Eastern Zones SC 2001
3/29/2001 to 3/31/2001

Event 1  Women 15-18 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: #   59.80  1/1/2000    Megan Quann, PC 15-16               
Nation 17-18: @ 1:00.54  1/1/1999    Tark Kirk, PN 17-18                 
    PVS Open: & 1:02.60  3/1/1998    Lindsey Ertter, PV                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Steiner, Jenny L    16 NJ                   1:05.73    1:05.56*
  2 Porteus, Alison S   17 MR                   1:06.10    1:06.22
  3 Burke, Kelly A      17 PV                   1:08.17    1:06.48
  4 Healey, Georgia O   17 MR                   1:07.33    1:06.61
  5 Ellis, Ashley E     17 AD                   1:08.70    1:07.33
  6 Campbell, Laura M   17 VA                   1:06.17    1:07.75
  7 Goeller, Laura T    15 MA                   1:09.38    1:09.19
  8 Test, Mandy S       16 AD                   1:08.96    1:10.11
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Steiner, Jenny L          16 NJ                   1:04.57    1:05.73*
  2 Porteus, Alison S         17 MR                   1:05.65    1:06.10
  3 Campbell, Laura M         17 VA                   1:06.08    1:06.17
  4 Healey, Georgia O         17 MR                   1:05.59    1:07.33
  5 Burke, Kelly A            17 PV                   1:07.07    1:08.17
  6 Ellis, Ashley E           17 AD                   1:07.01    1:08.70
  7 Test, Mandy S             16 AD                   1:09.53    1:08.96
  8 Goeller, Laura T          15 MA                   1:11.20    1:09.38
-------------------------------------------------------------------------
  9 Machnik, Rebecca A        16 NE                   1:09.42    1:09.45
 10 Zhao, Lindsey L           15 PV                   1:06.86    1:09.50
-------------------------------------------------------------------------
 11 Recker, Jacqueline T      16 NE                   1:09.87    1:10.34
 12 Fletcher, Alyson R        15 VA                   1:08.36    1:10.44
 13 Young-Hyman, Chloe C      16 MD                   1:09.26    1:10.53
 14 Gilroy, Erin M            17 MD                   1:11.04    1:10.85
 15 Gatehouse, Amy L          16 AM                   1:10.50    1:11.38
 16 Wohlers, Lindsay M        15 NI                   1:10.49    1:13.15
 17 Chornyak, Anna            17 ME                   1:13.67    1:13.31
 18 Donoghue, Caitlin M       15 AM                   1:12.84    1:13.85
 19 Helmers, Nikki D          16 NJ                   1:15.30    1:13.97
 20 Davis, Kristen L          15 ME                   1:11.17    1:14.35
 21 Lewis, Katie              15 MA                   1:12.79    1:16.24
 -- Ernst, Betsy A            16 NI                   1:11.67         DQ
 
Event 2  Men 15-18 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 54.70  3/1/1998    Brendan Hansen, MA 15-16            
Nation 17-18: @ 53.50  3/1/1999    Ed Moses, PV 17-18                  
    PVS Open: & 55.53  1/1/1997    Scott Werner - PV                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Velez, Daniel N     17 PV                     58.89      57.00*
  2 Bugayev, Yuri       17 MR                     58.18      57.42*
  3 Deputy, Brent E     15 MA                   1:00.46      59.60
  4 Graham, Nicholas W  17 PV                   1:00.23      59.79
  5 Grenda, Ty R        16 MA                   1:00.00      59.96
  6 Carlucci, Joseph P  18 MR                   1:01.56    1:01.54
  7 Ratliff, Ethan B    16 MD                   1:01.36    1:01.87
  8 Finlayson, Nic L    16 MD                   1:01.50    1:02.18
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Bugayev, Yuri             17 MR                     58.13      58.18*
  2 Velez, Daniel N           17 PV                     57.07      58.89
  3 Grenda, Ty R              16 MA                     59.63    1:00.00
  4 Graham, Nicholas W        17 PV                     58.87    1:00.23
  5 Deputy, Brent E           15 MA                     58.62    1:00.46
  6 Ratliff, Ethan B          16 MD                   1:03.08    1:01.36
  7 Finlayson, Nic L          16 MD                   1:01.17    1:01.50
  8 Carlucci, Joseph P        18 MR                   1:00.55    1:01.56
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moncrieffe, Paul          15 AD                   1:01.42    1:01.84
 10 Hasbrouck, AJ J           16 AD                   1:00.01    1:01.89
-------------------------------------------------------------------------
 11 Griffin, Brian C          18 VA                   1:03.26    1:01.93
 12 Greco, Drew M             15 VA                   1:02.83    1:02.51
 13 Scibelli, Michael Z       16 NE                   1:03.27    1:03.38
 14 Vihonski, David Z         17 NJ                   1:02.91    1:03.71
 15 Polenta, Frank T          15 AM                   1:04.58    1:04.27
 16 Cava, Miles P             15 NJ                   1:03.99    1:05.58
 17 O'Brien, Luke P           16 NI                   1:03.28    1:06.04
 18 Rumsey, Robert S          15 NI                   1:07.06    1:06.18
 19 Vitagliano, Douglas       16 CT                   1:05.85    1:07.10
 20 Simanek, Eric D           18 AM                   1:06.03    1:08.13
 
Event 3  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 1:01.29  3/1/1999    Megan Quann, PC                     
    PVS Open: & 1:03.17  3/1/1990    Anita Nall, MD                      
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Abranovic, Atalie   14 AM                   1:06.98    1:05.56*
  2 Basel, Jenny E      13 PV                   1:07.49    1:05.79*
  3 Brooks, Karly A     13 AD                   1:07.63    1:06.15
  4 Dunnigan, Amanda M  13 MD                   1:07.83    1:07.01
  5 Rogers, Lindsay M   14 PV                   1:07.56    1:07.52
  6 Raptosh, Jenna M    13 MA                   1:07.85    1:07.57
  7 Aemisegger, Alicia  13 MA                   1:08.29    1:08.14
  8 McGowan, Jamie A    14 NI                   1:08.21    1:08.23
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Abranovic, Atalie A       14 AM                   1:06.37    1:06.98
  2 Basel, Jenny E            13 PV                   1:05.36    1:07.49
  3 Rogers, Lindsay M         14 PV                   1:06.60    1:07.56
  4 Brooks, Karly A           13 AD                   1:07.95    1:07.63
  5 Dunnigan, Amanda M        13 MD                   1:07.36    1:07.83
  6 Raptosh, Jenna M          13 MA                   1:07.18    1:07.85
  7 McGowan, Jamie A          14 NI                   1:08.15    1:08.21
  8 Aemisegger, Alicia L      13 MA                   1:07.14    1:08.29
-------------------------------------------------------------------------
  9 Colling, Meaghan E        14 NE                   1:08.14    1:08.41
 10 Lanphier, Sarah E         14 MD                   1:07.95    1:08.52
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lepore, Angela L          13 MR                   1:08.47    1:08.58
 12 Murphy, Emily M           14 NI                   1:08.85    1:08.61
 13 Kowalchuk, Morgan L       13 VA                   1:08.52    1:08.72
 14 Williams, Ashlyn N        13 VA                   1:08.65    1:09.08
 15 Delaney, Colleen          14 CT                   1:09.54    1:09.39
 16 Dietrich, Mallory A       13 AM                   1:08.76    1:09.81
 17 Healey, Meghan B          14 NE                   1:08.20    1:10.39
 18 McLellan, Whitney         13 CT                   1:09.44    1:10.86
 19 Maer, Alison              14 MR                   1:08.91    1:10.91
 20 Stein, Danielle M         13 AD                   1:10.50    1:10.97
 21 Horan, Jill M             13 ME                   1:12.45    1:12.75
 22 Whetstone, Catherine B    13 NJ                   1:13.21    1:12.77
 23 Curcuru, Meaghan D        13 ME                   1:11.79    1:13.80
 24 Gillies, Tara J           13 NJ                   1:15.05    1:14.58
 
Event 4  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 57.01  1/1/1979    John Moffett, CA                    
    PVS Open: & 58.20  3/1/1993    Scott Werne, PV                     
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Armstrong, Shaun R  14 MR                     59.15      58.64*
  2 Roberts, Jon P      13 NI                   1:00.16      59.18*
  3 Brisson, Jason L    14 VA                   1:02.20    1:00.92
  4 D'Ambrosia, Chris   14 MR                   1:02.79    1:02.59
  5 McElroy, Kyle A     13 NJ                   1:03.61    1:03.05
  6 Cullen, Eric        14 MD                   1:02.85    1:03.15
  7 Walters, Ricky J    14 MA                   1:03.34    1:03.62
  8 Swanson, Chad W     14 NE                   1:03.44    1:04.02
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Armstrong, Shaun R        14 MR                     59.32      59.15*
  2 Roberts, Jon P            13 NI                   1:00.47    1:00.16
  3 Brisson, Jason L          14 VA                   1:01.70    1:02.20
  4 D'Ambrosia, Chris         14 MR                   1:01.97    1:02.79
  5 Cullen, Eric              14 MD                   1:03.66    1:02.85
  6 Walters, Ricky J          14 MA                   1:03.86    1:03.34
  7 Swanson, Chad W           14 NE                   1:04.00    1:03.44
  8 McElroy, Kyle A           13 NJ                   1:03.77    1:03.61
-------------------------------------------------------------------------
  9 Palumbo, Kevin M          14 NI                   1:06.11    1:05.05
 10 Thacker, Scott S          13 VA                   1:04.20    1:05.49
-------------------------------------------------------------------------
 11 Holmes, Brady J           14 AM                   1:05.04    1:05.92
 12 Weinbaum, David W         14 NE                   1:05.93    1:06.46
 13 Ingram, Malcolm J         13 MA                   1:05.77    1:06.53
 14 Stein, Jeff D             14 PV                   1:05.05    1:06.54
 15 Middel, Alexander S       14 PV                   1:05.18    1:07.11
 16 Hartbauer, Kevin J        14 AM                   1:05.58    1:07.12
 17 Taylor, Michael P         14 NJ                   1:07.72    1:07.73
 18 Sweitzer, Matthew         13 CT                   1:07.30    1:07.80
 19 DeRocco, Mike L           13 AD                   1:09.31    1:08.26
 20 Dempsey, Robert W         14 MD                   1:07.61    1:08.28
 21 Broomhead, Michael D      14 AD                   1:07.90    1:08.47
 22 Silvia, Michael           13 CT                   1:07.82    1:08.95
 23 Flaherty, Colin D         14 ME                   1:07.15    1:09.38
 24 Shanley, Jacob E          13 ME                   1:12.26    1:13.41
 
Event 5  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 29.25  3/1/1999    Felicia Castaneda, CA               
    PVS Open: & 30.91  4/1/1996    Lola Woodworth, PV                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Evans, Ashley K     12 NJ                     30.85      30.38*
  2 Rigterink, Kristin  12 NE                     32.30      31.93
  3 Wallace, Rachel E   12 AD                     31.96      32.01
  4 Clemens, Alison P   12 MR                     32.24      32.32
  5 Kim, Susan D        12 PV                     32.83      32.50
  6 Marks, Jamie L      12 MA                     32.85      32.90
  7 Ricedorf, Kayla R   12 MA                     33.09      32.95
  7 Miller, Ann J       11 MD                     32.65      32.95
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Evans, Ashley K           12 NJ                     31.69      30.85&
  2 Wallace, Rachel E         12 AD                     31.55      31.96
  3 Clemens, Alison P         12 MR                     32.54      32.24
  4 Rigterink, Kristina M     12 NE                     32.68      32.30
  5 Miller, Ann J             11 MD                     32.68      32.65
  6 Kim, Susan D              12 PV                     31.98      32.83
  7 Marks, Jamie L            12 MA                     32.53      32.85
  8 Ricedorf, Kayla R         12 MA                     32.15      33.09
-------------------------------------------------------------------------
  9 McDonnell, Katherine J    12 VA                     33.41      33.13
 10 St. Charles, Angela R     12 VA                     33.06      33.24
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cucolo, Lisa D            12 AD                     32.84      33.27
 12 Mancini, Gina M           12 ME                     33.75      33.65
 13 Connolly, Kelly A         12 AM                     33.36      33.81
 14 Russell, Lauren E         12 AM                     33.17      33.83
 15 Gruendel, Kerry           11 CT                     33.11      34.05
 16 Butts, Eliza L            12 NE                     34.40      34.32
 17 Helmers, Kristina H       12 NJ                     33.67      34.50
 18 Green, McKenzie A         12 PV                     32.55      34.83
 19 Hodis, Kelly L            12 MR                     33.86      34.85
 20 Murphy, Kelly S           12 CT                     34.02      34.86
 21 Twichell, Ashley G        11 NI                     34.95      34.93
 22 Murphy, Nicole K          12 NI                     34.88      35.57
 23 King, Molly H             12 ME                     35.09      35.82
 -- Smith, Lyndsey M          12 MD                     32.13         DQ
 
Event 6  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 28.24  3/1/1994    Chris Miller, MD                    
    PVS Open: & 29.17  4/1/2000    Jon Roberts, NI                     
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Swanson, Corey W    12 NE                     29.33      29.13&
  2 Richards, Will J    12 MD                     30.98      30.52
  3 Moorefield, Bryan   12 VA                     31.17      30.70
  4 Kobb, Jordan A      12 MD                     31.19      31.01
  5 Pool, Jon D         12 PV                     31.44      31.36
  6 Davidson, Justin A  11 MA                     31.70      31.61
  7 Jovanovic, Bojan    12 AD                     31.83      31.93
  8 Hale-Kupiec, Thoma  12 PV                     31.23      31.95
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Swanson, Corey W          12 NE                     29.77      29.33
  2 Richards, Will J          12 MD                     30.57      30.98
  3 Moorefield, Bryan T       12 VA                     31.44      31.17
  4 Kobb, Jordan A            12 MD                     31.26      31.19
  5 Hale-Kupiec, Thomas A     12 PV                     31.51      31.23
  6 Pool, Jon D               12 PV                     31.84      31.44
  7 Davidson, Justin A        11 MA                     31.50      31.70
  8 Jovanovic, Bojan          12 AD                     31.93      31.83
-------------------------------------------------------------------------
  9 Taccone, Drew N           12 AM                     32.90      31.86
 10 Lloyd, Nicholas P         12 VA                     31.63      31.92
-------------------------------------------------------------------------
 11 Savage, Dan               12 MR                     32.23      31.93
 12 Cole, Peter               12 NJ                     32.50      32.15
 13 Lew, Michael W            12 MR                     31.72      32.42
 14 Hochard, Jacob P          12 NE                     32.41      32.81
 15 Perdue, Chris R           12 NI                     33.25      33.03
 16 Rodas, Peter              12 CT                     33.06      33.10
 17 Remigino, Daniel          12 CT                     32.72      33.27
 18 Smith, Kirk E             12 NJ                     33.74      33.72
 19 Collier, Anthony D        12 AM                     33.53      34.52
 20 Fisher, Jake T            12 NI                     34.36      34.95
 21 Siemasko, Rob C           12 MA                     33.68      35.03
 22 Hallowell, Spencer T      12 ME                     35.48      35.11
 23 Soreide, Jeff C           12 ME                     34.92      35.26
 24 Brooks, Ryan W            12 AD                     39.10      36.66
 
Event 7  Women 15-18 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 1:44.10  1/1/1979    Cynthia Woodhead, CA 15-16          
Nation 17-18: @ 1:45.05  1/1/1991    Nicole Haislet, FL 17-18            
    PVS Open: & 1:48.97  3/1/1989    Karen Burgess - VA                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Koronowicz, Kierst  15 MR                   1:53.29    1:52.96*
  2 Hession, Cristina   15 NJ                   1:54.37    1:53.04*
  3 Hurd, Megan A       16 PV                   1:53.87    1:54.66
  4 Suguiyama, Erica L  15 PV                   1:55.11    1:54.88
  5 Klaus, Jody L       17 NJ                   1:56.53    1:55.20
  6 McCloskey, Moira C  15 MA                   1:56.40    1:55.70
  7 Betzing, Lauren E   16 MD                   1:57.85    1:55.86
  8 Healey, Georgia O   17 MR                   1:56.07    1:55.92
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Koronowicz, Kiersten      15 MR                   1:52.51    1:53.29*
  2 Hurd, Megan A             16 PV                   1:54.07    1:53.87
  3 Hession, Cristina E       15 NJ                   1:53.12    1:54.37
  4 Suguiyama, Erica L        15 PV                   1:55.47    1:55.11
  5 Healey, Georgia O         17 MR                   1:54.07    1:56.07
  6 McCloskey, Moira C        15 MA                   1:54.75    1:56.40
  7 Klaus, Jody L             17 NJ                   1:53.49    1:56.53
  8 Betzing, Lauren E         16 MD                   1:56.04    1:57.85
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cruz, Lenore A            16 MD                   1:57.80    1:59.38
 10 Timby, Lauren X           15 NI                   1:58.37    1:59.52
-------------------------------------------------------------------------
 11 Johnston, Shannon Z       17 MA                        NT    1:59.70
 12 Woodward, Nikki Z         15 NE                   2:01.57    2:01.17
 13 Biles, Jenny L            15 VA                   2:02.72    2:01.18
 14 Dietrich, Dianna M        15 AM                   1:59.93    2:01.35
 15 Cole, Amy R               16 AD                   1:59.42    2:02.02
 16 Downs, Kelly A            15 VA                   2:02.61    2:02.08
 17 Brosch, Meg E             17 NI                   2:00.08    2:02.20
 18 Richards, Ann E           17 AD                   1:59.21    2:02.34
 19 Connor, Lindsey M         15 AM                   1:59.14    2:02.96
 20 Swinburne, Morgan L       18 ME                   2:00.25    2:03.46
 21 Grant, Caitlin E          15 NE                   2:05.26    2:04.01
 22 Gruen, Michelle B         16 CT                   2:03.28    2:05.35
 23 Garver, Jamie             16 ME                   2:05.96    2:06.94
 
Event 8  Men 15-18 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 1:36.19  1/1/1990    Eric Diehl, CA 15-16                
Nation 17-18: @ 1:33.28  1/1/1987    Troy Dalbey, PC 17-18               
    PVS Open: & 1:38.70  3/15/2001   Fran Crippen, MA                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Patrizzi, Andrew J  17 MA                   1:44.82    1:42.09*
  2 Galindo, Michael D  18 PV                   1:43.28    1:42.69
  3 Brandenberger, Chr  17 MR                   1:45.71    1:43.14
  4 Brown, Bryan C      17 AD                   1:44.88    1:44.86
  5 Ott, Mike M         16 PV                   1:46.30    1:46.03
  6 Smit, Michael W     15 MR                   1:47.07    1:46.11
  7 Sankowski, Brian M  17 AD                   1:47.06    1:46.51
  8 Grobengieser, Zach  16 NI                   1:46.77    1:46.59
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Galindo, Michael D        18 PV                   1:42.76    1:43.28
  2 Patrizzi, Andrew J        17 MA                   1:42.31    1:44.82
  3 Brown, Bryan C            17 AD                   1:45.46    1:44.88
  4 Brandenberger, Christoph  17 MR                   1:42.73    1:45.71
  5 Ott, Mike M               16 PV                   1:43.99    1:46.30
  6 Grobengieser, Zach S      16 NI                   1:47.43    1:46.77
  7 Sankowski, Brian M        17 AD                   1:47.18    1:47.06
  8 Smit, Michael W           15 MR                   1:43.74    1:47.07
-------------------------------------------------------------------------
  9 Connlain, Stephen G       18 MA                   1:46.99    1:47.74
 10 Reed, Tim G               16 NI                   1:46.79    1:48.11
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chung, Anthony L          15 VA                   1:47.07    1:48.72
 12 Blais, Adam M             17 ME                   1:47.64    1:48.88
 13 Collier, Robert W         16 MD                   1:48.01    1:49.03
 14 Ginish, Glenn A           17 NE                   1:49.62    1:50.70
 15 Mizelle, Danny P          15 VA                   1:50.27    1:50.72
 16 Blakley, Jan-Michae Z     16 NJ                   1:51.64    1:50.82
 17 Starr, James B            17 AM                   1:51.28    1:52.25
 18 McPhail, Michael J        15 NE                   1:52.49    1:52.94
 19 Vedeloff, Doug S          18 MD                   1:50.04    1:54.06
 20 Glaviano, Neal R          17 CT                   1:58.97    1:54.99
 21 Hesse, Sebastian          18 AM                   1:53.76    1:55.32
 22 Youmans, Will C           17 ME                   1:50.30    1:57.13
 
Event 9  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 1:45.91  1/1/1978    Stephanie Elkins, FL                
    PVS Open: & 1:49.50  3/1/1984    Michelle Griglione, PV              
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Swinley, Leslie A   13 PV                   1:55.40    1:52.34*
  2 Marshall, Christin  14 VA                   1:55.39    1:52.35*
  3 O'Connor, Bridget   14 MR                   1:54.35    1:53.18*
  4 Fraley, Lauren C    13 VA                   1:56.15    1:53.78
  5 Kugler, Kassy A     13 PV                   1:56.28    1:55.14
  6 Larussa, Cassy A    14 MA                   1:56.16    1:56.21
  7 Altieri, Theresa    13 CT                   1:58.93    1:59.45
  8 Illescas, Jennifer  13 MR                   1:59.37    2:00.76
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 O'Connor, Bridget         14 MR                   1:53.51    1:54.35
  2 Marshall, Christine I     14 VA                   1:55.33    1:55.39
  3 Swinley, Leslie A         13 PV                   1:53.11    1:55.40
  4 Fraley, Lauren C          13 VA                   1:55.10    1:56.15
  5 Larussa, Cassy A          14 MA                   1:57.56    1:56.16
  6 Kugler, Kassy A           13 PV                   1:55.89    1:56.28
  7 Altieri, Theresa          13 CT                   1:59.96    1:58.93
  8 Illescas, Jennifer P      13 MR                   1:53.70    1:59.37
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wrenshall, Sarah K        14 AM                   2:00.81    1:59.75
 10 Hunter, Kelsey E          14 MD                   1:57.16    2:00.07
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dogger, Anna E            14 MA                   1:57.84    2:00.33
 12 Manning, Sarah C          13 NI                   2:01.09    2:01.02
 13 Yan, Sarah L              13 AD                   1:57.90    2:01.05
 14 Colling, Meaghan E        14 NE                   2:00.30    2:01.26
 15 Ficarelli, Robin L        14 NJ                   1:57.04    2:01.36
 16 Aiello, Sara A            14 NE                   2:01.34    2:01.64
 17 Raleigh, Christie N       13 NJ                        NT    2:01.94
 18 Brown, Whitney D          13 MD                   1:58.05    2:02.28
 19 Bronowski, Michele T      13 AM                   1:59.89    2:03.77
 20 Liu, Jennifer             13 CT                   2:00.96    2:03.81
 21 Carson, Sheila Z          13 NI                   2:03.66    2:06.74
 22 Tozier, Alison E          14 ME                        NT    2:06.91
 23 Kingsbury, Jenny E        14 ME                   2:04.66    2:07.07
 24 Bogosian, Ashley L        14 AD                   2:04.20    2:08.03
 
Event 10  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 1:39.20  1/1/1997    Ian Crocker, ME                     
    PVS Open: & 1:44.35  12/1/1999   Chris Meleski, PV                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Vitagliano, Daniel  14 CT                   1:47.64    1:45.31
  2 Scott, Norman       13 MR                   1:46.88    1:47.10
  3 Czarnecki, Stanley  14 MA                   1:48.14    1:48.30
  4 Glazer, Jeffrey P   14 MR                   1:49.26    1:48.57
  5 Weniger, Luke L     14 NI                   1:49.46    1:49.01
  6 Hohenstein, Rudy L  14 VA                   1:49.44    1:49.05
  7 Mechak, Joey T      14 PV                   1:49.90    1:49.52
  8 Mebel, Bartosz      14 NJ                   1:50.69    1:49.73
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Scott, Norman             13 MR                   1:47.16    1:46.88
  2 Vitagliano, Daniel        14 CT                   1:48.02    1:47.64
  3 Czarnecki, Stanley B      14 MA                   1:49.53    1:48.14
  4 Glazer, Jeffrey P         14 MR                   1:46.57    1:49.26
  5 Hohenstein, Rudy L        14 VA                   1:49.03    1:49.44
  6 Weniger, Luke L           14 NI                   1:49.20    1:49.46
  7 Mechak, Joey T            14 PV                   1:48.07    1:49.90
  8 Mebel, Bartosz            14 NJ                   1:47.54    1:50.69
-------------------------------------------------------------------------
  9 Graham, Josh H            14 VA                   1:47.80    1:50.84
 10 Champagne, Scott H        14 MA                   1:48.43    1:51.02
-------------------------------------------------------------------------
 11 Garcia, Guillermo A       14 PV                   1:49.24    1:51.03
 12 Prus, Christopher         14 CT                   1:52.69    1:52.02
 13 Globig, Nicholas A        14 AM                   1:50.06    1:52.33
 14 Rosenbluth, Josh M        13 NJ                        NT    1:53.38
 15 McCorkle, Benjamin J      14 MD                   1:51.50    1:53.88
 16 Boehm, Kevin M            14 AM                   1:50.52    1:53.95
 17 Pallace, Drew P           13 MD                   1:51.68    1:54.96
 18 Bailey, Thomas N          14 NE                   1:51.72    1:55.07
 19 VanNiel, Noah             14 NE                   1:52.36    1:55.33
 20 Brown, Bobby J            14 AD                   1:55.45    1:56.07
 21 Harris, David B           14 NI                   1:56.02    1:56.09
 22 Santa Maria, Chad         14 AD                   1:55.98    1:58.38
 23 Johnson, Kyle M           14 ME                   1:59.79    2:01.40
 24 Seiler, Arik W            13 ME                   2:03.63    2:03.66
 
Event 11  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 50.89  1/1/1985    Grace Cornelius, MA                 
    PVS Open: & 52.90  3/1/1982    Michelle Griglione, PV              
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Evans, Ashley K     12 NJ                     53.91      52.79*
  2 Kemp, Elizabeth A   12 PV                     54.19      53.36
  3 Psaris, Leigh C     12 PV                     54.89      54.25
  4 Wallace, Kira       12 CT                     54.64      55.16
  5 Hoff, Katie E       11 VA                     55.46      55.53
  6 Lapman Rodriguez,   12 CT                     55.31      56.03
  7 McIntyre, Tina J    12 NI                     55.75      56.26
 -- McIntosh, Kat H     11 MD                     54.87         DQ
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Evans, Ashley K           12 NJ                     53.16      53.91
  2 Kemp, Elizabeth A         12 PV                     53.97      54.19
  3 Wallace, Kira             12 CT                     55.09      54.64
  4 McIntosh, Kat H           11 MD                     55.04      54.87
  5 Psaris, Leigh C           12 PV                     54.31      54.89
  6 Lapman Rodriguez, Melani  12 CT                     54.91      55.31
  7 Hoff, Katie E             11 VA                     55.89      55.46
  8 McIntyre, Tina J          12 NI                     55.86      55.75
-------------------------------------------------------------------------
  9 Freeburn, Jill L          12 VA                     54.94      55.76
 10 Greco, Diana L            12 MA                     54.89      55.88
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dockstader, Alex E        11 NI                     56.01      55.95
 12 Mancini, Gina M           12 ME                     56.41      56.04
 13 Setoguchi, Seika          11 MR                     56.20      56.47
 14 Ruan, Sisi F              12 NE                     56.86      56.60
 15 Edwards, Samantha A       12 MA                     55.79      56.63
 16 Meirs, Kaitlyn W          12 NJ                     55.49      56.82
 17 Napoli, Caitlin A         12 MR                     56.03      57.03
 18 Tabor, Lauren C           12 MD                     55.68      57.18
 19 Butts, Eliza L            12 NE                     56.89      57.33
 20 Van Etten, Jennifer E     12 AD                     57.39      58.34
 21 Connolly, Kelly A         12 AM                     56.79      58.46
 22 Faingold, Kathy Z         12 AM                     59.00      58.79
 23 Hewitt, Alyssa M          12 AD                     57.97      59.44
 24 Branch, Hannah R          11 ME                     59.25    1:00.73
 
Event 12  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 48.90  3/1/1999    Grant Wieczorek, IN                 
    PVS Open: & 51.13  4/1/2000    Norman Scott, MR                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Stevens-Palmer, Ga  12 PV                     51.99      51.77
  2 Debiase, Joseph M   12 AM                     53.49      52.95
  3 O'Connell, Mike S   12 MD                     53.44      53.24
  4 Schiavo, Zachary D  12 MA                     53.79      53.27
  5 Deputy, Craig D     12 MA                     53.46      53.28
  6 Kustra, Stephen R   12 AM                     53.99      53.54
  7 Lanser, Chip A      12 MD                     53.79      53.68
  8 Anglin, Gary R      12 VA                     54.55      53.88
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Stevens-Palmer, Garrett   12 PV                     51.66      51.99
  2 O'Connell, Mike S         12 MD                     52.81      53.44
  3 Deputy, Craig D           12 MA                     52.98      53.46
  4 Debiase, Joseph M         12 AM                     53.01      53.49
  5 Schiavo, Zachary D        12 MA                     52.87      53.79
  5 Lanser, Chip A            12 MD                     54.30      53.79
  7 Kustra, Stephen R         12 AM                     53.57      53.99
  8 Anglin, Gary R            12 VA                     53.88      54.55
-------------------------------------------------------------------------
  9 Donch, Matthew            12 CT                     54.73      54.94
 10 Savage, Dan               12 MR                     54.80      55.00
-------------------------------------------------------------------------
 11 Davies, Philip C          12 MR                     55.04      55.22
 12 Remigino, Daniel          12 CT                     55.49      55.46
 13 Hartmann, Jonathan S      12 NE                     56.19      55.60
 14 Gonzalez, Joshua A        12 NJ                     55.72      55.71
 15 Ray, Alex K               12 PV                     54.25      55.75
 16 Cannon, Maurice A A       12 VA                     54.83      55.86
 17 Deal, Chris B             11 NJ                     55.86      56.00
 18 Zhou, Jeffrey Y           12 NI                     55.14      56.30
 19 Divers, Bob L             12 NI                     57.00      56.83
 20 Johnson, Matt C           12 ME                     56.92      57.75
 21 McGrath, Kevin J          12 NE                     58.86      57.98
 22 Gloeckler, Larry C        12 AD                     56.77      58.65
 23 Delisle, Derek C          12 AD                     57.13      58.66
 24 Hallowell, Spencer T      12 ME                     59.69    1:01.09
 
Event 13  Women 15-18 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 52.91  1/1/1998    Natalie Coughlin, PC 15-16          
Nation 17-18: @ 52.37  1/1/2000    Natalie Coughlin, PC 17-18          
    PVS Open: & 55.10  3/1/1988    Michelle Griglione, PV              
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Ullrich, Laura C    17 PV                     56.06      55.16*
  2 Pangelinan, Xenave  18 PV                     57.65      57.76*
  3 Illescas, Andrea    16 MR                     57.85      57.97
  4 Williams, Holly J   17 NI                     58.43      58.53
  5 Godwin, Katherine   15 MD                     59.55      59.51
  6 Korman, Danielle M  17 AD                     59.60      59.70
  7 Mclaughlin, Julia   18 NE                     59.90      59.83
  8 Campbell, Laura M   17 VA                     57.96    1:00.15
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Ullrich, Laura C          17 PV                     56.06      56.06*
  2 Pangelinan, Xenavee J     18 PV                     57.36      57.65*
  3 Illescas, Andrea          16 MR                     58.81      57.85*
  4 Campbell, Laura M         17 VA                     58.19      57.96
  5 Williams, Holly J         17 NI                     58.66      58.43
  6 Godwin, Katherine E       15 MD                     58.45      59.55
  7 Korman, Danielle M        17 AD                     59.94      59.60
  8 Mclaughlin, Julia A       18 NE                   1:01.23      59.90
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Neill, Michelle J       15 NI                     59.86    1:00.00
 10 Newman, Kristin D         15 MD                     58.82    1:00.21
-------------------------------------------------------------------------
 11 Labarge, Nicole J         15 AD                   1:00.86    1:00.99
 12 Crigler, Liz E            17 AM                     59.24    1:01.26
 13 Hsia, Valerie             15 MR                        NT    1:01.48
 14 Carrigan, Shannon L       17 MA                   1:00.96    1:01.49
 15 Clegg, Kristin A          16 NJ                   1:01.27    1:01.53
 16 Goeller, Laura T          15 MA                   1:01.27    1:01.68
 17 Alcaide, Jessie E         16 ME                   1:01.58    1:02.05
 18 Dietrich, Dianna M        15 AM                   1:00.43    1:02.76
 19 Hedrick, Jenna N          16 VA                   1:00.27    1:03.29
 20 Maples, Tina D            15 ME                   1:06.60    1:06.24
 
