Metropolitan Age Group Championships
Viking Aquatic Club - March 15-17, 2002

Event 1  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
=========================================================================
        2:30.40  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Quaranta, Christin  10 Bgnw Marlins-MR      2:37.82    2:31.50 AWRD
  2 Bensley, Keri       10 VAC-MR               2:38.24    2:39.04 AWRD
  3 Horner, Marissa R   10 Bgnw Marlins-MR      2:34.75    2:41.09 AWRD
  4 Fradkin, Becky H    10 Silver Streaks-MR    2:44.44    2:42.43 AWRD
  5 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR               2:45.05    2:43.06 AWRD
  6 Klein, Morganne      9 VAC-MR               2:45.08    2:43.84 AWRD
  7 Damico, Nicole      10 VAC-MR               2:44.90    2:44.04 AWRD
  8 Roldan, Fransheska   9 NBS-MR               2:50.93    2:45.23 AWRD
  9 Turner, Jennifer J  10 Silver Streaks-MR    2:46.19    2:45.56 AWRD
 10 Huerta, Shianne     10 VAC-MR               2:51.31    2:54.65 AWRD
 11 Vallario, Alexis Z  10 Silver Streaks-MR    3:00.11    2:58.71 AWRD
 12 Olsen, Emily         9 Aqua Gems-MR         3:20.09    3:04.14 AWRD
 13 Henry, Emily         8 VAC-MR                    NT    3:09.67
 14 Pendergast, Megan    9 Aqua Gems-MR         3:18.77    3:09.88 AWRD
 15 Huerta, Imani        8 VAC-MR               3:05.35    3:18.66
 
Event 2  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
=========================================================================
        2:31.90  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 White, Connor D     10 Bgnw Marlins-MR      2:51.69    2:45.98 AWRD
  2 Gallagher, Keegan    9 VAC-MR               2:56.85    2:49.43 AWRD
  3 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR         2:46.73    2:50.08 AWRD
  4 Nishi, Thomas M     10 Silver Streaks-MR    3:13.11    3:01.47 AWRD
 
Event 3  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
=========================================================================
        2:10.10  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Toth, Lauren E      12 VAC-MR               2:08.47    2:08.13 ****
AWRD - Division  
  1 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR      2:12.72    2:10.27 AWRD
  2 Hyland, Allison L   11 BAD-MR               2:11.78    2:10.81 AWRD
  3 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR      2:14.42    2:13.18 AWRD
  4 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR               2:13.95    2:13.31 AWRD
  5 Ferlo, Nicole C     12 Aqua Gems-MR         2:17.00    2:13.85 AWRD
  6 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR      2:17.86    2:14.93 AWRD
  7 Gomez, Bridget      12 BAD-MR               2:21.39    2:16.07 AWRD
  8 Cecchetelli, Alyss  12 Bgnw Marlins-MR      2:17.82    2:16.51 AWRD
  9 Meier, Kristen A    12 VAC-MR               2:20.26    2:17.37 AWRD
 10 Malone, Becky       11 NBS-MR               2:12.07    2:17.61 AWRD
 11 Niessl, Steffi E    11 Bgnw Marlins-MR      2:24.91    2:18.63 AWRD
 12 Stevens, Chelsea    11 VAC-MR               2:23.87    2:18.71 AWRD
 13 Wang, Diana         11 MSC-MR               2:21.91    2:19.48 AWRD
 14 Chapman, Kimberly   12 WPSC-MR              2:27.36    2:21.84 AWRD
 15 Chiappetta, Emma    12 BAD-MR               2:24.55    2:22.44 AWRD
 16 Turner, Ashley E    12 Silver Streaks-MR    2:24.56    2:22.71 AWRD
 17 Horner, Michelle L  11 Bgnw Marlins-MR      2:24.95    2:22.78 AWRD
 18 Alexander, Emily S  12 Silver Streaks-MR    2:26.14    2:22.98 AWRD
 19 Brenner, Jillian V  12 WPSC-MR              2:25.03    2:23.98 AWRD
 20 HA, Kathryn C       11 Silver Streaks-MR    2:28.15    2:24.75 AWRD
 21 Hoarty, Molly A     11 NBS-MR               2:33.21    2:27.99 AWRD
 22 Weissman, Vanessa   11 Aqua Gems-MR         2:22.49    2:28.09 AWRD
 23 Williams, Jeysalin  11 MSC-MR               2:30.77    2:28.28 AWRD
 24 Taranto, Yolanda R  11 MSC-MR               2:35.80    2:30.04 AWRD
 25 White, Brittany E   12 Bgnw Marlins-MR      2:41.46    2:31.29 AWRD
 26 Bassmann, Amanda C  11 Silver Streaks-MR    2:37.59    2:31.84 AWRD
 27 D'Agostino, Maxine  12 WPSC-MR              2:35.99    2:31.88 AWRD
 28 Larkin, Christine   12 NBS-MR               2:39.88    2:32.02 AWRD
 29 Mann, Jessica L     11 Bgnw Marlins-MR      2:44.52    2:32.07 AWRD
 30 Kerdesky, Dana      11 VAC-MR               2:44.19    2:32.15 AWRD
 31 Meyendorff, Cather  12 Silver Streaks-MR    2:44.00    2:35.86 AWRD
 32 Whelan, Alison C    12 Bgnw Marlins-MR      2:50.18    2:38.89 AWRD
 33 Willhoft, Emily G   11 Bgnw Marlins-MR      3:07.85    2:40.84 AWRD
 34 Walter, Eloise K    12 Silver Streaks-MR    2:49.13    2:42.62 AWRD
 35 Baldwin, Tess E     12 Silver Streaks-MR    2:57.11    2:54.57 AWRD
 36 Joyce, Caitlin      11 VAC-MR               3:03.42    2:57.00 AWRD
 
Event 4  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
=========================================================================
        2:15.30  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hutzelman, Daniel   12 Aqua Gems-MR         2:19.11    2:15.35 AWRD
  2 Gonzalez, Edwin A   12 NBS-MR               2:46.91    2:21.95 AWRD
  3 Whiston, Brian H    11 BAD-MR               2:23.13    2:22.39 AWRD
  4 Meany, Matthew G    12 WPSC-MR              2:22.61    2:22.56 AWRD
  5 Meyendorff, Andrew  12 Silver Streaks-MR    2:36.11    2:23.59 AWRD
  6 Luboja, Chris       12 Bgnw Marlins-MR      2:33.17    2:27.82 AWRD
  7 Blacker, Jared A    12 Bgnw Marlins-MR      2:26.22    2:32.70 AWRD
  8 Carroll, James      11 VAC-MR               2:41.10    2:33.44 AWRD
  9 Terrigno, Philip A  11 Silver Streaks-MR    2:43.88    2:34.22 AWRD
 10 Miranda, Mark L     11 Bgnw Marlins-MR      2:48.81    2:38.88 AWRD
 11 Berard, Garek J     11 Bgnw Marlins-MR      2:47.89    2:41.99 AWRD
 12 Zaino, Joe A        12 Silver Streaks-MR    2:45.11    2:42.88 AWRD
 13 Matta, Jorge A      12 Bgnw Marlins-MR      2:46.99    2:46.17 AWRD
 14 Vitagliano, Willie  12 Silver Streaks-MR    2:50.11    2:55.43 AWRD
 15 Henshaw, Christoph  11 MSC-MR               2:53.09    2:56.71 AWRD
Non-Award Division  
  1 Morris, Dylan W     12 Bgnw Marlins-MR      2:16.33    2:10.25 ****
 
Event 5  Girls 13-14 400 Yard IM
=========================================================================
        5:10.90  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Klein, Jacquelyn C  13 VAC-MR               4:52.26    4:55.01 ****
AWRD - Division  
  1 Oliveira, Kaitlin   13 BAD-MR               5:19.82    5:19.70 AWRD
  2 Mitchell, Cora F    13 Bgnw Marlins-MR      5:32.05    5:28.42 AWRD
  3 Barrett, Hilary L   13 Aqua Gems-MR         5:52.11    5:36.56 AWRD
  4 Huerta, Kateri      14 VAC-MR               5:25.86    5:37.28 AWRD
  5 Meyendorff, Anna C  14 Silver Streaks-MR    5:38.65    5:39.26 AWRD
  6 Yergeau, Sarah E    14 Silver Streaks-MR    5:33.33    5:40.66 AWRD
  7 Willhoft, Laura M   13 Bgnw Marlins-MR      5:40.00    5:42.13 AWRD
  8 Lyons, Deirdre T    13 Bgnw Marlins-MR      6:00.06    5:49.70 AWRD
  9 Parodi, Annie T     13 Aqua Gems-MR         5:51.50    5:52.33 AWRD
 10 Pihl, Nicole        13 VAC-MR                    NT    6:21.55 AWRD
 
Event 6  Boys 13-14 400 Yard IM
=========================================================================
        5:04.30  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 MACNAUGHTON, Jake   13 Silver Streaks-MR    5:12.47    5:13.62 AWRD
  2 Lau, Kevin Z        13 Silver Streaks-MR    5:17.26    5:16.80 AWRD
  3 McGovern, John M    13 Silver Streaks-MR    5:30.24    5:19.01 AWRD
  4 Neely, William W    14 MSC-MR               5:35.40    5:52.45 AWRD
 
Event 7  Girls 15-18 400 Yard IM
=========================================================================
        5:01.40  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 MC Evoy, Erin K     17 VAC-MR               4:56.17    5:00.54 ****
AWRD - Division  
  1 Mikolay, Suzanne I  17 Silver Streaks-MR    5:15.41    5:12.43 AWRD
  2 Alexander, Katie B  16 Silver Streaks-MR    5:18.95    5:13.52 AWRD
  3 Osborn, Rachel K    17 Silver Streaks-MR    5:16.65    5:16.95 AWRD
  4 McCarthy, Jessica   15 MSC-MR               5:12.86    5:19.71 AWRD
  5 Mitchell, Caitlin   16 MSC-MR               5:20.83    5:23.74 AWRD
 
Event 8  Boys 15-18 400 Yard IM
=========================================================================
        4:42.80  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Carney, Kevin M     15 Aqua Gems-MR         5:13.59    4:46.30 AWRD
  2 Reynolds, Connor    16 WPSC-MR                   NT    4:47.37 AWRD
  3 Ziminsky, Joey M    17 Bgnw Marlins-MR      4:59.82    5:06.50 AWRD
 
Event 9  Girls 11-12 200 Yard IM
=========================================================================
        2:28.20  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Toth, Lauren E      12 VAC-MR               2:28.86    2:28.27 AWRD
  2 Hyland, Allison L   11 BAD-MR               2:37.46    2:31.04 AWRD
  3 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR      2:37.38    2:34.19 AWRD
  4 Alexander, Emily S  12 Silver Streaks-MR    2:37.13    2:34.77 AWRD
  5 Gomez, Bridget      12 BAD-MR               2:38.05    2:35.65 AWRD
  6 Ferlo, Nicole C     12 Aqua Gems-MR         2:38.35    2:35.69 AWRD
  7 Meier, Kristen A    12 VAC-MR               2:37.58    2:36.06 AWRD
  8 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR               2:39.67    2:36.26 AWRD
  9 Cecchetelli, Alyss  12 Bgnw Marlins-MR      2:39.73    2:38.64 AWRD
 10 Niessl, Steffi E    11 Bgnw Marlins-MR      2:38.14    2:39.56 AWRD
 11 Stevens, Chelsea    11 VAC-MR               2:46.70    2:39.58 AWRD
 12 Chiappetta, Emma    12 BAD-MR               2:45.55    2:41.55 AWRD
 13 Wang, Diana         11 MSC-MR               2:42.03    2:41.61 AWRD
 14 Williams, Jeysalin  11 MSC-MR               2:44.47    2:41.97 AWRD
 15 Raniere, Brittany   12 NBS-MR               2:45.05    2:42.68 AWRD
 16 Chapman, Kimberly   12 WPSC-MR              2:47.06    2:42.86 AWRD
 17 Turner, Ashley E    12 Silver Streaks-MR    2:44.97    2:43.43 AWRD
 18 Bassmann, Amanda C  11 Silver Streaks-MR    2:53.24    2:44.88 AWRD
 19 HA, Kathryn C       11 Silver Streaks-MR    2:44.66    2:44.94 AWRD
 20 Brenner, Jillian V  12 WPSC-MR              2:46.83    2:45.12 AWRD
 21 Horner, Michelle L  11 Bgnw Marlins-MR      2:55.94    2:45.62 AWRD
 22 Hoess, Ashlea       12 NBS-MR               2:42.10    2:47.34 AWRD
 23 White, Brittany E   12 Bgnw Marlins-MR      2:47.93    2:47.97 AWRD
 24 D'Agostino, Maxine  12 WPSC-MR              2:51.13    2:49.43 AWRD
 25 Kerdesky, Dana      11 VAC-MR               3:05.15    2:54.08 AWRD
 26 Taranto, Yolanda R  11 MSC-MR                    NT    2:54.21 AWRD
 27 Willhoft, Emily G   11 Bgnw Marlins-MR      3:23.53    2:57.13 AWRD
 28 Mann, Jessica L     11 Bgnw Marlins-MR      3:09.02    2:57.81 AWRD
 29 Walter, Eloise K    12 Silver Streaks-MR    3:02.83    2:58.79 AWRD
 30 Whelan, Alison C    12 Bgnw Marlins-MR      3:12.50    3:06.28 AWRD
 31 Baldwin, Tess E     12 Silver Streaks-MR    3:20.11    3:07.72 AWRD
 32 Meyendorff, Cather  12 Silver Streaks-MR    3:11.56    3:08.33 AWRD
Non-Award Division  
  1 Malone, Becky       11 NBS-MR               2:28.55    2:26.70 ****
 
Event 10  Boys 11-12 200 Yard IM
=========================================================================
        2:34.50  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Colton, Billy       12 WSSC-MR              2:23.89    2:28.34 ****
AWRD - Division  
  1 Powers, Casey D     12 Bgnw Marlins-MR      2:36.84    2:34.90 AWRD
  2 Hutzelman, Daniel   12 Aqua Gems-MR         2:36.52    2:36.01 AWRD
  3 Blacker, Jared A    12 Bgnw Marlins-MR      2:36.12    2:40.04 AWRD
  4 Meyendorff, Andrew  12 Silver Streaks-MR    2:55.11    2:42.09 AWRD
  5 Shachar, Tal        12 BAD-MR               2:44.48    2:42.54 AWRD
  6 Luboja, Chris       12 Bgnw Marlins-MR      2:47.94    2:43.90 AWRD
  7 Zaino, Joe A        12 Silver Streaks-MR    3:00.11    2:51.68 AWRD
  8 Terrigno, Philip A  11 Silver Streaks-MR    3:09.16    2:54.13 AWRD
  9 Berard, Garek J     11 Bgnw Marlins-MR      2:55.18    2:57.11 AWRD
 10 Matta, Jorge A      12 Bgnw Marlins-MR      3:03.48    3:00.44 AWRD
 11 Vitagliano, Willie  12 Silver Streaks-MR    3:29.11    3:15.51 AWRD
 -- Henshaw, Christoph  11 MSC-MR               3:12.99         DQ
 
Event 11  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
=========================================================================
        5:30.40  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Felch, Kristen M    14 Pbac-MR              5:44.39    5:41.67 AWRD
  2 Baumann, Mary Kate  13 Bgnw Marlins-MR      5:47.72    5:44.25 AWRD
  3 Ruggiero, Lisa M    13 Pbac-MR              5:44.32    5:44.48 AWRD
  4 Gomez, Stephanie    14 BAD-MR               5:49.81    5:50.54 AWRD
  5 Trent, Alaina E     14 VAC-MR               5:48.00    6:00.44 AWRD
  6 HA, Alyssa J        13 Silver Streaks-MR    6:00.83    6:04.00 AWRD
  7 Bernstein, Vanessa  13 NBS-MR               5:59.65    6:06.56 AWRD
  8 Miller, Anastasia   13 VAC-MR               5:57.48    6:07.82 AWRD
  9 Mitchell, Cora F    13 Bgnw Marlins-MR      6:15.00    6:13.15 AWRD
 10 Barrett, Hilary L   13 Aqua Gems-MR         6:13.95    6:15.52 AWRD
 11 Willhoft, Laura M   13 Bgnw Marlins-MR      6:38.51    6:19.62 AWRD
 12 Yergeau, Sarah E    14 Silver Streaks-MR    6:13.78    6:25.18 AWRD
 13 Meyendorff, Anna C  14 Silver Streaks-MR    6:26.93    6:25.58 AWRD
 14 Parodi, Annie T     13 Aqua Gems-MR         6:28.14    6:41.16 AWRD
 15 Lyons, Deirdre T    13 Bgnw Marlins-MR      6:58.05    6:44.89 AWRD
 
Event 12  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
=========================================================================
        5:27.50  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 McGovern, John M    13 Silver Streaks-MR    5:58.15    5:53.53 AWRD
  2 Lau, Kevin Z        13 Silver Streaks-MR    6:01.76    5:56.35 AWRD
  3 MACNAUGHTON, Jake   13 Silver Streaks-MR    5:55.03    6:10.30 AWRD
  4 Bludeau, Charlie J  14 Silver Streaks-MR    7:00.11    6:39.81 AWRD
  5 Neely, William W    14 MSC-MR               6:19.19    6:48.43 AWRD
  6 Fasino, Dominic G   13 Aqua Gems-MR         7:00.50    6:59.31 AWRD
  7 Alexander, Robert   14 Silver Streaks-MR    7:06.11    7:03.89 AWRD
 
Event 13  Girls 15-18 500 Yard Freestyle
=========================================================================
        5:31.50  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Landry, Kristen     16 WPSC-MR              5:37.53    5:36.51 AWRD
  2 Carroll, Christie   17 VAC-MR               5:46.50    5:39.58 AWRD
  3 Lewis, Allison J    16 VAC-MR               5:47.15    5:45.47 AWRD
  4 Bogdanski, Sharon   16 NBS-MR               5:50.99    5:48.17 AWRD
  5 Donleavy, Meghan E  16 NBS-MR               5:48.27    5:52.33 AWRD
  6 Alexander, Katie B  16 Silver Streaks-MR    5:43.80    5:58.64 AWRD
  7 Backer, Chelsea Z   17 BAD-MR               5:52.94    5:59.92 AWRD
  8 Moore, Regina M     18 NBS-MR               6:01.42    6:01.07 AWRD
  9 Osborn, Rachel K    17 Silver Streaks-MR    6:06.80    6:01.17 AWRD
 10 Mikolay, Suzanne I  17 Silver Streaks-MR    6:05.88    6:07.15 AWRD
 11 Facciolla, Jenna    15 WSSC-MR              6:09.37    6:07.96 AWRD
 12 Lewis, Samantha     15 NBS-MR               6:16.50    6:15.45 AWRD
 13 Fisher, Katie       15 VAC-MR                    NT    6:48.52 AWRD
Non-Award Division  
  1 Gartman, Amy        15 WSSC-MR              5:34.65    5:26.90 ****
 
Event 14  Boys 15-18 500 Yard Freestyle
=========================================================================
        5:08.90  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Moore, John F       17 NBS-MR               5:12.50    5:10.80 AWRD
  2 Reynolds, Connor    16 WPSC-MR              5:22.98    5:20.68 AWRD
  3 Hollingsworth, Tom  17 VAC-MR               5:09.99    5:26.41 AWRD
  4 Carney, Kevin M     15 Aqua Gems-MR         5:45.66    5:30.27 AWRD
  5 Ziminsky, Joey M    17 Bgnw Marlins-MR      5:20.73    5:51.20 AWRD
 
Event 15  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
=========================================================================
        2:04.50  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Ewanich, Katrice    13 VAC-MR               2:04.09    2:02.53 ****
  2 Colton, Kristin     14 WSSC-MR              2:02.58    2:03.76 ****
AWRD - Division  
  1 Felch, Kristen M    14 Pbac-MR              2:07.49    2:08.94 AWRD
  2 Ruggiero, Lisa M    13 Pbac-MR              2:09.86    2:09.55 AWRD
  3 Gomez, Stephanie    14 BAD-MR               2:09.73    2:11.37 AWRD
  4 HA, Alyssa J        13 Silver Streaks-MR    2:10.52    2:13.17 AWRD
  5 Crawford, Natalie   13 VAC-MR               2:16.86    2:17.23 AWRD
  6 Baumann, Mary Kate  13 Bgnw Marlins-MR      2:10.89    2:18.97 AWRD
  7 Willhoft, Laura M   13 Bgnw Marlins-MR      2:16.99    2:21.36 AWRD
  8 Barrett, Hilary L   13 Aqua Gems-MR         2:16.78    2:22.25 AWRD
  9 Meyendorff, Anna C  14 Silver Streaks-MR    2:26.27    2:23.42 AWRD
 10 Lyons, Deirdre T    13 Bgnw Marlins-MR      2:24.51    2:28.38 AWRD
 11 Parodi, Annie T     13 Aqua Gems-MR         2:23.89    2:35.33 AWRD
 12 DiNapoli, Sara B    13 NBS-MR               2:54.95    2:45.03 AWRD
 
Event 16  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
=========================================================================
        2:00.50  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Lau, Kevin Z        13 Silver Streaks-MR    2:14.07    2:09.96 AWRD
  2 McGovern, John M    13 Silver Streaks-MR    2:11.32    2:11.30 AWRD
  3 MACNAUGHTON, Jake   13 Silver Streaks-MR    2:11.89    2:23.14 AWRD
  4 Neely, William W    14 MSC-MR               2:24.11    2:27.26 AWRD
  5 Alexander, Robert   14 Silver Streaks-MR    2:31.90    2:31.49 AWRD
  6 Bludeau, Charlie J  14 Silver Streaks-MR    2:25.80    2:52.56 AWRD
 
Event 17  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
          40.90  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Russo, Jeanette M   10 Middies-MR             42.18      41.01 AWRD
  2 Kelly, Corinne M    10 Middies-MR             42.57      41.61 AWRD
  3 Dooley, Theresa A    9 COND-CT                41.93      41.85 AWRD
  4 Wyatt, Allison B     9 MSC-MR                 42.64      41.92 AWRD
  5 Klein, Morganne      9 VAC-MR                 43.75      42.79 AWRD
  6 Jaquith, Aly L      10 Bgnw Marlins-MR        42.71      42.96 AWRD
  7 Huerta, Shianne     10 VAC-MR                 43.30      43.24 AWRD
  8 Murphy, Lauren      10 Aqua Gems-MR           45.28      44.56 AWRD
  9 Pineau, Alexandra   10 BAD-MR                 47.53      44.61 AWRD
 10 Ginsberg, Ariel E   10 Middies-MR             46.47      44.68 AWRD
 11 Jacobs, Deanna L     9 Pbac-MR                48.41      44.74 AWRD
 12 Soukas, Chloe M     10 COND-CT                44.88      44.96 AWRD
 13 Green, Alexa K      10 Bgnw Marlins-MR        46.94      46.27 AWRD
 14 Mannion, Breeda E    9 Bgnw Marlins-MR        46.22      46.34 AWRD
 15 Ashinsky, Beth G    10 Middies-MR             47.01      46.67 AWRD
 16 Pribble, Abigail L  10 Bgnw Marlins-MR        47.90      46.68 AWRD
 17 Beers, Melanie Z    10 COND-CT                44.57      46.76 AWRD
 18 Browne, Rebecca K   10 Middies-MR             47.32      46.87 AWRD
 19 Trujillo, Maria C    9 Bgnw Marlins-MR        48.51      47.10 AWRD
 20 Whelan, Kerri A     10 Bgnw Marlins-MR        48.49      47.16 AWRD
 21 Fink, Ericka M       9 Middies-MR             50.91      47.48 AWRD
 22 Fufidio, Michelle   10 BAD-MR                 47.50      47.94 AWRD
 23 Lyons, Caitlin      10 BAD-MR                 48.48      47.97 AWRD
 24 Donlon, Patricia    10 WPSC-MR                49.86      48.60 AWRD
 25 Henry, Emily         8 VAC-MR                 52.22      48.66
 26 Marks, Hannah B      9 Bgnw Marlins-MR        51.83      49.78 AWRD
 26 Tremper, Andrea     10 VAC-MR                 49.65      49.78 AWRD
 28 McNichol, Taylor     9 Sharks-MR                 NT      50.13 AWRD
 29 Carrafiello, Gabri   9 Middies-MR             52.05      50.15 AWRD
 30 Gioia, Nina          9 NBS-MR                 56.38      50.16 AWRD
 31 Csakvary, Amanda A  10 Aqua Gems-MR           49.60      50.69 AWRD
 32 Tsai, Stephanie Z   10 COND-CT                58.40      50.95 AWRD
 33 Foster, Amanda       9 VAC-MR                 53.05      51.41 AWRD
 34 Woeckener, Emma R    9 Bgnw Marlins-MR        50.32      51.46 AWRD
 35 Jen, Elizabeth C    10 Middies-MR             50.88      51.52 AWRD
 36 Jackson, Adrianna    9 WPSC-MR                55.91      52.15 AWRD
 37 Huerta, Imani        8 VAC-MR                 54.85      53.00
 38 McLaughlin, Megan    9 Middies-MR             53.81      53.34 AWRD
 39 Oboyski, Samantha    9 VAC-MR                 53.23      53.45 AWRD
 40 Pendergast, Megan    9 Aqua Gems-MR           55.65      53.49 AWRD
 41 Foster, Meaghan      7 VAC-MR               1:01.22      53.88
 42 Schoen, Kalena      10 VAC-MR                 54.40      54.06 AWRD
 43 Cole, Shannon        9 VAC-MR               1:03.43      54.22 AWRD
 44 Wright, Brianna     10 VAC-MR                 56.11      55.30 AWRD
 45 Walter, Margaret K   9 Silver Streaks-MR      56.87      55.87 AWRD
 46 Martinez, Melyssa    9 VAC-MR               1:09.99      56.44 AWRD
 47 Griffin, Nicole      9 VAC-MR               1:06.78      56.48 AWRD
 48 Stevens, Madelyn     8 VAC-MR                 58.55      56.52
 49 Knoff, Abigail J    10 COND-CT                57.19      56.57 AWRD
 50 Munz, Brenna A       9 MSC-MR               1:00.70      57.39 AWRD
 51 Owens, Amy           9 VAC-MR               1:08.99      57.41 AWRD
 52 Manning, Lauren E    9 Middies-MR           1:01.29      57.90 AWRD
 53 Spear, Kateri        8 VAC-MR                    NT      59.12
 54 Joyce, Gwyneth       8 VAC-MR               1:07.46    1:00.78
 55 Pihl, Meo            8 VAC-MR                    NT    1:01.28
 56 Tango, Becky         9 VAC-MR               1:04.27    1:07.10 AWRD
 -- Kimball, Ryan E      9 NBS-MR                 55.38         DQ
 -- Papp, Maria L        9 COND-CT                53.86         DQ
 -- Grant, Julianne      8 VAC-MR                 49.67         DQ
 -- Giovinco, Emma H    10 COND-CT                46.52         DQ
 -- Bonifacio, Stepani   9 COND-CT              1:00.22         DQ
Non-Award Division  
  1 Zona, Ariel B       10 Bgnw Marlins-MR        41.03      40.57 ****
 
Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
          43.20  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Eggers, Brendan M   10 BAD-MR                 43.14      43.77 AWRD
  2 Daly, Dennis J       9 Pbac-MR                45.10      44.15 AWRD
  3 Clarke, Braden J    10 Bgnw Marlins-MR        44.22      44.36 AWRD
  4 Mangieri, Gregory   10 Bgnw Marlins-MR        44.25      44.68 AWRD
  5 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR           45.16      44.75 AWRD
  6 Deoliveira, Eric M  10 Silver Streaks-MR      46.98      44.99 AWRD
  7 Mitchell, Ryan J    10 Bgnw Marlins-MR        46.73      45.01 AWRD
  8 Nikic, Marko J      10 COND-CT                43.72      45.51 AWRD
  9 Schneider, Ian M     9 Bgnw Marlins-MR        47.18      45.68 AWRD
 10 Spear, Andrew       10 VAC-MR                 47.76      45.86 AWRD
 11 Bush, David R       10 Bgnw Marlins-MR        45.57      46.23 AWRD
 12 Taylor, Zane V      10 Pbac-MR                47.12      46.49 AWRD
 13 Burillo, Vincent     9 VAC-MR                 48.12      46.69 AWRD
 14 Gourevitch, Jesse    9 Silver Streaks-MR      47.98      46.75 AWRD
 15 McIlhargy, Sean V    9 WPSC-MR                49.40      47.03 AWRD
 16 Jakubek, Jack D      8 MWSC-MR                49.20      47.47
 17 Villegas, Michael    9 COND-CT                48.83      47.87 AWRD
 18 Strassberg, Gary R   9 Middies-MR             49.08      49.29 AWRD
 19 Cicalese, Edward L  10 WPSC-MR                47.93      49.34 AWRD
 20 Zabriskie, Jeremy   10 Aqua Gems-MR           51.87      50.03 AWRD
 21 Ziminsky, Michael    9 Bgnw Marlins-MR        52.83      50.05 AWRD
 22 O'Connell, James B  10 Middies-MR             49.10      50.25 AWRD
 23 Delahanty, William  10 Aqua Gems-MR           50.85      51.18 AWRD
 23 Gallagher, Keegan    9 VAC-MR                    NT      51.18 AWRD
 25 Thorp, Matthew       9 VAC-MR                 51.58      52.26 AWRD
 26 Duda, Peter          8 VAC-MR               1:01.01      52.62
 27 Ferrara, Ian A       9 BAD-MR                 53.12      52.92 AWRD
 28 Leibel, Danny        9 WPSC-MR                53.25      52.93 AWRD
 29 Meany, Richard J     9 WPSC-MR                53.12      53.97 AWRD
 30 Prizzia, Jeffrey E  10 NBS-MR                 53.66      54.39 AWRD
 31 Lang, Andrew C      10 Silver Streaks-MR      58.52      55.22 AWRD
 32 Silverman, Dean B    9 Bgnw Marlins-MR      1:00.30      56.22 AWRD
 33 Swanepoel, Cewan J   9 Middies-MR             57.65      57.05 AWRD
 34 Freiman, Andrew D    9 Middies-MR           1:01.18      58.78 AWRD
 35 Farm, Bryan W       10 COND-CT              1:02.75      59.13 AWRD
 36 DiLorenzo, Christo  10 COND-CT                59.01      59.27 AWRD
 37 Vitagliano, Luke A  10 BAD-MR                 59.55    1:00.60 AWRD
 38 Vitagliano, John A  10 BAD-MR               1:02.55    1:01.13 AWRD
 39 Dranoff, Marshall    9 VAC-MR                    NT    1:04.87 AWRD
 -- Schwartz, Ziv        9 COND-CT              1:00.52         DQ
Non-Award Division  
  1 Chzanowski, Christ  10 WPSC-MR                43.64      42.96 ****
 
