Long Course JO's 2002
7/26/2002 to 7/28/2002

Event 1  Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'           2:16.52    2:14.80         40  
      34.98   37.94   31.35   30.53                                
  2 Ywca Middies-MR  'A'                        2:18.56    2:16.08         34  
      34.58   39.14   32.62   29.74                                
  3 Ywca Middies-MR  'B'                        2:19.41    2:20.13         32  
      35.03   41.63   33.25   30.22                                
  4 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'B'           2:28.23    2:21.17         30  
      36.92   38.62   34.63   31.00                                
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:21.99    2:21.30         28  
      36.79   39.46   35.05   30.00                                
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:17.80    2:21.73         26  
      35.54   41.70   33.55   30.94                                
  7 Team Suffolk-MR  'A'                        2:24.42    2:22.13         24  
      37.91   40.58   32.72   30.92                                
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:27.27    2:23.96         22  
      43.82   34.63   34.67   30.84                                
  9 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:12.50    2:24.67         18  
      47.67   27.85   44.47   24.68                                
 10 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:23.69    2:26.40         14  
      37.47   42.08   35.25   31.60                                
 11 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:19.29    2:26.67         12  
      39.25   40.71   33.41   33.30                                
 12 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:24.94    2:26.76         10  
      38.08   41.98 1:06.70                                        
 13 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:23.32    2:27.38          8  
      39.94   39.65   34.84   32.95                                
 14 Long Island Express-MR  'A'                 2:22.00    2:28.43          6  
      37.67   43.05   35.52   32.19                                
 15 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:25.96    2:29.33          4  
      38.06   43.80 1:07.47                                        
 16 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    2:33.40          2  
      41.08   41.20   37.24   33.88                                
 
Event 2  Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:08.00    2:04.70         40  
      30.44   37.64   29.44   27.18                                
  2 Old Westbury aqwatics-MR  'A'               2:08.22    2:05.91         34  
      38.85   28.66   34.96   23.44                                
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        2:05.75    2:09.28         32  
      32.44   36.26   42.22   18.36                                
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:16.14    2:15.82         30  
      33.42   41.41   30.55   30.44                                
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:27.61    2:25.92         28  
      38.44   44.50   32.08   30.90                                
 
Event 3  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          45.59  ZONE
          52.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Anderer, Britney    10 HAA-MR                 40.93      41.93 ZONE    20  
  2 Chapman, Mary W     10 Middies-MR             40.85      42.02 ZONE    17  
  3 Teng, Rebecca Y     10 AGUA-MR                44.48      43.93 ZONE    16  
  4 Ehret, Jane M       10 Aqua Gems-MR           43.38      44.10 ZONE    15  
  5 Gaffey, Melanie A   10 CSC-MR                 42.88      44.27 ZONE    14  
  6 Biagioli, Alana     10 TVSC-MR                43.73      44.39 ZONE    13  
  7 Morcerf, Marykate   10 WISC-MR                44.01      45.76 JO      12  
  8 Warren, Michelle    10 WISC-MR                44.84      46.12 JO      11  
  9 Anderer, Stephanie  10 HAA-MR                 45.92      46.56 JO       9  
 10 Borutecene, Gabrie  10 HYB-MR                 47.74      46.64 JO       7  
 11 Pai, Christina E    10 MSC-MR                 44.96      46.80 JO       6  
 12 McGowan, Casey       9 WISC-MR                48.84      47.45 JO       5  
 13 Chen, Cynthia        9 FLY-MR                 45.84      47.58 JO       3.5
 13 Zhu, Annie           7 Twisters-MR            49.60      47.58 JO       3.5
 15 Kwa, Adelene         9 AGUA-MR                46.50      47.84 JO       2  
 16 Boltja, Chelsea A   10 WISC-MR                48.98      47.99 JO       1  
 17 Giberson, Sara       9 Basc-MR                47.65      48.01 JO     
 18 Shanley, Kelly M    10 Express Swimming-MR    50.40      48.89 JO     
 19 Dias, Marcela K     10 Twisters-MR            50.24      49.27 JO     
 20 Luqman, Kyle M      10 IA-MR                  46.58      49.40 JO     
 21 Rogers, Stacey B    10 Middies-MR             50.21      49.73 JO     
 22 Vamvakitis, Elli    10 EESC-MR                51.55      49.91 JO     
 23 Murphy, Lauren      10 Aqua Gems-MR           49.36      49.93 JO     
 24 Gibbons, Alanna     10 Basc-MR                49.98      50.28 JO     
 25 Santaniello, Saman  10 HYB-MR                 48.98      50.44 JO     
 26 Nisi, Johanna S      9 Middies-MR             51.41      50.70 JO     
 27 Purdy, Kristen L    10 TVSC-MR                48.06      50.73 JO     
 28 Stanford, Brittany   9 LBA-MR                 50.74      50.83 JO     
 29 Ginsberg, Ariel E   10 Middies-MR             51.17      50.97 JO     
 30 Groccia, Adrienne    9 GAEL-MR                52.87      51.21 JO     
 31 Pepe, Samantha M    10 FLY-MR                 49.77      51.27 JO     
 32 Salerno, Danielle    9 TVSC-MR                51.41      51.48 JO     
 33 Coombs, Laurissa R   9 TVSC-MR                52.96      51.51 JO     
 34 Kolackovsky, Kerri   9 LIAC-MR                51.52      51.68 JO     
 35 DaSilva, Taylor A    9 TVSC-MR                50.24      52.34 JO     
 36 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR    51.66      52.36 JO     
 37 Fulenwider, Alliso   9 Middies-MR             52.51      52.52 JO     
 38 Pablo, Aileen       10 FLY-MR                 51.12      52.78 JO     
 39 Klein, Morganne G    9 VAC-MR                 50.34      52.88 JO     
 40 Carballeira, Kaitl   9 TVSC-MR                50.13      53.25        
 41 Tromp, Jacqueline   10 CSC-MR                 51.71      53.62        
 42 Yeung, Tiffany      10 HS-MR                  52.92      53.72        
 43 Betancourt, Lauren  10 FLY-MR                 51.75      53.76        
 44 Olsen, Emily         9 Aqua Gems-MR           52.58      54.25        
 45 Obando, Laura       10 FLY-MR                 52.10      54.48        
 46 Chang, Linda         9 FLY-MR                 52.87      55.16        
 46 Salese, Elizabeth   10 Badger-MR              50.45      55.16        
 48 Carballeira, Kimbe  10 TVSC-MR                52.19      55.98        
 -- Brennan, Alyssa M    9 TVSC-MR                45.19         DQ        
 
Event 4  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          45.59  ZONE
          53.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Kenny          10 FLY-MR                 43.58      42.03 ZONE    20  
  2 Sangtippawan, Chud   9 Twisters-MR            41.71      44.16 ZONE    17  
  3 Knight, Lucas        9 FLY-MR                 44.71      45.81 JO      16  
  4 Sacoto, Maxwell L   10 Twisters-MR            47.85      47.92 JO      15  
  5 Saintlaurent, Jere  10 HAA-MR                 47.89      48.69 JO      14  
  6 Feeley, Ryan J      10 Badger-MR              47.99      49.76 JO      13  
  7 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR           49.13      49.86 JO      11.5
  7 O'Neill, Brian P    10 LIAC-MR                48.79      49.86 JO      11.5
  9 Hinds, Jonathan A   10 Tmsuffolk-MR           48.77      50.11 JO       9  
 10 Runco, John *       10 LBA-MR                 48.83      50.12 JO       7  
 11 Cheskis, David      10 Basc-MR                50.79      50.14 JO       6  
 12 Case, Tyler N       10 AGUA-MR                49.98      51.01 JO       5  
 13 Peng, Didi           8 OWA-MR                 51.74      51.21 JO       4  
 14 Gustafson, Peter G  10 North Shore-MR         47.31      51.23 JO       3  
 15 Kunze, Ian M         9 AGUA-MR                52.39      51.27 JO       2  
 16 Papish, Kyle F      10 TVSC-MR                50.21      51.52 JO       1  
 17 Medjid, Andrew Z    10 LIAC-MR                51.47      52.23 JO     
 18 Lyons, Chris         9 Badger-MR              50.90      52.51 JO     
 19 Prate, Michael      10 WISC-MR                48.91      52.68 JO     
 20 Derlath, Jonathan   10 Express Swimming-MR    52.31      52.86 JO     
 21 Polanco, Christoph   9 Twisters-MR            51.45      52.91 JO     
 22 Lock, Vincent       10 FLY-MR                 52.24      53.18 JO     
 23 Kelly, Bryan W      10 TVSC-MR                50.85      53.69 JO     
 24 Hendershot, Billy   10 FLY-MR                 50.86      53.77 JO     
 25 Mohrmann, John       9 LIAC-MR                53.05      53.96 JO     
 26 Oakes, Brian C      10 LIAC-MR                51.92      54.35        
 27 Matthes, Collin      9 WISC-MR                50.83      55.01        
 28 Betzios, Nikolas    10 OWA-MR                 51.97      55.23        
 29 Potter, Justin E     8 Bgnw Marlins-MR        51.19      55.95        
 30 Guelly, Stefan      10 FLY-MR                 52.00      57.23        
 -- Ghanim, Ayman       10 Twisters-MR            45.91         DQ        
 
Event 5  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:24.89  ZONE
        1:31.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kiernan, Marilee Z  14 Badger-MR            1:19.36    1:20.91 ZONE    20  
      38.78   42.13                                                
  2 Healey, Vivian O    14 AGUA-MR              1:21.47    1:21.50 ZONE    17  
      39.91   41.59                                                
  3 Bui, Tiffany T      14 Middies-MR           1:26.12    1:22.87 ZONE    15.5
      39.55   43.32                                                
  3 Smith, Devin E      13 CSC-MR               1:21.22    1:22.87 ZONE    15.5
      39.74   43.13                                                
  5 Crane, Francesca    14 AGUA-MR              1:22.78    1:24.69 ZONE    14  
      40.74   43.95                                                
  6 Bannon, Meredith L  14 Bgnw Marlins-MR      1:22.68    1:25.37 JO      13  
      39.67   45.70                                                
  7 Clifton, Christy    13 TVSC-MR              1:21.82    1:25.49 JO      12  
      41.94   43.55                                                
  8 Dolinar, Ann M      14 Tmsuffolk-MR         1:20.85    1:26.30 JO      11  
      41.30   45.00                                                
  9 Groenewoud, Carmen  14 Badger-MR            1:25.45    1:26.37 JO       9  
      41.86   44.51                                                
 10 Mueller, Mary F     14 Middies-MR           1:24.04    1:27.01 JO       7  
      40.90   46.11                                                
 11 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  1:26.73    1:27.08 JO       6  
      43.05   44.03                                                
 12 Ghitelman, Hillary  13 Middies-MR           1:29.99    1:27.28 JO       5  
      41.42   45.86                                                
 13 Sprow, Alana M      13 TVSC-MR              1:26.99    1:27.53 JO       4  
      42.93   44.60                                                
 14 Naughton, Meredith  13 Badger-MR            1:24.88    1:27.66 JO       3  
      41.88   45.78                                                
 15 Burns, Brianna N    13 Condors-MR           1:28.72    1:27.69 JO       2  
      41.71   45.98                                                
 16 Wong, Bethany K     13 Twisters-MR          1:26.11    1:28.33 JO       1  
      42.28   46.05                                                
 17 Ulrich, Amanda P    14 Middies-MR           1:27.98    1:28.94 JO     
      43.11   45.83                                                
 18 D'Ambrosia, Janie   13 AGUA-MR              1:31.01    1:29.62 JO     
      42.79   46.83                                                
 19 Ciccone, Amanda     13 SSL-MR               1:25.63    1:29.67 JO     
      42.44   47.23                                                
 20 Savage, Keara *     13 LBA-MR               1:29.30    1:29.71 JO     
      43.81   45.90                                                
 21 Gordon, Megan T     14 Tmsuffolk-MR         1:27.07    1:29.86 JO     
      43.18   46.68                                                
 22 Faber, Meaghan C    14 Tmsuffolk-MR         1:23.47    1:30.25 JO     
      42.29   47.96                                                
 23 Kelly, Taylor E     14 TVSC-MR              1:28.00    1:30.47 JO     
      43.41   47.06                                                
 24 Sheridan, Nicole Z  13 LIAC-MR              1:29.78    1:30.63 JO     
      43.85   46.78                                                
 25 Lovell, Lea P       13 EESC-MR              1:31.89    1:30.73 JO     
      43.70   47.03                                                
 26 Monaco, Kellie J    14 CSC-MR               1:24.67    1:30.89 JO     
      42.99   47.90                                                
 27 Wursthorn, Dawn     13 LIAC-MR              1:30.35    1:31.37 JO     
      43.32   48.05                                                
 28 Sullivan, Ellen F   14 Express Swimming-MR  1:31.73    1:31.56 JO     
      43.85   47.71                                                
 29 Biagioli, Caitlyn   13 TVSC-MR              1:28.52    1:32.00        
      44.67   47.33                                                
 30 Heinbochel, Jen A   14 GAEL-MR              1:25.89    1:32.06        
      42.35   49.71                                                
 30 Holleran, Michelle  14 Farmingdale-MR       1:30.59    1:32.06        
      43.94   48.12                                                
 32 Kim, Jinny          13 Basc-MR              1:29.67    1:32.72        
      44.96   47.76                                                
 33 Varpakhovich, Vale  14 SEALS-MR             1:31.99    1:32.89        
      43.78   49.11                                                
 34 Feinberg, Lindsey   14 AGUA-MR              1:26.37    1:33.98        
      44.29   49.69                                                
 35 Tuebner, Samantha   13 SSL-MR               1:30.32    1:34.04        
      45.31   48.73                                                
 36 Jurukovska, Jana    13 North Shore-MR       1:30.93    1:34.09        
      45.00   49.09                                                
 37 Keyes, Christine Z  14 HAA-MR               1:29.54    1:34.33        
      45.38   48.95                                                
 38 Del Duca, Kelly     14 SSL-MR               1:30.73    1:35.83        
      45.44   50.39                                                
 39 Wacyk, Roxy         14 Bgnw Marlins-MR      1:31.58    1:36.27        
      44.95   51.32                                                
 40 Lawson, Elena P     13 CSC-MR               1:31.99    1:36.28        
      45.43   50.85                                                
 41 Kretz, Sarah J      13 Hurricanes-MR        1:31.94    1:37.38        
      45.57   51.81                                                
 
Event 6  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:18.59  ZONE
        1:26.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morrissey, Peter    14 UNBAD-MR             1:15.00    1:15.87 ZONE    20  
      36.68   39.19                                                
  2 D'Errico, Angelo    14 OWA-MR               1:16.90    1:16.37 ZONE    17  
      37.27   39.10                                                
  3 Mirinov, Anthony Z  14 Badger-MR            1:18.73    1:17.14 ZONE    16  
      36.45   40.69                                                
  4 Kashiwagi, Yoshihi  13 Middies-MR           1:15.71    1:19.02 JO      15  
      38.75   40.27                                                
  5 Caines, Matthew F   14 Tmsuffolk-MR         1:17.29    1:19.29 JO      14  
      37.56   41.73                                                
  6 Lew, Michael        14 Badger-MR            1:18.89    1:19.43 JO      13  
      37.33   42.10                                                
  7 Hastings, Tristan   13 Bgnw Marlins-MR      1:22.16    1:20.23 JO      12  
      38.27   41.96                                                
  8 Bailey, Michael I   13 Middies-MR           1:17.39    1:20.54 JO      11  
      37.86   42.68                                                
  9 Stathopoulos, Cary  14 AGUA-MR              1:23.25    1:22.42 JO       9  
      39.57   42.85                                                
 10 Coenen, Eben S      14 Ndac-MR              1:25.51    1:24.25 JO       7  
      39.60   44.65                                                
 11 Marks, Danny J      14 Aqua Gems-MR         1:21.72    1:24.59 JO       6  
      39.85   44.74                                                
 12 Rohrs, Eric L       14 Middies-MR           1:26.76    1:25.21 JO       5  
      40.23   44.98                                                
 13 Yin, Perry T        14 Tmsuffolk-MR         1:25.41    1:26.52 JO       4  
      41.89   44.63                                                
 14 Liberatori, Daniel  14 Middies-MR           1:21.46    1:27.91          3  
      41.46   46.45                                                
 15 Nicholson, Jackson  14 Middies-MR           1:24.56    1:28.24          2  
      42.20   46.04                                                
 16 Hikal, Mohamed      14 Basc-MR              1:24.44    1:28.58          1  
      42.72   45.86                                                
 17 Garcia, Enrick      14 EESC-MR              1:26.04    1:28.92        
      41.01   47.91                                                
 18 Hikal, Karim        14 Basc-MR              1:26.94    1:31.64        
      44.02   47.62                                                
 19 King, Terence E     14 CSC-MR               1:26.78    1:35.43        
      45.60   49.83                                                
 
Event 7  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.29  ZONE
        1:27.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gaffey, Melanie A   10 CSC-MR               1:08.77    1:08.45 ZONE    20  
      32.90   35.55                                                
  2 Forrester, Alexand  10 Badger-MR            1:09.33    1:10.44 ZONE    17  
      33.43   37.01                                                
  3 Giberson, Sara       9 Basc-MR              1:07.79    1:10.57 ZONE    16  
      33.68   36.89                                                
  4 Taddeo, Marisa S    10 CSC-MR               1:11.64    1:11.63 ZONE    15  
      33.60   38.03                                                
  5 Morcerf, Marykate   10 WISC-MR              1:13.76    1:11.66 ZONE    14  
      34.42   37.24                                                
  6 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR              1:13.06    1:11.71 ZONE    13  
      33.75   37.96                                                
  7 Chapman, Mary W     10 Middies-MR           1:11.83    1:12.27 ZONE    12  
      34.04   38.23                                                
  8 Larson, Kimberly P  10 IA-MR                1:14.37    1:12.56 ZONE    11  
      34.79   37.77                                                
  9 Birkmire, Jenna M   10 TVSC-MR              1:14.24    1:12.82 ZONE     9  
      34.59   38.23                                                
 10 Stellman, Amanda E  10 Middies-MR           1:16.12    1:13.54 ZONE     7  
      35.14   38.40                                                
 11 Kelly, Emily        10 LBA-MR               1:13.54    1:14.32 ZONE     6  
      35.18   39.14                                                
 12 Biagioli, Alana     10 TVSC-MR              1:16.21    1:15.33 JO       5  
      36.39   38.94                                                
 13 Mannix, Gina A      10 GAEL-MR              1:17.87    1:15.68 JO       4  
      36.39   39.29                                                
 14 Warren, Michelle    10 WISC-MR              1:16.73    1:16.47 JO       3  
      37.84   38.63                                                
 15 Smith, Ashley Z     10 LIAC-MR              1:18.16    1:16.81 JO       2  
      37.53   39.28                                                
 16 Guelly, Kirsten     10 FLY-MR               1:14.92    1:17.33 JO       1  
      37.05   40.28                                                
 17 Cobbinah, Sarah     10 Apex-MR              1:15.73    1:17.49 JO     
      36.33   41.16                                                
 18 Brennan, Alyssa M    9 TVSC-MR              1:15.70    1:17.73 JO     
      36.14   41.59                                                
 19 Finnegan, Sallibet  10 WISC-MR              1:16.35    1:18.38 JO     
      37.50   40.88                                                
 20 Rogers, Stacey B    10 Middies-MR           1:19.05    1:18.64 JO     
      38.11   40.53                                                
 21 Lyons, Caitlin      10 Badger-MR            1:15.83    1:18.68 JO     
      36.31   42.37                                                
 22 Cooke, Farrell       9 Badger-MR            1:22.25    1:18.71 JO     
      37.25   41.46                                                
 23 Shanley, Kelly M    10 Express Swimming-MR  1:21.21    1:18.75 JO     
      38.04   40.71                                                
 24 Teng, Rebecca Y     10 AGUA-MR              1:18.03    1:19.27 JO     
      37.48   41.79                                                
 25 Anderer, Britney    10 HAA-MR               1:17.62    1:19.28 JO     
      38.35   40.93                                                
 26 Doughty, Brigitte   10 HAA-MR               1:21.93    1:19.89 JO     
      38.49   41.40                                                
 27 Chang, Linda         9 FLY-MR               1:21.29    1:20.01 JO     
      38.38   41.63                                                
 28 Zarriello, Megan Z   9 LIAC-MR              1:20.20    1:20.40 JO     
      39.53   40.87                                                
 29 Stillwagon, Katy D  10 GAEL-MR              1:23.52    1:21.19 JO     
      39.11   42.08                                                
 30 Jones, Shannon E     9 Badger-MR            1:24.35    1:21.24 JO     
      39.33   41.91                                                
 31 Festa, Julia D      10 LIAC-MR              1:20.14    1:21.29 JO     
      39.16   42.13                                                
 32 Borutecene, Gabrie  10 HYB-MR               1:24.76    1:21.50 JO     
      40.25   41.25                                                
 33 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR      1:24.55    1:21.70 JO     
      39.12   42.58                                                
 33 Carballeira, Kimbe  10 TVSC-MR              1:18.67    1:21.70 JO     
      38.05   43.65                                                
 35 Anderer, Stephanie  10 HAA-MR               1:19.20    1:21.76 JO     
      38.58   43.18                                                
 36 Lazare, Libby       10 Badger-MR            1:25.58    1:22.49 JO     
      40.22   42.27                                                
 37 Owens, Amanda M      9 Badger-MR            1:19.04    1:23.09 JO     
 38 Vamvakitis, Elli    10 EESC-MR              1:22.68    1:23.28 JO     
      40.71   42.57                                                
 39 Archer, Heather A   10 Tmsuffolk-MR         1:27.99    1:23.36 JO     
      40.37   42.99                                                
 40 Luqman, Kyle M      10 IA-MR                1:24.78    1:23.90 JO     
      40.17   43.73                                                
 41 Salgado, Laura S    10 Twisters-MR          1:24.73    1:24.06 JO     
      42.18   41.88                                                
 42 Brillson, Jocelyne  10 FLY-MR               1:21.63    1:24.17 JO     
      38.99   45.18                                                
 43 Ginsberg, Ariel E   10 Middies-MR           1:23.92    1:24.45 JO     
      39.94   44.51                                                
 44 Carballeira, Kaitl   9 TVSC-MR              1:22.97    1:24.48 JO     
      39.74   44.74                                                
 45 Sigaty, Christine    9 North Shore-MR       1:26.32    1:24.84 JO     
      41.44   43.40                                                
 46 Panzarino, Alexand  10 Middies-MR           1:22.11    1:24.89 JO     
      39.75   45.14                                                
 47 Stenger, Alexa *    10 LBA-MR               1:25.02    1:25.00 JO     
      41.00   44.00                                                
 48 Patton, Colleen     10 OWA-MR               1:27.45    1:25.05 JO     
      40.24   44.81                                                
 49 Johns, Maggie Z      9 LIAC-MR              1:25.66    1:25.15 JO     
      40.84   44.31                                                
 50 Gianotti, Teresa M  10 HYB-MR               1:27.84    1:25.18 JO     
      40.41   44.77                                                
 51 Roldan, Fransheska   9 NBS-MR               1:24.17    1:25.74 JO     
      40.69   45.05                                                
 52 Ferlo, Emily E      10 Aqua Gems-MR         1:24.87    1:25.78 JO     
      41.34   44.44                                                
 53 Dias, Marcela K     10 Twisters-MR          1:26.08    1:25.90 JO     
 54 Salese, Elizabeth   10 Badger-MR            1:27.80    1:25.91 JO     
      40.47   45.44                                                
 55 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR               1:22.00    1:25.95 JO     
      40.68   45.27                                                
 56 DaSilva, Taylor A    9 TVSC-MR              1:26.86    1:26.13 JO     
      41.90   44.23                                                
 57 Browne, Rebecca K   10 Middies-MR           1:27.50    1:26.14 JO     
      41.45   44.69                                                
 58 Pablo, Aileen       10 FLY-MR               1:21.53    1:26.40 JO     
      40.34   46.06                                                
 59 Pepe, Samantha M    10 FLY-MR               1:25.36    1:26.79 JO     
      42.03   44.76                                                
 60 McGuire, Christine   9 Badger-MR            1:25.29    1:26.82 JO     
      40.73   46.09                                                
 61 Kolackovsky, Kerri   9 LIAC-MR              1:27.16    1:26.88 JO     
      42.05   44.83                                                
 62 Obando, Laura       10 FLY-MR               1:23.77    1:26.89 JO     
      40.16   46.73                                                
 63 Coombs, Laurissa R   9 TVSC-MR              1:26.89    1:26.93 JO     
      41.83   45.10                                                
 64 Tromp, Jacqueline   10 CSC-MR               1:27.94    1:27.19 JO     
      42.30   44.89                                                
 65 Kwa, Adelene         9 AGUA-MR              1:26.50    1:27.60 JO     
      41.60   46.00                                                
 66 Caines, Alexandra   10 Tmsuffolk-MR         1:26.96    1:27.74 JO     
      41.42   46.32                                                
 67 Chen, Cynthia        9 FLY-MR               1:25.40    1:27.78 JO     
      42.55   45.23                                                
 68 Calabrese, Katie     9 WISC-MR              1:27.49    1:27.80 JO     
      42.53   45.27                                                
 69 Drury, Kelly M      10 Tmsuffolk-MR         1:24.90    1:27.93 JO     
      41.83   46.10                                                
 70 Pai, Christina E    10 MSC-MR               1:23.06    1:28.44        
      41.67   46.77                                                
 71 Santaniello, Saman  10 HYB-MR               1:24.90    1:28.48        
      41.66   46.82                                                
 72 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR  1:26.59    1:28.89        
      42.12   46.77                                                
 73 Leventhal, Tanner   10 OWA-MR               1:27.23    1:29.89        
      41.80   48.09                                                
 74 Klein, Morganne G    9 VAC-MR               1:24.28    1:30.76        
      41.66   49.10                                                
 75 Yang-DiPietro, Lea  10 Badger-MR            1:27.74    1:40.41        
      46.78   53.63                                                
 -- Gibbons, Alanna     10 Basc-MR              1:18.06         DQ        
      39.36   42.26                                                
 
Event 8  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.29  ZONE
        1:27.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Kenny          10 FLY-MR               1:11.04    1:09.55 ZONE    20  
      33.80   35.75                                                
  2 Wagner, Jack S      10 LIAC-MR              1:10.24    1:10.26 ZONE    17  
      33.79   36.47                                                
  3 Donis, Harry J      10 Middies-MR           1:15.77    1:13.94 ZONE    16  
      35.49   38.45                                                
  4 Coleman, Zachary T  10 CSC-MR               1:14.11    1:14.26 ZONE    15  
      36.21   38.05                                                
  5 Hallinan, James J   10 CSC-MR               1:13.82    1:14.57 ZONE    14  
      35.79   38.78                                                
  6 Feeley, Ryan J      10 Badger-MR            1:13.61    1:14.90 ZONE    13  
      36.06   38.84                                                
  7 Derlath, Jonathan   10 Express Swimming-MR  1:18.30    1:17.27 JO      12  
      37.95   39.32                                                
  8 Sangtippawan, Chud   9 Twisters-MR          1:20.92    1:17.50 JO      11  
      38.22   39.28                                                
  9 Corrigan, Chris      9 LIAC-MR              1:16.30    1:17.54 JO       9  
      37.22   40.32                                                
 10 O'Neill, Brian P    10 LIAC-MR              1:17.65    1:18.40 JO       7  
      37.75   40.65                                                
 11 Woodhead, Derek R    9 IA-MR                1:17.58    1:18.58 JO       6  
      36.83   41.75                                                
 12 Dupres, Paul        10 RED-MR               1:22.79    1:18.85 JO       5  
 13 Cerra, Nicholas     10 OWA-MR               1:18.49    1:18.95 JO       4  
      37.80   41.15                                                
 14 Gustafson, Peter G  10 North Shore-MR       1:20.71    1:19.60 JO       3  
      39.25   40.35                                                
 15 Garcia, Stefan       9 FLY-MR               1:19.92    1:20.59 JO       2  
      38.50   42.09                                                
 16 Polanco, Christoph   9 Twisters-MR          1:23.53    1:20.85 JO       1  
      38.65   42.20                                                
 17 Minowitz, Eric M     9 Middies-MR           1:22.09    1:20.89 JO     
      39.95   40.94                                                
 18 Lyons, Chris         9 Badger-MR            1:21.89    1:21.37 JO     
      39.29   42.08                                                
 19 Ballon, Carlos      10 LIAC-MR              1:24.53    1:21.38 JO     
      40.09   41.29                                                
 20 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR           1:25.33    1:21.85 JO     
      38.55   43.30                                                
 21 Jitechian, Gerard   10 Middies-MR           1:22.26    1:22.38 JO     
      39.94   42.44                                                
 22 Pon, Matthew W      10 Middies-MR           1:25.18    1:22.77 JO     
      39.92   42.85                                                
 23 Cheskis, David      10 Basc-MR              1:18.88    1:23.17 JO     
      38.81   44.36                                                
 24 Kunze, Ian M         9 AGUA-MR              1:24.00    1:23.44 JO     
      40.58   42.86                                                
 25 Runco, John *       10 LBA-MR               1:20.27    1:23.86 JO     
      38.92   44.94                                                
 26 Degrazia, Michael    8 Tmsuffolk-MR         1:25.81    1:24.12 JO     
      38.87   45.25                                                
 27 Torrell, John R     10 Badger-MR            1:23.12    1:24.66 JO     
      40.03   44.63                                                
 28 Selinger, Joseph S  10 TVSC-MR              1:26.23    1:25.18 JO     
      41.29   43.89                                                
 29 Sheffrey, Harold    10 AGUA-MR              1:21.37    1:25.22 JO     
      40.93   44.29                                                
 30 Pickel, Cody        10 FLY-MR               1:23.31    1:25.44 JO     
      38.93   46.51                                                
 31 Nicholson, Michael  10 Middies-MR           1:27.77    1:25.73 JO     
      42.10   43.63                                                
 32 Potter, Justin E     8 Bgnw Marlins-MR      1:27.99    1:27.00 JO     
      41.76   45.24                                                
 33 Betzios, Nikolas    10 OWA-MR               1:27.10    1:27.15 JO     
 34 Prate, Michael      10 WISC-MR              1:24.55    1:27.56 JO     
      42.11   45.45                                                
 35 Kelly, Bryan W      10 TVSC-MR              1:22.54    1:28.92        
 36 Spierer, Josh A      9 IA-MR                1:27.06    1:29.95        
      43.44   46.51                                                
 
Event 9  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:04.89  ZONE
        1:09.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rakoczy, Joanna D   14 Middies-MR           1:02.70    1:04.22 ZONE    20  
      31.33   32.89                                                
  2 Bui, Tiffany T      14 Middies-MR           1:07.07    1:04.39 ZONE    17  
      31.45   32.94                                                
  3 Brodt, Christina J  13 LIAC-MR              1:06.60    1:05.04 JO      16  
      31.70   33.34                                                
  4 Mueller, Mary F     14 Middies-MR           1:04.88    1:05.11 JO      15  
      31.69   33.42                                                
  5 Ghitelman, Beatric  14 Middies-MR           1:02.41    1:05.21 JO      14  
      31.63   33.58                                                
  6 Chapman, Hope B     14 Middies-MR           1:05.30    1:05.42 JO      13  
      31.55   33.87                                                
  7 Dwyer, Shannon M    14 Express Swimming-MR  1:05.88    1:05.46 JO      12  
      31.93   33.53                                                
  8 Ciccone, Amanda     13 SSL-MR               1:05.95    1:05.64 JO      11  
      31.48   34.16                                                
  9 D'Ambrosia, Janie   13 AGUA-MR              1:06.65    1:05.65 JO       9  
      31.01   34.64                                                
 10 Leonard, Cara M     13 Middies-MR           1:05.97    1:05.66 JO       7  
      31.79   33.87                                                
 11 Fong, Abigail J     14 AGUA-MR              1:04.28    1:05.77 JO       6  
      31.87   33.90                                                
 12 Burns, Brianna N    13 Condors-MR           1:06.01    1:05.84 JO       5  
      32.25   33.59                                                
 13 Akerfelds, Dana P   13 Middies-MR           1:05.46    1:06.39 JO       4  
      31.33   35.06                                                
 14 Festa, Natalia K    13 LIAC-MR              1:08.02    1:06.40 JO       3  
      32.02   34.38                                                
 15 Caperna, Molly S    14 LIAC-MR              1:06.39    1:06.62 JO       2  
      32.07   34.55                                                
 16 Schiano, Marie J    14 SIA-MR               1:04.36    1:06.76 JO       1  
      31.89   34.87                                                
 17 NG, Christina       14 Hurricanes-MR        1:05.38    1:06.79 JO     
      31.70   35.09                                                
 18 Sullivan, Marykate  14 LIAC-MR              1:06.17    1:07.07 JO     
      32.60   34.47                                                
 19 Fortini, Izabela P  13 Twisters-MR          1:06.62    1:07.12 JO     
      32.50   34.62                                                
 20 Bertoncini, Dana M  14 Tmsuffolk-MR         1:06.58    1:07.36 JO     
      33.04   34.32                                                
 21 Huff, Alissa M      14 Middies-MR           1:08.19    1:07.43 JO     
      32.13   35.30                                                
 22 Vargas, Samantha D  14 Middies-MR           1:08.36    1:07.49 JO     
      32.45   35.04                                                
 23 Wollner, Margaret   14 AGUA-MR              1:06.05    1:07.90 JO     
      32.47   35.43                                                
 24 Partridge, Gabi C   14 SSL-MR               1:06.30    1:07.91 JO     
      32.44   35.47                                                
 25 Harris, Markee E    13 Tmsuffolk-MR         1:07.49    1:08.01 JO     
      32.79   35.22                                                
 26 Roseman, Alexandra  14 AGUA-MR              1:08.91    1:08.07 JO     
      32.87   35.20                                                
 27 Stroh, Caitlin M    13 TVSC-MR              1:07.11    1:08.31 JO     
      33.49   34.82                                                
 28 Biancone, Taylor Z  14 GAEL-MR              1:06.72    1:08.34 JO     
      32.75   35.59                                                
 28 Quach, Michele      14 Apex-MR              1:08.26    1:08.34 JO     
      33.26   35.08                                                
 30 Bonagura, Christin  14 Express Swimming-MR  1:09.05    1:08.39 JO     
      33.19   35.20                                                
 30 Guelly, Gabi K      13 FLY-MR               1:08.70    1:08.39 JO     
      33.23   35.16                                                
 32 Goff, Sara L        14 Middies-MR           1:06.41    1:08.43 JO     
      32.70   35.73                                                
 33 Biagioli, Caitlyn   13 TVSC-MR              1:07.90    1:08.47 JO     
      32.73   35.74                                                
 34 Groenewoud, Carmen  14 Badger-MR            1:09.99    1:08.87 JO     
      33.74   35.13                                                
 35 Conroy, Jaqueline   13 LIAC-MR              1:08.27    1:08.92 JO     
      33.70   35.22                                                
 36 Heinbochel, Jen A   14 GAEL-MR              1:07.39    1:08.93 JO     
      32.61   36.32                                                
 37 Sprow, Alana M      13 TVSC-MR              1:07.80    1:08.96 JO     
      32.71   36.25                                                
 38 Clifton, Christy    13 TVSC-MR              1:07.75    1:09.03 JO     
      33.59   35.44                                                
 39 O'Kane, Emily *     14 LBA-MR               1:09.10    1:09.09 JO     
      33.91   35.18                                                
 40 Minowitz, Amy M     13 Middies-MR           1:07.43    1:09.17 JO     
      33.34   35.83                                                
 41 Faber, Meaghan C    14 Tmsuffolk-MR         1:08.07    1:09.18 JO     
      33.33   35.85                                                
 42 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  1:08.29    1:09.22 JO     
      33.69   35.53                                                
 42 Lang, Kelly N       13 TVSC-MR              1:07.90    1:09.22 JO     
      33.81   35.41                                                
 44 Kiernan, Marilee Z  14 Badger-MR            1:06.39    1:09.27 JO     
      33.31   35.96                                                
 45 Pullen, Mel G       14 Condors-MR           1:09.99    1:09.37 JO     
      33.63   35.74                                                
 46 Boehm, Stacey M     14 LIAC-MR              1:09.44    1:09.51 JO     
      33.81   35.70                                                
 47 Stellato, Michelle  13 LIAC-MR              1:08.21    1:09.57 JO     
      33.31   36.26                                                
 48 Buckley, Samantha   13 Sachem-MR            1:08.99    1:09.93 JO     
      34.30   35.63                                                
 49 Dolinar, Ann M      14 Tmsuffolk-MR         1:07.01    1:10.23        
      34.07   36.16                                                
 50 Strassberg, Amy D   13 Middies-MR           1:09.74    1:10.49        
      33.70   36.79                                                
 51 Capella, Maria P    14 GAEL-MR              1:06.97    1:10.51        
      33.59   36.92                                                
 52 Sullivan, Ellen F   14 Express Swimming-MR  1:09.27    1:10.58        
      34.33   36.25                                                
 53 Gomez, Stephanie    14 Badger-MR            1:09.99    1:10.61        
      34.17   36.44                                                
 54 Bannon, Meredith L  14 Bgnw Marlins-MR      1:09.87    1:10.94        
      34.36   36.58                                                
 55 Mills, Tanika       13 NFS-MR               1:08.49    1:11.53        
      34.56   36.97                                                
 56 Devoe, Stacey Z     14 GAEL-MR              1:09.35    1:11.63        
      34.03   37.60                                                
 57 Naughton, Meredith  13 Badger-MR            1:07.96    1:11.70        
      34.31   37.39                                                
 58 Kelly, Taylor E     14 TVSC-MR              1:09.96    1:11.76        
      34.63   37.13                                                
 59 Brown, Lindsay E    14 IA-MR                1:09.42    1:12.44        
      34.69   37.75                                                
 60 Ghitelman, Hillary  13 Middies-MR           1:09.08    1:12.70        
      34.37   38.33                                                
 61 Oliveira, Kaitlin   13 Badger-MR            1:09.34    1:12.80        
      35.14   37.66                                                
 62 Varpakhovich, Vale  14 SEALS-MR             1:09.40    1:14.62        
      35.07   39.55                                                
 
Event 10  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:01.29  ZONE
        1:05.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emanuel, Ryan Z     14 Badger-MR              56.16      58.32 ZONE    20  
      28.88   29.44                                                
  2 Davies, Phillip Z   13 Badger-MR              59.99      59.61 ZONE    17  
      29.24   30.37                                                
  3 Wang, Vinson        13 MSC-MR               1:00.85      59.72 ZONE    16  
      29.59   30.13                                                
  4 Caines, Matthew F   14 Tmsuffolk-MR         1:00.52    1:00.13 ZONE    15  
      29.55   30.58                                                
  5 Wakefield, Kevin A  14 Express Swimming-MR  1:02.71    1:01.07 ZONE    14  
      29.65   31.42                                                
  6 D'Errico, John      13 OWA-MR               1:00.93    1:01.23 ZONE    13  
      29.51   31.72                                                
  7 Ziplow, Jason       14 OWA-MR               1:01.56    1:01.48 JO      12  
      29.55   31.93                                                
  8 Chipev, George      14 North Shore-MR       1:02.90    1:01.50 JO      11  
      30.05   31.45                                                
  9 Hastings, Tristan   13 Bgnw Marlins-MR      1:02.57    1:01.52 JO       9  
      29.37   32.15                                                
 10 Coenen, Eben S      14 Ndac-MR              1:02.68    1:01.53 JO       7  
      29.85   31.68                                                
 11 Kashiwagi, Yoshihi  13 Middies-MR           1:02.89    1:01.59 JO       6  
      30.56   31.03                                                
 12 EL Tahawy, Noor S   13 LIAC-MR              1:01.96    1:01.81 JO       5  
      29.74   32.07                                                
 13 Bailey, Michael I   13 Middies-MR           1:03.08    1:02.58 JO       4  
      29.99   32.59                                                
 14 Smith, Bobby J      13 LIAC-MR              1:02.10    1:02.73 JO       3  
      29.66   33.07                                                
 15 Sallusto, Matt J    14 OWA-MR               1:02.36    1:02.86 JO       2  
      29.98   32.88                                                
 16 Strassberg, Matthe  14 Middies-MR           1:02.79    1:03.28 JO       1  
      30.40   32.88                                                
 17 Lew, Michael        14 Badger-MR            1:04.44    1:03.67 JO     
 18 Morrissey, Peter    14 UNBAD-MR             1:04.66    1:03.78 JO     
      30.38   33.40                                                
 19 Stathopoulos, Cary  14 AGUA-MR              1:02.53    1:03.84 JO     
      30.67   33.17                                                
 20 Fisher, Joshua S    14 CSC-MR               1:05.04    1:05.05 JO     
      31.01   34.04                                                
 21 Hikal, Mohamed      14 Basc-MR              1:05.85    1:05.19 JO     
      31.06   34.13                                                
 22 NG, Jason           14 LIAC-MR              1:04.96    1:05.46 JO     
      31.91   33.55                                                
 23 Vogel, Daniel A     14 LIAC-MR              1:05.60    1:05.55 JO     
      31.87   33.68                                                
 24 Nicholson, Jackson  14 Middies-MR           1:04.01    1:05.72 JO     
      31.78   33.94                                                
 25 Penyevsky, Sergey   14 SEALS-MR             1:04.00    1:05.82 JO     
      31.63   34.19                                                
 26 Sadovski, Stanisla  13 DLPH-MR              1:02.29    1:06.08        
      31.51   34.57                                                
 27 Levintov, Nick      14 SEALS-MR             1:04.10    1:06.18        
      30.60   35.58                                                
 28 D'Errico, Angelo    14 OWA-MR               1:05.29    1:06.30        
      32.20   34.10                                                
 29 Heigh, Douglas M    14 SIA-MR               1:05.51    1:06.47        
      31.50   34.97                                                
 30 Oneill, Vincent J   14 CSC-MR               1:05.65    1:06.49        
      31.61   34.88                                                
 31 LaSusa, Adam J      14 Ndac-MR              1:05.75    1:06.57        
      31.77   34.80                                                
 32 Yin, Perry T        14 Tmsuffolk-MR         1:05.94    1:06.64        
      31.73   34.91                                                
 33 Hikal, Karim        14 Basc-MR              1:03.86    1:07.08        
      31.08   36.00                                                
 34 Pai, Jonathan D     14 MSC-MR               1:04.45    1:07.37        
      33.03   34.34                                                
 35 Quinn, Kevin        14 LBA-MR               1:02.08    1:07.44        
      30.98   36.46                                                
 36 Liberatori, Daniel  14 Middies-MR           1:03.88    1:07.83        
      32.58   35.25                                                
 37 Tolkach, Igor       13 DLPH-MR              1:04.05    1:11.38        
      33.73   37.65                                                
 -- Frawley III, Bobby  13 OWA-MR               1:02.61         DQ        
      29.97   33.12                                                
 
Event 11  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          40.29  ZONE
          47.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gaffey, Melanie A   10 CSC-MR                 35.74      36.25 ZONE    20  
  2 Giberson, Sara       9 Basc-MR                35.89      36.70 ZONE    17  
  3 Stellman, Amanda E  10 Middies-MR             37.94      36.80 ZONE    16  
  4 Forrester, Alexand  10 Badger-MR              36.62      37.14 ZONE    15  
  5 Taddeo, Marisa S    10 CSC-MR                 36.34      38.38 ZONE    14  
  6 Birkmire, Jenna M   10 TVSC-MR                38.49      38.53 ZONE    13  
  7 Larson, Kimberly P  10 IA-MR                  40.03      39.59 ZONE    12  
  8 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR                39.19      39.73 ZONE    11  
  9 Brennan, Alyssa M    9 TVSC-MR                39.46      40.40 JO       9  
 10 Kelly, Emily        10 LBA-MR                 39.36      40.66 JO       7  
 11 Guelly, Kirsten     10 FLY-MR                 41.42      41.75 JO       6  
 12 Luqman, Kyle M      10 IA-MR                  41.50      41.84 JO       5  
 13 Cobbinah, Sarah     10 Apex-MR                42.14      41.98 JO       4  
 14 Festa, Julia D      10 LIAC-MR                40.91      42.07 JO       3  
 15 Smith, Ashley Z     10 LIAC-MR                42.62      42.13 JO       2  
 16 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR        41.70      42.19 JO       1  
 17 Lyons, Caitlin      10 Badger-MR              40.18      42.31 JO     
 18 Carballeira, Kimbe  10 TVSC-MR                40.81      42.40 JO     
 19 Purdy, Kristen L    10 TVSC-MR                42.33      42.66 JO     
 20 Roldan, Fransheska   9 NBS-MR                 42.56      42.78 JO     
 21 Mannix, Gina A      10 GAEL-MR                41.76      43.50 JO     
 22 Anderer, Britney    10 HAA-MR                 43.76      43.52 JO     
 23 Finnegan, Sallibet  10 WISC-MR                41.50      43.67 JO     
 24 Morcerf, Marykate   10 WISC-MR                41.51      43.75 JO     
 25 Owens, Amanda M      9 Badger-MR              40.54      43.80 JO     
 26 Carballeira, Kaitl   9 TVSC-MR                43.39      43.85 JO     
 27 Pai, Christina E    10 MSC-MR                 40.93      44.00 JO     
 28 Jones, Shannon E     9 Badger-MR              42.65      44.30 JO     
 29 Ehret, Jane M       10 Aqua Gems-MR           43.89      44.45 JO     
 30 Norrgard, Kristen   10 Middies-MR             44.58      44.59 JO     
 31 McGowan, Casey       9 WISC-MR                43.10      44.63 JO     
 32 Obando, Laura       10 FLY-MR                 44.08      44.68 JO     
 33 Zhu, Annie           7 Twisters-MR            44.12      44.74 JO     
 34 Chang, Linda         9 FLY-MR                 47.40      44.75 JO     
 35 Panzarino, Alexand  10 Middies-MR             42.02      45.01 JO     
 36 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR                 42.41      45.42 JO     
 37 Kwa, Adelene         9 AGUA-MR                44.00      45.50 JO     
 38 Yang-DiPietro, Lea  10 Badger-MR              44.67      45.52 JO     
 39 Browne, Rebecca K   10 Middies-MR             44.21      45.67 JO     
 40 Anderer, Stephanie  10 HAA-MR                 43.70      45.85 JO     
 41 Sigaty, Christine    9 North Shore-MR         46.85      45.93 JO     
 42 Stillwagon, Katy D  10 GAEL-MR                45.27      46.26 JO     
 43 Doughty, Brigitte   10 HAA-MR                 46.11      46.30 JO     
 44 Leventhal, Tanner   10 OWA-MR                 45.47      46.40 JO     
 45 Tromp, Jacqueline   10 CSC-MR                 46.02      46.50 JO     
 46 Caines, Alexandra   10 Tmsuffolk-MR           43.80      46.52 JO     
 47 Watson, Katie J     10 MSC-MR                 45.96      46.74 JO     
 48 Nisi, Johanna S      9 Middies-MR             46.72      46.95 JO     
 49 Coombs, Laurissa R   9 TVSC-MR                47.13      47.45 JO     
 50 McGuire, Christine   9 Badger-MR              44.44      47.55 JO     
 50 Vamvakitis, Elli    10 EESC-MR                44.02      47.55 JO     
 52 Ouzounian, Lauren    9 North Shore-MR         47.19      47.58 JO     
 53 Johns, Maggie Z      9 LIAC-MR                45.67      47.60        
 54 Lazare, Libby       10 Badger-MR              46.35      47.74        
 54 Brillson, Jocelyne  10 FLY-MR                 44.69      47.74        
 56 Stenger, Alexa *    10 LBA-MR                 44.73      47.77        
 57 Salese, Elizabeth   10 Badger-MR              44.13      47.80        
 57 Ferlo, Emily E      10 Aqua Gems-MR           45.86      47.80        
 59 Murphy, Lauren      10 Aqua Gems-MR           46.55      47.96        
 60 DaSilva, Taylor A    9 TVSC-MR                43.16      48.16        
 61 Shanley, Kelly M    10 Express Swimming-MR    46.02      48.17        
 62 Betancourt, Lauren  10 FLY-MR                 46.62      48.54        
 63 Ginsberg, Ariel E   10 Middies-MR             46.02      48.62        
 64 Zarriello, Megan Z   9 LIAC-MR                47.33      48.64        
 65 Boltja, Chelsea A   10 WISC-MR                47.44      48.85        
 66 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR    44.90      49.27        
 67 Warren, Michelle    10 WISC-MR                45.85      50.14        
 68 Cooke, Farrell       9 Badger-MR              41.54      50.21        
 68 Norman, Samantha M   8 Tmsuffolk-MR           46.11      50.21        
 
