2001 MSC FALL INVITATIONAL
11/2/01 to 11/4/01

Event 1  Girls 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             16 MSC-MR              17:49.11   18:08.88
  2 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR              18:38.92   18:28.88
  3 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR                    NT   20:20.97
  4 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR              20:29.79   20:25.73
  5 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR                    NT   21:03.99
  6 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR              22:04.31   21:26.32
  7 Kemp, Victoria L          13 MSC-MR                    NT   22:03.34
 
Event 2  Boys 1650 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR              16:59.00   17:18.17
  2 Puretz, Henry H           17 MSC-MR              16:19.61   17:41.41
  3 Olivo, Robert E           17 MSC-MR              17:56.65   17:44.02
  4 Berg, Kyle G              13 MSC-MR              21:12.96   18:52.75
  5 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR                    NT   18:57.00
  6 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR                    NT   19:26.86
  7 Wang, Vinson              12 MSC-MR                    NT   19:40.85
  8 Neely, William W          13 MSC-MR                    NT   23:27.63
 
Event 3  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa M       12 Middies-MR           2:07.94    2:05.94
  2 Pomerantz, Jojo F         12 Middies-MR           2:10.00    2:13.29
  3 Bellew, Elizabeth A       12 Middies-MR           2:13.17    2:13.92
  4 Burke, Becky R            11 MSC-MR               2:23.89    2:14.94
  5 Strassberg, Amy D         12 Middies-MR           2:20.00    2:17.89
  6 Ghitelman, Hillary J      12 Middies-MR           2:17.33    2:18.83
  7 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               2:36.12    2:20.62
  8 O'Brien, Molly J          12 Middies-MR           2:17.52    2:22.11
  9 Melagrano, Dominique M    11 Middies-MR           2:31.84    2:23.39
 10 Wang, Diana               11 MSC-MR               2:36.26    2:24.85
 11 Rakoczy, Margaret J       11 Middies-MR           2:24.24    2:25.68
 12 Marchewka, Katherine S    12 Middies-MR           2:20.00    2:29.36
 13 Lau, Allison              12 Middies-MR           2:41.05    2:31.52
 14 Conlee, Ellie M           11 Middies-MR           2:33.78    2:32.16
 15 Kutner, Maxine J          12 Middies-MR           2:30.84    2:32.47
 16 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               2:41.24    2:33.15
 16 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR              2:38.57    2:33.15
 18 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               2:35.54    2:33.94
 19 Aiello, Christina E       12 MSC-MR               2:53.30    2:36.69
 20 Drew, Kimberly H          11 Middies-MR           2:37.10    2:38.41
 21 Huddleston, Ashley B      12 Middies-MR           2:25.00    2:38.78
 22 Stenger, Rebecca *        11 LBA-MR               3:01.45    2:45.61
 23 Wallace, Rian             11 LBA-MR               3:07.67    2:47.99
 24 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR                    NT    3:01.78
 
Event 4  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wang, Vinson              12 MSC-MR               2:05.72    2:02.79
  2 Bailey, Michael I         12 Middies-MR           2:08.21    2:03.36
  3 Saccurato, Matthew G      12 Middies-MR           2:05.64    2:03.95
  4 Morrissey, Sean W         12 Middies-MR           2:05.00    2:06.88
  5 Eyckmans, Robert E        11 Middies-MR           2:11.16    2:16.61
  6 Gonzalez, Cliff M         11 Middies-MR           2:21.89    2:19.45
  7 Mollema, Ivor R           11 Middies-MR           2:25.00    2:21.41
  8 Walotsky, Conor O         12 Middies-MR           2:26.72    2:23.76
  9 Bennett, Paul A           12 Middies-MR           2:47.15    2:24.28
 10 Byrnes, TJ Z              12 MSC-MR               2:24.57    2:24.76
 11 Hughes, Michael G         12 Middies-MR           2:17.79    2:24.81
 12 Rhall, Thomas T           11 Middies-MR           2:30.00    2:26.87
 13 Kelly, Patrick *          11 LBA-MR               2:33.50    2:27.68
 14 Huff, Andrew C            11 Middies-MR           2:27.00    2:31.67
 15 Lynch, James C            11 Middies-MR           2:33.65    2:32.14
 16 Pope, Ryan P              11 Middies-MR           2:22.00    2:34.78
 17 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR               3:14.11    2:57.75
 
Event 5  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ghitelman, Beatrice E     13 Middies-MR           1:56.77    2:02.74
  2 Chapman, Hope B           14 Middies-MR           1:58.00    2:03.27
  3 Nicholson, Amanda S       14 Middies-MR           2:06.44    2:04.54
  4 Rakoczy, Joanna D         13 Middies-MR           1:57.93    2:04.61
  5 Jorgensen, Dana A         14 Middies-MR           2:02.37    2:04.66
  6 Ferguson, Kaitlyn R       14 Middies-MR           2:12.13    2:04.99
  7 Mueller, Mary F           13 Middies-MR           2:03.10    2:05.75
  8 Akerfelds, Dana P         13 Middies-MR           2:07.96    2:09.48
  9 Pandolfo, Julia R         13 Middies-MR           2:09.24    2:09.74
 10 Martinez, Mia L           14 Middies-MR           2:12.68    2:10.00
 11 Goff, Sara L              13 Middies-MR           2:09.91    2:11.09
 12 Fitzsimons, Shannon R     14 Ndac-MR              2:12.99    2:13.22
 13 Miata, Julianne M         14 Middies-MR           2:12.56    2:13.79
 14 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR              2:12.44    2:17.20
 15 Kemp, Victoria L          13 MSC-MR               2:31.86    2:22.69
 16 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR               2:33.77    2:24.10
 17 Savage, Keara *           13 LBA-MR               2:19.00    2:26.42
 18 Miller, Carolyn L         13 MSC-MR               2:37.50    2:27.38
 19 Castillo, Patrice         13 LBA-MR               2:37.02    2:35.01
 
Event 6  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Johnson, Richard A        14 Middies-MR           1:52.86    1:56.73
  2 Civetta, Alex J           14 Middies-MR           1:59.04    1:59.17
  3 MC Laughlin, Jason O      13 Middies-MR           1:58.24    1:59.81
  4 Kashiwagi, Yoshihiko      13 Middies-MR           2:10.00    2:01.95
  5 Nicholson, Jackson G      13 Middies-MR           2:07.33    2:02.58
  6 Berg, Kyle G              13 MSC-MR               2:00.57    2:02.62
  7 Castillo, Charlie         14 LBA-MR               2:10.89    2:03.43
  8 Morrissey, Peter W        14 Middies-MR           2:06.46    2:04.01
  9 Strassberg, Matthew R     14 Middies-MR           2:06.18    2:05.46
 10 Liberatori, Daniel J      13 Middies-MR           2:16.65    2:07.98
 11 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               2:13.92    2:08.53
 12 MC Clintock, Craig A      14 Middies-MR           2:10.69    2:10.75
 13 Boate, Ryan T             13 Middies-MR           2:21.03    2:18.50
 14 Lantin, Peter A           13 Middies-MR           2:20.00    2:23.52
 15 Neely, William W          13 MSC-MR               2:49.01    2:34.72
 16 Morgan, Joshua M          13 MSC-MR               2:53.20    2:46.68
 
Event 7  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Shea P              10 MSC-MR               2:26.89    2:21.72
  2 Chapman, Mary W           10 Middies-MR           2:40.00    2:26.31
  3 Kelly, Emily               9 LBA-MR               2:31.00    2:29.94
  4 Suzuka, Yuka              10 Middies-MR           2:50.20    2:32.91
  5 Taranto, Yolanda R        10 MSC-MR               2:45.97    2:35.80
  6 Wyatt, Allison B           9 MSC-MR                    NT    2:49.21
  7 Pai, Christina E          10 MSC-MR               3:01.29    2:59.34
  8 Soricelli, Juliet M       10 Middies-MR           2:50.00    3:11.80
 
Event 8  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rubzin, Scott             10 Middies-MR           2:22.81    2:23.07
  2 Donis, Harry J            10 Middies-MR           2:30.00    2:31.21
  3 Saccurato, Josh H         10 Middies-MR           2:30.00    2:31.59
  4 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR               3:08.45    2:58.52
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Walotsky, Kyle P          16 Middies-MR           1:52.56    1:58.45
  2 Berg, Corey C             16 MSC-MR               1:51.78    1:58.73
  3 Monahan, K.C. C           16 Middies-MR           1:57.33    1:59.01
  4 Schulman, Lauren P        17 Middies-MR           1:53.19    1:59.19
  5 Braun, Jenny E            15 Middies-MR           1:57.90    2:01.19
  6 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR               1:55.81    2:01.25
  7 Rohrs, Lisa M             15 Middies-MR           2:01.87    2:01.60
  8 Straub, Jaime M           15 Middies-MR           2:03.18    2:03.69
  9 Ruggiero, Elizabeth C     15 Middies-MR           2:03.59    2:05.71
 10 Troy, Marisa L            15 Middies-MR           2:08.30    2:06.65
 11 Chapman, Emily R          15 Middies-MR           2:05.00    2:07.18
 12 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               2:07.55    2:07.31
 13 Liberatori, Lauren M      15 Middies-MR           2:13.49    2:10.81
 14 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR               2:10.54    2:10.86
 15 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               2:10.98    2:11.24
 16 Tartaglione, Erin T       15 Middies-MR           2:10.20    2:13.29
 17 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR               2:17.96    2:15.27
 18 Carr, Anna H              16 Ndac-MR              2:16.40    2:17.73
 19 Egan, Abbe F              16 Middies-MR           2:14.12    2:20.78
 
Event 10  Boys 200 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wisniewski, Bob W         33 Middies-MR           1:45.15    1:49.79
  2 Pai, Christophr C         16 MSC-MR               1:51.44    1:50.38
  3 Puretz, Henry H           17 MSC-MR               1:46.23    1:53.82
  4 Olivo, Robert E           17 MSC-MR               1:54.60    1:53.88
  5 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               1:55.59    1:54.10
  6 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR               1:51.54    1:57.12
  7 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR               1:55.89    1:57.93
  8 Scappaticci, Tom          16 Middies-MR           1:58.51    1:58.36
  9 Batson, James P           15 Middies-MR           1:59.35    1:58.74
 10 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR               1:52.91    1:59.46
 11 Britvan, Michael S        15 Middies-MR           1:59.33    2:01.37
 12 Mullin, Ian M             16 Middies-MR           1:58.18    2:01.49
 13 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR                    NT    2:10.13
 
Event 11  Girls 11-12 200 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa M       12 Middies-MR           2:21.92    2:22.79
  2 Bellew, Elizabeth A       12 Middies-MR           2:26.90    2:30.22
  3 Burke, Becky R            11 MSC-MR               2:42.86    2:31.07
  4 Ghitelman, Hillary J      12 Middies-MR           2:34.26    2:33.18
  5 Pomerantz, Jojo F         12 Middies-MR           2:30.00    2:33.79
  6 Rakoczy, Margaret J       11 Middies-MR           2:40.00    2:41.92
  7 Strassberg, Amy D         12 Middies-MR           2:35.00    2:43.51
  8 Melagrano, Dominique M    11 Middies-MR           2:52.45    2:43.85
  9 Kutner, Maxine J          12 Middies-MR           2:45.26    2:44.37
 10 O'Brien, Molly J          12 Middies-MR           2:35.72    2:44.38
 11 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               3:02.30    2:45.22
 12 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               2:49.66    2:45.81
 13 Lau, Allison              12 Middies-MR           3:00.23    2:45.99
 14 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               2:57.46    2:46.93
 15 Wang, Diana               11 MSC-MR               3:00.27    2:47.63
 16 Purdy, Rosie K            12 Middies-MR           3:00.00    2:47.67
 17 Aiello, Christina E       12 MSC-MR                    NT    2:51.07
 18 Torres, Molly *           11 LBA-MR               3:04.86    2:54.81
 19 Huddleston, Ashley B      12 Middies-MR           2:50.00    2:56.35
 20 Conlee, Ellie M           11 Middies-MR           2:50.00    2:57.45
 21 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR              3:04.46    3:01.05
 22 Stenger, Rebecca *        11 LBA-MR               3:10.21    3:06.99
 23 Shouldis, Ellen *         11 LBA-MR               2:23.11    3:08.18
 24 Drew, Kimberly H          11 Middies-MR           2:55.00    3:09.30
 25 Wallace, Rian             11 LBA-MR               3:26.00    3:15.49
 -- Marchewka, Katherine S    12 Middies-MR           2:45.00         DQ
 -- Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR                    NT         DQ
 
Event 12  Boys 11-12 200 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bailey, Michael I         12 Middies-MR           2:19.07    2:16.31
  2 Wang, Vinson              12 MSC-MR               2:27.22    2:24.56
  3 Saccurato, Matthew G      12 Middies-MR           2:19.31    2:24.70
  4 Morrissey, Sean W         12 Middies-MR           2:25.00    2:25.17
  5 Eyckmans, Robert E        11 Middies-MR           2:33.62    2:38.56
  6 Rhall, Thomas T           11 Middies-MR           2:57.19    2:40.86
  7 Lynch, James C            11 Middies-MR           2:50.48    2:41.66
  8 Walotsky, Conor O         12 Middies-MR           2:36.92    2:43.22
  9 Hughes, Michael G         12 Middies-MR           2:40.69    2:43.27
 10 Bennett, Paul A           12 Middies-MR           2:45.00    2:46.65
 11 Huff, Andrew C            11 Middies-MR           2:50.00    2:54.44
 12 Pope, Ryan P              11 Middies-MR           2:40.00    2:55.83
 -- Gonzalez, Cliff M         11 Middies-MR           2:41.36         DQ
 -- Mollema, Ivor R           11 Middies-MR           2:45.00         DQ
 
Event 13  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Chapman, Hope B           14 Middies-MR           5:20.00    5:19.89
  2 Ghitelman, Beatrice E     13 Middies-MR           5:07.17    5:20.01
  3 Nicholson, Amanda S       14 Middies-MR           5:29.17    5:27.22
  4 Rakoczy, Joanna D         13 Middies-MR           5:13.69    5:33.02
  5 Mueller, Mary F           13 Middies-MR           5:38.38    5:35.45
  6 Ferguson, Kaitlyn R       14 Middies-MR           5:41.62    5:38.66
  7 Akerfelds, Dana P         13 Middies-MR           5:54.79    5:40.09
  8 Pandolfo, Julia R         13 Middies-MR           5:32.02    5:41.66
  9 Martinez, Mia L           14 Middies-MR           5:56.12    5:43.95
 10 Jorgensen, Dana A         14 Middies-MR           5:21.02    5:47.23
 11 Miata, Julianne M         14 Middies-MR           5:55.25    5:47.52
 12 Goff, Sara L              13 Middies-MR           5:46.88    5:48.54
 13 Fitzsimons, Shannon R     14 Ndac-MR              6:11.43    6:04.83
 14 Castillo, Patrice         13 LBA-MR               6:08.12    6:36.21
 15 Miller, Carolyn L         13 MSC-MR               7:29.46    6:38.85
 
Event 14  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Civetta, Alex J           14 Middies-MR           5:12.05    5:07.81
  2 Johnson, Richard A        14 Middies-MR           5:07.91    5:11.00
  3 MC Laughlin, Jason O      13 Middies-MR           5:12.14    5:19.95
  4 Kashiwagi, Yoshihiko      13 Middies-MR           5:45.00    5:25.63
  5 Nicholson, Jackson G      13 Middies-MR           5:41.03    5:27.44
  6 MC Clintock, Craig A      14 Middies-MR           5:42.95    5:33.92
  7 Strassberg, Matthew R     14 Middies-MR           5:36.42    5:33.93
  8 Morrissey, Peter W        14 Middies-MR           5:58.51    5:36.09
  9 Castillo, Charlie         14 LBA-MR               5:46.78    5:41.70
 10 Liberatori, Daniel J      13 Middies-MR           5:58.05    5:57.08
 11 Boate, Ryan T             13 Middies-MR           6:00.56    6:01.17
 12 Lantin, Peter A           13 Middies-MR           6:15.00    6:46.28
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Walotsky, Kyle P          16 Middies-MR           4:56.40    5:08.20
  2 Schulman, Lauren P        17 Middies-MR           4:59.15    5:15.13
  3 Braun, Jenny E            15 Middies-MR           5:03.69    5:15.16
  4 Rohrs, Lisa M             15 Middies-MR           5:17.49    5:18.90
  5 Monahan, K.C. C           16 Middies-MR           5:10.52    5:20.94
  6 Straub, Jaime M           15 Middies-MR           5:16.99    5:21.28
  7 Ruggiero, Elizabeth C     15 Middies-MR           5:20.01    5:25.09
  8 Chapman, Emily R          15 Middies-MR           5:25.00    5:36.41
  9 Berg, Corey C             16 MSC-MR               5:00.44    5:38.35
 10 Troy, Marisa L            15 Middies-MR           5:35.90    5:38.89
 11 Tartaglione, Erin T       15 Middies-MR           5:31.16    5:41.74
 12 Liberatori, Lauren M      15 Middies-MR           6:05.16    5:51.16
 13 Carr, Anna H              16 Ndac-MR              6:06.96    6:07.79
 14 Egan, Abbe F              16 Middies-MR           5:53.07    6:16.77
 15 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               7:03.32    6:19.17
 16 Smith, Jackie *           11 LBA-MR               7:00.12    6:45.79
 17 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR                    NT    6:49.40
 18 Pai, Deanna C             12 MSC-MR                    NT    7:03.91
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wisniewski, Bob W         33 Middies-MR           4:51.44    4:57.52
  2 Puretz, Henry H           17 MSC-MR               4:39.41    5:05.91
  3 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               4:55.11    5:06.70
  4 Pai, Christophr C         16 MSC-MR               5:22.00    5:13.33
  5 Scappaticci, Tom          16 Middies-MR           5:24.53    5:17.16
  6 Britvan, Michael S        15 Middies-MR           5:21.08    5:17.56
  7 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR               5:14.97    5:20.22
  8 Mullin, Ian M             16 Middies-MR           5:20.99    5:23.65
  9 Batson, James P           15 Middies-MR           5:30.99    5:24.63
 10 Morrissey, Sean W         12 Middies-MR           5:47.58    5:38.19
 11 Buyes, Michael            16 SCD-MR               5:06.00    5:56.30
 12 Kelly, Patrick *          11 LBA-MR               6:29.63    6:51.06
 
Event 17  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa M       12 Middies-MR             59.07      58.67
  2 Burke, Becky R            11 MSC-MR               1:03.07    1:00.73
  3 Pomerantz, Jojo F         12 Middies-MR           1:01.00    1:02.80
  4 Ong, Michelle W           12 Middies-MR           1:02.00    1:03.05
  5 O'Brien, Molly J          12 Middies-MR           1:03.34    1:03.28
  6 Ghitelman, Hillary J      12 Middies-MR           1:04.79    1:03.68
  7 Bellew, Elizabeth A       12 Middies-MR           1:01.72    1:04.51
  8 Strassberg, Amy D         12 Middies-MR           1:03.00    1:04.64
  9 Purdy, Rosie K            12 Middies-MR           1:10.00    1:06.14
 10 Melagrano, Dominique M    11 Middies-MR           1:08.86    1:06.20
 11 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               1:08.23    1:06.22
 12 Miller, Caroline          12 LBA-MR               1:10.09    1:06.91
 13 Lau, Allison              12 Middies-MR           1:10.10    1:07.46
 14 Wang, Diana               11 MSC-MR               1:12.71    1:07.83
 15 Rakoczy, Margaret J       11 Middies-MR           1:05.00    1:09.14
 16 Kutner, Maxine J          12 Middies-MR           1:08.93    1:09.20
 17 Marchewka, Katherine S    12 Middies-MR           1:05.00    1:09.88
 18 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR              1:11.84    1:10.63
 19 Smith, Jackie *           11 LBA-MR               1:08.64    1:11.16
 20 Palais, Lizzy S           11 Middies-MR           1:07.00    1:11.20
 21 Rafferty, Katie A         11 Ndac-MR              1:09.11    1:11.51
 22 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               1:11.61    1:11.63
 23 Aiello, Christina E       12 MSC-MR               1:14.24    1:11.70
 24 Conlee, Ellie M           11 Middies-MR           1:11.08    1:12.01
 25 Stenger, Rebecca *        11 LBA-MR               1:12.67    1:13.27
 26 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               1:13.88    1:13.54
 27 Huddleston, Ashley B      12 Middies-MR           1:07.00    1:13.81
 28 Werner, Kelly *           12 LBA-MR               1:19.68    1:14.79
 29 Ong, Natalie              11 Middies-MR           1:20.00    1:15.44
 30 Wallace, Rian             11 LBA-MR               1:23.43    1:16.68
 31 Gardner, Jodi A           11 MSC-MR               1:26.47    1:17.46
 32 Lu, Bonny S               11 Middies-MR           1:18.26    1:18.80
 33 Warren, Catherine         11 LBA-MR               1:32.00    1:20.96
 34 Canpolat, Aylin *         11 LBA-MR               1:15.26    1:23.51
 35 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR               1:30.03    1:24.81
 
Event 18  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wang, Vinson              12 MSC-MR                 56.66      56.22
  2 Bailey, Michael I         12 Middies-MR             59.71      57.81
  3 Saccurato, Matthew G      12 Middies-MR             58.27      58.22
  4 Morrissey, Sean W         12 Middies-MR             58.99      59.94
  5 Johnson, Andrew W         11 Middies-MR           1:03.76    1:02.40
  6 Eyckmans, Robert E        11 Middies-MR           1:00.00    1:03.82
  7 Gonzalez, Cliff M         11 Middies-MR           1:03.00    1:03.94
  8 Byrnes, TJ Z              12 MSC-MR               1:05.97    1:04.12
  9 Papetti, William *        12 LBA-MR               1:05.23    1:04.37
 10 Mollema, Ivor R           11 Middies-MR           1:03.00    1:05.05
 10 Bennett, Paul A           12 Middies-MR           1:05.00    1:05.05
 12 Rhall, Thomas T           11 Middies-MR           1:05.00    1:06.27
 13 Hughes, Michael G         12 Middies-MR           1:05.00    1:07.02
 14 Perley, Teddy P           11 Middies-MR           1:09.78    1:07.39
 15 Walotsky, Conor O         12 Middies-MR           1:07.08    1:07.55
 16 Lynch, James C            11 Middies-MR           1:09.75    1:08.68
 17 Kelly, Patrick *          11 LBA-MR               1:08.64    1:09.35
 18 Pope, Ryan P              11 Middies-MR           1:05.00    1:09.47
 19 Barbey, Christopher W     11 Middies-MR           1:10.00    1:09.92
 20 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR               1:10.47    1:10.38
 21 Rickart, Ryan S           11 Middies-MR           1:12.00    1:12.23
 22 Freiman, Jamie W          11 Middies-MR           1:19.97    1:12.66
 23 Nammacher, Luke H         11 Middies-MR           1:13.79    1:13.48
 24 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR               1:17.03    1:17.18
 25 Gorenstein, Alex Y        12 Middies-MR           1:12.00    1:19.22
 26 Anderson, Patrick         12 SCD-MR               1:17.63    1:23.83
 27 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR               1:27.76    1:29.26
 28 Kearney, Sean *           11 LBA-MR               1:20.56    1:35.92
 -- Huff, Andrew C            11 Middies-MR           1:09.79         DQ
 
