Badger Spring LC Meet
6/8/2002 to 6/9/2002

Event 1  Girls 13-14 200 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Modrov, Priscilla A       14 North Shore-MR       2:28.21    2:35.76
      33.92   39.95   47.17   34.72                                
  2 Kiernan, Marilee Z        14 BAD-MR               2:38.40    2:39.55
      37.17   43.57   43.66   35.15                                
  3 Buckley, Samantha M       13 Sachem-MR            2:48.91    2:47.95
      37.93   43.47   51.37   35.18                                
  4 Dwyer, Shannon M          13 Express Swimming-MR  2:44.42    2:48.46
      38.12   43.11   52.53   34.70                                
  5 Dwyer, Caitlin L          13 Express Swimming-MR  2:43.85    2:48.77
      41.91   41.43   49.14   36.29                                
  6 Gomez, Stephanie          14 BAD-MR               2:48.17    2:49.13
      36.12   44.02   50.50   38.49                                
  7 Sullivan, Ellen F         14 Express Swimming-MR  2:54.84    2:52.72
      39.89   48.41   48.19   36.23                                
  8 Lee, Katherine E          13 SIA-MR               2:48.60    2:56.57
      42.75   44.96   48.58   40.28                                
  9 Devoe, Stacey Z           14 GAEL-MR              2:54.14    2:57.05
      40.98   44.77   53.50   37.80                                
 10 Runco, Christine          13 SIA-MR               3:02.25    3:06.78
      46.83   46.62   52.46   40.87                                
 11 Donaghy, Kaitlyn M        13 Sachem-MR            3:21.19    3:23.78
      53.50   48.80   58.68   42.80                                
 12 Semeraro, Susanna         13 OWA-MR               3:23.58    3:30.21
      47.21   52.46 1:03.39   47.15                                
 
Event 2  Boys 13-14 200 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Davies, Phillip Z         13 BAD-MR               2:30.75    2:31.34
      33.23   38.61   46.78   32.72                                
  2 Morrissey, Peter          14 UN-BA-MR             2:38.99    2:32.45
      33.51   40.26   43.67   35.01                                
  3 Wakefield, Kevin A        14 Express Swimming-MR  2:37.26    2:35.01
      34.98   40.60   46.85   32.58                                
  4 Morrissey, Sean           13 UN-BA-MR             2:33.45    2:35.25
      35.93   39.29   46.13   33.90                                
  5 D'Errico, John            13 OWA-MR               2:39.53    2:40.08
      34.67   41.36   49.64   34.41                                
  6 Lew, Michael              13 BAD-MR               2:39.85    2:44.52
      35.10   44.81   46.97   37.64                                
  7 Frawley III, Bobby J      13 OWA-MR               3:13.64    2:47.74
      38.27   44.87   48.75   35.85                                
  8 Florio, Eric R            14 Express Swimming-MR  2:51.70    2:48.40
      37.93   41.85   54.43   34.19                                
  9 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         2:55.84    2:49.20
      37.80   43.57   51.86   35.97                                
 10 Mangus, Peter E           14 Express Swimming-MR  2:52.36    2:54.19
      39.93   44.45   51.01   38.80                                
 11 Hughes, Mike              13 UN-BA-MR             2:47.88    2:55.04
      41.37   43.65   52.05   37.97                                
 12 Molinelli, Joseph S       13 OWA-MR               3:10.88    2:59.31
                      46.06   39.99                                
 13 Sato, Ray R               13 GAEL-MR              3:00.59    3:02.60
      42.58   43.06   55.47   41.49                                
 14 Ochakovsky, Gabriel       13 Express Swimming-MR  3:12.81    3:05.99
      42.44   45.79   59.50   38.26                                
 15 Fasino, Dominic G         13 Aqua Gems-MR         3:14.48    3:10.83
      41.67   46.51   57.41   45.24                                
 16 Khanna, Abhinav           14 OWA-MR               2:51.47    3:12.78
      43.09   48.36 1:01.86   39.47                                
 
Event 3  Girls 200 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Guven, Aylin E            15 Express Swimming-MR  2:27.28    2:30.74
      13.14   38.32   46.33   52.95                                
  2 Lepore, Angela Z          15 SIA-MR               2:28.34    2:30.87
      15.14   40.88   41.71   53.14                                
  3 Ahern, Taryn M            16 Express Swimming-MR  2:28.92    2:36.04
      14.41   40.47   46.80   54.36                                
  4 Dugan, Katie M            16 Sachem-MR            2:35.07    2:39.88
      13.89   43.12   47.08   55.79                                
  5 Jennings, Heather R       15 Sachem-MR            2:35.47    2:39.96
      34.25   41.88   48.23   35.60                                
  6 Cosentino, Stephanie A    15 SIA-MR               2:40.02    2:49.88
      15.97   45.62   50.32   57.97                                
  7 Kverland, KK A            17 GAEL-MR              2:51.19    2:51.58
      40.36   44.32   47.59   39.31                                
  8 Maldonado, Luisa Jane J   12 Unattached           2:47.00    2:53.61
      39.02   42.92   52.31   39.36                                
  8 Hartford, Catherine D     15 Express Swimming-MR  2:50.77    2:53.61
      19.21   43.28   52.81   58.31                                
 10 Hill, Brianna N           16 GAEL-MR              2:52.82    2:56.10
      37.33   45.26   56.28   37.23                                
 11 Song, Nancy Z             15 SIA-MR               3:10.89    3:35.59
      51.46   52.03 1:03.82   48.28                                
 
Event 4  Boys 200 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pullen, Thomas T          15 Condors-MR           2:26.18    2:21.20
      30.23   36.73   41.32   32.92                                
  2 Modrov, Brandon A         16 North Shore-MR       2:15.07    2:21.38
      30.51   38.61   40.11   32.15                                
  3 Cedo, Kurt                17 SIA-MR               2:17.24    2:28.45
      32.11   35.99   46.61   33.74                                
  4 Strohmenger, Richard      17 OWA-MR               2:43.91    2:52.96
      36.56   44.49   55.18   36.73                                
  5 Fasman, Matthew S         16 GAEL-MR              2:43.97    2:57.91
      35.73   44.13   51.40   46.65                                
  6 Segal, Jeff               16 OWA-MR               2:47.45    3:07.08
      41.44   51.03   58.57   36.04                                
  7 Fritsch, Steven           14 HS-MR                3:13.04    3:07.71
      39.88   49.55   59.09   39.19                                
  8 Salayka, Doug             15 OWA-MR               3:24.85    3:08.12
      42.58   53.52   57.96   34.06                                
 -- Nathan, Andrew            17 OWA-MR               2:43.78         DQ
      31.55   44.77   50.53   37.65                                
 