Event 12  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          40.29  ZONE
          47.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S      10 LIAC-MR                36.71      37.92 ZONE    20  
  2 Ghanim, Ayman       10 Twisters-MR            38.12      38.23 ZONE    17  
  3 Jitechian, Gerard   10 Middies-MR             43.80      41.00 JO      16  
  4 Knight, Lucas        9 FLY-MR                 44.66      41.14 JO      15  
  5 Woodhead, Derek R    9 IA-MR                  40.17      41.32 JO      14  
  6 Sacoto, Maxwell L   10 Twisters-MR            41.74      41.50 JO      13  
  7 Lyons, Chris         9 Badger-MR              42.40      41.52 JO      12  
  8 Coleman, Zachary T  10 CSC-MR                 41.69      41.75 JO      11  
  9 Feeley, Ryan J      10 Badger-MR              40.18      41.93 JO       9  
 10 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR           42.03      42.03 JO       7  
 11 Cerra, Nicholas     10 OWA-MR                 41.84      42.79 JO       6  
 12 Minowitz, Eric M     9 Middies-MR             41.97      43.40 JO       5  
 13 Runco, John *       10 LBA-MR                 42.08      43.66 JO       4  
 14 Derlath, Jonathan   10 Express Swimming-MR    44.63      44.00 JO       3  
 15 Fang, Corey         10 FLY-MR                 44.29      44.13 JO       2  
 16 Garcia, Stefan       9 FLY-MR                 43.73      44.38 JO       1  
 17 Petersen, Zachary   10 OWA-MR                 44.03      44.58 JO     
 18 Case, Tyler N       10 AGUA-MR                44.50      44.60 JO     
 19 Guelly, Stefan      10 FLY-MR                 44.49      44.61 JO     
 20 Goetz, Matthew J     8 WISC-MR                43.56      44.82 JO     
 21 Doherty, Christoph   9 Twisters-MR            45.32      44.86 JO     
 22 Degrazia, Michael    8 Tmsuffolk-MR           44.30      44.97 JO     
 23 Mollema, Nils S      8 Middies-MR             47.55      45.61 JO     
 24 Corrigan, Chris      9 LIAC-MR                42.69      45.64 JO     
 25 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR             47.03      45.87 JO     
 26 Torrell, John R     10 Badger-MR              43.90      46.09 JO     
 27 Dalessio, Andrew    10 Basc-MR                44.16      46.17 JO     
 28 Sheffrey, Harold    10 AGUA-MR                47.47      46.43 JO     
 29 Donis, Harry J      10 Middies-MR             42.38      46.51 JO     
 30 Brago, Adam N       10 IA-MR                  47.53      46.57 JO     
 31 Jiran, Monte         9 WISC-MR                46.86      46.65 JO     
 32 Hallinan, James J   10 CSC-MR                 45.45      46.73 JO     
 33 Kunze, Ian M         9 AGUA-MR                46.59      46.88 JO     
 34 Prate, Michael      10 WISC-MR                46.86      46.97 JO     
 35 Nicholson, Michael  10 Middies-MR             46.77      47.07 JO     
 36 Potter, Justin E     8 Bgnw Marlins-MR        47.39      47.28 JO     
 37 Deblasio, Matthew    8 Tmsuffolk-MR           47.57      47.47 JO     
 38 Medjid, Andrew Z    10 LIAC-MR                47.42      47.49 JO     
 39 Conlee, Kyle D      10 Middies-MR             47.31      47.61        
 40 Kelly, Bryan W      10 TVSC-MR                45.13      47.68        
 41 May, Michael M       9 Twisters-MR            47.55      47.73        
 42 Hinds, Jonathan A   10 Tmsuffolk-MR           44.95      47.86        
 43 Selinger, Joseph S  10 TVSC-MR                46.07      47.91        
 44 Pon, Matthew W      10 Middies-MR             46.16      48.00        
 45 Spierer, Josh A      9 IA-MR                  46.91      48.59        
 46 Oakes, Brian C      10 LIAC-MR                46.77      49.15        
 47 Polanco, Christoph   9 Twisters-MR            47.18      49.29        
 48 Hendershot, Billy   10 FLY-MR                 46.37      49.30        
 49 Pickel, Cody        10 FLY-MR                 46.34      49.36        
 50 Lock, Vincent       10 FLY-MR                 47.36      50.31        
 
Event 13  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:12.29  ZONE
        1:19.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rakoczy, Joanna D   14 Middies-MR           1:10.74    1:10.36 ZONE    20  
      33.09   37.27                                                
  2 Faber, Meaghan C    14 Tmsuffolk-MR         1:11.43    1:12.07 ZONE    17  
      34.41   37.66                                                
  3 D'Ambrosia, Janie   13 AGUA-MR              1:13.79    1:12.52 JO      16  
      33.83   38.69                                                
  4 Healey, Vivian O    14 AGUA-MR              1:14.83    1:12.72 JO      15  
      34.19   38.53                                                
  5 Crane, Francesca    14 AGUA-MR              1:15.51    1:14.78 JO      14  
      34.69   40.09                                                
  6 Akerfelds, Dana P   13 Middies-MR           1:13.86    1:15.05 JO      13  
      35.41   39.64                                                
  7 Wollner, Margaret   14 AGUA-MR              1:16.00    1:15.48 JO      12  
      37.05   38.43                                                
  8 Leonard, Cara M     13 Middies-MR           1:16.19    1:15.54 JO      11  
      35.67   39.87                                                
  9 Ghitelman, Beatric  14 Middies-MR           1:11.23    1:15.70 JO       9  
      34.95   40.75                                                
 10 Fortini, Izabela P  13 Twisters-MR          1:14.57    1:16.01 JO       7  
      36.06   39.95                                                
 11 Schiano, Marie J    14 SIA-MR               1:15.09    1:16.33 JO       6  
      35.38   40.95                                                
 12 Gromling, Kristin   14 LBA-MR               1:15.24    1:16.69 JO       5  
      36.95   39.74                                                
 13 Bertoncini, Dana M  14 Tmsuffolk-MR         1:14.74    1:16.76 JO       4  
      36.26   40.50                                                
 14 Palmeri, Stephanie  14 Farmingdale-MR       1:18.57    1:16.85 JO       3  
      36.39   40.46                                                
 15 Biancone, Taylor Z  14 GAEL-MR              1:12.63    1:17.04 JO       2  
      35.38   41.66                                                
 16 Brodt, Christina J  13 LIAC-MR              1:18.89    1:17.12 JO       1  
      36.78   40.34                                                
 17 Ciccone, Amanda     13 SSL-MR               1:19.01    1:17.17 JO     
      36.74   40.43                                                
 18 NG, Christina       14 Hurricanes-MR        1:14.58    1:17.21 JO     
      35.99   41.22                                                
 19 Sedor, Lindsay M    14 LIAC-MR              1:17.35    1:17.29 JO     
      36.11   41.18                                                
 20 Stroh, Caitlin M    13 TVSC-MR              1:15.11    1:17.34 JO     
      37.62   39.72                                                
 21 Wursthorn, Dawn     13 LIAC-MR              1:16.69    1:17.41 JO     
      35.34   42.07                                                
 22 Kemp, Victoria L    14 MSC-MR               1:18.31    1:17.90 JO     
      38.25   39.65                                                
 23 Devoe, Stacey Z     14 GAEL-MR              1:19.03    1:18.13 JO     
      36.32   41.81                                                
 24 Mills, Tanika       13 NFS-MR               1:13.57    1:18.26 JO     
      36.78   41.48                                                
 25 Harris, Markee E    13 Tmsuffolk-MR         1:17.69    1:18.61 JO     
      37.78   40.83                                                
 26 Conroy, Jaqueline   13 LIAC-MR              1:18.28    1:19.05 JO     
      38.67   40.38                                                
 27 Boehm, Stacey M     14 LIAC-MR              1:24.49    1:19.19 JO     
      37.38   41.81                                                
 28 Burns, Brianna N    13 Condors-MR           1:19.99    1:19.38 JO     
      37.16   42.22                                                
 29 Gomez, Stephanie    14 Badger-MR            1:19.99    1:19.48 JO     
      37.43   42.05                                                
 30 Minowitz, Amy M     13 Middies-MR           1:16.32    1:19.50 JO     
      37.87   41.63                                                
 31 Kaliades, Dena Z    13 LIAC-MR              1:18.35    1:19.59 JO     
      38.38   41.21                                                
 32 Pullen, Mel G       14 Condors-MR           1:19.99    1:19.91 JO     
      37.41   42.50                                                
 33 Tannenbaum, Sarah   14 AGUA-MR              1:17.11    1:20.70        
      38.86   41.84                                                
 34 Monaco, Kellie J    14 CSC-MR               1:19.74    1:20.85        
      37.47   43.38                                                
 35 Smith, Devin E      13 CSC-MR               1:19.86    1:20.87        
      37.59   43.28                                                
 36 Goff, Sara L        14 Middies-MR           1:16.37    1:21.30        
      36.71   44.59                                                
 37 Ghitelman, Hillary  13 Middies-MR           1:19.88    1:21.38        
      36.83   44.55                                                
 38 Chapman, Hope B     14 Middies-MR           1:19.95    1:21.41        
      37.88   43.53                                                
 39 Guelly, Gabi K      13 FLY-MR               1:19.17    1:22.00        
      38.73   43.27                                                
 40 Vargas, Samantha D  14 Middies-MR           1:17.66    1:22.23        
      37.25   44.98                                                
 41 Heinbochel, Jen A   14 GAEL-MR              1:19.57    1:22.31        
      37.95   44.36                                                
 42 Lang, Kelly N       13 TVSC-MR              1:15.37    1:22.79        
      39.00   43.79                                                
 43 Partridge, Gabi C   14 SSL-MR               1:18.37    1:24.49        
      37.80   46.69                                                
 44 Buckley, Samantha   13 Sachem-MR            1:18.62    1:25.40        
      39.48   45.92                                                
 -- Caperna, Molly S    14 LIAC-MR              1:35.63         DQ        
 
Event 14  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:08.19  ZONE
        1:13.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emanuel, Ryan Z     14 Badger-MR            1:01.37    1:05.04 ZONE    20  
      31.27   33.77                                                
  2 Wang, Vinson        13 MSC-MR               1:07.58    1:06.03 ZONE    17  
      31.74   34.29                                                
  3 EL Tahawy, Noor S   13 LIAC-MR              1:06.69    1:06.29 ZONE    16  
      31.67   34.62                                                
  4 Mirinov, Anthony Z  14 Badger-MR            1:24.45    1:06.33 ZONE    15  
      31.26   35.07                                                
  5 Strassberg, Matthe  14 Middies-MR           1:10.62    1:09.55 JO      14  
      34.31   35.24                                                
  6 D'Errico, John      13 OWA-MR               1:08.34    1:09.86 JO      13  
      33.39   36.47                                                
  7 Chipev, George      14 North Shore-MR       1:10.55    1:10.55 JO      12  
      33.64   36.91                                                
  8 Sadovski, Stanisla  13 DLPH-MR              1:10.44    1:12.23 JO      11  
      34.29   37.94                                                
  9 Quinn, Kevin        14 LBA-MR               1:10.93    1:12.79 JO       9  
      34.67   38.12                                                
 10 Davies, Phillip Z   13 Badger-MR            1:12.88    1:13.06 JO       7  
      33.93   39.13                                                
 11 Fisher, Joshua S    14 CSC-MR               1:10.44    1:13.78 JO       6  
      33.99   39.79                                                
 12 Richman, Joseph Z   13 GAEL-MR              1:12.71    1:14.11          5  
      34.76   39.35                                                
 13 Pai, Jonathan D     14 MSC-MR               1:13.31    1:15.15          4  
      36.22   38.93                                                
 14 LaSusa, Adam J      14 Ndac-MR              1:11.54    1:15.61          3  
      35.19   40.42                                                
 15 Heigh, Douglas M    14 SIA-MR               1:12.96    1:16.60          2  
      35.68   40.92                                                
 16 Wowk, Justin        14 Basc-MR              1:12.75    1:16.76          1  
      35.10   41.66                                                
 17 Sagginario, Joseph  13 CSC-MR               1:11.56    1:17.53        
      36.95   40.58                                                
 18 Morrissey, Sean     13 UNBAD-MR             1:12.00    1:17.85        
      35.77   42.08                                                
 
Event 15  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
        3:03.59  ZONE
        3:43.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chapman, Mary W     10 Middies-MR           2:48.92    2:49.36 ZONE    20  
      37.01   44.46   48.79   39.10                                
  2 Forrester, Alexand  10 Badger-MR            2:53.27    2:52.93 ZONE    17  
      36.27   44.00   55.07   37.59                                
  3 Taddeo, Marisa S    10 CSC-MR               2:54.34    2:53.34 ZONE    16  
      38.17   41.79   55.60   37.78                                
  4 Larson, Kimberly P  10 IA-MR                3:06.75    3:02.33 ZONE    15  
      44.27   45.40   53.35   39.31                                
  5 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR              3:11.73    3:03.76 JO      14  
      36.91   49.57   59.50   37.78                                
  6 Birkmire, Jenna M   10 TVSC-MR              3:04.68    3:05.94 JO      13  
      38.29   45.29 1:00.68   41.68                                
  7 Teng, Rebecca Y     10 AGUA-MR              3:08.46    3:08.48 JO      12  
      43.33   48.93   52.56   43.66                                
  8 Guelly, Kirsten     10 FLY-MR               3:00.79    3:08.89 JO      11  
      39.64   48.26 1:00.34   40.65                                
  9 Rogers, Stacey B    10 Middies-MR           3:17.63    3:09.17 JO       9  
      42.80   46.50 1:00.21   39.66                                
 10 Gibbons, Alanna     10 Basc-MR              3:04.93    3:09.32 JO       7  
      41.74   49.16   56.37   42.05                                
 11 Stellman, Amanda E  10 Middies-MR           3:13.47    3:09.48 JO       6  
      42.46   45.91   58.00   43.11                                
 12 Kelly, Emily        10 LBA-MR               3:10.19    3:10.69 JO       5  
      42.40   49.50 1:00.19   38.60                                
 13 Biagioli, Alana     10 TVSC-MR              3:06.55    3:12.34 JO       4  
      43.93   51.70   55.55   41.16                                
 14 Ehret, Jane M       10 Aqua Gems-MR         3:17.11    3:15.47 JO       3  
      42.06   52.93   55.70   44.78                                
 15 Purdy, Kristen L    10 TVSC-MR              3:23.19    3:17.06 JO       2  
      48.59   47.48 1:00.31   40.68                                
 16 Panzarino, Alexand  10 Middies-MR           3:20.61    3:17.53 JO       1  
                    1:00.41   43.72                                
 17 Borutecene, Gabrie  10 HYB-MR               3:22.79    3:17.95 JO     
      46.37   49.25   58.26   44.07                                
 18 Festa, Julia D      10 LIAC-MR              3:12.93    3:19.34 JO     
      46.53   48.69 1:02.37   41.75                                
 19 Chen, Cynthia        9 FLY-MR               3:22.83    3:19.91 JO     
      48.89   50.77   54.50   45.75                                
 20 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR      3:32.52    3:26.47 JO     
      49.61   48.58 1:02.47   45.81                                
 21 Zarriello, Megan Z   9 LIAC-MR              3:40.19    3:26.52 JO     
      50.53   52.07 1:02.28   41.64                                
 22 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR               3:19.49    3:27.26 JO     
      47.85   51.69   59.39   48.33                                
 23 Ferlo, Emily E      10 Aqua Gems-MR         3:27.68    3:27.94 JO     
      52.01   51.50 1:01.12   43.31                                
 24 Pepe, Samantha M    10 FLY-MR               3:22.56    3:28.65 JO     
      47.31   57.24   59.93   44.17                                
 25 Smith, Ashley Z     10 LIAC-MR              3:22.91    3:28.95 JO     
      49.10   48.55 1:09.31   41.99                                
 26 Norrgard, Kristen   10 Middies-MR           3:41.08    3:33.21 JO     
      51.19   49.16 1:08.10   44.76                                
 27 MU, Isabella Z       8 LIAC-MR              3:41.54    3:34.88 JO     
      53.55   52.20 1:00.31   48.82                                
 28 Roldan, Fransheska   9 NBS-MR               3:30.07    3:34.91 JO     
      51.69   52.29 1:05.78   45.15                                
 29 Brillson, Jocelyne  10 FLY-MR               3:26.56    3:35.32 JO     
      49.95   52.29 1:07.47   45.61                                
 30 Johns, Maggie Z      9 LIAC-MR              3:39.37    3:35.48 JO     
      50.22   53.13 1:04.46   47.67                                
 31 Pablo, Aileen       10 FLY-MR               3:31.14    3:35.80 JO     
      48.89   54.19 1:03.82   48.90                                
 32 Kolackovsky, Kerri   9 LIAC-MR              3:33.05    3:35.95 JO     
                      57.44   40.57                                
 33 Watson, Katie J     10 MSC-MR               3:36.52    3:36.14 JO     
      51.65   53.61 1:05.33   45.55                                
 34 Browne, Rebecca K   10 Middies-MR           3:40.74    3:36.27 JO     
      56.18   49.83 1:04.79   45.47                                
 35 Caines, Alexandra   10 Tmsuffolk-MR         3:39.92    3:48.95        
      53.73   54.69 1:10.88   49.65                                
 36 Leventhal, Tanner   10 OWA-MR               3:40.27    3:59.68        
    1:01.81   51.44 1:17.64   48.79                                
 -- Giberson, Sara       9 Basc-MR              3:02.90   X3:02.06        
      43.65   43.39   56.84   38.18                                
 -- Shanley, Kelly M    10 Express Swimming-MR  3:35.65   X3:38.86        
      56.19   57.29 1:05.17   40.21                                
 
Event 16  Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
        3:03.59  ZONE
        3:43.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Kenny          10 FLY-MR               3:04.46    2:56.67 ZONE    20  
      37.62   44.87   52.37   41.81                                
  2 Ghanim, Ayman       10 Twisters-MR          2:58.92    3:04.35 JO      17  
      44.17   43.88   56.41   39.89                                
  3 Sangtippawan, Chud   9 Twisters-MR          3:00.99    3:04.46 JO      16  
      43.25   49.99   51.39   39.83                                
  4 O'Neill, Brian P    10 LIAC-MR              3:05.60    3:06.09 JO      15  
      42.48   48.22 1:35.39                                        
  5 Knight, Lucas        9 FLY-MR               3:09.90    3:06.18 JO      14  
      42.42   47.76   56.45   39.55                                
  6 Woodhead, Derek R    9 IA-MR                3:12.20    3:06.36 JO      13  
      41.01   46.73 1:00.06   38.56                                
  7 Coleman, Zachary T  10 CSC-MR               3:09.76    3:07.88 JO      12  
      45.07   45.89 1:00.24   36.68                                
  8 Sacoto, Maxwell L   10 Twisters-MR          3:09.45    3:12.79 JO      11  
      44.93   46.33   57.29   44.24                                
  9 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR         3:18.16    3:15.81 JO       9  
                    1:03.18   41.13                                
 10 Hallinan, James J   10 CSC-MR               3:09.58    3:16.05 JO       7  
      44.51   51.44 1:00.93   39.17                                
 11 Cerra, Nicholas     10 OWA-MR               3:16.92    3:16.46 JO       6  
      43.16   50.36 1:01.63   41.31                                
 12 Gustafson, Peter G  10 North Shore-MR       3:08.79    3:16.64 JO       5  
      45.09   50.49 1:01.00   40.06                                
 13 Jitechian, Gerard   10 Middies-MR           3:37.54    3:20.76 JO       4  
      50.10   48.40   59.23   43.03                                
 14 Donis, Harry J      10 Middies-MR           3:19.51    3:21.00 JO       3  
      43.54   52.87 1:04.05   40.54                                
 15 Nicholson, Michael  10 Middies-MR           3:40.95    3:26.08 JO       2  
      47.11   51.49 1:02.58   44.90                                
 16 Conlee, Kyle D      10 Middies-MR           3:33.91    3:33.63 JO       1  
      46.08   55.94 1:05.50   46.11                                
 17 May, Michael M       9 Twisters-MR          3:37.91    3:33.75 JO     
      49.61   52.15 1:04.83   47.16                                
 18 Cheskis, David      10 Basc-MR              3:25.46    3:34.88 JO     
                    1:02.97   44.01                                
 19 Pickel, Cody        10 FLY-MR               3:34.85    3:35.96 JO     
      50.75   55.52 1:08.95   40.74                                
 20 Guelly, Stefan      10 FLY-MR               3:37.03    3:37.15 JO     
      55.98   51.28 1:05.91   43.98                                
 21 Betzios, Nikolas    10 OWA-MR               3:31.02    3:38.32 JO     
      49.39   57.98 1:06.91   44.04                                
 22 Hendershot, Billy   10 FLY-MR               3:28.51    3:39.08 JO     
      51.52   58.15 1:03.47   45.94                                
 23 Dalessio, Andrew    10 Basc-MR              3:40.36    3:39.86 JO     
      56.52   50.87 1:03.14   49.33                                
 24 Hinds, Jonathan A   10 Tmsuffolk-MR         3:41.58    3:44.15        
                    1:00.68   47.40                                
 -- Derlath, Jonathan   10 Express Swimming-MR  3:03.37   X3:04.25        
      42.58   45.84   58.04   37.79                                
 -- Sheffrey, Harold    10 AGUA-MR              3:24.92         DQ        
      51.83   54.10 1:03.77   47.99                                
 
Event 17  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:37.99  ZONE
        2:50.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rakoczy, Joanna D   14 Middies-MR           2:33.13    2:37.72 ZONE    20  
      34.20   42.47   46.65   34.40                                
  2 Kiernan, Marilee Z  14 Badger-MR            2:37.53    2:38.24 JO      17  
      36.87   43.09   44.49   33.79                                
  3 Ghitelman, Beatric  14 Middies-MR           2:34.24    2:39.49 JO      16  
      35.19   41.49   47.59   35.22                                
  4 Leonard, Cara M     13 Middies-MR           2:36.39    2:39.62 JO      15  
      35.66   38.95   49.88   35.13                                
  5 Festa, Natalia K    13 LIAC-MR              2:46.17    2:39.70 JO      14  
      33.61   41.05   49.96   35.08                                
  6 Bui, Tiffany T      14 Middies-MR           2:39.46    2:39.76 JO      13  
      34.97   41.20   46.99   36.60                                
  7 Healey, Vivian O    14 AGUA-MR              2:38.67    2:39.91 JO      12  
      34.62   43.41   46.36   35.52                                
  8 Wollner, Margaret   14 AGUA-MR              2:39.22    2:40.41 JO      11  
      34.84   41.87   48.86   34.84                                
  9 Liu, Lucy X         14 AGUA-MR              2:41.62    2:40.86 JO       9  
      36.16   39.55   50.62   34.53                                
 10 Chapman, Hope B     14 Middies-MR           2:40.21    2:41.18 JO       7  
      35.89   43.62   47.87   33.80                                
 11 Mueller, Mary F     14 Middies-MR           2:39.32    2:43.00 JO       6  
      36.93   41.80   48.65   35.62                                
 12 Crane, Francesca    14 AGUA-MR              2:43.01    2:43.66 JO       5  
      35.50   44.07   47.85   36.24                                
 13 Brodt, Christina J  13 LIAC-MR              2:44.37    2:44.02 JO       4  
      38.12   41.16   50.84   33.90                                
 14 Fong, Abigail J     14 AGUA-MR              2:40.71    2:44.77 JO       3  
      34.06   40.62   52.94   37.15                                
 15 Akerfelds, Dana P   13 Middies-MR           2:44.50    2:45.21 JO       2  
      35.64   43.88   51.00   34.69                                
 16 Bertoncini, Dana M  14 Tmsuffolk-MR         2:41.97    2:45.39 JO       1  
      37.20   42.66   49.76   35.77                                
 17 Clifton, Christy    13 TVSC-MR              2:37.92    2:45.93 JO     
      36.13   41.92   50.31   37.57                                
 18 Boehm, Stacey M     14 LIAC-MR              2:44.36    2:46.45 JO     
      37.32   42.19   50.68   36.26                                
 19 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  2:48.77    2:46.56 JO     
      40.47   42.10   48.78   35.21                                
 20 Groenewoud, Carmen  14 Badger-MR            2:44.63    2:47.32 JO     
      38.42   43.86   46.98   38.06                                
 21 Sedor, Lindsay M    14 LIAC-MR              2:45.98    2:47.88 JO     
      37.48   42.90   50.47   37.03                                
 22 Gomez, Stephanie    14 Badger-MR            2:48.17    2:47.97 JO     
      36.12   42.65   51.72   37.48                                
 23 Safran, Lily W      14 AGUA-MR              2:47.69    2:48.23 JO     
      36.34   43.33   51.52   37.04                                
 24 Bannon, Meredith L  14 Bgnw Marlins-MR      2:49.82    2:48.86 JO     
      36.14   46.76   46.96   39.00                                
 25 Naughton, Meredith  13 Badger-MR            2:42.91    2:48.93 JO     
      38.44   44.38   47.83   38.28                                
 26 Fortini, Izabela P  13 Twisters-MR               NT    2:48.96 JO     
      37.93   43.96   51.43   35.64                                
 27 Dwyer, Shannon M    14 Express Swimming-MR  2:47.90    2:49.27 JO     
      38.22   42.76   53.37   34.92                                
 28 Smith, Devin E      13 CSC-MR               2:46.52    2:49.96 JO     
      38.76   43.13   49.97   38.10                                
 29 Goff, Sara L        14 Middies-MR           2:41.76    2:50.09 JO     
      36.45   42.94   53.39   37.31                                
 30 Stroh, Caitlin M    13 TVSC-MR              2:45.34    2:50.21 JO     
      36.72   43.97   52.64   36.88                                
 31 Caperna, Molly S    14 LIAC-MR              2:48.58    2:50.29 JO     
      37.20   44.02   51.70   37.37                                
 32 Harris, Markee E    13 Tmsuffolk-MR         2:48.74    2:50.92 JO     
      36.80   44.83   52.59   36.70                                
 33 Dolinar, Ann M      14 Tmsuffolk-MR         2:43.49    2:50.93 JO     
      38.78   45.62   48.46   38.07                                
 34 Kemp, Victoria L    14 MSC-MR               2:50.10    2:51.81        
      37.70   43.65   53.41   37.05                                
 35 Sprow, Alana M      13 TVSC-MR              2:49.58    2:52.40        
      38.04   43.90   49.82   40.64                                
 36 Wursthorn, Dawn     13 LIAC-MR              2:47.22    2:52.56        
      38.63   45.45   49.81   38.67                                
 37 Ferlo, Nicole C     13 Aqua Gems-MR         2:50.23    2:52.69        
      39.47   41.91   54.31   37.00                                
 38 Bonagura, Christin  14 Express Swimming-MR  2:49.37    2:52.93        
      36.78   46.62   51.94   37.59                                
 39 Biancone, Taylor Z  14 GAEL-MR              2:43.41    2:54.42        
      35.98   45.79   53.41   39.24                                
 40 Gordon, Megan T     14 Tmsuffolk-MR         2:49.59    2:55.11        
      38.32   43.94   52.02   40.83                                
 41 Minowitz, Amy M     13 Middies-MR           2:47.69    2:55.23        
      38.49   44.98   52.99   38.77                                
 42 Kim, Jinny          13 Basc-MR              2:50.14    2:55.79        
      40.48   46.00   49.05   40.26                                
 43 Buckley, Samantha   13 Sachem-MR            2:47.95    2:55.96        
      40.27   44.38   54.81   36.50                                
 44 Mills, Tanika       13 NFS-MR               2:46.54    3:02.39        
                      56.02   41.04                                
 45 Oliveira, Kaitlin   13 Badger-MR            2:50.61    3:02.62        
      42.54   46.77   54.17   39.14                                
 -- D'Ambrosia, Janie   13 AGUA-MR              2:39.41   X2:36.76        
      33.51   39.16   48.81   35.28                                
 
Event 18  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:30.79  ZONE
        2:43.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emanuel, Ryan Z     14 Badger-MR            2:16.96    2:25.55 ZONE    20  
      30.86   35.63   48.54   30.52                                
  2 Caines, Matthew F   14 Tmsuffolk-MR         2:27.90    2:26.68 ZONE    17  
      31.81   40.27   42.83   31.77                                
  3 Kashiwagi, Yoshihi  13 Middies-MR           2:26.01    2:27.88 ZONE    16  
      32.53   37.47   44.78   33.10                                
  4 Mirinov, Anthony Z  14 Badger-MR            2:29.53    2:28.40 ZONE    15  
      31.60   39.13   44.00   33.67                                
  5 EL Tahawy, Noor S   13 LIAC-MR              2:30.08    2:29.14 ZONE    14  
      32.34   37.61   47.15   32.04                                
  6 Smith, Bobby J      13 LIAC-MR              2:30.12    2:30.10 ZONE    13  
      34.01   38.34   44.99   32.76                                
  7 Bailey, Michael I   13 Middies-MR           2:32.31    2:32.14 JO      12  
      33.15   40.37   44.49   34.13                                
  8 Morrissey, Sean     13 UNBAD-MR             2:31.00    2:33.03 JO      11  
      34.44   39.43   46.11   33.05                                
  9 Stathopoulos, Cary  14 AGUA-MR              2:30.65    2:33.36 JO       9  
      35.54   38.37   45.63   33.82                                
 10 Ziplow, Jason       14 OWA-MR               2:36.65    2:35.14 JO       7  
      33.86   38.41   49.43   33.44                                
 11 Kopot, Andrey       13 SEALS-MR             2:37.00    2:35.35 JO       6  
      32.35   39.42   48.40   35.18                                
 12 Wang, Vinson        13 MSC-MR               2:32.38    2:37.03 JO       5  
      31.96   42.28   48.35   34.44                                
 13 Davies, Phillip Z   13 Badger-MR            2:30.00    2:37.04 JO       4  
      34.46   39.32   49.70   33.56                                
 14 Wakefield, Kevin A  14 Express Swimming-MR  2:35.01    2:38.45 JO       3  
      34.59   41.14   49.52   33.20                                
 15 Lew, Michael        14 Badger-MR            2:39.85    2:38.50 JO       2  
      34.82   43.03   43.83   36.82                                
 16 Nicholson, Jackson  14 Middies-MR           2:36.87    2:40.79 JO       1  
      36.68   41.02   48.48   34.61                                
 17 Chipev, George      14 North Shore-MR       2:41.15    2:41.80 JO     
      33.92   41.83   51.35   34.70                                
 18 Levintov, Nick      14 SEALS-MR             2:35.00    2:41.81 JO     
      36.15   40.69   47.20   37.77                                
 19 Hikal, Karim        14 Basc-MR              2:41.56    2:42.80 JO     
      38.03   38.90   50.87   35.00                                
 20 Fisher, Joshua S    14 CSC-MR               2:42.11    2:42.99 JO     
      33.66   41.41   52.72   35.20                                
 21 Morrissey, Peter    14 UNBAD-MR             2:30.99    2:43.43 JO     
      36.00   44.18   45.01   38.24                                
 22 Sallusto, Matt J    14 OWA-MR               2:39.94    2:43.53 JO     
      35.93   43.01   49.24   35.35                                
 23 Frawley III, Bobby  13 OWA-MR               2:43.92    2:43.68 JO     
      38.41   44.46   46.54   34.27                                
 24 D'Errico, John      13 OWA-MR               2:33.54    2:43.96 JO     
      37.02   42.97   49.84   34.13                                
 25 Yin, Perry T        14 Tmsuffolk-MR         2:42.59    2:44.48        
      36.93   41.35   50.35   35.85                                
 26 Vogel, Daniel A     14 LIAC-MR              2:43.48    2:44.62        
      37.30   43.80   48.01   35.51                                
 27 Sadovski, Stanisla  13 DLPH-MR              2:38.13    2:46.86        
      34.33   42.36   52.46   37.71                                
 28 Pai, Jonathan D     14 MSC-MR               2:38.62    2:49.40        
      37.38   43.99   50.93   37.10                                
 29 Liberatori, Daniel  14 Middies-MR           2:32.71    2:54.43        
      38.39   43.63   51.64   40.77                                
 30 Strassberg, Matthe  14 Middies-MR           2:41.54    2:56.41        
      33.87   47.15   56.17   39.22                                
 -- Hastings, Tristan   13 Bgnw Marlins-MR      2:29.80         DQ        
 
Event 19  Girls 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        2:16.00    2:14.04         40  
      34.96   37.65   32.13   29.30                                
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        2:14.68    2:15.14         34  
      41.95   32.51   31.55   29.13                                
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:24.70    2:21.97         32  
      37.20   39.60   32.81   32.36                                
 
Event 20  Boys 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:03.99    2:04.24         40  
      34.44   34.53   30.43   24.84                                
  2 Ywca Middies-MR  'A'                        2:10.00    2:05.02         34  
      33.58   34.97   29.08   27.39                                
  3 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    2:15.16         32  
                      31.97   30.83                                
 
Event 21  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          39.69  ZONE
          43.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malone, Becky       11 NBS-MR                 38.10      38.03 ZONE    20  
  2 Martinez, Bianca    12 FLY-MR                 38.78      38.52 ZONE    17  
  3 Kiernan, Erin       12 Badger-MR              38.50      38.91 ZONE    16  
  4 Akerfelds, Aleksa   12 Middies-MR             39.49      39.12 ZONE    15  
  5 Veccia, Samantha J  12 Sachem-MR              38.73      39.36 ZONE    14  
  6 Murphy, Jean        12 Aqua Gems-MR           39.19      39.98 JO      13  
  7 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR        40.74      40.76 JO      12  
  8 Degrazia, Kristen   12 Tmsuffolk-MR           40.35      40.89 JO      11  
  9 Maldonado, Luisa J  12 UNATM-MR               40.83      41.02 JO       9  
 10 Lewandowski, Dorot  12 AGUA-MR                41.12      41.10 JO       7  
 11 Larkin, Kate C      11 Tmsuffolk-MR           41.32      41.51 JO       6  
 12 Hyland, Allison     12 Badger-MR              43.95      41.60 JO       5  
 13 Siegel, Erika A     12 AGUA-MR                40.87      41.72 JO       4  
 14 Kim, Jane           11 FLY-MR                 43.76      42.23 JO       3  
 15 Abreu, Stephanie A  11 TVSC-MR                43.76      42.51 JO       2  
 16 Wulfken, Katie P    12 HYB-MR                 42.21      42.55 JO       1  
 17 Torres, Molly *     12 LBA-MR                 42.82      42.62 JO     
 18 Setoguchi, Seika    12 AGUA-MR                42.69      42.69 JO     
 19 Hutzler, Kayla M    12 TVSC-MR                42.40      42.73 JO     
 20 Winkler, Caitlin    12 FLY-MR                 42.08      42.78 JO     
 21 Arana, Priscilla    11 FLY-MR                 42.29      43.23 JO     
 22 Cosentino, Christi  12 SIA-MR                 43.15      43.34 JO     
 23 Vessa, Gabrielle    12 LIAC-MR                42.78      43.45 JO     
 24 Evans, Laura A      11 Badger-MR              43.41      43.50 JO     
 25 Bolander, Katie D   12 AGUA-MR                43.63      43.65 JO     
 26 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR    43.20      43.67 JO     
 27 Sudano, Ashley M    12 CSC-MR                 43.57      43.69 JO     
 28 Clifton, Meghan     11 TVSC-MR                43.26      43.80 JO     
 29 Alleyne, Sophia N   11 AGUA-MR                42.88      44.09        
 30 Dowd, Caitlin E     12 TVSC-MR                42.62      44.33        
 31 Pashayan, Laura A   12 Express Swimming-MR    43.10      44.40        
 32 Garcia, Gigi        12 Twisters-MR            43.92      45.07        
 33 Knight, Ashley      11 FLY-MR                 43.97      45.44        
 34 Rock, Nathalie F    12 SIA-MR                 43.80      45.91        
 35 Verilli, Jeane      12 SIA-MR                 43.78      48.49        
 
Event 22  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          39.69  ZONE
          44.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nam, Timothy K      12 FLY-MR                 38.10      37.67 ZONE    20  
  2 Eyckmans, Robert E  12 Middies-MR             38.14      38.17 ZONE    17  
  3 Wright, Edwin P     12 Condors-MR             42.78      39.86 JO      16  
  4 Jacobson, Matt A    12 Badger-MR              40.76      40.51 JO      15  
  5 Cheung, Calvin Z    12 LIAC-MR                42.17      40.95 JO      14  
  6 Alejandro, Steffen  11 LIAC-MR                40.63      41.13 JO      13  
  7 Vignola, Rocco A    12 Tmsuffolk-MR           40.84      41.46 JO      12  
  8 Colon, Joseph       12 OWA-MR                 44.38      41.60 JO      11  
  9 McMAHON, Pmac       12 MRST-MR                43.25      42.05 JO       9  
 10 Tan, Frank          12 Twisters-MR            42.19      42.77 JO       7  
 11 O'Neill, Thomas D   12 LIAC-MR                43.61      43.39 JO       6  
 12 Polanco, Jose A     11 Twisters-MR            42.33      43.66 JO       5  
 13 Gaffey, Eric J      12 CSC-MR                 41.08      43.67 JO       4  
 14 Luboja, Chris       12 Bgnw Marlins-MR        43.38      43.84 JO       3  
 15 Bennett, Paul A     12 Middies-MR             44.28      43.94 JO       2  
 16 Kalinowski, Jakub   12 Express Swimming-MR    40.46      44.23 JO       1  
 17 Bembridge, Jordan   11 NFS-MR                 43.35      44.44 JO     
 18 Ellman, Andrew R    11 Middies-MR             44.27      44.46 JO     
 19 Minowitz, Mark T    11 Middies-MR             43.79      45.46        
 20 Lettieri, Nicholas  12 CSC-MR                 44.35      47.46        
 
Event 23  Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:22.59  ZONE
        1:29.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Colleen   18 Middies-MR           1:20.24    1:20.79 ZONE    20  
      38.81   41.98                                                
  2 Kempton, Kristalyn  15 LIAC-MR              1:20.81    1:21.65 ZONE    17  
      39.62   42.03                                                
  3 Ward, Anneka M      17 AGUA-MR              1:22.28    1:23.30 JO      16  
      39.41   43.89                                                
  4 Tartaglione, Erin   15 Middies-MR           1:23.76    1:25.31 JO      15  
      40.88   44.43                                                
  5 Nasser, Helen M     16 HAA-MR               1:23.35    1:27.19 JO      14  
      42.45   44.74                                                
  6 Faiella, Danielle   16 LIAC-MR              1:26.36    1:27.67 JO      13  
      43.12   44.55                                                
  7 Klaber, Maaret C    17 Apex-MR              1:24.93    1:27.70 JO      12  
      41.80   45.90                                                
  8 Marcus, Amanda D    16 LIAC-MR              1:25.94    1:27.79 JO      11  
      42.23   45.56                                                
  9 Zhu, Angela         15 Twisters-MR          1:25.32    1:29.18 JO       9  
      41.63   47.55                                                
 10 Hanley, Kaitlin M   16 Tmsuffolk-MR         1:25.02    1:29.73 JO       7  
      42.29   47.44                                                
 11 Gaffey, Megan M     17 CSC-MR               1:25.73    1:31.03          6  
      43.65   47.38                                                
 12 Konecni, Jen E      18 SSL-MR               1:26.65    1:31.59          5  
      43.83   47.76                                                
 13 Kwa, Carolyn        15 AGUA-MR              1:27.75    1:32.51          4  
      45.12   47.39                                                
 14 Evans, Kathleen B   15 Tmsuffolk-MR         1:28.61    1:32.52          3  
      44.94   47.58                                                
 15 Gould, Julia A      16 HAA-MR               1:28.50    1:32.57          2  
      43.62   48.95                                                
 16 Richardson, Elyse   18 AGUA-MR              1:28.20    1:34.30          1  
      44.76   49.54                                                
 
Event 24  Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:14.09  ZONE
        1:21.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Carroll C  16 WPSC-MR              1:13.37    1:10.85 ZONE    20  
      33.99   36.86                                                
  2 Sutton, Rashad M    15 Condors-MR           1:13.23    1:12.44 ZONE    17  
      33.85   38.59                                                
  3 D'Ambrosia, Chris   15 AGUA-MR              1:12.70    1:14.40 JO      16  
      35.17   39.23                                                
  4 Lerman, Matthew     16 OWA-MR               1:15.98    1:14.92 JO      15  
      34.85   40.07                                                
  5 Kashiwagi, Masayuk  15 Middies-MR           1:12.95    1:14.95 JO      14  
      36.42   38.53                                                
  6 Bullock, Perry W    16 WPSC-MR              1:10.17    1:14.97 JO      13  
      36.13   38.84                                                
  7 Castillo, Charlie   15 LBA-MR               1:16.47    1:15.16 JO      12  
      36.99   38.17                                                
  8 Pullen, Thomas T    15 Condors-MR           1:13.41    1:15.27 JO      11  
      35.72   39.55                                                
  9 Danko, Joseph A     16 Twisters-MR          1:14.44    1:16.57 JO       9  
      36.59   39.98                                                
 10 Jablonski, Greg J   15 Farmingdale-MR       1:16.79    1:17.53 JO       7  
      36.89   40.64                                                
 11 Haller, Brooks      15 UNBAD-MR             1:17.83    1:19.57 JO       6  
      37.27   42.30                                                
 12 Zhu, Alan           16 Twisters-MR          1:16.50    1:19.99 JO       5  
      38.37   41.62                                                
 13 Brisbin, Jamie      16 OWA-MR               1:18.72    1:20.10 JO       4  
      39.30   40.80                                                
 14 Wong, Louis K       15 Twisters-MR          1:17.36    1:20.27 JO       3  
      37.44   42.83                                                
 15 Siriyakul, Bird     16 AGUA-MR              1:20.96    1:21.57 JO       2  
      40.18   41.39                                                
 16 Song, Andrew J      15 LIAC-MR              1:16.91    1:21.81 JO       1  
      39.11   42.70                                                
 17 Yanilshteyn, Aleks  15 DLPH-MR              1:18.52    1:22.83        
      39.11   43.72                                                
 18 Master, Dev R       16 Express Swimming-MR  1:21.04    1:23.65        
      39.62   44.03                                                
 19 Scappaticci, Tom    17 Middies-MR           1:21.86    1:23.69        
      39.56   44.13                                                
 20 Olivier, Cesar      16 RED-MR               1:21.39    1:23.80        
      38.54   45.26                                                
 21 Joshi, Gaurav S     16 Apex-MR              1:18.88    1:26.00        
      41.42   44.58                                                
 22 Fasman, Matthew S   16 GAEL-MR              1:20.93    1:26.32        
      39.47   46.85                                                
 -- Smith, Chris C      15 SSL-MR               1:18.27         DQ        
      40.09   45.86                                                
 
Event 25  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:06.79  ZONE
        1:12.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Setoguchi, Seika    12 AGUA-MR              1:02.59    1:02.95 ZONE    20  
      30.87   32.08                                                
  2 Akerfelds, Aleksa   12 Middies-MR           1:03.98    1:03.95 ZONE    17  
      31.05   32.90                                                
  3 Degrazia, Kristen   12 Tmsuffolk-MR         1:02.90    1:04.19 ZONE    16  
      31.46   32.73                                                
  4 Bunster, Kelly E    11 CSC-MR               1:04.39    1:04.37 ZONE    15  
      31.72   32.65                                                
  5 Cliff, Nicole       11 AGUA-MR              1:06.04    1:04.88 ZONE    14  
  6 Parisi, Lauren N    12 UN-TS-MR             1:06.87    1:05.17 ZONE    13  
      31.60   33.57                                                
  7 Kiernan, Erin       12 Badger-MR            1:07.50    1:06.00 ZONE    12  
      32.06   33.94                                                
  8 Adams, Kimberly E   12 Middies-MR           1:07.06    1:06.50 ZONE    11  
      31.83   34.67                                                
  9 Maldonado, Luisa J  12 UNATM-MR             1:05.03    1:06.77 ZONE     9  
      32.38   34.39                                                
 10 Tyznar, Tina A      12 LIAC-MR              1:06.16    1:07.45 JO       7  
      32.46   34.99                                                
 11 Alejandro, Tricia   12 LIAC-MR              1:06.03    1:07.56 JO       6  
      32.83   34.73                                                
 12 Lee, Eunice J       12 LIAC-MR              1:07.68    1:08.02 JO       5  
      32.70   35.32                                                
 13 Shadwick, Kim K     12 NBS-MR               1:09.37    1:08.05 JO       4  
      32.04   36.01                                                
 14 Baconcini, Kellyn   12 Express Swimming-MR  1:08.18    1:08.13 JO       3  
      32.74   35.39                                                
 15 Siegel, Erika A     12 AGUA-MR              1:08.18    1:08.21 JO       2  
      32.58   35.63                                                
 16 Hyland, Allison     12 Badger-MR            1:07.16    1:08.30 JO       1  
      32.63   35.67                                                
 17 Pomerantz, Jojo F   12 Middies-MR           1:08.53    1:08.33 JO     
      32.71   35.62                                                
 18 Lewandowski, Dorot  12 AGUA-MR              1:10.97    1:08.94 JO     
      33.20   35.74                                                
 19 Veccia, Samantha J  12 Sachem-MR            1:09.16    1:09.22 JO     
      33.21   36.01                                                
 20 Siano, Alyssa Z     12 LIAC-MR              1:10.52    1:09.29 JO     
      34.37   34.92                                                
 21 Fong, Sandra M      12 AGUA-MR              1:10.64    1:09.75 JO     
      33.83   35.92                                                
 22 Lau, Allison        12 Middies-MR           1:10.97    1:09.91 JO     
      33.92   35.99                                                
 23 Vessa, Gabrielle    12 LIAC-MR              1:09.30    1:10.04 JO     
      33.92   36.12                                                
 24 Freeman, Brittany   12 GAEL-MR              1:09.89    1:10.12 JO     
      33.29   36.83                                                
 25 Kochman, Julie N    12 Tmsuffolk-MR         1:07.36    1:10.20 JO     
      33.74   36.46                                                
 26 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR      1:11.87    1:10.29 JO     
      34.07   36.22                                                
 27 Vogel, Julia A      12 LIAC-MR              1:11.05    1:10.37 JO     
      33.80   36.57                                                
 28 Berg, Shea P        11 MSC-MR               1:09.42    1:10.45 JO     
      34.00   36.45                                                
 29 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR      1:11.65    1:10.47 JO     
      34.02   36.45                                                
 30 Melagrano, Dominiq  12 Middies-MR           1:12.71    1:10.54 JO     
      34.02   36.52                                                
 30 Malone, Becky       11 NBS-MR               1:07.82    1:10.54 JO     
      33.49   37.05                                                
 32 Sudano, Ashley M    12 CSC-MR               1:10.09    1:10.63 JO     
      34.22   36.41                                                
 33 Papish, Molly F     12 TVSC-MR              1:09.23    1:10.66 JO     
      34.40   36.26                                                
 34 Cosentino, Christi  12 SIA-MR               1:08.67    1:10.67 JO     
      33.05   37.62                                                
 35 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR               1:12.23    1:10.89 JO     
      34.19   36.70                                                
 36 Mejia, Cinthia      11 RED-MR               1:11.38    1:11.02 JO     
      34.23   36.79                                                
 37 Moore, Jhanna       12 AGUA-MR              1:10.64    1:11.32 JO     
      33.91   37.41                                                
 38 Hill, Daniella      11 FLY-MR               1:11.36    1:11.36 JO     
      35.11   36.25                                                
 39 Rivera, Elizabeth   12 FLY-MR               1:12.99    1:11.43 JO     
      35.04   36.39                                                
 39 Benjamin, Malaika   12 AGUA-MR              1:12.76    1:11.43 JO     
      33.88   37.55                                                
 41 LI, Qing            12 TVSC-MR              1:11.57    1:11.49 JO     
      34.19   37.30                                                
 42 Bolander, Katie D   12 AGUA-MR              1:12.74    1:11.88 JO     
      34.90   36.98                                                
 43 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  1:11.50    1:11.97 JO     
      35.43   36.54                                                
 44 Abreu, Stephanie A  11 TVSC-MR              1:11.54    1:12.07 JO     
      34.02   38.05                                                
 45 Ahn, Rachel         12 North Shore-MR       1:12.35    1:12.33 JO     
      34.25   38.08                                                
 46 Fosteris, Lillian   12 FLY-MR               1:12.55    1:12.41 JO     
      35.23   37.18                                                
 47 Larkin, Kate C      11 Tmsuffolk-MR         1:09.56    1:12.43 JO     
      34.40   38.03                                                
 48 Gray, Catherine     12 Badger-MR            1:12.99    1:12.44 JO     
      34.88   37.56                                                
 49 Gomez, Bridget      12 Badger-MR            1:12.99    1:12.52 JO     
      34.83   37.69                                                
 50 Fountain, Michele   12 IA-MR                1:12.47    1:12.58 JO     
      33.95   38.63                                                
 51 Hartford, Laura G   12 Express Swimming-MR  1:12.83    1:12.62 JO     
      34.99   37.63                                                
 52 Alleyne, Sophia N   11 AGUA-MR              1:11.27    1:12.67 JO     
      33.86   38.81                                                
 53 Dang, Thu Q         11 SIA-MR               1:12.21    1:12.77 JO     
      34.25   38.52                                                
 54 Wulfken, Katie P    12 HYB-MR               1:08.74    1:12.81 JO     
      34.54   38.27                                                
 55 Genovese, Katharin  12 Express Swimming-MR  1:12.52    1:13.13        
      34.54   38.59                                                
 56 Drucker, Amanda     11 Basc-MR              1:12.23    1:13.24        
      34.72   38.52                                                
 57 Kammel, Stella E    12 AGUA-MR              1:11.85    1:13.36        
      35.53   37.83                                                
 58 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR      1:12.99    1:13.98        
      35.86   38.12                                                
 59 Fenn, Meaghan       11 Badger-MR            1:12.89    1:14.15        
      35.90   38.25                                                
 60 Evans, Laura A      11 Badger-MR            1:12.00    1:14.70        
      36.06   38.64                                                
 61 Pashayan, Laura A   12 Express Swimming-MR  1:12.61    1:15.37        
      35.37   40.00                                                
 