Event 19  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Shea P              10 MSC-MR               1:07.22    1:04.58
  2 Chapman, Mary W           10 Middies-MR           1:10.00    1:07.87
  3 Kelly, Emily               9 LBA-MR               1:09.17    1:08.75
  4 Purdy, Deirdre E          10 Middies-MR           1:14.15    1:09.58
  5 Suzuka, Yuka              10 Middies-MR           1:14.71    1:10.59
  6 Chestler, Jessica M       10 Middies-MR           1:12.51    1:10.79
  7 Taranto, Yolanda R        10 MSC-MR               1:15.75    1:12.35
  8 Marynowski, Ryan M        10 Middies-MR           1:14.56    1:13.21
  9 Laitman, Caroline E       10 Middies-MR           1:19.08    1:13.28
 10 Stellman, Amanda E        10 Middies-MR           1:18.95    1:14.79
 11 Rogers, Stacey B           9 Middies-MR           1:18.30    1:14.83
 12 Brooke, Taylor             9 LBA-MR               1:17.48    1:15.66
 13 Hughes, Katie C           10 Middies-MR           1:18.10    1:15.74
 14 Huddleston, Devon F       10 Middies-MR           1:20.00    1:16.17
 15 Pai, Christina E          10 MSC-MR               1:19.64    1:16.22
 16 MacFarlane, Kimberly K    10 Middies-MR           1:20.00    1:17.80
 17 Herold, Eve R             10 Middies-MR           1:21.95    1:18.26
 18 O'Brien, Haley F          10 Middies-MR           1:23.56    1:19.38
 19 Soricelli, Juliet M       10 Middies-MR           1:20.00    1:21.61
 20 Nuccio, Skyler M           9 Ndac-MR              1:18.40    1:22.64
 21 Stenger, Alexa *           9 LBA-MR               1:22.84    1:22.72
 22 McCartney, Theresa         9 SCD-MR               1:20.00    1:25.17
 23 Heiss, Caitlin             9 LBA-MR               1:45.97    1:33.43
 24 Diaz, Brittany             9 MSC-MR                    NT    1:38.17
 25 Nogay, Arielle T          10 MSC-MR                    NT    1:39.50
 26 Munz, Brenna A             9 MSC-MR                    NT    1:50.34
 27 D'Angelo, Carolyn          9 SCD-MR               1:50.00    1:57.46
 
Event 20  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rubzin, Scott             10 Middies-MR           1:05.80    1:07.08
  2 Panzarino, Michael J      10 Middies-MR           1:15.00    1:10.02
  3 Donis, Harry J            10 Middies-MR           1:07.00    1:11.36
  4 O'Connell, James B        10 Middies-MR           1:18.00    1:16.69
  5 Scott, Tyler W            10 MSC-MR               1:27.07    1:17.57
  6 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR               1:25.04    1:18.19
  7 Breda, Darren             10 Middies-MR           1:34.79    1:21.26
  8 Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR               1:29.70    1:22.06
  8 Saccurato, Josh H         10 Middies-MR           1:10.90    1:22.06
 10 Friedman, Remy             9 LBA-MR               1:29.65    1:22.57
 11 Messinger, Josh E          9 Middies-MR           1:20.00    1:23.18
 12 Culver, Eric R            10 Ndac-MR              1:21.50    1:26.82
 13 Scarano, Joseph            9 SCD-MR               1:27.00    1:27.30
 14 Ong, Daniel                9 Middies-MR           1:25.00    1:28.83
 15 Gorenstein, Eric M        10 Middies-MR           1:16.00    1:38.46
 15 Disalvo, Brian Z           9 MSC-MR                    NT    1:38.46
 
Event 21  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Burke, Becky R            11 MSC-MR               1:17.04    1:15.21
  2 Ghitelman, Hillary J      12 Middies-MR           1:26.31    1:20.98
  3 O'Brien, Molly J          12 Middies-MR           1:22.00    1:23.58
  4 Kutner, Maxine J          12 Middies-MR           1:25.97    1:23.98
  5 Bellew, Elizabeth A       12 Middies-MR           1:24.15    1:24.27
  6 Woeckener, Bria           11 SCD-MR               1:32.43    1:25.05
  7 Ross, Brittany A          11 Ndac-MR              1:31.90    1:25.07
  8 Torres, Molly *           11 LBA-MR               1:31.11    1:25.62
  9 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               1:28.42    1:26.09
 10 Lu, Bonny S               11 Middies-MR           1:28.27    1:27.49
 11 Marchewka, Katherine S    12 Middies-MR           1:25.00    1:28.41
 12 Huddleston, Ashley B      12 Middies-MR           1:26.00    1:29.03
 13 Strassberg, Amy D         12 Middies-MR           1:30.65    1:29.14
 14 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               1:33.18    1:29.42
 15 Werner, Kelly *           12 LBA-MR               1:37.50    1:29.82
 16 Pomerantz, Jojo F         12 Middies-MR           1:28.00    1:30.16
 17 Melagrano, Dominique M    11 Middies-MR           1:35.31    1:30.32
 18 Aiello, Christina E       12 MSC-MR               1:34.36    1:31.18
 19 Ong, Michelle W           12 Middies-MR           1:26.00    1:31.88
 20 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR              1:34.64    1:33.51
 21 Purdy, Rosie K            12 Middies-MR           1:34.74    1:36.26
 22 Wallace, Rian             11 LBA-MR               1:44.46    1:36.89
 23 Brooke, MACKENZIE         11 LBA-MR               1:46.76    1:37.88
 24 Rhine, Alexandrea R       11 Ndac-MR              1:58.11    1:39.14
 25 Ong, Natalie              11 Middies-MR           1:40.00    1:39.62
 26 Canpolat, Aylin *         11 LBA-MR               1:43.26    1:41.36
 27 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR                    NT    1:45.51
 28 Gardner, Jodi A           11 MSC-MR                    NT    1:58.41
 29 D'Angelo, Samantha        11 SCD-MR               1:45.00    2:01.83
 
Event 22  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bailey, Michael I         12 Middies-MR           1:12.73    1:12.05
  2 Eyckmans, Robert E        11 Middies-MR           1:17.54    1:18.96
  3 Morrissey, Sean W         12 Middies-MR           1:22.57    1:22.48
  4 Rhall, Thomas T           11 Middies-MR           1:23.19    1:22.70
  5 Saccurato, Matthew G      12 Middies-MR           1:23.04    1:24.77
  6 Walotsky, Conor O         12 Middies-MR           1:27.87    1:26.19
  7 Hughes, Michael G         12 Middies-MR           1:26.92    1:27.30
  8 Gonzalez, Cliff M         11 Middies-MR           1:32.39    1:29.80
  9 Murray, Connor J          11 Ndac-MR              1:34.04    1:31.13
 10 Wing, William T           11 Ndac-MR              1:38.66    1:31.82
 11 Rickart, Ryan S           11 Middies-MR           1:35.00    1:32.10
 12 Mollema, Ivor R           11 Middies-MR           1:41.03    1:34.58
 13 Rutigliano, Ryan          11 SCD-MR               1:32.00    1:35.56
 14 Quinn, Colin              11 LBA-MR               1:35.64    1:35.86
 15 Barbey, Christopher W     11 Middies-MR           1:31.00    1:38.04
 16 Gorenstein, Alex Y        12 Middies-MR           1:30.00    1:40.62
 17 Huff, Andrew C            11 Middies-MR           1:40.52    1:40.87
 18 Pulkoski, Gregory *       11 LBA-MR               1:30.64    1:41.60
 19 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR               1:54.04    1:43.53
 20 Freiman, Jamie W          11 Middies-MR           2:00.87    1:50.41
 20 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR                    NT    1:50.41
 22 Nammacher, Luke H         11 Middies-MR           1:50.30    1:53.88
 -- Pope, Ryan P              11 Middies-MR           1:26.00         DQ
 -- Papetti, William *        12 LBA-MR               1:28.57         DQ
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pai, Christina E          10 MSC-MR                 38.73      39.75
  2 Purdy, Deirdre E          10 Middies-MR             42.44      40.00
  3 Chapman, Mary W           10 Middies-MR             41.76      40.63
  4 Berg, Shea P              10 MSC-MR                 46.49      41.78
  5 Taranto, Yolanda R        10 MSC-MR                 44.61      43.25
  6 Suzuka, Yuka              10 Middies-MR             47.53      44.77
  7 Marynowski, Ryan M        10 Middies-MR             45.12      45.15
  8 Hughes, Katie C           10 Middies-MR             44.23      45.46
  9 Laitman, Caroline E       10 Middies-MR             45.38      46.08
 10 Kelly, Shavon *           10 LBA-MR                 54.64      46.95
 11 Rogers, Stacey B           9 Middies-MR             46.91      47.14
 12 Stanford, Brittany *       9 LBA-MR                 46.17      47.42
 13 MacFarlane, Kimberly K    10 Middies-MR             50.00      47.43
 14 Quinn, Kelsey              9 LBA-MR                 40.23      47.89
 15 Stellman, Amanda E        10 Middies-MR             47.66      47.96
 16 Brooke, Taylor             9 LBA-MR                 43.52      48.21
 17 Huddleston, Devon F       10 Middies-MR             48.00      49.45
 18 Chestler, Jessica M       10 Middies-MR             53.11      50.16
 19 O'Brien, Haley F          10 Middies-MR             51.19      50.17
 20 Heiss, Caitlin             9 LBA-MR                 58.97      53.76
 21 Soricelli, Juliet M       10 Middies-MR             50.00      53.98
 22 Stenger, Alexa *           9 LBA-MR               1:03.45      54.09
 23 Herold, Eve R             10 Middies-MR             53.27      54.35
 24 Gerrity, Sara Day D       10 LBA-MR                 48.65      56.33
 25 Diaz, Brittany             9 MSC-MR                    NT    1:01.52
 26 Nogay, Arielle T          10 MSC-MR                    NT    1:06.54
 27 Munz, Brenna A             9 MSC-MR                    NT    1:12.23
 28 Nuccio, Skyler M           9 Ndac-MR                59.20    1:39.62
 -- D'Angelo, Carolyn          9 SCD-MR                 54.00         DQ
 
Event 24  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Gorenstein, Eric M        10 Middies-MR             45.00      42.28
  2 Rubzin, Scott             10 Middies-MR             40.81      42.65
  3 Saccurato, Josh H         10 Middies-MR             47.26      45.96
  4 Scott, Tyler W            10 MSC-MR                 49.45      46.40
  5 Breda, Darren             10 Middies-MR             48.75      47.74
  6 Panzarino, Michael J      10 Middies-MR             52.45      48.03
  7 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR                 51.10      48.63
  8 O'Connell, James B        10 Middies-MR             48.00      49.10
  9 Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR                 55.27      49.40
 10 Werner, Luke *            10 LBA-MR                 53.97      50.50
 11 Donis, Harry J            10 Middies-MR             49.05      50.62
 12 Santa-Donato, Nicholas    10 Middies-MR             55.17      51.37
 13 Messinger, Josh E          9 Middies-MR             50.00      53.50
 14 Ong, Daniel                9 Middies-MR             50.00      55.33
 15 Culver, Eric R            10 Ndac-MR              1:01.80      55.40
 16 Scarano, Joseph            9 SCD-MR                 52.00    1:01.37
 17 Disalvo, Brian Z           9 MSC-MR                    NT    1:08.40
 
Event 25  Girls 200 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             16 MSC-MR               1:58.16    2:04.98
  2 Ferguson, Kaitlyn R       14 Middies-MR           2:06.15    2:11.03
  3 Walotsky, Kyle P          16 Middies-MR           2:09.01    2:16.26
  4 Sytnyk, Laura M           16 Middies-MR           2:41.76    2:17.65
  5 Goff, Sara L              13 Middies-MR           2:23.90    2:18.25
  6 Nicholson, Amanda S       14 Middies-MR           2:26.65    2:19.66
  7 Jorgensen, Dana A         14 Middies-MR           2:17.00    2:20.32
  8 Hopkins, Siobhan C        17 Middies-MR           2:20.85    2:21.33
  8 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR               2:11.92    2:21.33
 10 Zollo, Ann Marie          14 Middies-MR           2:18.49    2:21.74
 11 Malloy, Tara L            16 Middies-MR           2:19.32    2:22.00
 12 Leonard, Cara M           13 Middies-MR           2:19.58    2:22.33
 13 Mueller, Mary F           13 Middies-MR           2:22.92    2:23.12
 14 Johnson, Laura E          15 Ndac-MR              2:25.10    2:26.48
 15 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR              2:20.95    2:27.59
 16 Considine, Liz J          15 Middies-MR           2:24.00    2:28.07
 17 Rakoczy, Maggie M         16 Middies-MR           2:25.62    2:28.60
 18 Rudolph, Marisa *         13 LBA-MR               2:31.26    2:30.23
 19 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR               2:54.18    2:31.63
 20 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               2:31.99    2:32.67
 21 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR               2:37.36    2:32.94
 22 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               2:28.97    2:35.17
 23 Kemp, Victoria L          13 MSC-MR                    NT    2:37.09
 24 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               2:43.71    2:37.62
 25 Mallette, Kristen A       14 Middies-MR           2:40.16    2:39.57
 
Event 26  Boys 200 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               1:58.06    1:58.71
  2 Thornton, Kyle P          17 Bgnw Marlins-MR      2:03.25    2:04.79
  3 Olivo, Robert E           17 MSC-MR               2:05.79    2:06.51
  4 Pai, Christophr C         16 MSC-MR               2:00.19    2:07.73
  5 Puretz, Henry H           17 MSC-MR               1:57.36    2:09.84
  6 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR               2:04.55    2:10.77
  7 Schiller, Matt D          16 Ndac-MR              2:12.32    2:10.83
  8 Herr, Tim M               17 Bgnw Marlins-MR      2:03.61    2:12.53
  9 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR               2:15.04    2:14.51
 10 Kashiwagi, Yoshihiko      13 Middies-MR           2:18.12    2:14.68
 11 Berg, Kyle G              13 MSC-MR               2:27.20    2:14.91
 12 Mitchell, Brad E          14 Bgnw Marlins-MR      2:15.65    2:15.17
 13 Civetta, Alex J           14 Middies-MR           2:13.83    2:16.02
 14 MC Clintock, Craig A      14 Middies-MR           2:23.56    2:17.98
 15 Cazes, Clifton C          16 Bgnw Marlins-MR      2:12.42    2:19.80
 16 Wang, Vinson              12 MSC-MR               2:30.94    2:25.35
 17 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               2:37.69    2:26.90
 18 Byrnes, TJ Z              12 MSC-MR               2:36.71    2:35.15
 19 Neely, William W          13 MSC-MR                    NT    2:49.49
 -- Nicholson, Jackson G      13 Middies-MR           2:18.91         DQ
 -- Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR                    NT         DQ
 
Event 27  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa M       12 Middies-MR           1:06.75    1:04.52
  2 Bellew, Elizabeth A       12 Middies-MR           1:07.68    1:10.35
  3 Pomerantz, Jojo F         12 Middies-MR           1:10.00    1:13.32
  4 Strassberg, Amy D         12 Middies-MR           1:13.35    1:14.06
  5 Melagrano, Dominique M    11 Middies-MR           1:20.31    1:14.15
  6 Rakoczy, Margaret J       11 Middies-MR           1:14.38    1:15.71
  7 Purdy, Rosie K            12 Middies-MR           1:22.03    1:16.04
  8 Ghitelman, Hillary J      12 Middies-MR           1:13.94    1:16.17
  9 Kutner, Maxine J          12 Middies-MR           1:18.87    1:18.97
 10 Lau, Allison              12 Middies-MR           1:28.62    1:19.16
 11 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               1:31.87    1:20.21
 12 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               1:25.79    1:20.40
 13 Ong, Michelle W           12 Middies-MR           1:20.00    1:22.07
 14 Conlee, Ellie M           11 Middies-MR           1:24.64    1:22.29
 15 Wang, Diana               11 MSC-MR               1:31.14    1:23.05
 16 Shouldis, Ellen *         11 LBA-MR               1:45.64    1:25.43
 17 Palais, Lizzy S           11 Middies-MR           1:25.00    1:25.80
 18 Aiello, Christina E       12 MSC-MR               1:24.22    1:26.09
 19 Marchewka, Katherine S    12 Middies-MR           1:19.00    1:26.23
 20 O'Brien, Molly J          12 Middies-MR           1:22.82    1:26.31
 21 Lu, Bonny S               11 Middies-MR           1:29.96    1:26.97
 22 Huddleston, Ashley B      12 Middies-MR           1:22.00    1:28.53
 23 Stenger, Rebecca *        11 LBA-MR               1:28.34    1:28.88
 
Event 28  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wang, Vinson              12 MSC-MR               1:06.96    1:04.97
  2 Saccurato, Matthew G      12 Middies-MR           1:03.33    1:05.43
  3 Bailey, Michael I         12 Middies-MR           1:09.21    1:07.75
  4 Gonzalez, Cliff M         11 Middies-MR           1:09.34    1:10.06
  5 Johnson, Andrew W         11 Middies-MR           1:13.68    1:11.15
  6 Morrissey, Sean W         12 Middies-MR           1:16.01    1:12.95
  7 Eyckmans, Robert E        11 Middies-MR           1:11.44    1:15.22
  8 Byrnes, TJ Z              12 MSC-MR               1:19.69    1:15.55
  9 Walotsky, Conor O         12 Middies-MR           1:12.26    1:16.14
 10 Lynch, James C            11 Middies-MR           1:22.24    1:17.61
 11 Huff, Andrew C            11 Middies-MR           1:15.00    1:19.56
 12 Barbey, Christopher W     11 Middies-MR           1:20.00    1:22.50
 13 Perley, Teddy P           11 Middies-MR           1:28.59    1:24.63
 14 Hughes, Michael G         12 Middies-MR           1:22.29    1:25.34
 15 Mollema, Ivor R           11 Middies-MR           1:36.49    1:27.39
 16 Pope, Ryan P              11 Middies-MR           1:16.00    1:27.75
 17 Bennett, Paul A           12 Middies-MR           1:20.00    1:27.87
 18 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR               1:42.11    1:32.52
 19 Quinn, Colin              11 LBA-MR               1:28.97    1:37.84
 -- Freiman, Jamie W          11 Middies-MR           1:45.00         DQ
 -- Rickart, Ryan S           11 Middies-MR           1:25.00         DQ
 
Event 29  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marynowski, Ryan M        10 Middies-MR             33.99      33.15
  2 Hughes, Katie C           10 Middies-MR             38.51      35.35
  3 MacFarlane, Kimberly K    10 Middies-MR             41.00      36.11
  4 Kelly, Emily               9 LBA-MR                 35.96      36.15
  5 Berg, Shea P              10 MSC-MR                 36.33      36.51
  6 Suzuka, Yuka              10 Middies-MR             39.01      37.10
  7 Pai, Christina E          10 MSC-MR                 40.80      38.14
  8 Purdy, Deirdre E          10 Middies-MR             41.47      38.53
  9 Laitman, Caroline E       10 Middies-MR             40.20      38.95
 10 Rogers, Stacey B           9 Middies-MR             43.20      39.69
 11 Taranto, Yolanda R        10 MSC-MR                 46.12      39.75
 12 Chapman, Mary W           10 Middies-MR             40.99      39.97
 13 Stellman, Amanda E        10 Middies-MR             41.87      40.71
 14 Gerrity, Sara Day D       10 LBA-MR                 42.65      40.95
 15 Soricelli, Juliet M       10 Middies-MR             45.00      42.28
 16 McCartney, Theresa         9 SCD-MR                 40.00      42.39
 17 Chestler, Jessica M       10 Middies-MR             45.41      42.65
 18 Herold, Eve R             10 Middies-MR             42.44      43.67
 19 Ryan, Sarah               10 SCD-MR                 45.82      44.49
 20 Brooke, Taylor             9 LBA-MR                 45.26      44.74
 21 Huddleston, Devon F       10 Middies-MR             45.00      46.03
 22 Quinn, Kelsey              9 LBA-MR                 42.65      51.17
 23 O'Brien, Haley F          10 Middies-MR             55.00      52.74
 -- D'Angelo, Carolyn          9 SCD-MR                 56.00         DQ
 -- Heiss, Caitlin             9 LBA-MR                 59.78         DQ
 -- Nuccio, Skyler M           9 Ndac-MR                57.80         DQ
 
Event 30  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Saccurato, Josh H         10 Middies-MR             31.00      33.03
  2 Panzarino, Michael J      10 Middies-MR             41.50      37.40
  3 Donis, Harry J            10 Middies-MR             37.00      37.48
  4 Scott, Tyler W            10 MSC-MR                 46.91      38.19
  5 Rubzin, Scott             10 Middies-MR             37.33      38.31
  6 Messinger, Josh E          9 Middies-MR             43.00      43.61
  7 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR                 43.41      46.16
  8 Breda, Darren             10 Middies-MR           1:02.10      48.47
  9 Friedman, Remy             9 LBA-MR                 45.69      48.78
 10 Gorenstein, Eric M        10 Middies-MR             42.00      49.81
 11 Ong, Daniel                9 Middies-MR             50.00      51.78
 -- Culver, Eric R            10 Ndac-MR                59.70         DQ
 -- O'Connell, James B        10 Middies-MR             45.00         DQ
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Burke, Becky R            11 MSC-MR                 32.46      32.84
  2 Ross, Brittany A          11 Ndac-MR                36.78      34.04
  3 Wang, Diana               11 MSC-MR                 37.47      34.98
  4 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR                 35.63      35.32
  5 Lau, Allison              12 Middies-MR             37.02      36.02
  6 Rakoczy, Margaret J       11 Middies-MR             37.95      36.91
  7 Rafferty, Katie A         11 Ndac-MR                37.71      37.13
  8 Palais, Lizzy S           11 Middies-MR             35.00      37.28
  9 Ong, Natalie              11 Middies-MR             42.00      39.05
 10 Conlee, Ellie M           11 Middies-MR             41.63      39.33
 11 Smith, Jackie *           11 LBA-MR                 42.38      39.50
 12 Rhine, Alexandrea R       11 Ndac-MR                52.70      40.91
 13 Gardner, Jodi A           11 MSC-MR                 44.70      41.14
 14 Werner, Kelly *           12 LBA-MR                 44.42      43.00
 15 Shouldis, Ellen *         11 LBA-MR                 45.11      43.55
 16 Brooke, MACKENZIE         11 LBA-MR                 41.21      45.21
 17 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR                 47.95      45.31
 18 D'Angelo, Samantha        11 SCD-MR                 48.37      48.88
 -- Montemarano, Annie        11 LBA-MR                 39.64         DQ
 -- Bender, Lauren            11 LBA-MR                 43.21         DQ
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wang, Vinson              12 MSC-MR                 30.64      31.61
  2 Bailey, Michael I         12 Middies-MR             33.11      31.74
  3 Saccurato, Matthew G      12 Middies-MR             31.84      32.53
  4 Perley, Teddy P           11 Middies-MR             35.93      34.47
  5 Byrnes, TJ Z              12 MSC-MR                 34.66      34.69
  6 Rhall, Thomas T           11 Middies-MR             38.78      34.90
  7 Papetti, William *        12 LBA-MR                 34.45      35.08
  8 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR                 34.49      35.36
  9 Lynch, James C            11 Middies-MR             35.77      35.53
 10 Johnson, Andrew W         11 Middies-MR             38.50      36.37
 11 Bennett, Paul A           12 Middies-MR             36.81      36.54
 12 Barbey, Christopher W     11 Middies-MR             36.00      37.19
 13 Kelly, Patrick *          11 LBA-MR                 36.45      38.40
 14 Murray, Connor J          11 Ndac-MR                42.56      39.11
 15 Nammacher, Luke H         11 Middies-MR             40.34      39.61
 16 Kearney, Sean *           11 LBA-MR                 39.64      39.64
 17 Meyer, Matthew            12 Ndac-MR                45.80      39.85
 18 Wing, William T           11 Ndac-MR                41.36      41.80
 19 Pulkoski, Gregory *       11 LBA-MR                 43.34      42.79
 20 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR                 47.58      43.92
 21 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR                 45.02      45.51
 -- Anderson, Michael         12 SCD-MR                 43.01         DQ
 
