Aqua Gems Invitational - 12/6/2002 to 12/8/2002
Suny Orange - Middletown, NY

Event 1  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzsimons, Keriann       18 Marist-MR            5:20.45    5:25.84  
  2 Ewanich, Katrice          14 Vac-MR               5:35.05    5:37.87  
  3 Miller, Anastasia J       14 Vac-MR               5:44.44    5:48.77  
  4 McCarthy, Jessica L       16 Marist-MR            5:43.53    5:48.87  
  5 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         5:50.83    5:50.05  
  6 Kemp, Victoria L          14 Marist-MR            6:05.88    5:50.25  
  7 Felch, Kristen M          15 Pbac-MR              5:34.10    5:50.74  
  8 Weisberg, Sarah-Jane F    13 Marist-MR            5:54.84    5:52.08  
  9 Semiz, Jane A             17 Aqua Gems-MR         5:31.71    6:00.50  
 10 Doty, Amy C               14 Pbac-MR              5:57.78    6:17.07  
 11 Rand, Elizabeth           14 Aqua Gems-MR         6:22.16    6:18.59  
 12 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR         6:26.98    6:24.64  
 13 Aiello, Christina E       13 Marist-MR            6:46.58    6:32.01  
 14 Murphy, Jean              13 Aqua Gems-MR         6:41.46    6:33.31  
 15 Clark, Kaity M            15 Middletown-MR        6:37.87    7:00.02  
 
Event 2  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR         4:58.10    5:07.53  
  2 Pai, Christophr C         17 Marist-MR            5:06.99    5:13.76  
  3 Berg, Kyle G              14 Marist-MR            5:20.95    5:15.80  
  4 Carney, Kevin M           16 Aqua Gems-MR         5:21.40    5:23.22  
  5 Wang, Vinson              14 Marist-MR            5:18.11    5:24.89  
  6 Marks, Danny J            14 Aqua Gems-MR         5:25.12    5:25.09  
  7 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         5:24.52    5:28.05  
  8 Byrnes, TJ Z              13 Marist-MR            6:05.00    6:15.30  
  9 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR         6:01.74    6:16.16  
 10 Ferraioli, Chris          17 Aqua Gems-MR         6:32.16    6:19.12  
 11 Fasino, Dominic G         14 Aqua Gems-MR         6:28.31    6:29.04  
 12 Klics, Michael R          13 Aqua Gems-MR              NT    6:35.41  
 
Event 3  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR         3:00.96    2:53.33  
  2 Damico, Nicole            10 Vac-MR               3:05.81    2:56.99  
  3 Henry, Emily               9 Vac-MR               3:15.93    3:08.70  
  4 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR         3:18.72    3:18.43  
  5 Werking, Kristin           9 Aqua Gems-MR              NT    3:21.08  
  6 Huerta, Imani              8 Vac-MR               3:19.11    3:21.63  
  7 Pendergast, Megan         10 Aqua Gems-MR              NT    3:31.68  
 
Event 5  Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Chelsea          11 Vac-MR               6:03.31    5:58.78  
  2 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR         6:44.82    6:23.39  
  3 Rand, Megan E             12 Aqua Gems-MR         6:30.19    6:26.69  
  4 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR         6:37.79    6:43.44  
  5 Klein, Morganne           10 Vac-MR               6:56.78    6:58.25  
  6 Joyce, Caitlin            12 Vac-MR               7:12.26    7:05.28  
  7 Murphy, Lauren            11 Aqua Gems-MR         7:10.88    7:05.65  
 
Event 6  Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marks, Sean M             11 Aqua Gems-MR         6:40.22    6:25.77  
  2 McMahon, Patrick C        12 Middleown-MR        6:27.34    6:27.33  
  3 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR         6:31.15    6:28.91  
  4 Stuart, Alex P            10 Aqua Gems-MR         6:44.98    6:50.91  
 
Event 7  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzsimons, Keriann       18 Marist-MR            4:48.97    4:52.84  
  2 Klein, Jacquelyn C        14 Vac-MR               4:52.26    4:56.01  
  3 Ruggiero, Lisa M          14 Pbac-MR              4:59.59    4:59.07  
  4 Kemp, Victoria L          14 Marist-MR            5:15.57    5:14.59  
  5 Felch, Kristen M          15 Pbac-MR              5:17.16    5:17.93  
  6 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         5:13.11    5:19.70  
  7 McCarthy, Jessica L       16 Marist-MR            5:12.86    5:20.98  
  8 Shaw, Lauren M            12 Aqua Gems-MR              NT    5:31.48  
  9 Weisberg, Sarah-Jane F    13 Marist-MR            5:30.10    5:35.92  
 10 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR              NT    5:39.02  
 11 Rand, Elizabeth           14 Aqua Gems-MR         5:31.24    5:40.41  
 12 Aiello, Christina E       13 Marist-MR            5:47.96    5:42.54  
 13 Murphy, Jean              13 Aqua Gems-MR         5:52.84    5:45.89  
 -- Clark, Kaity M            15 Middletown-MR        6:45.97         DQ  
 
Event 8  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pai, Christophr C         17 Marist-MR            4:30.47    4:33.25  
  2 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR         4:31.25    4:38.44  
  3 Carney, Kevin M           16 Aqua Gems-MR         4:46.30    4:45.58  
  4 Berg, Kyle G              14 Marist-MR            4:39.69    4:46.20  
  5 Wang, Vinson              14 Marist-MR            4:45.68    4:55.89  
  6 Byrnes, TJ Z              13 Marist-MR            5:30.26    5:34.89  
  7 Fasino, Dominic G         14 Aqua Gems-MR         5:41.11    5:36.74  
 -- Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR              NT         DQ  
 
Event 9  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR         2:35.68    2:32.00  
  2 Damico, Nicole            10 Vac-MR               2:42.99    2:43.09  
  3 Henry, Emily               9 Vac-MR               2:55.68    2:55.04  
  4 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR         2:56.91    2:57.24  
  5 Huerta, Imani              8 Vac-MR               3:01.94    3:07.18  
 
Event 10  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            10 Aqua Gems-MR         2:24.27    2:33.26  
  2 Gallagher, Keegan          9 Vac-MR               2:42.27    2:37.63  
  3 Galan, Luis               10 Vac-MR               2:48.93    2:41.51  
  4 Galan, Joseph              8 Vac-MR               2:52.16    2:53.19  
  5 Pendergast, Ryan           8 Aqua Gems-MR              NT    3:20.77  
  6 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR              NT    3:28.69  
  7 Rand, Chris                8 Aqua Gems-MR              NT    4:10.63  
 
Event 11  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Chelsea          11 Vac-MR               2:15.02    2:17.56  
  2 Rand, Megan E             12 Aqua Gems-MR         2:31.52    2:27.54  
  3 Joyce, Caitlin            12 Vac-MR               2:47.68    2:40.03  
  4 Murphy, Lauren            11 Aqua Gems-MR         3:22.65    2:41.56  
  5 Rand, Alexa C             12 Aqua Gems-MR         2:54.16    2:43.04  
  6 Huerta, Shianne           11 Vac-MR               2:51.31    2:43.51  
  7 Crowe, Nicole             11 Aqua Gems-MR              NT    3:08.09  
 
Event 12  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
==============================================================================
  1 McMahon, Patrick C        12 Middletown-MR        2:22.02    2:26.16  
  2 Saindon, Brian            12 Vac-MR               2:33.84    2:27.03  
  3 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR         2:28.93    2:30.10  
  4 Marks, Sean M             11 Aqua Gems-MR         2:25.55    2:30.33  
 
Event 13  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Felch, Kristen M          15 Pbac-MR             12:08.25   12:08.05  
  2 Miller, Anastasia J       14 Vac-MR              11:58.96   12:08.42  
  3 Doty, Amy C               14 Pbac-MR             14:02.56   13:05.50  
 
Event 14  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMahon, Rick J           15 Middletown-MR       10:05.55   10:23.40  
  2 Marks, Danny J            14 Aqua Gems-MR              NT   11:15.65  
  3 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR              NT   11:38.74  
  4 Ferraioli, Chris          17 Aqua Gems-MR              NT   13:17.53  
 
Event 15  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR         1:07.18    1:05.79  
  2 Wyatt, Allison B          10 Marist-MR            1:12.49    1:11.71  
  3 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR         1:13.69    1:12.41  
  4 Watson, Katie J           10 Marist-MR            1:13.08    1:13.25  
  5 Werking, Kristin           9 Aqua Gems-MR         1:25.15    1:20.18  
  6 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR         1:23.10    1:22.59  
  7 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR         1:21.01    1:22.65  
  8 Leibovich, Tamara         10 Sea Lions-MR         1:26.66    1:23.56  
  9 Hoffman, Shekinah L        9 Marist-MR            1:27.56    1:24.31  
 10 Moore, Erica              10 Aqua Gems-MR         1:27.45    1:24.58  
 11 Arnott, Katie              9 Sea Lions-MR         1:25.65    1:24.95  
 12 Lynch, Amanda B            9 Sea Lions-MR              NT    1:35.76  
 13 Babcock, Maggie M         10 Sea Lions-MR         1:55.19    1:35.86  
 14 Roche, Katie M            10 Sea Lions-MR         1:49.02    1:37.70  
 15 Macchia, Kelly A          10 Sea Lions-MR         1:37.36    1:38.85  
 16 Goldstein, Sari E         10 Sea Lions-MR         1:40.49    1:39.25  
 16 Bariletti, Melissa         9 Sea Lions-MR              NT    1:39.25  
 18 Kreielsheimer, Chelsea     9 Sea Lions-MR         1:52.05    1:40.20  
 19 Araujo, Sara A             9 Sea Lions-MR         1:47.78    1:41.56  
 20 Kunow, Ashley M            9 Sea Lions-MR         1:36.12    1:48.97  
 21 Liebergall, Julia L        9 Sea Lions-MR              NT    1:49.18  
 22 Fasino, Antoinette         9 Aqua Gems-MR         1:48.74    1:51.10  
 23 Kilbride, Shannon          9 Sea Lions-MR         1:53.22    1:53.00  
 24 Marzec, Jennifer           9 Sea Lions-MR         2:18.48    1:54.03  
 25 Stein, Jamie Ann           9 Sea Lions-MR              NT    1:55.75  
 26 Czaczkowski, Nicole        9 Sea Lions-MR              NT    1:57.82  
 27 Napier, Devon T           10 Sea Lions-MR         2:03.31    2:08.26  
 28 Barrera, Alanna M         10 Sea Lions-MR              NT    2:10.39  
 29 Getchell, Jill A           9 Sea Lions-MR         2:04.50    2:14.15  
 30 Brooks, Elizabeth          9 Aqua Gems-MR              NT    2:15.20  
 31 Dubbs, Alyssa M            9 Sea Lions-MR         1:53.90    2:17.54  
 32 Sandler, Raizel            9 Sea Lions-MR         2:03.31    2:21.98  
 33 Cabillis, Cortney M        9 Sea Lions-MR              NT    2:22.93  
 -- Tanenbaum, Cara S         10 Sea Lions-MR         1:52.36         DQ  
 
Event 16  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            10 Aqua Gems-MR         1:08.60    1:10.78  
  2 Sokoloff, Philip           9 Sea Lions-MR         1:21.91    1:20.31  
  3 Terwilliger, Richard S    10 Sea Lions-MR         1:29.54    1:27.20  
  4 Magee, Ryan T              9 Sea Lions-MR         1:36.77    1:31.96  
  5 Drain, Jason              10 Aqua Gems-MR              NT    1:45.95  
  6 Robinson, William          9 Sea Lions-R         1:55.46    1:49.56  
  7 Stangl, Kevin             10 Sea Lions-MR         2:20.32    2:38.24  
  8 Gutmann, Chris B           9 Sea Lions-MR              NT    2:38.41  
 
Event 17  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bravenboer, Amy           12 Aqua Gems-MR           27.81      28.10  
  2 Shaw, Lauren M            12 Aqua Gems-MR           29.09      28.74  
  3 Williams, Jeysalin R      12 Marist-MR              30.53      29.55  
  4 Taranto, Yolanda R        11 Marist-MR              30.42      30.42  
  5 Rufer, Megan E            11 Pbac-MR                33.12      31.05  
  6 Daly, Jackie E            12 Pbac-MR                30.58      31.07  
  7 Seekamp, Erin E           11 Pbac-MR                32.09      31.38  
  8 Rand, Megan E             12 Aqua Gems-MR           31.40      31.77  
  9 Gorman, Ashley E          12 Pbac-MR                32.34      31.79  
 10 Felch, Jess L             12 Pbac-MR                31.08      32.23  
 11 Miller, Alicia L          11 Sea Lions-MR           35.00      32.67  
 12 Rand, Alexa C             12 Aqua Gems-MR           31.34      33.46  
 13 Cozens, Mercedes I        12 Aqua Gems-MR           31.58      33.47  
 14 Murphy, Lauren            11 Aqua Gems-MR           34.13      34.16  
 15 Cassidy, Lauren           12 Aqua Gems-MR           39.27      34.70  
 16 Herbert, Emily L          11 Pbac-MR                36.33      36.15  
 17 Matalenas, Laura          12 Aqua Gems-MR           36.94      37.20  
 18 Nogay, Arielle T          11 Marist-MR              37.50      37.75  
 19 Csakvary, Amanda A        11 Aqua Gems-MR           37.74      40.35  
 20 Quinn, Meghan M           11 Sea Lions-MR           44.03      43.79  
 21 Hamilton, Ellie G         11 Sea Lions-MR           46.61      46.83  
 22 Davidowitz, Emily H       11 Sea Lions-MR           47.23      50.61  
 23 Nastase, Rebecca          11 Sea Lions-MR              NT      53.48  
 