Event 26  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:06.79  ZONE
        1:13.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Politi, Nathan D    12 NBS-MR               1:05.04    1:02.88 ZONE    20  
  2 Johnson, Andrew W   12 Middies-MR           1:04.85    1:03.87 ZONE    17  
      30.48   33.39                                                
  3 Pazmino, Mauro F    12 Twisters-MR          1:03.19    1:04.12 ZONE    16  
      30.74   33.38                                                
  4 Franze, David J     12 Middies-MR           1:07.87    1:05.32 ZONE    15  
      30.93   34.39                                                
  5 Mongan, Kevin M     12 Sachem-MR            1:06.75    1:05.86 ZONE    14  
      32.18   33.68                                                
  6 Gao, Simon          12 TVSC-MR              1:06.03    1:06.36 ZONE    13  
      32.01   34.35                                                
  7 O'Neill, Thomas D   12 LIAC-MR              1:06.21    1:06.87 JO      12  
      32.03   34.84                                                
  8 Eyckmans, Robert E  12 Middies-MR           1:06.92    1:07.16 JO      11  
      32.40   34.76                                                
  9 Finnegan, Chris M   12 LIAC-MR              1:06.99    1:07.17 JO       9  
      32.70   34.47                                                
 10 Gonzalez, Cliff M   12 Middies-MR           1:08.12    1:07.46 JO       7  
      32.32   35.14                                                
 11 Kalinowski, Jakub   12 Express Swimming-MR  1:04.96    1:07.64 JO       6  
      32.26   35.38                                                
 12 Gaffey, Eric J      12 CSC-MR               1:07.25    1:08.12 JO       5  
      32.67   35.45                                                
 13 Wright, Edwin P     12 Condors-MR           1:10.71    1:08.29 JO       4  
      32.40   35.89                                                
 14 Jacobson, Matt A    12 Badger-MR            1:08.99    1:08.56 JO       3  
      32.79   35.77                                                
 15 Flannery, Jim J     12 Middies-MR           1:09.76    1:08.79 JO       2  
      32.83   35.96                                                
 16 Corrigan, Timmy     12 LIAC-MR              1:09.30    1:08.81 JO       1  
      34.04   34.77                                                
 17 Chang, One June     11 FLY-MR               1:08.47    1:08.85 JO     
      32.07   36.78                                                
 18 Luchsinger, Ryan J  12 TVSC-MR              1:07.59    1:09.18 JO     
      33.24   35.94                                                
 19 Luchsinger, Thomas  11 TVSC-MR              1:09.14    1:09.30 JO     
      33.06   36.24                                                
 20 Lane, Sean          12 LIAC-MR              1:08.87    1:09.48 JO     
      33.90   35.58                                                
 21 Ahern, Michael G    12 Express Swimming-MR  1:09.12    1:09.95 JO     
      32.86   37.09                                                
 22 Mollema, Ivor R     11 Middies-MR           1:11.02    1:10.66 JO     
      32.95   37.71                                                
 23 DaSilva, Jonathan   11 TVSC-MR              1:09.75    1:10.89 JO     
      33.52   37.37                                                
 24 Chester, Nicholas   12 UN-TS-MR             1:11.34    1:11.11 JO     
      34.61   36.50                                                
 25 Bennett, Paul A     12 Middies-MR           1:08.72    1:11.25 JO     
      32.86   38.39                                                
 26 Amato, Nick F       12 LIAC-MR              1:11.84    1:11.27 JO     
      33.82   37.45                                                
 27 Cheung, Calvin Z    12 LIAC-MR              1:11.07    1:11.28 JO     
      35.04   36.24                                                
 28 Alejandro, Steffen  11 LIAC-MR              1:13.46    1:11.29 JO     
      34.87   36.42                                                
 29 Vignola, Rocco A    12 Tmsuffolk-MR         1:11.03    1:11.37 JO     
      34.14   37.23                                                
 30 Polanco, Jose A     11 Twisters-MR          1:11.37    1:11.38 JO     
      34.14   37.24                                                
 30 Pope, Ryan P        12 Middies-MR           1:13.28    1:11.38 JO     
      33.93   37.45                                                
 32 Whiston, Brian H    12 Badger-MR            1:13.99    1:11.85 JO     
      35.24   36.61                                                
 33 O'Leary, Kyle W     12 IA-MR                1:12.17    1:12.15 JO     
      34.99   37.16                                                
 34 Willard, Nate A     12 Ndac-MR              1:13.93    1:12.19 JO     
      34.47   37.72                                                
 35 Ghanim, Mahmoud     12 Twisters-MR          1:13.58    1:12.26 JO     
 36 Perley, Teddy P     12 Middies-MR           1:12.38    1:12.28 JO     
      34.90   37.38                                                
 36 Collazo, Jason      11 SIA-MR               1:13.90    1:12.28 JO     
      34.34   37.94                                                
 38 Gaughran, Mackenzy  12 TVSC-MR              1:13.39    1:12.36 JO     
      34.85   37.51                                                
 39 Andrews, Ayman C    11 Aqua Gems-MR         1:11.91    1:12.45 JO     
      35.12   37.33                                                
 40 Giunta, John J      12 Tmsuffolk-MR         1:10.43    1:12.89 JO     
      34.98   37.91                                                
 41 Catano, Alb         11 IA-MR                1:10.65    1:13.18 JO     
      34.28   38.90                                                
 42 Schwab, Taylor M    11 North Shore-MR       1:11.86    1:13.52 JO     
      35.45   38.07                                                
 43 McGlone, James Z    12 LIAC-MR              1:13.60    1:13.91 JO     
      34.59   39.32                                                
 44 Gleason, David X    12 AGUA-MR              1:13.94    1:14.21        
      35.77   38.44                                                
 45 Luboja, Chris       12 Bgnw Marlins-MR      1:13.95    1:14.28        
      35.77   38.51                                                
 46 Vanwinkle, John J   12 CSC-MR               1:12.96    1:14.63        
      35.10   39.53                                                
 47 Minowitz, Mark T    11 Middies-MR           1:12.85    1:14.87        
      36.41   38.46                                                
 48 Ramos, Jonathan     12 OWA-MR               1:13.01    1:16.28        
      36.52   39.76                                                
 49 Brennan, Austin F   11 TVSC-MR              1:12.95    1:17.07        
      35.89   41.18                                                
 
Event 27  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:04.39  ZONE
        1:09.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Taryn M      16 Express Swimming-MR  1:04.02    1:02.75 ZONE    20  
      30.75   32.00                                                
  2 Serrago, Ashley N   16 Tmsuffolk-MR         1:01.82    1:02.82 ZONE    17  
      30.19   32.63                                                
  3 Daly, Britt A       16 Tmsuffolk-MR         1:02.36    1:03.55 ZONE    16  
      30.91   32.64                                                
  4 Kempton, Kristalyn  15 LIAC-MR              1:02.33    1:03.72 ZONE    15  
      31.02   32.70                                                
  5 Mango, Magdalena    16 AGUA-MR              1:03.00    1:04.35 ZONE    14  
      30.74   33.61                                                
  6 Espinal, Maria      16 UNBAD-MR             1:03.50    1:04.54 JO      13  
      30.96   33.58                                                
  7 Seidman, Jen Z      16 Badger-MR            1:05.65    1:04.77 JO      12  
      31.80   32.97                                                
  8 Jennings, Heather   15 Sachem-MR            1:04.04    1:04.81 JO      11  
      31.44   33.37                                                
  9 McWilliams, Tara A  16 Tmsuffolk-MR         1:05.40    1:05.04 JO       9  
      31.34   33.70                                                
 10 Singer, Kimberly A  15 LIAC-MR              1:07.98    1:05.95 JO       7  
      31.73   34.22                                                
 11 Harken, Heather E   16 Express Swimming-MR  1:06.26    1:06.04 JO       6  
      31.83   34.21                                                
 12 Miata, Julianne M   15 Middies-MR           1:06.12    1:06.17 JO       5  
      31.98   34.19                                                
 13 Ward, Anneka M      17 AGUA-MR              1:04.68    1:06.27 JO       4  
      31.92   34.35                                                
 14 Simon, Kaitlin E    17 Express Swimming-MR  1:06.85    1:06.38 JO       3  
      32.60   33.78                                                
 15 Cruise, Mallory J   15 Twisters-MR          1:08.80    1:06.39 JO       2  
      32.44   33.95                                                
 16 Coleman, Hayley     16 AGUA-MR              1:03.70    1:06.44 JO       1  
      32.10   34.34                                                
 17 Ruggiero, Elizabet  16 Middies-MR           1:06.61    1:06.73 JO     
      32.29   34.44                                                
 18 Puca, Savannah L    15 Tmsuffolk-MR         1:04.53    1:06.76 JO     
      32.03   34.73                                                
 19 Faiella, Danielle   16 LIAC-MR              1:05.58    1:07.40 JO     
      32.49   34.91                                                
 20 Fitzsimons, Shanno  15 Ndac-MR              1:09.47    1:07.66 JO     
      31.82   35.84                                                
 21 Saint-Amour, RC *   17 LBA-MR               1:06.28    1:07.67 JO     
      32.13   35.54                                                
 22 McCarthy, Jessica   15 MSC-MR               1:07.92    1:07.74 JO     
      33.08   34.66                                                
 23 Hartford, Catherin  15 Express Swimming-MR  1:08.71    1:08.12 JO     
      32.46   35.66                                                
 24 Almodovar, Yvelise  16 Apex-MR              1:08.99    1:08.14 JO     
      32.46   35.68                                                
 25 Morgan, Adriana Z   16 MSC-MR               1:07.39    1:08.81 JO     
      33.20   35.61                                                
 26 Palmquist, Janna M  16 Express Swimming-MR  1:08.45    1:09.04 JO     
      32.66   36.38                                                
 27 Varga, Michelle T   15 FLY-MR               1:08.53    1:09.07 JO     
      32.93   36.14                                                
 28 O'Connor, Katelyn   15 GAEL-MR              1:07.03    1:09.19 JO     
      33.50   35.69                                                
 29 Young, Jessica C    15 AGUA-MR              1:07.91    1:09.73        
      33.44   36.29                                                
 30 Klaber, Maaret C    17 Apex-MR              1:08.11    1:09.96        
      33.18   36.78                                                
 31 Coratti, Marissa L  15 MSC-MR               1:07.32    1:10.06        
      33.96   36.10                                                
 32 Hanley, Kaitlin M   16 Tmsuffolk-MR         1:08.46    1:10.07        
      33.82   36.25                                                
 33 Dahlem, Liz C       17 Tmsuffolk-MR         1:09.06    1:10.37        
      32.98   37.39                                                
 34 Evans, Kathleen B   15 Tmsuffolk-MR         1:06.81    1:10.38        
      33.83   36.55                                                
 35 Jurawanichkul, Cas  15 Twisters-MR          1:07.81    1:10.45        
      33.90   36.55                                                
 36 Nasser, Helen M     16 HAA-MR               1:08.51    1:10.51        
      33.59   36.92                                                
 37 Mitchell, Caitlin   16 MSC-MR               1:09.41    1:12.40        
      34.78   37.62                                                
 38 Richardson, Elyse   18 AGUA-MR              1:08.54    1:12.47        
      34.86   37.61                                                
 39 Gould, Julia A      16 HAA-MR               1:08.68    1:12.70        
      34.68   38.02                                                
 
Event 28  Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          58.69  ZONE
        1:02.69  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scott, Norman Z     15 Badger-MR              54.91      55.40 ZONE    20  
      26.46   28.94                                                
  2 Olsen, Ryan M       16 Aqua Gems-MR           56.23      55.60 ZONE    17  
      26.68   28.92                                                
  3 D'Ambrosia, Chris   15 AGUA-MR                56.63      56.97 ZONE    16  
      27.65   29.32                                                
  4 Kraus, Spencer J    15 AGUA-MR                56.42      57.73 ZONE    15  
      27.58   30.15                                                
  5 Johnson, Richard A  15 Middies-MR             58.98      57.78 ZONE    14  
      28.24   29.54                                                
  6 Piastuck, Danny T   16 Sachem-MR              56.91      58.45 ZONE    13  
      27.55   30.90                                                
  7 Pullen, Thomas T    15 Condors-MR           1:00.18      58.79 JO      12  
      28.25   30.54                                                
  8 Goldson, Brian Z    17 LIAC-MR                58.40      58.88 JO      11  
      27.98   30.90                                                
  9 Brisbin, Jamie      16 OWA-MR                 57.64      59.25 JO       9  
      28.18   31.07                                                
 10 Pouchiline, Sergei  16 DLPH-MR              1:00.76      59.34 JO       7  
      29.09   30.25                                                
 11 Berman, Todd        16 OWA-MR                 58.87      59.45 JO       6  
      28.60   30.85                                                
 12 Almeida, Roger V    16 Twisters-MR          1:00.91      59.54 JO       5  
      29.96   29.58                                                
 13 Jablonski, Greg J   15 Farmingdale-MR         59.88      59.67 JO       4  
      28.81   30.86                                                
 14 Britvan, Michael S  16 Middies-MR           1:01.76      59.95 JO       3  
      28.78   31.17                                                
 15 Lazebnik, Egor Y    18 HYB-MR               1:00.24    1:00.01 JO       2  
      28.84   31.17                                                
 16 Wright, Maurice E   15 Condors-MR           1:02.69    1:00.08 JO       1  
      28.93   31.15                                                
 17 Amato, Chris Z      15 LIAC-MR              1:00.79    1:00.14 JO     
      28.91   31.23                                                
 18 Siriyakul, Bird     16 AGUA-MR                59.66    1:00.23 JO     
      30.00   30.23                                                
 19 Scappaticci, Tom    17 Middies-MR           1:00.95    1:00.55 JO     
      29.23   31.32                                                
 20 Pulgar, Ronny J     16 Twisters-MR          1:00.36    1:00.96 JO     
      29.26   31.70                                                
 21 Sanders, James T    17 FLY-MR               1:02.21    1:01.15 JO     
      30.12   31.03                                                
 22 Batson, James P     15 Middies-MR           1:00.00    1:01.41 JO     
      29.07   32.34                                                
 23 Hasty, William G    15 AGUA-MR                59.40    1:01.79 JO     
      29.29   32.50                                                
 24 Kheyson, Borislav   16 SEALS-MR             1:02.00    1:01.95 JO     
      29.64   32.31                                                
 25 Danko, Joseph A     16 Twisters-MR          1:01.97    1:01.99 JO     
      29.89   32.10                                                
 26 Wursthorn, Michael  15 LIAC-MR              1:01.34    1:02.10 JO     
      29.77   32.33                                                
 27 Levine, Peter M     17 LIAC-MR              1:01.10    1:02.37 JO     
      29.97   32.40                                                
 27 Kashiwagi, Masayuk  15 Middies-MR           1:02.41    1:02.37 JO     
      29.41   32.96                                                
 29 Zhu, Alan           16 Twisters-MR            58.32    1:02.38 JO     
      28.96   33.42                                                
 30 Espinal, Jesus      15 Badger-MR              59.99    1:02.62 JO     
      29.91   32.71                                                
 31 Haller, Brooks      15 UNBAD-MR             1:01.88    1:02.68 JO     
      30.01   32.67                                                
 32 Olivier, Cesar      16 RED-MR               1:01.38    1:02.75        
      29.42   33.33                                                
 33 Lerman, Matthew     16 OWA-MR                 58.22    1:02.90        
      29.69   33.21                                                
 34 Smith, Chris C      15 SSL-MR               1:01.20    1:02.91        
      29.58   33.33                                                
 35 Yanilshteyn, Aleks  15 DLPH-MR              1:01.92    1:03.16        
      30.28   32.88                                                
 36 Jimenez, Carlos     16 FLY-MR               1:01.86    1:05.13        
      30.98   34.15                                                
 37 Weil, Thomas E      15 CSC-MR               1:01.00    1:05.28        
      30.50   34.78                                                
 -- Villar, Juan Jose   16 Apex-MR              1:02.03         DQ        
 
Event 29  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          35.89  ZONE
          38.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Setoguchi, Seika    12 AGUA-MR                34.41      34.81 ZONE    20  
  2 Adams, Kimberly E   12 Middies-MR             34.90      34.87 ZONE    17  
  3 Bunster, Kelly E    11 CSC-MR                 34.72      35.43 ZONE    15.5
  3 Cliff, Nicole       11 AGUA-MR                36.61      35.43 ZONE    15.5
  5 Parisi, Lauren N    12 UN-TS-MR               35.42      35.55 ZONE    14  
  6 Cosentino, Christi  12 SIA-MR                 33.66      35.67 ZONE    13  
  7 Kochman, Julie N    12 Tmsuffolk-MR           34.39      36.00 JO      12  
  8 Tyznar, Tina A      12 LIAC-MR                35.13      36.26 JO      11  
  9 Raniere, Brittany   12 NBS-MR                 36.97      36.56 JO       9  
 10 Garcia, Gigi        12 Twisters-MR            36.11      36.70 JO       7  
 11 Baconcini, Kellyn   12 Express Swimming-MR    35.88      36.89 JO       6  
 12 Lewandowski, Dorot  12 AGUA-MR                38.20      36.93 JO       5  
 13 Pomerantz, Jojo F   12 Middies-MR             37.29      36.97 JO       4  
 14 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR        38.10      37.48 JO       3  
 15 Alejandro, Tricia   12 LIAC-MR                36.90      37.52 JO       2  
 16 Freeman, Brittany   12 GAEL-MR                35.39      37.59 JO       1  
 17 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR        37.34      37.91 JO     
 18 Ahn, Rachel         12 North Shore-MR         36.58      37.93 JO     
 19 Lee, Eunice J       12 LIAC-MR                37.75      37.98 JO     
 20 Evans, Laura A      11 Badger-MR              37.76      38.21 JO     
 21 Yoo, Andrea         11 FLY-MR                 38.24      38.25 JO     
 21 Chiappetta, Emma    12 Badger-MR              38.99      38.25 JO     
 23 Wulfken, Katie P    12 HYB-MR                 37.25      38.29 JO     
 24 LI, Qing            12 TVSC-MR                38.32      38.38 JO     
 25 Siegel, Erika A     12 AGUA-MR                38.52      38.66 JO     
 26 Lau, Allison        12 Middies-MR             36.78      38.76 JO     
 27 Moore, Jhanna       12 AGUA-MR                37.67      38.80 JO     
 28 Kammel, Stella E    12 AGUA-MR                37.88      38.97 JO     
 29 Gray, Catherine     12 Badger-MR              38.99      39.00        
 30 Longo, Nicole A     11 CSC-MR                 38.06      39.03        
 31 Rivera, Elizabeth   12 FLY-MR                 38.20      39.06        
 32 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR                 37.74      39.09        
 33 Fenn, Meaghan       11 Badger-MR              38.02      39.25        
 34 Melagrano, Dominiq  12 Middies-MR             38.64      39.38        
 35 Fong, Sandra M      12 AGUA-MR                38.86      39.44        
 36 Genovese, Katharin  12 Express Swimming-MR    38.36      39.55        
 37 Schreck, Hannah M   12 IA-MR                  38.82      39.67        
 38 Chestler, Jessica   11 Middies-MR             37.31      40.01        
 39 Fosteris, Lillian   12 FLY-MR                 38.71      40.17        
 40 Rock, Nathalie F    12 SIA-MR                 38.90      40.32        
 41 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR    38.99      40.65        
 42 Hill, Daniella      11 FLY-MR                 38.42      40.69        
 43 Verilli, Jeane      12 SIA-MR                 38.78      41.25        
 44 Benjamin, Malaika   12 AGUA-MR                38.99      45.98        
 
Event 30  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          35.89  ZONE
          39.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pazmino, Mauro F    12 Twisters-MR            32.78      34.51 ZONE    20  
  2 Gao, Simon          12 TVSC-MR                34.79      35.33 ZONE    17  
  3 Nam, Timothy K      12 FLY-MR                 37.50      35.74 ZONE    16  
  4 Flannery, Jim J     12 Middies-MR             36.35      35.84 ZONE    15  
  5 Wright, Edwin P     12 Condors-MR             35.99      36.21 JO      14  
  6 Giunta, John J      12 Tmsuffolk-MR           36.08      36.61 JO      13  
  7 Ahern, Michael G    12 Express Swimming-MR    36.65      37.01 JO      12  
  8 Gonzalez, Cliff M   12 Middies-MR             39.51      37.56 JO      10  
  8 Gaffey, Eric J      12 CSC-MR                 35.84      37.56 JO      10  
 10 Collazo, Jason      11 SIA-MR                 37.80      37.79 JO       7  
 11 Bennett, Paul A     12 Middies-MR             36.80      37.88 JO       6  
 12 Perley, Teddy P     12 Middies-MR             38.24      38.05 JO       5  
 13 Finnegan, Chris M   12 LIAC-MR                35.50      38.07 JO       4  
 14 Franze, David J     12 Middies-MR             36.55      38.30 JO       3  
 15 Amato, Nick F       12 LIAC-MR                38.83      38.40 JO       2  
 16 Ghanim, Mahmoud     12 Twisters-MR            38.77      38.64 JO       1  
 17 DaSilva, Jonathan   11 TVSC-MR                38.34      38.65 JO     
 18 Luchsinger, Ryan J  12 TVSC-MR                37.41      38.81 JO     
 18 Mollema, Ivor R     11 Middies-MR             38.33      38.81 JO     
 20 Johnson, Andrew W   12 Middies-MR             37.60      38.89 JO     
 21 Andrews, Ayman C    11 Aqua Gems-MR           38.65      38.92 JO     
 22 Chester, Nicholas   12 UN-TS-MR               39.23      39.08 JO     
 23 Smit, Kevin P       11 TVSC-MR                37.43      39.23 JO     
 24 Luchsinger, Thomas  11 TVSC-MR                39.48      39.33 JO     
 25 Brennan, Austin F   11 TVSC-MR                37.76      39.40 JO     
 26 McGlone, James Z    12 LIAC-MR                37.51      39.50 JO     
 27 Whiston, Brian H    12 Badger-MR              38.40      39.57 JO     
 28 Yanez, Gabriel F    11 Twisters-MR            38.31      39.59 JO     
 29 Doherty, Zack Z     11 GAEL-MR                38.84      39.65 JO     
 30 Pope, Ryan P        12 Middies-MR             38.80      39.71 JO     
 31 Vanwinkle, John J   12 CSC-MR                 37.39      39.78 JO     
 32 Chang, One June     11 FLY-MR                 38.69      39.80 JO     
 33 Gaughran, Mackenzy  12 TVSC-MR                39.12      39.87 JO     
 34 Willard, Nate A     12 Ndac-MR                39.19      40.14        
 35 Corrigan, Timmy     12 LIAC-MR                38.83      40.30        
 36 Luboja, Chris       12 Bgnw Marlins-MR        38.95      40.32        
 37 Minowitz, Mark T    11 Middies-MR             39.00      41.32        
 38 McMAHON, Pmac       12 MRST-MR                38.72      42.16        
 39 King, Brendan D     11 CSC-MR                 39.29      42.64        
 
Event 31  Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:09.89  ZONE
        1:18.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Serrago, Ashley N   16 Tmsuffolk-MR         1:08.65    1:08.84 ZONE    20  
      33.46   35.38                                                
  2 Sytnyk, Laura M     17 Middies-MR           1:10.04    1:09.09 ZONE    17  
      32.48   36.61                                                
  3 Zollo, Ann Marie    15 Middies-MR           1:09.48    1:09.56 ZONE    16  
      34.12   35.44                                                
  4 Kempton, Kristalyn  15 LIAC-MR              1:09.02    1:09.95 JO      15  
      32.81   37.14                                                
  5 Daly, Britt A       16 Tmsuffolk-MR         1:09.50    1:10.40 JO      14  
      33.04   37.36                                                
  6 Coleman, Hayley     16 AGUA-MR              1:08.95    1:10.43 JO      13  
      33.51   36.92                                                
  7 Kevins, Caitlin G   15 TVSC-MR              1:10.77    1:10.48 JO      12  
      34.05   36.43                                                
  8 Puca, Savannah L    15 Tmsuffolk-MR         1:08.95    1:11.03 JO      11  
      33.57   37.46                                                
  9 Ahern, Taryn M      16 Express Swimming-MR  1:12.46    1:11.98 JO       9  
      33.63   38.35                                                
 10 Espinal, Maria      16 UNBAD-MR             1:10.00    1:12.81 JO       7  
      33.59   39.22                                                
 11 Ruggiero, Elizabet  16 Middies-MR           1:11.84    1:13.12 JO       6  
      34.74   38.38                                                
 12 Cruise, Mallory J   15 Twisters-MR          1:11.33    1:13.74 JO       5  
      34.63   39.11                                                
 13 O'Connor, Katelyn   15 GAEL-MR              1:11.98    1:14.11 JO       4  
      34.78   39.33                                                
 14 Konecni, Jen E      18 SSL-MR               1:12.26    1:14.30 JO       3  
      35.94   38.36                                                
 15 Simon, Kaitlin E    17 Express Swimming-MR  1:15.44    1:14.59 JO       2  
      34.47   40.12                                                
 16 Coratti, Marissa L  15 MSC-MR               1:16.76    1:16.39 JO       1  
      36.54   39.85                                                
 17 Harken, Heather E   16 Express Swimming-MR  1:14.07    1:16.46 JO     
      36.41   40.05                                                
 18 Dormer, Bridget T   16 HYB-MR               1:15.77    1:16.52 JO     
      37.17   39.35                                                
 19 Lewis, Samantha     15 NBS-MR               1:14.85    1:17.43 JO     
      36.41   41.02                                                
 20 Mitchell, Caitlin   16 MSC-MR               1:14.62    1:17.50 JO     
      36.83   40.67                                                
 21 Saint-Amour, RC *   17 LBA-MR               1:16.66    1:18.43 JO     
      37.74   40.69                                                
 22 Morgan, Adriana Z   16 MSC-MR               1:15.96    1:19.04        
      36.79   42.25                                                
 23 Giunta, Jaclyn A    16 Tmsuffolk-MR         1:15.77    1:19.38        
      35.22   44.16                                                
 24 Gould, Julia A      16 HAA-MR               1:14.81    1:25.12        
      38.66   46.46                                                
 
Event 32  Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:03.69  ZONE
        1:09.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Carroll C  16 WPSC-MR              1:01.56      59.30 ZONE    20  
      28.25   31.05                                                
  2 Scott, Norman Z     15 Badger-MR            1:02.39    1:02.17 ZONE    17  
      29.20   32.97                                                
  3 Damato, Aaron T     16 Tmsuffolk-MR         1:02.99    1:02.60 ZONE    16  
      29.29   33.31                                                
  4 Pullen, Thomas T    15 Condors-MR           1:02.50    1:03.89 JO      15  
      30.55   33.34                                                
  5 Almeida, Roger V    16 Twisters-MR          1:04.42    1:04.27 JO      14  
      30.67   33.60                                                
  6 Goldson, Brian Z    17 LIAC-MR              1:04.23    1:04.46 JO      13  
      29.27   35.19                                                
  7 Johnson, Richard A  15 Middies-MR           1:04.78    1:04.61 JO      12  
      31.05   33.56                                                
  8 Berman, Todd        16 OWA-MR               1:04.13    1:04.66 JO      11  
      30.88   33.78                                                
  9 Levine, Peter M     17 LIAC-MR              1:04.54    1:05.00 JO       9  
      31.77   33.23                                                
 10 Kraus, Spencer J    15 AGUA-MR              1:05.43    1:05.39 JO       7  
      31.43   33.96                                                
 11 Lazebnik, Egor Y    18 HYB-MR               1:04.68    1:05.40 JO       6  
      30.94   34.46                                                
 12 Sutton, Rashad M    15 Condors-MR           1:06.42    1:06.51 JO       5  
      30.11   36.40                                                
 13 Siriyakul, Bird     16 AGUA-MR              1:09.50    1:06.54 JO       4  
      31.01   35.53                                                
 14 Pouchiline, Sergei  16 DLPH-MR              1:04.65    1:06.61 JO       3  
      30.81   35.80                                                
 15 Olsen, Ryan M       16 Aqua Gems-MR         1:08.63    1:06.89 JO       2  
      31.02   35.87                                                
 16 Amato, Chris Z      15 LIAC-MR              1:08.43    1:07.33 JO       1  
      31.97   35.36                                                
 17 Pulgar, Ronny J     16 Twisters-MR          1:06.17    1:08.09 JO     
      32.49   35.60                                                
 18 Haller, Brooks      15 UNBAD-MR             1:05.71    1:08.78 JO     
      33.24   35.54                                                
 19 Wright, Maurice E   15 Condors-MR           1:09.99    1:09.90 JO     
      32.35   37.55                                                
 20 Hasty, William G    15 AGUA-MR              1:07.69    1:10.08        
      33.10   36.98                                                
 21 Sanders, James T    17 FLY-MR               1:05.89    1:11.42        
      30.88   40.54                                                
 22 Jablonski, Greg J   15 Farmingdale-MR       1:08.40    1:11.56        
      32.52   39.04                                                
 22 Peyser, David A     15 TVSC-MR              1:09.64    1:11.56        
      33.53   38.03                                                
 24 Batson, James P     15 Middies-MR           1:09.29    1:11.64        
      33.52   38.12                                                
 
Event 33  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:44.19  ZONE
        2:59.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa   12 Middies-MR           2:31.81    2:32.99 ZONE    20  
      32.95   38.85   47.26   33.93                                
  2 Kiernan, Erin       12 Badger-MR            2:44.00    2:38.22 ZONE    17  
      34.49   42.41   46.13   35.19                                
  3 Maldonado, Luisa J  12 UNATM-MR             2:41.14    2:41.15 ZONE    16  
      37.22   39.39 1:24.54                                        
  4 Degrazia, Kristen   12 Tmsuffolk-MR         2:33.99    2:41.44 ZONE    15  
      34.24   43.27   48.71   35.22                                
  5 Bunster, Kelly E    11 CSC-MR               2:41.89    2:43.20 ZONE    14  
      34.90   41.01   53.04   34.25                                
  6 Alejandro, Tricia   12 LIAC-MR              2:43.22    2:43.38 ZONE    13  
      37.19   41.60   48.06   36.53                                
  7 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR      2:47.18    2:44.78 JO      12  
      36.51   44.12   47.89   36.26                                
  8 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR      2:47.74    2:45.51 JO      11  
      35.61   43.92   49.04   36.94                                
  9 Malone, Becky       11 NBS-MR               2:46.27    2:47.04 JO       9  
      36.60   44.08   48.26   38.10                                
 10 Baconcini, Kellyn   12 Express Swimming-MR  2:49.82    2:47.47 JO       7  
      37.07   42.40   52.58   35.42                                
 11 Pomerantz, Jojo F   12 Middies-MR           2:47.43    2:47.49 JO       6  
      36.88   41.58   52.09   36.94                                
 12 Parisi, Lauren N    12 UN-TS-MR             2:46.87    2:47.81 JO       5  
      37.30   41.64   53.80   35.07                                
 13 Cliff, Nicole       11 AGUA-MR              2:54.34    2:48.53 JO       4  
      38.56   41.76   52.28   35.93                                
 14 Larkin, Kate C      11 Tmsuffolk-MR         2:45.15    2:50.30 JO       3  
      37.84   43.32   49.64   39.50                                
 15 Veccia, Samantha J  12 Sachem-MR            2:49.73    2:50.58 JO       2  
      39.93   45.04   47.30   38.31                                
 16 Vogel, Julia A      12 LIAC-MR              2:49.59    2:51.13 JO       1  
      36.36   46.23   51.14   37.40                                
 17 Hyland, Allison     12 Badger-MR            2:54.55    2:52.39 JO     
      35.07   46.38   52.12   38.82                                
 18 Adams, Kimberly E   12 Middies-MR           2:55.07    2:52.88 JO     
      37.09   42.25   55.02   38.52                                
 19 Shadwick, Kim K     12 NBS-MR               2:51.63    2:52.97 JO     
      39.39   42.42   55.91   35.25                                
 20 Freeman, Brittany   12 GAEL-MR              2:50.57    2:53.77 JO     
      36.97   42.59   55.82   38.39                                
 21 Gomez, Bridget      12 Badger-MR            2:58.64    2:54.99 JO     
      37.66   44.72   53.40   39.21                                
 22 Bolander, Katie D   12 AGUA-MR              2:58.73    2:55.03 JO     
      38.84   45.42   51.31   39.46                                
 23 Tyznar, Tina A      12 LIAC-MR              2:45.90    2:55.13 JO     
      36.52   44.40   54.25   39.96                                
 24 Moore, Jhanna       12 AGUA-MR              2:57.47    2:55.25 JO     
      40.02   42.21   55.42   37.60                                
 25 Vessa, Gabrielle    12 LIAC-MR              2:55.11    2:55.33 JO     
      37.04   48.33   51.73   38.23                                
 26 Kammel, Stella E    12 AGUA-MR              2:58.71    2:55.87 JO     
      42.95   43.21   53.32   36.39                                
 27 Hartford, Laura G   12 Express Swimming-MR  2:58.49    2:55.94 JO     
      39.98   44.04   54.08   37.84                                
 28 Papish, Molly F     12 TVSC-MR              2:53.69    2:56.06 JO     
      39.27   46.18   53.19   37.42                                
 29 Fosteris, Lillian   12 FLY-MR               2:56.50    2:57.11 JO     
      36.42   45.09   56.64   38.96                                
 30 Rivera, Elizabeth   12 FLY-MR               2:58.25    2:57.42 JO     
      37.95   44.76   55.92   38.79                                
 31 O'Brien, Katherine  12 Express Swimming-MR  2:57.98    2:59.50 JO     
                      53.25   40.23                                
 32 Dang, Thu Q         11 SIA-MR               2:59.09    2:59.85 JO     
      38.92   47.18   54.74   39.01                                
 33 Guzman, Paula       12 FLY-MR               2:57.00    3:00.01        
      40.15   46.21   54.50   39.15                                
 34 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR               2:56.65    3:00.34        
      38.88   43.31   59.02   39.13                                
 35 Berg, Shea P        11 MSC-MR               2:51.36    3:00.55        
      37.70   50.02   54.42   38.41                                
 36 Sudano, Ashley M    12 CSC-MR               2:55.86    3:01.37        
      39.60   46.64   57.15   37.98                                
 37 Alleyne, Sophia N   11 AGUA-MR              2:58.07    3:01.46        
      38.61   44.67   57.51   40.67                                
 38 Martinez, Bianca    12 FLY-MR               2:57.44    3:01.70        
      39.57   50.55   47.17   44.41                                
 39 Chiappetta, Emma    12 Badger-MR            2:59.99    3:03.17        
      36.88   45.68 1:01.18   39.43                                
 40 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR      2:59.99    3:08.43        
      41.82   45.49   59.47   41.65                                
 -- Setoguchi, Seika    12 AGUA-MR              2:37.79   X2:35.25        
      33.07   38.89   49.02   34.27                                
 -- Siegel, Erika A     12 AGUA-MR              2:42.05   X2:44.73        
      35.07   43.44   48.97   37.25                                
 -- Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  2:55.33   X2:53.37        
      38.43   46.36   51.52   37.06                                
 -- Lewandowski, Dorot  12 AGUA-MR              2:58.86   X2:56.15        
      40.06   46.30   52.02   37.77                                
 -- Fenn, Meaghan       11 Badger-MR            2:59.99         DQ        
      39.76   44.61   55.84   40.00                                
 
Event 34  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:44.19  ZONE
        3:02.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nam, Timothy K      12 FLY-MR               2:38.12    2:37.49 ZONE    20  
      33.38   42.30   45.45   36.36                                
  2 Pazmino, Mauro F    12 Twisters-MR          2:32.50    2:40.57 ZONE    17  
      35.62   41.05   48.76   35.14                                
  3 Politi, Nathan D    12 NBS-MR               2:43.69    2:41.65 ZONE    16  
      34.91   39.34   51.38   36.02                                
  4 Gao, Simon          12 TVSC-MR              2:41.41    2:43.34 ZONE    15  
      36.17   39.54   52.12   35.51                                
  5 Eyckmans, Robert E  12 Middies-MR           2:48.41    2:44.76 JO      14  
      36.86   43.67   46.80   37.43                                
  6 O'Neill, Thomas D   12 LIAC-MR              2:43.46    2:45.13 JO      13  
      36.93   42.79   49.90   35.51                                
  7 Jacobson, Matt A    12 Badger-MR            2:44.31    2:46.27 JO      12  
      36.09   45.73   48.28   36.17                                
  8 Johnson, Andrew W   12 Middies-MR           2:48.30    2:46.34 JO      11  
      33.43   43.51   54.40   35.00                                
  9 Finnegan, Chris M   12 LIAC-MR              2:54.79    2:46.81 JO       9  
      37.21   42.84   51.72   35.04                                
 10 Franze, David J     12 Middies-MR           2:51.51    2:46.92 JO       7  
      36.87   42.08   51.93   36.04                                
 11 Flannery, Jim J     12 Middies-MR           2:54.05    2:48.92 JO       6  
      38.22   39.50   54.49   36.71                                
 12 Mongan, Kevin M     12 Sachem-MR            2:45.53    2:49.98 JO       5  
      36.66   44.63   52.43   36.26                                
 13 Cheung, Calvin Z    12 LIAC-MR              2:51.57    2:50.76 JO       4  
      38.25   44.17   51.50   36.84                                
 14 Gonzalez, Cliff M   12 Middies-MR           2:52.81    2:50.82 JO       3  
      34.12   44.17   54.71   37.82                                
 15 Amato, Nick F       12 LIAC-MR              2:52.75    2:51.35 JO       2  
      38.30   43.45   51.49   38.11                                
 16 Kalinowski, Jakub   12 Express Swimming-MR  2:59.29    2:52.48 JO       1  
      38.63   45.35   52.50   36.00                                
 17 O'Leary, Kyle W     12 IA-MR                2:53.24    2:55.33 JO     
      38.30   46.22   53.79   37.02                                
 18 Chang, One June     11 FLY-MR               2:57.94    2:55.64 JO     
      39.34   45.24   53.31   37.75                                
 19 Ahern, Michael G    12 Express Swimming-MR  2:52.99    2:55.81 JO     
      40.89   42.14   55.05   37.73                                
 20 Luchsinger, Thomas  11 TVSC-MR              2:57.26    2:56.59 JO     
      38.68   43.51   59.07   35.33                                
 21 Lane, Sean          12 LIAC-MR              2:56.27    2:57.18 JO     
      40.34   46.12   53.16   37.56                                
 22 Alejandro, Steffen  11 LIAC-MR              2:59.67    2:57.45 JO     
      42.65   50.96   45.82   38.02                                
 23 Windler, Andrew J   11 Tmsuffolk-MR         3:01.84    2:59.18 JO     
      40.21   45.22   55.03   38.72                                
 24 Smit, Kevin P       11 TVSC-MR              3:00.29    2:59.78 JO     
      43.13   41.93   57.45   37.27                                
 25 Mollema, Ivor R     11 Middies-MR           2:56.40    2:59.95 JO     
      41.52   43.70   56.06   38.67                                
 26 DaSilva, Jonathan   11 TVSC-MR              2:53.15    3:01.44 JO     
      38.12   45.76   57.88   39.68                                
 27 Vignola, Rocco A    12 Tmsuffolk-MR         2:57.93    3:01.51 JO     
      45.69   47.17   49.29   39.36                                
 28 Corrigan, Timmy     12 LIAC-MR              2:55.88    3:01.76 JO     
      38.48   46.37   58.98   37.93                                
 29 Schwab, Taylor M    11 North Shore-MR       2:58.56    3:02.72 JO     
      38.56   47.65   56.69   39.82                                
 30 Andrews, Ayman C    11 Aqua Gems-MR         2:57.65    3:03.31        
      38.78   45.75   59.23   39.55                                
 31 Giunta, John J      12 Tmsuffolk-MR         2:54.82    3:06.76        
      41.99   45.86   59.38   39.53                                
 32 Yanez, Gabriel F    11 Twisters-MR          3:01.00    3:09.31        
      39.52   44.56 1:03.00   42.23                                
 -- Polanco, Jose A     11 Twisters-MR          2:58.19         DQ        
      38.15   45.39   53.89                                        
 
Event 35  Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:35.89  ZONE
        2:49.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Taryn M      16 Express Swimming-MR  2:32.28    2:32.70 ZONE    20  
      33.79   39.51   45.88   33.52                                
  2 Sytnyk, Laura M     17 Middies-MR           2:35.58    2:35.34 ZONE    17  
      33.64   39.17   47.82   34.71                                
  3 Reynolds, Colleen   18 Middies-MR           2:35.52    2:36.51 JO      16  
      33.97   42.71   44.99   34.84                                
  4 Puca, Savannah L    15 Tmsuffolk-MR         2:32.98    2:38.32 JO      15  
      34.37   40.85   48.17   34.93                                
  5 Jennings, Heather   15 Sachem-MR            2:37.69    2:39.04 JO      14  
      34.55   40.25   48.23   36.01                                
  6 Kevins, Caitlin G   15 TVSC-MR              2:34.75    2:39.48 JO      13  
      34.26   41.53   48.62   35.07                                
  7 Mango, Magdalena    16 AGUA-MR              2:37.02    2:39.69 JO      12  
      34.73   41.07   46.97   36.92                                
  8 Ruggiero, Elizabet  16 Middies-MR           2:38.41    2:40.65 JO      11  
      34.92   43.78   46.58   35.37                                
  9 McWilliams, Tara A  16 Tmsuffolk-MR         2:46.69    2:41.46 JO       9  
      37.16   40.11   49.91   34.28                                
 10 Zollo, Ann Marie    15 Middies-MR           2:42.82    2:41.97 JO       7  
      34.53   38.50   53.33   35.61                                
 11 Cruise, Mallory J   15 Twisters-MR          2:41.04    2:42.26 JO       6  
      35.62   41.63   50.70   34.31                                
 12 Ward, Anneka M      17 AGUA-MR              2:35.86    2:43.05 JO       5  
      36.81   42.73   47.57   35.94                                
 13 Nasser, Helen M     16 HAA-MR               2:42.99    2:46.49 JO       4  
      37.88   43.23   47.66   37.72                                
 14 Miata, Julianne M   15 Middies-MR           2:49.80    2:46.51 JO       3  
      37.03   43.31   50.96   35.21                                
 15 Konecni, Jen E      18 SSL-MR               2:43.31    2:46.89 JO       2  
      36.78   41.45   51.34   37.32                                
 16 Tartaglione, Erin   15 Middies-MR           2:46.90    2:48.32 JO       1  
      37.61   44.68   47.88   38.15                                
 17 Evans, Kathleen B   15 Tmsuffolk-MR         2:44.16    2:49.91 JO     
      39.43   42.61   50.25   37.62                                
 18 Hanley, Kaitlin M   16 Tmsuffolk-MR         2:46.08    2:49.95 JO     
      37.18   46.49   48.36   37.92                                
 19 Rakoczy, Maggie M   16 Middies-MR           2:49.51    2:51.03        
      37.44   43.66   49.55   40.38                                
 20 Klaber, Maaret C    17 Apex-MR              2:49.09    2:51.25        
      38.93   46.47   47.79   38.06                                
 21 McCarthy, Jessica   15 MSC-MR               2:47.18    2:51.33        
      38.65   43.22   53.28   36.18                                
 22 Jurawanichkul, Cas  15 Twisters-MR          2:46.00    2:52.02        
      38.34   42.32   52.07   39.29                                
 23 Giunta, Jaclyn A    16 Tmsuffolk-MR         2:45.43    2:53.51        
      38.28   43.52   52.10   39.61                                
 24 Morgan, Adriana Z   16 MSC-MR               2:45.90    2:55.43        
      38.07   45.96   53.20   38.20                                
 25 Mitchell, Caitlin   16 MSC-MR               2:48.78    2:58.62        
      38.67   46.80   54.20   38.95                                
 
Event 36  Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:24.59  ZONE
        2:36.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Perry W    16 WPSC-MR              2:14.31    2:18.38 ZONE    20  
      29.83   35.96   40.93   31.66                                
  2 Bullock, Carroll C  16 WPSC-MR              2:22.66    2:19.34 ZONE    17  
      28.99   35.93   42.15   32.27                                
  3 Amato, Chris Z      15 LIAC-MR              2:31.61    2:25.31 JO      16  
      32.47   35.72   45.45   31.67                                
  4 D'Ambrosia, Chris   15 AGUA-MR              2:20.85    2:25.62 JO      15  
      30.40   38.14   43.06   34.02                                
  5 Damato, Aaron T     16 Tmsuffolk-MR         2:24.93    2:26.02 JO      14  
      30.02   38.97   43.96   33.07                                
  6 Olsen, Ryan M       16 Aqua Gems-MR         2:22.03    2:29.12 JO      13  
      30.23   37.92   46.67   34.30                                
  7 Kraus, Spencer J    15 AGUA-MR              2:31.18    2:30.13 JO      12  
      30.97   39.57   45.65   33.94                                
  8 Almeida, Roger V    16 Twisters-MR          2:25.28    2:30.91 JO      11  
      31.25   39.35   49.12   31.19                                
  9 Kashiwagi, Masayuk  15 Middies-MR           2:29.79    2:31.41 JO       9  
      32.53   39.36   43.98   35.54                                
 10 Johnson, Richard A  15 Middies-MR           2:34.03    2:31.96 JO       7  
      31.18   40.83   48.69   31.26                                
 11 Castillo, Charlie   15 LBA-MR               2:35.41    2:32.37 JO       6  
      32.85   43.05   42.85   33.62                                
 12 Salas, Jakub        16 Twisters-MR          2:33.84    2:34.37 JO       5  
      32.85   38.82   46.80   35.90                                
 13 Hasty, William G    15 AGUA-MR              2:31.06    2:34.44 JO       4  
      32.93   36.63   50.44   34.44                                
 14 Pouchiline, Sergei  16 DLPH-MR              2:31.40    2:35.79 JO       3  
      32.59   42.57   46.82   33.81                                
 15 Pulgar, Ronny J     16 Twisters-MR          2:32.24    2:35.87 JO       2  
      33.24   41.37   47.51   33.75                                
 16 Zhu, Alan           16 Twisters-MR          2:31.51    2:37.26          1  
      31.37   40.84   49.20   35.85                                
 17 Master, Dev R       16 Express Swimming-MR  2:36.67    2:38.53        
      36.46   41.08   45.08   35.91                                
 18 Lerman, Matthew     16 OWA-MR               2:29.23    2:38.75        
      35.65   41.35   44.63   37.12                                
 19 Yanilshteyn, Aleks  15 DLPH-MR              2:33.88    2:39.97        
      34.01   42.38   47.66   35.92                                
 20 Peyser, David A     15 TVSC-MR              2:35.68    2:41.49        
      34.43   40.80   52.13   34.13                                
 
Event 37  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          38.19  ZONE
          47.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gaffey, Melanie A   10 CSC-MR                 33.66      34.17 ZONE    20  
  2 Forrester, Alexand  10 Badger-MR              35.29      34.91 ZONE    17  
  3 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR                35.62      35.10 ZONE    16  
  4 Birkmire, Jenna M   10 TVSC-MR                35.66      35.18 ZONE    15  
  5 Guelly, Kirsten     10 FLY-MR                 35.99      36.12 ZONE    14  
  6 Taddeo, Marisa S    10 CSC-MR                 36.13      36.32 ZONE    13  
  7 Morcerf, Marykate   10 WISC-MR                35.37      36.77 ZONE    12  
  8 Gibbons, Alanna     10 Basc-MR                37.25      38.28 JO      11  
  9 Anderer, Britney    10 HAA-MR                 38.96      38.54 JO       9  
 10 Warren, Michelle    10 WISC-MR                39.03      38.78 JO       7  
 11 Kelly, Emily        10 LBA-MR                 38.11      39.06 JO       6  
 12 Cobbinah, Sarah     10 Apex-MR                41.09      39.09 JO       5  
 13 Anderer, Stephanie  10 HAA-MR                 40.39      39.28 JO       4  
 14 Stellman, Amanda E  10 Middies-MR             39.78      39.76 JO       3  
 15 Pai, Christina E    10 MSC-MR                 40.96      39.96 JO       2  
 16 Ehret, Jane M       10 Aqua Gems-MR           40.47      40.12 JO       1  
 17 Owens, Amanda M      9 Badger-MR              39.05      40.33 JO     
 18 Panzarino, Alexand  10 Middies-MR             40.52      40.58 JO     
 19 Jones, Shannon E     9 Badger-MR              38.06      40.76 JO     
 20 Biagioli, Alana     10 TVSC-MR                40.29      40.78 JO     
 21 Chang, Linda         9 FLY-MR                 43.66      41.16 JO     
 22 Brennan, Alyssa M    9 TVSC-MR                41.98      41.83 JO     
 23 Lyons, Caitlin      10 Badger-MR              37.80      41.99 JO     
 24 Chen, Cynthia        9 FLY-MR                 44.01      42.00 JO     
 25 Obando, Laura       10 FLY-MR                 43.63      42.27 JO     
 26 Carballeira, Kimbe  10 TVSC-MR                41.41      42.52 JO     
 27 Mrozinski, Melissa  10 Basc-MR                41.35      42.73 JO     
 28 Carbonette, Elise   10 North Shore-MR         41.66      42.80 JO     
 29 Pepe, Samantha M    10 FLY-MR                 44.19      42.83 JO     
 30 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR                 42.53      42.96 JO     
 31 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR        45.56      43.07 JO     
 32 Purdy, Kristen L    10 TVSC-MR                46.08      43.15 JO     
 33 Festa, Julia D      10 LIAC-MR                40.61      43.24 JO     
 34 Hoffman, Morgan     10 WISC-MR                44.76      43.44 JO     
 35 Brillson, Jocelyne  10 FLY-MR                 43.40      43.48 JO     
 36 Klein, Morganne G    9 VAC-MR                 42.20      43.61 JO     
 37 Wyatt, Allison B    10 MSC-MR                 43.45      43.73 JO     
 38 Doughty, Brigitte   10 HAA-MR                 44.59      44.33 JO     
 39 Ouzounian, Lauren    9 North Shore-MR         43.30      45.08 JO     
 40 Gianotti, Teresa M  10 HYB-MR                 47.95      45.23 JO     
 41 Cooke, Farrell       9 Badger-MR              41.16      45.39 JO     
 42 Tromp, Jacqueline   10 CSC-MR                 45.79      45.55 JO     
 43 Pablo, Aileen       10 FLY-MR                 43.48      45.70 JO     
 44 Yang-DiPietro, Lea  10 Badger-MR              45.66      46.08 JO     
 45 Salgado, Laura S    10 Twisters-MR            46.79      46.23 JO     
 45 Smith, Ashley Z     10 LIAC-MR                45.88      46.23 JO     
 47 Zhu, Annie           7 Twisters-MR            45.30      46.32 JO     
 48 Merz, Wendy A        8 HYB-MR                 45.88      46.38 JO     
 49 Salese, Elizabeth   10 Badger-MR              46.45      46.41 JO     
 49 DaSilva, Taylor A    9 TVSC-MR                46.42      46.41 JO     
 51 Luqman, Kyle M      10 IA-MR                  43.02      46.46 JO     
 52 Ginsberg, Ariel E   10 Middies-MR             46.10      46.65 JO     
 53 Caputo, Krista       9 Basc-MR                47.97      46.81 JO     
 54 Finnegan, Sallibet  10 WISC-MR                43.57      46.97 JO     
 55 McGuire, Christine   9 Badger-MR              45.43      47.04 JO     
 56 Norrgard, Kristen   10 Middies-MR             43.88      47.23 JO     
 57 Fusco, Alexandra A   9 GAEL-MR                47.49      47.65 JO     
 58 Sigaty, Christine    9 North Shore-MR         46.78      48.53        
 59 Jen, Elizabeth C    10 Middies-MR             47.73      49.04        
 60 Moon, Zuri          10 FLY-MR                 45.57      49.99        
 61 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR    45.50      51.25        
 62 Shanley, Kelly M    10 Express Swimming-MR    47.66      52.60        
 