Event 5  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Modrov, Priscilla A       14 North Shore-MR       1:02.03    1:03.83
      27.81   36.02                                                
  2 Dwyer, Shannon M          13 Express Swimming-MR  1:05.47    1:07.25
      29.67   37.58                                                
  3 Kiernan, Marilee Z        14 BAD-MR               1:06.00    1:08.94
      29.94   39.00                                                
  4 Capella, Maria P          14 GAEL-MR              1:09.23    1:09.77
      30.51   39.26                                                
  5 Gomez, Stephanie          14 BAD-MR               1:10.66    1:09.87
  6 Dwyer, Caitlin L          13 Express Swimming-MR  1:07.29    1:10.49
      31.07   39.42                                                
  7 Sullivan, Ellen F         14 Express Swimming-MR  1:09.27    1:10.64
      31.13   39.51                                                
  8 Devoe, Stacey Z           14 GAEL-MR              1:09.35    1:10.84
  9 Pinchinat, Ashley         13 SIA-MR               1:08.77    1:10.96
      30.65   40.31                                                
 10 Lee, Katherine E          13 SIA-MR               1:10.05    1:12.12
 11 Runco, Christine          13 SIA-MR               1:13.91    1:14.93
 12 Gross, Sheila             13 HS-MR                1:14.44    1:16.53
      37.47   39.06                                                
 13 Hirsch, Jennifer L        14 Sachem-MR            1:18.07    1:19.44
      37.47   41.97                                                
 14 Donaghy, Kaitlyn M        13 Sachem-MR            1:22.42    1:23.86
      40.88   42.98                                                
 15 Semeraro, Susanna         13 OWA-MR               1:23.01    1:30.33
      43.59   46.74                                                
 16 Collery, Rita             14 OWA-MR               1:34.74    1:39.39
      46.40   52.99                                                
 
Event 6  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Davies, Phillip Z         13 BAD-MR               1:00.29      59.99
      29.38   30.61                                                
  2 D'Errico, John            13 OWA-MR               1:03.35    1:01.47
      30.13   31.34                                                
  3 Wakefield, Kevin A        14 Express Swimming-MR  1:02.72    1:02.71
      31.18   31.53                                                
  4 Sallusto, Matt J          14 OWA-MR               1:05.41    1:04.69
      31.04   33.65                                                
  5 Morrissey, Peter          14 UN-BA-MR             1:04.00    1:05.17
      30.96   34.21                                                
  6 Morrissey, Sean           13 UN-BA-MR             1:04.55    1:06.34
      31.96   34.38                                                
  7 Lew, Michael              13 BAD-MR               1:04.44    1:06.60
      33.22   33.38                                                
  8 Frawley III, Bobby J      13 OWA-MR               1:05.29    1:06.86
      32.18   34.68                                                
  9 Heigh, Douglas M          14 SIA-MR               1:07.57    1:07.59
      32.18   35.41                                                
 10 Florio, Eric R            14 Express Swimming-MR  1:07.63    1:07.61
      32.55   35.06                                                
 11 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         1:11.34    1:09.28
      33.99   35.29                                                
 12 Kenny, Greg Z             14 BAD-MR               1:10.06    1:09.81
      32.86   36.95                                                
 13 Swensen, Daniel C         13 Express Swimming-MR  1:09.12    1:11.82
      34.52   37.30                                                
 14 Mangus, Peter E           14 Express Swimming-MR  1:10.81    1:11.88
      35.17   36.71                                                
 15 Hughes, Mike              13 UN-BA-MR             1:13.00    1:11.95
      34.96   36.99                                                
 16 Sato, Ray R               13 GAEL-MR              1:12.85    1:12.96
      34.66   38.30                                                
 17 Khanna, Abhinav           14 OWA-MR               1:13.89    1:14.94
      36.71   38.23                                                
 18 Ochakovsky, Gabriel       13 Express Swimming-MR  1:19.08    1:15.29
      37.32   37.97                                                
 19 Molinelli, Joseph S       13 OWA-MR               1:16.00    1:17.33
      37.36   39.97                                                
 20 Fasino, Dominic G         13 Aqua Gems-MR         1:19.05    1:19.57
      37.68   41.89                                                
 21 Comerford, Philip         13 BAD-MR               1:17.00    1:24.30
      39.40   44.90                                                
 
Event 7  Girls 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Lepore, Angela Z          15 SIA-MR               1:02.12    1:02.31
      30.74   31.57                                                
  2 Guven, Aylin E            15 Express Swimming-MR  1:00.24    1:02.50
      30.64   31.86                                                
  3 Dugan, Katie M            16 Sachem-MR            1:03.88    1:04.64
      31.37   33.27                                                
  4 Cosentino, Stephanie A    15 SIA-MR               1:03.08    1:04.69
      31.29   33.40                                                
  5 Ahern, Taryn M            16 Express Swimming-MR  1:02.35    1:04.72
      31.86   32.86                                                
  6 Jennings, Heather R       15 Sachem-MR            1:03.38    1:05.68
      31.81   33.87                                                
  7 Simon, Kaitlin E          17 Express Swimming-MR  1:06.51    1:08.33
      32.46   35.87                                                
  7 Maldonado, Luisa Jane J   12 Unattached           1:06.00    1:08.33
      32.81   35.52                                                
  9 Hill, Brianna N           16 GAEL-MR              1:08.56    1:09.46
      33.71   35.75                                                
 10 Hartford, Catherine D     15 Express Swimming-MR  1:07.83    1:09.65
      33.33   36.32                                                
 11 Kverland, KK A            17 GAEL-MR              1:10.80    1:10.52
      33.90   36.62                                                
 12 Schutte, Toni M           16 GAEL-MR              1:09.93    1:13.48
      35.00   38.48                                                
 13 Rizea, Naia Z             15 Condors-MR           1:14.10    1:14.25
      34.82   39.43                                                
 14 Song, Nancy Z             15 SIA-MR               1:19.88    1:25.78
      40.41   45.37                                                
 15 Luo, Shiming              15 SIA-MR               1:20.45    1:28.62
      41.59   47.03                                                
 
Event 8  Boys 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Scott, Norman Z           15 BAD-MR                 56.00      57.19
      27.24   29.95                                                
  2 Piastuck, Danny T         16 Sachem-MR              55.31      58.59
      28.11   30.48                                                
  3 Itskovich, Gary Z         17 SIA-MR                 56.93      58.94
      27.77   31.17                                                
  4 Berman, Todd              16 OWA-MR                 59.02      59.53
      28.36   31.17                                                
  5 Sutton, Rashad M          15 Condors-MR           1:00.09    1:01.58
      28.64   32.94                                                
  6 Lerman, Matthew           16 OWA-MR                 59.55    1:02.05
      29.01   33.04                                                
  7 Ziplow, Jason             14 OWA-MR               1:02.07    1:02.60
      29.52   33.08                                                
  8 Strohmenger, Richard      17 OWA-MR               1:05.49    1:04.88
      31.37   33.51                                                
  9 Nathan, Andrew            17 OWA-MR               1:02.74    1:05.34
      31.89   33.45                                                
 10 Vezza, Matthew J          16 GAEL-MR              1:02.59    1:06.56
      30.50   36.06                                                
 11 Salayka, Doug             15 OWA-MR               1:09.30    1:10.41
      33.47   36.94                                                
 12 Segal, Jeff               16 OWA-MR               1:10.35    1:12.32
      34.32   38.00                                                
 13 Fritsch, Steven           14 HS-MR                1:15.44    1:17.03
      37.49   39.54                                                
 
Event 9  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Buckley, Samantha M       13 Sachem-MR            3:07.96    2:48.48
      41.29   42.60   43.38   41.21                                
  2 Gomez, Stephanie          14 BAD-MR               2:46.50    2:52.12
      41.14   42.41   45.36   43.21                                
  3 Capella, Maria P          14 GAEL-MR              2:44.73    2:57.19
      41.61                   44.73                                
  4 Pinchinat, Ashley         13 SIA-MR               2:59.67    3:07.40
      44.12   46.64   49.11   47.53                                
  5 Hirsch, Jennifer L        14 Sachem-MR            3:12.89    3:12.55
      44.12   48.44   50.93   49.06                                
 
