MARIST HOLIDAY INVITATIONAL
12/21/2001 to 12/23/2001

Event 1  Girls 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             17 MSC-MR              10:22.95   10:44.93
      29.52   31.31   31.76   32.03   32.06   32.27   32.29   32.47
      32.48   32.38   32.22   32.48   32.73   32.72   32.75   32.75
      32.64   32.79   32.82   32.46                                
  2 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR              11:14.61   10:56.28
      29.66   31.56   31.94   32.32   32.51   32.45   32.40   32.77
      32.57   33.12   32.93   33.07   33.35   33.86   33.73   33.96
      34.25   34.19   33.72   31.92                                
  3 Mantey, Annie T           17 MSC-MR              11:01.03   11:11.38
      30.05   32.40   32.92   33.31   33.62   33.72   34.30   34.07
      33.94   33.83   33.46   33.94   34.19   34.44   34.17   34.01
      34.02   34.21   33.88   32.90                                
  4 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR              13:17.31   11:48.90
      31.90   34.05   34.85   35.46   35.60   35.72   35.62   36.34
      35.91   36.02   35.51   35.58   36.34   36.16   35.92   36.32
      35.62   35.92   35.79   34.27                                
  5 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR                    NT   11:51.54
      32.65   35.49   36.03   35.68   35.95   36.40   36.08   36.15
      36.52   36.22   36.19   35.66   35.17   36.15   35.33   35.75
      35.17   35.56   35.09   34.30                                
  6 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR              12:15.60   12:03.52
      32.80   35.19   36.13   36.08   36.00   35.90   36.10   35.94
      36.46   36.31   36.92   37.28   36.95   37.06   36.74   35.70
      36.70   36.73   36.06   36.47                                
  7 Brea, Sheryl E            16 CIY-MR              12:23.50   12:17.57
      31.67   34.42   36.11   36.78   37.19   37.15   37.50   37.27
      36.81   36.45   37.36   37.57   37.74   37.85   38.07   37.97
      37.90   37.68   36.90   37.18                                
  8 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR                    NT   12:37.71
      33.15   36.06   36.97   37.62   37.83   38.29   38.42   38.97
      38.85   38.81   39.35   39.01   39.22   38.91   37.34   38.33
      38.76   38.37   37.66   35.79                                
  9 Kemp, Victoria L          14 MSC-MR                    NT   12:39.35
      33.14   37.26   38.79   38.29   38.52   38.66   38.26   38.77
      39.41   39.01   39.31   38.69   38.48   37.19   38.19   39.56
      38.88   37.17   37.95   33.82                                
 10 Skeats, Jennifer A        15 Ndac-MR             12:43.89   12:43.79
      33.05   35.77   37.35   38.41   37.89   38.62   38.80   38.33
      39.58   38.57   39.33   39.04   39.06   39.31   39.10   38.78
      38.60   38.56   38.23   37.41                                
 11 Vanni, Justine L          15 BB-NJ               14:00.00   12:50.57
      35.10   39.34   38.38   38.36   39.23   39.23   39.26   38.55
      39.34   38.70   38.92   38.84   39.50   38.70   38.83   38.44
      39.18   38.60   37.74   36.33                                
 12 Matson, Meagan J          13 CIY-MR              14:55.00   13:44.33
      34.95   39.57   40.55   40.84   41.81   41.83   41.91   42.66
      42.11   42.76   42.85   42.41   42.03   42.31   42.11   41.58
      41.81   41.51   40.73   38.00                                
 13 Marrie, Sarah E           16 Aqua Gems-MR        14:04.29   13:48.71
      35.28   39.59   41.10   42.28   41.83   41.62   42.05   42.94
      42.02   42.31   41.60   41.97   42.56   42.32   42.03   42.39
      42.19   42.33   41.36   38.94                                
 
Event 2  Boys 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR              10:18.95   10:11.36
      27.16   29.50   29.83   30.21   30.62   30.63   31.00   31.02
      30.66   30.75   30.62   30.46   30.94   30.98   30.85   30.99
      30.83   31.15   30.41   32.75                                
  2 Puretz, Henry H           17 MSC-MR               9:45.34   10:25.12
      27.64   29.92   30.47   30.15   30.08   30.35   30.35   30.67
      30.56   30.83   30.29   30.48   32.47   33.37   33.03   31.81
      33.18   33.75   33.10   32.62                                
  3 Olivo, Robert E           18 MSC-MR              10:46.03   10:35.17
      28.19   30.53   31.19   31.22   31.41   31.93   31.74   32.30
      31.94   32.22   32.12   32.32   32.17   32.54   32.11   32.50
      32.52   32.25   32.87   31.10                                
  4 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR                    NT   10:45.16
      29.01   31.70   31.96   32.68   32.46   32.65   32.48   32.91
      32.70   32.61   32.33   31.94   32.62   32.42   32.65   32.76
      32.78   33.01   32.73   30.76                                
  5 Passaro, John P           14 BB-NJ               11:27.65   11:03.31
      28.79   32.15   32.85   33.35   33.97   33.77   34.01   34.04
      33.74   33.52   33.46   33.77   33.64   33.56   33.71   33.60
      33.80   33.41   32.48   31.69                                
  6 Berg, Kyle G              13 MSC-MR              12:12.93   11:13.95
      29.70   32.51   32.88   33.81   33.72   33.89   34.08   33.98
      33.84   33.82   34.37   34.09   34.39   34.93   34.55   34.45
      34.73   34.23   33.78   32.20                                
  7 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR              11:29.85   11:18.92
      28.15   31.08   31.68   32.37   33.11   33.74   33.62   34.12
      34.66   34.94   34.46   34.56   35.17   35.66   35.52   35.94
      35.25   35.47   35.32   34.10                                
  8 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR              11:38.99   11:38.46
      30.59   33.62   34.16   34.71   34.54   35.62   35.41   35.87
      35.57   36.13   35.36   35.09   35.73   36.28   36.13   35.65
      35.77   35.50   32.93   33.80                                
  9 Neely, William W          13 MSC-MR                    NT   13:28.30
      35.75   39.43   40.72   40.00   40.91   41.07   41.26   40.49
      40.96   40.63   40.86   42.24   41.46   41.70   41.68   41.11
      41.44   41.07   40.49   35.03                                
 10 Kim, Daniel               11 CIY-MR              14:40.00   14:02.04
      36.89   42.53   43.39   42.93   43.93   42.28   43.08   43.78
      41.18   41.45   42.68   42.34   41.72   43.02   42.35   42.47
      41.71   42.30   42.00   40.01                                
 
Event 3  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Burke, Becky R            12 MSC-MR               2:14.94    2:12.73
      30.17   33.96   34.43   34.17                                
  2 Ferlo, Nicole C           12 Aqua Gems-MR         2:22.40    2:18.35
      31.42   34.87   36.28   35.78                                
  3 Fatigati, Alexis R        12 BB-NJ                2:24.26    2:18.53
      31.73   34.55   36.54   35.71                                
  4 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               2:20.62    2:19.00
      31.91   35.63   36.11   35.35                                
  5 Ackerman, Amanda          11 CIY-MR               2:18.80    2:19.53
      31.95   35.76   36.99   34.83                                
  6 Wang, Diana               11 MSC-MR               2:24.85    2:21.91
      33.01   36.80   36.16   35.94                                
  7 Weissman, Vanessa         11 Aqua Gems-MR         2:26.40    2:22.49
      31.63   36.63   38.64   35.59                                
  8 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR              2:33.15    2:29.18
      33.91   37.77   38.56   38.94                                
  9 Aiello, Christina E       12 MSC-MR               2:36.69    2:29.94
      34.73   40.28   39.89   35.04                                
 10 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               2:33.15    2:32.76
      33.27   40.25   40.32   38.92                                
 11 Casado, Laurie            11 CIY-MR               2:37.63    2:34.27
      33.47   40.23   41.39   39.18                                
 12 Cass, Hayley S            12 Aqua Gems-MR         2:32.28    2:34.41
      33.07   38.06   42.45   40.83                                
 13 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               2:33.94    2:37.27
      35.10   39.54   41.55   41.08                                
 14 Locurto, Caitlin          11 CIY-MR               2:52.55    2:42.15
      37.97   41.09   43.94   39.15                                
 15 Murphy, Jean              12 Aqua Gems-MR         2:38.50    2:44.73
      36.79   41.93   43.21   42.80                                
 16 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR               3:01.78    2:54.35
      37.65   44.54   46.09   46.07                                
 17 Gardner, Jodi A           12 MSC-MR                    NT    3:05.76
      37.29   45.03   51.51   51.93                                
 
Event 4  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Roeder, Tucker            11 Ndac-MR              2:15.70    2:13.05
      29.62   34.02   35.67   33.74                                
  2 Kameyama, Ryosuke         12 Aqua Gems-MR         2:15.21    2:13.67
      30.56   34.62   36.68   31.81                                
  3 Kallert, Bryon R          12 BB-NJ                2:18.70    2:20.27
      31.62   35.91   37.19   35.55                                
  4 Kim, Daniel               11 CIY-MR               2:38.96    2:32.56
      34.25   38.30   40.31   39.70                                
  5 Moore, Malcolm            11 CIY-MR               2:48.58    2:36.35
      34.15   41.07   40.71   40.42                                
  6 Brennan, James M          12 BB-NJ                2:47.71    2:40.49
      36.91   40.69   41.37   41.52                                
  7 Quinn, Conor R            11 BB-NJ                2:58.39    2:59.49
      38.11   46.99   47.81   46.58                                
  8 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR                    NT    3:02.61
      39.17   46.89   50.62   45.93                                
 
Event 5  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Felch, Kristen M          14 PBAC-MR              2:07.34    2:07.87
      28.41   32.97   33.62   32.87                                
  2 Ruggiero, Lisa M          13 PBAC-MR              2:10.19    2:09.86
      29.85   32.99   34.59   32.43                                
  3 Fitzsimons, Shannon R     14 Ndac-MR              2:12.99    2:11.79
      29.69   33.09   34.42   34.59                                
  4 Nassery, Alia F           14 BB-NJ                2:12.75    2:11.92
      30.56   33.24   34.81   33.31                                
  5 Nelson, Nicole A          13 BB-NJ                2:12.40    2:13.43
      29.80   34.05   35.04   34.54                                
  6 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR              2:12.44    2:14.90
      31.24   34.21   35.03   34.42                                
  7 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR               2:20.53    2:19.01
      33.09   35.82   36.05   34.05                                
  8 Alt, Jenna L              14 BB-NJ                2:17.43    2:19.08
      31.91   35.39   36.27   35.51                                
  9 Czernik, Gabrielle H      13 BB-NJ                2:20.13    2:19.20
      31.56   36.22   37.27   34.15                                
 10 Miller, Carolyn L         13 MSC-MR               2:25.17    2:19.58
      33.02   35.68   36.29   34.59                                
 11 Kemp, Victoria L          14 MSC-MR               2:21.97    2:19.67
      32.65   36.09   35.92   35.01                                
 12 Barrett, Hilary L         13 Aqua Gems-MR         2:20.47    2:21.09
      32.16   36.31   37.04   35.58                                
 13 Adamec, Danielle          14 PBAC-MR              2:21.16    2:25.69
      33.51   36.52   38.16   37.50                                
 
Event 6  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wang, Vinson              13 MSC-MR               2:02.79    1:59.38
      29.16   30.18   30.29   29.75                                
  2 Berg, Kyle G              13 MSC-MR               2:00.57    2:00.73
      28.29   30.72   31.44   30.28                                
  3 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               2:06.58    2:08.88
      30.35   32.55   33.45   32.53                                
  4 Coenen, Eben S            13 Ndac-MR              2:08.11    2:09.71
      30.20   32.87   33.77   32.87                                
  5 Neely, William W          13 MSC-MR               2:30.98    2:24.11
      34.38   36.95   38.20   34.58                                
  6 Skeats, Brian A           13 Ndac-MR              2:29.33    2:24.55
      32.71   37.11   39.06   35.67                                
  7 Matson, Jeffrey           14 CIY-MR               2:26.56    2:27.01
      31.81   36.52   38.46   40.22                                
  8 Morgan, Joshua M          14 MSC-MR               2:44.16    2:38.58
      37.27   42.56   42.41   36.34                                
 
Event 7  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Shea P              10 MSC-MR               2:21.72    2:20.67
      31.60   35.24   38.09   35.74                                
  2 Ferlo, Emily E             9 Aqua Gems-MR         2:45.38    2:39.91
      37.41   41.44   42.18   38.88                                
  3 Unger, Katie M            10 BB-NJ                2:57.97    2:50.32
      38.66   44.33   45.17   42.16                                
  4 Pai, Christina E          10 MSC-MR               2:59.34    2:55.47
      37.55   43.73   46.51   47.68                                
  5 Watson, Katie J            9 MSC-MR                    NT    3:13.39
      40.45   50.00   52.71   50.23                                
  6 Murphy, Lauren            10 Aqua Gems-MR         3:15.50    3:22.65
      41.87   52.27   56.60   51.91                                
 
Event 8  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Scott, Tyler W            10 MSC-MR                    NT    2:45.42
      38.38   43.65   43.82   39.57                                
  2 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR               2:58.52    2:47.10
      37.44   43.49   43.88   42.29                                
  3 Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR                    NT    3:08.74
      38.34   47.83   51.78   50.79                                
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             17 MSC-MR               1:51.78    1:57.30
      27.71   29.54   30.14   29.91                                
  2 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR               1:55.81    1:58.03
      28.28   30.24   29.77   29.74                                
  3 Williams, Holly J         17 FAST-NI              1:56.73    2:00.84
      27.97   30.68   31.06   31.13                                
  4 Mantey, Annie T           17 MSC-MR               1:59.88    2:02.87
      28.32   31.12   31.73   31.70                                
  5 Potvin, Becky K           16 FAST-NI              2:01.24    2:03.64
      28.32   30.83   31.93   32.56                                
  6 Blaho, Justine C          16 FAST-NI              2:08.27    2:03.78
      28.58   30.99   32.29   31.92                                
  7 Canals, Janyll R          15 BB-NJ                2:09.68    2:08.70
      29.55   32.18   33.72   33.25                                
  8 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               2:07.31    2:08.75
      29.26   32.10   33.37   34.02                                
  9 Schutz, Morgan E          15 PBAC-MR              2:07.21    2:09.06
      29.08   31.93   33.92   34.13                                
 10 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR               2:10.54    2:09.43
      30.79   32.79   33.58   32.27                                
 11 Canals, Giselle E         15 BB-NJ                2:09.33    2:09.95
      29.76   32.76   33.78   33.65                                
 12 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               2:10.98    2:10.20
      30.20   32.57   33.94   33.49                                
 13 Bracy, Morgan L           15 BB-NJ                2:09.68    2:13.26
      30.14   32.86   34.95   35.31                                
 14 Johnson, Laura E          15 Ndac-MR              2:11.97    2:13.42
      31.19   33.83   34.41   33.99                                
 15 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR               2:15.27    2:14.76
      31.30   33.92   35.20   34.34                                
 16 Carr, Anna H              16 Ndac-MR              2:16.40    2:16.64
      31.86   34.19   35.12   35.47                                
 17 Minichetti, Nina L        15 BB-NJ                2:21.96    2:19.88
      30.83   35.66   37.03   36.36                                
 18 McHugh, Caitlin           17 Aqua Gems-MR         2:25.26    2:23.92
      31.57   36.75   38.47   37.13                                
 19 Pitch, Zandra             15 SCD-MR               2:30.00    2:32.19
      33.81   38.98   40.78   38.62                                
 
Event 10  Boys 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pai, Christophr C         16 MSC-MR               1:50.38    1:47.34
      24.46   26.83   27.69   28.36                                
  2 Makarowski, Kevin J       26 FAST-NI              1:45.25    1:48.40
      25.54   28.08   27.56   27.22                                
  3 Puretz, Henry H           17 MSC-MR               1:46.23    1:49.89
      25.40   27.60   28.11   28.78                                
  4 Bullock, Perry            16 WPSC-MR              1:49.00    1:50.42
      25.66   28.48   28.33   27.95                                
  5 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               1:54.10    1:50.44
      26.06   27.40   28.66   28.32                                
  6 Olsen, Ryan M             15 Aqua Gems-MR         1:50.53    1:52.17
      25.39   28.81   29.07   28.90                                
  7 Olivo, Robert E           18 MSC-MR               1:53.88    1:54.26
      26.69   28.67   29.48   29.42                                
  8 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR               1:51.54    1:56.11
      25.73   28.33   30.38   31.67                                
  9 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR               1:52.91    1:56.74
      26.61   29.31   30.35   30.47                                
 10 Shimojima, Christophe Y   15 BB-NJ                2:00.39    1:56.93
      26.73   29.85   30.19   30.16                                
 11 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR               1:55.89    1:58.74
      26.86   29.97   31.17   30.74                                
 12 Hamlin, Chris S           15 FAST-NI              2:04.71    1:59.56
      27.93   30.47   30.84   30.32                                
 
Event 11  Girls 11-12 200 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Burke, Becky R            12 MSC-MR               2:31.07    2:29.69
      32.18   38.24   44.81   34.46                                
  2 Fatigati, Alexis R        12 BB-NJ                2:50.66    2:39.28
      34.20   41.57   47.33   36.18                                
  3 Ackerman, Amanda          11 CIY-MR               2:40.81    2:44.26
      36.65   41.77   51.27   34.57                                
  4 Wang, Diana               11 MSC-MR               2:47.63    2:45.36
      36.90   41.59   51.03   35.84                                
  5 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               2:45.81    2:45.91
      37.16   44.43   45.88   38.44                                
  6 Cass, Hayley S            12 Aqua Gems-MR         2:50.50    2:47.09
      37.10   44.36   46.94   38.69                                
  7 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               2:46.93    2:48.71
      37.16   44.58   47.79   39.18                                
  8 Aiello, Christina E       12 MSC-MR               2:51.07    2:49.91
      37.52   43.81   48.55   40.03                                
  9 Weissman, Vanessa         11 Aqua Gems-MR         2:51.50    2:51.33
      39.94   45.19   48.05   38.15                                
 10 Casado, Laurie            11 CIY-MR               3:01.65    3:01.26
      41.76   49.43   49.93   40.14                                
 11 Murphy, Jean              12 Aqua Gems-MR         3:15.50    3:05.59
      46.53   46.86   49.33   42.87                                
 12 Locurto, Caitlin          11 CIY-MR               3:09.92    3:11.12
      45.25   49.14   53.91   42.82                                
 13 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR                    NT    3:23.81
      48.47   52.84   55.09   47.41                                
 14 Gardner, Jodi A           12 MSC-MR                    NT    3:55.06
    1:46.75                   54.83                                
 
Event 12  Boys 11-12 200 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Kameyama, Ryosuke         12 Aqua Gems-MR         2:33.37    2:33.86
      34.96   40.14   45.66   33.10                                
  2 Roeder, Tucker            11 Ndac-MR              3:10.00    2:37.68
      32.85   39.07   51.64   34.12                                
  3 Brennan, James M          12 BB-NJ                3:04.19    2:59.67
      39.88   47.85   50.33   41.61                                
  4 Kim, Daniel               11 CIY-MR               2:51.00    3:07.42
      44.30   46.82   56.67   39.63                                
  5 Moore, Malcolm            11 CIY-MR               3:13.68    3:12.01
      43.99   47.78   59.63   40.61                                
  6 Quinn, Conor R            11 BB-NJ                3:45.13    3:29.91
      51.39   52.83   58.98   46.71                                
 -- Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR                    NT         DQ
      43.18   52.58   58.78   46.18                                
 
Event 13  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Felch, Kristen M          14 PBAC-MR              5:50.16    5:44.19
      30.10   33.79   35.00   35.51   35.26   35.80   36.06   35.57
      35.09   32.01                                                
  2 Ruggiero, Lisa M          13 PBAC-MR              5:48.11    5:44.32
      30.53   33.57   35.01   35.41   34.87   35.78   35.85   35.62
      35.33   32.35                                                
  3 Nassery, Alia F           14 BB-NJ                5:56.26    5:56.94
      32.39   34.80   36.21   35.98   36.40   36.29   36.93   36.56
      36.38   35.00                                                
  4 Nelson, Nicole A          13 BB-NJ                6:00.78    5:57.88
      31.65   35.20   36.33   35.83   36.50   36.72   37.39   37.00
      37.03   34.23                                                
  5 Fitzsimons, Shannon R     14 Ndac-MR              6:04.83    5:59.93
      30.98   35.02   36.53   37.03   36.72   36.57   37.09   37.31
      36.98   35.70                                                
  6 Flynn, Suzanne B          14 FAST-NI              5:59.92    6:00.92
      31.56   34.92   36.76   37.67   37.24   36.60   37.25   37.19
      36.95   34.78                                                
  7 Quinn, Sara K             13 BB-NJ                6:16.08    6:07.54
      32.89   35.97   37.50   37.61   37.49   37.67   37.58   37.76
      37.13   35.94                                                
  8 Alt, Jenna L              14 BB-NJ                6:49.18    6:11.19
      33.06   36.31   38.12   37.93   38.13   38.17   38.29   38.46
      37.94   34.78                                                
  9 Czernik, Gabrielle H      13 BB-NJ                6:26.74    6:11.44
      32.70   37.83   38.47   38.11   38.14   38.08   38.25   37.43
      37.92   34.51                                                
 10 Barrett, Hilary L         13 Aqua Gems-MR         6:13.95    6:14.86
      32.94   36.95   37.80   38.67   38.52   38.30   38.15   38.72
      38.43   36.38                                                
 11 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR                    NT    6:23.94
      36.10   40.89   39.03   39.31   38.32   39.13   38.96   39.11
      37.51   35.58                                                
 12 Miller, Carolyn L         13 MSC-MR               6:38.85    6:34.77
      34.79   38.60   39.59   39.83   40.84   40.05   40.69   40.37
      40.25   39.76                                                
 13 Kedley, Kerrie A          14 FAST-NI              7:00.00    6:37.32
      34.33   38.90   41.13   41.04   41.90   40.78   41.73   41.46
      40.58   35.47                                                
 14 Matson, Meagan J          13 CIY-MR               7:01.96    6:38.62
      34.08   38.64   40.11   40.45   40.44   41.13   41.39   41.86
      40.71   39.81                                                
 15 Gross, Sheila             13 HS-MR                6:53.45    6:40.74
      34.29   37.51   39.22   40.58   41.21   40.49   41.97   42.97
      41.51   40.99                                                
 16 Daly, Sinead N            13 HS-MR                7:00.00    6:47.11
      36.09   40.74   41.68 1:22.96                   42.67   41.61
      40.84   38.62                                                
 17 Callan, Carly A           13 FAST-NI              7:03.43    7:01.45
      34.17   39.69   41.81   43.85                   44.24   44.42
      43.46   42.02                                                
 
Event 14  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wang, Vinson              13 MSC-MR               6:04.71    5:31.81
      29.80   33.70   33.34   33.33   33.18   34.55   34.23   33.02
      33.88   32.78                                                
  2 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               6:18.82    5:44.91
      31.63   34.36   34.84   34.83   35.08   34.86   35.56   35.31
      34.69   33.75                                                
  3 Coenen, Eben S            13 Ndac-MR              5:51.11    6:08.81
      31.44   34.60   35.25 1:15.46 1:18.84   38.46                
              36.24                                                
  4 Skeats, Brian A           13 Ndac-MR              6:54.95    6:28.29
      33.78   37.82   39.88   39.88   39.28   39.66   40.33   40.49
      40.14   37.03                                                
  5 Morgan, Joshua M          14 MSC-MR                    NT    7:08.91
      39.62   42.57   43.88   43.85   43.94   45.01   43.86   44.63
      45.37   36.18                                                
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             17 MSC-MR               5:00.44    5:32.55
  2 Canals, Giselle E         15 BB-NJ                5:41.58    5:39.66
  3 Canals, Janyll R          15 BB-NJ                5:48.82    5:40.75
  4 Semiz, Jane A             16 Aqua Gems-MR         5:31.71    5:44.94
  5 Maldonado, Luisa Jane     12 HS-MR                5:58.87    5:47.98
      31.03   33.78   34.58   34.57   34.60   34.44   34.57   34.49
      34.54   41.38                                                
  6 Johnson, Laura E          15 Ndac-MR              6:04.18    5:50.51
      30.88   33.96   34.86   35.69   36.82   36.97   37.34   37.78
      36.50   29.71                                                
  7 Schutz, Morgan E          15 PBAC-MR              5:50.12    5:55.55
  8 Brea, Sheryl E            16 CIY-MR               5:52.47    5:56.91
  9 Bracy, Morgan L           15 BB-NJ                5:59.91    5:58.99
      30.97   33.79   34.82   34.80   34.65   34.51   34.84   34.56
      34.61   51.44                                                
 10 Carr, Anna H              16 Ndac-MR              6:06.96    6:03.52
      30.12   34.34   35.54   36.49   37.67   37.36   37.19   36.69
      36.01   42.11                                                
 11 Seier, Casie A            16 FAST-NI              5:58.20    6:03.73
      30.62   33.00   33.52   33.68   33.30   33.67   33.84   34.12
      33.73 1:04.25                                                
 12 Ferlo, Nicole C           12 Aqua Gems-MR         5:58.84    6:04.37
      30.26   32.98   34.04   34.93   35.27   35.64   35.76   35.97
      35.27   54.25                                                
 13 Collins, Heather          11 BB-NJ                6:27.98    6:05.14
      35.52   40.98   41.80   42.12   41.57   41.89   41.87   41.90
      42.03                                                        
 14 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               6:19.17    6:10.12
      33.47   37.21   37.89   37.43   37.63   38.04   37.85   37.31
      37.38   35.91                                                
 15 Skeats, Jennifer A        15 Ndac-MR              6:07.18    6:10.35
      33.32   37.02   38.20   37.76   37.86   37.94   37.52   37.42
      37.62   35.69                                                
 16 Ackerman, Amanda          11 CIY-MR               6:12.13    6:16.13
      33.59   37.93   38.52   38.29   38.19   38.96   38.95   38.60
      37.85   35.25                                                
 17 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR              6:18.11    6:46.43
      35.63   39.08   40.78   41.61   41.35   41.82   42.15   41.95
      41.96   40.10                                                
 18 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               6:49.40    6:49.50
      33.48   38.67   35.67   36.46   37.56   36.68   37.55   37.51
      37.05 1:18.87                                                
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Puretz, Henry H           17 MSC-MR               4:39.41    4:53.00
      26.67   29.27   29.31   29.46   29.61   29.76   29.72   29.91
      29.81   29.48                                                
  2 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               4:55.11    4:53.26
      27.00   29.05   29.71   29.89   29.94   29.91   30.32   30.40
      29.47   27.57                                                
  3 Bullock, Perry            16 WPSC-MR              5:10.00    5:03.03
      26.32   29.42   30.00   30.38   30.75   31.31   31.59   31.24
      31.38   30.64                                                
  4 Pai, Christophr C         16 MSC-MR               5:13.33    5:06.99
      26.51   29.23   30.02   30.66   31.33   31.45   31.95   32.55
      32.30   30.99                                                
  5 Striker, Brandon J        16 FAST-NI              5:10.31    5:12.63
      26.74   30.02   31.10   31.70   31.81   32.35   32.40   32.64
      32.30   31.57                                                
  6 Lapp, Jason J             15 FAST-NI              5:20.37    5:12.99
      26.88   29.52   31.07   32.01   32.35   32.39   32.22   32.59
      32.70   31.26                                                
  7 Olsen, Ryan M             15 Aqua Gems-MR         5:07.75    5:16.53
      26.92   30.07   30.93   31.95   32.55   32.34   33.01   33.07
      33.03   32.66                                                
  8 Shimojima, Christophe Y   15 BB-NJ                5:31.03    5:21.87
      28.14   32.86   32.11   32.69   32.48   33.00   33.42   32.97
      32.89   31.31                                                
  9 Salehi, Cyrus Z           15 FAST-NI              6:00.31    5:35.33
      28.79   31.73   33.79   34.13   34.33   34.71   34.88   35.11
      35.19   32.67                                                
 10 Lakin, Joe A              16 FAST-NI              6:30.78    6:11.36
      31.82   35.34   36.97   37.07   37.66   38.35   38.71   39.19
      38.31   37.94                                                
 11 Kallert, Bryon R          12 BB-NJ                6:09.68    6:14.77
      32.53   37.05   38.47   38.36   38.49   38.87   38.94   38.63
      37.42   36.01                                                
 12 Morton, Brian T           15 FAST-NI              6:10.33    6:21.34
 