Event 19  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
        1:15.70  ****
        5:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Trent, Alaina E     14 VAC-MR               1:13.04    1:13.74 ****
AWRD - Division  
  1 Felch, Kristen M    14 Pbac-MR              1:14.84    1:17.11 AWRD
  2 Doty, Amy C         13 Pbac-MR              1:17.01    1:17.45 AWRD
  3 Ruggiero, Lisa M    13 Pbac-MR              1:16.84    1:18.31 AWRD
  4 Herman, Julia R     14 Bgnw Marlins-MR      1:17.58    1:19.33 AWRD
  5 Hrbek, Amber L      13 Pbac-MR              1:23.72    1:19.77 AWRD
  6 Sosnowski, Rachael  13 Pbac-MR              1:19.36    1:20.33 AWRD
  7 Rand, Elizabeth     13 Aqua Gems-MR         1:18.76    1:20.44 AWRD
  8 Lewis, Tracy        14 BAD-MR               1:21.34    1:20.55 AWRD
  9 Berard, Margurite   13 Bgnw Marlins-MR      1:19.31    1:21.16 AWRD
 10 Swank, Elsie D      13 Bgnw Marlins-MR      1:20.37    1:21.67 AWRD
 11 Torpey, Katie       13 VAC-MR               1:21.30    1:21.88 AWRD
 12 Willhoft, Laura M   13 Bgnw Marlins-MR      1:20.31    1:21.90 AWRD
 13 Clune, Meaghan E    13 Bgnw Marlins-MR      1:21.58    1:22.47 AWRD
 14 Meyendorff, Anna C  14 Silver Streaks-MR    1:21.87    1:22.58 AWRD
 15 Lukasik, Brittany   13 Aqua Gems-MR         1:22.35    1:22.99 AWRD
 16 Duffy, Colleen M    14 Bgnw Marlins-MR      1:22.91    1:23.76 AWRD
 17 Bernstein, Vanessa  13 NBS-MR               1:22.49    1:25.31 AWRD
 18 Parodi, Annie T     13 Aqua Gems-MR         1:21.91    1:25.41 AWRD
 19 Yergeau, Sarah E    14 Silver Streaks-MR    1:24.20    1:25.91 AWRD
 20 Beers, Catherine Z  13 COND-CT              1:28.24    1:27.03 AWRD
 21 Burillo, Alicia     13 VAC-MR               1:25.48    1:27.08 AWRD
 22 Pilacik, Faith P    14 COND-CT              1:25.98    1:27.51 AWRD
 23 Miller, Anastasia   13 VAC-MR               1:28.47    1:27.57 AWRD
 24 Carozza, Jackie     13 BAD-MR               1:27.21    1:27.82 AWRD
 25 Haughey, Dana       13 VAC-MR               1:27.88    1:28.79 AWRD
 26 Herold, Rachel A    14 Middies-MR           1:29.47    1:28.96 AWRD
 27 Moreno, Laura S     13 Bgnw Marlins-MR      1:27.49    1:29.38 AWRD
 28 Lukasik, Brooke M   13 Aqua Gems-MR         1:32.37    1:29.86 AWRD
 29 Cray, Katherine M   13 WPSC-MR              1:27.65    1:30.34 AWRD
 30 Pihl, Nicole        13 VAC-MR               1:31.62    1:32.46 AWRD
 31 Piperato, Nicole L  13 WPSC-MR              1:36.13    1:32.91 AWRD
 32 Wanamaker, Ashley   13 Sharks-MR                 NT    1:34.44 AWRD
 33 Trippett, Kristina  13 COND-CT                   NT    1:36.51 AWRD
 34 Keerdoja, Katherin  14 WPSC-MR              1:35.30    1:37.44 AWRD
 35 DiNapoli, Sara B    13 NBS-MR               1:41.39    1:40.41 AWRD
 36 Kenny, Katelyn M    13 WPSC-MR              1:46.81    1:46.76 AWRD
 37 Pozzanghera, Mia R  13 WPSC-MR              1:48.93    1:48.02 AWRD
 -- Brown, Allison      14 Sharks-MR                 NT         DQ
Non-Award Division  
  1 Klein, Jacquelyn C  13 VAC-MR               1:18.62    1:15.34 ****
 
Event 20  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
        1:10.70  ****
        5:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Sweeney, Joseph D   14 Aqua Gems-MR         1:12.66    1:11.20 AWRD
  2 Coenen, Eben S      13 Ndac-MR              1:12.19    1:12.60 AWRD
  3 Gartman, David      13 WSSC-MR              1:15.62    1:13.78 AWRD
  4 LaSusa, Adam J      14 Ndac-MR              1:18.29    1:14.64 AWRD
  5 Ellman, Douglas A   14 Middies-MR           1:16.70    1:17.76 AWRD
  6 Jakubek, Kramer A   13 MWSC-MR              1:12.72    1:18.30 AWRD
  7 Alexander, Robert   14 Silver Streaks-MR    1:18.45    1:19.33 AWRD
  8 Lau, Kevin Z        13 Silver Streaks-MR    1:20.61    1:20.96 AWRD
  9 Jacobs, Brian C     14 Pbac-MR              1:24.28    1:21.22 AWRD
 10 McGovern, John M    13 Silver Streaks-MR    1:23.82    1:21.68 AWRD
 11 Fasino, Dominic G   13 Aqua Gems-MR         1:30.91    1:27.47 AWRD
 12 Saindon, Merrick R  13 VAC-MR               1:29.51    1:34.33 AWRD
 13 Smedman, Kevin P    13 WPSC-MR              1:45.50    1:39.56 AWRD
Non-Award Division  
  1 Marks, Danny J      13 Aqua Gems-MR         1:12.49    1:10.55 ****
 
Event 21  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
=========================================================================
          31.00  ****
        3:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Jakubek, Anna A     10 MWSC-MR                31.25      31.18 AWRD
  2 Ehret, Jane M       10 Aqua Gems-MR           31.15      31.41 AWRD
  3 Horner, Marissa R   10 Bgnw Marlins-MR        31.92      31.45 AWRD
  4 Laitman, Caroline   10 Middies-MR             31.60      31.61 AWRD
  5 Quaranta, Christin  10 Bgnw Marlins-MR        31.78      31.62 AWRD
  6 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR                 32.61      32.24 AWRD
  7 Fradkin, Becky H    10 Silver Streaks-MR      33.34      32.29 AWRD
  8 Bensley, Keri       10 VAC-MR                 32.23      32.82 AWRD
  9 Green, Alexa K      10 Bgnw Marlins-MR        33.94      32.90 AWRD
 10 Klein, Morganne      9 VAC-MR                 33.95      32.92 AWRD
 11 Kelly, Corinne M    10 Middies-MR             33.42      33.00 AWRD
 12 Owens, Amanda M      9 BAD-MR                 32.27      33.08 AWRD
 13 Panzarino, Alexand   9 Middies-MR             33.83      33.27 AWRD
 14 Ashinsky, Beth G    10 Middies-MR             34.14      33.40 AWRD
 15 Damico, Nicole      10 VAC-MR                 33.37      33.46 AWRD
 16 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR        34.25      33.74 AWRD
 17 Soricelli, Juliet   10 Middies-MR             34.25      33.85 AWRD
 18 Clune, Tara E       10 Bgnw Marlins-MR        33.63      33.93 AWRD
 19 Huddleston, Devon   10 Middies-MR             34.31      33.97 AWRD
 20 Herold, Eve R       10 Middies-MR             33.96      33.99 AWRD
 21 Diepold, Taylor M   10 MWSC-MR                35.25      34.00 AWRD
 22 Roldan, Fransheska   9 NBS-MR                 34.78      34.32 AWRD
 23 Wyatt, Allison B     9 MSC-MR                 33.95      34.41 AWRD
 24 Tremper, Andrea     10 VAC-MR                 34.71      34.44 AWRD
 25 Reilly, Nadie D      9 Bgnw Marlins-MR        34.76      34.63 AWRD
 25 Dooley, Theresa A    9 COND-CT                33.06      34.63 AWRD
 27 Russo, Jeanette M   10 Middies-MR             35.16      35.14 AWRD
 28 Huerta, Shianne     10 VAC-MR                 34.88      35.19 AWRD
 29 Norrgard, Kristen   10 Middies-MR             36.37      35.25 AWRD
 30 Pineau, Alexandra   10 BAD-MR                 34.73      35.62 AWRD
 31 Fufidio, Michelle   10 BAD-MR                 35.50      35.72 AWRD
 32 Giovinco, Emma H    10 COND-CT                35.59      35.76 AWRD
 33 Donlon, Patricia    10 WPSC-MR                35.81      35.95 AWRD
 34 Jaquith, Aly L      10 Bgnw Marlins-MR        36.15      36.03 AWRD
 34 Browne, Rebecca K   10 Middies-MR             35.39      36.03 AWRD
 36 Whelan, Kerri A     10 Bgnw Marlins-MR        36.16      36.06 AWRD
 37 Marks, Hannah B      9 Bgnw Marlins-MR        35.95      36.24 AWRD
 38 Woeckener, Emma R    9 Bgnw Marlins-MR        37.07      36.35 AWRD
 39 Nikic, Bianca M      9 COND-CT                   NT      36.47 AWRD
 40 Jacobs, Deanna L     9 Pbac-MR                35.76      36.56 AWRD
 41 Oboyski, Samantha    9 VAC-MR                 38.46      37.07 AWRD
 42 McNichol, Taylor     9 Sharks-MR                 NT      37.20 AWRD
 43 Fink, Ericka M       9 Middies-MR             38.32      37.50 AWRD
 44 Murphy, Lauren      10 Aqua Gems-MR           38.02      38.01 AWRD
 45 Beers, Melanie Z    10 COND-CT                35.17      38.19 AWRD
 46 Mannion, Breeda E    9 Bgnw Marlins-MR        38.60      38.41 AWRD
 47 Munz, Brenna A       9 MSC-MR                 38.81      38.44 AWRD
 48 DiGirolamo, Noelle   9 Middies-MR             38.20      38.73 AWRD
 49 Huerta, Imani        8 VAC-MR                 40.94      38.75
 50 Soukas, Chloe M     10 COND-CT                38.68      38.85 AWRD
 51 Spear, Kateri        8 VAC-MR                 38.34      38.98
 52 Kimball, Ryan E      9 NBS-MR                 38.66      39.18 AWRD
 53 Schoen, Kalena      10 VAC-MR                 37.33      39.25 AWRD
 54 Cole, Shannon        9 VAC-MR                 44.14      39.40 AWRD
 55 Tango, Becky         9 VAC-MR                 39.16      39.41 AWRD
 56 Wright, Brianna     10 VAC-MR                 40.45      39.57 AWRD
 57 Pendergast, Megan    9 Aqua Gems-MR           39.46      39.77 AWRD
 58 Carrafiello, Gabri   9 Middies-MR             40.35      40.37 AWRD
 59 Henry, Emily         8 VAC-MR                 40.98      40.60
 60 Omelanczuk, Claudi   9 WPSC-MR                43.53      40.65 AWRD
 61 Gioia, Nina          9 NBS-MR                 40.50      40.79 AWRD
 62 Tsai, Stephanie Z   10 COND-CT                42.41      40.98 AWRD
 63 McLaughlin, Megan    9 Middies-MR             41.35      40.99 AWRD
 64 Bonifacio, Stepani   9 COND-CT                42.84      41.32 AWRD
 65 Foster, Amanda       9 VAC-MR                 39.39      41.52 AWRD
 66 Stevens, Madelyn     8 VAC-MR                 40.64      41.55
 67 Csakvary, Amanda A  10 Aqua Gems-MR           39.66      42.84 AWRD
 68 Griffin, Nicole      9 VAC-MR                 41.67      43.26 AWRD
 69 Manning, Lauren E    9 Middies-MR             43.75      43.48 AWRD
 70 Foster, Meaghan      7 VAC-MR                 44.18      43.74
 71 Martinez, Melyssa    9 VAC-MR                 41.82      43.80 AWRD
 72 Knoff, Abigail J    10 COND-CT                41.15      44.07 AWRD
 73 Baxter, Lara        10 VAC-MR                 45.64      44.30 AWRD
 74 Papp, Maria L        9 COND-CT                43.31      44.32 AWRD
 75 Owens, Amy           9 VAC-MR                 49.34      44.35 AWRD
 76 Gallagher, Megan     6 VAC-MR                    NT      45.29
 77 Jackson, Adrianna    9 WPSC-MR                42.82      45.53 AWRD
 78 Longinott, Andrea    9 VAC-MR                 49.79      46.29 AWRD
 79 Pihl, Meo            8 VAC-MR                 53.22      48.37
 80 Joyce, Gwyneth       8 VAC-MR                 52.44      48.56
 81 Walter, Margaret K   9 Silver Streaks-MR      46.93      48.62 AWRD
 82 Kelly, Caroline E    9 COND-CT                42.32    1:27.55 AWRD
 -- Grant, Julianne      8 VAC-MR                 41.42         DQ
Non-Award Division  
  1 Pribble, Abigail L  10 Bgnw Marlins-MR        31.04      30.75 ****
  2 Lyons, Caitlin      10 BAD-MR                 31.44      31.00 ****
 
Event 22  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
=========================================================================
          31.80  ****
        3:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Eggers, Brendan M   10 BAD-MR                 33.33      32.69 AWRD
  2 White, Connor D     10 Bgnw Marlins-MR        33.67      33.24 AWRD
  3 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR           32.76      33.45 AWRD
  4 Gorenstein, Eric M  10 Middies-MR             33.81      34.40 AWRD
  5 Zabriskie, Jeremy   10 Aqua Gems-MR           35.11      34.55 AWRD
  6 McIlhargy, Sean V    9 WPSC-MR                33.59      34.68 AWRD
  7 Messinger, Josh E   10 Middies-MR             34.01      34.71 AWRD
  8 Taylor, Zane V      10 Pbac-MR                36.46      35.07 AWRD
  9 O'Connell, James B  10 Middies-MR             33.72      35.11 AWRD
 10 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR             36.49      35.25 AWRD
 11 Pon, Matthew W      10 Middies-MR             34.96      35.29 AWRD
 12 Ferrara, Ian A       9 BAD-MR                 35.98      35.51 AWRD
 13 Ong, Daniel          9 Middies-MR             35.13      35.53 AWRD
 14 Anderson, Erik      10 VAC-MR                 35.19      35.60 AWRD
 15 Gallagher, Keegan    9 VAC-MR                 35.99      35.65 AWRD
 16 Accarino, John J     9 Silver Streaks-MR      35.51      35.67 AWRD
 17 Jimenez, Stefan G   10 WPSC-MR                37.56      35.89 AWRD
 18 Mitchell, Ryan J    10 Bgnw Marlins-MR        34.31      36.14 AWRD
 19 Burillo, Vincent     9 VAC-MR                 35.94      36.26 AWRD
 20 Thorp, Matthew       9 VAC-MR                 34.65      36.30 AWRD
 21 Daly, Dennis J       9 Pbac-MR                36.09      36.45 AWRD
 22 Cooper, Alexander    9 Middies-MR             37.54      36.53 AWRD
 23 DiLorenzo, Christo  10 COND-CT                36.50      36.60 AWRD
 24 Villegas, Michael    9 COND-CT                36.57      36.63 AWRD
 25 Leibel, Danny        9 WPSC-MR                37.03      38.37 AWRD
 26 Nikic, Marko J      10 COND-CT                39.59      38.46 AWRD
 27 Vitagliano, John A  10 BAD-MR                 37.18      38.63 AWRD
 28 Strassberg, Gary R   9 Middies-MR             39.26      38.69 AWRD
 29 Duda, Peter          8 VAC-MR                 49.81      38.85
 30 Nishi, Thomas M     10 Silver Streaks-MR      40.34      38.92 AWRD
 31 Freitas, Joel B      9 Middies-MR             37.56      38.95 AWRD
 32 Deoliveira, Eric M  10 Silver Streaks-MR      38.44      39.07 AWRD
 33 Delahanty, William  10 Aqua Gems-MR           38.69      39.10 AWRD
 34 Crist, Jedidiah      8 VAC-MR                 39.59      39.21
 35 Zummo, James R      10 Aqua Gems-MR           38.04      39.24 AWRD
 36 Vitagliano, Luke A  10 BAD-MR                 39.55      40.57 AWRD
 37 Farm, Bryan W       10 COND-CT                40.29      40.76 AWRD
 38 Spear, Andrew       10 VAC-MR                 39.04      41.25 AWRD
 39 Jakubek, Jack D      8 MWSC-MR                42.89      41.39
 40 Swanepoel, Cewan J   9 Middies-MR             41.08      41.53 AWRD
 41 Cicalese, Edward L  10 WPSC-MR                40.92      42.21 AWRD
 42 Freiman, Andrew D    9 Middies-MR             41.35      42.31 AWRD
 43 Meany, Richard J     9 WPSC-MR                39.42      42.37 AWRD
 44 Silverman, Dean B    9 Bgnw Marlins-MR        41.51      42.67 AWRD
 45 Lang, Andrew C      10 Silver Streaks-MR      42.72      42.73 AWRD
 46 Ziminsky, Michael    9 Bgnw Marlins-MR        43.66      43.94 AWRD
 47 Gourevitch, Jesse    9 Silver Streaks-MR      43.33      45.26 AWRD
 48 Prizzia, Jeffrey E  10 NBS-MR                 41.16      45.88 AWRD
 49 Dranoff, Marshall    9 VAC-MR                 45.59      45.94 AWRD
 50 Pihl, Paul           9 VAC-MR                 49.94      48.48 AWRD
 51 Schwartz, Ziv        9 COND-CT                48.76      50.87 AWRD
 52 Gomez, Joshua        9 VAC-MR                 58.67      53.50 AWRD
 53 Kirschenbaum, Josh  10 Silver Streaks-MR      46.54    1:18.42 AWRD
Non-Award Division  
  1 Marks, Sean M       10 Aqua Gems-MR           32.00      31.12 ****
  2 Chzanowski, Christ  10 WPSC-MR                33.12      31.47 ****
 
Event 23  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
=========================================================================
          26.90  ****
        3:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Ewanich, Katrice    13 VAC-MR                 25.28      25.53 ****
  2 Ryan, Jillian       13 Sharks-MR                 NT      26.42 ****
  3 Felch, Kristen M    14 Pbac-MR                25.83      26.66 ****
  4 Colton, Kristin     14 WSSC-MR                26.23      26.67 ****
AWRD - Division  
  1 HA, Alyssa J        13 Silver Streaks-MR      27.19      27.09 AWRD
  2 Ruggiero, Lisa M    13 Pbac-MR                27.51      27.12 AWRD
  3 Bannon, Meredith L  14 Bgnw Marlins-MR        27.03      27.34 AWRD
  4 Mastranunzio, Glen  13 WPSC-MR                26.96      27.44 AWRD
  5 Perelman, Hayley E  13 Bgnw Marlins-MR        27.64      27.45 AWRD
  6 Masterson, Shanon   14 VAC-MR                 28.30      27.65 AWRD
  7 Baumann, Mary Kate  13 Bgnw Marlins-MR        27.93      27.88 AWRD
  8 Jonas, Lauren       14 BAD-MR                 28.44      27.94 AWRD
  9 Kellogg, Casey A    14 Bgnw Marlins-MR        27.63      28.04 AWRD
 10 Tomasula, Kellyann  13 Aqua Gems-MR           28.07      28.09 AWRD
 11 Wacyk, Roxy         13 Bgnw Marlins-MR        27.42      28.14 AWRD
 12 Mitchell, Cora F    13 Bgnw Marlins-MR        28.07      28.19 AWRD
 13 Lian, Michelle R    13 Bgnw Marlins-MR        27.75      28.20 AWRD
 14 Groenewoud, Carmen  14 BAD-MR                 28.22      28.29 AWRD
 15 Crawford, Natalie   13 VAC-MR                 28.60      28.33 AWRD
 16 Pilacik, Faith P    14 COND-CT                28.07      28.43 AWRD
 17 Lukasik, Brittany   13 Aqua Gems-MR           28.71      28.51 AWRD
 17 Trent, Alaina E     14 VAC-MR                 28.03      28.51 AWRD
 19 Arsenault, Hayley   13 VAC-MR                 27.87      28.52 AWRD
 20 Lewis, Tracy        14 BAD-MR                 28.57      28.70 AWRD
 21 Herman, Julia R     14 Bgnw Marlins-MR        28.58      28.74 AWRD
 22 Kemp, Victoria L    14 MSC-MR                 28.59      28.86 AWRD
 23 Berard, Margurite   13 Bgnw Marlins-MR        27.73      28.87 AWRD
 23 Willhoft, Laura M   13 Bgnw Marlins-MR        28.44      28.87 AWRD
 25 Doolittle, Lauren   14 Sharks-MR                 NT      29.09 AWRD
 26 Huerta, Kateri      14 VAC-MR                 28.79      29.13 AWRD
 27 Torpey, Katie       13 VAC-MR                 29.11      29.39 AWRD
 28 Oris, Meredith L    13 Bgnw Marlins-MR        29.10      29.53 AWRD
 29 Frank, Jessica K    14 Bgnw Marlins-MR        29.88      29.56 AWRD
 30 Doty, Amy C         13 Pbac-MR                29.29      29.57 AWRD
 31 Kielb, Amy E        13 Silver Streaks-MR      28.87      29.68 AWRD
 32 Miller, Anastasia   13 VAC-MR                 29.33      29.71 AWRD
 33 Moyer, Amanda B     14 Ndac-MR                29.18      29.83 AWRD
 34 Salka, Maureen      13 WSSC-MR                29.56      29.91 AWRD
 35 Lewinter, Katie E   14 Bgnw Marlins-MR        30.51      30.25 AWRD
 35 Cleary, Meghan      13 VAC-MR                 29.81      30.25 AWRD
 37 Brunell, Jennifer   13 VAC-MR                 30.34      30.35 AWRD
 38 Parodi, Annie T     13 Aqua Gems-MR           29.12      30.38 AWRD
 39 Bernstein, Vanessa  13 NBS-MR                 29.38      30.42 AWRD
 40 Rand, Elizabeth     13 Aqua Gems-MR           30.42      30.51 AWRD
 41 Adamec, Danielle    14 Pbac-MR                30.67      30.52 AWRD
 42 Herold, Rachel A    14 Middies-MR             29.91      30.57 AWRD
 43 Paverman, Lauren M  13 COND-CT                30.81      30.65 AWRD
 44 Carozza, Jackie     13 BAD-MR                 29.88      30.77 AWRD
 44 Burillo, Alicia     13 VAC-MR                 30.54      30.77 AWRD
 46 Beers, Catherine Z  13 COND-CT                30.64      30.99 AWRD
 47 Swank, Elsie D      13 Bgnw Marlins-MR        30.53      31.05 AWRD
 48 Clune, Meaghan E    13 Bgnw Marlins-MR        29.74      31.14 AWRD
 49 Piperato, Nicole L  13 WPSC-MR                32.12      31.24 AWRD
 50 Keerdoja, Katherin  14 WPSC-MR                30.77      31.60 AWRD
 51 Koenig, Elizabeth   14 Bgnw Marlins-MR        30.66      31.77 AWRD
 52 Duffy, Colleen M    14 Bgnw Marlins-MR        31.34      31.94 AWRD
 53 Pozzanghera, Mia R  13 WPSC-MR                32.49      32.00 AWRD
 54 Cray, Katherine M   13 WPSC-MR                32.56      32.22 AWRD
 55 Brown, Allison      14 Sharks-MR                 NT      32.35 AWRD
 56 Baginski, Alyse N   13 VAC-MR                 33.44      32.57 AWRD
 57 Haughey, Dana       13 VAC-MR                 32.55      32.59 AWRD
 58 DiNapoli, Sara B    13 NBS-MR                 32.76      33.27 AWRD
 59 Wanamaker, Ashley   13 Sharks-MR                 NT      33.30 AWRD
 60 Moreno, Laura S     13 Bgnw Marlins-MR        32.43      33.46 AWRD
 61 Kenny, Katelyn M    13 WPSC-MR                32.48      33.91 AWRD
 62 Trippett, Kristina  13 COND-CT                35.65      35.00 AWRD
Non-Award Division  
  1 Hrbek, Amber L      13 Pbac-MR                27.04      26.83 ****
 
Event 24  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
=========================================================================
          24.80  ****
        3:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Cozens, Martin H    14 Aqua Gems-MR           25.55      24.91 AWRD
  2 Sweeney, Joseph D   14 Aqua Gems-MR           25.18      25.02 AWRD
  3 Dutra, Fernando     14 VAC-MR                 25.28      25.37 AWRD
  4 LaSusa, Adam J      14 Ndac-MR                25.37      25.62 AWRD
  5 Coenen, Eben S      13 Ndac-MR                25.41      25.77 AWRD
  6 Murphy, Bryan       13 Aqua Gems-MR           25.96      25.89 AWRD
  7 McKenna, Colby M    13 Bgnw Marlins-MR        26.16      25.96 AWRD
  8 Freeman, Justin     14 VAC-MR                 25.88      26.00 AWRD
  9 Whiston, William Z  14 BAD-MR                 26.07      26.07 AWRD
 10 Crist, Joel         13 VAC-MR                 27.57      26.59 AWRD
 11 Lau, Kevin Z        13 Silver Streaks-MR      27.49      27.47 AWRD
 12 MACNAUGHTON, Jake   13 Silver Streaks-MR      27.65      27.65 AWRD
 13 Kenny, Greg Z       14 BAD-MR                 28.68      27.70 AWRD
 14 Jakubek, Kramer A   13 MWSC-MR                27.32      28.24 AWRD
 15 Schwartz, Greg      13 WSSC-MR                28.73      28.33 AWRD
 16 Burrows, John M     13 Bgnw Marlins-MR        28.81      28.54 AWRD
 17 Wemer, Donald J     13 Silver Streaks-MR      28.18      28.64 AWRD
 18 Ellman, Douglas A   14 Middies-MR             28.12      28.65 AWRD
 19 Golden, Brendan M   13 Bgnw Marlins-MR        28.93      28.75 AWRD
 20 Jacobs, Brian C     14 Pbac-MR                29.99      28.79 AWRD
 21 Alexander, Robert   14 Silver Streaks-MR      31.16      29.46 AWRD
 22 Fasino, Dominic G   13 Aqua Gems-MR           30.48      30.00 AWRD
 23 Martin, Stephen G   14 VAC-MR                 31.41      30.76 AWRD
 24 Saindon, Merrick R  13 VAC-MR                 32.50      32.29 AWRD
 25 Smedman, Kevin P    13 WPSC-MR                35.37      34.36 AWRD
 -- Marks, Danny J      13 Aqua Gems-MR           28.32         DQ
 
Event 25  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
=========================================================================
        1:19.40  ****
        5:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR               1:22.86    1:21.94 AWRD
  2 Jakubek, Anna A     10 MWSC-MR              1:22.37    1:22.12 AWRD
  3 Laitman, Caroline   10 Middies-MR           1:21.39    1:22.31 AWRD
  4 Turner, Jennifer J  10 Silver Streaks-MR    1:23.19    1:22.36 AWRD
  5 Horner, Marissa R   10 Bgnw Marlins-MR      1:20.99    1:22.72 AWRD
  6 Quaranta, Christin  10 Bgnw Marlins-MR      1:25.01    1:23.11 AWRD
  7 Bensley, Keri       10 VAC-MR               1:23.12    1:24.29 AWRD
  8 Browne, Rebecca K   10 Middies-MR           1:23.93    1:24.80 AWRD
  9 Clune, Tara E       10 Bgnw Marlins-MR      1:20.41    1:26.07 AWRD
 10 Norrgard, Kristen   10 Middies-MR           1:28.49    1:27.19 AWRD
 11 Damico, Nicole      10 VAC-MR               1:27.83    1:27.32 AWRD
 12 Vallario, Alexis Z  10 Silver Streaks-MR    1:28.49    1:27.82 AWRD
 13 Herold, Eve R       10 Middies-MR           1:24.15    1:28.44 AWRD
 14 Reilly, Nadie D      9 Bgnw Marlins-MR      1:33.32    1:28.97 AWRD
 15 Ashinsky, Beth G    10 Middies-MR           1:27.48    1:29.43 AWRD
 16 Russo, Jeanette M   10 Middies-MR           1:32.46    1:30.23 AWRD
 17 Murphy, Lauren      10 Aqua Gems-MR         1:31.42    1:31.15 AWRD
 18 Huddleston, Devon   10 Middies-MR           1:31.59    1:31.82 AWRD
 19 Nikic, Bianca M      9 COND-CT                   NT    1:32.15 AWRD
 20 Green, Alexa K      10 Bgnw Marlins-MR      1:29.92    1:32.55 AWRD
 21 Trujillo, Maria C    9 Bgnw Marlins-MR      1:36.86    1:32.71 AWRD
 22 Soricelli, Juliet   10 Middies-MR           1:26.52    1:32.76 AWRD
 23 Ginsberg, Ariel E   10 Middies-MR           1:32.83    1:32.97 AWRD
 24 Beers, Melanie Z    10 COND-CT              1:31.40    1:33.72 AWRD
 25 Tsai, Stephanie Z   10 COND-CT                57.10    1:39.44 AWRD
 26 Jen, Elizabeth C    10 Middies-MR           1:39.00    1:40.37 AWRD
 27 Pendergast, Megan    9 Aqua Gems-MR              NT    1:41.67 AWRD
 28 Fink, Ericka M       9 Middies-MR           1:39.90    1:42.83 AWRD
 29 Henry, Emily         8 VAC-MR               1:46.55    1:43.35
 30 Huerta, Imani        8 VAC-MR               1:48.01    1:44.10
 31 Spear, Kateri        8 VAC-MR               1:54.55    1:44.81
 32 Carrafiello, Gabri   9 Middies-MR           1:37.49    1:46.44 AWRD
 33 Bonifacio, Stepani   9 COND-CT              1:59.69    1:52.59 AWRD
 -- Panzarino, Alexand   9 Middies-MR           1:25.57         DQ
 -- Pineau, Alexandra   10 BAD-MR               1:26.39         DQ
 -- DiGirolamo, Noelle   9 Middies-MR           1:40.49         DQ
 -- Walter, Margaret K   9 Silver Streaks-MR    1:58.11         DQ
Non-Award Division  
  1 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR      1:19.51    1:18.19 ****
 