Event 38  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          38.19  ZONE
          46.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Kenny          10 FLY-MR                 36.82      36.02 ZONE    20  
  2 Woodhead, Derek R    9 IA-MR                  36.92      36.62 ZONE    17  
  3 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR           36.73      37.02 ZONE    16  
  4 Donis, Harry J      10 Middies-MR             39.68      38.70 JO      15  
  5 Sangtippawan, Chud   9 Twisters-MR            40.34      39.74 JO      14  
  6 Derlath, Jonathan   10 Express Swimming-MR    38.20      39.92 JO      13  
  7 O'Neill, Brian P    10 LIAC-MR                39.26      40.30 JO      12  
  8 Knight, Lucas        9 FLY-MR                 43.00      40.38 JO      11  
  9 Hallinan, James J   10 CSC-MR                 37.85      40.52 JO       9  
 10 Ghanim, Ayman       10 Twisters-MR            38.57      40.58 JO       7  
 11 Cerra, Nicholas     10 OWA-MR                 39.81      41.07 JO       6  
 12 Pickel, Cody        10 FLY-MR                 44.00      41.08 JO       5  
 13 Gustafson, Peter G  10 North Shore-MR         39.73      41.23 JO       4  
 14 Lyons, Chris         9 Badger-MR              40.28      41.66 JO       3  
 15 Conlee, Kyle D      10 Middies-MR             45.63      42.09 JO       2  
 16 Coleman, Zachary T  10 CSC-MR                 42.94      42.39 JO       1  
 17 Galan, Bryan         8 Sachem-MR              44.69      42.66 JO     
 18 Betzios, Nikolas    10 OWA-MR                 41.57      43.98 JO     
 19 Polanco, Christoph   9 Twisters-MR            43.62      44.12 JO     
 20 Potter, Justin E     8 Bgnw Marlins-MR        45.25      44.76 JO     
 21 Nicholson, Michael  10 Middies-MR             41.48      44.94 JO     
 22 Garcia, Stefan       9 FLY-MR                 45.00      45.07 JO     
 23 Hendershot, Billy   10 FLY-MR                 44.50      45.84 JO     
 24 Medjid, Andrew Z    10 LIAC-MR                46.85      45.92 JO     
 25 Oakes, Brian C      10 LIAC-MR                46.17      46.53 JO     
 26 Ng, Kevin            9 OWA-MR                 45.25      46.54 JO     
 27 Torrell, John R     10 Badger-MR              46.57      47.07        
 28 Prate, Michael      10 WISC-MR                43.76      49.04        
 29 Minowitz, Eric M     9 Middies-MR             46.09      49.21        
 30 Degrazia, Michael    8 Tmsuffolk-MR           44.58      50.07        
 31 McIlvain, Brian J   10 CSC-MR                 47.22      50.60        
 -- Corrigan, Chris      9 LIAC-MR                37.76         DQ        
 -- McIlvain, Patrick    9 CSC-MR                 43.95         DQ        
 
Event 39  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:18.99  ZONE
        2:30.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duguet, Paola       14 Badger-MR            2:05.96    2:09.05 ZONE    20  
      29.67   32.52   33.87   32.99                                
  2 Rakoczy, Joanna D   14 Middies-MR           2:16.46    2:16.50 ZONE    17  
      32.33   34.29   35.10   34.78                                
  3 Ghitelman, Beatric  14 Middies-MR           2:13.68    2:21.49 JO      16  
      32.77   35.28   36.99   36.45                                
  4 Mueller, Mary F     14 Middies-MR           2:20.72    2:22.12 JO      15  
      32.80   35.19   37.62   36.51                                
  5 Akerfelds, Dana P   13 Middies-MR           2:21.61    2:22.69 JO      14  
      32.96   36.24   37.92   35.57                                
  6 Dwyer, Shannon M    14 Express Swimming-MR  2:20.80    2:23.97 JO      13  
      32.75   36.27   38.43   36.52                                
  7 Liu, Lucy X         14 AGUA-MR              2:21.28    2:24.19 JO      12  
      33.27   36.75   38.38   35.79                                
  8 Harris, Markee E    13 Tmsuffolk-MR         2:25.67    2:24.47 JO      11  
      33.69   36.62   38.27   35.89                                
  9 Dolinar, Ann M      14 Tmsuffolk-MR         2:25.84    2:24.73 JO       9  
      34.44   37.54   37.28   35.47                                
 10 Bertoncini, Dana M  14 Tmsuffolk-MR         2:24.02    2:24.90 JO       7  
      33.69   36.82   37.52   36.87                                
 11 Schiano, Marie J    14 SIA-MR               2:25.90    2:25.00 JO       6  
      33.56   37.15   38.74   35.55                                
 12 Ciccone, Amanda     13 SSL-MR               2:26.35    2:25.08 JO       5  
      32.98   37.51   38.08   36.51                                
 13 Fortini, Izabela P  13 Twisters-MR          2:30.71    2:25.17 JO       4  
      33.00   36.72 1:15.45                                        
 14 LU, April           13 FLY-MR               2:30.62    2:26.12 JO       3  
      33.32   36.60   37.97   38.23                                
 15 Caperna, Molly S    14 LIAC-MR              2:22.86    2:26.78 JO       2  
      32.95   35.87   38.60   39.36                                
 16 Festa, Natalia K    13 LIAC-MR              2:22.66    2:26.86 JO       1  
      33.93   37.75   38.09   37.09                                
 17 Sullivan, Marykate  14 LIAC-MR              2:25.23    2:26.91 JO     
      34.06   37.11   38.14   37.60                                
 18 Safran, Lily W      14 AGUA-MR              2:22.71    2:27.00 JO     
      33.40   37.02   38.60   37.98                                
 19 Roseman, Alexandra  14 AGUA-MR              2:28.73    2:27.21 JO     
      33.28   36.99   39.04   37.90                                
 20 Goff, Sara L        14 Middies-MR           2:24.82    2:27.40 JO     
      34.02   37.39   38.55   37.44                                
 21 Healey, Vivian O    14 AGUA-MR              2:26.08    2:27.60 JO     
      33.95   38.21   38.90   36.54                                
 22 Bonagura, Christin  14 Express Swimming-MR  2:29.20    2:27.94 JO     
      34.20   37.81   38.73   37.20                                
 23 Stellato, Michelle  13 LIAC-MR              2:27.37    2:28.08 JO     
      34.96   37.59   38.89   36.64                                
 24 Sullivan, Ellen F   14 Express Swimming-MR  2:28.79    2:28.86 JO     
      34.33   37.60   38.90   38.03                                
 25 Guelly, Gabi K      13 FLY-MR               2:27.33    2:29.16 JO     
      34.92   37.84   39.13   37.27                                
 26 Biancone, Taylor Z  14 GAEL-MR              2:25.10    2:29.26 JO     
      33.39   37.21   39.73   38.93                                
 27 Stroh, Caitlin M    13 TVSC-MR              2:28.13    2:29.43 JO     
      35.35   37.55   38.47   38.06                                
 28 Minowitz, Amy M     13 Middies-MR           2:28.21    2:29.64 JO     
      34.24   38.73   39.31   37.36                                
 29 Gomez, Stephanie    14 Badger-MR            2:27.20    2:29.65 JO     
      34.35   37.18   39.60   38.52                                
 29 Meiners, Tara       14 Basc-MR              2:29.75    2:29.65 JO     
      34.61   36.86   38.64   39.54                                
 31 Travers, Bridget    14 FLY-MR               2:30.92    2:30.01 JO     
      33.68   37.27   39.26   39.80                                
 32 Boehm, Stacey M     14 LIAC-MR              2:29.00    2:30.06 JO     
      35.09   38.25   39.21   37.51                                
 33 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  2:27.07    2:30.09 JO     
      34.32   38.30   39.03   38.44                                
 34 Naughton, Meredith  13 Badger-MR            2:31.58    2:31.28        
      34.06   39.11   39.53   38.58                                
 35 Tannenbaum, Sarah   14 AGUA-MR              2:25.47    2:31.31        
      35.06   38.54   39.35   38.36                                
 36 Quach, Michele      14 Apex-MR              2:30.57    2:32.41        
      35.34   38.15   39.96   38.96                                
 37 Devoe, Stacey Z     14 GAEL-MR              2:26.43    2:32.99        
      34.81   38.73   40.06   39.39                                
 38 Sprow, Alana M      13 TVSC-MR              2:32.26    2:34.52        
      33.52   39.07   40.95   40.98                                
 -- Conroy, Jaqueline   13 LIAC-MR              2:29.21         DQ        
      35.51   37.54   38.79   38.73                                
 
Event 40  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:12.99  ZONE
        2:25.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emanuel, Ryan Z     14 Badger-MR            2:02.54    2:07.24 ZONE    20  
      28.92   31.77   33.96   32.59                                
  2 Caines, Matthew F   14 Tmsuffolk-MR         2:09.23    2:08.90 ZONE    17  
      29.52   32.66   34.44   32.28                                
  3 Wakefield, Kevin A  14 Express Swimming-MR  2:10.89    2:11.83 ZONE    16  
      30.23   32.94   34.56   34.10                                
  4 Wang, Vinson        13 MSC-MR               2:12.64    2:12.26 ZONE    15  
      31.01   33.49   34.17   33.59                                
  5 Davies, Phillip Z   13 Badger-MR            2:12.34    2:13.59 JO      14  
      31.02   33.87   35.22   33.48                                
  6 Hastings, Tristan   13 Bgnw Marlins-MR      2:17.57    2:13.64 JO      13  
      30.91   33.97   35.19   33.57                                
  7 Smith, Bobby J      13 LIAC-MR              2:13.08    2:13.76 JO      12  
      29.86   33.92   35.24   34.74                                
  8 Kashiwagi, Yoshihi  13 Middies-MR           2:17.35    2:14.06 JO      11  
      31.68   33.91   35.48   32.99                                
  9 Stathopoulos, Cary  14 AGUA-MR              2:11.46    2:14.26 JO       9  
      31.07   33.19   35.36   34.64                                
 10 Ziplow, Jason       14 OWA-MR               2:16.60    2:14.74 JO       7  
      30.91   34.98   35.18   33.67                                
 11 D'Errico, John      13 OWA-MR               2:17.57    2:15.70 JO       6  
      31.29   35.62   35.10   33.69                                
 12 Bailey, Michael I   13 Middies-MR           2:17.27    2:16.12 JO       5  
      30.67   33.56   36.24   35.65                                
 13 Frawley III, Bobby  13 OWA-MR               2:20.13    2:16.47 JO       4  
      31.97   34.88   35.55   34.07                                
 14 Morrissey, Sean     13 UNBAD-MR             2:20.00    2:18.63 JO       3  
      32.29   34.51   36.01   35.82                                
 15 Vogel, Daniel A     14 LIAC-MR              2:17.92    2:18.73 JO       2  
      32.05   34.91   35.94   35.83                                
 16 Chipev, George      14 North Shore-MR       2:21.95    2:18.84 JO       1  
      31.81   34.69   36.63   35.71                                
 17 Sallusto, Matt J    14 OWA-MR               2:19.07    2:19.15 JO     
      31.52   35.97   36.26   35.40                                
 18 Fisher, Joshua S    14 CSC-MR               2:23.92    2:19.49 JO     
      31.49   35.83   35.99   36.18                                
 19 Pai, Jonathan D     14 MSC-MR               2:23.29    2:20.30 JO     
      33.19   35.27   36.17   35.67                                
 20 Kopot, Andrey       13 SEALS-MR             2:18.10    2:20.80 JO     
      31.64   35.02   36.89   37.25                                
 21 Whiston, William Z  14 Badger-MR            2:23.19    2:21.16 JO     
      32.78   35.44   38.07   34.87                                
 22 NG, Jason           14 LIAC-MR              2:23.04    2:21.96 JO     
      32.15   35.17   37.93   36.71                                
 23 Rohrs, Eric L       14 Middies-MR           2:22.33    2:22.07 JO     
      32.01   36.47   36.96   36.63                                
 24 Meaney, Brad T      14 SIA-MR               2:28.40    2:22.18 JO     
      31.89   35.78   38.04   36.47                                
 25 Yin, Perry T        14 Tmsuffolk-MR         2:24.56    2:22.27 JO     
      32.28   36.37   37.24   36.38                                
 26 Penyevsky, Sergey   14 SEALS-MR             2:17.90    2:22.32 JO     
      33.33   36.43   37.40   35.16                                
 27 Levintov, Nick      14 SEALS-MR             2:22.40    2:23.06 JO     
      32.60   35.61   37.83   37.02                                
 28 Hikal, Karim        14 Basc-MR              2:21.49    2:23.61 JO     
      32.79   35.88   37.54   37.40                                
 29 Florio, Eric R      14 Express Swimming-MR  2:25.06    2:24.15 JO     
      32.89   35.91   37.91   37.44                                
 30 Lindsey, Kevin P    13 Tmsuffolk-MR         2:25.74    2:24.30 JO     
      33.55   37.18   38.09   35.48                                
 31 Marks, Danny J      14 Aqua Gems-MR         2:23.73    2:24.31 JO     
      32.74   36.55   38.66   36.36                                
 32 D'Errico, Angelo    14 OWA-MR               2:25.95    2:24.65 JO     
      33.85   37.94   38.29   34.57                                
 33 Quinn, Kevin        14 LBA-MR               2:23.17    2:28.43        
      32.33   36.33   40.48   39.29                                
 34 Miller, Robbie      13 Apex-MR              2:21.89    2:30.20        
      32.31   36.55   40.68   40.66                                
 35 Tolkach, Igor       13 DLPH-MR              2:22.32    2:40.88        
      35.02   40.02   43.27   42.57                                
 
Event 41  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:44.69  ZONE
        3:09.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Forrester, Alexand  10 Badger-MR            2:26.00    2:28.76 ZONE    20  
      34.10   37.56   39.95   37.15                                
  2 Giberson, Sara       9 Basc-MR              2:31.48    2:28.87 ZONE    17  
      34.97   39.03   39.08   35.79                                
  3 Taddeo, Marisa S    10 CSC-MR               2:34.30    2:28.98 ZONE    16  
      34.20   38.38   40.30   36.10                                
  4 Larson, Kimberly P  10 IA-MR                2:37.47    2:36.26 ZONE    15  
      36.25   39.01   40.94   40.06                                
  5 Morcerf, Marykate   10 WISC-MR              2:40.80    2:40.06 ZONE    14  
      36.50   41.23   42.04   40.29                                
  6 Birkmire, Jenna M   10 TVSC-MR              2:38.23    2:41.05 ZONE    13  
      36.39   39.93   43.45   41.28                                
  7 Guelly, Kirsten     10 FLY-MR               2:45.03    2:45.58 JO      12  
      37.66   44.39   43.57   39.96                                
  8 Kelly, Emily        10 LBA-MR               2:43.54    2:46.01 JO      11  
      36.79   41.46   45.24   42.52                                
  9 Smith, Ashley Z     10 LIAC-MR              2:48.49    2:47.81 JO       9  
      39.57   42.98   43.24   42.02                                
 10 Gibbons, Alanna     10 Basc-MR              2:45.51    2:48.30 JO       7  
      39.67   43.09   44.49   41.05                                
 11 Biagioli, Alana     10 TVSC-MR              2:51.50    2:48.90 JO       6  
      38.90   43.77   45.56   40.67                                
 12 Festa, Julia D      10 LIAC-MR              2:54.29    2:48.93 JO       5  
      40.84   43.72   43.92   40.45                                
 13 Zarriello, Megan Z   9 LIAC-MR              2:51.55    2:49.70 JO       4  
      39.73   43.10   44.81   42.06                                
 14 Carballeira, Kimbe  10 TVSC-MR              2:52.18    2:50.00 JO       3  
      40.12   44.12   45.72   40.04                                
 15 Cooke, Farrell       9 Badger-MR            2:52.53    2:50.23 JO       2  
      37.31   43.14   46.14   43.64                                
 16 Teng, Rebecca Y     10 AGUA-MR              3:09.48    2:51.90 JO       1  
      37.92   44.23   47.30   42.45                                
 17 Doughty, Brigitte   10 HAA-MR               3:05.82    2:52.42 JO     
      40.13   43.63   45.55   43.11                                
 18 Mrozinski, Melissa  10 Basc-MR              2:51.96    2:52.80 JO     
      41.36   44.85   45.38   41.21                                
 19 Stellman, Amanda E  10 Middies-MR           2:49.68    2:53.90 JO     
      40.92   44.50   45.74   42.74                                
 20 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR      3:03.58    2:56.37 JO     
      39.10   44.89   46.71   45.67                                
 21 Finnegan, Sallibet  10 WISC-MR              2:50.71    2:59.06 JO     
      39.45   45.28   48.83   45.50                                
 22 Ferlo, Emily E      10 Aqua Gems-MR         2:59.12    2:59.30 JO     
      41.61   46.65   46.85   44.19                                
 23 Kolackovsky, Kerri   9 LIAC-MR              3:08.31    3:00.69 JO     
      43.32   46.73   46.63   44.01                                
 24 Shanley, Kelly M    10 Express Swimming-MR  2:56.67    3:00.72 JO     
      40.65   47.19   49.04   43.84                                
 25 Caines, Alexandra   10 Tmsuffolk-MR         3:09.90    3:01.43 JO     
      40.12   49.25   48.51   43.55                                
 26 Kwa, Adelene         9 AGUA-MR              3:03.03    3:01.95 JO     
      42.68   47.88   47.29   44.10                                
 27 Carballeira, Kaitl   9 TVSC-MR              2:57.60    3:02.51 JO     
      42.28   47.42   49.14   43.67                                
 28 Pepe, Samantha M    10 FLY-MR               3:04.41    3:03.41 JO     
      41.72   46.77   48.72   46.20                                
 29 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR               3:04.20    3:17.69        
      43.78   50.62   53.01   50.28                                
 -- Lyons, Caitlin      10 Badger-MR            2:44.64         DQ        
 
Event 42  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:44.69  ZONE
        3:09.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Kenny          10 FLY-MR               2:35.66    2:32.59 ZONE    20  
      34.37   38.20   40.73   39.29                                
  2 Wagner, Jack S      10 LIAC-MR              2:38.87    2:35.19 ZONE    17  
      35.40   40.25   41.15   38.39                                
  3 Hallinan, James J   10 CSC-MR               2:38.35    2:35.92 ZONE    16  
      36.36   39.80   40.88   38.88                                
  4 Coleman, Zachary T  10 CSC-MR               2:39.41    2:36.21 ZONE    15  
      36.71   39.64   41.24   38.62                                
  5 Derlath, Jonathan   10 Express Swimming-MR  2:46.30    2:42.10 ZONE    14  
      38.95   41.65   41.86   39.64                                
  6 O'Neill, Brian P    10 LIAC-MR              2:44.11    2:44.13 ZONE    13  
      38.07   42.31   42.48   41.27                                
  7 Donis, Harry J      10 Middies-MR           2:43.66    2:45.47 JO      12  
      39.34   41.75   42.91   41.47                                
  8 Cerra, Nicholas     10 OWA-MR               2:49.41    2:46.07 JO      11  
      38.73   43.24   43.95   40.15                                
  9 Woodhead, Derek R    9 IA-MR                2:51.36    2:46.08 JO       9  
      38.02   42.76   43.03   42.27                                
 10 McComiskey, Tony     9 Basc-MR              2:46.22    2:48.40 JO       7  
      38.90   43.07   44.81   41.62                                
 11 Corrigan, Chris      9 LIAC-MR              2:55.68    2:49.73 JO       6  
      38.03   43.09   45.22   43.39                                
 12 Sacoto, Maxwell L   10 Twisters-MR          2:50.29    2:51.87 JO       5  
      38.73   42.93   45.42   44.79                                
 13 Kunze, Ian M         9 AGUA-MR              2:52.88    2:53.65 JO       4  
      40.23   44.97   46.61   41.84                                
 14 Polanco, Christoph   9 Twisters-MR          3:07.92    2:56.33 JO       3  
      40.93   43.64   48.45   43.31                                
 15 Jitechian, Gerard   10 Middies-MR           2:58.71    2:57.11 JO       2  
      41.58   45.66   48.05   41.82                                
 16 Minowitz, Eric M     9 Middies-MR           2:56.40    2:57.22 JO       1  
      41.77   46.50   47.02   41.93                                
 17 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR           2:56.98    2:59.33 JO     
      40.25   45.59   47.09   46.40                                
 18 Dempsey, Lukas A     9 AGUA-MR              3:08.89    2:59.79 JO     
      41.96   47.83   47.66   42.34                                
 19 Sprague, Travis     10 Badger-MR            2:50.30    3:00.27 JO     
      41.00   45.41   48.81   45.05                                
 20 Mohrmann, John       9 LIAC-MR              3:09.26    3:01.01 JO     
      40.46   47.62   49.79   43.14                                
 21 Cheskis, David      10 Basc-MR              2:57.08    3:02.45 JO     
      41.11   46.48   48.54   46.32                                
 22 Prate, Michael      10 WISC-MR              3:01.77    3:06.96 JO     
      43.61   49.30   50.71   43.34                                
 23 Potter, Justin E     8 Bgnw Marlins-MR      3:05.59    3:07.75 JO     
      44.52   49.06   48.86   45.31                                
 24 Sheffrey, Harold    10 AGUA-MR              3:01.16    3:08.47 JO     
      41.83   46.66   51.10   48.88                                
 25 Guelly, Stefan      10 FLY-MR               2:59.45    3:10.38        
      44.83   48.68   50.97   45.90                                
 26 Oakes, Brian C      10 LIAC-MR              3:09.48    3:10.56        
      44.34   48.38   50.79   47.05                                
 27 Betzios, Nikolas    10 OWA-MR               3:05.33    3:15.84        
 
Event 43  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:37.39  ZONE
        2:55.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pandolfo, Julia R   14 Middies-MR           2:35.25    2:38.82 JO      20  
      34.35   39.61   43.73   41.13                                
  2 Rakoczy, Joanna D   14 Middies-MR           2:37.51    2:38.91 JO      17  
      35.54   40.08   42.72   40.57                                
  3 Leonard, Cara M     13 Middies-MR           2:44.54    2:43.57 JO      16  
      34.71   39.88   44.92   44.06                                
  4 Akerfelds, Dana P   13 Middies-MR           2:43.09    2:44.69 JO      15  
      36.52   41.86   44.70   41.61                                
  5 Wollner, Margaret   14 AGUA-MR              2:43.02    2:44.82 JO      14  
      36.54   42.61   43.99   41.68                                
  6 Ghitelman, Beatric  14 Middies-MR           2:38.24    2:45.89 JO      13  
      35.07   40.78   45.32   44.72                                
  7 Faber, Meaghan C    14 Tmsuffolk-MR         2:44.15    2:46.36 JO      12  
      35.78   42.21   44.97   43.40                                
  8 Tannenbaum, Sarah   14 AGUA-MR              2:45.41    2:51.40 JO      11  
      38.65   42.71   44.58   45.46                                
  9 Fortini, Izabela P  13 Twisters-MR          2:40.39    2:53.38 JO       9  
      37.70   43.02   48.22   44.44                                
 10 Gromling, Kristin   14 LBA-MR               2:52.92    2:55.35 JO       7  
      38.59   44.09   47.80   44.87                                
 11 Mills, Tanika       13 NFS-MR               2:43.50    2:55.65 JO       6  
      36.70   41.33   46.63   50.99                                
 12 Palmeri, Stephanie  14 Farmingdale-MR       2:49.22    2:56.48          5  
      37.02   42.05   48.90   48.51                                
 13 Liu, Lucy X         14 AGUA-MR              2:45.74    2:57.80          4  
      37.41   43.24   49.50   47.65                                
 14 Wursthorn, Dawn     13 LIAC-MR              2:51.30    2:58.36          3  
      37.90   43.90   50.16   46.40                                
 15 Conroy, Jaqueline   13 LIAC-MR              2:53.90    3:01.48          2  
      38.72   43.39   50.65   48.72                                
 
Event 44  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:30.69  ZONE
        2:49.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 EL Tahawy, Noor S   13 LIAC-MR              2:25.04    2:24.48 ZONE    20  
      31.86   35.07   38.54   39.01                                
  2 Mirinov, Anthony Z  14 Badger-MR            2:36.70    2:27.38 ZONE    17  
      32.03   36.88   40.16   38.31                                
  3 Emanuel, Ryan Z     14 Badger-MR            2:17.82    2:34.97 JO      16  
      31.91   37.77   42.96   42.33                                
  4 Strassberg, Matthe  14 Middies-MR           2:35.35    2:35.26 JO      15  
      33.32   38.90   41.94   41.10                                
  5 Wang, Vinson        13 MSC-MR               2:35.50    2:38.08 JO      14  
      33.81   37.87   42.75   43.65                                
  6 Chipev, George      14 North Shore-MR       2:44.78    2:41.22 JO      13  
      35.20   40.36   43.66   42.00                                
  7 Quinn, Kevin        14 LBA-MR               2:43.77    2:41.62 JO      12  
      36.74   41.11   43.13   40.64                                
  8 Bailey, Michael I   13 Middies-MR           2:40.69    2:43.94 JO      11  
      33.96   42.22   45.84   41.92                                
  9 Sadovski, Stanisla  13 DLPH-MR              2:40.76    2:45.79 JO       9  
      35.90   40.45   44.23   45.21                                
 10 Wakefield, Kevin A  14 Express Swimming-MR  2:42.80    2:47.61 JO       7  
      35.37   42.12   45.23   44.89                                
 11 King, Terence E     14 CSC-MR               2:49.14    3:04.00          6  
      38.09   44.65   49.92   51.34                                
 -- Heigh, Douglas M    14 SIA-MR               2:48.08         DQ        
      36.52   42.91   47.15   47.82                                
 
Event 45  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.79  ZONE
        1:56.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Anderer, Britney    10 HAA-MR               1:33.61    1:31.26 ZONE    20  
      43.86   47.40                                                
  2 Gaffey, Melanie A   10 CSC-MR               1:32.27    1:32.31 ZONE    17  
      45.52   46.79                                                
  3 Teng, Rebecca Y     10 AGUA-MR              1:37.02    1:34.04 ZONE    16  
      46.18   47.86                                                
  4 Larson, Kimberly P  10 IA-MR                1:38.95    1:36.98 ZONE    15  
      46.87   50.11                                                
  5 Warren, Michelle    10 WISC-MR              1:36.72    1:36.99 ZONE    14  
      48.89   48.10                                                
  6 Biagioli, Alana     10 TVSC-MR              1:37.64    1:37.28 ZONE    13  
      47.13   50.15                                                
  7 Brennan, Alyssa M    9 TVSC-MR              1:38.86    1:37.59 ZONE    12  
      48.53   49.06                                                
  8 Ehret, Jane M       10 Aqua Gems-MR         1:36.94    1:38.33 ZONE    11  
      45.98   52.35                                                
  9 Pai, Christina E    10 MSC-MR               1:38.10    1:39.35 JO       9  
      47.72   51.63                                                
 10 Chen, Cynthia        9 FLY-MR               1:40.83    1:39.90 JO       7  
      48.83   51.07                                                
 11 Borutecene, Gabrie  10 HYB-MR               1:44.57    1:41.14 JO       6  
      49.45   51.69                                                
 12 Morcerf, Marykate   10 WISC-MR              1:41.47    1:41.67 JO       5  
      49.46   52.21                                                
 13 Kwa, Adelene         9 AGUA-MR              1:38.00    1:41.68 JO       4  
      49.46   52.22                                                
 14 Wyatt, Allison B    10 MSC-MR               1:43.43    1:42.21 JO       3  
      50.05   52.16                                                
 15 Cobbinah, Sarah     10 Apex-MR              1:41.26    1:42.51 JO       2  
      47.58   54.93                                                
 16 Hoffman, Morgan     10 WISC-MR              1:38.95    1:42.89 JO       1  
      50.50   52.39                                                
 17 Anderer, Stephanie  10 HAA-MR               1:45.59    1:44.39 JO     
      49.23   55.16                                                
 18 Luqman, Kyle M      10 IA-MR                1:46.64    1:44.54 JO     
      50.55   53.99                                                
 19 Zhu, Annie           7 Twisters-MR          1:44.72    1:44.75 JO     
      50.87   53.88                                                
 20 Purdy, Kristen L    10 TVSC-MR              1:46.82    1:44.94 JO     
      52.81   52.13                                                
 21 Dias, Marcela K     10 Twisters-MR          1:49.86    1:46.89 JO     
      51.21   55.68                                                
 22 Boltja, Chelsea A   10 WISC-MR              1:53.00    1:46.95 JO     
      51.21   55.74                                                
 23 Panzarino, Alexand  10 Middies-MR           1:52.17    1:47.07 JO     
      51.53   55.54                                                
 24 Browne, Rebecca K   10 Middies-MR           1:54.86    1:47.31 JO     
      53.52   53.79                                                
 25 Coombs, Laurissa R   9 TVSC-MR              1:54.56    1:49.57 JO     
      53.00   56.57                                                
 26 Kolackovsky, Kerri   9 LIAC-MR              1:48.94    1:50.32 JO     
      52.58   57.74                                                
 27 Fulenwider, Alliso   9 Middies-MR           1:51.20    1:50.42 JO     
      53.80   56.62                                                
 28 Shanley, Kelly M    10 Express Swimming-MR  1:54.91    1:50.63 JO     
      52.06   58.57                                                
 29 MU, Isabella Z       8 LIAC-MR              1:51.41    1:50.66 JO     
      54.32   56.34                                                
 30 Klein, Morganne G    9 VAC-MR               1:45.97    1:50.67 JO     
      53.46   57.21                                                
 31 Stanford, Brittany   9 LBA-MR               1:53.03    1:51.32 JO     
      54.25   57.07                                                
 32 Carballeira, Kaitl   9 TVSC-MR              1:52.58    1:51.42 JO     
      54.60   56.82                                                
 33 Groccia, Adrienne    9 GAEL-MR              1:56.06    1:51.49 JO     
      53.97   57.52                                                
 33 Watson, Katie J     10 MSC-MR               1:56.04    1:51.49 JO     
      56.48   55.01                                                
 35 Pepe, Samantha M    10 FLY-MR               1:53.14    1:51.81 JO     
      53.43   58.38                                                
 36 Elhamalawy, Judy    10 LIAC-MR              1:56.33    1:52.20 JO     
      55.00   57.20                                                
 37 Chang, Linda         9 FLY-MR               1:55.95    1:52.83 JO     
      54.71   58.12                                                
 38 Olsen, Emily         9 Aqua Gems-MR         1:55.32    1:53.25 JO     
      56.64   56.61                                                
 39 DaSilva, Taylor A    9 TVSC-MR              1:55.93    1:53.56 JO     
      55.38   58.18                                                
 40 Ginsberg, Ariel E   10 Middies-MR           1:53.95    1:53.81 JO     
      54.55   59.26                                                
 41 Tromp, Jacqueline   10 CSC-MR               1:55.52    1:53.97 JO     
      54.53   59.44                                                
 42 Pablo, Aileen       10 FLY-MR               1:53.20    1:55.98 JO     
      55.54 1:00.44                                                
 43 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR  1:56.21    2:01.15        
 
Event 46  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.79  ZONE
        1:56.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud   9 Twisters-MR          1:33.91    1:30.16 ZONE    20  
      43.00   47.16                                                
  2 Kim, Kenny          10 FLY-MR               1:36.44    1:31.98 ZONE    17  
      43.45   48.53                                                
  3 Ghanim, Ayman       10 Twisters-MR          1:39.68    1:40.09 JO      16  
      48.47   51.62                                                
  4 Knight, Lucas        9 FLY-MR               1:40.34    1:40.21 JO      15  
      46.70   53.51                                                
  5 Garcia, Stefan       9 FLY-MR               1:47.77    1:42.70 JO      14  
      50.70   52.00                                                
  6 McComiskey, Tony     9 Basc-MR              1:39.86    1:43.24 JO      13  
      49.32   53.92                                                
  7 Wagner, Jack S      10 LIAC-MR              1:45.64    1:44.85 JO      12  
      52.34   52.51                                                
  8 Sacoto, Maxwell L   10 Twisters-MR          1:41.81    1:45.19 JO      11  
      50.38   54.81                                                
  9 Hinds, Jonathan A   10 Tmsuffolk-MR         1:45.61    1:45.41 JO       9  
      50.41   55.00                                                
 10 Jitechian, Gerard   10 Middies-MR           1:54.09    1:46.28 JO       7  
      53.44   52.84                                                
 11 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR         1:46.52    1:49.76 JO       6  
      53.31   56.45                                                
 12 Peng, Didi           8 OWA-MR               1:50.95    1:50.06 JO       5  
      54.10   55.96                                                
 13 Prate, Michael      10 WISC-MR              1:45.15    1:50.50 JO       4  
      53.17   57.33                                                
 14 O'Neill, Brian P    10 LIAC-MR              1:47.09    1:50.70 JO       3  
      54.77   55.93                                                
 15 Papish, Kyle F      10 TVSC-MR              1:53.35    1:51.42 JO       2  
      54.03   57.39                                                
 16 Gustafson, Peter G  10 North Shore-MR       1:49.27    1:51.44 JO       1  
      54.85   56.59                                                
 17 Pon, Matthew W      10 Middies-MR           1:55.18    1:51.64 JO     
      55.61   56.03                                                
 18 Derlath, Jonathan   10 Express Swimming-MR  1:48.00    1:51.70 JO     
      55.54   56.16                                                
 19 Chung, John Z        9 LIAC-MR              1:49.39    1:52.05 JO     
      53.03   59.02                                                
 20 Kelly, Bryan W      10 TVSC-MR              1:52.66    1:52.65 JO     
      54.15   58.50                                                
 21 Kunze, Ian M         9 AGUA-MR              1:49.79    1:52.75 JO     
      56.67   56.08                                                
 22 Saintlaurent, Jere  10 HAA-MR               1:51.45    1:53.39 JO     
      54.21   59.18                                                
 23 Cheskis, David      10 Basc-MR              1:50.00    1:53.48 JO     
      54.85   58.63                                                
 24 Hendershot, Billy   10 FLY-MR               1:52.63    1:53.75 JO     
      52.95 1:00.80                                                
 25 Matthes, Collin      9 WISC-MR              1:51.64    1:54.93 JO     
      56.41   58.52                                                
 26 Lock, Vincent       10 FLY-MR               1:56.58    1:55.26 JO     
      56.93   58.33                                                
 27 Case, Tyler N       10 AGUA-MR              1:49.50    1:56.77 JO     
      55.08 1:01.69                                                
 28 Sprague, Travis     10 Badger-MR            1:54.00    2:02.84        
    1:00.10 1:02.74                                                
 
Event 47  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:14.19  ZONE
        1:20.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Goff, Sara L        14 Middies-MR           1:11.33    1:12.82 ZONE    20  
      35.89   36.93                                                
  2 D'Ambrosia, Janie   13 AGUA-MR              1:12.63    1:12.84 ZONE    17  
      35.75   37.09                                                
  3 Fleckenstein, Emil  13 TVSC-MR              1:10.23    1:13.20 ZONE    16  
      35.46   37.74                                                
  4 Festa, Natalia K    13 LIAC-MR              1:13.31    1:13.62 ZONE    15  
      36.10   37.52                                                
  5 Leonard, Cara M     13 Middies-MR           1:13.27    1:13.97 ZONE    14  
      35.57   38.40                                                
  6 Fong, Abigail J     14 AGUA-MR              1:14.10    1:14.09 ZONE    13  
      36.07   38.02                                                
  7 Kaliades, Dena Z    13 LIAC-MR              1:16.80    1:15.16 JO      12  
      36.74   38.42                                                
  8 Schiano, Marie J    14 SIA-MR               1:15.00    1:15.49 JO      11  
      36.73   38.76                                                
  9 Ciccone, Amanda     13 SSL-MR               1:15.19    1:15.77 JO       9  
      36.63   39.14                                                
 10 Liu, Lucy X         14 AGUA-MR              1:13.69    1:16.01 JO       7  
      36.12   39.89                                                
 11 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  1:16.18    1:16.34 JO       6  
      37.38   38.96                                                
 12 Biagioli, Caitlyn   13 TVSC-MR              1:18.78    1:16.79 JO       5  
      37.50   39.29                                                
 13 Tomasula, Kellyann  13 Aqua Gems-MR         1:15.55    1:16.81 JO       4  
      38.57   38.24                                                
 14 LU, April           13 FLY-MR               1:16.20    1:17.00 JO       3  
      37.61   39.39                                                
 15 Mueller, Mary F     14 Middies-MR           1:14.44    1:17.09 JO       2  
      38.64   38.45                                                
 16 Rudolph, Marisa *   14 LBA-MR               1:19.90    1:17.59 JO       1  
      38.33   39.26                                                
 17 Naughton, Meredith  13 Badger-MR            1:15.93    1:17.99 JO     
      37.61   40.38                                                
 18 Meiners, Tara       14 Basc-MR              1:16.86    1:18.13 JO     
      38.89   39.24                                                
 19 Stroh, Caitlin M    13 TVSC-MR              1:17.80    1:18.15 JO     
      39.24   38.91                                                
 20 Boehm, Stacey M     14 LIAC-MR              1:16.71    1:18.26 JO     
      37.73   40.53                                                
 21 McCluskey, Maureen  13 FLY-MR               1:20.79    1:18.27 JO     
      37.40   40.87                                                
 22 Gomez, Stephanie    14 Badger-MR            1:18.33    1:18.28 JO     
      38.09   40.19                                                
 23 Heinbochel, Jen A   14 GAEL-MR              1:16.75    1:18.82 JO     
      38.67   40.15                                                
 24 Wollner, Margaret   14 AGUA-MR              1:19.70    1:18.89 JO     
      38.72   40.17                                                
 25 Sprow, Alana M      13 TVSC-MR              1:20.89    1:19.41 JO     
      38.08   41.33                                                
 26 O'Kane, Emily *     14 LBA-MR               1:18.12    1:19.42 JO     
      38.50   40.92                                                
 27 Gordon, Megan T     14 Tmsuffolk-MR         1:15.62    1:19.47 JO     
      38.18   41.29                                                
 28 Akerfelds, Dana P   13 Middies-MR           1:17.84    1:19.74 JO     
      38.87   40.87                                                
 29 Kelly, Taylor E     14 TVSC-MR              1:18.36    1:20.01 JO     
      39.69   40.32                                                
 30 Ferlo, Nicole C     13 Aqua Gems-MR         1:18.80    1:20.24 JO     
      39.47   40.77                                                
 31 Ghitelman, Hillary  13 Middies-MR           1:19.71    1:20.37 JO     
      38.56   41.81                                                
 32 Brodt, Christina J  13 LIAC-MR              1:20.38    1:20.45 JO     
      38.28   42.17                                                
 33 Lee, Alyson         14 LBA-MR               1:19.09    1:21.04        
 34 Quach, Michele      14 Apex-MR              1:18.27    1:21.35        
      39.37   41.98                                                
 35 Bertoncini, Dana M  14 Tmsuffolk-MR         1:17.31    1:21.95        
      40.14   41.81                                                
 35 Dolinar, Ann M      14 Tmsuffolk-MR         1:18.23    1:21.95        
      40.95   41.00                                                
 37 Capella, Maria P    14 GAEL-MR              1:16.58    1:24.53        
 38 Mills, Tanika       13 NFS-MR               1:18.29    1:25.38        
      41.34   44.04                                                
 -- Pandolfo, Julia R   14 Middies-MR           1:15.31         DQ        
      41.01   43.74                                                
 
Event 48  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:10.49  ZONE
        1:16.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emanuel, Ryan Z     14 Badger-MR            1:00.87    1:05.77 ZONE    20  
  2 Hastings, Tristan   13 Bgnw Marlins-MR      1:08.19    1:06.07 ZONE    17  
      32.07   34.00                                                
  3 Smith, Bobby J      13 LIAC-MR              1:08.48    1:08.59 ZONE    16  
      33.93   34.66                                                
  4 Ziplow, Jason       14 OWA-MR               1:08.07    1:08.71 ZONE    15  
      34.11   34.60                                                
  5 Kashiwagi, Yoshihi  13 Middies-MR           1:07.60    1:09.87 ZONE    14  
      34.46   35.41                                                
  6 EL Tahawy, Noor S   13 LIAC-MR              1:10.80    1:11.11 JO      13  
      35.26   35.85                                                
  7 Stathopoulos, Cary  14 AGUA-MR              1:10.84    1:11.25 JO      12  
      35.86   35.39                                                
  8 Mirinov, Anthony Z  14 Badger-MR            1:08.94    1:11.54 JO      11  
      35.36   36.18                                                
  9 Hikal, Karim        14 Basc-MR              1:13.04    1:13.12 JO       9  
      36.28   36.84                                                
 10 Davies, Phillip Z   13 Badger-MR            1:09.92    1:13.18 JO       7  
      36.39   36.79                                                
 11 Kopot, Andrey       13 SEALS-MR             1:13.20    1:13.32 JO       6  
      35.37   37.95                                                
 12 Wang, Vinson        13 MSC-MR               1:11.75    1:13.37 JO       5  
      36.20   37.17                                                
 13 Morrissey, Sean     13 UNBAD-MR             1:09.00    1:13.59 JO       4  
      36.72   36.87                                                
 14 Caines, Matthew F   14 Tmsuffolk-MR         1:12.32    1:14.08 JO       3  
      36.36   37.72                                                
 15 Levintov, Nick      14 SEALS-MR             1:16.50    1:14.54 JO       2  
      35.53   39.01                                                
 16 Sadovski, Stanisla  13 DLPH-MR              1:14.82    1:14.81 JO       1  
      37.09   37.72                                                
 17 Brulhardt, David A  14 Twisters-MR          1:16.52    1:15.48 JO     
      37.14   38.34                                                
 18 Heigh, Douglas M    14 SIA-MR               1:14.23    1:16.38 JO     
      37.66   38.72                                                
 19 Fisher, Joshua S    14 CSC-MR               1:15.80    1:16.49 JO     
      37.68   38.81                                                
 20 Yin, Perry T        14 Tmsuffolk-MR         1:16.99    1:16.62 JO     
      37.56   39.06                                                
 21 Chipev, George      14 North Shore-MR       1:14.04    1:16.63 JO     
      38.39   38.24                                                
 22 Dzieniszewski, Phi  14 FLY-MR               1:16.66    1:16.80 JO     
      36.31   40.49                                                
 23 Wakefield, Kevin A  14 Express Swimming-MR  1:15.85    1:17.16        
      37.36   39.80                                                
 24 Whiston, William Z  14 Badger-MR            1:14.02    1:17.20        
      37.63   39.57                                                
 25 Lindsey, Kevin P    13 Tmsuffolk-MR         1:14.61    1:17.24        
      37.71   39.53                                                
 26 Meaney, Brad T      14 SIA-MR               1:16.00    1:17.86        
      38.12   39.74                                                
 27 Quinn, Kevin        14 LBA-MR               1:14.21    1:18.68        
      38.54   40.14                                                
 28 Sato, Ray R         13 GAEL-MR              1:15.45    1:18.78        
      37.75   41.03                                                
 
Event 49  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:27.19  ZONE
        1:42.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giberson, Sara       9 Basc-MR              1:15.75    1:17.61 ZONE    20  
      37.34   40.27                                                
  2 Gaffey, Melanie A   10 CSC-MR               1:19.81    1:18.96 ZONE    17  
      38.41   40.55                                                
  3 Taddeo, Marisa S    10 CSC-MR               1:18.99    1:19.77 ZONE    16  
      38.61   41.16                                                
  4 Forrester, Alexand  10 Badger-MR            1:17.80    1:20.42 ZONE    15  
      38.76   41.66                                                
  5 Stellman, Amanda E  10 Middies-MR           1:24.12    1:22.39 ZONE    14  
      40.33   42.06                                                
  6 Birkmire, Jenna M   10 TVSC-MR              1:22.88    1:22.69 ZONE    13  
      40.32   42.37                                                
  7 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR              1:26.94    1:24.65 ZONE    12  
      40.89   43.76                                                
  8 Larson, Kimberly P  10 IA-MR                1:25.25    1:24.74 ZONE    11  
      41.52   43.22                                                
  9 Lyons, Caitlin      10 Badger-MR            1:28.50    1:26.67 ZONE     9  
      42.47   44.20                                                
 10 Carballeira, Kimbe  10 TVSC-MR              1:28.40    1:27.01 ZONE     7  
      42.52   44.49                                                
 11 Kelly, Emily        10 LBA-MR               1:24.38    1:27.03 ZONE     6  
      42.18   44.85                                                
 12 Brennan, Alyssa M    9 TVSC-MR              1:27.00    1:27.07 ZONE     5  
      42.24   44.83                                                
 13 Festa, Julia D      10 LIAC-MR              1:31.63    1:27.82 JO       4  
      43.48   44.34                                                
 14 Guelly, Kirsten     10 FLY-MR               1:26.67    1:28.14 JO       3  
      44.09   44.05                                                
 15 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR      1:30.14    1:28.90 JO       2  
      42.92   45.98                                                
 16 Owens, Amanda M      9 Badger-MR            1:28.88    1:29.00 JO       1  
      43.80   45.20                                                
 17 Hoffman, Morgan     10 WISC-MR              1:24.46    1:29.76 JO     
      44.43   45.33                                                
 18 Purdy, Kristen L    10 TVSC-MR              1:30.90    1:30.66 JO     
      46.13   44.53                                                
 19 Chang, Linda         9 FLY-MR               1:33.36    1:31.28 JO     
 20 Panzarino, Alexand  10 Middies-MR           1:30.75    1:32.27 JO     
      45.43   46.84                                                
 21 Luqman, Kyle M      10 IA-MR                1:33.10    1:32.36 JO     
      45.34   47.02                                                
 22 Warren, Michelle    10 WISC-MR              1:31.07    1:32.39 JO     
      46.55   45.84                                                
 23 Kwa, Adelene         9 AGUA-MR              1:33.00    1:32.83 JO     
      46.02   46.81                                                
 24 Teng, Rebecca Y     10 AGUA-MR              1:35.09    1:33.07 JO     
      45.30   47.77                                                
 25 Giordano, Krista     9 North Shore-MR       1:36.10    1:33.71 JO     
      45.41   48.30                                                
 26 Chen, Cynthia        9 FLY-MR               1:31.50    1:34.07 JO     
      46.90   47.17                                                
 27 Smith, Ashley Z     10 LIAC-MR              1:32.03    1:34.12 JO     
      47.38   46.74                                                
 28 Tromp, Jacqueline   10 CSC-MR               1:39.15    1:34.38 JO     
      46.76   47.62                                                
 29 Borutecene, Gabrie  10 HYB-MR               1:34.63    1:34.62 JO     
      47.16   47.46                                                
 30 Norrgard, Kristen   10 Middies-MR           1:36.80    1:34.70 JO     
      47.03   47.67                                                
 31 Anderer, Britney    10 HAA-MR               1:35.69    1:35.46 JO     
      47.14   48.32                                                
 32 Leventhal, Tanner   10 OWA-MR               1:40.82    1:35.62 JO     
      47.70   47.92                                                
 33 Obando, Laura       10 FLY-MR               1:42.09    1:35.79 JO     
      45.09   50.70                                                
 34 Pai, Christina E    10 MSC-MR               1:32.80    1:35.80 JO     
      46.62   49.18                                                
 35 Brillson, Jocelyne  10 FLY-MR               1:35.50    1:35.81 JO     
      46.44   49.37                                                
 36 Jones, Shannon E     9 Badger-MR            1:33.82    1:36.41 JO     
      47.69   48.72                                                
 37 Browne, Rebecca K   10 Middies-MR           1:35.61    1:36.53 JO     
      47.53   49.00                                                
 38 Yang-DiPietro, Lea  10 Badger-MR            1:34.77    1:37.06 JO     
      47.42   49.64                                                
 39 Carballeira, Kaitl   9 TVSC-MR              1:36.59    1:37.18 JO     
      48.52   48.66                                                
 40 Doughty, Brigitte   10 HAA-MR               1:41.24    1:38.51 JO     
      48.38   50.13                                                
 41 Ehret, Jane M       10 Aqua Gems-MR         1:33.42    1:38.83 JO     
      48.09   50.74                                                
 42 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR               1:32.15    1:38.97 JO     
      48.18   50.79                                                
 43 DaSilva, Taylor A    9 TVSC-MR              1:36.46    1:39.46 JO     
      49.86   49.60                                                
 44 Coombs, Laurissa R   9 TVSC-MR              1:37.09    1:39.50 JO     
      49.26   50.24                                                
 45 Caines, Alexandra   10 Tmsuffolk-MR         1:37.11    1:39.62 JO     
      50.92   48.70                                                
 46 Stenger, Alexa *    10 LBA-MR               1:36.46    1:40.05 JO     
      50.05   50.00                                                
 47 Anderer, Stephanie  10 HAA-MR               1:42.15    1:40.06 JO     
      47.34   52.72                                                
 48 Sigaty, Christine    9 North Shore-MR       1:38.72    1:40.22 JO     
      51.23   48.99                                                
 49 McGuire, Christine   9 Badger-MR            1:36.22    1:40.25 JO     
      48.35   51.90                                                
 50 Salese, Elizabeth   10 Badger-MR            1:33.94    1:40.45 JO     
 51 Yeung, Tiffany      10 HS-MR                1:37.99    1:40.50 JO     
      49.65   50.85                                                
 52 Watson, Katie J     10 MSC-MR               1:40.02    1:40.72 JO     
      49.53   51.19                                                
 53 Ferlo, Emily E      10 Aqua Gems-MR         1:38.30    1:40.73 JO     
      50.54   50.19                                                
 54 Johns, Maggie Z      9 LIAC-MR              1:41.82    1:40.79 JO     
      50.73   50.06                                                
 55 Wyatt, Allison B    10 MSC-MR               1:37.78    1:41.22 JO     
      50.56   50.66                                                
 56 Pablo, Aileen       10 FLY-MR               1:39.87    1:41.61 JO     
      50.05   51.56                                                
 57 Betancourt, Lauren  10 FLY-MR               1:41.90    1:42.01 JO     
      49.36   52.65                                                
 58 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR  1:42.39    1:42.81 JO     
 59 Ouzounian, Lauren    9 North Shore-MR       1:41.20    1:43.22        
      50.87   52.35                                                
 60 Longo, Angela L     10 Sachem-MR            1:42.93    1:55.09        
 -- Finnegan, Sallibet  10 WISC-MR              1:30.51         DQ        
      45.32 1:00.66                                                
 -- Ginsberg, Ariel E   10 Middies-MR           1:37.82         DQ        
      50.63   54.40                                                
 -- Cooke, Farrell       9 Badger-MR            1:31.23         DQ        
 -- Vamvakitis, Elli    10 EESC-MR              1:38.73         DQ        
 