Event 17  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Maldonado, Luisa Jane     12 HS-MR                  58.58      59.31
      28.71   30.60                                                
  2 Scognamiglio, Janet M     11 BB-NJ                1:01.28      59.77
      28.96   30.81                                                
  3 Burke, Becky R            12 MSC-MR               1:00.34    1:00.31
      29.06   31.25                                                
  4 Komninos, Katherine E     12 YCST-CT              1:00.61    1:03.05
      29.19   33.86                                                
  5 Meringer, Patti C         12 BB-NJ                1:03.43    1:04.32
      30.12   34.20                                                
  6 Ackerman, Amanda          11 CIY-MR               1:04.18    1:04.44
      31.27   33.17                                                
  7 Fatigati, Alexis R        12 BB-NJ                1:06.39    1:04.99
      31.04   33.95                                                
  8 Ferlo, Nicole C           12 Aqua Gems-MR         1:03.69    1:05.42
      31.39   34.03                                                
  9 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               1:06.02    1:05.59
      31.72   33.87                                                
 10 Collins, Heather          11 BB-NJ                1:04.09    1:05.73
      31.37   34.36                                                
 11 Shaw, Lauren M            11 Aqua Gems-MR         1:05.05    1:05.80
      31.28   34.52                                                
 12 Henderson, Jaclyn E       11 BB-NJ                1:04.56    1:06.01
      32.04   33.97                                                
 13 Weissman, Vanessa         11 Aqua Gems-MR         1:07.90    1:06.67
      31.82   34.85                                                
 14 Wang, Diana               11 MSC-MR               1:07.51    1:06.69
      32.72   33.97                                                
 15 Mejia, Cinthia            11 RedTails-MR          1:05.12    1:06.93
      32.11   34.82                                                
 16 Quinones, Gabrielle M     12 BB-NJ                1:07.68    1:08.06
      32.82   35.24                                                
 17 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR              1:08.59    1:08.56
      33.56   35.00                                                
 18 Pratt, Kristen E          12 BB-NJ                1:11.19    1:08.69
      32.24   36.45                                                
 19 Cass, Hayley S            12 Aqua Gems-MR         1:08.74    1:08.72
      33.43   35.29                                                
 20 Martin, Danielle-Marie    10 SCD-MR               1:11.74    1:09.26
      33.49   35.77                                                
 21 Baker, Becky              12 SCD-MR               1:06.36    1:10.18
      32.12   38.06                                                
 21 Fasulo, Lindsay M         11 Aqua Gems-MR         1:11.27    1:10.18
      34.08   36.10                                                
 23 Casado, Laurie            11 CIY-MR               1:14.45    1:10.30
      33.15   37.15                                                
 24 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               1:11.61    1:10.36
      33.32   37.04                                                
 25 Viola, Lauren M           12 BB-NJ                1:13.11    1:10.72
      33.70   37.02                                                
 26 Gall, Sarah J             12 Ndac-MR              1:17.46    1:11.83
      33.08   38.75                                                
 27 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               1:10.33    1:12.22
      34.03   38.19                                                
 28 Matson, Brittany E        11 CIY-MR               1:13.41    1:13.15
      34.49   38.66                                                
 29 Locurto, Caitlin          11 CIY-MR               1:15.82    1:13.62
      35.55   38.07                                                
 30 Camhi, Maya I             11 BB-NJ                1:15.04    1:13.67
      33.54   40.13                                                
 31 Rogers, Darielle          12 RedTails-MR          1:08.55    1:13.80
      32.05   41.75                                                
 32 Passaro, Carolyn K        11 BB-NJ                1:15.73    1:14.30
      35.07   39.23                                                
 33 Daly, Jackie E            11 PBAC-MR              1:17.42    1:15.80
      34.71   41.09                                                
 34 Fleischer, Chelsea        12 Bam-MR               1:20.20    1:16.05
      36.18   39.87                                                
 35 Ortiz, Ciara              11 RedTails-MR          1:15.31    1:16.44
      35.83   40.61                                                
 36 McLaughlin, Johanna       12 RedTails-MR          1:19.89    1:16.74
      37.56   39.18                                                
 37 Nunez, Tiffany            12 CIY-MR               1:18.75    1:16.83
      37.42   39.41                                                
 38 Desotle, Sarah J          12 BB-NJ                1:18.10    1:17.92
      35.90   42.02                                                
 39 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR               1:24.81    1:21.78
      38.63   43.15                                                
 40 Gardner, Jodi A           12 MSC-MR               1:17.46    1:24.11
      38.60   45.51                                                
 41 Esparza, Nathalie         12 RedTails-MR          1:30.00    1:41.33
      45.20   56.13                                                
 
Event 18  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Colton, Billy             12 WSSC-MR              1:01.71    1:01.35
      29.30   32.05                                                
  2 Fujita, Kevin J           12 BB-NJ                1:00.15    1:01.40
      29.22   32.18                                                
  3 McLaurin, Marc            11 CIY-MR               1:03.16    1:03.61
      29.77   33.84                                                
  4 Kallert, Bryon R          12 BB-NJ                1:04.13    1:04.15
      30.67   33.48                                                
  5 Olivier, Francisco        12 RedTails-MR          1:06.04    1:05.69
      30.39   35.30                                                
  6 Duch, Jack                11 RedTails-MR          1:07.12    1:07.06
      31.59   35.47                                                
  7 Cosgrove, James           12 CIY-MR               1:07.87    1:08.15
      32.14   36.01                                                
  8 Moore, Malcolm            11 CIY-MR               1:17.20    1:09.40
      32.43   36.97                                                
  9 Haenlein, Patrick J       11 BB-NJ                1:16.24    1:10.39
      33.74   36.65                                                
 10 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR               1:10.38    1:10.52
      33.93   36.59                                                
 11 Anderson, Mark C          11 MSC-MR               1:18.92    1:11.96
      34.03   37.93                                                
 12 Kooperkamp, Nathanael     12 RedTails-MR          1:10.26    1:12.54
      33.98   38.56                                                
 13 Weiner, Ben L             11 BB-NJ                1:12.62    1:13.58
      34.75   38.83                                                
 14 Tice, Robert              11 Aqua Gems-MR         1:28.44    1:13.94
 15 Brennan, James M          12 BB-NJ                1:15.77    1:15.25
      35.94   39.31                                                
 16 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR               1:17.03    1:16.20
      35.48   40.72                                                
 17 Rosenberg, Sam S          12 Bam-MR               1:32.75    1:19.13
 18 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR               1:27.76    1:21.63
 19 Lozano, Luis              12 RedTails-MR          1:24.44    1:21.65
      37.17   44.48                                                
 20 Blanco, Mario James V     11 CIY-MR               1:26.33    1:23.69
      38.14   45.55                                                
 21 Huard, Louis              11 RedTails-MR          1:30.01    1:25.32
 22 Buckholz, Quentin A       11 Bam-MR               1:33.00    1:25.43
 23 Cash, Gerard              12 CIY-MR               1:32.88    1:28.25
 24 Marte, Alcides S          12 RedTails-MR          1:43.56    1:31.55
      42.15   49.40                                                
 25 Trinidad, Damario K       11 Bam-MR               1:34.73    1:31.67
      40.55   51.12                                                
 26 Wegescheide, Paul         12 SCD-MR               1:37.65    1:33.28
      42.50   50.78                                                
 -- Buckholz, Nathaniel E     11 Bam-MR               1:36.00         DQ
    1:30.78   34.91                                                
 
Event 19  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Shea P              10 MSC-MR               1:04.58    1:04.13
      30.89   33.24                                                
  2 Fujita, Elmar C            9 BB-NJ                1:09.72    1:07.01
      32.13   34.88                                                
  3 Elizee, Juleen            10 CIY-MR               1:07.47    1:08.86
      32.68   36.18                                                
  4 Viray, Alexandra          10 CIY-MR               1:10.79    1:09.78
      32.80   36.98                                                
  5 Trinidad, Ayla            10 RedTails-MR          1:12.28    1:11.64
      33.55   38.09                                                
  6 Armater, Olivia           10 SCD-MR               1:18.00    1:11.85
      33.24   38.61                                                
  7 Pai, Christina E          10 MSC-MR               1:16.22    1:13.39
      34.28   39.11                                                
  8 Ehret, Jane M              9 Aqua Gems-MR         1:17.84    1:13.41
      33.74   39.67                                                
  9 Seekamp, Erin E           10 PBAC-MR              1:31.89    1:14.64
      35.87   38.77                                                
 10 Ferlo, Emily E             9 Aqua Gems-MR         1:17.97    1:14.90
      36.14   38.76                                                
 11 Wyatt, Allison B           9 MSC-MR               1:18.43    1:16.46
      36.81   39.65                                                
 12 Kwong, Naomi W            10 Bam-MR               1:27.70    1:17.96
      36.06   41.90                                                
 13 Borglum, Nicole T          9 BB-NJ                1:22.26    1:19.26
      37.64   41.62                                                
 14 Unger, Katie M            10 BB-NJ                1:19.48    1:20.10
      38.05   42.05                                                
 15 Bayer, Reilly              9 SCD-MR               1:25.00    1:20.39
      37.05   43.34                                                
 16 Recchione, Erin H         10 BB-NJ                1:20.21    1:20.45
      37.99   42.46                                                
 17 Cherrington, Bethany F    10 BB-NJ                1:23.25    1:22.03
      36.82   45.21                                                
 18 Baczek, Olivia            10 SCD-MR               1:15.00    1:22.46
      38.28   44.18                                                
 19 Flaherty, Allie           10 CIY-MR               1:25.38    1:23.94
      38.98   44.96                                                
 20 Brady, Siobhan A          10 Aqua Gems-MR         1:29.50    1:24.03
      38.21   45.82                                                
 21 Indyk, Jessica            10 SCD-MR               1:18.90    1:24.09
      36.93   47.16                                                
 22 Jacobs, Deanna L           9 PBAC-MR              1:21.01    1:25.55
      37.79   47.76                                                
 23 McCartney, Theresa         9 SCD-MR               1:25.17    1:25.76
      38.33   47.43                                                
 24 Watson, Katie J            9 MSC-MR                    NT    1:27.44
      40.95   46.49                                                
 25 Deputato, Rachel M        10 BB-NJ                1:30.34    1:31.27
      41.86   49.41                                                
 26 Walters, Stephanie R      10 BB-NJ                1:30.93    1:31.99
      41.65   50.34                                                
 27 Olsen, Emily               9 Aqua Gems-MR         1:33.49    1:33.82
      44.80   49.02                                                
 28 Cash, Katie               10 CIY-MR               1:35.61    1:36.82
      44.80   52.02                                                
 29 Sung, Julia                9 CIY-MR               1:33.15    1:36.86
      44.48   52.38                                                
 30 Munz, Brenna A             9 MSC-MR               1:50.34    1:37.53
      42.49   55.04                                                
 31 Pendergast, Megan          9 Aqua Gems-MR         1:31.29    1:37.59
      46.06   51.53                                                
 32 Woeckener, Jessica         9 SCD-MR               1:32.00    1:37.76
      46.02   51.74                                                
 
Event 20  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Kim, Jaehoon              10 BB-NJ                1:12.07    1:11.53
      34.07   37.46                                                
  2 Marks, Sean M             10 Aqua Gems-MR         1:11.49    1:11.87
      34.63   37.24                                                
  3 Scott, Tyler W            10 MSC-MR               1:17.57    1:17.33
      37.46   39.87                                                
  4 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR         1:16.70    1:18.68
      35.73   42.95                                                
  5 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR               1:18.19    1:19.29
      36.55   42.74                                                
  6 Sweetman, Brandon          9 CIY-MR               1:19.00    1:19.74
      36.85   42.89                                                
  7 Dupres, Paul P             9 RedTails-MR          1:21.69    1:19.91
      36.87   43.04                                                
  8 Sweetman, Kris            10 CIY-MR               1:22.02    1:22.09
      38.14   43.95                                                
  9 Scarano, Joseph            9 SCD-MR               1:27.30    1:23.09
      38.77   44.32                                                
 10 Stortini, Nick J           9 MSC-MR               1:29.51    1:24.13
      37.27   46.86                                                
 11 Burud, Michael A           9 Ndac-MR              1:10.11    1:25.21
      38.78   46.43                                                
 12 Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR               1:22.06    1:25.36
      39.07   46.29                                                
 13 Daly, Dennis J             9 PBAC-MR              1:22.00    1:28.72
      40.43   48.29                                                
 14 Cosgrove, Daniel           9 CIY-MR               2:02.65    1:46.18
      48.06   58.12                                                
 
Event 21  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Burke, Becky R            12 MSC-MR               1:14.71    1:15.66
      35.37   40.29                                                
  2 Sosnowski, Rachael        12 PBAC-MR              1:19.36    1:22.55
      37.96   44.59                                                
  3 Shaw, Lauren M            11 Aqua Gems-MR         1:28.52    1:22.92
      39.38   43.54                                                
  4 Cass, Hayley S            12 Aqua Gems-MR         1:23.60    1:23.76
      40.04   43.72                                                
  5 Woeckener, Bria           11 SCD-MR               1:25.05    1:24.39
      40.00   44.39                                                
  6 Casado, Laurie            11 CIY-MR               1:28.09    1:25.37
      41.83   43.54                                                
  7 Baker, Becky              12 SCD-MR               1:23.00    1:25.63
      40.19   45.44                                                
  8 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               1:24.43    1:25.81
      40.62   45.19                                                
  9 Martin, Danielle-Marie    10 SCD-MR               1:31.50    1:26.00
      39.95   46.05                                                
 10 Mejia, Cinthia            11 RedTails-MR          1:26.05    1:26.23
      41.09   45.14                                                
 11 Fatigati, Alexis R        12 BB-NJ                1:26.46    1:26.54
      40.63   45.91                                                
 12 Henderson, Jaclyn E       11 BB-NJ                1:24.93    1:27.25
      41.67   45.58                                                
 13 Landaw, Grace             12 CIY-MR               1:27.69    1:27.26
      40.86   46.40                                                
 14 Weissman, Vanessa         11 Aqua Gems-MR         1:32.15    1:27.42
      41.98   45.44                                                
 15 Fasulo, Lindsay M         11 Aqua Gems-MR         1:32.92    1:28.17
      42.40   45.77                                                
 16 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               1:27.67    1:29.03
      41.71   47.32                                                
 17 Camhi, Maya I             11 BB-NJ                1:28.65    1:31.40
      40.46   50.94                                                
 18 Gall, Sarah J             12 Ndac-MR              1:26.11    1:31.52
      42.73   48.79                                                
 19 Daly, Jackie E            11 PBAC-MR              1:31.54    1:31.61
      43.10   48.51                                                
 20 Nunez, Tiffany            12 CIY-MR               1:42.00    1:32.04
      44.79   47.25                                                
 21 Abramowitz, Ellen         12 CIY-MR               1:33.77    1:32.86
      43.60   49.26                                                
 22 Wang, Diana               11 MSC-MR               1:41.84    1:33.25
      44.55   48.70                                                
 23 Barfield, Ashley          12 CIY-MR               1:35.00    1:34.14
      43.29   50.85                                                
 24 Gilmour, Kristin L        12 PBAC-MR              1:25.10    1:35.98
      44.17   51.81                                                
 25 Viola, Jaclyn C           11 BB-NJ                1:35.94    1:37.58
      45.31   52.27                                                
 26 Saggau, Valerie           12 Aqua Gems-MR         1:55.50    1:39.18
      45.48   53.70                                                
 27 Sung, Jennifer            11 CIY-MR               1:43.58    1:39.39
      46.80   52.59                                                
 28 Cyrus, Melanie A          12 Bam-MR               1:44.17    1:41.48
      45.70   55.78                                                
 29 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR               1:45.51    1:44.88
      49.60   55.28                                                
 30 Gardner, Jodi A           12 MSC-MR               1:58.41    1:59.50
      55.63 1:03.87                                                
 -- Desotle, Sarah J          12 BB-NJ                1:36.44         DQ
      44.47   54.15                                                
 
Event 22  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Colton, Billy             12 WSSC-MR              1:21.60    1:23.41
      38.77   44.64                                                
  2 Fujita, Kevin J           12 BB-NJ                1:23.79    1:24.41
      40.99   43.42                                                
  3 Kameyama, Ryosuke         12 Aqua Gems-MR         1:25.75    1:24.74
      39.50   45.24                                                
  4 Olivier, Francisco        12 RedTails-MR          1:33.50    1:30.61
      42.77   47.84                                                
  5 Anderson, Mark C          11 MSC-MR               1:37.31    1:33.84
      44.86   48.98                                                
  6 Rutigliano, Ryan          11 SCD-MR               1:35.56    1:34.44
      44.56   49.88                                                
  7 Weiner, Ben L             11 BB-NJ                1:37.69    1:34.45
      44.78   49.67                                                
  8 Brennan, James M          12 BB-NJ                1:36.53    1:35.65
      45.87   49.78                                                
  9 Haenlein, Patrick J       11 BB-NJ                1:45.25    1:37.94
      46.35   51.59                                                
 10 Kooperkamp, Nathanael     12 RedTails-MR          1:39.67    1:40.61
      46.50   54.11                                                
 11 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR               1:43.53    1:43.85
      49.15   54.70                                                
 12 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR               1:50.41    1:47.19
      50.59   56.60                                                
 13 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR                    NT    1:48.46
      50.76   57.70                                                
 14 Salcedo, Hember           11 Bam-MR               1:45.00    1:49.26
      50.76   58.50                                                
 15 Cash, Gerard              12 CIY-MR               1:51.00    1:50.71
      51.52   59.19                                                
 16 Bass, Geoffrey            11 SCD-MR               1:45.00    1:50.98
      51.71   59.27                                                
 17 Trinidad, Damario K       11 Bam-MR               1:58.41    2:02.90
      56.14 1:06.76                                                
 18 Buckholz, Quentin A       11 Bam-MR               1:59.00    2:14.08
    1:01.73 1:12.35                                                
 -- Blanco, Mario James V     11 CIY-MR               2:12.78         DQ
      52.33 1:01.42                                                
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Elizee, Juleen            10 CIY-MR                 37.38      39.19
  2 Ehret, Jane M              9 Aqua Gems-MR           40.09      39.73
  3 Pai, Christina E          10 MSC-MR                 38.73      41.48
  4 Berg, Shea P              10 MSC-MR                 40.90      42.03
  5 Seekamp, Erin E           10 PBAC-MR                43.49      43.27
  6 Wyatt, Allison B           9 MSC-MR                 43.54      43.34
  7 Indyk, Jessica            10 SCD-MR                 46.36      47.05
  8 Takacs, Ashley            10 SCD-MR                 45.79      47.50
  9 Kwong, Naomi W            10 Bam-MR                 56.59      47.78
 10 Ferlo, Emily E             9 Aqua Gems-MR           48.36      48.09
 11 Brady, Siobhan A          10 Aqua Gems-MR           49.47      48.11
 12 Borglum, Nicole T          9 BB-NJ                  50.00      48.20
 13 Jacobs, Deanna L           9 PBAC-MR                48.16      48.37
 14 Recchione, Erin H         10 BB-NJ                  47.82      48.89
 15 Sung, Julia                9 CIY-MR                 51.52      48.90
 16 Nunez, Catherine          10 CIY-MR                 47.69      49.33
 17 Watson, Katie J            9 MSC-MR                 50.48      49.65
 18 Olsen, Emily               9 Aqua Gems-MR           51.86      49.67
 19 Haenlein, Allison R        9 BB-NJ                  49.76      50.42
 20 Woeckener, Jessica         9 SCD-MR                 52.76      50.77
 21 Brady, Meagan E            9 Aqua Gems-MR           55.50      51.07
 22 Csakvary, Amanda A        10 Aqua Gems-MR           52.27      51.65
 23 Cash, Katie               10 CIY-MR                 51.97      52.27
 24 Deputato, Rachel M        10 BB-NJ                  54.25      53.27
 25 Pendergast, Megan          9 Aqua Gems-MR         1:00.68      56.71
 26 Iroff, Erika               9 CIY-MR                 58.27      58.40
 27 Munz, Brenna A             9 MSC-MR               1:12.23    1:00.70
 28 Ramos, Emily L            10 Bam-MR               1:10.00    1:06.33
 -- Luekr-u-suke, Krystina M  10 RedTails-MR            55.00         DQ
 
Event 24  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marks, Sean M             10 Aqua Gems-MR           39.87      42.61
  2 Kim, Jaehoon              10 BB-NJ                  45.16      43.79
  3 Scott, Tyler W            10 MSC-MR                 46.40      44.09
  4 Greer, Shaun W            10 Aqua Gems-MR           43.60      44.14
  5 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR           46.02      45.64
  6 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR                 47.54      46.12
  7 Burud, Michael A           9 Ndac-MR                48.39      46.52
  8 Daly, Dennis J             9 PBAC-MR                47.13      48.11
  9 Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR                 49.40      48.97
 10 Taylor, Zane V             9 PBAC-MR                49.80      49.74
 11 Stortini, Nick J           9 MSC-MR                 48.39      50.72
 12 Scarano, Joseph            9 SCD-MR                 53.84      54.12
 -- Cosgrove, Daniel           9 CIY-MR                 56.00         DQ
 
Event 25  Girls 200 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             17 MSC-MR               1:58.16    2:04.67
      30.24   31.62   31.47   31.34                                
  2 Reissig, Meghan K         14 FAST-NI              2:15.76    2:15.98
      32.35   34.15   35.05   34.43                                
  3 Karl, Stephanie L         17 FAST-NI              2:10.02    2:17.17
      33.02   34.34   35.01   34.80                                
  4 Chornobil, Carly R        18 FAST-NI              2:14.80    2:18.01
      32.35   34.74   35.46   35.46                                
  5 Blaho, Justine C          16 FAST-NI              2:24.09    2:19.62
      34.08   35.08   35.71   34.75                                
  6 Maldonado, Luisa Jane     12 HS-MR                2:20.77    2:21.16
      33.36   35.27   36.43   36.10                                
  7 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR              2:20.95    2:24.43
      33.58   36.63   38.04   36.18                                
  7 Adams, Jamie L            17 FAST-NI              2:19.43    2:24.43
      34.21   36.19   36.98   37.05                                
  9 Brea, Sheryl E            16 CIY-MR               2:23.12    2:25.64
      34.10   36.49   37.87   37.18                                
 10 Canals, Giselle E         15 BB-NJ                2:26.76    2:28.01
      35.37   37.07   38.23   37.34                                
 11 Skeats, Jennifer A        15 Ndac-MR              2:29.58    2:29.39
      35.75   38.56   38.65   36.43                                
 12 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR               2:31.63    2:29.49
      36.60   38.51   37.63   36.75                                
 13 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR               2:32.94    2:30.44
      35.52   37.54   38.61   38.77                                
 14 Scognamiglio, Janet M     11 BB-NJ                2:33.16    2:30.49
      36.76   37.35   38.32   38.06                                
 15 Ferlo, Nicole C           12 Aqua Gems-MR         2:31.50    2:31.81
      35.63   38.21   39.61   38.36                                
 16 Vanni, Justine L          15 BB-NJ                2:23.94    2:32.05
      35.32   37.74   39.85   39.14                                
 17 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               2:28.97    2:32.09
      36.35   38.33   39.20   38.21                                
 18 Chornobil, Jenna S        14 FAST-NI              2:36.73    2:32.90
      35.95   39.53   40.41   37.01                                
 19 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               2:37.62    2:33.05
      36.45   38.71   39.55   38.34                                
 20 Nelson, Nicole A          13 BB-NJ                2:33.14    2:33.07
      35.78   37.93 1:19.36                                        
 21 Deputato, Jessica A       15 BB-NJ                2:34.95    2:33.29
      35.07   38.73   41.24   38.25                                
 22 Fujita, Bonnie M          14 BB-NJ                2:34.97    2:37.82
      37.28   39.71   40.90   39.93                                
 23 Kim, Yoonji               13 BB-NJ                2:39.17    2:39.25
      37.49   39.50   41.88   40.38                                
 24 Minichetti, Nina L        15 BB-NJ                2:39.84    2:42.62
      37.38   41.25   42.41   41.58                                
 