Event 10  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Morrissey, Sean           13 UN-BA-MR             2:30.00    2:32.16
      37.19   37.43   38.95   38.59                                
  2 Ziplow, Jason             14 OWA-MR               2:31.55    2:35.16
      37.87   39.23   41.22   36.84                                
  3 Davies, Phillip Z         13 BAD-MR               2:33.98    2:36.52
      38.25   39.03   41.34   37.90                                
  4 Hughes, Mike              13 UN-BA-MR             2:45.00    2:47.20
      40.19   43.00   42.18   41.83                                
  5 Heigh, Douglas M          14 SIA-MR               2:43.65    2:47.89
      39.56   41.52   43.77   43.04                                
  6 Florio, Eric R            14 Express Swimming-MR  2:46.16    2:50.48
      40.54   43.37   44.47   42.10                                
  7 Sato, Ray R               13 GAEL-MR              2:42.88    2:54.27
      40.66   43.20   45.32   45.09                                
  8 Swensen, Daniel C         13 Express Swimming-MR  2:49.29    2:54.43
      41.84   44.13   44.88   43.58                                
  9 Kenny, Greg Z             14 BAD-MR               3:04.04    3:05.95
      43.54   46.40   48.73   47.28                                
 10 Khanna, Abhinav           14 OWA-MR               3:31.26    3:24.86
      48.96   51.56   54.40   49.94                                
 
Event 11  Girls 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Schutte, Toni M           16 GAEL-MR              3:01.53    3:11.81
      45.00   47.92   50.25   48.64                                
 -- Hartford, Catherine D     15 Express Swimming-MR  2:46.69         DQ
      39.69   42.94   45.79   42.72                                
 
Event 12  Boys 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Cedo, Kurt                17 SIA-MR               2:11.90    2:22.24
      33.74   35.10   36.62   36.78                                
  2 Modrov, Brandon A         16 North Shore-MR       2:27.12    2:35.64
      36.21   38.86   40.75   39.82                                
  3 Itskovich, Gary Z         17 SIA-MR               2:26.60    2:41.13
      36.14   40.55   43.03   41.41                                
  4 Strohmenger, Richard      17 OWA-MR               2:45.29    2:48.76
      40.88   42.78   43.99   41.11                                
 -- Fasman, Matthew S         16 GAEL-MR              2:42.57         DQ
      39.29   43.12   48.26   50.49                                
 
Event 13  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Modrov, Priscilla A       14 North Shore-MR       1:07.25    1:13.23
      35.07   38.16                                                
  2 Buckley, Samantha M       13 Sachem-MR            1:18.91    1:18.62
      37.02   41.60                                                
  3 Dwyer, Shannon M          13 Express Swimming-MR  1:20.51    1:22.86
      38.97   43.89                                                
  4 Pinchinat, Ashley         13 SIA-MR               1:18.60    1:23.51
      39.60   43.91                                                
  5 Devoe, Stacey Z           14 GAEL-MR              1:20.11    1:23.74
      39.47   44.27                                                
  6 Capella, Maria P          14 GAEL-MR              1:20.73    1:24.61
      38.80   45.81                                                
  7 Hirsch, Jennifer L        14 Sachem-MR            1:37.07    1:36.31
      43.38   52.93                                                
  8 Gross, Sheila             13 HS-MR                1:24.44    1:38.85
      41.68   57.17                                                
  9 Collery, Rita             14 OWA-MR               2:02.97    2:02.93
      57.32 1:05.61                                                
 
Event 14  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 D'Errico, John            13 OWA-MR               1:17.71    1:11.91
      37.00   34.91                                                
  2 Wakefield, Kevin A        14 Express Swimming-MR  1:15.99    1:16.13
      37.55   38.58                                                
  3 Heigh, Douglas M          14 SIA-MR               1:18.94    1:16.37
      36.27   40.10                                                
  4 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         1:20.93    1:23.37
      39.30   44.07                                                
  5 Swensen, Daniel C         13 Express Swimming-MR  1:20.83    1:25.16
      40.80   44.36                                                
  6 Fritsch, Steven           14 HS-MR                1:49.16    1:30.88
      42.01   48.87                                                
  7 Ochakovsky, Gabriel       13 Express Swimming-MR  1:31.95    1:31.23
      44.95   46.28                                                
  8 Fasino, Dominic G         13 Aqua Gems-MR         1:36.14    1:31.38
      41.21   50.17                                                
 -- Sallusto, Matt J          14 OWA-MR               1:19.55         DQ
      39.11   43.41                                                
 
Event 15  Girls 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Guven, Aylin E            15 Express Swimming-MR  1:07.58    1:10.68
      34.48   36.20                                                
  2 Dugan, Katie M            16 Sachem-MR            1:09.80    1:14.21
      34.92   39.29                                                
  3 Cosentino, Stephanie A    15 SIA-MR               1:11.46    1:14.60
      36.19   38.41                                                
  4 Jennings, Heather R       15 Sachem-MR            1:10.82    1:14.62
      35.05   39.57                                                
  5 Simon, Kaitlin E          17 Express Swimming-MR  1:14.66    1:18.76
      34.69   44.07                                                
  6 Schutte, Toni M           16 GAEL-MR              1:14.65    1:18.89
      36.57   42.32                                                
  7 Hill, Brianna N           16 GAEL-MR              1:18.99    1:21.99
      39.16   42.83                                                
  8 Luo, Shiming              15 SIA-MR               1:33.56    1:47.68
      46.18 1:01.50                                                
 
Event 16  Boys 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pullen, Thomas T          15 Condors-MR           1:04.68    1:02.36
      30.26   32.10                                                
  2 Itskovich, Gary Z         17 SIA-MR                 59.91    1:03.32
      30.05   33.27                                                
  3 Scott, Norman Z           15 BAD-MR               1:02.00    1:04.02
      30.74   33.28                                                
  4 Sutton, Rashad M          15 Condors-MR           1:03.42    1:04.84
      30.08   34.76                                                
  5 Berman, Todd              16 OWA-MR               1:04.13    1:05.30
      30.81   34.49                                                
  6 Cedo, Kurt                17 SIA-MR               1:02.43    1:08.56
      32.30   36.26                                                
  7 Nathan, Andrew            17 OWA-MR               1:07.56    1:11.48
      32.60   38.88                                                
  8 Piastuck, Danny T         16 Sachem-MR            1:04.67    1:14.45
      35.07   39.38                                                
  9 Salayka, Doug             15 OWA-MR               1:27.19    1:36.37
      42.21   54.16                                                
 
Event 17  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Kiernan, Marilee Z        14 BAD-MR               2:56.00    2:55.18
      39.84   44.46   46.49   44.39                                
  2 Dwyer, Caitlin L          13 Express Swimming-MR  3:06.76    3:08.93
      44.32   47.22   50.24   47.15                                
  3 Lee, Katherine E          13 SIA-MR               3:01.88    3:09.76
      44.35   47.58   49.94   47.89                                
  4 Sullivan, Ellen F         14 Express Swimming-MR  3:14.48    3:19.87
      46.47   49.79   52.10   51.51                                
  5 Runco, Christine          13 SIA-MR               3:14.64    3:22.76
      47.16   51.67   52.81   51.12                                
 