Event 18  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muller, Christian S       11 Pbac-MR                31.66      30.78  
  2 McMahon, Patrick C        12 Middletown-MR          29.22      30.91  
  3 Singley, Patrick M        12 Aqua Gems-MR              NT      30.92  
  4 Marks, Sean M             11 Aqua Gems-MR           30.24      31.00  
  5 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR           30.76      31.32  
  6 Scott, Tyler W            11 Marist-MR              32.29      31.38  
  7 Davis, Kevin              12 Aqua Gems-MR           32.77      32.02  
  8 Tice, Robert              12 Aqua Gems-MR           33.73      33.04  
  9 Manz, Christopher J       12 Marist-MR              33.77      34.19  
 10 Zabriskie, Jeremy D       11 Aqua Gems-MR           34.55      34.65  
 11 Leahy, Kevin              11 Aqua Gems-MR           36.65      36.10  
 12 Davis, Ryan               11 Aqua Gems-MR           35.60      36.75  
 13 Stein, Robert J           11 Sea Lions-MR           59.05      37.09  
 14 Manzione, James J         11 Sea Lions-MR           37.38      42.57  
 15 Gallen, Chris P           11 Sea Lions-MR           42.34      42.59  
 
Event 19  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wyatt, Allison B          10 Marist-MR              37.49      36.39  
  2 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR           40.29      39.82  
  3 Werking, Kristin           9 Aqua Gems-MR           42.28      42.05  
  4 Rapp, Jessica             10 Aqua Gems-MR              NT      42.95  
  5 Pendergast, Megan         10 Aqua Gems-MR           47.30      44.75  
  6 Arnott, Katie              9 Sea Lions-MR           44.08      45.34  
  7 Moore, Erica              10 Aqua Gems-MR           54.66      46.16  
  8 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR           48.92      47.16  
  9 Hoffman, Shekinah L        9 Marist-MR              49.06      47.41  
 10 Leibovich, Tamara         10 Sea Lions-MR           48.11      48.45  
 11 Roche, Katie M            10 Sea Lions-MR              NT      53.35  
 12 Macchia, Kelly A          10 Sea Lions-MR           53.37      54.26  
 13 Tedeschi, Jenny           10 Aqua Gems-MR              NT      57.07  
 14 Kreielsheimer, Chelsea     9 Sea Lions-MR              NT      57.73  
 1Brooks, Elizabeth          9 Aqua Gems-MR              NT    1:03.72  
 16 Getchell, Jill A           9 Sea Lions-MR              NT    1:24.63  
 -- Elliot, Julie A            9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Tanenbaum, Cara S         10 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Goldstein, Sari E         10 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Marzec, Jennifer           9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Napier, Devon T           10 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Kunow, Ashley M            9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Babcock, Maggie M         10 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 20  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Dennis J            10 Pbac-MR                41.89      40.30  
  2 Stuart, Alex P            10 Aqua Gems-MR           31.76      40.45  
  3 Sokoloff, Philip           9 Sea Lions-MR           44.72      47.51  
  4 Terwilliger, Richard S    10 Sea Lions-MR           52.43      52.49  
  5 Magee, Ryan T              9 Sea Lions-MR              NT      53.87  
 
Event 21  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Lauren M            12 Aqua Gems-MR         1:12.71    1:10.66  
  2 Williams, Jeysalin R      12 Marist-MR            1:14.58    1:14.84  
  3 Rand, Megan E             12 Aqua Gems-MR         1:22.62    1:24.71  
  4 Taranto, Yolanda R        11 Marist-MR            1:26.51    1:26.64  
 -- Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR         1:13.94         DQ  
 
Event 22  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMahon, Patrick C        12 Middletown-MR        1:23.05    1:17.18  
  2 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR         1:16.73    1:18.17  
  3 Scott, Tyler W            11 Marist-MR            1:22.72    1:23.14  
  4 Marks, Sean M             11 Aqua Gems-MR         1:26.17    1:31.41  
  5 Brooks, Elliot            12 Aqua Gems-MR              NT    1:52.29  
 
Event 23  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR         1:22.81    1:22.87  
  2 Wyatt, Allison B          10 Marist-MR            1:27.63    1:27.68  
  3 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR         1:34.43    1:37.68  
  4 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR         1:42.66    1:42.28  
  5 Rapp, Jessica             10 Aqua Gems-MR              NT    1:46.53  
  6 Lynch, Amanda B            9 Sea Lions-MR         2:07.82    2:06.35  
  7 Dubbs, Alyssa M            9 Sea Lions-MR              NT    2:44.20  
 -- Bariletti, Melissa         9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Sweeney, Nora             10 Aqua Gems-MR              NT         DQ  
 -- Czaczkowski, Nicole        9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Araujo, Sara A             9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 24  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Dennis J            10 Pbac-MR              1:44.79    1:34.16  
  2 Stuart, Alex P            10 Aqua Gems-MR         1:32.50    1:34.35  
  3 Taylor, Zane V            10 Pbac-MR              1:47.31    1:41.66  
  4 Drain, Jason              10 Aqua Gems-MR              NT    2:28.59  
 -- Gutmann, Chris B           9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 25  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Jackie E            12 Pbac-MR                37.32      36.70  
  2 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR           39.41      37.41  
  3 Bravenboer, Amy           12 Aqua Gems-MR           39.68      39.24
  4 Cassidy, Lauren           12 Aqua Gems-MR           42.54      42.00
  5 Seekamp, Erin E           11 Pbac-MR                42.30      42.28  
  6 Murphy, Lauren            11 Aqua Gems-MR           41.50      42.67  
  7 Miller, Alicia L          11 Sea Lions-MR           46.94      45.51  
  8 Rand, Alexa C             12 Aqua Gems-MR           43.51      46.76  
  9 Gorman, Ashley E          12 Pbac-MR                48.38      47.23  
 10 Cozens, Mercedes I        12 Aqua Gems-MR           48.79      47.87  
 11 Herbert, Emily L          11 Pbac-MR                54.46      49.41  
 12 Csakvary, Amanda A        11 Aqua Gems-MR           49.60      49.45  
 13 Nogay, Arielle T          11 Marist-MR              50.81      49.67  
 14 Hamilton, Ellie G         11 Sea Lions-MR              NT    1:08.99  
 -- Quinn, Meghan M           11 Sea Lions-MR         1:00.81         DQ  
 -- Matalenas, Laura          12 Aqua Gems-MR           57.37         DQ  
 
Event 26  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMahon, Patrick C        12 Middletown-MR          37.67      38.28  
  2 Marks, Sean M             11 Aqua Gems-MR           39.87      40.40  
  3 Muller, Christian S       11 Pbac-MR                42.33      40.46  
  4 Tice, Robert              12 Aqua Gems-MR           41.57      41.15  
  5 Brooks, Elliot            12 Aqua Gems-MR           39.62      41.19  
  6 Manz, Christopher J       12 Marist-MR              43.28      41.94  
  7 Singley, Patrick M        12 Aqua Gems-MR              NT      42.06  
  8 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR           43.56      46.66  
  9 Zabriskie, Jeremy D       11 Aqua Gems-MR           50.03      49.82  
 10 Davis, Kevin              12 Aqua Gems-MR           52.98      51.15  
 11 Gallen, Chris P           11 Sea Lions-MR           54.33      55.06  
 12 Leahy, Kevin              11 Aqua Gems-MR           56.20      55.10  
 13 Davis, Ryan               11 Aqua Gems-MR           55.41      56.17  
 -- Manzione, James J         11 Sea Lions-MR           55.34         DQ  
 -- Wisneski, Joe N           12 Aqua Gems-MR           53.50         DQ  
 -- Stein, Robert J           11 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 27  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, Katie J           10 Marist-MR              40.68      38.32  
  2 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR           39.15      39.45  
  3 Moore, Erica              10 Aqua Gems-MR           44.11      44.58  
  4 Leibovich, Tamara         10 Sea Lions-MR           45.45      45.33  
  5 Rapp, Jessica             10 Aqua Gems-MR           43.87      45.47  
  6 Pendergast, Megan         10 Aqua Gems-MR           45.50      46.49  
  7 Arnott, Katie              9 Sea Lions-MR              NT      47.65  
  8 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR           42.38      49.09  
  9 Kreielsheimer, Chelsea     9 Sea Lions-MR           50.10      49.17  
 10 Tanenbaum, Cara S         10 Sea Lions-MR           50.48      49.72  
 11 Goldstein, Sari E         10 Sea Lions-MR           48.97      49.91  
 12 Roche, Katie M            10 Sea Lions-MR           55.50      51.79  
 13 Brooks, Elizabeth          9 Aqua Gems-MR           45.76      52.38  
 14 Stein, Jamie Ann           9 Sea Lions-MR           54.58      52.44  
 15 Macchia, Kelly A          10 Sea Lions-MR           52.82      52.58  
 16 Kunow, Ashley M            9 Sea Lions-MR           53.58      53.37  
 17 Sweeney, Nora             10 Aqua Gems-MR           53.54      54.05  
 18 Araujo, Sara A             9 Sea Lions-MR              NT      54.20  
 19 Fasino, Antoinette         9 Aqua Gems-MR           49.82      55.15  
 20 Babcock, Maggie M         10 Sea Lions-MR           52.66      57.40  
 21 Czaczkowski, Nicole        9 Sea Lions-MR         1:00.72      57.89  
 22 Bariletti, Melissa         9 Sea Lions-MR              NT      57.92  
 23 Kilbride, Shannon          9 Sea Lions-MR         1:02.93      59.43  
 24 Liebergall, Julia L        9 Sea Lions-MR              NT    1:00.65  
 25 Elliot, Julie A            9 Sea Lions-MR         1:06.24    1:01.11  
 26 Barrera, Alanna M         10 Sea Lions-MR         1:09.72    1:02.70  
 27 Marzec, Jennifer           9 Sea Lions-MR           59.35    1:03.80  
 28 Cabillis, Cortney M        9 Sea Lions-MR         1:13.45    1:05.03  
 29 Sandler, Raizel            9 Sea Lions-MR         1:05.45    1:05.95  
 30 Getchell, Jil A           9 Sea Lions-MR         1:11.79    1:11.75  
 31 Rishi, Niki                9 Sea Lions-MR              NT    1:16.68  
 32 Napier, Devon T           10 Sea Lions-MR         1:02.76    1:20.14  
 -- Sweeney, Clare             9 Aqua Gems-MR         1:00.80         DQ  
 -- Walker, Corynn            10 Aqua Gems-MR           44.71         DQ  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Zane V            10 Pbac-MR                40.95      41.50  
  2 Sokoloff, Philip           9 Sea Lions-MR           44.55      44.44  
  3 Terwilliger, Richard S    10 Sea Lions-MR           52.15      46.01  
  4 Magee, Ryan T              9 Sea Lions-MR           48.53      46.36  
  5 Robinson, William          9 Sea Lions-MR           57.23      55.66  
  6 Stangl, Kevin             10 Sea Lions-MR         1:01.97      59.68  
  7 Tedeschi, Matthew          9 Aqua Gems-MR         1:03.98    1:06.34  
  8 Gutmann, Chris B           9 Sea Lions-MR         1:16.26    1:15.16  
 -- Drain, Jason              10 Aqua Gems-MR           53.41         DQ  
 
Event 29  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Lauren M            12 Aqua Gems-MR         1:09.32    1:10.12  
  2 Williams, Jeysalin R      12 Marist-MR            1:17.54    1:16.93  
  3 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR         1:16.32    1:17.85  
  4 Bravenboer, Amy           12 Aqua Gems-MR         1:14.82    1:18.33  
  5 Rand, Megan E             12 Aqua Gems-MR         1:21.74    1:20.20  
  6 Rufer, Megan E            11 Pbac-MR              1:27.96    1:22.96  
  7 Gorman, Ashley E          12 Pbac-MR              1:24.94    1:25.07  
  8 Cassidy, Lauren           12 Aqua Gems-MR              NT    1:25.18  
  9 Murphy, Lauren            11 Aqua Gems-MR         1:24.12    1:25.70  
 10 Taranto, Yolanda R        11 Marist-MR            1:25.43    1:25.79  
 11 Cozens, Mercedes I        12 Aqua Gems-MR         1:21.70    1:28.79  
 12 Rand, Alexa C             12 Aqua Gems-MR         1:24.24    1:29.35  
 13 Nogay, Arielle T          11 Marist-MR            1:44.42    1:50.25  
 14 Nastase, Rebecca          11 Sea Lions-MR         2:15.96    2:14.31  
 15 Davidowitz, Emily H       11 Sea Lions-MR         2:28.33    2:24.96  
 -- Hamilton, Ellie G         11 Sea Lions-MR         2:08.91         DQ  
 -- Quinn, Meghan M           11 Sea Lions-MR         1:52.40         DQ  
 -- Miller, Alicia L          11 Sea Lions-MR         1:44.16         DQ  
 
Event 30  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Tyler W            11 Marist-MR            1:18.39    1:19.02  
  2 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR         1:17.79    1:21.33  
  3 Marks, Sean M             11 Aqua Gems-MR         1:19.23    1:24.22  
  4 Davis, Kevin              12 Aqua Gems-MR         1:29.73    1:25.40  
  5 Brooks, Elliot            12 Aqua Gems-MR         1:38.31    1:27.44  
  6 Manz, Christopher J       12 Marist-MR            1:30.31    1:27.53  
  7 Singley, Patrick M        12 Aqua Gems-MR              NT    1:30.27  
  8 Davis, Ryan               11 Aqua Gems-MR         1:34.46    1:32.52  
  9 Zabriskie, Jeremy D       11 Aqua Gems-MR         1:32.56    1:33.69  
 10 Leahy, Kevin              11 Aqua Gems-MR              NT    1:36.98  
 11 Wisneski, Joe N           12 Aqua Gems-MR              NT    2:20.25  
 12 Gallen, Chris P           11 Sea Lions-MR         2:33.53    2:32.18  
 -- Tice, Robert              12 Aqua Gems-MR         1:28.30         DQ  
 -- Manzione, James J         11 Sea Lions-MR         1:39.39         DQ  
 -- Stein, Robert J           11 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 31  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR         1:15.52    1:15.03  
  2 Watson, Katie J           10 Marist-MR            1:24.33    1:22.65  
  3 Werking, Kristin           9 Aqua Gems-MR         1:39.89    1:33.18  
  4 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR         1:40.93    1:35.3  
  5 Hoffman, Shekinah L        9 Marist-MR            1:36.31    1:35.75  
  6 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR         1:29.95    1:36.46  
  7 Pendergast, Megan         10 Aqua Gems-MR         1:35.98    1:37.17  
  8 Rapp, Jessica             10 Aqua Gems-MR         1:32.91    1:38.60  
  9 Lynch, Amanda B            9 Sea Lions-MR         1:55.80    2:03.21  
 10 Fasino, Antoinette         9 Aqua Gems-MR         2:04.49    2:03.72  
 11 Dubbs, Alyssa M            9 Sea Lions-MR              NT    2:13.22  
 -- Cabillis, Cortney M        9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Kilbride, Shannon          9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Sweeney, Nora             10 Aqua Gems-MR              NT         DQ  
 -- Sandler, Raizel            9 Sea Lions-MR         3:07.60         DQ  
 