Event 50  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:27.19  ZONE
        1:42.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S      10 LIAC-MR              1:20.02    1:20.24 ZONE    20  
      38.62   41.62                                                
  2 Ghanim, Ayman       10 Twisters-MR          1:21.80    1:22.69 ZONE    17  
      39.75   42.94                                                
  3 Coleman, Zachary T  10 CSC-MR               1:26.68    1:27.10 ZONE    16  
      43.06   44.04                                                
  4 Sacoto, Maxwell L   10 Twisters-MR          1:30.22    1:28.01 JO      15  
      43.65   44.36                                                
  5 Woodhead, Derek R    9 IA-MR                1:30.49    1:28.29 JO      14  
      41.89   46.40                                                
  6 Knight, Lucas        9 FLY-MR               1:30.94    1:29.03 JO      13  
      43.56   45.47                                                
  7 Lyons, Chris         9 Badger-MR            1:31.84    1:29.33 JO      12  
      44.30   45.03                                                
  8 Jitechian, Gerard   10 Middies-MR           1:34.70    1:30.32 JO      11  
      45.29   45.03                                                
  9 Minowitz, Eric M     9 Middies-MR           1:31.30    1:31.18 JO       9  
      45.75   45.43                                                
 10 Feeley, Ryan J      10 Badger-MR            1:31.12    1:31.48 JO       7  
      47.85   43.63                                                
 11 Sangtippawan, Chud   9 Twisters-MR          1:36.53    1:32.02 JO       6  
      46.48   45.54                                                
 12 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR           1:36.88    1:33.13 JO       5  
      44.91   48.22                                                
 13 Dupres, Paul        10 RED-MR               1:36.92    1:33.24 JO       4  
 14 Middleton, William   9 Basc-MR              1:36.19    1:33.35 JO       3  
      44.75   48.60                                                
 15 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR         1:33.03    1:33.37 JO       2  
      45.57   47.80                                                
 16 Gustafson, Peter G  10 North Shore-MR       1:29.63    1:33.40 JO       1  
      47.33   46.07                                                
 17 Fang, Corey         10 FLY-MR               1:34.80    1:34.19 JO     
      45.63   48.56                                                
 18 Goetz, Matthew J     8 WISC-MR              1:38.70    1:34.46 JO     
      47.81   46.65                                                
 19 Corrigan, Chris      9 LIAC-MR              1:32.87    1:34.51 JO     
      47.05   47.46                                                
 20 Kunze, Ian M         9 AGUA-MR              1:42.62    1:36.09 JO     
      49.38   46.71                                                
 21 Case, Tyler N       10 AGUA-MR              1:39.12    1:36.27 JO     
      47.83   48.44                                                
 22 Donis, Harry J      10 Middies-MR           1:35.25    1:36.47 JO     
      48.69   47.78                                                
 23 Scott, Stephen      10 OWA-MR               1:41.31    1:36.56 JO     
      48.11   48.45                                                
 24 Doherty, Christoph   9 Twisters-MR          1:36.07    1:36.70 JO     
      46.88   49.82                                                
 25 McIlvain, Brian J   10 CSC-MR               1:34.72    1:37.40 JO     
 26 Dalessio, Andrew    10 Basc-MR              1:34.47    1:37.86 JO     
      48.71   49.15                                                
 27 Guelly, Stefan      10 FLY-MR               1:36.90    1:38.06 JO     
      49.03   49.03                                                
 28 Hallinan, James J   10 CSC-MR               1:36.41    1:38.49 JO     
      48.81   49.68                                                
 29 Pickel, Cody        10 FLY-MR               1:38.68    1:38.58 JO     
      49.33   49.25                                                
 30 Dempsey, Lukas A     9 AGUA-MR              1:40.77    1:40.20 JO     
      49.44   50.76                                                
 31 Chung, John Z        9 LIAC-MR              1:40.49    1:40.43 JO     
      50.06   50.37                                                
 32 Jiran, Monte         9 WISC-MR              1:41.56    1:40.48 JO     
      48.96   51.52                                                
 33 Nicholson, Michael  10 Middies-MR           1:38.54    1:40.51 JO     
      48.40   52.11                                                
 34 Degrazia, Michael    8 Tmsuffolk-MR         1:41.23    1:40.85 JO     
      49.42   51.43                                                
 35 Sheffrey, Harold    10 AGUA-MR              1:38.52    1:43.00        
      49.08   53.92                                                
 36 Spierer, Josh A      9 IA-MR                1:42.73    1:43.04        
      50.13   52.91                                                
 37 Potter, Justin E     8 Bgnw Marlins-MR      1:40.78    1:43.09        
 38 Hinds, Jonathan A   10 Tmsuffolk-MR         1:39.95    1:43.45        
      50.03   53.42                                                
 39 Oakes, Brian C      10 LIAC-MR              1:38.98    1:43.97        
      51.57   52.40                                                
 40 Sprague, Travis     10 Badger-MR            1:33.82    1:44.47        
 41 Kelly, Bryan W      10 TVSC-MR              1:37.10    1:45.32        
 42 Papish, Kyle F      10 TVSC-MR              1:42.88    1:51.86        
      54.02   57.84                                                
 43 Conlee, Kyle D      10 Middies-MR           1:41.13    1:57.40        
 -- Derlath, Jonathan   10 Express Swimming-MR  1:30.00   X1:29.50        
      43.98   45.52                                                
 -- Garcia, Stefan       9 FLY-MR               1:33.01         DQ        
      46.27   46.63                                                
 -- Polanco, Christoph   9 Twisters-MR          1:58.57         DQ        
      48.89   50.86                                                
 -- Petersen, Zachary   10 OWA-MR               1:41.06         DQ        
 
Event 51  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:38.19  ZONE
        5:59.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Ambrosia, Janie   13 AGUA-MR              5:43.80    5:29.35 ZONE    20  
      34.19   39.97   40.58   40.16   49.39   47.77   39.49   37.80
  2 Ghitelman, Beatric  14 Middies-MR           5:26.63    5:30.13 ZONE    17  
      34.76   40.70   42.54   41.65   48.86   48.06   36.88   36.68
  3 Rakoczy, Joanna D   14 Middies-MR           5:34.48    5:35.03 ZONE    16  
      35.98   40.95   44.85   43.32   48.49   48.93   37.62   34.89
  4 Leonard, Cara M     13 Middies-MR           5:31.33    5:35.65 ZONE    15  
      35.70   41.11   41.85   41.49   52.74   49.93   37.20   35.63
  5 Pandolfo, Julia R   14 Middies-MR           5:30.82    5:35.89 ZONE    14  
      35.54   40.52   46.93   45.88   46.71   47.65   36.75   35.91
  6 Wollner, Margaret   14 AGUA-MR              5:33.75    5:46.39 JO      13  
      37.24   43.84   44.58   43.79   49.98   50.59   38.79   37.58
  7 Healey, Vivian O    14 AGUA-MR              5:49.20    5:46.45 JO      12  
      35.28   43.86   46.44   44.48   49.05   50.47   40.86   36.01
  8 Fong, Abigail J     14 AGUA-MR              5:51.35    5:47.30 JO      11  
      36.71   42.66   44.13   43.29   52.95   50.65   39.21   37.70
  9 Bertoncini, Dana M  14 Tmsuffolk-MR         5:51.38    5:50.12 JO       9  
      38.76   44.50   47.20   43.56   50.34   49.99   38.08   37.69
 10 Boehm, Stacey M     14 LIAC-MR              5:43.97    5:51.97 JO       7  
      38.78   46.23   44.85   43.73   51.42   51.38   38.45   37.13
 11 Naughton, Meredith  13 Badger-MR            5:59.89    5:55.61 JO       6  
      39.06   48.36   46.92   45.74   48.98   48.48   40.79   37.28
 12 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  5:49.71    5:56.99 JO       5  
      41.83   48.00   45.07   44.22   50.21   48.44   39.98   39.24
 13 Fortini, Izabela P  13 Twisters-MR          5:46.80    5:57.42 JO       4  
      39.39   44.11   47.46   45.38   54.19   51.15 1:15.74        
 14 Dwyer, Shannon M    14 Express Swimming-MR  5:48.50    5:57.48 JO       3  
      38.49   45.68   46.14   45.21   54.30   54.51   37.32   35.83
 15 Dolinar, Ann M      14 Tmsuffolk-MR         5:43.40    5:57.85 JO       2  
      39.99   46.76   46.59   45.25   48.34   48.57   41.73   40.62
 16 Faber, Meaghan C    14 Tmsuffolk-MR         5:43.45    5:59.21 JO       1  
      35.69   42.81   47.95   46.95   53.58   52.82   40.17   39.24
 17 Tannenbaum, Sarah   14 AGUA-MR              5:55.20    5:59.37 JO     
      40.50   43.22   48.36   45.30   52.75   52.59   38.84   37.81
 18 Wursthorn, Dawn     13 LIAC-MR              5:46.21    6:01.78        
      38.43   46.12   49.08   46.22   51.11   49.22   41.20   40.40
 19 Ferlo, Nicole C     13 Aqua Gems-MR         5:59.03    6:02.53        
      40.20   46.29   46.24   44.31   53.31   53.21   39.93   39.04
 20 Minowitz, Amy M     13 Middies-MR           5:57.84    6:04.00        
      38.14   44.09   48.20   47.10   54.01   52.06   40.94   39.46
 21 Gordon, Megan T     14 Tmsuffolk-MR         5:58.55    6:07.96        
      39.98   45.74   48.18   46.08   51.91   50.35   44.03   41.69
 22 Bonagura, Christin  14 Express Swimming-MR  5:54.34    6:10.68        
      38.45   48.65   48.91   47.30   53.38   53.14   40.90   39.95
 23 Caperna, Molly S    14 LIAC-MR              5:57.98    6:11.91        
      38.45   46.52   47.75   47.21   55.40   54.29   41.53   40.76
 -- Liu, Lucy X         14 AGUA-MR              5:43.64   X5:42.91        
      37.20   44.10   43.38   42.81   50.48   50.09   38.53   36.32
 -- Crane, Francesca    14 AGUA-MR              5:47.91         DQ        
      35.70   42.75   46.98   46.05   48.37   48.08   40.60   37.41
 
Event 52  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:21.99  ZONE
        5:48.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caines, Matthew F   14 Tmsuffolk-MR         5:15.97    5:07.44 ZONE    20  
      33.19   37.86   40.61   39.49   44.58   44.02   34.58   33.11
  2 Hastings, Tristan   13 Bgnw Marlins-MR      5:18.13    5:11.16 ZONE    17  
      33.48   38.55   40.28   39.80   44.56   45.06   35.71   33.72
  3 Mirinov, Anthony Z  14 Badger-MR            5:14.05    5:12.38 ZONE    16  
      31.52   36.30   41.28   39.50   45.36   45.67   37.34   35.41
  4 Smith, Bobby J      13 LIAC-MR              5:14.77    5:13.55 ZONE    15  
      33.64   39.14   38.79   37.48   46.60   46.38   35.70   35.82
  5 EL Tahawy, Noor S   13 LIAC-MR              5:27.61    5:16.70 ZONE    14  
      33.55   37.88   40.49   40.10   46.55   47.12   35.45   35.56
  6 Bailey, Michael I   13 Middies-MR           5:27.43    5:26.79 JO      13  
      34.72   41.72   42.95   42.43   45.52   46.86   36.74   35.85
  7 D'Errico, John      13 OWA-MR               5:27.65    5:28.95 JO      12  
      35.76   39.88   42.28   41.70   49.66   47.95   36.82   34.90
  8 Stathopoulos, Cary  14 AGUA-MR              5:22.25    5:30.52 JO      11  
      36.33   42.31   40.99   41.33   47.98   47.09   37.24   37.25
  9 Vogel, Daniel A     14 LIAC-MR              5:45.98    5:41.74 JO       9  
      38.22   44.16   45.67   43.05   47.83   47.79   38.95   36.07
 10 Pai, Jonathan D     14 MSC-MR               5:45.27    5:44.56 JO       7  
      37.37   40.44   46.70   45.17   49.51   49.01   39.01   37.35
 11 Lindsey, Kevin P    13 Tmsuffolk-MR         5:45.87    5:46.47 JO       6  
      37.32   44.54   42.56   41.76   52.76   53.40   37.96   36.17
 12 Sadovski, Stanisla  13 DLPH-MR              5:44.55    5:49.75          5  
      36.32   39.64   45.48   43.05   54.61   51.81   40.34   38.50
 13 Hikal, Karim        14 Basc-MR              5:45.94    6:00.32          4  
      40.33   47.63   44.61   43.30   52.58   51.87   40.10   39.90
 -- Wakefield, Kevin A  14 Express Swimming-MR  5:27.72   X5:38.06        
      36.73   42.47   44.62   43.71   49.60   49.22   35.41   36.30
 -- Ziplow, Jason       14 OWA-MR               5:28.74         DQ        
 -- Strassberg, Matthe  14 Middies-MR           5:46.43         DQ        
      36.51   39.37   48.90   45.92   57.01   52.08   38.91   36.86
 -- Kashiwagi, Yoshihi  13 Middies-MR           5:15.24         DQ        
      34.61   38.90   40.69   39.26   46.15   45.44   37.21   35.69
 
Event 53  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:23.67    2:16.27         40  
      34.10   33.06   36.37   32.74                                
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:15.28    2:20.08         34  
      34.41   37.66   36.42   31.59                                
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:19.51    2:20.55         32  
      35.99   36.04   36.29   32.23                                
  4 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:27.13    2:20.80         30  
      32.81   39.23   37.59   31.17                                
  5 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                2:18.90    2:25.78         28  
      37.01   40.38   36.81   31.58                                
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:25.20    2:26.39         26  
      36.29   37.95   43.06   29.09                                
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:29.28    2:27.92         24  
      42.85   30.36   37.58   37.13                                
  8 Ywca Middies-MR  'A'                        2:24.00    2:28.46         22  
      44.80   26.59   37.41   39.66                                
  9 Three Village Swim Club-MR  'B'             2:35.00    2:31.45         18  
      38.21   38.10   38.37   36.77                                
 10 North Shore Swimming-MR  'A'                     NT    2:33.42         14  
      46.13   28.11   43.46   35.72                                
 11 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    2:36.96         12  
      33.80   38.20 1:24.96                                        
 12 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:36.36    2:41.91         10  
      43.40   41.84   41.25   35.42                                
 13 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:29.10    2:42.60          8  
      37.57   41.98   49.21   33.84                                
 
Event 54  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:20.72    2:18.95         40  
      37.49   35.22   34.45   31.79                                
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:19.42    2:19.29         34  
      36.81   34.71   36.24   31.53                                
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:25.28    2:25.39         32  
      35.58   37.42   37.16   35.23                                
  4 Ywca Middies-MR  'A'                        2:25.00    2:26.44         30  
                      37.93   36.97                                
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:23.78    2:27.03         28  
      37.78   37.50   38.56   33.19                                
  6 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:21.56    2:28.56         26  
      35.19   39.64   38.35   35.38                                
  7 Old Westbury aqwatics-MR  'A'               2:30.73    2:32.15         24  
      38.92   37.56   39.66   36.01                                
  8 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                2:28.83    2:32.49         22  
      35.19   40.62 1:16.68                                        
  9 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'           2:34.60    2:34.43         18  
      38.77   39.75   38.06   37.85                                
 10 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:37.77    2:36.05         14  
                      34.55   35.92                                
 11 Islip Aquatics-MR  'A'                      2:36.00    2:36.99         12  
      40.17   40.01   40.88   35.93                                
 
Event 55  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        4:21.00    4:19.72         40  
      31.37   33.23   30.96   32.66   32.22   34.02   30.98   34.28
  2 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'           4:24.33    4:23.50         34  
      31.36   33.69   31.11   34.65   31.38   35.21   31.14   34.96
  3 Ywca Middies-MR  'B'                        4:26.00    4:29.59         32  
      31.79   33.73   31.72   36.33   31.75   34.90   32.55   36.82
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:29.30    4:31.71         30  
      31.90   35.72   33.89   36.18   31.62   35.50   31.78   35.12
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:44.22    4:32.32         28  
      32.06   34.82                   32.18   37.02   32.82   34.59
  6 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'B'           4:39.92    4:33.77         26  
      32.54   35.50   32.61   36.12                 2:01.38        
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:23.98    4:35.33         24  
      31.79   33.90   32.84   38.51   33.43   37.05 1:07.81        
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:33.94    4:36.90         22  
      32.44   34.63   34.33   37.43   33.22   37.42   32.06   35.37
  9 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:31.27    4:37.48         18  
      32.24   36.35   33.23   38.06   33.25   36.92   32.17   35.26
 10 Team Suffolk-MR  'A'                        4:29.15    4:39.37         14  
      33.31   35.64   33.35   36.62   33.45   37.74   32.51   36.75
 11 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:41.49    4:47.96         12  
      34.47   40.20   34.37   39.17   34.46   37.12   32.12   36.05
 12 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:43.78    4:51.68         10  
      33.31   39.35   35.16   40.10   34.63   36.89   34.49   37.75
 13 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    4:53.27          8  
      32.90   35.93   35.64   39.32                 1:29.97   40.72
 14 Apex Swim Club-MR  'B'                           NT    6:01.75          6  
      43.95   44.05   47.41   51.98   39.09 1:02.84   22.77   49.66
 
Event 56  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:12.00    4:01.88         40  
      27.59   30.02   31.14   32.35   30.11   31.88   27.86   30.93
  2 Old Westbury aqwatics-MR  'A'               4:07.46    4:04.80         34  
      29.26   31.84                   14.87   32.23 1:29.65   32.05
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        4:12.00    4:17.49         31  
      31.05   32.83   29.73   32.57   31.80   35.17   30.28   34.06
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:13.50    4:17.49         31  
      30.34   31.86   31.69   34.26   30.62   34.08   31.33   33.31
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:30.84    4:37.63         28  
      30.87   34.52   34.81   38.38   34.70   37.29   31.69   35.37
 
Event 57  Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'           2:19.24    2:17.52         40  
      33.90   40.63 1:02.99                                        
  2 Ywca Middies-MR  'A'                        2:21.00    2:19.82         34  
      34.89   39.45   34.18   31.30                                
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:20.00    2:23.49         32  
      37.15   39.87   35.63   30.84                                
  4 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:26.31    2:24.05         30  
      37.33   43.05   31.25   32.42                                
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:23.59    2:25.45         28  
      38.73   39.01   33.93   33.78                                
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:20.64    2:26.29         26  
      37.45   42.70   35.02   31.12                                
  7 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:26.90    2:28.54         24  
      36.92   43.02   36.88   31.72                                
  8 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'B'           2:26.71    2:28.91         22  
      39.67   42.31   35.50   31.43                                
  9 Ywca Middies-MR  'B'                        2:25.00    2:33.66         18  
      39.62   43.51 1:10.53                                        
 10 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    2:52.58         14  
      44.43   54.22   38.07   35.86                                
 
Event 58  Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        2:16.76    2:15.06         40  
      34.79   38.74   32.14   29.39                                
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:19.83    2:22.71         34  
      37.12   40.05   35.85   29.69                                
  3 Ywca Middies-MR  'B'                        2:21.00    2:23.20         32  
      38.68   41.87   32.06   30.59                                
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:19.10    2:23.75         30  
      34.70   44.29   34.43   30.33                                
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:24.85    2:27.44         28  
      33.61   43.07   38.17   32.59                                
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:27.83    2:29.05         26  
                    1:11.52                                        
  7 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:31.90    2:36.15         24  
      39.54   46.21   36.62   33.78                                
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:29.46         DQ        
      52.06   28.73   46.58   24.21                                
 
Event 59  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:16.99  ZONE
        2:29.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Taryn M      16 Express Swimming-MR  2:13.78    2:13.71 ZONE    20  
      31.73   33.70   34.82   33.46                                
  2 Kempton, Kristalyn  15 LIAC-MR              2:14.84    2:16.69 ZONE    17  
      32.38   34.16   35.19   34.96                                
  3 Serrago, Ashley N   16 Tmsuffolk-MR         2:17.27    2:19.14 JO      16  
      32.44   35.20   36.41   35.09                                
  4 Sytnyk, Laura M     17 Middies-MR           2:20.28    2:19.86 JO      15  
      32.47   35.06   36.20   36.13                                
  5 Puca, Savannah L    15 Tmsuffolk-MR         2:16.84    2:20.18 JO      14  
      32.42   35.18   37.09   35.49                                
  6 Seidman, Jen Z      16 Badger-MR            2:21.58    2:20.42 JO      13  
      32.74   35.80   36.31   35.57                                
  7 Jennings, Heather   15 Sachem-MR            2:18.18    2:20.59 JO      12  
      32.24   34.76   36.82   36.77                                
  8 Munson, Kat D       17 Bgnw Marlins-MR      2:22.72    2:20.96 JO      11  
      33.88   35.61   36.31   35.16                                
  9 McWilliams, Tara A  16 Tmsuffolk-MR         2:22.70    2:21.08 JO       9  
      32.46   35.64   37.23   35.75                                
 10 Singer, Kimberly A  15 LIAC-MR              2:24.95    2:22.17 JO       7  
      32.87   36.27   37.70   35.33                                
 11 Harken, Heather E   16 Express Swimming-MR  2:23.24    2:22.40 JO       6  
      32.82   35.88   37.36   36.34                                
 12 Simon, Kaitlin E    17 Express Swimming-MR  2:27.91    2:24.52 JO       5  
      33.24   37.02   37.59   36.67                                
 13 Coleman, Hayley     16 AGUA-MR              2:13.45    2:25.05 JO       4  
      33.96   36.02   37.23   37.84                                
 14 Miata, Julianne M   15 Middies-MR           2:27.30    2:25.11 JO       3  
      33.49   37.52   38.26   35.84                                
 15 Faiella, Danielle   16 LIAC-MR              2:24.71    2:25.69 JO       2  
      34.32   37.31   38.31   35.75                                
 16 Hanley, Kaitlin M   16 Tmsuffolk-MR         2:24.99    2:25.70 JO       1  
      34.18   36.87   37.62   37.03                                
 17 Ruggiero, Elizabet  16 Middies-MR           2:22.80    2:25.94 JO     
      33.84   36.77   38.28   37.05                                
 18 Hartford, Catherin  15 Express Swimming-MR  2:25.49    2:27.17 JO     
      33.23   37.17   39.06   37.71                                
 19 Evans, Kathleen B   15 Tmsuffolk-MR         2:22.53    2:27.31 JO     
      32.86   36.60   39.47   38.38                                
 20 Young, Jessica C    15 AGUA-MR              2:28.85    2:28.35 JO     
      34.42   37.79   38.75   37.39                                
 21 Marcus, Amanda D    16 LIAC-MR              2:28.64    2:28.68 JO     
      34.29   37.46   38.82   38.11                                
 22 Cruise, Mallory J   15 Twisters-MR          2:25.62    2:29.23 JO     
      34.23   38.40   39.38   37.22                                
 23 O'Connor, Katelyn   15 GAEL-MR              2:23.24    2:29.52 JO     
      33.89   37.20   39.33   39.10                                
 24 Kristic, Katarina   16 FLY-MR               2:24.34    2:30.55        
      34.24   37.99   39.30   39.02                                
 25 Varga, Michelle T   15 FLY-MR               2:28.83    2:31.08        
      34.37   38.03   39.69   38.99                                
 26 Jurawanichkul, Cas  15 Twisters-MR          2:26.62    2:32.05        
      34.96   38.12   40.03   38.94                                
 27 Dormer, Bridget T   16 HYB-MR               2:27.62    2:32.15        
      34.71   38.87   39.82   38.75                                
 28 Gould, Julia A      16 HAA-MR               2:29.27    2:38.38        
      35.10   39.89   41.77   41.62                                
 29 Kenny, Bevin Y      17 North Shore-MR       2:29.52    2:45.36        
      35.20   42.86   44.14   43.16                                
 
Event 60  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:07.69  ZONE
        2:15.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scott, Norman Z     15 Badger-MR            2:02.15    2:02.44 ZONE    20  
      27.86   30.50   32.35   31.73                                
  2 Siriyakul, Bird     16 AGUA-MR              2:09.97    2:05.50 ZONE    17  
      30.30   31.60   32.52   31.08                                
  3 Johnson, Richard A  15 Middies-MR           2:08.15    2:06.21 ZONE    16  
      30.02   31.50   32.57   32.12                                
  4 Sorice, Matt        18 SSL-MR               2:03.29    2:07.01 ZONE    15  
      28.27   31.19   33.34   34.21                                
  5 Olsen, Ryan M       16 Aqua Gems-MR         2:06.08    2:08.57 JO      14  
      28.60   32.25   34.21   33.51                                
  6 Pullen, Thomas T    15 Condors-MR           2:12.45    2:09.50 JO      13  
      29.99   32.73   33.53   33.25                                
  7 Amato, Chris Z      15 LIAC-MR              2:10.18    2:09.64 JO      12  
      29.96   33.38   33.83   32.47                                
  8 Almeida, Roger V    16 Twisters-MR          2:09.83    2:09.89 JO      11  
      31.33   32.78   33.57   32.21                                
  9 D'Ambrosia, Chris   15 AGUA-MR              2:05.66    2:10.44 JO       9  
      29.15   32.43   34.43   34.43                                
 10 Kraus, Spencer J    15 AGUA-MR              2:03.43    2:10.85 JO       7  
      29.26   33.03   34.42   34.14                                
 11 Scappaticci, Tom    17 Middies-MR           2:12.69    2:11.27 JO       6  
      29.94   32.45   34.49   34.39                                
 12 Lazebnik, Egor Y    18 HYB-MR               2:12.64    2:12.55 JO       5  
      29.55   32.23 1:10.77                                        
 13 Pouchiline, Sergei  16 DLPH-MR              2:09.45    2:13.68 JO       4  
      30.40   33.05   35.27   34.96                                
 14 Berman, Todd        16 OWA-MR               2:15.32    2:13.72 JO       3  
      30.24   34.56   35.52   33.40                                
 15 Britvan, Michael S  16 Middies-MR           2:12.64    2:13.97 JO       2  
      30.02   33.36   35.05   35.54                                
 16 Batson, James P     15 Middies-MR           2:10.68    2:14.13 JO       1  
      29.57   32.83   35.45   36.28                                
 17 Villar, Juan Jose   16 Apex-MR              2:13.88    2:14.50 JO     
      30.56   33.20   34.91   35.83                                
 18 Wursthorn, Michael  15 LIAC-MR              2:13.49    2:15.72 JO     
      31.17   34.25   35.90   34.40                                
 19 Lerman, Matthew     16 OWA-MR               2:12.48    2:15.89 JO     
      30.53   34.27   35.70   35.39                                
 20 Hasty, William G    15 AGUA-MR              2:10.27    2:15.92 JO     
      31.02   34.17   36.22   34.51                                
 21 Mathur, Dhruv Z     17 FLY-MR               2:13.32    2:18.76        
      31.33   34.19   36.66   36.58                                
 22 Pulgar, Ronny J     16 Twisters-MR          2:14.85    2:19.45        
      31.11   34.98   36.90   36.46                                
 23 Wright, Maurice E   15 Condors-MR           2:15.99    2:21.05        
      31.26   34.75   37.65   37.39                                
 24 Smith, Chris C      15 SSL-MR               2:10.53    2:22.05        
      32.21   34.95   38.04   36.85                                
 25 Espinal, Jesus      15 Badger-MR            2:13.20    2:22.63        
      30.97   35.32   38.51   37.83                                
 
Event 61  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:25.39  ZONE
        2:37.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Setoguchi, Seika    12 AGUA-MR              2:15.11    2:12.97 ZONE    20  
      31.96   33.62   33.92   33.47                                
  2 Akerfelds, Aleksa   12 Middies-MR           2:15.99    2:14.31 ZONE    17  
      31.59   34.05   34.96   33.71                                
  3 Degrazia, Kristen   12 Tmsuffolk-MR         2:14.93    2:17.10 ZONE    16  
      32.23   34.86   35.90   34.11                                
  4 Cliff, Nicole       11 AGUA-MR              2:24.84    2:20.00 ZONE    15  
      33.32   35.99   36.36   34.33                                
  5 Parisi, Lauren N    12 UN-TS-MR             2:25.50    2:21.19 ZONE    14  
      33.42   36.69   37.39   33.69                                
  6 Bunster, Kelly E    11 CSC-MR               2:20.29    2:21.52 ZONE    13  
      32.81   36.11   37.61   34.99                                
  7 Maldonado, Luisa J  12 UNATM-MR             2:22.26    2:21.84 ZONE    12  
      32.89   35.67   36.88   36.40                                
  8 Kiernan, Erin       12 Badger-MR            2:28.80    2:21.88 ZONE    11  
      33.34   36.34   37.19   35.01                                
  9 Alejandro, Tricia   12 LIAC-MR              2:22.96    2:22.26 ZONE     9  
      33.50   36.04   36.54   36.18                                
 10 Baconcini, Kellyn   12 Express Swimming-MR  2:26.03    2:24.54 ZONE     7  
      33.03   36.48   37.82   37.21                                
 11 Pomerantz, Jojo F   12 Middies-MR           2:25.16    2:24.91 ZONE     6  
      33.60   36.72   37.98   36.61                                
 12 Siegel, Erika A     12 AGUA-MR              2:24.06    2:27.01 JO       5  
      33.97   36.65   38.05   38.34                                
 13 Veccia, Samantha J  12 Sachem-MR            2:28.09    2:28.98 JO       4  
      33.93   37.45   39.07   38.53                                
 14 Kochman, Julie N    12 Tmsuffolk-MR         2:28.65    2:29.04 JO       2.5
      34.18   37.37   38.94   38.55                                
 14 Fong, Sandra M      12 AGUA-MR              2:29.38    2:29.04 JO       2.5
      34.52   37.70   38.85   37.97                                
 16 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR      2:33.10    2:29.57 JO       1  
      34.49   37.98   38.66   38.44                                
 17 Papish, Molly F     12 TVSC-MR              2:28.50    2:29.78 JO     
      34.65   38.24   39.68   37.21                                
 18 Hill, Daniella      11 FLY-MR               2:37.00    2:30.04 JO     
      34.53   38.03   38.99   38.49                                
 19 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR      2:33.66    2:30.79 JO     
      35.03   38.50   39.72   37.54                                
 20 Hyland, Allison     12 Badger-MR            2:32.78    2:30.80 JO     
      34.71   37.48   39.76   38.85                                
 21 Sudano, Ashley M    12 CSC-MR               2:34.58    2:31.12 JO     
      34.79   38.20   39.91   38.22                                
 22 Siano, Alyssa Z     12 LIAC-MR              2:36.68    2:31.15 JO     
      35.80   38.97   39.70   36.68                                
 23 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR               2:31.17    2:31.66 JO     
      34.87   38.57   40.11   38.11                                
 24 Vogel, Julia A      12 LIAC-MR              2:32.19    2:31.92 JO     
      35.49   38.87   39.65   37.91                                
 25 Rivera, Elizabeth   12 FLY-MR               2:32.70    2:32.17 JO     
      35.40   38.65   39.75   38.37                                
 26 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  2:35.35    2:32.23 JO     
      36.36   39.69   38.98   37.20                                
 27 Hartford, Laura G   12 Express Swimming-MR  2:32.84    2:32.59 JO     
      35.81   38.40   40.16   38.22                                
 28 Bolander, Katie D   12 AGUA-MR              2:36.67    2:33.00 JO     
      36.06   39.40   38.53   39.01                                
 29 Lewandowski, Dorot  12 AGUA-MR              2:37.50    2:33.26 JO     
      36.24   40.44   38.59   37.99                                
 30 Moore, Jhanna       12 AGUA-MR              2:36.31    2:33.47 JO     
      35.22   38.85   40.36   39.04                                
 31 LI, Qing            12 TVSC-MR              2:35.16    2:34.87 JO     
      34.95   40.02   42.36   37.54                                
 32 Lee, Eunice J       12 LIAC-MR              2:36.12    2:35.16 JO     
      35.54   39.21   40.36   40.05                                
 33 Vessa, Gabrielle    12 LIAC-MR              2:36.85    2:35.20 JO     
      35.51   40.27   40.50   38.92                                
 34 Kammel, Stella E    12 AGUA-MR              2:36.31    2:35.92 JO     
      36.70   40.11   40.89   38.22                                
 35 Gray, Catherine     12 Badger-MR            2:34.80    2:36.00 JO     
      35.61   39.65   40.79   39.95                                
 36 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR      2:37.97    2:36.03 JO     
      35.58   40.47   41.14   38.84                                
 37 Schreck, Hannah M   12 IA-MR                2:36.49    2:36.04 JO     
      36.62   39.48   41.14   38.80                                
 38 Gomez, Bridget      12 Badger-MR            2:37.89    2:36.29 JO     
      35.23   39.95   41.69   39.42                                
 39 Fosteris, Lillian   12 FLY-MR               2:36.21    2:36.65 JO     
      36.57   39.55   40.90   39.63                                
 40 Cosentino, Christi  12 SIA-MR               2:36.90    2:37.15 JO     
      34.05   39.48   42.03   41.59                                
 41 Rakoczy, Margaret   12 Middies-MR           2:36.35    2:37.32 JO     
      36.48   40.36   40.87   39.61                                
 42 Guzman, Paula       12 FLY-MR               2:37.78    2:38.60        
      36.19   40.07   41.56   40.78                                
 43 Drucker, Amanda     11 Basc-MR              2:37.97    2:39.71        
      36.70   40.93   41.69   40.39                                
 44 Fenn, Meaghan       11 Badger-MR            2:37.99    2:42.00        
      35.21   40.81   43.59   42.39                                
 45 Dang, Thu Q         11 SIA-MR               2:36.99    2:42.66        
      36.06   41.86   43.17   41.57                                
 
Event 62  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:25.39  ZONE
        2:36.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Andrew W   12 Middies-MR           2:22.25    2:18.97 ZONE    20  
      32.67   34.63   35.89   35.78                                
  2 O'Neill, Thomas D   12 LIAC-MR              2:20.39    2:20.73 ZONE    17  
      33.49   35.40   36.82   35.02                                
  3 Politi, Nathan D    12 NBS-MR               2:23.79    2:21.34 ZONE    16  
      31.38   35.92   37.84   36.20                                
  4 Pazmino, Mauro F    12 Twisters-MR          2:23.56    2:21.62 ZONE    15  
      31.71   36.86   37.60   35.45                                
  5 Mongan, Kevin M     12 Sachem-MR            2:24.56    2:22.30 ZONE    14  
      32.41   36.25   37.22   36.42                                
  6 Gao, Simon          12 TVSC-MR              2:25.75    2:23.45 ZONE    13  
      33.11   36.62   37.60   36.12                                
  7 Jacobson, Matt A    12 Badger-MR            2:29.40    2:24.29 ZONE    12  
      33.24   36.78   37.95   36.32                                
  8 Finnegan, Chris M   12 LIAC-MR              2:21.67    2:24.31 ZONE    11  
      33.72   36.66   37.82   36.11                                
  9 Eyckmans, Robert E  12 Middies-MR           2:31.41    2:24.90 ZONE     9  
      33.71   36.93   38.06   36.20                                
 10 Franze, David J     12 Middies-MR           2:31.08    2:25.41 JO       7  
      32.73   37.39   38.49   36.80                                
 11 Gaffey, Eric J      12 CSC-MR               2:26.84    2:26.37 JO       6  
      33.48   37.09   38.30   37.50                                
 12 Kalinowski, Jakub   12 Express Swimming-MR  2:23.74    2:26.41 JO       5  
      33.49   37.27   38.71   36.94                                
 13 Lane, Sean          12 LIAC-MR              2:27.67    2:26.48 JO       4  
      34.54   37.33   38.40   36.21                                
 14 Luchsinger, Thomas  11 TVSC-MR              2:31.70    2:26.86 JO       3  
      33.86   37.68   38.84   36.48                                
 15 Flannery, Jim J     12 Middies-MR           2:32.81    2:27.11 JO       2  
      33.90   37.82   38.74   36.65                                
 16 Mollema, Ivor R     11 Middies-MR           2:31.59    2:27.30 JO       1  
      34.35   37.45   38.76   36.74                                
 17 Chang, One June     11 FLY-MR               2:25.53    2:29.25 JO     
      33.22   37.80   40.01   38.22                                
 18 Amato, Nick F       12 LIAC-MR              2:31.58    2:30.66 JO     
      34.89   38.18   38.97   38.62                                
 19 Gonzalez, Cliff M   12 Middies-MR           2:35.18    2:30.84 JO     
      34.54   38.47   41.24   36.59                                
 20 King, Brendan D     11 CSC-MR               2:35.80    2:30.94 JO     
      35.87   38.74   39.64   36.69                                
 21 Ahern, Michael G    12 Express Swimming-MR  2:33.20    2:31.96 JO     
      34.81   38.36   39.74   39.05                                
 22 Catano, Alb         11 IA-MR                2:33.91    2:33.69 JO     
                      41.02   38.79                                
 23 O'Leary, Kyle W     12 IA-MR                2:31.41    2:34.37 JO     
      35.32   38.79   40.19   40.07                                
 24 Caputo, Michael     11 Basc-MR              2:35.82    2:34.66 JO     
      35.47   40.26   41.23   37.70                                
 25 Luchsinger, Ryan J  12 TVSC-MR              2:35.17    2:34.89 JO     
      34.68   39.71   41.81   38.69                                
 26 DaSilva, Jonathan   11 TVSC-MR              2:34.17    2:34.90 JO     
      35.14   40.25   40.90   38.61                                
 27 Corrigan, Timmy     12 LIAC-MR              2:36.18    2:35.20 JO     
      36.29   40.25   41.05   37.61                                
 28 Schwab, Taylor M    11 North Shore-MR       2:36.52    2:35.49 JO     
      35.54   40.48   40.73   38.74                                
 29 Giunta, John J      12 Tmsuffolk-MR         2:35.16    2:37.56        
      35.37   40.13   42.27   39.79                                
 30 Farrington, Joseph  12 TVSC-MR              2:35.50    2:38.93        
      35.12   40.28   42.84   40.69                                
 31 Vignola, Rocco A    12 Tmsuffolk-MR         2:36.55    2:39.00        
      35.53   40.06   42.21   41.20                                
 32 Whiston, Brian H    12 Badger-MR            2:36.99    2:43.22        
      36.18   41.95   43.69   41.40                                
 
Event 63  Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:56.29  ZONE
        3:14.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Colleen   18 Middies-MR           2:50.80    2:54.93 ZONE    20  
      39.33   43.06   46.91   45.63                                
  2 Mango, Magdalena    16 AGUA-MR              2:58.98    2:56.42 JO      17  
      40.14   45.04   45.66   45.58                                
  3 Marcus, Amanda D    16 LIAC-MR              3:01.60    3:03.91 JO      16  
      42.56   46.05   48.01   47.29                                
  4 Zhu, Angela         15 Twisters-MR          3:03.91    3:07.38 JO      15  
      42.42   46.33   50.12   48.51                                
  5 Nasser, Helen M     16 HAA-MR               3:02.59    3:07.47 JO      14  
      42.03   47.32   49.84   48.28                                
  6 Kristic, Katarina   16 FLY-MR               2:59.76    3:07.48 JO      13  
      41.20   46.69   50.61   48.98                                
  7 Faiella, Danielle   16 LIAC-MR              3:07.03    3:12.47 JO      12  
      43.80   48.71   50.08   49.88                                
  8 Gould, Julia A      16 HAA-MR               3:08.65    3:15.52         11  
      45.18   49.09   51.75   49.50                                
  9 Gaffey, Megan M     17 CSC-MR               3:08.73    3:16.22          9  
      43.81   48.94   53.77   49.70                                
 10 Rakoczy, Maggie M   16 Middies-MR           3:13.33    3:17.14          7  
      45.91   48.48   52.46   50.29                                
 11 Richardson, Elyse   18 AGUA-MR              3:14.34    3:19.43          6  
      45.38   51.10   52.74   50.21                                
 12 Kwa, Carolyn        15 AGUA-MR              3:08.54    3:23.89          5  
      47.08   51.15   52.96   52.70                                
 
Event 64  Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:39.79  ZONE
        2:59.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pullen, Thomas T    15 Condors-MR           2:40.72    2:43.15 JO      20  
      37.70   41.37   43.54   40.54                                
  2 D'Ambrosia, Chris   15 AGUA-MR              2:39.28    2:44.72 JO      17  
      38.50   41.25   44.39   40.58                                
  3 Castillo, Charlie   15 LBA-MR               2:46.36    2:45.35 JO      16  
      38.62   42.14   44.26   40.33                                
  4 Sutton, Rashad M    15 Condors-MR           2:44.83    2:46.16 JO      15  
      37.17   41.31   43.23   44.45                                
  5 Kashiwagi, Masayuk  15 Middies-MR           2:41.82    2:47.31 JO      14  
      38.19   42.80   45.52   40.80                                
  6 Danko, Joseph A     16 Twisters-MR          2:45.85    2:48.28 JO      13  
      39.32   41.90   44.39   42.67                                
  7 Civetta, Alex J     15 Middies-MR           2:49.32    2:49.16 JO      12  
      40.21   43.07   44.78   41.10                                
  8 Song, Andrew J      15 LIAC-MR              2:50.62    2:51.42 JO      11  
      38.76   43.42   45.54   43.70                                
  9 Haller, Brooks      15 UNBAD-MR             2:53.17    2:52.71 JO       9  
      38.30   42.95   47.58   43.88                                
 10 Lerman, Matthew     16 OWA-MR               2:48.37    2:55.38 JO       7  
      38.64   44.71   46.37   45.66                                
 11 Zhu, Alan           16 Twisters-MR          2:53.77    2:55.84 JO       6  
      38.68   44.64   47.85   44.67                                
 12 Yanilshteyn, Aleks  15 DLPH-MR              2:42.43    2:56.77 JO       5  
      40.48   44.69   46.44   45.16                                
 13 Master, Dev R       16 Express Swimming-MR  2:56.11    2:57.19 JO       4  
      39.50   45.54   45.15   47.00                                
 14 Scappaticci, Tom    17 Middies-MR           2:58.49    2:59.30 JO       3  
      41.21   44.72   47.14   46.23                                
 15 Wong, Louis K       15 Twisters-MR          2:51.28    3:01.92          2  
      39.47   44.92   47.01   50.52                                
 16 Joshi, Gaurav S     16 Apex-MR              2:56.46    3:06.21          1  
      44.87   46.52   48.18   46.64                                
 17 Olivier, Cesar      16 RED-MR               2:59.38    3:07.35        
      41.62   47.51   50.43   47.79                                
 18 Smith, Chris C      15 SSL-MR               2:50.91    3:10.37        
      43.50   47.87   51.14   47.86                                
 -- Brisbin, Jamie      16 OWA-MR               2:54.60         DQ        
 
Event 65  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:27.29  ZONE
        1:35.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malone, Becky       11 NBS-MR               1:24.00    1:23.73 ZONE    20  
      39.80   43.93                                                
  2 Kiernan, Erin       12 Badger-MR            1:23.80    1:25.07 ZONE    17  
      40.54   44.53                                                
  3 Martinez, Bianca    12 FLY-MR               1:26.66    1:25.42 ZONE    16  
      39.88   45.54                                                
  4 Veccia, Samantha J  12 Sachem-MR            1:24.76    1:25.75 ZONE    15  
      41.07   44.68                                                
  5 Degrazia, Kristen   12 Tmsuffolk-MR         1:23.47    1:26.83 ZONE    14  
      41.86   44.97                                                
  6 Hutzler, Kayla M    12 TVSC-MR              1:27.50    1:28.07 JO      13  
      42.96   45.11                                                
  7 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR      1:28.26    1:28.16 JO      12  
      43.04   45.12                                                
  8 Murphy, Jean        12 Aqua Gems-MR         1:32.42    1:28.18 JO      11  
      41.78   46.40                                                
  9 Alejandro, Tricia   12 LIAC-MR              1:27.04    1:29.53 JO       9  
      43.39   46.14                                                
 10 Siegel, Erika A     12 AGUA-MR              1:27.78    1:30.12 JO       7  
      43.60   46.52                                                
 11 Arana, Priscilla    11 FLY-MR               1:30.16    1:30.45 JO       6  
      43.57   46.88                                                
 12 McComiskey, Beth    12 Basc-MR              1:33.56    1:31.11 JO       5  
      43.53   47.58                                                
 13 Abreu, Stephanie A  11 TVSC-MR              1:34.12    1:31.81 JO       4  
      43.72   48.09                                                
 14 Evans, Laura A      11 Badger-MR            1:34.36    1:31.92 JO       3  
      45.11   46.81                                                
 15 Torres, Molly *     12 LBA-MR               1:33.30    1:32.11 JO       2  
      42.80   49.31                                                
 16 Dowd, Caitlin E     12 TVSC-MR              1:35.85    1:32.59 JO       1  
      44.50   48.09                                                
 17 Vessa, Gabrielle    12 LIAC-MR              1:30.86    1:33.02 JO     
      44.54   48.48                                                
 18 Baconcini, Kellyn   12 Express Swimming-MR  1:34.71    1:33.80 JO     
      45.48   48.32                                                
 19 Lewandowski, Dorot  12 AGUA-MR              1:35.56    1:34.06 JO     
      44.60   49.46                                                
 20 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  1:34.05    1:34.51 JO     
      45.44   49.07                                                
 21 Clifton, Meghan     11 TVSC-MR              1:30.39    1:34.68 JO     
      46.58   48.10                                                
 22 Pai, Deanna C       12 MSC-MR               1:35.72    1:34.79 JO     
      46.08   48.71                                                
 23 Lu, Bonny S         12 Middies-MR           1:33.03    1:34.93 JO     
      45.14   49.79                                                
 24 Bolander, Katie D   12 AGUA-MR              1:34.39    1:35.33 JO     
      46.58   48.75                                                
 25 Cosentino, Christi  12 SIA-MR               1:32.14    1:35.61 JO     
      45.31   50.30                                                
 26 Sudano, Ashley M    12 CSC-MR               1:34.07    1:35.72 JO     
      46.60   49.12                                                
 27 Rakoczy, Margaret   12 Middies-MR           1:35.44    1:35.73 JO     
      47.04   48.69                                                
 28 Alleyne, Sophia N   11 AGUA-MR              1:34.91    1:35.87 JO     
      46.46   49.41                                                
 29 Vogel, Julia A      12 LIAC-MR              1:34.64    1:36.17        
      46.10   50.07                                                
 30 Knight, Ashley      11 FLY-MR               1:35.54    1:36.37        
      46.19   50.18                                                
 31 Pashayan, Laura A   12 Express Swimming-MR  1:35.07    1:36.84        
      47.16   49.68                                                
 32 Rock, Nathalie F    12 SIA-MR               1:35.69    1:37.18        
      47.45   49.73                                                
 33 Castain, Meagan     12 HAA-MR               1:34.58    1:37.72        
      47.64   50.08                                                
 34 Verilli, Jeane      12 SIA-MR               1:34.89    1:42.45        
      47.99   54.46                                                
 
Event 66  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:27.29  ZONE
        1:36.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nam, Timothy K      12 FLY-MR               1:22.17    1:19.52 ZONE    20  
      37.98   41.54                                                
  2 Eyckmans, Robert E  12 Middies-MR           1:25.44    1:25.27 ZONE    17  
      41.01   44.26                                                
  3 Jacobson, Matt A    12 Badger-MR            1:26.00    1:28.81 JO      16  
      42.38   46.43                                                
  4 Alejandro, Steffen  11 LIAC-MR              1:27.01    1:29.34 JO      15  
      44.54   44.80                                                
  5 Vignola, Rocco A    12 Tmsuffolk-MR         1:26.08    1:29.57 JO      14  
      43.31   46.26                                                
  6 Cheung, Calvin Z    12 LIAC-MR              1:29.22    1:30.48 JO      13  
      43.79   46.69                                                
  7 McMAHON, Pmac       12 MRST-MR              1:33.92    1:31.98 JO      12  
      44.42   47.56                                                
  8 Colon, Joseph       12 OWA-MR               1:32.72    1:33.12 JO      11  
      45.52   47.60                                                
  9 Polanco, Jose A     11 Twisters-MR          1:33.80    1:33.22 JO       9  
      44.48   48.74                                                
 10 O'Neill, Thomas D   12 LIAC-MR              1:30.65    1:33.36 JO       7  
      46.15   47.21                                                
 11 Gaffey, Eric J      12 CSC-MR               1:26.28    1:33.57 JO       6  
      45.96   47.61                                                
 12 Wright, Edwin P     12 Condors-MR           1:34.33    1:34.17 JO       5  
      45.03   49.14                                                
 13 Bennett, Paul A     12 Middies-MR           1:35.78    1:35.29 JO       4  
      45.18   50.11                                                
 14 Kalinowski, Jakub   12 Express Swimming-MR  1:28.00    1:35.37 JO       3  
      46.76   48.61                                                
 15 Bembridge, Jordan   11 NFS-MR               1:32.10    1:36.17 JO       2  
      45.82   50.35                                                
 16 Luboja, Chris       12 Bgnw Marlins-MR      1:36.66    1:37.09          1  
      45.99   51.10                                                
 17 Ellman, Andrew R    11 Middies-MR           1:35.58    1:39.90        
      47.88   52.02                                                
 18 Lettieri, Nicholas  12 CSC-MR               1:34.95    1:44.82        
      48.54   56.28                                                
 