Event 18  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 D'Errico, Angelo          14 OWA-MR               2:50.62    2:48.00
      38.86   43.71   44.92   40.51                                
  2 Morrissey, Peter          14 UN-BA-MR             2:44.56    2:48.47
      38.86   42.99   44.06   42.56                                
  3 Lew, Michael              13 BAD-MR               2:53.85    3:04.62
      43.42   46.94   48.79   45.47                                
  4 Molinelli, Joseph S       13 OWA-MR               3:17.54    3:10.46
      43.87   49.49   48.51   48.59                                
  5 Frawley III, Bobby J      13 OWA-MR               3:04.96    3:11.23
      45.58   48.22   51.12   46.31                                
  6 Mangus, Peter E           14 Express Swimming-MR  3:15.49    3:24.01
      46.29   50.94   54.23   52.55                                
  7 Comerford, Philip         13 BAD-MR               3:20.00    3:43.27
      52.78   56.32   58.11   56.06                                
 
Event 19  Girls 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Lepore, Angela Z          15 SIA-MR               2:40.97    2:46.88
      38.42   41.70   44.43   42.33                                
  2 Ahern, Taryn M            16 Express Swimming-MR  2:55.96    3:06.52
      44.12   47.10   49.19   46.11                                
  3 Kverland, KK A            17 GAEL-MR              2:54.76    3:07.48
      41.56   46.53   49.82   49.57                                
  4 Luo, Shiming              15 SIA-MR               3:33.16    3:46.88
      53.95   55.46   59.33   58.14                                
  5 Song, Nancy Z             15 SIA-MR               3:30.11    3:57.35
      55.02   59.27 1:01.95 1:01.11                                
 
Event 20  Boys 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pullen, Thomas T          15 Condors-MR           2:43.72    2:40.59
      37.01   40.67   42.39   40.52                                
  2 Modrov, Brandon A         16 North Shore-MR       2:33.15    2:45.66
      37.62   41.76   44.14   42.14                                
  3 Sutton, Rashad M          15 Condors-MR           2:44.83    2:50.11
      36.97   41.63   45.97   45.54                                
  4 Lerman, Matthew           16 OWA-MR               2:48.37    2:56.88
      36.82   43.27   48.35   48.44                                
  5 Fasman, Matthew S         16 GAEL-MR              3:05.98    3:21.44
      44.07   48.82   54.21   54.34                                
 
Event 21  Girls 12 & Under 200 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Kiernan, Erin Z           12 BAD-MR               2:45.00    2:39.65
      34.25   42.37   47.73   35.30                                
  2 Baconcini, Kellyn E       12 Express Swimming-MR  2:49.54    2:49.82
      36.91   43.64   52.08   37.19                                
  3 Berg, Shea P              10 MSC-MR               2:51.36    2:53.97
      39.65   43.92   52.91   37.49                                
  4 Veccia, Samantha J        12 Sachem-MR            2:46.25    2:54.21
      42.11   45.34   48.73   38.03                                
  5 Derlath, Erica A          11 Express Swimming-MR  2:52.84    2:55.33
      39.26   45.72   52.21   38.14                                
  6 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               2:56.65    2:57.49
      40.32   42.43   55.30   39.44                                
  7 Gomez, Bridget            12 BAD-MR               2:58.64    2:57.95
      37.78   46.51   53.45   40.21                                
  8 Hartford, Laura G         12 Express Swimming-MR  2:58.49    3:01.75
      41.37   45.87   54.62   39.89                                
  9 Aiello, Christina E       12 MSC-MR               3:02.17    3:03.82
      42.42   47.62   55.85   37.93                                
 10 Fenn, Meaghan             11 BAD-MR               3:05.00    3:03.98
      42.72   44.88   56.53   39.85                                
 11 Dwyer, Brianne M          11 Express Swimming-MR  3:10.99    3:04.34
      42.55   47.62   54.72   39.45                                
 12 Wang, Diana               11 MSC-MR               3:02.59    3:04.84
      41.29   45.85   59.84   37.86                                
 13 Gray, Catherine           12 BAD-MR               3:02.60    3:05.22
      40.56   47.87   55.54   41.25                                
 14 Williams, Jeysalin R      12 MSC-MR               3:02.99    3:06.17
      41.29   48.75   54.81   41.32                                
 15 Chiappetta, Emma          12 BAD-MR               3:18.20    3:08.89
      37.72   46.58 1:01.43   43.16                                
 16 Kugler, Nicole            12 BAD-MR               3:12.10    3:11.50
      42.61   49.03   56.17   43.69                                
 17 Israel, Lynn R            12 OWA-MR               3:11.97    3:12.59
                    1:00.49   40.07                                
 18 Lovell, Jacqueline        12 OWA-MR               3:19.11    3:17.68
      45.42   51.91   57.72   42.63                                
 19 Fritsch, Kristina         11 HS-MR                3:18.37    3:18.36
      46.93   51.24   58.75   41.44                                
 20 Pappas, Morgan T          11 GAEL-MR              3:25.18    3:27.24
      46.47   54.53   57.91   48.33                                
 21 Lysenko, Anna             12 HS-MR                3:30.96    3:43.31
                    1:07.20   50.78                                
 22 Daly, Bronagh              9 HS-MR                3:47.49    3:47.69
      55.56   55.40 1:08.32   48.41                                
 23 Watson, Katie J           10 MSC-MR               3:36.52    3:52.38
      55.36   57.49 1:06.55   52.98                                
 -- Yeung, Tiffany            10 HS-MR                3:53.28         DQ
                    1:06.68   49.75                                
 -- Li, Gloria                 8 HS-MR                     NT         DQ
    1:03.34 1:05.54 1:19.11   57.15                                
 
Event 22  Boys 12 & Under 200 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mongan, Kevin M           12 Sachem-MR            2:43.84    2:45.53
      35.03   44.46   51.78   34.26                                
  2 Jacobson, Matt A          11 BAD-MR               2:44.31    2:46.39
      35.69   44.87   48.22   37.61                                
  3 Ochakovsky, Shawn         11 Express Swimming-MR  3:34.26    3:10.37
      45.45   45.30   58.01   41.61                                
  4 Shachar, Tal              12 BAD-MR               3:05.77    3:15.13
      41.90   49.83 1:00.73   42.67                                
  5 Cerra, Nicholas           10 OWA-MR               3:16.92    3:24.66
      45.67   55.36   59.60   44.03                                
  6 Mangus, Joseph W          12 Express Swimming-MR  3:16.03    3:26.32
      48.00   55.44   57.10   45.78                                
  7 Seagren, Ryan M           11 MSC-MR               3:53.18    3:47.55
      55.23   52.99 1:09.24   50.09                                
 -- Maloney, Thomas           12 HS-MR                3:34.26         DQ
      53.91   54.81   57.81   44.30                                
 -- Betzios, Nikolas          10 OWA-MR               3:13.55         DQ
      46.60   58.96 1:03.57   48.13                                
 -- Manz, Christopher J       12 MSC-MR               3:01.50         DQ
      54.35   55.09 1:05.85   52.12                                
 