Event 26  Boys 200 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Tiernan, Robert M         18 Unattached           1:54.00    1:57.85
      27.57   29.22   30.04   31.02                                
  2 Puretz, Henry H           17 MSC-MR               1:57.36    2:00.90
      28.87   30.57   30.96   30.50                                
  3 Pai, Christophr C         16 MSC-MR               2:00.19    2:01.09
      29.63   30.49   31.05   29.92                                
  4 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               1:58.06    2:01.27
      29.65   30.41   30.87   30.34                                
  5 Olsen, Ryan M             15 Aqua Gems-MR         2:05.85    2:04.67
      29.67   31.84   32.07   31.09                                
  6 Olivo, Robert E           18 MSC-MR               2:05.79    2:05.81
      30.50   31.56   32.00   31.75                                
  7 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR               2:04.55    2:09.94
      30.84   32.57   32.97   33.56                                
  8 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR               2:03.33    2:10.02
      31.54   32.38   33.14   32.96                                
  9 Shimojima, Christophe Y   15 BB-NJ                2:15.79    2:13.67
      31.49   33.65   34.23   34.30                                
 10 Berg, Kyle G              13 MSC-MR               2:14.27    2:14.76
      32.50   34.28   34.28   33.70                                
 11 Lapp, Jason J             15 FAST-NI              2:21.27    2:17.16
      32.51   34.64   34.98   35.03                                
 12 Umbrino, Philip A         16 BB-NJ                2:22.59    2:17.35
      32.27   34.19   35.67   35.22                                
 13 Wang, Vinson              13 MSC-MR               2:25.35    2:18.32
      32.34   34.81   35.90   35.27                                
 14 Hamlin, Chris S           15 FAST-NI              2:35.15    2:20.55
      34.07   35.74   36.42   34.32                                
 15 Salehi, Cyrus Z           15 FAST-NI              2:32.03    2:23.81
      35.00   36.78   36.68   35.35                                
 16 Lakin, Joe A              16 FAST-NI              2:28.68    2:27.33
      35.32   37.34   37.48   37.19                                
 17 Morton, Brian T           15 FAST-NI              2:32.67    2:31.10
      35.50 1:55.60                                                
 18 Kallert, Bryon R          12 BB-NJ                2:30.61    2:31.40
      35.58   39.17   39.49   37.16                                
 19 Fujita, Kevin J           12 BB-NJ                2:32.66    2:34.78
      37.21   39.37   39.16   39.04                                
 20 Hutzelman, Daniel R       12 Aqua Gems-MR         2:42.02    2:36.16
      37.31   39.58   40.62   38.65                                
 21 Neely, William W          13 MSC-MR               2:49.49    2:46.39
      40.69   43.10   43.35   39.25                                
 
Event 27  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Burke, Becky R            12 MSC-MR                    NT    1:12.10
      32.17   39.93                                                
  2 Mejia, Cinthia            11 RedTails-MR          1:17.01    1:15.64
      35.53   40.11                                                
  3 Cass, Hayley S            12 Aqua Gems-MR         1:16.69    1:16.56
      36.17   40.39                                                
  4 Viola, Lauren M           12 BB-NJ                1:14.33    1:16.97
      34.93   42.04                                                
  5 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               1:18.58    1:20.13
      36.92   43.21                                                
  6 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               1:20.40    1:23.20
      37.69   45.51                                                
  7 Wang, Diana               11 MSC-MR               1:22.88    1:23.83
      39.42   44.41                                                
  8 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR              1:18.11    1:24.43
      38.52   45.91                                                
  9 Abramowitz, Ellen         12 CIY-MR               1:22.48    1:25.43
      40.42   45.01                                                
 10 Matson, Brittany E        11 CIY-MR               1:32.08    1:30.84
      41.89   48.95                                                
 11 McLaughlin, Johanna       12 RedTails-MR          1:40.72    1:35.03
      41.56   53.47                                                
 12 Saggau, Valerie           12 Aqua Gems-MR         1:45.50    1:38.17
      43.27   54.90                                                
 13 Alva, Angie               12 RedTails-MR          1:49.81    1:43.91
      47.61   56.30                                                
 -- Kalamaridis, Demetra C    11 BB-NJ                1:46.13         DQ
      47.56   58.99                                                
 
Event 28  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Cosgrove, James           12 CIY-MR               1:18.00    1:17.75
      36.13   41.62                                                
  2 McLaurin, Marc            11 CIY-MR               1:21.41    1:21.39
      36.15   45.24                                                
  3 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR               1:32.52    1:28.06
      38.57   49.49                                                
  4 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR                    NT    1:28.16
      39.07   49.09                                                
  5 Olivier, Francisco        12 RedTails-MR          1:29.87    1:30.01
      41.67   48.34                                                
  6 Moore, Malcolm            11 CIY-MR               1:35.00    1:41.00
      43.99   57.01                                                
  7 Anderson, Mark C          11 MSC-MR               2:06.60    1:41.54
      47.66   53.88                                                
  8 Huard, Louis              11 RedTails-MR          1:45.09    1:41.71
      46.59   55.12                                                
  9 Rosenberg, Sam S          12 Bam-MR               1:59.00    1:54.76
      51.19 1:03.57                                                
 
Event 29  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Shea P              10 MSC-MR                 34.85      33.79
  2 Elizee, Juleen            10 CIY-MR                 32.71      33.90
  3 Viray, Alexandra          10 CIY-MR                 33.38      34.02
  4 Fujita, Elmar C            9 BB-NJ                  35.39      34.92
  5 Trinidad, Ayla            10 RedTails-MR            36.62      37.59
  6 Ehret, Jane M              9 Aqua Gems-MR           37.32      38.19
  7 Pai, Christina E          10 MSC-MR                 38.14      38.51
  8 Ryan, Sarah               10 SCD-MR                 44.49      39.40
  9 Kwong, Naomi W            10 Bam-MR                 43.30      39.69
 10 McCartney, Theresa         9 SCD-MR                 41.27      40.75
 11 Wyatt, Allison B           9 MSC-MR                 41.85      40.80
 12 Baczek, Olivia            10 SCD-MR                 39.28      40.95
 13 Ferlo, Emily E             9 Aqua Gems-MR           42.98      41.15
 14 Seekamp, Erin E           10 PBAC-MR                51.64      41.37
 15 Indyk, Jessica            10 SCD-MR                 43.76      41.49
 16 Bayer, Reilly              9 SCD-MR                 41.00      41.77
 17 Unger, Katie M            10 BB-NJ                  40.81      42.35
 18 Cherrington, Bethany F    10 BB-NJ                  44.42      43.18
 19 Recchione, Erin H         10 BB-NJ                  45.28      43.76
 20 Jacobs, Deanna L           9 PBAC-MR                46.02      44.95
 21 Flaherty, Allie           10 CIY-MR                 46.00      45.79
 22 Borglum, Nicole T          9 BB-NJ                  48.15      47.55
 23 Walters, Stephanie R      10 BB-NJ                  47.00      49.47
 24 Haenlein, Allison R        9 BB-NJ                  49.50      50.98
 25 Brady, Siobhan A          10 Aqua Gems-MR           53.06      51.59
 25 Csakvary, Amanda A        10 Aqua Gems-MR           57.19      51.59
 27 Watson, Katie J            9 MSC-MR                 51.98      51.81
 28 Brady, Meagan E            9 Aqua Gems-MR           50.50      52.09
 29 Iroff, Erika               9 CIY-MR                 58.00      53.49
 30 Nunez, Catherine          10 CIY-MR                 56.89      54.85
 31 Munz, Brenna A             9 MSC-MR                    NT      57.42
 32 Deputato, Rachel M        10 BB-NJ                  52.66      58.36
 33 Pendergast, Megan          9 Aqua Gems-MR           56.28    1:05.76
 
Event 30  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Greer, Shaun W            10 Aqua Gems-MR           33.71      33.81
  2 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR           36.35      34.93
  3 Scott, Tyler W            10 MSC-MR                 38.19      35.59
  4 Kim, Jaehoon              10 BB-NJ                  38.50      38.97
  5 Daly, Dennis J             9 PBAC-MR                48.19      47.37
  6 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR                 43.41      49.08
  7 Stortini, Nick J           9 MSC-MR                    NT      55.50
 -- Taylor, Zane V             9 PBAC-MR                50.07         DQ
 -- Sweetman, Kris            10 CIY-MR                 38.68         DQ
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Komninos, Katherine E     12 YCST-CT                30.97      31.09
  2 Meringer, Patti C         12 BB-NJ                  33.40      32.99
  3 Burke, Becky R            12 MSC-MR                 32.84      33.10
  4 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR                 34.92      34.28
  5 Shaw, Lauren M            11 Aqua Gems-MR           34.30      34.37
  6 Sosnowski, Rachael        12 PBAC-MR                33.54      34.51
  7 Ferlo, Nicole C           12 Aqua Gems-MR           33.65      34.75
  8 Collins, Heather          11 BB-NJ                  35.16      35.23
  9 Wang, Diana               11 MSC-MR                 34.98      35.34
 10 Cass, Hayley S            12 Aqua Gems-MR           37.22      36.17
 11 Quinones, Gabrielle M     12 BB-NJ                  36.09      36.38
 12 Fleischer, Chelsea        12 Bam-MR                 38.52      36.97
 13 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR                 37.06      37.28
 14 Stillman, Kate E          11 BB-NJ                  36.68      37.43
 15 Fasulo, Lindsay M         11 Aqua Gems-MR           35.18      37.58
 16 Weissman, Vanessa         11 Aqua Gems-MR           39.04      37.96
 17 Martin, Danielle-Marie    10 SCD-MR                 38.21      38.19
 18 Gall, Sarah J             12 Ndac-MR                36.95      38.49
 19 Pratt, Kristen E          12 BB-NJ                  36.55      38.67
 20 Baker, Becky              12 SCD-MR                 38.23      38.98
 21 Passaro, Carolyn K        11 BB-NJ                  38.63      39.07
 21 Viola, Lauren M           12 BB-NJ                  38.06      39.07
 23 Gilmour, Kristin L        12 PBAC-MR                39.67      39.36
 24 Woeckener, Bria           11 SCD-MR                 42.00      39.81
 25 Kubicek, Stephanie        11 Bam-MR                 42.00      39.91
 26 Pai, Deanna C             12 MSC-MR                 41.11      40.20
 27 Rogers, Darielle          12 RedTails-MR            39.81      40.30
 28 Ortiz, Ciara              11 RedTails-MR            40.38      41.71
 29 Malone, Natalia           12 RedTails-MR            44.70      42.29
 30 Locurto, Caitlin          11 CIY-MR                 43.02      42.48
 31 Gardner, Jodi A           12 MSC-MR                 41.14      42.68
 32 Viola, Jaclyn C           11 BB-NJ                  42.84      43.68
 33 Desotle, Sarah J          12 BB-NJ                  44.01      44.30
 34 Suarez, Iliana            11 CIY-MR                 45.98      44.67
 35 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR                 45.31      44.70
 36 Medrano, Rosanna          11 RedTails-MR            45.59      44.87
 37 Bowens, Naomi A           12 Bam-MR                 48.09      46.03
 38 Alva, Angie               12 RedTails-MR            46.89      46.47
 39 Kalamaridis, Demetra C    11 BB-NJ                  46.39      46.55
 40 Woo, Amanda               12 CIY-MR                 48.88      47.25
 41 Morgan, Lauren M          11 BB-NJ                  50.53      48.83
 42 Sung, Jennifer            11 CIY-MR                 49.00      49.73
 43 Franco, Suhalee           11 RedTails-MR            50.09      51.05
 44 Ramos, Raisadie           11 RedTails-MR            50.84      51.39
 45 Lozano, Gladys            11 RedTails-MR          1:06.08      57.36
 -- Cabrera, Genesis          11 RedTails-MR            57.27         DQ
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hutzelman, Daniel R       12 Aqua Gems-MR           34.13      34.71
  2 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR                 34.49      36.97
  3 Duch, Jack                11 RedTails-MR            37.43      37.32
  4 Anderson, Mark C          11 MSC-MR                 36.76      37.93
  5 Kooperkamp, Nathanael     12 RedTails-MR            37.83      38.57
  6 Lozano, Luis              12 RedTails-MR            41.78      41.20
  7 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR                 45.02      41.38
  8 Tice, Robert              11 Aqua Gems-MR           49.31      41.53
  9 Buckholz, Quentin A       11 Bam-MR                 47.00      41.74
 10 Bass, Geoffrey            11 SCD-MR                 42.33      42.48
 11 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR                 43.92      42.98
 12 Rosenberg, Sam S          12 Bam-MR                 45.76      43.01
 13 Marte, Alcides S          12 RedTails-MR            49.78      44.51
 14 Wegescheide, Paul         12 SCD-MR                 46.38      45.69
 15 Buckholz, Nathaniel E     11 Bam-MR                 49.00      50.27
 16 Cash, Gerard              12 CIY-MR                 53.89      50.75
 -- Huard, Louis              11 RedTails-MR            41.55         DQ
 
Event 33  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Shea P              10 MSC-MR               1:15.36    1:14.94
      37.45   37.49                                                
  2 Fujita, Elmar C            9 BB-NJ                1:15.79    1:16.63
      37.22   39.41                                                
  3 Pai, Christina E          10 MSC-MR               1:23.09    1:24.49
      40.92   43.57                                                
  4 Viray, Alexandra          10 CIY-MR               1:27.85    1:25.35
      42.27   43.08                                                
  5 Ferlo, Emily E             9 Aqua Gems-MR         1:31.37    1:25.93
      42.31   43.62                                                
  6 Elizee, Juleen            10 CIY-MR               1:32.68    1:25.94
      43.81   42.13                                                
  7 Trinidad, Ayla            10 RedTails-MR          1:25.46    1:27.76
      40.95   46.81                                                
  8 Wyatt, Allison B           9 MSC-MR               1:44.92    1:29.35
      44.15   45.20                                                
  9 Unger, Katie M            10 BB-NJ                1:29.84    1:31.68
      44.79   46.89                                                
 10 Bayer, Reilly              9 SCD-MR               1:40.00    1:32.20
 11 Cash, Katie               10 CIY-MR               1:52.06    1:42.70
      50.14   52.56                                                
 12 Flaherty, Allie           10 CIY-MR               1:51.00    1:42.71
      49.56   53.15                                                
 13 Olsen, Emily               9 Aqua Gems-MR         1:39.16    1:43.98
      50.71   53.27                                                
 14 Walters, Stephanie R      10 BB-NJ                1:57.99    1:45.03
      51.03   54.00                                                
 15 Sung, Julia                9 CIY-MR               1:48.00    1:49.33
      53.32   56.01                                                
 16 Haenlein, Allison R        9 BB-NJ                1:47.38    1:51.91
      53.01   58.90                                                
 -- Munz, Brenna A             9 MSC-MR                    NT         DQ
      59.46 1:04.66                                                
 -- Watson, Katie J            9 MSC-MR                    NT         DQ
      46.49   49.35                                                
 -- Cherrington, Bethany F    10 BB-NJ                1:40.05         DQ
      47.68   53.99                                                
 -- Baczek, Olivia            10 SCD-MR               1:28.00         DQ
 
Event 34  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Greer, Shaun W            10 Aqua Gems-MR         1:18.86    1:21.41
      38.79   42.62                                                
  2 Scott, Tyler W            10 MSC-MR               1:30.27    1:25.02
      42.33   42.69                                                
  3 Marks, Sean M             10 Aqua Gems-MR         1:23.31    1:25.57
      42.10   43.47                                                
  4 Sweetman, Brandon          9 CIY-MR               1:35.00    1:27.57
      42.81   44.76                                                
  5 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR               1:30.08    1:28.83
      43.24   45.59                                                
  6 Sweetman, Kris            10 CIY-MR               1:43.40    1:32.39
      44.69   47.70                                                
  7 Stortini, Nick J           9 MSC-MR                    NT    1:41.22
      46.58   54.64                                                
  8 Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR               1:46.40    1:44.03
      52.04   51.99                                                
  9 Cosgrove, Daniel           9 CIY-MR               1:59.00    2:01.94
      56.24 1:05.70                                                
 -- Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR         1:28.90         DQ
      41.49   48.92                                                
 
Event 35  Girls 11-12 100 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Burke, Becky R            12 MSC-MR               1:09.25    1:07.12
      32.07   35.05                                                
  2 Maldonado, Luisa Jane     12 HS-MR                1:09.96    1:08.59
      32.35   36.24                                                
  3 Komninos, Katherine E     12 YCST-CT              1:14.13    1:13.32
      33.06   40.26                                                
  4 Meringer, Patti C         12 BB-NJ                1:13.92    1:14.01
      34.43   39.58                                                
  5 Shaw, Lauren M            11 Aqua Gems-MR         1:12.64    1:14.12
      34.03   40.09                                                
  6 Fatigati, Alexis R        12 BB-NJ                1:14.82    1:14.85
      34.82   40.03                                                
  7 Ferlo, Nicole C           12 Aqua Gems-MR         1:15.24    1:15.44
      35.09   40.35                                                
  8 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               1:17.50    1:17.32
      35.69   41.63                                                
  9 Cass, Hayley S            12 Aqua Gems-MR         1:19.72    1:17.40
      37.01   40.39                                                
 10 Wang, Diana               11 MSC-MR               1:18.13    1:17.60
      35.61   41.99                                                
 11 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               1:18.96    1:17.67
      36.34   41.33                                                
 12 Henderson, Jaclyn E       11 BB-NJ                1:15.38    1:17.79
      36.96   40.83                                                
 13 Mejia, Cinthia            11 RedTails-MR          1:19.52    1:18.20
      38.26   39.94                                                
 14 Woeckener, Bria           11 SCD-MR               1:18.56    1:18.60
      38.29   40.31                                                
 15 Collins, Heather          11 BB-NJ                1:19.42    1:18.80
      36.17   42.63                                                
 16 Quinones, Gabrielle M     12 BB-NJ                1:22.58    1:19.05
      38.25   40.80                                                
 17 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               1:19.06    1:20.61
      38.46   42.15                                                
 18 Casado, Laurie            11 CIY-MR               1:23.08    1:20.67
      40.21   40.46                                                
 19 Pratt, Kristen E          12 BB-NJ                1:22.66    1:20.69
      36.48   44.21                                                
 20 Abramowitz, Ellen         12 CIY-MR               1:20.43    1:21.25
      38.45   42.80                                                
 21 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR              1:22.24    1:21.86
      39.62   42.24                                                
 22 Gall, Sarah J             12 Ndac-MR              1:17.81    1:22.92
      37.88   45.04                                                
 23 Daly, Jackie E            11 PBAC-MR              1:23.95    1:23.49
      39.48   44.01                                                
 24 Gilmour, Kristin L        12 PBAC-MR              1:16.32    1:24.07
      37.95   46.12                                                
 25 Rogers, Darielle          12 RedTails-MR          1:23.09    1:25.77
      39.54   46.23                                                
 26 Camhi, Maya I             11 BB-NJ                1:23.75    1:25.78
      43.11   42.67                                                
 27 Matson, Brittany E        11 CIY-MR               1:23.01    1:27.29
      42.24   45.05                                                
 28 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR               1:35.50    1:36.30
      44.96   51.34                                                
 29 Gardner, Jodi A           12 MSC-MR               1:37.23    1:37.53
 
Event 36  Boys 11-12 100 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Colton, Billy             12 WSSC-MR              1:11.17    1:11.22
      33.83   37.39                                                
  2 Kameyama, Ryosuke         12 Aqua Gems-MR         1:12.64    1:12.40
      34.90   37.50                                                
  3 McLaurin, Marc            11 CIY-MR               1:18.45    1:16.79
      36.11   40.68                                                
  4 Kallert, Bryon R          12 BB-NJ                1:18.20    1:17.28
      33.46   43.82                                                
  5 Hutzelman, Daniel R       12 Aqua Gems-MR         1:16.99    1:17.96
      35.66   42.30                                                
  6 Olivier, Francisco        12 RedTails-MR          1:20.09    1:18.70
      37.64   41.06                                                
  7 Cosgrove, James           12 CIY-MR               1:15.00    1:19.07
      35.41   43.66                                                
  8 Anderson, Mark C          11 MSC-MR               1:21.29    1:21.53
      38.36   43.17                                                
  9 Kooperkamp, Nathanael     12 RedTails-MR          1:32.53    1:21.93
      37.45   44.48                                                
 10 Duch, Jack                11 RedTails-MR          1:32.09    1:21.94
      37.81   44.13                                                
 11 Weiner, Ben L             11 BB-NJ                1:23.55    1:24.44
      39.09   45.35                                                
 12 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR               1:23.97    1:24.90
      39.23   45.67                                                
 13 Haenlein, Patrick J       11 BB-NJ                1:23.40    1:25.00
      40.95   44.05                                                
 14 Brennan, James M          12 BB-NJ                1:26.91    1:25.45
      41.25   44.20                                                
 15 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR               1:33.39    1:26.91
      39.39   47.52                                                
 16 Lozano, Luis              12 RedTails-MR          1:45.09    1:28.96
      42.19   46.77                                                
 17 Moore, Malcolm            11 CIY-MR               1:36.21    1:29.05
      42.16   46.89                                                
 18 Tice, Robert              11 Aqua Gems-MR         1:30.01    1:31.76
      46.16   45.60                                                
 19 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR               1:35.18    1:33.21
      43.98   49.23                                                
 20 Rutigliano, Ryan          11 SCD-MR               1:34.76    1:33.23
      44.57   48.66                                                
 21 Bass, Geoffrey            11 SCD-MR               1:32.23    1:36.00
      43.97   52.03                                                
 
Event 37  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:26.13    2:32.33
      42.13   40.31   32.27   37.62                                
  2 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:27.00    2:39.31
      49.16   40.03   32.55   37.57                                
  3 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'A'                2:38.50    2:39.38
      37.20   46.28   40.99   34.91                                
  4 St. Columba Dolphins-MR  'A'                      2:35.00    2:42.04
      41.94   44.93   39.84   35.33                                
  5 Aqua Gems-MR  'A'                                 2:40.83    2:52.24
      49.13   39.75   44.37   38.99                                
 -- Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'B'                2:54.00         DQ
      54.35   47.13   49.48   39.67                                
 
Event 38  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:29.24    2:57.97
      44.23   51.54   38.51   43.69                                
 
Event 39  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'A'                2:07.66    2:10.28
      34.48   34.44   32.39   28.97                                
  2 Aqua Gems-MR  'A'                                 2:14.99    2:19.29
      34.31   39.02   34.92   31.04                                
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:14.23    2:19.74
      35.03   39.84   34.84   30.03                                
  4 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'B'                2:15.60    2:24.58
      38.39   40.67   34.99   30.53                                
  5 Riverbank Red Tails Swim Team-MR  'A'             2:25.49    2:26.00
      39.58   38.91   37.05   30.46                                
  6 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:21.00    2:28.64
      39.73   38.29   37.16   33.46                                
  7 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'C'                2:18.47    2:29.69
      37.51   43.94   36.00   32.24                                
  8 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'B'              2:33.00    2:39.33
      44.01   37.55   43.44   34.33                                
  9 Big Apple Marlins Swim Club-MR  'A'               2:30.00    2:46.53
      37.86   44.93   47.67   36.07                                
 10 Riverbank Red Tails Swim Team-MR  'B'             2:53.80    2:52.16
      43.21   50.81   40.63   37.51                                
 11 Riverbank Red Tails Swim Team-MR  'C'             3:30.09    3:49.16
      58.67 1:05.03   57.26   48.20                                
 
Event 40  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'A'                2:18.32    2:19.54
      34.13   41.90   30.83   32.68                                
  2 Riverbank Red Tails Swim Team-MR  'A'             2:18.22    2:27.50
      36.81   42.03   39.58   29.08                                
  3 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:25.00    2:30.37
      35.32   38.30   41.84   34.91                                
  4 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:05.86    2:33.48
      38.21   17.09 1:02.27   35.91                                
 -- Big Apple Marlins Swim Club-MR  'A'               2:30.80         DQ
      41.64   55.77   47.43   41.68                                
 
Event 41  Girls 13-14 400 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Reissig, Meghan K         14 FAST-NI              4:54.43    4:59.89
      32.41   37.95   37.34   37.08   43.37   44.26   33.69   33.79
  2 Colton, Kristin           14 WSSC-MR              5:10.10    5:09.49
      31.90   38.45   37.59   37.86   47.92   48.14   34.57   33.06
  3 Chornobil, Jenna S        14 FAST-NI              5:08.26    5:12.96
      31.99   36.89   40.63   41.29   45.32   46.56   35.20   35.08
  4 Czernik, Gabrielle H      13 BB-NJ                5:30.98    5:22.69
      32.68   39.84   40.64   39.72   47.04   47.23   38.82   36.72
  5 Flynn, Suzanne B          14 FAST-NI              5:46.38    5:42.46
      38.52   45.46   43.33   42.24   48.87   48.94   39.54   35.56
  6 Kedley, Kerrie A          14 FAST-NI              6:33.02    5:52.11
      36.10   43.15   45.99   45.83   48.33   50.27   41.65   40.79
  7 Gross, Sheila             13 HS-MR                6:29.01    6:14.13
      39.70   46.99   43.95   45.78   58.69   58.06   40.34   40.62
 
Event 42  Boys 13-14 400 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               5:12.83    5:06.48
      31.48   36.52   40.17   40.29   43.95   45.14   34.88   34.05
  2 Iino, Seiji               13 RedTails-MR          5:10.09    5:15.78
      32.42   38.35   41.21   41.18   44.23   45.68   37.70   35.01
  3 Dunbar, Alex J            13 BB-NJ                6:25.04    6:24.00
      44.52   50.79   48.93   48.21   53.46   55.48   42.57   40.04
 
Event 43  Girls 400 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             17 MSC-MR               4:24.80    4:32.94
      30.38   33.60   34.02   33.14   39.55   40.33   31.74   30.18
  2 Williams, Holly J         17 FAST-NI              4:28.88    4:34.58
      29.59   33.78   33.88   33.59   41.01   40.31   31.69   30.73
  3 Mantey, Annie T           17 MSC-MR               4:29.89    4:42.10
      30.18   33.53   36.98   35.79   39.09   40.28   34.17   32.08
  4 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR               4:51.22    4:53.22
      30.74   34.50   36.91   36.83   43.80   44.02   33.64   32.78
  5 Gartman, Amy              15 WSSC-MR              5:10.10    5:01.83
      30.36   35.30   39.20   40.64   44.54   45.91   33.73   32.15
  6 Canals, Janyll R          15 BB-NJ                5:04.15    5:02.64
      31.28   36.07   38.76   38.46   43.86   44.16   35.72   34.33
  7 Potvin, Becky K           16 FAST-NI              5:38.17    5:07.75
      31.07   37.25   40.48   39.07   46.18   46.51   34.59   32.60
  8 Corbett, Meaghan B        15 BB-NJ                5:00.74    5:10.76
      32.27   36.50   39.80   39.47   45.28   45.42   36.62   35.40
  9 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               5:08.43    5:15.92
      32.95   38.64   40.89   40.31   46.88   47.70   34.52   34.03
 10 Scognamiglio, Janet M     11 BB-NJ                5:40.66    5:19.44
      33.94   40.31   42.04   41.42   43.80   46.66   37.30   33.97
 11 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               5:20.35    5:25.21
      34.57   39.66   40.13   39.71   49.50   49.65   36.07   35.92
 12 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR               5:20.71    5:27.33
      34.85   41.72   40.68   39.73   48.74   49.04   36.55   36.02
 13 Carr, Anna H              16 Ndac-MR              5:21.63    5:30.72
      34.45   39.33   43.52   42.62   46.92   47.80   38.77   37.31
 14 Seier, Casie A            16 FAST-NI              5:31.80    5:34.13
      35.20   42.52   43.33   42.53   48.49   50.18   36.28   35.60
 15 Sosnowski, Rachael        12 PBAC-MR              5:15.01    5:34.90
      36.56   44.21   42.23   40.16   48.32   48.01   38.59   36.82
 