Event 14  Men 15-18 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 48.12  1/1/1999    Rainer Kendrick, SE 15-16           
Nation 17-18: @ 47.10  1/1/1997    Nate Dusing, OH 17-18               
    PVS Open: & 48.72  3/15/2001   Lyle Babcock, VA                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Anstrom, Mike C     18 PV                     51.89      50.74*
  2 Woo, Brian H        17 MR                     51.45      50.91*
  3 Campbell, Ryan      18 MA                     51.71      51.75
  4 Engle, Andrew J     16 MA                     52.29      52.29
  5 Galindo, Michael D  18 PV                     51.82      52.54
  5 Bugayev, Yuri       17 MR                     52.20      52.54
  7 Gatley, Kevin I     16 AD                     53.42      52.81
  8 Fisher, Todd        17 MD                     54.16      54.10
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Woo, Brian H              17 MR                     50.90      51.45
  2 Campbell, Ryan            18 MA                     50.49      51.71
  3 Galindo, Michael D        18 PV                     51.25      51.82
  4 Anstrom, Mike C           18 PV                     51.13      51.89
  5 Bugayev, Yuri             17 MR                     52.01      52.20
  6 Engle, Andrew J           16 MA                     52.95      52.29
  7 Gatley, Kevin I           16 AD                     52.06      53.42
  8 Fisher, Todd              17 MD                     55.40      54.16
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ratliff, Ethan B          16 MD                     54.31      54.53
 10 Barthelemy, Thomas P      15 VA                     54.84      54.88
-------------------------------------------------------------------------
 11 Amyot, Andy G             15 NI                     54.32      55.08
 12 Neuber, Matthew W         15 AD                     55.11      55.31
 13 Malinoski, Robert B       17 AM                     56.01      56.04
 14 Schwarz, Erik             17 NI                     56.28      56.22
 15 Fay, Ben R                15 NE                     55.95      56.58
 16 Ginish, Glenn A           17 NE                     55.36      56.71
 17 Vitagliano, Douglas       16 CT                     56.59      56.85
 18 Hesse, Sebastian          18 AM                     57.05      57.22
 
Event 15  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 53.99  1/1/1987    Grace Cornelius, MA                 
    PVS Open: & 55.65  3/1/1984    Michelle Griglione, PV              
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 O'Connor, Bridget   14 MR                     57.65      57.19*
  2 Marshall, Christin  14 VA                     58.84      57.65
  3 Luttermoser, Allis  14 MA                     58.42      58.00
  4 LeClair, Danielle   13 VA                     58.86      58.46
  5 Zarin, Jordan A     14 PV                     59.25      58.52
  6 Newell, Megan M     13 PV                     58.53      58.67
  7 Narus, Christa D    14 MR                     59.19      59.26
  8 Doty, Alexandra J   14 NE                   1:00.04      59.50
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 O'Connor, Bridget         14 MR                     56.75      57.65
  2 Luttermoser, Allison K    14 MA                     58.38      58.42
  3 Newell, Megan M           13 PV                     58.76      58.53
  4 Marshall, Christine I     14 VA                     59.12      58.84
  5 LeClair, Danielle D       13 VA                     59.15      58.86
  6 Narus, Christa D          14 MR                     58.90      59.19
  7 Zarin, Jordan A           14 PV                     58.69      59.25
  8 Doty, Alexandra J         14 NE                     58.66    1:00.04
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maule, Courtney B         13 MA                   1:00.23    1:00.50
 10 Dietrich, Mallory A       13 AM                     59.63    1:00.76
-------------------------------------------------------------------------
 11 Newton, Michelle A        13 NJ                   1:00.18    1:01.17
 12 Altieri, Theresa          13 CT                   1:00.82    1:01.42
 13 Raleigh, Christie N       13 NJ                     59.00    1:01.45
 14 Sangren, Kristin M        14 NI                   1:00.51    1:01.68
 15 Botek, Anne Marie         13 MD                   1:00.35    1:01.76
 16 Conter, Laura             13 CT                   1:02.01    1:02.17
 17 Peregino, Elisha J        13 MD                   1:00.92    1:02.37
 18 Dacey, Kendall V          13 NE                   1:01.53    1:02.45
 19 Catroppa, Aimee           13 AD                   1:02.65    1:02.56
 20 Halleran, Shannon J       13 NI                   1:01.24    1:02.81
 21 Garrity, Cassandra J      13 ME                        NT    1:03.46
 22 Schadow, Kristen M        14 AD                   1:02.62    1:03.98
 23 Wilson, Courtney L        14 AM                   1:01.55    1:04.74
 24 Tozier, Alison E          14 ME                        NT    1:05.65
 
Event 16  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 49.61  1/1/1999    Michael Cavic, CA                   
    PVS Open: & 51.94  12/1/1998   Chris Gibson, PV                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Walsh, JB B         14 VA                     53.20      52.72
  2 Armstrong, Shaun R  14 MR                     53.51      53.31
  3 Gallagher, Chris J  13 MA                     54.40      54.41
  4 Rohleder, Daniel S  14 PV                     54.52      54.42
  5 Wood, Jeff D        14 NI                     54.39      54.61
  6 Miller, Ben S       13 PV                     55.22      54.92
  7 DeRocco, Mike L     13 AD                     54.99      55.07
  8 Czarnecki, Stanley  14 MA                     55.21      55.21
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Walsh, JB B               14 VA                     53.50      53.20
  2 Armstrong, Shaun R        14 MR                     54.00      53.51
  3 Wood, Jeff D              14 NI                     55.03      54.39
  4 Gallagher, Chris J        13 MA                     54.36      54.40
  5 Rohleder, Daniel S        14 PV                     54.34      54.52
  6 DeRocco, Mike L           13 AD                     55.62      54.99
  7 Czarnecki, Stanley B      14 MA                     55.49      55.21
  8 Miller, Ben S             13 PV                     55.24      55.22
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brennan, Travis J         14 MR                     54.87      55.37
 10 Swanson, Chad W           14 NE                     55.20      55.66
-------------------------------------------------------------------------
 11 Neville, Gregory          14 CT                     55.74      56.44
 12 Gollands, Peter G         14 NE                     55.86      56.51
 13 Lollar, Max K             14 MD                     56.10      56.60
 14 Robertson, Lee J          13 VA                     55.81      56.64
 15 McCarthy, Kelly F         13 NJ                     56.74      56.91
 16 Quake, Casey              14 CT                     57.43      56.94
 17 Coddington, Jake E        13 AM                     55.63      57.47
 18 Mebel, Bartosz            14 NJ                     55.60      58.10
 19 Glauber, Dan R            14 NI                     56.21      58.20
 20 Hoyson, Jacob M           14 AM                     55.61      58.32
 21 Nachman, Josh R           13 MD                     57.17      59.07
 22 Manor, Rob S              13 AD                   1:00.00    1:00.46
 23 Flaherty, Colin D         14 ME                   1:01.19    1:01.52
 24 Johnson, Kyle M           14 ME                   1:00.00    1:01.72
 
Event 17  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 25.50  1/1/2000    Dana Vollmer, NT                    
    PVS Open: & 26.34  12/1/1995   Rebecca Harper, VA                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Meissner, Erica L   12 NE                     27.31      26.54
  2 Nicotera, Gina M    12 MA                     27.13      26.55
  3 Ghosh, Nilasha K    12 PV                     27.38      26.95
  4 Cooley, Kiersten M  12 MA                     27.59      27.54
  5 McIntosh, Kat H     11 MD                     28.10      27.68
  5 Koss, Keenan        12 CT                     27.95      27.68
  7 Rossi, Nina M       12 NJ                     27.95      27.93
  8 Farrell, Megan K    12 NE                     28.02      28.11
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Nicotera, Gina M          12 MA                     27.01      27.13
  2 Meissner, Erica L         12 NE                     27.66      27.31
  3 Ghosh, Nilasha K          12 PV                     27.08      27.38
  4 Cooley, Kiersten M        12 MA                     28.03      27.59
  5 Koss, Keenan              12 CT                     27.77      27.95
  5 Rossi, Nina M             12 NJ                     28.53      27.95
  7 Farrell, Megan K          12 NE                     28.14      28.02
  8 McIntosh, Kat H           11 MD                     27.48      28.10
-------------------------------------------------------------------------
  9 Green, McKenzie A         12 PV                     27.84      28.24
 10 Shaw, Elizabeth N         12 VA                     28.72      28.31
-------------------------------------------------------------------------
 11 Scaduto, Elissa V         12 NJ                     28.22      28.35
 12 Setoguchi, Seika          11 MR                     28.60      28.44
 13 Festa, Natalia K          12 MR                     27.45      28.47
 14 Wallace, Kira             12 CT                     27.37      28.49
 15 Brick, Jenna L            12 VA                     27.59      28.52
 16 McIntyre, Tina J          12 NI                     28.79      29.03
 17 Palma, Samantha M         12 NI                     29.20      29.05
 18 Cucolo, Lisa D            12 AD                     29.00      29.41
 19 Simon, Lynndsey R         12 AD                     29.36      29.78
 20 Branch, Hannah R          11 ME                     29.97      30.11
 21 Moran, Ashley R           12 AM                     30.30      30.22
 22 Dobrick, Elyse L          12 AM                     29.86      30.24
 23 Meehan, Iris              12 ME                     29.96      30.96
 
Event 18  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 24.26  1/1/1996    Matt Zimmerman, NC                  
    PVS Open: & 25.42  4/1/2000    Norman Scott, MR                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Hafkin, Josh V      12 PV                     25.61      25.53
  2 Swanson, Corey W    12 NE                     25.71      25.72
  3 Tusup, Shane R      12 MR                     26.46      25.77
  4 Wilson, Brian C     12 NJ                     26.70      26.07
  5 Brady, Christophe   12 MA                     26.54      26.24
  6 Donch, Matthew      12 CT                     27.43      26.51
  7 Dillon, John        12 CT                     27.15      26.89
  8 Hinrichsen, Philli  12 PV                     27.10      27.07
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Hafkin, Josh V            12 PV                     26.24      25.61
  2 Swanson, Corey W          12 NE                     25.90      25.71
  3 Tusup, Shane R            12 MR                     26.24      26.46
  4 Brady, Christophe D       12 MA                     26.70      26.54
  5 Wilson, Brian C           12 NJ                     27.44      26.70
  6 Hinrichsen, Phillip P     12 PV                     27.30      27.10
  7 Dillon, John              12 CT                     27.22      27.15
  8 Donch, Matthew            12 CT                     26.88      27.43
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marck, CJ J               11 MA                     27.38      27.60
 10 Davidson, Scott O         11 VA                     27.58      27.64
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wills, Connor C           12 MD                     27.35      27.83
 12 Robinson, Jarrod L        12 VA                     27.36      27.85
 13 Zierenberg, Jack E        12 AM                     27.59      27.90
 14 Martin, Kenny D           12 MD                        NT      28.14
 15 Kustra, Stephen R         12 AM                     27.82      28.47
 16 Yamada, Kevin A           12 NE                     28.79      28.48
 17 Savage, Dan               12 MR                     27.97      28.63
 18 Schafer, Kevin A          12 NJ                     28.39      28.95
 19 Zhou, Jeffrey Y           12 NI                     27.60      29.23
 20 O'Laughlin, Ryan T        12 NI                     30.04      29.29
 21 Delisle, Derek C          12 AD                     29.18      30.08
 22 Gilmartin, Justin M       11 ME                     29.78      30.10
 23 Janney, Niall M           11 ME                     30.55      30.74
 24 Brooks, Ryan W            12 AD                     31.09      31.64
 
Event 19  Women 15-18 400 Yard IM
=========================================================================
    National: # 4:08.09  1/1/1979    Tracy Caulkins, SE 15-16            
Nation 17-18: @ 4:04.63  1/1/1981    Tracy Caulkins, SE 17-18            
    PVS Open: & 4:14.37  3/1/1988    Michelle Griglione, PV              
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Williams, Holly J   17 NI                   4:29.57    4:27.64*
  2 Cahill, Bridgette   16 MA                   4:32.50    4:28.53*
  3 Clemens, Claire A   15 MR                   4:32.84    4:29.90*
  4 Kenworthy, Cathy A  16 PV                   4:30.72    4:30.18*
  5 Glasgow, Adrianne   16 MD                   4:40.68    4:36.76
  6 Klaus, Jody L       17 NJ                   4:36.72    4:37.21
  7 Deibler, Sarah E    17 VA                   4:37.91    4:43.40
  8 Test, Mandy S       16 AD                   4:40.12    4:44.59
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Holly J         17 NI                   4:31.97    4:29.57*
  2 Kenworthy, Cathy A        16 PV                   4:29.62    4:30.72*
  3 Cahill, Bridgette Z       16 MA                   4:29.28    4:32.50
  4 Clemens, Claire A         15 MR                   4:29.55    4:32.84
  5 Klaus, Jody L             17 NJ                   4:29.89    4:36.72
  6 Deibler, Sarah E          17 VA                   4:40.98    4:37.91
  7 Test, Mandy S             16 AD                   4:42.09    4:40.12
  8 Glasgow, Adrianne E       16 MD                   4:38.19    4:40.68
-------------------------------------------------------------------------
  9 Godwin, Katherine E       15 MD                   4:39.34    4:41.96
 10 Nelson, Tory              16 MR                   4:33.96    4:42.02
-------------------------------------------------------------------------
 11 Davey, Lisa M             18 AD                   4:41.23    4:42.89
 12 Pangelinan, Xenavee J     18 PV                   4:37.14    4:42.96
 13 Woodward, Nikki Z         15 NE                   4:42.83    4:44.74
 14 Helmers, Missy E          15 NJ                   4:45.62    4:45.52
 15 Recker, Jacqueline T      16 NE                   4:45.45    4:46.25
 16 Murphy, Patti L           17 MA                   4:43.41    4:48.79
 17 Crigler, Liz E            17 AM                   4:47.57    4:49.07
 18 Karish, Cassi A           15 AM                   4:54.88    4:58.12
 19 Fletcher, Alyson R        15 VA                   4:49.94    4:59.94
 20 Marullo, Kristen M        15 NI                   4:51.33    5:00.95
 
Event 20  Men 15-18 400 Yard IM
=========================================================================
    National: # 3:48.56  1/1/1986    Dave Wharton, MA 15-16              
Nation 17-18: @ 3:42.23  1/1/1988    Dave Wharton, MA 17-18              
    PVS Open: & 3:50.04  12/15/2000  Bo Greenwood, VA                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Tully, Tim          17 MR                   4:10.77    4:05.95*
  2 Ott, Mike M         16 PV                   4:13.68    4:08.94
  3 Emory, Michael A    17 PV                   4:18.13    4:13.25
  4 Brown, Bryan C      17 AD                   4:16.13    4:13.35
  5 Mizelle, Danny P    15 VA                   4:18.62    4:14.89
  6 Mance, Christopher  17 NE                   4:17.60    4:17.10
  7 Earley, Steve D     15 MA                   4:18.44    4:17.78
  8 Sankowski, Brian M  17 AD                   4:18.56    4:18.86
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Tully, Tim                17 MR                   4:06.30    4:10.77
  2 Ott, Mike M               16 PV                   4:06.32    4:13.68
  3 Brown, Bryan C            17 AD                   4:12.09    4:16.13
  4 Mance, Christopher R      17 NE                   4:09.86    4:17.60
  5 Emory, Michael A          17 PV                   4:11.70    4:18.13
  6 Earley, Steve D           15 MA                   4:14.75    4:18.44
  7 Sankowski, Brian M        17 AD                   4:23.37    4:18.56
  8 Mizelle, Danny P          15 VA                   4:22.09    4:18.62
-------------------------------------------------------------------------
  9 Barthelemy, Thomas P      15 VA                   4:23.09    4:22.10
 10 Vagts, Bryan C            15 MD                   4:24.08    4:22.14
-------------------------------------------------------------------------
 11 Collier, Robert W         16 MD                   4:18.35    4:23.04
 12 Jensen, Stephen E         15 MA                   4:18.79    4:27.64
 13 Blais, Adam M             17 ME                   4:29.91    4:28.17
 14 Wood, Jim W               15 NI                   4:34.73    4:31.39
 15 Wubben, Garrett M         15 AM                   4:42.99    4:32.91
 16 Ginish, Glenn A           17 NE                   4:20.62    4:33.92
 17 Schwarz, Erik             17 NI                   4:39.83    4:41.61
 
Event 21  Girls 13-14 400 Yard IM
=========================================================================
    National: # 4:14.08  1/1/1996    Natalie Coughlin, PC                
    PVS Open: & 4:19.53  3/1/1984    Michelle Griglione, PV              
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Smit, Julia E       13 MR                   4:31.66    4:26.54*
  2 Brooks, Karly A     13 AD                   4:34.36    4:27.75*
  3 LeClair, Danielle   13 VA                   4:33.47    4:31.38*
  4 Dunnigan, Amanda M  13 MD                   4:40.67    4:36.16
  5 O'Brien, Julie D    14 PV                   4:38.54    4:37.36
  6 Lanphier, Sarah E   14 MD                   4:41.33    4:39.66
  7 Luttermoser, Allis  14 MA                   4:40.92    4:42.07
  8 Guven, Aylin E      14 MR                   4:41.78    4:42.70
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Smit, Julia E             13 MR                   4:33.13    4:31.66*
  2 LeClair, Danielle D       13 VA                   4:32.10    4:33.47
  3 Brooks, Karly A           13 AD                   4:38.56    4:34.36
  4 O'Brien, Julie D          14 PV                   4:41.09    4:38.54
  5 Dunnigan, Amanda M        13 MD                   4:40.43    4:40.67
  6 Luttermoser, Allison K    14 MA                   4:39.40    4:40.92
  7 Lanphier, Sarah E         14 MD                   4:35.04    4:41.33
  8 Guven, Aylin E            14 MR                   4:36.33    4:41.78
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mein, Hannah M            14 MA                   4:40.13    4:42.75
 10 Florek, Rachel R          14 VA                   4:33.07    4:45.64
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dietrich, Mallory A       13 AM                   4:45.73    4:46.69
 12 Catroppa, Aimee           13 AD                   4:55.60    4:47.17
 13 Walsh, Blake              13 NJ                   4:39.29    4:47.23
 14 Healey, Meghan B          14 NE                   4:41.33    4:48.57
 15 Strickland, Kait Z        13 ME                   4:44.64    4:49.84
 16 McDermott, Jennifer       14 NE                   4:53.38    4:50.89
 17 McLellan, Whitney         13 CT                   4:44.79    4:51.92
 18 Yurechko, Christine H     14 PV                   4:42.22    4:52.52
 19 Reissig, Meghan K         13 NI                   4:54.43    4:55.80
 20 Whetstone, Catherine B    13 NJ                   4:47.19    4:57.23
 21 Hanley, Erin M            14 NI                   4:58.65    4:59.55
 22 Bollinger, Carly          14 CT                   4:51.51    5:01.48
 23 Flaherty, Jen M           14 ME                        NT    5:01.91
 24 Wilson, Courtney L        14 AM                   4:47.02    5:05.64
 
Event 22  Boys 13-14 400 Yard IM
=========================================================================
    National: # 3:56.80  1/1/2000    Michael Phelps, MA                  
    PVS Open: & 4:05.57  12/1/1993   Seth Laughlin, PV                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Rosa, Larry P       14 NJ                   4:16.16    4:09.87
  2 Moore, Nat L        14 MR                   4:15.62    4:15.21
  3 Roberts, Jon P      13 NI                   4:21.90    4:17.17
  4 Brisson, Jason L    14 VA                   4:23.43    4:18.37
  5 Hudson, Henry       14 MR                   4:19.14    4:18.98
  6 Grenda, Dane R      14 MA                   4:19.34    4:22.49
  7 Champagne, Scott H  14 MA                   4:23.90    4:22.54
  8 Vidal, Julio R      13 AD                   4:24.73    4:28.85
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Nat L              14 MR                   4:16.06    4:15.62
  2 Rosa, Larry P             14 NJ                   4:17.31    4:16.16
  3 Hudson, Henry             14 MR                   4:16.47    4:19.14
  4 Grenda, Dane R            14 MA                   4:20.81    4:19.34
  5 Roberts, Jon P            13 NI                   4:23.35    4:21.90
  6 Brisson, Jason L          14 VA                   4:21.27    4:23.43
  7 Champagne, Scott H        14 MA                   4:20.60    4:23.90
  8 Vidal, Julio R            13 AD                   4:27.15    4:24.73
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dugan, Matt J             14 PV                   4:23.91    4:24.75
 10 Leriotis, Theo J          14 AM                   4:28.12    4:25.77
-------------------------------------------------------------------------
 11 Eckel, Daniel E           13 AM                   4:32.91    4:25.92
 12 Graham, Josh H            14 VA                   4:19.29    4:29.11
 13 Collier, David M          13 MD                   4:32.13    4:30.34
 14 Prus, Christopher         14 CT                   4:28.13    4:30.86
 15 Goodwin, Taylor M         13 NE                   4:29.70    4:32.63
 16 Bailey, Thomas N          14 NE                   4:30.19    4:33.42
 17 Pallace, Drew P           13 MD                   4:30.55    4:37.82
 18 Driscoll, Frisk X         13 CT                   4:33.73    4:38.59
 19 Manor, Rob S              13 AD                   4:39.56    4:43.78
 20 Taylor, Michael P         14 NJ                   4:40.84    4:51.12
 21 Monti, Benjamin C         13 NI                   4:48.03    4:51.50
 -- Garcia, Guillermo A       14 PV                   4:17.84         DQ
 
Event 23  Girls 11-12 200 Yard IM
=========================================================================
    National: # 2:04.99  1/1/1997    Carly Geeher, CA                    
    PVS Open: & 2:09.31  4/1/2000    Karly Brooks, AD                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Hoff, Katie E       11 VA                   2:11.99    2:09.90
  2 Ghosh, Nilasha K    12 PV                   2:11.17    2:10.02
  3 Christensen, Mei L  12 PV                   2:13.35    2:11.99
  4 Meissner, Erica L   12 NE                   2:14.06    2:12.18
  5 Smith, Lyndsey M    12 MD                   2:15.23    2:14.25
  6 Miller, Ann J       11 MD                   2:14.03    2:15.44
  7 Lapman Rodriguez,   12 CT                   2:15.25    2:16.01
  8 Clemens, Alison P   12 MR                   2:15.46    2:16.96
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Ghosh, Nilasha K          12 PV                   2:11.30    2:11.17
  2 Hoff, Katie E             11 VA                   2:11.61    2:11.99
  3 Christensen, Mei L        12 PV                   2:14.05    2:13.35
  4 Miller, Ann J             11 MD                   2:15.74    2:14.03
  5 Meissner, Erica L         12 NE                   2:14.75    2:14.06
  6 Smith, Lyndsey M          12 MD                   2:13.38    2:15.23
  7 Lapman Rodriguez, Melani  12 CT                   2:15.58    2:15.25
  8 Clemens, Alison P         12 MR                   2:16.34    2:15.46
-------------------------------------------------------------------------
  9 Greco, Diana L            12 MA                   2:15.63    2:18.53
 10 Yamamoto, Tokina          12 MR                   2:17.33    2:18.93
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dockstader, Alex E        11 NI                   2:21.16    2:20.01
 12 Matyas, Rachel L          12 MA                   2:16.56    2:20.32
 13 Koss, Keenan              12 CT                   2:18.30    2:20.82
 14 Rosa, Kiki N              12 NJ                   2:17.51    2:21.24
 15 Brick, Jenna L            12 VA                   2:18.22    2:21.98
 16 Wallace, Rachel E         12 AD                   2:22.82    2:22.49
 17 Dombroski, Lindsey M      11 AM                   2:21.66    2:22.98
 18 Connolly, Kelly A         12 AM                   2:20.42    2:23.12
 19 Farrell, Megan K          12 NE                   2:22.21    2:23.69
 20 Helmers, Kristina H       12 NJ                   2:17.26    2:23.87
 21 Powalski, Laura B         12 NI                   2:23.26    2:23.93
 22 Cucolo, Lisa D            12 AD                   2:22.94    2:25.99
 23 Smith, Samantha S         12 ME                   2:33.23    2:28.97
 24 Mileikis, Amy E           12 ME                   2:33.02    2:37.43
 
Event 24  Boys 11-12 200 Yard IM
=========================================================================
    National: # 1:56.61  1/1/1984    Chas Morton, SE                     
    PVS Open: & 2:04.68  4/1/2000    John Kegelman, VA                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Swanson, Corey W    12 NE                   2:09.51    2:06.28
  2 Tusup, Shane R      12 MR                   2:06.29    2:06.97
  3 Stevens-Palmer, Ga  12 PV                   2:10.28    2:09.80
  4 Marck, CJ J         11 MA                   2:11.16    2:11.40
  5 Deputy, Craig D     12 MA                   2:11.86    2:11.70
  6 Wilson, Brian C     12 NJ                   2:12.66    2:11.89
  7 Kobb, Jordan A      12 MD                   2:12.17    2:12.13
  8 O'Connell, Mike S   12 MD                   2:12.67    2:12.24
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Tusup, Shane R            12 MR                   2:09.11    2:06.29
  2 Swanson, Corey W          12 NE                   2:09.34    2:09.51
  3 Stevens-Palmer, Garrett   12 PV                   2:11.33    2:10.28
  4 Marck, CJ J               11 MA                   2:11.82    2:11.16
  5 Deputy, Craig D           12 MA                   2:10.06    2:11.86
  6 Kobb, Jordan A            12 MD                   2:12.35    2:12.17
  7 Wilson, Brian C           12 NJ                   2:14.86    2:12.66
  8 O'Connell, Mike S         12 MD                   2:10.91    2:12.67
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hinrichsen, Phillip P     12 PV                   2:12.58    2:13.25
 10 Yamada, Kevin A           12 NE                   2:15.38    2:14.90
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hastings, Tristan L       11 MR                   2:14.71    2:16.53
 12 Debiase, Joseph M         12 AM                   2:13.20    2:17.45
 13 Lloyd, Nicholas P         12 VA                   2:16.19    2:17.46
 14 Taft, Adam                12 CT                   2:18.82    2:17.63
 15 Deal, Chris B             11 NJ                   2:16.39    2:18.98
 16 Kalata, Glenn             12 CT                   2:21.37    2:20.57
 17 Divers, Bob L             12 NI                   2:19.77    2:21.16
 18 Anglin, Gary R            12 VA                   2:17.35    2:22.47
 19 Jovanovic, Bojan          12 AD                   2:19.88    2:23.82
 20 Gloeckler, Larry C        12 AD                   2:19.72    2:23.91
 21 Bureau, Cody E            12 AM                   2:24.43    2:24.48
 22 Winchell, Todd H          12 NI                   2:25.49    2:25.61
 23 Bowen, Tyler S            11 ME                   2:33.38    2:32.19
 -- Soreide, Jeff C           12 ME                   2:35.79         DQ
 
Event 25  Women 15-18 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: #  9:30.35  1/1/1990    Jane Skillman, NJ 15-16
Nation 17-18: @  9:25.49  1/1/1989    Janet Evans, PC 17-18
    PVS Open: &  9:42.39  3/15/2001   Rachael Burke, PV
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Murphy, Patti L     17 MA                  10:17.89   10:21.55
  2 Koronowicz, Kierst  15 MR                  10:29.76   10:22.98
  3 Klaus, Jody L       17 NJ                  10:09.40   10:23.61
  4 Johnston, Shannon   17 MA                  10:24.95   10:23.85
  5 Kenworthy, Cathy A  16 PV                  10:29.32   10:29.84
  6 Greco, Stephanie H  17 MR                  10:29.28   10:32.76
  7 McAllister, Mary C  17 PV                  10:33.64   10:40.15
  8 Timby, Lauren X     15 NI                  10:41.96   10:46.83
  9 Biles, Jenny L      15 VA                  10:50.76   10:52.97
 10 Miller, Stephanie   15 AD                  11:07.90   10:55.80
 11 Hadley, Meg C       15 MD                  10:50.72   10:57.07
 12 Richards, Ann E     17 AD                  10:58.56   10:58.74
 13 Gruen, Michelle B   16 CT                  11:02.16   10:59.25
 14 Woodward, Nikki Z   15 NE                  10:53.61   11:00.97
 15 Hubbard, Katrina L  15 MD                  10:53.88   11:02.53
 16 Breen, Christyne A  17 NI                  11:05.50   11:05.03
 17 Connor, Lindsey M   15 AM                  11:16.50   11:10.84
 18 Miller, Grace K     15 AM                  11:15.97   11:26.81
 19 Hedrick, Jenna N    16 VA                  11:44.23   11:32.18
 
Event 26  Men 15-18 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 8:49.97  1/1/1992    Jeff Kostoff, CA 15-16              
Nation 17-18: @ 8:48.57  1/1/1993    Jeff Kostoff, CA 17-18              
    PVS Open: & 9:16.69  12/1/1999   Yuri Suguiyama, PV                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Martens, Steuart S  18 PV                   9:22.74    9:23.14*
  2 Wisthoff, Matt P    15 MD                   9:58.76    9:45.56
  3 Dugan, Jon M        17 PV                   9:25.69    9:46.05
  4 Wollner, Sam B      15 MR                   9:48.05    9:53.26
  5 Reed, Tim G         16 NI                   9:55.99    9:55.21
  6 Fisher, Ryan J      15 MA                  10:04.23   10:00.19
  7 Chung, Anthony L    15 VA                  10:06.38   10:01.37
  8 Patrizzi, Andrew J  17 MA                   9:34.91   10:03.69
  9 Mizelle, Danny P    15 VA                   9:57.97   10:04.14
 10 Swann, Evan T       15 MD                  10:16.39   10:10.69
 11 Rudgers, Judd L     16 AD                  10:47.72   10:12.31
 12 Weir, Paul          16 MR                        NT   10:13.73
 13 Mance, Christopher  17 NE                   9:51.40   10:15.98
 14 Vitagliano, Dougla  16 CT                  10:15.53   10:16.95
 15 Scibelli, Michael   16 NE                  10:06.36   10:18.54
 16 Blakley, Jan-Micha  16 NJ                  10:23.20   10:27.69
 17 Starr, James B      17 AM                  10:43.44   10:29.79
 18 Gellin, Matthew D   15 NI                  10:40.28   10:37.31
 19 May, Mic            15 AM                  11:01.76   10:38.93
 20 Youmans, Will C     17 ME                  11:01.52   11:03.49
 