Event 32  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            10 Aqua Gems-MR         1:18.34    1:20.24  
  2 Daly, Dennis J            10 Pbac-MR              1:32.11    1:30.42  
  3 Taylor, Zane V            10 Pbac-MR              1:27.67    1:32.67  
 -- Stangl, Kevin             10 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Robinson, William          9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 33  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:55.95    1:59.48  
     1) Fasulo, Lindsay M 12            2) Shaw, Lauren M 12              
     3) Rand, Alexa C 12                4) Bravenboer, Amy 12             
  2 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                    2:06.66    2:05.38  
     1) Felch, Jess L 12                2) Daly, Jackie E 12              
     3) Medrano, Carol A 11             4) Thomas, Colleen E 11           
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                       2:23.67    2:17.61  
     1) Cozens, Mercedes I 12           2) Murphy, Lauren 11              
     3) Matalenas, Laura 12             4) Rand, Megan E 12               
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:42.66    3:05.68  
     1) Quinn, Meghan M 11              2) Miller, Alicia L 11            
     3) Nastase, Rebecca 11             4) Hamilton, Ellie G 11           
 
Event 34  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:51.49    2:08.10  
     1) Marks, Sean M 11                2) Singley, Patrick M 12          
     3) Davis, Kevin 12                 4) Greer, Shaun W 11              
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                            NT    2:23.44  
     1) Tice, Robert 12                 2) Brooks, Elliot 12              
     3) Davis, Ryan 11                  4) Zabriskie, Jeremy D 11         
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:53.23         DQ  
     1) Gallen, Chris P 11              2) Roeser, Kenny P 12             
     3) Stein, Robert J 11              4) Manzione, James J 11           
 
Event 35  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:03.52    2:19.43  
     1) Ferlo, Emily E 10               2) Olsen, Ashley E 9              
     3) Moore, Erica 10                 4) Ehret, Jane M 10               
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:37.33    2:46.08  
     1) Leibovich, Tamara 10            2) Kreielsheimer, Chelsea 9       
     3) Macchia, Kelly A 10             4) Arnott, Katie 9                
  3 Suffern Sea Lions-MR  'C'                         3:08.09    3:08.17  
     1) Araujo, Sara A 9                2) Kilbride, Shannon 9            
     3) Tanenbaum, Cara S 10            4) Lynch, Amanda B 9              
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:55.84    3:14.36  
     1) Goldstein, Sari E 10            2) Kunow, Ashley M 9              
     3) Getchell, Jill A 9              4) Roche, Katie M 10              
  5 Suffern Sea Lions-MR  'D'                         3:23.57    3:16.68  
     1) Bariletti, Melissa 9    2) Babcock, Maggie M 10           
     3) Barrera, Alanna M 10            4) Cabillis, Cortney M 9          
  6 Suffern Sea Lions-MR  'E'                         3:40.69    3:21.11  
     1) Elliot, Julie A 9               2) Dubbs, Alyssa M 9              
     3) Stein, Jamie Ann 9              4) Marzec, Jennifer 9             
 -- Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                            NT         DQ  
     1) Olsen, Emily 10                 2) Brooks, Elizabeth 9            
     3) Rapp, Jessica 10                4) Werking, Kristin 9             
 
Event 36  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:37.51    2:54.76  
     1) Sokoloff, Philip 9              2) Magee, Ryan T 9                
     3) Robinson, William 9             4) Terwilliger, Richard S 10      
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:02.09    3:09.50  
     1) Drain, Jason 10                 2) Rand, Chris 8                  
     3) Tedeschi, Matthew 9             4) Pendergast, Ryan 8             
 
Event 37  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rudel, Holly               7 Aqua Gems-MR           18.53      19.08  
  2 Leibovich, Sylvia          8 Sea Lions-MR           21.94      20.27  
  3 O'Connell, Amanda          7 Aqua Gems-MR           21.53      20.68  
  4 Stuart, Ansley T           8 Aqua Gems-MR           20.63      21.19  
  5 Rapp, Casey                7 Aqua Gems-MR           19.68      21.35  
  6 Olsen, Mary C              7 Aqua Gems-MR           21.26      22.94  
  7 Marzec, Nicole A           7 Sea Lions-MR           23.16      23.49  
  8 Shortall, Emma D           7 Sea Lions-MR           34.71      24.59  
  9 Napier, Hayley M           7 Sea Lions-MR              NT      27.71  
 10 Vitulano, Briana           8 Sea Lions-MR              NT      28.15  
 11 Ojeda, Amanda N            7 Sea Lions-MR           27.40      28.94  
 12 Coyne, Cydney L            8 Sea Lions-MR           32.74      29.41  
 13 Fasino, Claudia            6 Aqua Gems-MR           27.89      30.45  
 14 Terwilliger, Kristina M    7 Sea Lions-MR           29.59      31.47  
 15 Mitchell, Nicole L         5 Aqua Gems-MR           34.49      42.06  
 
Event 38  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jack                7 Aqua Gems-MR           16.82      16.98  
  2 Smith, Adam                8 Aqua Gems-MR           18.20      17.09  
  3 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR           22.65      18.49  
  4 Pendergast, Ryan           8 Aqua Gems-MR           17.95      19.22  
  5 Babiarz, Eric A            8 Sea Lions-MR           19.84      19.69  
  6 Mayer, Ryan                8 Aqua Gems-MR           24.65      22.86  
  7 Durkin, Connor M           8 Sea Lions-MR              NT      23.07  
  8 Arnott, Conner             7 Sea Lions-MR           23.43      24.26  
  9 Rand, Chris                8 Aqua Gems-MR           21.31      24.55  
 10 Leary, Christopher R       8 Sea Lions-MR           26.33      24.75  
 11 Tomassi, Philip D          8 Sea Lions-MR              NT      28.29  
 12 Periwal, Avikar            6 Sea Lions-MR           31.08      29.09  
 13 Olsen, Jack T              5 Aqua Gems-MR           27.74      29.64  
 
Event 39  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hrbek, Amber L            14 Pbac-MR                59.49    1:00.47  
  2 Kemp, Victoria L          14 Marist-MR            1:02.36    1:01.03  
  3 Ruggiero, Lisa M          14 Pbac-MR                59.44    1:01.97  
  4 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         1:01.71    1:02.60  
  5 Coratti, Samantha J       14 Marist-MR            1:03.48    1:02.91  
  6 Doty, Amy C               14 Pbac-MR              1:03.21    1:06.06  
  7 Rand, Elizabeth           14 Aqua Gems-MR         1:05.87    1:06.14  
  8 Murphy, Jean              13 Aqua Gems-MR         1:07.13    1:07.40  
  9 Aiello, Christina E       13 Marist-MR            1:06.02    1:07.79
 10 Niemera, Kate             13 Aqua Gems-MR              NT    1:14.18
 11 Galica, Anna              13 Aqua Gems-MR              NT    1:27.03  
 -- Cass, Hayley S            13 Aqua Gems-MR         1:04.21         DQ  
 
Event 40  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Kyle G              14 Marist-MR              52.02      51.33  
  2 Wang, Vinson              14 Marist-MR              52.30      53.35  
  3 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR           57.15      57.17  
  4 Murphy, Bryan             14 Aqua Gems-MR           57.62      57.42  
  5 Hutzelman, Daniel R       13 Aqua Gems-MR         1:00.65      59.04  
  6 Klics, Michael R          13 Aqua Gems-MR         1:01.55    1:01.39  
  7 Alexander, Matthew        14 Aqua Gems-MR         1:05.14    1:03.24  
  8 Fasino, Dominic G         14 Aqua Gems-MR         1:03.64    1:03.29  
  9 Cassidy, James            13 Aqua Gems-MR         1:06.24    1:08.53  
 10 Hoffman, Elijah J         13 Marist-MR            1:08.39    1:11.17  
 11 Card, Michael G           13 Aqua Gems-MR         1:17.79    1:14.49  
 -- Byrnes, TJ Z              13 Marist-MR            1:02.08         DQ  
 
Event 41  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzsimons, Keriann       18 Marist-MR              53.45      56.22  
  2 McCarthy, Jessica L       16 Marist-MR              59.75    1:02.54  
  3 Coratti, Marissa L        16 Marist-MR              59.21    1:02.62  
  4 Ruggiero, Jen A           16 Pbac-MR              1:01.07    1:03.29  
  5 Mitchell, Caitlin M       16 Marist-MR            1:01.09    1:03.91  
  6 Adamec, Danielle          15 Pbac-MR              1:03.69    1:05.38  
  7 Florio, Jolene E          15 Aqua Gems-MR         1:12.14    1:11.88  
 
Event 42  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR           47.08      48.35  
  2 Pai, Christophr C         17 Marist-MR              46.66      49.23  
  3 Garvey, Pat A             16 Pbac-MR                49.38      50.39  
  4 Hinkel, Adam C            17 Marist-MR              51.09      52.90  
  5 Branagan, Timothy J       15 Aqua Gems-MR           52.61      53.08  
  6 Sweeney, Joseph D         15 Aqua Gems-MR           55.79      56.68  
  7 Cozens, Martin H          15 Aqua Gems-MR           58.40      58.15  
  8 Jurjevic, Vedran          18 Aqua Gems-MR              NT      59.70  
  9 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR         1:02.22    1:03.34  
 
Event 43  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan             6 Aqua Gems-MR              NT    1:33.29  
  2 Leibovich, Sylvia          8 Sea Lions-MR              NT    1:44.24  
 
Event 44  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pendergast, Ryan           8 Aqua Gems-MR              NT    1:32.26  
  2 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR              NT    1:38.87  
 
Event 45  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Jean              13 Aqua Gems-MR         1:16.27    1:16.84  
  2 Ruggiero, Lisa M          14 Pbac-MR              1:16.25    1:18.99  
  3 Rand, Elizabeth           14 Aqua Gems-MR         1:18.76    1:21.09  
  4 Cass, Hayley S            13 Aqua Gems-MR         1:20.86    1:21.29  
  5 Aiello, Christina E       13 Marist-MR            1:26.80    1:24.91  
  6 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         1:25.71    1:25.19  
  7 Hrbek, Amber L            14 Pbac-MR              1:21.46    1:25.72  
  8 Niemera, Kate             13 Aqua Gems-MR         1:47.14    1:38.36  
  9Galica, Anna              13 Aqua Gems-MR              NT    1:45.67  
 -- Doty, Amy C               14 Pbac-MR              1:18.52         DQ  
 
Event 46  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Kyle G              14 Marist-MR            1:11.18    1:11.78  
  2 Wang, Vinson              14 Marist-MR            1:13.33    1:16.24  
  3 Murphy, Bryan             14 Aqua Gems-MR         1:22.79    1:18.06  
  4 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         1:24.74    1:18.69  
  5 Alexander, Matthew        14 Aqua Gems-MR         1:24.51    1:21.91  
  6 Klics, Michael R          13 Aqua Gems-MR         1:25.60    1:24.28  
  7 Fasino, Dominic G         14 Aqua Gems-MR         1:24.78    1:26.72  
  8 Hoffman, Elijah J         13 Marist-MR            1:41.94    1:32.64  
  9 Cassidy, James            13 Aqua Gems-MR         1:37.65    1:34.27  
 10 Card, Michael G           13 Aqua Gems-MR         1:34.34    1:37.45  
 
Event 47  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruggiero, Jen A           16 Pbac-MR              1:15.48    1:17.40  
  2 Florio, Jolene E          15 Aqua Gems-MR         1:27.71    1:28.36  
 
Event 48  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garvey, Pat A             16 Pbac-MR              1:04.97    1:08.66  
  2 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR         1:11.32    1:10.38  
  3 Sweeney, Joseph D         15 Aqua Gems-MR         1:11.15    1:12.66  
  4 Jurjevic, Vedran          18 Aqua Gems-MR              NT    1:21.39  
  5 Cozens, Martin H          15 Aqua Gems-MR         1:21.60    1:23.23  
 
Event 49  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Ansley T           8 Aqua Gems-MR           51.73      54.25  
  2 Andrews, Jinan             6 Aqua Gems-MR           57.00      55.76  
  3 O'Connell, Amanda          7 Aqua Gems-MR              NT    1:12.29  
  4 Olsen, Mary C              7 Aqua Gems-MR         1:15.69    1:18.21  
 -- Rudel, Holly               7 Aqua Gems-MR              NT         DQ  
 
Event 50  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jack                7 Aqua Gems-MR           51.65      53.13  
  2 Smith, Adam                8 Aqua Gems-MR           51.43      54.75  
  3 Pendergast, Ryan           8 Aqua Gems-MR              NT      56.19  
  4 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR         1:03.79    1:03.02  
  5 Leary, Christopher R       8 Sea Lions-MR              NT    1:07.66  
 -- Arnott, Conner             7 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Tomassi, Philip D          8 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Babiarz, Eric A            8 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 51  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kemp, Victoria L          14 Marist-MR            2:33.39    2:30.29  
  2 Coratti, Samantha J       14 Marist-MR            2:43.00    2:40.83  
  3 Aiello, Christina E       13 Marist-MR            2:50.00    2:48.66  
  4 Cass, Hayley S            13 Aqua Gems-MR              NT    2:51.09  
 
Event 52  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wang, Vinson              14 Marist-MR            2:14.17    2:15.40  
  2 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         2:29.55    2:29.87  
  3 Murphy, Bryan             14 Aqua Gems-MR              NT    2:47.60  
  4 Byrnes, J Z              13 Marist-MR            2:45.96    2:48.68  
  5 Fasino, Dominic G         14 Aqua Gems-MR              NT    2:52.93  
 