Event 44  Boys 400 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               4:16.47    4:20.85
      28.82   33.01   32.38   31.58   37.69   38.26   30.62   28.49
  2 Makarowski, Kevin J       26 FAST-NI              4:22.80    4:22.36
      29.00   32.46   35.44   34.69   35.96   36.49   30.02   28.30
  3 Striker, Brian D          24 FAST-NI              4:30.20    4:35.09
      27.73   32.15   35.59   35.11   39.22   40.79   32.96   31.54
  4 Lapp, Jason J             15 FAST-NI              4:42.99    4:46.41
      30.54   34.98   37.12   37.14   38.97   41.81   33.09   32.76
  5 Dunbar, Joe J             16 BB-NJ                4:50.18    4:52.77
      29.74   35.80   37.03   36.80   43.04   43.71   33.87   32.78
  6 Striker, Brandon J        16 FAST-NI              4:53.05    4:52.81
      28.16   33.54   39.36   38.50   43.79   44.91   32.98   31.57
  7 Olivier, Cesar            15 RedTails-MR          5:00.09    4:56.68
  8 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR               5:00.16    4:57.05
  9 Hamlin, Chris S           15 FAST-NI              5:20.60    5:01.49
 10 Kameyama, Ryosuke         12 Aqua Gems-MR         5:30.50    5:18.35
 11 Morton, Brian T           15 FAST-NI              5:44.87    5:42.52
 12 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR               5:37.21    5:45.53
 
Event 45  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Indyk, Allison             8 SCD-MR                 36.93      35.79
  2 Senior, Candace F          8 Bam-MR                 43.00      36.03
  3 Moore, Jasmine             8 CIY-MR                 48.85      39.35
  4 Olsen, Ashley E            8 Aqua Gems-MR           38.09      39.42
  5 Daly, Bronagh              8 HS-MR                  39.18      39.50
  6 Wegescheide, Blair         7 SCD-MR                 45.51      39.65
  7 Cyrus, Kimberly L          8 Bam-MR                 49.00      39.96
  8 Landaw, Laura              8 CIY-MR                 46.56      40.18
  9 Boyko, Emily F             7 MSC-MR                 45.40      40.86
 10 Buyes, Katherine           8 SCD-MR                 39.60      41.96
 11 Hoffman, Shekinah L        8 MSC-MR                 43.72      43.66
 12 Qian, Ashley               8 CIY-MR                 48.15      43.90
 13 Fitzgerald, Kathleen       8 Aqua Gems-MR           48.83      47.08
 14 Seagren, Erika L           8 MSC-MR                 50.54      48.15
 15 Fasino, Antoinette         8 Aqua Gems-MR           51.05      48.18
 16 Stuart, Ansley T           7 Aqua Gems-MR           55.50      48.84
 17 Trinidad-Ventura, Salena   7 Bam-MR                 57.00      50.24
 18 Archer, Rande              8 Bam-MR                 55.00      55.96
 19 McLaughlin, Megan          8 RedTails-MR          1:03.62      56.06
 20 Alva, Connie               8 RedTails-MR            56.43      58.92
 21 Bute, Maude E              7 Bam-MR               1:00.00      59.90
 22 Ramos, Shannon J           7 MSC-MR               1:08.11    1:05.10
 23 Stortini, Talia N          6 MSC-MR               1:08.55    1:14.23
 
Event 46  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Stortini, Joe C            7 MSC-MR                 41.11      38.03
  2 Dean, Ryan E               7 Unattached             39.73      39.27
  3 Cash, Kevin                8 CIY-MR                 45.69      42.75
  4 Ryan, Matthew              8 SCD-MR                 44.94      43.06
  5 Dupres, Abel               8 RedTails-MR            41.97      43.44
  6 Lavender, Damian M         8 Ndac-MR                47.87      46.44
  7 Lee, Howon                 8 MSC-MR                 51.76      50.53
  8 Bang, Christopher          8 SCD-MR                 58.78      51.66
  9 Chase, Madison R           7 MSC-MR                    NT    1:02.52
 10 Stuart, Ian D              7 Aqua Gems-MR         1:20.50    1:08.70
 -- Fleischer, Ryan            7 Bam-MR                 57.00         DQ
 
Event 47  Girls 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR                 24.87      25.57
  2 Lyon, Courtney A          16 Ndac-MR                25.02      25.66
  3 Williams, Holly J         17 FAST-NI                24.44      25.82
  4 Potvin, Becky K           16 FAST-NI                24.87      26.02
  5 Berg, Corey C             17 MSC-MR                 25.69      26.12
  6 Fountaine, Jackie         17 SCD-MR                 26.15      26.19
  7 Karl, Stephanie L         17 FAST-NI                24.85      26.39
  8 Gartman, Amy              15 WSSC-MR                26.24      26.60
  9 Blaho, Justine C          16 FAST-NI                25.41      26.64
 10 Mantey, Annie T           17 MSC-MR                 25.50      26.69
 11 Chornobil, Carly R        18 FAST-NI                25.65      26.72
 12 Adams, Jamie L            17 FAST-NI                25.71      27.27
 13 Burud, Sarah E            15 Ndac-MR                25.81      27.59
 14 Bracy, Morgan L           15 BB-NJ                  27.21      27.74
 15 Maldonado, Luisa Jane     12 HS-MR                  27.12      27.76
 16 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR                 27.37      27.99
 17 Chan, Claudia S           16 CIY-MR                 27.29      28.00
 18 Minichetti, Nina L        15 BB-NJ                  27.94      28.38
 19 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR                 27.74      28.40
 20 Brea, Sheryl E            16 CIY-MR                 27.33      28.43
 21 Canals, Janyll R          15 BB-NJ                  27.70      28.61
 22 Murray, Kaitlyn L         15 Ndac-MR                28.47      28.78
 23 Burud, Erin C             17 Ndac-MR                28.33      28.82
 24 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR                 28.61      28.90
 25 Ruggiero, Jennifer A      15 PBAC-MR                28.37      28.97
 26 McHugh, Caitlin           17 Aqua Gems-MR           29.00      29.02
 27 Corbett, Meaghan B        15 BB-NJ                  28.46      29.09
 28 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR                 28.99      29.16
 29 Seier, Casie A            16 FAST-NI                28.71      29.17
 30 Canals, Giselle E         15 BB-NJ                  28.20      29.26
 31 Deputato, Jessica A       15 BB-NJ                  28.95      29.30
 32 Duch, Amanda              15 RedTails-MR            28.82      29.37
 33 Skeats, Jennifer A        15 Ndac-MR                28.38      29.40
 34 Laspisa, Jean E           12 PBAC-MR                29.64      29.41
 35 Pitch, Zandra             15 SCD-MR                 29.00      29.50
 36 Marchetti, Rebecca F      13 BB-NJ                  29.49      29.55
 37 Kooperkamp, Hannah        15 RedTails-MR            28.79      29.81
 38 Vanni, Justine L          15 BB-NJ                  29.15      29.97
 39 Prain, Mallory            15 WSSC-MR                30.15      30.22
 -- Dietz, Lauren A           16 BB-NJ                  28.46         DQ
 
Event 48  Boys 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pai, Christophr C         16 MSC-MR                 22.19      22.13
  2 Makarowski, Kevin J       26 FAST-NI                22.10      22.60
  3 Striker, Brian D          24 FAST-NI                22.10      22.71
  4 Olsen, Ryan M             15 Aqua Gems-MR           22.36      22.82
  5 Puretz, Henry H           17 MSC-MR                 23.07      23.29
  6 Zolna, John               16 CIY-MR                 22.86      23.40
  7 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR                 22.98      23.63
  8 Schiller, Matt D          16 Ndac-MR                24.35      24.09
  9 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR                 22.90      24.12
 10 Gartman, Mike             17 WSSC-MR                23.93      24.23
 11 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR                 24.82      24.27
 12 Gannon, Tim               16 WSSC-MR                24.46      24.28
 13 Salehi, Cyrus Z           15 FAST-NI                24.64      24.37
 14 Smith, Evan M             17 PBAC-MR                24.97      24.52
 15 Olivo, Robert E           18 MSC-MR                 24.75      24.75
 16 Umbrino, Philip A         16 BB-NJ                  24.24      24.95
 17 Striker, Brandon J        16 FAST-NI                25.08      25.18
 18 Dunbar, Joe J             16 BB-NJ                  25.07      25.87
 19 Sholes, Paul M            17 PBAC-MR                25.21      25.94
 20 Nececkas, Tom W           16 BB-NJ                  25.47      26.02
 21 Hamlin, Chris S           15 FAST-NI                25.59      26.09
 22 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR                 26.54      26.79
 23 Ford, David               16 CIY-MR                 26.62      27.03
 24 Morton, Brian T           15 FAST-NI                27.52      27.15
 25 Ferraioli, Chris M        16 Aqua Gems-MR           27.52      27.61
 26 Schiller, Dan C           17 Ndac-MR                29.11      28.77
 27 Gilmour, Kevin M          15 PBAC-MR                28.16      28.83
 28 Justo, Fermin             15 RedTails-MR            28.58      29.08
 29 Lakin, Joe A              16 FAST-NI                28.22      29.44
 -- Garvey, Pat A             15 PBAC-MR                23.91         DQ
 -- Mallaney, Thomas J        14 BB-NJ                  28.44         DQ
 
Event 49  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Felch, Kristen M          14 PBAC-MR                25.86      26.39
  2 Colton, Kristin           14 WSSC-MR                25.80      26.74
  3 Reissig, Meghan K         14 FAST-NI                27.44      27.11
  4 Chornobil, Jenna S        14 FAST-NI                27.62      27.77
  5 Ruggiero, Lisa M          13 PBAC-MR                27.69      28.18
  6 Fitzgerald, Shannan L     14 Aqua Gems-MR           27.80      28.21
  7 Milton, Tiffany K         13 Ndac-MR                29.22      28.34
  8 Nelson, Nicole A          13 BB-NJ                  27.88      28.47
  9 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR                27.47      28.49
 10 Bachuretz, Madeleine N    13 YCST-CT                27.87      28.74
 11 Brennan, Erin M           14 BB-NJ                  27.95      28.76
 12 Kemp, Victoria L          14 MSC-MR                 29.46      28.84
 13 Neimeth-Lazar, Kylie      13 Ndac-MR                28.57      29.12
 14 Czernik, Gabrielle H      13 BB-NJ                  28.48      29.13
 14 Nassery, Alia F           14 BB-NJ                  28.71      29.13
 16 Alt, Jenna L              14 BB-NJ                  28.44      29.16
 17 Moyer, Amanda B           14 Ndac-MR                29.62      29.33
 18 Matson, Meagan J          13 CIY-MR                 28.90      29.46
 19 Reyes, Emily              13 CIY-MR                 29.79      29.58
 20 Fujita, Bonnie M          14 BB-NJ                  28.86      29.62
 21 Hall, Katie S             14 PBAC-MR                27.92      29.73
 22 Barton, Hayley J          14 BB-NJ                  29.00      29.79
 23 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR                 29.69      30.06
 24 Flynn, Suzanne B          14 FAST-NI                28.61      30.12
 25 Gilbert, Jessica          14 SCD-MR                 29.12      30.19
 26 Iroff, Dana M             13 CIY-MR                 29.42      30.26
 26 Kordzikowski, Laura       14 SCD-MR                 30.13      30.26
 28 Diaz, Julie M             13 BB-NJ                  30.07      30.40
 29 Kim, Yoonji               13 BB-NJ                  29.74      30.41
 30 Heimburg, Lindsay E       13 BB-NJ                  29.10      30.46
 30 Ramos, Rochelle           13 RedTails-MR            29.71      30.46
 32 Perugini, Brittany R      13 YCST-CT                30.44      30.67
 33 Seals, Caitlin E          13 YCST-CT                30.05      30.86
 34 Chan, Catherine           13 SCD-MR                 32.29      31.00
 35 Callan, Carly A           13 FAST-NI                29.84      31.02
 36 Gross, Sheila             13 HS-MR                  30.26      31.11
 37 Kedley, Kerrie A          14 FAST-NI                30.75      31.21
 37 Cornelius, Shayna V       14 BB-NJ                  30.45      31.21
 39 Sheppard, Elena           14 Bam-MR                 31.66      31.28
 40 Daly, Sinead N            13 HS-MR                  31.80      31.31
 41 Yedibalian, Taline L      13 BB-NJ                  31.83      31.93
 42 Buckholz, Whitney         14 Bam-MR                 33.53      32.58
 43 Rutigliano, Ariel         13 SCD-MR                 34.29      33.47
 44 Louie, Monica             14 CIY-MR                 33.72      33.56
 45 Florio, Jolene E          14 Aqua Gems-MR           32.35      33.62
 46 Neely, Linda              13 SCD-MR                 35.32      36.96
 47 Recchione, Lauren A       13 BB-NJ                  37.50      37.12
 48 O'Meara, Sandyra E        13 MSC-MR                    NT      54.14
 -- Senkewich, Christie       14 WSSC-MR                28.34         DQ
 
Event 50  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Chan, Lawrence S          13 CIY-MR                 24.54      25.08
  2 Senkewich, John           14 WSSC-MR                25.53      25.25
  3 Wang, Vinson              13 MSC-MR                 25.09      25.35
  4 Gartman, David            13 WSSC-MR                25.67      25.56
  5 Berg, Kyle G              13 MSC-MR                 26.07      25.81
  6 Coenen, Eben S            13 Ndac-MR                25.71      26.33
  7 McDonald, Morris          14 Bam-MR                 27.18      26.62
  7 Matson, Jeffrey           14 CIY-MR                 26.80      26.62
  9 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR                 27.13      26.93
 10 Passaro, John P           14 BB-NJ                  27.45      27.22
 11 Viola, John W             14 BB-NJ                  27.98      27.68
 12 Rodrigues, Arsenio E      13 PBAC-MR                28.62      28.10
 13 Iino, Seiji               13 RedTails-MR            27.48      28.20
 14 Kubicek, Jonathan         14 Bam-MR                 28.66      28.61
 15 Gillespie, Shaun M        14 PBAC-MR                29.67      28.63
 16 Marks, Danny J            13 Aqua Gems-MR           29.14      29.09
 17 Jaye, Jonathan R          14 BB-NJ                  29.89      29.24
 18 Duch, Sam                 13 RedTails-MR            28.95      29.39
 19 Jacobs, Brian J           13 PBAC-MR                29.03      29.53
 20 Chase, Nathan B           13 MSC-MR                 30.00      29.60
 21 Joseph, Walter L          13 Bam-MR                 30.79      29.80
 22 Skeats, Brian A           13 Ndac-MR                29.50      30.15
 23 Neely, William W          13 MSC-MR                 31.16      30.61
 24 Fasino, Dominic G         13 Aqua Gems-MR           30.48      30.86
 25 Khan, Deryck              13 RedTails-MR            31.95      31.85
 26 Ryan, Sean                13 SCD-MR                 31.78      32.64
 27 Morgan, Joshua M          14 MSC-MR                 32.86      32.79
 28 Kwong, Darren K           13 Bam-MR                 34.26      33.33
 29 Dunbar, Alex J            13 BB-NJ                  33.80      34.13
 30 De La Rosa, Noel          14 RedTails-MR            32.05      34.30
 
Event 51  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Senior, Candace F          8 Bam-MR                 49.00      45.24
  2 Indyk, Allison             8 SCD-MR                 47.46      46.31
  3 Qian, Ashley               8 CIY-MR               1:00.06      51.73
  4 Olsen, Ashley E            8 Aqua Gems-MR           52.37      52.37
  5 Daly, Bronagh              8 HS-MR                  53.96      54.05
  6 Boyko, Emily F             7 MSC-MR                 55.67      56.25
  7 Moore, Jasmine             8 CIY-MR               1:03.54      56.29
  8 Landaw, Laura              8 CIY-MR               1:04.56      56.97
  9 Stuart, Ansley T           7 Aqua Gems-MR         1:01.90      58.11
 10 Seagren, Erika L           8 MSC-MR               1:00.40      58.53
 11 Hoffman, Shekinah L        8 MSC-MR               1:06.81    1:03.54
 12 Trinidad-Ventura, Salena   7 Bam-MR               1:05.00    1:08.05
 13 Fitzgerald, Kathleen       8 Aqua Gems-MR         1:00.50    1:21.25
 -- Stortini, Talia N          6 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Ramos, Shannon J           7 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Archer, Rande              8 Bam-MR                 59.00         DQ
 -- Fasino, Antoinette         8 Aqua Gems-MR         1:34.08         DQ
 
Event 52  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Stortini, Joe C            7 MSC-MR                 56.33      53.07
  2 Dean, Ryan E               7 Unattached             57.41      56.63
  3 Lavender, Damian M         8 Ndac-MR                58.11      58.20
  4 Bang, Christopher          8 SCD-MR               1:05.00    1:01.85
  5 Fleischer, Ryan            7 Bam-MR                 59.00    1:03.40
 -- Lee, Howon                 8 MSC-MR               1:25.29         DQ
 -- Chase, Madison R           7 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Cash, Kevin                8 CIY-MR                 52.79         DQ
 -- Ryan, Matthew              8 SCD-MR                    NT         DQ
 
Event 53  Girls 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mantey, Annie T           17 MSC-MR               1:03.02    1:08.80
      32.63   36.17                                                
  2 Lyon, Courtney A          16 Ndac-MR              1:10.29    1:11.27
      32.97   38.30                                                
  3 Fountaine, Jackie         17 SCD-MR               1:11.41    1:11.43
      32.94   38.49                                                
  4 Berg, Corey C             17 MSC-MR               1:11.71    1:13.51
      35.52   37.99                                                
  5 Williams, Holly J         17 FAST-NI              1:13.34    1:13.90
      34.73   39.17                                                
  6 Burud, Sarah E            15 Ndac-MR              1:10.41    1:15.50
      35.70   39.80                                                
  7 Burud, Erin C             17 Ndac-MR              1:14.33    1:16.58
      35.98   40.60                                                
  8 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR               1:15.37    1:17.20
      36.78   40.42                                                
  9 Karl, Stephanie L         17 FAST-NI              1:15.28    1:17.39
      36.96   40.43                                                
 10 Bracy, Morgan L           15 BB-NJ                1:15.29    1:17.70
      36.54   41.16                                                
 11 Chornobil, Carly R        18 FAST-NI              1:14.84    1:17.99
      36.61   41.38                                                
 12 Ruggiero, Jennifer A      15 PBAC-MR              1:16.70    1:18.46
      36.82   41.64                                                
 13 Chan, Claudia S           16 CIY-MR               1:21.71    1:19.22
      36.98   42.24                                                
 14 Corbett, Meaghan B        15 BB-NJ                1:17.15    1:20.31
      38.41   41.90                                                
 15 Semiz, Jane A             16 Aqua Gems-MR         1:19.46    1:20.57
      37.39   43.18                                                
 16 Brea, Sheryl E            16 CIY-MR               1:18.52    1:21.03
      38.46   42.57                                                
 17 Canals, Janyll R          15 BB-NJ                1:17.71    1:21.15
      38.31   42.84                                                
 18 McHugh, Caitlin           17 Aqua Gems-MR         1:24.48    1:21.20
      37.88   43.32                                                
 19 Murray, Kaitlyn L         15 Ndac-MR              1:23.83    1:24.24
      39.65   44.59                                                
 20 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               1:22.02    1:24.32
      41.05   43.27                                                
 21 Carr, Anna H              16 Ndac-MR              1:22.43    1:24.91
      40.53   44.38                                                
 22 Minichetti, Nina L        15 BB-NJ                1:28.62    1:25.44
      40.48   44.96                                                
 23 Elizee, Juleen            10 CIY-MR               1:22.42    1:25.71
      39.00   46.71                                                
 24 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR               1:25.46    1:25.87
      41.13   44.74                                                
 25 Blaho, Justine C          16 FAST-NI              1:20.91    1:26.20
      39.59   46.61                                                
 26 Dietz, Lauren A           16 BB-NJ                1:20.85    1:26.42
      40.67   45.75                                                
 27 Vanni, Justine L          15 BB-NJ                1:24.85    1:26.49
      40.72   45.77                                                
 28 Duch, Amanda              15 RedTails-MR          1:26.47    1:26.93
      40.95   45.98                                                
 29 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR               1:25.21    1:27.17
      41.31   45.86                                                
 30 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               1:30.56    1:29.62
      42.21   47.41                                                
 31 Chan, Catherine           13 SCD-MR               1:29.03    1:31.54
      42.17   49.37                                                
 32 Deputato, Jessica A       15 BB-NJ                1:32.15    1:33.52
      43.98   49.54                                                
 33 Laspisa, Jean E           12 PBAC-MR              1:25.07    1:34.57
      43.41   51.16                                                
 -- Skeats, Jennifer A        15 Ndac-MR              1:20.37         DQ
      39.88   43.76                                                
 
Event 54  Boys 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Makarowski, Kevin J       26 FAST-NI              1:02.50    1:01.78
      29.66   32.12                                                
  2 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               1:04.14    1:05.55
      31.19   34.36                                                
  3 Smith, Evan M             17 PBAC-MR              1:05.09    1:06.04
      31.22   34.82                                                
  4 Olivo, Robert E           18 MSC-MR               1:07.14    1:06.36
      31.41   34.95                                                
  5 Garvey, Pat A             15 PBAC-MR              1:07.96    1:08.15
      31.77   36.38                                                
  5 Schiller, Matt D          16 Ndac-MR              1:09.38    1:08.15
      31.89   36.26                                                
  7 Lapp, Jason J             15 FAST-NI              1:08.10    1:08.37
      32.43   35.94                                                
  8 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR               1:09.13    1:08.62
      32.41   36.21                                                
  9 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR               1:12.60    1:11.17
      33.93   37.24                                                
 10 Sholes, Paul M            17 PBAC-MR              1:07.71    1:11.27
      32.97   38.30                                                
 11 Gartman, Mike             17 WSSC-MR              1:07.82    1:11.33
      32.82   38.51                                                
 12 Pai, Christophr C         16 MSC-MR               1:14.10    1:11.45
      35.31   36.14                                                
 13 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR               1:12.43    1:13.34
      35.05   38.29                                                
 14 Ferraioli, Chris M        16 Aqua Gems-MR         1:12.84    1:13.59
      34.57   39.02                                                
 15 Umbrino, Philip A         16 BB-NJ                1:15.93    1:16.39
      36.36   40.03                                                
 16 Morton, Brian T           15 FAST-NI              1:15.60    1:17.99
      36.66   41.33                                                
 17 Hamlin, Chris S           15 FAST-NI              1:24.67    1:18.77
      37.86   40.91                                                
 18 Dunbar, Joe J             16 BB-NJ                1:19.69    1:18.89
      36.79   42.10                                                
 19 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR                    NT    1:20.39
      38.84   41.55                                                
 20 Nececkas, Tom W           16 BB-NJ                1:20.85    1:20.62
      38.40   42.22                                                
 21 Ford, David               16 CIY-MR               1:19.87    1:21.68
      38.75   42.93                                                
 22 Gilmour, Kevin M          15 PBAC-MR              1:14.11    1:23.79
      38.04   45.75                                                
 23 Schiller, Dan C           17 Ndac-MR              1:27.08    1:24.01
      38.89   45.12                                                
 24 Zolna, John               16 CIY-MR               1:22.30    1:24.31
      37.91   46.40                                                
 25 Justo, Fermin             15 RedTails-MR          1:26.93    1:28.63
      42.17   46.46                                                
 26 McLaurin, Marc            11 CIY-MR               1:27.46    1:30.60
      42.20   48.40                                                
 -- Olivier, Cesar            15 RedTails-MR          1:13.88         DQ
      35.39   38.34                                                
 -- Puretz, Henry H           17 MSC-MR               1:10.79         DQ
      34.43   40.29                                                
 
