 12 Groccia, Adrienne D        9 GAEL-MR              1:32.47    1:37.17    5  
       47.60  1:37.17                                                      
 13 Allen, Sarah              10 Saw Mill-MR          1:47.69    1:37.54    4  
       45.79  1:37.54                                                      
 14 McGurk, Becca S           10 MWSC-MR                   NT    1:44.14    3  
       47.77  1:44.14                                                      
 15 Barnard, Sarah E          10 Silver Streaks-MR    1:48.11    1:44.37    2  
       50.42  1:44.37                                                      
 16 Spear, Kateri              9 VAC-MR               1:44.81    1:46.22    1  
       49.81  1:46.22                                                      
 17 Flood, Katie M            10 Silver Streaks-MR    1:43.11    1:46.99  
       50.37  1:46.99                                                      
 18 Myers, Aisling M          10 MWSC-MR                   NT    1:49.47  
       52.51  1:49.47                                                      
 19 Arahill, Meghan C         10 Aqua Gems-MR         1:48.43    1:51.36  
       52.39  1:51.36                                                      
 20 McBride, Kimberly         10 Seahawks-MR               NT    2:05.45  
       58.32  2:05.45                                                      
 -- Warnon, Sophia             9 VAC-MR               2:07.89         DQ  
     1:03.11       DQ                                                      
 -- Carney, Kyla               9 MWSC-MR                   NT         DQ  
       46.14       DQ                                                      
 -- Jackson, Adrianna         10 TRS-MR               1:39.70         DQ  
       45.02       DQ                                                      
 -- Walker, Corynn B          10 Aqua Gems-MR         1:33.43         DQ  
       48.84       DQ                                                      
 
Event 84  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR         1:21.27    1:19.63   20  
       38.38  1:19.63                                                      
  2 Galan, Luis                9 VAC-MR               1:35.45    1:27.84   17  
       43.18  1:27.84                                                      
  3 Messinger, Joshua         10 TRS-MR               1:34.41    1:28.84   16  
       42.96  1:28.84                                                      
  4 Accarino, John J           9 Silver Streaks-MR    1:35.05    1:29.26   15  
       46.15  1:29.26                                                      
  5 McIlhargy, Sean V         10 TRS-MR               1:29.50    1:29.93   14  
       44.42  1:29.93                                                      
  6 Gallagher, Keegan          9 VAC-MR               1:30.02    1:30.23   13  
       45.25  1:30.23                                                      
  7 Leibel, Danny             10 TRS-MR               1:39.41    1:35.67   12  
       46.76  1:35.67                                                      
  8 Deoliveira, Michael M      9 Silver Streaks-MR    1:45.11    1:36.04   11  
       46.18  1:36.04                                                      
  9 Lang, Andrew C            10 Silver Streaks-MR    1:38.95    1:36.43    9  
       48.47  1:36.43                                                      
 10 Owens, Patrick            10 Aqua Gems-MR         1:39.43    1:38.25    7  
       49.46  1:38.25                                                      
 11 Meany, RJ J                9 TRS-MR               1:44.78    1:39.70    6  
       49.54  1:39.70                                                      
 12 Gourevitch, Jesse D        9 Silver Streaks-MR    1:39.59    1:40.61    5  
       49.04  1:40.61                                                      
 13 Jakubek, Jack D            9 MWSC-MR              1:49.32    1:41.70    4  
 14 Cicalese, Edward L        10 TRS-MR               1:51.92    1:43.47    3  
       51.02  1:43.47                                                      
 15 Wesolowski, Teddy         10 Saw Mill-MR          1:54.35    1:45.33    2  
       53.71  1:45.33                                                      
 16 Busch, Ross                9 VAC-MR               1:50.98    1:46.06    1  
       50.95  1:46.06                                                      
 17 Zaino, Matthew            10 Silver Streaks-MR    1:55.11    1:56.91  
       56.27  1:56.91                                                      
 18 Cornyn, Shane M           10 Silver Streaks-MR    1:45.11    1:58.81  
       55.15  1:58.81                                                      
 19 Miara, Jesse               9 TRS-MR               2:24.49    2:05.15  
       58.96  2:05.15                                                      
 20 Owens, Jeffrey             9 Aqua Gems-MR         1:59.43    2:06.80  
 21 Thamsen, Nicholas         10 TRS-MR                    NT    2:31.98  
     1:12.45  2:31.98                                                      
 -- Wong, Stanley              9 TRS-MR               1:40.47         DQ  
       47.33       DQ                                                      
 -- Thorp, Matthew            10 VAC-MR               1:37.85         DQ  
       44.30       DQ                                                      
 -- Robins, William           10 Saw Mill-MR          1:43.41         DQ  
       47.57       DQ                                                      
 
Event 85  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruggiero, Lisa M          14 PBAC-MR              2:16.70    2:20.78   20  
       33.06  1:08.64  1:45.63  2:20.78                                    
  2 HA, Alyssa J              13 Silver Streaks-MR    2:25.78    2:26.06   17  
       34.20  1:11.06  1:48.76  2:26.06                                    
  3 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         2:25.50    2:29.19   16  
       34.57  1:12.32  1:51.75  2:29.19                                    
  4 Barrett, Hilary L         14 Aqua Gems-MR         2:43.61    2:37.00   15  
       36.68  1:16.85  1:57.60  2:37.00                                    
  5 Pillsbury, Diana M        13 Saw Mill-MR          3:01.70    3:03.43   14  
       42.06  1:30.40  2:19.10  3:03.43                                    
  6 Gibbs, Samantha           13 Saw Mill-MR          2:58.97    3:03.47   13  
 
Event 86  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGovern, John M          14 Silver Streaks-MR    2:19.58    2:15.52   20  
       31.14  1:05.13  1:41.37  2:15.52                                    
  2 Marks, Danny J            14 Aqua Gems-MR         2:23.27    2:21.00   17  
       33.75  1:09.16  1:46.59  2:21.00                                    
  3 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         2:32.01    2:22.34   16  
       33.47  1:10.32  1:47.50  2:22.34                                    
  4 Lau, Kevin Z              13 Silver Streaks-MR    2:22.61    2:25.22   15  
       34.25  1:10.75  1:48.12  2:25.22                                    
  5 Hutzelman, Daniel R       13 Aqua Gems-MR         2:30.67    2:28.49   14  
       35.12  1:12.59  1:51.16  2:28.49                                    
  6 Meyendorff, Andrew M      13 Silver Streaks-MR    2:30.61    2:36.10   13  
       36.46  1:16.30  1:57.53  2:36.10                                    
  7 Madar, David              14 Sea Lions-MR         2:41.40    2:39.56   12  
       37.71  1:18.46  1:59.94  2:39.56                                    
  8 Burbige, Matt C           14 Saw Mill-MR          2:45.01    2:40.74   11  
       35.91  1:16.18  1:59.07  2:40.74                                    
  9 Carroll, Ryan             13 VAC-MR               2:58.78    2:44.30    9  
       38.08  1:20.73  2:03.86  2:44.30                                    
 10 Furman, Don W             14 MWSC-MR                   NT    2:45.93    7  
       39.10  1:22.20  2:05.67  2:45.93                                    
 11 Walker, Patrick J         13 Aqua Gems-MR         2:45.43    2:50.56    6  
       39.58  1:20.71  2:07.41  2:50.56                                    
 12 Tavlarakis, Antonis       13 Saw Mill-MR          2:55.07    2:54.39    5  
       40.45  1:24.17  2:11.77  2:54.39                                    
 13 Wemer, Donald J           13 Silver Streaks-MR    2:43.92    3:01.35    4  
       41.75  1:27.25  2:14.82  3:01.35                                    
 
Event 87  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:23.48    2:32.09   40  
       47.52  1:34.02  2:03.44  2:32.09                                    
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:25.43    2:36.80   34  
       40.18  1:25.63  2:06.98  2:36.80                                    
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:32.22    2:44.68   32  
       48.66  1:32.69  2:10.88  2:44.68                                    
  4 Viking Aquatic Club-MR  'B'                       2:41.11    2:50.30   30  
       48.53  1:36.41  2:30.91  2:50.30                                    
  5 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:41.83    2:56.78   28  
       43.80  1:31.46  2:21.64  2:56.78                                    
  6 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                       2:35.43    3:05.80   26  
       46.43  1:32.14  1:49.93  3:05.80                                    
 -- Viking Aquatic Club-MR  'C'                       2:53.22         DQ  
       55.13  1:45.87  2:43.51       DQ                                    
 