Event 33  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Shea P              10 MSC-MR               1:18.61    1:15.84
  2 Suzuka, Yuka              10 Middies-MR           1:24.76    1:18.82
  3 Purdy, Deirdre E          10 Middies-MR           1:24.81    1:19.80
  4 Chestler, Jessica M       10 Middies-MR           1:23.34    1:21.06
  5 Kelly, Emily               9 LBA-MR               1:17.64    1:21.48
  6 Chapman, Mary W           10 Middies-MR           1:25.00    1:22.21
  7 Stellman, Amanda E        10 Middies-MR           1:24.52    1:23.30
  8 Marynowski, Ryan M        10 Middies-MR           1:21.89    1:24.21
  9 MacFarlane, Kimberly K    10 Middies-MR           1:30.00    1:25.22
 10 Taranto, Yolanda R        10 MSC-MR               1:28.93    1:25.75
 11 Hughes, Katie C           10 Middies-MR           1:25.08    1:26.01
 12 Pai, Christina E          10 MSC-MR               1:25.00    1:26.09
 13 Laitman, Caroline E       10 Middies-MR           1:32.95    1:26.46
 14 Soricelli, Juliet M       10 Middies-MR           1:30.00    1:32.17
 15 Huddleston, Devon F       10 Middies-MR           1:30.00    1:32.25
 16 Stenger, Alexa *           9 LBA-MR               1:38.31    1:33.93
 17 Herold, Eve R             10 Middies-MR           1:34.24    1:34.41
 18 O'Brien, Haley F          10 Middies-MR           1:40.67    1:35.62
 19 Kelly, Shavon *           10 LBA-MR               1:43.06    1:41.12
 20 Nogay, Arielle T          10 MSC-MR                    NT    1:53.04
 21 Diaz, Brittany             9 MSC-MR                    NT    1:55.69
 -- Munz, Brenna A             9 MSC-MR                    NT         DQ
 
Event 34  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Saccurato, Josh H         10 Middies-MR           1:18.00    1:20.79
  2 Rubzin, Scott             10 Middies-MR           1:19.37    1:20.85
  3 O'Connell, James B        10 Middies-MR           1:30.00    1:28.00
  4 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR               1:31.94    1:30.08
  5 Scott, Tyler W            10 MSC-MR               1:35.30    1:30.27
  6 Donis, Harry J            10 Middies-MR           1:28.94    1:34.44
  7 Gorenstein, Eric M        10 Middies-MR           1:40.00    1:36.11
  8 Messinger, Josh E          9 Middies-MR           1:40.00    1:37.06
  9 Breda, Darren             10 Middies-MR           1:46.53    1:39.79
 10 Culver, Eric R            10 Ndac-MR              1:44.30    1:43.58
 11 Friedman, Remy             9 LBA-MR               1:40.52    1:44.12
 12 Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR                    NT    1:46.40
 13 Disalvo, Brian Z           9 MSC-MR                    NT    1:49.81
 14 Werner, Luke *            10 LBA-MR               2:28.65    1:58.96
 -- Ong, Daniel                9 Middies-MR           1:50.00         DQ
 -- Panzarino, Michael J      10 Middies-MR           1:38.94         DQ
 
Event 35  Girls 11-12 100 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa M       12 Middies-MR           1:06.04    1:06.78
  2 Burke, Becky R            11 MSC-MR               1:11.72    1:09.72
  3 Ghitelman, Hillary J      12 Middies-MR           1:10.30    1:12.56
  4 Pomerantz, Jojo F         12 Middies-MR           1:13.00    1:14.16
  5 Bellew, Elizabeth A       12 Middies-MR           1:11.72    1:14.21
  6 Ross, Brittany A          11 Ndac-MR              1:16.04    1:15.55
  7 Strassberg, Amy D         12 Middies-MR           1:14.92    1:15.66
  8 Melagrano, Dominique M    11 Middies-MR           1:25.94    1:15.68
  9 Kutner, Maxine J          12 Middies-MR           1:19.70    1:15.78
 10 Lau, Allison              12 Middies-MR           1:27.05    1:15.82
 11 O'Brien, Molly J          12 Middies-MR           1:13.13    1:16.35
 12 Ong, Michelle W           12 Middies-MR           1:15.00    1:17.34
 13 Wang, Diana               11 MSC-MR               1:21.09    1:18.13
 14 Rakoczy, Margaret J       11 Middies-MR           1:17.62    1:18.67
 15 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               1:21.29    1:19.06
 16 Rafferty, Katie A         11 Ndac-MR              1:24.36    1:20.12
 17 Marchewka, Katherine S    12 Middies-MR           1:19.00    1:20.56
 18 Palais, Lizzy S           11 Middies-MR           1:22.63    1:20.82
 19 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               1:25.07    1:21.05
 20 Aiello, Christina E       12 MSC-MR               1:28.34    1:21.49
 21 Lu, Bonny S               11 Middies-MR           1:21.87    1:21.57
 22 Woeckener, Bria           11 SCD-MR               1:24.23    1:22.02
 23 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR              1:24.36    1:22.46
 24 Torres, Molly *           11 LBA-MR               1:24.28    1:23.17
 25 Huddleston, Ashley B      12 Middies-MR           1:22.00    1:23.58
 26 Smith, Jackie *           11 LBA-MR               1:24.89    1:24.40
 27 Conlee, Ellie M           11 Middies-MR           1:29.89    1:24.42
 28 Stenger, Rebecca *        11 LBA-MR               1:27.28    1:25.49
 29 Ong, Natalie              11 Middies-MR           1:30.00    1:26.51
 30 Wallace, Rian             11 LBA-MR               1:37.97    1:26.60
 31 Canpolat, Aylin *         11 LBA-MR               1:34.56    1:26.87
 32 Shouldis, Ellen *         11 LBA-MR               1:36.50    1:27.42
 33 Rhine, Alexandrea R       11 Ndac-MR              1:49.40    1:31.75
 34 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR               1:45.07    1:35.50
 35 Gardner, Jodi A           11 MSC-MR               2:06.68    1:37.23
 -- Purdy, Rosie K            12 Middies-MR           1:20.00         DQ
 -- Miller, Caroline          12 LBA-MR               1:25.64         DQ
 
Event 36  Boys 11-12 100 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bailey, Michael I         12 Middies-MR           1:05.19    1:05.88
  2 Saccurato, Matthew G      12 Middies-MR           1:06.75    1:07.50
  3 Morrissey, Sean W         12 Middies-MR           1:13.11    1:11.16
  4 Eyckmans, Robert E        11 Middies-MR           1:11.95    1:14.72
  5 Johnson, Andrew W         11 Middies-MR           1:19.77    1:15.15
  6 Byrnes, TJ Z              12 MSC-MR               1:16.85    1:15.69
  7 Lynch, James C            11 Middies-MR           1:18.18    1:15.74
  8 Gonzalez, Cliff M         11 Middies-MR           1:15.94    1:16.21
  9 Rhall, Thomas T           11 Middies-MR           1:21.50    1:16.81
 10 Hughes, Michael G         12 Middies-MR           1:18.28    1:16.85
 11 Walotsky, Conor O         12 Middies-MR           1:14.22    1:17.28
 12 Huff, Andrew C            11 Middies-MR           1:20.71    1:18.85
 13 Bennett, Paul A           12 Middies-MR           1:22.00    1:19.25
 14 Barbey, Christopher W     11 Middies-MR           1:20.00    1:19.90
 15 Perley, Teddy P           11 Middies-MR           1:24.31    1:20.09
 16 Pope, Ryan P              11 Middies-MR           1:16.00    1:20.74
 17 Mollema, Ivor R           11 Middies-MR           1:30.47    1:20.86
 18 Murray, Connor J          11 Ndac-MR              1:21.97    1:22.23
 19 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR               1:23.97    1:24.36
 20 Rickart, Ryan S           11 Middies-MR           1:25.00    1:25.17
 21 Kelly, Patrick *          11 LBA-MR               1:21.45    1:25.41
 22 Wing, William T           11 Ndac-MR              1:30.66    1:26.39
 23 Freiman, Jamie W          11 Middies-MR           1:42.40    1:26.72
 24 Meyer, Matthew            12 Ndac-MR              1:45.80    1:30.53
 25 Gorenstein, Alex Y        12 Middies-MR           1:25.00    1:30.87
 26 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR               1:41.25    1:33.39
 27 Pulkoski, Gregory *       11 LBA-MR               1:25.94    1:33.65
 28 Nammacher, Luke H         11 Middies-MR           1:29.99    1:34.56
 29 Rutigliano, Ryan          11 SCD-MR               1:39.70    1:34.76
 30 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR                    NT    1:35.18
 31 Kearney, Sean *           11 LBA-MR               1:40.56    1:38.40
 -- Quinn, Colin              11 LBA-MR               1:26.45         DQ
 
Event 37  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:42.38    2:34.15
     1) Kelly, Shavon * 10              2) Stanford, Brittany * 9
     3) Kelly, Emily 9                  4) Brooke, Taylor 9
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:26.13    2:35.86
     1) Taranto, Yolanda R 10           2) Pai, Christina E 10
     3) Berg, Shea P 10                 4) Diaz, Brittany 9
 
Event 38  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:29.24    2:55.68
     1) Seagren, Ryan M 10              2) Disalvo, Brian Z 9
     3) Scott, Tyler W 10               4) Gardner, Jonathan P 10
 
Event 39  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:14.38    2:14.45
     1) Weisberg, Sarah-Jane F 12       2) Burke, Becky R 11
     3) Williams, Jeysalin R 11         4) Wang, Diana 11
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:30.88    2:24.92
     1) Smith, Jackie * 11              2) Torres, Molly * 11
     3) Shouldis, Ellen * 11            4) Miller, Caroline 12
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:36.73    2:40.59
     1) Warren, Catherine 11            2) Werner, Kelly * 12
     3) Stenger, Rebecca * 11           4) Wallace, Rian 11
 
Event 40  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:27.28    2:31.63
     1) Papetti, William * 12           2) Quinn, Colin 11
     3) Kelly, Patrick * 11             4) Kearney, Sean * 11
 
Event 41  Girls 13-14 400 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ferguson, Kaitlyn R       14 Middies-MR           4:34.55    4:45.00
  2 Ghitelman, Beatrice E     13 Middies-MR           4:46.01    4:53.95
  3 Nicholson, Amanda S       14 Middies-MR           5:05.73    4:54.13
  4 Jorgensen, Dana A         14 Middies-MR           4:56.27    4:54.93
  5 Leonard, Cara M           13 Middies-MR           5:04.34    5:02.12
  6 Rakoczy, Joanna D         13 Middies-MR           4:50.34    5:02.96
  7 Pandolfo, Julia R         13 Middies-MR           4:58.21    5:05.38
  8 Zollo, Ann Marie          14 Middies-MR           5:04.00    5:07.38
  9 Mueller, Mary F           13 Middies-MR           5:00.00    5:12.36
 10 Rudolph, Marisa *         13 LBA-MR               5:24.13    5:18.89
 11 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR                    NT    5:39.78
 
Event 42  Boys 13-14 400 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Civetta, Alex J           14 Middies-MR           4:45.37    4:33.88
  2 Mitchell, Brad E          14 Bgnw Marlins-MR      4:35.00    4:37.59
  3 Kashiwagi, Yoshihiko      13 Middies-MR           5:00.00    4:51.81
  4 Nicholson, Jackson G      13 Middies-MR           4:47.55    5:02.62
 -- Castillo, Charlie         14 LBA-MR               5:04.75         DQ
 
Event 43  Girls 400 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             16 MSC-MR               4:24.80    4:35.81
  2 Walotsky, Kyle P          16 Middies-MR           4:31.84    4:40.88
  3 Rohrs, Lisa M             15 Middies-MR           4:44.07    4:44.74
  4 Braun, Jenny E            15 Middies-MR           4:42.04    4:44.91
  5 Sytnyk, Laura M           16 Middies-MR           4:52.00    4:51.07
  6 Straub, Jaime M           15 Middies-MR           4:47.38    4:51.77
  7 Malloy, Tara L            16 Middies-MR           4:45.89    4:52.90
  8 Hopkins, Siobhan C        17 Middies-MR           4:45.00    4:54.79
  9 Ruggiero, Elizabeth C     15 Middies-MR           4:45.49    4:55.58
 10 Akerfelds, Aleksa M       12 Middies-MR           5:02.88    4:56.09
 11 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR               4:51.22    4:59.94
 12 Reynolds, Colleen C       17 Middies-MR           5:00.00    5:01.10
 13 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               5:08.43    5:14.08
 14 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               5:21.78    5:20.35
 15 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR               5:24.25    5:24.09
 16 Burke, Becky R            11 MSC-MR                    NT    5:29.99
 17 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR                    NT    5:49.34
 
Event 44  Boys 400 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               4:16.47    4:22.30
  2 Thornton, Kyle P          17 Bgnw Marlins-MR      4:28.51    4:31.27
  3 Olivo, Robert E           17 MSC-MR               4:29.65    4:35.29
  4 Pai, Christophr C         16 MSC-MR               4:48.77    4:37.77
  5 Cazes, Clifton C          16 Bgnw Marlins-MR      4:33.13    4:42.18
  6 McKenna, Ryan K           16 Bgnw Marlins-MR      4:35.77    4:46.52
  7 Puretz, Henry H           17 MSC-MR               4:21.28    4:48.84
  8 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR               4:40.95    4:49.51
  9 Herr, Tim M               17 Bgnw Marlins-MR      4:40.95    4:52.00
 10 Bailey, Michael I         12 Middies-MR           5:10.89    4:53.88
 11 Berg, Kyle G              13 MSC-MR               5:27.32    4:55.06
 12 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR               5:00.16    5:03.47
 13 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               5:34.47    5:12.83
 14 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR                    NT    5:37.21
 
Event 45  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Indyk, Allison             8 SCD-MR                 39.38      36.93
  2 Buyes, Katherine           8 SCD-MR                 45.89      40.93
  3 Schuermann, Kerry          8 LBA-MR                 48.64      42.81
  4 Hoffman, Shekinah L        7 MSC-MR                 44.89      43.72
  5 Boyko, Emily J             7 MSC-MR                 46.83      45.40
  6 Kelly, Hannah              6 LBA-MR                 45.23      45.66
  7 Papetti, Zoe               7 LBA-MR                 48.65      46.78
  8 Calder, Lindsay            8 LBA-MR                 49.26      49.31
  9 Murray, Devin              7 LBA-MR                 50.61      49.40
 10 Canpolat, Leyla            8 LBA-MR                 50.32      51.56
 11 Seagren, Erika L           8 MSC-MR               1:03.58      53.37
 12 Bradley, Carley            7 LBA-MR                 43.21      54.91
 13 Limaye, Sonia V            8 MSC-MR                    NT    1:06.72
 14 Ramos, Shannon J           7 MSC-MR                    NT    1:08.11
 15 Stortini, Talia N          6 MSC-MR                    NT    1:08.55
 
Event 46  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mollema, Nils S            8 Middies-MR             38.11      36.96
  2 Stortini, Nick J           8 MSC-MR               1:06.15      38.89
  3 Martin, Nicholas W         8 Ndac-MR                43.07      39.81
  4 Stortini, Joe C            7 MSC-MR               1:13.21      41.11
  5 Murray, Ryan               8 LBA-MR                 52.00      43.28
  6 Vankleeck, Tanner          8 SCD-MR                 49.42      43.94
  7 Lavender, Damian M         8 Ndac-MR                53.24      52.14
  8 Lee, Howon                 8 MSC-MR                    NT      53.67
  9 Alderson, Ryan P           6 MSC-MR                    NT      54.74
 10 Ruggiero, Colin T          8 Ndac-MR                55.07      58.48
 
Event 47  Girls 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Grove, Rebecca A          16 Bgnw Marlins-MR        24.57      25.49
  2 Lyon, Courtney            15 Ndac-MR                25.50      25.65
  3 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR                 24.87      25.81
  4 Haigney, Kate P           15 Middies-MR             24.34      25.96
  5 Berg, Corey C             16 MSC-MR                 25.69      25.98
  6 Kofol, Caroline J         15 Middies-MR             24.42      26.54
  7 Monahan, K.C. C           16 Middies-MR             25.69      26.72
  8 Bannon, Courtney C        15 Bgnw Marlins-MR        27.71      26.91
  9 Rohrs, Lisa M             15 Middies-MR             26.93      27.26
 10 Malloy, Tara L            16 Middies-MR             25.96      27.39
 11 Braun, Jenny E            15 Middies-MR             27.79      27.42
 12 Schulman, Lauren P        17 Middies-MR             25.85      27.45
 13 Ruggiero, Elizabeth C     15 Middies-MR             27.29      27.60
 14 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR                 28.34      27.74
 15 Walotsky, Kyle P          16 Middies-MR             25.29      27.79
 16 Koroleva, Dasha V         16 Middies-MR             27.50      27.91
 17 Egan, Emily C             17 Middies-MR             26.44      28.14
 17 Chapman, Emily R          15 Middies-MR             26.50      28.14
 19 Ulanowski, Danielle M     15 Bgnw Marlins-MR        28.17      28.18
 20 Sweitzer, Laura R         15 Bgnw Marlins-MR        29.66      28.23
 21 Troy, Marisa L            15 Middies-MR             28.32      28.37
 22 Sytnyk, Laura M           16 Middies-MR             27.00      28.49
 23 Reynolds, Colleen C       17 Middies-MR             27.50      28.51
 24 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR                 27.37      28.52
 25 Hopkins, Siobhan C        17 Middies-MR             26.72      28.57
 26 Liberatori, Lauren M      15 Middies-MR             27.94      28.75
 27 Mullaney, Christine M     15 Bgnw Marlins-MR        28.08      28.91
 28 Drexel, Meghan A          16 Bgnw Marlins-MR        28.12      29.22
 29 Murray, Kaitlyn L         15 Ndac-MR                28.96      29.31
 30 Lian, Alyss               17 Bgnw Marlins-MR        28.00      29.32
 31 Johnson, Laura E          15 Ndac-MR                28.09      29.55
 32 Sullivan, Kathryn G       15 Bgnw Marlins-MR        28.21      29.82
 33 Carr, Anna H              16 Ndac-MR                29.66      29.87
 34 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR                 28.99      29.95
 35 Wing, Mary                17 Ndac-MR                30.42      30.24
 36 Egan, Abbe F              16 Middies-MR             28.93      30.26
 37 Tartaglione, Erin T       15 Middies-MR             28.97      30.30
 38 Gullo, Christina L        15 Bgnw Marlins-MR        29.84      30.38
 39 Rakoczy, Maggie M         16 Middies-MR             28.50      30.88
 40 Baker, Katrina            16 SCD-MR                 30.00      30.93
 41 O'Loughlin, Catherine K   16 Bgnw Marlins-MR        29.11      31.39
 
Event 48  Boys 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pai, Christophr C         16 MSC-MR                 22.30      22.19
  2 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR                 22.98      23.57
  3 O'Meara, Casey E          17 Bgnw Marlins-MR        22.24      23.64
  4 Thornton, Kyle P          17 Bgnw Marlins-MR        22.98      23.89
  5 Hughes, Trevor *          16 LBA-MR                 24.73      23.96
  6 Puretz, Henry H           17 MSC-MR                 23.07      23.98
  7 Herr, Tim M               17 Bgnw Marlins-MR        22.84      23.99
  8 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR                 22.90      24.05
  9 Schiller, Matt D          16 Ndac-MR                25.13      24.35
 10 Johnson, Erik M           15 Bgnw Marlins-MR        23.50      24.44
 11 Gettinger, Taylor M       17 Bgnw Marlins-MR        23.68      24.60
 12 Olivo, Robert E           17 MSC-MR                 25.13      24.75
 13 McKenna, Ryan K           16 Bgnw Marlins-MR        24.10      24.80
 14 Cazes, Clifton C          16 Bgnw Marlins-MR        23.46      24.81
 15 Mullin, Ian M             16 Middies-MR             24.14      25.02
 16 Koizim, Brian D           15 Middies-MR             26.00      25.17
 17 Kashiwagi, Masayuki       15 Middies-MR             25.00      25.36
 18 Werner, Stephen *         16 LBA-MR                 25.36      25.48
 19 Batson, James P           15 Middies-MR             25.65      25.52
 20 Britvan, Michael S        15 Middies-MR             26.01      25.73
 21 Scappaticci, Tom          16 Middies-MR             25.13      25.94
 22 Watkins, Martin T         15 Bgnw Marlins-MR        25.81      26.19
 23 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR                 28.33      26.54
 24 Jankowski, Chris R        16 Bgnw Marlins-MR        27.08      26.62
 25 Ziminsky, Joey M          16 Bgnw Marlins-MR        26.43      27.63
 