Event 23  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Forrester, Alexandra      10 BAD-MR               1:09.05    1:10.62
      33.60   37.02                                                
  2 Berg, Shea P              10 MSC-MR               1:09.42    1:11.87
      36.29   35.58                                                
  3 Hogan, Michelle M         10 GAEL-MR              1:16.87    1:15.13
      35.73   39.40                                                
  4 Cooke, Farrell             9 BAD-MR               1:25.66    1:20.21
      37.94   42.27                                                
  5 Doino, Jaclyn M           10 GAEL-MR              1:17.50    1:21.49
      39.08   42.41                                                
  6 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR         1:20.56    1:21.85
      38.44   43.41                                                
  7 Batel, Alexis             10 OWA-MR               1:21.82    1:23.05
      38.58   44.47                                                
  8 Wyatt, Allison B          10 MSC-MR               1:25.06    1:23.95
      39.86   44.09                                                
  9 Owens, Amanda              9 BAD-MR               1:25.48    1:25.42
      41.06   44.36                                                
 10 Jones, Shannon             9 BAD-MR               1:28.05    1:25.96
      40.75   45.21                                                
 11 McGuire, Christine         9 BAD-MR               1:28.30    1:30.04
      42.48   47.56                                                
 12 Rouchou, Lauren Z         10 BAD-MR               1:30.00    1:30.07
      42.83   47.24                                                
 13 Chu, Hadley                9 BAD-MR               1:33.21    1:30.95
      42.00   48.95                                                
 14 Leventhal, Tanner         10 OWA-MR               1:33.02    1:31.22
      43.05   48.17                                                
 15 Tremain, Kate              9 BAD-MR               1:33.46    1:33.17
      40.99   52.18                                                
 16 Yand-DiPietro, Laeh       10 BAD-MR                    NT    1:34.46
      45.21   49.25                                                
 17 Pineau, Alex              10 BAD-MR               1:37.10    1:34.78
      44.19   50.59                                                
 18 Cooke, Alex                9 BAD-MR               1:30.31    1:35.09
      43.06   52.03                                                
 19 Fusco, Alexandra A         9 GAEL-MR              1:34.62    1:35.24
 20 Salese, Elizabeth          9 BAD-MR               1:30.31    1:36.47
      44.40   52.07                                                
 21 Palumbo, Kimberly          8 SIA-MR               1:35.45    1:36.74
      44.51   52.23                                                
 22 Hoffman, Shekinah L        8 MSC-MR               1:47.26    1:45.58
      48.72   56.86                                                
 23 Perugini, Noelle           9 OWA-MR               1:44.22    1:45.99
      51.35   54.64                                                
 24 Aiello, Jennifer M         9 MSC-MR               1:45.00    1:49.63
      51.55   58.08                                                
 25 Song, Crysta               9 SIA-MR               1:48.67    1:52.07
      55.06   57.01                                                
 26 Burke, Stephanie H         9 GAEL-MR              2:04.26    1:52.42
      54.20   58.22                                                
 27 Giovine, Katie F           8 SeaDragons-NJ             NT    1:54.51
      54.79   59.72                                                
 28 Seagren, Erika L           9 MSC-MR               1:48.68    1:54.64
      53.06 1:01.58                                                
 29 Fasino, Antoinette         8 Aqua Gems-MR         2:04.48    2:11.63
      57.18 1:14.45                                                
 
Event 24  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Doherty, Zack Z           10 GAEL-MR              1:16.67    1:17.10
      36.48   40.62                                                
  2 Derlath, Jonathan H       10 Express Swimming-MR  1:18.46    1:18.30
      39.23   39.07                                                
  3 Feeley, Ryan              10 BAD-MR               1:15.34    1:19.66
      38.85   40.81                                                
  4 Cerra, Nicholas           10 OWA-MR               1:19.49    1:21.79
      39.04   42.75                                                
  5 Itzkowitz, Ben M           9 GAEL-MR              1:31.13    1:26.39
      40.23   46.16                                                
  6 Betzios, Nikolas          10 OWA-MR               1:27.10    1:29.55
      42.39   47.16                                                
  7 Scott, Stephen            10 OWA-MR               1:31.12    1:30.52
      42.72   47.80                                                
  8 Volkov, Sasha              8 BAD-MR               1:32.45    1:30.85
      44.48   46.37                                                
  9 Donaghy, Daniel P          9 Sachem-MR            1:34.17    1:33.89
      46.77   47.12                                                
 10 Hughes, Kevin              8 UN-BA-MR                  NT    1:35.56
      45.10   50.46                                                
 11 Maloney, Michael           9 HS-MR                1:46.38    1:35.91
      44.56   51.35                                                
 12 Giovine, Joey F            8 SeaDragons-NJ             NT    1:40.84
      48.63   52.21                                                
 13 Peng, Didi                 8 OWA-MR               1:33.99    1:40.86
 14 Pineau, Dane               7 BAD-MR                    NT    1:41.01
      49.82   51.19                                                
 15 Giovine, Christopher F    10 SeaDragons-NJ        1:40.00    1:46.71
      49.92   56.79                                                
 16 Kupersmith, Corey          8 BAD-MR                    NT    1:47.81
      49.54   58.27                                                
 17 Herbold, Tommy             8 BAD-MR                    NT    1:50.18
      52.52   57.66                                                
 18 McLaughlin, Sean M         9 GAEL-MR              2:08.17    1:53.34
      50.74 1:02.60                                                
 19 Kupersmith, Connor         7 BAD-MR                    NT    1:56.77
      52.66 1:04.11                                                
 20 Sack, Danny                8 OWA-MR               1:55.28    1:59.00
      55.01 1:03.99                                                
 21 Kelkar, Ashwin             8 OWA-MR               1:58.55    2:01.11
 
Event 25  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Maldonado, Luisa Jane J   12 Unattached           1:06.00    1:06.89
      32.43   34.46                                                
  2 Cosentino, Christina M    12 SIA-MR               1:10.49    1:08.53
      32.36   36.17                                                
  3 Baconcini, Kellyn E       12 Express Swimming-MR  1:06.93    1:09.52
      33.47   36.05                                                
  4 Derlath, Erica A          11 Express Swimming-MR  1:11.02    1:12.41
      35.28   37.13                                                
  5 Gomez, Bridget            12 BAD-MR               1:14.55    1:13.10
      35.56   37.54                                                
  6 Israel, Lynn R            12 OWA-MR               1:13.84    1:13.28
      35.09   38.19                                                
  7 Dang, Thu Q               11 SIA-MR               1:12.21    1:13.34
      34.26   39.08                                                
  8 Wang, Diana               11 MSC-MR               1:12.58    1:13.40
      35.38   38.02                                                
  9 Gray, Catherine           12 BAD-MR               1:13.69    1:14.40
      36.03   38.37                                                
 10 Hartford, Laura G         12 Express Swimming-MR  1:12.83    1:15.11
      36.37   38.74                                                
 11 Genovese, Katharine A     12 Express Swimming-MR  1:13.63    1:15.52
 12 Hughes, Katie Z           11 UN-BA-MR             1:25.00    1:15.89
      37.59   38.30                                                
 13 Fenn, Meaghan             11 BAD-MR               1:14.34    1:16.57
      37.71   38.86                                                
 14 Aiello, Christina E       12 MSC-MR               1:14.97    1:16.82
      37.85   38.97                                                
 15 Chiappetta, Emma          12 BAD-MR               1:16.98    1:17.46
      37.66   39.80                                                
 16 Dwyer, Brianne M          11 Express Swimming-MR  1:16.26    1:17.66
      37.50   40.16                                                
 17 Ryan, Mary C              11 SIA-MR               1:17.56    1:18.31
      38.12   40.19                                                
 18 McDonough, Maureen Z      12 SIA-MR               1:17.66    1:18.65
      37.81   40.84                                                
 19 Kugler, Nicole            12 BAD-MR               1:19.26    1:20.20
      38.42   41.78                                                
 20 Rock, Nathalie F          12 SIA-MR               1:20.05    1:20.67
      38.23   42.44                                                
 21 Ni, Samantha              12 SIA-MR               1:35.67    1:32.20
      46.03   46.17                                                
 22 Peng, Belle               11 OWA-MR               1:37.20    1:33.42
      44.55   48.87                                                
 23 Pfister, Monica           11 BAD-MR               1:34.59    1:39.81
      46.33   53.48                                                
 24 Veccia, Jackie M          11 Sachem-MR            1:39.45    1:40.12
      46.91   53.21                                                
 25 Ziplow, Jennifer          11 OWA-MR               1:34.08    1:43.71
      49.31   54.40                                                
 