Event 53  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzsimons, Keriann       18 Marist-MR            2:20.06    2:18.25  
  2 Mitchell, Caitlin M       16 Marist-MR            2:25.96    2:33.32  
  3 Coratti, Marissa L        16 Marist-MR            2:29.08    2:33.34  
  4 McCarthy, Jessica L       16 Marist-MR            2:42.44    2:46.00  
 
Event 54  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pai, Christophr C         17 Marist-MR            2:02.57    2:06.96  
  2 Hinkel, Adam C            17 Marist-MR            2:17.93    2:25.92  
  3 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR         2:55.04    2:42.17  
  4 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR         2:50.90    2:47.27  
  5 Cozens, Martin H          15 Aqua Gems-MR              NT    2:56.93  
 
Event 55  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan             6 Aqua Gems-MR              NT      52.70  
  2 Stuart, Ansley T           8 Aqua Gems-MR         1:01.82      57.13  
 
Event 56  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR           57.31      54.23  
 
Event 57  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruggiero, Lisa M          14 Pbac-MR              2:16.70    2:24.50  
  2 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         2:25.50    2:28.01  
  3 Kemp, Victoria L          14 Marist-MR            2:29.80    2:31.84  
  4 Coratti, Samantha J       14 Marist-MR            2:25.73    2:33.69  
  5 Murphy, Jean              13 Aqua Gems-MR              NT    2:38.91  
  6 Rand, Elizabeth           14 Aqua Gems-MR         2:47.43    2:41.78  
 
Event 58  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Kyle G              14 Marist-MR            2:07.13    2:10.80  
  2 Hutzelman, Daniel R       13 Aqua Gems-MR         2:28.49    2:23.97  
  3 Byrnes, TJ Z              13 Marist-MR            2:34.93    2:34.47  
  4 Fasino, Dominic G         14 Aqua Gems-MR         2:37.41    2:39.68  
  5 Klics, Michael R          13 Aqua Gems-MR              NT    2:40.12  
  6 Cassidy, James            13 Aqua Gems-MR              NT    2:58.73  
  7 Hoffman, Elijah J         13 Marist-MR            3:26.70    3:08.35  
 
Event 59  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzsimons, Keriann       18 Marist-MR            2:11.92    2:23.73  
  2 McCarthy, Jessica L       16 Marist-MR            2:25.16    2:30.13  
  3 Coratti, Marissa L        16 Marist-MR            2:28.97    2:39.53  
  4 Adamec, Danielle          15 Pbac-MR              2:44.63    2:45.52  
  5 Mitchell, Caitlin M       16 Marist-MR            2:30.44    2:45.68  
  6 Rand, Megan E             12 Aqua Gems-MR              NT    2:50.54  
  7 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR         2:57.94    2:58.71  
 
Event 60  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pai, Christophr C         17 Marist-MR            2:00.19    2:05.15  
  2 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR         1:59.4    2:07.81  
  3 Hinkel, Adam C            17 Marist-MR            2:00.03    2:13.25  
  4 Branagan, Timothy J       15 Aqua Gems-MR         2:15.75    2:23.62  
  5 Cozens, Martin H          15 Aqua Gems-MR         2:31.48    2:36.90  
  6 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR         2:38.19    2:37.28  
  7 Jurjevic, Vedran          18 Aqua Gems-MR              NT    2:44.08  
  8 Marks, Sean M             11 Aqua Gems-MR              NT    2:54.17  
 
Event 61  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rudel, Holly               7 Aqua Gems-MR              NT      49.26  
  2 Rapp, Casey                7 Aqua Gems-MR              NT      51.58  
  3 Leibovich, Sylvia          8 Sea Lions-MR              NT      55.07  
  4 O'Connell, Amanda          7 Aqua Gems-MR              NT      57.30  
  5 Vitulano, Briana           8 Sea Lions-MR              NT      58.37  
  6 Olsen, Mary C              7 Aqua Gems-MR           57.96      58.91  
  7 Marzec, Nicole A           7 Sea Lions-MR              NT    1:01.05  
  8 Shortall, Emma D           7 Sea Lions-MR              NT    1:02.36  
  9 Coyne, Cydney L            8 Sea Lions-MR              NT    1:05.64  
 10 Napier, Hayley M           7 Sea Lions-MR              NT    1:07.50  
 11 Ojeda, Amanda N            7 Sea Lions-MR              NT    1:07.70  
 12 Mitchell, Nicole L         5 Aqua Gems-MR              NT    1:57.92  
 -- Terwilliger, Kristina M    7 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 62  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jack                7 Aqua Gems-MR           42.92      46.88  
  2 Babiarz, Eric A            8 Sea Lions-MR           54.96      57.28  
  3 Arnott, Conner             7 Sea Lions-MR              NT    1:02.22  
  4 Mayer, Ryan                8 Aqua Gems-MR              NT    1:03.35  
  5 Leary, Christopher R       8 Sea Lions-MR         1:10.96    1:08.48  
  6 Tomassi, Philip D          8 Sea Lions-MR              NT    1:09.45  
  7 Durkin, Connor M           8 Sea Lions-MR              NT    1:11.89  
  8 Periwal, Avikar            6 Sea Lions-MR              NT    1:14.45  
  9 Olsen, Jack T              5 Aqua Gems-MR              NT    1:17.51  
 
Event 63  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:51.47    2:00.90  
     1) Rand, Elizabeth 14              2) Cass, Hayley S 13              
     3) Murphy, Jean 13                 4) Ferlo, Nicole C 13             
 
Event 64  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:41.99    1:54.54  
     1) Card, Michael G 13              2) Kameyama, Ryosuke 13           
     3) Hutzelman, Daniel R 13          4) Murphy, Bryan 14               
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                            NT    1:59.83  
     1) Fasino, Dominic G 14            2) Cassidy, James 13              
     3) Alexander, Matthew 14           4) Klics, Michael R 13            
 
Event 65  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                    1:48.38    1:58.23  
     1) Ruggiero, Lisa M 14             2) Doty, Amy C 14                 
     3) Ruggiero, Jen A 16              4) Hrbek, Amber L 14              
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:00.51    2:19.24  
     1) Florio, Jolene E 15             2) Niemera, Kate 13               
     3) Galica, Anna 13                 4) Rand, Megan E 12               
 
Event 66  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
==============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:41.07    1:39.18  
     1) Branagan, Timothy J 15          2) Murphy, Bryan 14               
     3) Sweeney, Joseph D 15            4) Olsen, Ryan M 16               
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                       1:53.00    1:54.04  
     1) Cozens, Martin H 15             2) Jurjevic, Vedran 18            
     3) Card, Michael G 13              4) Kameyama, Ryosuke 13           
 
Event 67  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:07.38    1:22.70  
     1) O'Connell, Amanda 7             2) Rudel, Holly 7                 
     3) Rapp, Casey 7                   4) Andrews, Jinan 6               
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:42.09    1:50.23  
     1) Ojeda, Amanda N 7               2) Marzec, Nicole A 7             
     3) Terwilliger, Kristina M 7       4) Leibovich, Sylvia 8            
  3 Suffern Sea Lions-MR  'B'                              NT    1:57.73  
     1) Coyne, Cydney L 8               2) Shortall, Emma D 7             
     3) Napier, Hayley M 7              4) Vitulano, Briana 8             
  4 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                            NT    2:09.29  
     1) Olsen, Mary C 7                 2) Mitchell, Nicole L 5           
     3) Fasino, Claudia 6               4) Stuart, Ansley T 8             
 
Event 68  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:14.28    1:17.35  
     1) Pendergast, Ryan 8              2) Smith, Adam 8                  
     3) Rand, Chris 8                   4) Ehret, Jack 7                  
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:40.68    1:39.84  
     1) Babiarz, Eric A 8               2) Arnott, Conner 7               
     3) Leary, Christopher R 8          4) Periwal, Avikar 6              
 
Event 69  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Chelsea          11 Vac-MR               1:02.37    1:03.58  
  2 Wang, Diana               12 Marist-MR            1:03.95    1:03.91  
  3 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR         1:08.14    1:05.25  
  4 Williams, Jeysalin R      12 Marist-MR            1:07.27    1:05.73  
  5 Kerdesky, Dana            11 Vac-MR               1:06.78    1:06.22  
  6 Petty, Lanae              12 Vac-MR                    NT    1:06.35  
  7 Taranto, Yolanda R        11 Marist-MR            1:07.93    1:06.43  
  8 Daly, Jackie E            12 Pbac-MR              1:08.42    1:10.35  
  9 Santiago, Ariel           11 Seahawks-MR          1:12.07    1:10.45  
 10 Huerta, Shianne           11 Vac-MR               1:18.37    1:14.23  
 11 Miller, Elizabeth R       12 Marist-MR            1:14.87    1:15.52  
 12 Cassidy, Lauren           12 Aqua Gems-MR         1:22.08    1:15.71  
 13 Miller, Alicia L          11 Sea Lions-MR         1:21.30    1:16.02  
 14 Murphy, Lauren            11 Aqua Gems-MR         1:19.25    1:17.06  
 15 Nogay, Arielle T          11 Marist-MR            1:22.83    1:19.72  
 16 Owens, Katelyn            11 Vac-MR                    NT    1:19.77  
 17 Thomas, Colleen E         11 Pbac-MR              1:21.13    1:19.92  
 18 Crowe, Nicole             11 Aqua Gems-MR              NT    1:19.96  
 19 Acker, Erin M             12 Aqua Gems-MR              NT    1:20.91  
 20 Csakvary, Amanda A        11 Aqua Gems-MR         1:27.24    1:32.27  
 21 Rinaldi, Ariel            11 Aqua Gems-MR         1:42.48    1:33.61  
 22 Quinn, Meghan M           11 Sea Lions-MR         1:43.97    1:41.41  
 23 Hamilton, Ellie G         11 Sea Lions-MR         1:55.03    1:48.19  
 24 Davidowitz, Emily H       11 Sea Lions-MR              NT    1:56.90  
 25 Nastase, Rebecca          11 Sea Lions-MR         1:49.79    1:57.86  
 
Event 70  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, James            12 Vac-MR               1:09.00    1:0.14  
  2 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR         1:08.68    1:09.39  
  3 Culver, Eric              11 Vac-MR               1:11.47    1:09.54  
  4 Scott, Tyler W            11 Marist-MR            1:13.86    1:10.91  
  5 Muller, Christian S       11 Pbac-MR              1:12.01    1:12.62  
  6 Singley, Patrick M        12 Aqua Gems-MR         1:13.33    1:13.65  
  7 Brooks, Elliot            12 Aqua Gems-MR         1:21.27    1:14.55  
  8 Davis, Kevin              12 Aqua Gems-MR         1:14.68    1:14.58  
  9 Manz, Christopher J       12 Marist-MR            1:17.18    1:15.56  
 10 Lenihan, Richard          12 Aqua Gems-MR         1:16.88    1:16.38  
 11 Zummo, James R            11 Aqua Gems-MR         1:16.53    1:17.89  
 12 Zabriskie, Jeremy D       11 Aqua Gems-MR         1:19.23    1:19.39  
 13 Davis, Ryan               11 Aqua Gems-MR         1:26.17    1:20.52  
 14 Roeser, Kenny P           12 Sea Lions-MR         1:25.08    1:22.41  
 15 Callinan, Marty           11 Vac-MR               1:19.88    1:24.04  
 16 Stein, Robert J           11 Sea Lions-MR              NT    1:29.69  
 17 Manzione, James J         11 Sea Lions-MR         1:30.70    1:34.15  
 18 Gallen, Chris P           11 Sea Lions-MR         1:40.48    1:42.10  
 19 Gagliardi, John G         11 Marist-MR            1:58.76    1:50.08  
 
Event 71  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR           29.88      30.01  
  2 Wyatt, Allison B          10 Marist-MR              32.94      32.07  
  3 Watson, Katie J           10 Marist-MR              33.60      32.79  
  4 Klein, Morganne           10 Vac-MR                 31.61      32.84  
  5 Jacobs, Deanna L          10 Pbac-MR                33.31      34.29  
  6 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR           33.52      34.99  
  7 Leibovich, Tamara         10 Sea Lions-MR           37.32      35.95  
  8 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR           35.75      36.11  
  9 Arnott, Katie              9 Sea Lions-MR           36.26      36.29  
 10 Henry, Emily               9 Vac-MR                 36.56      36.35  
 11 Owens, Amy                 9 Vac-MR                 35.17      36.57  
 12 Porter, Nicole M           9 Aqua Gems-MR           36.01      36.93  
 13 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR           36.85      37.01  
 14 Hoffman, Shekinah L        9 Marist-MR              39.05      37.87  
 15 MC Clure, Kelly G         10 Aqua Gems-MR           37.69      38.40  
 16 Krause, Samantha           9 Vac-MR                 38.73      38.93  
 17 Pihl, Meo                  9 Vac-MR                 38.45      39.11  
 18 Aiello, Jennifer M         9 Marist-MR              40.32      39.24  
 19 Wheeler, Sierra           10 Vac-MR                 38.26      39.38  
 20 Brooks, Elizabeth          9 Aqua Gems-MR           37.66      39.40  
 21 Stevens, Madelyn           9 Vac-MR                 37.75      39.56  
 22 Goldstein, Sari E         10 Sea Lions-MR           44.70      39.76  
 23 Lynch, Amanda B            9 Sea Lions-MR           41.22      41.01  
 24 Walker, Corynn            10 Aqua Gems-MR           41.09      41.02  
 25 Roche, Katie M            10 Sea Lions-MR           50.48      41.43  
 26 Kreielsheimer, Chelsea     9 Sea Lions-MR           42.53      42.11  
 27 Macchia, Kelly A          10 Sea Lions-MR           43.64      42.36  
 28 Tedeschi, Jenny           10 Aqua Gems-MR           41.31      42.55  
 29 Bariletti, Melissa         9 Sea Lions-MR         1:04.34      42.88  
 30 Araujo, Sara A             9 Sea Lions-MR           45.31      43.00  
 31 Dubbs, Alyssa M            9 Sea Lions-MR           49.40      43.45  
 32 Young, Brianne            10 Aqua Gems-MR           43.48      43.75  
 33 Arahill, Meg              10 Aqua Gems-MR           41.62      44.75  
 34 Kunow, Ashley M            9 Sea Lions-MR           50.40      45.13  
 35 Stein, Jamie Ann           9 Sea Lions-MR           48.00      45.20  
 36 Ervolina, Emma R           9 Marist-MR              48.29      45.96  
 37 Fasino, Antoinette         9 Aqua Gems-MR           44.51      47.89  
 38 O'Sullivan, Shannon S      9 Marist-MR              46.77      48.01  
 39 Kilbride, Shannon          9 Sea Lions-MR           50.34      48.56  
 40 Napier, Devon T           10 Sea Lions-MR           57.20      48.81  
 41 Sweeney, Nora             10 Aqua Gems-MR           43.80      50.49  
 42 Sweeney, Clare             9 Aqua Gems-MR           52.24      51.29  
 43 Liebergall, Julia L        9 Sea Lions-MR         1:02.46      51.92  
 44 Barrera, Alanna M         10 Sea Lions-MR              NT      52.90
 44 Czaczkowski, Nicole        9 Sea Lions-MR           52.48      52.89  
 46 Marzec, Jennifer           9 Sea Lions-MR           54.15      54.28  
 47 Getchell, Jill A           9 Sea Lions-MR           56.86      59.73  
 48 Cabillis, Cortney M        9 Sea Lions-MR         1:00.89    1:01.61  
 49 Sandler, Raizel            9 Sea Lions-MR         1:04.44    1:09.41  
 -- Elliot, Julie A            9 Sea Lions-MR         1:26.97         DQ  
 