Event 49  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rakoczy, Joanna D         13 Middies-MR             25.67      26.80
  2 Miata, Julianne M         14 Middies-MR             26.45      27.08
  3 Ghitelman, Beatrice E     13 Middies-MR             25.18      27.10
  4 Light, Jaymi D            13 Bgnw Marlins-MR        27.77      27.17
  5 Mueller, Mary F           13 Middies-MR             26.01      27.22
  6 Chapman, Hope B           14 Middies-MR             27.00      27.35
  7 Goff, Sara L              13 Middies-MR             26.08      27.36
  8 Mellars, Paige L          14 Bgnw Marlins-MR        27.36      27.69
  9 Bannon, Meredith L        13 Bgnw Marlins-MR        27.91      27.74
 10 Ferguson, Kaitlyn R       14 Middies-MR             27.94      27.82
 11 Fitzsimons, Shannon R     14 Ndac-MR                27.27      27.88
 12 Martinez, Mia L           14 Middies-MR             28.59      28.00
 13 Perelman, Hayley E        13 Bgnw Marlins-MR        28.00      28.02
 14 Akerfelds, Dana P         13 Middies-MR             26.97      28.08
 15 Lian, Michelle R          13 Bgnw Marlins-MR        27.75      28.22
 16 Zollo, Ann Marie          14 Middies-MR             27.00      28.36
 17 Wacyk, Roxy               13 Bgnw Marlins-MR        28.37      28.49
 18 Gibbs, Alex L             14 Bgnw Marlins-MR        27.95      28.52
 19 Gromling, Kristin *       13 LBA-MR                 27.89      28.64
 20 Nicholson, Amanda S       14 Middies-MR             29.04      28.66
 21 Giordano, Chelsea A       14 Bgnw Marlins-MR        27.55      28.69
 21 Karle, Stephanie A        14 Bgnw Marlins-MR        28.82      28.69
 23 Rudolph, Marisa *         13 LBA-MR                 28.06      28.71
 23 Pandolfo, Julia R         13 Middies-MR             27.95      28.71
 25 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR                27.47      28.76
 26 Baumann, Mary Kate        13 Bgnw Marlins-MR        28.61      28.82
 27 Leonard, Cara M           13 Middies-MR             28.15      28.84
 28 Warlaumont, Kimi S        14 Bgnw Marlins-MR        28.66      28.87
 28 Berard, Margurite F       13 Bgnw Marlins-MR        29.11      28.87
 30 O'Kane, Emily *           13 LBA-MR                 28.87      29.02
 30 Mitchell, Cora F          13 Bgnw Marlins-MR        28.51      29.02
 32 Zullo, Amanda             13 SCD-MR                 28.87      29.05
 33 Pierce, Nicole *          13 LBA-MR                 30.60      29.08
 34 Herman, Julia R           14 Bgnw Marlins-MR        28.73      29.16
 35 Kemp, Victoria L          13 MSC-MR                 31.61      29.46
 36 Neimeth-Lazar, Kylie      13 Ndac-MR                28.86      29.57
 36 Powers, Tara K            13 Bgnw Marlins-MR        29.66      29.57
 38 Oris, Meredith L          13 Bgnw Marlins-MR        30.10      29.65
 39 Miller, Carolyn L         13 MSC-MR                 32.12      29.68
 40 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR                 30.26      29.72
 41 Wing, Elizabeth A         14 Ndac-MR                29.63      29.76
 41 Swirsky, Jesse S          14 Bgnw Marlins-MR        29.89      29.76
 43 Herold, Rachel A          13 Middies-MR             30.84      30.26
 43 Willhoft, Laura M         13 Bgnw Marlins-MR        29.65      30.26
 45 O'Loughlin, Sarah E       14 Bgnw Marlins-MR        29.54      30.51
 46 Jones, Peyton W           13 Bgnw Marlins-MR        30.73      30.57
 47 Lee, Alyson               13 LBA-MR                 30.65      30.60
 48 Kordzikowski, Laura       14 SCD-MR                 33.78      30.71
 49 Koenig, Elizabeth R       14 Bgnw Marlins-MR        32.14      30.79
 50 Mallette, Kristen A       14 Middies-MR             29.98      30.93
 51 Frank, Jessica K          13 Bgnw Marlins-MR        29.73      30.97
 52 Ulrich, Amanda P          13 Middies-MR             30.00      31.03
 53 Kennedy, Meredith M       14 Bgnw Marlins-MR        31.19      31.04
 54 Swank, Elsie D            13 Bgnw Marlins-MR        32.33      31.24
 55 Lewinter, Katie E         14 Bgnw Marlins-MR        31.61      31.64
 56 Savage, Keara *           13 LBA-MR                 31.59      31.67
 57 Calder, Lauren            13 LBA-MR                 35.26      31.68
 58 Castillo, Patrice         13 LBA-MR                 32.49      32.62
 59 Kelleher, Kerri           14 SCD-MR                 34.62      33.27
 60 Rutigliano, Ariel         13 SCD-MR                 36.67      34.31
 61 Zanikos, Lauren           13 SCD-MR                 32.00      35.78
 62 D'Angelo, Elizabeth       13 SCD-MR                 36.26      39.41
 
Event 50  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mitchell, Brad E          14 Bgnw Marlins-MR        24.19      24.11
  2 Johnson, Richard A        14 Middies-MR             23.99      24.98
  3 Castillo, Charlie         14 LBA-MR                 26.63      26.01
  4 Kashiwagi, Yoshihiko      13 Middies-MR             26.88      26.20
  5 Strassberg, Matthew R     14 Middies-MR             25.08      26.23
  6 Berg, Kyle G              13 MSC-MR                 26.35      26.24
  7 MC Laughlin, Jason O      13 Middies-MR             26.16      26.32
  8 Morrissey, Peter W        14 Middies-MR             28.41      26.41
  9 Liberatori, Daniel J      13 Middies-MR             26.17      26.48
 10 Ballinger, David B        14 Bgnw Marlins-MR        26.86      26.54
 11 Palumbo, Andrew S         14 Bgnw Marlins-MR        26.55      26.59
 12 Civetta, Alex J           14 Middies-MR             26.77      26.61
 12 Coenen, Eben S            13 Ndac-MR                25.71      26.61
 14 Radman, Matt J            14 Ndac-MR                27.26      26.73
 15 Nicholson, Jackson G      13 Middies-MR             27.58      27.43
 16 Herr, Bob J               13 Bgnw Marlins-MR        27.97      27.47
 17 McKenna, Colby M          13 Bgnw Marlins-MR        27.78      27.82
 18 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR                 28.29      28.18
 19 Ellman, Douglas A         14 Middies-MR             29.83      28.61
 20 MC Clintock, Craig A      14 Middies-MR             28.84      28.83
 21 Gufarotti, David J        14 Bgnw Marlins-MR        30.04      29.03
 22 Lantin, Peter A           13 Middies-MR             30.35      29.39
 23 Boate, Ryan T             13 Middies-MR             31.47      29.63
 24 Chase, Nathan B           13 MSC-MR                    NT      30.00
 25 Burrows, John M           13 Bgnw Marlins-MR        29.75      30.34
 25 Mullaney, Kevin J         13 Bgnw Marlins-MR        30.64      30.34
 27 Neely, William W          13 MSC-MR                 35.36      31.67
 28 Ryan, Sean                13 SCD-MR                 32.47      31.78
 29 Morgan, Joshua M          13 MSC-MR                 34.19      32.86
 
Event 51  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Indyk, Allison             8 SCD-MR                 45.00      48.09
  2 Boyko, Emily J             7 MSC-MR               1:23.60      55.67
  3 Murray, Devin              7 LBA-MR               1:05.97    1:00.27
  4 Seagren, Erika L           8 MSC-MR                    NT    1:00.40
  5 Hoffman, Shekinah L        7 MSC-MR                    NT    1:06.81
  6 Bradley, Carley            7 LBA-MR                 50.97    1:07.95
  7 Kelly, Hannah              6 LBA-MR               1:06.54    1:10.88
  8 Kelly, Corinne             7 LBA-MR               1:05.64    1:15.71
  9 Canpolat, Leyla            8 LBA-MR               1:09.56    1:15.72
 -- Ramos, Shannon J           7 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Limaye, Sonia V            8 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Calder, Lindsay            8 LBA-MR               1:05.64         DQ
 -- Stortini, Talia N          6 MSC-MR                    NT         DQ
 
Event 52  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Stortini, Nick J           8 MSC-MR                    NT      49.80
  2 Mollema, Nils S            8 Middies-MR             56.00      51.96
  3 Martin, Nicholas W         8 Ndac-MR              1:05.24      55.56
  4 Stortini, Joe C            7 MSC-MR                    NT      56.33
  5 Vankleeck, Tanner          8 SCD-MR                 56.00      59.56
  6 Ruggiero, Colin T          8 Ndac-MR              1:03.45    1:00.47
  7 Lee, Howon                 8 MSC-MR                    NT    1:25.29
  8 Alderson, Ryan P           6 MSC-MR                    NT    1:33.08
 -- Murray, Ryan               8 LBA-MR               1:17.00         DQ
 -- Lavender, Damian M         8 Ndac-MR                59.45         DQ
 
Event 53  Girls 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Kofol, Caroline J         15 Middies-MR           1:14.76    1:11.65
  2 Malloy, Tara L            16 Middies-MR           1:08.58    1:12.62
  3 Lyon, Courtney            15 Ndac-MR              1:13.50    1:13.14
  4 Grove, Rebecca A          16 Bgnw Marlins-MR      1:11.29    1:13.59
  5 Hopkins, Siobhan C        17 Middies-MR           1:10.00    1:14.43
  6 Reynolds, Colleen C       17 Middies-MR           1:12.00    1:14.88
  7 Rohrs, Lisa M             15 Middies-MR           1:14.00    1:15.41
  8 Chapman, Emily R          15 Middies-MR           1:12.00    1:16.23
  9 Egan, Emily C             17 Middies-MR           1:12.14    1:16.39
 10 Ruggiero, Elizabeth C     15 Middies-MR           1:14.36    1:16.69
 11 Haigney, Kate P           15 Middies-MR           1:21.45    1:16.77
 11 Tartaglione, Erin T       15 Middies-MR           1:12.35    1:16.77
 13 Ulanowski, Danielle M     15 Bgnw Marlins-MR      1:17.92    1:17.95
 14 Monahan, K.C. C           16 Middies-MR           1:21.67    1:18.05
 15 Sytnyk, Laura M           16 Middies-MR           1:14.00    1:18.25
 16 Johnson, Laura E          15 Ndac-MR              1:14.60    1:19.36
 17 Drexel, Meghan A          16 Bgnw Marlins-MR      1:15.18    1:19.84
 18 Braun, Jenny E            15 Middies-MR           1:19.09    1:19.85
 19 Troy, Marisa L            15 Middies-MR           1:16.00    1:20.16
 20 Koroleva, Dasha V         16 Middies-MR           1:20.00    1:20.52
 21 Walotsky, Kyle P          16 Middies-MR           1:20.48    1:20.77
 22 Baker, Katrina            16 SCD-MR               1:18.00    1:20.91
 23 Liberatori, Lauren M      15 Middies-MR           1:26.22    1:21.31
 24 Bannon, Courtney C        15 Bgnw Marlins-MR      1:24.46    1:21.68
 25 Mullaney, Christine M     15 Bgnw Marlins-MR      1:19.35    1:21.69
 26 Sullivan, Kathryn G       15 Bgnw Marlins-MR      1:15.91    1:22.54
 27 Rakoczy, Maggie M         16 Middies-MR           1:17.95    1:23.41
 28 Carr, Anna H              16 Ndac-MR              1:22.43    1:23.58
 29 Murray, Kaitlyn L         15 Ndac-MR              1:25.32    1:23.83
 30 Egan, Abbe F              16 Middies-MR           1:28.67    1:25.60
 31 Sweitzer, Laura R         15 Bgnw Marlins-MR      1:28.03    1:26.61
 32 O'Loughlin, Catherine K   16 Bgnw Marlins-MR      1:18.18    1:27.09
 33 Lian, Alyss               17 Bgnw Marlins-MR      1:36.20    1:32.21
 -- Gullo, Christina L        15 Bgnw Marlins-MR      1:25.00         DQ
 
Event 54  Boys 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Cazes, Clifton C          16 Bgnw Marlins-MR      1:01.07    1:03.70
  2 O'Meara, Casey E          17 Bgnw Marlins-MR        59.22    1:03.81
  3 Herr, Tim M               17 Bgnw Marlins-MR      1:01.95    1:05.66
  4 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               1:04.14    1:06.20
  5 Thornton, Kyle P          17 Bgnw Marlins-MR      1:05.74    1:07.14
  6 Olivo, Robert E           17 MSC-MR               1:07.14    1:07.59
  7 Gettinger, Taylor M       17 Bgnw Marlins-MR      1:03.55    1:08.15
  8 Werner, Stephen *         16 LBA-MR               1:06.26    1:09.16
  9 Kashiwagi, Masayuki       15 Middies-MR           1:06.50    1:09.25
 10 Schiller, Matt D          16 Ndac-MR              1:11.45    1:09.38
 11 Koizim, Brian D           15 Middies-MR           1:23.12    1:10.66
 12 Johnson, Erik M           15 Bgnw Marlins-MR      1:10.65    1:12.12
 13 McKenna, Ryan K           16 Bgnw Marlins-MR      1:15.59    1:13.45
 14 Ziminsky, Joey M          16 Bgnw Marlins-MR      1:15.49    1:14.62
 15 Scappaticci, Tom          16 Middies-MR           1:10.67    1:15.52
 16 Buyes, Michael            16 SCD-MR               1:20.40    1:15.58
 17 Jankowski, Chris R        16 Bgnw Marlins-MR      1:14.98    1:16.73
 18 Watkins, Martin T         15 Bgnw Marlins-MR      1:20.78    1:21.62
 19 Britvan, Michael S        15 Middies-MR           1:21.26    1:22.51
 
Event 55  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bannon, Meredith L        13 Bgnw Marlins-MR      1:12.28    1:13.49
  2 Light, Jaymi D            13 Bgnw Marlins-MR      1:15.33    1:13.95
  3 Ferguson, Kaitlyn R       14 Middies-MR           1:07.43    1:14.90
  4 Nicholson, Amanda S       14 Middies-MR           1:14.79    1:16.77
  5 Rakoczy, Joanna D         13 Middies-MR           1:09.00    1:17.22
  6 Karle, Stephanie A        14 Bgnw Marlins-MR      1:17.42    1:18.21
  7 Giordano, Chelsea A       14 Bgnw Marlins-MR      1:16.69    1:18.35
  8 Mueller, Mary F           13 Middies-MR           1:15.02    1:19.26
  9 Rudolph, Marisa *         13 LBA-MR               1:18.50    1:19.32
 10 Ghitelman, Beatrice E     13 Middies-MR           1:14.91    1:19.39
 11 O'Loughlin, Sarah E       14 Bgnw Marlins-MR      1:19.08    1:19.47
 12 Goff, Sara L              13 Middies-MR           1:21.36    1:19.92
 13 Herman, Julia R           14 Bgnw Marlins-MR      1:17.58    1:19.99
 14 Chapman, Hope B           14 Middies-MR           1:22.00    1:20.29
 15 Swirsky, Jesse S          14 Bgnw Marlins-MR      1:19.60    1:20.32
 16 Pandolfo, Julia R         13 Middies-MR           1:20.50    1:21.65
 17 Savage, Keara *           13 LBA-MR               1:22.48    1:21.69
 18 Wacyk, Roxy               13 Bgnw Marlins-MR      1:21.27    1:22.08
 19 Perelman, Hayley E        13 Bgnw Marlins-MR      1:21.95    1:22.36
 20 Miata, Julianne M         14 Middies-MR           1:22.04    1:22.49
 21 Powers, Tara K            13 Bgnw Marlins-MR      1:26.03    1:22.61
 22 Swank, Elsie D            13 Bgnw Marlins-MR      1:26.34    1:22.72
 23 Gibbs, Alex L             14 Bgnw Marlins-MR      1:23.93    1:22.80
 24 Gromling, Kristin *       13 LBA-MR               1:22.50    1:22.82
 25 Neimeth-Lazar, Kylie      13 Ndac-MR              1:29.57    1:22.87
 26 Fitzsimons, Shannon R     14 Ndac-MR              1:20.48    1:23.33
 27 O'Kane, Emily *           13 LBA-MR               1:20.24    1:23.49
 28 Lian, Michelle R          13 Bgnw Marlins-MR      1:24.87    1:23.57
 29 Berard, Margurite F       13 Bgnw Marlins-MR      1:31.69    1:23.87
 30 Ulrich, Amanda P          13 Middies-MR           1:30.00    1:23.91
 31 Jones, Peyton W           13 Bgnw Marlins-MR      1:20.64    1:23.94
 32 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR              1:23.01    1:23.98
 33 Willhoft, Laura M         13 Bgnw Marlins-MR      1:23.61    1:24.14
 34 Zollo, Ann Marie          14 Middies-MR           1:20.00    1:24.88
 35 Mitchell, Cora F          13 Bgnw Marlins-MR      1:22.96    1:24.93
 36 Wing, Elizabeth A         14 Ndac-MR              1:25.32    1:25.01
 37 Akerfelds, Dana P         13 Middies-MR           1:23.82    1:25.04
 38 Martinez, Mia L           14 Middies-MR           1:25.61    1:25.12
 39 Pierce, Nicole *          13 LBA-MR               1:58.26    1:26.29
 40 Kemp, Victoria L          13 MSC-MR               1:27.25    1:26.31
 41 Baumann, Mary Kate        13 Bgnw Marlins-MR      1:24.46    1:26.38
 42 Warlaumont, Kimi S        14 Bgnw Marlins-MR      1:25.79    1:26.44
 43 Frank, Jessica K          13 Bgnw Marlins-MR      1:28.07    1:27.88
 44 Kennedy, Meredith M       14 Bgnw Marlins-MR      1:33.96    1:28.95
 45 Kordzikowski, Laura       14 SCD-MR               1:35.12    1:29.26
 46 Herold, Rachel A          13 Middies-MR           1:33.12    1:29.47
 47 Mellars, Paige L          14 Bgnw Marlins-MR      1:49.48    1:29.55
 48 Oris, Meredith L          13 Bgnw Marlins-MR      1:44.98    1:30.79
 49 Miller, Carolyn L         13 MSC-MR               1:32.99    1:30.99
 50 Lee, Alyson               13 LBA-MR               1:19.56    1:31.55
 51 Mallette, Kristen A       14 Middies-MR           1:34.11    1:31.97
 52 Rutigliano, Ariel         13 SCD-MR               1:28.00    1:32.02
 53 Koenig, Elizabeth R       14 Bgnw Marlins-MR      1:28.75    1:32.30
 54 Lewinter, Katie E         14 Bgnw Marlins-MR      1:37.55    1:36.57
 55 D'Angelo, Elizabeth       13 SCD-MR               1:40.00    1:43.74
 56 Kaur, Tripta              13 MSC-MR                    NT    2:33.12
 -- Zanikos, Lauren           13 SCD-MR               1:32.00         DQ
 -- Calder, Lauren            13 LBA-MR               1:35.49         DQ
 
Event 56  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mitchell, Brad E          14 Bgnw Marlins-MR      1:02.30    1:04.71
  2 Castillo, Charlie         14 LBA-MR               1:10.94    1:07.91
  3 Morrissey, Peter W        14 Middies-MR           1:09.71    1:09.49
  4 Palumbo, Andrew S         14 Bgnw Marlins-MR      1:10.88    1:11.59
  5 Kashiwagi, Yoshihiko      13 Middies-MR           1:12.00    1:11.70
  6 Civetta, Alex J           14 Middies-MR           1:11.84    1:13.72
  7 Coenen, Eben S            13 Ndac-MR              1:12.13    1:15.44
  8 Liberatori, Daniel J      13 Middies-MR           1:12.14    1:15.52
  9 MC Laughlin, Jason O      13 Middies-MR           1:22.77    1:16.92
 10 Nicholson, Jackson G      13 Middies-MR           1:14.71    1:17.47
 11 Herr, Bob J               13 Bgnw Marlins-MR      1:16.90    1:17.81
 12 Ballinger, David B        14 Bgnw Marlins-MR      1:15.88    1:17.84
 13 Lantin, Peter A           13 Middies-MR           1:20.00    1:19.17
 14 Ellman, Douglas A         14 Middies-MR           1:18.34    1:19.80
 15 Johnson, Richard A        14 Middies-MR           1:24.83    1:20.27
 16 Boate, Ryan T             13 Middies-MR           1:23.00    1:21.82
 17 McKenna, Colby M          13 Bgnw Marlins-MR      1:20.71    1:22.92
 18 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               1:19.66    1:23.00
 19 Strassberg, Matthew R     14 Middies-MR           1:19.30    1:23.53
 20 Gufarotti, David J        14 Bgnw Marlins-MR      1:22.93    1:25.62
 21 MC Clintock, Craig A      14 Middies-MR           1:36.32    1:28.46
 22 Neely, William W          13 MSC-MR               1:34.69    1:28.56
 23 Burrows, John M           13 Bgnw Marlins-MR      1:26.11    1:30.90
 24 Morgan, Joshua M          13 MSC-MR               2:00.85    1:48.77
 -- Mullaney, Kevin J         13 Bgnw Marlins-MR      1:30.34         DQ
 -- Chase, Nathan B           13 MSC-MR                    NT         DQ
 
Event 57  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Indyk, Allison             8 SCD-MR                 48.00      44.25
  2 Schuermann, Kerry          8 LBA-MR                 58.46      49.02
  3 Boyko, Emily J             7 MSC-MR               1:07.25      52.78
  4 Buyes, Katherine           8 SCD-MR                 50.00      57.53
  5 Papetti, Zoe               7 LBA-MR                 55.31    1:01.22
 -- Kelly, Hannah              6 LBA-MR                 55.26         DQ
 -- Ramos, Shannon J           7 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Limaye, Sonia V            8 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Bradley, Carley            7 LBA-MR                 53.98         DQ
 -- Murray, Devin              7 LBA-MR                 55.31         DQ
 -- Hoffman, Shekinah L        7 MSC-MR                    NT         DQ
 
Event 58  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Stortini, Joe C            7 MSC-MR                    NT      49.33
  2 Mollema, Nils S            8 Middies-MR             52.00      52.89
 -- Alderson, Ryan P           6 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Martin, Nicholas W         8 Ndac-MR              1:06.47         DQ
 -- Stortini, Nick J           8 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Lee, Howon                 8 MSC-MR                    NT         DQ
 