Event 27  Girls 13-14 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: #  9:33.39  1/1/1984    Michele Richardson, FG
    PVS Open: &  9:47.03  12/1/1995   Lauren Stinnet, PV
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Swinley, Leslie A   13 PV                  10:13.73   10:13.68*
  2 Mellis, Johanna L   14 VA                  10:41.58   10:35.79
  3 Nye, Emily K        14 VA                  10:45.49   10:41.74
  4 Ficarelli, Robin L  14 NJ                  10:36.09   10:43.23
  5 Illescas, Jennifer  13 MR                        NT   10:45.03
  6 Connell, Cecily V   13 MA                  10:33.52   10:45.92
  7 Modrov, Priscilla   13 MR                  10:43.25   10:46.10
  8 McClelland, Kristi  14 AM                  10:51.83   10:48.35
  9 Warwick, Kristen A  13 MD                  10:52.82   10:48.47
 10 Physioc, Felice M   14 PV                  10:33.34   10:48.92
 11 Stein, Danielle M   13 AD                  11:13.42   10:48.97
 12 Hunter, Kelsey E    14 MD                  10:37.79   10:51.35
 13 Welsh, Katie Rose   14 NJ                  10:52.61   11:04.38
 14 Altieri, Theresa    13 CT                  11:13.40   11:05.09
 15 Conter, Laura       13 CT                  11:26.85   11:08.06
 16 Kearns, Molly L     13 NE                  11:06.00   11:08.36
 17 Brust, Arden H      14 NI                  11:06.32   11:08.59
 18 Dombroski, Samanth  13 AM                  11:08.88   11:09.45
 19 Strickland, Kait Z  13 ME                  11:07.66   11:10.14
 20 Yan, Sarah L        13 AD                  11:23.57   11:16.49
 21 Herbold, Isobel D   13 ME                  11:23.19   11:18.87
 22 Reissig, Meghan K   13 NI                  11:11.25   11:21.71
 23 Healey, Meghan B    14 NE                  10:58.01   11:23.82
 -- Seiffert, Ruth Z    13 MA                  10:31.89         DQ
 
Event 28  Boys 13-14 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 9:10.10  1/1/1993    Jeremy Kane, SE                     
    PVS Open: & 9:30.48  3/15/2001   Corey Knopp, MD                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wood, Jeff D        14 NI                  10:09.51    9:50.94
  2 Adler, Jason S      14 PV                   9:54.16    9:56.36
  3 Thomas, Ross D      14 MA                  10:02.53    9:56.52
  4 Mechak, Joey T      14 PV                   9:56.30   10:03.86
  5 Deweese, Ryan R     14 VA                  10:09.00   10:05.19
  6 Roseberry, Evan M   13 MA                  10:08.36   10:05.53
  7 Reams, Patrick F    14 NE                  10:15.25   10:05.77
  8 Hudson, Henry       14 MR                  10:18.95   10:06.50
  9 Globig, Nicholas A  14 AM                  10:25.75   10:10.76
 10 Zebley, Nico A      13 MD                  10:16.02   10:13.60
 11 Glazer, Jeffrey P   14 MR                  10:25.35   10:15.05
 12 Darvalics, Danny C  14 VA                  10:13.43   10:15.35
 13 Rienzo, Ralph       14 CT                  10:29.71   10:17.92
 14 McCorkle, Benjamin  14 MD                  10:27.98   10:23.22
 15 Prus, Christopher   14 CT                  10:20.38   10:24.23
 16 Manor, Rob S        13 AD                  10:41.52   10:25.76
 17 Bailey, Thomas N    14 NE                  10:22.96   10:29.04
 18 Curtis, Matthew     14 NJ                  10:31.12   10:29.68
 19 Leriotis, Theo J    14 AM                  10:29.24   10:29.92
 20 Brown, Bobby J      14 AD                  10:40.81   10:31.71
 21 Weniger, Luke L     14 NI                  10:28.19   10:43.93
 22 McNees, Will S      13 NJ                  10:54.48   10:58.36
 23 Trafton, Luke T     13 ME                  11:43.85   11:56.21
 
Event 29  Women 15-18 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 3:26.67  1/1/1996    Swim Atlanta, GA 15-16              
Nation 17-18: @ 3:19.55  1/1/1981    Mission Viejo, CA 17-18             
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Potomac Valley  'A'                         3:33.23    3:33.16*
  2 Metropolitan  'A'                           3:27.00    3:33.46*
  3 Maryland  'A'                               3:36.00    3:37.41
  4 Middle Atlantic  'A'                        3:37.18    3:38.75
  5 Niagara District  'A'                       3:40.16    3:39.12
  6 Virginia Swimming Inc.  'A'                 3:40.74    3:41.39
  7 Adirondack  'A'                             3:43.71    3:41.51
  8 New Jersey  'A'                             3:39.31    3:41.52
  9 Allegheny Mountain  'A'                     3:44.68    3:43.52
 10 Maine  'A'                                  3:46.41    3:46.09
 11 New England Zone Team  'A'                  3:46.99    3:47.00
 
Event 30  Men 15-18 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 3:06.51  1/1/1984    Swim Atlanta, GA 15-16              
Nation 17-18: @ 3:01.34  1/1/1989    Team Foxcathcher, MA 17-18          
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Potomac Valley  'A'                         3:08.36    3:08.89*
  2 Middle Atlantic  'A'                        3:10.52    3:10.66
  3 Metropolitan  'A'                           3:14.00    3:11.56
  4 Adirondack  'A'                             3:16.19    3:13.83
  5 Niagara District  'A'                       3:18.21    3:15.84
  6 Virginia Swimming Inc.  'A'                 3:22.65    3:20.10
  7 Maryland  'A'                               3:22.00    3:21.79
  8 New England Zone Team  'A'                  3:25.11    3:25.99
  9 Allegheny Mountain  'A'                     3:28.20    3:26.71
 
Event 31  Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 3:32.24  1/1/1997    Cincinnati Marilins, OH             
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Virginia Swimming Inc.  'A'                 3:36.05    3:32.79*
  2 Metropolitan  'A'                           3:34.00    3:34.44*
  3 Potomac Valley  'A'                         3:34.33    3:34.90
  4 Niagara District  'A'                       3:40.68    3:38.41
  5 New England Zone Team  'A'                  3:43.92    3:40.08
  6 Middle Atlantic  'A'                        3:38.40    3:40.56
  7 Adirondack  'A'                             3:41.50    3:41.37
  8 Connecticut  'A'                            3:43.05    3:41.75
  9 Maryland  'A'                               3:41.47    3:41.90
 10 New Jersey  'A'                             3:42.09    3:43.61
 11 Allegheny Mountain  'A'                     3:46.59    3:46.08
 12 Maine  'A'                                  3:48.91    3:50.75
 
Event 32  Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 3:17.56  1/1/1990    Curl Swim Club, PV                  
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Metropolitan  'A'                           3:15.00    3:16.11#
  2 Virginia Swimming Inc.  'A'                 3:20.36    3:17.44#
  3 Niagara District  'A'                       3:20.53    3:19.26
  4 Potomac Valley  'A'                         3:19.75    3:23.20
  5 Middle Atlantic  'A'                        3:23.21    3:23.73
  6 Connecticut  'A'                            3:22.79    3:24.56
  7 Allegheny Mountain  'A'                     3:27.54    3:25.47
  8 Adirondack  'A'                             3:27.57    3:26.17
  9 New Jersey  'A'                             3:25.69    3:26.70
 10 New England Zone Team  'A'                  3:25.65    3:27.18
 11 Maryland  'A'                               3:27.16    3:28.75
 12 Maine  'A'                                  3:41.80    3:38.25
 
Event 33  Girls 11-12 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 3:39.80  1/1/1996    Cincinnati Marlins, OH              
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Potomac Valley  'A'                         3:39.78    3:37.56*
  2 Virginia Swimming Inc.  'A'                 3:43.87    3:40.15
  3 Niagara District  'A'                       3:45.80    3:43.89
  4 Middle Atlantic  'A'                        3:44.36    3:44.52
  5 Maryland  'A'                               3:42.13    3:44.79
  6 New Jersey  'A'                             3:45.65    3:46.11
  7 Metropolitan  'A'                           3:46.00    3:47.04
  8 Connecticut  'A'                            3:45.25    3:47.30
  9 New England Zone Team  'A'                  3:48.10    3:50.38
 10 Allegheny Mountain  'A'                     3:54.61    3:51.70
 11 Adirondack  'A'                             3:54.20    3:53.40
 12 Maine  'A'                                  4:02.40    3:58.64
 
Event 34  Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 3:34.92  1/1/1996    Irvine Novaquatics, CA              
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Middle Atlantic  'A'                        3:34.21    3:34.08#
  2 Maryland  'A'                               3:38.15    3:36.80
  3 Metropolitan  'A'                           3:38.00    3:37.81
  4 Allegheny Mountain  'A'                     3:41.27    3:40.09
  5 Virginia Swimming Inc.  'A'                 3:40.74    3:40.36
  6 New England Zone Team  'A'                  3:47.18    3:42.67
  7 Connecticut  'A'                            3:45.28    3:43.95
  8 New Jersey  'A'                             3:47.00    3:45.57
  9 Niagara District  'A'                       3:49.75    3:47.28
 10 Adirondack  'A'                             3:52.71    3:55.86
 11 Maine  'A'                                  3:57.90    3:58.09
 -- Potomac Valley  'A'                         3:35.11         DQ
 
Event 35  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 32.66  1/1/1992    Jilen Siroky, FL                    
    PVS Open: & 33.89  4/1/1994    Lola Woodworth, PV                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Scognamiglio, Jane  10 NJ                     35.01      34.66
  2 Landers, Shannon M  10 PV                     34.35      34.81
  3 Wendel, Erika       10 MA                     35.64      35.50
  4 Harris, Cameron L   10 VA                     35.77      35.57
  5 Rappa, Megan        10 CT                     36.46      35.58
  6 Waddle, Alicia M    10 AM                     36.46      35.82
  7 Moyer, Katy A       10 MA                     35.54      35.87
  8 Hammond, Morgan E   10 MD                     36.18      35.97
  9 Dowd, Caitlin E     10 MR                     36.39      36.08
 10 Fox, Rebecca. Z     10 NJ                     36.40      36.10
 11 Schaefer, Danielle  10 MD                     37.18      36.38
 12 Langton, Caitlin A  10 NI                     37.30      36.54
 13 Foster, Clare R     10 NE                     36.83      37.01
 14 Austin, Meggie V    10 VA                     35.49      37.09
 15 Malone, Becky       10 MR                     38.10      37.17
 16 Lang, Katie          9 CT                     37.60      37.18
 17 Parratto, Melissa   10 NE                        NT      37.55
 18 Porcellio, Elizabe  10 NI                     37.47      37.86
 19 Hino, Miyuki        10 PV                     36.98      37.98
 20 Lutz, Anne E        10 AM                     39.59      38.72
 21 Earle, Stephanie L  10 ME                     39.43      38.94
 22 Landis, Christine   10 ME                     40.45      39.42
 23 Howland, Molly E     9 AD                     40.83      40.37
 24 Vitullo, Amanda     10 AD                     41.93      42.48
 
Event 36  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 32.16  3/1/1999    Jordan Rantz, IN                    
    PVS Open: & 33.19  3/1/1979    Tony Barnett, PV                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Eyckmans, Robert B  10 MR                     35.19      34.49
  2 Swanson, Conor W     9 NE                     35.54      35.07
  3 Considine, Adian F  10 MD                     35.83      35.18
  4 Wilcox, Mason T     10 VA                     36.03      35.48
  5 Hartman, Ryan M     10 VA                     35.43      35.58
  6 McHugh, Brendan P   10 MA                     36.65      36.07
  7 Christensen, Jonat  10 PV                     36.88      36.22
  8 Bradley, Samuel     10 CT                     37.00      36.35
  9 Polhill, Drew B     10 MR                     36.40      36.38
 10 Bailey, Robert L    10 NE                     37.97      36.92
 11 Gallagher, Stephen  10 MA                     37.17      36.98
 12 Millaci, Johnny L   10 NJ                     37.03      37.05
 13 Pham, Chris Z       10 PV                     37.30      37.06
 14 Harvey, Ryan M      10 NJ                     37.52      37.32
 15 Brennan, Christoph  10 CT                     36.88      37.44
 16 Champoux, David G   10 ME                     37.66      38.73
 17 Hansen, D. Wesley   10 AM                     39.93      38.74
 18 Manning, Christoph  10 MD                     37.90      39.20
 19 Kiron, Gopu A       10 AD                     39.61      39.82
 20 O'Toole, Patrick R  10 AM                     41.43      40.13
 21 Shanley, Ethan I    10 ME                     40.86      40.43
 22 Heinemann, Colin J  10 NI                     41.01      41.29
 23 Sangren, Jacob W    10 NI                     41.70      41.98
 24 Yafayev, Vadim      10 AD                     44.47      42.12
 
Event 37  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 55.23  1/1/1999    Chelsea Nauta, FL                   
    PVS Open: & 57.83  3/1/1999    Laura Eul, PV                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Riefenstahl, Kate   10 MA                     58.04      57.38&
  2 Kalisz, Courtney C  10 MD                     59.01      59.41
  3 Perks, Caitlin L    10 VA                   1:01.60    1:00.19
  4 Cardello, Sorrell   10 ME                   1:01.23    1:00.24
  5 Bailey, Meaghan E   10 NE                   1:01.11    1:00.46
  6 Ravettine, Bryeann  10 NJ                   1:01.49    1:00.55
  7 Bunster, Kelly E    10 MR                   1:00.65    1:00.69
  8 Hines, Lauren A     10 VA                   1:02.06    1:00.90
  9 Hand, Alyssa C      10 MA                   1:00.62    1:00.98
 10 Meyer, Lauren       10 CT                   1:01.84    1:01.51
 11 Adams, Chelsie      10 PV                   1:01.31    1:01.65
 12 Scognamiglio, Jane  10 NJ                   1:01.28    1:02.25
 13 McMillan, Mallory   10 PV                   1:00.85    1:02.27
 14 Czaplicki, Alexand  10 CT                   1:03.59    1:02.61
 15 Hyland, Allison     10 MR                   1:02.88    1:02.89
 16 Gibbs, Jordan N     10 MD                   1:02.61    1:03.16
 17 Tegeler, Kayla R    10 AD                   1:04.66    1:03.72
 18 Harmon, Nicole E    10 ME                   1:03.59    1:03.75
 19 Bright, Kendall M   10 NI                   1:05.39    1:04.42
 19 Donoghue, Lauren E  10 AM                   1:04.56    1:04.42
 21 Zebrowski, Kara     10 AD                   1:05.56    1:05.12
 22 Doty, Olivia D      10 NE                        NT    1:05.43
 23 Powalski, Kara E    10 NI                   1:04.80    1:06.01
 24 Wagner, Madison M   10 AM                   1:05.04    1:06.17
 
Event 38  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 54.74  1/1/1982    Chas Morton, SE                     
    PVS Open: & 57.23  4/1/2000    C.J. Marck, MA                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wooddall-Gainey, J  10 VA                     59.10      58.53
  2 McGinley, John F    10 MA                     59.86      58.88
  3 Stewart, Sean P     10 PV                     59.71      59.00
  4 Dietrich, Doug A    10 AM                   1:02.14      59.88
  5 McIntee, Brendan    10 CT                   1:01.03      59.92
  6 Brown, Justin E     10 MA                     59.82    1:00.06
  7 Nam, Tim K          10 MR                   1:00.21    1:00.17
  8 Scalise, Mark T     10 NE                   1:00.17    1:00.21
  9 Hartman, Ryan M     10 VA                   1:00.44    1:01.30
 10 Skoda, Chris J      10 NJ                   1:01.54    1:01.40
 11 Finnegan, Chris M   10 MR                   1:02.00    1:01.60
 12 MacKenzie, Doug R   10 PV                   1:01.84    1:01.67
 13 Watson, Matthew P   10 CT                   1:01.49    1:01.69
 14 Bailey, Robert L    10 NE                   1:01.84    1:02.05
 15 Wang, Charley       10 NJ                   1:02.43    1:02.12
 16 Quatro, Kevin C     10 NI                   1:02.89    1:02.79
 17 Altemose, Clay H    10 AM                   1:03.89    1:03.26
 18 Carey JR, David W   10 MD                   1:02.45    1:04.36
 19 Hutchinson, Neil T  10 MD                   1:03.58    1:04.83
 20 Champoux, David G   10 ME                   1:04.31    1:05.75
 21 Harrington, Connor  10 NI                   1:06.74    1:06.08
 22 Yafayev, Vadim      10 AD                   1:06.46    1:06.35
 23 Balcanoff, Cullen   10 AD                   1:08.93    1:08.85
 24 Gravel, Robby E      9 ME                   1:07.02    1:09.19
 
Event 39  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 27.91  1/1/1992    Katie Kochman, GA                   
    PVS Open: & 28.82  12/1/1993   Rebecca Harper, VA                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bunster, Kelly E    10 MR                     29.67      29.34
  2 O'Donnell, Erin R   10 MD                     30.47      30.18
  3 Moyer, Katy A       10 MA                     30.97      30.31
  4 Cardello, Sorrell   10 ME                     31.49      30.70
  5 Henn, Tara E        10 NJ                     30.60      30.74
  6 Hines, Lauren A     10 VA                     31.50      31.09
  7 Walters, Kristen H  10 MA                     32.02      31.18
  8 Hyland, Allison     10 MR                     31.01      31.19
  9 Dean, Emily P       10 MD                     31.01      31.30
 10 Ravettine, Bryeann  10 NJ                     31.50      31.37
 11 Parratto, Melissa   10 NE                     31.53      31.54
 12 Suppan, Alexandra   10 NE                     32.41      31.71
 13 Howsmon, Mary Fran  10 VA                     31.55      31.93
 14 Czaplicki, Alexand  10 CT                     31.50      31.99
 15 Szmyd, Carly N      10 AM                     32.60      32.06
 16 Shuba, Andrea M     10 AM                     32.94      32.19
 17 Tegeler, Kayla R    10 AD                     32.54      32.40
 18 Adams, Chelsie      10 PV                     31.42      32.50
 19 Patchen, Bonnie K   10 NI                     32.03      32.54
 20 Zebrowski, Kara     10 AD                     34.48      33.38
 21 Kreho, Allison      10 CT                     32.17      33.39
 22 McMillan, Mallory   10 PV                     31.11      33.44
 23 Powalski, Kara E    10 NI                     33.47      33.76
 24 Earle, Stephanie L  10 ME                     33.08      34.44
 
Event 40  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 27.07  1/1/1982    Chas Morton, SE                     
    PVS Open: & 28.28  11/1/1983   John Kennedy, NJ                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Dietrich, Doug A    10 AM                     29.40      28.33
  2 Wilcox, Mason T     10 VA                     29.52      29.01
  3 Ress, Eric          10 CT                     29.28      29.15
  4 Swanson, Conor W     9 NE                     29.95      29.30
  5 Nam, Tim K          10 MR                     30.35      29.76
  6 Stewart, Sean P     10 PV                     29.97      29.79
  7 Baumler, Matthew S  10 VA                     29.58      29.88
  8 McGinley, John F    10 MA                     30.26      30.09
  9 Fox, Brady C        10 PV                     30.10      30.16
 10 Lynn, Ryan J        10 MA                     30.97      30.57
 11 McIntee, Brendan    10 CT                     30.03      30.90
 12 DaSilva, Jonathan   10 MR                     31.13      31.06
 13 Pysnik, Joey V      10 AM                     31.61      31.18
 14 Harm, Martin T      10 NJ                     31.06      31.56
 15 Smith, Mark J        9 MD                     31.98      32.18
 15 Scalise, Mark T     10 NE                     32.95      32.18
 17 Gravel, Robby E      9 ME                     32.44      32.95
 18 Millaci, Johnny L   10 NJ                     32.60      33.13
 19 Sangren, Jacob W    10 NI                     33.09      33.27
 20 Gaughan, Charles J  10 NI                     33.57      33.91
 21 Balcanoff, Cullen   10 AD                     33.82      34.03
 22 Parkes, Tim M       10 AD                     34.80      34.48
 -- Considine, Adian F  10 MD                     32.09         DQ
 
Event 41  Girls 10 & Under 200 Yard IM
=========================================================================
    National: # 2:16.76  1/1/1994    Lesley Meade, OH                    
    PVS Open: & 2:19.04  12/1/1999   Devon Callaghan, KY                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Riefenstahl, Kate   10 MA                   2:21.07    2:18.24&
  2 Moyer, Katy A       10 MA                   2:25.83    2:25.48
  3 Kalisz, Courtney C  10 MD                   2:27.12    2:27.62
  4 Beckenstein, Allie  10 VA                   2:33.21    2:29.72
  5 Siegel, Erica A     10 MR                   2:34.98    2:29.91
  6 Hammond, Morgan E   10 MD                   2:34.50    2:31.51
  7 Rappa, Megan        10 CT                   2:32.25    2:32.20
  7 Feltrin, Veronica   10 NJ                   2:29.48    2:32.20
  9 Hines, Lauren A     10 VA                   2:34.91    2:32.61
 10 Scognamiglio, Jane  10 NJ                   2:29.48    2:32.91
 11 Molano, Chanele E   10 PV                   2:37.54    2:33.08
 12 Kotonias, Jennifer  10 PV                   2:33.21    2:33.64
 13 Globig, Brianne R   10 AM                   2:36.52    2:35.05
 14 Donoghue, Lauren E  10 AM                   2:35.53    2:35.19
 15 Patchen, Bonnie K   10 NI                   2:34.49    2:35.23
 16 Dowd, Caitlin E     10 MR                   2:36.77    2:35.40
 17 Bailey, Meaghan E   10 NE                   2:34.43    2:35.65
 18 Harmon, Nicole E    10 ME                   2:34.96    2:35.73
 19 Czaplicki, Alexand  10 CT                   2:35.28    2:38.08
 20 Parratto, Melissa   10 NE                   2:34.57    2:40.07
 21 Howland, Molly E     9 AD                   2:43.37    2:42.93
 22 Porcellio, Elizabe  10 NI                   2:41.25    2:43.14
 23 Hatton, Erin E      10 ME                   2:43.93    2:43.89
 -- Tegeler, Kayla R    10 AD                   2:39.41         DQ
 
Event 42  Boys 10 & Under 200 Yard IM
=========================================================================
    National: # 2:12.29  1/1/1982    Chas Morton, SE                     
    PVS Open: & 2:18.51  4/1/2000    Daniel Simco, MR                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Swanson, Conor W     9 NE                   2:28.52    2:26.06
  2 Nam, Tim K          10 MR                   2:28.50    2:26.92
  3 Deveney, Brendan    10 CT                   2:31.05    2:27.39
  4 Carr, Brandon H     10 VA                   2:27.89    2:27.90
  5 Hartman, Ryan M     10 VA                   2:28.71    2:28.64
  6 Hansen, D. Wesley   10 AM                   2:35.98    2:31.06
  7 Wang, Charley       10 NJ                   2:36.51    2:31.62
  8 Fox, Brady C        10 PV                   2:33.42    2:31.64
  9 Jacobsen, Matthew   10 MR                   2:32.49    2:32.20
 10 MacKenzie, Doug R   10 PV                   2:31.96    2:32.89
 11 McIntee, Brendan    10 CT                   2:28.91    2:33.10
 12 Harvey, Ryan M      10 NJ                   2:34.37    2:33.28
 13 Altemose, Clay H    10 AM                   2:37.84    2:33.55
 14 McHugh, Brendan P   10 MA                   2:33.47    2:33.85
 15 Quatro, Kevin C     10 NI                   2:37.07    2:34.09
 16 Lynn, Ryan J        10 MA                   2:31.28    2:34.64
 17 Considine, Adian F  10 MD                   2:35.10    2:36.94
 18 Bailey, Robert L    10 NE                   2:34.86    2:37.43
 19 Carey JR, David W   10 MD                   2:39.26    2:38.86
 20 Champoux, David G   10 ME                   2:40.09    2:43.15
 21 Shanley, Ethan I    10 ME                   2:46.43    2:44.03
 22 Ihrig, Blake R      10 NI                   2:45.69    2:46.23
 23 Parkes, Tim M       10 AD                   2:46.08    2:47.93
 24 Balcanoff, Cullen   10 AD                   2:46.33    2:51.42
 
Event 43  Girls 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Middle Atlantic  'A'                        4:02.95    4:03.18
  2 Virginia Swimming Inc.  'A'                 4:11.21    4:07.38
  3 New Jersey  'A'                             4:10.02    4:09.54
  4 Potomac Valley  'A'                         4:06.24    4:10.58
  5 Maryland  'A'                               4:08.34    4:12.88
  6 Connecticut  'A'                            4:17.91    4:18.87
  7 Allegheny Mountain  'A'                     4:20.95    4:18.96
  8 Metropolitan  'A'                           4:11.00    4:20.16
  9 Maine  'A'                                  4:21.22    4:25.53
 10 New England Zone Team  'A'                  4:12.06    4:27.17
 11 Adirondack  'A'                             4:29.43    4:27.68
 12 Niagara District  'A'                       4:23.81    4:29.25
 
Event 44  Boys 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Virginia Swimming Inc.  'A'                 4:01.68    4:01.41
  2 Connecticut  'A'                            4:04.89    4:04.38
  3 Middle Atlantic  'A'                        4:03.94    4:04.56
  4 Potomac Valley  'A'                         4:07.64    4:08.79
  5 Metropolitan  'A'                           4:07.50    4:09.25
  6 New England Zone Team  'A'                  4:08.93    4:10.34
  7 New Jersey  'A'                             4:12.58    4:11.53
  8 Allegheny Mountain  'A'                     4:15.45    4:13.79
  9 Maryland  'A'                               4:14.00    4:26.41
 10 Niagara District  'A'                       4:24.36    4:31.30
 11 Maine  'A'                                  4:30.79    4:40.16
 12 Adirondack  'A'                             4:34.64    4:42.13
 
Event 45  Women 15-18 200 Yard IM
=========================================================================
    National: # 1:57.86  1/1/1979    Tracy Caulkins, SE 15-16            
Nation 17-18: @ 1:57.02  1/1/1991    Summer Sanders, SN 17-18            
    PVS Open: & 2:01.66  3/1/1985    Michelle Griglione, PV              
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Williams, Holly J   17 NI                   2:08.63    2:07.02*
  2 Clemens, Claire A   15 MR                   2:09.88    2:07.53*
  3 McCloskey, Moira C  15 MA                   2:12.52    2:08.49*
  4 Pangelinan, Xenave  18 PV                   2:10.77    2:08.96
  5 Cahill, Bridgette   16 MA                   2:10.24    2:10.64
  6 Zhao, Lindsey L     15 PV                   2:12.17    2:11.62
  7 Godwin, Katherine   15 MD                   2:12.98    2:11.87
  8 Deibler, Sarah E    17 VA                   2:11.71    2:14.14
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Holly J         17 NI                   2:08.53    2:08.63*
  2 Clemens, Claire A         15 MR                   2:07.95    2:09.88
  3 Cahill, Bridgette Z       16 MA                   2:11.78    2:10.24
  4 Pangelinan, Xenavee J     18 PV                   2:08.35    2:10.77
  5 Deibler, Sarah E          17 VA                   2:12.42    2:11.71
  6 Zhao, Lindsey L           15 PV                   2:09.88    2:12.17
  7 McCloskey, Moira C        15 MA                   2:10.36    2:12.52
  8 Godwin, Katherine E       15 MD                   2:10.32    2:12.98
-------------------------------------------------------------------------
  9 Davey, Lisa M             18 AD                   2:13.25    2:13.33
 10 Nelson, Tory              16 MR                   2:11.37    2:14.27
-------------------------------------------------------------------------
 11 Klaus, Jody L             17 NJ                   2:11.79    2:14.75
 12 Crigler, Liz E            17 AM                   2:18.00    2:15.26
 13 Test, Mandy S             16 AD                   2:11.31    2:15.40
 14 Woodward, Nikki Z         15 NE                   2:13.87    2:15.59
 15 Betzing, Lauren E         16 MD                   2:12.03    2:16.63
 16 Helmers, Missy E          15 NJ                   2:17.98    2:16.90
 17 Mclaughlin, Julia A       18 NE                   2:15.47    2:17.47
 18 Fletcher, Alyson R        15 VA                   2:16.39    2:18.12
 19 Fial, Lindsey M           15 NI                   2:18.39    2:21.30
 20 Donoghue, Caitlin M       15 AM                   2:20.00    2:23.15
 21 Chornyak, Anna            17 ME                   2:23.65    2:23.44
 22 Gruen, Michelle B         16 CT                   2:27.55    2:25.33
 23 Maples, Tina D            15 ME                        NT    2:26.00
 
Event 46  Men 15-18 200 Yard IM
=========================================================================
    National: # 1:47.11  1/1/1986    Dave Wharton, MA 15-16              
Nation 17-18: @ 1:45.04  1/1/1988    Dave Wharton, MA 17-18              
    PVS Open: & 1:49.31  12/1/1999   Bo Greenwood - VA                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Ott, Mike M         16 PV                   1:56.69    1:55.25
  2 Tully, Tim          17 MR                   1:58.38    1:56.13
  3 Dufek, Chris J      16 PV                   1:56.96    1:56.33
  4 Brown, Bryan C      17 AD                   1:57.71    1:57.25
  5 Earley, Steve D     15 MA                   1:59.81    1:58.80
  6 Smit, Michael W     15 MR                   1:58.56    1:58.92
  7 Blais, Adam M       17 ME                   2:00.50    1:59.72
  8 Grenda, Ty R        16 MA                   2:00.56    2:02.10
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Ott, Mike M               16 PV                   1:54.06    1:56.69
  2 Dufek, Chris J            16 PV                   1:56.52    1:56.96
  3 Brown, Bryan C            17 AD                   1:57.00    1:57.71
  4 Tully, Tim                17 MR                   1:56.68    1:58.38
  5 Smit, Michael W           15 MR                   1:58.64    1:58.56
  6 Earley, Steve D           15 MA                   1:58.41    1:59.81
  7 Blais, Adam M             17 ME                   2:00.58    2:00.50
  8 Grenda, Ty R              16 MA                   1:59.91    2:00.56
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chung, Anthony L          15 VA                   2:00.48    2:00.78
 10 Delia, Ben B              18 NI                   1:59.63    2:01.30
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rudgers, Judd L           16 AD                   2:02.96    2:02.20
 12 Ratliff, Ethan B          16 MD                   2:02.31    2:02.72
 13 Collier, Robert W         16 MD                   2:02.16    2:03.13
 14 Greco, Drew M             15 VA                   2:03.46    2:03.37
 15 Scibelli, Michael Z       16 NE                   2:03.26    2:04.98
 16 Schwarz, Erik             17 NI                   2:03.94    2:05.71
 17 Mance, Christopher R      17 NE                   2:00.95    2:07.68
 18 Wubben, Garrett M         15 AM                   2:11.44    2:09.61
 19 Polenta, Frank T          15 AM                   2:20.24    2:10.22
 
Event 47  Girls 13-14 200 Yard IM
=========================================================================
    National: # 1:59.83  1/1/1997    Natalie Coughlin, PC                
    PVS Open: & 2:02.86  3/1/1984    Michelle Griglione, PV              
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Brooks, Karly A     13 AD                   2:10.77    2:06.54*
  2 Smit, Julia E       13 MR                   2:12.02    2:09.16
  3 Lanphier, Sarah E   14 MD                   2:10.91    2:09.90
  4 Basel, Jenny E      13 PV                   2:11.49    2:09.94
  5 Luttermoser, Allis  14 MA                   2:11.55    2:10.79
  6 Cantwell, Tina E    13 MA                   2:12.81    2:12.36
  7 O'Brien, Julie D    14 PV                   2:12.15    2:12.50
  8 Abranovic, Atalie   14 AM                   2:12.64    2:12.93
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Brooks, Karly A           13 AD                   2:09.84    2:10.77
  2 Lanphier, Sarah E         14 MD                   2:10.01    2:10.91
  3 Basel, Jenny E            13 PV                   2:10.66    2:11.49
  4 Luttermoser, Allison K    14 MA                   2:09.34    2:11.55
  5 Smit, Julia E             13 MR                   2:08.22    2:12.02
  6 O'Brien, Julie D          14 PV                   2:12.29    2:12.15
  7 Abranovic, Atalie A       14 AM                   2:15.08    2:12.64
  8 Cantwell, Tina E          13 MA                   2:10.66    2:12.81
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Allison L         14 VA                   2:10.90    2:13.59
 10 Dunnigan, Amanda M        13 MD                   2:10.95    2:14.74
-------------------------------------------------------------------------
 11 Florek, Rachel R          14 VA                   2:10.31    2:14.80
 12 Whetstone, Catherine B    13 NJ                   2:15.25    2:16.96
 13 Walsh, Blake              13 NJ                   2:14.24    2:17.83
 14 Illescas, Jennifer P      13 MR                   2:11.14    2:17.86
 15 McLellan, Whitney         13 CT                   2:17.21    2:17.94
 16 Stein, Danielle M         13 AD                   2:16.10    2:18.27
 17 Aiello, Sara A            14 NE                   2:15.04    2:18.39
 18 Healey, Meghan B          14 NE                   2:13.90    2:19.03
 19 Bozza, Caitlyn            14 CT                   2:17.82    2:19.06
 20 Strickland, Kait Z        13 ME                   2:16.69    2:19.56
 21 Legg, Erin E              14 NI                   2:16.13    2:19.84
 22 Reissig, Meghan K         13 NI                   2:16.67    2:20.78
 23 Faurie, Christina A       14 AM                   2:16.21    2:21.40
 24 Curcuru, Meaghan D        13 ME                   2:21.44    2:25.46
 