Event 26  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
=========================================================================
        1:21.10  ****
        5:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 White, Connor D     10 Bgnw Marlins-MR      1:23.16    1:22.01 AWRD
  2 Eggers, Brendan M   10 BAD-MR               1:21.14    1:22.29 AWRD
  3 Marks, Sean M       10 Aqua Gems-MR         1:23.31    1:23.78 AWRD
  4 Chzanowski, Christ  10 WPSC-MR              1:26.35    1:27.08 AWRD
  5 O'Connell, James B  10 Middies-MR           1:24.48    1:29.81 AWRD
  6 Gallagher, Keegan    9 VAC-MR               1:38.78    1:30.02 AWRD
  7 Chitchyan, Gerard    9 Middies-MR           1:29.53    1:30.51 AWRD
  8 Messinger, Josh E   10 Middies-MR           1:30.41    1:31.36 AWRD
  9 Villegas, Michael    9 COND-CT              1:35.83    1:33.13 AWRD
 10 McIlhargy, Sean V    9 WPSC-MR              1:32.88    1:33.79 AWRD
 11 Accarino, John J     9 Silver Streaks-MR    1:45.11    1:35.05 AWRD
 12 Vitagliano, John A  10 BAD-MR               1:38.05    1:36.07 AWRD
 13 Ong, Daniel          9 Middies-MR           1:43.13    1:36.47 AWRD
 14 Ferrara, Ian A       9 BAD-MR               1:46.89    1:38.14 AWRD
 15 Leibel, Danny        9 WPSC-MR              1:36.89    1:38.41 AWRD
 16 Lang, Andrew C      10 Silver Streaks-MR    1:46.80    1:38.95 AWRD
 17 Gourevitch, Jesse    9 Silver Streaks-MR    1:49.11    1:39.59 AWRD
 18 Nishi, Thomas M     10 Silver Streaks-MR    1:46.95    1:40.21 AWRD
 19 Spear, Andrew       10 VAC-MR               1:51.69    1:40.59 AWRD
 20 Strassberg, Gary R   9 Middies-MR           1:41.11    1:42.95 AWRD
 21 Cooper, Alexander    9 Middies-MR           1:40.00    1:44.77 AWRD
 22 Cicalese, Edward L  10 WPSC-MR                   NT    1:45.09 AWRD
 23 Silverman, Dean B    9 Bgnw Marlins-MR      1:39.21    1:47.53 AWRD
 24 Freiman, Andrew D    9 Middies-MR           1:53.06    1:48.82 AWRD
 25 Pon, Matthew W      10 Middies-MR           1:36.66    1:59.25 AWRD
 26 Ziminsky, Michael    9 Bgnw Marlins-MR      2:06.21    2:00.65 AWRD
 -- Farm, Bryan W       10 COND-CT                   NT         DQ
 -- Freitas, Joel B      9 Middies-MR           1:43.22         DQ
 -- Gorenstein, Eric M  10 Middies-MR           1:36.11         DQ
 -- Carmen, Jacob E     10 Middies-MR           1:29.53         DQ
 -- Prizzia, Jeffrey E  10 NBS-MR               1:53.93         DQ
 -- Vitagliano, Luke A  10 BAD-MR               1:35.22         DQ
 
Event 27  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
=========================================================================
        1:07.30  ****
        5:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Ewanich, Katrice    13 VAC-MR               1:03.27    1:02.84 ****
  2 Colton, Kristin     14 WSSC-MR              1:02.98    1:05.14 ****
AWRD - Division  
  1 Hrbek, Amber L      13 Pbac-MR              1:07.37    1:07.87 AWRD
  2 Mastranunzio, Glen  13 WPSC-MR              1:07.96    1:08.36 AWRD
  3 Frank, Jessica K    14 Bgnw Marlins-MR      1:08.73    1:08.91 AWRD
  4 Gomez, Stephanie    14 BAD-MR               1:09.49    1:09.87 AWRD
  5 Crawford, Natalie   13 VAC-MR               1:11.16    1:10.13 AWRD
  6 Coratti, Samantha   13 MSC-MR               1:10.71    1:11.09 AWRD
  7 Bannon, Meredith L  14 Bgnw Marlins-MR      1:10.51    1:11.34 AWRD
  8 Wacyk, Roxy         13 Bgnw Marlins-MR      1:09.87    1:12.03 AWRD
  9 Lian, Michelle R    13 Bgnw Marlins-MR      1:12.57    1:12.18 AWRD
 10 Groenewoud, Carmen  14 BAD-MR               1:15.66    1:13.02 AWRD
 11 Mitchell, Cora F    13 Bgnw Marlins-MR      1:12.09    1:13.55 AWRD
 12 Sosnowski, Rachael  13 Pbac-MR              1:12.42    1:14.01 AWRD
 13 Doolittle, Lauren   14 Sharks-MR                 NT    1:14.51 AWRD
 14 Miller, Anastasia   13 VAC-MR               1:14.72    1:14.80 AWRD
 15 Salka, Maureen      13 WSSC-MR              1:18.40    1:15.21 AWRD
 16 Kielb, Amy E        13 Silver Streaks-MR    1:13.44    1:15.75 AWRD
 17 Jonas, Lauren       14 BAD-MR               1:15.47    1:16.01 AWRD
 18 Keerdoja, Katherin  14 WPSC-MR              1:16.69    1:16.95 AWRD
 19 Arsenault, Hayley   13 VAC-MR               1:17.06    1:17.03 AWRD
 20 Lukasik, Brooke M   13 Aqua Gems-MR         1:17.18    1:17.10 AWRD
 21 Herold, Rachel A    14 Middies-MR           1:17.02    1:17.73 AWRD
 22 Cleary, Meghan      13 VAC-MR               1:19.44    1:17.88 AWRD
 22 Koenig, Elizabeth   14 Bgnw Marlins-MR      1:13.34    1:17.88 AWRD
 24 Lewinter, Katie E   14 Bgnw Marlins-MR      1:17.93    1:17.94 AWRD
 25 Swank, Elsie D      13 Bgnw Marlins-MR      1:18.02    1:18.15 AWRD
 26 Clune, Meaghan E    13 Bgnw Marlins-MR      1:16.60    1:18.33 AWRD
 27 Brunell, Jennifer   13 VAC-MR               1:17.29    1:19.46 AWRD
 28 Adamec, Danielle    14 Pbac-MR              1:17.31    1:19.94 AWRD
 29 Piperato, Nicole L  13 WPSC-MR              1:20.44    1:20.44 AWRD
 30 Yergeau, Sarah E    14 Silver Streaks-MR    1:17.36    1:22.31 AWRD
 31 Moyer, Amanda B     14 Ndac-MR              1:15.13    1:22.56 AWRD
 32 Paverman, Lauren M  13 COND-CT              1:23.68    1:24.29 AWRD
 33 Kenny, Katelyn M    13 WPSC-MR              1:23.45    1:24.62 AWRD
 34 Baginski, Alyse N   13 VAC-MR               1:28.62    1:28.66 AWRD
 35 Trippett, Kristina  13 COND-CT              1:34.42    1:29.74 AWRD
 36 Haughey, Dana       13 VAC-MR               1:40.75    1:30.90 AWRD
 37 Pozzanghera, Mia R  13 WPSC-MR              1:38.87    1:36.88 AWRD
 -- DiNapoli, Sara B    13 NBS-MR               1:30.48         DQ
 -- Cray, Katherine M   13 WPSC-MR              1:28.30         DQ
Non-Award Division  
  1 Burns, Brianna N    13 COND-CT              1:08.03    1:06.79 ****
 
Event 28  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
=========================================================================
        1:03.80  ****
        5:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Crist, Joel         13 VAC-MR               1:05.77    1:05.68 AWRD
  2 Whiston, William Z  14 BAD-MR               1:05.60    1:06.13 AWRD
  3 Cozens, Martin H    14 Aqua Gems-MR         1:07.06    1:06.14 AWRD
  4 Marks, Danny J      13 Aqua Gems-MR         1:08.01    1:08.63 AWRD
  5 MACNAUGHTON, Jake   13 Silver Streaks-MR    1:11.24    1:10.95 AWRD
  6 Kenny, Greg Z       14 BAD-MR               1:12.81    1:12.01 AWRD
  7 Murphy, Bryan       13 Aqua Gems-MR         1:12.12    1:12.11 AWRD
  8 Dutra, Fernando     14 VAC-MR               1:14.68    1:12.65 AWRD
  9 Jacobs, Brian C     14 Pbac-MR              1:12.66    1:13.20 AWRD
 10 Schwartz, Greg      13 WSSC-MR              1:17.31    1:16.25 AWRD
 11 Fasino, Dominic G   13 Aqua Gems-MR         1:17.51    1:17.73 AWRD
 12 Martin, Stephen G   14 VAC-MR               1:21.18    1:24.19 AWRD
 13 Smedman, Kevin P    13 WPSC-MR              1:28.61    1:26.52 AWRD
Non-Award Division  
  1 Rodrick, Peter Z    14 COND-CT              1:08.83    1:03.67 ****
 
Event 29  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
=========================================================================
          35.60  ****
        3:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Panzarino, Alexand   9 Middies-MR             37.04      36.02 AWRD
  2 Zona, Ariel B       10 Bgnw Marlins-MR        37.66      36.39 AWRD
  3 Laitman, Caroline   10 Middies-MR             36.30      36.42 AWRD
  4 Turner, Jennifer J  10 Silver Streaks-MR      39.97      37.20 AWRD
  5 Lyons, Caitlin      10 BAD-MR                 37.35      37.37 AWRD
  6 Owens, Amanda M      9 BAD-MR                 36.76      37.72 AWRD
  7 Jakubek, Anna A     10 MWSC-MR                38.07      38.10 AWRD
  8 Kelly, Corinne M    10 Middies-MR             37.91      38.15 AWRD
  9 Pribble, Abigail L  10 Bgnw Marlins-MR        38.91      38.62 AWRD
 10 Fradkin, Becky H    10 Silver Streaks-MR      40.35      38.89 AWRD
 11 Whelan, Kerri A     10 Bgnw Marlins-MR        39.93      39.41 AWRD
 12 Klein, Morganne      9 VAC-MR                 38.93      39.49 AWRD
 12 Fufidio, Michelle   10 BAD-MR                 38.20      39.49 AWRD
 14 Herold, Eve R       10 Middies-MR             39.18      39.56 AWRD
 15 Bensley, Keri       10 VAC-MR                 38.89      39.75 AWRD
 16 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR                 40.73      39.79 AWRD
 17 Diepold, Taylor M   10 MWSC-MR                40.20      39.97 AWRD
 18 Soricelli, Juliet   10 Middies-MR             38.83      40.20 AWRD
 19 Quaranta, Christin  10 Bgnw Marlins-MR        40.31      40.81 AWRD
 20 Roldan, Fransheska   9 NBS-MR                 42.96      41.07 AWRD
 21 Jacobs, Deanna L     9 Pbac-MR                43.79      41.31 AWRD
 22 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR        39.69      41.38 AWRD
 23 Donlon, Patricia    10 WPSC-MR                39.60      41.74 AWRD
 23 Horner, Marissa R   10 Bgnw Marlins-MR        39.87      41.74 AWRD
 25 Norrgard, Kristen   10 Middies-MR             40.28      42.03 AWRD
 26 Wyatt, Allison B     9 MSC-MR                 39.16      42.24 AWRD
 27 McNichol, Taylor     9 Sharks-MR                 NT      42.28 AWRD
 28 Pineau, Alexandra   10 BAD-MR                 42.21      42.68 AWRD
 29 Giovinco, Emma H    10 COND-CT                43.08      42.87 AWRD
 30 Marks, Hannah B      9 Bgnw Marlins-MR        42.75      42.95 AWRD
 31 Vallario, Alexis Z  10 Silver Streaks-MR      42.58      43.05 AWRD
 32 Jen, Elizabeth C    10 Middies-MR             42.40      43.77 AWRD
 33 Huddleston, Devon   10 Middies-MR             42.00      44.10 AWRD
 34 Mannion, Breeda E    9 Bgnw Marlins-MR        42.74      44.32 AWRD
 35 Ginsberg, Ariel E   10 Middies-MR             44.44      44.37 AWRD
 36 Trujillo, Maria C    9 Bgnw Marlins-MR        43.86      44.40 AWRD
 37 Reilly, Nadie D      9 Bgnw Marlins-MR        40.37      44.60 AWRD
 38 Woeckener, Emma R    9 Bgnw Marlins-MR        42.16      44.67 AWRD
 39 Jaquith, Aly L      10 Bgnw Marlins-MR        42.99      44.83 AWRD
 40 Nikic, Bianca M      9 COND-CT                45.19      47.06 AWRD
 41 Soukas, Chloe M     10 COND-CT                42.59      47.26 AWRD
 42 Knoff, Abigail J    10 COND-CT                52.80      47.28 AWRD
 43 Munz, Brenna A       9 MSC-MR                 57.42      50.65 AWRD
 44 DiGirolamo, Noelle   9 Middies-MR             47.87      50.68 AWRD
 45 Jackson, Adrianna    9 WPSC-MR                59.28      53.07 AWRD
 46 Tsai, Stephanie Z   10 COND-CT                54.28      53.89 AWRD
 47 Manning, Lauren E    9 Middies-MR             53.04      54.63 AWRD
 48 Papp, Maria L        9 COND-CT                56.65      54.71 AWRD
 49 McLaughlin, Megan    9 Middies-MR             52.12      55.00 AWRD
 50 Gioia, Nina          9 NBS-MR                 52.50      56.64 AWRD
 51 Tango, Becky         9 VAC-MR                 54.76      56.94 AWRD
 52 Griffin, Nicole      9 VAC-MR                    NT      58.67 AWRD
 53 Joyce, Gwyneth       8 VAC-MR               1:01.74      59.18
 54 Csakvary, Amanda A  10 Aqua Gems-MR           51.59      59.33 AWRD
 
Event 30  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
=========================================================================
          36.40  ****
        3:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mangieri, Gregory   10 Bgnw Marlins-MR        37.12      37.09 AWRD
  2 Clarke, Braden J    10 Bgnw Marlins-MR        39.88      38.14 AWRD
  3 Marks, Sean M       10 Aqua Gems-MR           38.76      38.71 AWRD
  4 Messinger, Josh E   10 Middies-MR             40.41      40.10 AWRD
  5 Chzanowski, Christ  10 WPSC-MR                40.50      40.18 AWRD
  6 Daly, Dennis J       9 Pbac-MR                43.76      40.25 AWRD
  7 Zabriskie, Jeremy   10 Aqua Gems-MR           42.52      40.96 AWRD
  8 Schneider, Ian M     9 Bgnw Marlins-MR        42.01      42.00 AWRD
  9 Gorenstein, Eric M  10 Middies-MR             49.81      43.93 AWRD
 10 Anderson, Erik      10 VAC-MR                 45.44      45.13 AWRD
 11 Gallagher, Keegan    9 VAC-MR                    NT      45.20 AWRD
 12 Nikic, Marko J      10 COND-CT                44.48      45.23 AWRD
 13 Villegas, Michael    9 COND-CT                   NT      46.29 AWRD
 14 McIlhargy, Sean V    9 WPSC-MR                43.93      47.60 AWRD
 15 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR             45.08      48.49 AWRD
 16 Taylor, Zane V      10 Pbac-MR                44.11      48.77 AWRD
 17 Leibel, Danny        9 WPSC-MR                47.27      48.94 AWRD
 18 Mitchell, Ryan J    10 Bgnw Marlins-MR        50.57      50.04 AWRD
 19 Cicalese, Edward L  10 WPSC-MR                50.45      50.12 AWRD
 20 Thorp, Matthew       9 VAC-MR                 49.30      50.47 AWRD
 21 Zummo, James R      10 Aqua Gems-MR           48.69      51.10 AWRD
 22 Ong, Daniel          9 Middies-MR             46.22      51.45 AWRD
 23 Ferrara, Ian A       9 BAD-MR                 56.62      51.69 AWRD
 24 Cooper, Alexander    9 Middies-MR             48.70      51.85 AWRD
 25 DiLorenzo, Christo  10 COND-CT                50.00      52.14 AWRD
 26 Pon, Matthew W      10 Middies-MR             48.51      53.44 AWRD
 27 Vitagliano, John A  10 BAD-MR                 49.60      53.60 AWRD
 28 Vitagliano, Luke A  10 BAD-MR               1:02.38      57.20 AWRD
 29 Meany, Richard J     9 WPSC-MR                38.10    1:00.25 AWRD
 30 Freitas, Joel B      9 Middies-MR             50.12    1:01.61 AWRD
 31 Swanepoel, Cewan J   9 Middies-MR             58.72    1:02.23 AWRD
 -- Burillo, Vincent     9 VAC-MR                 48.77         DQ
Non-Award Division  
  1 Mitchell, Jamie J    9 Bgnw Marlins-MR        37.19      35.74 ****
  2 Bush, David R       10 Bgnw Marlins-MR        36.66      36.31 ****
 
Event 31  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
=========================================================================
        1:05.10  ****
        5:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Klein, Jacquelyn C  13 VAC-MR               1:01.76    1:01.93 ****
AWRD - Division  
  1 HA, Alyssa J        13 Silver Streaks-MR    1:08.86    1:06.62 AWRD
  2 Perelman, Hayley E  13 Bgnw Marlins-MR      1:08.89    1:07.37 AWRD
  3 Baumann, Mary Kate  13 Bgnw Marlins-MR      1:06.56    1:08.40 AWRD
  4 Mitchell, Cora F    13 Bgnw Marlins-MR      1:10.38    1:08.68 AWRD
  5 Felch, Kristen M    14 Pbac-MR              1:07.89    1:08.84 AWRD
  6 Masterson, Shanon   14 VAC-MR               1:09.60    1:09.17 AWRD
  7 Flaherty, Tara E    13 Bgnw Marlins-MR      1:06.75    1:09.30 AWRD
  8 Kemp, Victoria L    14 MSC-MR               1:09.29    1:09.80 AWRD
  9 Gomez, Stephanie    14 BAD-MR               1:12.55    1:09.90 AWRD
 10 Ryan, Jillian       13 Sharks-MR                 NT    1:09.98 AWRD
 11 Arsenault, Hayley   13 VAC-MR               1:11.40    1:10.32 AWRD
 12 Mastranunzio, Glen  13 WPSC-MR              1:10.52    1:10.63 AWRD
 13 Huerta, Kateri      14 VAC-MR               1:11.98    1:11.81 AWRD
 14 Tomasula, Kellyann  13 Aqua Gems-MR         1:13.26    1:12.44 AWRD
 15 Berard, Margurite   13 Bgnw Marlins-MR      1:11.53    1:12.87 AWRD
 16 Pilacik, Faith P    14 COND-CT              1:10.85    1:13.64 AWRD
 17 Meyendorff, Anna C  14 Silver Streaks-MR    1:18.47    1:13.83 AWRD
 18 Oris, Meredith L    13 Bgnw Marlins-MR      1:13.72    1:14.31 AWRD
 19 Frank, Jessica K    14 Bgnw Marlins-MR      1:13.80    1:15.12 AWRD
 20 Coratti, Samantha   13 MSC-MR               1:14.93    1:16.56 AWRD
 21 Lian, Michelle R    13 Bgnw Marlins-MR      1:14.33    1:17.31 AWRD
 22 Lukasik, Brittany   13 Aqua Gems-MR         1:19.36    1:17.46 AWRD
 23 Kellogg, Casey A    14 Bgnw Marlins-MR      1:16.40    1:17.52 AWRD
 24 Duffy, Colleen M    14 Bgnw Marlins-MR      1:17.23    1:19.52 AWRD
 25 Rand, Elizabeth     13 Aqua Gems-MR         1:17.58    1:20.28 AWRD
 26 Parodi, Annie T     13 Aqua Gems-MR         1:19.50    1:20.50 AWRD
 27 Pihl, Nicole        13 VAC-MR                    NT    1:21.89 AWRD
 28 Beers, Catherine Z  13 COND-CT              1:24.45    1:23.90 AWRD
 29 Koenig, Elizabeth   14 Bgnw Marlins-MR      1:23.98    1:24.81 AWRD
 30 Paverman, Lauren M  13 COND-CT              1:27.72    1:25.21 AWRD
 31 Lewinter, Katie E   14 Bgnw Marlins-MR      1:26.05    1:25.24 AWRD
 32 Moreno, Laura S     13 Bgnw Marlins-MR      1:26.94    1:27.28 AWRD
 
Event 32  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
=========================================================================
        1:02.00  ****
        5:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rodrick, Peter Z    14 COND-CT              1:07.94    1:03.46 AWRD
  2 Whiston, William Z  14 BAD-MR               1:05.06    1:05.07 AWRD
  3 Cozens, Martin H    14 Aqua Gems-MR         1:07.61    1:05.58 AWRD
  4 Freeman, Justin     14 VAC-MR               1:03.53    1:06.00 AWRD
  5 Murphy, Bryan       13 Aqua Gems-MR         1:12.44    1:09.70 AWRD
  6 MACNAUGHTON, Jake   13 Silver Streaks-MR    1:12.87    1:09.81 AWRD
  7 McKenna, Colby M    13 Bgnw Marlins-MR      1:10.59    1:10.04 AWRD
  8 Golden, Brendan M   13 Bgnw Marlins-MR      1:10.04    1:10.08 AWRD
  9 McGovern, John M    13 Silver Streaks-MR    1:21.70    1:11.56 AWRD
 10 Lau, Kevin Z        13 Silver Streaks-MR    1:11.70    1:12.10 AWRD
 11 Ellman, Douglas A   14 Middies-MR           1:14.64    1:14.53 AWRD
 12 Burrows, John M     13 Bgnw Marlins-MR      1:14.08    1:17.30 AWRD
 13 Martin, Stephen G   14 VAC-MR               1:21.11    1:26.81 AWRD
 14 Wemer, Donald J     13 Silver Streaks-MR    1:39.57    1:35.04 AWRD
Non-Award Division  
  1 LaSusa, Adam J      14 Ndac-MR              1:08.16    1:01.80 ****
 
Event 33  Girls 9-10 200 Yard IM
=========================================================================
        2:54.00  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Fradkin, Becky H    10 Silver Streaks-MR    3:00.91    2:55.83 AWRD
  2 Clune, Tara E       10 Bgnw Marlins-MR      2:56.76    2:59.37 AWRD
  3 Owens, Amanda M      9 BAD-MR               3:05.22    3:05.45 AWRD
  4 Damico, Nicole      10 VAC-MR               3:11.11    3:05.81 AWRD
  5 Fufidio, Michelle   10 BAD-MR               3:05.00    3:05.96 AWRD
  6 Huerta, Shianne     10 VAC-MR               3:11.53    3:06.08 AWRD
  7 Roldan, Fransheska   9 NBS-MR               3:16.65    3:06.37 AWRD
  8 Vallario, Alexis Z  10 Silver Streaks-MR    3:31.11    3:15.01 AWRD
  9 Diepold, Taylor M   10 MWSC-MR              3:05.00    3:19.88 AWRD
 10 Tremper, Andrea     10 VAC-MR                    NT    3:31.78 AWRD
 11 Soukas, Chloe M     10 COND-CT              3:20.00    3:33.97 AWRD
Non-Award Division  
  1 Ehret, Jane M       10 Aqua Gems-MR         2:54.06    2:51.67 ****
  2 Turner, Jennifer J  10 Silver Streaks-MR    2:58.26    2:52.02 ****
 
Event 34  Boys 9-10 200 Yard IM
=========================================================================
        2:59.30  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Mitchell, Jamie J    9 Bgnw Marlins-MR      3:04.77    3:00.24 AWRD
  2 Schneider, Ian M     9 Bgnw Marlins-MR      3:18.40    3:12.97 AWRD
  3 Accarino, John J     9 Silver Streaks-MR    3:35.11    3:30.54 AWRD
  4 Nishi, Thomas M     10 Silver Streaks-MR    3:35.11    3:37.49 AWRD
  5 Deoliveira, Eric M  10 Silver Streaks-MR    3:45.11    3:37.87 AWRD
Non-Award Division  
  1 Eggers, Brendan M   10 BAD-MR               3:00.55    2:56.25 ****
 
Event 35  Girls 13-14 200 Yard IM
=========================================================================
        2:20.50  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Klein, Jacquelyn C  13 VAC-MR               2:16.10    2:18.79 ****
  2 Ewanich, Katrice    13 VAC-MR               2:17.83    2:21.10 AWRD
AWRD - Division  
  1 Perelman, Hayley E  13 Bgnw Marlins-MR      2:26.50    2:25.05 AWRD
  2 HA, Alyssa J        13 Silver Streaks-MR    2:22.18    2:25.79 AWRD
  3 Burns, Brianna N    13 COND-CT              2:36.03    2:26.44 AWRD
  4 Baumann, Mary Kate  13 Bgnw Marlins-MR      2:24.12    2:27.11 AWRD
  5 Bannon, Meredith L  14 Bgnw Marlins-MR      2:24.70    2:27.20 AWRD
  6 Flaherty, Tara E    13 Bgnw Marlins-MR      2:23.27    2:27.21 AWRD
  7 Trent, Alaina E     14 VAC-MR               2:23.56    2:27.90 AWRD
  8 Gomez, Stephanie    14 BAD-MR               2:28.62    2:29.46 AWRD
  9 Mastranunzio, Glen  13 WPSC-MR              2:28.34    2:32.55 AWRD
 10 Kemp, Victoria L    14 MSC-MR               2:30.36    2:33.58 AWRD
 11 Crawford, Natalie   13 VAC-MR               2:48.26    2:34.06 AWRD
 12 Masterson, Shanon   14 VAC-MR               2:32.93    2:34.24 AWRD
 12 Herman, Julia R     14 Bgnw Marlins-MR      2:33.43    2:34.24 AWRD
 14 Tomasula, Kellyann  13 Aqua Gems-MR         2:33.60    2:34.86 AWRD
 15 Lewis, Tracy        14 BAD-MR               2:41.54    2:35.19 AWRD
 16 Doty, Amy C         13 Pbac-MR              2:47.01    2:35.21 AWRD
 17 Sosnowski, Rachael  13 Pbac-MR              2:35.37    2:36.61 AWRD
 18 Pilacik, Faith P    14 COND-CT              2:29.30    2:37.35 AWRD
 19 Meyendorff, Anna C  14 Silver Streaks-MR    2:35.98    2:37.48 AWRD
 20 Kellogg, Casey A    14 Bgnw Marlins-MR      2:36.40    2:37.62 AWRD
 21 Wacyk, Roxy         13 Bgnw Marlins-MR      2:35.02    2:37.79 AWRD
 22 Coratti, Samantha   13 MSC-MR               2:32.90    2:40.63 AWRD
 23 Willhoft, Laura M   13 Bgnw Marlins-MR      2:41.68    2:41.03 AWRD
 24 Carozza, Jackie     13 BAD-MR               2:43.98    2:42.03 AWRD
 25 Yergeau, Sarah E    14 Silver Streaks-MR    2:39.78    2:45.16 AWRD
 26 Bernstein, Vanessa  13 NBS-MR               2:37.37    2:45.45 AWRD
 27 Torpey, Katie       13 VAC-MR               2:48.46    2:45.92 AWRD
 28 Brunell, Jennifer   13 VAC-MR               2:44.97    2:46.02 AWRD
 29 Burillo, Alicia     13 VAC-MR               2:47.01    2:46.98 AWRD
 30 Cleary, Meghan      13 VAC-MR               2:44.52    2:47.00 AWRD
 31 Oris, Meredith L    13 Bgnw Marlins-MR      2:44.42    2:47.26 AWRD
 32 Kielb, Amy E        13 Silver Streaks-MR    2:46.70    2:47.30 AWRD
 33 Lukasik, Brooke M   13 Aqua Gems-MR         3:08.97    2:56.23 AWRD
 34 Pihl, Nicole        13 VAC-MR               3:14.39    2:59.25 AWRD
 -- Groenewoud, Carmen  14 BAD-MR               2:25.43         DQ
Non-Award Division  
  1 Wanamaker, Ashley   13 Sharks-MR                 NT    3:02.29 AWRD
 
Event 36  Boys 13-14 200 Yard IM
=========================================================================
        2:15.30  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Rodrick, Peter Z    14 COND-CT              2:16.60    2:17.16 AWRD
  2 Lew, Michael        13 BAD-MR               2:21.13    2:17.93 AWRD
  3 McKenna, Colby M    13 Bgnw Marlins-MR      2:23.85    2:23.36 AWRD
  4 Sweeney, Joseph D   14 Aqua Gems-MR         2:31.31    2:27.02 AWRD
  5 Coenen, Eben S      13 Ndac-MR              2:30.84    2:27.16 AWRD
  6 McGovern, John M    13 Silver Streaks-MR    2:30.88    2:32.71 AWRD
  7 Crist, Joel         13 VAC-MR               2:27.67    2:33.00 AWRD
  8 Golden, Brendan M   13 Bgnw Marlins-MR      2:36.92    2:40.17 AWRD
  9 Kenny, Greg Z       14 BAD-MR               2:40.00    2:44.66 AWRD
 10 Alexander, Robert   14 Silver Streaks-MR    2:56.98    2:45.28 AWRD
 11 Fasino, Dominic G   13 Aqua Gems-MR         2:56.66    2:49.27 AWRD
 -- Saindon, Merrick R  13 VAC-MR               3:00.40         DQ
 -- Wemer, Donald J     13 Silver Streaks-MR    2:44.34         DQ
 
Event 37  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
=========================================================================
        2:02.90  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Seidmann, Jen Z     15 BAD-MR               2:04.67    2:04.63 AWRD
  2 Alexander, Katie B  16 Silver Streaks-MR    2:06.59    2:05.31 AWRD
  3 Landry, Kristen     16 WPSC-MR              2:06.36    2:08.77 AWRD
  4 Lupinetti, Samanth  15 Aqua Gems-MR         2:07.09    2:09.17 AWRD
  5 Kosits, Kristen     16 BAD-MR               2:09.50    2:10.86 AWRD
  6 Schutz, Morgan E    16 Pbac-MR              2:11.13    2:11.99 AWRD
  7 Bogdanski, Sharon   16 NBS-MR               2:10.43    2:12.50 AWRD
  8 Borsinger, Christi  15 Sharks-MR                 NT    2:12.67 AWRD
  9 Mitchell, Caitlin   16 MSC-MR               2:14.76    2:15.84 AWRD
 10 Zwart, Brenda L     15 VAC-MR               2:18.31    2:15.85 AWRD
 11 Mikolay, Suzanne I  17 Silver Streaks-MR    2:13.10    2:16.22 AWRD
 12 Mullaney, Christin  15 Bgnw Marlins-MR      2:16.35    2:16.23 AWRD
 13 Masterson, Barbara  17 VAC-MR               2:10.51    2:16.93 AWRD
 14 Mellars, Paige L    15 Bgnw Marlins-MR      2:09.00    2:17.41 AWRD
 15 Rizea, Naia Z       15 COND-CT                   NT    2:21.09 AWRD
 16 Gullo, Christina L  15 Bgnw Marlins-MR      2:24.89    2:22.96 AWRD
 17 Fisher, Katie       15 VAC-MR               2:17.89    2:25.53 AWRD
 18 Rodrick, Jessica Z  16 COND-CT              2:30.00    2:25.68 AWRD
 19 Smith, Megan E      16 Aqua Gems-MR         2:37.93    2:32.25 AWRD
 
Event 38  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
=========================================================================
        1:53.00  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Moore, John F       17 NBS-MR               1:54.19    1:53.52 AWRD
  2 Pullen, Thomas T    15 COND-CT              1:54.42    1:54.57 AWRD
  3 Shadwick, Jack      15 VAC-MR               1:51.76    1:54.97 AWRD
  4 Alban, Doug         15 NBS-MR               1:57.01    1:55.01 AWRD
  5 Hollingsworth, Tom  17 VAC-MR               1:58.69    1:55.13 AWRD
  6 Woods, Zachary C    15 MWSC-MR              1:57.26    2:01.17 AWRD
  7 Ziminsky, Joey M    17 Bgnw Marlins-MR      1:59.76    2:03.49 AWRD
  8 Donnelly, Chris     15 Aqua Gems-MR         2:46.55    2:14.37 AWRD
 