Event 59  Girls 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Kofol, Caroline J         15 Middies-MR             57.61    1:00.76
  2 Rohrs, Lisa M             15 Middies-MR             59.84    1:01.52
  3 Berg, Corey C             16 MSC-MR               1:01.17    1:01.99
  4 Braun, Jenny E            15 Middies-MR             58.98    1:02.18
  5 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR                 59.37    1:02.19
  6 Haigney, Kate P           15 Middies-MR           1:06.21    1:03.50
  7 Monahan, K.C. C           16 Middies-MR           1:03.43    1:03.63
  8 Grove, Rebecca A          16 Bgnw Marlins-MR      1:03.57    1:04.01
  9 Sytnyk, Laura M           16 Middies-MR           1:03.00    1:04.40
 10 Liberatori, Lauren M      15 Middies-MR           1:03.97    1:04.84
 11 Schulman, Lauren P        17 Middies-MR           1:03.36    1:05.14
 12 Lyon, Courtney            15 Ndac-MR              1:08.00    1:05.84
 13 Walotsky, Kyle P          16 Middies-MR           1:04.20    1:05.97
 14 Ruggiero, Elizabeth C     15 Middies-MR           1:02.34    1:06.17
 15 Koroleva, Dasha V         16 Middies-MR           1:06.50    1:06.48
 16 Troy, Marisa L            15 Middies-MR           1:06.50    1:06.96
 17 Hopkins, Siobhan C        17 Middies-MR           1:05.03    1:07.14
 18 Murray, Kaitlyn L         15 Ndac-MR              1:08.41    1:07.77
 19 Drexel, Meghan A          16 Bgnw Marlins-MR      1:06.56    1:07.98
 20 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               1:06.52    1:08.34
 21 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               1:08.24    1:08.62
 22 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR               1:07.53    1:08.66
 23 Ulanowski, Danielle M     15 Bgnw Marlins-MR      1:07.83    1:09.54
 24 Malloy, Tara L            16 Middies-MR           1:09.94    1:09.57
 25 Reynolds, Colleen C       17 Middies-MR           1:07.00    1:09.60
 26 Carr, Anna H              16 Ndac-MR              1:08.10    1:10.43
 27 Tartaglione, Erin T       15 Middies-MR           1:09.57    1:11.27
 28 Sweitzer, Laura R         15 Bgnw Marlins-MR      1:20.36    1:12.57
 29 Rakoczy, Maggie M         16 Middies-MR           1:11.92    1:13.31
 30 O'Loughlin, Catherine K   16 Bgnw Marlins-MR      1:06.79    1:13.57
 31 Mullaney, Christine M     15 Bgnw Marlins-MR      1:08.23    1:13.99
 32 Johnson, Laura E          15 Ndac-MR              1:18.62    1:15.01
 33 Gullo, Christina L        15 Bgnw Marlins-MR      1:13.48    1:15.21
 34 Egan, Emily C             17 Middies-MR           1:11.93    1:15.53
 35 Sullivan, Kathryn G       15 Bgnw Marlins-MR      1:16.00    1:17.65
 36 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               1:37.78    1:21.43
 37 Lian, Alyss               17 Bgnw Marlins-MR      1:31.64    1:24.16
 38 Egan, Abbe F              16 Middies-MR           1:30.07    1:25.83
 -- Wing, Mary                17 Ndac-MR              1:30.17         DQ
 -- Bannon, Courtney C        15 Bgnw Marlins-MR      1:12.34         DQ
 
Event 60  Boys 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pai, Christophr C         16 MSC-MR                 52.75      54.31
  2 Hughes, Trevor *          16 LBA-MR                 59.84      55.63
  3 Thornton, Kyle P          17 Bgnw Marlins-MR        56.72      58.19
  4 Herr, Tim M               17 Bgnw Marlins-MR        55.71      58.91
  5 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR                 58.50      59.67
  6 McKenna, Ryan K           16 Bgnw Marlins-MR        57.67      59.93
  7 Gettinger, Taylor M       17 Bgnw Marlins-MR        58.87    1:00.35
  8 Schiller, Matt D          16 Ndac-MR              1:19.25    1:00.54
  9 Koizim, Brian D           15 Middies-MR           1:04.38    1:01.28
 10 Cazes, Clifton C          16 Bgnw Marlins-MR      1:01.39    1:01.71
 11 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               1:01.82    1:01.88
 12 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR               1:02.14    1:03.40
 13 Mullin, Ian M             16 Middies-MR           1:07.51    1:03.88
 14 Batson, James P           15 Middies-MR           1:00.83    1:04.43
 15 Kashiwagi, Masayuki       15 Middies-MR           1:06.00    1:04.85
 16 Watkins, Martin T         15 Bgnw Marlins-MR      1:07.28    1:05.74
 17 Johnson, Erik M           15 Bgnw Marlins-MR      1:01.99    1:05.93
 18 Puretz, Henry H           17 MSC-MR                 55.85    1:06.09
 19 Britvan, Michael S        15 Middies-MR           1:10.92    1:06.41
 20 Werner, Stephen *         16 LBA-MR               1:21.72    1:07.84
 21 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR                    NT    1:08.31
 22 Scappaticci, Tom          16 Middies-MR           1:10.00    1:14.55
 -- Jankowski, Chris R        16 Bgnw Marlins-MR      1:18.82         DQ
 
Event 61  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ferguson, Kaitlyn R       14 Middies-MR             59.21    1:03.24
  2 Rakoczy, Joanna D         13 Middies-MR           1:01.36    1:04.95
  3 Light, Jaymi D            13 Bgnw Marlins-MR      1:05.50    1:05.03
  4 Ghitelman, Beatrice E     13 Middies-MR           1:01.80    1:05.82
  5 Zollo, Ann Marie          14 Middies-MR           1:00.00    1:06.37
  6 Mellars, Paige L          14 Bgnw Marlins-MR      1:06.97    1:07.42
  7 O'Loughlin, Sarah E       14 Bgnw Marlins-MR      1:06.85    1:07.43
  8 Goff, Sara L              13 Middies-MR           1:14.81    1:08.48
  9 Leonard, Cara M           13 Middies-MR           1:11.78    1:08.54
 10 Akerfelds, Dana P         13 Middies-MR           1:08.04    1:09.94
 11 Gromling, Kristin *       13 LBA-MR               1:10.11    1:10.11
 12 Perelman, Hayley E        13 Bgnw Marlins-MR      1:10.07    1:10.26
 13 Chapman, Hope B           14 Middies-MR           1:10.00    1:10.53
 14 Rudolph, Marisa *         13 LBA-MR               1:11.47    1:10.71
 15 Gibbs, Alex L             14 Bgnw Marlins-MR      1:09.47    1:11.13
 16 Powers, Tara K            13 Bgnw Marlins-MR      1:13.97    1:11.27
 17 Kemp, Victoria L          13 MSC-MR               1:23.37    1:11.30
 18 Warlaumont, Kimi S        14 Bgnw Marlins-MR      1:08.34    1:11.31
 19 Pandolfo, Julia R         13 Middies-MR           1:02.54    1:11.86
 20 Baumann, Mary Kate        13 Bgnw Marlins-MR      1:16.41    1:11.95
 21 Mueller, Mary F           13 Middies-MR           1:11.55    1:12.31
 22 Mitchell, Cora F          13 Bgnw Marlins-MR      1:11.82    1:12.79
 23 Karle, Stephanie A        14 Bgnw Marlins-MR      1:15.93    1:12.81
 24 Fitzsimons, Shannon R     14 Ndac-MR              1:10.99    1:13.22
 25 Miata, Julianne M         14 Middies-MR           1:18.05    1:13.71
 26 Oris, Meredith L          13 Bgnw Marlins-MR      1:15.60    1:13.72
 27 Lian, Michelle R          13 Bgnw Marlins-MR      1:14.33    1:14.55
 28 Mallette, Kristen A       14 Middies-MR           1:13.07    1:14.78
 29 Nicholson, Amanda S       14 Middies-MR           1:28.62    1:14.99
 30 Herman, Julia R           14 Bgnw Marlins-MR      1:13.20    1:15.02
 31 Berard, Margurite F       13 Bgnw Marlins-MR      1:14.68    1:15.39
 32 Giordano, Chelsea A       14 Bgnw Marlins-MR      1:11.94    1:15.62
 33 Bannon, Meredith L        13 Bgnw Marlins-MR      1:34.54    1:15.90
 34 Frank, Jessica K          13 Bgnw Marlins-MR      1:17.75    1:16.10
 35 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR               1:28.03    1:16.82
 36 Martinez, Mia L           14 Middies-MR           1:15.58    1:17.04
 37 Neimeth-Lazar, Kylie      13 Ndac-MR              1:22.11    1:17.54
 38 Wacyk, Roxy               13 Bgnw Marlins-MR      1:21.78    1:17.82
 39 Castillo, Patrice         13 LBA-MR               1:18.77    1:18.07
 40 Pierce, Nicole *          13 LBA-MR               1:19.46    1:18.21
 41 O'Kane, Emily *           13 LBA-MR               1:17.88    1:18.57
 42 Swirsky, Jesse S          14 Bgnw Marlins-MR      1:17.19    1:19.07
 43 Kennedy, Meredith M       14 Bgnw Marlins-MR      1:21.27    1:20.90
 44 Lee, Alyson               13 LBA-MR               1:16.34    1:21.14
 45 Wing, Elizabeth A         14 Ndac-MR              1:31.13    1:22.08
 46 Willhoft, Laura M         13 Bgnw Marlins-MR      1:22.46    1:22.24
 47 McCartney, Ellen          14 SCD-MR               1:18.00    1:23.36
 48 Herold, Rachel A          13 Middies-MR           1:28.09    1:24.40
 49 Jones, Peyton W           13 Bgnw Marlins-MR      1:27.84    1:24.65
 50 Miller, Carolyn L         13 MSC-MR               1:27.07    1:26.55
 51 Ulrich, Amanda P          13 Middies-MR           1:20.00    1:27.12
 52 Koenig, Elizabeth R       14 Bgnw Marlins-MR      1:30.88    1:27.47
 53 Lewinter, Katie E         14 Bgnw Marlins-MR      1:27.36    1:27.63
 54 Calder, Lauren            13 LBA-MR               1:25.69    1:41.56
 -- D'Angelo, Elizabeth       13 SCD-MR               1:30.00         DQ
 -- Kelleher, Kerri           14 SCD-MR               1:20.00         DQ
 -- Swank, Elsie D            13 Bgnw Marlins-MR      1:22.12         DQ
 
Event 62  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Johnson, Richard A        14 Middies-MR             59.85    1:00.68
  2 Ballinger, David B        14 Bgnw Marlins-MR      1:02.26    1:01.95
  3 Mitchell, Brad E          14 Bgnw Marlins-MR        59.84    1:02.36
  4 Strassberg, Matthew R     14 Middies-MR           1:09.50    1:03.36
  5 Castillo, Charlie         14 LBA-MR               1:06.65    1:03.98
  6 Berg, Kyle G              13 MSC-MR               1:10.17    1:05.10
  7 MC Laughlin, Jason O      13 Middies-MR           1:02.13    1:05.73
  8 Liberatori, Daniel J      13 Middies-MR           1:09.16    1:05.75
  9 Palumbo, Andrew S         14 Bgnw Marlins-MR      1:04.32    1:05.82
 10 Kashiwagi, Yoshihiko      13 Middies-MR           1:09.12    1:05.83
 10 Civetta, Alex J           14 Middies-MR           1:14.31    1:05.83
 12 Radman, Matt J            14 Ndac-MR              1:20.20    1:09.17
 13 Morrissey, Peter W        14 Middies-MR           1:14.99    1:10.09
 14 Coenen, Eben S            13 Ndac-MR              1:17.81    1:13.52
 15 Nicholson, Jackson G      13 Middies-MR           1:10.44    1:13.79
 16 McKenna, Colby M          13 Bgnw Marlins-MR      1:13.31    1:14.19
 17 Boate, Ryan T             13 Middies-MR           1:19.56    1:15.47
 18 Ellman, Douglas A         14 Middies-MR           1:22.67    1:16.45
 19 Herr, Bob J               13 Bgnw Marlins-MR      1:23.93    1:20.41
 20 Gufarotti, David J        14 Bgnw Marlins-MR      1:22.64    1:21.77
 21 MC Clintock, Craig A      14 Middies-MR           1:35.03    1:21.89
 22 Burrows, John M           13 Bgnw Marlins-MR      1:23.08    1:23.11
 23 Mullaney, Kevin J         13 Bgnw Marlins-MR      1:24.26    1:26.08
 24 Lantin, Peter A           13 Middies-MR           1:29.00    1:30.94
 25 Neely, William W          13 MSC-MR               1:42.27    1:36.39
 26 Morgan, Joshua M          13 MSC-MR               2:00.37    1:47.29
 
Event 63  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:52.14    1:37.44
     1) Bradley, Carley 7               2) Papetti, Zoe 7
     3) Schuermann, Kerry 8             4) Kelly, Hannah 6
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:22.47    1:39.53
     1) Seagren, Erika L 8              2) Limaye, Sonia V 8
     3) Boyko, Emily J 7                4) Hoffman, Shekinah L 7
 
Event 64  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:28.07    1:37.05
     1) Lee, Howon 8                    2) Stortini, Nick J 8
     3) Stortini, Joe C 7               4) Alderson, Ryan P 6
 
Event 65  Girls 400 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          3:57.80    4:37.10
     1) Morgan, Adriana Z 15            2) Berg, Corey C 16
     3) Coratti, Marissa L 15           4) Fitzsimons, Keriann 17
 
Event 66  Boys 400 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    4:01.76
     1) McLaughlin, Michael R 17        2) Hudson, Henry Z 15
     3) Pai, Christophr C 16            4) Rutigliano, Aaron A 15
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          3:37.33    4:02.26
     1) McLaughlin, Matthew C 17        2) Olivo, Robert E 17
     3) Puretz, Henry H 17              4) Berg, Kyle G 13
 
Event 67  Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       4:04.26    4:54.68
     1) O'Kane, Emily * 13              2) Rudolph, Marisa * 13
     3) Lee, Alyson 13                  4) Gromling, Kristin * 13
 
Event 68  Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
 -- Marist Swim Club-MR  'A'                          1:54.29         DQ
     1) Morgan, Joshua M 13             2) Pai, Jonathan D 13
     3) Neely, William W 13             4) Chase, Nathan B 13
 
Event 69  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa M       12 Middies-MR             27.85      26.95
  2 Ong, Michelle W           12 Middies-MR             28.50      27.59
  3 Burke, Becky R            11 MSC-MR                 28.29      28.02
  4 Ghitelman, Hillary J      12 Middies-MR             29.15      28.45
  5 Ross, Brittany A          11 Ndac-MR                30.56      29.20
  6 O'Brien, Molly J          12 Middies-MR             29.79      29.61
  7 Strassberg, Amy D         12 Middies-MR             31.65      29.74
  7 Lau, Allison              12 Middies-MR             31.02      29.74
  9 Bellew, Elizabeth A       12 Middies-MR             28.78      29.79
 10 Pomerantz, Jojo F         12 Middies-MR             30.41      29.98
 11 Melagrano, Dominique M    11 Middies-MR             31.79      30.02
 12 Miller, Caroline          12 LBA-MR                 30.28      30.03
 13 Nagy, Katy                12 LBA-MR                 28.80      30.09
 14 Wang, Diana               11 MSC-MR                 31.50      30.30
 15 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR                 31.77      30.57
 16 Baker, Becky              12 SCD-MR                 31.29      30.78
 17 Marchewka, Katherine S    12 Middies-MR             30.00      31.01
 18 Thomas, Rachel            11 SCD-MR                 32.67      31.04
 19 Aiello, Christina E       12 MSC-MR                 34.54      31.68
 20 Rakoczy, Margaret J       11 Middies-MR             31.30      31.84
 21 Kutner, Maxine J          12 Middies-MR             31.78      32.00
 22 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR                 32.77      32.04
 23 Conlee, Ellie M           11 Middies-MR             33.47      32.32
 24 Pai, Deanna C             12 MSC-MR                 32.80      32.47
 25 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR                32.59      32.48
 26 Smith, Jackie *           11 LBA-MR                 32.65      32.56
 27 Drew, Kimberly H          11 Middies-MR             31.93      32.57
 28 Woeckener, Bria           11 SCD-MR                 34.03      33.01
 29 Ong, Natalie              11 Middies-MR             35.00      33.18
 30 Stenger, Rebecca *        11 LBA-MR                 33.69      33.32
 31 Huddleston, Ashley B      12 Middies-MR             31.00      33.49
 32 Gardner, Jodi A           11 MSC-MR                 38.16      33.52
 33 Torres, Molly *           11 LBA-MR                 33.46      33.56
 34 Werner, Kelly *           12 LBA-MR                 34.33      33.86
 35 Wallace, Rian             11 LBA-MR                 36.05      34.33
 36 Lu, Bonny S               11 Middies-MR             35.46      35.45
 37 Warren, Catherine         11 LBA-MR                 40.13      35.97
 38 Bender, Lauren            11 LBA-MR                 39.89      36.05
 39 Shouldis, Ellen *         11 LBA-MR                 35.13      36.19
 40 Nuszer, Devin *           11 LBA-MR                 33.54      36.24
 41 Canpolat, Aylin *         11 LBA-MR                 35.69      36.29
 42 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR                 39.14      36.43
 43 Montemarano, Annie        11 LBA-MR                 35.89      36.64
 44 Brooke, MACKENZIE         11 LBA-MR                 36.45      37.22
 
Event 70  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wang, Vinson              12 MSC-MR                 26.31      25.52
  2 Bailey, Michael I         12 Middies-MR             27.33      26.86
  3 Morrissey, Sean W         12 Middies-MR             29.27      28.44
  4 Gonzalez, Cliff M         11 Middies-MR             30.31      28.87
  5 Rhall, Thomas T           11 Middies-MR             30.93      28.95
  6 Johnson, Andrew W         11 Middies-MR             29.40      29.09
  7 Eyckmans, Robert E        11 Middies-MR             28.32      29.13
  8 Bennett, Paul A           12 Middies-MR             31.57      29.62
  9 Byrnes, TJ Z              12 MSC-MR                 30.19      29.70
 10 Perley, Teddy P           11 Middies-MR             31.08      29.90
 11 Pope, Ryan P              11 Middies-MR             30.00      30.06
 12 Mollema, Ivor R           11 Middies-MR             31.98      30.24
 13 Hughes, Michael G         12 Middies-MR             31.00      30.70
 14 Rickart, Ryan S           11 Middies-MR             33.00      31.03
 15 Barbey, Christopher W     11 Middies-MR             31.00      31.52
 16 MacElveen, Billy          12 SCD-MR                 31.25      31.53
 17 Anderson, Mark C          11 MSC-MR                 33.55      31.61
 18 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR                 30.85      31.88
 19 Huff, Andrew C            11 Middies-MR             31.00      32.07
 20 Runco, Anthony *          11 LBA-MR                 32.84      32.62
 21 Nammacher, Luke H         11 Middies-MR             33.10      32.94
 22 Meyer, Matthew            12 Ndac-MR                34.10      33.38
 23 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR                 35.09      33.53
 24 Murray, Connor            11 Ndac-MR                38.89      33.60
 25 Freiman, Jamie W          11 Middies-MR             36.67      34.13
 26 Kearney, Sean *           11 LBA-MR                 35.64      34.95
 27 Anderson, Patrick         12 SCD-MR                 34.74      35.12
 28 Anderson, Michael         12 SCD-MR                 36.10      35.69
 29 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR                 38.88      36.03
 30 Pulkoski, Gregory *       11 LBA-MR                 35.16      36.61
 31 Rutigliano, Ryan          11 SCD-MR                 37.85      37.37
 -- Kelly, Patrick *          11 LBA-MR                 31.24         DQ
 
Event 71  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Shea P              10 MSC-MR                 30.22      30.14
  2 Kelly, Emily               9 LBA-MR                 30.39      31.09
  3 Suzuka, Yuka              10 Middies-MR             31.69      31.18
  4 Chapman, Mary W           10 Middies-MR             31.81      32.24
  5 Stellman, Amanda E        10 Middies-MR             35.25      32.33
  6 Taranto, Yolanda R        10 MSC-MR                 32.93      32.52
  7 Marynowski, Ryan M        10 Middies-MR             33.47      32.54
  8 Chestler, Jessica M       10 Middies-MR             32.16      33.07
  9 Hughes, Katie C           10 Middies-MR             35.81      33.14
 10 Brooke, Taylor             9 LBA-MR                 32.76      33.49
 11 Laitman, Caroline E       10 Middies-MR             34.97      33.82
 12 Nuccio, Skyler M           9 Ndac-MR                38.60      34.09
 13 MacFarlane, Kimberly K    10 Middies-MR             36.00      34.39
 14 Rogers, Stacey B           9 Middies-MR             36.59      34.43
 15 Pai, Christina E          10 MSC-MR                 34.63      35.15
 16 Indyk, Jessica            10 SCD-MR                 35.96      35.35
 17 Gerrity, Sara Day D       10 LBA-MR                 35.97      35.38
 18 Huddleston, Devon F       10 Middies-MR             36.00      36.08
 19 Kelly, Shavon *           10 LBA-MR                 37.05      36.30
 19 Stenger, Alexa *           9 LBA-MR                 38.46      36.30
 21 Stanford, Brittany *       9 LBA-MR                 38.52      37.19
 22 McCartney, Theresa         9 SCD-MR                 36.65      37.33
 23 Bonfiglio, Christie E      9 Middies-MR             38.00      37.36
 24 Soricelli, Juliet M       10 Middies-MR             36.00      37.96
 25 Watson, Katie J            9 MSC-MR                    NT      38.74
 26 Nogay, Arielle T          10 MSC-MR                    NT      41.48
 27 Munz, Brenna A             9 MSC-MR                    NT      48.76
 -- Herold, Eve R             10 Middies-MR             37.45         DQ
 -- Wyatt, Allison B           9 MSC-MR                 34.96         DQ
 
Event 72  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rubzin, Scott             10 Middies-MR             30.23      30.26
  2 Donis, Harry J            10 Middies-MR             32.49      32.16
  3 Panzarino, Michael J      10 Middies-MR             34.00      32.30
  4 Milos, Jeffrey S          10 Ndac-MR                32.64      32.74
  5 Runco, John *             10 LBA-MR                 33.60      33.31
  6 Scott, Tyler W            10 MSC-MR                 37.10      34.66
  7 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR                 37.81      34.93
  8 Messinger, Josh E          9 Middies-MR             35.00      35.58
  9 Straub, Richard           10 Middies-MR             36.00      35.72
 10 Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR                 38.50      35.88
 11 Conlee, Kyle D             9 Middies-MR             36.95      36.22
 12 Friedman, Remy             9 LBA-MR                 37.69      37.22
 13 O'Connell, James B        10 Middies-MR             34.00      37.80
 14 Santa-Donato, Nicholas    10 Middies-MR             39.64      38.48
 15 Ong, Daniel                9 Middies-MR             38.00      38.81
 16 Scarano, Joseph            9 SCD-MR                 40.00      39.62
 17 Blum, Cole *               9 LBA-MR                 43.21      42.10
 18 Nash, John                 9 LBA-MR                 45.94      50.06
 -- Sewalk, Zachary           10 SCD-MR                 34.21         DQ
 