Event 72  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            10 Aqua Gems-MR           29.84      30.86  
  2 Galan, Luis               10 Vac-MR                 34.68      34.41  
  3 Taylor, Zane V            10 Pbac-MR                35.42      35.25  
  4 Daly, Dennis J            10 Pbac-MR                34.36      35.28  
  5 Owens, Patrick            10 Aqua Gems-MR           36.69      35.70  
  6 Sokoloff, Philip           9 Sea Lions-MR           35.65      36.03  
  7 Magee, Ryan T              9 Sea Lions-MR           38.46      38.62  
  8 Terwilliger, Richard S    10 Sea Lions-MR           36.23      39.25  
  9 Lee, Howon                 9 Marist-MR              40.11      40.88  
 10 Drain, Jason              10 Aqua Gems-MR           45.16      43.41  
 11 Gomez, Joshua              9 Vac-MR                 41.65      43.56  
 12 Henneberry-Mauk, Liam S   10 Marist-MR              43.88      44.40  
 13 Elie, Cristopher          10 Marist-MR              47.31      45.48  
 14 Owens, Jeffrey             9 Aqua Gems-MR           44.60      46.25  
 15 Stangl, Kevin             10 Sea Lions-MR           54.22      53.71  
 16 Tedeschi, Matthew          9 Aqua Gems-MR           51.60      54.59  
 17 Gutmann, Chris B           9 Sea Lions-MR         1:01.28    1:08.42  
 
Event 73  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR              NT      31.37  
  2 Stevens, Chelsea          11 Vac-MR                 33.94      31.87  
  3 Shaw, Lauren M            12 Aqua Gems-MR           32.23      31.98  
  4 Williams, Jeysalin R      12 Marist-MR              33.38      32.03  
  5 Petty, Lanae              12 Vac-MR                    NT      34.64  
  6 Kerdesky, Dana            11 Vac-MR                 34.21      34.79  
  7 Taranto, Yolanda R        11 Marist-MR              36.67      35.21  
  8 Wang, Diana               12 Marist-MR              34.33      35.26  
  9 Felch, Jess L             12 Pbac-MR                35.11      36.33  
 10 Medrano, Carol A          11 Pbac-MR                39.18      37.12  
 11 Rufer, Megan E            11 Pbac-MR                   NT      39.35  
 12 Miller, Alicia L          11 Sea Lions-MR           39.78      39.73  
 13 Thomas, Colleen E         11 Pbac-MR                49.96      42.36  
 14 Owens, Katelyn            11 Vac-MR                 45.94      42.82  
 15 Matalenas, Laura          12 Aqua Gems-MR              NT      45.04  
 16 Crowe, Nicole             11 Aqua Gems-MR              NT      47.67  
 -- Hamilton, Ellie G         11 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Quinn, Meghan M           11 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Nastase, Rebecca          11 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Davidowitz, Emily H       11 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 74  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Tyler W            11 Marist-MR              35.48      34.46  
  2 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR           32.13      35.04  
  3 Saindon, Brian            12 Vac-MR                 36.13      35.72  
  4 Singley, Patrick M        12 Aqua Gems-MR           41.93      39.49  
  5 Culver, Eric              11 Vac-MR                 39.45      39.92  
  6 Zabriskie, Jeremy D       11 Aqua Gems-MR           40.96      42.57  
  7 Lenihan, Richard          12 Aqua Gems-MR           44.86      47.81  
  8 Manzione, James J         11 Sea Lions-MR              NT      54.94  
 -- Roeser, Kenny P           12 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Gallen, Chris P           11 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 75  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wyatt, Allison B          10 Marist-MR            1:29.88    1:24.22  
  2 Klein, Morganne           10 Vac-MR               1:29.51    1:28.25  
  3 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR         1:32.81    1:32.14  
 
Event 76  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            10 Aqua Gems-MR         1:16.68    1:21.81  
  2 Galan, Luis               10 Vac-MR                    NT    1:39.31  
 
Event 77  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Jackie E            12 Pbac-MR              1:22.72    1:21.46  
  2 Santiago, Ariel           11 Seahawks-MR          1:25.03    1:26.31  
  3 Huerta, Shianne           11 Vac-MR               1:36.70    1:32.54  
  4 Murphy, Lauren            11 Aqua Gems-MR         1:36.00    1:34.10  
  5 Miller, Elizabeth R       12 Marist-MR            1:36.38    1:36.65  
  6 Petty, Lanae              12 Vac-MR                    NT    1:36.78  
  7 Owens, Katelyn            11 Vac-MR                    NT    1:44.86  
  8 Csakvary, Amanda A        11 Aqua Gems-MR         1:47.29    1:46.81  
 
Event 78  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tice, Robert              12 Aqua Gems-MR         1:30.12    1:30.41  
  2 Manz, Christopher J       12 Marist-MR            1:33.29    1:31.29  
  3 Brooks, Elliot            12 Aqua Gems-MR              NT    1:33.75  
  4 Singley, Patrick M        12 Aqua Gems-MR         1:28.19    1:38.32  
  5 Muller, Christian S       11 Pbac-MR              1:37.43    1:38.84  
  6 Carroll, James            12 Vac-MR               1:46.42    1:39.28  
  7 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR         1:34.64    1:40.87  
  8 Davis, Kevin              12 Aqua Gems-MR              NT    1:52.83  
 -- Davis, Ryan               11 Aqua Gems-MR              NT         DQ  
 
Event 79  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wyatt, Allison B          10 Marist-MR              39.85      38.58  
  2 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR           37.21      39.02  
  3 Klein, Morganne           10 Vac-MR                 42.79      43.61  
  4 Watson, Katie J           10 Marist-MR              45.17      44.72  
  5 Henry, Emily               9 Vac-MR                 44.43      44.75  
  6 Jacobs, Deanna L          10 Pbac-MR                48.11      44.77  
  7 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR           45.09      45.88  
  8 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR           46.19      47.11  
  9 Arahill, Meg              10 Aqua Gems-MR           48.10      47.44  
 10 Brooks, Elizabeth          9 Aqua Gems-MR           48.46      49.96  
 10 Arnott, Katie              9 Sea Lions-MR           50.31      49.96  
 12 Hoffman, Shekinah L        9 Marist-MR              53.53      50.74  
 13 MC Clure, Kelly G         10 Aqua Gems-MR           53.36      51.58  
 14 Stevens, Madelyn           9 Vac-MR                 50.48      52.14  
 15 Macchia, Kelly A          10 Sea Lions-MR           54.73      52.54  
 16 Owens, Amy                 9 Vac-MR                 51.90      52.83  
 17 Leibovich, Tamara         10 Sea Lions-MR           54.00      52.97  
 18 Aiello, Jennifer M         9 Marist-MR              55.37      54.68  
 19 Kreielsheimer, Chelsea     9 Sea Lions-MR           54.43      54.80  
 20 Wheeler, Sierra           10 Vac-MR                 54.93      54.96  
 21 Young, Brianne            10 Aqua Gems-MR           54.96      55.12  
 22 Pihl, Meo                  9 Vac-MR                 55.32      55.13  
 23 Krause, Samantha           9 Vac-MR                    NT      57.02  
 24 Goldstein, Sari E         10 Sea Lions-MR           56.17      57.19  
 25 Kunow, Ashley M            9 Sea Lions-MR           59.24      57.38  
 26 Lynch, Amanda B            9 Sea Lions-MR           59.59      57.71  
 27 Tedesch, Jenny           10 Aqua Gems-MR           58.14      59.50  
 28 Sweeney, Nora             10 Aqua Gems-MR              NT    1:01.41  
 29 Roche, Katie M            10 Sea Lions-MR         1:05.90    1:02.47  
 30 Getchell, Jill A           9 Sea Lions-MR         1:03.80    1:02.75  
 31 Ervolina, Emma R           9 Marist-MR            1:12.29    1:03.64  
 32 Fasino, Antoinette         9 Aqua Gems-MR         1:11.53    1:05.22  
 33 Sweeney, Clare             9 Aqua Gems-MR         1:09.33    1:05.83  
 34 Stein, Jamie Ann           9 Sea Lions-MR              NT    1:05.86  
 35 Kilbride, Shannon          9 Sea Lions-MR         1:10.50    1:07.28  
 36 Dubbs, Alyssa M            9 Sea Lions-MR              NT    1:14.26  
 37 Czaczkowski, Nicole        9 Sea Lions-MR              NT    1:19.73  
 38 Araujo, Sara A             9 Sea Lions-MR              NT    1:24.94  
 39 Cabillis, Cortney M        9 Sea Lions-MR              NT    1:26.77  
 40 Sandler, Raizel            9 Sea Lions-MR         1:38.54    1:41.72  
 -- Porter, Nicole M           9 Aqua Gems-MR         1:00.82         DQ  
 -- Bariletti, Melissa         9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- O'Sullivan, Shannon S      9 Marist-MR              54.00         DQ  
 -- Elliot, Julie A            9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Barrera, Alanna M         10 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Marzec, Jennifer           9 Sea Lions-MR         1:04.24         DQ  
 -- Liebergall, Julia L        9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 80  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daly, Dennis J            10 Pbac-MR                44.11      43.20  
  2 Taylor, Zane V            10 Pbac-MR                46.53      45.74  
  3 Owens, Patrick            10 Aqua Gems-MR           53.19      53.98  
  4 Terwilliger, Richard S    10 Sea Lions-MR           51.71      54.35  
  5 Sokoloff, Philip           9 Sea Lions-MR           54.42      56.23  
  6 Lee, Howon                 9 Marist-MR              57.49      57.13  
  7 Magee, Ryan T              9 Sea Lions-MR           59.53      57.93  
  8 Drain, Jason              10 Aqua Gems-MR         1:04.63      58.77  
  9 Owens, Jeffrey             9 Aqua Gems-MR         1:09.25    1:05.80  
 10 Gomez, Joshua              9 Vac-MR               1:08.05    1:10.53  
 -- Elie, Cristopher          10 Marist-MR            1:01.00         DQ  
 -- Stangl, Kevin             10 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Gutmann, Chris B           9 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Lauren M            12 Aqua Gems-MR           32.38      32.06  
  2 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR           34.16      34.76  
  3 Felch, Jess L             12 Pbac-MR                37.05      36.98  
  4 Rufer, Megan E            11 Pbac-MR                38.67      37.08  
  5 Medrano, Carol A          11 Pbac-MR                40.96      37.30  
  6 Daly, Jackie E            12 Pbac-MR                38.77      38.17  
  7 Murphy, Lauren            11 Aqua Gems-MR           38.95      38.85  
  8 Acker, Erin M             12 Aqua Gems-MR              NT      40.63  
  9 Miller, Alicia L          11 Sea Lions-MR           46.15      40.98  
 10 Nogay, Arielle T          11 Marist-MR              45.10      43.18  
 11 Thomas, Colleen E         11 Pbac-MR                46.50      43.82  
 12 Matalenas, Laura          12 Aqua Gems-MR           48.84      47.82  
 13 Quinn, Meghan M           11 Sea Lions-MR           50.26      47.83  
 14 Csakvary, Amanda A        11 Aqua Gems-MR           46.65      48.58  
 15 Rinaldi, Ariel            11 Aqua Gems-MR           51.70      50.71  
 16 Kerr, Melissa L           11 Sea Lions-MR           47.31      56.83  
 17 Nastase, Rebecca          11 Sea Lions-MR              NT    1:06.42  
 18 Davidowitz, Emily H       11 Sea Lions-MR         1:08.16    1:06.55  
 -- Crowe, Nicole             11 Aqua Gems-MR           46.06         DQ  
 -- Hamilton, Ellie G         11 Sea Lions-MR           59.08         DQ  
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, James            12 Vac-MR   34.48      35.71  
  2 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR           35.35      36.33  
  3 Saindon, Brian            12 Vac-MR                 40.05      38.51  
  4 Tice, Robert              12 Aqua Gems-MR           39.13      39.65  
  5 Roeser, Kenny P           12 Sea Lions-MR           42.52      39.92  
  6 Lenihan, Richard          12 Aqua Gems-MR           40.53      39.95  
  7 Davis, Kevin              12 Aqua Gems-MR           39.73      40.35  
  8 Muller, Christian S       11 Pbac-MR                41.77      40.81  
  9 Callinan, Marty           11 Vac-MR                 42.87      42.24  
 10 Davis, Ryan               11 Aqua Gems-MR           43.96      42.58  
 11 Zabriskie, Jeremy D       11 Aqua Gems-MR           41.68      42.79  
 12 Manzione, James J         11 Sea Lions-MR           44.26      43.37  
 13 Gagliardi, John G         11 Marist-MR              54.89      51.90  
 14 Gallen, Chris P           11 Sea Lions-MR         1:03.70    1:08.94  
 -- Stein, Robert J           11 Sea Lions-MR           59.71         DQ  
 