Event 88  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:45.44    2:35.27   40  
       41.68  1:26.64  2:08.50  2:35.27                                    
  2 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:45.52    2:39.88   34  
       43.75  1:30.76  2:08.19  2:39.88                                    
 
Event 89  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:22.32    2:06.05   40  
       30.31  1:03.90  1:38.01  2:06.05                                    
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:06.43    2:07.68   34  
       30.75  1:08.11  1:41.92  2:07.68                                    
 
Event 90  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:06.43    2:07.92   40  
       32.69  1:06.36  1:36.64  2:07.92                                    
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:07.10    2:13.28   34  
       33.15  1:07.21  1:45.38  2:13.28                                    
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:19.89    2:14.55   32  
       33.74  1:09.29  1:44.41  2:14.55                                    
 
Event 91  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Ashley E          12 Silver Streaks-MR                27.16   20
  2 Rudel, Susannah E         12 Saw Mill-MR                      27.59   17  
  3 Bravenboer, Amy           12 Aqua Gems-MR                     27.81   16  
  4 Stevens, Chelsea          11 VAC-MR                           28.98   14.5
  4 Pampillonio, Jennifer     12 Saw Mill-MR                      28.98   14.5
  6 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR                     29.16   13  
  7 Phillips, Danielle A      12 Silver Streaks-MR                29.32   12  
  8 Shaw, Lauren M            12 Aqua Gems-MR                     29.52   11  
  9 Cramer, Micaela C         12 GAEL-MR                          29.65    9  
 10 HA, Kathryn C             11 Silver Streaks-MR                29.67    7  
 11 Petty, Lanae              12 VAC-MR                           29.90    6  
 12 Pardo, Amanda E           12 Sea Lions-MR                     30.44    5  
 13 Bassmann, Amanda C        12 Silver Streaks-MR                30.47    4  
 14 Kopec, Kelly L            12 TRS-MR                           30.52    3  
 15 Shepherd, Christine       12 Seahawks-MR                      30.60    2  
 16 Proietti-Fox, Jenny A     11 Sea Lions-MR                     30.70    0.5
 16 Daly, Jackie E            12 PBAC-MR                          30.70    0.5
 18 Morena, Alexandra         12 Sea Lions-MR                     30.79  
 19 Murphy, Jean              12 Aqua Gems-MR                     30.93  
 20 Kadlec, Lexi I            12 Saw Mill-MR                      31.02  
 21 Joyce, Caitlin            12 VAC-MR                           31.35  
 22 Baker, Meghan T           11 GAEL-MR                          31.36  
 23 Rand, Alexa               12 Aqua Gems-MR                     31.44  
 24 Fradkin, Becky H          11 Silver Streaks-MR                31.49  
 25 Felch, Jess L             12 PBAC-MR                          31.53  
 26 Lappas, Alexandra         11 TRS-MR                           31.56  
 27 Mlynarczyk, Melissa       12 Seahawks-MR                      31.63  
 28 Santiago, Ariel           11 Seahawks-MR                      31.67  
 29 Lynch, Caitlyn            12 VAC-MR                           31.69  
 29 Cloer, Amanda             12 TRS-MR                           31.69  
 31 Marzec, Patricia          11 Sea Lions-MR                     31.76  
 32 Dawson, Elizabeth         12 Mantarays-MR                     31.87  
 33 Seekamp, Erin E           11 PBAC-MR                          32.09  
 34 Doino, Jaclyn M           11 GAEL-MR                          32.64  
 35 Ruscher, Nicole L         12 Mantarays-MR                     32.73  
 36 Brunell, Stephanie        11 VAC-MR                           32.83  
 37 Griffin, Amanda           11 VAC-MR                           32.96  
 38 Murphy, Deirdre F         12 GAEL-MR                          33.11  
 39 Roosevelt, Meg            11 Saw Mill-MR                      33.20  
 40 Erichson, Kylie           12 VAC-MR                           33.44  
 41 Knapp, Erin L             12 Saw Mill-MR                      33.82  
 42 Costa, Isabella M         12 Sea Lions-MR                     33.87  
 43 Torpey, Kellyann          11 VAC-MR                           34.20  
 44 Vallario, Alexis Z        11 Silver Streaks-MR                34.43  
 45 Neumann, Ashley R         11 Mantarays-MR                     34.55  
 46 Brady, Siobhan A          11 Mantarays-MR                     34.59  
 47 Papalambros, Kaitlynn N   11 TRS-MR                           34.84  
 48 Nivins, Kristyn N         12 Mantarays-MR                     35.01  
 49 Lai, Carmen               11 VAC-MR                           35.07  
 50 Risco, Ariana L           11 Mantarays-MR                     35.10  
 51 Kyvik, Tara L             11 MWSC-MR                          35.41  
 52 Owens, Katelyn            11 VAC-MR                           35.74  
 53 Price, Amanda L           12 Mantarays-MR                     36.45  
 54 Devine, Ashley P          11 MWSC-MR                          37.36  
 55 Bariletti, Jessica        12 Sea Lions-MR                     37.74  
 56 Schoen, Kalena            11 VAC-MR                           37.79  
 57 Gillis, Alison            11 MRST-MR                          38.21  
 58 Cravello, Alison          12 VAC-MR                           38.36  
 59 Townsend, Samantha L      11 MWSC-MR                          38.47  
 60 Crowe, Nicole             11 Aqua Gems-MR                     39.57  
 61 Kalamariois, Demetra C    12 Sea Lions-MR                     39.65  
 62 Baxter, Lara              11 VAC-MR                           40.11  
 63 Chan, Samantha            12 Silver Streaks-MR                40.24  
 64 Seaboldt, Mariah          11 Saw Mill-MR                      40.78  
 65 Releford, Rachel J        11 GAEL-MR                          42.37  
 66 Smith, Amanda J           11 Mantarays-MR                     43.21  
 67 Barina, Michelle          11 MRST-MR                          47.38  
 68 Dawson, Michelle          11 Mantarays-MR                     49.46  
 -- Reed, Rachel              11 MRST-MR                             DQ  
 -- Witkowski, Andrea L       12 Mantarays-MR                        DQ  
 
Event 92  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schaub JR, CJ M           12 TRS-MR                 32.76      27.66   20  
  2 Zaino, Joe A              12 Silver Streaks-MR      30.88      29.20   17  
  3 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR           28.05      29.30   16  
  4 Piercey, Evan M           12 Saw Mill-MR            29.01      29.39   15  
  5 Attinello, Paul C         12 GAEL-MR                29.56      29.48   14  
  6 Hoempler, Erik            12 Sea Lions-MR           30.47      29.51   13  
  7 Gravina, Michael T        12 Sea Lions-MR           29.11      29.63   12  
  8 McMAHON, Pmac             12 MRST-MR                31.97      29.78   10  
  8 Sirmans, Marcus P         11 GAEL-MR                29.40      29.78   10  
 10 Holek, Thomas F           12 GAEL-MR                30.57      30.24    7  
 11 Doherty, Zack Z           11 GAEL-MR                30.11      30.72    6  
 12 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR           30.98      30.76    5  
 13 Heath, Michael A          11 GAEL-MR                31.97      31.20    4  
 14 Terrigno, Philip A        12 Silver Streaks-MR      31.64      31.33    3  
 15 Hoempler, Mark            12 Sea Lions-MR           33.86      31.62    2  
 16 Saindon, Brian            12 VAC-MR                 31.87      32.12    1  
 17 Accarino, Gregory J       12 Silver Streaks-MR      32.72      32.52  
 18 Davis, Kevin              12 Aqua Gems-MR           32.43      32.77  
 19 Andersson, Erik           11 VAC-MR                 33.34      33.03  
 20 Tice, Robert              12 Aqua Gems-MR           33.73      33.77  
 20 Bader, Harrison           11 Sea Lions-MR           35.31      33.77  
 22 Lenihan, Richard          11 Aqua Gems-MR           33.43      34.67  
 23 Lucia, Greg               12 Saw Mill-MR            34.75      34.70  
 24 Cereste, Mark             11 Saw Mill-MR            34.99      36.02  
 25 Barker, Kevin             11 Saw Mill-MR            39.08      36.32  
 26 Farm, Brian               11 TRS-MR                    NT      36.40  
 27 McKeon, Kevin             12 TRS-MR                    NT      36.93  
 28 Davis, Ryan               11 Aqua Gems-MR           34.43      37.22  
 29 Penny, William M          12 Sea Lions-MR           38.70      37.29  
 30 Deoliveira, Eric M        11 Silver Streaks-MR      37.07      37.36  
 31 Spear, Andrew             11 VAC-MR                 39.04      37.58  
 32 Roosevelt, Danny          11 Saw Mill-MR               NT      37.85  
 33 Duque, Leonardo           12 Silver Streaks-MR      38.58      38.08  
 34 Howell, Joshua            11 VAC-MR                 37.13      38.15  
 35 Nishi, Thomas M           11 Silver Streaks-MR      38.10      38.31  
 36 Torres, Igor R            11 Silver Streaks-MR      40.63      39.53  
 37 Jeffay, Eric              11 Saw Mill-MR            41.09      40.16  
 38 Elgarten, Jordan          11 VAC-MR                    NT      43.32  
 39 Conboy, Raymond           12 Seahawks-MR               NT      43.83  
 40 Kirschenbaum, Josh N      11 Silver Streaks-MR      46.54      46.07  
 -- Dinces, Jon M             11 Sea Lions-MR           31.74         DQ  
 