Event 26  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Gitman, Robert S          12 SIA-MR               1:05.89    1:05.26
      31.07   34.19                                                
  2 Mongan, Kevin M           12 Sachem-MR            1:04.96    1:07.49
      32.91   34.58                                                
  3 Ahern, Michael G          12 Express Swimming-MR  1:09.15    1:09.12
      32.70   36.42                                                
  4 Jacobson, Matt A          11 BAD-MR               1:08.99    1:12.82
      34.49   38.33                                                
  5 Collazo, Jason            11 SIA-MR               1:15.30    1:13.55
      35.40   38.15                                                
  6 Staszewski, Alec L        11 Express Swimming-MR  1:20.75    1:17.39
      37.00   40.39                                                
  7 Ochakovsky, Shawn         11 Express Swimming-MR  1:22.83    1:17.42
      37.88   39.54                                                
  8 Ochakovsky, Michael       11 Express Swimming-MR  1:20.99    1:19.40
      39.37   40.03                                                
  9 Donaghy, Collin J         11 Sachem-MR            1:21.17    1:20.98
      39.26   41.72                                                
 10 Shachar, Tal              12 BAD-MR               1:17.06    1:21.09
      38.74   42.35                                                
 11 Trinidad, Daryl F         12 OWA-MR               1:30.12    1:21.58
      37.90   43.68                                                
 12 Eggers, Brendan           11 BAD-MR               1:23.14    1:22.34
      40.28   42.06                                                
 13 Kapela, Kristopher        12 OWA-MR               1:19.04    1:23.17
      39.25   43.92                                                
 14 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR               1:23.25    1:24.31
      38.89   45.42                                                
 15 Ragin, Gregory            11 OWA-MR               3:15.22    1:27.59
      40.88   46.71                                                
 16 Sallusto, Jeff            11 OWA-MR               1:27.80    1:27.73
      41.86   45.87                                                
 17 Manz, Christopher J       12 MSC-MR               1:12.00    1:28.99
      42.51   46.48                                                
 18 Perez, Zach B             12 SeaDragons-NJ        1:32.16    1:32.61
      43.94   48.67                                                
 19 Seagren, Ryan M           11 MSC-MR               1:28.39    1:35.38
      44.54   50.84                                                
 20 Vitgliano, Luke           11 BAD-MR                    NT    1:38.31
      46.94   51.37                                                
 21 Vitgliano, John           11 BAD-MR                    NT    1:38.98
      46.87   52.11                                                
 
Event 27  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hogan, Michelle M         10 GAEL-MR              1:28.10    1:26.94
      43.07   43.87                                                
  2 Owens, Amanda              9 BAD-MR               1:32.27    1:30.21
      44.55   45.66                                                
  3 Batel, Alexis             10 OWA-MR               1:39.42    1:37.21
      47.34   49.87                                                
  4 Yeung, Tiffany            10 HS-MR                1:52.74    1:37.99
  5 Yand-DiPietro, Laeh       10 BAD-MR                    NT    1:38.94
      48.37   50.57                                                
  6 Jones, Shannon             9 BAD-MR               1:33.46    1:39.04
      49.14   49.90                                                
  7 Chu, Hadley                9 BAD-MR               1:35.85    1:39.61
      48.99   50.62                                                
  8 Leventhal, Tanner         10 OWA-MR               1:42.82    1:40.94
  9 McGuire, Christine         9 BAD-MR               1:36.98    1:41.53
      49.20   52.33                                                
 10 Pineau, Alex              10 BAD-MR               1:40.38    1:41.75
      50.43   51.32                                                
 11 Watson, Katie J           10 MSC-MR               1:40.02    1:42.63
 12 Daly, Bronagh              9 HS-MR                1:46.97    1:45.51
      53.08   52.43                                                
 13 Cooke, Farrell             9 BAD-MR               1:36.73    1:49.28
      50.91   58.37                                                
 14 Groccia, Adrienne D        9 GAEL-MR                   NT    1:50.30
      53.19   57.11                                                
 15 Salese, Elizabeth          9 BAD-MR               1:34.59    1:50.99
 16 Seagren, Erika L           9 MSC-MR               1:45.13    1:52.52
      52.70   59.82                                                
 17 Palumbo, Kimberly          8 SIA-MR               1:48.67    1:55.64
      57.65   57.99                                                
 18 Li, Gloria                 8 HS-MR                     NT    1:57.05
      56.00 1:01.05                                                
 19 Hoffman, Shekinah L        8 MSC-MR               1:55.32    1:57.45
      57.53   59.92                                                
 20 Cooke, Alex                9 BAD-MR               1:38.24    1:57.75
      56.23 1:01.52                                                
 -- Aiello, Jennifer M         9 MSC-MR               2:34.41         DQ
    1:00.69 1:02.00                                                
 -- Song, Crysta               9 SIA-MR               1:47.70         DQ
      59.44 1:03.07                                                
 
Event 28  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Doherty, Zack Z           10 GAEL-MR              1:29.54    1:28.33
  2 Derlath, Jonathan H       10 Express Swimming-MR  1:27.80    1:30.27
      45.44   44.83                                                
  3 Feeley, Ryan              10 BAD-MR               1:32.57    1:38.11
      51.69   46.42                                                
  4 Scott, Stephen            10 OWA-MR               1:45.39    1:41.31
      50.52   50.79                                                
  5 Volkov, Sasha              8 BAD-MR                    NT    1:42.19
      49.75   52.44                                                
  6 Donaghy, Daniel P          9 Sachem-MR            1:49.33    1:46.59
      56.12   50.47                                                
  7 Maloney, Michael           9 HS-MR                1:48.99    1:47.25
      53.02   54.23                                                
  8 Hughes, Kevin              8 UN-BA-MR                  NT    1:49.55
      54.10   55.45                                                
  9 Pineau, Dane               7 BAD-MR                    NT    1:55.15
      56.46   58.69                                                
 10 Kupersmith, Corey          8 BAD-MR                    NT    2:04.76
      59.59 1:05.17                                                
 11 Sack, Danny                8 OWA-MR               2:01.37    2:05.99
    1:01.67 1:04.32                                                
 12 Kupersmith, Connor         7 BAD-MR                    NT    2:06.98
    1:04.87 1:02.11                                                
 13 Herbold, Tommy             8 BAD-MR                    NT    2:07.91
    1:01.98 1:05.93                                                
 14 Kelkar, Ashwin             8 OWA-MR               2:05.12    2:32.39
    1:11.76 1:20.63                                                
 
Event 29  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Cosentino, Christina M    12 SIA-MR                 33.66      35.23
  2 Maldonado, Luisa Jane J   12 Unattached             34.00      35.50
  3 Fenn, Meaghan             11 BAD-MR                 38.09      38.82
  4 Genovese, Katharine A     12 Express Swimming-MR    38.36      39.12
  5 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR                 37.74      39.64
  6 Hughes, Katie Z           11 UN-BA-MR               45.00      40.80
  7 Lovell, Jacqueline        12 OWA-MR                 44.10      41.73
  8 Ryan, Mary C              11 SIA-MR                 41.55      43.17
  9 Kugler, Nicole            12 BAD-MR                 40.40      43.31
 10 Fritsch, Kristina         11 HS-MR                  40.55      43.42
 11 McDonough, Maureen Z      12 SIA-MR                 43.01      44.79
 12 Ni, Samantha              12 SIA-MR                 46.74      48.25
 13 Peng, Belle               11 OWA-MR                 47.26      51.76
 14 Veccia, Jackie M          11 Sachem-MR              48.07      51.79
 15 Ziplow, Jennifer          11 OWA-MR                 45.74      54.27
 16 Pfister, Monica           11 BAD-MR                 51.69      59.94
 