Event 83  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, Katie J           10 Marist-MR            1:26.22    1:20.54  
  2 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR         1:21.61    1:20.95  
  3 Ferlo, Emily E            10 Aqua Gems-MR         1:25.14    1:24.88  
  4 Jacobs, Deanna L          10 Pbac-MR              1:30.19    1:29.61  
  5 Aiello, Jennifer M         9 Marist-MR            1:45.49    1:34.35  
  6 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR         1:34.04    1:35.17  
  7 Stevens, Madelyn           9 Vac-MR               1:36.18    1:35.45  
  8 Arnott, Katie              9 Sea Lions-MR         1:40.28    1:36.40  
  9 Leibovich, Tamara         10 Sea Lions-MR         1:45.07    1:36.61  
 10 Olsen, Ashley E            9 Aqua Gems-MR         1:35.75    1:37.06  
 11 Walker, Corynn            10 Aqua Gems-MR              NT    1:38.12  
 12 Roche, Katie M            10 Sea Lions-MR         2:03.78    1:45.59  
 13 Macchia, Kelly A          10 Sea Lions-MR         2:06.67    1:48.90  
 14 Young, Brianne            10 Aqua Gems-MR              NT    1:48.92  
 15 Goldstein, Sari E         10 Sea Lions-MR         1:55.17    1:49.32  
 16 Kreielsheimer, Chelsea     9 Sea Lions-MR         1:57.05    1:49.41  
 17 Lynch, Amanda B            9 Sea Lions-MR         2:00.73    1:51.12  
 18 Pihl, Meo                  9 Vac-MR               1:46.22    1:53.38  
 19 Stein, Jamie Ann           9 Sea Lions-MR              NT    1:53.58  
 20 Arahill, Meg              10 Aqua Gems-MR         1:51.36    1:54.11  
 21 Liebergall, Julia L        9 Sea Lions-MR              NT    1:58.04  
 22 Kunow, Ashley M            9 Sea Lions-MR         2:04.92    1:58.36  
 23 Ervolina, Emma R           9 Marist-MR            2:00.00    1:58.66  
 24 Fasino, Antoinette         9 Aqua Gems-MR              NT    2:02.47  
 25 Bariletti, Melissa         9 Sea Lions-MR              NT    2:03.14  
 26 Dubbs, Alyssa M            9 Sea Lions-MR         2:23.11    2:03.97  
 27 Kilbride, Shannon          9 Sea Lions-MR              NT    2:06.27  
 28 O'Sullivan, Shannon S      9 Marist-MR            1:49.01    2:06.59  
 29 Elliot, Julie A            9 Sea Lions-MR              NT    2:11.22  
 30 Sandler, Raizel            9 Sea Lions-MR              NT    2:17.96  
 31 Marzec, Jennifer           9 Sea Lions-MR              NT    2:21.72  
 32 Cabillis, Cortney M        9 Sea Lions-MR         2:35.22    2:22.84  
 33 Barrera, Alanna M         10 Sea Lions-MR              NT    2:28.36  
 34 Napier, Devon T           10 Sea Lions-MR         2:29.42    2:48.07  
 -- Hoffman, Shekinah L        9 Marist-MR            1:42.81         DQ  
 -- Krause, Samantha           9 Vac-MR                    NT         DQ  
 -- Henry, Emily               9 Vac-MR               1:33.92         DQ  
 -- Brooks, Elizabeth          9 Aqua Gems-MR              NT         DQ  
 -- Czaczkowski, Nicole        9 Sea Lions-MR         2:15.24         DQ  
 -- Getchell, Jill A           9 Sea Lions-MR         2:42.21         DQ  
 -- Araujo, Sara A             9 Sea Lions-MR         2:12.31         DQ  
 
Event 84  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            10 Aqua Gems-MR         1:19.63    1:20.73  
  2 Galan, Luis               10 Vac-MR               1:27.84    1:27.08  
  3 Terwilliger, Richard S    10 Sea Lions-MR         1:37.61    1:31.84
  4 Sokoloff, Philip           9 Sea Lions-MR         1:38.45    1:34.18
  5 Owens, Patrick            10 Aqua Gems-MR         1:38.25    1:40.91  
  6 Magee, Ryan T              9 Sea Lions-MR              NT    1:45.32  
  7 Lee, Howon                 9 Marist-MR            1:36.00    1:48.25  
  8 Drain, Jason              10 Aqua Gems-MR              NT    1:54.74  
  9 Henneberry-Mauk, Liam S   10 Marist-MR            1:40.00    2:04.23  
 10 Owens, Jeffrey             9 Aqua Gems-MR         2:06.80    2:06.65  
 11 Stangl, Kevin             10 Sea Lions-MR              NT    2:14.51  
 12 Gutmann, Chris B           9 Sea Lions-MR              NT    2:28.78  
 
Event 85  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Chelsea          11 Vac-MR               2:32.67    2:30.75  
  2 Shaw, Lauren M            12 Aqua Gems-MR         2:37.39    2:31.30  
  3 Williams, Jeysalin R      12 Marist-MR            2:40.74    2:37.45  
  4 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR              NT    2:41.34  
  5 Wang, Diana               12 Marist-MR            2:41.61    2:41.60  
  6 Kerdesky, Dana            11 Vac-MR               2:51.56    2:48.45  
  7 Santiago, Ariel           11 Seahawks-MR          3:04.10    2:52.53  
  8 Taranto, Yolanda R        11 Marist-MR            2:53.89    2:54.93  
  9 Miller, Elizabeth R       12 Marist-MR            3:07.96    3:04.80  
 10 Felch, Jess L             12 Pbac-MR              2:53.19    3:05.48  
 11 Huerta, Shianne           11 Vac-MR               3:06.08    3:06.65  
 12 Nogay, Arielle T          11 Marist-MR            2:45.00    3:29.55  
 
Event 86  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR         2:49.74    2:49.34  
  2 Saindon, Brian            12 Vac-MR               2:57.51    2:51.47  
  3 Scott, Tyler W            11 Marist-MR            2:53.90    2:53.42  
  4 Culver, Eric              11 Vac-MR               3:07.43    3:07.19  
  5 Manz, Christopher J       12 Marist-MR            2:51.00    3:08.57  
  6 Zummo, James R            11 Aqua Gems-MR              NT    3:10.65  
  7 Brooks, Elliot            12 Aqua Gems-MR              NT    3:21.10  
 
Event 87  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:36.80    2:39.21  
     1) Ferlo, Emily E 10               2) Olsen, Emily 10                
     3) Ehret, Jane M 10                4) Olsen, Ashley E 9              
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                            NT    3:11.23  
     1) Porter, Nicole M 9              2) Arahill, Meg 10                
     3) Walker, Corynn 10               4) Brooks, Elizabeth 9            
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         3:04.80    3:27.93  
     1) Kreielsheimer, Chelsea 9        2) Goldstein, Sari E 10           
     3) Leibovich, Tamara 10            4) Roche, Katie M 10              
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         3:23.36    3:33.40  
     1) Kunow, Ashley M 9               2) Getchell, Jill A 9             
     3) Macchia, Kelly A 10             4) Araujo, Sara A 9               
  5 Aqua Gems Swim Team-MR  'C'                            NT    3:37.00  
     1) Fasino, Antoinette 9            2) Young, Brianne 10              
     3) MC Clure, Kelly G 10            4) Sweeney, Clare 9               
 -- Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:35.64         DQ  
     1) Damico, Nicole 10               2) Henry, Emily 9                 
     3) Klein, Morganne 10              4) Owens, Amy 9                   
 
Event 88  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:25.25    3:11.07  
     1) Owens, Jeffrey 9                2) Owens, Patrick 10              
     3) Stuart, Alex P 10               4) Drain, Jason 10                
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         3:12.12    3:27.27  
     1) Magee, Ryan T 9                 2) Terwilliger, Rihard S 10      
     3) Sokoloff, Philip 9              4) Stangl, Kevin 10               
 
Event 89  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:20.93    2:18.94  
     1) Stevens, Chelsea 11             2) Huerta, Shianne 11             
     3) Kerdesky, Dana 11               4) Joyce, Caitlin 12              
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:13.05    2:23.35  
     1)                                 2) Murphy, Lauren 11              
     3) Fasulo, Lindsay M 12            4) Shaw, Lauren M 12              
  3 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                    2:28.56    2:25.94  
     1) Felch, Jess L 12                2) Medrano, Carol A 11            
     3) Daly, Jackie E 12               4) Thomas, Colleen E 11           
  4 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                       2:28.30    3:08.39  
     1) Rinaldi, Ariel 11               2) Acker, Erin M 12               
     3) Matalenas, Laura 12             4)                                
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                         3:07.03         DQ  
     1) Hamilton, Ellie G 11            2) Quinn, Meghan M 11             
     3) Miller, Alicia L 11             4) Davidowitz, Emily H 11         
 
Event 90  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:07.66    2:32.28  
     1) Davis, Kevin 12                 2) Brooks, Elliot 12              
     3) Greer, Shaun W 11               4) Singley, Patrick M 12          
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                            NT    2:39.93  
     1) Lenihan, Richard 12             2) Tice, Robert 12                
     3) Zabriskie, Jeremy D 11          4) Zummo, James R 11              
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                              NT    3:10.59  
     1) Roeser, Kenny P 12              2) Gallen, Chris P 11             
     3) Manzione, James J 11            4) Stein, Robert J 11             
 -- Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:31.96         DQ  
     1) Carroll, James 12               2) Saindon, Brian 12              
     3) Culver, Eric 11                 4) Callinan, Marty 11             
 
Event 91  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santiago, Amber            8 Seahawks-MR            22.27      22.64  
  2 Huerta, Imani              8 Vac-MR                 22.00      23.18  
  3 Boyko, Emily F             8 Marist-MR              26.34      24.46  
  4 Bacigal, Corrine           8 Seahawks-MR            22.92      24.57  
  5 Watson, Carly E            8 Marist-MR              27.00      26.58  
  6 Ryan, Allison              8 Seahawks-MR            28.46      26.76  
  7 Stuart, Ansley T           8 Aqua Gems-MR           24.05      27.04  
  8 Ojeda, Amanda N            7 Sea Lions-MR           34.12      30.12  
  9 Olsen, Mary C              7 Aqua Gems-MR           33.94      35.37  
 -- Mitchell, Nicole L         5 Aqua Gems-MR              NT         DQ  
 -- Boyko, Abigail M           5 Marist-MR              32.00         DQ  
 -- Napier, Hayley M           7 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Terwilliger, Kristina M    7 Sea Lions-MR           39.53         DQ  
 
Event 92  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Adam                8 Aqua Gems-MR           25.70      26.55  
  2 Pendergast, Ryan           8 Aqua Gems-MR           25.30      27.51  
  3 Seidler, Connor M          8 Marist-MR              28.00      28.10  
  4 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR           27.24      29.31  
  5 Rand, Chris                8 Aqua Gems-MR           29.30      29.82  
  6 Periwal, Avikar            6 Sea Lions-MR              NT      51.78  
 -- Olsen, Jack T              5 Aqua Gems-MR              NT         DQ  
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Tam                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trent, Alaina E           14 Vac-MR               2:36.87    2:42.29  
  2 Alexander, Emily          13 Vac-MR               2:52.60    2:45.86  
  3 Murphy, Jean              13 Aqua Gems-MR         2:47.74    2:46.80  
  4 Doty, Amy C               14 Pbac-MR              2:45.97    2:53.37  
  5 Cass, Hayley S            13 Aqua Gems-MR         2:57.84    2:54.87  
  6 Rand, Elizabeth           14 Aqua Gems-MR         2:48.74    2:55.63  
  7 Huerta, Kateri            14 Vac-MR               2:58.44    2:55.87  
  8 Barrett, Hilary L         14 Aqua Gems-MR         3:06.02    3:03.40  
  9 Pihl, Nicole              14 Vac-MR                    NT    3:18.54  
 10 Ryan, Amy                 13 Seahawks-MR               NT    3:39.92  
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Kyle G              14 Marist-MR            2:42.37    2:34.12  
  2 Jacobs, Brian C           14 Pbac-MR              2:50.11    2:41.02  
  3 Alexander, Robert         14 Vac-MR               2:47.32    2:44.87  
  4 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR              NT    2:46.49  
  5 Fasino, Dominic G         14 Aqua Gems-MR         3:07.55    3:05.02  
 
Event 95  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Felch, Kristen M          15 Pbac-MR              2:42.07    2:43.26  
  2 Ruggiero, Jen A           16 Pbac-MR              2:43.80    2:46.39  
  3 Ehret, Jane M             10 Aqua Gems-MR              NT    2:58.33  
  4 Santiago, Ariel           11 Seahawks-MR               NT    3:04.53  
  5 Rand, Megan E             12 Aqua Gems-MR         3:19.17    3:05.80  
  6 Olsen, Emily              10 Aqua Gems-MR              NT    3:38.70  
  7 Pendergast, Megan         10 Aqua Gems-MR              NT    3:57.45  
 -- Murphy, Lauren            11 Aqua Gems-MR         3:20.43         DQ  
 
Event 96  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marks, Danny J            14 Aqua Gems-MR         2:35.50    2:34.41  
  2 Ferraioli, Chris          17 Aqua Gems-MR         2:35.02    2:35.12  
  3 Sweeney, Joseph D         15 Aqua Gems-MR         2:46.75    2:42.44  
  4 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR         3:15.22    3:06.94  
  5 Ferraioli, Jimmy          15 Aqua Gems-MR              NT    3:07.28  
  6 Greer, Shaun W            11 Aqua Gems-MR              NT    3:27.17  
 