Event 93  Girls Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pampillonio, Danielle C   16 Saw Mill-MR            58.64      57.90   20  
       27.65    57.90                                                      
  2 Borsinger, Christine      16 TRS-MR               1:04.55      59.96   17  
       28.75    59.96                                                      
  3 Osborn, Rachel K          17 Silver Streaks-MR    1:00.66    1:01.40   16  
       29.29  1:01.40                                                      
  4 Knapp, Jen A              17 Saw Mill-MR          1:02.89    1:02.05   15  
       29.93  1:02.05                                                      
  5 Meyendorff, Anna C        15 Silver Streaks-MR    1:03.52    1:03.00   14  
       29.75  1:03.00                                                      
  6 Ruggiero, Jen A           15 PBAC-MR              1:01.07    1:03.79   13  
       30.25  1:03.79                                                      
  7 Senkewich, Christie       15 Seahawks-MR          1:05.63    1:04.38   12  
       30.49  1:04.38                                                      
  8 Francois, Emily L         17 Saw Mill-MR          1:05.24    1:04.56   11  
       30.96  1:04.56                                                      
  9 Rudel, Rebecca K          15 Saw Mill-MR          1:05.00    1:06.03    9  
       31.77  1:06.03                                                      
 10 Shepherd, Christine       12 Seahawks-MR          1:04.12    1:07.00    7  
       32.33  1:07.00                                                      
 11 Esposito, Katelyn         16 Aqua Gems-MR         1:06.45    1:07.32    6  
       32.24  1:07.32                                                      
 12 Marrie, Sarah E           17 Aqua Gems-MR         1:06.76    1:09.34    5  
       32.91  1:09.34                                                      
 13 Wemer, Jessica A          15 Silver Streaks-MR    1:06.95    1:09.47    4  
       32.46  1:09.47                                                      
 14 Romanowski, Kimberly L    16 Aqua Gems-MR         1:12.78    1:09.49    3  
       33.48  1:09.49                                                      
 15 Russo, Nina A             17 Saw Mill-MR          1:11.03    1:10.49    2  
       33.29  1:10.49                                                      
 16 Mlynarczyk, Melissa       12 Seahawks-MR          1:08.63    1:10.81    1  
       33.89  1:10.81                                                      
 
Event 94  Boys Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR           47.08      47.99   20  
       23.03    47.99                                                      
  2 Garvey, Pat A             15 PBAC-MR                50.10      49.99   17  
       23.78    49.99                                                      
  3 Archibald, Henry C        17 GAEL-MR                52.47      52.46   16  
       25.67    52.46                                                      
  4 McMAHON, Ricky            15 MRST-MR                52.98      52.68   15  
       25.53    52.68                                                      
  5 Senkewich, John           15 Seahawks-MR            52.17      52.89   14  
       25.51    52.89                                                      
  6 Callinan, Danny           17 VAC-MR                 52.85      53.36   13  
       25.19    53.36                                                      
  7 Woods, Zachary C          15 MWSC-MR                56.13      53.68   12  
       25.75    53.68                                                      
  8 Koczo, Andrew             17 Sea Lions-MR           52.98      53.72   11  
       25.21    53.72                                                      
  9 Brownstein, Matt K        17 GAEL-MR                52.28      54.01    9  
       25.53    54.01                                                      
 10 Decker, Matt              19 MRST-MR                54.19      54.13    7  
       25.67    54.13                                                      
 11 Carney, Kevin M           15 Aqua Gems-MR           55.45      54.69    6  
       26.34    54.69                                                      
 12 Mikulka, JT               17 Sea Lions-MR           54.18      55.26    5  
       26.69    55.26                                                      
 13 Reynolds, Connor          17 TRS-MR                 52.95      56.72    4  
       27.07    56.72                                                      
 14 Leiner, Adam K            15 MWSC-MR                56.50      57.61    3  
       27.45    57.61                                                      
 15 Nest, Kevin               17 Sea Lions-MR         1:01.96      58.61    2  
       27.92    58.61                                                      
 16 Roeser, Jimmy R           15 Sea Lions-MR           58.68      58.71    1  
       27.76    58.71                                                      
 17 Stadnyk, Nick             16 Saw Mill-MR               NT      58.74  
       27.83    58.74                                                      
 18 Martyniuk, Michael        16 Aqua Gems-MR         1:00.43      59.89  
       28.39    59.89                                                      
 19 Konecni, Mike J           16 Sea Lions-MR         1:03.85    1:00.03  
       28.15  1:00.03                                                      
 20 Robins, Jamie             15 Saw Mill-MR               NT    1:00.65  
 21 Penny, Ryan W             15 Sea Lions-MR         1:07.06    1:02.67  
       28.98  1:02.67                                                      
 22 Haughey, Ryan             15 VAC-MR               1:06.89    1:02.86  
       28.27  1:02.86                                                      
 23 Kaasmann, Cody F          15 Mantarays-MR         1:10.94    1:03.06  
       29.21  1:03.06                                                      
 24 Roshko, Benjamin E        15 Mantarays-MR         1:14.22    1:07.22  
       31.80  1:07.22                                                      
 25 Griffiths, Drew           15 VAC-MR               1:12.22    1:09.34  
       32.65  1:09.34                                                      
 
Event 95  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige           8 TRS-MR                 15.84      16.67   20  
  2 Mannix, Christine M        8 GAEL-MR                15.75      17.10   17  
  3 Baker, Lauren A            8 GAEL-MR                16.25      17.22   16  
  4 Walker, Megan M            8 Aqua Gems-MR           19.16      17.69   15  
  5 Huerta, Imani              8 VAC-MR                 17.05      17.77   14  
  6 Santiago, Amber            8 Seahawks-MR            17.99      17.91   13  
  7 Burrell, Stephanie N       8 GAEL-MR                19.19      18.12   12  
  8 Bacigal, Corrine           8 Seahawks-MR            18.32      18.36   11  
  9 Andrews, Jinan             6 Aqua Gems-MR           18.48      18.52    9  
 10 Simone, Fabiana C          8 GAEL-MR                18.37      18.57    7  
 11 Foster, Meaghan            8 VAC-MR                 17.18      18.78    6  
 12 Stern, Sydney              8 Saw Mill-MR               NT      18.88    5  
 13 Gallagher, Megan           7 VAC-MR                 18.16      19.12    4  
 14 Lynch, Megan               8 VAC-MR                 20.47      20.37    3  
 15 Frawley, Rebecca           8 Saw Mill-MR               NT      20.68    2  
 16 Zurawin, Olivia            8 Saw Mill-MR            22.71      20.95    1  
 17 Trager, Lena E             8 Silver Streaks-MR      24.11      20.98  
 18 Gallagher, Kyrstin         7 VAC-MR                 22.43      22.92  
 19 Jeffay, Melissa            8 Saw Mill-MR               NT      23.01  
 20 Ryan, Allison L            8 Seahawks-MR               NT      23.43  
 21 Murphy, Teresa             7 TRS-MR                    NT      23.87  
 22 Wong, Kristi               8 Silver Streaks-MR      33.11      24.19  
 23 Elgarten, Taylor           6 VAC-MR                 27.62      30.10  
 24 Terry, Brianna             7 VAC-MR                 30.61      31.44  
 