Event 39  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
          36.10  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Moreno, Sandra M    11 Bgnw Marlins-MR        37.78      36.58 AWRD
  2 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR        37.56      36.60 AWRD
  3 Turner, Ashley E    12 Silver Streaks-MR      37.15      36.69 AWRD
  4 Fufido, Maria       12 BAD-MR                 36.89      36.77 AWRD
  5 Shaw, Lauren M      11 Aqua Gems-MR           37.27      37.02 AWRD
  6 Murphy, Jean        12 Aqua Gems-MR           37.16      37.69 AWRD
  7 Cweibel, Rebecca L  11 Bgnw Marlins-MR        38.76      37.85 AWRD
  8 Chapman, Kimberly   12 WPSC-MR                39.65      37.86 AWRD
  9 Lu, Bonny S         11 Middies-MR             37.75      38.08 AWRD
 10 Misenas, Sara R     12 Bgnw Marlins-MR        36.86      38.16 AWRD
 11 Daly, Jackie E      11 Pbac-MR                39.26      38.64 AWRD
 12 Hughes, Gina        12 WSSC-MR                39.17      38.66 AWRD
 13 Hoess, Ashlea       12 NBS-MR                 37.32      38.70 AWRD
 14 Shadwick, Kimberly  12 VAC-MR                 38.98      38.77 AWRD
 14 Brown, Shanon       11 BAD-MR                 39.28      38.77 AWRD
 16 Dutra, Cristina     12 VAC-MR                 39.19      39.00 AWRD
 17 LaTOUCHE, Nicole    12 WSSC-MR                38.43      39.08 AWRD
 18 Williams, Jeysalin  11 MSC-MR                 40.20      39.43 AWRD
 19 Bassmann, Amanda C  11 Silver Streaks-MR      39.23      39.59 AWRD
 20 Kappmeyer, Kim A    12 COND-CT                40.58      39.71 AWRD
 21 Horner, Michelle L  11 Bgnw Marlins-MR        40.76      39.82 AWRD
 22 Marchewka, Katheri  12 Middies-MR             39.12      39.92 AWRD
 23 Huddleston, Ashley  12 Middies-MR             39.10      39.99 AWRD
 24 Brenner, Jillian V  12 WPSC-MR                40.25      40.06 AWRD
 25 Kugler, Nicole      12 BAD-MR                 41.31      40.12 AWRD
 26 Fischer, Betsy C    11 COND-CT                40.69      40.19 AWRD
 27 HA, Kathryn C       11 Silver Streaks-MR      41.26      40.39 AWRD
 28 Walter, Eloise K    12 Silver Streaks-MR      40.80      40.46 AWRD
 29 Clarke, Stacey      11 COND-CT                39.50      40.56 AWRD
 30 D'Agostino, Maxine  12 WPSC-MR                41.26      40.62 AWRD
 31 Lucchese, Jessica   12 COND-CT                40.29      40.69 AWRD
 32 Richichi, Marissa   12 VAC-MR                 40.66      41.18 AWRD
 33 Cecchetelli, Alyss  12 Bgnw Marlins-MR        41.64      41.35 AWRD
 34 Caccoma, Olivia A   12 COND-CT                43.21      41.67 AWRD
 35 Hoarty, Molly A     11 NBS-MR                 42.96      41.69 AWRD
 36 Lynch, Caitlyn      11 VAC-MR                 40.71      42.06 AWRD
 37 Duffy, Jennifer M   11 Bgnw Marlins-MR        43.10      42.13 AWRD
 38 Willhoft, Emily G   11 Bgnw Marlins-MR        47.10      42.16 AWRD
 39 Grant, Jessica      11 VAC-MR                 42.38      42.79 AWRD
 40 Tomasula, Kimberly  11 Aqua Gems-MR           42.13      42.89 AWRD
 41 Meyendorff, Cather  12 Silver Streaks-MR      41.91      42.96 AWRD
 42 Larkin, Christine   12 NBS-MR                 44.47      43.42 AWRD
 43 Brown, Carolyn A    12 COND-CT                43.25      43.69 AWRD
 44 Kaufman, Sarah M    12 COND-CT                43.94      43.77 AWRD
 45 Banaszek, Morgan E  12 COND-CT                45.53      43.86 AWRD
 46 Fazio, Alexis J     11 COND-CT                45.59      44.03 AWRD
 47 Cole, Katelyn       11 VAC-MR                 44.43      44.04 AWRD
 48 Vasta, Meredith R   11 WPSC-MR                44.21      44.21 AWRD
 49 Mann, Jessica L     11 Bgnw Marlins-MR        44.77      44.29 AWRD
 50 Jardine, Hannah     12 VAC-MR                 44.20      44.30 AWRD
 51 Rand, Megan E       11 Aqua Gems-MR           43.04      44.62 AWRD
 52 Griffin, Amanda     11 VAC-MR                 45.74      44.97 AWRD
 53 Whelan, Alison C    12 Bgnw Marlins-MR        48.97      45.56 AWRD
 54 Thorp, Kaitlin      11 VAC-MR                 44.41      45.65 AWRD
 55 Rand, Alexa C       11 Aqua Gems-MR           46.53      45.81 AWRD
 56 Austin, Debra E     12 COND-CT                49.45      45.82 AWRD
 57 Doro, Brooke        12 VAC-MR                 46.38      46.02 AWRD
 58 Roberts, Michelle   12 VAC-MR                 57.71      46.09 AWRD
 59 Wanamaker, Heather  11 Sharks-MR                 NT      46.91 AWRD
 60 Duda, Lauren        11 VAC-MR                 47.45      47.20 AWRD
 61 Baldwin, Tess E     12 Silver Streaks-MR      44.09      47.65 AWRD
 62 Naughton, Lindsay   11 BAD-MR                 49.77      49.90 AWRD
 63 Carpenito, Dominiq  12 COND-CT                   NT      50.07 AWRD
 64 Owens, Katelyn      11 VAC-MR                 51.30      53.29 AWRD
 65 Lai, Carmen         11 VAC-MR                 53.42      53.96 AWRD
 66 Ronsini, Christine  11 VAC-MR                 54.80      55.71 AWRD
 -- Beswick, Kelly      12 Aqua Gems-MR           52.11         DQ
 -- Pedlar, Maritza T   12 COND-CT                49.28         DQ
 -- Cloer, Amanda       11 WPSC-MR                43.76         DQ
Non-Award Division  
  1 Leiner, Marissa N   12 MWSC-MR                36.19      34.44 ****
  2 Lupinetti, Amelia   12 Aqua Gems-MR           36.66      34.91 ****
  3 Hyland, Allison L   11 BAD-MR                 37.41      36.04 ****
 
Event 40  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
          37.50  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Gonzalez, Edwin A   12 NBS-MR                 39.41      37.65 AWRD
  2 Murray, Connor J    12 Ndac-MR                40.39      38.45 AWRD
  3 Kameyama, Ryosuke   12 Aqua Gems-MR           39.36      38.53 AWRD
  4 Blacker, Jared A    12 Bgnw Marlins-MR        38.89      38.67 AWRD
  5 Meyendorff, Andrew  12 Silver Streaks-MR      39.73      38.93 AWRD
  6 Dinces, Jonathan M  11 COND-CT                40.02      39.45 AWRD
  7 Anderson, Mark C    12 MSC-MR                 40.57      39.88 AWRD
  8 Zaino, Joe A        12 Silver Streaks-MR      41.61      40.18 AWRD
  9 Kennon, Jack C      12 WPSC-MR                48.14      40.95 AWRD
 10 Matta, Jorge A      12 Bgnw Marlins-MR        40.70      41.13 AWRD
 11 Rickert, Ryan S     12 Middies-MR             41.41      41.35 AWRD
 12 Feeley, Dan         11 BAD-MR                 42.16      41.52 AWRD
 13 Hendrichson-Wals,   11 COND-CT                43.97      41.65 AWRD
 14 Manning, Anthony    12 BAD-MR                 45.00      41.85 AWRD
 15 Palumbo, Evan S     11 Bgnw Marlins-MR        40.57      41.87 AWRD
 16 Karle, James M      11 Bgnw Marlins-MR        43.92      42.49 AWRD
 17 Shachar, Tal        12 BAD-MR                 43.08      42.61 AWRD
 18 Vitagliano, Willie  12 Silver Streaks-MR      46.09      43.55 AWRD
 19 Berard, Garek J     11 Bgnw Marlins-MR        44.04      43.59 AWRD
 20 Alexander, Craig S  11 Middies-MR             42.96      43.61 AWRD
 21 Accarino, Gregory   11 Silver Streaks-MR      44.66      44.37 AWRD
 22 Tice, Robert        12 Aqua Gems-MR           42.35      44.85 AWRD
 23 Henshaw, Christoph  11 MSC-MR                 47.64      46.13 AWRD
 24 Nammacher, Luke H   11 Middies-MR             48.54      46.35 AWRD
 25 Greer, Shaun W      11 Aqua Gems-MR           43.56      46.44 AWRD
 26 Duque, Leonardo     11 Silver Streaks-MR      51.11      46.60 AWRD
 27 Seagren, Ryan M     11 MSC-MR                 46.12      48.19 AWRD
 28 Parish, Sam M       11 COND-CT                50.93      50.10 AWRD
 29 Simone, Scott Z     12 COND-CT                53.30      50.89 AWRD
 30 Howell, Joshua      11 VAC-MR                    NT      57.17 AWRD
 -- Saindon, Brian      11 VAC-MR                 45.24         DQ
 -- Meany, Matthew G    12 WPSC-MR                43.03         DQ
 
Event 41  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
        1:13.80  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Carroll, Christie   17 VAC-MR               1:14.54    1:15.09 AWRD
  2 Lewis, Allison J    16 VAC-MR               1:16.63    1:15.35 AWRD
  3 MC Evoy, Erin K     17 VAC-MR               1:19.95    1:15.67 AWRD
  4 Porteus, Rebecca C  15 WPSC-MR              1:14.83    1:16.24 AWRD
  5 O'Loughlin, Sarah   15 Bgnw Marlins-MR      1:15.78    1:16.53 AWRD
  6 Ulanowski, Daniell  16 Bgnw Marlins-MR      1:15.84    1:17.52 AWRD
  7 Ruggiero, Jen A     15 Pbac-MR              1:16.02    1:17.64 AWRD
  8 Moore, Regina M     18 NBS-MR               1:17.55    1:17.85 AWRD
  9 Lue, Jennifer K     16 VAC-MR               1:18.31    1:18.29 AWRD
 10 McHugh, Caitlin     18 Aqua Gems-MR         1:19.77    1:19.30 AWRD
 11 Brown, Amy E        15 Bgnw Marlins-MR      1:17.57    1:19.67 AWRD
 12 Ewanich, Mary       17 VAC-MR               1:19.07    1:20.54 AWRD
 13 Osborn, Rachel K    17 Silver Streaks-MR    1:20.24    1:20.92 AWRD
 14 Smith, Megan E      16 Aqua Gems-MR         1:22.41    1:22.42 AWRD
 15 Mondello, Michelle  16 COND-CT              1:22.57    1:22.63 AWRD
 16 Drexel, Meghan A    16 Bgnw Marlins-MR      1:18.34    1:23.01 AWRD
 17 LaTOUCHE, Michelle  15 WSSC-MR              1:22.71    1:24.51 AWRD
 18 Masterson, Barbara  17 VAC-MR               1:19.56    1:25.49 AWRD
 19 Warlaumont, Kimi S  15 Bgnw Marlins-MR      1:26.44    1:25.84 AWRD
 20 Wemer, Jessica A    15 Silver Streaks-MR    1:27.18    1:26.41 AWRD
 21 Lian, Alyss         17 Bgnw Marlins-MR      1:32.21    1:31.25 AWRD
 
Event 42  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
        1:08.00  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Lentini, Anthony J  16 WPSC-MR              1:09.03    1:09.53 AWRD
  2 Ziminsky, Joey M    17 Bgnw Marlins-MR      1:11.05    1:11.72 AWRD
  3 Lentini, Alex F     16 WPSC-MR              1:12.79    1:12.49 AWRD
  4 Ferraioli, Chris M  16 Aqua Gems-MR         1:10.98    1:13.03 AWRD
  5 Torpey, Timothy     15 VAC-MR               1:12.35    1:14.54 AWRD
  6 Szulwach, Alan M    16 VAC-MR               1:15.77    1:17.52 AWRD
  7 Troyenos, Kevin     15 COND-CT                   NT    1:18.06 AWRD
Non-Award Division  
  1 Hollingsworth, Tom  17 VAC-MR               1:09.10    1:07.44 ****
  2 Moore, John F       17 NBS-MR               1:09.63    1:07.45 ****
 -- Gabriel, Dos Santo  15 COND-CT                   NT         DQ
 
Event 43  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
=========================================================================
          27.90  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Lupinetti, Amelia   12 Aqua Gems-MR           28.01      27.97 AWRD
  2 Alexander, Emily S  12 Silver Streaks-MR      30.06      28.37 AWRD
  3 Leiner, Marissa N   12 MWSC-MR                29.70      28.42 AWRD
  4 Niessl, Steffi E    11 Bgnw Marlins-MR        28.10      28.51 AWRD
  5 Cecchetelli, Alyss  12 Bgnw Marlins-MR        28.59      28.53 AWRD
  6 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR        28.85      28.59 AWRD
  7 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR        28.63      28.62 AWRD
  8 Villegas, Kristine  12 COND-CT                28.04      28.66 AWRD
  9 Dutra, Cristina     12 VAC-MR                 28.42      28.70 AWRD
 10 Melagrano, Dominiq  12 Middies-MR             29.28      28.88 AWRD
 11 Kappmeyer, Kim A    12 COND-CT                29.19      29.08 AWRD
 12 Fufido, Maria       12 BAD-MR                 29.49      29.18 AWRD
 13 Meier, Kristen A    12 VAC-MR                 29.73      29.20 AWRD
 14 Shaw, Lauren M      11 Aqua Gems-MR           29.72      29.25 AWRD
 15 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR        29.51      29.26 AWRD
 16 Wang, Diana         11 MSC-MR                 28.98      29.41 AWRD
 17 Suzuka, Yuka        11 Middies-MR             29.53      29.46 AWRD
 18 Hughes, Gina        12 WSSC-MR                30.22      29.50 AWRD
 19 Rakoczy, Margaret   11 Middies-MR             30.51      29.67 AWRD
 19 Palais, Lizzy S     11 Middies-MR             29.64      29.67 AWRD
 21 Cleary, Allison     11 VAC-MR                 30.52      29.68 AWRD
 22 Chapman, Kimberly   12 WPSC-MR                30.08      29.69 AWRD
 23 Raniere, Brittany   12 NBS-MR                 30.41      29.83 AWRD
 24 Brown, Shanon       11 BAD-MR                 30.05      29.91 AWRD
 25 Cimilluca, Veronic  12 WSSC-MR                29.27      29.98 AWRD
 26 Cweibel, Rebecca L  11 Bgnw Marlins-MR        29.85      30.02 AWRD
 27 White, Brittany E   12 Bgnw Marlins-MR        30.92      30.32 AWRD
 28 Misenas, Sara R     12 Bgnw Marlins-MR        29.88      30.35 AWRD
 29 Fenn, Meaghan       11 BAD-MR                 29.69      30.46 AWRD
 30 LaTOUCHE, Nicole    12 WSSC-MR                30.43      30.63 AWRD
 31 Marchewka, Katheri  12 Middies-MR             30.42      30.82 AWRD
 32 Horner, Michelle L  11 Bgnw Marlins-MR        30.47      30.86 AWRD
 33 Chiappetta, Emma    12 BAD-MR                 31.74      30.90 AWRD
 34 Schuyler, Stephani  11 VAC-MR                 30.99      30.97 AWRD
 35 Kugler, Nicole      12 BAD-MR                 31.73      31.00 AWRD
 36 Hoess, Ashlea       12 NBS-MR                 29.29      31.02 AWRD
 37 Williams, Jeysalin  11 MSC-MR                 31.07      31.05 AWRD
 38 Vasta, Meredith R   11 WPSC-MR                31.64      31.06 AWRD
 39 Brenner, Jillian V  12 WPSC-MR                30.69      31.10 AWRD
 39 D'Agostino, Maxine  12 WPSC-MR                31.52      31.10 AWRD
 41 Conlee, Ellie M     12 Middies-MR             31.42      31.16 AWRD
 42 Lynch, Caitlyn      11 VAC-MR                 31.49      31.47 AWRD
 42 Dieffenbach, Megan  12 Bgnw Marlins-MR        30.92      31.47 AWRD
 44 Duffy, Jennifer M   11 Bgnw Marlins-MR        31.86      31.50 AWRD
 45 Jardine, Hannah     12 VAC-MR                 32.71      31.54 AWRD
 46 Troccoli, Kristi E  12 Bgnw Marlins-MR        31.76      31.82 AWRD
 47 Brown, Carolyn A    12 COND-CT                31.74      31.99 AWRD
 48 Moreno, Sandra M    11 Bgnw Marlins-MR        31.40      32.07 AWRD
 49 Fischer, Betsy C    11 COND-CT                31.46      32.37 AWRD
 50 Daly, Jackie E      11 Pbac-MR                32.51      32.41 AWRD
 51 Cloer, Amanda       11 WPSC-MR                32.38      32.42 AWRD
 52 Roberts, Michelle   12 VAC-MR                 34.19      32.44 AWRD
 53 Willhoft, Emily G   11 Bgnw Marlins-MR        33.38      32.53 AWRD
 54 Lucchese, Jessica   12 COND-CT                32.16      32.60 AWRD
 55 Hoarty, Molly A     11 NBS-MR                 32.94      32.69 AWRD
 56 Richichi, Marissa   12 VAC-MR                 33.86      32.92 AWRD
 57 Huddleston, Ashley  12 Middies-MR             33.49      32.95 AWRD
 58 Whelan, Alison C    12 Bgnw Marlins-MR        34.46      33.00 AWRD
 59 Ong, Natalie        11 Middies-MR             32.97      33.25 AWRD
 60 Brunell, Stephanie  11 VAC-MR                 33.64      33.32 AWRD
 61 Joyce, Caitlin      11 VAC-MR                 32.19      33.35 AWRD
 62 Misenas, Ana P      11 Bgnw Marlins-MR        33.94      33.40 AWRD
 63 Banaszek, Morgan E  12 COND-CT                33.01      33.74 AWRD
 64 Larkin, Christine   12 NBS-MR                 33.33      33.79 AWRD
 65 Rand, Megan E       11 Aqua Gems-MR           33.73      33.88 AWRD
 66 Cozens, Mercedes I  11 Aqua Gems-MR           34.16      33.97 AWRD
 67 Murphy, Jean        12 Aqua Gems-MR           32.32      34.02 AWRD
 68 Rand, Alexa C       11 Aqua Gems-MR           33.97      34.27 AWRD
 69 Schatkun, Beth A    11 COND-CT                35.05      34.43 AWRD
 70 Kaufman, Sarah M    12 COND-CT                33.25      34.60 AWRD
 71 Iodice, Erica       11 BAD-MR                 40.00      34.62 AWRD
 72 Thorp, Kaitlin      11 VAC-MR                 34.17      34.91 AWRD
 73 Duda, Lauren        11 VAC-MR                 36.02      35.10 AWRD
 74 Fazio, Alexis J     11 COND-CT                34.05      35.19 AWRD
 75 Grant, Jessica      11 VAC-MR                 35.92      35.23 AWRD
 76 Caccoma, Olivia A   12 COND-CT                34.78      35.27 AWRD
 77 Cole, Katelyn       11 VAC-MR                 35.77      35.59 AWRD
 78 Austin, Debra E     12 COND-CT                35.58      35.91 AWRD
 79 Beswick, Kelly      12 Aqua Gems-MR           35.69      37.03 AWRD
 80 Tomasula, Kimberly  11 Aqua Gems-MR           36.58      37.13 AWRD
 81 Griffin, Amanda     11 VAC-MR                 35.08      37.15 AWRD
 82 Poulin, Mary C      11 WPSC-MR                37.42      37.51 AWRD
 83 Naughton, Lindsay   11 BAD-MR                 35.37      37.56 AWRD
 84 Pedlar, Maritza T   12 COND-CT                36.82      38.08 AWRD
 85 Lai, Carmen         11 VAC-MR                 36.41      38.20 AWRD
 86 Wanamaker, Heather  11 Sharks-MR                 NT      38.28 AWRD
 86 Carpenito, Dominiq  12 COND-CT                37.65      38.28 AWRD
 88 Benedict, Rebecca   11 VAC-MR                 38.48      38.81 AWRD
 89 Doro, Brooke        12 VAC-MR                 36.93      39.38 AWRD
 90 Talman, Sara M      11 WPSC-MR                42.08      39.43 AWRD
 91 Owens, Katelyn      11 VAC-MR                 40.58      41.43 AWRD
 92 Ronsini, Christine  11 VAC-MR                 40.08      41.87 AWRD
Non-Award Division  
  1 Shadwick, Kimberly  12 VAC-MR                 28.59      27.77 ****
 
Event 44  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
=========================================================================
          27.60  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Colton, Billy       12 WSSC-MR                26.59      26.50 ****
AWRD - Division  
  1 Hutzelman, Daniel   12 Aqua Gems-MR           29.30      27.86 AWRD
  2 Jacobson, Matt A    11 BAD-MR                 28.24      28.02 AWRD
  3 Gonzalez, Edwin A   12 NBS-MR                 28.54      28.34 AWRD
  4 Zona, Adam B        12 Bgnw Marlins-MR        28.35      28.36 AWRD
  5 Kameyama, Ryosuke   12 Aqua Gems-MR           28.19      28.60 AWRD
  6 Kennon, Jack C      12 WPSC-MR                28.91      28.70 AWRD
  7 Perley, Teddy P     12 Middies-MR             29.17      28.87 AWRD
  8 Pope, Ryan P        12 Middies-MR             29.01      29.00 AWRD
  9 Luboja, Chris       12 Bgnw Marlins-MR        29.16      29.14 AWRD
 10 Meany, Matthew G    12 WPSC-MR                30.38      29.50 AWRD
 11 Rickert, Ryan S     12 Middies-MR             29.45      29.74 AWRD
 12 Whiston, Brian H    11 BAD-MR                 29.14      29.89 AWRD
 13 Woods, Matthew H    12 MWSC-MR                30.68      30.12 AWRD
 14 Meyendorff, Andrew  12 Silver Streaks-MR      30.37      30.19 AWRD
 15 Anderson, Mark C    12 MSC-MR                 30.39      30.23 AWRD
 16 Feeley, Dan         11 BAD-MR                 32.96      30.51 AWRD
 17 Miranda, Mark L     11 Bgnw Marlins-MR        31.62      30.58 AWRD
 18 Manning, Anthony    12 BAD-MR                 33.00      30.68 AWRD
 19 Karle, James M      11 Bgnw Marlins-MR        30.33      30.88 AWRD
 20 Shachar, Tal        12 BAD-MR                 30.85      31.11 AWRD
 21 Carroll, James      11 VAC-MR                 31.53      31.26 AWRD
 22 Dinces, Jonathan M  11 COND-CT                32.17      31.31 AWRD
 23 Zaino, Joe A        12 Silver Streaks-MR      32.07      31.71 AWRD
 24 Murray, Connor J    12 Ndac-MR                31.04      31.72 AWRD
 25 Saindon, Brian      11 VAC-MR                 31.96      32.09 AWRD
 26 Terrigno, Philip A  11 Silver Streaks-MR      31.64      32.14 AWRD
 27 Blacker, Jared A    12 Bgnw Marlins-MR        31.21      32.36 AWRD
 28 Vitagliano, Willie  12 Silver Streaks-MR      35.12      32.55 AWRD
 29 Berard, Garek J     11 Bgnw Marlins-MR        33.07      32.66 AWRD
 30 Carroll, Ryan       12 WSSC-MR                33.22      32.92 AWRD
 31 Alexander, Craig S  11 Middies-MR             32.35      32.99 AWRD
 32 Nammacher, Luke H   11 Middies-MR             32.58      33.13 AWRD
 33 Greer, Shaun W      11 Aqua Gems-MR           31.50      33.24 AWRD
 34 Hendrichson-Wals,   11 COND-CT                32.64      33.28 AWRD
 35 Palumbo, Evan S     11 Bgnw Marlins-MR        31.62      33.48 AWRD
 36 Matta, Jorge A      12 Bgnw Marlins-MR        33.66      33.76 AWRD
 37 Simone, Scott Z     12 COND-CT                33.45      34.52 AWRD
 38 Henshaw, Christoph  11 MSC-MR                 35.03      35.42 AWRD
 39 Papp, Attila M      11 COND-CT                38.19      36.20 AWRD
 40 Tartaglione, Kevin  11 Middies-MR             34.10      36.28 AWRD
 41 Seagren, Ryan M     11 MSC-MR                 34.40      36.39 AWRD
 42 Howell, Joshua      11 VAC-MR                 38.32      37.84 AWRD
 43 Parish, Sam M       11 COND-CT                40.07      39.98 AWRD
Non-Award Division  
  1 Morris, Dylan W     12 Bgnw Marlins-MR        28.15      27.35 ****
 -- Duque, Leonardo     11 Silver Streaks-MR      40.27         DQ
 
Event 45  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
=========================================================================
          26.40  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Seidmann, Jen Z     15 BAD-MR                 27.00      26.64 AWRD
  2 MC Evoy, Erin K     17 VAC-MR                 26.77      26.93 AWRD
  3 Borsinger, Christi  15 Sharks-MR                 NT      27.04 AWRD
  4 Lewis, Allison J    16 VAC-MR                 26.61      27.06 AWRD
  5 Landry, Kristen     16 WPSC-MR                27.15      27.51 AWRD
  6 Lue, Jennifer K     16 VAC-MR                 26.86      27.60 AWRD
  7 Lupinetti, Samanth  15 Aqua Gems-MR           27.42      27.63 AWRD
  8 Ewanich, Mary       17 VAC-MR                 27.51      27.79 AWRD
  9 Schutz, Morgan E    16 Pbac-MR                27.77      27.80 AWRD
 10 Mumford, Jenna E    16 WPSC-MR                26.75      27.91 AWRD
 11 Gibbs, Alex L       15 Bgnw Marlins-MR        28.04      27.98 AWRD
 12 Ulanowski, Daniell  16 Bgnw Marlins-MR        27.91      28.24 AWRD
 13 Murray, Kaitlyn L   15 Ndac-MR                28.47      28.29 AWRD
 14 Kosits, Kristen     16 BAD-MR                 27.58      28.34 AWRD
 14 Mellars, Paige L    15 Bgnw Marlins-MR        26.92      28.34 AWRD
 16 Bogdanski, Sharon   16 NBS-MR                 27.87      28.42 AWRD
 17 McHugh, Caitlin     18 Aqua Gems-MR           28.93      28.76 AWRD
 18 Mikolay, Suzanne I  17 Silver Streaks-MR      27.70      28.85 AWRD
 19 Lewis, Samantha     15 NBS-MR                 28.75      28.89 AWRD
 20 Masterson, Barbara  17 VAC-MR                 28.00      28.94 AWRD
 20 Ruggiero, Jen A     15 Pbac-MR                28.37      28.94 AWRD
 22 Mullaney, Christin  15 Bgnw Marlins-MR        27.69      28.96 AWRD
 23 Baginski, Ashley M  15 VAC-MR                 29.90      29.36 AWRD
 24 Drexel, Meghan A    16 Bgnw Marlins-MR        28.12      29.49 AWRD
 25 Lian, Alyss         17 Bgnw Marlins-MR        29.00      29.78 AWRD
 26 Fisher, Katie       15 VAC-MR                 28.44      29.94 AWRD
 27 Moore, Regina M     18 NBS-MR                 29.61      29.95 AWRD
 28 Rodrick, Jessica Z  16 COND-CT                28.98      30.07 AWRD
 29 Mondello, Michelle  16 COND-CT                28.57      30.18 AWRD
 30 Gullo, Christina L  15 Bgnw Marlins-MR        30.11      30.35 AWRD
 31 Kennedy, Meredith   15 Bgnw Marlins-MR        30.71      30.55 AWRD
 32 Porteus, Rebecca C  15 WPSC-MR                30.46      30.56 AWRD
 33 Rizea, Naia Z       15 COND-CT                   NT      30.57 AWRD
 34 Brown, Amy E        15 Bgnw Marlins-MR        29.70      31.12 AWRD
 
Event 46  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
=========================================================================
          23.20  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Shadwick, Jack      15 VAC-MR                 23.28      23.22 AWRD
  2 Branagan, Tim       15 Aqua Gems-MR           23.65      23.86 AWRD
  3 Moore, John F       17 NBS-MR                 23.96      23.95 AWRD
  4 Callinan, Danny     16 VAC-MR                 24.52      24.01 AWRD
  5 Merry, Colin B      16 MWSC-MR                24.16      24.09 AWRD
  6 Alban, Doug         15 NBS-MR                 24.43      24.11 AWRD
  7 Hollingsworth, Tom  17 VAC-MR                 24.20      24.22 AWRD
  8 Lentini, Alex F     16 WPSC-MR                24.57      24.68 AWRD
  9 Chow, Joseph        16 Middies-MR             25.73      25.46 AWRD
 10 Hulbert, Jonathan   15 COND-CT                27.06      25.58 AWRD
 11 Torpey, Timothy     15 VAC-MR                 26.85      26.98 AWRD
 12 Lentini, Anthony J  16 WPSC-MR                26.74      27.05 AWRD
 13 Ferraioli, Chris M  16 Aqua Gems-MR           27.15      27.08 AWRD
 14 Troyenos, Kevin     15 COND-CT                28.50      27.60 AWRD
 15 Gabriel, Dos Santo  15 COND-CT                28.50      27.83 AWRD
 16 Szulwach, Alan M    16 VAC-MR                 27.09      28.22 AWRD
Non-Award Division  
 -- Donnelly, Chris     15 Aqua Gems-MR           26.71         DQ
 