Event 55  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Reissig, Meghan K         14 FAST-NI              1:16.23    1:14.54
      35.63   38.91                                                
  2 Felch, Kristen M          14 PBAC-MR              1:17.95    1:16.38
      35.57   40.81                                                
  3 Barton, Hayley J          14 BB-NJ                1:16.47    1:17.90
      36.37   41.53                                                
  4 Neimeth-Lazar, Kylie      13 Ndac-MR              1:21.16    1:20.20
      37.62   42.58                                                
  5 Nelson, Nicole A          13 BB-NJ                1:19.67    1:20.47
      37.06   43.41                                                
  5 Ruggiero, Lisa M          13 PBAC-MR              1:20.28    1:20.47
      37.17   43.30                                                
  7 Cornelius, Shayna V       14 BB-NJ                1:19.54    1:21.10
      38.77   42.33                                                
  8 Brennan, Erin M           14 BB-NJ                1:18.72    1:21.68
      38.76   42.92                                                
  9 Milton, Tiffany K         13 Ndac-MR              1:26.85    1:22.68
      38.98   43.70                                                
 10 Alt, Jenna L              14 BB-NJ                1:26.89    1:23.81
      39.23   44.58                                                
 11 Kim, Yoonji               13 BB-NJ                1:27.17    1:24.39
      40.25   44.14                                                
 12 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR              1:23.01    1:24.70
      40.46   44.24                                                
 13 Czernik, Gabrielle H      13 BB-NJ                1:22.32    1:24.82
      40.19   44.63                                                
 14 Chornobil, Jenna S        14 FAST-NI              1:20.38    1:25.09
      40.22   44.87                                                
 15 Fitzgerald, Shannan L     14 Aqua Gems-MR         1:23.22    1:25.49
      39.96   45.53                                                
 16 Moyer, Amanda B           14 Ndac-MR              1:22.38    1:25.75
      40.31   45.44                                                
 17 Matson, Meagan J          13 CIY-MR               1:37.90    1:25.92
      40.38   45.54                                                
 18 Kemp, Victoria L          14 MSC-MR               1:25.40    1:26.09
      41.30   44.79                                                
 19 Kedley, Kerrie A          14 FAST-NI              1:24.96    1:26.27
      40.74   45.53                                                
 20 Bachuretz, Madeleine N    13 YCST-CT              1:25.05    1:26.49
      41.16   45.33                                                
 21 Heimburg, Lindsay E       13 BB-NJ                1:24.95    1:27.00
      40.52   46.48                                                
 22 Daly, Sinead N            13 HS-MR                1:28.74    1:27.13
      40.94   46.19                                                
 23 Buckholz, Whitney         14 Bam-MR               1:26.39    1:27.41
      41.22   46.19                                                
 24 Seals, Caitlin E          13 YCST-CT              1:25.46    1:27.47
      41.33   46.14                                                
 24 Kordzikowski, Laura       14 SCD-MR               1:27.82    1:27.47
      41.68   45.79                                                
 26 Louie, Monica             14 CIY-MR               1:26.44    1:27.89
      41.09   46.80                                                
 27 Rutigliano, Ariel         13 SCD-MR               1:31.71    1:28.59
      41.35   47.24                                                
 28 Diaz, Julie M             13 BB-NJ                1:27.07    1:28.85
      41.60   47.25                                                
 29 Perugini, Brittany R      13 YCST-CT              1:28.29    1:29.23
      41.93   47.30                                                
 30 Fujita, Bonnie M          14 BB-NJ                1:29.39    1:29.87
      42.92   46.95                                                
 31 Florio, Jolene E          14 Aqua Gems-MR         1:27.80    1:30.15
      42.01   48.14                                                
 32 Reyes, Emily              13 CIY-MR               1:33.30    1:30.95
      43.94   47.01                                                
 33 Iroff, Dana M             13 CIY-MR               1:30.14    1:31.49
      43.09   48.40                                                
 34 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR               1:56.57    1:34.03
      45.64   48.39                                                
 35 Yedibalian, Taline L      13 BB-NJ                1:32.36    1:34.52
      44.78   49.74                                                
 36 Sheppard, Elena           14 Bam-MR               1:36.00    1:35.26
      44.72   50.54                                                
 37 Callan, Carly A           13 FAST-NI              1:29.66    1:35.90
      43.80   52.10                                                
 38 Ramos, Rochelle           13 RedTails-MR          1:38.70    1:36.08
      45.58   50.50                                                
 39 Marchetti, Rebecca F      13 BB-NJ                1:39.90    1:37.33
      45.05   52.28                                                
 40 Recchione, Lauren A       13 BB-NJ                1:35.50    1:37.85
      46.51   51.34                                                
 41 Neely, Linda              13 SCD-MR               1:43.22    1:46.35
      49.14   57.21                                                
 
Event 56  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Chan, Lawrence S          13 CIY-MR               1:09.57    1:11.51
      33.71   37.80                                                
  2 Coenen, Eben S            13 Ndac-MR              1:12.13    1:15.45
      35.85   39.60                                                
  3 Marks, Danny J            13 Aqua Gems-MR         1:15.12    1:15.66
      35.35   40.31                                                
  4 Berg, Kyle G              13 MSC-MR               1:23.15    1:16.35
      36.91   39.44                                                
  5 Passaro, John P           14 BB-NJ                1:16.44    1:16.90
      36.97   39.93                                                
  6 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               1:19.33    1:17.67
      36.95   40.72                                                
  7 Iino, Seiji               13 RedTails-MR          1:19.82    1:17.71
      36.71   41.00                                                
  8 Wang, Vinson              13 MSC-MR               1:22.69    1:17.76
      36.41   41.35                                                
  9 Viola, John W             14 BB-NJ                1:21.41    1:18.75
      36.56   42.19                                                
 10 Mallaney, Thomas J        14 BB-NJ                1:20.90    1:21.10
      38.29   42.81                                                
 11 McDonald, Morris          14 Bam-MR               1:25.00    1:21.53
      38.37   43.16                                                
 12 Gillespie, Shaun M        14 PBAC-MR              1:22.34    1:21.63
      39.25   42.38                                                
 13 Kubicek, Jonathan         14 Bam-MR               1:33.00    1:21.88
      39.14   42.74                                                
 14 Rodrigues, Arsenio E      13 PBAC-MR              1:23.16    1:22.31
      38.16   44.15                                                
 15 Neely, William W          13 MSC-MR               1:25.37    1:24.50
      40.62   43.88                                                
 16 Jaye, Jonathan R          14 BB-NJ                1:24.59    1:25.45
      39.96   45.49                                                
 17 Joseph, Walter L          13 Bam-MR               1:29.00    1:25.79
      39.73   46.06                                                
 18 Matson, Jeffrey           14 CIY-MR               1:37.37    1:28.89
      42.46   46.43                                                
 19 Jacobs, Brian J           13 PBAC-MR              1:24.81    1:29.27
      41.91   47.36                                                
 20 Skeats, Brian A           13 Ndac-MR              1:28.69    1:29.55
      42.63   46.92                                                
 21 Fasino, Dominic G         13 Aqua Gems-MR         1:32.45    1:30.91
      43.09   47.82                                                
 22 Chase, Nathan B           13 MSC-MR                    NT    1:31.12
      42.70   48.42                                                
 23 De La Rosa, Noel          14 RedTails-MR          1:33.17    1:31.99
      42.23   49.76                                                
 24 Khan, Deryck              13 RedTails-MR          1:45.91    1:35.62
      44.70   50.92                                                
 25 Ryan, Sean                13 SCD-MR               1:39.51    1:41.97
      47.02   54.95                                                
 26 Dunbar, Alex J            13 BB-NJ                1:41.35    1:43.33
      49.12   54.21                                                
 27 Morgan, Joshua M          14 MSC-MR               1:48.77    1:49.04
      50.46   58.58                                                
 
Event 57  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Indyk, Allison             8 SCD-MR                 44.25      43.00
  2 Daly, Bronagh              8 HS-MR                  41.37      44.05
  3 Senior, Candace F          8 Bam-MR                 45.00      46.04
  4 Boyko, Emily F             7 MSC-MR                 52.78      46.91
  5 Qian, Ashley               8 CIY-MR                 59.00      48.29
  6 Buyes, Katherine           8 SCD-MR                 57.53      52.02
  7 Olsen, Ashley E            8 Aqua Gems-MR           59.49      53.92
  8 Landaw, Laura              8 CIY-MR               1:03.00      54.31
  9 Wegescheide, Blair         7 SCD-MR                 54.00      55.36
 10 Seagren, Erika L           8 MSC-MR                    NT      56.72
 11 Hoffman, Shekinah L        8 MSC-MR                    NT    1:09.03
 12 Moore, Jasmine             8 CIY-MR               1:03.00    1:11.30
 -- Ramos, Shannon J           7 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Cyrus, Kimberly L          8 Bam-MR               1:10.00         DQ
 
Event 58  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Stortini, Joe C            7 MSC-MR                 49.33      43.29
  2 Dean, Ryan E               7 Unattached             44.75      43.36
  3 Cash, Kevin                8 CIY-MR                 55.00      55.07
 -- Lee, Howon                 8 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Lavender, Damian M         8 Ndac-MR              1:01.11         DQ
 
Event 59  Girls 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mantey, Annie T           17 MSC-MR                 55.89    1:00.09
      28.52   31.57                                                
  2 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR                 59.37    1:01.94
      29.16   32.78                                                
  3 Berg, Corey C             17 MSC-MR               1:01.17    1:02.35
      29.77   32.58                                                
  4 Gartman, Amy              15 WSSC-MR              1:02.10    1:03.30
      29.54   33.76                                                
  5 Blaho, Justine C          16 FAST-NI                   NT    1:05.02
  6 Potvin, Becky K           16 FAST-NI              1:03.25    1:05.06
      30.23   34.83                                                
  7 Adams, Jamie L            17 FAST-NI              1:02.14    1:06.97
      31.38   35.59                                                
  8 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR               1:07.53    1:07.13
      32.18   34.95                                                
  9 Corbett, Meaghan B        15 BB-NJ                1:04.85    1:07.20
      31.79   35.41                                                
 10 Canals, Janyll R          15 BB-NJ                1:06.05    1:07.33
      31.84   35.49                                                
 11 Murray, Kaitlyn L         15 Ndac-MR              1:07.77    1:07.56
      31.62   35.94                                                
 12 Semiz, Jane A             16 Aqua Gems-MR         1:07.42    1:08.25
      31.71   36.54                                                
 13 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               1:06.52    1:08.35
      32.45   35.90                                                
 14 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               1:08.24    1:10.13
      32.65   37.48                                                
 15 Canals, Giselle E         15 BB-NJ                1:10.51    1:10.24
      32.70   37.54                                                
 16 Brea, Sheryl E            16 CIY-MR               1:05.56    1:10.33
      32.33   38.00                                                
 17 Seier, Casie A            16 FAST-NI              1:13.80    1:10.49
      32.89   37.60                                                
 18 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR               1:12.79    1:11.73
      33.66   38.07                                                
 19 Maldonado, Luisa Jane     12 HS-MR                1:16.90    1:11.91
      33.66   38.25                                                
 20 Carr, Anna H              16 Ndac-MR              1:08.10    1:13.15
      33.44   39.71                                                
 21 Burud, Erin C             17 Ndac-MR              1:10.67    1:14.91
      33.61   41.30                                                
 22 Bracy, Morgan L           15 BB-NJ                1:17.76    1:15.35
      33.93   41.42                                                
 23 Dietz, Lauren A           16 BB-NJ                1:19.18    1:16.20
      34.68   41.52                                                
 24 Deputato, Jessica A       15 BB-NJ                1:22.66    1:21.20
      36.15   45.05                                                
 25 Kooperkamp, Hannah        15 RedTails-MR          1:20.09    1:22.41
      37.93   44.48                                                
 26 Chan, Claudia S           16 CIY-MR               1:20.86    1:25.33
      37.30   48.03                                                
 -- Burud, Sarah E            15 Ndac-MR              1:07.12         DQ
 
Event 60  Boys 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pai, Christophr C         16 MSC-MR                 52.75      53.22
      25.43   27.79                                                
  2 Makarowski, Kevin J       26 FAST-NI                53.78      54.34
      25.65   28.69                                                
  3 Tiernan, Robert M         18 Unattached             51.50      54.48
      25.53   28.95                                                
  4 Striker, Brian D          24 FAST-NI                55.90      55.98
      25.96   30.02                                                
  5 Olivo, Robert E           18 MSC-MR               1:00.83      58.70
      27.41   31.29                                                
  6 Striker, Brandon J        16 FAST-NI                57.98      59.28
      27.61   31.67                                                
  7 Garvey, Pat A             15 PBAC-MR                59.92      59.48
      27.34   32.14                                                
  8 Puretz, Henry H           17 MSC-MR                 55.85      59.93
      27.68   32.25                                                
  9 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR                 58.50    1:00.35
      27.57   32.78                                                
 10 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               1:01.82    1:00.36
      28.57   31.79                                                
 11 Olsen, Ryan M             15 Aqua Gems-MR         1:00.61    1:00.85
      27.69   33.16                                                
 12 Schiller, Matt D          16 Ndac-MR              1:00.54    1:01.16
      27.96   33.20                                                
 13 Gannon, Tim               16 WSSC-MR              1:02.16    1:01.33
      28.67   32.66                                                
 14 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR               1:01.69    1:01.73
      28.54   33.19                                                
 15 Smith, Evan M             17 PBAC-MR              1:05.91    1:02.65
      29.11   33.54                                                
 16 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR               1:03.46    1:03.23
      29.43   33.80                                                
 17 Salehi, Cyrus Z           15 FAST-NI              1:03.30    1:04.10
      29.70   34.40                                                
 18 Gartman, Mike             17 WSSC-MR              1:02.10    1:05.17
      29.11   36.06                                                
 19 Dunbar, Joe J             16 BB-NJ                1:05.98    1:05.41
      30.66   34.75                                                
 20 Hamlin, Chris S           15 FAST-NI              1:05.33    1:05.61
      30.60   35.01                                                
 21 Olivier, Cesar            15 RedTails-MR          1:02.75    1:07.61
      30.39   37.22                                                
 22 Nececkas, Tom W           16 BB-NJ                1:09.85    1:08.03
      31.48   36.55                                                
 23 Zolna, John               16 CIY-MR               1:09.65    1:09.60
      31.28   38.32                                                
 24 Lakin, Joe A              16 FAST-NI              1:11.68    1:11.39
      33.14   38.25                                                
 25 Ford, David               16 CIY-MR               1:09.86    1:11.51
      33.13   38.38                                                
 26 Sholes, Paul M            17 PBAC-MR              1:03.61    1:12.51
      32.26   40.25                                                
 27 Umbrino, Philip A         16 BB-NJ                1:10.37    1:12.91
      32.23   40.68                                                
 28 Ferraioli, Chris M        16 Aqua Gems-MR         1:15.76    1:14.25
      33.34   40.91                                                
 29 Justo, Fermin             15 RedTails-MR          1:21.09    1:15.30
      35.36   39.94                                                
 30 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR               1:08.31    1:15.85
      36.10   39.75                                                
 -- Gilmour, Kevin M          15 PBAC-MR              1:21.13         DQ
 
Event 61  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Colton, Kristin           14 WSSC-MR              1:04.79    1:06.75
      31.27   35.48                                                
  2 Ruggiero, Lisa M          13 PBAC-MR              1:05.46    1:07.63
      31.60   36.03                                                
  3 Felch, Kristen M          14 PBAC-MR              1:08.03    1:08.15
      31.86   36.29                                                
  4 Reissig, Meghan K         14 FAST-NI              1:07.12    1:08.51
      31.98   36.53                                                
  5 Brennan, Erin M           14 BB-NJ                1:05.49    1:08.84
      31.66   37.18                                                
  6 Nelson, Nicole A          13 BB-NJ                1:11.94    1:10.39
      32.13   38.26                                                
  7 Nassery, Alia F           14 BB-NJ                1:19.68    1:11.23
      33.40   37.83                                                
  8 Kemp, Victoria L          14 MSC-MR               1:11.15    1:11.88
      34.18   37.70                                                
  9 Fitzgerald, Shannan L     14 Aqua Gems-MR         1:09.93    1:13.03
      32.97   40.06                                                
 10 Czernik, Gabrielle H      13 BB-NJ                1:15.83    1:13.29
      33.96   39.33                                                
 11 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR              1:10.50    1:14.68
      34.10   40.58                                                
 12 Milton, Tiffany K         13 Ndac-MR              1:20.10    1:15.30
      33.78   41.52                                                
 13 Diaz, Julie M             13 BB-NJ                1:18.14    1:16.37
      34.25   42.12                                                
 14 Ramos, Rochelle           13 RedTails-MR          1:12.99    1:16.43
      35.31   41.12                                                
 15 Hall, Katie S             14 PBAC-MR              1:12.41    1:17.55
      35.26   42.29                                                
 16 Reyes, Emily              13 CIY-MR               1:19.40    1:17.69
      35.94   41.75                                                
 17 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR               1:16.82    1:17.81
      37.55   40.26                                                
 18 Kim, Yoonji               13 BB-NJ                1:17.51    1:18.02
      36.51   41.51                                                
 19 Gross, Sheila             13 HS-MR                1:18.69    1:18.88
      35.14   43.74                                                
 20 Kedley, Kerrie A          14 FAST-NI              1:18.94    1:18.95
      36.34   42.61                                                
 21 Bachuretz, Madeleine N    13 YCST-CT              1:16.39    1:19.98
      34.84   45.14                                                
 22 Seals, Caitlin E          13 YCST-CT              1:17.37    1:20.79
      36.69   44.10                                                
 23 Moyer, Amanda B           14 Ndac-MR              1:26.32    1:21.10
      37.16   43.94                                                
 24 Fujita, Bonnie M          14 BB-NJ                1:19.00    1:21.15
      38.22   42.93                                                
 25 Flynn, Suzanne B          14 FAST-NI              1:20.43    1:21.33
      37.64   43.69                                                
 26 Matson, Meagan J          13 CIY-MR               1:19.98    1:21.77
      36.82   44.95                                                
 27 Yedibalian, Taline L      13 BB-NJ                1:26.03    1:22.21
      38.45   43.76                                                
 28 Neimeth-Lazar, Kylie      13 Ndac-MR              1:17.54    1:22.58
      37.05   45.53                                                
 29 McCartney, Ellen          14 SCD-MR               1:23.36    1:23.79
      37.60   46.19                                                
 30 Buckholz, Whitney         14 Bam-MR               1:23.54    1:27.74
      38.69   49.05                                                
 31 Daly, Sinead N            13 HS-MR                1:33.64    1:29.64
      42.75   46.89                                                
 32 Perugini, Brittany R      13 YCST-CT              1:29.56    1:30.78
      41.23   49.55                                                
 33 Florio, Jolene E          14 Aqua Gems-MR         1:30.99    1:34.02
      42.80   51.22                                                
 34 Iroff, Dana M             13 CIY-MR               1:29.00    1:36.42
      42.37   54.05                                                
 35 Louie, Monica             14 CIY-MR               1:41.84    1:43.65
      46.15   57.50                                                
 
Event 62  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Kyle G              13 MSC-MR               1:03.09    1:04.13
      30.43   33.70                                                
  2 Wang, Vinson              13 MSC-MR               1:01.77    1:04.20
      29.92   34.28                                                
  3 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               1:05.91    1:06.81
      31.35   35.46                                                
  4 Senkewich, John           14 WSSC-MR              1:09.14    1:07.72
      31.48   36.24                                                
  5 Iino, Seiji               13 RedTails-MR          1:11.50    1:09.14
      32.76   36.38                                                
  6 Gartman, David            13 WSSC-MR              1:09.92    1:09.25
      32.09   37.16                                                
  7 Matson, Jeffrey           14 CIY-MR               1:10.98    1:09.94
      32.72   37.22                                                
  8 Chan, Lawrence S          13 CIY-MR               1:09.01    1:10.19
      32.19   38.00                                                
  9 Viola, John W             14 BB-NJ                1:23.15    1:12.51
      32.28   40.23                                                
 10 Passaro, John P           14 BB-NJ                1:11.45    1:12.61
      33.91   38.70                                                
 11 Coenen, Eben S            13 Ndac-MR              1:13.52    1:15.19
      34.15   41.04                                                
 12 Mallaney, Thomas J        14 BB-NJ                1:26.99    1:16.78
      35.45   41.33                                                
 13 Rodrigues, Arsenio E      13 PBAC-MR              1:19.87    1:19.48
      35.72   43.76                                                
 14 Gillespie, Shaun M        14 PBAC-MR              1:20.19    1:21.29
      36.97   44.32                                                
 15 Kubicek, Jonathan         14 Bam-MR               1:18.00    1:21.45
      37.24   44.21                                                
 16 Jacobs, Brian J           13 PBAC-MR              1:22.62    1:21.90
      38.44   43.46                                                
 17 Skeats, Brian A           13 Ndac-MR              1:24.41    1:22.42
      38.11   44.31                                                
 18 Neely, William W          13 MSC-MR               1:29.11    1:22.96
      38.02   44.94                                                
 19 Duch, Sam                 13 RedTails-MR          1:20.01    1:23.37
      37.92   45.45                                                
 20 Fasino, Dominic G         13 Aqua Gems-MR         1:37.42    1:23.84
      36.75   47.09                                                
 21 Jaye, Jonathan R          14 BB-NJ                1:29.73    1:26.30
      39.03   47.27                                                
 22 Dunbar, Alex J            13 BB-NJ                1:22.44    1:30.57
      44.09   46.48                                                
 23 Chase, Nathan B           13 MSC-MR                    NT    1:31.61
      39.31   52.30                                                
 24 Morgan, Joshua M          14 MSC-MR               1:43.01    1:42.22
      48.74   53.48                                                
 25 Kwong, Darren K           13 Bam-MR                    NT    1:43.33
      49.55   53.78                                                
 
Event 63  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Big Apple Marlins Swim Club-MR  'A'               2:00.00    1:31.69
      48.12   43.57                                                
  2 Aqua Gems-MR  'A'                                      NT    1:38.36
      51.89   46.47                                                
 -- Marist Swim Club-MR  'A'                          1:22.47         DQ
      49.12 1:03.44                                                
 
Event 65  Girls 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:55.31    1:56.62
      29.07   31.52   28.05   27.98                                
  2 Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   1:56.20    2:02.36
      32.01   35.72   28.38   26.25                                
  3 Fairport Area Swim Team-NI  'B'                   2:00.85    2:08.14
      31.69   38.96   28.27   29.22                                
  4 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'A'                2:05.56    2:08.17
      33.59   35.87   30.48   28.23                                
  5 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    2:12.85
      33.83   38.82   31.86   28.34                                
  6 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'B'                2:12.88    2:17.08
      33.30   38.58   34.87   30.33                                
  7 Riverbank Red Tails Swim Team-MR  'A'             2:28.09    2:32.83
      35.12   38.36   33.17   46.18                                
 -- Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:10.17         DQ
      31.92   43.86   27.73   30.46                                
 
Event 66  Boys 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:44.63    1:47.97
      28.12   30.04   23.72   26.09                                
  2 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    1:48.61
      28.27   30.89   25.65   23.80                                
  3 Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   1:48.00    1:51.47
      30.61   30.83   25.40   24.63                                
  4 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                    1:51.22    1:53.98
      30.37   29.77   25.96   27.88                                
  5 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  1:54.50    1:56.26
      30.52   32.40   29.18   24.16                                
  6 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:00.00    2:01.05
      35.02   31.84   31.06   23.13                                
 
Event 67  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   2:09.70    2:10.00
      34.72   35.81   29.97   29.50                                
  2 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'B'                2:12.09    2:13.69
      32.57   39.35   31.73   30.04                                
  3 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:19.00    2:25.97
      38.60   40.29   34.61   32.47                                
 -- Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'A'                2:06.06         DQ
      33.41   35.41   30.39   28.08                                
 
Event 68  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:45.19    2:04.15
      30.23   35.84   27.74   30.34                                
  2 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'A'                2:22.71    2:11.60
      36.41   37.12   31.00   27.07                                
  3 Riverbank Red Tails Swim Team-MR  'A'             2:13.09    2:20.96
      35.05   41.35   30.21   34.35                                
  4 Big Apple Marlins Swim Club-MR  'A'               2:18.00    2:21.03
      35.75   35.19   36.49   33.60                                
 
Event 69  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Burke, Becky R            12 MSC-MR                 27.57      27.72
  2 Komninos, Katherine E     12 YCST-CT                27.41      27.81
  3 Korn, Hannah K            12 BB-NJ                  29.59      28.87
  4 Meringer, Patti C         12 BB-NJ                  28.59      29.27
  5 Levine, Kimberly          12 SCD-MR                 28.90      29.38
  6 Fatigati, Alexis R        12 BB-NJ                  29.42      29.56
  7 Wang, Diana               11 MSC-MR                 30.23      29.76
  8 Casado, Laurie            11 CIY-MR                 30.86      29.93
  9 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR                 30.04      30.38
 10 Rogers, Darielle          12 RedTails-MR            29.31      30.46
 11 Mejia, Cinthia            11 RedTails-MR            30.08      30.47
 12 Gall, Sarah J             12 Ndac-MR                32.48      30.60
 13 Aiello, Christina E       12 MSC-MR                 31.51      30.87
 14 Pratt, Kristen E          12 BB-NJ                  31.19      31.16
 15 Geller, Carolyn           11 CIY-MR                 31.97      31.26
 16 Thomas, Rachel            11 SCD-MR                 31.04      31.32
 17 Quinones, Gabrielle M     12 BB-NJ                  30.79      31.43
 18 Matson, Brittany E        11 CIY-MR                 31.08      31.68
 19 Pai, Deanna C             12 MSC-MR                 32.24      31.74
 20 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR                 31.26      31.79
 20 Viola, Lauren M           12 BB-NJ                  30.70      31.79
 22 Camhi, Maya I             11 BB-NJ                  31.61      31.86
 23 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR                32.23      32.12
 24 Stillman, Kate E          11 BB-NJ                  32.08      32.57
 25 Abramowitz, Ellen         12 CIY-MR                 34.33      32.66
 26 Batel, Jaclyn             11 OWA-MR                 36.50      32.93
 27 Kubicek, Stephanie        11 Bam-MR                 35.19      33.10
 28 Fleischer, Chelsea        12 Bam-MR                 35.16      33.11
 29 Moyer, Dana N             12 Ndac-MR                33.54      33.66
 30 Semeraro, Susannah        12 OWA-MR                 36.00      33.68
 31 Viola, Jaclyn C           11 BB-NJ                  34.71      33.94
 32 McLaughlin, Johanna       12 RedTails-MR            34.10      34.29
 33 Ortiz, Ciara              11 RedTails-MR            32.11      34.55
 34 Gardner, Jodi A           12 MSC-MR                 33.52      34.59
 35 Barfield, Ashley          12 CIY-MR                 34.28      35.09
 36 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR                 36.43      35.61
 37 Alva, Angie               12 RedTails-MR            38.76      36.42
 38 Bowens, Naomi A           12 Bam-MR                 38.87      36.64
 39 Cyrus, Melanie A          12 Bam-MR                 39.75      37.13
 40 Williams, Cara            11 Bam-MR                 38.01      37.33
 41 Morgan, Lauren M          11 BB-NJ                  41.53      37.80
 41 Maged, Rachel M           11 BB-NJ                  40.85      37.80
 43 Woo, Amanda               12 CIY-MR                 40.35      38.98
 44 Malone, Natalia           12 RedTails-MR            36.23      39.74
 45 Sung, Jennifer            11 CIY-MR                 40.75      40.59
 46 Ziplow, Jennifer          12 OWA-MR                 45.50      40.89
 47 Kalamaridis, Demetra C    11 BB-NJ                  37.58      41.42
 48 Arriola, Amanda           11 Bam-MR                 59.00      43.11
 49 Medrano, Rosanna          11 RedTails-MR            44.19      43.61
 50 Ramos, Raisadie           11 RedTails-MR            46.42      45.14
 51 Franco, Suhalee           11 RedTails-MR               NT      47.26
 52 Cabrera, Genesis          11 RedTails-MR            50.08      47.65
 53 Lozano, Gladys            11 RedTails-MR          1:09.29      58.25
 