Event 48  Boys 13-14 200 Yard IM
=========================================================================
    National: # 1:52.00  1/1/1989    Ugar Taner, PN                      
    PVS Open: & 1:56.34  12/1/1993   Scott Werner - PV                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Roberts, Jon P      13 NI                   2:01.12    1:58.52
  2 Moore, Nat L        14 MR                   2:01.25    2:00.98
  3 Champagne, Scott H  14 MA                   2:01.64    2:01.70
  4 Vidal, Julio R      13 AD                   2:02.30    2:01.84
  5 Grenda, Dane R      14 MA                   2:02.84    2:01.90
  6 Walsh, JB B         14 VA                   2:02.00    2:02.94
  7 Garcia, Guillermo   14 PV                   2:03.81    2:03.39
  8 Scott, Norman       13 MR                   2:02.81    2:03.79
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Roberts, Jon P            13 NI                   2:03.12    2:01.12
  2 Moore, Nat L              14 MR                   1:59.64    2:01.25
  3 Champagne, Scott H        14 MA                   2:00.24    2:01.64
  4 Walsh, JB B               14 VA                   2:03.02    2:02.00
  5 Vidal, Julio R            13 AD                   2:04.18    2:02.30
  6 Scott, Norman             13 MR                   2:03.85    2:02.81
  7 Grenda, Dane R            14 MA                   2:02.09    2:02.84
  8 Garcia, Guillermo A       14 PV                   2:03.22    2:03.81
-------------------------------------------------------------------------
  9 Graham, Josh H            14 VA                   2:01.00    2:04.72
 10 Swanson, Chad W           14 NE                   2:05.00    2:06.75
-------------------------------------------------------------------------
 11 Leriotis, Theo J          14 AM                   2:06.72    2:06.77
 12 Rose, Bobby M             13 MD                   2:05.26    2:07.16
 13 Vitagliano, Daniel        14 CT                   2:04.87    2:07.56
 14 DeRocco, Mike L           13 AD                   2:08.04    2:07.60
 15 Goodwin, Taylor M         13 NE                   2:05.39    2:07.64
 16 Miller, Ben S             13 PV                   2:04.87    2:07.65
 17 Prus, Christopher         14 CT                   2:08.04    2:09.17
 18 Coddington, Jake E        13 AM                   2:09.61    2:09.78
 19 Weniger, Luke L           14 NI                   2:09.13    2:10.35
 20 Pallace, Drew P           13 MD                   2:06.91    2:14.28
 21 Taylor, Michael P         14 NJ                   2:15.30    2:15.09
 22 Mebel, Bartosz            14 NJ                   2:08.36    2:15.82
 23 Flaherty, Colin D         14 ME                   2:14.21    2:16.57
 24 Shanley, Jacob E          13 ME                   2:20.75    2:21.93
 
Event 49  Girls 11-12 100 Yard IM
=========================================================================
    National: #   58.18  1/1/1989    Darby Chang, VA                     
    PVS Open: & 1:00.04  4/1/2000    Karly Brooks, AD                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Ghosh, Nilasha K    12 PV                   1:02.64    1:01.49
  2 Brick, Jenna L      12 VA                   1:02.34    1:01.64
  3 Meissner, Erica L   12 NE                   1:03.30    1:01.75
  4 Smith, Lyndsey M    12 MD                   1:03.32    1:02.38
  5 McIntyre, Courtney  12 MA                   1:02.76    1:02.79
  6 Wallace, Kira       12 CT                   1:03.26    1:02.82
  7 Kemp, Elizabeth A   12 PV                   1:03.25    1:02.94
 -- Clemens, Alison P   12 MR                   1:03.39         DQ
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Brick, Jenna L            12 VA                   1:03.25    1:02.34
  2 Ghosh, Nilasha K          12 PV                   1:01.65    1:02.64
  3 McIntyre, Courtney A      12 MA                   1:03.31    1:02.76
  4 Kemp, Elizabeth A         12 PV                   1:02.18    1:03.25
  5 Wallace, Kira             12 CT                   1:04.58    1:03.26
  6 Meissner, Erica L         12 NE                   1:03.56    1:03.30
  7 Smith, Lyndsey M          12 MD                   1:02.11    1:03.32
  8 Clemens, Alison P         12 MR                   1:03.10    1:03.39
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Ann J             11 MD                   1:02.25    1:03.51
 10 Greco, Diana L            12 MA                   1:02.49    1:04.25
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mancini, Gina M           12 ME                   1:04.52    1:04.31
 12 Shaw, Elizabeth N         12 VA                   1:05.56    1:04.33
 13 Russell, Lauren E         12 AM                   1:04.50    1:05.04
 14 Dockstader, Alex E        11 NI                   1:06.28    1:05.06
 15 Yamamoto, Tokina          12 MR                   1:04.35    1:05.25
 16 Forsberg, Jamie A         12 NE                   1:06.42    1:05.51
 17 Sgambato, Lia             12 CT                   1:04.75    1:05.63
 18 Helmers, Kristina H       12 NJ                   1:03.24    1:05.74
 19 Van Etten, Jennifer E     12 AD                   1:05.28    1:05.88
 20 Meirs, Kaitlyn W          12 NJ                   1:03.73    1:05.93
 21 Powalski, Laura B         12 NI                   1:05.45    1:06.55
 22 Wallace, Rachel E         12 AD                   1:05.65    1:07.25
 23 Novak, Lindsey M          12 AM                   1:07.21    1:07.36
 24 Mileikis, Amy E           12 ME                   1:09.91    1:12.00
 
Event 50  Boys 11-12 100 Yard IM
=========================================================================
    National: # 55.93  1/1/1992    David Chan, CC                      
    PVS Open: & 56.50  4/1/2000    John Kegelman, VA                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Swanson, Corey W    12 NE                     58.65      58.33
  2 Stevens-Palmer, Ga  12 PV                   1:00.74      59.80
  3 Wilson, Brian C     12 NJ                   1:02.18    1:01.07
  4 Marck, CJ J         11 MA                   1:01.25    1:01.12
  5 Hinrichsen, Philli  12 PV                   1:01.75    1:01.16
  6 Deputy, Craig D     12 MA                   1:01.54    1:01.67
  7 Lloyd, Nicholas P   12 VA                   1:02.09    1:02.08
  8 Taccone, Drew N     12 AM                   1:01.94    1:02.77
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Swanson, Corey W          12 NE                     59.65      58.65
  2 Stevens-Palmer, Garrett   12 PV                   1:00.02    1:00.74
  3 Marck, CJ J               11 MA                   1:00.57    1:01.25
  4 Deputy, Craig D           12 MA                   1:00.71    1:01.54
  5 Hinrichsen, Phillip P     12 PV                   1:02.68    1:01.75
  6 Taccone, Drew N           12 AM                   1:03.43    1:01.94
  7 Lloyd, Nicholas P         12 VA                   1:02.15    1:02.09
  8 Wilson, Brian C           12 NJ                   1:03.63    1:02.18
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kobb, Jordan A            12 MD                   1:01.48    1:02.79
 10 O'Connell, Mike S         12 MD                   1:00.27    1:02.91
-------------------------------------------------------------------------
 11 Simco, Anthony            11 MR                   1:03.43    1:03.13
 12 Hastings, Tristan L       11 MR                   1:02.65    1:03.19
 13 Kustra, Stephen R         12 AM                   1:03.30    1:03.79
 14 Deal, Chris B             11 NJ                   1:03.36    1:04.02
 15 Moorefield, Bryan T       12 VA                   1:04.05    1:04.34
 16 Remigino, Daniel          12 CT                   1:03.40    1:04.92
 17 Donch, Matthew            12 CT                   1:04.79    1:04.95
 18 Zhou, Jeffrey Y           12 NI                   1:03.90    1:05.61
 19 Divers, Bob L             12 NI                   1:06.31    1:06.35
 20 Jovanovic, Bojan          12 AD                   1:06.31    1:07.16
 21 Delisle, Derek C          12 AD                   1:06.90    1:08.67
 22 Hallowell, Spencer T      12 ME                   1:08.93    1:09.43
 23 Hochard, Jacob P          12 NE                   1:08.58    1:09.55
 24 Bowen, Tyler S            11 ME                   1:10.78    1:10.18
 
Event 51  Women 15-18 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 22.60  1/1/1983    Dara Torres, CA 15-16               
Nation 17-18: @ 22.46  1/1/1986    Jenna Johnson, PC 22.46             
    PVS Open: & 23.41  3/15/2001   Meghan Peart, MA                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Healey, Georgia O   17 MR                     24.38      24.20*
  2 Hurd, Megan A       16 PV                     24.42      24.43
  3 Vorrasi, Catherine  18 VA                     24.41      24.44
  4 Campbell, Laura M   17 VA                     24.44      24.56
  5 Walsh, Mason A      15 PV                     24.60      24.61
  6 Irby, Jennifer      17 MD                     24.97      24.62
  7 Rawlick, Patty P    16 MD                     24.96      24.84
  8 Wopperer, Brittany  17 NI                     25.02      25.17
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Healey, Georgia O         17 MR                     24.59      24.38
  2 Vorrasi, Catherine M      18 VA                     24.37      24.41
  3 Hurd, Megan A             16 PV                     24.47      24.42
  4 Campbell, Laura M         17 VA                     24.04      24.44
  5 Walsh, Mason A            15 PV                     24.80      24.60
  6 Rawlick, Patty P          16 MD                     24.74      24.96
  7 Irby, Jennifer            17 MD                     24.38      24.97
  8 Wopperer, Brittany M      17 NI                     25.35      25.02
-------------------------------------------------------------------------
  9 O'Neill, Michelle J       15 NI                     25.06      25.04
 10 Fitzsimmons, Keriann N    16 MR                     24.89      25.12
-------------------------------------------------------------------------
 11 McCloskey, Moira C        15 MA                     24.82      25.24
 12 Goeller, Laura T          15 MA                     24.94      25.25
 13 Alcaide, Jessie E         16 ME                     24.49      25.33
 14 Clegg, Kristin A          16 NJ                     25.73      25.72
 15 Crigler, Liz E            17 AM                     25.95      25.75
 16 Labarge, Nicole J         15 AD                     25.44      25.78
 17 Singer, Meredith A        16 AD                     25.27      25.88
 18 Swinburne, Morgan L       18 ME                     25.81      25.98
 19 Grant, Caitlin E          15 NE                     26.19      26.23
 19 Helmers, Nikki D          16 NJ                     25.97      26.23
 21 Stradling, Katie M        15 AM                     25.95      26.47
 
Event 52  Men 15-18 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 20.24  1/1/1997    Leffie Crawford, PC 15-16           
Nation 17-18: @ 19.50  1/1/1983    Tom Jager, CA 17-18                 
    PVS Open: & 20.54  3/1/1985    Charlie Cline, PV                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Anstrom, Mike C     18 PV                     21.44      21.30
  2 Bugayev, Yuri       17 MR                     21.80      21.50
  3 Woo, Brian H        17 MR                     22.23      21.54
  4 Campbell, Ryan      18 MA                     21.65      21.58
  5 Patrizzi, Andrew J  17 MA                     21.96      21.91
  6 Blakley, Jan-Micha  16 NJ                     22.11      22.13
  7 Chidsey, Will A     16 NI                     22.08      22.18
  8 Fishman, Alan J     17 PV                     22.09      22.24
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Anstrom, Mike C           18 PV                     21.02      21.44
  2 Campbell, Ryan            18 MA                     21.48      21.65
  3 Bugayev, Yuri             17 MR                     22.06      21.80
  4 Patrizzi, Andrew J        17 MA                     21.96      21.96
  5 Chidsey, Will A           16 NI                     22.03      22.08
  6 Fishman, Alan J           17 PV                     21.92      22.09
  7 Blakley, Jan-Michae Z     16 NJ                     21.87      22.11
  8 Woo, Brian H              17 MR                     21.85      22.23
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moncrieffe, Paul          15 AD                     22.43      22.59
 10 Gatley, Kevin I           16 AD                     22.04      22.60
-------------------------------------------------------------------------
 11 Blais, Adam M             17 ME                     22.51      22.69
 12 Keitz, Mike A             16 NI                     22.54      22.81
 13 Chung, Anthony L          15 VA                        NT      22.94
 14 Driggs, Jim C             18 VA                     23.08      23.27
 15 Malinoski, Robert B       17 AM                     23.54      23.59
 16 Youmans, Will C           17 ME                     23.39      23.61
 17 Vedeloff, Doug S          18 MD                     23.47      23.63
 18 Hesse, Sebastian          18 AM                     23.27      23.89
 19 Glaviano, Neal R          17 CT                     24.50      23.93
 20 Condon, Sean C            16 NE                     23.60      23.98
 21 McPhail, Michael J        15 NE                     23.21      24.20
 22 Fisher, Todd              17 MD                     23.67      24.47
 
Event 53  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 22.44  1/1/1982    Dara Torres, CA                     
    PVS Open: & 23.68  3/1/1985    Kelley Davies, PV                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Marshall, Christin  14 VA                     24.34      24.11
  2 Murphy, Emily M     14 NI                     24.49      24.40
  3 Luttermoser, Allis  14 MA                     24.72      24.42
  4 Illescas, Jennifer  13 MR                     24.71      24.50
  5 Law, Colleen M      13 PV                     24.68      24.51
  6 Smith, Sara M       13 VA                     24.66      24.65
  7 Raleigh, Christie   13 NJ                     24.61      24.72
  8 Surkovich, Daniele  13 MD                     24.61      24.77
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Marshall, Christine I     14 VA                     24.31      24.34
  2 Murphy, Emily M           14 NI                     24.39      24.49
  3 Raleigh, Christie N       13 NJ                     25.19      24.61
  3 Surkovich, Daniele M      13 MD                     24.39      24.61
  5 Smith, Sara M             13 VA                     24.91      24.66
  6 Law, Colleen M            13 PV                     24.40      24.68
  7 Illescas, Jennifer P      13 MR                     24.46      24.71
  8 Luttermoser, Allison K    14 MA                     24.72      24.72
-------------------------------------------------------------------------
  9 Botek, Anne Marie         13 MD                     24.10      24.76
 10 Kugler, Kassy A           13 PV                     24.36      24.81
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kent, Rachel              13 CT                     25.02      25.13
 12 Guven, Aylin E            14 MR                     24.86      25.27
 13 Halleran, Shannon J       13 NI                     25.11      25.34
 14 Dunn, Tressa K            14 NE                     25.48      25.43
 15 Shelps, Lisa A            13 MA                     25.14      25.49
 16 Yan, Sarah L              13 AD                     25.07      25.51
 17 McLaughlin, Erin          13 CT                     25.00      25.63
 18 Colling, Caitlin A        14 NE                     25.28      25.69
 19 Hnat, Keli L              14 AM                     25.45      25.91
 20 Gillies, Tara J           13 NJ                     25.68      25.97
 21 Bogosian, Ashley L        14 AD                     25.65      25.98
 22 Barr, Shannon A           13 AM                     25.69      26.13
 23 Garrity, Cassandra J      13 ME                     26.61      26.58
 24 Chykaliuk, Carrie R       13 ME                     26.30      26.84
 
Event 54  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 20.82  1/1/1989    Ugar Taner, PN                      
    PVS Open: & 21.78  3/1/1994    Jon Lowell - PV                     
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Kreitler, John T    14 PV                     21.97      21.92
  2 Armstrong, Shaun R  14 MR                     22.11      21.95
  3 Rohleder, Daniel S  14 PV                     22.50      22.35
  4 Glauber, Dan R      14 NI                     22.69      22.36
  5 Abbott, Kip C       14 VA                     22.46      22.49
  6 Quake, Casey        14 CT                     22.62      22.59
  7 Weniger, Luke L     14 NI                     22.62      22.84
  8 Robertson, Lee J    13 VA                     22.83      22.87
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Kreitler, John T          14 PV                     22.52      21.97
  2 Armstrong, Shaun R        14 MR                     21.77      22.11
  3 Abbott, Kip C             14 VA                     22.48      22.46
  4 Rohleder, Daniel S        14 PV                     22.59      22.50
  5 Quake, Casey              14 CT                     22.47      22.62
  5 Weniger, Luke L           14 NI                     22.39      22.62
  7 Glauber, Dan R            14 NI                     22.16      22.69
  8 Robertson, Lee J          13 VA                     22.68      22.83
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mebel, Bartosz            14 NJ                     22.58      22.84
 10 D'Ambrosia, Chris         14 MR                     22.65      23.22
-------------------------------------------------------------------------
 11 Singer, Daniel R          14 AD                     22.48      23.23
 12 Vidal, Julio R            13 AD                     22.74      23.27
 13 Gollands, Peter G         14 NE                     23.54      23.53
 14 Neville, Gregory          14 CT                     23.20      23.60
 15 Taylor, Nicholas A        14 MD                     23.31      23.73
 15 Czarnecki, Stanley B      14 MA                     23.39      23.73
 17 Lombardi, Nicholas M      14 MD                     23.52      23.84
 18 Rubenstein, Billy J       14 NE                     23.56      23.85
 19 McCarthy, Kelly F         13 NJ                     23.68      24.07
 20 Boehm, Kevin M            14 AM                     23.84      24.13
 21 Gallagher, Chris J        13 MA                     23.59      24.22
 22 Pepper, Keating           14 ME                     24.37      24.28
 23 Coddington, Jake E        13 AM                     24.00      24.76
 24 Vivian, Bobby J           14 ME                     24.64      24.87
 
Event 55  Women 15-18 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 2:09.06  1/1/1989    Mary Ellen Blanchard, GA 1516       
Nation 17-18: @ 2:09.88  1/1/1994    Kristine Quance, CA 17-18           
    PVS Open: & 2:16.56  12/15/2000  Lindsey Ertter, PV                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Steiner, Jenny L    16 NJ                   2:25.35    2:22.01*
  2 Test, Mandy S       16 AD                   2:28.04    2:24.27
  3 Porteus, Alison S   17 MR                   2:26.32    2:24.90
  4 Burke, Kelly A      17 PV                   2:26.27    2:26.66
  5 Ellis, Ashley E     17 AD                   2:28.91    2:27.08
  6 Clemens, Claire A   15 MR                   2:28.49    2:27.34
  7 Machnik, Rebecca A  16 NE                   2:29.28    2:28.33
  8 Fletcher, Alyson R  15 VA                   2:29.75    2:30.60
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Steiner, Jenny L          16 NJ                   2:19.85    2:25.35
  2 Burke, Kelly A            17 PV                   2:26.68    2:26.27
  3 Porteus, Alison S         17 MR                   2:24.79    2:26.32
  4 Test, Mandy S             16 AD                   2:25.21    2:28.04
  5 Clemens, Claire A         15 MR                   2:24.12    2:28.49
  6 Ellis, Ashley E           17 AD                   2:27.72    2:28.91
  7 Machnik, Rebecca A        16 NE                   2:27.04    2:29.28
  8 Fletcher, Alyson R        15 VA                   2:27.14    2:29.75
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cahill, Bridgette Z       16 MA                   2:36.80    2:30.40
 10 Gilroy, Erin M            17 MD                   2:30.73    2:30.41
-------------------------------------------------------------------------
 11 Zhao, Lindsey L           15 PV                   2:26.15    2:30.48
 12 Recker, Jacqueline T      16 NE                   2:31.22    2:31.05
 13 Young-Hyman, Chloe C      16 MD                   2:28.92    2:32.06
 14 Ernst, Betsy A            16 NI                   2:33.82    2:34.63
 15 Marullo, Kristen M        15 NI                   2:31.93    2:36.00
 16 Gatehouse, Amy L          16 AM                   2:35.60    2:36.19
 17 Karish, Cassi A           15 AM                   2:36.21    2:37.20
 18 Helmers, Nikki D          16 NJ                   2:38.30    2:37.81
 19 Davis, Kristen L          15 ME                   2:31.39    2:39.02
 20 Deibler, Sarah E          17 VA                   2:31.90    2:40.71
 21 Chornyak, Anna            17 ME                   2:42.07    2:40.97
 22 Lewis, Katie              15 MA                   2:39.60    2:42.53
 
Event 56  Men 15-18 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 1:59.33  1/1/1981    John Moffet, CA 15-16               
Nation 17-18: @ 1:56.74  1/1/1991    Tyler Mayfield, PC 17-18            
    PVS Open: & 1:58.46  12/1/1997   Scott Werne, PV                     
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Velez, Daniel N     17 PV                   2:03.52    2:02.76*
  2 Hurley, Ryan P      15 PV                   2:07.82    2:06.71*
  3 Bugayev, Yuri       17 MR                   2:10.44    2:07.32
  4 Grenda, Ty R        16 MA                   2:08.23    2:09.66
  5 Sankowski, Brian M  17 AD                   2:13.94    2:11.88
  6 Griffin, Brian C    18 VA                   2:13.46    2:13.15
  7 Cazes, Clifford C   15 MR                   2:15.67    2:14.28
  8 Greco, Drew M       15 VA                   2:17.37    2:17.33
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Velez, Daniel N           17 PV                   2:03.73    2:03.52*
  2 Hurley, Ryan P            15 PV                   2:05.48    2:07.82
  3 Grenda, Ty R              16 MA                   2:08.88    2:08.23
  4 Bugayev, Yuri             17 MR                   2:09.72    2:10.44
  5 Griffin, Brian C          18 VA                   2:13.70    2:13.46
  6 Sankowski, Brian M        17 AD                   2:13.94    2:13.94
  7 Cazes, Clifford C         15 MR                   2:13.29    2:15.67
  8 Greco, Drew M             15 VA                   2:13.08    2:17.37
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ratliff, Ethan B          16 MD                   2:16.61    2:18.66
 10 Scibelli, Michael Z       16 NE                   2:14.17    2:19.02
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hasbrouck, AJ J           16 AD                   2:13.80    2:19.75
 12 Vihonski, David Z         17 NJ                   2:17.54    2:20.25
 13 Finlayson, Nic L          16 MD                   2:14.49    2:20.30
 14 Ginish, Glenn A           17 NE                   2:18.49    2:21.42
 15 Cava, Miles P             15 NJ                   2:16.66    2:21.60
 16 Schwarz, Erik             17 NI                   2:22.56    2:22.76
 17 Simanek, Eric D           18 AM                   2:22.17    2:23.59
 18 Polenta, Frank T          15 AM                   2:19.96    2:23.80
 19 O'Brien, Luke P           16 NI                   2:22.99    2:24.98
 20 Vitagliano, Douglas       16 CT                   2:25.04    2:31.10
 -- Deputy, Brent E           15 MA                   2:09.90         DQ
 
Event 57  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 2:12.54  1/1/1991    Anita Nall, MD                      
    PVS Open: & 2:17.60  3/15/2001   LeAnn Chang, PV                     
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Cantwell, Tina E    13 MA                   2:24.86    2:21.89*
  2 Dunnigan, Amanda M  13 MD                   2:24.53    2:23.64
  3 Nye, Emily K        14 VA                   2:25.00    2:23.92
  4 Rogers, Lindsay M   14 PV                   2:25.33    2:24.27
  5 Raptosh, Jenna M    13 MA                   2:25.78    2:24.93
  6 Lepore, Angela L    13 MR                   2:26.78    2:25.46
  7 Kowalchuk, Morgan   13 VA                   2:26.39    2:26.42
  8 Abranovic, Atalie   14 AM                   2:27.37    2:26.86
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Dunnigan, Amanda M        13 MD                   2:23.33    2:24.53
  2 Cantwell, Tina E          13 MA                   2:24.96    2:24.86
  3 Nye, Emily K              14 VA                   2:25.69    2:25.00
  4 Rogers, Lindsay M         14 PV                   2:25.71    2:25.33
  5 Raptosh, Jenna M          13 MA                   2:24.16    2:25.78
  6 Kowalchuk, Morgan L       13 VA                   2:26.54    2:26.39
  7 Lepore, Angela L          13 MR                   2:25.37    2:26.78
  8 Abranovic, Atalie A       14 AM                   2:29.35    2:27.37
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lanphier, Sarah E         14 MD                   2:26.65    2:27.51
 10 Dietrich, Mallory A       13 AM                   2:29.61    2:28.22
-------------------------------------------------------------------------
 11 McGowan, Jamie A          14 NI                   2:29.36    2:29.06
 12 Basel, Jenny E            13 PV                   2:24.20    2:29.68
 13 McLellan, Whitney         13 CT                   2:27.69    2:30.89
 14 Colling, Meaghan E        14 NE                   2:29.31    2:31.41
 15 Sweatt, Emily M           14 ME                   2:34.37    2:32.89
 16 Wilde, Joy A              14 MR                   2:29.36    2:32.96
 17 Stein, Danielle M         13 AD                   2:30.38    2:33.43
 18 Catroppa, Aimee           13 AD                   2:42.66    2:34.76
 19 Healey, Meghan B          14 NE                   2:26.94    2:34.89
 20 Horan, Jill M             13 ME                   2:34.82    2:36.40
 21 Bollinger, Carly          14 CT                   2:31.72    2:37.29
 22 Carson, Sheila Z          13 NI                   2:39.11    2:37.59
 
Event 58  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 2:03.89  1/1/1979    John Moffet, CA                     
    PVS Open: & 2:05.88  12/1/1993   Scott Werne, PV                     
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Roberts, Jon P      13 NI                   2:15.42    2:12.34
  2 Brisson, Jason L    14 VA                   2:15.70    2:14.72
  3 Rosa, Larry P       14 NJ                   2:18.73    2:15.01
  4 Mitchell, Brad E    13 MR                   2:15.96    2:15.79
  5 McElroy, Kyle A     13 NJ                   2:17.09    2:16.70
  6 Cullen, Eric        14 MD                   2:18.44    2:19.27
  7 Hartbauer, Kevin J  14 AM                   2:18.73    2:19.35
  8 Molina, Ari G       14 PV                   2:20.24    2:20.29
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Roberts, Jon P            13 NI                   2:17.15    2:15.42
  2 Brisson, Jason L          14 VA                   2:14.55    2:15.70
  3 Mitchell, Brad E          13 MR                   2:17.43    2:15.96
  4 McElroy, Kyle A           13 NJ                   2:18.39    2:17.09
  5 Cullen, Eric              14 MD                   2:19.92    2:18.44
  6 Hartbauer, Kevin J        14 AM                   2:19.93    2:18.73
  6 Rosa, Larry P             14 NJ                   2:17.45    2:18.73
  8 Molina, Ari G             14 PV                   2:20.10    2:20.24
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roseberry, Evan M         13 MA                   2:19.86    2:21.13
 10 Holmes, Brady J           14 AM                   2:20.28    2:21.37
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vogt, Luke L              13 VA                   2:15.89    2:21.43
 12 Palumbo, Kevin M          14 NI                   2:18.81    2:21.52
 13 D'Ambrosia, Chris         14 MR                   2:16.66    2:21.81
 14 Swanson, Chad W           14 NE                   2:20.00    2:22.56
 15 Rybicki, Kevin F          13 MA                   2:21.72    2:23.82
 16 Nardone, Vincent          14 CT                   2:28.69    2:27.41
 17 Reitz, Frederick J        13 MD                   2:22.18    2:27.48
 18 Stein, Jeff D             14 PV                   2:21.05    2:27.60
 19 Weinbaum, David W         14 NE                   2:27.13    2:29.16
 20 Sweitzer, Matthew         13 CT                   2:26.40    2:30.58
 21 Broomhead, Michael D      14 AD                   2:27.99    2:31.66
 22 Flaherty, Colin D         14 ME                   2:31.23    2:40.38
 
Event 59  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 1:03.56  1/1/1995    JODY HILLOCK, SN                    
    PVS Open: & 1:06.80  12/1/1996   Jennifer Lichtblau - PV             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Evans, Ashley K     12 NJ                   1:08.31    1:05.54&
  2 Hoff, Katie E       11 VA                   1:09.62    1:08.87
  3 Kim, Susan D        12 PV                   1:10.21    1:10.21
  4 McCourt, Meghan K   12 MA                   1:11.53    1:10.43
  5 Ricedorf, Kayla R   12 MA                   1:11.37    1:10.48
  6 Rigterink, Kristin  12 NE                   1:10.77    1:11.17
  7 Smith, Lyndsey M    12 MD                   1:11.47    1:11.80
  8 McDonnell, Katheri  12 VA                   1:11.78    1:11.97
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Evans, Ashley K           12 NJ                   1:07.26    1:08.31
  2 Hoff, Katie E             11 VA                   1:09.06    1:09.62
  3 Kim, Susan D              12 PV                   1:09.84    1:10.21
  4 Rigterink, Kristina M     12 NE                   1:11.86    1:10.77
  5 Ricedorf, Kayla R         12 MA                   1:09.68    1:11.37
  6 Smith, Lyndsey M          12 MD                   1:09.83    1:11.47
  7 McCourt, Meghan K         12 MA                   1:09.75    1:11.53
  8 McDonnell, Katherine J    12 VA                   1:11.02    1:11.78
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wallace, Rachel E         12 AD                   1:09.76    1:12.02
 10 Cucolo, Lisa D            12 AD                   1:13.94    1:12.60
-------------------------------------------------------------------------
 11 Christensen, Mei L        12 PV                   1:11.27    1:12.67
 12 Russell, Lauren E         12 AM                   1:12.23    1:13.32
 13 Connolly, Kelly A         12 AM                   1:13.88    1:13.50
 14 Rosa, Kiki N              12 NJ                   1:12.66    1:13.85
 15 Knapik, Ashley M          12 MD                   1:10.33    1:14.01
 16 Gruendel, Kerry           11 CT                   1:12.60    1:14.76
 17 Hodis, Kelly L            12 MR                   1:13.87    1:14.90
 18 Snow, Tessa L             12 NI                   1:13.66    1:15.05
 19 Yamamoto, Tokina          12 MR                   1:13.30    1:15.40
 20 Twichell, Ashley G        11 NI                   1:14.05    1:16.62
 21 Butts, Eliza L            12 NE                   1:15.93    1:16.91
 22 King, Molly H             12 ME                   1:17.69    1:19.65
 23 Wingate, Hadley K         11 ME                   1:19.39    1:19.80
 -- Lapman Rodriguez, Melani  12 CT                   1:10.60         DQ
 
Event 60  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 1:00.84  3/1/1994    CHRIS MILLER, MR                    
    PVS Open: & 1:03.69  4/1/2000    John Kegelman - VA                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Swanson, Corey W    12 NE                   1:04.66    1:04.81
  2 Richards, Will J    12 MD                   1:07.98    1:05.38
  3 Kobb, Jordan A      12 MD                   1:08.16    1:06.94
  4 Lew, Michael W      12 MR                   1:08.69    1:07.57
  5 Moorefield, Bryan   12 VA                   1:08.75    1:07.94
  6 Yamada, Kevin A     12 NE                   1:09.42    1:08.33
  7 Davidson, Justin A  11 MA                   1:08.69    1:08.85
  8 Harris, Tyler T     12 VA                   1:09.36    1:09.86