Event 67  Girls 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:12.69  ZONE
        1:19.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zollo, Ann Marie    15 Middies-MR           1:12.17    1:11.87 ZONE    20  
      36.22   35.65                                                
  2 Cruise, Mallory J   15 Twisters-MR          1:11.76    1:12.32 ZONE    17  
      35.62   36.70                                                
  3 Ahern, Taryn M      16 Express Swimming-MR  1:14.11    1:13.10 JO      16  
      36.84   36.26                                                
  4 Clark, Erica B      16 Condors-MR           1:12.81    1:13.22 JO      15  
      36.37   36.85                                                
  5 Munson, Kat D       17 Bgnw Marlins-MR      1:12.07    1:13.84 JO      14  
      36.18   37.66                                                
  6 Serrago, Ashley N   16 Tmsuffolk-MR         1:10.61    1:14.32 JO      13  
      35.62   38.70                                                
  7 Harken, Heather E   16 Express Swimming-MR  1:14.89    1:14.89 JO      12  
      36.66   38.23                                                
  8 Singer, Kimberly A  15 LIAC-MR              1:15.68    1:15.07 JO      11  
      36.63   38.44                                                
  9 Coleman, Hayley     16 AGUA-MR              1:14.34    1:16.57 JO       9  
      37.10   39.47                                                
 10 McWilliams, Tara A  16 Tmsuffolk-MR         1:16.34    1:16.99 JO       7  
      38.28   38.71                                                
 11 Hartford, Catherin  15 Express Swimming-MR  1:17.94    1:18.43 JO       6  
      37.77   40.66                                                
 12 Puca, Savannah L    15 Tmsuffolk-MR         1:15.10    1:18.96 JO       5  
      38.39   40.57                                                
 13 Evans, Kathleen B   15 Tmsuffolk-MR         1:12.85    1:19.03 JO       4  
      38.36   40.67                                                
 14 Jurawanichkul, Cas  15 Twisters-MR          1:18.23    1:19.59 JO       3  
      38.55   41.04                                                
 15 Kenny, Bevin Y      17 North Shore-MR       1:09.42    1:20.04          2  
      37.86   42.18                                                
 16 O'Connor, Katelyn   15 GAEL-MR              1:15.48    1:20.20          1  
      38.47   41.73                                                
 17 Rakoczy, Maggie M   16 Middies-MR           1:15.86    1:20.25        
      40.03   40.22                                                
 18 Giunta, Jaclyn A    16 Tmsuffolk-MR         1:15.43    1:20.50        
      39.47   41.03                                                
 19 LoGelfo, Janine     15 Basc-MR              1:18.10    1:21.41        
      40.22   41.19                                                
 20 Miata, Julianne M   15 Middies-MR           1:19.43    1:21.68        
      40.59   41.09                                                
 21 Sytnyk, Laura M     17 Middies-MR           1:13.66    1:21.81        
      39.90   41.91                                                
 
Event 68  Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:06.69  ZONE
        1:11.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hasty, William G    15 AGUA-MR              1:04.53    1:04.73 ZONE    20  
      32.04   32.69                                                
  2 Scott, Norman Z     15 Badger-MR            1:05.18    1:07.70 JO      17  
      32.13   35.57                                                
  3 Amato, Chris Z      15 LIAC-MR              1:07.67    1:08.67 JO      16  
      33.81   34.86                                                
  4 Olsen, Ryan M       16 Aqua Gems-MR         1:03.88    1:09.24 JO      15  
      33.67   35.57                                                
  5 Sutton, Rashad M    15 Condors-MR           1:09.93    1:09.44 JO      14  
      34.12   35.32                                                
  6 Sorice, Matt        18 SSL-MR               1:07.01    1:09.45 JO      13  
      33.90   35.55                                                
  7 Pullen, Thomas T    15 Condors-MR           1:11.99    1:09.93 JO      12  
      34.26   35.67                                                
  8 Zhu, Alan           16 Twisters-MR          1:08.30    1:10.26 JO      11  
      34.01   36.25                                                
  9 Goldson, Brian Z    17 LIAC-MR              1:08.16    1:10.31 JO       9  
      34.31   36.00                                                
 10 Civetta, Alex J     15 Middies-MR           1:08.72    1:10.32 JO       7  
      34.69   35.63                                                
 11 Lazebnik, Egor Y    18 HYB-MR               1:06.72    1:10.40 JO       6  
      33.96   36.44                                                
 12 Britvan, Michael S  16 Middies-MR           1:07.66    1:10.67 JO       5  
      34.12   36.55                                                
 13 Batson, James P     15 Middies-MR           1:10.91    1:11.56 JO       4  
      35.21   36.35                                                
 14 Scappaticci, Tom    17 Middies-MR           1:10.41    1:11.76 JO       3  
      35.13   36.63                                                
 15 Mullin, Ian M       16 Middies-MR           1:10.82    1:13.42          2  
      35.87   37.55                                                
 16 Strohmenger, Richa  17 OWA-MR               1:11.74    1:14.05          1  
      35.78   38.27                                                
 17 Villar, Juan Jose   16 Apex-MR              1:10.90    1:14.06        
      35.85   38.21                                                
 18 Smith, Chris C      15 SSL-MR               1:11.59    1:18.95        
      37.93   41.02                                                
 -- Wright, Maurice E   15 Condors-MR           1:11.99         DQ        
 
Event 69  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:17.69  ZONE
        1:24.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Setoguchi, Seika    12 AGUA-MR              1:13.90    1:12.56 ZONE    20  
      35.62   36.94                                                
  2 Maldonado, Luisa J  12 UNATM-MR             1:12.42    1:13.04 ZONE    17  
      36.35   36.69                                                
  3 Akerfelds, Aleksa   12 Middies-MR           1:13.57    1:13.46 ZONE    16  
      36.31   37.15                                                
  4 Kochman, Julie N    12 Tmsuffolk-MR         1:12.73    1:14.21 ZONE    15  
      36.86   37.35                                                
  5 Cliff, Nicole       11 AGUA-MR              1:16.29    1:14.66 ZONE    14  
      36.55   38.11                                                
  6 Adams, Kimberly E   12 Middies-MR           1:13.53    1:15.02 ZONE    13  
      36.92   38.10                                                
  7 Parisi, Lauren N    12 UN-TS-MR             1:14.67    1:16.82 ZONE    12  
      37.56   39.26                                                
  8 Wulfken, Katie P    12 HYB-MR               1:24.30    1:16.93 ZONE    11  
      37.25   39.68                                                
  9 Cosentino, Christi  12 SIA-MR               1:13.65    1:17.17 ZONE     9  
      36.87   40.30                                                
 10 Shadwick, Kim K     12 NBS-MR               1:17.32    1:17.60 ZONE     7  
      37.85   39.75                                                
 11 Pomerantz, Jojo F   12 Middies-MR           1:17.70    1:17.83 JO       6  
      38.66   39.17                                                
 12 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR      1:21.97    1:18.28 JO       5  
      38.53   39.75                                                
 13 Raniere, Brittany   12 NBS-MR               1:21.64    1:18.35 JO       4  
      37.25   41.10                                                
 14 Bunster, Kelly E    11 CSC-MR               1:18.87    1:18.68 JO       3  
      39.09   39.59                                                
 15 Alejandro, Tricia   12 LIAC-MR              1:17.11    1:18.77 JO       2  
      39.14   39.63                                                
 16 Baconcini, Kellyn   12 Express Swimming-MR  1:17.60    1:19.29 JO       1  
      39.05   40.24                                                
 17 Evans, Laura A      11 Badger-MR            1:21.00    1:19.65 JO     
      39.68   39.97                                                
 18 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR      1:23.07    1:20.02 JO     
      38.91   41.11                                                
 19 LI, Qing            12 TVSC-MR              1:21.61    1:20.05 JO     
      39.48   40.57                                                
 20 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR               1:19.14    1:20.43 JO     
 21 Garcia, Gigi        12 Twisters-MR          1:19.55    1:20.68 JO     
      39.75   40.93                                                
 22 Rivera, Elizabeth   12 FLY-MR               1:20.82    1:21.02 JO     
      39.51   41.51                                                
 23 Lau, Allison        12 Middies-MR           1:20.13    1:21.33 JO     
      39.30   42.03                                                
 24 Moore, Jhanna       12 AGUA-MR              1:21.64    1:21.39 JO     
      40.19   41.20                                                
 25 Ahn, Rachel         12 North Shore-MR       1:19.89    1:21.75 JO     
      39.49   42.26                                                
 26 Fenn, Meaghan       11 Badger-MR            1:22.45    1:21.77 JO     
      39.92   41.85                                                
 27 McComiskey, Beth    12 Basc-MR              1:17.64    1:21.83 JO     
      39.79   42.04                                                
 28 Lewandowski, Dorot  12 AGUA-MR              1:23.09    1:22.01 JO     
      40.24   41.77                                                
 29 Chiappetta, Emma    12 Badger-MR            1:24.99    1:22.60 JO     
      39.44   43.16                                                
 30 Hill, Daniella      11 FLY-MR               1:24.49    1:22.72 JO     
      40.67   42.05                                                
 31 Malone, Becky       11 NBS-MR               1:19.00    1:23.45 JO     
      40.67   42.78                                                
 32 Melagrano, Dominiq  12 Middies-MR           1:24.57    1:23.77 JO     
      41.23   42.54                                                
 33 Genovese, Katharin  12 Express Swimming-MR  1:23.49    1:23.83 JO     
 34 Chestler, Jessica   11 Middies-MR           1:24.11    1:24.25 JO     
      41.24   43.01                                                
 35 Fong, Sandra M      12 AGUA-MR              1:20.93    1:24.54 JO     
      40.99   43.55                                                
 36 Papish, Molly F     12 TVSC-MR              1:24.38    1:24.60 JO     
      42.21   42.39                                                
 37 Lee, Eunice J       12 LIAC-MR              1:23.63    1:24.61 JO     
      42.36   42.25                                                
 38 Gray, Catherine     12 Badger-MR            1:24.99    1:25.10        
      41.79   43.31                                                
 39 O'Brien, Katherine  12 Express Swimming-MR  1:23.58    1:25.21        
      41.97   43.24                                                
 39 Giberson, Kari      11 Basc-MR              1:23.40    1:25.21        
      41.37   43.84                                                
 41 Kammel, Stella E    12 AGUA-MR              1:22.33    1:25.36        
      41.70   43.66                                                
 42 Hartford, Laura G   12 Express Swimming-MR  1:23.45    1:25.39        
      42.92   42.47                                                
 43 Longo, Nicole A     11 CSC-MR               1:23.79    1:25.76        
      41.35   44.41                                                
 43 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  1:23.72    1:25.76        
      41.92   43.84                                                
 45 Verilli, Jeane      12 SIA-MR               1:24.99    1:26.74        
      41.80   44.94                                                
 46 Rock, Nathalie F    12 SIA-MR               1:24.09    1:27.29        
      42.00   45.29                                                
 -- Siegel, Erika A     12 AGUA-MR              1:17.96   X1:20.05        
      39.10   40.95                                                
 
Event 70  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:17.69  ZONE
        1:27.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Politi, Nathan D    12 NBS-MR               1:11.52    1:13.07 ZONE    20  
  2 Pazmino, Mauro F    12 Twisters-MR          1:10.35    1:13.84 ZONE    17  
      35.95   37.89                                                
  3 Nam, Timothy K      12 FLY-MR               1:15.91    1:14.99 ZONE    16  
      36.36   38.63                                                
  4 Gao, Simon          12 TVSC-MR              1:14.40    1:15.15 ZONE    15  
      37.09   38.06                                                
  5 Flannery, Jim J     12 Middies-MR           1:15.63    1:16.30 ZONE    14  
      37.34   38.96                                                
  6 Finnegan, Chris M   12 LIAC-MR              1:18.37    1:18.24 JO      13  
      39.09   39.15                                                
  7 Ahern, Michael G    12 Express Swimming-MR  1:17.19    1:18.42 JO      12  
      38.53   39.89                                                
  8 Gaffey, Eric J      12 CSC-MR               1:17.35    1:18.87 JO      11  
      38.53   40.34                                                
  9 Johnson, Andrew W   12 Middies-MR           1:23.74    1:20.45 JO       9  
      39.80   40.65                                                
 10 Franze, David J     12 Middies-MR           1:18.05    1:20.54 JO       7  
      38.83   41.71                                                
 11 Gonzalez, Cliff M   12 Middies-MR           1:23.37    1:20.65 JO       6  
      39.71   40.94                                                
 12 Collazo, Jason      11 SIA-MR               1:22.19    1:20.90 JO       5  
      39.41   41.49                                                
 13 Perley, Teddy P     12 Middies-MR           1:22.56    1:21.08 JO       4  
      39.00   42.08                                                
 14 Chester, Nicholas   12 UN-TS-MR             1:23.95    1:21.37 JO       3  
      39.82   41.55                                                
 15 Mollema, Ivor R     11 Middies-MR           1:21.10    1:21.57 JO       2  
      39.76   41.81                                                
 16 Giunta, John J      12 Tmsuffolk-MR         1:20.14    1:21.88 JO       1  
      38.88   43.00                                                
 17 DaSilva, Jonathan   11 TVSC-MR              1:22.21    1:21.98 JO     
      40.28   41.70                                                
 18 Bennett, Paul A     12 Middies-MR           1:20.84    1:21.99 JO     
      39.97   42.02                                                
 19 Whiston, Brian H    12 Badger-MR            1:23.36    1:22.38 JO     
      40.63   41.75                                                
 20 Andrews, Ayman C    11 Aqua Gems-MR         1:22.77    1:22.94 JO     
      40.04   42.90                                                
 21 Gleason, David X    12 AGUA-MR              1:25.65    1:23.10 JO     
      41.21   41.89                                                
 22 Gaughran, Mackenzy  12 TVSC-MR              1:24.55    1:23.50 JO     
      40.24   43.26                                                
 23 Smit, Kevin P       11 TVSC-MR              1:20.96    1:23.60 JO     
      41.14   42.46                                                
 24 Amato, Nick F       12 LIAC-MR              1:23.87    1:23.96 JO     
      40.21   43.75                                                
 25 Brennan, Austin F   11 TVSC-MR              1:21.64    1:24.05 JO     
      40.61   43.44                                                
 26 Minowitz, Mark T    11 Middies-MR           1:24.54    1:25.14 JO     
      42.54   42.60                                                
 27 Luchsinger, Thomas  11 TVSC-MR              1:26.22    1:25.15 JO     
      41.31   43.84                                                
 28 Pope, Ryan P        12 Middies-MR           1:22.68    1:25.19 JO     
      40.89   44.30                                                
 29 Yanez, Gabriel F    11 Twisters-MR          1:21.92    1:25.64 JO     
      40.82   44.82                                                
 30 Catano, Alb         11 IA-MR                1:24.35    1:26.36 JO     
      41.52   44.84                                                
 31 Corrigan, Timmy     12 LIAC-MR              1:27.79    1:26.51 JO     
      43.00   43.51                                                
 31 Luboja, Chris       12 Bgnw Marlins-MR      1:26.42    1:26.51 JO     
      41.15   45.36                                                
 33 O'Leary, Kyle W     12 IA-MR                1:27.07    1:26.75 JO     
      42.67   44.08                                                
 34 Vanwinkle, John J   12 CSC-MR               1:23.85    1:26.80 JO     
      41.81   44.99                                                
 35 Windler, Andrew J   11 Tmsuffolk-MR         1:26.96    1:26.84 JO     
      42.33   44.51                                                
 36 Cheung, Calvin Z    12 LIAC-MR              1:25.12    1:27.50 JO     
      42.76   44.74                                                
 37 Chang, One June     11 FLY-MR               1:23.61    1:28.87        
      42.58   46.29                                                
 38 McMAHON, Pmac       12 MRST-MR              1:25.79    1:29.34        
      43.38   45.96                                                
 39 Lane, Sean          12 LIAC-MR              1:27.02    1:29.91        
      44.83   45.08                                                
 40 King, Brendan D     11 CSC-MR               1:27.16    1:31.58        
      45.27   46.31                                                
 -- Ghanim, Mahmoud     12 Twisters-MR          1:25.95         DQ        
 -- Farrington, Joseph  12 TVSC-MR              1:26.74         DQ        
      42.85   45.30                                                
 -- McGlone, James Z    12 LIAC-MR              1:25.08         DQ        
      41.70   46.04                                                
 
Event 71  Girls 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:30.49  ZONE
        5:55.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Taryn M      16 Express Swimming-MR  5:20.45    5:19.41 ZONE    20  
      34.53   38.72   41.00   39.67   48.29   46.67   36.24   34.29
  2 Sytnyk, Laura M     17 Middies-MR           5:23.53    5:20.98 ZONE    17  
      34.10   38.49   41.38   40.77   47.39   47.46   35.97   35.42
  3 Kevins, Caitlin G   15 TVSC-MR              5:22.89    5:31.19 JO      16  
      34.99   39.88   44.21   43.36   49.41   48.64   35.67   35.03
  4 Reynolds, Colleen   18 Middies-MR           5:31.26    5:31.95 JO      15  
      34.46   41.34   46.01   43.89   47.04   45.50   38.18   35.53
  5 Jennings, Heather   15 Sachem-MR            5:35.11    5:40.81 JO      14  
      35.05   40.96   44.67   42.76   50.54   50.28   38.69   37.86
  6 Ruggiero, Elizabet  16 Middies-MR           5:29.00    5:41.96 JO      13  
      35.92   41.37   45.68   44.20   49.72   49.34   38.30   37.43
  7 Cruise, Mallory J   15 Twisters-MR          5:32.40    5:44.77 JO      12  
      36.63   41.01   42.97   41.54   52.96   51.93   39.58   38.15
  8 Nasser, Helen M     16 HAA-MR               5:46.54    5:50.75 JO      11  
      37.86   45.57   45.54   44.34   49.79   50.18   40.87   36.60
  9 Kristic, Katarina   16 FLY-MR               5:53.39    5:50.88 JO       9  
      36.14   43.25   47.00   45.30   49.43   50.02   40.54   39.20
 10 Hanley, Kaitlin M   16 Tmsuffolk-MR         5:43.85    5:54.98 JO       7  
      37.75   43.85   50.13   46.76   48.68   48.69   40.00   39.12
 11 Giunta, Jaclyn A    16 Tmsuffolk-MR         5:51.61    6:15.92          6  
      38.69   47.33   48.91   47.12   55.52   54.33   43.18   40.84
 
Event 72  Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:07.09  ZONE
        5:29.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Damato, Aaron T     16 Tmsuffolk-MR         5:07.47    5:09.03 JO      20  
      30.80   35.65   41.46   40.26   46.24   45.61   35.39   33.62
  2 Civetta, Alex J     15 Middies-MR           5:03.60    5:09.30 JO      17  
      35.23   39.86   40.58   39.35   44.47   43.41   34.16   32.24
  3 D'Ambrosia, Chris   15 AGUA-MR              5:07.94    5:12.81 JO      16  
      33.62   36.60   42.58   40.58   45.80   44.33   35.25   34.05
  4 Siriyakul, Bird     16 AGUA-MR              5:28.00    5:13.01 JO      15  
      32.66   37.36   43.41   40.13   46.17   45.93   34.29   33.06
  5 Almeida, Roger V    16 Twisters-MR          5:11.88    5:17.97 JO      14  
      32.69   36.37   43.49   42.58   47.32   48.02   34.77   32.73
  6 Olsen, Ryan M       16 Aqua Gems-MR         5:12.91    5:23.73 JO      13  
      32.52   38.85   42.18   40.37   50.05   49.90   35.38   34.48
  7 Kashiwagi, Masayuk  15 Middies-MR           5:29.85    5:33.04         12  
      34.41   39.15   43.33   42.63   46.59   46.94   42.19   37.80
  8 Britvan, Michael S  16 Middies-MR           5:29.93    5:37.46         11  
      34.35   40.11   43.45   40.83   54.29   52.16   35.97   36.30
  9 Master, Dev R       16 Express Swimming-MR  5:19.30    5:38.18          9  
      37.36   43.86   43.67   43.05   46.93   47.69   37.84   37.78
 10 Yanilshteyn, Aleks  15 DLPH-MR              5:25.48    5:41.94          7  
      36.09   42.43   44.97   43.16   50.05   48.35   39.25   37.64
 11 Pouchiline, Sergei  16 DLPH-MR              5:23.88    5:43.49          6  
      31.91   38.26   46.18   45.42   50.52   51.33   40.96   38.91
 12 Castillo, Charlie   15 LBA-MR               5:27.41    5:47.39          5  
      35.27   41.01   49.10   47.51   47.60   46.76   39.84   40.30
 
Event 73  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          33.29  ZONE
          36.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Setoguchi, Seika    12 AGUA-MR                31.47      31.26 ZONE    20  
  2 Bunster, Kelly E    11 CSC-MR                 31.15      31.32 ZONE    17  
  3 Akerfelds, Aleksa   12 Middies-MR             32.45      31.85 ZONE    16  
  4 Degrazia, Kristen   12 Tmsuffolk-MR           33.54      32.54 ZONE    15  
  5 Malone, Becky       11 NBS-MR                 33.30      32.56 ZONE    14  
  6 Kiernan, Erin       12 Badger-MR              34.00      32.98 ZONE    13  
  7 Hyland, Allison     12 Badger-MR              34.30      33.67 JO      12  
  8 Vessa, Gabrielle    12 LIAC-MR                33.38      33.92 JO      11  
  9 Siegel, Erika A     12 AGUA-MR                33.24      33.93 JO       9  
 10 Adams, Kimberly E   12 Middies-MR             35.09      34.03 JO       7  
 11 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR        34.43      34.19 JO       6  
 12 Fosteris, Lillian   12 FLY-MR                 33.63      34.23 JO       5  
 13 Maldonado, Luisa J  12 UNATM-MR               33.89      34.34 JO       4  
 14 Holscher, Amanda J  12 HYB-MR                 34.19      34.40 JO       3  
 15 Siano, Alyssa Z     12 LIAC-MR                34.57      34.41 JO       2  
 16 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR        33.50      34.58 JO       1  
 17 Vogel, Julia A      12 LIAC-MR                34.12      34.74 JO     
 18 Lau, Allison        12 Middies-MR             36.70      34.79 JO     
 19 Chiappetta, Emma    12 Badger-MR              34.99      34.91 JO     
 20 Parisi, Lauren N    12 UN-TS-MR               34.99      35.06 JO     
 21 Wulfken, Katie P    12 HYB-MR                 35.57      35.27 JO     
 22 Sudano, Ashley M    12 CSC-MR                 35.69      35.35 JO     
 22 Gomez, Bridget      12 Badger-MR              35.67      35.35 JO     
 22 Pomerantz, Jojo F   12 Middies-MR             35.45      35.35 JO     
 25 Benjamin, Malaika   12 AGUA-MR                35.36      35.77 JO     
 26 Dang, Thu Q         11 SIA-MR                 37.25      35.87 JO     
 27 Alleyne, Sophia N   11 AGUA-MR                35.49      35.94 JO     
 28 Martinez, Bianca    12 FLY-MR                 36.80      36.07 JO     
 29 Fountain, Michele   12 IA-MR                  35.72      36.18 JO     
 30 Kochman, Julie N    12 Tmsuffolk-MR           35.39      36.58 JO     
 31 Marynowski, Ryan M  11 Middies-MR             35.93      36.59 JO     
 32 Moore, Erin A       12 CSC-MR                 35.87      36.83 JO     
 33 Rakoczy, Margaret   12 Middies-MR             36.36      37.17        
 34 Bolander, Katie D   12 AGUA-MR                36.34      37.29        
 35 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR        35.39      37.62        
 36 Papish, Molly F     12 TVSC-MR                36.61      37.67        
 -- Baconcini, Kellyn   12 Express Swimming-MR    35.19     X35.74        
 -- Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR    36.04     X36.33        
 
Event 74  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          33.29  ZONE
          37.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nam, Timothy K      12 FLY-MR                 31.59      31.84 ZONE    20  
  2 Gonzalez, Cliff M   12 Middies-MR             33.19      32.10 ZONE    17  
  3 Johnson, Andrew W   12 Middies-MR             33.42      32.24 ZONE    16  
  4 Pazmino, Mauro F    12 Twisters-MR            33.07      33.18 ZONE    15  
  5 DaSilva, Jonathan   11 TVSC-MR                33.87      33.61 JO      14  
  6 Finnegan, Chris M   12 LIAC-MR                33.65      33.75 JO      13  
  7 Gao, Simon          12 TVSC-MR                33.04      33.80 JO      12  
  8 Mongan, Kevin M     12 Sachem-MR              33.44      33.86 JO      11  
  9 Corrigan, Timmy     12 LIAC-MR                32.88      34.05 JO       9  
 10 Jacobson, Matt A    12 Badger-MR              34.12      34.23 JO       7  
 11 Eyckmans, Robert E  12 Middies-MR             34.93      34.46 JO       6  
 12 Schwab, Taylor M    11 North Shore-MR         35.21      34.58 JO       5  
 13 Andrews, Ayman C    11 Aqua Gems-MR           35.69      34.71 JO       4  
 14 Franze, David J     12 Middies-MR             36.13      34.90 JO       3  
 15 Pope, Ryan P        12 Middies-MR             35.42      35.05 JO       2  
 16 Luchsinger, Thomas  11 TVSC-MR                35.36      35.10 JO       1  
 17 Kalinowski, Jakub   12 Express Swimming-MR    34.52      35.14 JO     
 18 Polanco, Jose A     11 Twisters-MR            36.26      35.27 JO     
 19 Swan, Kyle *        12 LBA-MR                 36.91      35.41 JO     
 20 Brennan, Austin F   11 TVSC-MR                35.27      35.96 JO     
 21 Bennett, Paul A     12 Middies-MR             35.60      36.03 JO     
 22 Chang, One June     11 FLY-MR                 37.80      36.05 JO     
 23 Wright, Edwin P     12 Condors-MR             37.10      36.07 JO     
 24 Catano, Alb         11 IA-MR                  35.67      36.21 JO     
 25 O'Neill, Thomas D   12 LIAC-MR                35.39      36.44 JO     
 26 Flannery, Jim J     12 Middies-MR             36.92      36.73 JO     
 27 Gaughran, Mackenzy  12 TVSC-MR                36.68      36.91 JO     
 28 O'Leary, Kyle W     12 IA-MR                  36.13      37.06 JO     
 29 Collazo, Jason      11 SIA-MR                 36.72      37.58 JO     
 30 Farrington, Joseph  12 TVSC-MR                37.26      37.63 JO     
 31 Amato, Nick F       12 LIAC-MR                37.41      37.65 JO     
 32 Cheung, Calvin Z    12 LIAC-MR                37.57      37.70 JO     
 33 Windler, Andrew J   11 Tmsuffolk-MR           37.11      38.47        
 34 Lane, Sean          12 LIAC-MR                36.96      39.09        
 35 Yanez, Gabriel F    11 Twisters-MR            37.06      39.51        
 36 Ghanim, Mahmoud     12 Twisters-MR            37.69      39.80        
 37 Alejandro, Steffen  11 LIAC-MR                37.55      40.63        
 -- Caputo, Michael     11 Basc-MR                37.68         DQ        
 
Event 75  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        4:22.00    4:23.11         40  
      32.19   33.98                   14.06 1:39.68   31.83   34.12
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        4:18.56    4:28.61         34  
      31.33   33.73   31.61   34.68   33.42   36.17   31.97   35.70
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:35.75    4:41.11         32  
      33.30   37.21   33.34   37.63   34.18   36.85   32.65   35.95
 
Event 76  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        4:08.00    4:00.00         40  
      30.04   32.02   28.45   31.46   27.62   29.87   28.95   31.59
  2 Old Westbury aqwatics-MR  'A'               3:51.69    4:00.09         34  
      28.47   31.18   29.98   34.32   27.72   30.79   26.88   30.75
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:01.56    4:02.84         32  
      28.84   31.73   28.74   32.92   28.27   32.39   29.21   30.74
  4 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    4:19.96         30  
      31.50   33.64   31.69   37.12   29.16   32.30   30.50   34.05
 
Event 77  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'           4:25.72    4:22.84         40  
      31.96   33.07                   11.73   35.22 1:37.71   32.84
  2 Ywca Middies-MR  'A'                        4:34.00    4:27.43         34  
      31.69   33.22   32.77   35.73   31.26   34.44   31.97   36.35
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:29.17    4:37.02         32  
      32.38   35.23                   16.22   36.99   33.36 1:44.46
  4 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'B'           4:43.52    4:41.43         30  
      32.86   35.85   34.35   38.25   33.53   36.95   32.92   36.72
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:41.67    4:42.23         28  
      34.50   37.34   33.90   36.87   34.71   39.00   31.70   34.21
  6 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:48.00    4:45.78         26  
      33.11   37.90   35.84   39.99   34.19   38.14   32.19   34.42
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:52.85    4:49.92         24  
      34.52   37.45   34.65   37.86   34.92   37.12   34.04   39.36
  8 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:37.71    4:51.78         22  
      33.05   38.22   34.31   37.99   37.51   39.99   33.43   37.28
  9 Ywca Middies-MR  'B'                        4:36.20    4:53.22         18  
      33.88   37.30   34.48   37.61                   14.07 1:55.64
 
Event 78  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        4:15.00    4:26.97         40  
      31.06   34.47   31.96   36.28   30.41   35.43   31.86   35.50
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:31.37    4:37.33         34  
      33.13   35.02   34.79   36.98   33.74   36.62   32.18   34.87
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:34.15    4:40.44         32  
      34.35   37.80   32.91   38.16   33.75   37.19   31.87   34.41
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       4:44.89    4:50.63         30  
      33.35   37.58   34.22   39.71   37.03   43.01   30.86   34.87
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:43.29    4:51.16         28  
      33.87   37.20   36.17   39.07   36.80   41.95   32.19   33.91
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:49.97    4:51.24         26  
      34.75   35.60   33.74   38.21   35.08   40.42   35.89   37.55
  7 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:50.91    4:57.23         24  
      33.20   35.67   35.03   42.31   33.43   38.89   35.45   43.25
 -- Ywca Middies-MR  'B'                        4:22.00         DQ        
      32.71   36.54   32.68   37.85   32.44   36.71   33.11   38.04
 
Event 79  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        2:00.21    1:59.96         40  
      30.27   29.16   29.96   30.57                                
  2 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'           2:00.88    2:01.20         34  
      30.07   30.82   29.78   30.53                                
  3 Ywca Middies-MR  'B'                        2:05.00    2:02.49         32  
      29.88   30.29 1:02.32                                        
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:01.38    2:03.44         30  
      30.57   31.18   30.91   30.78                                
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:04.06    2:03.62         28  
      30.90   30.40   32.79   29.53                                
  6 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'B'           2:06.72    2:04.67         26  
      30.40   30.44   32.52   31.31                                
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:04.96    2:05.03         24  
      31.70   31.22 1:02.11                                        
  8 Team Suffolk-MR  'A'                        2:04.04    2:07.09         22  
      32.00   31.25   32.14   31.70                                
  9 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:09.00    2:07.32         18  
      31.91   31.28   30.49   33.64                                
 10 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:05.27    2:07.78         14  
      31.73   32.78   31.97   31.30                                
 11 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:05.43    2:08.41         12  
      39.11   26.70   31.32   31.28                                
 12 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:09.43    2:10.27         10  
                      32.41   31.42                                
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:06.35    2:10.51          8  
      32.76   34.10   32.83   30.82                                
 14 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:08.16    2:10.61          6  
      43.96   22.12   32.19   32.34                                
 15 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    2:11.73          4  
      34.65   33.13 1:03.95                                        
 16 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:10.60    2:12.08          2  
      32.80   34.58 1:04.70                                        
 17 Apex Swim Club-MR  'B'                           NT    2:37.07        
      40.19   35.42 1:21.46                                        
 
Event 80  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:58.00    1:51.73         40  
      27.98   29.33   28.49   25.93                                
  2 Old Westbury aqwatics-MR  'A'               1:52.89    1:52.44         34  
      28.62   28.42   27.73   27.67                                
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        1:54.05    1:55.11         32  
      28.45   28.45   28.96   29.25                                
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:55.14    1:58.13         30  
      29.53   30.27   28.38   29.95                                
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:00.00    2:05.03         28  
      30.85   30.31   32.61   31.26                                
  6 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:04.29    2:07.54         26  
      30.69   34.32   32.11   30.42                                
 
Event 81  Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:31.00    2:32.87         40  
      39.45   44.48   35.48   33.46                                
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:36.63    2:38.59         34  
      55.97   32.36 1:10.26                                        
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:42.16    2:41.89         32  
      43.68   45.10   46.13   26.98                                
  4 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:44.86    2:42.35         30  
      38.22   51.48   33.35   39.30                                
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:33.93    2:43.64         28  
      38.38   52.11   40.37   32.78                                
  6 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                2:43.00    2:45.89         26  
      36.72   48.08 1:12.41    8.68                                
  7 Ywca Middies-MR  'A'                        2:44.81    2:49.23         24  
      37.42   51.42 1:20.39                                        
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:35.42    2:50.66         22  
      46.83   51.83   35.90   36.10                                
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:51.44    2:54.72         18  
      43.04   50.56   59.95   21.17                                
 10 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:46.85    2:56.78         14  
      46.07   53.43   51.87   25.41                                
 11 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:56.27    3:09.13         12  
                    1:34.25                                        
 
Event 82  Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:41.75    2:37.45         40  
      43.45   44.06   35.24   34.70                                
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:39.32    2:40.74         34  
      41.27   41.62   41.09   36.76                                
  3 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:42.78    2:54.26         32  
                      40.98   40.48                                
  4 Ywca Middies-MR  'A'                        2:48.00    2:55.57         30  
      43.90                   36.65                                
  5 Old Westbury aqwatics-MR  'A'               2:52.48    2:55.75         28  
      46.82   54.64   38.38   35.91                                
  6 Ywca Middies-MR  'B'                        2:55.00    2:56.54         26  
      41.84   51.87   44.69   38.14                                
  7 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                2:56.05    3:00.80         24  
      45.94   46.83   47.76   40.27                                
  8 Islip Aquatics-MR  'A'                      2:50.01    3:00.92         22  
                      39.09   40.10                                
  9 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'           3:07.65    3:05.33         18  
      46.26   52.33   47.78   38.96                                
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:39.12         DQ        
      38.72   47.35   55.16   21.50                                
 
Event 83  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:38.59  ZONE
        2:54.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 D'Ambrosia, Janie   13 AGUA-MR              2:37.91    2:36.28 ZONE    20  
      36.71   39.40   40.74   39.43                                
  2 Goff, Sara L        14 Middies-MR           2:33.05    2:36.49 ZONE    17  
      36.99   38.49   41.15   39.86                                
  3 Liu, Lucy X         14 AGUA-MR              2:37.91    2:37.51 ZONE    16  
      36.57   40.48   41.61   38.85                                
  4 Leonard, Cara M     13 Middies-MR           2:36.26    2:38.04 ZONE    15  
      36.17   38.72   42.77   40.38                                
  5 Festa, Natalia K    13 LIAC-MR              2:36.26    2:39.74 JO      14  
      38.19   40.05   41.73   39.77                                
  6 Kaliades, Dena Z    13 LIAC-MR              2:38.22    2:40.87 JO      13  
      38.01   41.45   41.68   39.73                                
  7 Schiano, Marie J    14 SIA-MR               2:42.66    2:41.44 JO      12  
      37.37   41.01   43.13   39.93                                
  8 Bui, Tiffany T      14 Middies-MR           2:43.36    2:42.40 JO      11  
      39.00   41.02   42.01   40.37                                
  9 Ciccone, Amanda     13 SSL-MR               2:39.51    2:44.01 JO       9  
      38.40   41.75   42.49   41.37                                
 10 Fong, Abigail J     14 AGUA-MR              2:42.05    2:44.74 JO       7  
      39.67   41.78   42.29   41.00                                
 11 Akerfelds, Dana P   13 Middies-MR           2:40.54    2:45.22 JO       6  
      40.03   41.81 1:23.38                                        
 12 Boehm, Stacey M     14 LIAC-MR              2:42.72    2:45.61 JO       5  
      39.01   41.38   42.89   42.33                                
 13 LU, April           13 FLY-MR               2:45.63    2:45.73 JO       4  
      38.36   41.49   43.29   42.59                                
 14 Ghitelman, Beatric  14 Middies-MR           2:38.55    2:45.89 JO       3  
      38.23   41.39   43.65   42.62                                
 15 Meiners, Tara       14 Basc-MR              2:46.26    2:46.91 JO       2  
      38.52   41.86   43.21   43.32                                
 16 Wollner, Margaret   14 AGUA-MR              2:43.52    2:47.41 JO       1  
      40.69   42.79   43.26   40.67                                
 17 Healey, Vivian O    14 AGUA-MR              2:48.00    2:47.91 JO     
      40.90   43.22   42.64   41.15                                
 18 Ferlo, Nicole C     13 Aqua Gems-MR         2:46.81    2:48.19 JO     
      40.26   42.60   44.05   41.28                                
 19 Tomasula, Kellyann  13 Aqua Gems-MR         2:43.04    2:48.44 JO     
      40.76   43.83   43.41   40.44                                
 20 McCluskey, Maureen  13 FLY-MR               2:50.63    2:48.47 JO     
      39.73   42.57   43.93   42.24                                
 21 Buckley, Samantha   13 Sachem-MR            2:48.48    2:48.90 JO     
      40.39   43.00   43.66   41.85                                
 22 Roseman, Alexandra  14 AGUA-MR              2:49.89    2:49.81 JO     
      40.14   43.12   43.29   43.26                                
 23 Gordon, Megan T     14 Tmsuffolk-MR         2:50.34    2:49.87 JO     
      40.24   42.62   44.14   42.87                                
 24 Fortini, Izabela P  13 Twisters-MR               NT    2:49.98 JO     
      39.83   42.88   45.04   42.23                                
 25 Rudolph, Marisa *   14 LBA-MR               2:41.97    2:49.99 JO     
      40.06   42.25   44.50   43.18                                
 26 Partridge, Gabi C   14 SSL-MR               2:45.35    2:50.02 JO     
      39.55   42.87   44.17   43.43                                
 27 Gomez, Stephanie    14 Badger-MR            2:46.50    2:51.10 JO     
      41.05   42.58   44.48   42.99                                
 28 Burns, Brianna N    13 Condors-MR           2:54.99    2:51.52 JO     
      40.56   44.01   44.76   42.19                                
 29 Bertoncini, Dana M  14 Tmsuffolk-MR         2:41.51    2:51.93 JO     
      41.48   43.56   43.57   43.32                                
 30 Heinbochel, Jen A   14 GAEL-MR              2:44.38    2:52.73 JO     
      40.19   43.35   46.25   42.94                                
 31 Coratti, Samantha   13 MSC-MR               2:44.16    2:52.84 JO     
      41.14   42.80   45.66   43.24                                
 32 Luckie, Janine F    13 TVSC-MR              2:54.92    2:53.32 JO     
      42.25   44.58   44.85   41.64                                
 33 Wursthorn, Dawn     13 LIAC-MR              2:53.94    2:54.09 JO     
      41.87   43.35   45.29   43.58                                
 34 O'Kane, Emily *     14 LBA-MR               2:49.11    2:54.68 JO     
      40.38   44.35   44.34   45.61                                
 35 Faber, Meaghan C    14 Tmsuffolk-MR         2:47.13    2:56.58        
      40.67   43.72   46.95   45.24                                
 36 Kelly, Taylor E     14 TVSC-MR              2:49.68    2:57.00        
      42.45   44.11   45.98   44.46                                
 36 Dolinar, Ann M      14 Tmsuffolk-MR         2:45.61    2:57.00        
      43.72   45.37   44.70   43.21                                
 38 Pullen, Mel G       14 Condors-MR           2:52.99    2:57.05        
      41.66   44.86   46.46   44.07                                
 39 O'Brien, Molly J    13 Middies-MR           2:54.74    2:59.42        
      42.05   45.28   47.06   45.03                                
 40 Bonagura, Christin  14 Express Swimming-MR  2:51.32    2:59.72        
      42.54   44.76   47.30   45.12                                
 41 NG, Christina       14 Hurricanes-MR        2:52.84    3:00.46        
      40.82   45.26   48.14   46.24                                
 42 Capella, Maria P    14 GAEL-MR              2:44.73    3:00.93        
 43 Travers, Bridget    14 FLY-MR               2:54.92    3:01.37        
      42.49   44.96   47.73   46.19                                
 44 Kim, Jinny          13 Basc-MR              2:53.44    3:01.89        
      43.03   45.21   46.68   46.97                                
 -- Wacyk, Roxy         14 Bgnw Marlins-MR      2:54.59         DQ        
      41.04   45.97   46.63   44.85                                
 
Event 84  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:32.99  ZONE
        2:45.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emanuel, Ryan Z     14 Badger-MR            2:15.99    2:23.32 ZONE    20  
      34.42   35.51   40.11   33.28                                
  2 Hastings, Tristan   13 Bgnw Marlins-MR      2:28.07    2:23.47 ZONE    17  
      33.67   36.58   38.92   34.30                                
  3 Smith, Bobby J      13 LIAC-MR              2:22.96    2:24.62 ZONE    16  
      34.65   36.85   37.36   35.76                                
  4 Kashiwagi, Yoshihi  13 Middies-MR           2:27.93    2:28.20 ZONE    15  
      35.56   37.94   38.90   35.80                                
  5 Mirinov, Anthony Z  14 Badger-MR            2:24.87    2:29.71 ZONE    14  
      35.80   37.86   38.83   37.22                                
  6 Morrissey, Sean     13 UNBAD-MR             2:29.00    2:29.89 ZONE    13  
      36.63   37.61   38.18   37.47                                
  7 Ziplow, Jason       14 OWA-MR               2:30.86    2:32.83 ZONE    12  
      35.91   38.44   39.59   38.89                                
  8 Stathopoulos, Cary  14 AGUA-MR              2:29.47    2:33.91 JO      11  
      36.79   39.97   39.13   38.02                                
  9 Kopot, Andrey       13 SEALS-MR             2:34.10    2:34.85 JO       9  
      36.50   38.09   40.68   39.58                                
 10 Hikal, Karim        14 Basc-MR              2:36.65    2:36.39 JO       7  
      37.23   39.83   40.31   39.02                                
 11 Meaney, Brad T      14 SIA-MR               2:43.64    2:39.03 JO       6  
      38.19   40.46   41.43   38.95                                
 12 Nicholson, Jackson  14 Middies-MR           2:38.57    2:39.57 JO       5  
      37.77   39.94   41.74   40.12                                
 13 Lindsey, Kevin P    13 Tmsuffolk-MR         2:39.25    2:40.99 JO       4  
      38.52   40.93   42.26   39.28                                
 14 Hikal, Mohamed      14 Basc-MR              2:44.68    2:41.68 JO       3  
      38.69   40.05   41.67   41.27                                
 15 Brulhardt, David A  14 Twisters-MR          2:41.84    2:42.28 JO       2  
      38.39   41.35   42.77   39.77                                
 16 Whiston, William Z  14 Badger-MR            2:38.32    2:42.86 JO       1  
      38.76   40.77   42.91   40.42                                
 17 Florio, Eric R      14 Express Swimming-MR  2:44.30    2:43.28 JO     
      38.57   41.16   42.72   40.83                                
 18 Heigh, Douglas M    14 SIA-MR               2:43.65    2:44.53 JO     
      37.78   40.53   43.75   42.47                                
 19 Marks, Danny J      14 Aqua Gems-MR         2:44.30    2:44.56 JO     
      39.31   40.95   43.58   40.72                                
 20 Dzieniszewski, Phi  14 FLY-MR               2:45.16    2:45.68 JO     
      38.89   42.85   42.51   41.43                                
 21 Shiwnath, Michael   14 FLY-MR               2:40.84    2:47.57        
      39.50   42.45   42.49   43.13                                
 22 Sato, Ray R         13 GAEL-MR              2:42.88    2:49.08        
      39.89   42.58   43.48   43.13                                
 
Event 85  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          33.89  ZONE
          38.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gaffey, Melanie A   10 CSC-MR                 30.57      30.89 ZONE    20  
  2 Giberson, Sara       9 Basc-MR                31.16      31.33 ZONE    17  
  3 Stellman, Amanda E  10 Middies-MR             33.80      32.04 ZONE    16  
  4 Cobbinah, Sarah     10 Apex-MR                32.63      32.20 ZONE    15  
  5 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR                31.83      32.32 ZONE    14  
  6 Forrester, Alexand  10 Badger-MR              31.76      32.36 ZONE    13  
  7 Morcerf, Marykate   10 WISC-MR                32.51      32.39 ZONE    12  
  8 Taddeo, Marisa S    10 CSC-MR                 32.45      32.73 ZONE    11  
  9 Birkmire, Jenna M   10 TVSC-MR                32.96      32.84 ZONE     9  
 10 Anderer, Britney    10 HAA-MR                 33.38      33.03 ZONE     7  
 11 Larson, Kimberly P  10 IA-MR                  33.65      33.07 ZONE     6  
 12 Anderer, Stephanie  10 HAA-MR                 34.45      33.29 ZONE     5  
 13 Biagioli, Alana     10 TVSC-MR                34.09      33.38 ZONE     4  
 14 Brennan, Alyssa M    9 TVSC-MR                34.69      33.55 ZONE     3  
 15 Lyons, Caitlin      10 Badger-MR              33.73      33.71 ZONE     2  
 16 Kelly, Emily        10 LBA-MR                 33.57      33.73 ZONE     1  
 17 Teng, Rebecca Y     10 AGUA-MR                33.26      33.99 JO     
 18 Shanley, Kelly M    10 Express Swimming-MR    37.76      34.63 JO     
 19 Mannix, Gina A      10 GAEL-MR                35.79      34.64 JO     
 20 Viray, Alexandra    10 CIY-MR                 34.84      35.14 JO     
 21 Guelly, Kirsten     10 FLY-MR                 34.93      35.15 JO     
 22 Hoffman, Morgan     10 WISC-MR                34.92      35.62 JO     
 23 Carballeira, Kimbe  10 TVSC-MR                35.77      35.69 JO     
 24 Ehret, Jane M       10 Aqua Gems-MR           35.66      35.73 JO     
 25 Chang, Linda         9 FLY-MR                 37.02      35.78 JO     
 26 Cooke, Farrell       9 Badger-MR              35.19      36.03 JO     
 27 Doughty, Brigitte   10 HAA-MR                 37.33      36.09 JO     
 27 Stenger, Alexa *    10 LBA-MR                 38.03      36.09 JO     
 27 Finnegan, Sallibet  10 WISC-MR                35.74      36.09 JO     
 30 Rogers, Stacey B    10 Middies-MR             37.62      36.18 JO     
 31 Warren, Michelle    10 WISC-MR                36.34      36.30 JO     
 32 Smith, Ashley Z     10 LIAC-MR                36.34      36.33 JO     
 33 Allong, Gabriella   10 Express Swimming-MR    37.87      36.35 JO     
 34 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR        37.97      36.40 JO     
 35 Luqman, Kyle M      10 IA-MR                  38.16      36.53 JO     
 36 Jones, Shannon E     9 Badger-MR              36.94      36.56 JO     
 37 Gibbons, Alanna     10 Basc-MR                35.20      36.74 JO     
 38 Brillson, Jocelyne  10 FLY-MR                 37.00      36.89 JO     
 39 Festa, Julia D      10 LIAC-MR                36.78      36.93 JO     
 40 Mrozinski, Melissa  10 Basc-MR                35.49      37.13 JO     
 40 Borutecene, Gabrie  10 HYB-MR                 38.33      37.13 JO     
 42 Ginsberg, Ariel E   10 Middies-MR             35.66      37.17 JO     
 43 Owens, Amanda M      9 Badger-MR              34.60      37.24 JO     
 44 Vamvakitis, Elli    10 EESC-MR                37.10      37.32 JO     
 45 Klein, Morganne G    9 VAC-MR                 37.50      37.38 JO     
 46 Stillwagon, Katy D  10 GAEL-MR                38.15      37.39 JO     
 47 Carballeira, Kaitl   9 TVSC-MR                37.21      37.50 JO     
 48 Panzarino, Alexand  10 Middies-MR             36.61      37.74 JO     
 49 Dias, Marcela K     10 Twisters-MR            38.93      37.81 JO     
 50 Obando, Laura       10 FLY-MR                 38.44      37.93 JO     
 51 Chen, Cynthia        9 FLY-MR                 38.29      37.96 JO     
 52 DaSilva, Taylor A    9 TVSC-MR                37.44      37.98 JO     
 53 Wyatt, Allison B    10 MSC-MR                 38.48      38.01 JO     
 54 Archer, Heather A   10 Tmsuffolk-MR           38.61      38.09 JO     
 54 Pablo, Aileen       10 FLY-MR                 36.25      38.09 JO     
 56 Fusco, Alexandra A   9 GAEL-MR                38.78      38.35 JO     
 57 Zarriello, Megan Z   9 LIAC-MR                38.39      38.56 JO     
 58 McGuire, Christine   9 Badger-MR              39.10      38.70 JO     
 59 Leventhal, Tanner   10 OWA-MR                 38.53      38.88 JO     
 60 Mercado, Franchesk  10 Apex-MR                38.93      38.99 JO     
 61 Caines, Alexandra   10 Tmsuffolk-MR           37.45      39.03        
 62 Browne, Rebecca K   10 Middies-MR             38.68      39.08        
 63 Pepe, Samantha M    10 FLY-MR                 38.53      39.14        
 63 Kwa, Adelene         9 AGUA-MR                37.00      39.14        
 65 Lazare, Libby       10 Badger-MR              37.92      39.20        
 66 Johns, Maggie Z      9 LIAC-MR                37.77      39.32        
 67 Salese, Elizabeth   10 Badger-MR              37.06      39.36        
 68 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR                 35.52      39.43        
 69 Caputo, Krista       9 Basc-MR                37.83      39.56        
 70 Zhu, Annie           7 Twisters-MR            38.71      40.22        
 71 Ferlo, Emily E      10 Aqua Gems-MR           38.68      40.82        
 72 Yang-DiPietro, Lea  10 Badger-MR              39.41      44.28        
 -- Santaniello, Saman  10 HYB-MR                 36.63         DQ        
 