Event 96  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bleier, Jackson            8 Saw Mill-MR            17.16      16.73   20  
  2 Galan, Joseph              8 VAC-MR                 17.07      17.47   17  
  3 Ehret, Jack                7 Aqua Gems-MR           17.27      17.49   16  
  4 Elgarten, Morgan           8 VAC-MR                 17.08      18.21   15  
  5 Vincelette, Richard        8 VAC-MR                 17.73      18.59   14  
  6 Warnon, Raphael            8 VAC-MR                 18.49      18.71   13  
  7 Thompson, John             7 VAC-MR                 18.77      19.33   12  
  8 Farm, Eric                 8 TRS-MR                    NT      21.34   11  
  9 Sitko, Jeffrey             8 VAC-MR                 23.70      21.50    9  
 10 Decea, Daniel              7 Saw Mill-MR               NT      21.80    7  
 11 Cicalese, Anthony          8 TRS-MR                 26.86      21.85    6  
 12 Papalambros, Alex          8 TRS-MR                 21.98      21.87    5  
 13 Treanor, Dallan B          8 MWSC-MR                   NT      22.16    4  
 14 Stevens, Joshua            7 VAC-MR                    NT      22.60    3  
 15 Vallar, Jack               8 Saw Mill-MR               NT      23.19    2  
 16 Ciunga, Matthew            7 VAC-MR                 20.02      24.27    1  
 17 Owens, Nicholas            6 VAC-MR                 29.85      27.36  
 18 Phipps, Ryan C             7 MWSC-MR                   NT      28.78  
 19 Burrell, Jamie P           7 GAEL-MR                26.41      29.67  
 20 Charleston, Jared A        7 MWSC-MR                   NT      31.21  
 21 Gomez, Aaron               8 VAC-MR                 45.00      41.12  
 -- Mannix, Richard E          6 GAEL-MR                21.66         DQ  
 -- Piacente, Sean             8 TRS-MR                 19.33         DQ  
 
Event 97  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Chelsea          11 VAC-MR               1:21.76    1:11.00   20  
       34.09  1:11.00                                                      
  2 HA, Kathryn C             11 Silver Streaks-MR    1:15.04    1:11.15   17  
       33.61  1:11.15                                                      
  3 Turner, Ashley E          12 Silver Streaks-MR    1:14.70    1:12.55   16  
       33.14  1:12.55                                                      
  4 Shaw, Lauren M            12 Aqua Gems-MR         1:14.99    1:12.71   15  
       34.28  1:12.71                                                      
  5 Rudel, Susannah E         12 Saw Mill-MR          1:18.02    1:13.63   14  
       33.78  1:13.63                                                      
  6 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR         1:21.43    1:13.94   13  
       34.46  1:13.94                                                      
  7 Phillips, Danielle A      12 Silver Streaks-MR    1:24.76    1:20.38   12  
       35.99  1:20.38                                                      
  8 Santiago, Ariel           11 Seahawks-MR          1:24.52    1:21.78   11  
       37.06  1:21.78                                                      
  9 Cloer, Amanda             12 TRS-MR               1:36.09    1:22.23    9  
       36.89  1:22.23                                                      
 10 Rand, Megan               12 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:22.62    7  
       37.35  1:22.62                                                      
 11 Proietti-Fox, Jenny A     11 Sea Lions-MR         1:30.07    1:24.68    6  
       37.16  1:24.68                                                      
 12 Bassmann, Amanda C        12 Silver Streaks-MR    1:28.49    1:24.84    5  
       37.02  1:24.84                                                      
 13 Morena, Alexandra         12 Sea Lions-MR         1:33.62    1:25.41    4  
       39.73  1:25.41                                                      
 14 Fradkin, Becky H          11 Silver Streaks-MR    1:35.11    1:28.84    3  
       41.26  1:28.84                                                      
 15 Rand, Alexa               12 Aqua Gems-MR         1:31.43    1:31.52    2  
       41.09  1:31.52                                                      
 16 Lappas, Alexandra         11 TRS-MR                    NT    1:50.91    1  
       49.10  1:50.91                                                      
 
Event 98  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR         1:12.22    1:10.15   20  
       32.65  1:10.15                                                      
  2 Gravina, Michael T        12 Sea Lions-MR         1:17.65    1:16.43   17  
       35.03  1:16.43                                                      
  3 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR         1:16.73    1:16.73   16  
       35.77  1:16.73                                                      
  4 Terrigno, Philip A        12 Silver Streaks-MR    1:20.21    1:17.52   15  
       35.76  1:17.52                                                      
  5 Doherty, Zack Z           11 GAEL-MR              1:14.89    1:22.11   14  
       36.87  1:22.11                                                      
  6 Saindon, Brian            12 VAC-MR               1:24.03    1:25.71   13  
       38.73  1:25.71                                                      
  7 Marks, Sean M             11 Aqua Gems-MR         1:26.17    1:26.22   12  
       39.27  1:26.22                                                      
 
Event 99  Girls Open 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knapp, Jen A              17 Saw Mill-MR          2:30.65    2:31.24   20  
       33.77  1:11.59  1:55.28  2:31.24                                    
  2 Pampillonio, Danielle C   16 Saw Mill-MR          2:32.46    2:33.30   17  
       32.41  1:11.61  1:58.56  2:33.30                                    
  3 Meyendorff, Anna C        15 Silver Streaks-MR    2:33.76    2:35.00   16  
       32.66  1:13.32  2:00.21  2:35.00                                    
  4 Ruggiero, Jen A           15 PBAC-MR              2:32.48    2:37.19   15  
       35.44  1:16.22  1:59.94  2:37.19                                    
  5 Esposito, Katelyn         16 Aqua Gems-MR         2:24.45    2:39.20   14  
       35.35  1:14.27  2:01.61  2:39.20                                    
  6 Rudel, Rebecca K          15 Saw Mill-MR          2:41.98    2:39.53   13  
       34.45  1:15.96  2:03.32  2:39.53                                    
  7 Francois, Emily L         17 Saw Mill-MR          2:48.29    2:46.69   12  
       36.31  1:20.29  2:08.18  2:46.69                                    
  8 Marrie, Sarah E           17 Aqua Gems-MR         2:51.22    2:52.20   11  
       37.43  1:21.29  2:13.84  2:52.20                                    
 
Event 100  Boys Open 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR         2:02.86    2:04.17   20  
       26.77    58.48  1:36.51  2:04.17                                    
  2 Callinan, Danny           17 VAC-MR               2:07.64    2:08.68   17  
       27.21    58.69  1:38.59  2:08.68                                    
  3 Garvey, Pat A             15 PBAC-MR              2:10.56    2:09.45   16  
       26.78  1:00.64  1:39.42  2:09.45                                    
  4 McMAHON, Ricky            15 MRST-MR              1:56.23    2:10.14   15  
       27.98  1:01.79  1:40.53  2:10.14                                    
  5 Koczo, Andrew             17 Sea Lions-MR         2:27.84    2:14.72   14  
       29.18  1:03.37  1:42.07  2:14.72                                    
  6 Woods, Zachary C          15 MWSC-MR              2:22.00    2:16.80   13  
       29.14  1:04.57  1:45.57  2:16.80                                    
  7 Rupinski, Darin           16 TRS-MR               2:21.32    2:18.01   12  
       29.33  1:04.78  1:45.14  2:18.01                                    
  8 Carney, Kevin M           15 Aqua Gems-MR         2:14.45    2:18.34   11  
       29.55  1:04.77  1:46.26  2:18.34                                    
  9 Brownstein, Matt K        17 GAEL-MR              2:13.92    2:19.57    9  
       28.62  1:03.81  1:45.81  2:19.57                                    
 10 Smith, Chris C            15 Sea Lions-MR         2:19.70    2:22.37    7  
       29.68  1:05.41  1:48.31  2:22.37                                    
 11 Roeser, Jimmy R           15 Sea Lions-MR         2:39.76    2:25.70    6  
       30.18  1:07.68  1:54.16  2:25.70                                    
 12 Nest, Kevin               17 Sea Lions-MR         2:22.87    2:26.05    5  
       32.58  1:11.23  1:53.64  2:26.05                                    
 13 Archibald, Henry C        17 GAEL-MR              2:12.47    2:26.46    4  
       32.07  1:07.32  1:51.42  2:26.46                                    
 14 Leiner, Adam K            15 MWSC-MR              2:23.40    2:27.10    3  
       32.17  1:11.32  1:54.34  2:27.10                                    
 15 Mikulka, JT               17 Sea Lions-MR         2:25.85    2:28.50    2  
       31.18  1:09.34  1:54.66  2:28.50                                    
 16 Robins, Jamie             15 Saw Mill-MR               NT    2:31.81    1  
       33.03  1:12.71  1:54.93  2:31.81                                    
 17 Konecni, Mike J           16 Sea Lions-MR         2:46.24    2:40.91  
       34.52  1:16.23  2:02.62  2:40.91                                    
 18 Penny, Ryan W             15 Sea Lions-MR         2:44.40    2:41.58  
       37.96  1:18.51  2:04.59  2:41.58                                    
 