Event 70  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 McLaurin, Marc            11 CIY-MR                 28.97      28.68
  2 Fujita, Kevin J           12 BB-NJ                  27.94      28.70
  3 Kameyama, Ryosuke         12 Aqua Gems-MR           28.19      28.88
  4 Kallert, Bryon R          12 BB-NJ                  29.54      29.39
  5 O'Connor, Kyle M          12 Ndac-MR                29.58      29.82
  6 Olivier, Francisco        12 RedTails-MR            28.55      30.24
  7 Cosgrove, James           12 CIY-MR                 29.77      30.43
  8 Duch, Jack                11 RedTails-MR            30.19      30.47
  9 Hutzelman, Daniel R       12 Aqua Gems-MR           29.40      30.48
 10 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR                 30.85      31.29
 11 Moore, Malcolm            11 CIY-MR                 30.83      31.36
 12 Haenlein, Patrick J       11 BB-NJ                  31.17      31.82
 13 Anderson, Mark C          11 MSC-MR                 31.61      32.09
 14 Weiner, Ben L             11 BB-NJ                  32.39      32.63
 15 Kooperkamp, Nathanael     12 RedTails-MR            33.26      32.71
 16 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR                 32.85      33.54
 17 Huard, Louis              11 RedTails-MR            36.79      35.67
 18 Lozano, Luis              12 RedTails-MR            36.44      35.86
 19 Rosenberg, Sam S          12 Bam-MR                 37.74      35.93
 20 Blanco, Mario James V     11 CIY-MR                 35.11      35.99
 21 Quinn, Conor R            11 BB-NJ                  36.44      36.38
 22 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR                 35.03      36.70
 23 Cash, Gerard              12 CIY-MR                 38.12      37.40
 24 Trinidad, Damario K       11 Bam-MR                 37.17      37.84
 25 Rutigliano, Ryan          11 SCD-MR                 37.05      38.58
 26 Marte, Alcides S          12 RedTails-MR            45.06      39.66
 
Event 71  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Shea P              10 MSC-MR                 29.61      29.73
  2 Elizee, Juleen            10 CIY-MR                 29.90      30.02
  3 Fujita, Elmar C            9 BB-NJ                  30.64      31.02
  4 Viray, Alexandra          10 CIY-MR                 32.80      31.37
  5 Trinidad, Ayla            10 RedTails-MR            32.07      31.39
  6 Pai, Christina E          10 MSC-MR                 34.50      33.03
  7 Batel, Alexis              9 OWA-MR                 34.90      33.11
  8 Wyatt, Allison B           9 MSC-MR                 34.95      33.95
  9 Kwong, Naomi W            10 Bam-MR                 35.38      34.24
 10 Zinsley, Caitlin          10 SCD-MR                 35.51      34.62
 11 Ryan, Sarah               10 SCD-MR                 35.64      35.05
 12 McCartney, Theresa         9 SCD-MR                 36.65      35.61
 13 Takacs, Ashley            10 SCD-MR                 31.22      35.78
 14 Borglum, Nicole T          9 BB-NJ                  38.57      36.14
 15 Flaherty, Allie           10 CIY-MR                 37.52      36.15
 16 Lydon, Caroline           10 OWA-MR                 39.90      36.31
 17 Recchione, Erin H         10 BB-NJ                  35.67      36.93
 18 Walters, Stephanie R      10 BB-NJ                  43.19      37.68
 19 Watson, Katie J            9 MSC-MR                 37.71      37.82
 20 Sung, Julia                9 CIY-MR                 42.01      39.42
 21 Silva, Rebecca L           9 RedTails-MR            40.40      39.53
 22 Boswell, Riley A           9 BB-NJ                  41.86      39.85
 23 Parodi, Ellen              9 Aqua Gems-MR           41.21      40.44
 24 Cash, Katie               10 CIY-MR                 40.05      40.60
 25 Geller, Rebecca            9 CIY-MR                 39.80      40.65
 26 Olsen, Emily               9 Aqua Gems-MR           40.07      40.94
 27 Csakvary, Amanda A        10 Aqua Gems-MR           40.91      41.05
 28 Duffy, Colleen M           9 BB-NJ                  42.03      41.50
 29 Rapp, Jessica              9 Aqua Gems-MR           40.82      42.39
 30 Pendergast, Megan          9 Aqua Gems-MR           39.96      42.71
 31 Iroff, Erika               9 CIY-MR                 44.02      43.69
 32 Ramos, Emily L            10 Bam-MR                 47.12      47.45
 33 Maged, Patricia R          9 BB-NJ                  56.24      54.69
 
Event 72  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Kim, Jaehoon              10 BB-NJ                  32.29      32.46
  2 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR           33.38      33.36
  3 Marks, Sean M             10 Aqua Gems-MR           30.71      33.56
  4 Scott, Tyler W            10 MSC-MR                 34.66      33.94
  5 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR                 34.93      34.40
  6 Sweetman, Kris            10 CIY-MR                 35.30      34.43
  7 Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR                 35.88      34.96
  8 Dupres, Paul P             9 RedTails-MR            36.29      35.26
  9 Culver, Eric R            10 Ndac-MR                34.95      35.90
 10 Sweetman, Brandon          9 CIY-MR                 34.48      36.05
 11 Zabriskie, Jeremy D       10 Aqua Gems-MR           36.98      36.38
 12 Stortini, Nick J           9 MSC-MR                 37.43      36.46
 13 Burud, Michael A           9 Ndac-MR                33.33      36.76
 14 Scarano, Joseph            9 SCD-MR                 36.27      37.29
 15 Disalvo, Brian Z           9 MSC-MR                 41.70      44.43
 16 Cosgrove, Daniel           9 CIY-MR                 42.88      48.08
 
Event 73  Girls 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mantey, Annie T           17 MSC-MR               2:18.82    2:32.76
      34.03   38.93   39.81   39.99                                
  2 Berg, Corey C             17 MSC-MR               2:31.16    2:33.27
      35.79   38.75   39.33   39.40                                
  3 Fountaine, Jackie         17 SCD-MR               2:25.00    2:40.36
      35.06   39.59   41.92   43.79                                
  4 Scognamiglio, Janet M     11 BB-NJ                2:50.37    2:45.70
      36.81   40.99   43.55   44.35                                
  5 Karl, Stephanie L         17 FAST-NI              2:41.86    2:46.52
      38.43   42.50   42.76   42.83                                
  6 Reissig, Meghan K         14 FAST-NI              2:44.14    2:46.81
      38.26   41.59   43.28   43.68                                
  7 Adams, Jamie L            17 FAST-NI              2:31.08    2:50.20
      38.47   43.04   44.05   44.64                                
  8 Barton, Hayley J          14 BB-NJ                2:47.83    2:51.15
      37.76   43.19   45.03   45.17                                
  9 Maldonado, Luisa Jane     12 HS-MR                2:50.13    2:56.71
      38.52   44.55   47.07   46.57                                
 10 Skeats, Jennifer A        15 Ndac-MR              2:49.85    2:56.90
      39.82   45.18   46.59   45.31                                
 11 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR               2:59.10    2:59.73
      42.44   45.90   46.55   44.84                                
 12 Chornobil, Jenna S        14 FAST-NI              2:53.33    3:00.63
      41.60   46.85   46.99   45.19                                
 13 Kedley, Kerrie A          14 FAST-NI              3:07.34    3:00.68
      40.62   46.41   47.33   46.32                                
 14 Blaho, Justine C          16 FAST-NI              3:00.97    3:01.35
      40.51   45.60   47.85   47.39                                
 15 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR                    NT    3:04.33
      42.03   47.48   48.11   46.71                                
 16 Aiello, Christina E       12 MSC-MR                    NT    3:06.45
      42.64   47.65   48.15   48.01                                
 17 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR                    NT    3:09.90
      44.13   48.67   48.56   48.54                                
 18 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               3:08.12    3:13.30
      44.29   49.18   50.39   49.44                                
 19 Recchione, Lauren A       13 BB-NJ                3:22.65    3:19.95
      45.02   50.73   52.25   51.95                                
 20 Callan, Carly A           13 FAST-NI              3:42.78    3:32.98
      44.65   53.90   57.01   57.42                                
 
Event 74  Boys 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               2:18.99    2:20.70
      31.85   35.18   36.60   37.07                                
  2 Olivo, Robert E           18 MSC-MR               2:24.32    2:24.58
      33.12   36.24   37.55   37.67                                
  3 Lapp, Jason J             15 FAST-NI              2:30.28    2:32.57
      33.47   38.40   39.91   40.79                                
  4 Olsen, Ryan M             15 Aqua Gems-MR         2:39.92    2:34.78
      34.28   39.19   40.88   40.43                                
  5 Marks, Danny J            13 Aqua Gems-MR         2:44.95    2:40.14
      35.91   40.66   42.37   41.20                                
  6 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR               2:41.34    2:42.32
      36.34   40.73   42.44   42.81                                
  7 Hamlin, Chris S           15 FAST-NI              2:48.55    2:45.56
      38.71   41.77   43.01   42.07                                
  8 Wang, Vinson              13 MSC-MR               2:51.22    2:46.11
      37.17   42.36   43.04   43.54                                
  9 Morton, Brian T           15 FAST-NI              2:46.07    2:55.31
      37.37   43.00   46.94   48.00                                
 10 Lakin, Joe A              16 FAST-NI              3:10.59    2:56.85
      39.88   45.86   45.88   45.23                                
 11 Salehi, Cyrus Z           15 FAST-NI              3:00.15    2:58.57
      40.15   45.26   46.59   46.57                                
 
Event 75  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Burke, Becky R            12 MSC-MR                 34.41      35.75
  2 Korn, Hannah K            12 BB-NJ                  37.69      37.32
  3 Casado, Laurie            11 CIY-MR                 38.57      38.35
  4 Landaw, Grace             12 CIY-MR                 39.54      38.96
  5 Fatigati, Alexis R        12 BB-NJ                  39.36      39.32
  6 Camhi, Maya I             11 BB-NJ                  39.56      39.34
  7 Mejia, Cinthia            11 RedTails-MR            38.97      39.56
  8 Meringer, Patti C         12 BB-NJ                  40.39      39.93
  9 Pai, Deanna C             12 MSC-MR                 39.21      40.14
 10 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR                 40.20      40.55
 11 Batel, Jaclyn             11 OWA-MR                 45.10      40.66
 12 Viola, Lauren M           12 BB-NJ                  41.48      41.40
 13 Aiello, Christina E       12 MSC-MR                 41.95      41.55
 14 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR                42.95      42.09
 15 Quinones, Gabrielle M     12 BB-NJ                  42.98      42.60
 16 Wang, Diana               11 MSC-MR                 42.65      42.94
 17 Moyer, Dana N             12 Ndac-MR                43.34      43.09
 18 Viola, Jaclyn C           11 BB-NJ                  44.59      43.17
 18 Thomas, Rachel            11 SCD-MR                 43.16      43.17
 20 Kubicek, Stephanie        11 Bam-MR                 48.00      43.81
 21 Geller, Carolyn           11 CIY-MR                 45.27      43.90
 22 Pratt, Kristen E          12 BB-NJ                  43.18      43.91
 23 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR                 44.53      44.13
 24 Cyrus, Melanie A          12 Bam-MR                 47.60      44.48
 25 Malone, Natalia           12 RedTails-MR            50.16      45.11
 26 O'Conell, Allison         11 OWA-MR                 45.10      46.09
 27 Maged, Rachel M           11 BB-NJ                1:02.81      46.56
 28 Woo, Amanda               12 CIY-MR                 48.81      46.79
 29 Ortiz, Ciara              11 RedTails-MR            47.84      46.84
 30 Stillman, Kate E          11 BB-NJ                  45.90      47.50
 31 Sung, Jennifer            11 CIY-MR                 46.18      47.81
 32 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR                 48.48      48.69
 33 McLaughlin, Johanna       12 RedTails-MR            48.82      48.93
 34 Gardner, Jodi A           12 MSC-MR                 52.28      52.16
 35 Morgan, Lauren M          11 BB-NJ                  53.49      52.99
 36 Franco, Suhalee           11 RedTails-MR            55.09      53.86
 37 Williams, Cara            11 Bam-MR                 49.00      58.34
 38 Medrano, Rosanna          11 RedTails-MR            57.92      58.51
 39 Ziplow, Jennifer          12 OWA-MR               1:50.30      58.92
 40 Arriola, Amanda           11 Bam-MR               1:15.00    1:00.73
 -- Bowens, Naomi A           12 Bam-MR                 49.00         DQ
 -- Barfield, Ashley          12 CIY-MR                 45.45         DQ
 
Event 76  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 McLaurin, Marc            11 CIY-MR                 42.16      38.92
  2 Kameyama, Ryosuke         12 Aqua Gems-MR           40.02      40.37
  3 Murray, Connor J          11 Ndac-MR                41.36      40.39
  4 Anderson, Mark C          11 MSC-MR                 42.07      41.52
  5 Olivier, Francisco        12 RedTails-MR            41.92      41.76
  6 Weiner, Ben L             11 BB-NJ                  42.55      42.08
  7 Rutigliano, Ryan          11 SCD-MR                 44.18      44.12
  8 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR                 48.31      45.77
  9 Kooperkamp, Nathanael     12 RedTails-MR            44.88      45.98
 10 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR                 48.94      47.38
 11 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR                 48.33      47.64
 12 Cash, Gerard              12 CIY-MR                 49.51      47.66
 13 Moore, Malcolm            11 CIY-MR                 54.09      48.94
 14 Salcedo, Hember           11 Bam-MR                 44.00      49.99
 15 Quinn, Conor R            11 BB-NJ                  47.83      52.10
 -- Trinidad, Damario K       11 Bam-MR                 50.25         DQ
 
Event 77  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Elizee, Juleen            10 CIY-MR               1:22.42    1:25.19
      40.10   45.09                                                
  2 Berg, Shea P              10 MSC-MR               1:27.31    1:28.72
      42.46   46.26                                                
  3 Pai, Christina E          10 MSC-MR               1:28.27    1:29.14
      42.05   47.09                                                
  4 Ehret, Jane M              9 Aqua Gems-MR         1:29.66    1:29.52
      40.61   48.91                                                
  5 Viray, Alexandra          10 CIY-MR               1:33.14    1:32.53
      43.66   48.87                                                
  6 Zinsley, Caitlin          10 SCD-MR               1:42.00    1:41.93
      48.39   53.54                                                
  7 Takacs, Ashley            10 SCD-MR               1:40.00    1:43.24
      48.63   54.61                                                
  8 Sung, Julia                9 CIY-MR               1:48.11    1:45.51
      49.64   55.87                                                
  9 Olsen, Emily               9 Aqua Gems-MR         1:52.10    1:46.48
      51.70   54.78                                                
 10 Cherrington, Bethany F    10 BB-NJ                2:15.59    1:47.28
      52.56   54.72                                                
 11 Borglum, Nicole T          9 BB-NJ                1:45.53    1:48.01
      50.84   57.17                                                
 12 Walters, Stephanie R      10 BB-NJ                2:06.27    1:48.82
      51.16   57.66                                                
 13 Kwong, Naomi W            10 Bam-MR               1:50.00    1:48.83
      49.47   59.36                                                
 14 Watson, Katie J            9 MSC-MR                    NT    1:49.19
      52.24   56.95                                                
 15 Parodi, Ellen              9 Aqua Gems-MR         2:05.50    1:49.99
      50.83   59.16                                                
 16 Geller, Rebecca            9 CIY-MR               1:51.61    1:53.35
      53.97   59.38                                                
 -- Rapp, Jessica              9 Aqua Gems-MR         2:00.50         DQ
      52.66 1:01.31                                                
 -- Wyatt, Allison B           9 MSC-MR               1:39.04         DQ
      44.75   51.82                                                
 
Event 78  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marks, Sean M             10 Aqua Gems-MR         1:27.26    1:31.47
      43.33   48.14                                                
  2 Scott, Tyler W            10 MSC-MR               1:34.68    1:33.12
      45.45   47.67                                                
  3 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR         1:44.44    1:40.30
      46.88   53.42                                                
  4 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR               1:47.18    1:43.17
      47.81   55.36                                                
  5 Sweetman, Brandon          9 CIY-MR               1:55.53    1:46.30
      49.95   56.35                                                
  6 Burud, Michael A           9 Ndac-MR              1:42.97    1:51.38
      50.92 1:00.46                                                
  7 Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR               2:13.08    1:56.28
      54.62 1:01.66                                                
 
Event 79  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Komninos, Katherine E     12 YCST-CT              1:08.03    1:08.53
      32.88   35.65                                                
  2 Burke, Becky R            12 MSC-MR               1:09.69    1:09.98
      33.88   36.10                                                
  3 Scognamiglio, Janet M     11 BB-NJ                1:13.88    1:10.94
      35.08   35.86                                                
  4 Meringer, Patti C         12 BB-NJ                1:13.89    1:12.75
      35.39   37.36                                                
  5 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               1:10.88    1:13.14
      35.89   37.25                                                
  6 Wang, Diana               11 MSC-MR               1:15.03    1:13.26
      36.22   37.04                                                
  7 Fatigati, Alexis R        12 BB-NJ                1:19.55    1:16.29
      37.13   39.16                                                
  8 Quinones, Gabrielle M     12 BB-NJ                1:16.00    1:18.69
      39.51   39.18                                                
  9 Aiello, Christina E       12 MSC-MR               1:21.64    1:18.70
      38.88   39.82                                                
 10 Stillman, Kate E          11 BB-NJ                1:17.82    1:18.80
      39.10   39.70                                                
 11 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               1:19.24    1:20.87
      39.00   41.87                                                
 12 Fleischer, Chelsea        12 Bam-MR               1:20.72    1:21.90
      40.00   41.90                                                
 13 Geller, Carolyn           11 CIY-MR               1:23.05    1:22.65
      39.23   43.42                                                
 14 Matson, Brittany E        11 CIY-MR               1:26.52    1:22.92
      40.94   41.98                                                
 15 Abramowitz, Ellen         12 CIY-MR               1:24.49    1:23.14
      39.18   43.96                                                
 16 Gall, Sarah J             12 Ndac-MR              1:25.58    1:23.39
      39.93   43.46                                                
 17 Camhi, Maya I             11 BB-NJ                1:34.22    1:23.89
      40.34   43.55                                                
 18 Ortiz, Ciara              11 RedTails-MR          1:25.66    1:24.31
      41.29   43.02                                                
 19 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               1:23.11    1:24.64
      40.94   43.70                                                
 20 Kubicek, Stephanie        11 Bam-MR               1:40.00    1:30.50
      45.08   45.42                                                
 21 Semeraro, Susannah        12 OWA-MR               1:25.30    1:30.95
      43.09   47.86                                                
 22 Gardner, Jodi A           12 MSC-MR               1:31.00    1:34.82
      45.31   49.51                                                
 23 Kalamaridis, Demetra C    11 BB-NJ                1:47.46    1:36.39
 24 Ziplow, Jennifer          12 OWA-MR               1:42.11    1:40.52
 25 Williams, Cara            11 Bam-MR                    NT    2:01.41
      53.82 1:07.59                                                
 -- Cabrera, Genesis          11 RedTails-MR               NT         DQ
      56.38 1:02.67                                                
 -- Landaw, Grace             12 CIY-MR               1:29.00         DQ
      41.99   47.90                                                
 -- Sung, Jennifer            11 CIY-MR               1:51.00         DQ
      49.54 1:05.29                                                
 -- Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR               1:37.54         DQ
      44.36   48.49                                                
 -- Bowens, Naomi A           12 Bam-MR               1:44.30         DQ
      51.58   55.07                                                
 -- Woo, Amanda               12 CIY-MR               1:47.00         DQ
      48.58   51.82                                                
 
Event 80  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Kallert, Bryon R          12 BB-NJ                1:10.19    1:08.91
      33.54   35.37                                                
  2 Fujita, Kevin J           12 BB-NJ                1:12.57    1:11.31
      34.72   36.59                                                
  3 Hutzelman, Daniel R       12 Aqua Gems-MR         1:13.21    1:13.26
      35.92   37.34                                                
  4 Cosgrove, James           12 CIY-MR               1:15.18    1:14.01
      35.74   38.27                                                
  5 O'Connor, Kyle M          12 Ndac-MR              1:16.11    1:15.41
      36.15   39.26                                                
  6 McLaurin, Marc            11 CIY-MR               1:21.83    1:16.70
    1:16.73                                                        
  7 Duch, Jack                11 RedTails-MR          1:18.21    1:17.32
      37.74   39.58                                                
  8 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR               1:17.94    1:19.27
      39.07   40.20                                                
  9 Anderson, Mark C          11 MSC-MR               1:20.29    1:19.46
      39.43   40.03                                                
 10 Kooperkamp, Nathanael     12 RedTails-MR          1:21.87    1:19.73
      38.90   40.83                                                
 11 Haenlein, Patrick J       11 BB-NJ                1:34.13    1:23.15
      39.71   43.44                                                
 12 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR               1:36.99    1:29.80
      43.58   46.22                                                
 13 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR               1:36.35    1:31.65
      45.53   46.12                                                
 14 Rosenberg, Sam S          12 Bam-MR               1:34.36    1:33.35
      45.31   48.04                                                
 15 Marte, Alcides S          12 RedTails-MR          2:00.09    1:38.22
      46.65   51.57                                                
 16 Wegescheide, Paul         12 SCD-MR               1:40.00    1:38.77
 -- Blanco, Mario James V     11 CIY-MR               2:00.15         DQ
      51.91   58.10                                                
 -- Murray, Connor J          11 Ndac-MR              1:23.67         DQ
      40.73   42.76                                                
 
Event 81  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Shea P              10 MSC-MR                 35.78      35.38
  2 Trinidad, Ayla            10 RedTails-MR            36.37      37.97
  3 Viray, Alexandra          10 CIY-MR                 38.23      38.01
  4 Ehret, Jane M              9 Aqua Gems-MR           41.93      38.31
  5 Pai, Christina E          10 MSC-MR                 38.43      38.42
  6 Batel, Alexis              9 OWA-MR                 41.00      40.34
  7 McCartney, Theresa         9 SCD-MR                 41.88      40.60
  8 Wyatt, Allison B           9 MSC-MR                 42.06      40.82
  9 Ryan, Sarah               10 SCD-MR                 40.46      41.35
 10 Watson, Katie J            9 MSC-MR                 45.57      41.37
 11 Recchione, Erin H         10 BB-NJ                  43.60      41.59
 12 Lewandoski, Alison M      10 BB-NJ                  43.11      41.85
 13 Flaherty, Allie           10 CIY-MR                 45.69      42.05
 14 Zinsley, Caitlin          10 SCD-MR                 43.73      42.18
 15 Cherrington, Bethany F    10 BB-NJ                  43.60      43.40
 16 Boswell, Riley A           9 BB-NJ                  43.92      44.03
 17 Silva, Rebecca L           9 RedTails-MR            45.07      44.11
 18 Geller, Rebecca            9 CIY-MR                 47.18      45.02
 19 Lydon, Caroline           10 OWA-MR                 50.60      45.36
 20 Santana, Melissa           9 RedTails-MR            52.38      45.84
 21 Olsen, Emily               9 Aqua Gems-MR           48.80      45.86
 22 Borglum, Nicole T          9 BB-NJ                  47.71      46.56
 23 Haenlein, Allison R        9 BB-NJ                  46.67      46.85
 24 Duffy, Colleen M           9 BB-NJ                  50.55      47.40
 25 Rapp, Jessica              9 Aqua Gems-MR           49.87      48.19
 26 Pendergast, Megan          9 Aqua Gems-MR           49.62      50.72
 27 Csakvary, Amanda A        10 Aqua Gems-MR           56.60      52.79
 28 Iroff, Erika               9 CIY-MR                 51.59      53.80
 29 Maged, Patricia R          9 BB-NJ                1:04.33      56.10
 30 Ramos, Emily L            10 Bam-MR                    NT    1:00.19
 -- Kwong, Naomi W            10 Bam-MR                 41.97         DQ
 -- Cash, Katie               10 CIY-MR                 55.65         DQ
 
Event 82  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Greer, Shaun W            10 Aqua Gems-MR           36.12      37.53
  2 Marks, Sean M             10 Aqua Gems-MR           39.04      39.57
  3 Scott, Tyler W            10 MSC-MR                 40.48      39.62
  4 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR                 40.10      41.00
  5 Dupres, Paul P             9 RedTails-MR            46.86      41.73
  6 Stortini, Nick J           9 MSC-MR                 41.47      43.02
  7 Zabriskie, Jeremy D       10 Aqua Gems-MR           43.92      46.21
  8 Disalvo, Brian Z           9 MSC-MR                 50.52      48.28
  9 Burud, Michael A           9 Ndac-MR                46.07      48.36
 10 Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR                 48.58      52.45
 11 Cosgrove, Daniel           9 CIY-MR                 54.98      55.73
 -- Culver, Eric R            10 Ndac-MR                45.16         DQ
 
Event 83  Girls 200 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             17 MSC-MR               2:13.04    2:15.44
      31.10   34.49   34.86   34.99                                
  2 Mantey, Annie T           17 MSC-MR               2:07.14    2:15.47
      30.99   34.80   35.68   34.00                                
  3 Chornobil, Carly R        18 FAST-NI              2:15.84    2:18.13
      30.42   35.08   35.77   36.86                                
  4 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR               2:21.92    2:22.36
      31.14   35.39   36.15   39.68                                
  5 Potvin, Becky K           16 FAST-NI              2:47.77    2:28.05
      31.04   36.44   39.70   40.87                                
  6 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR               2:32.22    2:28.26
      33.13   37.87   38.30   38.96                                
  7 Chornobil, Jenna S        14 FAST-NI              2:20.34    2:32.05
      32.34   37.72   40.18   41.81                                
  8 Reissig, Meghan K         14 FAST-NI              2:28.48    2:32.28
      33.06   39.80   39.72   39.70                                
  9 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               2:30.96    2:32.85
      35.93   39.98   37.61   39.33                                
 10 Murray, Kaitlyn L         15 Ndac-MR              2:35.37    2:34.44
      32.85   38.03   40.02   43.54                                
 11 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               2:35.29    2:36.77
      33.11   39.56   41.91   42.19                                
 12 Korn, Hannah K            12 BB-NJ                2:36.50    2:38.48
      34.47   39.46   41.96   42.59                                
 13 Seier, Casie A            16 FAST-NI              2:46.96    2:43.45
      34.89   41.91   44.09   42.56                                
 14 Kemp, Victoria L          14 MSC-MR                    NT    2:49.64
      35.23   42.73   46.27   45.41                                
 15 Meringer, Patti C         12 BB-NJ                2:39.55    2:52.30
      35.29   44.09   48.59   44.33                                
 16 Flynn, Suzanne B          14 FAST-NI              3:05.93    3:00.24
      38.09   44.85   47.96   49.34                                
 