    Name                     Age Team                    Seed      Time
=========================================================================
Swim-Off
  1 Jovanovic, Bojan          12 AD                        NT    1:07.83
  2 Hale-Kupiec, Thomas A     12 PV                        NT    1:08.23
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Swanson, Corey W          12 NE                   1:04.25    1:04.66
  2 Richards, Will J          12 MD                   1:06.67    1:07.98
  3 Kobb, Jordan A            12 MD                   1:06.41    1:08.16
  4 Lew, Michael W            12 MR                   1:09.42    1:08.69
  4 Davidson, Justin A        11 MA                   1:08.33    1:08.69
  6 Moorefield, Bryan T       12 VA                   1:08.78    1:08.75
  7 Harris, Tyler T           12 VA                   1:09.01    1:09.36
  8 Yamada, Kevin A           12 NE                   1:09.59    1:09.42
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jovanovic, Bojan          12 AD                   1:11.62   J1:09.82
 10 Hale-Kupiec, Thomas A     12 PV                   1:09.07   J1:09.82
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hastings, Tristan L       11 MR                   1:09.25    1:10.30
 12 Rodas, Peter              12 CT                   1:12.77    1:11.70
 13 Taccone, Drew N           12 AM                   1:12.03    1:11.81
 14 Deputy, Craig D           12 MA                   1:08.34    1:12.03
 15 Cole, Peter               12 NJ                   1:13.08    1:12.07
 16 Remigino, Daniel          12 CT                   1:11.12    1:13.22
 17 Collier, Anthony D        12 AM                   1:14.39    1:14.61
 18 Fisher, Jake T            12 NI                   1:14.95    1:15.72
 19 Schafer, Kevin A          12 NJ                   1:13.43    1:16.03
 20 MacGregor, Andrew A       12 PV                   1:11.30    1:18.27
 21 Gloeckler, Larry C        12 AD                   1:18.08    1:18.84
 22 Mecray, Nathan E          11 ME                   1:20.74    1:19.75
 -- Soreide, Jeff C           12 ME                   1:17.56         DQ
 -- Perdue, Chris R           12 NI                   1:11.98         DQ
 
Event 61  Women 15-18 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 52.55  1/1/1998    Natalie Coughlin - PC 15-16         
Nation 17-18: @ 53.06  3/1/1999    Shelly Ripple - LA 17-18            
    PVS Open: & 55.08  3/15/2001   Marshi Smith, PV                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Knepper, Megan B    18 PV                     58.39      57.60*
  2 McCloskey, Moira C  15 MA                     58.63      57.74*
  3 Herdman, Selina N   15 MR                     58.89      59.31
  4 Clegg, Kristin A    16 NJ                     59.90      59.57
  5 Teague, Rebekah M   16 PV                     59.90      59.83
  6 Williams, Holly J   17 NI                     59.78    1:00.14
  7 Arduini, Courtney   15 AD                   1:00.47    1:00.22
  8 Munson, Kate D      15 MR                   1:00.42    1:00.31
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Knepper, Megan B          18 PV                     57.92      58.39*
  2 McCloskey, Moira C        15 MA                     57.91      58.63*
  3 Herdman, Selina N         15 MR                     59.50      58.89
  4 Williams, Holly J         17 NI                     59.67      59.78
  5 Teague, Rebekah M         16 PV                     58.83      59.90
  5 Clegg, Kristin A          16 NJ                     59.77      59.90
  7 Munson, Kate D            15 MR                     59.87    1:00.42
  8 Arduini, Courtney M       15 AD                   1:00.60    1:00.47
-------------------------------------------------------------------------
  9 Goeller, Laura T          15 MA                   1:01.23    1:01.54
 10 Mclaughlin, Julia A       18 NE                   1:00.23    1:01.63
-------------------------------------------------------------------------
 11 Campbell, Laura M         17 VA                     59.86    1:01.70
 12 Deibler, Sarah E          17 VA                     59.90    1:02.12
 13 Hysan, Kristi N           16 MD                   1:00.92    1:02.36
 14 Newman, Kristin D         15 MD                   1:00.97    1:02.72
 15 Destro, Christie M        15 AM                   1:02.48    1:02.95
 16 Allen, Susan E            15 NI                   1:02.66    1:03.73
 17 Grant, Caitlin E          15 NE                   1:00.47    1:03.96
 18 Davey, Lisa M             18 AD                   1:03.78    1:04.02
 19 Swinburne, Morgan L       18 ME                   1:02.93    1:04.11
 20 Helmers, Missy E          15 NJ                   1:02.76    1:04.17
 21 Connor, Lindsey M         15 AM                   1:04.57    1:04.53
 22 Gruen, Michelle B         16 CT                   1:08.39    1:08.83
 
Event 62  Men 15-18 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 48.76  1/1/1999    Jayme Cramer - OH 15-16             
Nation 17-18: @ 47.55  1/1/1995    Michael Gilliam - SE 17-18          
    PVS Open: & 49.27  12/1/1999   Markus Rogan - PV                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Brandenberger, Chr  17 MR                     52.09      51.78*
  2 Galindo, Michael D  18 PV                     51.95      52.03*
  3 Fishman, Alan J     17 PV                     52.60      52.33*
  4 Leath, Jeff K       15 VA                     55.26      53.73
  5 Brown, Bryan C      17 AD                     54.19      53.92
  6 Zimonjic, Zima      18 MD                     54.80      54.22
  7 Swisher, Evan B     15 AD                     54.80      54.54
  8 Chidsey, Will A     16 NI                     55.38      55.47
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Galindo, Michael D        18 PV                     51.50      51.95*
  2 Brandenberger, Christoph  17 MR                     51.82      52.09*
  3 Fishman, Alan J           17 PV                     52.34      52.60*
  4 Brown, Bryan C            17 AD                     52.67      54.19
  5 Swisher, Evan B           15 AD                     54.25      54.80
  5 Zimonjic, Zima            18 MD                     55.00      54.80
  7 Leath, Jeff K             15 VA                     54.48      55.26
  8 Chidsey, Will A           16 NI                     53.75      55.38
-------------------------------------------------------------------------
  9 Murphy, Connor G          17 MR                     54.89      55.42
 10 Earley, Steve D           15 MA                     54.56      55.44
-------------------------------------------------------------------------
 11 Drysdale, Brian G         18 MA                     55.35      55.84
 12 Fay, Ben R                15 NE                     55.86      55.92
 13 Driggs, Jim C             18 VA                     55.15      56.00
 14 Delia, Ben B              18 NI                     54.77      56.39
 15 Collier, Robert W         16 MD                     55.37      56.79
 16 Blais, Adam M             17 ME                     56.55      56.99
 17 Malinoski, Robert B       17 AM                     56.95      57.17
 18 Getchell, John A          18 ME                     57.33      57.40
 19 Condon, Sean C            16 NE                     57.60      57.95
 20 Glaviano, Neal R          17 CT                     59.65      59.98
 21 May, Mic                  15 AM                   1:00.39    1:01.53
 
Event 63  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 54.78  1/1/1996    BETH BOTSFORD, MD                   
    PVS Open: & 55.99  3/1/1993    Lauren Stinnett - PV                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Brooks, Karly A     13 AD                     58.82      58.03*
  2 Fraley, Lauren C    13 VA                     59.35      58.85
  3 Miller, Allison L   14 VA                   1:00.24      59.08
  4 Whetstone, Catheri  13 NJ                   1:00.22      59.68
  5 Murphy, Emily M     14 NI                   1:00.78      59.90
  6 Lindberg, Sarah E   14 PV                   1:00.56    1:00.08
  7 Basel, Jenny E      13 PV                   1:00.15    1:00.39
  8 Shelps, Lisa A      13 MA                   1:00.81    1:00.67
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Brooks, Karly A           13 AD                     58.91      58.82
  2 Fraley, Lauren C          13 VA                     59.73      59.35
  3 Basel, Jenny E            13 PV                   1:00.04    1:00.15
  4 Whetstone, Catherine B    13 NJ                     59.04    1:00.22
  5 Miller, Allison L         14 VA                     58.84    1:00.24
  6 Lindberg, Sarah E         14 PV                   1:00.02    1:00.56
  7 Murphy, Emily M           14 NI                     59.67    1:00.78
  8 Shelps, Lisa A            13 MA                     59.37    1:00.81
-------------------------------------------------------------------------
  9 David, Meredith C         14 MA                     59.52    1:00.82
 10 Smit, Julia E             13 MR                     59.16    1:01.22
-------------------------------------------------------------------------
 11 Thackston, Jennifer R     14 MD                   1:01.84    1:01.58
 12 Newton, Michelle A        13 NJ                   1:00.28    1:01.80
 13 O'Connor, Bridget         14 MR                   1:00.17    1:02.04
 14 Doty, Alexandra J         14 NE                   1:00.45    1:02.37
 15 Botek, Anne Marie         13 MD                     58.80    1:02.64
 16 McLaughlin, Erin          13 CT                   1:01.22    1:02.69
 17 Valasek, Allie C          14 AM                   1:02.19    1:03.06
 18 Bozza, Caitlyn            14 CT                   1:01.17    1:03.56
 19 Mastascusa, Lea M         14 AM                   1:03.41    1:04.32
 20 Reissig, Meghan K         13 NI                   1:03.16    1:04.74
 21 Horan, Jill M             13 ME                   1:02.49    1:04.98
 22 Colling, Caitlin A        14 NE                   1:04.13    1:05.03
 23 Schadow, Kristen M        14 AD                   1:05.99    1:05.76
 24 Garrity, Cassandra J      13 ME                        NT    1:08.03
 
Event 64  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 50.31  1/1/1995    DAN WESTCOTT, GU                    
    PVS Open: & 53.63  12/1/1998   Cole Taylor - VA                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Moore, Nat L        14 MR                     54.28      53.75*
  2 Kreitler, John T    14 PV                     55.96      54.99
  3 Armstrong, Shaun R  14 MR                     54.58      55.26
  4 Deweese, Ryan R     14 VA                     56.35      55.44
  5 Singer, Daniel R    14 AD                     56.34      56.10
  6 Rohleder, Daniel S  14 PV                     55.99      56.22
  7 Neville, Gregory    14 CT                     56.28      56.25
  8 Champagne, Scott H  14 MA                     56.32      56.37
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Nat L              14 MR                     53.04      54.28
  2 Armstrong, Shaun R        14 MR                     53.50      54.58
  3 Kreitler, John T          14 PV                     55.12      55.96
  4 Rohleder, Daniel S        14 PV                     56.01      55.99
  5 Neville, Gregory          14 CT                     55.42      56.28
  6 Champagne, Scott H        14 MA                     54.70      56.32
  7 Singer, Daniel R          14 AD                     56.93      56.34
  8 Deweese, Ryan R           14 VA                     56.34      56.35
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grenda, Dane R            14 MA                     56.02      56.86
 10 Wood, Jeff D              14 NI                     58.13      56.88
-------------------------------------------------------------------------
 11 VanNiel, Noah             14 NE                     56.69      57.27
 12 Graham, Josh H            14 VA                     55.85      57.28
 13 Driscoll, Frisk X         13 CT                     57.51      57.72
 14 Rose, Bobby M             13 MD                     58.34      58.42
 15 O'Connor, Daniel P        14 NJ                     57.32      58.54
 16 DeRocco, Mike L           13 AD                     57.94      58.87
 17 Rosenbluth, Josh M        13 NJ                     58.34      59.41
 18 Goodwin, Taylor M         13 NE                     57.70      59.42
 19 Leriotis, Theo J          14 AM                     59.37      59.99
 20 Pallace, Drew P           13 MD                     57.90    1:00.17
 21 Harris, David B           14 NI                   1:00.15    1:01.07
 22 Coddington, Jake E        13 AM                   1:01.96    1:01.92
 
Event 65  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 26.31  1/1/1994    Diana McManus - SN                  
    PVS Open: & 27.84  12/1/1992   Lauren Stinnett - PV                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Brick, Jenna L      12 VA                     27.97      27.88
  2 Kemp, Elizabeth A   12 PV                     29.02      28.17
  3 Meissner, Erica L   12 NE                     28.62      28.19
  4 Christensen, Mei L  12 PV                     28.87      28.23
  5 Weaner, Tricia E    11 MA                     28.85      28.93
  6 Mancini, Gina M     12 ME                     29.36      29.35
  7 Carbin, Jess A      12 NJ                     29.71      29.82
  8 Lee, Aurora         12 CT                     29.70      30.01
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Brick, Jenna L            12 VA                     28.46      27.97
  2 Meissner, Erica L         12 NE                     28.79      28.62
  3 Weaner, Tricia E          11 MA                     29.41      28.85
  4 Christensen, Mei L        12 PV                     29.11      28.87
  5 Kemp, Elizabeth A         12 PV                     28.57      29.02
  6 Mancini, Gina M           12 ME                     30.03      29.36
  7 Lee, Aurora               12 CT                     29.42      29.70
  8 Carbin, Jess A            12 NJ                     30.13      29.71
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harpole, Nicole A         12 MD                     29.66      29.84
 10 Wohlers, Erin E           12 NI                     29.70      29.92
-------------------------------------------------------------------------
 11 Festa, Natalia K          12 MR                     29.54      29.96
 12 Helmers, Kristina H       12 NJ                     28.96      30.05
 13 Forsberg, Jamie A         12 NE                     30.52      30.10
 14 Leung, Jennifer           12 MD                     29.85      30.12
 15 McIntyre, Tina J          12 NI                     29.83      30.14
 16 Van Etten, Jennifer E     12 AD                     29.43      30.25
 17 Hawk, Marin               12 CT                     30.19      30.27
 17 Dwyer, Caitlin            12 MR                     29.70      30.27
 19 Barrientos, April A       12 VA                     30.00      30.38
 20 Russell, Lauren E         12 AM                     30.06      30.44
 21 Ricedorf, Kayla R         12 MA                     29.57      30.50
 22 Hewitt, Alyssa M          12 AD                     30.31      31.01
 23 Faingold, Kathy Z         12 AM                     30.93      31.44
 24 Mileikis, Amy E           12 ME                     30.19      31.55
 
Event 66  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 25.32  1/1/1992    DAVID CHAN, CC                      
    PVS Open: & 26.18  4/1/2000    John Kegelman - VA                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Hafkin, Josh V      12 PV                     27.00      26.63
  2 Tusup, Shane R      12 MR                     27.00      26.93
  3 Zhou, Jeffrey Y     12 NI                     27.65      27.34
  4 Schiavo, Zachary D  12 MA                     27.94      28.02
  5 Lloyd, Nicholas P   12 VA                     28.03      28.06
  6 Loccisano, Steven   12 VA                     28.02      28.13
  7 Taft, Adam          12 CT                     28.28      28.23
  8 Marck, CJ J         11 MA                     28.05      28.26
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Hafkin, Josh V            12 PV                     27.39      27.00
  1 Tusup, Shane R            12 MR                     27.13      27.00
  3 Zhou, Jeffrey Y           12 NI                     27.53      27.65
  4 Schiavo, Zachary D        12 MA                     27.49      27.94
  5 Loccisano, Steven J       12 VA                     28.46      28.02
  6 Lloyd, Nicholas P         12 VA                     28.06      28.03
  7 Marck, CJ J               11 MA                     28.15      28.05
  8 Taft, Adam                12 CT                     27.81      28.28
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wills, Connor C           12 MD                     28.15      28.39
 10 Savage, Dan               12 MR                     29.09      28.63
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lanser, Chip A            12 MD                     28.54      28.93
 12 Philhower, Andrew B       12 NJ                     30.47      29.36
 13 Kustra, Stephen R         12 AM                     29.25      29.75
 14 Gornitzky, Alex L         12 NJ                     29.73      29.77
 15 Hartmann, Jonathan S      12 NE                     30.82      30.33
 16 Taccone, Drew N           12 AM                     29.20      30.50
 17 Winchell, Todd H          12 NI                     30.70      30.61
 18 Brooks, Ryan W            12 AD                     30.71      30.74
 19 Hallowell, Spencer T      12 ME                     30.95      31.28
 20 Remigino, Daniel          12 CT                     29.45      31.42
 21 McGrath, Kevin J          12 NE                     31.39      32.06
 22 Hubal, Scott A            12 PV                     28.68      32.07
 23 Delisle, Derek C          12 AD                     33.45      33.34
 
Event 67  Women 15-18 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 4:36.25  1/1/1979    Tracy Caulkins - SE 15-16           
Nation 17-18: @ 4:34.39  1/1/1990    Janet Evans - PC 17-18              
    PVS Open: & 4:45.13  3/15/2001   Rachael Burke, PV                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Hession, Cristina   15 NJ                   4:59.57    4:58.75*
  2 Koronowicz, Kierst  15 MR                   5:06.52    5:00.07*
  3 Murphy, Patti L     17 MA                   5:05.35    5:01.49*
  4 Kenworthy, Cathy A  16 PV                   5:08.25    5:05.98
  5 Greco, Stephanie H  17 MR                   5:08.18    5:06.52
  6 Klaus, Jody L       17 NJ                   5:08.56    5:06.71
  7 White, Lauren E     15 MA                   5:06.74    5:12.33
  8 Suguiyama, Erica L  15 PV                   5:10.23    5:14.04
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Hession, Cristina E       15 NJ                   4:56.87    4:59.57*
  2 Murphy, Patti L           17 MA                   5:00.36    5:05.35
  3 Koronowicz, Kiersten      15 MR                   4:59.14    5:06.52
  4 White, Lauren E           15 MA                   5:03.84    5:06.74
  5 Greco, Stephanie H        17 MR                   5:03.08    5:08.18
  6 Kenworthy, Cathy A        16 PV                   5:04.96    5:08.25
  7 Klaus, Jody L             17 NJ                   4:59.67    5:08.56
  8 Suguiyama, Erica L        15 PV                   5:08.97    5:10.23
-------------------------------------------------------------------------
  9 Timby, Lauren X           15 NI                   5:10.36    5:13.98
 10 Betzing, Lauren E         16 MD                   5:12.73    5:15.12
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dietrich, Dianna M        15 AM                   5:20.58    5:15.91
 12 Biles, Jenny L            15 VA                   5:18.04    5:21.21
 13 Woodward, Nikki Z         15 NE                   5:22.03    5:21.85
 14 Richards, Ann E           17 AD                   5:15.15    5:22.27
 15 Cole, Amy R               16 AD                   5:17.84    5:24.29
 16 Breen, Christyne A        17 NI                   5:23.69    5:25.17
 17 Pearson, Erica L          15 MD                   5:16.75    5:28.40
 18 Gruen, Michelle B         16 CT                   5:24.19    5:31.59
 19 Connor, Lindsey M         15 AM                   5:19.59    5:38.02
 20 Fletcher, Alyson R        15 VA                   5:33.46    5:44.37
 21 Nyborg, Kirsten           17 ME                   5:44.14    5:49.14
 
Event 68  Men 15-18 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 4:19.13  1/1/1982    Jeff Kostoff - CA 15-16             
Nation 17-18: @ 4:13.25  1/1/1987    Dan Jorgensen - SI 17-18            
    PVS Open: & 4:20.18  3/15/2001   Fran Crippen, MA                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 McCabe, Ryan C      16 PV                   4:46.48    4:37.40
  2 Patrizzi, Andrew J  17 MA                   4:44.73    4:41.47
  3 Dugan, Jon M        17 PV                   4:48.09    4:43.86
  4 Brandenberger, Chr  17 MR                   4:49.72    4:44.35
  5 Tully, Tim          17 MR                   4:45.42    4:45.41
  6 Sankowski, Brian M  17 AD                   4:46.42    4:45.53
  7 Wisthoff, Matt P    15 MD                   4:45.58    4:50.63
  8 Reed, Tim G         16 NI                   4:50.64    4:51.61
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Patrizzi, Andrew J        17 MA                   4:43.58    4:44.73
  2 Tully, Tim                17 MR                        NT    4:45.42
  3 Wisthoff, Matt P          15 MD                   4:44.40    4:45.58
  4 Sankowski, Brian M        17 AD                   4:50.32    4:46.42
  5 McCabe, Ryan C            16 PV                   4:37.17    4:46.48
  6 Dugan, Jon M              17 PV                   4:39.06    4:48.09
  7 Brandenberger, Christoph  17 MR                   4:36.99    4:49.72
  8 Reed, Tim G               16 NI                   4:48.18    4:50.64
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fisher, Ryan J            15 MA                   4:49.39    4:52.06
 10 Chung, Anthony L          15 VA                   4:49.47    4:52.15
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rudgers, Judd L           16 AD                   5:05.02    4:54.64
 12 Mizelle, Danny P          15 VA                   4:49.98    4:57.20
 13 Delia, Ben B              18 NI                   5:02.28    4:59.18
 14 Mance, Christopher R      17 NE                   4:44.20    4:59.77
 15 Starr, James B            17 AM                   5:02.29    5:02.22
 16 Wilson, Andrew A          17 MD                   4:58.76    5:02.52
 17 Blakley, Jan-Michae Z     16 NJ                   4:59.31    5:04.12
 18 Vitagliano, Douglas       16 CT                   4:57.85    5:07.74
 19 Ginish, Glenn A           17 NE                   4:59.66    5:10.72
 20 May, Mic                  15 AM                   5:08.61    5:11.16
 21 Youmans, Will C           17 ME                   5:00.03    5:18.09
 
Event 69  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 4:39.94  1/1/1978    CYNTHIA WOODHEAD, CA                
    PVS Open: & 4:50.84  12/1/1987   Pamela Minthorn - PV                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Swinley, Leslie A   13 PV                   5:06.36    4:59.75
  2 O'Connor, Bridget   14 MR                   5:04.02    5:01.10
  3 Larussa, Cassy A    14 MA                   5:09.23    5:05.54
  4 LeClair, Danielle   13 VA                   5:07.92    5:09.51
  5 O'Brien, Julie D    14 PV                   5:09.41    5:11.25
  6 Seiffert, Ruth Z    13 MA                   5:09.73    5:15.64
  7 Ficarelli, Robin L  14 NJ                   5:15.52    5:18.64
  8 Altieri, Theresa    13 CT                   5:17.97    5:22.01
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 O'Connor, Bridget         14 MR                   4:47.78    5:04.02
  2 Swinley, Leslie A         13 PV                   5:00.10    5:06.36
  3 LeClair, Danielle D       13 VA                   5:11.74    5:07.92
  4 Larussa, Cassy A          14 MA                   5:05.04    5:09.23
  5 O'Brien, Julie D          14 PV                   5:11.08    5:09.41
  6 Seiffert, Ruth Z          13 MA                   5:10.88    5:09.73
  7 Ficarelli, Robin L        14 NJ                   5:06.35    5:15.52
  8 Altieri, Theresa          13 CT                   5:21.60    5:17.97
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hunter, Kelsey E          14 MD                   5:13.48    5:18.08
 10 Stein, Danielle M         13 AD                   5:20.86    5:18.28
-------------------------------------------------------------------------
 11 Neely, Laura K            14 VA                   5:12.67    5:21.06
 12 Warwick, Kristen A        13 MD                   5:18.41    5:21.10
 13 Illescas, Jennifer P      13 MR                   5:10.84    5:21.33
 14 McClelland, Kristina L    14 AM                   5:19.42    5:21.82
 15 Bronowski, Michele T      13 AM                   5:21.87    5:23.90
 16 Feibel, Gabriela R        13 NJ                        NT    5:25.26
 17 Yan, Sarah L              13 AD                   5:24.21    5:25.99
 18 Herbold, Isobel D         13 ME                   5:38.10    5:30.74
 19 Kearns, Molly L           13 NE                   5:24.01    5:33.25
 20 Manning, Sarah C          13 NI                   5:29.06    5:33.26
 21 Dunn, Tressa K            14 NE                   5:29.98    5:34.70
 22 Brust, Arden H            14 NI                   5:30.98    5:35.26
 23 Clifford, Keara J         14 ME                        NT    5:40.13
 24 Stanley, Emily M          13 CT                   5:35.92    5:42.84
 
Event 70  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 4:29.32  3/1/1999    Fran Crippen - MA                   
    PVS Open: & 4:34.89  3/15/2001   Michael Swinson, MA                 
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Rosa, Larry P       14 NJ                   4:52.00    4:47.13
  2 Mechak, Joey T      14 PV                   4:55.47    4:47.99
  3 Vitagliano, Daniel  14 CT                   4:54.10    4:49.96
  4 Wood, Jeff D        14 NI                   4:51.51    4:51.40
  5 Adler, Jason S      14 PV                   4:54.33    4:52.32
  6 Thomas, Ross D      14 MA                   4:56.46    4:52.82
  7 Scott, Norman       13 MR                   4:51.68    4:54.03
  8 Glazer, Jeffrey P   14 MR                   4:54.97    4:56.31
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Wood, Jeff D              14 NI                   4:56.34    4:51.51
  2 Scott, Norman             13 MR                   4:51.88    4:51.68
  3 Rosa, Larry P             14 NJ                   4:48.99    4:52.00
  4 Vitagliano, Daniel        14 CT                   4:51.19    4:54.10
  5 Adler, Jason S            14 PV                   4:46.51    4:54.33
  6 Glazer, Jeffrey P         14 MR                   4:51.72    4:54.97
  7 Mechak, Joey T            14 PV                   4:48.42    4:55.47
  8 Thomas, Ross D            14 MA                   4:53.90    4:56.46
-------------------------------------------------------------------------
  9 Czarnecki, Stanley B      14 MA                   4:56.37    4:57.04
 10 Hohenstein, Rudy L        14 VA                   4:56.03    4:58.40
-------------------------------------------------------------------------
 11 Reams, Patrick F          14 NE                   4:59.29    4:59.18
 12 Zebley, Nico A            13 MD                   4:55.84    5:00.05
 13 Globig, Nicholas A        14 AM                   4:57.93    5:00.50
 14 Rienzo, Ralph             14 CT                   4:57.84    5:00.92
 15 McCorkle, Benjamin J      14 MD                   4:58.01    5:03.10
 16 Bailey, Thomas N          14 NE                   5:04.52    5:03.23
 17 Graham, Josh H            14 VA                   4:54.17    5:07.47
 18 Manor, Rob S              13 AD                   5:07.38    5:07.65
 19 Preisinger, Ryan J        14 AM                   5:05.43    5:11.69
 20 Curtis, Matthew           14 NJ                   5:00.04    5:13.36
 21 Brown, Bobby J            14 AD                   5:03.49    5:14.43
 22 Johnson, Kyle M           14 ME                   5:26.57    5:17.84
 23 Arrington, John S         14 NI                   5:23.59    5:27.62
 24 Seiler, Arik W            13 ME                   5:31.18    5:37.51
 
Event 71  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 1:50.40  1/1/1982    MICHELLE RICHARDSON, SE             
    PVS Open: & 1:53.94  4/1/2000    Emily Caras - ME                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Evans, Ashley K     12 NJ                   1:56.63    1:53.43&
  2 Psaris, Leigh C     12 PV                   1:58.95    1:57.02
  3 Ghosh, Nilasha K    12 PV                   1:59.10    1:57.69
  4 Hoff, Katie E       11 VA                   1:59.36    1:58.43
  5 Dockstader, Alex E  11 NI                   1:59.85    1:59.52
  6 Edwards, Samantha   12 MA                   1:59.70    1:59.73
  7 Miller, Ann J       11 MD                   1:59.76    2:01.46
  8 Freeburn, Jill L    12 VA                   2:01.24    2:02.09
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Evans, Ashley K           12 NJ                   1:54.24    1:56.63
  2 Psaris, Leigh C           12 PV                   1:57.15    1:58.95
  3 Ghosh, Nilasha K          12 PV                   1:58.30    1:59.10
  4 Hoff, Katie E             11 VA                   1:58.12    1:59.36
  5 Edwards, Samantha A       12 MA                   1:58.93    1:59.70
  6 Miller, Ann J             11 MD                   2:00.40    1:59.76
  7 Dockstader, Alex E        11 NI                   2:00.70    1:59.85
  8 Freeburn, Jill L          12 VA                   1:59.30    2:01.24
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lapman Rodriguez, Melani  12 CT                   2:00.23    2:01.52
 10 Greco, Diana L            12 MA                   2:00.34    2:01.85
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sgambato, Lia             12 CT                   2:00.56    2:02.69
 12 Meirs, Kaitlyn W          12 NJ                   2:01.55    2:02.91
 13 Knapik, Ashley M          12 MD                   2:00.33    2:03.06
 14 Napoli, Caitlin A         12 MR                   2:01.88    2:04.15
 15 Clemens, Alison P         12 MR                   2:01.67    2:04.62
 16 Farrell, Megan K          12 NE                   2:05.10    2:04.92
 17 Connolly, Kelly A         12 AM                   2:04.57    2:05.27
 18 Dombroski, Lindsey M      11 AM                   2:05.41    2:06.51
 19 McIntyre, Tina J          12 NI                   2:02.85    2:07.12
 20 Butts, Eliza L            12 NE                   2:04.86    2:07.47
 21 Lamb, Carrie E            12 AD                   2:06.78    2:09.49
 22 Hewitt, Alyssa M          12 AD                   2:07.96    2:11.49
 23 Branch, Hannah R          11 ME                   2:11.11    2:11.50
 24 Smith, Samantha S         12 ME                   2:13.79    2:15.50
 
Event 72  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 1:47.36  1/1/2000    Maverick Smalley, GU                
    PVS Open: & 1:52.20  4/1/2000    Norman Scott - MR                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Stevens-Palmer, Ga  12 PV                   1:55.95    1:53.17
  2 Tusup, Shane R      12 MR                   1:54.57    1:53.77
  3 Debiase, Joseph M   12 AM                   1:55.50    1:54.34
  4 Schiavo, Zachary D  12 MA                   1:55.60    1:56.52
  5 O'Connell, Mike S   12 MD                   1:58.42    1:56.92
  6 Lanser, Chip A      12 MD                   1:57.62    1:57.09
  7 Hinrichsen, Philli  12 PV                   1:57.13    1:57.23
  8 Hartmann, Jonathan  12 NE                   1:59.00    2:01.48
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Tusup, Shane R            12 MR                   1:53.63    1:54.57
  2 Debiase, Joseph M         12 AM                   1:55.38    1:55.50
  3 Schiavo, Zachary D        12 MA                   1:56.32    1:55.60
  4 Stevens-Palmer, Garrett   12 PV                   1:52.95    1:55.95
  5 Hinrichsen, Phillip P     12 PV                   1:56.70    1:57.13
  6 Lanser, Chip A            12 MD                   1:58.10    1:57.62
  7 O'Connell, Mike S         12 MD                   1:55.39    1:58.42
  8 Hartmann, Jonathan S      12 NE                   1:58.80    1:59.00
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zierenberg, Jack E        12 AM                   1:58.76    1:59.17
 10 Anglin, Gary R            12 VA                   1:59.06    1:59.74
-------------------------------------------------------------------------
 11 Deputy, Craig D           12 MA                   1:55.99    2:00.17
 12 McLaughlin, Jason O       12 MR                   1:59.81    2:00.22
 13 Wilson, Brian C           12 NJ                   2:01.06    2:01.34
 14 Deal, Chris B             11 NJ                   2:00.12    2:01.58
 15 Taft, Adam                12 CT                   2:00.02    2:02.42
 16 Loccisano, Steven J       12 VA                   2:00.64    2:02.92
 17 Divers, Bob L             12 NI                   2:02.50    2:03.38
 18 Donch, Matthew            12 CT                   2:00.19    2:03.77
 19 Johnson, Matt C           12 ME                   2:05.85    2:05.52
 20 Meyer, Alex M             12 NI                   2:04.33    2:06.30
 21 McGrath, Kevin J          12 NE                   2:07.22    2:06.67
 22 Gloeckler, Larry C        12 AD                   2:04.46    2:09.95
 23 Bowen, Tyler S            11 ME                   2:12.64    2:13.86
 24 Jovanovic, Bojan          12 AD                   2:05.20    2:16.55
 
Event 73  Women 15-18 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 1:36.77  1/1/1994    Davis Aquadarts - SN 15-16          
Nation 17-18: @ 1:35.60  1/1/1989    Wilton Y Wahoos - CT 17-18          
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Potomac Valley  'A'                         1:39.13    1:38.43
  2 Metropolitan  'A'                           1:39.80    1:38.66
  3 Maryland  'A'                               1:39.77    1:38.93
  4 Niagara District  'A'                       1:41.13    1:39.45
  5 Middle Atlantic  'A'                        1:40.87    1:40.33
  6 Virginia Swimming Inc.  'A'                 1:40.92    1:41.03
  7 New Jersey  'A'                             1:43.06    1:42.23
  8 Adirondack  'A'                             1:42.55    1:42.26
  9 Maine  'A'                                  1:43.33    1:42.63
 10 Allegheny Mountain  'A'                     1:43.93    1:42.93
 11 New England Zone Team  'A'                  1:45.69    1:44.42
 