Event 97  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huerta, Imani              8 Vac-MR                 37.15      37.73  
  2 Bacigal, Corrine           8 Seahawks-MR            38.86      38.79  
  3 Andrews, Jinan             6 Aqua Gems-MR           38.10      39.03  
  4 Walker, Megan              8 Aqua Gems-MR           38.06      40.06  
  5 Leibovich, Sylvia          8 Sea Lions-MR           48.92      46.42  
  6 Ryan, Allison              8 Seahawks-MR            49.96      49.51  
  7 Olsen, Mary C              7 Aqua Gems-MR           52.48      51.82  
  8 Vitulano, Briana           8 Sea Lions-MR              NT      52.54  
  9 Marzec, Nicole A           7 Sea Lions-MR           54.66      53.11  
 10 Ojeda, Amanda N            7 Sea Lions-MR              NT    1:03.31  
 11 Napier, Hayley M           7 Sea Lions-MR              NT    1:05.92  
 12 Sussman, Heather S         7 Sea Lions-MR              NT    1:06.99  
 13 Terwilliger, Kristina M    7 Sea Lions-MR              NT    1:14.77  
 14 Coyne, Cydney L            8 Sea Lions-MR              NT    1:20.17  
 
Event 98  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galan, Joseph              8 Vac-MR                 37.03      36.46  
  2 Ehret, Jack                7 Aqua Gems-MR           38.37      36.85  
  3 Penergast, Ryan           8 Aqua Gems-MR           39.02      41.21  
  4 Babiarz, Eric A            8 Sea Lions-MR           45.16      43.31  
  5 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR           43.08      46.05  
  6 Ossias, Evan S             8 Marist-MR              41.35      49.31  
  7 Durkin, Connor M           8 Sea Lions-MR              NT      55.98  
  8 Leary, Christopher R       8 Sea Lions-MR           57.68      56.97  
  9 Lee, Brian S               7 Marist-MR              53.90      57.65  
 10 Olsen, Jack T              5 Aqua Gems-MR              NT    1:04.21  
 11 Periwal, Avikar            6 Sea Lions-MR         1:10.41    1:06.00  
 
Event 99  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewanich, Katrice          14 Vac-MR                 24.61      25.89  
  2 Klein, Jacquelyn C        14 Vac-MR                 25.69      26.42  
  3 Tomasula, Kellyanne M     14 Aqua Gems-MR           27.07      27.12  
  4 Hrbek, Amber L            14 Pbac-MR                26.57      27.26  
  5 Lukasik, Brittany G       14 Aqua Gems-MR           27.61      27.62  
  6 Ruggiero, Lisa M          14 Pbac-MR                27.12      27.75  
  7 Lupinetti, Amelia J       13 Aqua Gems-MR           27.97      27.99  
  8 Sosnowski, Rachael        13 Pbac-MR                28.96      28.65  
  9 Laspisa, Jean E           14 Pbac-MR                29.45      28.77  
 10 Huerta, Kateri            14 Vac-MR                 28.79      29.13  
 11 Aiello, Christina E       13 Marist-MR              30.19      29.54  
 12 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR           30.08      29.70  
 13 Cass, Hayley S            13 Aqua Gems-MR           30.18      30.02  
 14 Doty, Amy C               14 Pbac-MR                29.29      30.61  
 15 Murphy, Jean              13 Aqua Gems-MR           30.46      31.22  
 16 Niemera, Kate             13 Aqua Gems-MR           32.97      32.03  
 17 Ryan, Amy                 13 Seahawks-MR            32.17      34.05  
 18 Beswick, Kelly M          13 Aqua Gems-MR           35.33      35.28  
 19 Rinaldi, Kate             13 Aqua Gems-MR           37.78      38.50  
 
Event 100  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gartman, David            14 Seahawks-MR            24.24      24.15  
  2 Wang, Vinson              14 Marist-MR              24.20      24.44  
  3 Murphy, Bryan             14 Aqua Gems-MR           25.60      24.98  
  4 Rodrigues, Arsenio E      14 Pbac-MR                26.99      26.57  
  5 Colton, Billy             13 Seahawks-MR            26.21      26.80  
  6 Jacobs, Brian C           14 Pbac-MR                27.23      26.85  
  7 Klics, Michael R          13 Aqua Gems-MR           27.28      27.07  
  8 Hutzelman, Daniel R       13 Aqua Gems-MR           27.23      27.27  
  9 Fasino, Dominic G         14 Aqua Gems-MR           28.26      28.08  
 10 Byrnes, TJ Z              13 Marist-MR              28.63      28.33  
 11 Alexander, Matthew        14 Aqua Gems-MR           32.04      28.63  
 12 Alexander, Robert         14 Vac-MR                 28.38      29.01  
 13 Hoffman, Elijah J         13 Marist-MR              30.24      29.87  
 14 Saindon, Merrick R        14 Vac-MR                 30.58      30.29  
 15 Scharf, RJ J              13 Sea Lions-MR           41.09      32.06  
 16 Cassidy, James            13 Aqua Gems-MR           29.40      32.09  
 17 Walker, Patrick J         13 Aqua Gems-MR           32.96      32.71  
 18 Card, Michael G           13 Aqua Gems-MR           34.52      33.57  
 
Event 101  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colton, Kristin           15 Seahawks-MR            25.81      25.74  
  2 Fitzsimons, Keriann       18 Marist-MR              24.71      25.94  
  3 Felch, Kristen M          15 Pbac-MR                25.45      26.47  
  4 Gartman, Amy              16 Seahawks-MR            26.12      26.65  
  5 Schutz, Morgan E          16 Pbac-MR                25.96      26.71  
  6 Alexander, Katie          16 Vac-MR                 26.89      26.88  
  7 Cimilluca, Veronica       13 Seahawks-MR            29.27      28.03  
  8 Ryan, Caitlin             14 Seahawks-MR            27.09      28.54  
  9 Morgan, Adriana Z         16 Marist-MR              27.37      28.60
 10 Coratti, Marissa L        16 Marist-MR              27.74      28.90  
 11 Ruggiero, Jen A           16 Pbac-MR                28.37      29.05  
 12 Senkewich, Christie       15 Seahawks-MR            28.34      29.74  
 13 Adamec, Danielle          15 Pbac-MR                30.16      29.96  
 14 Saggau, Pamela L          16 Aqua Gems-MR           30.60      30.30  
 15 Romanowski, Kimberly L    16 Aqua Gems-MR           30.83      31.03  
 16 Marrie, Sarah E           17 Aqua Gems-MR           30.12      31.07  
 17 Esposito, Katelyn A       16 Aqua Gems-MR           27.49      31.19  
 18 Santiago, Ariel           11 Seahawks-MR            31.67      31.62  
 19 Florio, Jolene E          15 Aqua Gems-MR           32.35      32.06  
 20 Pendergast, Megan         10 Aqua Gems-MR           38.91      37.85  
 
Event 102  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pai, Christophr C         17 Marist-MR              21.38      22.05  
  2 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR           21.22      22.31  
  3 Garvey, Pat A             16 Pbac-MR                22.76      23.18  
  4 Branagan, Timothy J       15 Aqua Gems-MR           23.66      23.60  
  5 Senkewich, John           15 Seahawks-MR            24.70      24.45  
  6 Jurjevic, Vedran          18 Aqua Gems-MR              NT      25.30  
  7 Carney, Kevin M           16 Aqua Gems-MR           25.15      25.33  
  8 Sweeney, Joseph D         15 Aqua Gems-MR           25.02      25.66  
  9 Ferraioli, Chris          17 Aqua Gems-MR           26.55      26.19  
 10 Marks, Danny J            14 Aqua Gems-MR           26.40      26.71  
 11 Martyniuk, Michael        16 Aqua Gems-MR           27.41      27.72  
 12 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR              NT      29.38  
 
Event 103  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Megan              8 Aqua Gems-MR           21.55      20.31  
  2 Watson, Carly E            8 Marist-MR              24.00      21.01  
  3 Andrews, Jinan             6 Aqua Gems-MR           22.40      21.35  
  4 Leibovich, Sylvia          8 Sea Lions-MR           24.00      24.55  
  5 Napier, Hayley M           7 Sea Lions-MR              NT      25.20  
  6 Ryan, Allison              8 Seahawks-MR            26.09      26.00  
  7 Vitulano, Briana           8 Sea Lions-MR              NT      26.80  
  8 Marzec, Nicole A           7 Sea Lions-MR              NT      27.29  
  9 Olsen, Mary C              7 Aqua Gems-MR           27.41      27.91  
 10 Fasino, Claudia            6 Aqua Gems-MR           31.37      29.49  
 11 Sussman, Heather S         7 Sea Lions-MR              NT      29.52  
 12 Coyne, Cydney L            8 Sea Lions-MR              NT      31.13  
 13 Boyko, Abigail M           5 Marist-MR              33.00      33.60  
 14 Terwilliger, Kristina M    7 Sea Lions-MR              NT      34.31  
 15 Ojeda, Amanda N            7 Sea Lions-MR              NT      38.09  
 16 Mitchell, Nicole L         5 Aqua Gems-MR           47.05      48.72  
 
Event 104  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Adam                8 Aqua Gems-MR           20.38      20.98  
  2 Babiarz, Eric A            8 Sea Lions-MR           25.00      23.09  
  3 Lee, Brian S               7 Marist-MR              32.00      24.17  
  4 Pendergast, Ryan           8 Aqua Gems-MR           24.51      24.26  
  5 Ossias, Evan S             8 Marist-MR              23.00      24.29  
  6 Rand, Chris                8 Aqua Gems-MR           25.31      26.35  
  7 Leary, Christopher R       8 Sea Lions-MR           32.00      30.57  
  8 Periwal, Avikar            6 Sea Lions-MR              NT      33.56  
  9 Olsen, Jack T              5 Aqua Gems-MR           32.70      35.87  
 -- Durkin, Connor M           8 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 105  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyanne M     14 Aqua Gems-MR         1:03.74    1:04.25  
  2 Ruggiero, Lisa M14 Pbac-MR              1:02.67    1:04.71  
  3 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         1:08.67    1:08.60  
  4 Coratti, Samantha J       14 Marist-MR            1:10.60    1:08.92  
  5 Trent, Alaina E           14 Vac-MR               1:11.18    1:09.73  
  6 Hrbek, Amber L            14 Pbac-MR              1:07.84    1:10.98  
  7 Lukasik, Brittany G       14 Aqua Gems-MR         1:17.19    1:11.49  
  8 Kemp, Victoria L          14 Marist-MR            1:11.14    1:11.72  
  9 Laspisa, Jean E           14 Pbac-MR              1:14.90    1:13.08  
 10 Barrett, Hilary L         14 Aqua Gems-MR         1:12.16    1:13.62  
 11 Murphy, Jean              13 Aqua Gems-MR         1:15.56    1:16.94  
 12 Niemera, Kate             13 Aqua Gems-MR         1:28.73    1:26.79  
 13 Beswick, Kelly M          13 Aqua Gems-MR         1:27.82    1:27.64  
 14 Rinaldi, Kate             13 Aqua Gems-MR         1:48.40    1:41.65  
 
Event 106  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Kyle G              14 Marist-MR              59.54      59.11  
  2 Gartman, David            14 Seahawks-MR          1:02.04    1:02.98  
  3 Colton, Billy             13 Seahawks-MR          1:05.25    1:05.28  
  4 Jacobs, Brian C           14 Pbac-MR              1:07.76    1:06.73  
  5 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         1:06.97    1:07.45  
  6 Hutzelman, Daniel R       13 Aqua Gems-MR         1:07.42    1:08.89  
  7 Byrnes, TJ Z              13 Marist-MR            1:11.71    1:09.76  
  8 Klics, Michael R          13 Aqua Gems-MR         1:13.26    1:11.72  
  9 Fasino, Dominic G         14 Aqua Gems-MR         1:13.97    1:11.88  
 10 Walker, Patrick J         13 Aqua Gems-MR         1:18.97    1:20.71  
 11 Scharf, RJ J              13 Sea Lions-MR         1:44.27    1:20.89  
 12 Saindon, Merrick R        14 Vac-MR               1:21.49    1:23.33  
 13 Cassidy, James            13 Aqua Gems-MR         1:18.95    1:23.65  
 14 Hoffman, Elijah J         13 Marist-MR            1:28.19    1:26.16  
 15 Card, Michael G           13 Aqua Gems-MR              NT    1:28.76  
 -- Murphy, Bryan             14 Aqua Gems-MR         1:12.11         DQ  
 
Event 107  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colton, Kristin           15 Seahawks-MR          1:00.77    1:02.15  
  2 McCarthy, Jessica L       16 Marist-MR            1:09.50    1:09.00  
  3 Esposito, Katelyn A       16 Aqua Gems-MR         1:07.21    1:09.27  
  4 Gartman, Amy              16 Seahawks-MR          1:08.84    1:10.34  
  5 Mitchell, Caitlin M       16 Marist-MR            1:12.70    1:14.85  
  6 Romanowski, Kimberly L    16 Aqua Gems-MR         1:16.66    1:15.66  
  7 Senkewich, Christie       15 Seahawks-MR          1:17.14    1:18.07  
  8 Adamec, Danielle          15 Pbac-MR              1:17.31    1:19.07  
  9 Marrie, Sarah E           17 Aqua Gems-MR         1:19.03    1:21.21  
 10 Pihl, Nicole              14 Vac-MR               1:21.00    1:23.48  
 11 Florio, Jolene E          15 Aqua Gems-MR         1:25.37    1:26.97  
 
Event 108  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR           55.47      57.27  
  2 Callinan, Danny           17 Vac-MR                 57.96      58.42  
  3 Garvey, Pat A             16 Pbac-MR                58.32      59.80  
  4 Carney, Kevin M           16 Aqua Gems-MR         1:00.75    1:00.78  
  5 Hinkel, Adam C            17 Marist-MR            1:00.75    1:01.78  
  6 Branagan, Timothy J       15 Aqua Gems-MR         1:00.10    1:01.87  
  7 Senkewich, John           15 Seahawks-MR          1:04.66    1:05.92  
  8 Marks, Danny J            14 Aqua Gems-MR         1:05.78    1:08.84  
  9 Jurjevic, Vedran          18 Aqua Gems-MR              NT    1:10.57  
 10 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR         1:12.19    1:13.89  
 11 Ferraioli, Jimmy          15 Aqua Gems-MR         1:22.99    1:21.90  
 