Event 30  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Gitman, Robert S          12 SIA-MR                 33.74      35.04
  2 Ahern, Michael G          12 Express Swimming-MR    36.80      37.15
  3 Collazo, Jason            11 SIA-MR                 37.80      39.52
  4 Staszewski, Alec L        11 Express Swimming-MR    41.74      40.70
  5 Maloney, Thomas           12 HS-MR                  41.11      45.48
  6 Ochakovsky, Michael       11 Express Swimming-MR    44.74      45.53
  7 Eggers, Brendan           11 BAD-MR                 43.89      46.07
  8 Mangus, Joseph W          12 Express Swimming-MR    43.37      47.91
  9 Ragin, Gregory            11 OWA-MR                 45.30      47.98
 10 Vitgliano, John           11 BAD-MR                    NT      49.31
 11 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR                 45.08      49.51
 12 Trinidad, Daryl F         12 OWA-MR                 47.35      53.83
 13 Seagren, Ryan M           11 MSC-MR                 45.11      54.90
 14 Vitgliano, Luke           11 BAD-MR                    NT      55.12
 
Event 31  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR           44.43      45.21
  2 Wyatt, Allison B          10 MSC-MR                 47.53      48.54
  3 Rouchou, Lauren Z         10 BAD-MR                 50.00      51.09
  4 Doino, Jaclyn M           10 GAEL-MR                49.72      52.50
  5 Yeung, Tiffany            10 HS-MR                  54.38      52.92
  6 Tremain, Kate              9 BAD-MR                 52.70      53.02
  7 Groccia, Adrienne D        9 GAEL-MR                54.42      53.66
  8 Pineau, Alex              10 BAD-MR                 52.70      55.15
  9 Giovine, Katie F           8 SeaDragons-NJ          55.80      55.20
 10 Fusco, Alexandra A         9 GAEL-MR                56.51      57.32
 11 Salese, Elizabeth          9 BAD-MR                 55.21      58.00
 12 Watson, Katie J           10 MSC-MR                 54.48      58.11
 13 Li, Gloria                 8 HS-MR                1:01.55    1:00.67
 14 Seagren, Erika L           9 MSC-MR               1:04.78    1:02.60
 15 Song, Crysta               9 SIA-MR                 58.09    1:04.38
 16 Hoffman, Shekinah L        8 MSC-MR               1:07.48    1:05.42
 17 Perugini, Noelle           9 OWA-MR               1:02.49    1:08.16
 18 Burke, Stephanie H         9 GAEL-MR              1:12.27    1:16.18
 19 Fasino, Antoinette         8 Aqua Gems-MR         1:27.51    1:21.83
 -- Chu, Hadley                9 BAD-MR                 53.96         DQ
 
Event 32  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Giovine, Christopher F    10 SeaDragons-NJ          46.93      48.96
  2 Itzkowitz, Ben M           9 GAEL-MR                51.90      51.99
  3 Giovine, Joey F            8 SeaDragons-NJ          50.15      52.50
  4 Feeley, Ryan              10 BAD-MR                 50.43      52.98
  5 Peng, Didi                 8 OWA-MR                 52.21      55.16
  6 Pineau, Dane               7 BAD-MR                    NT    1:01.31
  7 Hughes, Kevin              8 UN-BA-MR                  NT    1:05.50
  8 Maloney, Michael           9 HS-MR                1:03.89    1:05.55
  9 Sack, Danny                8 OWA-MR               1:06.60    1:09.13
 10 Herbold, Tommy             8 BAD-MR                    NT    1:13.88
 11 McLaughlin, Sean M         9 GAEL-MR              1:14.03    1:18.97
 12 Kelkar, Ashwin             8 OWA-MR               1:26.68    1:26.21
 
Event 33  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Kiernan, Erin Z           12 BAD-MR               1:21.00    1:26.05
      41.36   44.69                                                
  2 Veccia, Samantha J        12 Sachem-MR            1:23.11    1:26.84
      41.92   44.92                                                
  3 Cosentino, Christina M    12 SIA-MR               1:32.14    1:33.08
      44.41   48.67                                                
  4 Batel, Jaclyn             12 OWA-MR               1:36.15    1:35.16
      43.87   51.29                                                
  5 Derlath, Erica A          11 Express Swimming-MR  1:32.82    1:35.22
      46.23   48.99                                                
  6 Dwyer, Brianne M          11 Express Swimming-MR  1:39.07    1:36.97
      47.81   49.16                                                
  7 Rock, Nathalie F          12 SIA-MR               1:41.53    1:42.05
      50.66   51.39                                                
  8 Aiello, Christina E       12 MSC-MR               1:38.35    1:43.55
      50.61   52.94                                                
  9 Pappas, Morgan T          11 GAEL-MR              1:44.81    1:46.08
      51.45   54.63                                                
 10 Pfister, Monica           11 BAD-MR               1:48.05    1:47.40
      50.20   57.20                                                
 11 Fritsch, Kristina         11 HS-MR                1:40.75    1:48.06
      51.84   56.22                                                
 12 Ni, Samantha              12 SIA-MR               1:46.68    1:48.39
      54.86   53.53                                                
 13 Peng, Belle               11 OWA-MR               1:47.55    1:49.63
      51.94   57.69                                                
 14 McDonough, Maureen Z      12 SIA-MR               1:49.47    1:52.67
      54.87   57.80                                                
 15 Veccia, Jackie M          11 Sachem-MR            1:54.99    1:55.85
      55.94   59.91                                                
 16 Lysenko, Anna             12 HS-MR                1:51.02    1:57.59
      56.61 1:00.98                                                
 
Event 34  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Perez, Zach B             12 SeaDragons-NJ        1:33.97    1:31.83
      45.10   46.73                                                
  2 Jacobson, Matt A          11 BAD-MR                    NT    1:33.27
      45.40   47.87                                                
  3 Maloney, Thomas           12 HS-MR                1:40.93    1:47.02
      53.62   53.40                                                
  4 Mangus, Joseph W          12 Express Swimming-MR  1:43.88    1:47.32
      50.80   56.52                                                
  5 Eggers, Brendan           11 BAD-MR               1:34.71    1:47.89
      53.08   54.81                                                
  6 Manz, Christopher J       12 MSC-MR               1:47.80    1:51.55
      54.19   57.36                                                
  7 Donaghy, Collin J         11 Sachem-MR            1:44.99    1:52.83
      55.16   57.67                                                
  8 Ragin, Gregory            11 OWA-MR               1:48.23    2:00.25
      58.93 1:01.32                                                
  9 Trinidad, Daryl F         12 OWA-MR               1:49.25    2:00.38
      59.16 1:01.22                                                
 10 Vitgliano, Luke           11 BAD-MR                    NT    2:24.05
    1:09.74 1:14.31                                                
 11 Vitgliano, John           11 BAD-MR                    NT    2:36.68
    1:16.18 1:20.50                                                
 