Event 74  Men 15-18 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 1:25.72  1/1/1984    Swim Atlanta - GA 15-16             
Nation 17-18: @ 1:22.91  1/1/1992    Marin Pirates - PC 17-18            
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Metropolitan  'A'                           1:27.00    1:25.67#
  2 Potomac Valley  'A'                         1:27.05    1:25.91*
  3 Middle Atlantic  'A'                        1:28.33    1:26.84
  4 Niagara District  'A'                       1:30.32    1:28.51
  5 Adirondack  'A'                             1:29.43    1:28.61
  6 Virginia Swimming Inc.  'A'                 1:32.17    1:31.63
  7 Maryland  'A'                               1:31.00    1:32.60
  8 New England Zone Team  'A'                  1:34.81    1:33.46
  9 Allegheny Mountain  'A'                     1:34.97    1:34.26
 
Event 75  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 1:35.83  1/1/1997    CINCINNATI MARLINS, OH              
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Virginia Swimming Inc.  'A'                 1:40.96    1:37.98
  2 Middle Atlantic  'A'                        1:40.77    1:38.93
  3 Potomac Valley  'A'                         1:39.13    1:39.28
  4 Niagara District  'A'                       1:40.45    1:39.44
  5 Metropolitan  'A'                           1:39.50    1:39.68
  6 New England Zone Team  'A'                  1:43.30    1:41.05
  7 Adirondack  'A'                             1:41.53    1:41.38
  8 Maryland  'A'                               1:39.05    1:41.57
  9 Connecticut  'A'                            1:41.67    1:41.59
 10 Allegheny Mountain  'A'                     1:42.97    1:42.01
 11 New Jersey  'A'                             1:43.51    1:42.17
 12 Maine  'A'                                  1:46.40    1:45.56
 
Event 76  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 1:30.39  1/1/1993    GOLDEN WEST SC, CA                  
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Niagara District  'A'                       1:30.91    1:29.11#
  2 Metropolitan  'A'                           1:29.50    1:29.20#
  3 Potomac Valley  'A'                         1:32.03    1:31.19
  4 Virginia Swimming Inc.  'A'                 1:32.16    1:31.31
  5 Middle Atlantic  'A'                        1:34.06    1:32.72
  6 Connecticut  'A'                            1:34.43    1:32.99
  7 Adirondack  'A'                             1:33.20    1:33.10
  8 Maryland  'A'                               1:34.43    1:34.09
  9 Allegheny Mountain  'A'                     1:36.32    1:34.19
 10 New England Zone Team  'A'                  1:35.01    1:34.33
 11 New Jersey  'A'                             1:34.62    1:34.49
 12 Maine  'A'                                  1:40.44    1:38.70
 
Event 77  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 1:40.93  1/1/1996    CINCINNATI MARLINS, OH              
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Potomac Valley  'A'                         1:40.99    1:40.42#
  2 Virginia Swimming Inc.  'A'                 1:43.50    1:41.11
  3 Maryland  'A'                               1:43.03    1:43.09
  4 Middle Atlantic  'A'                        1:42.60    1:43.32
  5 Niagara District  'A'                       1:44.83    1:43.81
  6 Connecticut  'A'                            1:43.83    1:43.86
  7 Metropolitan  'A'                           1:44.00    1:44.17
  8 New Jersey  'A'                             1:44.22    1:44.45
  9 New England Zone Team  'A'                  1:45.44    1:44.60
 10 Adirondack  'A'                             1:46.36    1:46.27
 11 Allegheny Mountain  'A'                     1:48.52    1:46.33
 12 Maine  'A'                                  1:49.14    1:46.88
 
Event 78  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 1:37.83  1/1/1996    IRVINE NOVAQUATICS                  
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Middle Atlantic  'A'                        1:39.49    1:37.16#
  2 Potomac Valley  'A'                         1:39.73    1:37.51#
  3 Metropolitan  'A'                           1:39.00    1:38.87
  4 Virginia Swimming Inc.  'A'                 1:40.34    1:39.02
  5 Maryland  'A'                               1:39.92    1:39.98
  6 New Jersey  'A'                             1:47.43    1:41.06
  7 Connecticut  'A'                            1:42.97    1:41.84
  8 Allegheny Mountain  'A'                     1:42.29    1:41.87
  9 Niagara District  'A'                       1:45.37    1:41.96
 10 New England Zone Team  'A'                  1:46.99    1:42.99
 11 Maine  'A'                                  1:50.09    1:48.23
 12 Adirondack  'A'                             1:47.57    1:49.37
 
Event 79  Girls 10 & Under 100 Yard IM
=========================================================================
    National: # 1:02.89  1/1/1994    LESLEY MEADE, OH                    
    PVS Open: & 1:05.05  4/1/2000    Ann Miller - MD                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Riefenstahl, Kate   10 MA                   1:06.04    1:03.63&
  2 Scognamiglio, Jane  10 NJ                   1:08.32    1:07.78
  3 Cardello, Sorrell   10 ME                   1:09.93    1:07.86
  4 Moyer, Katy A       10 MA                   1:08.59    1:08.01
  5 Harris, Cameron L   10 VA                   1:11.51    1:09.22
  6 Rappa, Megan        10 CT                   1:10.41    1:09.65
  7 Feltrin, Veronica   10 NJ                   1:10.12    1:09.86
  8 Czaplicki, Alexand  10 CT                   1:09.93    1:10.35
  9 Dowd, Caitlin E     10 MR                   1:12.56    1:10.43
 10 Hines, Lauren A     10 VA                   1:10.89    1:10.44
 11 Kalisz, Courtney C  10 MD                   1:10.87    1:10.47
 12 Kranz, Lauren O     10 PV                   1:10.73    1:10.49
 13 Hammond, Morgan E   10 MD                   1:12.77    1:11.26
 14 Hyland, Allison     10 MR                   1:12.84    1:12.07
 15 Patchen, Bonnie K   10 NI                   1:12.64    1:13.29
 16 Parratto, Melissa   10 NE                   1:12.29    1:13.45
 17 Suppan, Alexandra   10 NE                   1:12.44    1:13.60
 18 Landers, Shannon M  10 PV                   1:10.67    1:13.85
 19 Tegeler, Kayla R    10 AD                   1:15.05    1:14.94
 20 Globig, Brianne R   10 AM                   1:14.86    1:15.04
 21 Wagner, Madison M   10 AM                   1:13.62    1:15.92
 22 Howland, Molly E     9 AD                   1:16.94    1:16.20
 23 Porcellio, Elizabe  10 NI                   1:14.88    1:16.86
 24 Earle, Stephanie L  10 ME                   1:16.37    1:18.63
 
Event 80  Boys 10 & Under 100 Yard IM
=========================================================================
    National: # 1:03.33  1/1/1982    CHAS MORTON, SE                     
    PVS Open: &   58.53  12/1/1986   Jonathan Lee - PV                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Swanson, Conor W     9 NE                   1:09.23    1:07.32
  2 Stewart, Sean P     10 PV                   1:09.31    1:08.22
  3 Hartman, Ryan M     10 VA                   1:09.32    1:08.32
  4 Carr, Brandon H     10 VA                   1:08.54    1:09.64
  5 MacKenzie, Doug R   10 PV                   1:11.01    1:09.75
  6 Brown, Justin E     10 MA                   1:10.30    1:09.87
  7 Deveney, Brendan    10 CT                   1:10.75    1:09.92
  8 Scalise, Mark T     10 NE                   1:11.58    1:10.13
  9 Jacobsen, Matthew   10 MR                   1:09.72    1:10.29
 10 McGinley, John F    10 MA                   1:12.07    1:10.30
 11 Dietrich, Doug A    10 AM                   1:12.41    1:10.79
 12 Considine, Adian F  10 MD                   1:11.13    1:10.83
 13 Harvey, Ryan M      10 NJ                   1:11.48    1:11.62
 14 Case, James R       10 CT                   1:12.42    1:11.67
 15 Dart, Chris J       10 NJ                   1:11.81    1:11.94
 16 Quatro, Kevin C     10 NI                   1:13.67    1:12.10
 17 Altemose, Clay H    10 AM                   1:14.98    1:12.13
 18 Polhill, Drew B     10 MR                   1:11.83    1:12.16
 19 Smith, Mark J        9 MD                   1:13.82    1:14.64
 20 Shanley, Ethan I    10 ME                   1:14.78    1:15.79
 21 Balcanoff, Cullen   10 AD                   1:19.62    1:17.37
 22 Ihrig, Blake R      10 NI                   1:17.57    1:18.69
 23 Gravel, Robby E      9 ME                   1:15.85    1:19.08
 24 Kiron, Gopu A       10 AD                   1:19.43    1:21.00
 
Event 81  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 1:10.37  1/1/1995    Laura Davis - PC                    
    PVS Open: & 1:12.35  3/1/1999    Ellis Beier - PV                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Scognamiglio, Jane  10 NJ                   1:16.17    1:15.04
  2 Danner, Ashley K    10 PV                   1:17.89    1:15.54
  3 Rappa, Megan        10 CT                   1:17.23    1:15.62
  3 Hammond, Morgan E   10 MD                   1:16.29    1:15.62
  5 Wendel, Erika       10 MA                   1:16.34    1:16.08
  6 Harris, Cameron L   10 VA                   1:17.65    1:16.68
  7 McCourt, Alyssa C   10 MA                   1:16.21    1:18.03
  8 Austin, Meggie V    10 VA                   1:19.63    1:18.34
  9 Fox, Rebecca. Z     10 NJ                   1:19.30    1:18.48
 10 Landers, Shannon M  10 PV                   1:19.28    1:18.61
 11 Dowd, Caitlin E     10 MR                   1:19.14    1:19.44
 12 Waddle, Alicia M    10 AM                   1:21.48    1:20.20
 13 Schaefer, Danielle  10 MD                   1:23.11    1:20.62
 14 Malone, Becky       10 MR                   1:22.41    1:21.34
 15 Czaplicki, Alexand  10 CT                   1:18.81    1:21.40
 16 Donhowe-Mason, Ros  10 NE                   1:22.77    1:22.54
 17 Foster, Clare R     10 NE                        NT    1:22.92
 18 Porcellio, Elizabe  10 NI                   1:21.90    1:22.98
 19 Donoghue, Lauren E  10 AM                   1:24.27    1:23.18
 20 Langton, Caitlin A  10 NI                   1:21.61    1:23.19
 21 Howland, Molly E     9 AD                   1:27.58    1:26.46
 22 Landis, Christine   10 ME                   1:29.44    1:26.51
 23 Hatton, Erin E      10 ME                   1:27.98    1:26.57
 24 Vitullo, Amanda     10 AD                   1:37.33    1:33.71
 
Event 82  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    National: # 1:10.06  1/1/1999    Scott Spann - ST                    
    PVS Open: & 1:12.73  4/1/2000    Anthony Simco - MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Christensen, Jonat  10 PV                   1:17.05    1:15.87
  2 Swanson, Conor W     9 NE                   1:17.38    1:16.03
  3 Wilcox, Mason T     10 VA                   1:19.87    1:17.36
  4 Hartman, Ryan M     10 VA                   1:18.71    1:17.49
  5 Eyckmans, Robert B  10 MR                   1:18.64    1:17.54
  6 Eder, Marc C        10 NJ                   1:19.79    1:18.47
  7 Considine, Adian F  10 MD                   1:19.13    1:19.08
  8 McHugh, Brendan P   10 MA                   1:19.22    1:19.96
  9 Jacobsen, Matthew   10 MR                   1:18.87    1:20.16
 10 Pham, Chris Z       10 PV                   1:20.07    1:20.52
 11 Bradley, Samuel     10 CT                   1:21.08    1:20.78
 12 Beegle, Justin B    10 MA                   1:22.38    1:21.40
 13 Bailey, Robert L    10 NE                   1:23.15    1:21.66
 14 Millaci, Johnny L   10 NJ                   1:19.80    1:22.44
 15 Deveney, Brendan    10 CT                   1:22.28    1:22.98
 16 Hansen, D. Wesley   10 AM                   1:25.51    1:24.48
 17 Evans, Ted          10 MD                   1:23.55    1:27.72
 18 Kiron, Gopu A       10 AD                   1:27.60    1:28.97
 19 Heinemann, Colin J  10 NI                   1:31.73    1:29.56
 20 Yafayev, Vadim      10 AD                   1:36.80    1:29.88
 21 O'Toole, Patrick R  10 AM                   1:27.23    1:30.57
 22 Harrington, Connor  10 NI                   1:31.63    1:32.32
 -- Champoux, David G   10 ME                   1:22.00         DQ
 
Event 83  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 28.72  3/1/1992    BETH BOTSFORD, MD                   
    PVS Open: & 29.78  12/15/2000  Morgan Ribar, PV                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ravettine, Bryeann  10 NJ                     31.31      30.87
  2 Feltrin, Veronica   10 NJ                     31.88      31.36
  3 Cardello, Sorrell   10 ME                     32.11      31.85
  4 Beckenstein, Allie  10 VA                     32.46      31.98
  5 Hennessay, Megan    10 AM                     33.54      32.45
  6 Kranz, Lauren O     10 PV                     32.33      32.48
  6 Creran, Emily E     10 MA                     32.22      32.48
  8 Hines, Lauren A     10 VA                     32.63      32.50
  9 Tracey, Kimberly L  10 MR                     33.67      32.56
 10 Dean, Emily P       10 MD                     32.63      32.59
 11 Moyer, Katy A       10 MA                     32.30      32.69
 12 Purvis, Marilyn     10 CT                     33.53      33.52
 13 Scott, Kelly E      10 MD                     33.60      33.56
 14 Moore, Jhanna       10 MR                     32.73      33.57
 15 Lutz, Anne E        10 AM                     35.12      33.68
 16 Doty, Olivia D      10 NE                     33.05      33.77
 17 Landers, Shannon M  10 PV                     33.09      33.83
 18 Zebrowski, Kara     10 AD                     34.67      34.00
 19 Bailey, Meaghan E   10 NE                     33.18      34.08
 20 Patchen, Bonnie K   10 NI                     34.34      34.22
 21 Powalski, Kara E    10 NI                     33.92      34.42
 22 Rappa, Megan        10 CT                     32.87      34.47
 23 Vitullo, Amanda     10 AD                     33.82      34.72
 24 Harmon, Nicole E    10 ME                     34.14      34.74
 
Event 84  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 28.73  1/1/1996    RICK HANCOCK, SC                    
    PVS Open: & 30.17  4/1/2000    Daniel Simco - MR                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ress, Eric          10 CT                     30.34      30.05&
  2 Wang, Charley       10 NJ                     31.15      30.23
  3 Pelton, Gregory     10 CT                     30.67      30.80
  4 Stewart, Sean P     10 PV                     31.50      31.35
  4 Skoda, Chris J      10 NJ                     31.24      31.35
  6 Berger, Christoph   10 VA                     31.46      31.50
  7 Brown, Justin E     10 MA                     31.62      31.65
  8 Quatro, Kevin C     10 NI                     32.64      31.69
  9 Carr, Brandon H     10 VA                     31.65      31.74
 10 Fox, Brady C        10 PV                     32.67      31.98
 11 Carey JR, David W   10 MD                     31.93      32.48
 12 Siemasko, Brandon    9 MA                     32.98      33.05
 13 Lowen, Gregory B    10 NE                     33.59      33.49
 14 Altemose, Clay H    10 AM                     33.64      33.57
 14 Shanley, Ethan I    10 ME                     34.45      33.57
 16 Azaret, Julian R    10 NE                     33.74      34.09
 16 Henderson, Stephen  10 MD                     32.69      34.09
 18 Pysnik, Joey V      10 AM                     34.64      34.28
 19 Whiston, Brian      10 MR                     34.70      34.55
 20 Ihrig, Blake R      10 NI                     35.00      35.83
 21 Jacobsen, Matthew   10 MR                     34.07      36.24
 22 Smith, Brendan C    10 AD                     35.83      36.57
 23 Parkes, Tim M       10 AD                     35.68      36.93
 24 Gravel, Robby E      9 ME                     36.22      37.16
 
Event 85  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 1:59.22  1/1/1989    LEE GATHINGS, SE                    
    PVS Open: & 2:04.30  12/1/1999   Devon Callaghan - KY                
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Riefenstahl, Kate   10 MA                   2:05.90    2:03.33&
  2 Kalisz, Courtney C  10 MD                   2:07.11    2:05.14
  3 Hand, Alyssa C      10 MA                   2:11.23    2:08.53
  4 Perks, Caitlin L    10 VA                   2:15.24    2:10.58
  5 Adams, Chelsie      10 PV                   2:15.23    2:12.60
  6 Bunster, Kelly E    10 MR                   2:17.69    2:13.09
  7 Meyer, Lauren       10 CT                   2:17.38    2:13.45
  8 Bailey, Meaghan E   10 NE                   2:12.22    2:14.05
  9 Murphy, Jacqueline  10 NJ                   2:14.30    2:14.45
 10 Gibbs, Jordan N     10 MD                   2:14.44    2:15.31
 11 Scognamiglio, Jane  10 NJ                   2:13.17    2:16.15
 12 Fong, Sandra M      10 MR                   2:19.85    2:18.35
 13 Benevento, Laura J  10 VA                   2:17.59    2:18.36
 14 Marsilii, Caitlin   10 PV                   2:17.07    2:18.49
 15 Tegeler, Kayla R    10 AD                   2:20.80    2:18.51
 16 Suppan, Alexandra   10 NE                        NT    2:19.56
 17 Sweeney, Kaitlyn M  10 AM                   2:20.81    2:19.71
 18 Purvis, Marilyn     10 CT                   2:23.64    2:21.56
 19 Wilck, Cara A       10 NI                   2:24.87    2:21.85
 20 Globig, Brianne R   10 AM                   2:19.48    2:22.15
 21 Harmon, Nicole E    10 ME                   2:21.17    2:23.68
 22 Zebrowski, Kara     10 AD                   2:27.09    2:24.36
 23 Hatton, Erin E      10 ME                   2:28.53    2:26.52
 24 Porcellio, Elizabe  10 NI                   2:24.46    2:26.67
 
Event 86  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 1:58.60  1/1/1997    BRIAN FISKE, NE                     
    PVS Open: & 2:03.82  4/1/2000    C.J. Marck - MA                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wooddall-Gainey, J  10 VA                   2:08.07    2:07.41
  2 Ress, Eric          10 CT                   2:12.08    2:09.33
  3 Scalise, Mark T     10 NE                   2:12.13    2:09.99
  4 McIntee, Brendan    10 CT                   2:09.72    2:10.14
  5 Dietrich, Doug A    10 AM                   2:13.59    2:10.25
  6 Carr, Brandon H     10 VA                   2:07.99    2:10.56
  7 Brown, Justin E     10 MA                   2:10.19    2:10.75
  8 Finnegan, Chris M   10 MR                   2:12.83    2:11.14
  9 Eyckmans, Robert B  10 MR                   2:15.57    2:11.16
 10 MacKenzie, Doug R   10 PV                   2:13.67    2:11.93
 11 Termin, Anthony P   10 MA                   2:12.23    2:12.78
 12 Hansen, D. Wesley   10 AM                   2:15.56    2:13.81
 13 Fox, Brady C        10 PV                   2:14.61    2:14.14
 14 Skoda, Chris J      10 NJ                   2:16.21    2:14.61
 15 Bailey, Robert L    10 NE                   2:12.26    2:15.41
 16 Navata, Matt L       9 NJ                   2:16.72    2:16.16
 17 Quatro, Kevin C     10 NI                   2:18.24    2:16.88
 18 Carey JR, David W   10 MD                   2:15.83    2:19.17
 19 Hutchinson, Neil T  10 MD                   2:20.01    2:20.37
 20 Yafayev, Vadim      10 AD                   2:24.99    2:20.73
 21 Champoux, David G   10 ME                   2:22.05    2:24.38
 22 Shanley, Ethan I    10 ME                   2:26.90    2:25.17
 23 Parkes, Tim M       10 AD                   2:27.64    2:32.60
 24 McLimans, Blake J   10 NI                   2:27.98    2:33.14
 
Event 87  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 1:51.31  1/1/1995    LAKE ERIE SLVR DLPH,LE              
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Middle Atlantic  'A'                        1:52.74    1:50.21#
  2 Potomac Valley  'A'                         1:52.08    1:51.07#
  3 New Jersey  'A'                             1:52.66    1:52.61
  4 Virginia Swimming Inc.  'A'                 1:54.26    1:53.69
  5 Metropolitan  'A'                           1:55.00    1:55.88
  6 Allegheny Mountain  'A'                     1:59.36    1:56.27
  7 Connecticut  'A'                            1:57.18    1:56.55
  8 Maryland  'A'                               1:54.15    1:56.72
  9 Maine  'A'                                  1:58.05    1:56.91
 10 Niagara District  'A'                       1:58.72    1:57.57
 11 New England Zone Team  'A'                  1:56.20    1:58.37
 12 Adirondack  'A'                             2:01.25    2:00.75
 
Event 88  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    National: # 1:50.07  1/1/1988    AQUA-TEX SWIM TEAM, GU              
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Virginia Swimming Inc.  'A'                 1:50.12    1:49.62#
  2 Middle Atlantic  'A'                        1:52.07    1:50.01#
  3 Connecticut  'A'                            1:52.40    1:51.37
  4 Potomac Valley  'A'                         1:53.97    1:52.44
  5 New England Zone Team  'A'                  1:54.63    1:54.10
  6 New Jersey  'A'                             1:55.40    1:55.22
  7 Allegheny Mountain  'A'                     1:57.42    1:55.72
  8 Maryland  'A'                               1:56.81    1:57.83
  9 Niagara District  'A'                       2:00.56    2:02.78
 10 Maine  'A'                                  2:04.91    2:04.22
 11 Adirondack  'A'                             2:05.41    2:04.52
 -- Metropolitan  'A'                           1:55.00         DQ
 
Event 89  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 4:49.51  1/1/1977    CYNTHIA WOODHEAD, CA                
    PVS Open: & 5:04.39  12/1/1985   Pamela Minthorn - PV                
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Evans, Ashley K     12 NJ                   5:10.13    5:11.59
  2 Ghosh, Nilasha K    12 PV                   5:12.35    5:14.21
  3 Edwards, Samantha   12 MA                   5:16.11    5:15.64
  4 Dockstader, Alex E  11 NI                   5:24.27    5:18.35
  5 Hoff, Katie E       11 VA                   5:21.53    5:20.05
  6 Lapman Rodriguez,   12 CT                   5:15.55    5:21.01
  7 Greco, Diana L      12 MA                   5:18.65    5:21.24
  8 Richardson, Britne  12 PV                   5:22.75    5:23.78
  9 Puffenbarger, Jill  12 MD                   5:21.03    5:27.19
 10 Setoguchi, Seika    11 MR                   5:25.00    5:28.28
 11 Shaw, Elizabeth N   12 VA                   5:20.51    5:29.35
 12 Smith, Lyndsey M    12 MD                   5:17.30    5:29.41
 13 Iacouzze, Brittany  12 NJ                   5:29.21    5:30.76
 14 Napoli, Caitlin A   12 MR                   5:27.10    5:30.89
 15 Vernal, Dana        12 CT                   5:24.89    5:31.25
 16 Dombroski, Lindsey  11 AM                   5:30.15    5:33.42
 17 Little, Erika M     12 AM                   5:34.59    5:35.23
 18 Giza, Rachel N      11 NI                   5:28.50    5:36.06
 19 Kearns, Jill M      11 NE                   5:37.84    5:37.71
 20 Butts, Eliza L      12 NE                   5:43.15    5:41.58
 21 Lamb, Carrie E      12 AD                   5:39.47    5:47.08
 22 Hewitt, Alyssa M    12 AD                        NT    5:49.93
 23 Branch, Hannah R    11 ME                   5:47.96    5:50.84
 24 Smith, Samantha S   12 ME                   5:57.77    6:00.85
 
Event 90  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 4:47.65  1/1/1995    ROBERT MARGALIS, FL                 
    PVS Open: & 5:00.72  12/15/2000  Steven Garrett-Palmer, PV           
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Debiase, Joseph M   12 AM                   5:11.46    5:08.26
  2 Weik, Cody A        12 MA                   5:06.38    5:08.28
  3 Stevens-Palmer, Ga  12 PV                   5:00.72    5:09.55
  4 Schiavo, Zachary D  12 MA                   5:08.19    5:10.96
  5 Hinrichsen, Philli  12 PV                   5:15.88    5:13.52
  6 Anglin, Gary R      12 VA                   5:23.84    5:16.31
  7 Martin, Kenny D     12 MD                   5:20.47    5:17.26
  8 Zierenberg, Jack E  12 AM                   5:21.91    5:17.34
  9 McLaughlin, Jason   12 MR                   5:17.99    5:19.19
 10 Bernardes, Max J    12 VA                   5:24.26    5:22.68
 11 Deal, Chris B       11 NJ                   5:24.16    5:22.77
 12 Weinberg, Shaun P   12 MD                   5:20.46    5:25.60
 13 Meyer, Alex M       12 NI                   5:28.06    5:28.09
 14 Taft, Adam          12 CT                   5:30.98    5:28.44
 15 Park, Peter Y       11 NJ                   5:22.69    5:30.99
 16 Gloeckler, Larry C  12 AD                   5:33.36    5:31.11
 17 Divers, Bob L       12 NI                   5:39.15    5:32.49
 18 Stubbs, Paul        12 CT                   5:32.11    5:32.56
 19 Davies, Philip C    12 MR                   5:23.23    5:33.42
 20 Hartmann, Jonathan  12 NE                   5:18.94    5:35.93
 21 Yamada, Kevin A     12 NE                   5:27.17    5:37.23
 22 Johnson, Matt C     12 ME                   5:33.87    5:43.67
 23 Bowen, Tyler S      11 ME                   5:53.64    5:52.29
 
Event 91  Women 15-18 200 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 1:53.45  1/1/1999    Natalie Coughlin - PC 15-16         
Nation 17-18: @ 1:55.49  1/1/1992    Jamie Wagstaff - MV 17-18           
    PVS Open: & 1:57.88  12/1/1998   Lauren Stinnett - PV                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 McCloskey, Moira C  15 MA                   2:03.15    2:01.70*
  2 Knepper, Megan B    18 PV                   2:04.40    2:04.03*
  3 Urso, Kelly M       17 PV                   2:04.36    2:04.48*
  4 Williams, Holly J   17 NI                   2:08.09    2:06.30
  5 Fleckenstein, Kare  16 MR                   2:09.83    2:08.05
  6 Herdman, Selina N   15 MR                   2:08.58    2:08.66
  7 Goeller, Laura T    15 MA                   2:10.30    2:10.05
  8 Davey, Lisa M       18 AD                   2:12.19    2:11.58
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 McCloskey, Moira C        15 MA                   2:02.02    2:03.15*
  2 Urso, Kelly M             17 PV                   2:03.93    2:04.36*
  3 Knepper, Megan B          18 PV                   2:04.03    2:04.40*
  4 Williams, Holly J         17 NI                   2:08.18    2:08.09
  5 Herdman, Selina N         15 MR                   2:07.50    2:08.58
  6 Fleckenstein, Karen A     16 MR                   2:08.13    2:09.83
  7 Goeller, Laura T          15 MA                   2:08.28    2:10.30
  8 Davey, Lisa M             18 AD                   2:13.99    2:12.19
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arduini, Courtney M       15 AD                   2:14.78    2:12.86
 10 Swinburne, Morgan L       18 ME                   2:14.87    2:14.30
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kreiner, Wendy E          16 MD                   2:13.18    2:14.44
 12 Downs, Kelly A            15 VA                   2:12.19    2:14.79
 13 Hysan, Kristi N           16 MD                   2:11.82    2:14.96
 14 Helmers, Missy E          15 NJ                   2:13.32    2:15.34
 15 Deibler, Sarah E          17 VA                   2:10.51    2:16.43
 16 Destro, Christie M        15 AM                   2:14.77    2:17.24
 17 Allen, Susan E            15 NI                   2:16.56    2:18.73
 18 Connor, Lindsey M         15 AM                   2:16.84    2:19.16
 19 Recker, Jacqueline T      16 NE                   2:17.82    2:19.63
 20 Garver, Jamie             16 ME                   2:22.95    2:23.00
 21 Gruen, Michelle B         16 CT                   2:24.48    2:25.85
 