Event 84  Boys 200 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Tiernan, Robert M         18 Unattached           2:03.00    2:01.27
      28.60   31.83   29.84   31.00                                
  2 Makarowski, Kevin J       26 FAST-NI              1:58.11    2:03.90
      27.78   32.47   32.10   31.55                                
  3 Striker, Brian D          24 FAST-NI              2:06.90    2:05.25
      28.12   32.21   31.85   33.07                                
  4 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               2:15.21    2:16.17
      29.45   34.43   36.04   36.25                                
  5 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR               2:22.11    2:20.02
      31.06   34.68   36.76   37.52                                
  6 Puretz, Henry H           17 MSC-MR               2:07.42    2:21.91
      28.60   34.01   37.56   41.74                                
  7 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR               2:24.54    2:22.81
      28.67   33.86   37.31   42.97                                
  8 Wang, Vinson              13 MSC-MR                    NT    2:23.36
      31.25   37.40   37.39   37.32                                
  9 Berg, Kyle G              13 MSC-MR               2:29.12    2:23.54
      31.81   35.70   38.01   38.02                                
 10 Lapp, Jason J             15 FAST-NI              2:34.76    2:24.10
      32.66   38.19   35.69   37.56                                
 11 Olivier, Cesar            15 RedTails-MR          2:36.32    2:29.31
      31.19   36.27   40.16   41.69                                
 12 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               2:37.18    2:30.77
      32.48   38.11   39.78   40.40                                
 13 Iino, Seiji               13 RedTails-MR          2:40.09    2:33.86
      33.72   38.70   40.01   41.43                                
 14 Kameyama, Ryosuke         12 Aqua Gems-MR         2:40.50    2:46.82
      35.30   43.11   44.21   44.20                                
 15 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR               2:50.10    2:48.66
      36.05   42.91   44.73   44.97                                
 16 Greer, Shaun W            10 Aqua Gems-MR         2:55.50    2:58.00
      38.88   46.79   49.23   43.10                                
 -- Striker, Brandon J        16 FAST-NI              2:28.87         DQ
      30.15   35.46   35.82   37.01                                
 -- Pai, Christophr C         16 MSC-MR               2:09.27         DQ
      27.83   31.58   32.72   33.22                                
 
Event 85  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Shea P              10 MSC-MR               1:21.08    1:17.85
      36.08   41.77                                                
  2 Fujita, Elmar C            9 BB-NJ                1:25.69    1:24.10
      38.62   45.48                                                
  3 Viray, Alexandra          10 CIY-MR               1:21.73    1:26.19
      37.89   48.30                                                
  4 Pai, Christina E          10 MSC-MR               1:48.07    1:32.33
      41.85   50.48                                                
  5 Wyatt, Allison B           9 MSC-MR               1:36.59    1:32.83
      43.41   49.42                                                
  6 Lewandoski, Alison M      10 BB-NJ                1:40.51    1:36.26
      44.36   51.90                                                
  7 Walters, Stephanie R      10 BB-NJ                1:47.66    1:54.82
      53.21 1:01.61                                                
  8 Haenlein, Allison R        9 BB-NJ                2:12.00    1:57.30
      48.83 1:08.47                                                
 
Event 86  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Greer, Shaun W            10 Aqua Gems-MR         1:17.93    1:19.85
      37.31   42.54                                                
  2 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR         1:27.80    1:26.22
      39.04   47.18                                                
  3 Kim, Jaehoon              10 BB-NJ                1:40.45    1:26.94
      40.20   46.74                                                
  4 Scott, Tyler W            10 MSC-MR               1:31.45    1:28.64
      41.37   47.27                                                
  5 Culver, Eric R            10 Ndac-MR              1:31.11    1:32.62
      41.40   51.22                                                
  6 Sweetman, Kris            10 CIY-MR               1:37.80    1:37.27
      42.50   54.77                                                
  7 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR               2:08.70    1:53.48
      52.18 1:01.30                                                
  8 Stortini, Nick J           9 MSC-MR                    NT    2:20.53
      58.71 1:21.82                                                
 
Event 87  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Levine, Kimberly          12 SCD-MR                 30.82      30.75
  2 Komninos, Katherine E     12 YCST-CT                29.99      30.81
  3 Burke, Becky R            12 MSC-MR                 31.78      30.91
  4 Scognamiglio, Janet M     11 BB-NJ                  30.97      31.27
  5 Maldonado, Luisa Jane     12 HS-MR                  32.92      32.12
  6 Mejia, Cinthia            11 RedTails-MR            34.32      33.90
  6 Viola, Lauren M           12 BB-NJ                  33.50      33.90
  8 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR                 34.17      34.14
  9 Pratt, Kristen E          12 BB-NJ                  35.68      34.17
 10 Matson, Brittany E        11 CIY-MR                 34.42      35.05
 11 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR                 34.60      35.41
 12 Aiello, Christina E       12 MSC-MR                 36.11      35.69
 13 Abramowitz, Ellen         12 CIY-MR                 36.51      35.90
 14 Wang, Diana               11 MSC-MR                 35.37      36.21
 15 Pai, Deanna C             12 MSC-MR                 35.09      37.26
 16 McLaughlin, Johanna       12 RedTails-MR            39.30      37.55
 17 Semeraro, Susannah        12 OWA-MR                 37.00      37.90
 18 Barfield, Ashley          12 CIY-MR                 44.72      38.13
 19 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR                36.43      38.20
 20 Casado, Laurie            11 CIY-MR                 37.53      38.72
 21 Geller, Carolyn           11 CIY-MR                 38.22      38.77
 22 Gall, Sarah J             12 Ndac-MR                42.75      39.30
 23 Landaw, Grace             12 CIY-MR                 39.94      39.58
 24 Bowens, Naomi A           12 Bam-MR                 59.00      40.14
 25 Moyer, Dana N             12 Ndac-MR                43.46      40.20
 26 O'Conell, Allison         11 OWA-MR                 44.50      41.39
 27 Viola, Jaclyn C           11 BB-NJ                  44.04      42.41
 28 Fleischer, Chelsea        12 Bam-MR                 41.84      42.89
 29 Malone, Natalia           12 RedTails-MR            44.70      43.52
 30 Alva, Angie               12 RedTails-MR            45.94      47.62
 31 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR                 48.32      48.36
 32 Kubicek, Stephanie        11 Bam-MR                 49.82      48.54
 33 Kalamaridis, Demetra C    11 BB-NJ                  45.24      50.59
 34 Morgan, Lauren M          11 BB-NJ                  54.66      50.90
 35 Gardner, Jodi A           12 MSC-MR                 42.75      50.96
 36 Maged, Rachel M           11 BB-NJ                  50.38      53.73
 37 Medrano, Rosanna          11 RedTails-MR               NT      59.67
 38 Cyrus, Melanie A          12 Bam-MR                 50.00    1:01.70
 
Event 88  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Kallert, Bryon R          12 BB-NJ                  31.63      31.08
  2 Fujita, Kevin J           12 BB-NJ                  32.16      31.86
  3 Hutzelman, Daniel R       12 Aqua Gems-MR           33.43      32.59
  4 O'Connor, Kyle M          12 Ndac-MR                33.00      33.77
  5 Cosgrove, James           12 CIY-MR                 36.01      35.59
  6 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR                 38.74      37.21
  7 Olivier, Francisco        12 RedTails-MR            37.68      37.45
  8 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR                 36.87      37.89
  9 Murray, Connor J          11 Ndac-MR                38.98      38.24
 10 Duch, Jack                11 RedTails-MR            43.75      38.74
 11 Huard, Louis              11 RedTails-MR            42.09      38.90
 12 Anderson, Mark C          11 MSC-MR                 40.29      39.66
 13 Kooperkamp, Nathanael     12 RedTails-MR            47.23      39.89
 14 Moore, Malcolm            11 CIY-MR                 40.26      42.46
 15 Haenlein, Patrick J       11 BB-NJ                  37.16      42.52
 16 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR                 42.47      42.55
 17 Rosenberg, Sam S          12 Bam-MR                 44.00      46.36
 18 Blanco, Mario James V     11 CIY-MR                 48.23      49.75
 19 Trinidad, Damario K       11 Bam-MR                 48.97      51.14
 -- Lozano, Luis              12 RedTails-MR            52.81         DQ
 -- Cash, Gerard              12 CIY-MR                 55.90         DQ
 
Event 89  Girls 9-10 100 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Shea P              10 MSC-MR               1:17.49    1:15.41
      35.70   39.71                                                
  2 Fujita, Elmar C            9 BB-NJ                1:17.38    1:16.17
      34.80   41.37                                                
  3 Elizee, Juleen            10 CIY-MR               1:17.75    1:17.20
      37.70   39.50                                                
  4 Ehret, Jane M              9 Aqua Gems-MR         1:23.03    1:20.95
      38.45   42.50                                                
  5 Trinidad, Ayla            10 RedTails-MR          1:21.99    1:22.27
      38.42   43.85                                                
  6 Pai, Christina E          10 MSC-MR               1:24.83    1:23.16
      39.54   43.62                                                
  7 Wyatt, Allison B           9 MSC-MR               1:26.90    1:24.55
      41.73   42.82                                                
  8 Armater, Olivia           10 SCD-MR               1:26.85    1:25.41
      41.13   44.28                                                
  9 Recchione, Erin H         10 BB-NJ                1:28.10    1:28.73
      40.64   48.09                                                
 10 McCartney, Theresa         9 SCD-MR               1:32.91    1:29.24
      41.06   48.18                                                
 11 Ryan, Sarah               10 SCD-MR               1:30.19    1:29.32
      40.85   48.47                                                
 12 Kwong, Naomi W            10 Bam-MR               1:36.23    1:30.66
      39.82   50.84                                                
 13 Cherrington, Bethany F    10 BB-NJ                1:34.90    1:32.79
      44.17   48.62                                                
 14 Watson, Katie J            9 MSC-MR               1:42.75    1:32.98
      45.40   47.58                                                
 15 Lydon, Caroline           10 OWA-MR               1:43.50    1:33.14
      45.14   48.00                                                
 16 Lewandoski, Alison M      10 BB-NJ                1:39.40    1:35.89
      43.17   52.72                                                
 17 Geller, Rebecca            9 CIY-MR               1:37.63    1:39.86
      48.69   51.17                                                
 18 Haenlein, Allison R        9 BB-NJ                1:36.09    1:40.89
      47.35   53.54                                                
 19 Rapp, Jessica              9 Aqua Gems-MR         1:41.18    1:41.18
      46.40   54.78                                                
 20 Olsen, Emily               9 Aqua Gems-MR         1:42.91    1:41.19
 21 Cash, Katie               10 CIY-MR               1:48.32    1:42.70
      48.95   53.75                                                
 22 Boswell, Riley A           9 BB-NJ                1:47.66    1:44.80
      47.26   57.54                                                
 23 Csakvary, Amanda A        10 Aqua Gems-MR         1:56.41    1:47.31
      52.13   55.18                                                
 24 Iroff, Erika               9 CIY-MR               1:45.00    1:47.71
      51.60   56.11                                                
 25 Pendergast, Megan          9 Aqua Gems-MR         1:50.50    1:50.57
      53.18   57.39                                                
 26 Luekr-u-suke, Krystina M  10 RedTails-MR          1:45.09    1:51.51
      51.78   59.73                                                
 27 Ramos, Emily L            10 Bam-MR               2:05.00    2:14.41
    1:03.12 1:11.29                                                
 -- Flaherty, Allie           10 CIY-MR               1:40.00         DQ
      42.14   53.89                                                
 -- Sung, Julia                9 CIY-MR               1:40.00         DQ
      51.55   52.52                                                
 
Event 90  Boys 9-10 100 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Greer, Shaun W            10 Aqua Gems-MR         1:20.09    1:20.72
      37.17   43.55                                                
  2 Kim, Jaehoon              10 BB-NJ                1:22.03    1:21.37
      39.14   42.23                                                
  3 Scott, Tyler W            10 MSC-MR               1:25.25    1:23.65
      39.47   44.18                                                
  4 Marks, Sean M             10 Aqua Gems-MR         1:21.51    1:23.92
      42.54   41.38                                                
  5 Stuart, Alex P             9 Aqua Gems-MR         1:23.43    1:24.49
      37.95   46.54                                                
  6 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR               1:33.70    1:28.50
      42.74   45.76                                                
  7 Sweetman, Kris            10 CIY-MR               1:35.66    1:28.90
      41.60   47.30                                                
  8 Sweetman, Brandon          9 CIY-MR               1:25.14    1:31.49
      41.22   50.27                                                
  9 Zabriskie, Jeremy D       10 Aqua Gems-MR         1:36.49    1:35.88
      44.46   51.42                                                
 10 Stortini, Nick J           9 MSC-MR                    NT    1:39.27
      46.75   52.52                                                
 11 Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR               1:52.83    1:44.33
      53.13   51.20                                                
 12 Scarano, Joseph            9 SCD-MR               1:50.52    1:44.81
      48.72   56.09                                                
 13 Dupres, Paul P             9 RedTails-MR          1:43.09    1:45.61
      47.00   58.61                                                
 -- Disalvo, Brian Z           9 MSC-MR               2:06.46         DQ
      56.29 1:06.14                                                
 -- Cosgrove, Daniel           9 CIY-MR               1:58.00         DQ
    1:03.91 1:12.57                                                
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'A'                1:55.87    1:55.31
      29.25   28.95   29.56   27.55                                
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:59.72    1:57.67
      31.07   29.30   30.50   26.80                                
  3 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:06.00    2:06.61
      32.85   31.16   32.50   30.10                                
  4 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'B'                2:01.30    2:08.01
      32.68   31.48   32.52   31.33                                
  5 Riverbank Red Tails Swim Team-MR  'A'             2:05.67    2:10.35
      34.54   32.21   33.74   29.86                                
  6 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    2:17.13
      37.66   36.38   31.68   31.41                                
  7 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'B'              2:26.00    2:27.75
      34.41   36.00   38.56   38.78                                
  8 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'C'                2:02.61    2:32.42
      43.24   52.17   26.42   30.59                                
  9 Riverbank Red Tails Swim Team-MR  'B'             2:33.28    2:41.46
      43.33   37.92   43.43   36.78                                
 10 Riverbank Red Tails Swim Team-MR  'C'             2:50.09    3:17.08
      44.27   52.25   54.22   46.34                                
 -- Big Apple Marlins Swim Club-MR  'A'               2:20.00         DQ
      34.06   38.37   34.69   34.20                                
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:06.00    2:05.16
      28.57   29.92   31.85   34.82                                
  2 Riverbank Red Tails Swim Team-MR  'A'             2:08.09    2:06.38
      29.86   32.31   35.26   28.95                                
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:50.92    2:14.89
      36.16   35.40   31.76   31.57                                
 -- Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'A'                2:01.04         DQ
      29.22   31.96   32.01   28.34                                
 
Event 93  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 St. Columba Dolphins-MR  'A'                      2:16.00    2:17.89
      33.67   35.69   33.87   34.66                                
  2 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'A'                2:17.06    2:21.07
      31.67   36.66   35.59   37.15                                
  3 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:19.00    2:22.31
      31.37   38.35   41.47   31.12                                
  4 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'B'                2:35.12    2:36.91
      38.97   40.89   33.61   43.44                                
  5 Aqua Gems-MR  'A'                                 2:23.43    2:37.86
      32.33   40.28   44.30   40.95                                
 -- Marist Swim Club-MR  'A'                          2:07.88         DQ
      36.50   33.34   33.12   29.77                                
 
Event 94  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:14.98    2:31.44
      38.02   39.64   38.76   35.02                                
 -- Aqua Gems-MR  'A'                                 2:12.57         DQ
      33.54   37.43   33.84   33.00                                
 
Event 95  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Senior, Candace F          8 Bam-MR               1:30.00    1:22.71
      37.47   45.24                                                
  2 Wegescheide, Blair         7 SCD-MR               1:30.00    1:23.60
      38.70   44.90                                                
  3 Boyko, Emily F             7 MSC-MR               1:43.82    1:32.71
  4 Olsen, Ashley E            8 Aqua Gems-MR         1:29.27    1:33.55
  5 Landaw, Laura              8 CIY-MR               1:37.59    1:36.88
      43.72   53.16                                                
  6 Cyrus, Kimberly L          8 Bam-MR               1:59.00    1:38.02
      44.07   53.95                                                
  7 Hoffman, Shekinah L        8 MSC-MR               1:37.00    1:38.89
      45.31   53.58                                                
  8 Moore, Jasmine             8 CIY-MR               1:42.00    1:41.29
      47.69   53.60                                                
  9 Seagren, Erika L           8 MSC-MR               2:01.92    1:41.82
      46.84   54.98                                                
 10 Archer, Rande              8 Bam-MR               1:59.00    1:51.30
      51.37   59.93                                                
 11 Fasino, Antoinette         8 Aqua Gems-MR         2:00.50    1:58.76
      55.27 1:03.49                                                
 12 McLaughlin, Megan          8 RedTails-MR          2:00.09    2:16.48
      59.10 1:17.38                                                
 13 Alva, Connie               8 RedTails-MR          2:00.09    2:21.84
    1:02.45 1:19.39                                                
 -- Stuart, Ansley T           7 Aqua Gems-MR         2:00.00         DQ
 
Event 96  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Nicholas, Justin T         8 BB-NJ                1:23.66    1:18.76
      37.71   41.05                                                
  2 Dean, Ryan E               7 Unattached           1:28.50    1:26.62
      41.68   44.94                                                
  3 Stortini, Joe C            7 MSC-MR               1:35.42    1:27.24
      38.92   48.32                                                
  4 Cash, Kevin                8 CIY-MR               1:52.29    1:35.46
      45.18   50.28                                                
  5 Dupres, Abel               8 RedTails-MR          1:38.21    1:41.14
      43.89   57.25                                                
  6 Sack, Danny                7 OWA-MR               2:03.80    1:51.20
      50.89 1:00.31                                                
  7 Lee, Howon                 8 MSC-MR                    NT    1:53.44
      52.55 1:00.89                                                
 
Event 97  Girls 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR                 53.45      54.58
      26.66   27.92                                                
  2 Berg, Corey C             17 MSC-MR                 54.30      55.68
      27.30   28.38                                                
  3 Mantey, Annie T           17 MSC-MR                 56.16      57.86
      27.63   30.23                                                
  4 McInerney, Maggie A       17 BB-NJ                  56.46      58.88
      28.25   30.63                                                
  5 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               1:00.36      59.21
      28.97   30.24                                                
  6 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR                 59.66      59.27
      28.68   30.59                                                
  7 Maldonado, Luisa Jane     12 HS-MR                  58.58      59.34
      28.61   30.73                                                
  8 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR               1:00.62      59.75
      28.95   30.80                                                
  9 Bracy, Morgan L           15 BB-NJ                1:02.26    1:00.63
      28.57   32.06                                                
 10 Wright, Allison L         16 CIY-MR                 59.18    1:00.98
      28.79   32.19                                                
 11 Brea, Sheryl E            16 CIY-MR                 59.16    1:02.04
      29.38   32.66                                                
 12 Minichetti, Nina L        15 BB-NJ                1:01.87    1:02.27
      29.35   32.92                                                
 13 Murray, Kaitlyn L         15 Ndac-MR              1:02.04    1:02.91
      29.86   33.05                                                
 14 McHugh, Caitlin           17 Aqua Gems-MR         1:04.69    1:02.95
      30.21   32.74                                                
 15 Dietz, Lauren A           16 BB-NJ                1:02.66    1:03.61
      30.71   32.90                                                
 16 Kooperkamp, Hannah        15 RedTails-MR          1:03.96    1:03.72
      30.84   32.88                                                
 17 Carr, Anna H              16 Ndac-MR              1:02.92    1:04.14
      30.74   33.40                                                
 18 Heimburg, Lindsay E       13 BB-NJ                1:04.98    1:04.34
      31.11   33.23                                                
 19 Burud, Erin C             17 Ndac-MR              1:03.28    1:04.49
      30.69   33.80                                                
 20 Skeats, Jennifer A        15 Ndac-MR              1:02.71    1:04.63
      30.64   33.99                                                
 21 Pitch, Zandra             15 SCD-MR               1:10.00    1:04.71
      31.96   32.75                                                
 22 Vanni, Justine L          15 BB-NJ                1:04.02    1:04.79
      31.27   33.52                                                
 23 Duch, Amanda              15 RedTails-MR          1:04.22    1:04.98
      31.15   33.83                                                
 24 Farahan, Nadia            16 OWA-MR               1:01.50    1:07.12
      31.91   35.21                                                
 25 Marrie, Sarah E           16 Aqua Gems-MR         1:06.76    1:07.92
      32.48   35.44                                                
 
Event 98  Boys 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pai, Christophr C         16 MSC-MR                 49.51      48.89
      23.26   25.63                                                
  2 Olsen, Ryan M             15 Aqua Gems-MR           48.79      50.15
      24.06   26.09                                                
  3 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR                 49.96      50.90
      24.55   26.35                                                
  4 Perlman, David            17 OWA-MR                 48.83      51.13
      24.65   26.48                                                
  5 Puretz, Henry H           17 MSC-MR                 50.20      52.06
      24.80   27.26                                                
  6 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR                 50.68      52.27
      25.14   27.13                                                
  7 Schiller, Matt D          16 Ndac-MR                51.57      52.70
      25.10   27.60                                                
  8 Olivo, Robert E           18 MSC-MR                 53.33      52.96
      25.86   27.10                                                
  9 Gannon, Tim               16 WSSC-MR                52.21      53.01
      25.48   27.53                                                
 10 Zolna, John               16 CIY-MR                 52.97      53.13
      24.63   28.50                                                
 11 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR                 53.57      53.40
      25.70   27.70                                                
 12 Shimojima, Christophe Y   15 BB-NJ                  54.16      53.71
      25.90   27.81                                                
 13 Umbrino, Philip A         16 BB-NJ                  53.35      53.99
      25.70   28.29                                                
 14 Dunbar, Joe J             16 BB-NJ                  55.77      55.23
      26.39   28.84                                                
 15 Olivier, Cesar            15 RedTails-MR            55.14      57.57
      26.75   30.82                                                
 16 Ford, David               16 CIY-MR                 59.51      59.30
      28.67   30.63                                                
 17 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR                 57.25      59.58
      28.33   31.25                                                
 18 Ferraioli, Chris M        16 Aqua Gems-MR         1:03.06    1:02.02
      29.65   32.37                                                
 19 Justo, Fermin             15 RedTails-MR          1:05.47    1:04.13
      30.64   33.49                                                
 20 Schiller, Dan C           17 Ndac-MR              1:05.76    1:04.42
      30.14   34.28                                                
 
Event 99  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Koczo, Agi                14 BB-NJ                  58.77      58.27
      27.57   30.70                                                
  2 Milton, Tiffany K         13 Ndac-MR              1:01.81    1:00.84
      29.39   31.45                                                
  3 Fitzgerald, Shannan L     14 Aqua Gems-MR         1:02.52    1:01.49
      28.96   32.53                                                
  4 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR              1:00.64    1:01.66
      29.29   32.37                                                
  5 Nelson, Nicole A          13 BB-NJ                1:01.69    1:01.82
      29.31   32.51                                                
  6 Nassery, Alia F           14 BB-NJ                1:01.86    1:02.37
      30.26   32.11                                                
  7 Barton, Hayley J          14 BB-NJ                1:03.18    1:02.99
      30.49   32.50                                                
  8 Alt, Jenna L              14 BB-NJ                1:02.87    1:03.31
      29.94   33.37                                                
  9 Moyer, Amanda B           14 Ndac-MR              1:05.36    1:03.64
      30.66   32.98                                                
 10 Kemp, Victoria L          14 MSC-MR               1:04.47    1:03.80
      30.88   32.92                                                
 11 Miller, Carolyn L         13 MSC-MR               1:04.89    1:04.10
      31.21   32.89                                                
 12 Czernik, Gabrielle H      13 BB-NJ                1:06.32    1:04.75
      30.49   34.26                                                
 13 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR               1:06.57    1:04.83
      32.06   32.77                                                
 14 Fujita, Bonnie M          14 BB-NJ                1:04.29    1:05.02
      30.77   34.25                                                
 15 Matson, Meagan J          13 CIY-MR               1:05.21    1:05.08
      30.75   34.33                                                
 16 Jehnsen, Jennifer S       14 BB-NJ                1:04.71    1:05.19
      31.69   33.50                                                
 17 Kim, Yoonji               13 BB-NJ                1:04.74    1:05.53
      31.47   34.06                                                
 18 Reyes, Emily              13 CIY-MR               1:11.24    1:06.52
      31.88   34.64                                                
 19 Ramos, Rochelle           13 RedTails-MR          1:07.09    1:07.56
      32.73   34.83                                                
 20 Senkewich, Christie       14 WSSC-MR              1:06.76    1:07.72
      31.45   36.27                                                
 21 Perugini, Brittany R      13 YCST-CT              1:06.05    1:08.12
      33.24   34.88                                                
 22 Quinn, Sara K             13 BB-NJ                1:06.15    1:08.49
      32.41   36.08                                                
 23 Seals, Caitlin E          13 YCST-CT              1:07.69    1:09.29
      32.99   36.30                                                
 24 Iroff, Dana M             13 CIY-MR               1:06.40    1:10.19
      32.18   38.01                                                
 25 Buckholz, Whitney         14 Bam-MR               1:13.00    1:11.04
 26 Sheppard, Elena           14 Bam-MR               1:15.00    1:12.38
      34.04   38.34                                                
 27 Florio, Jolene E          14 Aqua Gems-MR         1:12.28    1:13.21
      34.53   38.68                                                
 28 Semeraro, Samantha        14 OWA-MR               1:12.80    1:14.53
      34.95   39.58                                                
 29 Rutigliano, Ariel         13 SCD-MR               1:20.01    1:17.32
      36.01   41.31                                                
 30 Recchione, Lauren A       13 BB-NJ                1:22.27    1:22.44
      38.91   43.53                                                
 31 Jones, Sable              13 RedTails-MR          1:42.09    1:59.16
      51.09 1:08.07                                                
 