Event 47  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
=========================================================================
        1:09.60  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Toth, Lauren E      12 VAC-MR               1:09.59    1:07.88 ****
AWRD - Division  
  1 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR               1:10.16    1:11.04 AWRD
  2 Suzuka, Yuka        11 Middies-MR           1:11.04    1:11.06 AWRD
  3 Alexander, Emily S  12 Silver Streaks-MR    1:13.45    1:11.16 AWRD
  4 Raniere, Brittany   12 NBS-MR               1:09.84    1:11.26 AWRD
  5 Chiappetta, Emma    12 BAD-MR               1:16.77    1:12.22 AWRD
  6 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR      1:12.18    1:12.94 AWRD
  7 Villegas, Kristine  12 COND-CT              1:11.67    1:13.06 AWRD
  8 Meier, Kristen A    12 VAC-MR               1:13.17    1:13.10 AWRD
  9 Stevens, Chelsea    11 VAC-MR               1:15.55    1:13.52 AWRD
 10 Melagrano, Dominiq  12 Middies-MR           1:15.10    1:13.78 AWRD
 11 Malone, Becky       11 NBS-MR               1:10.09    1:13.80 AWRD
 12 Fenn, Meaghan       11 BAD-MR               1:12.55    1:13.85 AWRD
 13 Cimilluca, Veronic  12 WSSC-MR              1:20.70    1:14.69 AWRD
 14 HA, Kathryn C       11 Silver Streaks-MR    1:15.53    1:14.88 AWRD
 15 White, Brittany E   12 Bgnw Marlins-MR      1:13.41    1:15.51 AWRD
 16 Rakoczy, Margaret   11 Middies-MR           1:18.30    1:15.79 AWRD
 17 Kappmeyer, Kim A    12 COND-CT              1:14.30    1:15.83 AWRD
 18 Wang, Diana         11 MSC-MR               1:13.01    1:15.87 AWRD
 19 Gomez, Bridget      12 BAD-MR               1:20.00    1:17.35 AWRD
 20 Kugler, Nicole      12 BAD-MR               1:17.88    1:17.76 AWRD
 21 Lu, Bonny S         11 Middies-MR           1:17.05    1:18.35 AWRD
 22 Marchewka, Katheri  12 Middies-MR           1:20.68    1:18.37 AWRD
 23 Turner, Ashley E    12 Silver Streaks-MR    1:17.18    1:18.86 AWRD
 24 Conlee, Ellie M     12 Middies-MR           1:15.94    1:19.06 AWRD
 25 Cweibel, Rebecca L  11 Bgnw Marlins-MR      1:18.40    1:19.39 AWRD
 26 Bassmann, Amanda C  11 Silver Streaks-MR    1:22.02    1:19.85 AWRD
 27 Palais, Lizzy S     11 Middies-MR           1:16.87    1:20.01 AWRD
 28 Dieffenbach, Megan  12 Bgnw Marlins-MR      1:18.68    1:21.03 AWRD
 29 Troccoli, Kristi E  12 Bgnw Marlins-MR      1:19.05    1:21.31 AWRD
 30 Ong, Natalie        11 Middies-MR           1:21.84    1:21.32 AWRD
 31 Schuyler, Stephani  11 VAC-MR               1:24.03    1:21.66 AWRD
 32 Mann, Jessica L     11 Bgnw Marlins-MR      1:21.42    1:21.87 AWRD
 33 Clarke, Stacey      11 COND-CT              1:22.50    1:22.07 AWRD
 34 Brunell, Stephanie  11 VAC-MR               1:26.27    1:23.63 AWRD
 35 Misenas, Ana P      11 Bgnw Marlins-MR      1:22.74    1:23.67 AWRD
 36 Rand, Alexa C       11 Aqua Gems-MR         1:24.24    1:24.82 AWRD
 37 Walter, Eloise K    12 Silver Streaks-MR    1:23.40    1:24.92 AWRD
 38 Vasta, Meredith R   11 WPSC-MR              1:30.70    1:25.27 AWRD
 39 Meyendorff, Cather  12 Silver Streaks-MR    1:25.86    1:25.50 AWRD
 40 Baldwin, Tess E     12 Silver Streaks-MR    1:29.62    1:27.94 AWRD
 41 Cozens, Mercedes I  11 Aqua Gems-MR         1:30.90    1:28.21 AWRD
 42 Schatkun, Beth A    11 COND-CT              1:32.65    1:29.11 AWRD
 43 Joyce, Caitlin      11 VAC-MR               1:30.77    1:30.85 AWRD
 44 Tomasula, Kimberly  11 Aqua Gems-MR         1:42.50    1:32.10 AWRD
 45 Cloer, Amanda       11 WPSC-MR              1:34.37    1:33.11 AWRD
 46 Wanamaker, Heather  11 Sharks-MR                 NT    1:36.32 AWRD
 47 Benedict, Rebecca   11 VAC-MR               1:48.63    1:39.62 AWRD
 48 Pedlar, Maritza T   12 COND-CT              2:23.69    1:41.80 AWRD
 -- Niessl, Steffi E    11 Bgnw Marlins-MR      1:09.80         DQ
 -- Naughton, Lindsay   11 BAD-MR               1:36.48         DQ
Non-Award Division  
  1 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR      1:09.78    1:08.39 ****
  2 Ferlo, Nicole C     12 Aqua Gems-MR         1:10.29    1:08.79 ****
 
Event 48  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
=========================================================================
        1:10.60  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Colton, Billy       12 WSSC-MR              1:05.88    1:05.25 ****
AWRD - Division  
  1 Jacobson, Matt A    11 BAD-MR               1:12.33    1:12.10 AWRD
  2 Woods, Matthew H    12 MWSC-MR              1:12.38    1:12.23 AWRD
  3 Zona, Adam B        12 Bgnw Marlins-MR      1:12.52    1:12.80 AWRD
  4 Whiston, Brian H    11 BAD-MR               1:14.02    1:13.58 AWRD
  5 Luboja, Chris       12 Bgnw Marlins-MR      1:15.84    1:14.27 AWRD
  6 Pope, Ryan P        12 Middies-MR           1:12.11    1:14.97 AWRD
  7 Perley, Teddy P     12 Middies-MR           1:12.00    1:15.90 AWRD
  8 Kennon, Jack C      12 WPSC-MR              1:12.16    1:15.95 AWRD
  9 Rickert, Ryan S     12 Middies-MR           1:15.32    1:16.47 AWRD
 10 Miranda, Mark L     11 Bgnw Marlins-MR      1:17.94    1:19.48 AWRD
 11 Carroll, Ryan       12 WSSC-MR              1:19.62    1:19.90 AWRD
 12 Anderson, Mark C    12 MSC-MR               1:18.34    1:20.05 AWRD
 13 Carroll, James      11 VAC-MR               1:19.51    1:21.34 AWRD
 14 Meany, Matthew G    12 WPSC-MR              1:23.02    1:22.99 AWRD
 15 Accarino, Gregory   11 Silver Streaks-MR    1:28.61    1:23.42 AWRD
 16 Alexander, Craig S  11 Middies-MR           1:22.67    1:25.02 AWRD
 17 Nammacher, Luke H   11 Middies-MR           1:21.04    1:27.23 AWRD
 18 Vitagliano, Willie  12 Silver Streaks-MR    1:35.24    1:30.57 AWRD
 19 Hendrichson-Wals,   11 COND-CT                   NT    1:31.33 AWRD
 20 Papp, Attila M      11 COND-CT              1:50.39    1:40.32 AWRD
 21 Parish, Sam M       11 COND-CT              1:38.94    1:41.78 AWRD
 22 Duque, Leonardo     11 Silver Streaks-MR    1:50.11    1:42.52 AWRD
 -- Tartaglione, Kevin  11 Middies-MR           1:34.83         DQ
 
Event 49  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
=========================================================================
        1:06.30  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mikolay, Suzanne I  17 Silver Streaks-MR    1:06.39    1:09.15 AWRD
  2 Warlaumont, Kimi S  15 Bgnw Marlins-MR      1:06.33    1:09.49 AWRD
  3 Lupinetti, Samanth  15 Aqua Gems-MR         1:07.68    1:09.58 AWRD
  4 Lue, Jennifer K     16 VAC-MR               1:08.45    1:10.18 AWRD
  5 Kosits, Kristen     16 BAD-MR               1:09.08    1:11.09 AWRD
  6 Porteus, Rebecca C  15 WPSC-MR              1:12.93    1:13.23 AWRD
  7 Borsinger, Christi  15 Sharks-MR                 NT    1:13.69 AWRD
  8 Zwart, Brenda L     15 VAC-MR               1:15.74    1:13.94 AWRD
  9 Gullo, Christina L  15 Bgnw Marlins-MR      1:12.91    1:14.17 AWRD
 10 McHugh, Caitlin     18 Aqua Gems-MR         1:15.90    1:14.75 AWRD
 11 Rodrick, Jessica Z  16 COND-CT              1:14.46    1:15.34 AWRD
 12 Baginski, Ashley M  15 VAC-MR               1:14.33    1:16.17 AWRD
 13 Drexel, Meghan A    16 Bgnw Marlins-MR      1:14.73    1:16.42 AWRD
 14 LaTOUCHE, Michelle  15 WSSC-MR              1:15.35    1:16.52 AWRD
 15 Fisher, Katie       15 VAC-MR               1:14.26    1:18.10 AWRD
 16 Rizea, Naia Z       15 COND-CT              1:21.45    1:18.49 AWRD
 17 Mondello, Michelle  16 COND-CT              1:19.65    1:21.16 AWRD
 18 Smith, Megan E      16 Aqua Gems-MR         1:26.10    1:25.78 AWRD
 19 Lian, Alyss         17 Bgnw Marlins-MR      1:28.35    1:26.60 AWRD
 -- Gartman, Amy        15 WSSC-MR              1:08.84         DQ
 
Event 50  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
=========================================================================
          58.70  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Callinan, Danny     16 VAC-MR                 57.96      58.77 AWRD
AWRD - Division  
  1 Merry, Colin B      16 MWSC-MR              1:01.53    1:00.46 AWRD
  2 Carney, Kevin M     15 Aqua Gems-MR         1:01.32    1:00.99 AWRD
  3 Branagan, Tim       15 Aqua Gems-MR         1:00.10    1:01.02 AWRD
  4 Chow, Joseph        16 Middies-MR           1:05.53    1:05.73 AWRD
  5 Lentini, Alex F     16 WPSC-MR              1:06.39    1:08.24 AWRD
  6 Lentini, Anthony J  16 WPSC-MR              1:20.32    1:15.67 AWRD
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
=========================================================================
          30.70  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Toth, Lauren E      12 VAC-MR                 29.49      29.75 ****
AWRD - Division  
  1 Lupinetti, Amelia   12 Aqua Gems-MR           30.98      31.29 AWRD
  2 Shadwick, Kimberly  12 VAC-MR                 31.05      31.30 AWRD
  3 Niessl, Steffi E    11 Bgnw Marlins-MR        31.10      31.66 AWRD
  4 Naughton, Meredith  12 BAD-MR                 33.15      31.76 AWRD
  5 Hughes, Gina        12 WSSC-MR                31.57      31.77 AWRD
  6 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR        31.85      31.80 AWRD
  7 Chiappetta, Emma    12 BAD-MR                 32.06      32.04 AWRD
  8 Cecchetelli, Alyss  12 Bgnw Marlins-MR        31.65      32.27 AWRD
  9 Gomez, Bridget      12 BAD-MR                 32.17      32.46 AWRD
 10 Villegas, Kristine  12 COND-CT                31.50      32.54 AWRD
 11 Suzuka, Yuka        11 Middies-MR             32.92      32.59 AWRD
 12 Meier, Kristen A    12 VAC-MR                 32.80      32.79 AWRD
 13 Shaw, Lauren M      11 Aqua Gems-MR           32.45      32.81 AWRD
 14 Brown, Shanon       11 BAD-MR                 33.71      32.82 AWRD
 15 Melagrano, Dominiq  12 Middies-MR             33.26      32.98 AWRD
 16 Chapman, Kimberly   12 WPSC-MR                32.22      33.08 AWRD
 17 Williams, Jeysalin  11 MSC-MR                 33.53      33.38 AWRD
 18 Fufido, Maria       12 BAD-MR                 33.70      33.55 AWRD
 19 Kappmeyer, Kim A    12 COND-CT                33.00      33.91 AWRD
 20 Stevens, Chelsea    11 VAC-MR                 33.99      33.94 AWRD
 21 Cleary, Allison     11 VAC-MR                 33.64      34.12 AWRD
 22 Horner, Michelle L  11 Bgnw Marlins-MR        34.51      34.52 AWRD
 23 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR                 33.06      34.66 AWRD
 24 White, Brittany E   12 Bgnw Marlins-MR        34.29      34.72 AWRD
 25 Lu, Bonny S         11 Middies-MR             35.87      34.81 AWRD
 26 Dutra, Cristina     12 VAC-MR                 35.44      35.02 AWRD
 27 Palais, Lizzy S     11 Middies-MR             34.80      35.13 AWRD
 28 Wang, Diana         11 MSC-MR                 34.50      35.43 AWRD
 29 Clarke, Stacey      11 COND-CT                37.50      35.93 AWRD
 30 Dieffenbach, Megan  12 Bgnw Marlins-MR        33.67      36.06 AWRD
 31 Lucchese, Jessica   12 COND-CT                35.12      36.32 AWRD
 32 Cloer, Amanda       11 WPSC-MR                35.10      36.85 AWRD
 33 Lynch, Caitlyn      11 VAC-MR                 36.09      36.88 AWRD
 34 Huddleston, Ashley  12 Middies-MR             37.60      37.11 AWRD
 34 Moreno, Sandra M    11 Bgnw Marlins-MR        37.01      37.11 AWRD
 36 Willhoft, Emily G   11 Bgnw Marlins-MR        39.11      37.57 AWRD
 37 Troccoli, Kristi E  12 Bgnw Marlins-MR        37.45      37.58 AWRD
 38 Brown, Carolyn A    12 COND-CT                34.68      37.77 AWRD
 39 Fischer, Betsy C    11 COND-CT                36.94      38.32 AWRD
 40 Ong, Natalie        11 Middies-MR             36.55      38.42 AWRD
 41 Mann, Jessica L     11 Bgnw Marlins-MR        38.98      38.46 AWRD
 42 Brenner, Jillian V  12 WPSC-MR                37.25      38.69 AWRD
 43 Misenas, Ana P      11 Bgnw Marlins-MR        37.01      38.72 AWRD
 44 Hoarty, Molly A     11 NBS-MR                 38.06      38.92 AWRD
 45 Meyendorff, Cather  12 Silver Streaks-MR      38.29      38.96 AWRD
 45 Misenas, Sara R     12 Bgnw Marlins-MR        36.97      38.96 AWRD
 47 Daly, Jackie E      11 Pbac-MR                39.20      39.04 AWRD
 48 Duffy, Jennifer M   11 Bgnw Marlins-MR        37.41      39.16 AWRD
 49 Whelan, Alison C    12 Bgnw Marlins-MR        41.01      40.47 AWRD
 50 Iodice, Erica       11 BAD-MR                 43.00      40.53 AWRD
 51 Brunell, Stephanie  11 VAC-MR                 41.61      40.78 AWRD
 52 Cozens, Mercedes I  11 Aqua Gems-MR           39.16      40.85 AWRD
 53 Thorp, Kaitlin      11 VAC-MR                 39.48      40.94 AWRD
 54 Talman, Sara M      11 WPSC-MR                47.16      41.16 AWRD
 55 Baldwin, Tess E     12 Silver Streaks-MR      46.65      41.17 AWRD
 56 Joyce, Caitlin      11 VAC-MR                 46.88      42.44 AWRD
 57 Austin, Debra E     12 COND-CT                41.90      42.76 AWRD
 58 Naughton, Lindsay   11 BAD-MR                 43.55      42.89 AWRD
 59 Roberts, Michelle   12 VAC-MR                 43.82      44.30 AWRD
 60 Schatkun, Beth A    11 COND-CT                47.47      44.82 AWRD
 61 Griffin, Amanda     11 VAC-MR                 53.43      46.53 AWRD
 62 Pedlar, Maritza T   12 COND-CT                52.98      47.97 AWRD
 -- Poulin, Mary C      11 WPSC-MR                49.98         DQ
Non-Award Division  
  1 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR        30.72      29.77 ****
  2 Caccoma, Olivia A   12 COND-CT                   NT      39.50 AWRD
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
=========================================================================
          31.30  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Morris, Dylan W     12 Bgnw Marlins-MR        32.02      31.52 AWRD
  2 Pope, Ryan P        12 Middies-MR             31.44      31.72 AWRD
  3 Kameyama, Ryosuke   12 Aqua Gems-MR           32.40      32.38 AWRD
  4 Hutzelman, Daniel   12 Aqua Gems-MR           32.21      32.52 AWRD
  5 Zona, Adam B        12 Bgnw Marlins-MR        32.13      33.24 AWRD
  6 Shachar, Tal        12 BAD-MR                 33.15      33.64 AWRD
  7 Greer, Shaun W      11 Aqua Gems-MR           32.35      34.04 AWRD
  8 Karle, James M      11 Bgnw Marlins-MR        34.45      34.36 AWRD
  9 Manning, Anthony    12 BAD-MR                 40.00      34.48 AWRD
 10 Blacker, Jared A    12 Bgnw Marlins-MR        32.12      34.49 AWRD
 11 Perley, Teddy P     12 Middies-MR             35.35      34.90 AWRD
 12 Luboja, Chris       12 Bgnw Marlins-MR        34.97      35.26 AWRD
 13 Gonzalez, Edwin A   12 NBS-MR                 38.02      35.47 AWRD
 14 Zaino, Joe A        12 Silver Streaks-MR      37.22      36.31 AWRD
 15 Matta, Jorge A      12 Bgnw Marlins-MR        35.51      36.44 AWRD
 16 Murray, Connor J    12 Ndac-MR                38.13      36.57 AWRD
 17 Terrigno, Philip A  11 Silver Streaks-MR      36.08      37.12 AWRD
 18 Saindon, Brian      11 VAC-MR                 36.74      37.87 AWRD
 19 Berard, Garek J     11 Bgnw Marlins-MR        40.85      38.65 AWRD
 20 Meany, Matthew G    12 WPSC-MR                39.43      38.81 AWRD
 21 Accarino, Gregory   11 Silver Streaks-MR      41.00      39.75 AWRD
 22 Dinces, Jonathan M  11 COND-CT                41.66      40.54 AWRD
 23 Henshaw, Christoph  11 MSC-MR                 40.68      40.68 AWRD
 24 Palumbo, Evan S     11 Bgnw Marlins-MR        39.40      41.28 AWRD
 25 Feeley, Dan         11 BAD-MR                 40.00      43.09 AWRD
 26 Simone, Scott Z     12 COND-CT                43.97      43.81 AWRD
 27 Papp, Attila M      11 COND-CT                46.37      46.13 AWRD
 28 Tartaglione, Kevin  11 Middies-MR             46.38      47.64 AWRD
 29 Seagren, Ryan M     11 MSC-MR                 43.41      48.09 AWRD
 30 Howell, Joshua      11 VAC-MR                 49.68      51.58 AWRD
 
Event 53  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
=========================================================================
        1:04.50  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 O'Loughlin, Sarah   15 Bgnw Marlins-MR      1:04.78    1:05.91 AWRD
  2 Schutz, Morgan E    16 Pbac-MR              1:07.53    1:06.65 AWRD
  3 Lewis, Samantha     15 NBS-MR               1:06.17    1:06.99 AWRD
  4 Mitchell, Caitlin   16 MSC-MR               1:06.74    1:07.08 AWRD
  5 Ulanowski, Daniell  16 Bgnw Marlins-MR      1:06.18    1:07.22 AWRD
  6 Murray, Kaitlyn L   15 Ndac-MR              1:06.63    1:07.23 AWRD
  7 Alexander, Katie B  16 Silver Streaks-MR    1:08.14    1:07.28 AWRD
  8 Zwart, Brenda L     15 VAC-MR               1:07.87    1:08.76 AWRD
  9 Gibbs, Alex L       15 Bgnw Marlins-MR      1:10.46    1:10.19 AWRD
 10 Mumford, Jenna E    16 WPSC-MR              1:09.92    1:11.48 AWRD
 11 Ruggiero, Jen A     15 Pbac-MR              1:19.30    1:12.47 AWRD
 12 Osborn, Rachel K    17 Silver Streaks-MR    1:13.23    1:13.47 AWRD
 13 Lupinetti, Samanth  15 Aqua Gems-MR         1:13.63    1:14.66 AWRD
 14 Landry, Kristen     16 WPSC-MR              1:10.08    1:14.94 AWRD
 15 Porteus, Rebecca C  15 WPSC-MR              1:15.50    1:15.42 AWRD
 16 Brown, Amy E        15 Bgnw Marlins-MR      1:16.62    1:18.04 AWRD
 17 Kennedy, Meredith   15 Bgnw Marlins-MR      1:20.90    1:21.99 AWRD
 18 Wemer, Jessica A    15 Silver Streaks-MR    1:26.62    1:24.32 AWRD
 -- Moore, Regina M     18 NBS-MR               1:14.50         DQ
Non-Award Division  
  1 Carroll, Christie   17 VAC-MR               1:04.70    1:03.95 ****
 
Event 54  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
=========================================================================
          58.90  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Shadwick, Jack      15 VAC-MR                 57.98      57.91 ****
AWRD - Division  
  1 Woods, Zachary C    15 MWSC-MR              1:02.31      59.61 AWRD
  2 Branagan, Tim       15 Aqua Gems-MR           59.41    1:01.90 AWRD
  3 Lentini, Alex F     16 WPSC-MR              1:02.48    1:03.35 AWRD
  4 Carney, Kevin M     15 Aqua Gems-MR         1:04.09    1:05.01 AWRD
  5 Chow, Joseph        16 Middies-MR           1:05.09    1:07.06 AWRD
  6 Hulbert, Jonathan   15 COND-CT              1:08.34    1:08.18 AWRD
  7 Ferraioli, Chris M  16 Aqua Gems-MR         1:10.53    1:11.50 AWRD
 
Event 55  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
=========================================================================
        5:51.20  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Toth, Lauren E      12 VAC-MR               5:56.56    5:52.99 AWRD
  2 Ferlo, Nicole C     12 Aqua Gems-MR         5:56.27    5:54.76 AWRD
  3 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR               6:02.87    5:54.84 AWRD
  4 Rakoczy, Margaret   11 Middies-MR           6:09.91    6:01.58 AWRD
  5 Stevens, Chelsea    11 VAC-MR               5:59.89    6:03.31 AWRD
  6 Gomez, Bridget      12 BAD-MR               6:15.00    6:06.80 AWRD
  7 Leiner, Marissa N   12 MWSC-MR              6:12.50    6:08.61 AWRD
  8 Alexander, Emily S  12 Silver Streaks-MR    6:29.60    6:13.51 AWRD
  9 Chapman, Kimberly   12 WPSC-MR              6:29.94    6:20.73 AWRD
 10 Fenn, Meaghan       11 BAD-MR               6:25.55    6:21.21 AWRD
 11 Brenner, Jillian V  12 WPSC-MR              6:27.91    6:21.32 AWRD
 12 HA, Kathryn C       11 Silver Streaks-MR    7:33.11    6:22.32 AWRD
 13 Conlee, Ellie M     12 Middies-MR           6:43.27    6:25.13 AWRD
 14 Raniere, Brittany   12 NBS-MR               6:30.71    6:25.27 AWRD
 15 Cleary, Allison     11 VAC-MR               6:30.99    6:26.66 AWRD
 16 Turner, Ashley E    12 Silver Streaks-MR    7:02.61    6:30.34 AWRD
 17 Bassmann, Amanda C  11 Silver Streaks-MR    7:33.11    6:43.39 AWRD
 18 Larkin, Christine   12 NBS-MR               6:48.61    6:47.77 AWRD
 19 Kaufman, Sarah M    12 COND-CT              7:30.00    7:07.22 AWRD
 20 Rand, Megan E       11 Aqua Gems-MR         6:54.96    7:16.04 AWRD
 21 Walter, Eloise K    12 Silver Streaks-MR    7:27.11    7:18.95 AWRD
Non-Award Division  
  1 Naughton, Meredith  12 BAD-MR               6:08.00    5:46.59 ****
  2 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR      6:00.10    5:49.51 ****
 
Event 56  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
=========================================================================
        6:02.10  ****
       10:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Meyendorff, Andrew  12 Silver Streaks-MR    7:00.11    6:29.09 AWRD
  2 Terrigno, Philip A  11 Silver Streaks-MR    7:35.11    6:52.70 AWRD
  3 Carroll, James      11 VAC-MR               6:59.68    6:56.72 AWRD
Non-Award Division  
  1 Morris, Dylan W     12 Bgnw Marlins-MR      6:08.98    5:53.85 ****
  2 Hutzelman, Daniel   12 Aqua Gems-MR         6:11.12    5:58.23 ****
 
Event 57  Girls 15-18 200 Yard IM
=========================================================================
        2:19.49  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Lewis, Allison J    16 VAC-MR               2:21.17    2:20.41 AWRD
  2 MC Evoy, Erin K     17 VAC-MR               2:22.09    2:24.32 AWRD
  3 Carroll, Christie   17 VAC-MR               2:24.67    2:24.59 AWRD
  4 Alexander, Katie B  16 Silver Streaks-MR    2:25.71    2:27.81 AWRD
  5 O'Loughlin, Sarah   15 Bgnw Marlins-MR      2:24.00    2:30.53 AWRD
  6 Mitchell, Caitlin   16 MSC-MR               2:29.17    2:30.72 AWRD
  7 Kosits, Kristen     16 BAD-MR               2:30.04    2:30.95 AWRD
  8 Osborn, Rachel K    17 Silver Streaks-MR    2:29.84    2:32.05 AWRD
  9 Murray, Kaitlyn L   15 Ndac-MR              2:33.78    2:32.66 AWRD
 10 Mullaney, Christin  15 Bgnw Marlins-MR      2:30.32    2:34.37 AWRD
 11 Lewis, Samantha     15 NBS-MR               2:32.68    2:36.73 AWRD
 12 Mellars, Paige L    15 Bgnw Marlins-MR      2:26.02    2:39.27 AWRD
 13 McHugh, Caitlin     18 Aqua Gems-MR         2:35.57    2:39.42 AWRD
 14 Gibbs, Alex L       15 Bgnw Marlins-MR      2:38.81    2:44.52 AWRD
 15 Baginski, Ashley M  15 VAC-MR               2:44.35    2:47.00 AWRD
 16 Wemer, Jessica A    15 Silver Streaks-MR    2:43.70    2:48.46 AWRD
 
Event 58  Boys 15-18 200 Yard IM
=========================================================================
        2:10.30  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Merry, Colin B      16 MWSC-MR              2:18.16    2:12.81 AWRD
  2 Woods, Zachary C    15 MWSC-MR              2:11.00    2:18.41 AWRD
  3 Carney, Kevin M     15 Aqua Gems-MR         2:17.25    2:21.38 AWRD
  4 Lentini, Anthony J  16 WPSC-MR              2:27.73    2:28.46 AWRD
  5 Szulwach, Alan M    16 VAC-MR               2:29.99    2:37.66 AWRD
  6 Donnelly, Chris     15 Aqua Gems-MR         3:00.50    2:42.86 AWRD
Non-Award Division  
  1 Callinan, Danny     16 VAC-MR               2:10.81    2:07.64 ****
  2 Alban, Doug         15 NBS-MR               2:10.94    2:07.91 ****
 
Event 59  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
=========================================================================
        1:08.20  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Quaranta, Christin  10 Bgnw Marlins-MR      1:09.13    1:08.27 AWRD
  2 Fradkin, Becky H    10 Silver Streaks-MR    1:17.06    1:10.39 AWRD
  3 Bensley, Keri       10 VAC-MR               1:11.20    1:11.60 AWRD
  4 Turner, Jennifer J  10 Silver Streaks-MR    1:12.91    1:12.70 AWRD
  5 Kelly, Corinne M    10 Middies-MR           1:13.45    1:12.78 AWRD
  6 Cooke, Farrell       9 BAD-MR               1:12.34    1:13.32 AWRD
  7 Jones, Shannon E     9 BAD-MR               1:11.45    1:13.65 AWRD
  8 Huddleston, Devon   10 Middies-MR           1:15.83    1:14.00 AWRD
  9 Panzarino, Alexand   9 Middies-MR           1:18.85    1:14.41 AWRD
 10 Herold, Eve R       10 Middies-MR           1:14.05    1:14.69 AWRD
 11 Ashinsky, Beth G    10 Middies-MR           1:16.43    1:15.68 AWRD
 12 Stafford, Taylor A  10 BAD-MR               1:24.19    1:15.69 AWRD
 13 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR               1:12.43    1:15.95 AWRD
 14 Pineau, Alexandra   10 BAD-MR               1:20.25    1:16.18 AWRD
 15 Damico, Nicole      10 VAC-MR               1:16.74    1:16.28 AWRD
 16 Ginsberg, Ariel E   10 Middies-MR           1:18.31    1:16.59 AWRD
 17 Roldan, Fransheska   9 NBS-MR               1:16.69    1:16.82 AWRD
 18 Marks, Hannah B      9 Bgnw Marlins-MR      1:20.94    1:18.80 AWRD
 19 Tremper, Andrea     10 VAC-MR               1:24.58    1:19.09 AWRD
 20 Russo, Jeanette M   10 Middies-MR           1:17.86    1:19.53 AWRD
 21 Browne, Rebecca K   10 Middies-MR           1:18.95    1:20.37 AWRD
 22 Vallario, Alexis Z  10 Silver Streaks-MR    1:24.05    1:21.73 AWRD
 23 Norrgard, Kristen   10 Middies-MR           1:22.27    1:22.12 AWRD
 24 Trujillo, Maria C    9 Bgnw Marlins-MR      1:19.02    1:22.13 AWRD
 25 Reilly, Nadie D      9 Bgnw Marlins-MR      1:28.39    1:22.32 AWRD
 26 Soricelli, Juliet   10 Middies-MR           1:21.61    1:22.53 AWRD
 27 Cooke, Alexandra     9 BAD-MR               1:20.59    1:23.01 AWRD
 28 Oboyski, Samantha    9 VAC-MR               1:31.11    1:25.95 AWRD
 28 Fulenwider, Alliso   9 Middies-MR           1:25.59    1:25.95 AWRD
 30 Winowsky, Samantha  10 BAD-MR               1:40.36    1:26.26 AWRD
 31 Mannion, Breeda E    9 Bgnw Marlins-MR      1:28.01    1:26.29 AWRD
 32 Murphy, Lauren      10 Aqua Gems-MR         1:30.38    1:27.24 AWRD
 33 Schoen, Kalena      10 VAC-MR               1:41.39    1:27.67 AWRD
 34 Soukas, Chloe M     10 COND-CT              1:29.30    1:29.37 AWRD
 35 Munz, Brenna A       9 MSC-MR               1:29.04    1:29.40 AWRD
 36 Spear, Kateri        8 VAC-MR               1:30.63    1:29.79
 37 Omelanczuk, Claudi   9 WPSC-MR              1:28.18    1:29.87 AWRD
 38 Pendergast, Megan    9 Aqua Gems-MR         1:31.29    1:30.14 AWRD
 39 Bonifacio, Stepani   9 COND-CT              1:39.52    1:30.85 AWRD
 40 Stevens, Madelyn     8 VAC-MR               1:35.77    1:31.42
 41 Kimball, Ryan E      9 NBS-MR               1:38.36    1:32.83 AWRD
 42 Tango, Becky         9 VAC-MR               1:39.89    1:37.57 AWRD
 43 Papp, Maria L        9 COND-CT              1:58.00    1:38.39 AWRD
 44 Martinez, Melyssa    9 VAC-MR               1:43.33    1:44.16 AWRD
 45 Walter, Margaret K   9 Silver Streaks-MR    1:46.70    1:52.46 AWRD
Non-Award Division  
  1 Pribble, Abigail L  10 Bgnw Marlins-MR      1:10.55    1:07.94 ****
 