Event 92  Men 15-18 200 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 1:46.10  1/1/1989    Derek Weatherford - FL 15-16        
Nation 17-18: @ 1:42.41  1/1/1992    Brad Bridgewater - FL 17-18         
    PVS Open: & 1:45.94  12/1/1999   Markus Rogan - PV                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Galindo, Michael D  18 PV                   1:52.12    1:49.67*
  2 Brandenberger, Chr  17 MR                   1:55.21    1:52.02*
  3 Fishman, Alan J     17 PV                   1:54.24    1:53.17*
  4 Tully, Tim          17 MR                   1:57.03    1:55.05
  5 Leath, Jeff K       15 VA                   1:55.53    1:55.62
  6 Brown, Bryan C      17 AD                   1:55.54    1:55.97
  7 Zimonjic, Zima      18 MD                   1:58.26    1:56.88
  8 Fay, Ben R          15 NE                   1:57.38    1:57.55
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Galindo, Michael D        18 PV                   1:50.22    1:52.12*
  2 Fishman, Alan J           17 PV                   1:53.48    1:54.24
  3 Brandenberger, Christoph  17 MR                   1:52.92    1:55.21
  4 Leath, Jeff K             15 VA                   1:57.02    1:55.53
  5 Brown, Bryan C            17 AD                   1:56.48    1:55.54
  6 Tully, Tim                17 MR                   1:55.02    1:57.03
  7 Fay, Ben R                15 NE                   1:57.86    1:57.38
  8 Zimonjic, Zima            18 MD                   1:58.07    1:58.26
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mizelle, Danny P          15 VA                   1:56.62    1:58.86
 10 Swisher, Evan B           15 AD                   2:00.36    1:59.18
-------------------------------------------------------------------------
 11 Collier, Robert W         16 MD                   1:58.32    1:59.60
 12 Earley, Steve D           15 MA                   1:56.40    2:00.60
 13 Chidsey, Will A           16 NI                   1:59.01    2:02.86
 14 Getchell, John A          18 ME                   2:03.43    2:03.58
 15 Wood, Jim W               15 NI                   1:59.71    2:03.65
 16 Condon, Sean C            16 NE                   2:05.70    2:05.75
 17 Jensen, Stephen E         15 MA                   2:01.93    2:06.04
 18 Malinoski, Robert B       17 AM                   2:01.45    2:06.68
 19 May, Mic                  15 AM                   2:08.94    2:09.99
 20 Glaviano, Neal R          17 CT                   2:11.84    2:10.03
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 1:57.36  1/1/1996    BETH BOTSFORD, MD                   
    PVS Open: & 1:59.39  3/1/1993    Lauren Stinnett - PV                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Brooks, Karly A     13 AD                   2:05.99    2:02.85*
  2 Smit, Julia E       13 MR                   2:06.11    2:03.85*
  3 Botek, Anne Marie   13 MD                   2:10.50    2:07.26
  4 Miller, Allison L   14 VA                   2:07.85    2:07.56
  5 Whetstone, Catheri  13 NJ                   2:11.49    2:09.00
  6 Fraley, Lauren C    13 VA                   2:10.58    2:09.11
  7 Murphy, Emily M     14 NI                   2:11.55    2:11.67
  8 Basel, Jenny E      13 PV                   2:10.93    2:11.69
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Brooks, Karly A           13 AD                   2:06.78    2:05.99
  2 Smit, Julia E             13 MR                   2:05.72    2:06.11
  3 Miller, Allison L         14 VA                   2:07.02    2:07.85
  4 Botek, Anne Marie         13 MD                   2:09.93    2:10.50
  5 Fraley, Lauren C          13 VA                   2:08.94    2:10.58
  6 Basel, Jenny E            13 PV                   2:08.87    2:10.93
  7 Whetstone, Catherine B    13 NJ                   2:09.54    2:11.49
  8 Murphy, Emily M           14 NI                   2:10.38    2:11.55
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shelps, Lisa A            13 MA                   2:09.79    2:12.27
 10 Flader, Ellen J           14 PV                   2:07.82    2:12.29
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cantwell, Tina E          13 MA                   2:10.07    2:12.49
 12 O'Connor, Bridget         14 MR                   2:10.47    2:12.52
 13 Thackston, Jennifer R     14 MD                   2:12.57    2:13.51
 14 Walsh, Blake              13 NJ                   2:09.54    2:13.52
 15 Doty, Alexandra J         14 NE                   2:13.29    2:15.49
 16 McLaughlin, Erin          13 CT                   2:18.24    2:16.36
 17 Valasek, Allie C          14 AM                   2:15.49    2:17.13
 18 Reissig, Meghan K         13 NI                   2:15.76    2:18.84
 19 Horan, Jill M             13 ME                   2:18.29    2:20.06
 20 Bozza, Caitlyn            14 CT                   2:17.64    2:20.16
 21 Bronowski, Michele T      13 AM                   2:14.98    2:20.29
 22 Schadow, Kristen M        14 AD                   2:21.33    2:21.36
 -- Dacey, Kendall V          13 NE                   2:31.09         DQ
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 1:49.47  1/1/1997    Kris Wiebeck - FL                   
    PVS Open: & 1:53.66  12/1/1993   Jeff Somensatto - PV                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Moore, Nat L        14 MR                   1:56.05    1:53.64&
  2 Deweese, Ryan R     14 VA                   2:00.45    1:58.00
  3 Hudson, Henry       14 MR                   2:00.14    1:58.04
  4 Champagne, Scott H  14 MA                   2:01.80    1:59.57
  5 Grenda, Dane R      14 MA                   2:01.39    2:01.09
  6 Graham, Josh H      14 VA                   2:00.87    2:01.12
  7 Wood, Jeff D        14 NI                   2:02.67    2:01.94
  8 Driscoll, Frisk X   13 CT                   2:02.30    2:02.01
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Nat L              14 MR                   1:53.67    1:56.05*
  2 Hudson, Henry             14 MR                   1:58.06    2:00.14
  3 Deweese, Ryan R           14 VA                   1:57.62    2:00.45
  4 Graham, Josh H            14 VA                   1:58.85    2:00.87
  5 Grenda, Dane R            14 MA                   1:59.98    2:01.39
  6 Champagne, Scott H        14 MA                   1:56.22    2:01.80
  7 Driscoll, Frisk X         13 CT                   2:04.10    2:02.30
  8 Wood, Jeff D              14 NI                   2:01.51    2:02.67
-------------------------------------------------------------------------
  9 VanNiel, Noah             14 NE                   2:04.22    2:03.21
 10 Foley, Christopher J      14 PV                   2:01.90    2:03.31
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kreitler, John T          14 PV                   2:01.18    2:03.50
 12 Vidal, Julio R            13 AD                   2:07.86    2:04.31
 13 Singer, Daniel R          14 AD                   2:06.99    2:04.45
 14 Leriotis, Theo J          14 AM                   2:07.14    2:06.14
 15 Swanson, Chad W           14 NE                   2:07.00    2:06.20
 16 Vitagliano, Daniel        14 CT                   2:05.63    2:06.38
 17 Pallace, Drew P           13 MD                   2:04.78    2:06.91
 18 Rose, Bobby M             13 MD                   2:05.34    2:07.54
 19 Weniger, Luke L           14 NI                        NT    2:07.65
 20 Coddington, Jake E        13 AM                   2:11.51    2:08.69
 21 O'Connor, Daniel P        14 NJ                   2:05.11    2:08.73
 22 Rosenbluth, Josh M        13 NJ                   2:05.03    2:09.33
 
Event 95  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 56.23  1/1/1996    BETH BOTSFORD, MD                   
    PVS Open: & 58.18  3/1/1993    Lauren Stinnett - PV                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Meissner, Erica L   12 NE                   1:00.70      59.32
  2 Brick, Jenna L      12 VA                   1:00.70    1:00.02
  3 Kemp, Elizabeth A   12 PV                   1:00.52    1:00.26
  4 Christensen, Mei L  12 PV                   1:01.80    1:00.33
  5 Weaner, Tricia E    11 MA                   1:02.27    1:02.16
  6 Lee, Aurora         12 CT                   1:03.08    1:03.31
  7 McIntyre, Tina J    12 NI                   1:03.63    1:03.56
  8 Wohlers, Erin E     12 NI                   1:03.99    1:03.73
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Kemp, Elizabeth A         12 PV                     59.78    1:00.52
  2 Meissner, Erica L         12 NE                   1:00.81    1:00.70
  2 Brick, Jenna L            12 VA                   1:00.58    1:00.70
  4 Christensen, Mei L        12 PV                   1:01.97    1:01.80
  5 Weaner, Tricia E          11 MA                   1:02.78    1:02.27
  6 Lee, Aurora               12 CT                   1:02.83    1:03.08
  7 McIntyre, Tina J          12 NI                   1:02.72    1:03.63
  8 Wohlers, Erin E           12 NI                   1:03.13    1:03.99
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fleckenstein, Emily K     12 MR                   1:03.43    1:04.09
 10 Weaver, Katherine A       12 NE                   1:04.87    1:04.57
-------------------------------------------------------------------------
 11 Clemens, Alison P         12 MR                   1:03.45    1:04.79
 12 Helmers, Kristina H       12 NJ                   1:02.12    1:04.86
 13 Mancini, Gina M           12 ME                   1:05.08    1:04.99
 14 Wallace, Kira             12 CT                   1:02.65    1:05.08
 15 Van Etten, Jennifer E     12 AD                   1:03.93    1:05.20
 16 Agro, Gina M              12 NJ                   1:04.88    1:05.94
 17 Greco, Diana L            12 MA                   1:03.51    1:06.31
 18 Cindric, Nicky C          12 AM                   1:06.72    1:06.51
 19 Harpole, Nicole A         12 MD                        NT    1:06.52
 20 Barrientos, April A       12 VA                   1:04.40    1:07.40
 21 Puffenbarger, Jill M      12 MD                   1:05.16    1:07.71
 22 Hewitt, Alyssa M          12 AD                   1:06.34    1:08.36
 23 Faingold, Kathy Z         12 AM                   1:06.99    1:10.00
 24 Mileikis, Amy E           12 ME                   1:09.42    1:10.62
 
Event 96  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 54.79  1/1/1992    DAVID CHAN, CC                      
    PVS Open: & 58.01  3/1/1981    Tony Barnett - PV                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Tusup, Shane R      12 MR                     57.81      56.22&
  2 Hafkin, Josh V      12 PV                   1:00.02      58.61
  3 O'Connell, Mike S   12 MD                   1:00.84    1:00.08
  4 Zhou, Jeffrey Y     12 NI                   1:00.52    1:00.11
  5 Marck, CJ J         11 MA                   1:00.37    1:00.12
  6 Deputy, Craig D     12 MA                   1:00.05    1:00.31
  7 Loccisano, Steven   12 VA                   1:00.12    1:00.70
  8 Taft, Adam          12 CT                   1:00.81    1:01.22
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Tusup, Shane R            12 MR                     57.95      57.81&
  2 Hafkin, Josh V            12 PV                   1:00.17    1:00.02
  3 Deputy, Craig D           12 MA                     59.71    1:00.05
  4 Loccisano, Steven J       12 VA                   1:01.20    1:00.12
  5 Marck, CJ J               11 MA                   1:00.75    1:00.37
  6 Zhou, Jeffrey Y           12 NI                     59.23    1:00.52
  7 Taft, Adam                12 CT                   1:00.11    1:00.81
  8 O'Connell, Mike S         12 MD                     58.99    1:00.84
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lanser, Chip A            12 MD                   1:00.28    1:00.95
 10 Lloyd, Nicholas P         12 VA                     59.65    1:01.13
-------------------------------------------------------------------------
 11 Iselin, David T           12 PV                   1:02.22    1:01.78
 12 Simco, Daniel P           11 MR                   1:01.32    1:01.99
 13 Wilson, Brian C           12 NJ                   1:03.67    1:02.54
 14 Kalata, Glenn             12 CT                   1:02.70    1:02.95
 15 Gonzalez, Joshua A        12 NJ                   1:04.33    1:03.71
 16 Winchell, Todd H          12 NI                   1:05.31    1:04.20
 17 Debiase, Joseph M         12 AM                   1:02.92    1:04.32
 18 Hartmann, Jonathan S      12 NE                   1:04.20    1:05.64
 19 Brennan, Scotty H         12 AM                   1:05.67    1:06.39
 20 Brooks, Ryan W            12 AD                   1:05.85    1:06.71
 21 Hallowell, Spencer T      12 ME                   1:05.15    1:07.36
 22 McGrath, Kevin J          12 NE                   1:06.16    1:08.02
 23 Gloeckler, Larry C        12 AD                   1:10.88    1:10.66
 24 Johnson, Matt C           12 ME                   1:04.64    1:13.89
 
Event 97  Women 15-18 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 49.03  1/1/1979    Tracy Caulkins - SE 15-16           
Nation 17-18: @ 48.45  1/1/1991    Nicole Haislett - FL 17-18          
    PVS Open: & 50.85  3/1/1986    Michelle Griglione - PV             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Healey, Georgia O   17 MR                     53.46      52.40*
  2 Hurd, Megan A       16 PV                     52.46      52.47*
  3 Campbell, Laura M   17 VA                     54.40      53.62
  4 Hession, Cristina   15 NJ                     54.42      53.82
  5 Rawlick, Patty P    16 MD                     53.93      53.84
  6 West, Dana L        15 PV                     54.14      54.07
  7 Goeller, Laura T    15 MA                     54.50      54.28
  8 Herdman, Selina N   15 MR                     54.30      54.45
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Hurd, Megan A             16 PV                     52.84      52.46*
  2 Healey, Georgia O         17 MR                     52.22      53.46
  3 Rawlick, Patty P          16 MD                     53.68      53.93
  4 West, Dana L              15 PV                     53.92      54.14
  5 Herdman, Selina N         15 MR                     53.55      54.30
  6 Campbell, Laura M         17 VA                     53.27      54.40
  7 Hession, Cristina E       15 NJ                     54.08      54.42
  8 Goeller, Laura T          15 MA                     53.79      54.50
-------------------------------------------------------------------------
  9 McCloskey, Moira C        15 MA                     53.19      54.70
 10 Brosch, Meg E             17 NI                     54.45      55.06
-------------------------------------------------------------------------
 11 Crigler, Liz E            17 AM                     55.79      55.36
 12 Alcaide, Jessie E         16 ME                     54.38      55.47
 13 O'Neill, Michelle J       15 NI                     55.51      55.52
 14 Cruz, Lenore A            16 MD                     54.40      55.80
 15 Vorrasi, Catherine M      18 VA                     54.24      56.10
 16 Singer, Meredith A        16 AD                     55.67      56.12
 17 Helmers, Missy E          15 NJ                     54.47      56.19
 18 Swinburne, Morgan L       18 ME                     55.61      56.40
 19 Grant, Caitlin E          15 NE                     56.23      56.53
 20 Richards, Ann E           17 AD                     55.93      56.96
 21 Woodward, Nikki Z         15 NE                     56.76      57.10
 22 Dietrich, Dianna M        15 AM                     55.52      57.50
 
Event 98  Men 15-18 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 43.83  1/1/1990    Joe Hudepohl - OH 15-16             
Nation 17-18: @ 43.06  1/1/1983    Tom Jager - CA 17-18                
    PVS Open: & 44.63  3/1/1987    Charlie Cline - PV                  
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Anstrom, Mike C     18 PV                     47.61      46.49*
  2 Patrizzi, Andrew J  17 MA                     46.59      46.92*
  3 McCabe, Ryan C      16 PV                     47.71      47.17
  4 Campbell, Ryan      18 MA                     48.35      47.73
  5 Brandenberger, Chr  17 MR                     48.62      48.55
  6 Grobengieser, Zach  16 NI                     48.68      48.59
  7 Blais, Adam M       17 ME                     48.65      48.73
  8 Fay, Jacob          18 MR                     48.73      48.79
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Patrizzi, Andrew J        17 MA                     46.62      46.59*
  2 Anstrom, Mike C           18 PV                     45.84      47.61
  3 McCabe, Ryan C            16 PV                     47.01      47.71
  4 Campbell, Ryan            18 MA                     47.46      48.35
  5 Brandenberger, Christoph  17 MR                     47.77      48.62
  6 Blais, Adam M             17 ME                     48.67      48.65
  7 Grobengieser, Zach S      16 NI                     49.02      48.68
  8 Fay, Jacob                18 MR                     48.31      48.73
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brown, Bryan C            17 AD                     48.22      48.95
 10 Blakley, Jan-Michae Z     16 NJ                     47.85      49.02
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sankowski, Brian M        17 AD                     49.19      49.47
 12 Driggs, Jim C             18 VA                     49.72      49.85
 13 Leath, Jeff K             15 VA                     49.72      50.00
 14 Chidsey, Will A           16 NI                     48.79      50.18
 15 Ratliff, Ethan B          16 MD                     50.29      50.64
 16 Fisher, Todd              17 MD                     51.11      51.23
 17 Scibelli, Michael Z       16 NE                     50.65      51.36
 18 Hesse, Sebastian          18 AM                     50.58      51.66
 19 Glaviano, Neal R          17 CT                     51.59      51.92
 20 Youmans, Will C           17 ME                     51.45      51.98
 21 McPhail, Michael J        15 NE                     50.65      52.00
 22 Malinoski, Robert B       17 AM                     51.72      52.62
 23 Cava, Miles P             15 NJ                     53.84      54.49
 
Event 99  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 49.65  1/1/1987    GRACE CORNELIUS, MA                 
    PVS Open: & 50.58  3/1/1984    Michelle Griglione - PV             
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Marshall, Christin  14 VA                     53.01      52.36
  2 Luttermoser, Allis  14 MA                     53.22      52.72
  3 Illescas, Jennifer  13 MR                     53.19      53.14
  4 Fraley, Lauren C    13 VA                     53.35      53.34
  5 Murphy, Emily M     14 NI                     53.56      53.42
  6 Kugler, Kassy A     13 PV                     53.07      53.63
  7 Law, Colleen M      13 PV                     53.81      53.79
  8 Yan, Sarah L        13 AD                     54.48      55.03
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Marshall, Christine I     14 VA                     52.88      53.01
  2 Kugler, Kassy A           13 PV                     53.27      53.07
  3 Illescas, Jennifer P      13 MR                     52.72      53.19
  4 Luttermoser, Allison K    14 MA                     53.18      53.22
  5 Fraley, Lauren C          13 VA                     53.80      53.35
  6 Murphy, Emily M           14 NI                     54.11      53.56
  7 Law, Colleen M            13 PV                     52.80      53.81
  8 Yan, Sarah L              13 AD                     54.52      54.48
-------------------------------------------------------------------------
  9 Raleigh, Christie N       13 NJ                     54.13      54.69
 10 Brown, Whitney D          13 MD                     54.49      54.79
-------------------------------------------------------------------------
 11 Colling, Meaghan E        14 NE                     54.65      54.85
 12 Halleran, Shannon J       13 NI                     54.54      55.03
 13 Dogger, Anna E            14 MA                     54.74      55.04
 14 Altieri, Theresa          13 CT                     55.10      55.14
 15 Guven, Aylin E            14 MR                     52.82      55.21
 16 Brooks, Karly A           13 AD                     53.69      55.34
 17 McLaughlin, Erin          13 CT                     55.43      55.85
 18 Weigley, Lindsay O        14 MD                     55.10      55.88
 19 Hnat, Keli L              14 AM                     56.11      56.29
 20 Whetstone, Catherine B    13 NJ                     55.44      57.30
 21 Kingsbury, Jenny E        14 ME                     57.40      58.07
 22 Tozier, Alison E          14 ME                     57.81      58.20
 23 Bronowski, Michele T      13 AM                     56.49      59.85
 -- Dunn, Tressa K            14 NE                     54.66         DQ
 
Event 100  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 45.75  1/1/1989    UGAR TANER, PN                      
    PVS Open: & 47.33  12/1/1994   Jon Lowell - PV                     
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Kreitler, John T    14 PV                     48.92      48.16
  2 Armstrong, Shaun R  14 MR                     48.84      48.63
  3 Mebel, Bartosz      14 NJ                     49.41      49.05
  4 Rohleder, Daniel S  14 PV                     49.37      49.22
  4 Czarnecki, Stanley  14 MA                     50.01      49.22
  6 Abbott, Kip C       14 VA                     49.82      49.42
  7 Piastuck, Dan T     14 MR                     49.97      49.84
  8 Robertson, Lee J    13 VA                     49.65      50.10
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Armstrong, Shaun R        14 MR                     48.76      48.84
  2 Kreitler, John T          14 PV                     48.64      48.92
  3 Rohleder, Daniel S        14 PV                     49.49      49.37
  4 Mebel, Bartosz            14 NJ                     48.42      49.41
  5 Robertson, Lee J          13 VA                     49.53      49.65
  6 Abbott, Kip C             14 VA                     49.87      49.82
  7 Piastuck, Dan T           14 MR                     49.46      49.97
  8 Czarnecki, Stanley B      14 MA                     50.06      50.01
-------------------------------------------------------------------------
  9 Quake, Casey              14 CT                     50.15      50.13
 10 Vidal, Julio R            13 AD                     49.87      50.18
-------------------------------------------------------------------------
 11 Roberts, Jon P            13 NI                     49.65      50.31
 12 Vitagliano, Daniel        14 CT                     50.12      50.41
 13 Champagne, Scott H        14 MA                     49.18      50.76
 14 Lollar, Max K             14 MD                     51.51      51.00
 15 Rubenstein, Billy J       14 NE                     50.66      51.36
 16 Boehm, Kevin M            14 AM                     50.84      51.44
 17 VanNiel, Noah             14 NE                     51.07      51.66
 18 Weniger, Luke L           14 NI                     49.83      51.83
 19 Cefalo, Christophe P      14 NJ                     51.93      52.41
 20 Singer, Daniel R          14 AD                     50.35      52.64
 21 Coddington, Jake E        13 AM                     52.04      52.80
 22 Colgan, Brendan P         14 MD                     51.60      52.89
 23 Pepper, Keating           14 ME                     53.50      53.77
 24 Vivian, Bobby J           14 ME                     55.06      55.38
 
Event 101  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 23.15  1/1/1999    Amanda Weir - MN                    
    PVS Open: & 24.20  3/1/1992    Lauren Stinett - PV                 
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Evans, Ashley K     12 NJ                     25.14      24.51
  2 Kemp, Elizabeth A   12 PV                     25.14      24.98
  3 Wallace, Kira       12 CT                     25.36      25.31
  4 Psaris, Leigh C     12 PV                     25.53      25.45
  5 McIntosh, Kat H     11 MD                     25.72      25.47
  6 Delp, Kristina M    12 MD                     25.71      25.73
  6 Rigterink, Kristin  12 NE                     25.70      25.73
  8 Shultz, Heather L   12 MA                     25.75      25.77
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Evans, Ashley K           12 NJ                     24.83      25.14
  1 Kemp, Elizabeth A         12 PV                     24.59      25.14
  3 Wallace, Kira             12 CT                     25.39      25.36
  4 Psaris, Leigh C           12 PV                     25.35      25.53
  5 Rigterink, Kristina M     12 NE                     26.43      25.70
  6 Delp, Kristina M          12 MD                     25.50      25.71
  7 McIntosh, Kat H           11 MD                     25.34      25.72
  8 Shultz, Heather L         12 MA                     25.23      25.75
-------------------------------------------------------------------------
  9 Freeburn, Jill L          12 VA                     25.80      25.77
 10 Nicotera, Gina M          12 MA                     25.67      25.80
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brick, Jenna L            12 VA                     25.37      25.84
 12 Palma, Samantha M         12 NI                     25.90      26.22
 13 Ewanich, Katrice M        12 MR                     25.74      26.24
 14 Powalski, Laura B         12 NI                     26.19      26.30
 15 Connolly, Kelly A         12 AM                     26.22      26.31
 16 Mancini, Gina M           12 ME                     25.56      26.34
 17 Meirs, Kaitlyn W          12 NJ                     25.63      26.36
 18 Butts, Eliza L            12 NE                     26.04      26.48
 19 Cucolo, Lisa D            12 AD                     26.42      26.62
 20 Napoli, Caitlin A         12 MR                     26.18      26.84
 21 Russell, Lauren E         12 AM                     26.85      26.99
 22 Hewitt, Alyssa M          12 AD                     26.11      27.09
 23 Branch, Hannah R          11 ME                     27.22      27.73
 -- Lapman Rodriguez, Melani  12 CT                     25.15         DQ
 
Event 102  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 22.63  1/1/1993    BEN DAVIDSON, MS                    
    PVS Open: & 23.53  3/1/1986    Jonathan Lee - PV                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Stevens-Palmer, Ga  12 PV                     24.60      24.12
  2 Brady, Christophe   12 MA                     24.82      24.30
  3 Savage, Dan         12 MR                     24.85      24.41
  4 Robinson, Jarrod L  12 VA                     24.54      24.44
  5 Hale-Kupiec, Thoma  12 PV                     24.70      24.68
  6 Kustra, Stephen R   12 AM                     25.10      24.74
  7 Remigino, Daniel    12 CT                     25.18      24.88
  8 Donch, Matthew      12 CT                     24.99      25.10

    Name                     Age Team                    Seed      Time
=========================================================================
Swim-Off
  1 Schiavo, Zachary D        12 MA                        NT      25.04
  2 Lanser, Chip A            12 MD                        NT      25.08
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Robinson, Jarrod L        12 VA                     24.97      24.54
  2 Stevens-Palmer, Garrett   12 PV                     23.91      24.60
  3 Hale-Kupiec, Thomas A     12 PV                     24.71      24.70
  4 Brady, Christophe D       12 MA                     24.63      24.82
  5 Savage, Dan               12 MR                     24.80      24.85
  6 Donch, Matthew            12 CT                     24.82      24.99
  7 Kustra, Stephen R         12 AM                     25.23      25.10
  8 Remigino, Daniel          12 CT                     24.76      25.18
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schiavo, Zachary D        12 MA                     24.99      25.29
 10 Lanser, Chip A            12 MD                     25.14     J25.29
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kobb, Jordan A            12 MD                     25.21      25.35
 12 Gonzalez, Joshua A        12 NJ                     25.73      25.54
 13 Debiase, Joseph M         12 AM                     24.75      25.55
 14 Lloyd, Nicholas P         12 VA                     24.85      25.72
 15 Philhower, Andrew B       12 NJ                     25.95      25.82
 16 Davies, Philip C          12 MR                     25.54      25.85
 17 Delisle, Derek C          12 AD                     26.02      26.45
 18 Johnson, Matt C           12 ME                     25.56      26.71
 19 Tafelski, Eric Z          12 NI                     26.69      27.07
 19 Zhou, Jeffrey Y           12 NI                     25.03      27.07
 21 Jovanovic, Bojan          12 AD                     26.48      27.23
 22 Hartmann, Jonathan S      12 NE                     26.02      27.35
 23 McGrath, Kevin J          12 NE                     27.57      27.44
 24 Hallowell, Spencer T      12 ME                     27.47      28.76
 
Event 103  Women 15-18 200 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 1:52.99  1/1/1981    Mary T. Meagher - KY 15-16          
Nation 17-18: @ 1:53.37  1/1/1982    Mary T. Meagher - KY 17-18          
    PVS Open: & 1:57.88  12/1/1998   Lauren Stinnett - PV                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Illescas, Andrea    16 MR                   2:07.56    2:05.31*
  2 Pangelinan, Xenave  18 PV                   2:06.13    2:05.51*
  3 Winings, Diana J    16 PV                   2:07.85    2:06.13*
  4 Cahill, Bridgette   16 MA                   2:09.61    2:08.27
  5 Williams, Holly J   17 NI                   2:07.47    2:09.29
  6 Murphy, Patti L     17 MA                   2:10.42    2:09.80
  7 Godwin, Katherine   15 MD                   2:10.20    2:09.94
  8 Mclaughlin, Julia   18 NE                   2:12.84    2:12.92
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Pangelinan, Xenavee J     18 PV                   2:06.82    2:06.13*
  2 Williams, Holly J         17 NI                   2:07.61    2:07.47
  3 Illescas, Andrea          16 MR                   2:08.41    2:07.56
  4 Winings, Diana J          16 PV                   2:07.37    2:07.85
  5 Cahill, Bridgette Z       16 MA                   2:09.89    2:09.61
  6 Godwin, Katherine E       15 MD                   2:07.59    2:10.20
  7 Murphy, Patti L           17 MA                   2:10.02    2:10.42
  8 Mclaughlin, Julia A       18 NE                   2:11.00    2:12.84
-------------------------------------------------------------------------
  9 Corson, Becky M           16 AD                   2:12.96    2:12.86
 10 Betzing, Lauren E         16 MD                   2:07.66    2:13.06
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dietrich, Dianna M        15 AM                   2:13.88    2:13.71
 12 Pinkston, Lauren W        16 VA                   2:11.43    2:14.08
 13 Korman, Danielle M        17 AD                   2:11.82    2:14.32
 14 Crigler, Liz E            17 AM                   2:11.83    2:14.98
 15 Breen, Christyne A        17 NI                   2:15.89    2:15.82
 16 Hsia, Valerie             15 MR                   2:11.66    2:16.71
 17 Recker, Jacqueline T      16 NE                   2:18.35    2:17.54
 18 Hedrick, Jenna N          16 VA                   2:12.18    2:19.77
 
Event 104  Men 15-18 200 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 1:46.71  1/1/1985    Melvin Stewart - NC 15-16           
Nation 17-18: @ 1:44.00  1/1/1998    Steven Brown - PC                   
    PVS Open: & 1:47.18  3/15/2001   Michael Raab, PV                    
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Galindo, Michael D  18 PV                   1:55.45    1:53.55*
  2 Woo, Brian H        17 MR                   1:56.05    1:53.91
  3 Tully, Tim          17 MR                   1:57.76    1:54.97
  4 Orton, Michael A    18 PV                   1:55.99    1:55.63
  5 Mance, Christopher  17 NE                   1:58.32    1:58.61
  6 Barthelemy, Thomas  15 VA                   1:59.12    1:58.85
  7 Chung, Anthony L    15 VA                   1:58.58    1:59.03
  8 Engle, Andrew J     16 MA                   1:56.93    1:59.40
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Galindo, Michael D        18 PV                   1:54.56    1:55.45
  2 Orton, Michael A          18 PV                   1:55.51    1:55.99
  3 Woo, Brian H              17 MR                   1:55.33    1:56.05
  4 Engle, Andrew J           16 MA                   1:59.61    1:56.93
  5 Tully, Tim                17 MR                   1:54.69    1:57.76
  6 Mance, Christopher R      17 NE                   1:57.76    1:58.32
  7 Chung, Anthony L          15 VA                   1:58.05    1:58.58
  8 Barthelemy, Thomas P      15 VA                   1:59.15    1:59.12
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ginish, Glenn A           17 NE                   1:57.97    2:00.45
 10 Gatley, Kevin I           16 AD                   2:00.60    2:01.29
-------------------------------------------------------------------------
 11 Earley, Steve D           15 MA                   2:01.28    2:04.75
 12 Vagts, Bryan C            15 MD                   2:03.98    2:06.70
 13 Amyot, Andy G             15 NI                   2:05.33    2:06.91
 14 Neuber, Matthew W         15 AD                   2:08.86    2:06.97
 15 Farley, Matthew R         16 MD                   2:04.23    2:07.77
 16 Wubben, Garrett M         15 AM                   2:18.56    2:08.93
 17 Starr, James B            17 AM                   2:08.91    2:10.34
 18 Keitz, Mike A             16 NI                        NT    2:10.76
 
Event 105  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 1:56.58  1/1/1979    MARY T. MEAGHER, KY                 
    PVS Open: & 2:02.07  3/1/1993    Lauren Stinnett - PV                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 LeClair, Danielle   13 VA                   2:07.21    2:05.40*
  2 O'Connor, Bridget   14 MR                   2:08.71    2:05.57*
  3 Bellis, Caroline J  14 PV                   2:11.33    2:09.80
  4 Zarin, Jordan A     14 PV                   2:10.16    2:10.30
  5 Luttermoser, Allis  14 MA                   2:11.83    2:11.68
  6 Sanbower, Becky A   14 MA                   2:13.49    2:12.10
  7 Doty, Alexandra J   14 NE                   2:12.45    2:12.41
  8 Dietrich, Mallory   13 AM                   2:14.88    2:12.75
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 LeClair, Danielle D       13 VA                   2:06.29    2:07.21*
  2 O'Connor, Bridget         14 MR                   2:08.14    2:08.71
  3 Zarin, Jordan A           14 PV                   2:09.17    2:10.16
  4 Bellis, Caroline J        14 PV                   2:11.04    2:11.33
  5 Luttermoser, Allison K    14 MA                   2:11.17    2:11.83
  6 Doty, Alexandra J         14 NE                   2:09.39    2:12.45
  7 Sanbower, Becky A         14 MA                   2:12.38    2:13.49
  8 Dietrich, Mallory A       13 AM                   2:12.05    2:14.88
-------------------------------------------------------------------------
  9 Newton, Michelle A        13 NJ                   2:14.30    2:15.02
 10 Catroppa, Aimee           13 AD                   2:18.19    2:15.26
-------------------------------------------------------------------------
 11 Florek, Rachel R          14 VA                   2:10.66    2:15.72
 12 Karp, Amanda A            13 MD                   2:14.77    2:15.91
 13 Aiello, Sara A            14 NE                   2:13.12    2:16.87
 14 Wilson, Courtney L        14 AM                   2:12.79    2:17.63
 15 Conter, Laura             13 CT                   2:16.15    2:18.47
 16 Guven, Aylin E            14 MR                   2:08.59    2:19.48
 17 Fuqua, Marlys A           13 NI                   2:18.17    2:19.87
 18 Strickland, Kait Z        13 ME                   2:18.49    2:20.45
 18 McLellan, Whitney         13 CT                   2:15.56    2:20.45
 20 Schadow, Kristen M        14 AD                   2:20.49    2:20.55
 21 Morrison, Katie A         13 NJ                   2:17.71    2:21.05
 22 Declue, Megan E           14 MD                   2:16.37    2:21.22
 23 Hanley, Erin M            14 NI                   2:19.07    2:23.33
 24 Clifford, Keara J         14 ME                   2:23.11    2:27.62
 
Event 106  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 1:49.97  1/1/2000    Michael Phelps, MD                  
    PVS Open: & 1:57.17  12/1/1997   Michael Raab - PV                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Walsh, JB B         14 VA                   1:59.03    1:56.23*
  2 Gallagher, Chris J  13 MA                   1:59.28    2:00.47
  3 Wood, Jeff D        14 NI                   2:03.30    2:00.73
  4 Scott, Norman       13 MR                   2:02.51    2:01.65
  5 Eckel, Daniel E     13 AM                   2:02.91    2:02.56
  6 Emanuel, Ryan       13 MR                   2:04.28    2:04.50
  7 Rosa, Larry P       14 NJ                   2:04.65    2:04.75
  8 Globig, Nicholas A  14 AM                   2:03.58    2:04.79
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Walsh, JB B               14 VA                   1:56.97    1:59.03
  2 Gallagher, Chris J        13 MA                   2:00.16    1:59.28
  3 Scott, Norman             13 MR                   2:02.05    2:02.51
  4 Eckel, Daniel E           13 AM                   2:06.67    2:02.91
  5 Wood, Jeff D              14 NI                   2:02.60    2:03.30
  6 Globig, Nicholas A        14 AM                   2:03.77    2:03.58
  7 Emanuel, Ryan             13 MR                   2:01.89    2:04.28
  8 Rosa, Larry P             14 NJ                   2:01.74    2:04.65
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bradshaw, Tyler A         14 VA                   2:02.74    2:05.16
 10 Miller, Ben S             13 PV                   2:03.75    2:05.30
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nellius, Pete D           14 MA                   2:02.94    2:05.38
 12 Prus, Christopher         14 CT                   2:06.31    2:06.16
 13 Foley, Christopher J      14 PV                   2:05.84    2:07.63
 14 Gollands, Peter G         14 NE                   2:07.78    2:08.21
 15 DeRocco, Mike L           13 AD                   2:11.05    2:10.06
 16 Nachman, Josh R           13 MD                   2:08.42    2:10.09
 17 Vitagliano, Daniel        14 CT                   2:08.14    2:11.51
 18 Reams, Patrick F          14 NE                   2:05.95    2:11.54
 19 McCarthy, Kelly F         13 NJ                   2:09.03    2:13.16
 20 Manor, Rob S              13 AD                   2:13.74    2:13.49
 21 Bulkley, Adam B           13 MD                   2:09.62    2:15.17
 22 Nowicki, Nick M           14 NI                   2:21.01    2:24.35
 