Event 73  Girls 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             16 MSC-MR               2:31.16    2:33.31
  2 Malloy, Tara L            16 Middies-MR           2:28.94    2:36.23
  3 Ferguson, Kaitlyn R       14 Middies-MR           2:31.72    2:36.66
  4 Reynolds, Colleen C       17 Middies-MR           2:38.00    2:36.69
  5 Rohrs, Lisa M             15 Middies-MR           2:33.15    2:37.48
  6 Akerfelds, Aleksa M       12 Middies-MR           2:46.35    2:38.59
  7 Tartaglione, Erin T       15 Middies-MR           2:38.91    2:40.06
  8 Straub, Jaime M           15 Middies-MR           2:35.22    2:40.62
  9 Nicholson, Amanda S       14 Middies-MR           2:36.65    2:42.19
 10 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR                    NT    2:44.06
 11 Rakoczy, Joanna D         13 Middies-MR           2:32.94    2:44.42
 12 Braun, Jenny E            15 Middies-MR           2:40.19    2:44.65
 13 Burke, Becky R            11 MSC-MR               3:27.09    2:45.46
 14 Sytnyk, Laura M           16 Middies-MR           2:50.00    2:45.67
 15 Pandolfo, Julia R         13 Middies-MR           2:50.76    2:48.65
 16 Troy, Marisa L            15 Middies-MR           2:48.74    2:49.20
 17 Rudolph, Marisa *         13 LBA-MR               2:51.58    2:50.62
 18 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               2:56.15    2:56.99
 19 Kemp, Victoria L          13 MSC-MR                    NT    2:58.55
 20 Pai, Deanna C             12 MSC-MR                    NT    3:01.67
 21 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR               3:02.23    3:01.75
 22 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR               2:59.10    3:04.29
 23 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               3:10.60    3:08.12
 
Event 74  Boys 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               2:18.99    2:19.63
  2 Kashiwagi, Masayuki       15 Middies-MR           2:26.66    2:25.74
  3 Olivo, Robert E           17 MSC-MR               2:24.87    2:26.18
  4 Castillo, Charlie         14 LBA-MR               2:28.60    2:30.49
  5 Kashiwagi, Yoshihiko      13 Middies-MR           2:35.00    2:31.25
  6 Werner, Stephen *         16 LBA-MR               2:26.85    2:33.05
  7 Bailey, Michael I         12 Middies-MR           2:37.79    2:35.25
  8 Puretz, Henry H           17 MSC-MR               2:34.88    2:37.95
  9 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR               2:41.99    2:38.95
 10 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR               2:34.64    2:39.27
 11 Berg, Kyle G              13 MSC-MR               2:59.50    2:42.37
 12 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR               2:41.34    2:45.35
 13 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR                    NT    2:49.02
 14 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               3:01.45    2:50.34
 15 Wang, Vinson              12 MSC-MR                    NT    2:51.22
 16 Neely, William W          13 MSC-MR                    NT    3:01.72
 -- Pai, Christophr C         16 MSC-MR               2:45.20         DQ
 
Event 75  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Burke, Becky R            11 MSC-MR                 34.43      34.41
  2 Ghitelman, Hillary J      12 Middies-MR             40.15      36.57
  3 Kutner, Maxine J          12 Middies-MR             38.93      37.85
  4 O'Brien, Molly J          12 Middies-MR             39.61      38.65
  5 Baker, Becky              12 SCD-MR                 39.01      39.29
  6 Marchewka, Katherine S    12 Middies-MR             38.00      39.30
  7 Pomerantz, Jojo F         12 Middies-MR             41.43      39.44
  8 Lu, Bonny S               11 Middies-MR             39.71      39.49
  9 Lau, Allison              12 Middies-MR             45.65      39.50
 10 Bellew, Elizabeth A       12 Middies-MR             40.09      39.53
 11 Pai, Deanna C             12 MSC-MR                 41.07      39.59
 12 Werner, Kelly *           12 LBA-MR                 39.59      40.46
 13 Torres, Molly *           11 LBA-MR                 42.02      40.57
 14 Strassberg, Amy D         12 Middies-MR             43.47      40.78
 15 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR                 42.47      40.80
 16 Melagrano, Dominique M    11 Middies-MR             45.32      41.37
 17 Huddleston, Ashley B      12 Middies-MR             39.00      41.71
 18 Smith, Jackie *           11 LBA-MR                 43.19      42.56
 19 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR                43.04      42.95
 20 Rakoczy, Margaret J       11 Middies-MR             42.53      43.10
 21 Thomas, Rachel            11 SCD-MR                 47.99      43.16
 22 Ong, Michelle W           12 Middies-MR             40.00      43.23
 23 Wang, Diana               11 MSC-MR                 46.15      43.75
 23 Wallace, Rian             11 LBA-MR                 48.79      43.75
 25 Miller, Caroline          12 LBA-MR                 43.55      44.71
 26 Brooke, MACKENZIE         11 LBA-MR                 46.76      44.82
 27 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR                 47.40      45.62
 28 Canpolat, Aylin *         11 LBA-MR                 45.97      45.84
 29 Drew, Kimberly H          11 Middies-MR             45.39      46.88
 30 Conlee, Ellie M           11 Middies-MR             50.86      46.93
 31 Shouldis, Ellen *         11 LBA-MR                 50.46      47.87
 32 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR                 50.07      48.48
 33 Montemarano, Annie        11 LBA-MR                 40.12      49.11
 34 Gardner, Jodi A           11 MSC-MR                 59.71      52.28
 -- Ong, Natalie              11 Middies-MR             48.00         DQ
 -- Aiello, Christina E       12 MSC-MR                 42.30         DQ
 -- Bender, Lauren            11 LBA-MR                 45.32         DQ
 
Event 76  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bailey, Michael I         12 Middies-MR             33.02      33.13
  2 Eyckmans, Robert E        11 Middies-MR             34.49      35.28
  3 Rhall, Thomas T           11 Middies-MR             38.33      36.31
  4 Morrissey, Sean W         12 Middies-MR             40.08      38.82
  5 Hughes, Michael G         12 Middies-MR             41.07      39.63
  6 Perley, Teddy P           11 Middies-MR             43.39      41.01
  7 Gonzalez, Cliff M         11 Middies-MR             41.67      41.16
  8 Bennett, Paul A           12 Middies-MR             42.00      41.19
  9 Johnson, Andrew W         11 Middies-MR             43.99      42.30
 10 Runco, Anthony *          11 LBA-MR                 40.43      42.57
 11 Byrnes, TJ Z              12 MSC-MR                 43.43      42.88
 12 Murray, Connor            11 Ndac-MR                54.62      43.96
 13 Pope, Ryan P              11 Middies-MR             38.00      44.10
 14 Mollema, Ivor R           11 Middies-MR             46.59      44.45
 15 Rutigliano, Ryan          11 SCD-MR                 46.27      44.69
 16 Rickart, Ryan S           11 Middies-MR             45.00      44.82
 17 MacElveen, Billy          12 SCD-MR                 41.50      45.51
 18 Barbey, Christopher W     11 Middies-MR             44.00      45.88
 19 Meyer, Matthew            12 Ndac-MR                52.09      47.79
 20 Huff, Andrew C            11 Middies-MR             46.03      48.16
 21 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR                 50.31      48.43
 22 Freiman, Jamie W          11 Middies-MR             53.60      50.73
 23 Nammacher, Luke H         11 Middies-MR             51.11      51.32
 24 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR                 54.71      51.47
 25 Kearney, Sean *           11 LBA-MR                 48.56      51.54
 -- Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR                 48.94         DQ
 -- Pulkoski, Gregory *       11 LBA-MR                 45.13         DQ
 
Event 77  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Chapman, Mary W           10 Middies-MR           1:28.00    1:25.92
  2 Pai, Christina E          10 MSC-MR               1:32.83    1:28.49
  3 Berg, Shea P              10 MSC-MR               1:39.08    1:31.28
  4 Martin, Danielle-Marie    10 SCD-MR               1:32.00    1:31.50
  5 Taranto, Yolanda R        10 MSC-MR               1:36.23    1:32.89
  6 Suzuka, Yuka              10 Middies-MR           1:40.58    1:37.44
  7 Wyatt, Allison B           9 MSC-MR               1:41.28    1:39.04
  8 Laitman, Caroline E       10 Middies-MR           1:40.12    1:39.67
  9 Stanford, Brittany *       9 LBA-MR                    NT    1:44.07
 10 Indyk, Jessica            10 SCD-MR               1:48.00    1:46.42
 11 Munz, Brenna A             9 MSC-MR                    NT    2:32.95
 
Event 78  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rubzin, Scott             10 Middies-MR           1:28.74    1:30.45
  2 Scott, Tyler W            10 MSC-MR               1:44.91    1:34.68
  3 Runco, John *             10 LBA-MR               1:36.60    1:36.01
  4 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR               1:53.24    1:47.18
  5 O'Connell, James B        10 Middies-MR           1:33.00    1:48.68
  6 Sewalk, Zachary           10 SCD-MR                 49.00    1:50.44
  7 Werner, Luke *            10 LBA-MR               1:59.89    1:52.14
  8 MacElveen, Joseph         10 SCD-MR               1:42.00    1:56.72
  9 Ong, Daniel                9 Middies-MR           1:50.00    1:57.38
 -- Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR               2:13.08         DQ
 -- Disalvo, Brian Z           9 MSC-MR                    NT         DQ
 
Event 79  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa M       12 Middies-MR           1:07.33    1:07.82
  2 Pomerantz, Jojo F         12 Middies-MR           1:10.65    1:10.21
  3 Ghitelman, Hillary J      12 Middies-MR           1:16.12    1:11.36
  4 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR               1:17.87    1:11.54
  5 Burke, Becky R            11 MSC-MR               1:12.20    1:11.58
  6 Bellew, Elizabeth A       12 Middies-MR           1:08.20    1:11.83
  7 Ong, Michelle W           12 Middies-MR           1:15.00    1:14.38
  8 Lau, Allison              12 Middies-MR           1:22.98    1:14.89
  9 Ross, Brittany A          11 Ndac-MR              1:19.48    1:15.69
 10 Wang, Diana               11 MSC-MR               1:20.85    1:16.73
 11 O'Brien, Molly J          12 Middies-MR           1:20.45    1:17.01
 12 Melagrano, Dominique M    11 Middies-MR           1:18.31    1:17.27
 13 Strassberg, Amy D         12 Middies-MR           1:19.81    1:17.67
 14 Nagy, Katy                12 LBA-MR               1:20.00    1:18.58
 15 Lu, Bonny S               11 Middies-MR           1:22.48    1:19.06
 16 Rakoczy, Margaret J       11 Middies-MR           1:19.01    1:19.67
 17 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR               1:23.51    1:19.79
 18 Aiello, Christina E       12 MSC-MR               1:23.09    1:22.23
 19 Marchewka, Katherine S    12 Middies-MR           1:18.00    1:22.35
 20 Conlee, Ellie M           11 Middies-MR           1:23.18    1:22.49
 21 Pai, Deanna C             12 MSC-MR               1:28.63    1:23.11
 22 Smith, Jackie *           11 LBA-MR               1:27.40    1:23.87
 23 Huddleston, Ashley B      12 Middies-MR           1:18.00    1:26.25
 24 Stenger, Rebecca *        11 LBA-MR               1:35.64    1:30.22
 25 Gardner, Jodi A           11 MSC-MR                    NT    1:31.00
 26 Nuszer, Devin *           11 LBA-MR               1:28.33    1:34.34
 27 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR               1:39.02    1:37.54
 28 Ong, Natalie              11 Middies-MR           1:30.00    1:42.94
 -- Drew, Kimberly H          11 Middies-MR           1:22.24         DQ
 -- Kutner, Maxine J          12 Middies-MR           1:20.25         DQ
 
Event 80  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wang, Vinson              12 MSC-MR               1:07.39    1:07.03
  2 Bailey, Michael I         12 Middies-MR           1:07.33    1:07.16
  3 Morrissey, Sean W         12 Middies-MR           1:08.55    1:08.10
  4 Perley, Teddy P           11 Middies-MR           1:15.26    1:13.27
  5 Byrnes, TJ Z              12 MSC-MR               1:14.31    1:14.17
  6 Mollema, Ivor R           11 Middies-MR           1:15.00    1:14.65
  7 Gonzalez, Cliff M         11 Middies-MR           1:18.99    1:14.90
  8 Hughes, Michael G         12 Middies-MR           1:13.60    1:15.19
  9 Pope, Ryan P              11 Middies-MR           1:18.00    1:16.15
 10 Johnson, Andrew W         11 Middies-MR           1:15.50    1:17.50
 11 Rhall, Thomas T           11 Middies-MR           1:20.35    1:17.64
 12 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR               1:17.94    1:19.22
 13 Barbey, Christopher W     11 Middies-MR           1:20.00    1:19.81
 14 Anderson, Mark C          11 MSC-MR               1:29.82    1:20.29
 15 Eyckmans, Robert E        11 Middies-MR           1:17.26    1:20.37
 16 Bennett, Paul A           12 Middies-MR           1:22.11    1:20.72
 17 Kelly, Patrick *          11 LBA-MR               1:22.45    1:23.44
 18 Nammacher, Luke H         11 Middies-MR           1:30.27    1:24.79
 19 Huff, Andrew C            11 Middies-MR           1:21.08    1:25.08
 20 Rickart, Ryan S           11 Middies-MR           1:25.00    1:25.87
 21 Freiman, Jamie W          11 Middies-MR           1:38.75    1:26.61
 22 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR               1:47.83    1:36.35
 -- MacElveen, Billy          12 SCD-MR               1:20.00         DQ
 -- Anderson, Michael         12 SCD-MR               1:26.00         DQ
 -- Kearney, Sean *           11 LBA-MR               1:33.65         DQ
 
Event 81  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Suzuka, Yuka              10 Middies-MR             36.91      35.51
  2 Berg, Shea P              10 MSC-MR                 36.55      35.78
  3 Stellman, Amanda E        10 Middies-MR             40.19      36.60
  4 Chestler, Jessica M       10 Middies-MR             37.78      36.92
  5 Kelly, Emily               9 LBA-MR                 36.74      37.47
  6 Marynowski, Ryan M        10 Middies-MR             39.07      37.82
  7 Chapman, Mary W           10 Middies-MR             39.92      38.34
  8 Hughes, Katie C           10 Middies-MR             38.73      38.52
  9 Pai, Christina E          10 MSC-MR                 38.43      39.12
 10 Taranto, Yolanda R        10 MSC-MR                 40.34      39.58
 11 MacFarlane, Kimberly K    10 Middies-MR             42.00      39.71
 12 Ryan, Sarah               10 SCD-MR                 40.98      40.46
 13 Rogers, Stacey B           9 Middies-MR             43.20      41.95
 14 Soricelli, Juliet M       10 Middies-MR             42.00      42.25
 15 Nuccio, Skyler M           9 Ndac-MR                50.20      42.32
 16 Kelly, Shavon *           10 LBA-MR                 52.64      42.68
 17 Huddleston, Devon F       10 Middies-MR             42.00      43.54
 18 McCartney, Theresa         9 SCD-MR                 41.50      44.58
 19 Bonfiglio, Christie E      9 Middies-MR             44.00      44.76
 20 Wyatt, Allison B           9 MSC-MR                 42.06      45.13
 21 Watson, Katie J            9 MSC-MR                    NT      45.57
 22 Stanford, Brittany *       9 LBA-MR                 46.09      45.60
 23 Nogay, Arielle T          10 MSC-MR                    NT      52.87
 24 Munz, Brenna A             9 MSC-MR                    NT      53.89
 -- Stenger, Alexa *           9 LBA-MR                 43.15         DQ
 -- Gerrity, Sara Day D       10 LBA-MR                 38.97         DQ
 
Event 82  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Runco, John *             10 LBA-MR                 38.33      40.06
  2 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR                 41.97      40.10
  3 Scott, Tyler W            10 MSC-MR                 42.80      40.48
  4 Panzarino, Michael J      10 Middies-MR             45.33      40.63
  5 O'Connell, James B        10 Middies-MR             40.00      41.88
  6 Milos, Jeffrey S          10 Ndac-MR                40.87      42.27
  7 Conlee, Kyle D             9 Middies-MR             43.94      42.40
  8 Donis, Harry J            10 Middies-MR             41.99      43.27
  9 Messinger, Josh E          9 Middies-MR             42.00      44.20
 10 Straub, Richard           10 Middies-MR             42.00      44.21
 11 MacElveen, Joseph         10 SCD-MR                 46.12      45.60
 12 Santa-Donato, Nicholas    10 Middies-MR             45.82      46.03
 13 Friedman, Remy             9 LBA-MR                 46.57      46.54
 14 Ong, Daniel                9 Middies-MR             45.00      46.76
 15 Blum, Cole *               9 LBA-MR                 50.87      48.20
 16 Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR                 49.64      48.58
 17 Disalvo, Brian Z           9 MSC-MR                    NT      50.52
 18 Werner, Luke *            10 LBA-MR                 56.76      56.13
 19 Nash, John                 9 LBA-MR                 55.64    1:03.94
 
Event 83  Girls 200 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rohrs, Lisa M             15 Middies-MR           2:09.21    2:10.32
  2 Braun, Jenny E            15 Middies-MR           2:07.71    2:12.10
  3 Berg, Corey C             16 MSC-MR               2:13.04    2:15.42
  4 Sytnyk, Laura M           16 Middies-MR           2:15.00    2:17.92
  5 Ferguson, Kaitlyn R       14 Middies-MR           2:14.69    2:21.72
  6 Pandolfo, Julia R         13 Middies-MR           2:17.80    2:22.46
  7 Liberatori, Lauren M      15 Middies-MR           2:21.25    2:23.13
  8 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR               2:21.92    2:25.97
  9 Troy, Marisa L            15 Middies-MR           2:27.89    2:28.69
 10 Rakoczy, Joanna D         13 Middies-MR           2:16.91    2:30.66
 11 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               2:30.98    2:30.96
 12 Tartaglione, Erin T       15 Middies-MR           2:32.57    2:33.54
 13 Murray, Kaitlyn L         15 Ndac-MR              2:35.37    2:37.02
 14 Nicholson, Amanda S       14 Middies-MR           2:47.19    2:37.19
 15 Malloy, Tara L            16 Middies-MR           2:33.01    2:37.87
 16 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               2:35.29    2:38.01
 17 Reynolds, Colleen C       17 Middies-MR           2:30.51    2:38.92
 18 Straub, Jaime M           15 Middies-MR           2:35.20    2:39.57
 19 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR               2:51.63    2:43.37
 20 Fitzsimons, Shannon R     14 Ndac-MR              2:50.11    2:48.68
 
Event 84  Boys 200 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Pai, Christophr C         16 MSC-MR               2:13.96    2:11.11
  2 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               2:16.10    2:15.21
  3 Batson, James P           15 Middies-MR           2:17.93    2:18.85
  4 Puretz, Henry H           17 MSC-MR               2:07.42    2:18.88
  5 Strassberg, Matthew R     14 Middies-MR           2:26.76    2:20.70
  6 Olivo, Robert E           17 MSC-MR               2:52.11    2:21.02
  7 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR                    NT    2:24.54
  8 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR               2:22.11    2:25.83
  9 Berg, Kyle G              13 MSC-MR                    NT    2:29.12
 10 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR                    NT    2:37.18
 11 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR                    NT    2:50.10
 -- McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR                    NT         DQ
 
Event 85  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marynowski, Ryan M        10 Middies-MR           1:19.44    1:15.12
  2 Berg, Shea P              10 MSC-MR               1:24.20    1:21.08
  3 MacFarlane, Kimberly K    10 Middies-MR           1:35.00    1:22.43
  4 Kelly, Emily               9 LBA-MR               1:18.95    1:26.28
  5 Rogers, Stacey B           9 Middies-MR           1:35.88    1:27.20
  6 Stellman, Amanda E        10 Middies-MR           1:36.97    1:29.28
  7 Hughes, Katie C           10 Middies-MR           1:34.62    1:31.88
  8 Chestler, Jessica M       10 Middies-MR           1:36.49    1:32.77
  9 Herold, Eve R             10 Middies-MR           1:37.80    1:32.99
 10 Laitman, Caroline E       10 Middies-MR           1:33.14    1:34.39
 11 Wyatt, Allison B           9 MSC-MR                    NT    1:36.59
 12 Soricelli, Juliet M       10 Middies-MR           1:40.00    1:50.86
 
Event 86  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rubzin, Scott             10 Middies-MR           1:27.78    1:24.07
  2 Donis, Harry J            10 Middies-MR           1:25.00    1:25.70
  3 Panzarino, Michael J      10 Middies-MR           1:34.42    1:25.75
  4 Scott, Tyler W            10 MSC-MR               1:55.16    1:31.45
  5 Santa-Donato, Nicholas    10 Middies-MR           1:50.00    1:47.54
 -- Seagren, Ryan M           10 MSC-MR               2:08.70         DQ
 -- Conlee, Kyle D             9 Middies-MR           1:57.28         DQ
 
Event 87  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa M       12 Middies-MR             31.54      31.39
  2 Burke, Becky R            11 MSC-MR                 34.13      31.78
  3 Bellew, Elizabeth A       12 Middies-MR             32.57      32.03
  4 Ross, Brittany A          11 Ndac-MR                34.54      32.44
  5 Ghitelman, Hillary J      12 Middies-MR             35.04      32.56
  6 Pomerantz, Jojo F         12 Middies-MR             32.77      32.74
  7 Melagrano, Dominique M    11 Middies-MR             34.95      33.36
  8 Rakoczy, Margaret J       11 Middies-MR             34.03      33.53
  9 Ong, Michelle W           12 Middies-MR             33.50      33.66
  9 Strassberg, Amy D         12 Middies-MR             34.60      33.66
 11 Lau, Allison              12 Middies-MR             36.84      33.76
 12 Williams, Jeysalin R      11 MSC-MR                 38.43      34.38
 13 Weisberg, Sarah-Jane F    12 MSC-MR                 36.16      34.90
 14 O'Brien, Molly J          12 Middies-MR             35.63      34.92
 15 Kutner, Maxine J          12 Middies-MR             34.81      35.02
 16 Pai, Deanna C             12 MSC-MR                 35.65      35.09
 17 Nagy, Katy                12 LBA-MR                 33.60      35.22
 18 Wang, Diana               11 MSC-MR                 37.90      35.49
 19 Conlee, Ellie M           11 Middies-MR             37.07      36.81
 20 Shouldis, Ellen *         11 LBA-MR                 38.18      37.24
 21 Ong, Natalie              11 Middies-MR             42.00      37.80
 22 Marchewka, Katherine S    12 Middies-MR             38.00      37.87
 23 Archer, Rhiannon          12 Ndac-MR                36.43      37.92
 24 Aiello, Christina E       12 MSC-MR                 43.65      38.27
 25 Stenger, Rebecca *        11 LBA-MR                 38.62      39.02
 26 Nuszer, Devin *           11 LBA-MR                 38.94      39.16
 27 Torres, Molly *           11 LBA-MR                 40.67      39.29
 28 Huddleston, Ashley B      12 Middies-MR             36.00      39.46
 29 Lu, Bonny S               11 Middies-MR             40.00      39.56
 30 Werner, Kelly *           12 LBA-MR                 52.35      40.73
 31 Drew, Kimberly H          11 Middies-MR             37.82      41.78
 32 Gardner, Jodi A           11 MSC-MR                 50.94      42.75
 33 Canpolat, Aylin *         11 LBA-MR                 44.65      44.53
 34 Wallace, Rian             11 LBA-MR                 43.00      45.03
 35 Miller, Elizabeth R       11 MSC-MR                 53.25      48.32
 