Event 101  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige           8 TRS-MR               1:30.33    1:30.41   20  
       43.70  1:30.41                                                      
  2 Mannix, Christine M        8 GAEL-MR              1:35.17    1:30.50   17  
       43.04  1:30.50                                                      
  3 Huerta, Imani              8 VAC-MR               1:45.10    1:36.43   16  
       46.42  1:36.43                                                      
  4 Baker, Lauren A            8 GAEL-MR              1:40.00    1:39.60   15  
       45.34  1:39.60                                                      
  5 Santiago, Amber            8 Seahawks-MR          1:39.52    1:40.33   14  
       45.52  1:40.33                                                      
  6 Foster, Meaghan            8 VAC-MR               1:50.85    1:40.71   13  
       46.61  1:40.71                                                      
  7 Bacigal, Corrine           8 Seahawks-MR          1:40.77    1:41.50   12  
       46.97  1:41.50                                                      
  8 Burrell, Stephanie N       8 GAEL-MR              1:48.44    1:46.72   11  
       51.07  1:46.72                                                      
  9 Walker, Megan M            8 Aqua Gems-MR         2:02.88    1:49.49    9  
       51.00  1:49.49                                                      
 10 Stuart, Ansley T           8 Aqua Gems-MR         1:54.43    1:50.76    7  
       52.57  1:50.76                                                      
 11 Trager, Lena E             8 Silver Streaks-MR    1:55.11    1:52.79    6  
       51.18  1:52.79                                                      
 12 Gallagher, Megan           7 VAC-MR               1:57.83    1:54.52    5  
       59.20  1:54.52                                                      
 -- Andrews, Jinan             6 Aqua Gems-MR         2:00.12         DQ  
       49.32       DQ                                                      
 
Event 102  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galan, Joseph              8 VAC-MR               1:38.76    1:35.10   20  
       43.10  1:35.10                                                      
  2 Thompson, John             7 VAC-MR               2:03.43    1:51.18   17  
       52.82  1:51.18                                                      
  3 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR         1:59.43    1:53.50   16  
       52.31  1:53.50                                                      
  4 Piacente, Sean             8 TRS-MR               1:59.68    2:12.61   15  
     1:04.21  2:12.61                                                      
 -- Warnon, Raphael            8 VAC-MR                    NT         DQ  
       54.17       DQ                                                      
 -- Ehret, Jack                7 Aqua Gems-MR         1:42.43         DQ  
       46.14       DQ                                                      
 
Event 103  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Danielle A      12 Silver Streaks-MR      36.22      35.62   20  
  2 Murphy, Jean              12 Aqua Gems-MR           34.43      35.99   17  
  3 Turner, Ashley E          12 Silver Streaks-MR      36.69      36.13   16  
  4 Daly, Jackie E            12 PBAC-MR                37.57      37.32   15  
  5 Bassmann, Amanda C        12 Silver Streaks-MR      39.23      38.38   14  
  6 Santiago, Ariel           11 Seahawks-MR            39.80      38.63   13  
  7 Shaw, Lauren M            12 Aqua Gems-MR           37.02      38.81   12  
  8 Bravenboer, Amy           12 Aqua Gems-MR           39.45      39.68   11  
  9 Cramer, Micaela C         12 GAEL-MR                41.30      40.38    9  
 10 Fradkin, Becky H          11 Silver Streaks-MR      41.42      40.69    7  
 11 Kopec, Kelly L            12 TRS-MR                 46.73      41.07    6  
 12 Rand, Megan               12 Aqua Gems-MR           39.43      41.27    5  
 13 Pardo, Amanda E           12 Sea Lions-MR           42.02      41.35    4  
 14 Cloer, Amanda             12 TRS-MR                 37.17      41.36    3  
 15 Ruscher, Nicole L         12 Mantarays-MR           49.86      41.43    2  
 16 Felch, Jess L             12 PBAC-MR                42.00      41.48    1  
 17 Proietti-Fox, Jenny A     11 Sea Lions-MR           40.40      41.88  
 18 Lynch, Caitlyn            12 VAC-MR                 40.71      41.90  
 19 Nivins, Kristyn N         12 Mantarays-MR           44.64      42.08  
 20 Griffin, Amanda           11 VAC-MR                 43.99      42.18  
 21 Seekamp, Erin E           11 PBAC-MR                43.75      42.30  
 22 Erichson, Kylie           12 VAC-MR                 46.06      42.73  
 23 Kadlec, Lexi I            12 Saw Mill-MR            45.22      42.81  
 24 Petty, Lanae              12 VAC-MR                 47.06      43.34  
 25 Torpey, Kellyann          11 VAC-MR                 43.42      43.39  
 26 Pampillonio, Jennifer     12 Saw Mill-MR            42.51      43.44  
 27 Papalambros, Kaitlynn N   11 TRS-MR                 46.83      43.64  
 28 Baker, Meghan T           11 GAEL-MR                45.87      43.66  
 29 Shepherd, Christine       12 Seahawks-MR            50.29      43.70  
 30 Dawson, Elizabeth         12 Mantarays-MR           45.09      43.77  
 31 Murphy, Deirdre F         12 GAEL-MR                43.43      44.03  
 32 Doino, Jaclyn M           11 GAEL-MR                43.89      44.15  
 33 Brady, Siobhan A          11 Mantarays-MR           45.95      44.79  
 34 Knapp, Erin L             12 Saw Mill-MR            45.18      45.14  
 35 Marzec, Patricia          11 Sea Lions-MR           45.99      45.19  
 36 Vallario, Alexis Z        11 Silver Streaks-MR      46.33      45.50  
 37 Roosevelt, Meg            11 Saw Mill-MR            44.76      45.58  
 38 Neumann, Ashley R         11 Mantarays-MR           50.00      45.88  
 39 Brunell, Stephanie        11 VAC-MR                 47.40      46.14  
 40 Joyce, Caitlin            12 VAC-MR                 45.14      46.27  
 41 Barina, Michelle          11 MRST-MR                52.11      47.52  
 42 Owens, Katelyn            11 VAC-MR                 47.91      47.67  
 43 Dawson, Michelle          11 Mantarays-MR           48.37      47.83  
 44 Price, Amanda L           12 Mantarays-MR           51.36      48.19  
 45 Crowe, Nicole             11 Aqua Gems-MR           45.44      48.92  
 46 Risco, Ariana L           11 Mantarays-MR           55.07      49.27  
 47 Witkowski, Andrea L       12 Mantarays-MR           51.56      49.37  
 48 Lai, Carmen               11 VAC-MR                 51.19      49.63  
 49 Chan, Samantha            12 Silver Streaks-MR      47.11      49.71  
 50 Smith, Amanda J           11 Mantarays-MR           55.79      49.78  
 51 Townsend, Samantha L      11 MWSC-MR                52.71      50.40  
 52 Schoen, Kalena            11 VAC-MR                 54.06      51.56  
 53 Bariletti, Jessica        12 Sea Lions-MR           54.57      51.61  
 54 Seaboldt, Mariah          11 Saw Mill-MR            50.73      51.62  
 55 Gillis, Alison            11 MRST-MR                50.12      52.31  
 56 Costa, Isabella M         12 Sea Lions-MR           52.89      52.86  
 57 Kalamariois, Demetra C    12 Sea Lions-MR           56.70      57.53  
 58 Baxter, Lara              11 VAC-MR                    NT    1:00.96  
 -- Reed, Rachel              11 MRST-MR                45.97         DQ  
 -- Cravello, Alison          12 VAC-MR                    NT         DQ  
 -- Releford, Rachel J        11 GAEL-MR                50.50         DQ  
 