Event 107  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 55.68  1/1/1993    WHITNEY PHELPS, MD                  
    PVS Open: & 57.69  3/1/1993    Lauren Stinnett - PV                
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Smith, Lyndsey M    12 MD                   1:01.36      59.65
  2 Ghosh, Nilasha K    12 PV                   1:00.79    1:00.07
  3 Nicotera, Gina M    12 MA                   1:01.73    1:00.10
  4 Meissner, Erica L   12 NE                   1:01.75    1:00.19
  5 Hoff, Katie E       11 VA                   1:01.79    1:00.98
  6 Knapik, Ashley M    12 MD                   1:01.04    1:01.22
  7 Richardson, Britne  12 PV                   1:01.79    1:01.49
  8 Cooley, Kiersten M  12 MA                   1:01.91    1:01.50
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Ghosh, Nilasha K          12 PV                   1:00.28    1:00.79
  2 Knapik, Ashley M          12 MD                     59.90    1:01.04
  3 Smith, Lyndsey M          12 MD                   1:00.71    1:01.36
  4 Nicotera, Gina M          12 MA                   1:00.97    1:01.73
  5 Meissner, Erica L         12 NE                   1:01.72    1:01.75
  6 Hoff, Katie E             11 VA                   1:00.52    1:01.79
  6 Richardson, Britney E     12 PV                   1:01.47    1:01.79
  8 Cooley, Kiersten M        12 MA                   1:02.15    1:01.91
-------------------------------------------------------------------------
  9 Setoguchi, Seika          11 MR                   1:02.42    1:02.13
 10 Wallace, Kira             12 CT                   1:01.88    1:02.60
-------------------------------------------------------------------------
 11 Crane, Eryn B             12 CT                   1:01.34    1:02.68
 12 Freeburn, Jill L          12 VA                   1:02.34    1:03.58
 13 Scaduto, Elissa V         12 NJ                   1:03.34    1:03.73
 14 Farrell, Megan K          12 NE                   1:04.99    1:04.50
 15 Klein, Jacqueline C       11 MR                   1:03.42    1:04.53
 16 Russell, Lauren E         12 AM                   1:04.31    1:05.41
 17 Simon, Lynndsey R         12 AD                   1:05.89    1:05.93
 18 King, Amanda R            11 NJ                   1:04.52    1:06.41
 19 McIntyre, Tina J          12 NI                   1:04.19    1:06.67
 20 Wallace, Rachel E         12 AD                   1:05.72    1:07.42
 21 Branch, Hannah R          11 ME                   1:07.24    1:07.85
 22 Smith, Megan B            12 NI                   1:06.08    1:07.87
 23 Little, Erika M           12 AM                   1:06.20    1:08.58
 24 Smith, Samantha S         12 ME                   1:07.98    1:12.57
 
Event 108  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 51.85  1/1/1984    CHAS MORTON, SE                     
    PVS Open: & 57.98  3/1/1986    Jonathan Lee - PV                   
    Name               Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Tusup, Shane R      12 MR                     57.80      56.50&
  2 Brady, Christophe   12 MA                     58.60      57.57&
  3 Wilson, Brian C     12 NJ                     58.94      57.84&
  4 Wills, Connor C     12 MD                   1:00.21      59.44
  5 Hinrichsen, Philli  12 PV                     59.97      59.78
  6 Dillon, John        12 CT                   1:00.53    1:00.15
  7 Zierenberg, Jack E  12 AM                   1:00.73    1:01.27
  8 Simco, Anthony      11 MR                   1:00.92    1:02.71
 
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
=========================================================================
Preliminaries
  1 Tusup, Shane R            12 MR                     57.96      57.80&
  2 Brady, Christophe D       12 MA                     58.87      58.60
  3 Swanson, Corey W          12 NE                     58.75      58.88
  4 Wilson, Brian C           12 NJ                   1:00.48      58.94
  5 Hinrichsen, Phillip P     12 PV                     59.78      59.97
  6 Wills, Connor C           12 MD                     59.40    1:00.21
  7 Dillon, John              12 CT                   1:01.82    1:00.53
  8 Zierenberg, Jack E        12 AM                   1:00.43    1:00.73
-------------------------------------------------------------------------
  9 Simco, Anthony            11 MR                   1:02.58    1:00.92
 10 Donch, Matthew            12 CT                   1:01.53    1:01.14
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brake, Andy J             12 PV                   1:00.25    1:01.27
 12 Weik, Cody A              12 MA                   1:00.33    1:01.30
 13 O'Connell, Mike S         12 MD                     59.73    1:01.76
 14 Vogt, Ian C               11 VA                   1:01.02    1:01.92
 15 Davidson, Scott O         11 VA                   1:01.87    1:02.37
 16 Yamada, Kevin A           12 NE                   1:02.21    1:03.34
 17 Park, Peter Y             11 NJ                   1:02.57    1:03.36
 18 Taccone, Drew N           12 AM                   1:02.57    1:03.39
 19 Divers, Bob L             12 NI                   1:06.38    1:05.71
 20 Winchell, Todd H          12 NI                   1:06.34    1:06.97
 21 Delisle, Derek C          12 AD                   1:04.27    1:07.78
 22 Gilmartin, Justin M       11 ME                   1:08.55    1:07.84
 23 Brooks, Ryan W            12 AD                   1:09.82    1:11.42
 24 Janney, Niall M           11 ME                   1:10.18    1:11.65
 
Event 109  Women 15-18 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 15:46.54  1/1/1983    Tiffany Cohen - CA 15-16
Nation 17-18: @ 15:39.14  1/1/1990    Janet Evans - PC 17-18
    PVS Open: & 16:25.27  12/1/1988   Pamela Minthorn - PV
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Koronowicz, Kierst  15 MR                  17:16.05   17:08.83*
  2 Cahill, Bridgette   16 MA                  17:06.53   17:09.55*
  3 Murphy, Patti L     17 MA                  17:01.95   17:09.86*
  4 Klaus, Jody L       17 NJ                  17:07.51   17:13.74*
  5 Greco, Stephanie H  17 MR                  17:29.80   17:29.53
  6 McAllister, Mary C  17 PV                  17:37.13   17:36.27
  7 Kenworthy, Cathy A  16 PV                  17:22.21   17:43.20
  8 Timby, Lauren X     15 NI                  18:06.43   18:01.52
  9 Pearson, Erica L    15 MD                  18:15.88   18:15.67
 10 Miller, Stephanie   15 AD                  18:24.48   18:17.19
 11 Hadley, Meg C       15 MD                  18:16.41   18:24.21
 12 Connor, Lindsey M   15 AM                  18:36.09   18:26.53
 13 Biles, Jenny L      15 VA                  18:00.16   18:28.95
 14 Richards, Ann E     17 AD                  18:10.82   18:41.32
 15 Miller, Grace K     15 AM                  18:38.55   18:54.39
 16 Cavarella, Amanda   16 NI                  19:05.94   19:06.45
 17 Fletcher, Alyson R  15 VA                  19:05.18   19:40.61
 
Event 110  Men 15-18 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 14:52.39  1/1/1982    Jeff Kostoff - CA 15-16
Nation 17-18: @ 14:38.22  1/1/1984    Jeff Kostoff - CA 17-18
    PVS Open: & 15:15.68  12/1/1993   Tom Dolan - PV
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Dugan, Jon M        17 PV                  15:53.53   16:07.22
  2 Patrizzi, Andrew J  17 MA                  16:18.88   16:30.80
  3 Martens, Steuart S  18 PV                  15:44.94   16:32.84
  4 Wollner, Sam B      15 MR                  16:29.11   16:37.79
  5 Reed, Tim G         16 NI                  16:32.59   16:46.96
  6 Mizelle, Danny P    15 VA                  16:55.03   17:01.88
  7 Swann, Evan T       15 MD                  17:05.27   17:06.82
  8 Hayden, Jonathan C  17 VA                  17:10.58   17:06.98
  9 Wilson, Andrew A    17 MD                  17:00.44   17:07.08
 10 Jensen, Stephen E   15 MA                  17:02.27   17:08.72
 11 Weir, Paul          16 MR                        NT   17:34.97
 12 Rudgers, Judd L     16 AD                  17:50.54   17:39.66
 13 Gellin, Matthew D   15 NI                  17:51.78   17:55.52
 14 May, Mic            15 AM                  17:46.26   17:56.25
 15 Starr, James B      17 AM                  18:03.48   18:12.75
 16 Youmans, Will C     17 ME                  18:20.65   18:37.58
 -- Mance, Christopher  17 NE                  16:34.98         DQ
 
Event 111  Girls 13-14 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 15:54.86  1/1/1981    TIFFANY COHEN, CA
    PVS Open: & 16:39.41  3/15/2001   Meghan Sackett, MD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Swinley, Leslie A   13 PV                  16:56.50   17:10.37*
  2 Sprague, Whitney C  14 MR                  17:40.32   17:30.62
  3 Mellis, Johanna L   14 VA                  17:58.97   17:38.84
  4 Roop, Stephanie C   13 MA                  17:40.39   17:39.11
  5 Dunnigan, Amanda M  13 MD                  18:01.68   17:49.39
  6 LeClair, Danielle   13 VA                  17:48.18   17:51.07
  7 Connell, Cecily V   13 MA                  17:34.35   17:55.97
  8 Modrov, Priscilla   13 MR                  18:10.30   17:58.96
  9 Stein, Danielle M   13 AD                  18:32.05   17:59.83
 10 Physioc, Felice M   14 PV                  17:43.66   18:05.02
 11 Ficarelli, Robin L  14 NJ                  17:51.32   18:05.03
 12 McClelland, Kristi  14 AM                  18:14.17   18:10.89
 13 Warwick, Kristen A  13 MD                  18:21.30   18:14.99
 14 Dombroski, Samanth  13 AM                  18:17.04   18:21.97
 15 Feibel, Gabriela R  13 NJ                  18:27.29   18:23.90
 16 McLellan, Whitney   13 CT                  18:36.09   18:34.75
 17 Brust, Arden H      14 NI                  18:54.92   18:38.78
 18 Strickland, Kait Z  13 ME                  18:33.83   18:48.18
 19 McDermott, Jennife  14 NE                  19:21.05   18:49.40
 20 Kearns, Molly L     13 NE                  18:53.03   18:57.15
 21 Yan, Sarah L        13 AD                  18:48.72   18:59.78
 22 Fuqua, Marlys A     13 NI                  19:03.77   19:03.89
 23 Bollinger, Carly    14 CT                  19:34.57   19:10.49
 24 Flaherty, Jen M     14 ME                  18:57.60   19:17.35
 
Event 112  Boys 13-14 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 15:28.92  1/1/1980    PAUL BUDD, SE
    PVS Open: & 15:58.39  3/15/2001   Corey Knopp, MD
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rosa, Larry P       14 NJ                  17:26.30   16:28.89
  2 Adler, Jason S      14 PV                  16:24.79   16:39.32
  3 Thomas, Ross D      14 MA                  16:38.68   16:41.75
  4 Roseberry, Evan M   13 MA                  17:12.25   16:52.29
  5 Deweese, Ryan R     14 VA                  16:58.95   16:53.50
  6 Dugan, Matt J       14 PV                  16:37.78   16:53.67
  7 Zebley, Nico A      13 MD                  16:56.77   17:01.79
  8 Darvalics, Danny C  14 VA                  17:02.28   17:04.22
  9 Hudson, Henry       14 MR                  16:59.00   17:15.90
 10 Driscoll, Frisk X   13 CT                  17:58.30   17:19.39
 11 Globig, Nicholas A  14 AM                  17:29.52   17:23.57
 12 McCorkle, Benjamin  14 MD                  17:27.85   17:25.67
 13 Roberts, Jon P      13 NI                  17:59.55   17:30.85
 14 Manor, Rob S        13 AD                  17:57.22   17:31.87
 15 Bailey, Thomas N    14 NE                  17:42.87   17:36.98
 16 Eiben, Adam J       14 AM                  17:40.94   17:37.31
 17 Curtis, Matthew     14 NJ                  17:28.33   17:37.52
 18 Reams, Patrick F    14 NE                  17:22.11   17:43.05
 19 Brown, Bobby J      14 AD                  17:40.05   18:10.72
 20 Prue, Benjamin      14 CT                  17:50.52   18:19.98
 21 Potvin, Doug R      13 NI                  20:03.19   19:25.46
 22 Trafton, Luke T     13 ME                  19:57.26   19:52.69
 
Event 113  Women 15-18 400 Yard Medley Relay
=========================================================================
    National: # 3:50.40  7/1/1996    Curl-Burke - PV/Phoenix - AZ        
Nation 17-18: @ 3:46.01  1/1/1979    PLEASANT HILL, PC                   
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Metropolitan  'A'                           3:55.00    3:55.52*
  2 Potomac Valley  'A'                         3:53.68    3:55.53*
  3 New Jersey  'A'                             4:00.45    3:59.90
  4 Adirondack  'A'                             4:03.22    4:03.51
  5 Middle Atlantic  'A'                        4:04.36    4:05.39
  6 Maryland  'A'                               4:02.31    4:07.06
  7 New England Zone Team  'A'                  4:08.44    4:08.19
  8 Allegheny Mountain  'A'                     4:07.74    4:08.84
  9 Niagara District  'A'                       4:04.47    4:08.95
 10 Virginia Swimming Inc.  'A'                 4:00.59    4:08.98
 11 Maine  'A'                                  4:13.49    4:14.59
 
Event 114  Men 15-18 400 Yard Medley Relay
=========================================================================
    National: # 3:28.64  1/1/1986    Woodlands - GU 15-16                
Nation 17-18: @ 3:21.10  1/1/1992    Mach III Flyers - MN 17-18          
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Potomac Valley  'A'                         3:26.50    3:26.19#
  2 Metropolitan  'A'                           3:30.00    3:27.37#
  3 Middle Atlantic  'A'                        3:30.29    3:35.41
  4 Adirondack  'A'                             3:35.08    3:38.10
  5 Virginia Swimming Inc.  'A'                 3:40.28    3:40.91
  6 Maryland  'A'                               3:41.36    3:41.07
  7 Niagara District  'A'                       3:44.15    3:42.67
  8 New England Zone Team  'A'                  3:45.14    3:43.71
  9 Allegheny Mountain  'A'                     3:51.35    3:52.01
 
Event 115  Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
=========================================================================
    National: # 3:52.60  1/1/1998    Irvine NOVA - CA                    
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Metropolitan  'A'                           3:57.00    3:57.65*
  2 Virginia Swimming Inc.  'A'                 3:59.39    3:57.83*
  3 Potomac Valley  'A'                         3:56.87    3:59.67
  4 Middle Atlantic  'A'                        3:59.63    4:02.01
  5 Niagara District  'A'                       4:02.87    4:03.89
  6 Adirondack  'A'                             4:06.55    4:05.14
  7 Maryland  'A'                               4:01.57    4:05.86
  8 Connecticut  'A'                            4:06.86    4:06.09
  9 Allegheny Mountain  'A'                     4:04.30    4:06.24
 10 New England Zone Team  'A'                  4:05.01    4:08.47
 11 New Jersey  'A'                             4:08.15    4:09.95
 12 Maine  'A'                                  4:13.13    4:18.68
 
Event 116  Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
=========================================================================
    National: # 3:37.45  1/1/1992    GREENSBORO SWIMMING, NC             
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Metropolitan  'A'                           3:36.00    3:35.29*
  2 Virginia Swimming Inc.  'A'                 3:40.58    3:40.23
  3 Niagara District  'A'                       3:41.44    3:40.85
  4 Middle Atlantic  'A'                        3:42.98    3:41.60
  5 Potomac Valley  'A'                         3:44.84    3:48.07
  6 Connecticut  'A'                            3:50.27    3:48.68
  7 Adirondack  'A'                             3:50.32    3:49.17
  8 New England Zone Team  'A'                  3:49.33    3:49.31
  9 Maryland  'A'                               3:49.26    3:50.57
 10 Allegheny Mountain  'A'                     3:50.86    3:52.89
 11 New Jersey  'A'                             3:45.61    3:58.30
 12 Maine  'A'                                  4:06.37    4:13.35
 
Event 117  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    National: # 1:51.34  1/1/1993    NORTH BALTIMORE AC, MD              
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Potomac Valley  'A'                         1:52.76    1:51.94
  2 Virginia Swimming Inc.  'A'                 1:55.20    1:54.48
  3 Middle Atlantic  'A'                        1:53.78    1:54.68
  4 Metropolitan  'A'                           1:55.50    1:55.63
  5 Maryland  'A'                               1:54.59    1:55.89
  6 New Jersey  'A'                             1:54.50    1:56.14
  7 Connecticut  'A'                            1:55.05    1:56.17
  8 New England Zone Team  'A'                  1:55.65    1:56.37
  9 Adirondack  'A'                             1:56.09    1:57.46
 10 Niagara District  'A'                       1:59.27    2:00.60
 11 Allegheny Mountain  'A'                     2:00.18    2:01.69
 12 Maine  'A'                                  2:01.43    2:04.23
 
Event 118  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    National: # 1:51.24  1/1/1990    GREENSBORO SWIMMING INC             
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Potomac Valley  'A'                         1:50.34    1:48.88#
  2 Middle Atlantic  'A'                        1:50.49    1:49.67#
  3 Virginia Swimming Inc.  'A'                 1:51.99    1:50.35#
  3 Maryland  'A'                               1:50.20    1:50.35#
  5 Metropolitan  'A'                           1:52.00    1:50.60#
  6 Connecticut  'A'                            1:52.71    1:52.16
  7 New Jersey  'A'                             1:55.40    1:52.87
  8 Niagara District  'A'                       1:57.51    1:54.84
  9 Allegheny Mountain  'A'                     1:54.49    1:56.05
 10 New England Zone Team  'A'                  1:55.72    1:59.20
 11 Adirondack  'A'                             1:58.45    2:00.07
 12 Maine  'A'                                  2:01.72    2:06.82
 
Event 119  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 1:01.71  3/1/1992    BETH BOTSFORD, MD                   
    PVS Open: & 1:05.14  3/1/1999    Laura Eull - PV                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Riefenstahl, Kate   10 MA                   1:04.49    1:03.17&
  2 Ravettine, Bryeann  10 NJ                   1:07.97    1:07.10
  3 Beckenstein, Allie  10 VA                   1:09.40    1:07.63
  4 Kalisz, Courtney C  10 MD                   1:08.79    1:08.16
  5 Hines, Lauren A     10 VA                   1:10.52    1:08.29
  6 Cardello, Sorrell   10 ME                   1:10.89    1:08.64
  7 Feltrin, Veronica   10 NJ                   1:09.41    1:09.39
  8 Dean, Emily P       10 MD                   1:09.70    1:09.64
  9 Creran, Emily E     10 MA                   1:09.32    1:10.20
 10 Molano, Chanele E   10 PV                   1:10.45    1:10.70
 11 Hennessay, Megan    10 AM                   1:12.51    1:10.71
 12 Tracey, Kimberly L  10 MR                   1:12.76    1:10.76
 13 Meyer, Lauren       10 CT                   1:11.01    1:10.80
 14 Harmon, Nicole E    10 ME                   1:12.79    1:11.22
 15 Michaels, Caitlin   10 NE                   1:11.94    1:11.89
 16 Suppan, Alexandra   10 NE                   1:12.98    1:13.27
 17 Fritz, Hillary A    10 PV                   1:10.45    1:13.34
 18 Globig, Brianne R   10 AM                   1:11.76    1:13.40
 19 Patchen, Bonnie K   10 NI                   1:12.07    1:13.58
 20 Zebrowski, Kara     10 AD                   1:14.24    1:13.80
 21 Moore, Jhanna       10 MR                   1:13.62    1:14.01
 22 Powalski, Kara E    10 NI                   1:12.78    1:15.49
 23 Howland, Molly E     9 AD                   1:16.56    1:17.13
 -- Purvis, Marilyn     10 CT                   1:11.52         DQ
 
Event 120  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    National: # 1:01.35  1/1/1996    RICK HANCOCK,SC                     
    PVS Open: & 1:06.73  3/1/1991    James Willhite - PV                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ress, Eric          10 CT                   1:07.05    1:05.04&
  2 Skoda, Chris J      10 NJ                   1:07.40    1:05.69&
  3 Wang, Charley       10 NJ                   1:07.52    1:06.30&
  4 Brown, Justin E     10 MA                   1:07.28    1:06.70&
  5 Carr, Brandon H     10 VA                   1:07.40    1:06.95
  6 Wooddall-Gainey, J  10 VA                   1:08.39    1:07.56
  7 Pelton, Gregory     10 CT                   1:07.34    1:07.73
  8 Fox, Brady C        10 PV                   1:11.15    1:09.19
  9 Quatro, Kevin C     10 NI                   1:09.59    1:09.56
 10 Carey JR, David W   10 MD                   1:09.11    1:10.28
 11 Gordon, Jonathan A  10 PV                   1:11.70    1:11.57
 12 Scalise, Mark T     10 NE                   1:12.01    1:11.66
 13 Siemasko, Brandon    9 MA                   1:12.19    1:12.13
 14 Altemose, Clay H    10 AM                   1:12.90    1:13.02
 15 Shanley, Ethan I    10 ME                   1:14.06    1:13.64
 16 Henderson, Stephen  10 MD                   1:12.64    1:13.67
 17 Ruvolo, Michael C   10 MR                   1:13.67    1:13.80
 18 Smith, Brendan C    10 AD                   1:17.46    1:15.31
 19 Jacobsen, Matthew   10 MR                   1:12.52    1:15.47
 20 Rosen, Zachary J    10 AM                   1:14.99    1:16.43
 21 Sangren, Jacob W    10 NI                   1:16.29    1:18.83
 22 Parkes, Tim M       10 AD                   1:18.28    1:19.75
 23 Burnham, Jack A     10 ME                   1:20.12    1:20.12
 -- Lowen, Gregory B    10 NE                   1:12.18         DQ
 
Event 121  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 25.47  1/1/1983    GRACE CORNELIUS, MA                 
    PVS Open: & 26.52  12/15/2000  Morgan Ribar, PV                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Danner, Ashley K    10 PV                     27.51      27.34
  2 Ravettine, Bryeann  10 NJ                     27.97      27.43
  2 Moyer, Katy A       10 MA                     27.63      27.43
  4 Cardello, Sorrell   10 ME                     27.89      27.67
  5 McMillan, Mallory   10 PV                     27.73      27.71
  6 Feltrin, Veronica   10 NJ                     27.67      27.74
  7 Perks, Caitlin L    10 VA                     28.40      27.83
  8 Harris, Cameron L   10 VA                     28.21      28.11
  9 Bunster, Kelly E    10 MR                     28.64      28.13
 10 Bailey, Meaghan E   10 NE                     28.31      28.18
 11 Hyland, Allison     10 MR                     28.29      28.23
 12 Meyer, Lauren       10 CT                     28.19      28.55
 12 Bright, Kendall M   10 NI                     29.52      28.55
 14 Hand, Alyssa C      10 MA                     28.71      28.56
 15 Czaplicki, Alexand  10 CT                     28.33      28.58
 16 O'Donnell, Erin R   10 MD                     28.19      28.64
 17 King, Blair A       10 MD                     28.35      29.31
 18 Vitullo, Amanda     10 AD                     29.08      29.34
 19 Wagner, Madison M   10 AM                     29.43      29.37
 20 Zebrowski, Kara     10 AD                     30.13      29.42
 21 Shi, Eileen Z       10 NI                     29.56      29.78
 22 Donoghue, Lauren E  10 AM                     29.65      29.80
 23 Doty, Olivia D      10 NE                        NT      29.93
 24 Clark, Marley B     10 ME                     30.38      30.32
 
Event 122  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    National: # 24.76  1/1/1998    Alexander Forbes - FL               
    PVS Open: & 27.00  3/1/1970    Mike Clairmont - PV                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ress, Eric          10 CT                     27.38      27.08
  2 Wooddall-Gainey, J  10 VA                     27.06      27.11
  3 McGinley, John F    10 MA                     27.12      27.14
  4 Stewart, Sean P     10 PV                     27.12      27.27
  5 Dietrich, Doug A    10 AM                     28.35      27.35
  6 Termin, Anthony P   10 MA                     28.33      27.45
  7 Berger, Christoph   10 VA                     27.51      27.82
  8 Scalise, Mark T     10 NE                     27.91      27.83
  9 Bailey, Robert L    10 NE                     28.68      27.92
 10 Tollefson, Henry H   9 PV                     28.08      28.21
 11 Eyckmans, Robert B  10 MR                     28.81      28.32
 12 McIntee, Brendan    10 CT                     27.91      28.33
 13 Skoda, Chris J      10 NJ                     28.52      28.98
 14 Rosen, Michael J    10 AM                     29.21      28.99
 15 Dart, Chris J       10 NJ                     28.49      29.21
 16 Carey JR, David W   10 MD                     29.31      29.59
 17 Smith, Mark J        9 MD                     28.89      29.61
 18 Champoux, David G   10 ME                     29.79      29.70
 19 Harrington, Connor  10 NI                     30.52      30.27
 20 DaSilva, Jonathan   10 MR                     29.10      30.39
 21 McLimans, Blake J   10 NI                     30.29      30.66
 22 Smith, Brendan C    10 AD                     31.06      30.74
 23 Yafayev, Vadim      10 AD                     31.05      30.92
 24 Gravel, Robby E      9 ME                     30.45      30.94
 
Event 123  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: # 1:01.61  1/1/2000    Amanda Sims, PC                     
    PVS Open: & 1:03.96  12/1/1999   Devon Callaghan - KY                
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Riefenstahl, Kate   10 MA                   1:06.50    1:05.10
  2 Bunster, Kelly E    10 MR                   1:07.37    1:05.41
  3 Hand, Alyssa C      10 MA                   1:07.81    1:07.56
  4 Henn, Tara E        10 NJ                   1:10.00    1:07.71
  5 Kalisz, Courtney C  10 MD                   1:09.58    1:07.80
  6 Benevento, Laura J  10 VA                   1:10.24    1:07.99
  7 O'Donnell, Erin R   10 MD                   1:09.29    1:08.58
  8 Rappa, Megan        10 CT                   1:12.13    1:10.18
  9 Mari, Lauren C      10 NJ                   1:10.77    1:10.55
 10 Bailey, Meaghan E   10 NE                   1:12.29    1:10.58
 11 Parratto, Melissa   10 NE                   1:11.53    1:10.63
 12 Szmyd, Carly N      10 AM                   1:12.28    1:11.49
 13 Harmon, Nicole E    10 ME                   1:13.15    1:11.50
 14 Kotonias, Jennifer  10 PV                   1:11.43    1:11.69
 15 Bechard, Sarah A    10 VA                   1:11.28    1:11.73
 16 Tegeler, Kayla R    10 AD                   1:13.66    1:11.92
 17 Hyland, Allison     10 MR                   1:12.23    1:11.96
 18 Patchen, Bonnie K   10 NI                   1:11.67    1:12.33
 19 Adams, Chelsie      10 PV                   1:10.83    1:13.10
 20 Sweeney, Kaitlyn M  10 AM                   1:12.77    1:13.52
 21 Kreho, Allison      10 CT                   1:14.65    1:14.57
 22 Howland, Molly E     9 AD                   1:18.64    1:17.82
 23 Powalski, Kara E    10 NI                   1:15.92    1:19.31
 24 Hatton, Erin E      10 ME                   1:22.35    1:19.93
 
Event 124  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    National: #   59.97  1/1/1992    ZACHARY FERGUSON, IA                
    PVS Open: & 1:06.06  12/1/1996   Patrick Gibson - PV                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Dietrich, Doug A    10 AM                   1:05.87    1:03.01&
  2 Wilcox, Mason T     10 VA                   1:05.88    1:04.67&
  3 Baumler, Matthew S  10 VA                   1:05.92    1:06.54
  4 Swanson, Conor W     9 NE                   1:08.87    1:06.63
  5 Ress, Eric          10 CT                   1:06.22    1:06.91
  6 Stewart, Sean P     10 PV                   1:09.06    1:07.43
  7 Fox, Brady C        10 PV                   1:07.28    1:08.11
  8 Lynn, Ryan J        10 MA                   1:07.23    1:08.15
  9 McIntee, Brendan    10 CT                   1:08.36    1:08.76
 10 DaSilva, Jonathan   10 MR                   1:09.28    1:10.01
 11 Brown, Justin E     10 MA                   1:08.01    1:10.20
 12 Altemose, Clay H    10 AM                   1:10.16    1:10.89
 13 Jacobsen, Matthew   10 MR                   1:08.91    1:11.39
 14 Lareau, Tyler R      9 NE                   1:15.75    1:11.79
 15 Hutchinson, Neil T  10 MD                   1:11.51    1:12.32
 16 Harm, Martin T      10 NJ                   1:10.97    1:13.41
 17 Considine, Adian F  10 MD                   1:13.33    1:14.42
 18 Gaughan, Charles J  10 NI                   1:15.03    1:14.62
 19 Gravel, Robby E      9 ME                   1:15.82    1:16.21
 20 Sangren, Jacob W    10 NI                   1:15.37    1:16.72
 21 Balcanoff, Cullen   10 AD                   1:21.99    1:23.11
 -- Skoda, Chris J      10 NJ                   1:10.83         DQ
 -- Parkes, Tim M       10 AD                   1:19.93         DQ
 
Event 125  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    National: # 2:03.38  1/1/1995    POINTE AQUATICS, MI                 
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Middle Atlantic  'A'                        2:04.91    2:03.07#
  2 New Jersey  'A'                             2:04.59    2:05.08
  3 Virginia Swimming Inc.  'A'                 2:07.66    2:06.19
  4 Metropolitan  'A'                           2:06.00    2:06.70
  5 Potomac Valley  'A'                         2:05.30    2:07.00
  6 Maryland  'A'                               2:07.44    2:09.40
  7 Allegheny Mountain  'A'                     2:12.03    2:11.59
  8 New England Zone Team  'A'                  2:09.72    2:11.61
  9 Maine  'A'                                  2:12.81    2:11.88
 10 Connecticut  'A'                            2:09.68    2:12.06
 11 Niagara District  'A'                       2:12.75    2:15.03
 12 Adirondack  'A'                             2:17.12    2:19.24
 
Event 126  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    National: # 2:02.48  1/1/1998    Blue Tide - GU                      
    Team                                           Seed     Finals
=========================================================================
  1 Virginia Swimming Inc.  'A'                 2:03.47    2:03.35
  2 Potomac Valley  'A'                         2:06.56    2:05.66
  3 Middle Atlantic  'A'                        2:06.36    2:06.41
  4 Connecticut  'A'                            2:04.74    2:06.43
  5 New England Zone Team  'A'                  2:10.76    2:09.59
  6 Metropolitan  'A'                           2:08.00    2:09.72
  7 New Jersey  'A'                             2:07.73    2:11.23
  8 Allegheny Mountain  'A'                     2:12.18    2:11.76
  9 Maryland  'A'                               2:09.42    2:13.47
 10 Maine  'A'                                  2:17.12    2:17.59
 11 Niagara District  'A'                       2:16.32    2:19.63
 12 Adirondack  'A'                             2:20.16    2:24.36
 

Brought to you by Computer Aide, Inc.