Event 86  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          33.89  ZONE
          38.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Kenny          10 FLY-MR                 32.61      32.32 ZONE    20  
  2 Wagner, Jack S      10 LIAC-MR                32.54      32.35 ZONE    17  
  3 Hallinan, James J   10 CSC-MR                 33.13      33.83 ZONE    16  
  4 Ghanim, Ayman       10 Twisters-MR            33.75      33.87 ZONE    15  
  5 Donis, Harry J      10 Middies-MR             33.99      34.04 JO      14  
  6 Coleman, Zachary T  10 CSC-MR                 34.49      34.09 JO      13  
  7 Knight, Lucas        9 FLY-MR                 34.63      34.83 JO      12  
  8 Sangtippawan, Chud   9 Twisters-MR            36.18      34.98 JO      11  
  9 Dupres, Paul        10 RED-MR                 37.17      34.99 JO       9  
 10 Corrigan, Chris      9 LIAC-MR                34.90      35.22 JO       7  
 11 McComiskey, Tony     9 Basc-MR                35.23      35.53 JO       6  
 12 Woodhead, Derek R    9 IA-MR                  34.37      35.66 JO       5  
 13 Pickel, Cody        10 FLY-MR                 36.49      35.75 JO       4  
 14 Cerra, Nicholas     10 OWA-MR                 35.14      35.99 JO       3  
 15 Derlath, Jonathan   10 Express Swimming-MR    35.98      36.00 JO       2  
 16 Chung, John Z        9 LIAC-MR                36.68      36.17 JO       1  
 17 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR           36.31      36.18 JO     
 18 O'Neill, Brian P    10 LIAC-MR                35.30      36.70 JO     
 19 Polanco, Christoph   9 Twisters-MR            37.35      36.89 JO     
 20 Garcia, Stefan       9 FLY-MR                 36.78      36.97 JO     
 21 Cheskis, David      10 Basc-MR                37.04      37.04 JO     
 22 Sacoto, Maxwell L   10 Twisters-MR            37.82      37.16 JO     
 23 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR             37.91      37.45 JO     
 24 Minowitz, Eric M     9 Middies-MR             35.89      37.61 JO     
 25 Dempsey, Lukas A     9 AGUA-MR                38.30      37.74 JO     
 26 Torrell, John R     10 Badger-MR              37.56      37.84 JO     
 27 Sheffrey, Harold    10 AGUA-MR                37.88      38.05 JO     
 28 Jitechian, Gerard   10 Middies-MR             36.88      38.10 JO     
 29 Lyons, Chris         9 Badger-MR              36.52      38.28 JO     
 30 Selinger, Joseph S  10 TVSC-MR                37.72      38.34 JO     
 31 Sprague, Travis     10 Badger-MR              36.45      38.57 JO     
 32 Pon, Matthew W      10 Middies-MR             38.74      38.62 JO     
 33 Middleton, William   9 Basc-MR                38.45      38.66 JO     
 34 Mohrmann, John       9 LIAC-MR                38.87      38.75 JO     
 35 Perley, Timmy T      8 Middies-MR             38.89      38.92 JO     
 36 McIlvain, Brian J   10 CSC-MR                 37.72      38.99 JO     
 37 Spierer, Josh A      9 IA-MR                  38.98      39.00        
 38 Fang, Corey         10 FLY-MR                 38.81      39.01        
 39 Kunze, Ian M         9 AGUA-MR                38.56      39.14        
 40 Betzios, Nikolas    10 OWA-MR                 37.91      39.39        
 41 Nicholson, Michael  10 Middies-MR             38.75      39.41        
 42 Guelly, Stefan      10 FLY-MR                 38.67      39.52        
 43 Scott, Stephen      10 OWA-MR                 37.76      39.53        
 
Event 87  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          29.69  ZONE
          31.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bui, Tiffany T      14 Middies-MR             29.21      29.16 ZONE    20  
  2 Ciccone, Amanda     13 SSL-MR                 29.38      29.36 ZONE    17  
  3 Rakoczy, Joanna D   14 Middies-MR             29.72      29.51 ZONE    16  
  4 Burns, Brianna N    13 Condors-MR             30.10      29.64 ZONE    15  
  5 D'Ambrosia, Janie   13 AGUA-MR                30.02      29.81 JO      14  
  6 Mulligan, Katie Z   13 LIAC-MR                29.70      29.83 JO      13  
  7 Sprow, Alana M      13 TVSC-MR                30.13      29.91 JO      12  
  8 NG, Christina       14 Hurricanes-MR          29.96      30.05 JO      11  
  9 Fong, Abigail J     14 AGUA-MR                29.83      30.22 JO       9  
 10 Mueller, Mary F     14 Middies-MR             30.02      30.24 JO       7  
 11 Wollner, Margaret   14 AGUA-MR                31.81      30.26 JO       6  
 12 Quach, Michele      14 Apex-MR                30.30      30.41 JO       5  
 13 Festa, Natalia K    13 LIAC-MR                30.09      30.50 JO       4  
 14 Goff, Sara L        14 Middies-MR             29.11      30.70 JO       3  
 15 Schiano, Marie J    14 SIA-MR                 30.89      30.75 JO       2  
 16 Kiernan, Marilee Z  14 Badger-MR              29.95      30.76 JO       0.5
 16 Sullivan, Marykate  14 LIAC-MR                30.72      30.76 JO       0.5
 18 Biagioli, Caitlyn   13 TVSC-MR                30.67      30.80 JO     
 19 Brown, Lindsay E    14 IA-MR                  31.56      30.96 JO     
 20 Healey, Vivian O    14 AGUA-MR                30.58      30.99 JO     
 21 Caperna, Molly S    14 LIAC-MR                31.46      31.01 JO     
 22 Brodt, Christina J  13 LIAC-MR                30.77      31.04 JO     
 23 LU, April           13 FLY-MR                 30.56      31.11 JO     
 23 Mills, Tanika       13 NFS-MR                 31.51      31.11 JO     
 25 Dwyer, Shannon M    14 Express Swimming-MR    30.94      31.12 JO     
 26 Ghitelman, Beatric  14 Middies-MR             29.25      31.16 JO     
 27 Vargas, Samantha D  14 Middies-MR             31.59      31.19 JO     
 27 Fortini, Izabela P  13 Twisters-MR            31.16      31.19 JO     
 29 Stroh, Caitlin M    13 TVSC-MR                31.63      31.22 JO     
 30 Naughton, Meredith  13 Badger-MR              30.95      31.24 JO     
 31 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR    31.89      31.25 JO     
 32 Akerfelds, Dana P   13 Middies-MR             30.51      31.26 JO     
 33 McCluskey, Maureen  13 FLY-MR                 31.40      31.30 JO     
 33 Liu, Lucy X         14 AGUA-MR                30.45      31.30 JO     
 35 Groenewoud, Carmen  14 Badger-MR              32.12      31.40 JO     
 36 Bannon, Meredith L  14 Bgnw Marlins-MR        31.94      31.41 JO     
 37 Heinbochel, Jen A   14 GAEL-MR                30.70      31.47 JO     
 37 Biancone, Taylor Z  14 GAEL-MR                31.13      31.47 JO     
 37 Minowitz, Amy M     13 Middies-MR             31.45      31.47 JO     
 40 Partridge, Gabi C   14 SSL-MR                 30.64      31.51 JO     
 41 Guelly, Gabi K      13 FLY-MR                 31.25      31.53 JO     
 42 Bertoncini, Dana M  14 Tmsuffolk-MR           30.44      31.69 JO     
 43 Wacyk, Roxy         14 Bgnw Marlins-MR        31.24      31.70 JO     
 44 Grossetto, Janine   13 CSC-MR                 30.96      31.75 JO     
 45 Meiners, Tara       14 Basc-MR                31.70      31.76 JO     
 46 Ghitelman, Hillary  13 Middies-MR             31.54      31.80 JO     
 47 Smith, Devin E      13 CSC-MR                 31.58      31.82 JO     
 48 Harris, Markee E    13 Tmsuffolk-MR           31.53      32.15        
 49 Varpakhovich, Vale  14 SEALS-MR               32.68      32.22        
 50 Stellato, Michelle  13 LIAC-MR                31.06      32.33        
 51 Travers, Bridget    14 FLY-MR                 31.75      32.36        
 52 Coratti, Samantha   13 MSC-MR                 31.91      32.46        
 53 Conroy, Jaqueline   13 LIAC-MR                31.30      32.57        
 54 Dougherty, Tracey   14 FLY-MR                 31.90      32.71        
 55 Buckley, Samantha   13 Sachem-MR              31.67      32.85        
 56 Pierce, Nicole *    13 LBA-MR                 31.80      33.04        
 57 Kelly, Taylor E     14 TVSC-MR                31.52      33.08        
 
Event 88  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          28.09  ZONE
          30.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emanuel, Ryan Z     14 Badger-MR              25.70      26.39 ZONE    20  
  2 Davies, Phillip Z   13 Badger-MR              27.88      27.69 ZONE    17  
  3 Hastings, Tristan   13 Bgnw Marlins-MR        28.94      27.80 ZONE    16  
  4 Kashiwagi, Yoshihi  13 Middies-MR             28.62      28.02 ZONE    15  
  5 Chipev, George      14 North Shore-MR         28.30      28.06 ZONE    14  
  6 Caines, Matthew F   14 Tmsuffolk-MR           28.43      28.17 JO      13  
  7 Ziplow, Jason       14 OWA-MR                 27.49      28.18 JO      12  
  8 Smith, Bobby J      13 LIAC-MR                28.26      28.23 JO      11  
  9 Coenen, Eben S      14 Ndac-MR                28.52      28.28 JO       9  
 10 Bailey, Michael I   13 Middies-MR             29.20      28.40 JO       7  
 11 EL Tahawy, Noor S   13 LIAC-MR                28.06      28.51 JO       6  
 12 Sallusto, Matt J    14 OWA-MR                 28.71      28.56 JO       5  
 13 Morrissey, Peter    14 UNBAD-MR               30.00      28.77 JO       4  
 14 Miller, Robbie      13 Apex-MR                28.98      28.87 JO       3  
 15 D'Errico, John      13 OWA-MR                 27.71      29.09 JO       2  
 16 Lew, Michael        14 Badger-MR              29.27      29.24 JO       1  
 17 Frawley III, Bobby  13 OWA-MR                 29.63      29.34 JO     
 18 Meaney, Brad T      14 SIA-MR                 29.48      29.49 JO     
 19 Fisher, Joshua S    14 CSC-MR                 29.11      29.57 JO     
 20 Hikal, Karim        14 Basc-MR                28.98      29.71 JO     
 21 D'Errico, Angelo    14 OWA-MR                 28.98      29.77 JO     
 22 Penyevsky, Sergey   14 SEALS-MR               29.20      29.90 JO     
 23 Levintov, Nick      14 SEALS-MR               28.46      29.96 JO     
 23 Whiston, William Z  14 Badger-MR              29.74      29.96 JO     
 25 Hikal, Mohamed      14 Basc-MR                29.85      29.97 JO     
 26 Heigh, Douglas M    14 SIA-MR                 30.04      30.02 JO     
 27 NG, Jason           14 LIAC-MR                30.10      30.04 JO     
 28 Yin, Perry T        14 Tmsuffolk-MR           30.08      30.05 JO     
 29 Strassberg, Matthe  14 Middies-MR             28.94      30.09 JO     
 30 Nicholson, Jackson  14 Middies-MR             28.39      30.15 JO     
 31 Sadovski, Stanisla  13 DLPH-MR                28.00      30.22        
 32 Florio, Eric R      14 Express Swimming-MR    30.11      30.67        
 33 Vogel, Daniel A     14 LIAC-MR                29.78      30.70        
 34 Rohrs, Eric L       14 Middies-MR             30.02      30.86        
 35 Jimenez, Francisco  14 FLY-MR                 30.08      30.89        
 36 Tolkach, Igor       13 DLPH-MR                29.92      32.18        
 
Event 89  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:30.49  ZONE
        1:53.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Forrester, Alexand  10 Badger-MR            1:17.73    1:17.41 ZONE    20  
      35.20   42.21                                                
  2 Gaffey, Melanie A   10 CSC-MR               1:20.37    1:17.68 ZONE    17  
      36.78   40.90                                                
  3 Hogan, Michelle M   10 GAEL-MR              1:24.07    1:21.79 ZONE    16  
      38.45   43.34                                                
  4 Birkmire, Jenna M   10 TVSC-MR              1:40.05    1:22.74 ZONE    15  
      39.47   43.27                                                
  5 Taddeo, Marisa S    10 CSC-MR               1:23.82    1:23.30 ZONE    14  
      37.99   45.31                                                
  6 Warren, Michelle    10 WISC-MR              1:25.50    1:26.95 ZONE    13  
      40.82   46.13                                                
  7 Morcerf, Marykate   10 WISC-MR              1:26.24    1:26.99 ZONE    12  
      39.68   47.31                                                
  8 Guelly, Kirsten     10 FLY-MR               1:23.86    1:27.11 ZONE    11  
      40.86   46.25                                                
  9 Gibbons, Alanna     10 Basc-MR              1:24.58    1:27.46 ZONE     9  
      41.04   46.42                                                
 10 Mannix, Gina A      10 GAEL-MR              1:27.82    1:29.56 ZONE     7  
      41.59   47.97                                                
 11 Kelly, Emily        10 LBA-MR               1:27.77    1:30.29 ZONE     6  
      40.72   49.57                                                
 12 Pepe, Samantha M    10 FLY-MR               1:35.24    1:31.27 JO       5  
      44.72   46.55                                                
 13 Rogers, Stacey B    10 Middies-MR           1:33.03    1:31.35 JO       4  
      44.25   47.10                                                
 14 Larson, Kimberly P  10 IA-MR                1:37.16    1:31.47 JO       3  
      42.95   48.52                                                
 15 Stellman, Amanda E  10 Middies-MR           1:29.98    1:33.07 JO       2  
      43.68   49.39                                                
 16 Owens, Amanda M      9 Badger-MR            1:36.13    1:34.29 JO       1  
      44.40   49.89                                                
 17 Panzarino, Alexand  10 Middies-MR           1:30.42    1:34.88 JO     
      45.72   49.16                                                
 18 Mrozinski, Melissa  10 Basc-MR              1:33.23    1:35.33 JO     
      45.31   50.02                                                
 19 Teng, Rebecca Y     10 AGUA-MR              1:36.20    1:36.25 JO     
      43.85   52.40                                                
 20 Anderer, Britney    10 HAA-MR               1:33.20    1:36.85 JO     
      45.11   51.74                                                
 21 Viray, Alexandra    10 CIY-MR               1:29.46    1:37.60 JO     
      42.49   55.11                                                
 22 Ehret, Jane M       10 Aqua Gems-MR         1:36.29    1:38.40 JO     
      43.82   54.58                                                
 23 Jones, Shannon E     9 Badger-MR            1:36.24    1:38.57 JO     
      45.62   52.95                                                
 24 Festa, Julia D      10 LIAC-MR              1:40.38    1:38.65 JO     
      49.01   49.64                                                
 25 Carballeira, Kimbe  10 TVSC-MR              1:39.93    1:39.35 JO     
      47.99   51.36                                                
 26 Vamvakitis, Elli    10 EESC-MR              1:47.98    1:40.34 JO     
      47.66   52.68                                                
 27 Smith, Ashley Z     10 LIAC-MR              1:38.92    1:40.68 JO     
      49.01   51.67                                                
 28 Lazare, Libby       10 Badger-MR            1:39.93    1:40.90 JO     
      47.48   53.42                                                
 29 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR      1:47.41    1:41.24 JO     
      47.57   53.67                                                
 30 Chang, Linda         9 FLY-MR               1:42.90    1:41.52 JO     
      46.38   55.14                                                
 31 Wyatt, Allison B    10 MSC-MR               1:41.50    1:42.03 JO     
      46.91   55.12                                                
 32 Ouzounian, Lauren    9 North Shore-MR       1:40.75    1:42.56 JO     
      47.95   54.61                                                
 33 Anderer, Stephanie  10 HAA-MR               1:41.47    1:42.96 JO     
 34 Klein, Morganne G    9 VAC-MR               1:52.35    1:44.08 JO     
      47.52   56.56                                                
 35 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR               1:44.87    1:45.99 JO     
      51.18   54.81                                                
 36 Jen, Elizabeth C    10 Middies-MR           1:53.41    1:46.13 JO     
      49.76   56.37                                                
 37 Zarriello, Megan Z   9 LIAC-MR              1:51.24    1:47.38 JO     
      53.72   53.66                                                
 38 Norrgard, Kristen   10 Middies-MR           1:44.58    1:47.74 JO     
      51.77   55.97                                                
 39 Carballeira, Kaitl   9 TVSC-MR              1:46.97    1:48.18 JO     
      52.81   55.37                                                
 40 Johns, Maggie Z      9 LIAC-MR              1:50.46    1:48.39 JO     
      53.27   55.12                                                
 41 Ferlo, Emily E      10 Aqua Gems-MR         1:52.70    1:48.70 JO     
      52.67   56.03                                                
 42 Tromp, Jacqueline   10 CSC-MR               1:44.71    1:48.82 JO     
      51.32   57.50                                                
 43 Browne, Rebecca K   10 Middies-MR           1:53.81    2:01.87        
      57.06 1:04.81                                                
 44 Shanley, Kelly M    10 Express Swimming-MR  1:49.64    2:09.50        
      59.18 1:10.32                                                
 -- Chen, Cynthia        9 FLY-MR               1:43.81         DQ        
      51.33   52.05                                                
 -- Pablo, Aileen       10 FLY-MR               1:52.00         DQ        
      48.39   57.47                                                
 
Event 90  Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:30.49  ZONE
        1:53.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Kenny          10 FLY-MR               1:23.74    1:20.87 ZONE    20  
      37.23   43.64                                                
  2 Woodhead, Derek R    9 IA-MR                1:23.97    1:21.12 ZONE    17  
      37.47   43.65                                                
  3 Knight, Lucas        9 FLY-MR               1:37.86    1:27.74 ZONE    16  
      40.60   47.14                                                
  4 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR         1:28.07    1:28.85 ZONE    15  
      39.65   49.20                                                
  5 Corrigan, Chris      9 LIAC-MR              1:33.97    1:29.83 ZONE    14  
      42.38   47.45                                                
  6 O'Neill, Brian P    10 LIAC-MR              1:30.49    1:30.97 JO      13  
      43.10   47.87                                                
  7 Hallinan, James J   10 CSC-MR               1:31.39    1:31.92 JO      12  
      42.99   48.93                                                
  8 Donis, Harry J      10 Middies-MR           1:30.88    1:32.77 JO      11  
      45.55   47.22                                                
  9 Derlath, Jonathan   10 Express Swimming-MR  1:29.97    1:33.19 JO       9  
      44.46   48.73                                                
 10 Sacoto, Maxwell L   10 Twisters-MR          1:32.89    1:34.34 JO       7  
      44.60   49.74                                                
 11 Ghanim, Ayman       10 Twisters-MR          1:25.60    1:34.41 JO       6  
      41.34   53.07                                                
 12 Cerra, Nicholas     10 OWA-MR               1:34.30    1:35.67 JO       5  
      44.05   51.62                                                
 13 Coleman, Zachary T  10 CSC-MR               1:34.96    1:37.14 JO       4  
      45.99   51.15                                                
 14 Garcia, Stefan       9 FLY-MR               1:40.87    1:37.71 JO       3  
      47.41   50.30                                                
 15 Pickel, Cody        10 FLY-MR               1:46.57    1:38.50 JO       2  
      43.62   54.88                                                
 16 Wagner, Jack S      10 LIAC-MR              1:38.33    1:38.65 JO       1  
      47.82   50.83                                                
 17 Nicholson, Michael  10 Middies-MR           1:34.72    1:39.00 JO     
      46.20   52.80                                                
 18 Potter, Justin E     8 Bgnw Marlins-MR      1:51.27    1:41.81 JO     
      46.95   54.86                                                
 19 Jitechian, Gerard   10 Middies-MR           1:48.89    1:43.53 JO     
      46.89   56.64                                                
 20 Hendershot, Billy   10 FLY-MR               1:40.94    1:44.37 JO     
      46.13   58.24                                                
 21 Lyons, Chris         9 Badger-MR            1:39.93    1:45.18 JO     
      45.72   59.46                                                
 22 Oakes, Brian C      10 LIAC-MR              1:53.56    1:45.21 JO     
      51.26   53.95                                                
 23 Conlee, Kyle D      10 Middies-MR           1:50.87    1:45.60 JO     
      48.28   57.32                                                
 24 Ng, Kevin            9 OWA-MR               1:48.85    1:46.67 JO     
      48.64   58.03                                                
 25 Betzios, Nikolas    10 OWA-MR               1:43.89    1:47.04 JO     
      47.53   59.51                                                
 26 Sheffrey, Harold    10 AGUA-MR              1:44.86    1:53.80 JO     
      52.71 1:01.09                                                
 27 Minowitz, Eric M     9 Middies-MR           1:53.87    1:54.38        
      54.76   59.62                                                
 -- McIlvain, Patrick    9 CSC-MR               1:48.91         DQ        
      50.24 1:08.37                                                
 
Event 91  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        3:00.79  ZONE
        3:16.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kiernan, Marilee Z  14 Badger-MR            2:47.00    2:52.93 ZONE    20  
      40.15   43.83   46.10   42.85                                
  2 Bui, Tiffany T      14 Middies-MR           2:56.92    2:57.50 ZONE    17  
      41.38   44.04   46.50   45.58                                
  3 Healey, Vivian O    14 AGUA-MR              2:55.93    2:59.15 ZONE    16  
      41.40   46.10   46.94   44.71                                
  4 Crane, Francesca    14 AGUA-MR              2:58.47    3:01.12 JO      15  
      41.09   46.27   47.72   46.04                                
  5 Bannon, Meredith L  14 Bgnw Marlins-MR      3:04.22    3:03.15 JO      14  
      40.03   45.35   49.43   48.34                                
  6 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  3:06.42    3:06.07 JO      13  
      42.77   47.00   50.20   46.10                                
  7 Smith, Devin E      13 CSC-MR               2:58.71    3:06.12 JO      12  
      41.28   45.89   50.40   48.55                                
  8 Rakoczy, Joanna D   14 Middies-MR           2:56.82    3:06.42 JO      11  
      42.97   46.94   49.11   47.40                                
  9 Naughton, Meredith  13 Badger-MR            3:07.29    3:06.98 JO       9  
      43.36   47.70   50.42   45.50                                
 10 Wong, Bethany K     13 Twisters-MR          3:06.55    3:07.04 JO       7  
      42.56   46.96   47.94   49.58                                
 11 Ghitelman, Hillary  13 Middies-MR           3:11.79    3:07.36 JO       6  
      41.62   46.09   49.70   49.95                                
 12 Savage, Keara *     13 LBA-MR               3:09.68    3:07.54 JO       5  
      44.27   47.30   50.49   45.48                                
 13 Ulrich, Amanda P    14 Middies-MR           3:07.33    3:07.98 JO       4  
      43.23   47.42   50.48   46.85                                
 14 Groenewoud, Carmen  14 Badger-MR            3:02.33    3:08.18 JO       3  
      44.24   48.66   48.76   46.52                                
 15 Gordon, Megan T     14 Tmsuffolk-MR         3:02.57    3:08.33 JO       2  
      43.98   47.34   49.83   47.18                                
 16 Pandolfo, Julia R   14 Middies-MR           3:10.77    3:09.65 JO       1  
      43.57   47.46   50.29   48.33                                
 17 Sprow, Alana M      13 TVSC-MR              3:10.85    3:10.10 JO     
      43.92   47.35   50.26   48.57                                
 18 Dolinar, Ann M      14 Tmsuffolk-MR         2:56.33    3:10.77 JO     
      44.91   47.77   49.73   48.36                                
 19 O'Kane, Emily *     14 LBA-MR               3:10.68    3:10.84 JO     
      46.05   47.89   49.80   47.10                                
 20 Monaco, Kellie J    14 CSC-MR               3:06.05    3:10.85 JO     
      43.49   48.29   50.14   48.93                                
 21 Fufido, Maria       13 Badger-MR            3:13.17    3:11.60 JO     
      44.05   48.04   50.94   48.57                                
 22 Holleran, Michelle  14 Farmingdale-MR       3:13.38    3:11.62 JO     
      44.50   49.07   49.55   48.50                                
 23 Lovell, Lea P       13 EESC-MR              3:10.77    3:13.39 JO     
      44.71   49.74   51.53   47.41                                
 24 Wursthorn, Dawn     13 LIAC-MR              3:13.16    3:13.54 JO     
      44.92   48.46   50.60   49.56                                
 25 Burns, Brianna N    13 Condors-MR           3:16.99    3:14.53 JO     
      44.62   49.53   52.00   48.38                                
 26 Feinberg, Lindsey   14 AGUA-MR              3:06.71    3:14.74 JO     
      43.68   49.51   51.68   49.87                                
 27 Sullivan, Ellen F   14 Express Swimming-MR  3:15.81    3:14.96 JO     
      44.73   49.91   51.52   48.80                                
 28 Kim, Jinny          13 Basc-MR              3:10.70    3:14.99 JO     
      44.18   47.39   50.69   52.73                                
 29 Faber, Meaghan C    14 Tmsuffolk-MR         3:00.54    3:15.94 JO     
      43.40   49.70   51.05   51.79                                
 30 Kelly, Taylor E     14 TVSC-MR              3:12.45    3:17.93        
      46.25   49.36   52.48   49.84                                
 31 Ciccone, Amanda     13 SSL-MR               3:07.27    3:19.29        
      45.43   50.22   51.83   51.81                                
 32 Quach, Michele      14 Apex-MR              3:13.94    3:19.57        
      45.46   49.32   53.23   51.56                                
 33 Rudolph, Marisa *   14 LBA-MR               3:09.68    3:19.58        
      46.28   49.74   51.66   51.90                                
 34 Stellato, Michelle  13 LIAC-MR              3:16.79    3:20.04        
      46.79   49.62   54.06   49.57                                
 35 Minowitz, Amy M     13 Middies-MR           3:14.79    3:20.91        
      46.48   50.06   54.14   50.23                                
 36 Varpakhovich, Vale  14 SEALS-MR             3:16.99    3:21.26        
      44.84   49.33   56.02   51.07                                
 37 Del Duca, Kelly     14 SSL-MR               3:14.63    3:25.44        
      46.01   51.91   53.30   54.22                                
 
Event 92  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:51.49  ZONE
        3:09.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morrissey, Peter    14 UNBAD-MR             2:45.00    2:43.76 ZONE    20  
      37.82   41.37   43.12   41.45                                
  2 Hastings, Tristan   13 Bgnw Marlins-MR      2:54.32    2:49.54 ZONE    17  
      39.00   43.31   44.18   43.05                                
  3 Caines, Matthew F   14 Tmsuffolk-MR         2:51.10    2:50.03 ZONE    16  
      38.53   43.42   44.58   43.50                                
  4 Mirinov, Anthony Z  14 Badger-MR            2:52.09    2:50.33 ZONE    15  
      39.49   42.39   45.69   42.76                                
  5 Lew, Michael        14 Badger-MR            2:53.85    2:50.81 ZONE    14  
      40.08   44.31   43.57   42.85                                
  6 D'Errico, Angelo    14 OWA-MR               2:48.00    2:51.04 ZONE    13  
      38.98   43.59   46.54   41.93                                
  7 Bailey, Michael I   13 Middies-MR           2:51.44    2:51.51 JO      12  
      39.27   43.01   45.97   43.26                                
  8 Kashiwagi, Yoshihi  13 Middies-MR           2:46.31    2:52.37 JO      11  
      39.53   43.86   45.54   43.44                                
  9 Rohrs, Eric L       14 Middies-MR           3:01.20    2:59.48 JO       9  
      41.04   46.30   47.92   44.22                                
 10 Marks, Danny J      14 Aqua Gems-MR         2:59.71    2:59.96 JO       7  
      41.10   43.94   48.93   45.99                                
 11 Ellman, Douglas A   14 Middies-MR           3:06.56    3:04.29 JO       6  
      42.21   45.97   48.63   47.48                                
 12 Yin, Perry T        14 Tmsuffolk-MR         3:06.76    3:04.32 JO       5  
      41.69   46.75   49.45   46.43                                
 13 Nicholson, Jackson  14 Middies-MR           3:04.42    3:07.29 JO       4  
      43.53   46.07   50.88   46.81                                
 14 Vogel, Daniel A     14 LIAC-MR              3:06.03    3:08.49 JO       3  
      44.28   48.37   47.99   47.85                                
 15 Dzieniszewski, Phi  14 FLY-MR               3:09.70    3:08.54 JO       2  
      41.94   48.01   50.57   48.02                                
 16 Meaney, Brad T      14 SIA-MR               3:03.14    3:12.52          1  
      43.80   49.43   50.36   48.93                                
 17 Lantin, Peter A     13 Middies-MR           3:08.20    3:14.86        
      43.32   48.51   51.74   51.29                                
 -- Stathopoulos, Cary  14 AGUA-MR              3:02.00         DQ        
 
Event 93  Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                5:02.61    5:02.66         40  
      36.71   39.72   36.35   38.67   37.60   41.53 1:12.08        
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'             5:24.14    5:06.99         34  
      34.91   38.83   38.88   42.54   37.15   42.17   34.29   38.22
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    5:06.45    5:10.41         32  
      36.19   40.86   36.93   49.46   32.88   43.94   32.88   37.27
  4 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                5:10.99    5:15.99         30  
      38.74   42.31   40.86   44.19   39.77   40.93 1:09.19        
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                5:17.81    5:16.81         28  
      33.86   38.20   40.34   44.33   43.94   48.07   32.46   35.61
  6 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   5:22.06    5:16.94         26  
      36.59   40.68   38.25   45.48                 1:12.65        
  7 Ywca Middies-MR  'A'                        5:24.00    5:20.69         24  
      37.36   41.25   39.00   43.52   34.96   40.49   39.40   44.71
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                       5:20.94    5:23.00         22  
      38.44   42.21   38.46   44.93   39.52   43.42   35.61   40.41
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            5:24.16    5:33.18         18  
      39.00   40.38   38.71   42.37                 1:53.26   42.53
 10 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 5:51.73    6:03.02         14  
      42.75   46.66   46.32   49.36   46.66   50.58   37.50   43.19
 
Event 94  Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                       5:13.91    5:06.27         40  
      38.35   40.72   38.17   43.95   36.02   39.37   33.12   36.57
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            5:08.30    5:08.72         34  
      37.98   39.63   37.17   40.01   38.24   44.12   33.80   37.77
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              5:24.03    5:10.38         32  
      37.75   38.70   38.09   43.64   37.25   40.80   34.75   39.40
  4 Ywca Middies-MR  'A'                        5:25.15    5:32.82         30  
      40.04   42.12                   37.55   42.07   38.85   42.46
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                5:17.40    5:32.85         28  
      36.88   38.75   40.73   48.06   43.36   51.22   35.82   38.03
  6 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'           5:41.35    5:40.09         26  
      40.69   44.68   40.09   45.30   40.82   48.95   37.95   41.61
  7 Blue Arrow Swim Club-MR  'A'                5:31.10    5:40.45         24  
      38.33   43.71   41.31   49.99   40.54   48.11   37.24   41.22
  8 Old Westbury aqwatics-MR  'A'               5:42.61    5:43.43         22  
      38.48   42.39                   42.06   46.68 1:29.21        
  9 Ywca Middies-MR  'B'                        5:35.00    5:51.18         18  
      40.80   43.45                   44.01   48.07 1:30.09        
 10 Islip Aquatics-MR  'A'                      5:50.16    6:08.17         14  
      47.51   53.77   42.79   47.39   40.70   42.57   43.63   49.81
 
Event 95  Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        4:50.00    4:53.87         40  
      35.67   37.32   39.50   44.31   33.73   39.39   30.82   33.13
  2 Ywca Middies-MR  'B'                        4:52.00    4:58.75         34  
      35.60   37.85   41.09   44.48   33.84   41.44   30.82   33.63
  3 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'           4:53.23    4:59.10         32  
      36.74   39.38   40.02   44.94   33.34   39.11   31.37   34.20
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            5:01.42    5:03.56         30  
      36.05   38.88   42.51   46.19   33.53   39.76   31.41   35.23
  5 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'B'           5:08.50    5:08.19         28  
      35.91   38.29   40.37   44.36   37.65   42.21 1:09.40        
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:59.43    5:15.19         26  
      41.72   42.62   41.43   45.53   36.22   39.79   31.86   36.02
  7 Badger Swim Club-MR  'A'                    5:00.00    5:17.34         24  
      39.85   41.14   38.83   43.51   37.19   45.42   33.15   38.25
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                       5:22.64    5:19.06         22  
      39.42   39.96   42.46   48.21                   32.53   36.00
  9 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:57.81    5:20.74         18  
                      41.38   48.91   35.57   43.92   32.23   35.08
 10 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              5:10.80    5:20.98         14  
      40.32   42.07   42.68   46.79   35.19   40.08   34.75   39.10
 11 Connetquot Swim Club-MR  'A'                5:09.77    5:25.23         12  
      41.89   45.58   40.48   44.70                   33.05   37.65
 12 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 5:04.08    5:30.83         10  
      40.73   43.22   43.66   49.93   36.62   42.73   34.81   39.13
 13 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 5:16.38    5:32.01          8  
      39.01   38.91   44.66   49.46   39.49   49.14   33.43   37.91
 
Event 96  Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:39.00    4:30.09         40  
      32.50   33.50   36.46   40.76   30.80   35.27   28.81   31.99
  2 Ywca Middies-MR  'A'                        4:34.00    4:42.80         34  
      34.38   35.78   37.45   42.79   34.00   36.18   30.30   31.92
  3 Old Westbury aqwatics-MR  'A'               4:35.67    4:42.98         32  
      34.54   35.51   38.53   42.59   32.54   36.94   29.68   32.65
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:47.84    5:03.74         30  
      34.91   36.23   43.53   47.81   34.72   38.84   31.38   36.32
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                            NT    5:21.81         28  
      38.44   41.03   40.78   47.72   36.46   45.30   34.09   37.99
  6 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:59.79    5:21.94         26  
      37.96   39.49   45.19   51.56   38.62   41.85   32.13   35.14
 
Event 97  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:52.69  ZONE
        5:14.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rakoczy, Joanna D   14 Middies-MR           4:39.44    4:47.75 ZONE    20  
      34.17   36.34   37.05   36.81   36.36   35.86   36.09   35.07
  2 Ghitelman, Beatric  14 Middies-MR           4:38.37    4:51.17 ZONE    17  
      33.99   36.12   37.31   37.37   37.32   36.76   37.14   35.16
  3 Dwyer, Shannon M    14 Express Swimming-MR  4:52.30    4:51.49 ZONE    16  
      33.78   36.46   37.24   37.11   37.18   36.71   37.24   35.77
  4 Leonard, Cara M     13 Middies-MR           4:48.01    4:52.56 ZONE    15  
      33.97   35.99   37.61   37.35   37.34   37.03   37.71   35.56
  5 Pandolfo, Julia R   14 Middies-MR           4:53.46    4:56.80 JO      14  
      33.50   36.42   37.84   37.82   38.52   37.94   38.00   36.76
  6 Mueller, Mary F     14 Middies-MR           4:54.93    4:59.99 JO      13  
      34.57   36.95   37.12   38.03   37.91   38.41   38.13   38.87
  7 Harris, Markee E    13 Tmsuffolk-MR         5:00.06    5:00.10 JO      12  
      33.84   37.07   38.34   38.31   38.55   38.64   38.40   36.95
  8 Tannenbaum, Sarah   14 AGUA-MR              5:01.68    5:00.73 JO      11  
      34.94   36.81   38.30   37.94   38.69   38.11   38.85   37.09
  9 Buckley, Samantha   13 Sachem-MR            4:57.86    5:01.50 JO       9  
      34.23   36.61   38.13   38.45   38.71   38.61   39.38   37.38
 10 Akerfelds, Dana P   13 Middies-MR           4:55.95    5:02.83 JO       7  
      35.28   37.98   39.36   38.99   38.76   38.37   38.08   36.01
 11 Festa, Natalia K    13 LIAC-MR              4:58.27    5:03.23 JO       6  
      34.90   37.70   39.78   38.79   39.10   38.40   38.81   35.75
 12 Fortini, Izabela P  13 Twisters-MR          5:01.79    5:04.61 JO       5  
      34.58   38.10   40.06   39.45   37.95   39.28   38.07   37.12
 13 Wollner, Margaret   14 AGUA-MR              5:03.12    5:06.84 JO       4  
      34.71   39.32   39.06   40.15   37.98   39.96   38.46   37.20
 14 Dwyer, Caitlin L    14 Express Swimming-MR  5:09.29    5:07.32 JO       3  
      35.23   38.65   39.20   38.92   39.51   39.24   39.15   37.42
 15 Bonagura, Christin  14 Express Swimming-MR  5:04.68    5:07.41 JO       2  
      34.57   38.06   39.62   39.15   39.46   39.55   39.60   37.40
 16 Boehm, Stacey M     14 LIAC-MR              5:10.98    5:09.90 JO       1  
      36.09   38.61   40.59   39.16   40.06   39.15   39.07   37.17
 17 Dolinar, Ann M      14 Tmsuffolk-MR         5:02.58    5:10.06 JO     
      36.39   39.05   40.33   39.09   39.94   39.41   37.64   38.21
 18 Schiano, Marie J    14 SIA-MR               5:06.26    5:10.14 JO     
      34.68   39.04   39.94   40.12   39.90   39.94   39.20   37.32
 19 Sullivan, Ellen F   14 Express Swimming-MR  5:03.19    5:11.47 JO     
      34.54   37.46   39.39   39.20   40.14   40.24   41.55   38.95
 20 Guelly, Gabi K      13 FLY-MR               5:12.55    5:11.97 JO     
      35.26   38.98   40.36   39.96   40.17   40.27   40.13   36.84
 21 Minowitz, Amy M     13 Middies-MR           5:10.82    5:12.17 JO     
      34.01   38.81   40.10   40.39   40.71   40.47   39.93   37.75
 22 Sullivan, Marykate  14 LIAC-MR              5:12.32    5:12.48 JO     
      35.58   39.02   40.59   39.24   40.18   39.62   40.03   38.22
 23 Ferlo, Nicole C     13 Aqua Gems-MR         5:14.43    5:15.98        
      36.17   39.55   40.35   40.28   40.68   40.45   40.30   38.20
 24 Goff, Sara L        14 Middies-MR           5:04.79    5:16.29        
      35.35   38.97   40.54   39.75   41.85   39.51   40.85   39.47
 25 Devoe, Stacey Z     14 GAEL-MR              5:06.54    5:16.43        
      35.76   38.55   39.85   39.90   41.13   40.94   40.80   39.50
 26 Bertoncini, Dana M  14 Tmsuffolk-MR         4:57.95    5:17.58        
      33.29   37.26   39.33   40.56   41.67   42.17   42.13   41.17
 27 Groenewoud, Carmen  14 Badger-MR            5:14.99    5:21.50        
      36.35   39.99   41.20   40.96   41.76   42.04   41.29   37.91
 28 Stafford, Lindsey   14 Express Swimming-MR  5:14.27    5:21.68        
      35.77   40.09   41.42   41.09   41.77   41.55   41.71   38.28
 29 Biancone, Taylor Z  14 GAEL-MR              5:07.74    5:21.74        
      33.64   39.22   41.14   41.51   41.72   42.48   41.39   40.64
 -- Gomez, Stephanie    14 Badger-MR            5:12.21         DQ        
      35.71   38.21   40.09   39.61   40.31   39.67   40.11   38.38
 
Event 98  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:40.69  ZONE
        5:05.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emanuel, Ryan Z     14 Badger-MR            4:19.46    4:35.35 ZONE    20  
      31.61   34.05   35.27   35.93   36.19   35.43   34.61   32.26
  2 Caines, Matthew F   14 Tmsuffolk-MR         4:36.23    4:35.72 ZONE    17  
      31.53   34.41   35.68   34.90   36.17   34.72   35.64   32.67
  3 Stathopoulos, Cary  14 AGUA-MR              4:36.47    4:38.92 ZONE    16  
      32.30   35.31   35.47   35.87   34.44   35.22   35.67   34.64
  4 Frawley III, Bobby  13 OWA-MR               4:46.07    4:42.38 JO      15  
      32.02   35.74   35.72   36.36   35.98   36.16   35.98   34.42
  5 Smith, Bobby J      13 LIAC-MR              4:43.03    4:43.06 JO      14  
      31.84   35.16   36.26   35.96   36.88   36.32   35.93   34.71
  6 Bailey, Michael I   13 Middies-MR           4:47.51    4:44.23 JO      13  
      31.86   35.17   36.58   36.34   36.44   36.23   36.81   34.80
  7 Davies, Phillip Z   13 Badger-MR            4:49.13    4:44.98 JO      12  
      32.96   35.61   36.60   36.36   37.28   36.23   36.32   33.62
  8 D'Errico, John      13 OWA-MR               4:44.84    4:45.47 JO      11  
      31.75   36.23   36.96   36.84   36.76   36.45   36.45   34.03
  9 EL Tahawy, Noor S   13 LIAC-MR              4:46.62    4:46.57 JO       9  
      32.90   35.52   36.47   36.20   36.69   36.61 1:12.18        
 10 Vogel, Daniel A     14 LIAC-MR              4:49.27    4:47.41 JO       7  
      33.46   36.11   36.94   36.61   36.96   35.80   36.29   35.24
 11 Morrissey, Sean     13 UNBAD-MR             5:00.00    4:50.42 JO       6  
      34.53   36.96   37.16   36.96   36.48   36.82   36.13   35.38
 12 Ziplow, Jason       14 OWA-MR               4:49.26    4:53.39 JO       5  
      33.54   37.51   38.08   37.42   37.65   37.83   37.27   34.09
 13 Lindsey, Kevin P    13 Tmsuffolk-MR         5:01.45    4:57.81 JO       4  
      33.87   37.37   37.77   37.84   37.61   37.89   38.14   37.32
 14 Rohrs, Eric L       14 Middies-MR           5:03.84    4:58.16 JO       3  
      34.47   39.03   40.34   38.10   36.89   38.05   35.79   35.49
 15 Levintov, Nick      14 SEALS-MR             5:01.20    5:01.32 JO       2  
      33.63   37.50   38.45   38.34   38.96   38.66   38.86   36.92
 16 Penyevsky, Sergey   14 SEALS-MR             5:05.20    5:02.49 JO       1  
      34.29   37.97   39.13   39.52   39.03   38.96   38.29   35.30
 17 Whiston, William Z  14 Badger-MR            5:05.99    5:03.12 JO     
      34.85   37.08   39.40   38.80   38.84   39.08   38.72   36.35
 18 Sallusto, Matt J    14 OWA-MR               5:02.81    5:03.31 JO     
      34.19   37.91   39.09   38.17   39.03   39.30   38.41   37.21
 19 Kopot, Andrey       13 SEALS-MR             5:00.20    5:08.68        
      34.81   37.96   39.94   39.60   40.03   39.50   39.98   36.86
 20 Hikal, Mohamed      14 Basc-MR              5:02.93    5:16.76        
      34.19   38.53   39.45   39.25   40.16   40.71   42.51   41.96
 21 Tolkach, Igor       13 DLPH-MR              5:04.10    5:46.27        
      36.99   39.94   44.61   44.37   46.20   45.29   46.62   42.25
 
Event 99  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                        1:57.98    2:01.18         40  
      30.23   31.13   30.20   29.62                                
  2 Ywca Middies-MR  'A'                        2:05.00    2:01.62         34  
      30.52   30.16   30.77   30.17                                
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:05.88    2:07.19         32  
      32.58   32.43 1:02.18                                        
 
Event 100  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:49.38    1:48.21         40  
      26.12   28.05   27.19   26.85                                
  2 Old Westbury aqwatics-MR  'A'               1:43.54    1:49.12         34  
      35.81   19.19   26.67   27.45                                
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        1:56.00    1:51.33         32  
                      27.38   27.84                                
  4 Apex Swim Club-MR  'A'                      2:02.64    2:05.04         30  
      30.97   31.00 1:03.07                                        
 
Event 101  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'           2:01.48    2:00.50         40  
      30.51   30.99   30.21   28.79                                
  2 Ywca Middies-MR  'A'                        2:03.82    2:01.77         34  
      31.39   29.59   31.31   29.48                                
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:04.20    2:06.01         32  
      42.73   20.96   32.03   30.29                                
  4 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:07.73    2:06.31         30  
      31.95   32.49   33.15   28.72                                
  5 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'B'           2:08.35    2:06.99         28  
      32.13   31.89   32.06   30.91                                
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:06.68    2:10.17         26  
      32.15   33.41   32.19   32.42                                
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:13.21    2:11.87         24  
      33.38   33.49   33.76   31.24                                
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:11.44    2:11.90         22  
      32.27   34.07   33.17   32.39                                
  9 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:08.00    2:12.01         18  
      31.57   33.34   33.72   33.38                                
 10 Ywca Middies-MR  'B'                        2:08.00    2:13.93         14  
      31.62   34.60   34.17   33.54                                
 11 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    2:33.95         12  
      35.60   35.85   46.85   35.65                                
 
Event 102  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        2:02.70    2:01.68         40  
      30.33   30.50   30.70   30.15                                
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:02.62    2:04.17         34  
      31.79   30.01   31.85   30.52                                
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:04.86    2:04.94         32  
      31.45   31.54   30.86   31.09                                
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:08.73    2:06.99         30  
      32.77   31.88   32.12   30.22                                
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:11.46    2:10.78         28  
      30.90   32.75   33.71   33.42                                
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:12.84    2:10.91         26  
      32.45   31.98   33.32   33.16                                
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                       2:10.77    2:13.24         24  
      32.26   34.01   36.80   30.17                                
  8 Apex Swim Club-MR  'A'                           NT    2:55.29         22  
      36.43   45.43   40.02   53.41                                
 -- Ywca Middies-MR  'B'                        2:06.00         DQ        
      30.51   30.39   31.43   33.08                                
 
Event 103  Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:35.49  ZONE
        2:49.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zollo, Ann Marie    15 Middies-MR           2:33.51    2:31.57 ZONE    20  
      36.42   38.19   39.06   37.90                                
  2 Sytnyk, Laura M     17 Middies-MR           2:32.35    2:37.25 JO      17  
      36.86   39.03   41.64   39.72                                
  3 Munson, Kat D       17 Bgnw Marlins-MR      2:35.82    2:37.47 JO      16  
      36.66   39.43   41.29   40.09                                
  4 Cruise, Mallory J   15 Twisters-MR          2:34.30    2:37.56 JO      15  
      37.42   40.53   41.46   38.15                                
  5 Singer, Kimberly A  15 LIAC-MR              2:40.60    2:42.25 JO      14  
      38.56   41.10   42.91   39.68                                
  6 Evans, Kathleen B   15 Tmsuffolk-MR         2:38.62    2:43.98 JO      13  
      38.76   41.24   43.03   40.95                                
  7 McWilliams, Tara A  16 Tmsuffolk-MR         2:40.96    2:44.60 JO      12  
      39.35   41.25   43.60   40.40                                
  8 Serrago, Ashley N   16 Tmsuffolk-MR         2:38.77    2:44.67 JO      11  
      38.80   41.59   42.18   42.10                                
  9 Rakoczy, Maggie M   16 Middies-MR           2:40.34    2:44.80 JO       9  
      40.10   41.31   42.25   41.14                                
 10 Puca, Savannah L    15 Tmsuffolk-MR         2:40.52    2:45.26 JO       7  
      39.94   42.04   42.64   40.64                                
 11 Reynolds, Colleen   18 Middies-MR           2:42.43    2:45.68 JO       6  
      39.06   42.20   43.13   41.29                                
 12 Hartford, Catherin  15 Express Swimming-MR  2:46.69    2:46.26 JO       5  
      38.12   42.83   43.62   41.69                                
 13 Jurawanichkul, Cas  15 Twisters-MR          2:41.42    2:49.45 JO       4  
      39.47   42.20   44.84   42.94                                
 14 Zhu, Angela         15 Twisters-MR          2:47.72    2:50.09          3  
      40.46   42.60   44.54   42.49                                
 15 O'Connor, Katelyn   15 GAEL-MR              2:43.79    2:50.73          2  
      39.31   43.43   44.91   43.08                                
 16 Miata, Julianne M   15 Middies-MR           2:48.61    2:50.97          1  
      41.89   43.36   43.63   42.09                                
 17 McCarthy, Jessica   15 MSC-MR               2:43.53    2:51.70        
      41.16   44.01   43.78   42.75                                
 18 Giunta, Jaclyn A    16 Tmsuffolk-MR         2:43.03    2:51.71        
      40.82   43.56   44.80   42.53                                
 19 Morgan, Adriana Z   16 MSC-MR               2:45.55    2:55.93        
      42.51   44.16   45.48   43.78                                
 20 Coratti, Marissa L  15 MSC-MR               2:48.01    2:57.61        
      44.49   45.60   45.00   42.52                                
 21 Mitchell, Caitlin   16 MSC-MR               2:49.39    3:06.15        
      44.83   47.27   47.01   47.04                                
 