Event 104  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schaub JR, CJ M           12 TRS-MR                 40.71      36.64   20  
  2 Holek, Thomas F           12 GAEL-MR                36.20      37.44   17  
  3 Hoempler, Mark            12 Sea Lions-MR           38.89      37.86   16  
  4 McMAHON, Pmac             12 MRST-MR                38.78      38.12   15  
  5 Zaino, Joe A              12 Silver Streaks-MR      38.13      38.44   14  
  6 Dinces, Jon M             11 Sea Lions-MR           40.75      39.08   13  
  7 Heath, Michael A          11 GAEL-MR                39.35      39.64   12  
  8 Marks, Sean M             11 Aqua Gems-MR           39.87      39.91   11  
  9 Hoempler, Erik            12 Sea Lions-MR           43.53      40.15    9  
 10 Gravina, Michael T        12 Sea Lions-MR           41.52      41.87    7  
 11 Tice, Robert              12 Aqua Gems-MR           42.35      42.37    6  
 12 Terrigno, Philip A        12 Silver Streaks-MR      42.31      42.67    5  
 13 Accarino, Gregory J       12 Silver Streaks-MR      44.37      43.09    4  
 14 Roosevelt, Danny          11 Saw Mill-MR               NT      43.12    3  
 15 Cereste, Mark             11 Saw Mill-MR            44.13      43.86    2  
 16 Lucia, Greg               12 Saw Mill-MR            45.47      44.03    1  
 17 Deoliveira, Eric M        11 Silver Streaks-MR      44.99      44.17  
 18 Attinello, Paul C         12 GAEL-MR                45.50      44.18  
 19 Saindon, Brian            12 VAC-MR                 43.86      44.92  
 20 Spear, Andrew             11 VAC-MR                 45.86      45.55  
 21 Bader, Harrison           11 Sea Lions-MR           49.90      47.67  
 22 Duque, Leonardo           12 Silver Streaks-MR      46.60      48.19  
 23 Nishi, Thomas M           11 Silver Streaks-MR      47.91      49.01  
 24 Barker, Kevin             11 Saw Mill-MR            50.08      50.12  
 25 Farm, Brian               11 TRS-MR                    NT      50.63  
 26 Penny, William M          12 Sea Lions-MR           48.27      51.12  
 27 Elgarten, Jordan          11 VAC-MR                 56.85      51.48  
 28 Lenihan, Richard          11 Aqua Gems-MR           46.43      52.89  
 29 Davis, Kevin              12 Aqua Gems-MR           53.43      52.98  
 30 Howell, Joshua            11 VAC-MR                 56.87      55.51  
 31 Kirschenbaum, Josh N      11 Silver Streaks-MR    1:00.08      57.54  
 32 Jeffay, Eric              11 Saw Mill-MR            57.61      58.08  
 33 Conboy, Raymond           12 Seahawks-MR               NT      58.53  
 -- Davis, Ryan               11 Aqua Gems-MR         1:07.03         DQ  
 -- Torres, Igor R            11 Silver Streaks-MR      50.75         DQ  
 
Event 105  Girls Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruggiero, Jen A           15 PBAC-MR              1:15.70    1:16.57   20  
       36.40  1:16.57                                                      
  2 Osborn, Rachel K          17 Silver Streaks-MR    1:20.24    1:21.32   17  
       38.22  1:21.32                                                      
  3 Meyendorff, Anna C        15 Silver Streaks-MR    1:21.87    1:25.00   16  
       39.86  1:25.00                                                      
  4 Wemer, Jessica A          15 Silver Streaks-MR    1:25.63    1:27.07   15  
       40.78  1:27.07                                                      
  5 Francois, Emily L         17 Saw Mill-MR          1:22.81    1:27.51   14  
       41.71  1:27.51                                                      
  6 Russo, Nina A             17 Saw Mill-MR          1:31.30    1:32.89   13  
       43.46  1:32.89                                                      
 
Event 106  Boys Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garvey, Pat A             15 PBAC-MR              1:07.02    1:04.97   20  
       30.00  1:04.97                                                      
  2 Koczo, Andrew             17 Sea Lions-MR         1:01.60    1:05.33   17  
       30.01  1:05.33                                                      
  3 Brownstein, Matt K        17 GAEL-MR              1:08.86    1:11.47   16  
       33.54  1:11.47                                                      
  4 Robins, Jamie             15 Saw Mill-MR               NT    1:11.96   15  
       33.70  1:11.96                                                      
  5 Smith, Chris C            15 Sea Lions-MR         1:08.71    1:13.92   14  
       34.29  1:13.92                                                      
  6 Nest, Kevin               17 Sea Lions-MR         1:13.69    1:15.37   13  
       35.82  1:15.37                                                      
  7 Leiner, Adam K            15 MWSC-MR              1:13.00    1:15.46   12  
       36.14  1:15.46                                                      
  8 Tietelbaum, Josh          16 MRST-MR              1:15.45    1:15.63   11  
       36.15  1:15.63                                                      
  9 Kaasmann, Cody F          15 Mantarays-MR         1:23.00    1:17.34    9  
       36.04  1:17.34                                                      
 10 Haughey, Ryan             15 VAC-MR               1:26.97    1:17.77    7  
       35.75  1:17.77                                                      
 11 Martyniuk, Michael        16 Aqua Gems-MR         1:17.43    1:18.18    6  
       37.32  1:18.18                                                      
 12 Mikulka, JT               17 Sea Lions-MR         1:15.70    1:18.57    5  
       37.43  1:18.57                                                      
 13 Penny, Ryan W             15 Sea Lions-MR         1:18.34    1:19.38    4  
       37.20  1:19.38                                                      
 14 Roeser, Jimmy R           15 Sea Lions-MR         1:25.50    1:19.43    3  
       37.70  1:19.43                                                      
 15 Konecni, Mike J           16 Sea Lions-MR         1:22.47    1:24.04    2  
       39.17  1:24.04                                                      
 16 Stadnyk, Nick             16 Saw Mill-MR          1:30.23    1:26.70    1  
       40.88  1:26.70                                                      
 17 Roshko, Benjamin E        15 Mantarays-MR         1:41.01    1:32.36  
       43.11  1:32.36                                                      
 -- Griffiths, Drew           15 VAC-MR               1:38.28         DQ  
       43.96       DQ                                                      
 
Event 107  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santiago, Amber            8 Seahawks-MR            22.52      22.97   20  
  2 Huerta, Imani              8 VAC-MR                 22.99      23.08   17  
  3 Mannix, Christine M        8 GAEL-MR                23.41      23.70   16  
  4 Burrell, Stephanie N       8 GAEL-MR                23.41      24.10   15  
  5 Foster, Meaghan            8 VAC-MR                 23.14      24.28   14  
  6 Trager, Lena E             8 Silver Streaks-MR      28.11      25.23   13  
  7 Bacigal, Corrine           8 Seahawks-MR            23.76      25.31   12  
  8 Stuart, Ansley T           8 Aqua Gems-MR           25.57      25.59   11  
  9 Stern, Sydney              8 Saw Mill-MR               NT      25.96    9  
 10 Frawley, Rebecca           8 Saw Mill-MR               NT      26.27    7  
 11 Jeffay, Melissa            8 Saw Mill-MR               NT      28.40    6  
 12 Ryan, Allison L            8 Seahawks-MR               NT      28.74    5  
 13 Wong, Kristi               8 Silver Streaks-MR      36.11      28.93    4  
 14 Simone, Fabiana C          8 GAEL-MR                27.12      29.82    3  
 15 Gallagher, Kyrstin         7 VAC-MR                 32.66      32.25    2  
 16 Zurawin, Olivia            8 Saw Mill-MR               NT      35.14    1  
 -- Murphy, Teresa             7 TRS-MR                    NT         DQ  
 -- Gallagher, Megan           7 VAC-MR                 23.75         DQ  
 