Event 88  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bailey, Michael I         12 Middies-MR             32.85      30.11
  2 Gonzalez, Cliff M         11 Middies-MR             31.82      30.74
  3 Morrissey, Sean W         12 Middies-MR             35.09      31.62
  4 Johnson, Andrew W         11 Middies-MR             32.74      32.24
  5 Eyckmans, Robert E        11 Middies-MR             32.37      32.26
  6 Byrnes, TJ Z              12 MSC-MR                 34.80      33.10
  7 Huff, Andrew C            11 Middies-MR             33.86      34.10
  8 Pope, Ryan P              11 Middies-MR             33.00      34.27
  9 Perley, Teddy P           11 Middies-MR             37.18      35.77
 10 Bennett, Paul A           12 Middies-MR             41.17      36.03
 11 Barbey, Christopher W     11 Middies-MR             34.00      36.35
 12 McCartney, Daniel T       12 MSC-MR                 36.93      36.87
 13 Runco, Anthony *          11 LBA-MR                 36.66      37.16
 14 Hughes, Michael G         12 Middies-MR             37.63      37.39
 15 Hoffman, Elijah J         12 MSC-MR                 44.52      38.74
 16 Freiman, Jamie W          11 Middies-MR             51.92      39.47
 17 Mollema, Ivor R           11 Middies-MR             40.41      39.52
 18 Murray, Connor            11 Ndac-MR                54.27      40.18
 19 Rickart, Ryan S           11 Middies-MR             38.00      40.50
 20 Anderson, Patrick         12 SCD-MR                 41.88      41.25
 21 Anderson, Mark C          11 MSC-MR                 49.16      42.06
 22 Meyer, Matthew            12 Ndac-MR                49.30      42.26
 23 Henshaw, Christopher D    11 MSC-MR                 53.36      43.93
 -- Kelly, Patrick *          11 LBA-MR                 35.64         DQ
 -- Rutigliano, Ryan          11 SCD-MR                 48.52         DQ
 -- Wang, Vinson              12 MSC-MR                 29.84         DQ
 -- Rhall, Thomas T           11 Middies-MR             39.07         DQ
 
Event 89  Girls 9-10 100 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Chapman, Mary W           10 Middies-MR           1:20.00    1:16.69
  2 Marynowski, Ryan M        10 Middies-MR           1:19.94    1:17.26
  3 Berg, Shea P              10 MSC-MR               1:22.11    1:18.12
  4 Suzuka, Yuka              10 Middies-MR           1:30.85    1:22.42
  5 Stellman, Amanda E        10 Middies-MR           1:27.87    1:23.33
  6 Taranto, Yolanda R        10 MSC-MR               1:29.82    1:23.39
  7 Martin, Danielle-Marie    10 SCD-MR               1:20.05    1:23.85
  8 MacFarlane, Kimberly K    10 Middies-MR           1:30.00    1:24.18
  9 Pai, Christina E          10 MSC-MR               1:27.45    1:24.83
 10 Rogers, Stacey B           9 Middies-MR           1:30.56    1:25.33
 11 Laitman, Caroline E       10 Middies-MR           1:32.06    1:25.45
 12 Hughes, Katie C           10 Middies-MR           1:28.03    1:26.06
 13 Wyatt, Allison B           9 MSC-MR               1:28.45    1:26.90
 14 Chestler, Jessica M       10 Middies-MR           1:29.33    1:28.97
 15 Brooke, Taylor             9 LBA-MR               1:28.34    1:29.48
 16 Ryan, Sarah               10 SCD-MR               1:34.56    1:32.12
 17 Nuccio, Skyler M           9 Ndac-MR              1:45.30    1:32.63
 18 Indyk, Jessica            10 SCD-MR               1:33.74    1:33.22
 19 Herold, Eve R             10 Middies-MR           1:33.73    1:33.40
 20 Huddleston, Devon F       10 Middies-MR           1:30.00    1:33.96
 21 Stenger, Alexa *           9 LBA-MR               1:35.49    1:35.93
 22 Watson, Katie J            9 MSC-MR                    NT    1:42.75
 23 Nogay, Arielle T          10 MSC-MR                    NT    1:54.97
 24 Munz, Brenna A             9 MSC-MR                    NT    2:06.28
 -- Bonfiglio, Christie E      9 Middies-MR           1:36.00         DQ
 
Event 90  Boys 9-10 100 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rubzin, Scott             10 Middies-MR           1:17.01    1:20.48
  2 Scott, Tyler W            10 MSC-MR               1:39.37    1:25.25
  3 Panzarino, Michael J      10 Middies-MR           1:31.00    1:26.34
  4 Donis, Harry J            10 Middies-MR           1:25.00    1:29.58
  5 O'Connell, James B        10 Middies-MR           1:26.00    1:32.19
  6 Seagren, Ryan M           10 MSC-MR               1:36.32    1:33.70
  7 Messinger, Josh E          9 Middies-MR           1:31.00    1:34.30
  8 Conlee, Kyle D             9 Middies-MR           1:38.41    1:34.67
  9 Milos, Jeffrey S          10 Ndac-MR              1:24.11    1:35.03
 10 Santa-Donato, Nicholas    10 Middies-MR           1:48.22    1:38.30
 11 MacElveen, Joseph         10 SCD-MR               1:40.77    1:49.07
 12 Disalvo, Brian Z           9 MSC-MR                    NT    2:06.46
 -- Werner, Luke *            10 LBA-MR               2:24.64         DQ
 -- Straub, Richard           10 Middies-MR           1:40.00         DQ
 -- Gardner, Jonathan P       10 MSC-MR               1:52.83         DQ
 -- Friedman, Remy             9 LBA-MR               1:50.26         DQ
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:01.30    1:59.72
     1) Wang, Diana 11                  2) Weisberg, Sarah-Jane F 12
     3) Aiello, Christina E 12          4) Burke, Becky R 11
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:10.72    2:07.08
     1) Miller, Caroline 12             2) Smith, Jackie * 11
     3) Torres, Molly * 11              4) Nagy, Katy 12
  3 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    2:18.47
     1) Pai, Deanna C 12                2) Gardner, Jodi A 11
     3) Miller, Elizabeth R 11          4) Williams, Jeysalin R 11
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:21.43    2:19.76
     1) Stenger, Rebecca * 11           2) Wallace, Rian 11
     3) Werner, Kelly * 12              4) Warren, Catherine 11
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:50.92    1:57.86
     1) Byrnes, TJ Z 12                 2) McCartney, Daniel T 12
     3) Anderson, Mark C 11             4) Wang, Vinson 12
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:10.41    2:15.88
     1) Pulkoski, Gregory * 11          2) Kelly, Patrick * 11
     3) Runco, Anthony * 11             4) Kearney, Sean * 11
 
Event 93  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:07.88    2:11.64
     1) Taranto, Yolanda R 10           2) Pai, Christina E 10
     3) Wyatt, Allison B 9              4) Berg, Shea P 10
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:21.32    2:17.00
     1) Kelly, Emily 9                  2) Brooke, Taylor 9
     3) Gerrity, Sara Day D 10          4) Stenger, Alexa * 9
 
Event 94  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:14.98    2:38.20
     1) Seagren, Ryan M 10              2) Gardner, Jonathan P 10
     3) Disalvo, Brian Z 9              4) Scott, Tyler W 10
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:44.62    3:27.75
     1) Runco, John * 10                2) Friedman, Remy 9
     3) Blum, Cole * 9                  4) Werner, Luke * 10
 
Event 95  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hoffman, Shekinah L        7 MSC-MR                    NT    1:37.00
  2 Boyko, Emily J             7 MSC-MR                    NT    1:43.82
  3 Murray, Devin              7 LBA-MR               1:54.64    1:53.93
  4 Seagren, Erika L           8 MSC-MR                    NT    2:01.92
 
Event 96  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mollema, Nils S            8 Middies-MR           1:30.00    1:25.56
  2 Stortini, Nick J           8 MSC-MR                    NT    1:29.51
  3 Bennett, Aaron M           8 Middies-MR           1:30.00    1:35.22
  4 Stortini, Joe C            7 MSC-MR                    NT    1:35.42
  5 MacElveen, Daniel          8 SCD-MR               1:50.00    1:43.08
  6 Murray, Ryan               8 LBA-MR               1:35.00    1:46.12
  7 Alderson, Ryan P           6 MSC-MR                    NT    2:09.12
 
Event 97  Girls 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR                 53.45      55.49
  2 Haigney, Kate P           15 Middies-MR             52.38      55.64
  3 Lyon, Courtney            15 Ndac-MR                56.00      56.83
  4 Monahan, K.C. C           16 Middies-MR             55.14      56.86
  5 Kofol, Caroline J         15 Middies-MR             54.03      57.51
  6 Yoho, Allison L           17 Un-Marlins-MR          55.48      57.74
  7 Munson, Kat D             16 Un-Marlins-MR          57.52      58.43
  8 Bannon, Courtney C        15 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      59.52
  9 Chapman, Emily R          15 Middies-MR             57.00      59.75
 10 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR                 59.66    1:00.64
 11 Troy, Marisa L            15 Middies-MR             59.55    1:00.65
 12 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               1:00.36    1:00.76
 13 Ulanowski, Danielle M     15 Bgnw Marlins-MR      1:02.22    1:01.03
 14 Liberatori, Lauren M      15 Middies-MR           1:00.22    1:01.15
 15 Reynolds, Colleen C       17 Middies-MR             59.00    1:01.21
 16 Mullaney, Christine M     15 Bgnw Marlins-MR      1:01.68    1:01.62
 17 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR               1:00.77    1:01.88
 18 Hackett, Meghan E         15 Middies-MR           1:00.00    1:01.91
 19 Nicholson, Kate W         17 Middies-MR             59.60    1:02.67
 20 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR               1:03.35    1:02.88
 21 Johnson, Laura E          15 Ndac-MR              1:00.84    1:03.19
 22 Drexel, Meghan A          16 Bgnw Marlins-MR      1:01.13    1:03.52
 23 Considine, Liz J          15 Middies-MR           1:01.33    1:03.67
 24 Carr, Anna H              16 Ndac-MR              1:02.92    1:03.94
 25 Murray, Kaitlyn L         15 Ndac-MR              1:02.57    1:04.08
 26 Sullivan, Kathryn G       15 Bgnw Marlins-MR      1:03.36    1:04.59
 27 Rakoczy, Maggie M         16 Middies-MR           1:03.99    1:05.05
 28 Lian, Alyss               17 Bgnw Marlins-MR      1:05.00    1:05.23
 29 Brown, Amy E              15 Bgnw Marlins-MR      1:10.05    1:06.10
 30 Gufarotti, Laura G        17 Bgnw Marlins-MR      1:04.41    1:07.15
 
Event 98  Boys 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Wisniewski, Bob W         33 Middies-MR             48.15      50.17
  2 Pai, Christophr C         16 MSC-MR                 49.51      50.65
  3 Schiller, Matt D          16 Ndac-MR                52.33      51.57
  4 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR                 49.96      52.01
  5 Hughes, Trevor *          16 LBA-MR                 52.13      52.25
  6 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR                 50.68      52.31
  7 Gettinger, Taylor M       17 Bgnw Marlins-MR        51.76      53.09
  8 Johnson, Erik M           15 Bgnw Marlins-MR        51.57      53.42
  9 Olivo, Robert E           17 MSC-MR                 53.33      53.51
 10 Koizim, Brian D           15 Middies-MR             55.54      53.79
 11 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR                 53.57      53.89
 12 Werner, Stephen *         16 LBA-MR                 56.82      54.55
 13 McKenna, Ryan K           16 Bgnw Marlins-MR        52.34      54.71
 14 Connolly, Patrick J       16 Bgnw Marlins-MR        51.56      54.88
 15 Batson, James P           15 Middies-MR             54.32      54.89
 16 Kashiwagi, Masayuki       15 Middies-MR             56.00      55.14
 17 Mullin, Ian M             16 Middies-MR             53.27      55.16
 18 Britvan, Michael S        15 Middies-MR             53.83      55.35
 19 Scappaticci, Tom          16 Middies-MR             54.21      56.18
 20 Capsuto, Ian R            15 Bgnw Marlins-MR        57.54      56.95
 21 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR               1:02.23      57.25
 22 Ashe, Corey S             16 Bgnw Marlins-MR        59.58      57.28
 23 Watkins, Martin T         15 Bgnw Marlins-MR        57.57      57.59
 
Event 99  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Rakoczy, Joanna D         13 Middies-MR             54.07      57.64
  2 Ghitelman, Beatrice E     13 Middies-MR             53.81      57.91
  3 Chapman, Hope B           14 Middies-MR             56.50      58.32
  4 Mueller, Mary F           13 Middies-MR             56.40      58.66
  5 Goff, Sara L              13 Middies-MR             59.15      59.33
  6 Miata, Julianne M         14 Middies-MR           1:00.14      59.37
  7 Akerfelds, Dana P         13 Middies-MR             59.45      59.71
  8 Leonard, Cara M           13 Middies-MR             59.25      59.80
  9 Light, Jaymi D            13 Bgnw Marlins-MR        59.94    1:00.21
 10 Zollo, Ann Marie          14 Middies-MR             57.00    1:00.23
 11 Lian, Michelle R          13 Bgnw Marlins-MR      1:00.16    1:00.53
 12 Bannon, Meredith L        13 Bgnw Marlins-MR      1:01.90    1:00.68
 13 Perelman, Hayley E        13 Bgnw Marlins-MR      1:02.35    1:00.75
 14 Fitzsimons, Shannon R     14 Ndac-MR                58.82    1:00.87
 14 Martinez, Mia L           14 Middies-MR           1:01.26    1:00.87
 16 Jorgensen, Dana A         14 Middies-MR             59.28    1:01.25
 17 Mellars, Paige L          14 Bgnw Marlins-MR        59.59    1:01.34
 18 Pandolfo, Julia R         13 Middies-MR           1:00.24    1:01.63
 19 Gromling, Kristin *       13 LBA-MR               1:00.43    1:02.12
 20 O'Kane, Emily *           13 LBA-MR               1:01.97    1:02.17
 21 Giordano, Chelsea A       14 Bgnw Marlins-MR      1:01.51    1:02.26
 21 Rudolph, Marisa *         13 LBA-MR               1:01.30    1:02.26
 23 Karle, Stephanie A        14 Bgnw Marlins-MR      1:03.40    1:02.41
 24 Baumann, Mary Kate        13 Bgnw Marlins-MR      1:02.36    1:02.78
 25 Wacyk, Roxy               13 Bgnw Marlins-MR      1:04.60    1:02.80
 26 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR              1:00.64    1:02.84
 27 Powers, Tara K            13 Bgnw Marlins-MR      1:04.78    1:03.28
 28 Herman, Julia R           14 Bgnw Marlins-MR      1:02.64    1:03.48
 29 Gibbs, Alex L             14 Bgnw Marlins-MR      1:01.32    1:03.85
 30 Oris, Meredith L          13 Bgnw Marlins-MR      1:07.23    1:03.91
 31 Lee, Alyson               13 LBA-MR               1:10.67    1:04.67
 32 Miller, Carolyn L         13 MSC-MR               1:10.77    1:04.89
 33 Willhoft, Laura M         13 Bgnw Marlins-MR      1:06.70    1:05.34
 34 Kemp, Victoria L          13 MSC-MR               1:09.75    1:05.72
 35 O'Loughlin, Sarah E       14 Bgnw Marlins-MR      1:04.21    1:05.84
 36 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR               1:07.92    1:06.57
 37 Ulrich, Amanda P          13 Middies-MR           1:03.00    1:06.65
 38 Frank, Jessica K          13 Bgnw Marlins-MR      1:05.55    1:06.81
 39 Koenig, Elizabeth R       14 Bgnw Marlins-MR      1:10.06    1:06.84
 40 Herold, Rachel A          13 Middies-MR           1:09.65    1:06.96
 41 Jones, Peyton W           13 Bgnw Marlins-MR      1:09.12    1:07.22
 42 Lyons, Deirdre T          13 Bgnw Marlins-MR      1:08.30    1:07.27
 43 Mallette, Kristen A       14 Middies-MR           1:07.17    1:07.28
 44 Swank, Elsie D            13 Bgnw Marlins-MR      1:10.18    1:08.61
 45 Lewinter, Katie E         14 Bgnw Marlins-MR      1:08.33    1:08.76
 46 Savage, Keara *           13 LBA-MR               1:07.60    1:09.08
 47 Duffy, Colleen M          14 Bgnw Marlins-MR      1:09.64    1:09.12
 48 Calder, Lauren            13 LBA-MR               1:07.59    1:10.22
 49 Castillo, Patrice         13 LBA-MR               1:17.15    1:10.32
 50 Potter, Julie             13 SCD-MR               1:17.22    1:16.08
 51 Rutigliano, Ariel         13 SCD-MR               1:20.00    1:20.01
 52 Law, Emily                13 SCD-MR               1:25.21    1:20.15
 
Event 100  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Johnson, Richard A        14 Middies-MR             51.60      52.84
  2 Mitchell, Brad E          14 Bgnw Marlins-MR        53.54      53.66
  3 Civetta, Alex J           14 Middies-MR             55.04      55.78
  4 Berg, Kyle G              13 MSC-MR                 56.62      55.83
  5 Goldfarb, Josh A          14 Bgnw Marlins-MR        55.85      55.95
  6 Strassberg, Matthew R     14 Middies-MR             55.83      56.03
  7 Kashiwagi, Yoshihiko      13 Middies-MR             59.89      56.65
  8 Castillo, Charlie         14 LBA-MR                 59.71      56.89
  9 Ballinger, David B        14 Bgnw Marlins-MR        57.62      56.92
 10 Palumbo, Andrew S         14 Bgnw Marlins-MR        57.41      57.34
 11 Liberatori, Daniel J      13 Middies-MR             58.72      58.13
 12 Coenen, Eben S            13 Ndac-MR                58.01      58.51
 13 Nicholson, Jackson G      13 Middies-MR             57.99      58.75
 14 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR                 59.73      59.06
 15 Herr, Bob J               13 Bgnw Marlins-MR      1:02.03      59.77
 16 McKenna, Colby M          13 Bgnw Marlins-MR      1:02.30    1:00.56
 17 MC Clintock, Craig A      14 Middies-MR           1:02.20    1:01.42
 18 LaSusa, Adam J            14 Ndac-MR              1:02.66    1:02.34
 19 Ellman, Douglas A         14 Middies-MR           1:03.42    1:02.51
 20 Gufarotti, David J        14 Bgnw Marlins-MR      1:04.71    1:03.71
 21 Boate, Ryan T             13 Middies-MR           1:05.02    1:03.75
 22 Lantin, Peter A           13 Middies-MR           1:03.00    1:05.03
 23 Burrows, John M           13 Bgnw Marlins-MR      1:06.36    1:05.79
 24 Caiola, Matt A            13 Bgnw Marlins-MR      1:09.59    1:06.07
 25 Mullaney, Kevin J         13 Bgnw Marlins-MR      1:09.12    1:07.15
 26 Neely, William W          13 MSC-MR               1:14.38    1:08.12
 27 Chase, Nathan B           13 MSC-MR                    NT    1:09.56
 28 Ryan, Sean                13 SCD-MR               1:09.37    1:10.03
 29 Morgan, Joshua M          13 MSC-MR               1:18.17    1:18.39
 
Event 101  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Boyko, Emily J             7 MSC-MR                 49.89      47.37
  2 Hoffman, Shekinah L        7 MSC-MR               1:03.58      49.63
  3 Seagren, Erika L           8 MSC-MR                    NT      49.78
  4 Calder, Lindsay            8 LBA-MR                 53.26      57.23
  5 Murray, Devin              7 LBA-MR                 58.64      58.70
  6 Stortini, Talia N          6 MSC-MR                    NT    1:20.24
 -- Ramos, Shannon J           7 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Bradley, Carley            7 LBA-MR               1:35.26         DQ
 -- Torres, Sophie             7 LBA-MR               1:12.00         DQ
 
Event 102  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Stortini, Nick J           8 MSC-MR               1:08.30      41.47
  2 Mollema, Nils S            8 Middies-MR             48.00      43.41
  3 MacElveen, Daniel          8 SCD-MR                 46.00      47.48
  4 Bennett, Aaron M           8 Middies-MR             56.54      50.61
  5 Murray, Ryan               8 LBA-MR                 59.89      54.85
  6 Stortini, Joe C            7 MSC-MR               1:14.58      55.05
  7 Alderson, Ryan P           6 MSC-MR                    NT      57.68
  8 Lee, Howon                 8 MSC-MR                    NT    1:04.42
 
Event 103  Girls 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             16 MSC-MR                 56.89    1:00.08
  2 Lyon, Courtney            15 Ndac-MR              1:01.50    1:02.69
  3 Munson, Kat D             16 Un-Marlins-MR          59.87    1:02.96
  4 Haigney, Kate P           15 Middies-MR           1:01.75    1:04.51
  5 Ulanowski, Danielle M     15 Bgnw Marlins-MR      1:07.60    1:06.64
  6 Monahan, K.C. C           16 Middies-MR           1:07.67    1:07.12
  7 Troy, Marisa L            15 Middies-MR           1:08.46    1:08.62
  8 Johnson, Laura E          15 Ndac-MR              1:06.37    1:08.69
  9 Yoho, Allison L           17 Un-Marlins-MR        1:09.91    1:08.90
 10 Kofol, Caroline J         15 Middies-MR           1:07.82    1:09.03
 11 Chapman, Emily R          15 Middies-MR           1:04.00    1:09.05
 12 Reynolds, Colleen C       17 Middies-MR           1:08.00    1:09.17
 13 Rakoczy, Maggie M         16 Middies-MR           1:06.95    1:09.76
 14 Nicholson, Kate W         17 Middies-MR           1:04.48    1:10.53
 15 Hackett, Meghan E         15 Middies-MR           1:12.00    1:10.79
 16 Liberatori, Lauren M      15 Middies-MR           1:11.15    1:11.89
 17 Considine, Liz J          15 Middies-MR           1:06.34    1:11.95
 18 Sullivan, Kathryn G       15 Bgnw Marlins-MR      1:16.12    1:13.85
 19 Mullaney, Christine M     15 Bgnw Marlins-MR      1:13.92    1:14.71
 20 Drexel, Meghan A          16 Bgnw Marlins-MR      1:12.60    1:15.02
 20 Bannon, Courtney C        15 Bgnw Marlins-MR      1:09.00    1:15.02
 22 Gufarotti, Laura G        17 Bgnw Marlins-MR      1:14.17    1:15.72
 23 Murray, Kaitlyn L         15 Ndac-MR              1:14.29    1:17.85
 24 Brown, Amy E              15 Bgnw Marlins-MR      1:22.87    1:19.68
 25 Lian, Alyss               17 Bgnw Marlins-MR      1:32.47    1:32.35
 