Event 104  Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:21.99  ZONE
        2:34.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hagerty, Edward     18 AGUA-MR              2:15.50    2:18.91 ZONE    20  
      33.22   35.28   35.47   34.94                                
  2 Hasty, William G    15 AGUA-MR              2:18.12    2:20.92 ZONE    17  
      33.69   35.73   36.15   35.35                                
  3 Amato, Chris Z      15 LIAC-MR              2:24.84    2:25.68 JO      16  
      34.38   36.94   37.80   36.56                                
  4 Scott, Norman Z     15 Badger-MR            2:24.65    2:26.92 JO      15  
      32.95   36.57   38.84   38.56                                
  5 Olsen, Ryan M       16 Aqua Gems-MR         2:16.92    2:27.28 JO      14  
      34.68   36.93   38.77   36.90                                
  6 Civetta, Alex J     15 Middies-MR           2:22.36    2:28.27 JO      13  
      35.68   37.43   38.48   36.68                                
  7 Kraus, Spencer J    15 AGUA-MR              2:33.84    2:29.54 JO      12  
      35.51   38.14   38.25   37.64                                
  8 Scappaticci, Tom    17 Middies-MR           2:33.01    2:32.60 JO      11  
      37.01   37.78   38.98   38.83                                
  9 Lazebnik, Egor Y    18 HYB-MR               2:29.56    2:33.19 JO       9  
      35.00   38.22   40.45   39.52                                
 10 Almeida, Roger V    16 Twisters-MR          2:33.18    2:34.37 JO       7  
      37.54   39.64   38.69   38.50                                
 11 Mullin, Ian M       16 Middies-MR           2:33.18    2:35.80          6  
      38.06   38.98   40.26   38.50                                
 12 Britvan, Michael S  16 Middies-MR           2:30.46    2:36.27          5  
      35.57   39.14   40.41   41.15                                
 13 Batson, James P     15 Middies-MR           2:34.36    2:36.47          4  
      37.82   39.60   39.52   39.53                                
 14 Smith, Chris C      15 SSL-MR               2:33.57    2:43.18          3  
      38.38   40.79   42.86   41.15                                
 
Event 105  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          30.59  ZONE
          33.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Degrazia, Kristen   12 Tmsuffolk-MR           29.32      29.41 ZONE    20  
  2 Setoguchi, Seika    12 AGUA-MR                28.90      29.42 ZONE    17  
  3 Bunster, Kelly E    11 CSC-MR                 29.06      29.69 ZONE    16  
  4 Adams, Kimberly E   12 Middies-MR             29.91      29.72 ZONE    15  
  5 Cliff, Nicole       11 AGUA-MR                30.47      29.91 ZONE    14  
  6 Parisi, Lauren N    12 UN-TS-MR               29.79      30.17 ZONE    13  
  7 Maldonado, Luisa J  12 UNATM-MR               31.25      30.32 ZONE    12  
  8 Hyland, Allison     12 Badger-MR              31.39      30.50 ZONE    11  
  9 McComiskey, Beth    12 Basc-MR                31.29      30.51 ZONE     9  
 10 Akerfelds, Aleksa   12 Middies-MR             30.54      30.85 JO       7  
 11 Tyznar, Tina A      12 LIAC-MR                30.51      30.89 JO       6  
 12 Lewandowski, Dorot  12 AGUA-MR                33.48      30.95 JO       5  
 13 Malone, Becky       11 NBS-MR                 30.66      31.08 JO       4  
 14 Lee, Eunice J       12 LIAC-MR                30.39      31.23 JO       3  
 15 Wulfken, Katie P    12 HYB-MR                 32.23      31.35 JO       2  
 16 Melagrano, Dominiq  12 Middies-MR             31.75      31.53 JO       1  
 17 Veccia, Samantha J  12 Sachem-MR              31.74      31.70 JO     
 18 Siegel, Erika A     12 AGUA-MR                30.55      31.71 JO     
 19 Baconcini, Kellyn   12 Express Swimming-MR    32.68      31.72 JO     
 19 Genovese, Katharin  12 Express Swimming-MR    31.96      31.72 JO     
 21 Alleyne, Sophia N   11 AGUA-MR                31.72      31.73 JO     
 22 Abreu, Stephanie A  11 TVSC-MR                31.46      31.81 JO     
 23 Kochman, Julie N    12 Tmsuffolk-MR           31.83      31.82 JO     
 23 Lau, Allison        12 Middies-MR             32.78      31.82 JO     
 25 Fong, Sandra M      12 AGUA-MR                32.48      31.95 JO     
 26 Hill, Daniella      11 FLY-MR                 32.89      32.00 JO     
 27 Evans, Laura A      11 Badger-MR              33.01      32.03 JO     
 28 Fountain, Michele   12 IA-MR                  32.30      32.17 JO     
 29 Villegas, Kristine  12 Condors-MR             33.24      32.21 JO     
 30 Sudano, Ashley M    12 CSC-MR                 31.64      32.27 JO     
 31 Moore, Jhanna       12 AGUA-MR                31.56      32.29 JO     
 31 Alejandro, Tricia   12 LIAC-MR                32.23      32.29 JO     
 33 Pomerantz, Jojo F   12 Middies-MR             32.81      32.30 JO     
 33 LI, Qing            12 TVSC-MR                32.93      32.30 JO     
 35 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR        33.47      32.31 JO     
 36 Papish, Molly F     12 TVSC-MR                31.70      32.35 JO     
 37 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR        32.76      32.46 JO     
 37 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR        33.43      32.46 JO     
 39 Bolander, Katie D   12 AGUA-MR                33.03      32.47 JO     
 40 Holscher, Amanda J  12 HYB-MR                 32.70      32.49 JO     
 41 Vessa, Gabrielle    12 LIAC-MR                31.25      32.54 JO     
 41 Bucaria, Kristen    12 HAA-MR                 32.61      32.54 JO     
 43 Ahn, Rachel         12 North Shore-MR         32.59      32.63 JO     
 44 Smith, Kate M       12 SSL-MR                 33.09      32.78 JO     
 45 Longo, Nicole A     11 CSC-MR                 32.99      32.89 JO     
 46 Benjamin, Malaika   12 AGUA-MR                32.68      32.95 JO     
 47 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR    32.97      33.01 JO     
 48 Siano, Alyssa Z     12 LIAC-MR                32.05      33.10 JO     
 48 Kammel, Stella E    12 AGUA-MR                32.28      33.10 JO     
 50 Moore, Erin A       12 CSC-MR                 33.39      33.19 JO     
 51 Martinez, Bianca    12 FLY-MR                 33.30      33.35 JO     
 52 O'Brien, Katherine  12 Express Swimming-MR    32.60      33.39 JO     
 53 Hamel, Katie M      11 CSC-MR                 33.43      33.43 JO     
 54 Vogel, Julia A      12 LIAC-MR                32.57      33.51        
 55 Conroy, Siobhan     12 LIAC-MR                33.17      33.55        
 56 Dowd, Caitlin E     12 TVSC-MR                33.11      33.56        
 57 Fenn, Meaghan       11 Badger-MR              33.49      33.64        
 58 Drucker, Amanda     11 Basc-MR                32.91      33.65        
 58 Yoo, Andrea         11 FLY-MR                 33.11      33.65        
 60 Gomez, Bridget      12 Badger-MR              33.49      33.94        
 61 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR                 33.14      34.27        
 62 Palais, Lizzy S     11 Middies-MR             33.24      34.35        
 63 Chestler, Jessica   11 Middies-MR             33.37      34.37        
 64 Walker, Kimberly G  11 AGUA-MR                33.46      34.43        
 65 Sheldon, Aya Z      11 LIAC-MR                33.47      35.11        
 66 Chiappetta, Emma    12 Badger-MR              33.49      35.58        
 
Event 106  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          30.59  ZONE
          32.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Politi, Nathan D    12 NBS-MR                 28.30      28.58 ZONE    20  
  2 Pazmino, Mauro F    12 Twisters-MR            29.37      29.78 ZONE    17  
  3 Nam, Timothy K      12 FLY-MR                 32.03      29.80 ZONE    16  
  4 Wright, Edwin P     12 Condors-MR             31.00      30.18 ZONE    15  
  5 Gao, Simon          12 TVSC-MR                29.92      30.31 ZONE    14  
  6 Johnson, Andrew W   12 Middies-MR             29.70      30.33 ZONE    13  
  7 Mongan, Kevin M     12 Sachem-MR              29.90      30.42 ZONE    12  
  8 Kalinowski, Jakub   12 Express Swimming-MR    31.85      30.48 ZONE    11  
  9 Gaffey, Eric J      12 CSC-MR                 30.62      30.56 ZONE     9  
 10 Luchsinger, Ryan J  12 TVSC-MR                30.96      30.62 JO       7  
 11 Gonzalez, Cliff M   12 Middies-MR             30.95      30.80 JO       6  
 12 Eyckmans, Robert E  12 Middies-MR             30.89      30.81 JO       5  
 13 Bennett, Paul A     12 Middies-MR             29.70      30.94 JO       4  
 14 Corrigan, Timmy     12 LIAC-MR                30.51      31.20 JO       3  
 15 Flannery, Jim J     12 Middies-MR             31.25      31.22 JO       2  
 16 DaSilva, Jonathan   11 TVSC-MR                31.02      31.42 JO       1  
 17 O'Neill, Thomas D   12 LIAC-MR                30.82      31.64 JO     
 18 Finnegan, Chris M   12 LIAC-MR                31.16      31.67 JO     
 19 Pope, Ryan P        12 Middies-MR             31.39      31.85 JO     
 20 Ahern, Michael G    12 Express Swimming-MR    32.34      31.87 JO     
 21 Chang, One June     11 FLY-MR                 31.92      31.93 JO     
 22 Chester, Nicholas   12 UN-TS-MR               32.56      32.06 JO     
 23 Polanco, Jose A     11 Twisters-MR            32.58      32.30 JO     
 24 Jacobson, Matt A    12 Badger-MR              30.90      32.32 JO     
 25 Farrington, Joseph  12 TVSC-MR                32.64      32.45 JO     
 26 Andrews, Ayman C    11 Aqua Gems-MR           32.99      32.50 JO     
 27 Mollema, Ivor R     11 Middies-MR             32.77      32.51 JO     
 28 Luchsinger, Thomas  11 TVSC-MR                31.56      32.57 JO     
 29 Vignola, Rocco A    12 Tmsuffolk-MR           32.16      32.59 JO     
 30 Catano, Alb         11 IA-MR                  32.29      32.74 JO     
 31 Brennan, Austin F   11 TVSC-MR                32.80      32.91 JO     
 32 Lane, Sean          12 LIAC-MR                32.37      33.14        
 33 Caputo, Michael     11 Basc-MR                32.21      33.18        
 34 Alejandro, Steffen  11 LIAC-MR                32.49      33.20        
 35 Whiston, Brian H    12 Badger-MR              32.99      33.24        
 36 McGlone, James Z    12 LIAC-MR                32.86      33.60        
 37 Vanwinkle, John J   12 CSC-MR                 32.11      33.97        
 38 Willard, Nate A     12 Ndac-MR                32.89      34.02        
 
Event 107  Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          29.69  ZONE
          31.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Taryn M      16 Express Swimming-MR    31.78      29.04 ZONE    20  
  2 Serrago, Ashley N   16 Tmsuffolk-MR           28.55      29.17 ZONE    17  
  3 Mango, Magdalena    16 AGUA-MR                28.89      29.48 ZONE    16  
  4 Seidman, Jen Z      16 Badger-MR              29.92      29.50 ZONE    15  
  5 McWilliams, Tara A  16 Tmsuffolk-MR           29.77      29.82 JO      14  
  6 Puca, Savannah L    15 Tmsuffolk-MR           29.76      30.20 JO      13  
  7 Miata, Julianne M   15 Middies-MR             30.15      30.23 JO      12  
  8 Ward, Anneka M      17 AGUA-MR                30.22      30.24 JO      11  
  9 Kempton, Kristalyn  15 LIAC-MR                28.87      30.34 JO       9  
 10 Munson, Kat D       17 Bgnw Marlins-MR        30.76      30.41 JO       7  
 11 Jennings, Heather   15 Sachem-MR              29.65      30.45 JO       6  
 12 Fitzsimons, Shanno  15 Ndac-MR                30.77      30.55 JO       5  
 13 Reynolds, Colleen   18 Middies-MR             30.33      30.65 JO       4  
 14 Bowman, Erin        18 IA-MR                  31.70      30.74 JO       3  
 15 Cruise, Mallory J   15 Twisters-MR            30.39      30.96 JO       2  
 16 Singer, Kimberly A  15 LIAC-MR                30.47      30.97 JO       1  
 17 Almodovar, Yvelise  16 Apex-MR                31.96      31.06 JO     
 18 Harken, Heather E   16 Express Swimming-MR    31.24      31.27 JO     
 19 Evans, Kathleen B   15 Tmsuffolk-MR           29.90      31.31 JO     
 20 Hill, Brianna N     16 GAEL-MR                30.88      31.37 JO     
 21 Varga, Michelle T   15 FLY-MR                 31.08      31.51 JO     
 22 Hartford, Catherin  15 Express Swimming-MR    31.38      31.72 JO     
 23 Nasser, Helen M     16 HAA-MR                 31.73      31.83 JO     
 24 Kooperkamp, Hannah  15 RED-MR                 31.30      31.86 JO     
 25 Morgan, Adriana Z   16 MSC-MR                 31.19      31.89 JO     
 26 Barry, Zoe          17 AGUA-MR                31.42      31.97 JO     
 27 Zhu, Angela         15 Twisters-MR            31.28      31.99 JO     
 27 Dahlem, Liz C       17 Tmsuffolk-MR           30.91      31.99 JO     
 29 Dzieniszewski, Aga  18 FLY-MR                 31.80      32.07        
 30 Young, Jessica C    15 AGUA-MR                31.25      32.29        
 31 Giunta, Jaclyn A    16 Tmsuffolk-MR           31.50      32.79        
 32 Richardson, Elyse   18 AGUA-MR                30.92      33.01        
 33 Coratti, Marissa L  15 MSC-MR                 31.59      33.56        
 -- O'Connor, Katelyn   15 GAEL-MR                30.99         DQ        
 
Event 108  Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          26.99  ZONE
          28.69  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M       16 Aqua Gems-MR           25.54      25.61 ZONE    20  
  2 D'Ambrosia, Chris   15 AGUA-MR                25.27      25.97 ZONE    17  
  3 Zhu, Alan           16 Twisters-MR            25.85      25.99 ZONE    16  
  4 Wright, Maurice E   15 Condors-MR             26.42      26.30 ZONE    15  
  5 Brisbin, Jamie      16 OWA-MR                 25.72      26.36 ZONE    14  
  6 Kraus, Spencer J    15 AGUA-MR                25.66      26.56 ZONE    13  
  7 Pullen, Thomas T    15 Condors-MR             26.50      26.95 ZONE    12  
  8 Damato, Aaron T     16 Tmsuffolk-MR           27.24      27.01 JO      11  
  9 Pouchiline, Sergei  16 DLPH-MR                 2.64      27.05 JO       9  
 10 Hagerty, Edward     18 AGUA-MR                26.99      27.16 JO       7  
 11 Berman, Todd        16 OWA-MR                 26.42      27.18 JO       6  
 12 Danko, Joseph A     16 Twisters-MR            28.13      27.48 JO       5  
 13 Johnson, Richard A  15 Middies-MR             27.74      27.52 JO       4  
 14 Almeida, Roger V    16 Twisters-MR            27.90      27.54 JO       3  
 15 Scappaticci, Tom    17 Middies-MR             28.23      27.67 JO       2  
 16 Lerman, Matthew     16 OWA-MR                 26.14      27.89 JO       1  
 17 Siriyakul, Bird     16 AGUA-MR                27.67      27.99 JO     
 18 Hasty, William G    15 AGUA-MR                26.79      28.00 JO     
 19 Kashiwagi, Masayuk  15 Middies-MR             27.71      28.17 JO     
 20 Espinal, Jesus      15 Badger-MR              27.14      28.26 JO     
 20 Pulgar, Ronny J     16 Twisters-MR            27.58      28.26 JO     
 22 Haller, Brooks      15 UNBAD-MR               28.22      28.31 JO     
 23 Batson, James P     15 Middies-MR             28.40      28.34 JO     
 24 Wong, Louis K       15 Twisters-MR            27.90      28.37 JO     
 25 Jimenez, Carlos     16 FLY-MR                 27.72      28.40 JO     
 26 Mullin, Ian M       16 Middies-MR             27.93      28.44 JO     
 27 Yanilshteyn, Aleks  15 DLPH-MR                27.20      28.45 JO     
 28 Smith, Chris C      15 SSL-MR                 27.99      28.67 JO     
 29 Wursthorn, Michael  15 LIAC-MR                27.35      28.79        
 30 Mathur, Dhruv Z     17 FLY-MR                 27.99      28.80        
 30 Civetta, Alex J     15 Middies-MR             28.63      28.80        
 32 Britvan, Michael S  16 Middies-MR             28.48      28.83        
 33 Mammano, Robert     15 FLY-MR                 28.68      29.10        
 34 Castillo, Charlie   15 LBA-MR                 28.68      29.11        
 35 Weil, Thomas E      15 CSC-MR                 28.41      29.21        
 35 Song, Andrew J      15 LIAC-MR                28.58      29.21        
 
Event 109  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:15.49  ZONE
        1:25.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa   12 Middies-MR           1:08.07    1:07.88 ZONE    20  
      33.32   34.56                                                
  2 Setoguchi, Seika    12 AGUA-MR              1:08.97    1:08.29 ZONE    17  
      32.66   35.63                                                
  3 Bunster, Kelly E    11 CSC-MR               1:09.70    1:09.10 ZONE    16  
      33.24   35.86                                                
  4 Tyznar, Tina A      12 LIAC-MR              1:11.15    1:11.13 ZONE    15  
      34.29   36.84                                                
  5 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR      1:13.90    1:14.47 ZONE    13.5
      34.99   39.48                                                
  5 Malone, Becky       11 NBS-MR               1:15.62    1:14.47 ZONE    13.5
      34.62   39.85                                                
  7 Siegel, Erika A     12 AGUA-MR              1:13.94    1:14.85 ZONE    12  
      35.60   39.25                                                
  8 Siano, Alyssa Z     12 LIAC-MR              1:17.38    1:15.01 ZONE    10  
      35.65   39.36                                                
  8 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR      1:17.26    1:15.01 ZONE    10  
      35.67   39.34                                                
 10 Parisi, Lauren N    12 UN-TS-MR             1:20.48    1:16.12 JO       7  
      35.22   40.90                                                
 11 Vogel, Julia A      12 LIAC-MR              1:14.07    1:16.81 JO       6  
      35.73   41.08                                                
 12 Hyland, Allison     12 Badger-MR            1:18.94    1:17.15 JO       5  
      35.22   41.93                                                
 13 Pomerantz, Jojo F   12 Middies-MR           1:19.25    1:17.26 JO       4  
      36.23   41.03                                                
 14 Chiappetta, Emma    12 Badger-MR            1:18.99    1:17.50 JO       3  
      36.77   40.73                                                
 15 Baconcini, Kellyn   12 Express Swimming-MR  1:17.33    1:17.72 JO       1.5
      37.43   40.29                                                
 15 Fosteris, Lillian   12 FLY-MR               1:15.60    1:17.72 JO       1.5
      35.20   42.52                                                
 17 Maldonado, Luisa J  12 UNATM-MR             1:19.30    1:18.79 JO     
      38.24   40.55                                                
 18 Vessa, Gabrielle    12 LIAC-MR              1:14.99    1:19.13 JO     
      36.47   42.66                                                
 19 Alejandro, Tricia   12 LIAC-MR              1:17.77    1:19.34 JO     
      37.24   42.10                                                
 20 Hill, Daniella      11 FLY-MR               1:24.25    1:19.58 JO     
      37.38   42.20                                                
 21 Rakoczy, Margaret   12 Middies-MR           1:19.43    1:20.71 JO     
      38.27   42.44                                                
 22 Alleyne, Sophia N   11 AGUA-MR              1:23.20    1:20.75 JO     
      37.79   42.96                                                
 23 Hutzler, Kayla M    12 TVSC-MR              1:20.59    1:20.82 JO     
      39.12   41.70                                                
 24 Wulfken, Katie P    12 HYB-MR               1:20.44    1:21.36 JO     
      38.87   42.49                                                
 25 Gomez, Bridget      12 Badger-MR            1:23.60    1:21.77 JO     
      37.42   44.35                                                
 26 Marynowski, Ryan M  11 Middies-MR           1:20.41    1:22.82 JO     
      37.85   44.97                                                
 27 Guzman, Paula       12 FLY-MR               1:22.45    1:23.08 JO     
      40.76   42.32                                                
 28 Melagrano, Dominiq  12 Middies-MR           1:21.75    1:23.53 JO     
      39.92   43.61                                                
 29 Papish, Molly F     12 TVSC-MR              1:21.27    1:23.54 JO     
      40.70   42.84                                                
 30 Rivera, Elizabeth   12 FLY-MR               1:24.45    1:23.85 JO     
      38.86   44.99                                                
 31 Ponzo, Victoria     11 FLY-MR               1:24.36    1:24.85 JO     
      40.38   44.47                                                
 32 Bucaria, Kristen    12 HAA-MR               1:21.13    1:24.99 JO     
      39.02   45.97                                                
 33 Knight, Ashley      11 FLY-MR               1:25.69    1:25.22 JO     
      39.05   46.17                                                
 34 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR      1:24.03    1:25.34 JO     
      39.96   45.38                                                
 35 Lee, Eunice J       12 LIAC-MR              1:23.96    1:25.49 JO     
      40.30   45.19                                                
 36 Yoo, Andrea         11 FLY-MR               1:25.30    1:25.50 JO     
      40.34   45.16                                                
 37 Lau, Allison        12 Middies-MR           1:25.14    1:25.63 JO     
      38.20   47.43                                                
 38 O'Brien, Katherine  12 Express Swimming-MR  1:25.28    1:25.83 JO     
      41.50   44.33                                                
 39 Holscher, Amanda J  12 HYB-MR               1:25.90    1:26.80        
      42.06   44.74                                                
 40 Moore, Erin A       12 CSC-MR               1:25.00    1:27.82        
      40.69   47.13                                                
 41 LI, Qing            12 TVSC-MR              1:24.04    1:27.90        
      41.93   45.97                                                
 42 Martinez, Bianca    12 FLY-MR               1:25.42    1:28.94        
      39.81   49.13                                                
 -- Kochman, Julie N    12 Tmsuffolk-MR         1:16.12         DQ        
 -- Bolander, Katie D   12 AGUA-MR              1:22.81         DQ        
      38.79   45.76                                                
 
Event 110  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:15.49  ZONE
        1:25.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, Cliff M   12 Middies-MR           1:13.70    1:10.51 ZONE    20  
      33.53   36.98                                                
  2 Nam, Timothy K      12 FLY-MR               1:12.43    1:10.67 ZONE    17  
      34.66   36.01                                                
  3 Johnson, Andrew W   12 Middies-MR           1:10.38    1:10.93 ZONE    16  
      33.41   37.52                                                
  4 Pazmino, Mauro F    12 Twisters-MR          1:11.06    1:14.24 ZONE    15  
      34.92   39.32                                                
  5 Jacobson, Matt A    12 Badger-MR            1:15.98    1:15.09 ZONE    14  
      35.72   39.37                                                
  6 Gao, Simon          12 TVSC-MR              1:13.13    1:15.59 JO      13  
      37.52   38.07                                                
  7 O'Neill, Thomas D   12 LIAC-MR              1:14.94    1:16.95 JO      12  
      37.15   39.80                                                
  8 Corrigan, Timmy     12 LIAC-MR              1:16.86    1:18.35 JO      11  
      38.69   39.66                                                
  9 Eyckmans, Robert E  12 Middies-MR           1:17.77    1:18.45 JO       9  
      37.80   40.65                                                
 10 Polanco, Jose A     11 Twisters-MR          1:22.64    1:18.97 JO       7  
      38.65   40.32                                                
 11 DaSilva, Jonathan   11 TVSC-MR              1:15.05    1:19.07 JO       6  
      36.05   43.02                                                
 12 Catano, Alb         11 IA-MR                1:22.44    1:19.90 JO       5  
      37.38   42.52                                                
 13 Saccurato, Josh H   11 Middies-MR           1:22.32    1:20.39 JO       4  
      38.76   41.63                                                
 14 Schwab, Taylor M    11 North Shore-MR       1:19.18    1:20.42 JO       3  
      36.88   43.54                                                
 15 Gaughran, Mackenzy  12 TVSC-MR              1:21.13    1:20.53 JO       2  
      37.76   42.77                                                
 16 Flannery, Jim J     12 Middies-MR           1:22.32    1:20.86 JO       1  
      38.60   42.26                                                
 17 O'Leary, Kyle W     12 IA-MR                1:20.03    1:21.54 JO     
      38.60   42.94                                                
 18 Cheung, Calvin Z    12 LIAC-MR              1:23.28    1:22.38 JO     
      38.62   43.76                                                
 19 Chang, One June     11 FLY-MR               1:23.52    1:22.61 JO     
      37.14   45.47                                                
 20 Kalinowski, Jakub   12 Express Swimming-MR  1:17.36    1:23.18 JO     
      38.71   44.47                                                
 21 Caputo, Michael     11 Basc-MR              1:25.33    1:23.33 JO     
      39.94   43.39                                                
 22 Kim, Dong Young     12 FLY-MR               1:25.35    1:23.91 JO     
      38.49   45.42                                                
 23 Windler, Andrew J   11 Tmsuffolk-MR         1:25.90    1:24.44 JO     
      40.48   43.96                                                
 24 Gaffey, Eric J      12 CSC-MR               1:17.62    1:24.69 JO     
      40.07   44.62                                                
 25 Kim, Daniel         11 CIY-MR               1:25.37    1:25.34 JO     
      39.96   45.38                                                
 26 Yanez, Gabriel F    11 Twisters-MR          1:21.61    1:25.44 JO     
      38.60   46.84                                                
 27 Luchsinger, Thomas  11 TVSC-MR              1:22.17    1:27.02        
      41.35   45.67                                                
 28 Ahern, Michael G    12 Express Swimming-MR  1:25.54    1:27.64        
      41.82   45.82                                                
 29 Brennan, Austin F   11 TVSC-MR              1:21.73    1:27.77        
      39.19   48.58                                                
 -- Farrington, Joseph  12 TVSC-MR              1:21.35         DQ        
      39.28   46.04                                                
 -- Andrews, Ayman C    11 Aqua Gems-MR         1:23.01         DQ        
      37.58   46.33                                                
 
Event 111  Girls 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:31.59  ZONE
        2:50.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sytnyk, Laura M     17 Middies-MR           2:32.99    2:31.51 ZONE    20  
      33.52   37.98   39.83   40.18                                
  2 Kevins, Caitlin G   15 TVSC-MR              2:36.95    2:35.29 JO      17  
      35.20   39.74   41.30   39.05                                
  3 Coleman, Hayley     16 AGUA-MR              2:32.29    2:37.54 JO      16  
      36.52   39.24   41.37   40.41                                
  4 Kempton, Kristalyn  15 LIAC-MR              2:34.70    2:38.53 JO      15  
      35.57   40.05   40.55   42.36                                
  5 Munson, Kat D       17 Bgnw Marlins-MR      2:47.91    2:41.99 JO      14  
      35.69   40.10   44.14   42.06                                
  6 Cruise, Mallory J   15 Twisters-MR          2:46.15    2:44.72 JO      13  
      36.71   40.57   45.71   41.73                                
  7 Bowman, Erin        18 IA-MR                2:49.91    2:46.44 JO      12  
      36.66   41.05   44.58   44.15                                
  8 Nasser, Helen M     16 HAA-MR               2:45.01    2:58.80         11  
      39.50   44.94   49.95   44.41                                
 
Event 112  Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:22.89  ZONE
        2:36.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Almeida, Roger V    16 Twisters-MR          2:18.56    2:21.56 ZONE    20  
      33.31   36.06   36.70   35.49                                
  2 Pullen, Thomas T    15 Condors-MR           2:29.99    2:25.16 JO      17  
      31.71   35.86   38.69   38.90                                
  3 Johnson, Richard A  15 Middies-MR           2:28.83    2:26.52 JO      16  
      32.27   34.65   38.89   40.71                                
  4 D'Ambrosia, Chris   15 AGUA-MR              2:20.00    2:35.46 JO      15  
      34.02   38.58   41.84   41.02                                
  5 Pulgar, Ronny J     16 Twisters-MR          2:31.43    2:37.34         14  
      34.33   40.62   41.82   40.57                                
  6 Lazebnik, Egor Y    18 HYB-MR               2:32.45    2:38.62         13  
      32.51   38.05   44.26   43.80                                
  7 Batson, James P     15 Middies-MR           2:36.03    2:43.98         12  
      34.77   39.86   46.29   43.06                                
  8 Pouchiline, Sergei  16 DLPH-MR              2:29.76    2:49.02         11  
      32.21   38.86   46.78   51.17                                
 
Event 113  Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'A'           5:01.95    5:02.50         40  
      37.13   37.96   42.89   46.18   33.05   36.73   32.57   35.99
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            5:04.60    5:14.37         34  
      38.26   39.81   41.76   46.22   36.19   42.62   33.23   36.28
  3 Ywca Middies-MR  'A'                        5:25.00    5:14.59         32  
      39.68   40.20   40.92   43.66   36.57   42.97 1:10.59        
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                       5:14.56    5:14.91         30  
      38.98   41.87   40.75   46.69   35.84   42.37   33.11   35.30
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                    5:10.00    5:21.98         28  
      40.16   41.90   44.89   46.21   36.79   42.32   32.38   37.33
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'             5:17.56    5:23.27         26  
      38.80   41.47   44.14   48.01   38.53   42.93   33.01   36.38
  7 Connetquot Swim Club-MR  'A'                5:20.13    5:23.31         24  
      39.95   43.47   45.58   50.73   33.09   37.51   34.60   38.38
  8 Asphalt Green Unified Aq.-MR  'B'           5:29.16    5:34.63         22  
      40.45   42.09   44.51   50.57   36.20   50.44 1:10.37        
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            5:37.73    5:45.02         18  
                      45.63   50.01   37.95   43.44   34.65   40.63
 
Event 114  Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        5:20.00    4:59.43         40  
      36.67                   19.28                   31.53   34.99
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            5:08.45    5:15.71         34  
      39.68                   23.28   42.97 2:03.79   33.66   35.65
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              5:19.34    5:19.46         32  
      40.55                   27.45   42.85   47.07 1:50.08   35.65
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'             5:10.82    5:26.62         30  
      37.11                   19.10                 1:09.66        
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                       5:23.45    5:27.15         28  
      42.55   45.99   37.52   43.17   39.21   45.30   33.45   39.96
  6 Ywca Middies-MR  'B'                        5:30.00    5:39.05         26  
      40.62                   27.48   44.18   53.96 1:55.59   41.48
  7 Connetquot Swim Club-MR  'A'                5:30.40    5:51.46         24  
      38.74   41.29   47.21   55.14   40.90   54.08   35.26   38.84
 
Event 115  Girls 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        5:15.00    4:59.71         40  
      38.50   39.40   38.88   43.11   33.35   38.95   32.06   35.46
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              5:03.90    5:14.90         34  
      38.61   40.90   41.22   46.50   34.86   39.96   34.20   38.65
 
Event 116  Boys 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ywca Middies-MR  'A'                        4:20.00    4:27.28         40  
      34.21   34.83   36.03   38.55                   28.32   31.37
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:27.52    4:29.08         34  
      34.38   35.27   35.53   39.81   30.26   33.23 1:00.60        
  3 Old Westbury aqwatics-MR  'A'               4:28.81    4:36.73         32  
      36.11   37.93   36.05   41.67   29.48   36.39   27.98   31.12
 
Event 117  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        5:04.69  ZONE
        5:29.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa   12 Middies-MR           4:42.66    4:37.83 ZONE    20  
      32.59   35.00   36.12   34.25   35.39   35.34   35.71   33.43
  2 Setoguchi, Seika    12 AGUA-MR              4:49.95    4:43.46 ZONE    17  
      32.91   35.25   35.73   35.95   36.69   35.24   36.35   35.34
  3 Degrazia, Kristen   12 Tmsuffolk-MR         4:45.18    4:47.54 ZONE    16  
      32.82   35.89   35.91   36.30   36.94   37.31   36.69   35.68
  4 Alejandro, Tricia   12 LIAC-MR              4:54.51    4:54.69 ZONE    15  
      34.55   36.76   37.74   37.62   37.66   37.34   36.70   36.32
  5 Maldonado, Luisa J  12 UNATM-MR             4:59.14    4:55.75 ZONE    14  
      34.78   37.18   38.00   37.65   37.54   37.59   36.89   36.12
  6 Bunster, Kelly E    11 CSC-MR               4:58.98    4:56.56 ZONE    13  
      33.96   36.76   38.98   37.98   38.75   37.90   37.62   34.61
  7 Cliff, Nicole       11 AGUA-MR              5:03.36    4:56.61 ZONE    12  
      34.73   38.09   37.95   38.15                 1:12.59        
  8 Tyznar, Tina A      12 LIAC-MR              5:07.76    5:05.44 JO      11  
      36.05   38.80   40.04   38.80   39.56   38.47   38.28   35.44
  9 Baconcini, Kellyn   12 Express Swimming-MR  5:11.38    5:05.91 JO       9  
      33.55   37.39   39.53   39.12   39.34   39.86   39.25   37.87
 10 Pomerantz, Jojo F   12 Middies-MR           5:01.47    5:07.73 JO       7  
      35.30   38.22   39.54   38.67   39.35   39.15   39.50   38.00
 11 Siegel, Erika A     12 AGUA-MR              5:09.75    5:07.80 JO       6  
      35.59   38.28   39.74   39.49   40.25   38.98   38.80   36.67
 12 Fong, Sandra M      12 AGUA-MR              5:14.35    5:07.88 JO       5  
      35.31   39.04   39.92   39.16   39.65   38.51   39.09   37.20
 13 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR      5:27.42    5:08.18 JO       4  
      34.75   38.67   44.65   34.32                   38.94   37.62
 14 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR      5:21.64    5:09.28 JO       3  
      35.18   38.38   39.42   39.48   39.99   39.25   39.77   37.81
 15 Kochman, Julie N    12 Tmsuffolk-MR         5:08.55    5:12.35 JO       2  
      34.62   38.82   40.01   39.52   40.26   39.87   40.29   38.96
 16 Papish, Molly F     12 TVSC-MR              5:18.52    5:16.18 JO       1  
      36.24   40.34   40.55   40.81   39.45   40.53   40.02   38.24
 17 Moore, Jhanna       12 AGUA-MR              5:25.62    5:17.87 JO     
      35.81   38.80   40.92   40.18   41.87   41.19   40.87   38.23
 18 Derlath, Erica A    12 Express Swimming-MR  5:18.00    5:17.88 JO     
      35.71   38.87   40.10   40.61   40.29   41.44   40.11   40.75
 19 Hartford, Laura G   12 Express Swimming-MR  5:27.24    5:18.06 JO     
      35.99   39.25   40.06   40.40   40.71   41.69   40.96   39.00
 20 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR               5:17.94    5:18.94 JO     
      35.07   39.36   40.88   41.04   41.25   41.07   41.00   39.27
 21 Vogel, Julia A      12 LIAC-MR              5:19.93    5:22.14 JO     
      36.34   40.13   41.17   41.03   41.59   40.86   41.05   39.97
 22 Lankowicz, Lauren   12 IA-MR                5:27.95    5:24.02 JO     
                      41.50   41.64   42.62   41.61   42.30   39.80
 23 Gomez, Bridget      12 Badger-MR            5:28.34    5:24.31 JO     
                      42.89   41.24   41.59   41.62   41.37   39.03
 24 Sudano, Ashley M    12 CSC-MR               5:23.20    5:29.16 JO     
      36.47   40.41   42.40   41.24   43.41   42.30   42.66   40.27
 25 Lewandowski, Dorot  12 AGUA-MR              5:27.50    5:30.21        
      37.06   40.74   40.91   42.19   43.33   42.77   42.12   41.09
 26 Rakoczy, Margaret   12 Middies-MR           5:25.98    5:33.32        
      38.23   41.64   42.97   42.03   43.65   42.30   42.48   40.02
 27 Drucker, Amanda     11 Basc-MR              5:28.79    5:36.80        
                      42.99   44.03   42.17   43.03   44.47   40.57
 28 Fosteris, Lillian   12 FLY-MR               5:28.50    5:37.25        
    1:06.73   12.07   43.96   43.48   44.04   43.33   43.35   40.29
 
Event 118  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        5:04.69  ZONE
        5:29.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Neill, Thomas D   12 LIAC-MR              4:54.80    4:53.21 ZONE    20  
      34.40   36.59   37.78   36.73   37.44   36.95   37.21   36.11
  2 Jacobson, Matt A    12 Badger-MR            5:02.54    4:56.85 ZONE    17  
      33.81   36.65   37.74   37.70   37.69   38.05   38.24   36.97
  3 Finnegan, Chris M   12 LIAC-MR              4:54.77    4:59.02 ZONE    16  
      34.42   37.04   38.39   37.76   38.54   38.55   38.22   36.10
  4 Mongan, Kevin M     12 Sachem-MR            5:10.83    5:01.30 ZONE    15  
      35.38   37.48   39.23   37.74   38.90   37.65   38.60   36.32
  5 Eyckmans, Robert E  12 Middies-MR           5:10.91    5:03.14 ZONE    14  
      35.48   38.37   39.49   38.42   38.22   38.90   37.86   36.40
  6 Johnson, Andrew W   12 Middies-MR           5:07.64    5:04.04 ZONE    13  
      34.48   37.37   38.98   38.47   37.51   40.85   36.35   40.03
  7 Pazmino, Mauro F    12 Twisters-MR          5:00.46    5:08.04 JO      12  
      34.56   38.20   39.85   39.40   38.78   39.39   39.65   38.21
  8 Nam, Timothy K      12 FLY-MR               5:09.56    5:08.52 JO      11  
      33.64   37.83   39.00   39.83   38.90   39.71   40.73   38.88
  9 Kalinowski, Jakub   12 Express Swimming-MR  5:14.95    5:10.55 JO       9  
      35.69   38.59   40.20   39.98   41.33   39.62   40.35   34.79
 10 Lane, Sean          12 LIAC-MR              5:09.38    5:11.08 JO       7  
      35.69   39.26   39.54   39.52   40.54   39.43   40.03   37.07
 11 Politi, Nathan D    12 NBS-MR               5:17.02    5:11.32 JO       6  
      33.31   38.44                                   40.22   39.27
 12 Chang, One June     11 FLY-MR               5:09.65    5:11.55 JO       5  
      35.12   38.61   39.73   40.04   40.42   40.40   39.89   37.34
 13 Amato, Nick F       12 LIAC-MR              5:19.08    5:12.36 JO       4  
      34.28   38.69   40.82   39.56   41.30   39.89   28.63   49.19
 14 Gaffey, Eric J      12 CSC-MR               5:10.92    5:13.41 JO       3  
      35.73   38.25   40.56   40.07   41.10   40.39   40.31   37.00
 15 Flannery, Jim J     12 Middies-MR           5:19.48    5:14.13 JO       2  
      34.62   39.02   40.79   39.43   40.91   40.79   27.61   50.96
 16 Mollema, Ivor R     11 Middies-MR           5:15.43    5:14.55 JO       1  
      36.01   39.59   40.03   39.56   40.90   39.49   40.56   38.41
 17 O'Leary, Kyle W     12 IA-MR                5:18.33    5:17.75 JO     
      36.20   39.46   40.04   40.34   40.50   40.60   40.73   39.88
 18 Ahern, Michael G    12 Express Swimming-MR  5:14.80    5:20.58 JO     
      36.67   39.17   40.58   40.82   41.40   40.67   41.83   39.44
 19 Gonzalez, Cliff M   12 Middies-MR           5:19.53    5:24.93 JO     
      35.35   40.39   42.60   41.54   43.00   41.06   19.23 1:01.76
 20 Vignola, Rocco A    12 Tmsuffolk-MR         5:23.06    5:34.23        
      36.28   40.63   43.24   41.79   44.28   42.32   14.63 1:11.06
 21 Bennett, Paul A     12 Middies-MR           5:27.58    5:45.58        
      36.75   42.84   46.21   44.56   46.57   44.64   43.82   40.19
 22 Kim, Daniel         11 CIY-MR               5:29.50    5:49.21        
      38.04   42.93   44.44   45.30   45.57   45.23    1.66 1:26.04
 
Event 119  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:46.99  ZONE
        5:11.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Taryn M      16 Express Swimming-MR  4:39.22    4:40.59 ZONE    20  
      32.80   34.39   35.90   35.65   36.01   35.41   36.27   34.16
  2 Ward, Anneka M      17 AGUA-MR              4:46.99    4:43.51 ZONE    17  
      33.20   35.36   36.15   35.61   36.24   35.49   36.47   34.99
  3 Puca, Savannah L    15 Tmsuffolk-MR         4:49.86    4:48.15 JO      16  
      34.02   36.44   37.57   37.09   36.70   36.07   35.99   34.27
  4 Kevins, Caitlin G   15 TVSC-MR              4:44.50    4:48.20 JO      15  
      33.58   36.06   37.50   36.42   37.18   36.01   36.70   34.75
  5 Coleman, Hayley     16 AGUA-MR              4:40.62    4:48.77 JO      14  
      34.23   36.49   37.72   36.78   36.21   36.54   35.95   34.85
  6 Kempton, Kristalyn  15 LIAC-MR              4:44.97    4:49.69 JO      13  
      33.08   35.65   37.10   36.97   37.25   36.88   36.79   35.97
  7 Reynolds, Colleen   18 Middies-MR           4:51.17    4:50.98 JO      12  
      33.03   36.25   36.81   36.97   37.42   37.31   37.31   35.88
  8 Jennings, Heather   15 Sachem-MR            4:55.08    4:55.19 JO      11  
      33.90   36.84   37.55   37.36   37.40   37.29   37.73   37.12
  9 Singer, Kimberly A  15 LIAC-MR              5:00.45    4:57.02 JO       9  
      33.54   38.04   38.66   38.27   38.27   38.17   37.24   34.83
 10 Harken, Heather E   16 Express Swimming-MR  4:57.18    4:57.52 JO       7  
      34.18   37.03   38.48   37.86   38.47   37.76   37.92   35.82
 11 Hanley, Kaitlin M   16 Tmsuffolk-MR         4:56.18    4:58.63 JO       6  
      34.41   36.74   38.36   37.80   38.06   37.91   38.59   36.76
 12 Evans, Kathleen B   15 Tmsuffolk-MR         5:06.78    4:59.87 JO       5  
      33.97   37.84   38.47   38.38   38.57   38.02   37.73   36.89
 13 Hartford, Catherin  15 Express Swimming-MR  5:08.92    5:02.89 JO       4  
      33.52   37.72   39.47   38.86   37.87   38.87   39.34   37.24
 14 McWilliams, Tara A  16 Tmsuffolk-MR         5:10.68    5:03.46 JO       3  
      34.35   37.27   39.65   38.30   39.74   38.10   39.17   36.88
 15 Morgan, Adriana Z   16 MSC-MR               5:03.45    5:15.66          2  
      34.83   38.35   40.12   40.67   40.48   40.53   40.94   39.74
 16 Coratti, Marissa L  15 MSC-MR               5:10.35    5:24.29          1  
      38.10   40.66   42.08   41.30   41.89   41.32   40.96   37.98
 17 Backer, Chelsea     16 Badger-MR            5:09.73    5:24.48        
      36.64   40.32   42.37   41.44   42.79   41.92   41.20   37.80
 
Event 120  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:28.89  ZONE
        4:49.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amato, Chris Z      15 LIAC-MR              4:41.05    4:32.06 JO      20  
      31.43   34.92   35.04   35.26   35.16   35.22   33.77   31.26
  2 Johnson, Richard A  15 Middies-MR           4:29.60    4:32.34 JO      17  
      31.49   34.54   35.08   34.42   33.81   34.91   34.64   33.45
  3 Pullen, Thomas T    15 Condors-MR           4:39.99    4:34.76 JO      16  
      30.85   34.38   35.25   35.53   35.12   35.76   34.40   33.47
  4 Kraus, Spencer J    15 AGUA-MR              4:26.71    4:35.14 JO      15  
      31.47   34.53   34.88   35.05   35.04   34.85   35.39   33.93
  5 Civetta, Alex J     15 Middies-MR           4:27.45    4:36.44 JO      14  
      31.18   34.68   36.12   35.59   35.33   34.61   35.52   33.41
  6 Britvan, Michael S  16 Middies-MR           4:38.87    4:36.62 JO      13  
      31.05   34.21   35.49   35.51   35.40   35.57   35.76   33.63
  7 D'Ambrosia, Chris   15 AGUA-MR              4:42.98    4:39.91 JO      12  
      31.03   34.49   35.91   36.00   36.11   35.99   35.88   34.50
  8 Scappaticci, Tom    17 Middies-MR           4:43.28    4:41.65 JO      11  
      31.90   34.34   35.76   35.20   36.74   35.94   36.53   35.24
  9 Hasty, William G    15 AGUA-MR              4:46.15    4:51.89          9  
      32.08   37.25   37.21   39.08   37.05   36.84   36.41   35.97
 10 Mathur, Dhruv Z     17 FLY-MR               4:41.58    4:52.65          7  
      31.57   34.56   36.72   36.65   38.74   38.59   38.35   37.47
 11 Wursthorn, Michael  15 LIAC-MR              4:48.39    4:53.05          6  
      32.22   34.89   36.28   37.22   38.47   37.99   38.84   37.14
 12 Caputo, Dave        15 Basc-MR              4:49.03    4:58.54          5  
      32.08   38.96   37.69   38.44   37.30   38.12   38.47   37.48
 13 Pouchiline, Sergei  16 DLPH-MR              4:00.00    5:01.28          4  
      31.02   35.09   38.29   38.64   40.34   40.21   40.44   37.25
 14 Yanilshteyn, Aleks  15 DLPH-MR              4:40.00    5:02.36          3  
      32.66   36.39   38.72   38.81   39.82   39.56   39.48   36.92
 
Event 204  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
          45.59  ZONE
          53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Saintlaurent, Jeremy      10 HAA-MR                    NT      52.26 JO     
 
Event 228  Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          58.69  ZONE
        1:02.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pullen, Thomas T          15 Condors-MR                NT      58.26 ZONE   
      27.96   30.30                                                
  2 Wright, Maurice E         15 Condors-MR                NT    1:00.26 JO     
      28.37   31.89                                                
 
Event 229  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          35.89  ZONE
          38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baconcini, Kellyn E       12 Express Swimming-MR       NT      37.07 JO     
      37.07                                                        
 
Event 237  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          38.19  ZONE
          47.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR              NT      49.85        
 
Event 273  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          33.29  ZONE
          36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fosteris, Lillian C       12 FLY-MR                    NT      34.31 JO     
 
Event 323  Girls 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzler, Kayla M          12 TVSC-MR                   NT    1:26.47        
      42.81   43.66                                                
 
Event 324  Boys 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lerman, Matthew           16 OWA-MR                    NT    1:18.85        
      37.95   40.90                                                
 
Event 325  Girls 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fong, Abigail J           14 AGUA-MR                   NT    1:05.29        
      31.14   34.15                                                
  2 Brennan, Alyssa M          9 TVSC-MR                   NT    1:15.54        
      35.35   40.19                                                
  3 Biagioli, Alana           10 TVSC-MR                   NT    1:16.90        
      36.05   40.85                                                
 
Event 360  Boys 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas J      11 TVSC-MR                   NT    2:27.01        
      34.83   38.35   37.86   35.97                                
 
Event 373  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          33.29  ZONE
          36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vessa, Gabrielle          12 LIAC-MR                   NT      33.78 JO     
  2 Siano, Alyssa Z           12 LIAC-MR                   NT      34.40 JO     
  3 Raitz, Kaitlyn M          12 CSC-MR                    NT      38.21        
 
Event 374  Boys 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DaSilva, Jonathan R       11 TVSC-MR                   NT      32.86        
  2 Mongan, Kevin M           12 Sachem-MR                 NT      33.72        
 
Event 377  Girls 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Festa, Julia D            10 LIAC-MR                   NT    1:26.81        
      43.15   43.66                                                
 
Event 378  Boys 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polanco, Christopher A     9 Twisters-MR               NT    1:40.98        
      49.50   51.48                                                
 
Event 379  Girls 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 D'Ambrosia, Janie         13 AGUA-MR                   NT      29.65        
  2 Sprow, Alana M            13 TVSC-MR                   NT      30.01        
 
Event 380  Boys 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Zachary T        10 CSC-MR                    NT      35.03        
 
Event 381  Girls 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderer, Stephanie L      10 HAA-MR                    NT      46.82        
 
Event 383  Girls 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderer, Britney          10 HAA-MR                    NT      37.47        
 
Event 386  Boys 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hallinan, James J         10 CSC-MR                    NT    1:35.61        
      44.18   51.43                                                
 
Event 387  Boys 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berman, Todd              16 OWA-MR                    NT    1:03.78        
      30.17   33.60    0.01                                        
 
Event 388  Boys 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Damato, Aaron T           16 Tmsuffolk-MR              NT      27.12        

Brought to you by Computer Aide, Inc.