Event 108  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bleier, Jackson            8 Saw Mill-MR               NT      23.99   20  
  2 Elgarten, Morgan           8 VAC-MR                 25.03      25.27   17  
  3 Papalambros, Alex          8 TRS-MR                 30.02      25.68   16  
  4 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR           29.43      27.70   15  
  5 Thompson, John             7 VAC-MR                 27.60      28.97   14  
  6 Vallar, Jack               8 Saw Mill-MR               NT      30.04   13  
  7 Treanor, Dallan B          8 MWSC-MR                   NT      30.79   12  
  8 Mannix, Richard E          6 GAEL-MR                32.41      32.87   11  
  9 Ciunga, Matthew            7 VAC-MR                 35.81      40.92    9  
 -- Farm, Eric                 8 TRS-MR                    NT         DQ  
 -- Stevens, Joshua            7 VAC-MR                    NT         DQ  
 -- Burrell, Jamie P           7 GAEL-MR                34.57         DQ  
 -- Phipps, Ryan C             7 MWSC-MR                   NT         DQ  
 -- Decea, Daniel              7 Saw Mill-MR               NT         DQ  
 -- Piacente, Sean             8 TRS-MR                    NT         DQ  
 -- Cicalese, Anthony          8 TRS-MR                    NT         DQ  
 -- Charleston, Jared A        7 MWSC-MR                   NT         DQ  
 
Event 109  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Danielle A      12 Silver Streaks-MR    1:12.01    1:10.59   20  
       34.19  1:10.59                                                      
  2 Stevens, Chelsea          11 VAC-MR               1:12.36    1:11.75   17  
       34.91  1:11.75                                                      
  3 HA, Kathryn C             11 Silver Streaks-MR    1:14.88    1:13.78   16  
       35.68  1:13.78                                                      
  4 Bravenboer, Amy           12 Aqua Gems-MR         1:16.45    1:15.32   15  
       37.95  1:15.32                                                      
  5 Knapp, Erin L             12 Saw Mill-MR          1:18.74    1:15.93   14  
       38.03  1:15.93                                                      
  6 Murphy, Jean              12 Aqua Gems-MR         1:22.43    1:16.38   13  
       38.01  1:16.38                                                      
  7 Kadlec, Lexi I            12 Saw Mill-MR          1:17.95    1:17.46   12  
       37.47  1:17.46                                                      
  8 Rudel, Susannah E         12 Saw Mill-MR          1:17.76    1:18.07   11  
       37.73  1:18.07                                                      
  9 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:18.51    9  
       38.73  1:18.51                                                      
 10 Bassmann, Amanda C        12 Silver Streaks-MR    1:17.99    1:18.80    7  
       38.57  1:18.80                                                      
 11 Morena, Alexandra         12 Sea Lions-MR         1:23.23    1:20.59    6  
       39.49  1:20.59                                                      
 12 Baker, Meghan T           11 GAEL-MR              1:16.91    1:21.20    5  
       38.20  1:21.20                                                      
 13 Pampillonio, Jennifer     12 Saw Mill-MR          1:31.12    1:21.26    4  
       39.31  1:21.26                                                      
 14 Rand, Megan               12 Aqua Gems-MR         1:23.43    1:21.74    3  
       39.57  1:21.74                                                      
 15 Kopec, Kelly L            12 TRS-MR               1:33.19    1:22.70    2  
       40.30  1:22.70                                                      
 16 Joyce, Caitlin            12 VAC-MR               1:24.27    1:22.77    1  
       40.49  1:22.77                                                      
 17 Fradkin, Becky H          11 Silver Streaks-MR    1:27.27    1:22.90  
       39.88  1:22.90                                                      
 18 Pardo, Amanda E           12 Sea Lions-MR         1:31.23    1:22.93  
       39.91  1:22.93                                                      
 19 Brunell, Stephanie        11 VAC-MR               1:23.63    1:23.82  
       40.63  1:23.82                                                      
 20 Torpey, Kellyann          11 VAC-MR               1:27.46    1:24.20  
       39.76  1:24.20                                                      
 21 Marzec, Patricia          11 Sea Lions-MR         1:25.10    1:24.71  
       40.04  1:24.71                                                      
 22 Rand, Alexa               12 Aqua Gems-MR         1:35.43    1:27.14  
       42.91  1:27.14                                                      
 23 Petty, Lanae              12 VAC-MR               1:27.66    1:28.22  
       42.28  1:28.22                                                      
 24 Kalamariois, Demetra C    12 Sea Lions-MR         1:35.10    1:28.84  
       43.35  1:28.84                                                      
 25 Vallario, Alexis Z        11 Silver Streaks-MR    1:25.86    1:29.17  
       42.84  1:29.17                                                      
 26 Erichson, Kylie           12 VAC-MR               1:33.64    1:29.49  
       44.70  1:29.49                                                      
 27 Roosevelt, Meg            11 Saw Mill-MR               NT    1:33.01  
       44.77  1:33.01                                                      
 28 Kyvik, Tara L             11 MWSC-MR                   NT    1:35.72  
       45.73  1:35.72                                                      
 29 Bariletti, Jessica        12 Sea Lions-MR         1:44.28    1:36.79  
       47.28  1:36.79                                                      
 30 Seaboldt, Mariah          11 Saw Mill-MR               NT    1:37.41  
       47.28  1:37.41                                                      
 31 Townsend, Samantha L      11 MWSC-MR                   NT    1:37.78  
       47.42  1:37.78                                                      
 32 Costa, Isabella M         12 Sea Lions-MR         1:34.15    1:39.07  
 33 Papalambros, Kaitlynn N   11 TRS-MR               1:52.82    1:42.42  
       46.58  1:42.42                                                      
 -- Chan, Samantha            12 Silver Streaks-MR    1:45.11         DQ  
       53.48       DQ                                                      
 
Event 110  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaino, Joe A              12 Silver Streaks-MR    1:15.20    1:14.22   20  
       36.02  1:14.22                                                      
  2 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR         1:12.19    1:14.27   17  
       35.32  1:14.27                                                      
  3 Piercey, Evan M           12 Saw Mill-MR          1:18.51    1:14.37   16  
       35.54  1:14.37                                                      
  4 Schaub JR, CJ M           12 TRS-MR               1:25.24    1:15.27   15  
       36.11  1:15.27                                                      
  5 McMAHON, Pmac             12 MRST-MR              1:17.78    1:16.86   14  
       37.88  1:16.86                                                      
  6 Sirmans, Marcus P         11 GAEL-MR              1:15.98    1:18.08   13  
       36.94  1:18.08                                                      
  7 Hoempler, Mark            12 Sea Lions-MR         1:33.67    1:18.64   12  
       37.76  1:18.64                                                      
  8 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR         1:17.89    1:18.74   11  
       38.44  1:18.74                                                      
  9 Heath, Michael A          11 GAEL-MR              1:22.67    1:19.08    9  
       37.43  1:19.08                                                      
 10 Doherty, Zack Z           11 GAEL-MR              1:15.59    1:19.90    7  
       38.42  1:19.90                                                      
 11 Hoempler, Erik            12 Sea Lions-MR         1:22.65    1:20.33    6  
       38.64  1:20.33                                                      
 12 Attinello, Paul C         12 GAEL-MR              1:17.92    1:21.11    5  
       38.92  1:21.11                                                      
 13 Marks, Sean M             11 Aqua Gems-MR         1:19.23    1:23.31    4  
       40.73  1:23.31                                                      
 14 Accarino, Gregory J       12 Silver Streaks-MR    1:23.42    1:25.11    3  
       41.00  1:25.11                                                      
 15 Dinces, Jon M             11 Sea Lions-MR         1:25.10    1:25.86    2  
       42.22  1:25.86                                                      
 16 Davis, Kevin              12 Aqua Gems-MR         1:39.43    1:29.73    1  
       43.55  1:29.73                                                      
 17 Cereste, Mark             11 Saw Mill-MR               NT    1:29.78  
       43.35  1:29.78                                                      
 18 Bader, Harrison           11 Sea Lions-MR         1:31.79    1:30.81  
       44.32  1:30.81                                                      
 19 Andersson, Erik           11 VAC-MR               1:30.78    1:31.32  
       44.87  1:31.32                                                      
 20 Lenihan, Richard          11 Aqua Gems-MR         1:29.43    1:33.56  
       45.70  1:33.56                                                      
 21 Spear, Andrew             11 VAC-MR               1:40.59    1:34.90  
       45.96  1:34.90                                                      
 22 Farm, Brian               11 TRS-MR                    NT    1:35.06  
       47.74  1:35.06                                                      
 23 Penny, William M          12 Sea Lions-MR         1:40.06    1:35.20  
       46.28  1:35.20                                                      
 24 Barker, Kevin             11 Saw Mill-MR               NT    1:41.99  
       49.48  1:41.99                                                      
 25 Deoliveira, Eric M        11 Silver Streaks-MR    1:46.16    1:42.26  
       49.31  1:42.26                                                      
 26 Nishi, Thomas M           11 Silver Streaks-MR    1:40.21    1:43.11  
 27 Jeffay, Eric              11 Saw Mill-MR          1:54.49    1:44.38  
       50.82  1:44.38                                                      
 28 Kirschenbaum, Josh N      11 Silver Streaks-MR    1:42.95    1:46.93  
       50.87  1:46.93                                                      
 29 Torres, Igor R            11 Silver Streaks-MR    1:51.79    1:52.60  
       55.09  1:52.60                                                      
 -- McKeon, Kevin             12 TRS-MR                    NT         DQ  
       55.07       DQ                                                      
 -- Duque, Leonardo           12 Silver Streaks-MR    1:42.52         DQ  
       51.64       DQ                                                      
 -- Roosevelt, Danny          11 Saw Mill-MR               NT         DQ  
       47.97       DQ                                                      
 -- Holek, Thomas F           12 GAEL-MR              1:28.79         DQ  
       42.22       DQ                                                      
 