Event 60  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
=========================================================================
        1:09.80  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Mitchell, Jamie J    9 Bgnw Marlins-MR      1:14.34    1:11.05 AWRD
  2 Eggers, Brendan M   10 BAD-MR               1:10.73    1:11.25 AWRD
  3 Bush, David R       10 Bgnw Marlins-MR      1:12.32    1:13.94 AWRD
  4 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR         1:18.40    1:14.10 AWRD
  5 Chzanowski, Christ  10 WPSC-MR              1:15.40    1:14.35 AWRD
  6 White, Connor D     10 Bgnw Marlins-MR      1:18.29    1:14.74 AWRD
  7 O'Connell, James B  10 Middies-MR           1:14.38    1:15.33 AWRD
  8 McIlhargy, Sean V    9 WPSC-MR              1:13.93    1:16.31 AWRD
  9 Messinger, Josh E   10 Middies-MR           1:17.58    1:18.00 AWRD
 10 Pon, Matthew W      10 Middies-MR           1:22.38    1:18.15 AWRD
 11 Accarino, John J     9 Silver Streaks-MR    1:28.11    1:18.51 AWRD
 12 Gorenstein, Eric M  10 Middies-MR           1:14.09    1:18.66 AWRD
 12 Culver, Eric R      10 Ndac-MR              1:19.13    1:18.66 AWRD
 14 Thorp, Matthew       9 VAC-MR               1:19.45    1:19.07 AWRD
 15 Gallagher, Keegan    9 VAC-MR               1:18.98    1:19.65 AWRD
 16 Nicholson, Michael   9 Middies-MR           1:24.33    1:19.74 AWRD
 17 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR           1:21.95    1:20.61 AWRD
 18 DiLorenzo, Christo  10 COND-CT              1:23.18    1:21.66 AWRD
 19 Babbitt, K.C.       10 BAD-MR               1:27.75    1:22.13 AWRD
 20 Perelman, Cory E     9 Bgnw Marlins-MR      1:24.86    1:22.54 AWRD
 21 Nishi, Thomas M     10 Silver Streaks-MR    1:28.12    1:23.66 AWRD
 22 Meany, Richard J     9 WPSC-MR              1:32.30    1:24.48 AWRD
 23 Jimenez, Stefan G   10 WPSC-MR              1:26.74    1:25.03 AWRD
 24 Daly, Dennis J       9 Pbac-MR              1:28.00    1:25.63 AWRD
 25 Leibel, Danny        9 WPSC-MR              1:23.09    1:25.69 AWRD
 26 Deoliveira, Eric M  10 Silver Streaks-MR    1:28.64    1:25.83 AWRD
 27 Nikic, Marko J      10 COND-CT              1:36.68    1:29.79 AWRD
 28 Cicalese, Edward L  10 WPSC-MR              1:33.03    1:31.70 AWRD
 29 Silverman, Dean B    9 Bgnw Marlins-MR      1:31.65    1:32.65 AWRD
 30 Disalvo, Brian Z     9 MSC-MR               1:38.46    1:36.93 AWRD
 31 Ziminsky, Michael    9 Bgnw Marlins-MR      1:38.24    1:37.58 AWRD
 32 Prizzia, Jeffrey E  10 NBS-MR               1:39.90    1:38.82 AWRD
 33 Lang, Andrew C      10 Silver Streaks-MR    1:43.59    1:45.15 AWRD
Non-Award Division  
  1 Marks, Sean M       10 Aqua Gems-MR         1:10.05    1:09.51 ****
  2 Gomez, Joshua        9 VAC-MR                    NT    1:46.63 AWRD
 
Event 61  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
=========================================================================
          57.60  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Ewanich, Katrice    13 VAC-MR                 55.19      55.33 ****
  2 Klein, Jacquelyn C  13 VAC-MR                 55.49      55.78 ****
AWRD - Division  
  1 Flaherty, Tara E    13 Bgnw Marlins-MR        58.17      58.14 AWRD
  2 HA, Alyssa J        13 Silver Streaks-MR      58.50      59.22 AWRD
  3 Perelman, Hayley E  13 Bgnw Marlins-MR        59.36      59.44 AWRD
  4 Trent, Alaina E     14 VAC-MR                 59.10      59.56 AWRD
  5 Masterson, Shanon   14 VAC-MR                 59.38      59.59 AWRD
  6 Ruggiero, Lisa M    13 Pbac-MR              1:00.03      59.75 AWRD
  7 Kellogg, Casey A    14 Bgnw Marlins-MR      1:01.33    1:00.38 AWRD
  8 Mastranunzio, Glen  13 WPSC-MR                59.61    1:00.52 AWRD
  9 Baumann, Mary Kate  13 Bgnw Marlins-MR        59.99    1:00.53 AWRD
 10 Bannon, Meredith L  14 Bgnw Marlins-MR        59.70    1:00.79 AWRD
 11 Gomez, Stephanie    14 BAD-MR               1:02.22    1:00.92 AWRD
 12 Tomasula, Kellyann  13 Aqua Gems-MR         1:01.28    1:01.12 AWRD
 13 Oliveira, Kaitlin   13 BAD-MR               1:01.03    1:01.18 AWRD
 14 Lian, Michelle R    13 Bgnw Marlins-MR        59.77    1:01.32 AWRD
 15 Mitchell, Cora F    13 Bgnw Marlins-MR      1:02.17    1:01.81 AWRD
 16 Crawford, Natalie   13 VAC-MR               1:02.89    1:01.86 AWRD
 17 Lukasik, Brittany   13 Aqua Gems-MR         1:02.40    1:01.99 AWRD
 18 Willhoft, Laura M   13 Bgnw Marlins-MR      1:03.06    1:02.60 AWRD
 19 Miller, Anastasia   13 VAC-MR               1:02.75    1:02.91 AWRD
 20 Jonas, Lauren       14 BAD-MR               1:05.78    1:03.04 AWRD
 21 Powers, Tara K      13 Bgnw Marlins-MR      1:02.37    1:03.25 AWRD
 22 Arsenault, Hayley   13 VAC-MR               1:02.68    1:03.28 AWRD
 23 Berard, Margurite   13 Bgnw Marlins-MR      1:03.09    1:03.47 AWRD
 24 Herman, Julia R     14 Bgnw Marlins-MR      1:02.64    1:03.63 AWRD
 25 Doty, Amy C         13 Pbac-MR              1:03.56    1:03.79 AWRD
 26 Meyendorff, Anna C  14 Silver Streaks-MR    1:03.52    1:03.86 AWRD
 27 Frank, Jessica K    14 Bgnw Marlins-MR      1:04.13    1:04.98 AWRD
 28 Carozza, Jackie     13 BAD-MR               1:07.05    1:05.12 AWRD
 29 Torpey, Katie       13 VAC-MR               1:04.37    1:05.35 AWRD
 30 Clune, Meaghan E    13 Bgnw Marlins-MR      1:04.11    1:05.39 AWRD
 31 Oris, Meredith L    13 Bgnw Marlins-MR      1:03.91    1:05.69 AWRD
 32 Kielb, Amy E        13 Silver Streaks-MR    1:04.90    1:06.00 AWRD
 33 Lyons, Deirdre T    13 Bgnw Marlins-MR      1:05.94    1:06.21 AWRD
 34 Rand, Elizabeth     13 Aqua Gems-MR         1:06.92    1:06.34 AWRD
 35 Yergeau, Sarah E    14 Silver Streaks-MR    1:05.75    1:06.47 AWRD
 36 Herold, Rachel A    14 Middies-MR           1:05.98    1:06.68 AWRD
 37 Lewinter, Katie E   14 Bgnw Marlins-MR      1:08.33    1:06.85 AWRD
 38 Piperato, Nicole L  13 WPSC-MR              1:07.54    1:07.22 AWRD
 39 Parodi, Annie T     13 Aqua Gems-MR         1:05.43    1:07.86 AWRD
 40 Keerdoja, Katherin  14 WPSC-MR              1:08.15    1:08.40 AWRD
 41 Koenig, Elizabeth   14 Bgnw Marlins-MR      1:06.84    1:08.65 AWRD
 42 Swank, Elsie D      13 Bgnw Marlins-MR      1:06.96    1:08.74 AWRD
 43 Lukasik, Brooke M   13 Aqua Gems-MR         1:14.18    1:09.47 AWRD
 44 Duffy, Colleen M    14 Bgnw Marlins-MR      1:08.02    1:10.76 AWRD
 45 Moreno, Laura S     13 Bgnw Marlins-MR      1:11.58    1:12.06 AWRD
 46 Kenny, Katelyn M    13 WPSC-MR              1:14.60    1:12.93 AWRD
 47 Haughey, Dana       13 VAC-MR               1:14.08    1:13.72 AWRD
 48 Pihl, Nicole        13 VAC-MR               1:14.69    1:14.36 AWRD
 49 Cray, Katherine M   13 WPSC-MR              1:11.87    1:14.70 AWRD
 50 Pozzanghera, Mia R  13 WPSC-MR              1:16.31    1:16.96 AWRD
 
Event 62  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
=========================================================================
          54.30  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Sweeney, Joseph D   14 Aqua Gems-MR           56.42      55.79 AWRD
  2 Lew, Michael        13 BAD-MR                 56.61      56.31 AWRD
  3 Pai, Jonathan D     13 MSC-MR                 56.62      56.68 AWRD
  4 Whiston, William Z  14 BAD-MR                 58.00      57.04 AWRD
  5 McKenna, Colby M    13 Bgnw Marlins-MR        57.56      57.45 AWRD
  6 Dutra, Fernando     14 VAC-MR                 57.87      57.59 AWRD
  7 Murphy, Bryan       13 Aqua Gems-MR           58.82      58.00 AWRD
  8 Lau, Kevin Z        13 Silver Streaks-MR      59.37      58.82 AWRD
  9 Marks, Danny J      13 Aqua Gems-MR         1:00.51      58.99 AWRD
 10 McGovern, John M    13 Silver Streaks-MR      59.80      59.28 AWRD
 11 MACNAUGHTON, Jake   13 Silver Streaks-MR      59.59    1:00.25 AWRD
 12 Ellman, Douglas A   14 Middies-MR           1:01.34    1:01.13 AWRD
 13 Burrows, John M     13 Bgnw Marlins-MR      1:03.27    1:01.78 AWRD
 14 Wemer, Donald J     13 Silver Streaks-MR    1:02.41    1:04.47 AWRD
 15 Neely, William W    14 MSC-MR               1:05.70    1:05.14 AWRD
 16 Alexander, Robert   14 Silver Streaks-MR    1:07.47    1:06.78 AWRD
 17 Martin, Stephen G   14 VAC-MR               1:10.86    1:08.87 AWRD
 18 Fasino, Dominic G   13 Aqua Gems-MR         1:08.54    1:09.62 AWRD
 19 Saindon, Merrick R  13 VAC-MR               1:11.70    1:11.30 AWRD
 20 Smedman, Kevin P    13 WPSC-MR              1:22.76    1:18.40 AWRD
Non-Award Division  
  1 Palumbo, Andrew S   14 Bgnw Marlins-MR        54.72      54.05 ****
 
Event 63  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
=========================================================================
          36.80  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR        37.28      36.81 AWRD
  2 Cassidy, Grace C    10 Bgnw Marlins-MR        38.21      36.95 AWRD
  3 Horner, Marissa R   10 Bgnw Marlins-MR        37.00      37.17 AWRD
  4 Fradkin, Becky H    10 Silver Streaks-MR      38.33      38.43 AWRD
  5 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR                 38.71      38.57 AWRD
  6 Soricelli, Juliet   10 Middies-MR             38.05      38.60 AWRD
  7 Bensley, Keri       10 VAC-MR                 40.92      38.69 AWRD
  8 Browne, Rebecca K   10 Middies-MR             38.83      38.95 AWRD
  9 Jones, Shannon E     9 BAD-MR                 38.41      39.04 AWRD
 10 Roldan, Fransheska   9 NBS-MR                 42.23      39.28 AWRD
 11 Pineau, Alexandra   10 BAD-MR                 39.37      39.30 AWRD
 12 Damico, Nicole      10 VAC-MR                 39.71      39.72 AWRD
 13 Quaranta, Christin  10 Bgnw Marlins-MR        39.43      39.99 AWRD
 14 Clune, Tara E       10 Bgnw Marlins-MR        41.64      40.60 AWRD
 15 Ashinsky, Beth G    10 Middies-MR             40.43      40.90 AWRD
 16 Giovinco, Emma H    10 COND-CT                44.73      41.23 AWRD
 17 Stafford, Taylor A  10 BAD-MR                 40.38      41.75 AWRD
 18 Cooke, Farrell       9 BAD-MR                 38.15      41.87 AWRD
 19 Trujillo, Maria C    9 Bgnw Marlins-MR        44.31      42.27 AWRD
 20 Woeckener, Emma R    9 Bgnw Marlins-MR        43.46      42.53 AWRD
 21 Powers, Deirdre E    9 Bgnw Marlins-MR        44.17      42.76 AWRD
 22 Stevens, Madelyn     8 VAC-MR                 56.88      43.49
 23 Herold, Eve R       10 Middies-MR             41.24      43.59 AWRD
 24 Jackson, Adrianna    9 WPSC-MR                44.81      44.01 AWRD
 25 Mannion, Breeda E    9 Bgnw Marlins-MR        45.21      44.07 AWRD
 26 Cooke, Alexandra     9 BAD-MR                 38.18      44.74 AWRD
 27 Jen, Elizabeth C    10 Middies-MR             45.62      45.65 AWRD
 28 Henry, Emily         8 VAC-MR                 46.97      45.67
 29 Marks, Hannah B      9 Bgnw Marlins-MR        45.11      46.50 AWRD
 30 Spear, Kateri        8 VAC-MR                 42.74      46.69
 31 Pendergast, Megan    9 Aqua Gems-MR           47.40      46.77 AWRD
 32 Wright, Brianna     10 VAC-MR                 49.23      46.87 AWRD
 33 Winowsky, Samantha  10 BAD-MR                 46.95      47.27 AWRD
 34 Tango, Becky         9 VAC-MR                 45.15      47.80 AWRD
 35 Schoen, Kalena      10 VAC-MR                 45.76      48.04 AWRD
 36 Cole, Shannon        9 VAC-MR                 49.99      49.82 AWRD
 37 Bonifacio, Stepani   9 COND-CT                56.26      49.89 AWRD
 38 Omelanczuk, Claudi   9 WPSC-MR                50.76      50.02 AWRD
 39 Oboyski, Samantha    9 VAC-MR                 50.89      50.83 AWRD
 40 Kimball, Ryan E      9 NBS-MR                 51.91      51.81 AWRD
 41 Foster, Amanda       9 VAC-MR                 54.58      51.86 AWRD
 42 Walter, Margaret K   9 Silver Streaks-MR      56.48      54.66 AWRD
 43 Joyce, Gwyneth       8 VAC-MR                 56.19      55.27
 44 Baxter, Lara        10 VAC-MR                 58.79      56.30 AWRD
 45 Martinez, Melyssa    9 VAC-MR               1:03.90      57.00 AWRD
 46 Papp, Maria L        9 COND-CT              1:03.34    1:04.26 AWRD
 47 Macconnell, Stepha   9 VAC-MR               1:06.12    1:11.43 AWRD
 -- Munz, Brenna A       9 MSC-MR                 49.26         DQ
Non-Award Division  
  1 Pai, Christina E    10 MSC-MR                 37.41      36.33 ****
  2 Nikic, Bianca M      9 COND-CT                   NT      43.86 AWRD
  3 Foster, Meaghan      7 VAC-MR                    NT      48.50
  4 Gallagher, Megan     6 VAC-MR                    NT      51.92
  5 Pihl, Meo            8 VAC-MR                    NT      52.68
 
Event 64  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
=========================================================================
          38.00  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 White, Connor D     10 Bgnw Marlins-MR        38.63      38.24 AWRD
  2 Chzanowski, Christ  10 WPSC-MR                40.44      38.50 AWRD
  3 Mullaney, Gregory   10 Bgnw Marlins-MR        38.89      38.62 AWRD
  4 Marks, Sean M       10 Aqua Gems-MR           39.04      38.88 AWRD
  5 Mitchell, Jamie J    9 Bgnw Marlins-MR        39.78      38.93 AWRD
  6 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR           38.55      39.98 AWRD
  7 Eggers, Brendan M   10 BAD-MR                 38.49      40.04 AWRD
  8 Mitchell, Ryan J    10 Bgnw Marlins-MR        42.15      41.07 AWRD
  9 O'Connell, James B  10 Middies-MR             40.54      41.22 AWRD
 10 Taylor, Zane V      10 Pbac-MR                42.09      41.25 AWRD
 11 Accarino, John J     9 Silver Streaks-MR      42.35      41.30 AWRD
 12 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR             41.09      41.56 AWRD
 13 Schneider, Ian M     9 Bgnw Marlins-MR        42.75      42.14 AWRD
 14 Babbitt, K.C.       10 BAD-MR                 46.50      42.22 AWRD
 15 Gallagher, Keegan    9 VAC-MR                 46.35      42.25 AWRD
 16 McIlhargy, Sean V    9 WPSC-MR                43.43      42.39 AWRD
 17 Messinger, Josh E   10 Middies-MR             41.69      42.64 AWRD
 18 Leibel, Danny        9 WPSC-MR                44.89      43.32 AWRD
 19 Daly, Dennis J       9 Pbac-MR                42.89      43.34 AWRD
 20 Thorp, Matthew       9 VAC-MR                 44.09      44.00 AWRD
 21 Culver, Eric R      10 Ndac-MR                45.16      44.03 AWRD
 22 Pon, Matthew W      10 Middies-MR             44.46      44.16 AWRD
 23 Gourevitch, Jesse    9 Silver Streaks-MR      46.72      44.62 AWRD
 24 Lang, Andrew C      10 Silver Streaks-MR      48.06      45.74 AWRD
 25 Spear, Andrew       10 VAC-MR                 44.43      46.02 AWRD
 26 Meany, Richard J     9 WPSC-MR                45.05      46.23 AWRD
 27 Perelman, Cory E     9 Bgnw Marlins-MR        45.89      46.77 AWRD
 28 Silverman, Dean B    9 Bgnw Marlins-MR        46.08      46.89 AWRD
 29 DiLorenzo, Christo  10 COND-CT                49.31      46.93 AWRD
 30 Jimenez, Stefan G   10 WPSC-MR                49.24      47.20 AWRD
 31 Cicalese, Edward L  10 WPSC-MR                51.62      47.53 AWRD
 32 Disalvo, Brian Z     9 MSC-MR                 48.28      47.57 AWRD
 33 Deoliveira, Eric M  10 Silver Streaks-MR      50.41      49.83 AWRD
 34 Pihl, Paul           9 VAC-MR                 56.17      53.37 AWRD
 35 Prizzia, Jeffrey E  10 NBS-MR                 53.93      54.60 AWRD
 36 Ziminsky, Michael    9 Bgnw Marlins-MR        54.53      59.48 AWRD
Non-Award Division  
  1 Clarke, Braden J    10 Bgnw Marlins-MR        38.45      37.83 ****
  2 Gomez, Joshua        9 VAC-MR                    NT      58.55 AWRD
 
Event 65  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
=========================================================================
        2:23.60  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Ewanich, Katrice    13 VAC-MR               2:23.14    2:18.18 ****
AWRD - Division  
  1 HA, Alyssa J        13 Silver Streaks-MR    2:25.78    2:26.31 AWRD
  2 Gomez, Stephanie    14 BAD-MR               2:27.84    2:26.84 AWRD
  3 Pilacik, Faith P    14 COND-CT              2:24.12    2:26.88 AWRD
  4 Perelman, Hayley E  13 Bgnw Marlins-MR      2:28.82    2:30.16 AWRD
  5 Flaherty, Tara E    13 Bgnw Marlins-MR      2:26.06    2:30.57 AWRD
  6 Oliveira, Kaitlin   13 BAD-MR               2:35.66    2:30.68 AWRD
  7 Crawford, Natalie   13 VAC-MR               2:38.45    2:30.96 AWRD
  8 Frank, Jessica K    14 Bgnw Marlins-MR      2:28.45    2:31.58 AWRD
  9 Powers, Tara K      13 Bgnw Marlins-MR      2:29.18    2:31.70 AWRD
 10 Herman, Julia R     14 Bgnw Marlins-MR      2:35.86    2:31.87 AWRD
 11 Bannon, Meredith L  14 Bgnw Marlins-MR      2:32.29    2:35.18 AWRD
 12 Lian, Michelle R    13 Bgnw Marlins-MR      2:36.71    2:35.51 AWRD
 13 Clune, Meaghan E    13 Bgnw Marlins-MR      2:43.39    2:37.27 AWRD
 14 Mitchell, Cora F    13 Bgnw Marlins-MR      2:34.68    2:37.71 AWRD
 15 Kellogg, Casey A    14 Bgnw Marlins-MR      2:40.23    2:38.69 AWRD
 16 Miller, Anastasia   13 VAC-MR               2:40.33    2:41.86 AWRD
 17 Berard, Margurite   13 Bgnw Marlins-MR      2:43.61    2:42.02 AWRD
 18 Meyendorff, Anna C  14 Silver Streaks-MR    2:40.99    2:42.74 AWRD
 19 Keerdoja, Katherin  14 WPSC-MR              2:45.93    2:43.20 AWRD
 20 Kielb, Amy E        13 Silver Streaks-MR    2:41.46    2:44.59 AWRD
 21 Herold, Rachel A    14 Middies-MR           2:40.42    2:44.65 AWRD
 22 Willhoft, Laura M   13 Bgnw Marlins-MR      2:41.90    2:44.74 AWRD
 23 Yergeau, Sarah E    14 Silver Streaks-MR    2:42.84    2:46.05 AWRD
 24 Lukasik, Brooke M   13 Aqua Gems-MR         3:02.07    2:47.30 AWRD
 25 Lewinter, Katie E   14 Bgnw Marlins-MR      2:49.06    2:48.54 AWRD
 26 Lyons, Deirdre T    13 Bgnw Marlins-MR      2:49.71    2:49.06 AWRD
 27 Piperato, Nicole L  13 WPSC-MR              2:43.97    2:49.15 AWRD
 28 Duffy, Colleen M    14 Bgnw Marlins-MR      2:49.88    2:56.09 AWRD
 29 Moreno, Laura S     13 Bgnw Marlins-MR      2:59.00    3:00.13 AWRD
 
Event 66  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
=========================================================================
        2:17.20  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Palumbo, Andrew S   14 Bgnw Marlins-MR      2:17.84    2:18.40 AWRD
  2 Marks, Danny J      13 Aqua Gems-MR         2:27.71    2:23.27 AWRD
  3 Lau, Kevin Z        13 Silver Streaks-MR    2:24.15    2:23.90 AWRD
  4 Whiston, William Z  14 BAD-MR               2:20.47    2:24.72 AWRD
  5 Pai, Jonathan D     13 MSC-MR               2:23.91    2:26.33 AWRD
  6 McGovern, John M    13 Silver Streaks-MR    2:27.04    2:28.74 AWRD
  7 Sweeney, Joseph D   14 Aqua Gems-MR         2:40.50    2:36.91 AWRD
  8 Murphy, Bryan       13 Aqua Gems-MR         2:40.50    2:37.88 AWRD
  9 Burrows, John M     13 Bgnw Marlins-MR      2:38.49    2:40.12 AWRD
 10 Ellman, Douglas A   14 Middies-MR           2:40.51    2:42.23 AWRD
 11 Neely, William W    14 MSC-MR               2:46.39    2:43.94 AWRD
 12 Alexander, Robert   14 Silver Streaks-MR    2:47.21    2:47.76 AWRD
 13 Fasino, Dominic G   13 Aqua Gems-MR         2:50.58    2:49.90 AWRD
 14 Wemer, Donald J     13 Silver Streaks-MR    2:43.92    2:53.45 AWRD
Non-Award Division  
  1 Gartman, David      13 WSSC-MR              2:22.08    2:14.40 ****
  2 McKenna, Colby M    13 Bgnw Marlins-MR      2:17.74    2:16.67 ****
 
Event 67  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
        1:29.60  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Pai, Christina E    10 MSC-MR               1:28.27    1:27.86 ****
AWRD - Division  
  1 Zona, Ariel B       10 Bgnw Marlins-MR      1:31.22    1:29.66 AWRD
  2 Kelly, Corinne M    10 Middies-MR           1:31.35    1:30.29 AWRD
  3 Santiago, Ariel     10 WSSC-MR              1:29.74    1:31.01 AWRD
  4 Clune, Tara E       10 Bgnw Marlins-MR      1:30.97    1:32.11 AWRD
  5 Russo, Jeanette M   10 Middies-MR           1:33.83    1:34.34 AWRD
  6 Pineau, Alexandra   10 BAD-MR               1:44.89    1:35.15 AWRD
  7 Giovinco, Emma H    10 COND-CT              1:43.65    1:35.28 AWRD
  8 Klein, Morganne      9 VAC-MR               1:36.63    1:35.51 AWRD
  9 Murphy, Lauren      10 Aqua Gems-MR         1:39.12    1:36.03 AWRD
 10 Fulenwider, Alliso   9 Middies-MR           1:37.92    1:36.64 AWRD
 11 Reilly, Nadie D      9 Bgnw Marlins-MR      1:43.05    1:37.46 AWRD
 12 Roldan, Fransheska   9 NBS-MR               1:42.37    1:37.99 AWRD
 13 Ginsberg, Ariel E   10 Middies-MR           1:46.98    1:39.44 AWRD
 14 Soukas, Chloe M     10 COND-CT              1:41.58    1:40.16 AWRD
 15 Browne, Rebecca K   10 Middies-MR           1:39.88    1:40.57 AWRD
 16 Pribble, Abigail L  10 Bgnw Marlins-MR      1:47.49    1:42.86 AWRD
 17 Henry, Emily         8 VAC-MR               2:01.11    1:43.01
 18 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR      1:45.21    1:43.45 AWRD
 19 Huddleston, Devon   10 Middies-MR           1:46.41    1:43.99 AWRD
 20 Trujillo, Maria C    9 Bgnw Marlins-MR      1:56.72    1:48.47 AWRD
 21 Stafford, Taylor A  10 BAD-MR               1:46.55    1:50.14 AWRD
 22 Woeckener, Emma R    9 Bgnw Marlins-MR      1:45.97    1:50.68 AWRD
 23 Kimball, Ryan E      9 NBS-MR               1:59.67    1:56.14 AWRD
 24 Schoen, Kalena      10 VAC-MR               1:57.87    2:01.17 AWRD
 25 Cole, Shannon        9 VAC-MR               2:05.44    2:05.06 AWRD
 26 Munz, Brenna A       9 MSC-MR               2:10.19    2:09.43 AWRD
 27 Bonifacio, Stepani   9 COND-CT              2:13.02    2:12.60 AWRD
 28 Joyce, Gwyneth       8 VAC-MR               2:24.93    2:15.28
Non-Award Division  
  1 Tremper, Andrea     10 VAC-MR                    NT    1:50.07 AWRD
  2 Foster, Amanda       9 VAC-MR                    NT    1:55.37 AWRD
 
Event 68  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
        1:33.30  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Mullaney, Gregory   10 Bgnw Marlins-MR      1:36.04    1:36.15 AWRD
  2 Clarke, Braden J    10 Bgnw Marlins-MR      1:35.39    1:37.14 AWRD
  3 Nikic, Marko J      10 COND-CT              1:36.71    1:37.89 AWRD
  4 Stuart, Alex P       9 Aqua Gems-MR         1:34.69    1:39.03 AWRD
  5 Chzanowski, Christ  10 WPSC-MR              1:39.82    1:40.53 AWRD
  6 Mitchell, Ryan J    10 Bgnw Marlins-MR      1:41.77    1:40.72 AWRD
  7 Deoliveira, Eric M  10 Silver Streaks-MR    1:43.87    1:41.82 AWRD
  8 Bush, David R       10 Bgnw Marlins-MR      1:38.63    1:41.92 AWRD
  9 Schneider, Ian M     9 Bgnw Marlins-MR      1:43.00    1:42.58 AWRD
 10 Taylor, Zane V      10 Pbac-MR              1:47.31    1:43.22 AWRD
 11 Cicalese, Edward L  10 WPSC-MR              1:45.27    1:46.27 AWRD
 12 McIlhargy, Sean V    9 WPSC-MR              1:42.58    1:46.90 AWRD
 13 Gourevitch, Jesse    9 Silver Streaks-MR    1:47.22    1:47.11 AWRD
 14 Ziminsky, Michael    9 Bgnw Marlins-MR      2:03.11    1:49.65 AWRD
 15 Leibel, Danny        9 WPSC-MR              1:55.98    1:52.80 AWRD
 16 Nishi, Thomas M     10 Silver Streaks-MR    1:55.11    1:55.91 AWRD
 17 Prizzia, Jeffrey E  10 NBS-MR               2:04.44    1:58.22 AWRD
 18 Babbitt, K.C.       10 BAD-MR               1:45.68    1:59.82 AWRD
 19 Meany, Richard J     9 WPSC-MR              1:54.14    2:03.70 AWRD
 -- Spear, Andrew       10 VAC-MR               1:44.18         DQ
Non-Award Division  
  1 Mangieri, Gregory   10 Bgnw Marlins-MR      1:33.48    1:31.35 ****
  2 Gorenstein, Eric M  10 Middies-MR           1:33.59    1:32.98 ****
 
Event 69  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
        2:41.90  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Trent, Alaina E     14 VAC-MR               2:40.10    2:37.95 ****
AWRD - Division  
  1 Klein, Jacquelyn C  13 VAC-MR               2:46.00    2:45.09 AWRD
  2 Ruggiero, Lisa M    13 Pbac-MR              2:52.11    2:47.64 AWRD
  3 Flaherty, Tara E    13 Bgnw Marlins-MR      2:42.32    2:50.02 AWRD
  4 Herman, Julia R     14 Bgnw Marlins-MR      2:46.27    2:51.42 AWRD
  5 Rand, Elizabeth     13 Aqua Gems-MR         2:48.74    2:51.82 AWRD
  6 Doty, Amy C         13 Pbac-MR              2:45.97    2:52.80 AWRD
  7 Willhoft, Laura M   13 Bgnw Marlins-MR      2:52.49    2:53.11 AWRD
  8 Kellogg, Casey A    14 Bgnw Marlins-MR      2:54.32    2:53.79 AWRD
  9 Baumann, Mary Kate  13 Bgnw Marlins-MR      2:53.44    2:54.19 AWRD
 10 Swank, Elsie D      13 Bgnw Marlins-MR      2:51.66    2:54.99 AWRD
 11 Tomasula, Kellyann  13 Aqua Gems-MR         3:00.50    2:55.04 AWRD
 12 Torpey, Katie       13 VAC-MR               2:54.38    2:56.66 AWRD
 13 Lukasik, Brittany   13 Aqua Gems-MR         3:03.84    2:58.23 AWRD
 14 Parodi, Annie T     13 Aqua Gems-MR         3:00.50    2:58.39 AWRD
 15 Oliveira, Kaitlin   13 BAD-MR               3:05.00    2:59.10 AWRD
 16 Clune, Meaghan E    13 Bgnw Marlins-MR      2:54.34    3:01.69 AWRD
 17 Duffy, Colleen M    14 Bgnw Marlins-MR      2:56.38    3:01.81 AWRD
 18 Berard, Margurite   13 Bgnw Marlins-MR      2:58.82    3:01.84 AWRD
 19 Mitchell, Cora F    13 Bgnw Marlins-MR      2:58.02    3:03.30 AWRD
 20 Lian, Michelle R    13 Bgnw Marlins-MR      3:01.97    3:08.13 AWRD
 21 Herold, Rachel A    14 Middies-MR           3:12.63    3:09.03 AWRD
 22 Pilacik, Faith P    14 COND-CT              3:05.28    3:09.08 AWRD
 23 Oris, Meredith L    13 Bgnw Marlins-MR      3:15.52    3:09.87 AWRD
 24 Carozza, Jackie     13 BAD-MR               3:07.37    3:10.07 AWRD
 25 Kielb, Amy E        13 Silver Streaks-MR    3:08.04    3:14.32 AWRD
 26 Moreno, Laura S     13 Bgnw Marlins-MR      3:10.00    3:16.03 AWRD
 27 Lukasik, Brooke M   13 Aqua Gems-MR         3:15.50    3:16.05 AWRD
 28 Cray, Katherine M   13 WPSC-MR              3:19.82    3:18.76 AWRD
 29 Haughey, Dana       13 VAC-MR               3:21.21    3:19.31 AWRD
 30 Pihl, Nicole        13 VAC-MR               3:20.02    3:19.69 AWRD
 31 Lewinter, Katie E   14 Bgnw Marlins-MR      3:19.47    3:23.51 AWRD
 