Event 109  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyko, Emily F             8 Marist-MR              19.56      19.04
  2 Santiago, Amber            8 Seahawks-MR            20.47      19.78  
  3 Bacigal, Corrine           8 Seahawks-MR            20.92      20.81  
  4 Walker, Megan              8 Aqua Gems-MR           23.00      22.95  
  5 Stuart, Ansley T           8 Aqua Gems-MR           22.26      24.57  
  6 Leibovich, Sylvia          8 Sea Lions-MR           28.89      30.66  
  7 Vitulano, Briana           8 Sea Lions-MR              NT      31.92  
 -- Boyko, Abigail M           5 Marist-MR              26.00         DQ  
 
Event 110  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jack                7 Aqua Gems-MR           20.99      20.52  
  2 Galan, Joseph              8 Vac-MR                 20.12      21.26  
  3 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR           20.83      23.29  
  4 Seidler, Connor M          8 Marist-MR              24.47      25.87  
  5 Lee, Brian S               7 Marist-MR              20.00      28.59  
  6 Leary, Christopher R       8 Sea Lions-MR              NT      35.59  
 -- Ossias, Evan S             8 Marist-MR              21.00         DQ  
 -- Babiarz, Eric A            8 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 -- Olsen, Jack T              5 Aqua Gems-MR           38.76         DQ  
 -- Durkin, Connor M           8 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 111  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jacquelyn C        14 Vac-MR               1:00.08    1:02.98  
  2 Ewanich, Katrice          14 Vac-MR               1:03.08    1:03.78  
  3 Alexander, Emily          13 Vac-MR               1:05.55    1:05.77  
  4 Tomasula, Kellyanne M     14 Aqua Gems-MR              NT    1:06.73  
  5 Kemp, Victoria L          14 Marist-MR            1:07.29    1:07.07  
  6 Lupinetti, Amelia J       13 Aqua Gems-MR         1:09.45    1:09.23  
  7 Aiello, Christina E       13 Marist-MR            1:14.41    1:12.57  
  8 Huerta, Kateri            14 Vac-MR               1:10.67    1:12.72  
  9 Coratti, Samantha J       14 Marist-MR            1:12.35    1:12.99  
 10 Cass, Hayley S            13 Aqua Gems-MR         1:16.37    1:13.31  
 11 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         1:14.25    1:13.99  
 12 Rand, Elizabeth           14 Aqua Gems-MR         1:17.58    1:17.96  
 13 Ryan, Caitlin             14 Seahawks-MR               NT    1:22.14  
 14 Saggau, Valerie           13 Aqua Gems-MR         1:31.26    1:35.04  
 
Event 112  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wang, Vinson              14 Marist-MR              58.79      59.01  
  2 Gartman, David            14 Seahawks-MR          1:06.65    1:03.15  
  3 Murphy, Bryan             14 Aqua Gems-MR         1:09.70    1:03.66  
  4 Rodrigues, Arsenio E      14 Pbac-MR              1:11.88    1:12.80  
  5 Hoffman, Elijah J         13 Marist-MR            1:14.08    1:14.59  
  6 Fasino, Dominic G         14 Aqua Gems-MR         1:15.74    1:14.93  
  7 Klics, Michael R          13 Aqua Gems-MR         1:40.61    1:18.40  
 -- Scharf, RJ J              13 Sea Lions-MR              NT         DQ  
 
Event 113  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzsimons, Keriann       18 Marist-MR              59.37    1:01.58  
  2 Schutz, Morgan E          16 Pbac-MR              1:04.59    1:06.43  
  3 Felch, Kristen M          15 Pbac-MR              1:06.21    1:07.19  
  4 Mitchell, Caitlin M       16 Marist-MR            1:05.96    1:08.27  
  5 Coratti, Marissa L        16 Marist-MR            1:06.52    1:10.64  
  6 McCarthy, Jessica L       16 Marist-MR            1:11.73    1:11.69  
  7 Ruggiero, Jen A           16 Pbac-MR              1:12.15    1:12.66  
  8 Morgan, Adriana Z         16 Marist-MR            1:07.17    1:12.80  
  9 Fasulo, Lindsay M         12 Aqua Gems-MR              NT    1:14.08  
 10 Esposito, Katelyn A       16 Aqua Gems-MR         1:12.07    1:17.76  
 11 Romanowski, Kimberly L    16 Aqua Gems-MR    NT    1:20.88  
 12 Marrie, Sarah E           17 Aqua Gems-MR         1:33.37    1:22.42  
 13 Senkewich, Christie       15 Seahawks-MR          1:20.04    1:25.37  
 14 Pihl, Nicole              14 Vac-MR               1:21.00    1:27.73  
 15 Santiago, Ariel           11 Seahawks-MR               NT    1:27.80  
 
Event 114  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pai, Christophr C         17 Marist-MR              51.41      54.90  
  2 Garvey, Pat A             16 Pbac-MR                58.95      57.30  
  3 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR           56.27      57.34  
  4 Branagan, Timothy J       15 Aqua Gems-MR           59.41      59.50  
  5 Callinan, Danny           17 Vac-MR               1:02.19    1:00.65  
  6 Hinkel, Adam C            17 Marist-MR            1:01.91    1:02.51  
  7 Senkewich, John           15 Seahawks-MR          1:03.87    1:04.79  
  8 Ferraioli, Chris          17 Aqua Gems-MR         1:10.53    1:10.90  
 -- Jurjevic, Vedran          18 Aqua Gems-MR              NT         DQ  
 
Event 115  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyko, Emily F             8 Marist-MR            1:36.67    1:33.24  
  2 Huerta, Imani              8 Vac-MR               1:36.43    1:34.78  
  3 Santiago, Amber            8 Seahawks-MR          1:38.88    1:39.51  
  4 Andrews, Jinan             6 Aqua Gems-MR         2:00.12    1:41.86  
  5 Watson, Carly E            8 Marist-MR            1:37.00    1:51.00  
  6 Stuart, Ansley T           8 Aqua Gems-MR         1:50.76    1:53.32  
 
Event 116  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jack                7 Aqua Gems-MR              NT    1:33.49  
  2 Galan, Joseph              8 Vac-MR               1:35.10    1:35.56  
  3 Pendergast, Ryan           8 Aqua Gems-MR              NT    1:53.69  
  4 Seidler, Connor M          8 Marist-MR            1:55.86    1:57.58  
  5 Stuart, Ian D              8 Aqua Gems-MR         1:53.50    2:00.33  
 
Event 117  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jacquelyn C        14 Vac-MR               2:13.61    2:19.67  
  2 Ruggiero, Lisa M          14 Pbac-MR              2:19.16    2:20.39  
  3 Ewanich, Katrice          14 Vac-MR               2:17.83    2:21.70  
  4 Lupinetti, Amelia J       13 Aqua Gems-MR         2:23.48    2:25.27  
  5 Trent, Alaina E           14 Vac-MR               2:23.36    2:26.16  
  6 Alexander, Emily          13 Vac-MR               2:21.67    2:27.39  
  7 Tomasula, Kellyanne M     14 Aqua Gems-MR         2:21.64    2:29.24  
  8 Kemp, Victoria L          14 Marist-MR            2:30.36    2:30.35  
  9 Ferlo, Nicole C           13 Aqua Gems-MR         2:27.81    2:31.81  
 10 Lukasik, Brittany G       14 Aqua Gems-MR         2:31.69    2:33.55  
 11 Cimilluca, Veronica       13 Seahawks-MR               NT    2:36.36  
 12 Sosnowski, Rachael        13 Pbac-MR              2:35.37    2:37.36  
 13 Coratti, Samantha J       14 Marist-MR            2:32.90    2:37.54  
 14 Aiello, Christina E       13 Marist-MR            2:41.23    2:39.70  
 15 Barrett, Hilary L         14 Aqua Gems-MR         2:38.68    2:40.22  
 16 Murphy, Jean              13 Aqua Gems-MR              NT    2:41.40  
 17 Rand, Elizabeth           14 Aqua Gems-MR         2:33.61    2:42.63  
 18 Doty, Amy C               14 Pbac-MR              2:47.01    2:44.57  
 19 Ryan, Amy                 13 Seahawks-MR               NT    3:10.98  
 20 Saggau, Valerie           13 Aqua Gems-MR         3:06.94    3:13.02  
 
Event 118  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Kyle G              14 Marist-MR            2:10.31    2:10.91  
  2 Wang, Vinson              14 Marist-MR            2:13.53    2:16.55  
  3 Kameyama, Ryosuke         13 Aqua Gems-MR         2:21.51    2:20.73
  4 Marks, Danny J            14 Aqua Gems-MR         2:28.99    2:24.51  
  5 Colton, Billy             13 Seahawks-MR          2:28.34    2:29.50  
  6 Hutzelman, Daniel R       13 Aqua Gems-MR         2:36.01    2:30.60  
  7 Byrnes, TJ Z              13 Marist-MR            2:36.72    2:34.32  
  8 Fasino, Dominic G         14 Aqua Gems-MR         2:44.59    2:36.82  
  9 Alexander, Robert         14 Vac-MR               2:41.49    2:37.86  
 10 Klics, Michael R          13 Aqua Gems-MR         3:05.13    2:40.00  
 11 Cassidy, James            13 Aqua Gems-MR              NT    2:57.80  
 12 Saindon, Merrick R        14 Vac-MR               2:59.42    2:58.69  
 13 Card, Michael G           13 Aqua Gems-MR              NT    3:18.89  
 -- Rodrigues, Arsenio E      14 Pbac-MR              2:34.99         DQ  
 
Event 119  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fitzsimons, Keriann       18 Marist-MR            2:12.53    2:17.10  
  2 Gartman, Amy              16 Seahawks-MR          2:19.73    2:20.14  
  3 Colton, Kristin           15 Seahawks-MR          2:21.84    2:21.14  
  4 Morgan, Adriana Z         16 Marist-MR            2:26.25    2:32.04  
  5 McCarthy, Jessica L       16 Marist-MR            2:27.73    2:33.51  
  6 Mitchell, Caitlin M       16 Marist-MR            2:29.17    2:34.56  
  7 Coratti, Marissa L        16 Marist-MR            2:30.93    2:34.89  
  8 Esposito, Katelyn A       16 Aqua Gems-MR         2:26.66    2:43.32  
  9 Ryan, Caitlin             14 Seahawks-MR          2:44.30    2:45.44  
 10 Saggau, Pamela L          16 Aqua Gems-MR         2:48.32    2:45.76  
 11 Romanowski, Kimberly L    16 Aqua Gems-MR              NT    2:50.04  
 12 Florio, Jolene E          15 Aqua Gems-MR         2:59.47    3:05.02  
 13 Pendergast, Megan         10 Aqua Gems-MR              NT    3:27.64  
 
Event 120  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pai, Christophr C         17 Marist-MR            2:02.29    2:05.98  
  2 Olsen, Ryan M             16 Aqua Gems-MR         2:02.86    2:07.97  
  3 Callinan, Danny           17 Vac-MR               2:07.64    2:10.03  
  4 Hinkel, Adam C            17 Marist-MR            2:04.59    2:15.05  
  5 Carney, Kevin M           16 Aqua Gems-MR         2:17.25    2:18.82  
  6 Andrews, Ayman C          11 Aqua Gems-MR         2:34.38    2:40.38  
  7 Martyniuk, Michael        16 Aqua Gems-MR              NT    2:47.79  
 
Event 121  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:18.06    1:45.13  
     1) Walker, Megan 8                 2) Stuart, Ansley T 8             
     3) Andrews, Jinan 6                4) Olsen, Mary C 7                
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:48.13    1:53.60  
     1) Napier, Hayley M 7              2) Ojeda, Amanda N 7              
     3) Leibovich, Sylvia 8             4) Marzec, Nicole A 7             
 
Event 122  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:22.66    1:27.93  
     1) Smith, Adam 8                   2) Ehret, Jack 7                  
     3) Stuart, Ian D 8                 4) Pendergast, Ryan 8             
 
Event 123  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:58.80    2:01.26  
     1) Klein, Jacquelyn C 14           2) Trent, Alaina E 14             
     3) Alexander, Emily 13             4) Ewanich, Katrice 14            
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:04.86    2:05.10  
     1) Tomasula, Kellyanne M 14        2) Murphy, Jean 13                
     3) Lukasik, Brittany G 14          4) Lupinetti, Amelia J 13         
  3 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                    2:9.89    2:07.12  
     1) Hrbek, Amber L 14               2) Doty, Amy C 14                 
     3) Ruggiero, Lisa M 14             4) Sosnowski, Rachael 13          
  4 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                            NT    2:18.93  
     1) Ferlo, Nicole C 13              2) Rand, Elizabeth 14             
     3) Cass, Hayley S 13               4) Barrett, Hilary L 14           
 -- Aqua Gems Swim Team-MR  'C'                            NT         DQ  
     1) Beswick, Kelly M 13             2) Niemera, Kate 13               
     3) Saggau, Valerie 13              4) Rinaldi, Kate 13               
 
Event 124  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:56.61    2:00.81  
     1) Hutzelman, Daniel R 13          2) Marks, Danny J 14              
     3) Murphy, Bryan 14                4) Kameyama, Ryosuke 13           
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                            NT    2:30.18  
     1) Fasino, Dominic G 14            2) Card, Michael G 13             
     3) Walker, Patrick J 13            4) Cassidy, James 13              
 
Event 125  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                    2:01.56    2:09.90  
     1) Adamec, Danielle 15             2) Ruggiero, Jen A 16             
     3) Schutz, Morgan E 16             4) Felch, Kristen M 15            
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:09.32    2:22.26  
     1) Esposito, Katelyn A 16          2) Florio, Jolene E 15            
     3) Fitzgerald, Shannan L 15        4) Marrie, Sarah E 17             
 -- Washingtonville Seahawks-MR  'A'                       NT         DQ  
     1) Colton, Kristin 15              2) Santiago, Ariel 11             
     3) Ryan, Caitlin 14                4) Gartman, Amy 16                
 
Event 126  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:52.96    1:53.50  
     1) Carney, Kevin M 16              2) Ferraioli, Chris 17            
     3) Branagan, Timothy J 15          4) Olsen, Ryan M 16               
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                            NT    2:19.38  
     1) Martyniuk, Michael 16           2) Ferraioli, Jimmy 15            
     3) Jurjevic, Vedran 18             4) Alexander, Matthew 14


Brought to you by Computer Aide, Inc.