Event 35  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Forrester, Alexandra      10 BAD-MR                 36.21      35.58
  2 Hogan, Michelle M         10 GAEL-MR                35.80      35.79
  3 Berg, Shea P              10 MSC-MR                 35.82      35.89
  4 Jones, Shannon             9 BAD-MR                 37.86      40.88
  5 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR           40.70      41.18
  6 Owens, Amanda              9 BAD-MR                 40.00      43.19
  7 Cooke, Farrell             9 BAD-MR                 44.90      44.11
  8 Cooke, Alex                9 BAD-MR                 44.14      44.14
  9 Wyatt, Allison B          10 MSC-MR                 44.17      44.31
 10 Doino, Jaclyn M           10 GAEL-MR                41.68      44.87
 11 Tremain, Kate              9 BAD-MR                 43.89      47.58
 12 Yand-DiPietro, Laeh       10 BAD-MR                    NT      47.76
 13 McGuire, Christine         9 BAD-MR                 45.15      48.13
 14 Daly, Bronagh              9 HS-MR                  46.62      48.75
 15 Rouchou, Lauren Z         10 BAD-MR                 49.70      51.08
 16 Groccia, Adrienne D        9 GAEL-MR                   NT      52.06
 17 Fusco, Alexandra A         9 GAEL-MR                47.49      55.59
 18 Leventhal, Tanner         10 OWA-MR                 52.19    1:03.55
 19 Fasino, Antoinette         8 Aqua Gems-MR         1:05.43    1:20.59
 -- Palumbo, Kimberly          8 SIA-MR                 55.78         DQ
 -- Perugini, Noelle           9 OWA-MR                 58.58         DQ
 -- Burke, Stephanie H         9 GAEL-MR                57.98         DQ
 
Event 36  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Doherty, Zack Z           10 GAEL-MR                36.35      38.33
  2 Derlath, Jonathan H       10 Express Swimming-MR    40.53      39.66
  3 Betzios, Nikolas          10 OWA-MR                 41.57      44.84
  4 Scott, Stephen            10 OWA-MR                 52.40      48.78
  5 Volkov, Sasha              8 BAD-MR                 48.17      51.67
  6 Itzkowitz, Ben M           9 GAEL-MR                46.80      52.54
  7 Donaghy, Daniel P          9 Sachem-MR              53.65      59.71
 -- Kupersmith, Connor         7 BAD-MR                    NT         DQ
 -- Connolly, Ryan             9 SIA-MR                 56.11         DQ
 -- McLaughlin, Sean M         9 GAEL-MR                59.74         DQ
 -- Peng, Didi                 8 OWA-MR                 55.47         DQ
 -- Kupersmith, Corey          8 BAD-MR                    NT         DQ
 
Event 37  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Kiernan, Erin Z           12 BAD-MR                 32.00      33.11
  2 Chiappetta, Emma          12 BAD-MR                 36.29      35.33
  3 Israel, Lynn R            12 OWA-MR                 35.11      35.56
  4 Gomez, Bridget            12 BAD-MR                 36.41      36.51
  5 Dang, Thu Q               11 SIA-MR                 37.25      37.61
  6 Williams, Jeysalin R      12 MSC-MR                 37.75      38.34
  7 Genovese, Katharine A     12 Express Swimming-MR    38.17      39.43
  8 Wang, Diana               11 MSC-MR                 38.99      39.70
  9 Hughes, Katie Z           11 UN-BA-MR               42.00      40.11
 10 Ryan, Mary C              11 SIA-MR                 43.21      44.66
 11 Lysenko, Anna             12 HS-MR                  41.00      46.80
 12 Pappas, Morgan T          11 GAEL-MR                44.30      47.25
 
Event 38  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR                 40.25      38.99
  2 Shachar, Tal              12 BAD-MR                 37.50      39.04
  3 Staszewski, Alec L        11 Express Swimming-MR    47.00      43.63
  4 Ochakovsky, Shawn         11 Express Swimming-MR    45.94      44.25
  5 Kapela, Kristopher        12 OWA-MR                 41.30      44.54
  6 Ochakovsky, Michael       11 Express Swimming-MR    44.84      44.79
  7 Sallusto, Jeff            11 OWA-MR                 44.01      48.84
 
Event 39  Girls 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Maldonado, Luisa Jane J   12 Unattached           5:02.00    4:59.14
      33.66   36.93   38.10   38.45   38.81   38.29   38.22   36.68
  2 Kiernan, Erin Z           12 BAD-MR               5:08.00    4:59.25
      33.05   36.93   38.22   38.25   38.92   38.85   38.20   36.83
  3 Baconcini, Kellyn E       12 Express Swimming-MR  5:09.47    5:11.38
      35.08   38.18   40.04   39.33   40.50   39.98   39.74   38.53
  4 Forrester, Alexandra      10 BAD-MR               5:21.55    5:21.74
      35.63   40.11   41.19   40.14   40.93   41.80   40.85   41.09
  5 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               5:16.69    5:24.03
      36.50   40.80   41.83   41.88   41.58   41.92   40.21   39.31
  6 Veccia, Samantha J        12 Sachem-MR            5:17.04    5:25.25
      36.83   39.05   41.89   41.63   42.57   41.91   41.95   39.42
  7 Gray, Catherine           12 BAD-MR               5:20.63    5:29.06
      36.95   40.65   41.42   41.53   42.21   42.30   42.63   41.37
  8 Hartford, Laura G         12 Express Swimming-MR  5:19.10    5:32.04
      37.58   41.68   41.73   42.21   42.22   43.12   42.37   41.13
  9 Dang, Thu Q               11 SIA-MR               5:41.52    5:41.78
      37.87   42.60   44.10   44.33   43.57   43.70   44.13   41.48
 10 Williams, Jeysalin R      12 MSC-MR               6:05.39    6:01.42
      39.60   43.74   46.63   45.72   46.87   46.57   47.65   44.64
 11 McDonough, Maureen Z      12 SIA-MR                    NT    6:17.64
      42.73   47.91   47.90   50.66   50.87   47.66   47.38   42.53
 12 Ryan, Mary C              11 SIA-MR                    NT    6:20.70
      43.41   47.71   46.71   49.34   48.76   50.68   48.62   45.47
 13 Lovell, Jacqueline        12 OWA-MR               6:24.55    6:37.70
      41.00                                   51.37   51.84   48.82
 
Event 40  Boys 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Gitman, Robert S          12 SIA-MR               4:57.54    5:00.18
      33.12   36.75   38.50   38.53   38.90   38.60   38.46   37.32
  2 Mongan, Kevin M           12 Sachem-MR            4:58.72    5:10.83
      35.55   38.29   40.02   39.61   40.94   39.62   39.07   37.73
  3 Ahern, Michael G          12 Express Swimming-MR  5:16.69    5:27.04
      37.50   40.72   41.33   41.40   40.84   40.87   43.29   41.09
  4 Collazo, Jason            11 SIA-MR               5:33.09    5:49.88
      37.70   43.49   45.14   45.30   47.14   44.00   44.97   42.14
  5 Donaghy, Collin J         11 Sachem-MR            5:49.98    6:00.97
      41.67   45.35   45.60   46.60   46.31   45.79   46.63   43.02
  6 Cerra, Nicholas           10 OWA-MR               6:14.11    6:05.63
      40.52   46.24   46.97   47.83   47.88   46.24   47.54   42.41
  7 Kapela, Kristopher        12 OWA-MR               6:15.98    6:30.34
      42.43   46.87   49.00   49.09   50.81   50.58   51.82   49.74

Brought to you by Computer Aide, Inc.