Event 70  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
        2:38.80  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pai, Jonathan D     13 MSC-MR               2:50.34    2:42.13 AWRD
  2 Ellman, Douglas A   14 Middies-MR           2:44.07    2:44.31 AWRD
  3 MACNAUGHTON, Jake   13 Silver Streaks-MR    2:42.28    2:45.45 AWRD
  4 Sweeney, Joseph D   14 Aqua Gems-MR         2:46.75    2:51.13 AWRD
  5 Alexander, Robert   14 Silver Streaks-MR    2:48.55    2:57.17 AWRD
  6 Murphy, Bryan       13 Aqua Gems-MR         3:00.50    2:57.64 AWRD
  7 Burrows, John M     13 Bgnw Marlins-MR      3:00.63    3:01.43 AWRD
  8 Neely, William W    14 MSC-MR               2:59.55    3:04.69 AWRD
  9 Wemer, Donald J     13 Silver Streaks-MR    3:12.14    3:12.68 AWRD
 10 Saindon, Merrick R  13 VAC-MR               3:31.24    3:17.88 AWRD
 
Event 71  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
=========================================================================
        1:22.00  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Jones, Shannon E     9 BAD-MR               1:25.23    1:23.64 AWRD
  2 Clune, Tara E       10 Bgnw Marlins-MR      1:22.43    1:23.71 AWRD
  3 Cassidy, Grace C    10 Bgnw Marlins-MR      1:25.08    1:24.06 AWRD
  4 Turner, Jennifer J  10 Silver Streaks-MR    1:31.50    1:27.03 AWRD
  5 Santiago, Ariel     10 WSSC-MR              1:26.44    1:28.98 AWRD
  6 Zona, Ariel B       10 Bgnw Marlins-MR      1:29.48    1:29.33 AWRD
  7 Cooke, Farrell       9 BAD-MR               1:35.66    1:30.13 AWRD
  8 Herold, Eve R       10 Middies-MR           1:29.54    1:30.86 AWRD
  9 Norrgard, Kristen   10 Middies-MR           1:34.41    1:33.97 AWRD
 10 Hocson, Hillary M   10 NBS-MR               1:33.22    1:34.01 AWRD
 11 Vallario, Alexis Z  10 Silver Streaks-MR    1:45.11    1:34.45 AWRD
 12 Horner, Marissa R   10 Bgnw Marlins-MR      1:34.68    1:34.58 AWRD
 13 Cooke, Alexandra     9 BAD-MR               1:46.23    1:38.67 AWRD
 14 Klein, Morganne      9 VAC-MR               1:37.00    1:39.02 AWRD
 15 Jen, Elizabeth C    10 Middies-MR           1:42.34    1:39.12 AWRD
 16 Nikic, Bianca M      9 COND-CT              1:41.00    1:40.65 AWRD
 17 Soricelli, Juliet   10 Middies-MR           1:40.96    1:40.74 AWRD
 18 Powers, Deirdre E    9 Bgnw Marlins-MR      1:51.41    1:41.54 AWRD
Non-Award Division  
  1 Panzarino, Alexand   9 Middies-MR           1:26.95    1:18.78 ****
 
Event 72  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
=========================================================================
        1:26.70  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Nicholson, Michael   9 Middies-MR           1:27.74    1:29.54 AWRD
  2 Messinger, Josh E   10 Middies-MR           1:36.86    1:35.42 AWRD
  3 Perelman, Cory E     9 Bgnw Marlins-MR      1:58.86    1:57.29 AWRD
Non-Award Division  
  1 Mitchell, Jamie J    9 Bgnw Marlins-MR      1:27.90    1:23.31 ****
  2 Clarke, Braden J    10 Bgnw Marlins-MR      1:26.85    1:23.96 ****
 
Event 73  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
=========================================================================
        2:25.80  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Baumann, Mary Kate  13 Bgnw Marlins-MR      2:27.24    2:32.41 AWRD
  2 HA, Alyssa J        13 Silver Streaks-MR    2:36.65    2:33.94 AWRD
  3 Powers, Tara K      13 Bgnw Marlins-MR      2:31.53    2:34.50 AWRD
  4 Gomez, Stephanie    14 BAD-MR               2:31.44    2:35.46 AWRD
  5 Perelman, Hayley E  13 Bgnw Marlins-MR      2:36.57    2:36.10 AWRD
  6 Masterson, Shanon   14 VAC-MR               2:45.55    2:36.59 AWRD
  7 Bannon, Meredith L  14 Bgnw Marlins-MR      3:02.68    2:45.80 AWRD
  8 Frank, Jessica K    14 Bgnw Marlins-MR      2:44.08    2:47.42 AWRD
  9 Lyons, Deirdre T    13 Bgnw Marlins-MR      2:46.04    2:47.90 AWRD
 10 Yergeau, Sarah E    14 Silver Streaks-MR    3:02.11    2:49.48 AWRD
 11 Meyendorff, Anna C  14 Silver Streaks-MR    3:02.02    2:51.58 AWRD
 12 Swank, Elsie D      13 Bgnw Marlins-MR      3:06.16    3:00.96 AWRD
 13 Carozza, Jackie     13 BAD-MR               3:04.76    3:03.89 AWRD
 14 Oris, Meredith L    13 Bgnw Marlins-MR      3:07.04    3:05.07 AWRD
 
Event 74  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
=========================================================================
        2:27.70  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Whiston, William Z  14 BAD-MR               2:30.00    2:31.65 AWRD
  2 McKenna, Colby M    13 Bgnw Marlins-MR      2:35.61    2:35.96 AWRD
  3 McGovern, John M    13 Silver Streaks-MR    2:52.11    2:40.06 AWRD
  4 Lau, Kevin Z        13 Silver Streaks-MR    2:45.11    2:40.38 AWRD
  5 MACNAUGHTON, Jake   13 Silver Streaks-MR    2:45.11    2:44.21 AWRD
 
Event 75  Girls 9-10 100 Yard IM
=========================================================================
        1:19.00  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Panzarino, Alexand   9 Middies-MR           1:25.32    1:19.71 AWRD
  2 Horner, Marissa R   10 Bgnw Marlins-MR      1:20.60    1:19.88 AWRD
  3 Cassidy, Grace C    10 Bgnw Marlins-MR      1:23.28    1:20.36 AWRD
  4 Kelly, Corinne M    10 Middies-MR           1:24.31    1:20.94 AWRD
  5 Pai, Christina E    10 MSC-MR               1:22.03    1:21.02 AWRD
  6 Fradkin, Becky H    10 Silver Streaks-MR    1:22.61    1:22.54 AWRD
  7 Pribble, Abigail L  10 Bgnw Marlins-MR      1:22.82    1:22.67 AWRD
  8 Zona, Ariel B       10 Bgnw Marlins-MR      1:19.37    1:22.77 AWRD
  9 Quaranta, Christin  10 Bgnw Marlins-MR      1:26.45    1:23.30 AWRD
 10 Pineau, Alexandra   10 BAD-MR               1:28.48    1:23.82 AWRD
 11 Bensley, Keri       10 VAC-MR               1:22.62    1:24.28 AWRD
 12 Underwood, Katie S   9 Bgnw Marlins-MR      1:27.90    1:25.47 AWRD
 13 Jones, Shannon E     9 BAD-MR               1:23.58    1:25.54 AWRD
 14 Giovinco, Emma H    10 COND-CT              1:34.19    1:25.98 AWRD
 15 Ashinsky, Beth G    10 Middies-MR           1:27.28    1:26.33 AWRD
 16 Santiago, Ariel     10 WSSC-MR              1:21.88    1:26.35 AWRD
 17 Damico, Nicole      10 VAC-MR               1:27.42    1:26.61 AWRD
 18 Klein, Morganne      9 VAC-MR               1:27.00    1:26.70 AWRD
 19 Reilly, Nadie D      9 Bgnw Marlins-MR      1:32.77    1:27.48 AWRD
 20 Russo, Jeanette M   10 Middies-MR           1:30.25    1:27.50 AWRD
 21 Stafford, Taylor A  10 BAD-MR               1:33.49    1:27.75 AWRD
 22 Ginsberg, Ariel E   10 Middies-MR           1:36.12    1:28.50 AWRD
 23 Vallario, Alexis Z  10 Silver Streaks-MR    1:33.05    1:30.92 AWRD
 24 Norrgard, Kristen   10 Middies-MR           1:33.99    1:31.08 AWRD
 25 Huddleston, Devon   10 Middies-MR           1:30.17    1:31.52 AWRD
 26 Mannion, Breeda E    9 Bgnw Marlins-MR      1:32.06    1:31.79 AWRD
 27 Fulenwider, Alliso   9 Middies-MR           1:34.47    1:32.41 AWRD
 28 Woeckener, Emma R    9 Bgnw Marlins-MR      1:31.52    1:33.10 AWRD
 29 Powers, Deirdre E    9 Bgnw Marlins-MR      1:34.27    1:33.14 AWRD
 30 Nikic, Bianca M      9 COND-CT              1:43.05    1:34.82 AWRD
 31 Murphy, Lauren      10 Aqua Gems-MR         1:37.16    1:34.98 AWRD
 32 Wright, Brianna     10 VAC-MR               1:49.94    1:35.27 AWRD
 33 Cooke, Farrell       9 BAD-MR               1:29.18    1:35.50 AWRD
 34 Henry, Emily         8 VAC-MR               1:45.98    1:35.56
 35 Marks, Hannah B      9 Bgnw Marlins-MR      1:31.37    1:35.75 AWRD
 36 Soukas, Chloe M     10 COND-CT              1:35.34    1:35.96 AWRD
 37 Tremper, Andrea     10 VAC-MR               1:34.18    1:36.50 AWRD
 38 Cooke, Alexandra     9 BAD-MR               1:29.93    1:37.24 AWRD
 39 Jen, Elizabeth C    10 Middies-MR           1:37.46    1:37.94 AWRD
 40 Stevens, Madelyn     8 VAC-MR               1:47.98    1:38.62
 41 Oboyski, Samantha    9 VAC-MR               1:41.19    1:41.08 AWRD
 42 Jackson, Adrianna    9 WPSC-MR              1:39.94    1:43.88 AWRD
 43 Omelanczuk, Claudi   9 WPSC-MR              1:50.56    1:46.42 AWRD
 44 Spear, Kateri        8 VAC-MR               1:44.44    1:46.79
 45 Cole, Shannon        9 VAC-MR               1:51.11    1:49.15 AWRD
 46 Foster, Meaghan      7 VAC-MR               1:51.00    1:50.85
 47 Foster, Amanda       9 VAC-MR               1:53.33    1:52.59 AWRD
 48 Tango, Becky         9 VAC-MR               1:58.66    1:53.24 AWRD
 49 Walter, Margaret K   9 Silver Streaks-MR    1:59.59    1:53.25 AWRD
 50 Gallagher, Megan     6 VAC-MR               1:58.11    1:57.83
 51 Papp, Maria L        9 COND-CT              2:01.19    1:57.98 AWRD
 52 Martinez, Melyssa    9 VAC-MR               2:01.59    1:59.15 AWRD
 53 Joyce, Gwyneth       8 VAC-MR               2:12.60    2:02.29
 -- Winowsky, Samantha  10 BAD-MR               1:38.92         DQ
Non-Award Division  
  1 Turner, Jennifer J  10 Silver Streaks-MR    1:21.40    1:18.57 ****
 
Event 76  Boys 9-10 100 Yard IM
=========================================================================
        1:20.90  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Bush, David R       10 Bgnw Marlins-MR      1:22.19    1:23.77 AWRD
  2 Chzanowski, Christ  10 WPSC-MR              1:34.94    1:24.20 AWRD
  3 Schneider, Ian M     9 Bgnw Marlins-MR      1:31.77    1:28.93 AWRD
  4 Gorenstein, Eric M  10 Middies-MR           1:26.67    1:29.31 AWRD
  5 Gallagher, Keegan    9 VAC-MR               1:34.44    1:29.85 AWRD
  6 Nicholson, Michael   9 Middies-MR           1:32.87    1:30.11 AWRD
  7 Taylor, Zane V      10 Pbac-MR              1:32.39    1:31.36 AWRD
  8 Daly, Dennis J       9 Pbac-MR              1:32.30    1:31.67 AWRD
  9 Nikic, Marko J      10 COND-CT              1:39.32    1:32.18 AWRD
 10 Thorp, Matthew       9 VAC-MR               1:37.69    1:32.24 AWRD
 11 Carmen, Jacob E     10 Middies-MR           1:33.51    1:32.28 AWRD
 12 Mitchell, Ryan J    10 Bgnw Marlins-MR      1:36.67    1:32.47 AWRD
 13 McIlhargy, Sean V    9 WPSC-MR              1:30.88    1:33.05 AWRD
 14 Pon, Matthew W      10 Middies-MR           1:36.52    1:33.45 AWRD
 15 O'Connell, James B  10 Middies-MR           1:29.12    1:33.64 AWRD
 16 Culver, Eric R      10 Ndac-MR              1:40.74    1:34.95 AWRD
 17 Spear, Andrew       10 VAC-MR               1:42.22    1:35.44 AWRD
 18 Leibel, Danny        9 WPSC-MR              1:40.89    1:37.48 AWRD
 19 Accarino, John J     9 Silver Streaks-MR    1:38.79    1:38.06 AWRD
 20 Babbitt, K.C.       10 BAD-MR               1:48.78    1:38.54 AWRD
 21 Cicalese, Edward L  10 WPSC-MR              1:43.36    1:38.57 AWRD
 22 DiLorenzo, Christo  10 COND-CT              1:49.34    1:39.83 AWRD
 23 Gourevitch, Jesse    9 Silver Streaks-MR    1:45.14    1:40.59 AWRD
 24 Nishi, Thomas M     10 Silver Streaks-MR    1:43.23    1:45.13 AWRD
 25 Silverman, Dean B    9 Bgnw Marlins-MR      2:05.85    1:52.41 AWRD
 26 Gomez, Joshua        9 VAC-MR               2:15.67    2:13.46 AWRD
 -- Lang, Andrew C      10 Silver Streaks-MR    2:35.11         DQ
Non-Award Division  
  1 Marks, Sean M       10 Aqua Gems-MR         1:21.17    1:18.24 ****
  2 Mangieri, Gregory   10 Bgnw Marlins-MR      1:26.36    1:18.31 ****
 
Event 77  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
=========================================================================
          59.90  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Toth, Lauren E      12 VAC-MR                 58.44      58.60 ****
AWRD - Division  
  1 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR      1:01.32    1:00.28 AWRD
  2 Leiner, Marissa N   12 MWSC-MR              1:03.61    1:01.07 AWRD
  3 Shadwick, Kimberly  12 VAC-MR               1:02.89    1:01.38 AWRD
  4 Melagrano, Dominiq  12 Middies-MR           1:04.57    1:02.93 AWRD
  5 Niessl, Steffi E    11 Bgnw Marlins-MR      1:01.84    1:02.94 AWRD
  6 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR      1:04.23    1:03.10 AWRD
  7 Turner, Ashley E    12 Silver Streaks-MR    1:03.85    1:03.55 AWRD
  8 Rakoczy, Margaret   11 Middies-MR           1:05.10    1:03.58 AWRD
  9 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR               1:03.79    1:03.63 AWRD
 10 Wang, Diana         11 MSC-MR               1:03.95    1:04.19 AWRD
 11 Meier, Kristen A    12 VAC-MR               1:05.26    1:04.48 AWRD
 12 Suzuka, Yuka        11 Middies-MR           1:05.81    1:04.85 AWRD
 13 Brenner, Jillian V  12 WPSC-MR              1:06.72    1:05.07 AWRD
 14 Gomez, Bridget      12 BAD-MR               1:05.72    1:05.18 AWRD
 15 Chapman, Kimberly   12 WPSC-MR              1:05.57    1:05.20 AWRD
 16 Stevens, Chelsea    11 VAC-MR               1:05.79    1:05.43 AWRD
 17 Fenn, Meaghan       11 BAD-MR               1:06.22    1:05.49 AWRD
 18 Raniere, Brittany   12 NBS-MR               1:07.23    1:05.68 AWRD
 19 Marchewka, Katheri  12 Middies-MR           1:05.66    1:05.83 AWRD
 20 Palais, Lizzy S     11 Middies-MR           1:05.35    1:06.29 AWRD
 21 HA, Kathryn C       11 Silver Streaks-MR    1:07.83    1:06.43 AWRD
 22 Weissman, Vanessa   11 Aqua Gems-MR         1:05.42    1:06.61 AWRD
 23 Williams, Jeysalin  11 MSC-MR               1:09.30    1:07.27 AWRD
 24 White, Brittany E   12 Bgnw Marlins-MR      1:09.97    1:07.51 AWRD
 25 D'Agostino, Maxine  12 WPSC-MR              1:08.76    1:07.62 AWRD
 26 Chiappetta, Emma    12 BAD-MR               1:07.91    1:07.65 AWRD
 27 Cass, Hayley S      12 Aqua Gems-MR         1:06.91    1:07.84 AWRD
 28 Taranto, Yolanda R  11 MSC-MR               1:09.07    1:07.93 AWRD
 29 Cleary, Allison     11 VAC-MR               1:09.15    1:08.26 AWRD
 30 Kugler, Nicole      12 BAD-MR               1:09.96    1:08.54 AWRD
 31 Drew, Kimberly H    11 Middies-MR           1:07.55    1:09.03 AWRD
 32 Misenas, Sara R     12 Bgnw Marlins-MR      1:07.88    1:09.06 AWRD
 33 Kerdesky, Dana      11 VAC-MR               1:10.79    1:09.58 AWRD
 34 Brown, Carolyn A    12 COND-CT              1:11.60    1:09.65 AWRD
 35 Hoarty, Molly A     11 NBS-MR               1:11.54    1:10.39 AWRD
 36 Vasta, Meredith R   11 WPSC-MR              1:11.29    1:10.50 AWRD
 37 Daly, Jackie E      11 Pbac-MR              1:12.48    1:10.92 AWRD
 38 Meyendorff, Cather  12 Silver Streaks-MR    1:13.84    1:10.96 AWRD
 39 Cloer, Amanda       11 WPSC-MR              1:11.78    1:11.35 AWRD
 40 Pai, Deanna C       12 MSC-MR               1:09.82    1:11.62 AWRD
 41 Jardine, Hannah     12 VAC-MR               1:15.74    1:12.05 AWRD
 42 Ong, Natalie        11 Middies-MR           1:14.34    1:12.53 AWRD
 43 Roberts, Michelle   12 VAC-MR               1:14.24    1:12.59 AWRD
 44 Larkin, Christine   12 NBS-MR               1:11.97    1:12.78 AWRD
 45 Willhoft, Emily G   11 Bgnw Marlins-MR      1:18.19    1:12.95 AWRD
 46 Murphy, Jean        12 Aqua Gems-MR         1:14.71    1:13.36 AWRD
 47 Kaufman, Sarah M    12 COND-CT              1:12.96    1:14.20 AWRD
 48 Thorp, Kaitlin      11 VAC-MR               1:14.89    1:16.10 AWRD
 49 Brunell, Stephanie  11 VAC-MR               1:20.32    1:16.18 AWRD
 50 Rand, Alexa C       11 Aqua Gems-MR         1:16.91    1:17.32 AWRD
 51 Fazio, Alexis J     11 COND-CT              1:17.99    1:17.74 AWRD
 52 Pedlar, Maritza T   12 COND-CT              1:19.62    1:17.93 AWRD
 53 Misenas, Ana P      11 Bgnw Marlins-MR      1:20.30    1:18.12 AWRD
 54 Rand, Megan E       11 Aqua Gems-MR         1:13.01    1:18.22 AWRD
 55 Baldwin, Tess E     12 Silver Streaks-MR    1:23.28    1:19.48 AWRD
 56 Joyce, Caitlin      11 VAC-MR               1:19.04    1:19.49 AWRD
 57 Cole, Katelyn       11 VAC-MR               1:30.64    1:19.61 AWRD
 58 Grant, Jessica      11 VAC-MR               1:21.05    1:19.97 AWRD
 59 Poulin, Mary C      11 WPSC-MR              1:24.39    1:22.21 AWRD
 60 Tomasula, Kimberly  11 Aqua Gems-MR         1:23.50    1:22.54 AWRD
 61 Austin, Debra E     12 COND-CT              1:21.99    1:22.94 AWRD
 62 Benedict, Rebecca   11 VAC-MR               1:36.28    1:23.63 AWRD
 63 Lai, Carmen         11 VAC-MR               1:33.92    1:24.64 AWRD
 
Event 78  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
=========================================================================
        1:00.70  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Zona, Adam B        12 Bgnw Marlins-MR      1:02.32    1:01.63 AWRD
  2 Jacobson, Matt A    11 BAD-MR               1:00.71    1:01.70 AWRD
  3 Kameyama, Ryosuke   12 Aqua Gems-MR         1:01.76    1:01.72 AWRD
  4 Powers, Casey D     12 Bgnw Marlins-MR      1:02.22    1:01.86 AWRD
  5 Kennon, Jack C      12 WPSC-MR              1:04.35    1:03.29 AWRD
  6 Gonzalez, Edwin A   12 NBS-MR               1:02.21    1:03.35 AWRD
  7 Meany, Matthew G    12 WPSC-MR              1:04.74    1:04.08 AWRD
  8 Rickert, Ryan S     12 Middies-MR           1:06.73    1:04.36 AWRD
  9 Pope, Ryan P        12 Middies-MR           1:04.19    1:04.87 AWRD
 10 Luboja, Chris       12 Bgnw Marlins-MR      1:06.16    1:05.09 AWRD
 11 Whiston, Brian H    11 BAD-MR               1:05.30    1:06.29 AWRD
 12 Shachar, Tal        12 BAD-MR               1:07.98    1:07.17 AWRD
 13 Karle, James M      11 Bgnw Marlins-MR      1:07.14    1:07.84 AWRD
 14 Meyendorff, Andrew  12 Silver Streaks-MR    1:07.30    1:07.95 AWRD
 15 Blacker, Jared A    12 Bgnw Marlins-MR      1:07.81    1:08.75 AWRD
 16 Nammacher, Luke H   11 Middies-MR           1:10.51    1:09.30 AWRD
 17 Miranda, Mark L     11 Bgnw Marlins-MR      1:14.33    1:09.63 AWRD
 18 Saindon, Brian      11 VAC-MR               1:12.68    1:09.92 AWRD
 19 Palumbo, Evan S     11 Bgnw Marlins-MR      1:10.27    1:10.05 AWRD
 20 Alexander, Craig S  11 Middies-MR           1:12.49    1:10.50 AWRD
 21 Murray, Connor J    12 Ndac-MR              1:09.60    1:10.56 AWRD
 22 Dinces, Jonathan M  11 COND-CT              1:12.22    1:10.59 AWRD
 23 Freiman, Jamie W    11 Middies-MR           1:12.59    1:10.87 AWRD
 24 Zaino, Joe A        12 Silver Streaks-MR    1:13.82    1:11.29 AWRD
 25 Carroll, James      11 VAC-MR               1:10.04    1:11.33 AWRD
 26 Terrigno, Philip A  11 Silver Streaks-MR    1:10.27    1:11.47 AWRD
 27 Vitagliano, Willie  12 Silver Streaks-MR    1:19.03    1:13.16 AWRD
 28 Burke, Timothy      12 Sharks-MR            1:15.40    1:13.34 AWRD
 29 Berard, Garek J     11 Bgnw Marlins-MR      1:11.61    1:13.47 AWRD
 30 Hoffman, Elijah J   12 MSC-MR               1:16.20    1:13.56 AWRD
 31 Matta, Jorge A      12 Bgnw Marlins-MR      1:13.13    1:13.76 AWRD
 32 Accarino, Gregory   11 Silver Streaks-MR    1:15.50    1:15.55 AWRD
 33 Hendrichson-Wals,   11 COND-CT              1:20.31    1:18.19 AWRD
 34 Henshaw, Christoph  11 MSC-MR               1:21.63    1:20.12 AWRD
 35 Seagren, Ryan M     11 MSC-MR               1:18.19    1:25.34 AWRD
 36 Hsu, Kelvin         11 WPSC-MR              1:25.44    1:25.91 AWRD
 37 Howell, Joshua      11 VAC-MR               1:34.34    1:26.31 AWRD
 38 Papp, Attila M      11 COND-CT              1:25.08    1:26.32 AWRD
 39 Duque, Leonardo     11 Silver Streaks-MR    1:35.81    1:27.20 AWRD
 40 Parish, Sam M       11 COND-CT              1:25.92    1:29.15 AWRD
Non-Award Division  
  1 Morris, Dylan W     12 Bgnw Marlins-MR      1:00.78      59.01 ****
 
Event 79  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
=========================================================================
          56.60  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Alexander, Katie B  16 Silver Streaks-MR      56.89      58.04 AWRD
  2 Bannon, Courtney C  16 Bgnw Marlins-MR        58.94      59.00 AWRD
  3 Borsinger, Christi  15 Sharks-MR            1:02.30      59.42 AWRD
  4 Morgan, Adriana Z   15 MSC-MR                 59.27      59.78 AWRD
  5 Ulanowski, Daniell  16 Bgnw Marlins-MR        59.81    1:00.13 AWRD
  6 Coratti, Marissa L  15 MSC-MR                 59.21    1:00.45 AWRD
  7 Semiz, Jane A       16 Aqua Gems-MR           57.75    1:00.55 AWRD
  8 Mumford, Jenna E    16 WPSC-MR              1:00.06    1:01.06 AWRD
  9 Osborn, Rachel K    17 Silver Streaks-MR    1:00.66    1:01.39 AWRD
 10 Murray, Kaitlyn L   15 Ndac-MR              1:01.58    1:01.67 AWRD
 11 Mikolay, Suzanne I  17 Silver Streaks-MR    1:00.42    1:01.78 AWRD
 12 Mitchell, Caitlin   16 MSC-MR               1:01.09    1:01.91 AWRD
 13 Masterson, Barbara  17 VAC-MR                 59.06    1:02.08 AWRD
 14 Gibbs, Alex L       15 Bgnw Marlins-MR      1:01.32    1:02.23 AWRD
 15 Lewis, Samantha     15 NBS-MR               1:02.80    1:02.62 AWRD
 16 Ruggiero, Jen A     15 Pbac-MR              1:01.07    1:02.98 AWRD
 17 McHugh, Caitlin     18 Aqua Gems-MR         1:02.95    1:03.66 AWRD
 18 Zwart, Brenda L     15 VAC-MR               1:02.28    1:04.12 AWRD
 19 Moore, Regina M     18 NBS-MR               1:03.70    1:04.48 AWRD
 20 O'Loughlin, Sarah   15 Bgnw Marlins-MR      1:04.04    1:05.01 AWRD
 21 Fisher, Katie       15 VAC-MR               1:02.96    1:05.20 AWRD
 22 Rizea, Naia Z       15 COND-CT              1:09.12    1:05.47 AWRD
 23 Wemer, Jessica A    15 Silver Streaks-MR    1:07.11    1:07.60 AWRD
 
Event 80  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
=========================================================================
          51.40  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Shadwick, Jack      15 VAC-MR                 51.14      51.32 ****
AWRD - Division  
  1 Alban, Doug         15 NBS-MR                 53.38      52.01 AWRD
  2 Moore, John F       17 NBS-MR                 52.99      52.17 AWRD
  3 Callinan, Danny     16 VAC-MR                 54.03      52.85 AWRD
  4 Hollingsworth, Tom  17 VAC-MR                 52.57      53.13 AWRD
  5 Gartman, Mike       17 WSSC-MR                52.05      53.30 AWRD
  6 Lentini, Alex F     16 WPSC-MR                55.84      54.92 AWRD
  7 Moreno, Daniel      15 Middies-MR             54.44      54.96 AWRD
  8 Kenny, Matthew      16 VAC-MR                 54.27      55.93 AWRD
  9 Chow, Joseph        16 Middies-MR             56.21      57.36 AWRD
 10 Lentini, Anthony J  16 WPSC-MR                58.98      58.83 AWRD
 11 Ferraioli, Chris M  16 Aqua Gems-MR           59.74    1:01.34 AWRD
 12 Szulwach, Alan M    16 VAC-MR                 59.21    1:02.09 AWRD
 
Event 81  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
=========================================================================
          32.50  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Shadwick, Kimberly  12 VAC-MR                 31.91      32.12 ****
AWRD - Division  
  1 Toth, Lauren E      12 VAC-MR                 32.60      32.62 AWRD
  2 Ferlo, Nicole C     12 Aqua Gems-MR           32.71      32.82 AWRD
  3 Leiner, Marissa N   12 MWSC-MR                34.53      32.98 AWRD
  4 Raniere, Brittany   12 NBS-MR                 32.71      32.99 AWRD
  4 Alexander, Emily S  12 Silver Streaks-MR      32.81      32.99 AWRD
  6 Niessl, Steffi E    11 Bgnw Marlins-MR        33.05      33.04 AWRD
  7 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR                 34.16      33.46 AWRD
  8 White, Brittany E   12 Bgnw Marlins-MR        34.00      33.60 AWRD
  9 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR        33.64      33.72 AWRD
 10 Chiappetta, Emma    12 BAD-MR                 35.18      33.83 AWRD
 11 Malone, Becky       11 NBS-MR                 32.71      33.87 AWRD
 12 Cweibel, Rebecca L  11 Bgnw Marlins-MR        35.28      34.51 AWRD
 13 Meier, Kristen A    12 VAC-MR                 35.11      34.60 AWRD
 14 Fenn, Meaghan       11 BAD-MR                 33.71      34.74 AWRD
 15 Cass, Hayley S      12 Aqua Gems-MR           34.04      34.95 AWRD
 16 Stevens, Chelsea    11 VAC-MR                 34.16      35.50 AWRD
 17 Fasulo, Lindsay M   12 Aqua Gems-MR           34.31      35.64 AWRD
 18 Wang, Diana         11 MSC-MR                 34.53      35.69 AWRD
 19 Moreno, Sandra M    11 Bgnw Marlins-MR        37.53      35.82 AWRD
 20 Cleary, Allison     11 VAC-MR                 34.33      36.16 AWRD
 21 Dieffenbach, Megan  12 Bgnw Marlins-MR        36.86      36.51 AWRD
 22 Clarke, Stacey      11 COND-CT                39.00      36.61 AWRD
 23 Bassmann, Amanda C  11 Silver Streaks-MR      37.79      36.75 AWRD
 24 Kugler, Nicole      12 BAD-MR                 35.86      37.00 AWRD
 25 Brown, Carolyn A    12 COND-CT                36.07      37.10 AWRD
 26 Troccoli, Kristi E  12 Bgnw Marlins-MR        36.28      37.18 AWRD
 27 Brenner, Jillian V  12 WPSC-MR                37.58      37.35 AWRD
 28 Mann, Jessica L     11 Bgnw Marlins-MR        37.47      37.45 AWRD
 29 Vasta, Meredith R   11 WPSC-MR                36.25      37.99 AWRD
 30 D'Agostino, Maxine  12 WPSC-MR                37.77      38.10 AWRD
 31 Misenas, Ana P      11 Bgnw Marlins-MR        37.17      38.62 AWRD
 32 Larkin, Christine   12 NBS-MR                 39.38      38.64 AWRD
 33 Willhoft, Emily G   11 Bgnw Marlins-MR        40.08      38.75 AWRD
 34 Brunell, Stephanie  11 VAC-MR                 39.30      38.80 AWRD
 35 Jardine, Hannah     12 VAC-MR                 47.63      39.11 AWRD
 36 Joyce, Caitlin      11 VAC-MR                 39.60      39.74 AWRD
 37 Beswick, Kelly      12 Aqua Gems-MR           41.22      39.80 AWRD
 38 Schatkun, Beth A    11 COND-CT                42.54      39.91 AWRD
 39 Rand, Alexa C       11 Aqua Gems-MR           39.57      40.28 AWRD
 40 Baldwin, Tess E     12 Silver Streaks-MR      39.74      40.30 AWRD
 41 Taranto, Yolanda R  11 MSC-MR                 36.45      41.53 AWRD
 42 Hoarty, Molly A     11 NBS-MR                 41.19      41.54 AWRD
 43 Thorp, Kaitlin      11 VAC-MR                 41.55      41.84 AWRD
 44 Austin, Debra E     12 COND-CT                44.33      42.05 AWRD
 45 Poulin, Mary C      11 WPSC-MR                43.64      42.82 AWRD
 46 Tomasula, Kimberly  11 Aqua Gems-MR           41.21      42.89 AWRD
 47 Roberts, Michelle   12 VAC-MR                 44.17      43.19 AWRD
 48 Benedict, Rebecca   11 VAC-MR                 45.13      43.56 AWRD
 49 Lai, Carmen         11 VAC-MR                 46.19      44.21 AWRD
 50 Pedlar, Maritza T   12 COND-CT                49.16      45.93 AWRD
 51 Doro, Brooke        12 VAC-MR                 42.89      48.24 AWRD
Non-Award Division  
  1 Lupinetti, Amelia   12 Aqua Gems-MR           32.71      31.83 ****
  2 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR        32.56      32.20 ****
  3 Shaw, Lauren M      11 Aqua Gems-MR           33.10      32.38 ****
 