Event 111  Girls Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knapp, Jen A              17 Saw Mill-MR          2:24.51    2:24.61   20  
       33.40  1:09.80  1:47.35  2:24.61                                    
  2 Pampillonio, Danielle C   16 Saw Mill-MR          2:30.07    2:32.86   17  
       36.17  1:14.97  1:55.19  2:32.86                                    
  3 Osborn, Rachel K          17 Silver Streaks-MR    2:27.97    2:33.76   16  
       35.50  1:14.84  1:54.79  2:33.76                                    
  4 Esposito, Katelyn         16 Aqua Gems-MR         2:25.45    2:34.10   15  
       36.00  1:15.28  1:55.40  2:34.10                                    
  5 Rudel, Rebecca K          15 Saw Mill-MR          2:42.07    2:41.40   14  
       38.50  1:19.35  2:00.81  2:41.40                                    
  6 Wemer, Jessica A          15 Silver Streaks-MR    2:42.75    2:46.76   13  
       38.02  1:20.03  2:03.58  2:46.76                                    
  7 Romanowski, Kimberly L    16 Aqua Gems-MR         3:07.91    2:52.23   12  
       40.15  1:22.00  2:08.71  2:52.23                                    
  8 Marrie, Sarah E           17 Aqua Gems-MR         2:51.44    2:52.99   11  
       40.52  1:24.81  2:10.32  2:52.99                                    
 
Event 112  Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR         1:59.04    2:02.54   20  
       29.34  1:00.48  1:31.69  2:02.54                                    
  2 Callinan, Danny           17 VAC-MR               2:03.58    2:07.11   17  
       29.69  1:01.37  1:34.03  2:07.11                                    
  3 Archibald, Henry C        17 GAEL-MR              2:07.61    2:09.46   16  
       31.03  1:03.67  1:36.72  2:09.46                                    
  4 McMAHON, Ricky            15 MRST-MR              2:07.23    2:12.87   15  
       31.13  1:04.97  1:39.40  2:12.87                                    
  5 Woods, Zachary C          15 MWSC-MR              2:06.00    2:15.64   14  
       31.14  1:05.82  1:42.05  2:15.64                                    
  6 Smith, Chris C            15 Sea Lions-MR         2:16.19    2:26.96   13  
       33.46  1:10.60  1:49.37  2:26.96                                    
  7 Stadnyk, Nick             16 Saw Mill-MR               NT    2:45.93   12  
       38.26  1:20.45  2:04.49  2:45.93                                    
 
Event 113  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Lauren A            8 GAEL-MR                43.88      43.64   20  
  2 Raccioppi, Paige           8 TRS-MR                 46.32      43.90   17  
  3 Walker, Megan M            8 Aqua Gems-MR           48.61      49.81   16  
  4 Stern, Sydney              8 Saw Mill-MR            51.50      50.53   15  
  5 Andrews, Jinan             6 Aqua Gems-MR           47.43      51.37   14  
  6 Zurawin, Olivia            8 Saw Mill-MR            52.31      51.64   13  
  7 Lynch, Megan               8 VAC-MR                    NT      53.77   12  
  8 Jeffay, Melissa            8 Saw Mill-MR            57.14      56.67   11  
  9 Frawley, Rebecca           8 Saw Mill-MR          1:05.88      59.65    9  
 10 Stuart, Ansley T           8 Aqua Gems-MR           54.43    1:00.41    7  
 11 Wong, Kristi               8 Silver Streaks-MR    1:11.11    1:00.91    6  
 
Event 114  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bleier, Jackson            8 Saw Mill-MR            41.32      41.02   20  
  2 Galan, Joseph              8 VAC-MR                 46.88      45.15   17  
  3 Ehret, Jack                7 Aqua Gems-MR           42.92      45.46   16  
  4 Vincelette, Richard        8 VAC-MR                 48.03      48.55   15  
  5 Sitko, Jeffrey             8 VAC-MR                    NT      51.60   14  
  6 Elgarten, Morgan           8 VAC-MR                 54.77      51.98   13  
  7 Farm, Eric                 8 TRS-MR                    NT      52.13   12  
  8 Warnon, Raphael            8 VAC-MR                 50.16      54.26   11  
  9 Cicalese, Anthony          8 TRS-MR                    NT      55.24    9  
 10 Decea, Daniel              7 Saw Mill-MR               NT      57.96    7  
 11 Vallar, Jack               8 Saw Mill-MR          1:05.23      58.59    6  
 12 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR           58.43    1:02.14    5  
 -- Charleston, Jared A        7 MWSC-MR                   NT         DQ  
 
Event 115  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                            NT    2:10.61   40  
       32.87  1:13.14  1:40.79  2:10.61                                    
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:13.22    2:22.86   34  
       38.76  1:20.29  1:52.86  2:22.86                                    
  3 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:15.21    2:28.54   32  
       36.55  1:19.94  1:58.26  2:28.54                                    
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:18.28    2:30.49   30  
       38.89  1:19.35  1:57.26  2:30.49                                    
  5 Viking Aquatic Club-MR  'B'                       2:21.11    2:33.73   28  
       38.14  1:20.13  2:00.10  2:33.73                                    
  6 Viking Aquatic Club-MR  'C'                       2:34.34    3:04.61   26  
       46.42  1:36.04  2:24.00  3:04.61                                    
 
Event 116  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT    2:17.86   40  
       36.77  1:15.76  1:48.47  2:17.86                                    
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:15.27    2:18.27   34  
       36.18    54.79  1:47.87  2:18.27                                    
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:14.43    2:21.79   32  
       35.66  1:15.37  1:48.97  2:21.79                                    
  4 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:31.22    2:43.57   30  
       39.02  1:25.18  2:05.94  2:43.57                                    
 
Event 117  Girls Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:17.45    2:19.29   40  
       34.54    50.63  1:12.24  2:19.29                                    
 
Event 118  Boys Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:56.10    1:51.92   40  
       30.56    59.53  1:27.23  1:51.92                                    
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:00.45    1:52.96   34  
       29.85  1:01.37  1:26.74  1:52.96                                    
  3 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'                 NT    2:00.46   32  
       29.49  1:10.54  1:33.60  2:00.46                                    
 
Event 119  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:12.81    1:23.84   40  
       44.87  1:23.84                                                      
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:24.57    1:27.28   34  
       47.78  1:27.28                                                      
 
Event 120  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'B'                       1:27.67    1:34.43   40  
       51.06  1:34.43                                                      
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:18.98    1:39.02   34  
       58.51  1:39.02                                                      

Brought to you by Computer Aide, Inc.