Event 100  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Senkewich, John           14 WSSC-MR                56.52      55.50
      26.30   29.20                                                
  1 Berg, Kyle G              13 MSC-MR                 55.83      55.50
      27.44   28.06                                                
  3 Wang, Vinson              13 MSC-MR                 54.85      55.67
      27.63   28.04                                                
  4 Ziplow, Jason             14 OWA-MR                 57.00      56.19
      27.15   29.04                                                
  5 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR                 58.06      58.58
      28.70   29.88                                                
  6 Matson, Jeffrey           14 CIY-MR               1:00.74      58.70
      27.59   31.11                                                
  7 Viola, John W             14 BB-NJ                1:00.80      59.93
      28.36   31.57                                                
  8 Iino, Seiji               13 RedTails-MR            59.02    1:00.19
      28.74   31.45                                                
  9 Marks, Danny J            13 Aqua Gems-MR         1:01.75    1:02.33
      29.74   32.59                                                
 10 Kubicek, Jonathan         14 Bam-MR               1:05.00    1:02.76
      28.87   33.89                                                
 11 McDonald, Morris          14 Bam-MR               1:04.00    1:03.57
      29.39   34.18                                                
 12 Duch, Sam                 13 RedTails-MR          1:06.74    1:05.26
      31.06   34.20                                                
 13 Neely, William W          13 MSC-MR               1:08.12    1:06.10
      31.55   34.55                                                
 14 Skeats, Brian A           13 Ndac-MR              1:06.62    1:06.90
      31.90   35.00                                                
 15 Chase, Nathan B           13 MSC-MR               1:09.56    1:07.35
 16 Joseph, Walter L          13 Bam-MR               1:07.00    1:08.09
      31.21   36.88                                                
 17 Salayka, Doug             14 OWA-MR               1:04.70    1:09.42
      32.70   36.72                                                
 18 Khan, Deryck              13 RedTails-MR          1:20.29    1:09.74
      32.53   37.21                                                
 19 Fasino, Dominic G         13 Aqua Gems-MR         1:09.41    1:09.94
      32.89   37.05                                                
 20 De La Rosa, Noel          14 RedTails-MR          1:15.09    1:10.74
      32.26   38.48                                                
 21 Dunbar, Alex J            13 BB-NJ                1:17.83    1:11.71
      34.03   37.68                                                
 22 Kwong, Darren K           13 Bam-MR               1:14.00    1:12.76
      34.59   38.17                                                
 
Event 101  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Senior, Candace F          8 Bam-MR                 58.00      44.13
  2 Seagren, Erika L           8 MSC-MR                 49.78      45.20
  3 Boyko, Emily F             7 MSC-MR                 47.37      46.63
  4 Cyrus, Kimberly L          8 Bam-MR                 56.00      48.76
  5 Landaw, Laura              8 CIY-MR                 49.54      49.24
  6 Olsen, Ashley E            8 Aqua Gems-MR           48.79      49.47
  7 Hoffman, Shekinah L        8 MSC-MR                 49.63      52.99
  8 Fitzgerald, Kathleen       8 Aqua Gems-MR         1:00.50      57.97
  9 Fasino, Antoinette         8 Aqua Gems-MR         1:06.71      58.78
 10 Alva, Connie               8 RedTails-MR          1:03.95    1:03.96
 11 Ramos, Shannon J           7 MSC-MR                    NT    1:07.24
 12 Trinidad-Ventura, Salena   7 Bam-MR                 59.00    1:07.89
 13 McLaughlin, Megan          8 RedTails-MR          1:07.09    1:08.71
 14 Stortini, Talia N          6 MSC-MR               1:20.24    1:10.74
 15 Bute, Maude E              7 Bam-MR               1:10.00    1:17.53
 -- Archer, Rande              8 Bam-MR                 58.00         DQ
 -- Wegescheide, Blair         7 SCD-MR                 48.00         DQ
 
Event 102  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Nicholas, Justin T         8 BB-NJ                  48.73      45.74
  2 Dean, Ryan E               7 Unattached             48.08      46.55
  3 Dupres, Abel               8 RedTails-MR            51.64      46.64
  4 Stortini, Joe C            7 MSC-MR                 55.05      46.92
  5 Ryan, Matthew              8 SCD-MR                    NT      49.83
  6 Cash, Kevin                8 CIY-MR                 56.59      52.03
  7 Bang, Christopher          8 SCD-MR                 52.00      53.42
  8 Sack, Danny                7 OWA-MR                 58.80      55.98
  9 Fleischer, Ryan            7 Bam-MR                 58.00      56.60
 10 Lee, Howon                 8 MSC-MR               1:03.52      56.81
 
Event 103  Girls 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             17 MSC-MR                 56.89    1:00.73
      30.30   30.43                                                
  2 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR               1:00.11    1:05.38
      31.81   33.57                                                
  3 McInerney, Maggie A       17 BB-NJ                1:03.51    1:07.13
      32.86   34.27                                                
  4 Maldonado, Luisa Jane     12 HS-MR                1:06.67    1:07.41
      33.22   34.19                                                
  5 Brea, Sheryl E            16 CIY-MR               1:06.16    1:08.78
      33.75   35.03                                                
  6 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR               1:11.56    1:10.87
      35.42   35.45                                                
  7 Vanni, Justine L          15 BB-NJ                1:09.47    1:11.08
      35.43   35.65                                                
  8 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               1:09.28    1:11.26
      35.31   35.95                                                
  9 Skeats, Jennifer A        15 Ndac-MR              1:10.01    1:12.99
      35.87   37.12                                                
 10 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               1:12.72    1:13.07
      36.11   36.96                                                
 11 Dietz, Lauren A           16 BB-NJ                1:13.78    1:13.63
      36.62   37.01                                                
 12 Bracy, Morgan L           15 BB-NJ                1:11.89    1:13.73
      36.33   37.40                                                
 13 Kooperkamp, Hannah        15 RedTails-MR          1:14.07    1:14.47
      36.58   37.89                                                
 14 Pitch, Zandra             15 SCD-MR               1:20.00    1:15.54
      38.15   37.39                                                
 15 McHugh, Caitlin           17 Aqua Gems-MR         1:19.04    1:15.90
      37.41   38.49                                                
 16 Minichetti, Nina L        15 BB-NJ                1:14.35    1:16.17
      36.00   40.17                                                
 17 Marrie, Sarah E           16 Aqua Gems-MR         1:19.77    1:19.03
      38.07   40.96                                                
 18 Farahan, Nadia            16 OWA-MR               1:16.70    1:22.43
      39.07   43.36                                                
 -- Wright, Allison L         16 CIY-MR               1:07.79         DQ
      35.26   37.09                                                
 
Event 104  Boys 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pai, Christophr C         16 MSC-MR                 58.16      56.82
      28.41   28.41                                                
  2 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR                 56.66      56.94
      28.23   28.71                                                
  3 Puretz, Henry H           17 MSC-MR                 55.15      56.97
      28.24   28.73                                                
  4 Schiller, Matt D          16 Ndac-MR                57.97      57.97
      28.42   29.55                                                
  5 Olivo, Robert E           18 MSC-MR                 58.33      59.21
      28.95   30.26                                                
  6 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR                 57.91      59.23
      29.44   29.79                                                
  7 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR                 59.36    1:00.65
      29.75   30.90                                                
  8 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR               1:00.97    1:01.90
      30.69   31.21                                                
  9 Dunbar, Joe J             16 BB-NJ                1:06.21    1:03.40
      30.94   32.46                                                
 10 Shimojima, Christophe Y   15 BB-NJ                1:03.15    1:03.94
      30.82   33.12                                                
 11 Umbrino, Philip A         16 BB-NJ                1:04.23    1:04.05
      30.94   33.11                                                
 12 Zolna, John               16 CIY-MR               1:06.07    1:07.07
      32.01   35.06                                                
 13 Ford, David               16 CIY-MR               1:15.48    1:17.05
      39.45   37.60                                                
 14 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR                    NT    1:22.05
 -- Justo, Fermin             15 RedTails-MR          1:20.90         DQ
 
Event 105  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR              1:03.31    1:07.15
      32.44   34.71                                                
  2 Koczo, Agi                14 BB-NJ                1:08.33    1:09.10
      33.66   35.44                                                
  3 Czernik, Gabrielle H      13 BB-NJ                1:07.50    1:09.18
      33.48   35.70                                                
  4 Nelson, Nicole A          13 BB-NJ                1:09.64    1:10.32
      34.56   35.76                                                
  5 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR               1:12.27    1:10.71
      35.13   35.58                                                
  6 Heimburg, Lindsay E       13 BB-NJ                1:12.70    1:11.84
      34.94   36.90                                                
  7 Jehnsen, Jennifer S       14 BB-NJ                1:11.28    1:12.20
      35.80   36.40                                                
  8 Seals, Caitlin E          13 YCST-CT              1:13.47    1:12.67
      35.76   36.91                                                
  9 Milton, Tiffany K         13 Ndac-MR              1:13.59    1:12.68
      35.09   37.59                                                
 10 Miller, Carolyn L         13 MSC-MR               1:16.52    1:12.84
      36.39   36.45                                                
 11 Nassery, Alia F           14 BB-NJ                1:11.63    1:12.85
      35.77   37.08                                                
 12 Fujita, Bonnie M          14 BB-NJ                1:13.66    1:13.63
      35.89   37.74                                                
 13 Fitzgerald, Shannan L     14 Aqua Gems-MR         1:13.43    1:14.63
      36.01   38.62                                                
 14 Kim, Yoonji               13 BB-NJ                1:13.76    1:14.82
      36.56   38.26                                                
 15 Moyer, Amanda B           14 Ndac-MR              1:19.93    1:15.13
      36.75   38.38                                                
 16 Kemp, Victoria L          14 MSC-MR               1:16.79    1:15.44
      37.23   38.21                                                
 17 Alt, Jenna L              14 BB-NJ                1:18.24    1:17.91
      37.77   40.14                                                
 18 Senkewich, Christie       14 WSSC-MR              1:17.90    1:19.52
      39.33   40.19                                                
 19 Quinn, Sara K             13 BB-NJ                1:18.95    1:21.82
      39.36   42.46                                                
 20 Perugini, Brittany R      13 YCST-CT              1:24.77    1:22.10
      39.90   42.20                                                
 21 Reyes, Emily              13 CIY-MR               1:25.13    1:22.60
      40.71   41.89                                                
 22 Matson, Meagan J          13 CIY-MR               1:21.79    1:23.70
      40.22   43.48                                                
 23 Florio, Jolene E          14 Aqua Gems-MR         1:26.93    1:25.37
      42.43   42.94                                                
 24 Sheppard, Elena           14 Bam-MR               1:23.19    1:27.88
      42.84   45.04                                                
 25 Iroff, Dana M             13 CIY-MR               1:27.29    1:28.07
      42.81   45.26                                                
 26 Recchione, Lauren A       13 BB-NJ                1:32.57    1:34.67
      45.88   48.79                                                
 -- Jones, Sable              13 RedTails-MR          2:00.09         DQ
 
Event 106  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Kyle G              13 MSC-MR               1:03.17    1:02.85
      31.67   31.18                                                
  2 Ziplow, Jason             14 OWA-MR               1:02.23    1:03.13
      30.91   32.22                                                
  3 Wang, Vinson              13 MSC-MR               1:03.56    1:04.62
      31.58   33.04                                                
  4 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               1:10.88    1:10.31
      34.62   35.69                                                
  5 Marks, Danny J            13 Aqua Gems-MR         1:09.85    1:11.09
      34.41   36.68                                                
  6 Duch, Sam                 13 RedTails-MR          1:13.12    1:14.41
      36.16   38.25                                                
  7 Kubicek, Jonathan         14 Bam-MR               1:21.84    1:14.90
  8 Viola, John W             14 BB-NJ                1:16.40    1:15.94
      37.39   38.55                                                
  9 Matson, Jeffrey           14 CIY-MR               1:17.38    1:16.34
      37.97   38.37                                                
 10 Joseph, Walter L          13 Bam-MR               1:17.35    1:16.46
      37.08   39.38                                                
 11 Fasino, Dominic G         13 Aqua Gems-MR         1:17.51    1:18.01
      37.71   40.30                                                
 12 McDonald, Morris          14 Bam-MR               1:21.56    1:18.82
 13 Neely, William W          13 MSC-MR               1:19.59    1:19.24
 14 Skeats, Brian A           13 Ndac-MR              1:19.65    1:21.71
 15 Ryan, Sean                13 SCD-MR               1:20.00    1:21.76
      39.86   41.90                                                
 16 Salayka, Doug             14 OWA-MR               1:20.10    1:22.45
      40.04   42.41                                                
 17 Dunbar, Alex J            13 BB-NJ                1:21.43    1:24.60
      41.62   42.98                                                
 18 Chase, Nathan B           13 MSC-MR               1:21.36    1:25.06
 19 Khan, Deryck              13 RedTails-MR          1:29.57    1:25.28
      41.66   43.62                                                
 20 Kwong, Darren K           13 Bam-MR               1:29.10    1:29.32
      43.42   45.90                                                
 
Event 107  Girls 8 & Under 100 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Senior, Candace F          8 Bam-MR               1:40.00    1:35.06
      44.70   50.36                                                
  2 Olsen, Ashley E            8 Aqua Gems-MR         1:51.96    1:42.10
      49.54   52.56                                                
  3 Boyko, Emily F             7 MSC-MR               1:49.45    1:43.98
      48.60   55.38                                                
  4 Landaw, Laura              8 CIY-MR               1:50.70    1:46.82
      50.03   56.79                                                
  5 Seagren, Erika L           8 MSC-MR               1:57.92    1:50.40
      48.61 1:01.79                                                
  6 Cyrus, Kimberly L          8 Bam-MR               2:00.00    1:54.48
      52.10 1:02.38                                                
  7 Hoffman, Shekinah L        8 MSC-MR               1:57.00    1:58.38
      57.24 1:01.14                                                
  8 Trinidad-Ventura, Salena   7 Bam-MR               2:30.00    2:36.05
    1:13.80 1:22.25                                                
 -- Archer, Rande              8 Bam-MR                    NT         DQ
      54.08 1:00.27                                                
 
Event 108  Boys 8 & Under 100 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Stortini, Joe C            7 MSC-MR               1:43.00    1:36.36
      44.96   51.40                                                
  2 Dean, Ryan E               7 Unattached           1:35.55    1:36.44
      45.21   51.23                                                
  3 Nicholas, Justin T         8 BB-NJ                1:48.65    1:36.77
      45.56   51.21                                                
  4 Cash, Kevin                8 CIY-MR               2:11.08    1:46.98
      54.19   52.79                                                
  5 Sack, Danny                7 OWA-MR               2:05.90    2:09.14
    1:02.90 1:06.24                                                
 -- Lee, Howon                 8 MSC-MR                    NT         DQ
    1:07.06 1:08.14                                                
 -- Bang, Christopher          8 SCD-MR               2:06.00         DQ
    1:00.56 1:04.08                                                
 
Event 109  Girls 200 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             17 MSC-MR               2:05.09    2:12.79
      29.86   33.33   38.66   30.94                                
  2 Mantey, Annie T           17 MSC-MR               2:06.58    2:14.95
      29.29   35.22   38.40   32.04                                
  3 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR               2:12.53    2:18.57
      29.94   33.71   43.27   31.65                                
  4 Maldonado, Luisa Jane     12 HS-MR                2:26.33    2:29.79
      33.75   36.62   45.44   33.98                                
  5 Brea, Sheryl E            16 CIY-MR               2:25.01    2:30.19
      32.16   37.81   46.04   34.18                                
  6 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR               2:31.59    2:30.78
      34.09   38.63   45.30   32.76                                
  7 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               2:26.25    2:31.16
      32.65   38.74   46.50   33.27                                
  8 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               2:30.93    2:31.43
      32.78   37.59   47.83   33.23                                
  9 Bracy, Morgan L           15 BB-NJ                2:30.96    2:32.69
      34.94   39.70   43.47   34.58                                
 10 Dietz, Lauren A           16 BB-NJ                2:34.33    2:33.28
      33.84   39.65   45.21   34.58                                
 11 Skeats, Jennifer A        15 Ndac-MR              2:33.27    2:34.83
      34.20   39.43   45.43   35.77                                
 12 Murray, Kaitlyn L         15 Ndac-MR              2:33.78    2:36.29
      32.76   40.60   47.04   35.89                                
 13 Carr, Anna H              16 Ndac-MR              2:33.50    2:39.36
      33.82   41.03   47.01   37.50                                
 14 Minichetti, Nina L        15 BB-NJ                2:45.73    2:39.70
      34.89   41.49   45.88   37.44                                
 15 Burud, Erin C             17 Ndac-MR              2:35.30    2:40.51
      32.17   42.58   45.83   39.93                                
 16 McHugh, Caitlin           17 Aqua Gems-MR         2:41.28    2:42.03
      34.53   43.19   47.34   36.97                                
 17 Duch, Amanda              15 RedTails-MR          2:56.69    2:42.11
      34.21   42.98   47.03   37.89                                
 18 Wright, Allison L         16 CIY-MR               2:36.49    2:42.80
      34.44   41.21   49.40   37.75                                
 19 Kooperkamp, Hannah        15 RedTails-MR          2:42.68    2:45.71
      37.51   39.60   53.09   35.51                                
 20 Marrie, Sarah E           16 Aqua Gems-MR         2:51.22    2:51.92
      39.10   42.66   53.00   37.16                                
 21 Pitch, Zandra             15 SCD-MR               2:40.00    2:53.46
      37.43   43.30   51.53   41.20                                
 
Event 110  Boys 200 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               2:02.88    2:03.45
      28.23   30.44   37.07   27.71                                
  2 Pai, Christophr C         16 MSC-MR               2:09.13    2:04.29
      26.35   31.27   39.19   27.48                                
  3 Olivo, Robert E           18 MSC-MR               2:06.96    2:08.20
      28.39   32.23   37.69   29.89                                
  4 Puretz, Henry H           17 MSC-MR               2:03.73    2:08.34
      27.08   31.18   41.20   28.88                                
  5 Schiller, Matt D          16 Ndac-MR              2:10.20    2:10.11
      27.67   32.90   38.70   30.84                                
  6 Olsen, Ryan M             15 Aqua Gems-MR         2:07.58    2:10.32
      28.36   32.21   40.21   29.54                                
  7 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR               2:10.03    2:11.58
      27.58   33.39   39.71   30.90                                
  8 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR               2:13.74    2:14.20
      27.67   34.16   42.19   30.18                                
  9 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR               2:12.11    2:14.82
      28.30   33.70   42.80   30.02                                
 10 Shimojima, Christophe Y   15 BB-NJ                2:16.90    2:15.01
      30.19   34.27   41.48   29.07                                
 11 Umbrino, Philip A         16 BB-NJ                2:21.73    2:17.74
      30.36   34.36   40.85   32.17                                
 12 Dunbar, Joe J             16 BB-NJ                2:19.56    2:17.90
      29.45   36.28   41.09   31.08                                
 13 Olivier, Cesar            15 RedTails-MR          2:20.41    2:18.31
      29.13   38.27   40.97   29.94                                
 14 Perlman, David            17 OWA-MR               2:24.50    2:21.87
      29.12   36.39   45.14   31.22                                
 15 Ford, David               16 CIY-MR               2:31.24    2:33.80
      32.73   40.51   45.79   34.77                                
 16 Ferraioli, Chris M        16 Aqua Gems-MR         2:38.84    2:34.83
      32.88   43.85   41.70   36.40                                
 17 Zolna, John               16 CIY-MR               2:19.00    2:35.07
      31.11   36.91   50.80   36.25                                
 18 Justo, Fermin             15 RedTails-MR          2:45.09    2:37.07
      31.24   42.38   47.84   35.61                                
 19 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR               2:27.27    2:39.35
      33.16   44.29   45.51   36.39                                
 20 Schiller, Dan C           17 Ndac-MR              2:44.10    2:40.58
      33.54   41.44   46.97   38.63                                
 
Event 111  Girls 13-14 200 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Nelson, Nicole A          13 BB-NJ                2:37.45    2:29.43
      32.06   38.46   44.36   34.55                                
  2 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR              2:28.71    2:31.37
      33.66   36.92   46.85   33.94                                
  3 Barton, Hayley J          14 BB-NJ                2:32.67    2:31.67
      32.55   40.82   42.67   35.63                                
  4 Jehnsen, Jennifer S       14 BB-NJ                2:30.77    2:32.11
      34.03   38.14   43.81   36.13                                
  5 Kemp, Victoria L          14 MSC-MR               2:36.38    2:33.18
      33.44   38.99   45.91   34.84                                
  6 Fitzgerald, Shannan L     14 Aqua Gems-MR         2:36.26    2:34.76
      32.89   40.48   46.29   35.10                                
  7 Czernik, Gabrielle H      13 BB-NJ                2:31.39    2:35.18
      33.03   39.19   47.30   35.66                                
  8 Milton, Tiffany K         13 Ndac-MR              2:57.55    2:37.21
      34.09   41.31   46.50   35.31                                
  9 Fujita, Bonnie M          14 BB-NJ                2:39.25    2:40.20
      36.61   41.21   47.04   35.34                                
 10 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR               2:40.18    2:40.74
      37.25   39.64   50.02   33.83                                
 11 Miller, Carolyn L         13 MSC-MR               2:51.91    2:41.99
      37.70   40.27   47.22   36.80                                
 12 Ramos, Rochelle           13 RedTails-MR          2:47.62    2:43.58
      34.42   43.04   50.69   35.43                                
 13 Kim, Yoonji               13 BB-NJ                2:37.09    2:43.67
      36.41   42.18   47.41   37.67                                
 14 Moyer, Amanda B           14 Ndac-MR              2:45.11    2:47.47
      37.98   42.62   48.61   38.26                                
 15 Seals, Caitlin E          13 YCST-CT              2:48.68    2:49.13
      36.70   43.93   50.78   37.72                                
 16 Reyes, Emily              13 CIY-MR               2:57.19    2:49.97
      35.97   42.79   51.40   39.81                                
 17 Perugini, Brittany R      13 YCST-CT              2:53.00    2:50.06
      38.87   43.37   50.18   37.64                                
 18 Matson, Meagan J          13 CIY-MR               2:46.78    2:51.63
      36.65   46.58   48.81   39.59                                
 19 Buckholz, Whitney         14 Bam-MR               2:59.00    2:54.41
                      50.38   40.00                                
 20 Quinn, Sara K             13 BB-NJ                2:56.98    2:58.74
      40.33   44.99   56.18   37.24                                
 21 Florio, Jolene E          14 Aqua Gems-MR         2:59.47    3:04.06
      41.75   47.47   50.14   44.70                                
 22 Iroff, Dana M             13 CIY-MR               2:52.92    3:07.57
      41.56   51.68   52.29   42.04                                
 23 Recchione, Lauren A       13 BB-NJ                2:58.66    3:08.55
      45.18   46.72   52.12   44.53                                
 24 Semeraro, Samantha        14 OWA-MR               2:49.60    3:09.97
      40.11   47.61   58.42   43.83                                
 
Event 112  Boys 13-14 200 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Kyle G              13 MSC-MR               2:18.45    2:16.24
      30.73   33.67   41.42   30.42                                
  2 Wang, Vinson              13 MSC-MR               2:24.56    2:18.73
      29.38   35.16   42.41   31.78                                
  3 Iino, Seiji               13 RedTails-MR          2:35.94    2:24.90
      31.46   37.39   42.65   33.40                                
  4 Ziplow, Jason             14 OWA-MR               2:23.10    2:25.57
      32.45   35.03   47.82   30.27                                
  5 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               2:25.41    2:25.59
      31.58   37.96   43.49   32.56                                
  6 Viola, John W             14 BB-NJ                2:39.58    2:30.88
      32.88   40.62   43.97   33.41                                
  7 Marks, Danny J            13 Aqua Gems-MR         2:37.07    2:31.80
      38.62   37.92   41.14   34.12                                
  8 Neely, William W          13 MSC-MR               2:51.66    2:40.06
      36.29   41.66   46.77   35.34                                
  9 Kubicek, Jonathan         14 Bam-MR               2:59.00    2:40.57
      35.39   42.70   47.65   34.83                                
 10 Matson, Jeffrey           14 CIY-MR               2:44.53    2:46.01
      33.42   42.84   49.97   39.78                                
 11 Skeats, Brian A           13 Ndac-MR              2:48.00    2:48.67
      38.62   44.39   50.24   35.42                                
 12 Duch, Sam                 13 RedTails-MR          2:50.31    2:48.74
      38.03   40.06   55.53   35.12                                
 13 McDonald, Morris          14 Bam-MR               2:58.00    2:52.40
      35.99   44.65   53.46   38.30                                
 14 Joseph, Walter L          13 Bam-MR               2:58.00    2:56.17
      40.09   40.69   52.16   43.23                                
 15 Fasino, Dominic G         13 Aqua Gems-MR         2:56.66    2:57.76
      39.45   45.43   51.18   41.70                                
 16 Chase, Nathan B           13 MSC-MR               2:50.16    2:59.78
      36.22   46.82   55.04   41.70                                
 17 Dunbar, Alex J            13 BB-NJ                3:10.65    3:01.12
      41.33   46.66   51.79   41.34                                
 18 Kwong, Darren K           13 Bam-MR                    NT    3:27.20
      47.38   48.07 1:07.25   44.50                                
 -- Salayka, Doug             14 OWA-MR               2:23.10         DQ
      41.15   50.61   57.19   41.26                                
 
Event 113  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:13.30    1:26.88
      48.89   37.99                                                
 -- Big Apple Marlins Swim Club-MR  'A'               1:20.00         DQ
      41.73   41.83                                                
 
Event 115  Girls 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:40.84    1:48.82
      29.77   27.95   25.86   25.24                                
  2 Marist Swim Club-MR  'B'                          1:40.90    1:48.98
      28.57   27.77   27.58   25.06                                
  3 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'A'                1:50.66    1:53.74
      28.02   28.53   29.34   27.85                                
  4 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              1:54.00    1:57.09
      27.91   31.32   30.01   27.85                                
  5 Riverbank Red Tails Swim Team-MR  'A'             2:08.09    2:19.71
      29.58   29.33   29.04   51.76                                
 
Event 116  Boys 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'B'                          1:33.80    1:33.99
      24.25   24.17   22.70   22.87                                
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:33.77    1:34.86
      26.33   23.90   23.02   21.61                                
  3 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'A'                1:42.66    1:42.36
      24.73   25.20   27.34   25.09                                
 
Event 117  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'A'                1:51.12    1:52.78
      28.97   28.15   29.21   26.45                                
  2 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'B'                1:55.05    1:56.05
      28.18   29.83   29.36   28.68                                
  3 Bergen Barracuda Swim Club-NJ  'C'                2:00.65    2:08.88
      29.64   30.40   38.35   30.49                                
 
Event 118  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:35.87    1:47.97
      30.68   26.67   25.45   25.17                                
  2 Big Apple Marlins Swim Club-MR  'A'               1:55.00    1:57.88
      27.75   29.12   33.49   27.52                                
  3 Riverbank Red Tails Swim Team-MR  'A'             2:06.09    1:58.90
      30.07   30.17   33.68   24.98                                

Brought to you by Computer Aide, Inc.