Event 82  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
=========================================================================
          32.90  ****
        4:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Powers, Casey D     12 Bgnw Marlins-MR        34.18      33.59 AWRD
  2 Meyendorff, Andrew  12 Silver Streaks-MR      33.04      33.67 AWRD
  3 Kennon, Jack C      12 WPSC-MR                33.92      33.68 AWRD
  4 Zona, Adam B        12 Bgnw Marlins-MR        33.61      33.86 AWRD
  5 Whiston, Brian H    11 BAD-MR                 34.05      34.24 AWRD
  6 Luboja, Chris       12 Bgnw Marlins-MR        34.45      34.67 AWRD
  7 Morris, Dylan W     12 Bgnw Marlins-MR        35.05      35.20 AWRD
  8 Miranda, Mark L     11 Bgnw Marlins-MR        36.35      35.68 AWRD
  9 Gonzalez, Edwin A   12 NBS-MR                 37.03      35.76 AWRD
 10 Jacobson, Matt A    11 BAD-MR                 34.82      35.88 AWRD
 11 Karle, James M      11 Bgnw Marlins-MR        35.24      36.14 AWRD
 12 Carroll, James      11 VAC-MR                 36.22      37.31 AWRD
 13 Greer, Shaun W      11 Aqua Gems-MR           36.12      37.32 AWRD
 14 Meany, Matthew G    12 WPSC-MR                39.06      38.38 AWRD
 15 Matta, Jorge A      12 Bgnw Marlins-MR        37.64      38.54 AWRD
 16 Tice, Robert        12 Aqua Gems-MR           40.02      39.13 AWRD
 17 Terrigno, Philip A  11 Silver Streaks-MR      39.16      39.44 AWRD
 18 Henshaw, Christoph  11 MSC-MR                 41.43      40.29 AWRD
 19 Seagren, Ryan M     11 MSC-MR                 40.10      40.82 AWRD
 20 Burke, Timothy      12 Sharks-MR              40.20      41.56 AWRD
 21 Hendrichson-Wals,   11 COND-CT                37.86      42.41 AWRD
 22 Papp, Attila M      11 COND-CT                44.51      44.38 AWRD
 23 Hsu, Kelvin         11 WPSC-MR                44.08      45.28 AWRD
 24 Hoffman, Elijah J   12 MSC-MR                 40.07      45.81 AWRD
 25 Duque, Leonardo     11 Silver Streaks-MR      56.52      46.79 AWRD
 -- Parish, Sam M       11 COND-CT                46.46         DQ
Non-Award Division  
  1 Hutzelman, Daniel   12 Aqua Gems-MR           33.19      32.88 ****
 
Event 83  Girls 15-18 200 Yard Backstroke
=========================================================================
        2:19.60  ****
        8:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Ulanowski, Daniell  16 Bgnw Marlins-MR      2:22.79    2:25.03 AWRD
  2 Mikolay, Suzanne I  17 Silver Streaks-MR    2:22.52    2:27.05 AWRD
  3 Morgan, Adriana Z   15 MSC-MR               2:26.98    2:29.59 AWRD
  4 Ferlo, Nicole C     12 Aqua Gems-MR         3:00.00    2:30.05
  5 O'Loughlin, Sarah   15 Bgnw Marlins-MR      2:30.21    2:31.14 AWRD
  6 Coratti, Marissa L  15 MSC-MR               2:28.97    2:33.48 AWRD
  7 Bannon, Courtney C  16 Bgnw Marlins-MR      2:39.35    2:37.05 AWRD
  8 Zwart, Brenda L     15 VAC-MR               2:39.87    2:38.86 AWRD
  9 Mitchell, Caitlin   16 MSC-MR               2:30.44    2:39.11 AWRD
 10 Alexander, Katie B  16 Silver Streaks-MR    2:32.17    2:44.52 AWRD
 11 Rizea, Naia Z       15 COND-CT              2:30.00    2:44.90 AWRD
 12 Wemer, Jessica A    15 Silver Streaks-MR    2:42.75    2:46.53 AWRD
 
Event 84  Boys 15-18 200 Yard Backstroke
=========================================================================
        2:07.50  ****
        8:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Callinan, Danny     16 VAC-MR               2:03.58    2:08.04 AWRD
AWRD - Division  
  1 Carney, Kevin M     15 Aqua Gems-MR         2:10.65    2:08.89 AWRD
  2 Shadwick, Jack      15 VAC-MR               2:17.40    2:14.91 AWRD
  3 Moreno, Daniel      15 Middies-MR           2:15.38    2:17.20 AWRD
  4 Chow, Joseph        16 Middies-MR           2:23.63    2:25.85 AWRD
 
Event 85  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
        1:18.00  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Murphy, Jean        12 Aqua Gems-MR         1:20.73    1:20.02 AWRD
  2 Shaw, Lauren M      11 Aqua Gems-MR         1:21.02    1:20.46 AWRD
  3 Lu, Bonny S         11 Middies-MR           1:21.45    1:20.92 AWRD
  4 Cass, Hayley S      12 Aqua Gems-MR         1:20.86    1:21.68 AWRD
  5 Moreno, Sandra M    11 Bgnw Marlins-MR      1:21.17    1:21.77 AWRD
  6 Misenas, Sara R     12 Bgnw Marlins-MR      1:20.49    1:22.97 AWRD
  7 Daly, Jackie E      11 Pbac-MR              1:27.93    1:23.83 AWRD
  8 Marchewka, Katheri  12 Middies-MR           1:24.93    1:24.10 AWRD
  9 Pai, Deanna C       12 MSC-MR               1:24.43    1:24.67 AWRD
 10 Brenner, Jillian V  12 WPSC-MR              1:26.96    1:24.73 AWRD
 11 Dieffenbach, Megan  12 Bgnw Marlins-MR      1:25.89    1:25.08 AWRD
 12 Chapman, Kimberly   12 WPSC-MR              1:25.95    1:25.29 AWRD
 13 Bassmann, Amanda C  11 Silver Streaks-MR    1:28.78    1:25.34 AWRD
 14 Williams, Jeysalin  11 MSC-MR               1:27.67    1:25.60 AWRD
 15 Ferlo, Nicole C     12 Aqua Gems-MR         1:27.23    1:26.77 AWRD
 16 Cweibel, Rebecca L  11 Bgnw Marlins-MR      1:26.18    1:26.83 AWRD
 17 Clarke, Stacey      11 COND-CT              1:20.00    1:26.97 AWRD
 18 HA, Kathryn C       11 Silver Streaks-MR    1:28.98    1:26.98 AWRD
 19 Weissman, Vanessa   11 Aqua Gems-MR         1:25.83    1:27.11 AWRD
 20 Huddleston, Ashley  12 Middies-MR           1:26.05    1:27.70 AWRD
 21 Walter, Eloise K    12 Silver Streaks-MR    1:30.34    1:28.10 AWRD
 22 Kugler, Nicole      12 BAD-MR               1:28.86    1:29.06 AWRD
 23 Duffy, Jennifer M   11 Bgnw Marlins-MR      1:32.55    1:30.38 AWRD
 24 Richichi, Marissa   12 VAC-MR               1:39.04    1:31.10 AWRD
 25 Grant, Jessica      11 VAC-MR               1:39.30    1:31.12 AWRD
 26 Cloer, Amanda       11 WPSC-MR              1:32.37    1:31.67 AWRD
 27 Meyendorff, Cather  12 Silver Streaks-MR    1:33.09    1:32.34 AWRD
 28 Kerdesky, Dana      11 VAC-MR               1:36.00    1:35.34 AWRD
 29 Vasta, Meredith R   11 WPSC-MR              1:39.78    1:36.06 AWRD
 30 Rand, Megan E       11 Aqua Gems-MR         1:38.50    1:36.71 AWRD
 31 Cole, Katelyn       11 VAC-MR               1:46.08    1:37.37 AWRD
 32 Larkin, Christine   12 NBS-MR               1:36.58    1:37.58 AWRD
 33 Iodice, Erica       11 BAD-MR               1:33.23    1:37.59 AWRD
 34 Tomasula, Kimberly  11 Aqua Gems-MR         1:37.01    1:38.01 AWRD
 35 Kaufman, Sarah M    12 COND-CT              1:35.21    1:38.09 AWRD
 36 Fazio, Alexis J     11 COND-CT              1:38.81    1:39.11 AWRD
 37 Rand, Alexa C       11 Aqua Gems-MR         1:40.50    1:40.44 AWRD
 38 Doro, Brooke        12 VAC-MR               1:44.56    1:43.79 AWRD
 39 Pedlar, Maritza T   12 COND-CT              1:40.83    1:43.93 AWRD
 40 Schatkun, Beth A    11 COND-CT              1:50.23    1:45.47 AWRD
 -- Jardine, Hannah     12 VAC-MR               1:47.43         DQ
Non-Award Division  
  1 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR      1:18.33    1:17.96 ****
 
Event 86  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
        1:22.40  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Murray, Connor J    12 Ndac-MR              1:22.40    1:23.23 AWRD
AWRD - Division  
  1 Luboja, Chris       12 Bgnw Marlins-MR      1:22.78    1:23.19 AWRD
  2 Kameyama, Ryosuke   12 Aqua Gems-MR         1:24.74    1:25.63 AWRD
  3 Dinces, Jonathan M  11 COND-CT              1:27.57    1:26.56 AWRD
  4 Blacker, Jared A    12 Bgnw Marlins-MR      1:24.23    1:26.77 AWRD
  5 Rickert, Ryan S     12 Middies-MR           1:31.79    1:27.51 AWRD
  6 Palumbo, Evan S     11 Bgnw Marlins-MR      1:27.83    1:28.54 AWRD
  7 Zaino, Joe A        12 Silver Streaks-MR    1:33.11    1:28.74 AWRD
  8 Tice, Robert        12 Aqua Gems-MR         1:30.12    1:32.06 AWRD
  9 Berard, Garek J     11 Bgnw Marlins-MR      1:33.74    1:32.82 AWRD
 10 Alexander, Craig S  11 Middies-MR           1:32.62    1:34.77 AWRD
 11 Meany, Matthew G    12 WPSC-MR              1:31.34    1:36.85 AWRD
 12 Accarino, Gregory   11 Silver Streaks-MR    1:35.25    1:38.13 AWRD
 13 Vitagliano, Willie  12 Silver Streaks-MR    1:38.03    1:38.51 AWRD
 14 Hsu, Kelvin         11 WPSC-MR              1:35.07    1:41.11 AWRD
 15 Nammacher, Luke H   11 Middies-MR           1:43.76    1:41.38 AWRD
 16 Duque, Leonardo     11 Silver Streaks-MR    1:54.29    1:44.65 AWRD
 17 Parish, Sam M       11 COND-CT              1:45.60    1:47.43 AWRD
 
Event 87  Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
        2:39.20  ****
        8:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Moore, Regina M     18 NBS-MR               2:42.83    2:49.03 AWRD
  2 Ruggiero, Jen A     15 Pbac-MR              2:43.80    2:50.23 AWRD
  3 Bannon, Courtney C  16 Bgnw Marlins-MR      2:51.10    2:52.78 AWRD
  4 Osborn, Rachel K    17 Silver Streaks-MR    2:52.57    2:54.76 AWRD
  5 McHugh, Caitlin     18 Aqua Gems-MR         2:58.50    2:55.55 AWRD
  6 Wemer, Jessica A    15 Silver Streaks-MR    3:00.15    3:02.62 AWRD
  7 Gibbs, Alex L       15 Bgnw Marlins-MR      3:00.78    3:06.73 AWRD
 
Event 88  Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
        2:31.50  ****
        8:09.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Moreno, Daniel      15 Middies-MR           2:28.29    2:28.65 ****
  2 Hollingsworth, Tom  17 VAC-MR               2:30.99    2:28.76 ****
AWRD - Division  
  1 Moore, John F       17 NBS-MR               2:36.76    2:32.02 AWRD
  2 Callinan, Danny     16 VAC-MR               2:36.00    2:33.73 AWRD
  3 Lentini, Anthony J  16 WPSC-MR              2:32.34    2:33.90 AWRD
  4 Kenny, Matthew      16 VAC-MR               2:40.63    2:33.97 AWRD
  5 Ferraioli, Chris M  16 Aqua Gems-MR         2:35.02    2:41.85 AWRD
  6 Szulwach, Alan M    16 VAC-MR               2:52.62    2:58.40 AWRD
 
Event 89  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
=========================================================================
        1:08.70  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Malone, Becky       11 NBS-MR               1:09.22    1:09.47 AWRD
  2 Alexander, Emily S  12 Silver Streaks-MR    1:11.47    1:10.07 AWRD
  3 Chiappetta, Emma    12 BAD-MR               1:12.40    1:10.65 AWRD
  4 Lupinetti, Amelia   12 Aqua Gems-MR         1:09.59    1:10.81 AWRD
  5 Niessl, Steffi E    11 Bgnw Marlins-MR      1:09.95    1:10.98 AWRD
  6 Gomez, Bridget      12 BAD-MR               1:14.05    1:12.12 AWRD
  7 Rakoczy, Margaret   11 Middies-MR           1:11.42    1:12.29 AWRD
  8 Shadwick, Kimberly  12 VAC-MR               1:10.38    1:12.40 AWRD
  9 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR      1:12.19    1:13.12 AWRD
 10 Melagrano, Dominiq  12 Middies-MR           1:11.11    1:13.38 AWRD
 11 Williams, Jeysalin  11 MSC-MR               1:16.85    1:14.58 AWRD
 12 Chapman, Kimberly   12 WPSC-MR              1:15.94    1:15.80 AWRD
 13 Suzuka, Yuka        11 Middies-MR           1:18.21    1:16.49 AWRD
 14 Cweibel, Rebecca L  11 Bgnw Marlins-MR      1:17.35    1:16.91 AWRD
 15 Turner, Ashley E    12 Silver Streaks-MR    1:21.96    1:16.97 AWRD
 16 Lu, Bonny S         11 Middies-MR           1:19.88    1:17.20 AWRD
 17 Fasulo, Lindsay M   12 Aqua Gems-MR         1:22.50    1:18.15 AWRD
 18 Pai, Deanna C       12 MSC-MR               1:20.40    1:18.66 AWRD
 19 Palais, Lizzy S     11 Middies-MR           1:20.34    1:18.88 AWRD
 20 Raniere, Brittany   12 NBS-MR               1:19.83    1:19.17 AWRD
 21 Cloer, Amanda       11 WPSC-MR              1:22.41    1:21.41 AWRD
 22 D'Agostino, Maxine  12 WPSC-MR              1:22.13    1:21.74 AWRD
 23 Brown, Carolyn A    12 COND-CT              1:22.02    1:22.08 AWRD
 24 Ong, Natalie        11 Middies-MR           1:22.79    1:23.25 AWRD
 25 Huddleston, Ashley  12 Middies-MR           1:24.56    1:23.74 AWRD
 26 Marchewka, Katheri  12 Middies-MR           1:24.93    1:24.13 AWRD
 27 Willhoft, Emily G   11 Bgnw Marlins-MR      1:29.50    1:24.74 AWRD
 28 Moreno, Sandra M    11 Bgnw Marlins-MR      1:22.20    1:24.88 AWRD
 29 Troccoli, Kristi E  12 Bgnw Marlins-MR      1:23.52    1:24.92 AWRD
 30 Hoarty, Molly A     11 NBS-MR               1:35.36    1:25.73 AWRD
 31 Walter, Eloise K    12 Silver Streaks-MR    1:40.11    1:28.74 AWRD
 32 Meyendorff, Cather  12 Silver Streaks-MR    1:29.37    1:29.49 AWRD
 33 Drew, Kimberly H    11 Middies-MR           1:33.47    1:30.61 AWRD
 34 Mann, Jessica L     11 Bgnw Marlins-MR      1:26.16    1:30.74 AWRD
 35 Duffy, Jennifer M   11 Bgnw Marlins-MR      1:24.68    1:31.36 AWRD
 36 Iodice, Erica       11 BAD-MR               1:30.00    1:38.44 AWRD
Non-Award Division  
  1 Hyland, Allison L   11 BAD-MR               1:09.86    1:05.37 ****
 
Event 90  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
=========================================================================
        1:12.80  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Kameyama, Ryosuke   12 Aqua Gems-MR         1:12.85    1:13.51 AWRD
  2 Greer, Shaun W      11 Aqua Gems-MR         1:16.99    1:17.71 AWRD
  3 Pope, Ryan P        12 Middies-MR           1:17.32    1:17.80 AWRD
  4 Terrigno, Philip A  11 Silver Streaks-MR    1:20.21    1:22.94 AWRD
  5 Freiman, Jamie W    11 Middies-MR           1:27.19    1:23.30 AWRD
  6 Saindon, Brian      11 VAC-MR               1:27.08    1:24.03 AWRD
  7 Miranda, Mark L     11 Bgnw Marlins-MR      1:25.70    1:24.37 AWRD
  8 Matta, Jorge A      12 Bgnw Marlins-MR      1:24.70    1:24.42 AWRD
  9 Zaino, Joe A        12 Silver Streaks-MR    1:36.62    1:25.22 AWRD
 10 Meyendorff, Andrew  12 Silver Streaks-MR    1:46.20    1:37.42 AWRD
Non-Award Division  
  1 Hutzelman, Daniel   12 Aqua Gems-MR         1:13.17    1:10.90 ****
  2 Shachar, Tal        12 BAD-MR               1:14.55    1:12.37 ****
 
Event 91  Girls 15-18 200 Yard Butterfly
=========================================================================
        2:20.50  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 O'Loughlin, Sarah   15 Bgnw Marlins-MR      2:20.82    2:21.07 AWRD
  2 Mitchell, Caitlin   16 MSC-MR               2:28.26    2:25.96 AWRD
  3 Toth, Lauren E      12 VAC-MR               2:31.16    2:31.22
  4 Coratti, Marissa L  15 MSC-MR               2:29.08    2:31.44 AWRD
  5 Murray, Kaitlyn L   15 Ndac-MR              2:31.61    2:31.76 AWRD
  6 Lewis, Samantha     15 NBS-MR               2:32.91    2:32.49 AWRD
  7 Zwart, Brenda L     15 VAC-MR               2:34.55    2:33.09 AWRD
  8 Morgan, Adriana Z   15 MSC-MR               2:35.29    2:34.75 AWRD
  9 Semiz, Jane A       16 Aqua Gems-MR         2:37.50    2:35.39 AWRD
 10 Ulanowski, Daniell  16 Bgnw Marlins-MR      2:36.48    2:37.50 AWRD
 11 Alexander, Katie B  16 Silver Streaks-MR    2:35.45    2:38.78 AWRD
 12 Gibbs, Alex L       15 Bgnw Marlins-MR      2:38.15    2:41.82 AWRD
 13 Osborn, Rachel K    17 Silver Streaks-MR    2:40.24    2:45.42 AWRD
 14 Mikolay, Suzanne I  17 Silver Streaks-MR    2:43.53    2:47.59 AWRD
 
Event 92  Boys 15-18 200 Yard Butterfly
=========================================================================
        2:17.70  ****
        8:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
**** - Division  
  1 Moreno, Daniel      15 Middies-MR           2:10.26    2:12.71 ****
  2 Shadwick, Jack      15 VAC-MR               2:15.33    2:13.65 ****
  3 Hollingsworth, Tom  17 VAC-MR               2:16.99    2:21.61 AWRD
AWRD - Division  
  1 Carney, Kevin M     15 Aqua Gems-MR         2:30.50    2:22.06 AWRD
 
Event 93  Girls 11-12 100 Yard IM
=========================================================================
        1:08.90  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hyland, Allison L   11 BAD-MR               1:11.52    1:09.40 AWRD
  2 Potter, Alyssa C    12 Bgnw Marlins-MR      1:09.73    1:10.12 AWRD
  3 Alexander, Emily S  12 Silver Streaks-MR    1:14.73    1:11.33 AWRD
  4 Meier, Kristen A    12 VAC-MR               1:13.42    1:11.56 AWRD
  5 Tracey, Kim L       11 Bgnw Marlins-MR      1:12.26    1:12.08 AWRD
  6 Shaw, Lauren M      11 Aqua Gems-MR         1:11.20    1:12.58 AWRD
  7 Ferlo, Nicole C     12 Aqua Gems-MR         1:14.79    1:13.16 AWRD
  8 Melagrano, Dominiq  12 Middies-MR           1:13.80    1:13.39 AWRD
  9 Rakoczy, Margaret   11 Middies-MR           1:13.70    1:13.47 AWRD
 10 Turner, Ashley E    12 Silver Streaks-MR    1:14.21    1:13.90 AWRD
 11 Suzuka, Yuka        11 Middies-MR           1:15.45    1:14.22 AWRD
 12 Gomez, Bridget      12 BAD-MR               1:16.29    1:15.00 AWRD
 13 Fenn, Meaghan       11 BAD-MR               1:14.91    1:15.29 AWRD
 14 Weisberg, Sarah-Ja  12 MSC-MR               1:17.05    1:15.40 AWRD
 15 Palais, Lizzy S     11 Middies-MR           1:18.40    1:15.93 AWRD
 16 Lu, Bonny S         11 Middies-MR           1:17.40    1:15.95 AWRD
 17 Dieffenbach, Megan  12 Bgnw Marlins-MR      1:15.71    1:16.27 AWRD
 18 HA, Kathryn C       11 Silver Streaks-MR    1:15.47    1:16.50 AWRD
 19 Wang, Diana         11 MSC-MR               1:17.53    1:16.56 AWRD
 20 Stevens, Chelsea    11 VAC-MR               1:16.64    1:16.84 AWRD
 21 Fasulo, Lindsay M   12 Aqua Gems-MR         1:15.72    1:16.99 AWRD
 22 Chapman, Kimberly   12 WPSC-MR              1:16.42    1:17.20 AWRD
 23 Bassmann, Amanda C  11 Silver Streaks-MR    1:20.38    1:17.21 AWRD
 24 Cleary, Allison     11 VAC-MR               1:17.69    1:17.66 AWRD
 25 Weissman, Vanessa   11 Aqua Gems-MR         1:15.70    1:17.73 AWRD
 26 White, Brittany E   12 Bgnw Marlins-MR      1:16.89    1:17.78 AWRD
 27 Brenner, Jillian V  12 WPSC-MR              1:19.45    1:18.36 AWRD
 28 Misenas, Sara R     12 Bgnw Marlins-MR      1:16.69    1:18.50 AWRD
 29 Clarke, Stacey      11 COND-CT              1:18.00    1:19.47 AWRD
 30 Ong, Natalie        11 Middies-MR           1:25.97    1:20.56 AWRD
 31 Walter, Eloise K    12 Silver Streaks-MR    1:23.29    1:20.64 AWRD
 31 Murphy, Jean        12 Aqua Gems-MR         1:23.70    1:20.64 AWRD
 33 Kerdesky, Dana      11 VAC-MR               1:20.26    1:20.67 AWRD
 34 Daly, Jackie E      11 Pbac-MR              1:20.94    1:20.69 AWRD
 35 Taranto, Yolanda R  11 MSC-MR               1:22.64    1:21.11 AWRD
 36 Troccoli, Kristi E  12 Bgnw Marlins-MR      1:21.54    1:22.13 AWRD
 37 Drew, Kimberly H    11 Middies-MR           1:25.38    1:22.50 AWRD
 38 Huddleston, Ashley  12 Middies-MR           1:21.74    1:22.53 AWRD
 39 Mann, Jessica L     11 Bgnw Marlins-MR      1:23.46    1:22.83 AWRD
 40 Misenas, Ana P      11 Bgnw Marlins-MR      1:21.85    1:23.09 AWRD
 41 Cloer, Amanda       11 WPSC-MR              1:23.29    1:24.15 AWRD
 42 Vasta, Meredith R   11 WPSC-MR              1:38.93    1:25.54 AWRD
 43 Duffy, Jennifer M   11 Bgnw Marlins-MR      1:21.36    1:26.15 AWRD
 44 Rand, Megan E       11 Aqua Gems-MR         1:23.19    1:27.16 AWRD
 45 Thorp, Kaitlin      11 VAC-MR               1:28.38    1:27.17 AWRD
 46 Kaufman, Sarah M    12 COND-CT              1:30.18    1:27.26 AWRD
 47 Brunell, Stephanie  11 VAC-MR               1:27.94    1:27.45 AWRD
 48 Roberts, Michelle   12 VAC-MR               1:25.75    1:27.70 AWRD
 49 Joyce, Caitlin      11 VAC-MR               1:30.53    1:27.97 AWRD
 50 Cole, Katelyn       11 VAC-MR               1:29.68    1:28.67 AWRD
 51 Grant, Jessica      11 VAC-MR               1:25.53    1:28.68 AWRD
 52 Iodice, Erica       11 BAD-MR               1:34.55    1:29.30 AWRD
 53 Fazio, Alexis J     11 COND-CT              1:31.12    1:30.25 AWRD
 54 Baldwin, Tess E     12 Silver Streaks-MR    1:34.12    1:30.48 AWRD
 55 Schatkun, Beth A    11 COND-CT              1:35.92    1:31.04 AWRD
 56 Lai, Carmen         11 VAC-MR               1:51.31    1:36.97 AWRD
 57 Pedlar, Maritza T   12 COND-CT              1:39.24    1:38.07 AWRD
 58 Benedict, Rebecca   11 VAC-MR               2:03.35    1:45.17 AWRD
 -- Richichi, Marissa   12 VAC-MR               1:25.20         DQ
Non-Award Division  
  1 Lupinetti, Amelia   12 Aqua Gems-MR         1:09.28    1:07.96 ****
  2 Leiner, Marissa N   12 MWSC-MR              1:11.62    1:08.20 ****
  3 Potter, Brittany C  12 Bgnw Marlins-MR      1:09.48    1:08.31 ****
 
Event 94  Boys 11-12 100 Yard IM
=========================================================================
        1:10.50  ****
        7:00.00  AWRD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
AWRD - Division  
  1 Powers, Casey D     12 Bgnw Marlins-MR      1:14.60    1:11.81 AWRD
  2 Hutzelman, Daniel   12 Aqua Gems-MR         1:13.00    1:12.09 AWRD
  3 Zona, Adam B        12 Bgnw Marlins-MR      1:12.61    1:12.72 AWRD
  4 Pope, Ryan P        12 Middies-MR           1:14.50    1:13.94 AWRD
  5 Blacker, Jared A    12 Bgnw Marlins-MR      1:15.80    1:16.17 AWRD
  6 Shachar, Tal        12 BAD-MR               1:18.99    1:16.33 AWRD
  7 Murray, Connor J    12 Ndac-MR              1:19.53    1:16.75 AWRD
  8 Kennon, Jack C      12 WPSC-MR              1:19.01    1:17.52 AWRD
  9 Karle, James M      11 Bgnw Marlins-MR      1:18.04    1:17.74 AWRD
 10 Rickert, Ryan S     12 Middies-MR           1:21.33    1:18.74 AWRD
 11 Meany, Matthew G    12 WPSC-MR              1:19.86    1:19.51 AWRD
 12 Berard, Garek J     11 Bgnw Marlins-MR      1:21.44    1:21.14 AWRD
 13 Dinces, Jonathan M  11 COND-CT              1:21.37    1:21.95 AWRD
 14 Palumbo, Evan S     11 Bgnw Marlins-MR      1:20.99    1:22.14 AWRD
 15 Greer, Shaun W      11 Aqua Gems-MR         1:17.74    1:22.26 AWRD
 16 Saindon, Brian      11 VAC-MR               1:21.10    1:22.32 AWRD
 17 Freiman, Jamie W    11 Middies-MR           1:25.91    1:23.38 AWRD
 18 Alexander, Craig S  11 Middies-MR           1:27.95    1:24.08 AWRD
 19 Accarino, Gregory   11 Silver Streaks-MR    1:26.57    1:25.13 AWRD
 20 Carroll, James      11 VAC-MR               1:24.49    1:25.23 AWRD
 21 Hoffman, Elijah J   12 MSC-MR               1:26.91    1:25.91 AWRD
 22 Henshaw, Christoph  11 MSC-MR               1:29.41    1:26.29 AWRD
 23 Vitagliano, Willie  12 Silver Streaks-MR    1:31.32    1:26.30 AWRD
 24 Hendrichson-Wals,   11 COND-CT              1:29.92    1:27.14 AWRD
 25 Nammacher, Luke H   11 Middies-MR           1:29.99    1:29.69 AWRD
 26 Tice, Robert        12 Aqua Gems-MR         1:26.87    1:30.24 AWRD
 27 Seagren, Ryan M     11 MSC-MR               1:28.50    1:32.49 AWRD
 28 Papp, Attila M      11 COND-CT              1:40.79    1:42.63 AWRD
 29 Howell, Joshua      11 VAC-MR               1:40.80    1:43.08 AWRD
Non-Award Division  
  1 Morris, Dylan W     12 Bgnw Marlins-MR      1:10.68    1:09.38 ****

Brought to you by Computer Aide, Inc.