Event 104  Boys 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR                 56.66      57.23
  2 Puretz, Henry H           17 MSC-MR                 55.15      57.45
  3 Pai, Christophr C         16 MSC-MR                 58.16      58.31
  4 Schiller, Matt D          16 Ndac-MR                58.97      58.78
  5 McKenna, Ryan K           16 Bgnw Marlins-MR        55.80      59.07
  6 Wisniewski, Bob W         33 Middies-MR             58.67      59.27
  7 Olivo, Robert E           17 MSC-MR                 58.33      59.69
  8 Koizim, Brian D           15 Middies-MR           1:04.82    1:01.70
  9 Johnson, Erik M           15 Bgnw Marlins-MR        59.65    1:03.09
 10 Kashiwagi, Masayuki       15 Middies-MR           1:05.00    1:04.16
 11 Connolly, Patrick J       16 Bgnw Marlins-MR      1:00.70    1:04.38
 12 Mullin, Ian M             16 Middies-MR           1:01.61    1:04.58
 13 Britvan, Michael S        15 Middies-MR           1:02.48    1:04.81
 14 Scappaticci, Tom          16 Middies-MR           1:01.69    1:05.04
 15 Capsuto, Ian R            15 Bgnw Marlins-MR      1:07.22    1:05.79
 16 Batson, James P           15 Middies-MR           1:04.88    1:06.21
 17 Gettinger, Taylor M       17 Bgnw Marlins-MR      1:06.24    1:06.70
 18 Watkins, Martin T         15 Bgnw Marlins-MR      1:05.25    1:07.53
 19 Ashe, Corey S             16 Bgnw Marlins-MR      1:13.36    1:12.11
 
Event 105  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Zollo, Ann Marie          14 Middies-MR           1:03.00    1:05.12
  2 Goff, Sara L              13 Middies-MR           1:04.17    1:05.44
  3 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR              1:03.31    1:07.43
  4 Jorgensen, Dana A         14 Middies-MR           1:04.56    1:07.57
  5 Ghitelman, Beatrice E     13 Middies-MR           1:05.24    1:08.43
  6 Leonard, Cara M           13 Middies-MR           1:06.58    1:08.95
  7 Rudolph, Marisa *         13 LBA-MR               1:09.43    1:09.29
  8 Mueller, Mary F           13 Middies-MR           1:05.95    1:09.72
  9 Akerfelds, Dana P         13 Middies-MR           1:08.88    1:09.89
 10 Baumann, Mary Kate        13 Bgnw Marlins-MR      1:12.24    1:09.90
 11 Powers, Tara K            13 Bgnw Marlins-MR      1:12.15    1:10.90
 12 Wacyk, Roxy               13 Bgnw Marlins-MR      1:13.10    1:11.37
 12 Martinez, Mia L           14 Middies-MR           1:09.62    1:11.37
 14 Pandolfo, Julia R         13 Middies-MR           1:08.98    1:11.43
 15 Rakoczy, Joanna D         13 Middies-MR           1:09.11    1:11.49
 16 Mellars, Paige L          14 Bgnw Marlins-MR      1:09.40    1:11.59
 17 Perelman, Hayley E        13 Bgnw Marlins-MR      1:11.62    1:11.66
 18 O'Loughlin, Sarah E       14 Bgnw Marlins-MR      1:12.74    1:11.67
 19 Frank, Jessica K          13 Bgnw Marlins-MR      1:10.32    1:11.94
 20 Lee, Alyson               13 LBA-MR               1:14.41    1:12.03
 21 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR               1:14.21    1:12.37
 22 Light, Jaymi D            13 Bgnw Marlins-MR      1:10.83    1:12.43
 23 O'Kane, Emily *           13 LBA-MR               1:11.04    1:12.48
 24 Bannon, Meredith L        13 Bgnw Marlins-MR      1:12.18    1:12.63
 25 Chapman, Hope B           14 Middies-MR           1:10.00    1:12.92
 26 Miata, Julianne M         14 Middies-MR           1:10.19    1:13.21
 27 Karle, Stephanie A        14 Bgnw Marlins-MR      1:22.72    1:13.68
 28 Lian, Michelle R          13 Bgnw Marlins-MR      1:13.45    1:13.75
 29 Mallette, Kristen A       14 Middies-MR           1:11.87    1:14.43
 30 Giordano, Chelsea A       14 Bgnw Marlins-MR      1:12.48    1:14.56
 31 Herman, Julia R           14 Bgnw Marlins-MR      1:12.68    1:14.62
 32 Miller, Carolyn L         13 MSC-MR               1:26.96    1:16.52
 33 Herold, Rachel A          13 Middies-MR           1:17.69    1:17.02
 34 Kemp, Victoria L          13 MSC-MR               1:16.79    1:17.34
 35 Savage, Keara *           13 LBA-MR               1:27.50    1:18.00
 36 Lyons, Deirdre T          13 Bgnw Marlins-MR      1:17.05    1:18.10
 37 Willhoft, Laura M         13 Bgnw Marlins-MR      1:20.63    1:18.15
 38 Koenig, Elizabeth R       14 Bgnw Marlins-MR      1:22.03    1:18.35
 39 Lewinter, Katie E         14 Bgnw Marlins-MR      1:20.00    1:20.96
 40 Duffy, Colleen M          14 Bgnw Marlins-MR      1:21.78    1:22.85
 41 Gibbs, Alex L             14 Bgnw Marlins-MR      1:18.51    1:22.94
 42 Jones, Peyton W           13 Bgnw Marlins-MR      1:22.18    1:22.97
 43 Oris, Meredith L          13 Bgnw Marlins-MR      1:21.32    1:24.91
 44 Ulrich, Amanda P          13 Middies-MR           1:16.00    1:27.22
 45 Potter, Julie             13 SCD-MR               1:22.00    1:28.61
 46 Calder, Lauren            13 LBA-MR               1:18.57    1:29.73
 47 Kelleher, Kerri           14 SCD-MR               1:38.17    1:38.26
 48 Law, Emily                13 SCD-MR               1:30.00    1:40.80
 -- Castillo, Patrice         13 LBA-MR               1:28.64         DQ
 
Event 106  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Civetta, Alex J           14 Middies-MR           1:02.65    1:01.89
  2 Kashiwagi, Yoshihiko      13 Middies-MR           1:07.94    1:02.50
  3 Mitchell, Brad E          14 Bgnw Marlins-MR      1:05.44    1:03.26
  4 Ballinger, David B        14 Bgnw Marlins-MR      1:04.73    1:03.30
  5 Berg, Kyle G              13 MSC-MR               1:06.80    1:03.41
  6 Liberatori, Daniel J      13 Middies-MR           1:05.49    1:04.87
  7 McKenna, Colby M          13 Bgnw Marlins-MR      1:06.76    1:06.21
  8 Nicholson, Jackson G      13 Middies-MR           1:06.60    1:07.55
  9 Palumbo, Andrew S         14 Bgnw Marlins-MR      1:08.08    1:07.65
  9 Johnson, Richard A        14 Middies-MR           1:07.79    1:07.65
 11 Goldfarb, Josh A          14 Bgnw Marlins-MR      1:07.37    1:08.22
 12 Gufarotti, David J        14 Bgnw Marlins-MR      1:12.15    1:10.49
 13 LaSusa, Adam J            14 Ndac-MR              1:22.11    1:10.66
 14 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               1:14.47    1:10.88
 15 Strassberg, Matthew R     14 Middies-MR           1:15.51    1:10.92
 16 Boate, Ryan T             13 Middies-MR           1:16.94    1:15.21
 17 Coenen, Eben S            13 Ndac-MR              1:24.20    1:17.37
 18 Ellman, Douglas A         14 Middies-MR           1:17.16    1:18.26
 19 Burrows, John M           13 Bgnw Marlins-MR      1:18.93    1:18.69
 20 Lantin, Peter A           13 Middies-MR           1:20.00    1:18.98
 21 Neely, William W          13 MSC-MR               1:25.80    1:19.59
 22 Herr, Bob J               13 Bgnw Marlins-MR      1:23.56    1:19.68
 23 Mullaney, Kevin J         13 Bgnw Marlins-MR      1:26.45    1:20.30
 24 Caiola, Matt A            13 Bgnw Marlins-MR      1:19.48    1:20.64
 25 Chase, Nathan B           13 MSC-MR                    NT    1:21.36
 26 Morgan, Joshua M          13 MSC-MR               1:28.97    1:26.25
 -- MC Clintock, Craig A      14 Middies-MR           1:11.33         DQ
 
Event 107  Girls 8 & Under 100 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Boyko, Emily J             7 MSC-MR               2:33.09    1:49.45
  2 Seagren, Erika L           8 MSC-MR                    NT    1:57.92
  3 Hoffman, Shekinah L        7 MSC-MR               1:57.00    1:59.68
  4 Calder, Lindsay            8 LBA-MR               1:55.26    2:24.59
 -- Torres, Sophie             7 LBA-MR               1:54.00         DQ
 
Event 108  Boys 8 & Under 100 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mollema, Nils S            8 Middies-MR           1:42.26    1:38.67
  2 Stortini, Joe C            7 MSC-MR                    NT    1:43.00
  3 MacElveen, Daniel          8 SCD-MR               1:50.00    1:59.01
  4 Alderson, Ryan P           6 MSC-MR                    NT    2:40.67
 -- Lee, Howon                 8 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Stortini, Nick J           8 MSC-MR                    NT         DQ
 -- Bennett, Aaron M           8 Middies-MR           1:45.00         DQ
 
Event 109  Girls 200 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Berg, Corey C             16 MSC-MR               2:05.09    2:12.57
  2 Haigney, Kate P           15 Middies-MR           2:12.41    2:15.77
  3 Kofol, Caroline J         15 Middies-MR           2:11.78    2:16.55
  4 Fitzsimons, Keriann       17 MSC-MR               2:12.53    2:19.57
  5 Monahan, K.C. C           16 Middies-MR           2:21.37    2:21.01
  6 Reynolds, Colleen C       17 Middies-MR           2:25.00    2:22.94
  7 Lyon, Courtney            15 Ndac-MR              2:20.00    2:23.10
  8 Yoho, Allison L           17 Un-Marlins-MR        2:14.87    2:23.35
  9 Munson, Kat D             16 Un-Marlins-MR        2:17.38    2:25.13
 10 Troy, Marisa L            15 Middies-MR           2:25.12    2:25.44
 11 Liberatori, Lauren M      15 Middies-MR           2:30.66    2:27.09
 12 Ulanowski, Danielle M     15 Bgnw Marlins-MR      2:28.04    2:27.24
 13 Chapman, Emily R          15 Middies-MR           2:25.00    2:29.01
 14 Morgan, Adriana Z         15 MSC-MR               2:26.25    2:30.62
 15 Johnson, Laura E          15 Ndac-MR              2:27.94    2:31.48
 16 McCarthy, Jessica L       15 MSC-MR               2:31.59    2:32.40
 17 Mitchell, Caitlin M       15 MSC-MR               2:32.14    2:32.87
 18 Mullaney, Christine M     15 Bgnw Marlins-MR      2:29.56    2:33.27
 19 Bannon, Courtney C        15 Bgnw Marlins-MR      2:33.72    2:33.33
 20 Rakoczy, Maggie M         16 Middies-MR           2:28.69    2:33.35
 21 Nicholson, Kate W         17 Middies-MR           2:21.84    2:34.13
 22 Drexel, Meghan A          16 Bgnw Marlins-MR      2:29.55    2:34.99
 23 Carr, Anna H              16 Ndac-MR              2:33.50    2:36.19
 24 Coratti, Marissa L        15 MSC-MR               2:33.01    2:36.34
 25 Sullivan, Kathryn G       15 Bgnw Marlins-MR      2:33.37    2:39.81
 26 Brown, Amy E              15 Bgnw Marlins-MR      2:49.08    2:41.19
 27 Hackett, Meghan E         15 Middies-MR           2:32.00    2:41.74
 28 Gufarotti, Laura G        17 Bgnw Marlins-MR      2:33.35    2:41.80
 29 Lian, Alyss               17 Bgnw Marlins-MR      2:56.91    2:55.66
 
Event 110  Boys 200 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Hudson, Henry Z           15 MSC-MR               2:05.62    2:04.34
  2 Wisniewski, Bob W         33 Middies-MR           2:02.33    2:04.41
  3 Schiller, Matt D          16 Ndac-MR              2:24.36    2:10.20
  4 Puretz, Henry H           17 MSC-MR               2:03.73    2:12.32
  5 McLaughlin, Matthew C     17 MSC-MR               2:10.03    2:12.41
  6 Kashiwagi, Masayuki       15 Middies-MR           2:18.00    2:13.06
  7 Hughes, Trevor *          16 LBA-MR               2:19.96    2:13.13
  8 Gettinger, Taylor M       17 Bgnw Marlins-MR      2:07.36    2:13.52
  9 Koizim, Brian D           15 Middies-MR           2:27.05    2:13.97
 10 Johnson, Erik M           15 Bgnw Marlins-MR      2:10.88    2:14.77
 11 McLaughlin, Michael R     17 MSC-MR               2:13.74    2:15.19
 12 Connolly, Patrick J       16 Bgnw Marlins-MR      2:17.37    2:16.16
 13 Hinkel, Adam C            16 MSC-MR               2:12.11    2:16.36
 14 Mullin, Ian M             16 Middies-MR           2:21.44    2:18.77
 15 McKenna, Ryan K           16 Bgnw Marlins-MR      2:09.32    2:19.16
 16 Werner, Stephen *         16 LBA-MR               2:20.68    2:20.46
 17 Ashe, Corey S             16 Bgnw Marlins-MR      2:22.68    2:22.31
 18 Batson, James P           15 Middies-MR           2:23.91    2:23.32
 19 Britvan, Michael S        15 Middies-MR           2:27.11    2:23.84
 20 Capsuto, Ian R            15 Bgnw Marlins-MR      2:24.13    2:24.24
 21 Watkins, Martin T         15 Bgnw Marlins-MR      2:26.82    2:24.44
 22 Scappaticci, Tom          16 Middies-MR           2:23.92    2:28.28
 23 Rutigliano, Aaron A       15 MSC-MR                    NT    2:31.43
 
Event 111  Girls 13-14 200 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ghitelman, Beatrice E     13 Middies-MR           2:14.40    2:21.73
  2 Rakoczy, Joanna D         13 Middies-MR           2:12.68    2:22.85
  3 Leonard, Cara M           13 Middies-MR           2:20.64    2:22.93
  4 Chapman, Hope B           14 Middies-MR           2:25.00    2:23.82
  5 Light, Jaymi D            13 Bgnw Marlins-MR      2:26.99    2:25.08
  6 Goff, Sara L              13 Middies-MR           2:25.75    2:25.48
  7 Jorgensen, Dana A         14 Middies-MR           2:19.70    2:25.53
  8 Pandolfo, Julia R         13 Middies-MR           2:22.64    2:26.89
  9 Mueller, Mary F           13 Middies-MR           2:22.45    2:26.95
 10 Akerfelds, Dana P         13 Middies-MR           2:33.53    2:27.12
 11 Rudolph, Marisa *         13 LBA-MR               2:30.78    2:29.04
 12 Zollo, Ann Marie          14 Middies-MR           2:24.00    2:29.29
 13 Powers, Tara K            13 Bgnw Marlins-MR      2:34.71    2:29.73
 14 Bannon, Meredith L        13 Bgnw Marlins-MR      2:29.00    2:30.99
 15 Miata, Julianne M         14 Middies-MR           2:35.90    2:32.08
 16 Perelman, Hayley E        13 Bgnw Marlins-MR      2:33.43    2:33.20
 17 Giordano, Chelsea A       14 Bgnw Marlins-MR      2:33.07    2:34.55
 18 Fitzsimons, Shannon R     14 Ndac-MR              2:33.84    2:35.74
 19 Mellars, Paige L          14 Bgnw Marlins-MR      2:28.86    2:35.95
 20 Savoury, Megan M          14 Ndac-MR              2:28.71    2:36.00
 21 Karle, Stephanie A        14 Bgnw Marlins-MR      2:34.34    2:36.68
 22 Martinez, Mia L           14 Middies-MR           2:33.71    2:36.99
 23 Herman, Julia R           14 Bgnw Marlins-MR      2:36.62    2:37.54
 24 Wacyk, Roxy               13 Bgnw Marlins-MR      2:41.14    2:37.96
 25 Lian, Michelle R          13 Bgnw Marlins-MR      2:36.65    2:38.04
 26 Kemp, Victoria L          13 MSC-MR               2:53.43    2:38.44
 27 Frank, Jessica K          13 Bgnw Marlins-MR      2:41.09    2:38.87
 28 O'Kane, Emily *           13 LBA-MR               2:38.02    2:40.65
 29 Gibbs, Alex L             14 Bgnw Marlins-MR      2:36.06    2:41.10
 30 Gromling, Kristin *       13 LBA-MR               2:39.00    2:41.51
 31 Lee, Alyson               13 LBA-MR               2:51.04    2:41.56
 32 Coratti, Samantha J       13 MSC-MR               2:52.18    2:42.49
 33 Herold, Rachel A          13 Middies-MR           2:51.27    2:43.51
 34 Willhoft, Laura M         13 Bgnw Marlins-MR      2:41.68    2:43.93
 35 Savage, Keara *           13 LBA-MR               2:41.81    2:44.71
 36 Mallette, Kristen A       14 Middies-MR           2:46.97    2:44.80
 37 Jones, Peyton W           13 Bgnw Marlins-MR      2:47.67    2:45.90
 38 Duffy, Colleen M          14 Bgnw Marlins-MR      2:51.48    2:46.28
 39 Oris, Meredith L          13 Bgnw Marlins-MR      2:44.42    2:47.24
 40 Swank, Elsie D            13 Bgnw Marlins-MR      2:50.19    2:47.49
 41 Lyons, Deirdre T          13 Bgnw Marlins-MR      2:50.49    2:48.13
 42 Koenig, Elizabeth R       14 Bgnw Marlins-MR      2:48.14    2:50.00
 43 Miller, Carolyn L         13 MSC-MR               2:54.31    2:51.91
 44 Ulrich, Amanda P          13 Middies-MR           2:40.00    2:52.84
 45 Lewinter, Katie E         14 Bgnw Marlins-MR      2:57.75    2:57.27
 46 Kordzikowski, Laura       14 SCD-MR               2:46.00    3:03.54
 47 Calder, Lauren            13 LBA-MR               2:55.36    3:08.58
 -- Baumann, Mary Kate        13 Bgnw Marlins-MR      2:35.49         DQ
 -- O'Loughlin, Sarah E       14 Bgnw Marlins-MR      2:27.41         DQ
 
Event 112  Boys 13-14 200 Yard IM
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mitchell, Brad E          14 Bgnw Marlins-MR      2:06.83    2:09.30
  2 Civetta, Alex J           14 Middies-MR           2:11.64    2:09.70
  3 Kashiwagi, Yoshihiko      13 Middies-MR           2:20.00    2:16.39
  4 Castillo, Charlie         14 LBA-MR               2:22.75    2:18.72
  5 Liberatori, Daniel J      13 Middies-MR           2:21.94    2:19.31
  6 Ballinger, David B        14 Bgnw Marlins-MR      2:18.68    2:19.49
  7 Johnson, Richard A        14 Middies-MR           2:21.24    2:20.07
  8 Palumbo, Andrew S         14 Bgnw Marlins-MR      2:19.70    2:20.37
  9 Strassberg, Matthew R     14 Middies-MR           2:36.11    2:22.00
 10 Nicholson, Jackson G      13 Middies-MR           2:23.80    2:24.92
 11 Goldfarb, Josh A          14 Bgnw Marlins-MR      2:30.03    2:27.06
 12 Pai, Jonathan D           13 MSC-MR               2:31.31    2:28.41
 13 Coenen, Eben S            13 Ndac-MR              2:42.11    2:30.84
 14 McKenna, Colby M          13 Bgnw Marlins-MR      2:30.33    2:31.18
 15 MC Clintock, Craig A      14 Middies-MR           2:37.97    2:32.74
 16 LaSusa, Adam J            14 Ndac-MR              2:39.11    2:33.31
 17 Ellman, Douglas A         14 Middies-MR           2:39.37    2:36.86
 18 Herr, Bob J               13 Bgnw Marlins-MR      2:49.93    2:36.91
 19 Boate, Ryan T             13 Middies-MR           2:38.17    2:37.01
 20 Lantin, Peter A           13 Middies-MR           2:40.00    2:38.36
 21 Gufarotti, David J        14 Bgnw Marlins-MR      2:39.93    2:42.72
 22 Caiola, Matt A            13 Bgnw Marlins-MR      2:48.04    2:45.64
 23 Burrows, John M           13 Bgnw Marlins-MR      2:44.80    2:45.85
 24 Chase, Nathan B           13 MSC-MR                    NT    2:50.16
 25 Neely, William W          13 MSC-MR               3:08.38    2:51.66
 26 Mullaney, Kevin J         13 Bgnw Marlins-MR      2:53.42    2:54.61
 27 Morgan, Joshua M          13 MSC-MR               3:37.00    3:10.63
 
Event 113  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:13.30    1:41.68
     1) Boyko, Emily J 7                2) Stortini, Talia N 6
     3) Seagren, Erika L 8              4) Hoffman, Shekinah L 7
 
Event 114  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:13.05    1:27.80
     1) Stortini, Joe C 7               2) Lee, Howon 8
     3) Alderson, Ryan P 6              4) Stortini, Nick J 8
 
Event 115  Girls 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    4:04.76
     1) Coratti, Marissa L 15           2) McCarthy, Jessica L 15
     3) Kemp, Victoria L 13             4) Fitzsimons, Keriann 17
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          3:36.65    4:05.61
     1) Morgan, Adriana Z 15            2) Mitchell, Caitlin M 15
     3) Miller, Carolyn L 13            4) Berg, Corey C 16
 
Event 116  Boys 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    3:30.03
     1) McLaughlin, Michael R 17        2) Olivo, Robert E 17
     3) Hinkel, Adam C 16               4) Puretz, Henry H 17
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          3:18.75    3:30.47
     1) McLaughlin, Matthew C 17        2) Hudson, Henry Z 15
     3) Rutigliano, Aaron A 15          4) Pai, Christophr C 16
 
Event 117  Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       4:08.47    4:14.65
     1) Gromling, Kristin * 13          2) Rudolph, Marisa * 13
     3) O'Kane, Emily * 13              4) Pierce, Nicole * 13
 
Event 118  Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:42.35    4:14.17
     1) Pai, Jonathan D 13              2) Chase, Nathan B 13
     3) Neely, William W 13             4) Berg, Kyle G 13

Brought to you by Computer Aide, Inc.